Litteraire kantteekeningen C J Diefstallen in Rotterdams postkantoor blijken werk te zijn van een bende Ook de beurstemperatuur om en bij het vriespunt Wij werken nog niet zoo hard als voor den oorlog De radio geeft: Panda en de Meester-dief Wereldnieuws Zaterdag 22 Februari 1947 ÏJMUIDER COURANT Met de arrestatie van de daders zijn tal van andere zaken opgehelderd De daders van den gcruchlmakcnden roof overval op hef hoofdpostkantoor te Rotterdam op 24 Augustus van het vorige jaar zün nu allen opgespoord. Het bleek een complot te zijn, waarby zich vogels van diverse pluimage hadden aangesloten. Zoo bleken b\j den dief stal betrokken te zyri een kantoorbediende van de P.T.T., een oud-illegaal werker, een ontvlnoht politiek delinquent, een oorlogsvrij williger en een lid van de „onderwereld". De recherche was al geruimen tijd bezig met het onderzoek ih deze zaak en knoopte aan bij een op 26 Januari 1946 gepleegden diefstal in datzelfde postkantoor, waarbij op „onverklaarbare" wijze een bedrag van 57.000 uit de kluis van het bureau „aange- teekende stukken" was ontvreemd. Bij het weghalen van de 243.000 op 24 Augustus hadden de daders een overval in optima ïorma geënsceneerd, De dienstdoende portier beweerde overvallen en gekneveld te zijn geweest. Hij zou zich, toen de daders verdwenen waren, al rollende en schuivende naar buiten hebben gewerkt. Liggende werd hij door eenige politiemannen gevonden. Tij- i dens zijn verhoor en bij de reconstructie van het geval maakte de portier echter een fout, toen hij gebonden andc-rmaai zijn kunststukje had uitgehaald, cn de hoofdinspecteur daar op zei: ,,'t is goed, ga maar weer slaan", stond hij met het grootste gemak op. Waarom was hij dan na den overval blijven liggen? Dit was voldoende om hem op vermoeden van medeplichtigheid in arrest te stellen. Het was toevallig, dat In beide zaken om streeks denzelfden tijd de eerste arrestaties verricht werden. De diefstal van 57.000 werd opgehelderd met de aanhouding van twee be stellers der P.T.T., die 's nachts portiersdien sten hadden verricht en ae kluissleutel onder hun berusting hadden. Deze sleutel bevond zich in een verzegeld linnen zakje, waarin een slijtgaatje zat. Met eenig geduld was het mogelijk daar doorheen den dubbelen baard van den sleutel te frommelen, zoodat het zegel van het zakje niet beschadigd hoefde te worden om de safe te openen. De 46-jarige besteller F. G. L. legde een volledige bekentenis af. In een looze ruimte in zijn woning, onder het blad van een keu kentafeltje, werd een bedrag van 19.000.— teruggevonden. De andere apngohoudene, de 48-jarige besteller P. T. blijft ontkennen. In de tweede zaak werden meer arrestaties verricht. Al gauw rees het vermoeden, dat een ingewijde inlichtingen had verstrekt aan een bende. De oandacht viel op twee mannen, den 29-jarigen reclameteekenaar R. en den 38-jarigen granietwerker Van K., van wie men te weten was gekomen, dat zij met hun vriendinnen plezierreisjes naar Amsterdam en Breda gemaakt hadden. Zij worden be schouwd als het tweetal, dat den „overval" pleegde. Een derde in het verbond, de 20- jarige machinebankwerker H., was op het laatste moment verhinderd geweest mee te doen, maar hij ging met 5000 zwijggeld strij ken. De 20-jarige kantoorbediende der P.T.T;, De Z., werkend op het bureel „aange-teeken- de stukken", bleek de 'inlichtingen over dé situatie in de kluis verstrekt te hebben. Voor zijn diensten werden hem 32.500 overhan digd. Als heler werd .nog gegrepen de 36- jarige monteur Van B., alias „de Mokumer" die 10.000 zwijggeld had geïncasseerd. Voor de beide diefstallen bevinden zich nu elf verdachten in voorloopigé hechtenis. Drii verdachten zijn op vrije voeten gesteld, ni wegens heling geverbaliseerd te zijn. Onder hen bevinden zich twee vrouwen. Hoewel een vrij aanzienlijk bedrag achterhaald is, is de geheele buit echter nog niet terecht. Bij het onderzoek kwam nog aan het licht, dat twee verdochten destijds als jjseudo-lood- gieter slachtoffers hadden gemaakt. Tevens heeft men met de aanhouding van een zeke ren K. een der daders in handen van een roofoverval op een juwelierszaak in de Zwarl- Janstraat. Het onderzoek leidde tevens naar een andere zaak. Zoo kon door samenwerking de Amsterdamschc politie een zeer berucht individu aanhouden, die bekende in twaalf gewapende roofovervallen, alle gepleegd tijdens de bevrijding, de hand te hebben gehad Ook werd door de Rotterdam- sche politie een groote inbraak te Weert in het distributiekantoor, waarbij een geweldige partij distributiebescheiden werd weggehaald, volkomen opgehelderd. De daders waren als visschers met een zakje op den