Tante Els Nederlandsche kousenindustrie dekt nog geen 40pG. van binnenlandsche behoefte In Groenendaal staat de tafel voor de vogels gedekt Bloemendaa! neemt toch de stichtinq 'Predikbeurten van een kampeer-centrum in studie De snuifdoos van den Keizer 2 7.„^a 22 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Moeilijkheden met menschen en machines vnfiig nrocent van de Nederlandsche dames- Vü ^,'werd vóór den oorlog door buiten- bee?Jv,» kousen beschermd. En „het buiten- }an?' beteekende in dit geval vrijwel uitslui- Duitóchland. Vandaar de kousennood, «inïee de Nederlandsche vrouw zij het ïp eïante wijze - reeds geruimen tijd Wnfar1komt bij. dat de Nederlandsche fabrie- »-5 die de overige 50 plachten te leveren, j!" Set over hun volle capaciteit beschikken. «Jt zal dan ook nog wel eemgen tijd duren JJ® het kousentekort geheel en al ingehaald I? Hn Dat de fabrieken nog niet op volle Sren draaien, vindt voornamelijk zijn oor- !k in het gebrek aan arbeidskrachten. N V Kousenf abri eken Hin, aan wie wij a oegevens danken, produceert op het „huv ongeveer 30 van haar kwantum 00f In dat jaar vonden ongeveer 1000 Vi*pider5 (waarvan 500 vrouwelijke) bij Hm werkkring. Thans bedraagt hun aantal onweer 800, waarvan de helft vrouwen. Hier h't ?iin de 100 vrouwen en meisjes die op «rfere ateliers werkzaam zijn, filialen buiten üp<Ttad Haarlem, inbegrepen. Wij zien hierin «nvoorbeeld hoe de situatie op de arbeids- Ibrkt een onderneming tot decentralisatie P™ dwingen. Trouwens heel wat meisjes die «n de fabriek te Haarlem werken, komen uit 2nil«"ende plaatsen. Toch is de directie niet Ontevreden over de bezetting in haar bedrijf, u ral door versterking van het mannelijk element is het mogelijk geworden met een Üpfleclte van de breierijen weer continu in !!je ploegen te gaan werken. Bij dit alles ■moet men wel bedenken, dat de kousenindu- gtrie vrijwel geen ongeschoolde krachten kan ^Voordat' men de ingewikkelde rond- en vlakbrei-machines, naai- en kettelmachines kan bedienen, gaat wel een lange leertijd voorbij en men moet bovendien nog psychisch In pbysisch voor dit werk geschikt zijn. Fr is dan ook een vrij sterke keuring, vooral on de oogen, en eerst na een proeftijd van enkele maanden wordt definitief over het dienstverband beslist Er zijn dus moeilijkheden met mensehen, maar er zijn ook moeilijkheden met machines. Verreweg de meeste werktuigen uit de kóu- «enindustrie kwamen uit Saksen en het is bekend, dat de Russen ook de daar gevestigde bedrijven, met de daarbij behoorende tech nic' naar hun eigen land hebben overgebracht. Dit sluit dus voorioopig de mogelijkheid van een uitbreiding uit, want ook in Enge land en Amerika zijn nog geen machines be schikbaar voor export. Ook de noodzakelijke onderdeelen voor vernieuwing van de bestaande machines kun nen nu niet gekocht worden. Hiervoor is men momenteel aangewezen op een eigen werk plaats, welke zich met succes van deze nieuwe taak kwijt. Intusschen zijn, m overleg met de Neder landsche regeering, plannen in voorbereiding tot uitbreiding van de Nederlandsche kousen- industrie. Teekeningen voor een 'nieuw fa brieksgebouw liggen reeds klaar. De Nylons. Een artikel gewijd, aan de kousenindustrie lou niet compleet zijn, zonder een woord te reppen over de veelbegeerde nylons. Voorop gesteld zij dat nylonkousen op dezelfde ma chines kunnen worden gebreid en.dat ook de overige productiestadia op geheel dezelfde wijzo worden doorloopen. Slechts één fase moet aan het productieproces worden toege voegd en wel het z.g. „voorvormen". De hier voor nieuwe noodige machinerieën zijn reeds onderweg. Of de productie van nylons hier mee dan een aanvang kan nemen, staat nog te