Vug. uit Rot terdam vertrokken, keerden na den overval met den buit in dat zakje terug Veel geld. dat de opbrengst van een deel der bonnen uitmaakte, persianer bontjassen, die aan „vriendinnen" cadeau waren gedaan, en an dere dingen van waarde konden nog In be slag worden genomen. Bijzonder Hof te Amsterdam velt drie doodvonnissen Plet Bijzonder 'Gerechtshof te Amster dam heeft drie doodvonnissen uitgespro ken over Nederlanders, die in Duitsehen krijgsdienst waren getreden. De eerste ter dood veroordeelde was de 23-jarige Am sterdammer H. J. V. die in' Januari 1944 dienst nam bij den landstorm Nederland en in de Septemberdagen van dat jaar bij Arnhem tegen de geallieerden had gevoch ten. P, M. C. A. A., een 38-jarige Amsterdam mer, werd eveneens ter dood veroordeeld. Hij had in 1941 dienst .genomen bij het vrijwilligerslegioen Nederland, verwierf verscheidene Duitsche onderscheidingen en werd ten slotte toegevoegd aan een elite corps van de Duitsche weermacht. De derde ter dood veroordeelde is de 48-jarige Amsterdammer J. M. van der B. die in Juli 1942 in dienst trad bij het legioen Nederland en in 1944 als onderoffi cier in Nederland tegen de geallieerde le gers gevochten had. De prijs van gezouten boonen en andijvie Als gevolg van de tijdelijke groente- schaarschte worden-thans hier en daar ge zouten boonen en andijvie, waarvan de prij zen in het najaar door de overheid zijn vrij gegeven, te duur verkocht. De bedrijfsgroep groenten- en fruitverwer- kende Industrie is van oordeel, dat de bere kening aan den consument van hoogere prij zen dan hieronder vermeld niet gerechtvaar digd is: gezouten andijvie 50 ct. per kg, ge zouten pronksnijboonen 85 ct. per kg. gezou ten gesneden spekboonen 1.— per kg, ge zouten dubbele spercieboonen zonder draad 1.20 per kg. gezouten dubbele spercieboo nen met draad 1.— per kg. Het voorge kookt product lean ten hoogste 6 ct. per kg duurder zijn. Indien een fabrikant van gezouten groen ten aan den handel mocht hebben geleverd tegen een prijs, die het aanhouden van deze consumentenprijzen niet mogelijk maakt, stelt de bedrijfsgroep groenten- en fruitverwer- kende industrie, Breestraat 81 te Leiden, er prijs op, zulks te vernemen onder vermelding van datum en kwantum der levering en be- rekonden prijs. „Veldslag" van smokkelaars Woensdag werden te Kapelle op Zuid- Beveland twee mannen gearresteerd, die verklaarden overvallen te zijn en beroofd door de inzittenden van een auto, welke blijkens het nummerbord afkomstig zou zijn uit Zuid-Holland. Gebleken is, dat er dien avond te Kapelle een „veldslag" is geleverd tusschen twee smokkelaarsben den. De eene bende was uit Rotterdam ge komen om Belgische tabak te koopen. De herkomst van de andere bende staat nog niet vast. Toen de transactie tot stand was gekomen, werd de Rotterdamsche bende na een hevig gevecht uitgeplunderd. De leider der Rotterdammers werd be roofd van f 900, zijn assistent van f 450 en de overvallers maakten zich eveneens meester van de vrachtauto der Rotterdam mers. Twee gewonden stelden zich onder behandeling van een arts te Kapelle. De andere Rotterdammer nam de beenen. De aanvoerder der Rotterdammers stond voor verschillende feiten in het politie blad gesignaleerd, zoodat men een goede vangst heeft gedaan. De andere bendeleden worden opge spoord. Handel in groenten is vrij De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, die op 12 Februari maat regelen trof, waarbij een ieder in de gelegen heid werd gesteld zich groenten te verschaf fen op de veilingen of bij den tuinder, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handelsdoel einden, met. in achtneming van de maximum prijsregeling, heeft thans dezen toestand ver deren wettelijken grondslag verleend door te bepalen, dat de handel in groenten en fruit wordt uitgezonderd van de algemeen gelden de regeling, volgens welke voor de vestiging van nieuwe bedrijven een vergunning van de overheid noodig is. Ten aanzien van den groothandel in groenten en fruit is thans be paald, dat niet langer een dergelijke ver gunning vereïscht is. De kleinhandel in groen ten en fruit is uitgezonderd van de bepalingen welke voor deze branche op grqpd van het Besluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbe drijf 1941 golden. Vrijspraak voor den man, die Mussert een klap gaf Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft De temperatuur op de Amsterdamsche spijt van de vele belemmeringen, welke thans P. Melchers uit Amsterdam, die in 1938 Het Nederlandsche Instituut voor de Publieke Opinie heeft onderzocht, hoe het Nederlandsche volk over eigen arbeiF inspanning denkt. Het stelde aan mannen en