bezien, immers nylongaren moet uit het buitenland worden betrokken, waar Juist de inhoemsche vraag veel grooter is dan het aanbod. Onze deviezenpositie behoeft in dit verband geen struikelblok te vormen. De regeering beeft, gezien de urgentie van deze garens, haar medewerking toegezegd. Tegen over den betrekkelijk hoogen prijs van nylon staat de grootere soliditeit en het lichtere gewicht, waardoor uit' eenzelfde hoeveelheid garen meer dozijnen kousen kunnen worden geproduceerd dan uit kunstzijde. Voor de groote categorie van vrouwen die nog in de veronderstelling verkeert dat ny lons de eenige juiste kousendracht voor de toekomst zal zijn, is het misschien een teleur stelling te vernemen, dat deze kousen op de zelfde wijze ladderen als elke andere soort. Bovendien absorbeert nylon nagenoeg geen vocht en geleidt het de warmte zeer goed. Tengevolge hiervan zijn nylonkousen 's zo mers een warme en 's winters een koude dracht. De vraag van het publiek gaat in de rich ting van steeds fijnere producten, een ten dens die ook in de nieuwe Engelsche en Ame- rilcaansche breimachines tot uiting komt, zoo wel als in de vervaardiging van hooggetwijn- de en dunne kunstzijden garensoorten. Natuurzijde, een btj uitstek geschikt garen voor de vervaardiging van kousen, zal ten gevolge van de sterk gereduceerde Japansche productie-capaciteit en de hooge marktprij zen. voorioopig nog niet aan de orde zijn. Naar schatting zal de Japansche capaciteit over een jaar weer 70 van de voor-oorlog- sche bedragen, maar ook hier speelt de de- viezenkwestie een rol. Samenvattend kan men zeggen dat de Ne derlandsche kousenfabrieken op het oogen- blik de handen vol hebben aan het dekken van de Nederlandsche behoeften. Eerst zal, om de -aanwezige machinecapaci teit volledig te gebruiken en de productie tot het vooroorlogsche niveau terug te brengen, een grooter aanbod van geschikt mannelijk en vrouwelijk personeel gewenscht zijn. Slechts wanneer nog vele moeilijkheden zijn overwonnen, zal men met voldoening kunnen zeggen dat ons land voor dit belangrijke pro duct niet meer van het buitenland afhanke lijk is. Personeelsvereeniging „Gas cn Water" Onder groote belangstelling hield Jhr. Dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, een lezing over zijn reis naar West-Indië. De kleine, behaaglijk verwarmde'zaal van Rex deed intiem aan en de vele aanwezigen, onder wie de heer Th. Kruisman, wethouder van Sociale Zaken, vormden een dankbaar ge hoor voor dr. Mollerus, die deze lezing" voor de 381e maal hield en voor den oorlog, alleen al door de lucht niet minder dan 140.000 km. heeft afgelegd. De heer Mollerus wist zijn toehoorders zoo te boeien, dat het leek of zij zelf per „Costa Rica" Amsterdam verlieten, om dan na eenige dagen het schoone Madeira te naderen, waar in de „slierslee" een tocht werd gemaakt en de beroemde wijn voor aller oogen rn de glazen fonkelden. Bar bados, waar de verschillende industrieën en baggermaatschappijen de Nederlandsche vlag hoog houden, Venezuela, Curasao, Aruba, Suriname, koffieplantages, divi- divi, dit alles trok aan het geestesoog voorbij. Een kijkje in het gouvernementsgebouw tooverde schitterende gobelins en onver- valschte Rembrandts voor den geest en plotseling zag men zich geplaatst voor een van de twaalf enorme hunebedden, die op Aruba met zijn typisch Hollandschen bouwstijl voorkomen. Na een korte pauze lichtte de heer Mollerus het besprokene door middel van de projectielantaarn toe. i Visa tusschen Nederland en Engeland worden afgeschaft Naar onze Haagsohe correspondent meldt zijn momenteel onderhandelingen gaande tusschen Nederlandsche en Engel sche autoriteiten over de afschaffing der visa tusschen de beide landen. Men mag verwachten dat over een maand voor het verkeer tusschen Nederland en Engeland geen visa meer noodig zullen zijn. Zooals men weet, geldt dit reeds voor het verkeer tusschen Engeland eenerzijds en België, frankrijk en Luxemburg ander zijds. De heer Gortzak niet naar Indië? Het te Semarang verschijnende dagblad „Het Midden" deelt mede, dat het 2-7 R. I. de machtiging bij de K.L.M- tot het ver voeren van het Amsterdamsche commu nistische raadslid den heer H. Gortzak, die was uitgenoodigd een bezoek aan Indonesië te brengen op k;»sten van den troep, heeft ingetrokken. Van de K.L.M. heeft men na melijk bericht ontvangen, dat de heer Gortzak zich niet voor passage heeft ge meld. „Kolengebrek" is in Engeland vandaag aan den dag het woord dat het openbare leven beheerscht. In Manchester is men overgegaan tot distributie van cokes onder de stads bevolking. De huismoeders staan in de rij voor een klein zakje van het zwarte goud. Met den bek opengesperd van den honger komen ze over Tegen den mistroostigen hemel wiekt een wilde eend: gerekte hals en licht- zwiepende vleugelslag. Even later nog een, verderop twee en dan een heele zwerm; een zwerm van uitge putte vogels met de snavels wijd open van den honger, op zoek naar een krui mel brood in de witte woestenij onder hen met als onverbiddelijk alternatief een eenzame dood ergens tegen den stam van een ontbladerden eik. Maar dan duikt de woerd aan den kop plotseling scherp omlaag in het struikge was, gevolgd door de heele horde en de kwekkerende eendenverzameling, zoo'n 700 „man" sterk stort zich op het brood, de haver en de etensresten, welke onder de stijf-bevroren struiken van Groenen daal zijn uitgestrooid. Sinds een paar dagen komt een man-in- uniform voor „zijn" vogels de tafel dekken en nu al weten de eenden en de andere in ons land overwinterende vliegers, dat 's morgens en 's avonds op vele plaateen in het Heemsteedsche wandelbosch hun nijpende honger gestild kan worden. Dan komen ze: bij honderden tegelijk, voor zichtig eerst, met de schuwheid van de wilde eend en de omzichtigheid van de Vlaamsche Gaai en ze eten, ze schrokken om dan weer weg te wieken, niet langer met den snavel open in een verscheuren den honger, maar bevredigd tot den vol genden dag. Gelijk een moderne Franciscus van As- sisi gaat hoofd-agent A. Willemse eiken dag een paar keer de vogels voeren. „Vree- selijk is het dit jaar" vertelt hij. „Ze vallen soms dood uit de lucht en dan hou je een pakje veeren in de hand met wat lauw-warm vel-over-been van binnen". De in Groenendaal grijs geworden politieman heeft bet nog nooit zóó erg meegemaakt; hij komt handen tekort om de zwermen vogels in het bosch te voeren en gaat er een zestig pond aan fouragë naar de diverse strooiplekken. Terwijl wij bewegingloos in de sneeuw van verre staan te kijken naar zeker zeven honderd wilde eenden, zich te goed doende aan het zoojuist'uitgestrooide „midda; eten", knalt een schot door den stillen vooravond. Onze begeleider verbijt een verwensching en kijkt in de richting van het geluid. „Wat hebben ze daar nou aan, een hongerige eend neer te paffen". De vogels op de voederplaats zijn even opge vlogen, maar strijken direct weer neer, om verder te schransen. „M'n eenige zorg is de voedselvoorzie ning" bekent de oude dierenvriend, die dit mooie werk op zijn eigen houtje is be gonnen en daarmee door zal gaan zoo lang het noodig is „maar als de Heemstedena ren een handje helpen, komt dat ook wel voor mekaar". Moeten we er nog bij vertellen, dat zijn huisje midden in Groenendaal staat, naast het restaurant en dat er altijd wel iemand thuis is om gaven in natura of in geld want er is