vrouwen uit alle rangen en standen en uit alle deelen des lands de vraag: „werkt u even hard, harder of minder hard dan vóór den oorlog? Een vrijwel gelijklui dende vraag werd gesteld over de prestatie, de hoeveelheid afgeleverd werk. Veertig procent der ondervraagden was van mee ning, dat zij even hard werken als vroe ger, twee-en-dertig procent vond, dat zij harder werkten. Twintig procent werkte minder hard dan voor den oorlog en acht procent had geen oordeel. Over de prestaties had negen procent geen oordeel, vier-en-dertig procent lever de meer werk af dan vroeger, twee-en- dertig procent evenveel als voor den oor log en vijf-en-twintig procent presteert thans minder. De meeste ondervraagden meenen dus dat zij zelf even hard of har der wei-ken en hetzelfde of meer prestee- ren dan voor den oorlog. De directies van honderden belangrijke Nederlandsche bedrijven uit allerlei bran ches zijn het hiermee echter niet eens. Op de vraag of de arbeiders in hun bedrijven zich harder, minder hard of even hai;d als blikjes-melk" Behandel met zorg! Bij het koopen van melk in blik moet men er op letten, dat het blik gehèel gaaf en niet sterk gedeukt is. Geroest of gedeukt blik kan bedorven melk be vatten. Door een zij het zeer kleine opening in het blik kan lucht toe treden, waardoor bederf wordt bevor derd. Na opening van het blik moet de in houd spoedig gebruikt worden. Een rest gecondenseerde of gesteriliseerde melk uit blik moet men op een koele plaats en vrij van vliegen en stof neerzetten. Zij kan op deze wijze ten hoogste twee dagen bewaard blijven. De melk mag niet bij sterk ruikende stoffen staan. Verder moeten bij het gebruik van melk in blik dezelfde voorzorgen ge nomen worden als voor versche melk. Men opene het blik met goed gereinigd gereedschap. ZATERDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00 Planodiuo. 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Voor de strijdikrachten. 10.00 Nieuws. 10.15 Platen op verzoek. 19.45 Rubriek voor den wederopbouw. 20.00 Nieuws en Gewone man. 20.15 Platen. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Gevarieerd programma. 22.00 Radiopotpourri. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.20 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 213 M. en 1875 M. 17.00 Platen. 17.30 Om en nabij de twintig, 13,00 Nieuws. 18.1'5 Orgel en zang. 18.45 Lezing over de Unesco. 19.00 Schubertliederen door kamer koor. 19,45 Bijbelverlellinig. 20.00 Nieuws en Din gen van den dag. 20.15 Bont programma. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Musetteklanken. 22.00 Lichte muziek. 22.30 „Doodenhuls", luister spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nacht voorstelling. ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30. 13.00, 19.30, 22.00 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Hoogmis. 1130 Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.15 ,.In 't Boeckhuijs". 12.30 Apologie. 13.45 Handel. 14.00 Opera-progr. 15.00 Gr.pl. 15.15 „Ik val aan, volg mij". 15.45 Orgel. 16.00 De liturgie van den vastentijd. 16.10 Handel. 16.15 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18,30 Strjjdkr.pr. 19.00 Orgel. 19.13 Kent gij uw Bijbel?. 19.48 Interview. 20,00 Actua liteiten. 20.08 De gewone man. 20.15 „De Zilver vloot". 21.25 Hoorspel. 22.15 Kath. nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Viool en harp. 23.00 Klaas van Beeck. 23.30 Symphonisch concert, HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00. 13.00, 13.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. S15 Gr.pl. 8.30 Voor den tuin. 8.45 Gr.pl. 9.15 Post zegelpraatje. 9.30 Men vraagt.... wij draaien. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Harmoniemuzïek. 11.00 In den tuin der poëzie. 11.15 Triangel. 12.00 Andolusisch progr. 12.30 Zondagclub. 12.40 Tram koor. 13.15 Metropole orkest.' 13.50 De Spoorwe gen spreken, 14.00 Gr.pl. 14.05 Boekenhalfuur. 14.39 Orkest. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Orgel en zang. 10.30 Over vrouwen van rijperen leeftijd. 16.40 Sportflitsen. 17.00 G. G. Cabaret. 17.30 Oome Keesje. *18.15 Sport. 18.30 Het geestelijk leven in de Nederlandsche kolonie te Parijs. 19.00 Kerk dienst. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Waltztime. 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Benjamino Gig li. 21.55 „Dombey en Zobn". 22.30 Gr.pl. 23.15 Nocturne irangaise. 23.30 The Sltymasters. beurs blijft in meer dan één opzicht om en bij het vriespunt. Er is een volkomen pariteit, tusschen den kolennood en den zakennood. welke laatste gedemonstreerd wordt dóór daling van den omzet in aandeelen tot Tuim 500.000 per dag togen een gemiddelde van 1.108.000 in Januari en 857.324 in December, van het vorig jaar. Vermoedelijk hebben er in genoemde maanden tal van ruilingen plaats gehad van staatsobligaties in aandeelen, welke laatste zich thans in handen van beleggers bevinden, die met den verkoop geen haast maken, ook al zou deze winst opleveren. Nieuwe gezichtspunten voor de aandeelen- markt blijven ontbreken, vooral nu de jaar verslagen van handels- en industrieele onder nemingen nog niet zijn gepubliceerd en men dus over de rece.nte r,esultaten in het onzekere verkeert. De Nederlandsche Wol Maatschappij die haar balans per 30 September afsluit, heeft in 1945-46 143.077 verdiend, waaruit 4 dividend wordt betaald tegen 3 over het voorgaande jaar, hetgeen bij een beurs koers van 120 niet onbevredigend is. Overi gens zal het bij de publicatie van de jaarver slagen en de dividenden over 1946 vermoede lijk blijken dat de aandeelhouders zich voor eerst met een bescheiden rendement tevreden zullen moeten stéllen, omdat in het algemeen groote bedragen voor herstel en vernieuwing moeten worden gereserveerd, en de fiscus een groot deel van de winst blijft opeischen, waar bij de Vermogensaanwas-helasting in vele ge vallen tot groote terughoudendheid bij de dividendpolitiek zal leiden. Zooais bekend vallen de vennootschappen niet onder de bangige Vermogcnsheffing, waarvan sommige optimisten meenen dat zij de eindstreep niet zal halen, hetgeen zoowel voor particulieren als voor het bedrijfsleven een groote ver ademing zou beteekenen, wat het bedrijfs leven betreft, omdat, in dat geval de finan ciering van vernieuwingswerken en van nieuw bedrijfsinitiatief op minder groote moeilijkheden zou stpiten. Men mag zich er over verheugen dat ten Welke textielpunten zijn geldig? Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat met ingang van 1 Maart de speciale textielpunten met grijzen onder grond waarop in blauwe letters de woor den „Textiel Eén punt" of in roode letters „Textiel tien punten" voorkomen, niet meer geldig zijn. Van 1 Maart af zijn uit sluitend nog geldig de volgende soorten textielpunten: van de textiel/lederkaart VA 510: bonnen 1 tot en met 25; van de textielkaarten VA tot en met VE 605; bonnen 101 tot en met 140 (waarde 1 punt) en bonnen B, C, D, E, F, (waarde 5 punten): van de baby-textielkaart VF 605: bonnen 101 tot en met 200; de speciale punten met opdruk „B 82" en „één punt" op een grijs-oranje ondergrond; de spe ciale punten met opdruk „B 82" en „Tien punten" bp een gr(js-groenen ondergrond. Hoogste Fransehe onderscheiding voor prof. Gerbrandy De ambassadeur van de Fransehe republiek heeft heden een bezoek gebracht aan den oud- minister-president sProf. mr. P. S. Gerbrandy en hem zijn benoeming medegedeeld tot grootl&ruis in het legioen van eer, de hoogste Fransehe onderscheiding. De ambassadeur heeft prof. Gerbrandy de versierselen dezer orde .overhandigd. aan de gezonde ontplooiing van deri onder nemingsgeest in den weg staan, daarvoor naar nieuwe wegen wordt gezocht, zooals onlangs bij het entameeren van de walvischvaart en nu weer bij de oprichting van de Internatio nale Kunststoffen Industrie, die de fabricage van de z.g. „plastics" zal ter hand nemen en met 600 000 aandeelen B a pari aan de markt komt. Wanneer men leest van de wonderen, welke met dit synthetisch product worden be reikt en de velerlei artikelen ziet., welke daarvan kunnen worden gemaakt., kon men slechts toejuichen, dat ook -ons land op dit gebied niet achterblijft. Ook de Bataafsche wegens mishandeling van Mussert tot tien dagen gevangenisstraf werd. veroordeeld, vrijgesproken, Melchers, die Mussert tij dens diens bezoek aan Amsterdam-Noord op het Blauwe Zand een klap in het gezicht zou hebben gegeven, werd indertijd door het gerechtshof te Amsterdam tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Na den oorlog diende hij een revisieverzoek bij den Hoogen Raad in. De Hooge Raad ver wees de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage dat gisteren het Arnster- voor 1940 inspannen en op een overeen komstige informatie betreffende de pres taties antwoordden de leiders van deze be drijven: Inspanning Prestatie Grooter Geschool- Onge- Geschool- Onge- den schoolden den schoolden 11 54 21 11 48 5 20 dan voor 1940 Even groot Minder dan voor 1940 32 76 41 75 Geen oordeel 3 De meeste menschen bleken, zooals uit het onderzoek bleek, een goeden dunk van hun eigen prestaties te hebben. Onder vraagd over anderen blijken zij heel wat minder enthousiast te zijn. Op de vraag: „werken de meeste menschen tegenwoordig hard of niet hard" antwoordde 69 procent: de menschen