nog wel eens wat zaad te koo- pen dankbaar in ontvangst te nemen? Ook „rijderkruisdrager" Gerardus Mooyman ontvlucht De voormalige „Rottenführer der S-S." Gerardus Leonardus Mooyman, drager van het „ridderkruis van het ijzeren kruis" en van het „ijzeren kruis eerste en, tweede klasse", die op 16 Maart van het vorig jaar te Alphen aan den Rijri werd gear resteerd, heeft in den nacht kans gezien uit het intemeeringskamp in Delft te ont vluchten. Zwarte zeep voor een zwarte ziel De Haarlemsche politie hield Donderdag B.H. aan, die een kartonnen doos, waarin zich 50 dubbele stukken huishoudzeep bevonden, met zich voerde. Zijn verhaal, dat hij deze voor raad reinigingsmiddelen op de Amsterdam sche zwarte markt tegen 1.50 per stuk had gekocht, vond niet veel geloof. Na ter dege aan den tand gevoeld te zijn, gaf hij toe, dat hij de zeep ontvreemd had van een filiaal te Krommenie van een groote kruideniersfirma, waai' hij werkzaam was. De man is met zijn doos aan de politie te Krommenie overge geven. *3 Ï.TMI.IIÏF.N. ViPtiuro TCerlr TCa Nadat burgemeester jhr mr. C. J. A. d e n T e x Donderdagmiddag in de vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal zijn vreugde had uitgesproken over de geboorte van Prinses Maria Christina en meegedeeld had. dat de gemeente telegrafische geluk- wenschen had gezonden aan de Koningin en het Prinselijk paar, wijdden de leden bespre kingen aan het voorstel van den heer H e m- p e n.i u s (P.v.d.V.) inzake inrichting en ex ploitatie van een kampeercentrum op het strand. De voorsteller gaf een uiteenzetting over de wijze, waarop hij zich de inrichting van een dergelijk kamp indenkt. Volgens hem zullen de inrichtingskosten 50.000 bedragen en hij gaf in overweging een proef te nemen voor 400 kampeerders. De heer C a s s e e (P.v.d.A.) merkte op, dat als het de bedoeling is het centrum als winst object te exploiteeren, hij er tegen is, Nadat verscheidene leden bezwaren hadden geuit, verdedigde de voorzitter het afwijzend prae- advies van B. en W. Nederland is nog niet rijp voor vele kampeercentra, zooals Ameri ka, waar men er gemakkelijk met een auto of fiets op uittrekt, ,om een vacantiecentrum te beioeken. Winst zal een kamp in de gemeente niet opleveren. Nadat de heer'N ij d a m in overweging had gegeven de stichting als winstobject en uit een oogpunt van sociaal belang te onderzoe ken, besloot de vergadering de zaak in studie te laten nemen door de commissie-Woningwet die ook het vraagstuk over de bebouwing van den kop-Zeeweg onderzoekt. Eenige opmerkingen werden gemaakt over overdracht van bevoegdheden van den raad aan burgemeester en wethouders, waarna met 2 stemmen tegen daartoe besloten werd, ech ter voor de-zittingsperiode van den tegen- woordigen raad. De verordening hondenbelasting werd óp voorstel van mevrouw Fahrenfort M e u f f e 1 s (P.v.d.V.) zoodanig gewijzigd, dat waakhonden niet meer aan de ketting be hoeven te blijven. Houders van blinden-geleide honden zullen geen hondenbelasting betalen. Nadat de overige posten waren goedge keurd, besprak de heer Cassee de mogelijk heid, de rente van 5 voor de waarborg sommen voor bijzondere scholen, in samen werking met de Vereeniging van Nederland sche gemeenten, verlaagd te krijgen. Wethouder Rohling (K.V.Pzegde een onderzoek toe. Beoefening wintersport. Ook stelde de heer Cassee vragen over de sleesport en het eventueel in orde houden van de baan op 't Kopje. De voorzitter deelde mee, dat toen er de vorige week geen sneeuw meer op den weg lag en de jongelui over den berm reden, er gevaar voor voetgangers ontstond. Daar om zijn maatregelen getroffen. Het gemeente bestuur staat niet afwijzend tegenover het slederijden. De