werken niét hard. Slechts-18 procent was van meening, dat de men schen wel hard werken. Dertien procent had er geen oordeel over. Zoowel naar de meening van het geheele publiek als van de ondervraagde directies gaat de inspanning met de prestatie onge veer gelijk op. Twee-en-dertig procent van het publiek meent, dat het zelf harder werkt dan voor den oorlog en vier-en-der- tig procent dat het meer presteert. Elf procent der directies constateert grooter inspanning en evepeens elf procent ook grooter prestaties van de geschoolde arbeidskrachten. In het oordeel over anderen zijnhet groote publiek en de directies het er over eens, dat velen nog niet de vooroorlogsche prestaties léveren. geDieci niet acnteronjit. uok ae tsataaiscne i ü-vi«vci«io6B niuowi- zal te Pernis een fabriek voor de vervaardi- I damsche vonnis vernietigde en Melchers ging van kunststoffen bouwen, waardoor na verloop van tijd de noodzaak van import aan merkelijk kan verminderen, hetgeen met het oog op onze onevenwichtige handelsbalans uitermate gewenscht moet worden geacht. Op dit terrein blijven de moeilijkheden voor de regeering van ons land groot, evenals trouwens voor die van Engeland, dat thans bovendien zijp toch reeds te geringe indu strieele productiviteit verlamd ziet door het koiengebrék, hetgeen uiteraard op zijn han delsbalans en zijn betalingsbalans terugslaat. Deze moeilijkheden zijn te grooter nu de be reidheid der V. S. tot het verstrekken van nieuwe credieten aanmerkelijk is afgenomen, mede onder den invloed van de electorale overwinning der republikeinen, waarvan er velen tot een isoleeringspolitiek schijnen te willen terugkeeren. Engeland is daarom voor zichtig met het opnemen van het toegestane crediet en heeft dezer dagen zijn bezit aan Argentijnsehe sporen verkocht voor 150 millioen om zijn internationale betalings positie te verbeteren. Ten onzent zullen we van een deel onzer Ameribaantjes afstand moeten doen ter verruiming van onze devie- zenpositie, waarvoov de handel (lees: verkoop) nu binnenkort zal worden opengesteld. Mogelijk zal het, beeld van den Amsterdam- schen fondsenhandel hierdoor eenigermate worden verlevendigd, hetgeen men ook hoopt van de nieuwe notecringsmethode voor de z.g. „tape-fondsen", waarvan om 2 uur een „hoofdfcoers" zal worden vastgesteld (wan neer er althans orders zijn), tegen welken koers men desgewensoht zal kunnen koopen en verkoopen, waarna van 2.10 tot 2.40 een vrije handel in zeven tijdvakken zal plaats hebben, waarbij genoegen moet worden geno men met den koers, welke op het tijdstip van aankoop of verkoop geldt, zoodat van een middenkoers, dus geen sprake zal zijn. De Obligatiemarkt blijft in één doen. De nieuwe Conversieleening van Nederland no teert V&. a 1h beneden pari. hetgeen voor de Gemeente Apeldoorn blijkbaar geen beletsel is om 2.456.000 3 obligaties uit te geven a pari, ter conversie van duurdere leeningen. Hoewel de looptijd der -leening betrekkelijk kort is, kleeft ook aan deze obligaties het meer dan eens gesignaleerde gevaar voor koersdaling, zoodra de Investeeringsdrang den rentestand doet stijgen. Waarbij echter de regeering tot dusver nog steeds een woordje meespreekt. Duitsche V-accomodatle naar Amerika Een windtunnel, waarin een luchtstroom kan wo id en opgewekt, die sneller is dan het geluid, en welke tunnel door de Duit- schers voor hun proeven met V-wapens te Peenemünde is gebruikt, is naar de Vereenigde Staten overgebracht. Vijftien Duitschers, die in Duitschland aan de tunnel hebben gewerkt, zijn mee gekomen en zullen zorgdragen voor de moderniseering van de aërodynamische uitrusting van de tunnel. alsnog vrijsprak. LIEFDE ROND 1900. Het was rond 1900. De dochter des huizes had den aanvalligen leeftijd van 21 lentes, de oudste zoon had een vriend, die iederen Zondag trouw een kopje koffie met de familie kwam drinken. Hij was van goeden huize, be schaafd en ontwikkeld en viel zeer in den smaak bij vader en moeder. Bij zijn binnenkomen bloosde de dochter lieftallig. De geschiedenis is oud en altijd nieuw; zij beloofden elkander eeuwig trouw en leefden lang en gelukkig. Zooals vroeger is ook nu het kopje koffie op het Zondagsche bezoekuur van onze meest in tieme vrienden de groote tracta- tie. Moeder doet dan haar best een echte gezellige sfeer te schep pen. Zij betrekt haar koffie van dezelfde zaak als haar moeder in 1900, zij gaat naar De Gruyter, de koffie- en theezaak. Zooals vroeger! (Adv.) S. VESTDIJK: Stomme Getuigen. Uitgeverij Contact, Amsterdam. \T OOR VELEN is Simon Vestdijk een van onze begaafdste, nog levende auteurs geen schrijver, die gemakkelijk te verstaan is, althans voor zoover het zijn werk betreft, dat verschenen is vóór zijn roman „lersdhe Nachten", den onlangs uitgegeven epLschen zang „Mnemosyne in de Bergen" en de met Jeanne van Schalk-Willink geschreven roman -in-briefvorm „De Overnachting", die zoo juist het licht zag en waarop ik in deze ru briek binnenkort hoop terug te komen. Men moet weten, wien men voor heeft, als het ware voorbereid zijn, wil men ten volle -be wondering kunnen koesteren voor de bijzon dere eigenschappen die zijn werk zijn ro mans en novellen zoowel als zijn gedichten en essays vertoont. Wie deze zeven novellen, voor het eerst gebundeld verschenen, gaat lezen als een „stuk realisme" van het gang bare soort, zal den weg ertoe niét vinden. Vestdijk heeft lang een zwaren last uit zijn verleden met zich meegetorst. Het eene men- schenhart is nu eenmaal meer bedreigd door oerkrachten die, hoe onbewust ook, ons drij ven, dan het andere. Het hangt er maar van af onder welke omstandigheden en met welke ervaringen zich ons leven uit onze prilste jeugd ontwikkelt. Maar of we nu in meer dere of mindere mate in den ban zijn van die onnaspeurlijke krachten, welke ons denken en doen beïnvloeden, een ieder kent wel een zekeren duisteren drang in zich, voortgeko men uit doodsvrees, uit de kwetsuren die de jeugdbelevenissen aan onze ziel toebrachten, uit de angsten die met ons menschelijk lot spelen, Vestdijk, door studie vertrouwd mèt hij is arts - en met een bijzondere intuïtie vóór, den oorsprong dier geheimzinnige mach ten, dier „stomme getuigen" in ons, heeft er. uit levensbehoud, tegen gevochten met het scherpste, onmeedoogenste aller wapenen: het onverschrokken, ontledende intellect. Zijn letterkundig werk is er de neerslag van: in zijn kunst bevrijdde hij zich van dien kwel lenden last, dien de verborgenheden van zijn ziel hem te dragen meegaven. Vandaar een keuze van onderwerp en een schrijfwijze, die alleen hèm eigen is: wat daar aan drift en drang, aan tooverkrachtige machten van het diepste, donkerste van het hart uit gestalte aanneemt, wordt, dank zij Vestdijk's voor treffelijk beeldend vermogen, een tweede werkelijkheid, naast de ons welbekende van- alle-dag, die zich daarmee dusdanig verstren gelt door het fantastische, spel van herinne- ringsflitsen, dat de grens tusschen beide ver vaagt, soms zelfs geheel verloren gaat: droom en werkelijkheid, innerlijke verborgenheid en welbewust denken vervloeien tot één soms luguber zinvol beleven. 51. De auto reed een uur lang over een kale heide, toen kwam er een kasteel in zicht en niet ver van daar stopte Joris voor een vervallen hut. „We zijn er, aardig ventje!" zei hij. „Laat ons uit stijgeu en dit de schat?" vroeg Panda. Hij begon het nu toch een aardig avontuur te vinden en be sloot om het verleden maar te vergeten. Wanneer wij dat geld eenmaal gevonden, hebben, kunnen wij al die arme stafekers dacht hij. „De schat ligt niet hierhaha!" riep Joris. „Maar ziet ge dat luik in de grond? Tilt dat op, dan zult ge de ingang van een onderaards gewelf ontwaren!'' s Panda deed nieuwsgierig wat hem gezegd bescheiden stulpje binnentreden, uLigt hier[die door Joris bedrogen zijnt terugbetalen",[werd. Zoo ingesteld, moet men deze suggestieve novellen gaan lezen. Ik kies er een enkele uit „De Verdwenen Horlogemaker" om hen, die tot dusver Vestdijk's werk „raadsel achtig", „onbegrijpelijk", ja zelfs „onkieseh" vonden, nader te brengen tot een vorm van letterkundig kunnen en litterair schoon, die niet alleen tot het beste van Vestdijk's oeuvre, maar tot het waardigste deel van onze mo derne letteren behoort Aïbertus Coclcange dan is bijna erfelijk voorbestemd geweest, het beroep van horlogemaker uit te oefenen en hij heeft zich met zijn v.*erk dusdanig vereen zelvigd, dat er geen „mensch", geen „vader", geen „echtgenoot" Cockange, maar alleen een horlogemaker van dien naam bestaat. Zijn leven is één uurwerk geworden, een samen stel van tandraderen, zoo verzonken was Aï bertus Cockange in zijn burgerlijk beroep. "Wie zal zeggen wat het was dat dezen hor logemaker, in een flits van bewustworden, tot het inzicht bracht dat er meer levensmogelijk heden zijn dan enkel die van den uurwerk makenden Cockange? Wat beteekende die 'oleeke hand, die een klant, een vreemdsoortig horloge brengend, als een los voorwerp voor hem neerlegde die huiveringwekkende hand, die allengs onzichtbaar werd, alsof ze zich had opgelost in een idee? Albertus Co ckange werd van stond af aan ook onzicht baar, hij kwam buiten zichzelf te staan, ging een zwevend, onstoffelijk bestaan leven, dat hem de vrijheid verleende door te dringen, waar hij wilde en te zien wat een innerlijke noodwendigheid hem te zien gebood. Wat hij zag was zijn eigen leven en dat om hem heen: van zijn vrouw, van zijn dochters. En wie eenmaal zóó en dèt gezien heeft, keert niet meer in zijn oude gedaante terug. Denk niet, dat de schrijver zijn fantasie vrij spel laat: alles wat daar gebeurt in dit tweede leven van den onzichtbaren Albertus Cockan ge, voltrekt zich volgens een gestrenge nood zakelijkheid; want er is nog een andere logica dan die van het beredeneerend verstand: die van ons zieleleven. In een andere novelle „Gummivingers" is het een droom, waarin een voor en uit zijn jeugd vluchtende jongen in een schijnbaar on samenhangend, maar verbijsterend helder visioen van beelden alles doorleeft, wat hera in zijn kinderjaren gekweld heeft. Soms ook laat Vestdijk egn verholen ziele- kracht anders inwerken op het leven: daar is de man (in de novelle „De Gestolen Droom"), die leefde voor een jeugddroom, of liever: voor de vage herinnering daaraan, welke zich oploste in lcleur en lokkende mu ziek, anders niet. Het is zijn schoonste droom geweest en zijn leven lang wacht hij op den terugkeer daarvan, zonder welke hij zich te kort gedaan voelt, levend met een achter stand, die zonder den weergevonden droom niet in te halen schijnt. Eens meent hij zijn ontstolen droom te herkennen: op een bio scoop-affiche van een natuurfilm. De bioscoop directeur, vol argwaan voor zoo een zonderling, laat, hem toe tot de loge en waarschuwt in middels de politie. Wat men in de loge terug vindt iseen zestienjarigen jongen met sluik haar, een ronden rug en een van wrok verwrongen gezicht. Droom en werkelijkheid dooréén, ook in het fantastisch-lugubere ver haal van het Vliegfeest, waarin een toeschou wer overvallen wordt door het visioen van de gruwelijke vernietiging, waarmee deze technische .wonderen des doods zich kunnen keeren tegen het leven, alsof de mensc'nelijke oerdrift tot verdelging er zich in had uitge stort. Doodsvrees is ook het motief van dat meesterlijk verhaal, getransponeerd in het middeleeuwsch verleden, „de Oubliette", waarin de ridder Hugo, daartoe voorbestemd door een wreede jeugdervaring, in een ver pest gewelf gevangenen doet sterven, omdat hij meent dat de dood van anderen voorwaar de ts voor eigen leven. Ik deed maar een greep, maar denkt u zich dit alles in, geschreven in een stijl vol sober heid en scherpte, die tot in het merg door dringt en u zult begrijpen als ik besluit: hoe zeer moet deze genadelooze strijder tegen de boosaardige onderwereld het simpele leven liefhebben, als hij met zijn schijnbaar nuch- ter-felle verstandswapens zulk een letter kundig schoon te voorschijn weet te tooveren. C. J. E. DINAUX. Over Muziek Muzikale opvoeding NDANKS den aard van het L=-. Middelbaar en Hooger Onderv/ij?'"1 ons land heeft de volwassen Nederli/ nog tamelijk wel zijn natuurlijke liteit ktmnen behouden. Maar zeker is dat de bevolking van Nederland in "aiu rang en stand veel fleuriger muzikaal zijn, wanneer van kindsbeen af de algemeen was opgevoed in het besef Jf de muziek tot het natuurlijkste en hnpf' liïlrcfja ÏTOT1 loiron hphrtrtrf XT!-. lijkste van het leven behoort. Niet °Pd( eerste plaats door er Idealistische toesnr* ken over te houden, maar door alle if deren en jongelieden ten le te laten 2 gen en nog eens zingen, ten 2é doorf eerst spelenderwijs en later ernstiger f onderwijzen in de elementen der mtny en ten 3e door ze op de hoogte te brens van de geschiedenis der muziek. De Rm landers zouden zich dan later niet kum£> herinneren, dat ze ooit buiten de minte hadden geleefd en ze zouden er tot hu dood zoowel den bloei als de vruchten v- genieten. Eerst in den allerlaatsten tol komen er kansen op verbetering en mi", schien is over vijftig jaar het type lander iets florissanter inzake muziek d-' thans. Men mag gelooven dat muzikaliteit w.| behoort tot den aard van ons volk h« wel wij geenszins typisch artistiek i\t wij hebben veel goede musici en veel tm stige muziekliefhebbers en dezen vorm»! met elkaar een groot on degelijk, zeer jTJ lide bedrijf, waarbij de concertzalen i< markthallen zijn, waarin zeer fatsoenlij met veel verheven besef, de kunst W en gaat. Dit klinkt misschien niet bii; der hoffelijk, maar het is toch niei kwaad als het schijnt. Ik doe namelir- niets te kort aan den ernst der derlandsche uitvoerende musici, Ruj prestaties zijn muzikaal beschouwd zew degelijk en meestal onberispelijk; wil schijnen zelfs onberispelijker te zijn' dj» Franschen, Engelschen. Italianen en Span.' jaarden en wij zijn daar zeer trotsch ot Ja, erg correct en trotsch zijn wij in hl- besef van onze soliditeit en wij sprewj met een zelfgenoegzamen glifiüach van du „Franschen slag" enz., enz., maar me! ri al mist de Nederlandsche musicus die vensvrije poëzie, die men in het algeméu wèl bij onze schilders ziet en waarondt- ik artisticiteit versta. Tot artisten kunnen wij elkaar niet op voeden, want het natuurlijke levehska- rakter van den artist laat zich niet cloo: systemen opbouwen, maar het is zeer it- ker mogelijk, dat de muzikaliteit als et: speciale aanleg van den mensch ontwik, keld wordt. En deze opvoeding is in or.i land altijd verwaarloosd. Het besef, dit de muziek tot den natuurlijken rjjkdcr: van het leven behoort, past niet in ri» nuttigheidsopvattingen van den Holland»:, die voor alles zorg heeft behalve voor d! zorgeloosheid. En wanneer er nu hier n daar bewegingen ten goede zijn, dan sehiedt dit op het voorbeeld van het bui tenland, waar men altijd meer gehecht heeft aan de muziek en haar als positieve levenswaarde erkent. De muziek is name- lijk niet een exclusieve bezigheid voor hen ■die er toevallig zin in hebben, het is niet een beroep voor hen die niets anders kon- den leeren, het is niet een middel om het „uitgaan,? mogelijk te maken, het is niet een element om alleen maar wetenschap pelijke vivisectie op te plegen en ook niet een bezigheid voor sentimenteele men schen; het is geen bridge en geen spor:, het is de sehoone natuur van het loven ea van den mensch, en het is dus een supe rieure zaak- In de vele, lange jaren van de tot en met het doctoraal examen hoort de jonge mensch er officieel niets over. In middels is hij geschikt gemaakt voor het allesoverheersehende maatschappelijk be stel met zijn rangen en standen, Zeker, voor zoover de muzikale neiging sterk s neemt de jongeling in zijn „vrijen tijd" i> gelegenheid waar om te musiceeren en vr. te hooren, en even zeker al tijde:! de lagere school laten de meeste ouder, hun kinderen les nemen aan de groote zwarte piano (hetgeen voor een kind geens zins aantrekkelijk is), maar dit alles wijst op de „bijzaak", op de conventioneele aar digheid, op de nutteloosheid. De lagere school behoort in de eerste plaats een zangschool te zijn, waarin het allereerste lied van moeder en kind wordt voortgezet en spelenderwijs wordt g'evolgd door allerlei aantrekkelijk nieuws. Dan komt het er op aan dat het gehoor en het muzikaal voorstellingsvermogen geleidelijk ontwikkeld worden en bij dit alles geld', de natuurlijke eisch van vroolijkheid. Hei is hier de plaats niet om paedagogische systemen te ontwikkelen en ik vermijd dus ook thans alle technische behandeling; mag slechts de aandacht vragen voor de principieeje waarheid, dat de opwekking en ontwikkeling van de muzikaliteit niet alleen mogelijk is, maar een plicht is ten opzichte van de natuur en niet minder ten opzichte van de geestelijke gezondheid. Deze meening is gebaseerd op de zekerheid, dat de algemeene muzikale ontwikkeling een waarborg bevat voor de verrijking van het leven en op de overtuiging dat de Ne derlanders van nature veel muzikaler zijn dan het schijnt. Ik geloof niet dat criiische beschouwing van het leven het voornaamste is. Was dit zoo, dan zouden de Nederlanders voorbeel* dig zijn. Maar neen: hartelijke bewonde ring voor het geschapene, voor het gege- vene is de onbegrensde vruchtbaarheid voor het leven en hiertoe behoort het ver rukkelijke geheim der muziek, dat niet duister is, maar klaar als de zon. Wij kun nen niet straffeloos in de zon - zelf kij ken, maar wij kunnen tot onzen dood van haar verwarmende stralen genieten. HENDRIK ANDRIESSEN. Een woordvoerder van het.Britsohe ministe rie van Buitenlandsche Zaken heeft tegenge sproken, dat er door den minister van Buiten* landsche Zaken, Bevin, of door andere Brltsche autoriteiten op een besloten vergadering vairde Labourpartl.1 een officieele verklaring is legd, dat alle Britsche troepen met uitzondering van één brigade tegen eind Mei 1947 uit Grie kenland zullen- zijn teruggetrokken. Dienst gaande i3 ook geen enkele verklaring vw officieele Grieksche zijde aan de Br.tscW autoriteiten gedaan, aldus de woordvoerder.' De bijzondere correspondent van Reuier Boekarest meldt, dat een verschrikkelijke ïwn- gersnood, zooals Europa in eeuwen niet gekend beeft, Moldavië, dat wel eens een der graanschu ren van eentraal-Europa genoemd wordt, teistert. Duizenden zijn van honger omgekomen- Honderdduizenden zijn den dood nabij. Drie i vijf millioen menschen hebben him voedselvoor raden, die na den oorlog door twee jaren groote droogte waren geslonken, voor het laa'st aangesproken. Reuter's correspondent voora't het ergste voor miliioenen, indien niet ti](üi hulp geboden wordt.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2