heer Vliegen (P.v.d-A.) deelde mee. dat de herrezen Bloemendaalsche IJsclub de baan bij „Duin en Daal" in orde heeft willen maken, maar zij moest van het plan afzien, omdat de gemeente een te hooge pachtsom vroeg. Is het verleenen van medewerking niet mogelijk? vroeg de heer Vliegen, De voorzitter zegde een onderzoek toe. Waterleldingbnizen In nieuwe huizen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Cassee over wijziging van de desbetref fende verordening, om de waterleidingbuizen in nieuwe huizen zóó te leggen, dat bevrie zing voorkomen wordt, deelde de voorzitter mee, dat de mogelijkheid nagegaan wordt, Aan den heer N ij dam deelde wethouder Schulz (P.v.d.A.) mee, dat de gemeente tot haar leedwezen geen brandhout voor ouden van dagen heeft, omdat boomen uitsluitend voor bouwwerken gerooid mogen worden en dat het college het vraagstuk der groente voorziening zal onderzoeken. IJMUIDEN. Nieuwe Kerk. Kanaalstraat, Ned. Herv. Gemeente. 10.30 uur: ds. J. v. d. Berg; 7 uur: Jeugddienst: ds. J. v. d. Berg. Onderwerp: „Het Verraad". Gereformeerde Gemeente. 9 uur: ds. J. van Buuren; 3.30 uur: ds. S. E. Wesbonk. Gereformeerde Kerk (Art. - 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur: ds. D. van Dijk van Gro ningen. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur: ds. G. Riiksen van Ede. Qud-Kath. Kerk. 10 uur: H. Dienst. Leger des Heils. 10 uur: Heiligingssa menkomst; 7.30 uur: Verlossingssamen komst. UMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk. Ned. Herv. Gemeente. 10.30 uur: ds. J. v. d. Wiel. Gereformeerde Gemeente. 9 uur: ds. S- E. Wesbonk, 3 uur: ds. J. van Buu ren. Evangelisatie, Wlllemsbeekweg. 5 uur: de heer H. v. d. Flier van Enschedé. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest; 7 uur: Langeveldstraat, ds. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur: ds. A. C. v. Nood. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente. 10 en 5.30 uur: ds. P. Tichelaar. (Beide diensten in de Kapel). ■Geref. Gemeente. 9.45 en 5 uur', ds. A. Verschoor- BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. 7 uur: ds. J. Ph. Haumersen. ,J\Iaranatha". 10 uur: de heer H. C. v. d. Flier; 's avonds 8 uur: dezelfde in Bad- hötel, Wijk aan Zee. (Tehuis voor Ouden van Dagen). v._ Het hoekje van Beste kinderen! Haarlem, 21 Febr. 1947. Burgerlijke stand van Velsen GEfBOREN: C. C. KloostermanKeur. d., Tuin dersstraat 129, IJmuiden-O.; T. VV. de Waard— van Vliet, d., Wijk a. Zeeërweg 88, TJmuiden-O; A. M. DragstraStangenJberger, z., Velserduin- weg 234, IJmuiden-O,; K. M. de Boer—van der Meulen.. z„ J. P. Coenstraat 137. IJmuiden; A. Zuidervoart—Stengs, z„ Platanenstraat 3, Umul- den-O.; A. S. WolfertVérduijn, z„ Pr. Stejjn- straat 14, IJmuiden: G. Jonkmande Vries, z„ a. b. „Excelsior", Buitenhaven H. O.; C. Harm- sen—Erachter, d., Meidoornstraat 8,(IJmuiden-0. W, Bakker—Prinsse, d„ Beecksanghlaan 24, Vel- sen-N.; A. van der SteenUit tien, z., Hyacin- thenstraat 82, Santpoort; A. P. Kooistra—Mar- ehand, d., Centrumstr. 1, Velsen-N.; G. Koele- meijer—Katers, d., J. P. Coenstraat 123, IJmui den; G. van Dongen-r-van der Veen, z., J. T. Cremerlaan 48, Santpoort; M. E. de VriesMaks, z., Pr. Steijnstraat 66 rd., IJmuiden; J. van Ber- kum—Oosterman, d„ Kruisstraat 1, Velsen-N.; J. G. Michels—Clabant, z., Driehulzerkerkweg 25, Driehuis; G. van Veen—van der Zwan, d„ P. C. Hooftlaan 37. Driehuis; J. M. E. Veldman— Eekker. d„ D. Hartoghdw.straat 7, IJmuiden-O.; G. v. d. Steen—Vrijhof, d., van Galenstraat 13, IJmuiden-O.; E. G. Berkhout—Ermshans, d., Keriteriniklaan 36, Santpoort; H. Vosseberg—En gelhart, z., D. Hartogihstraat 40, IJmuiden; E. BroekDekker, d., de Ruyterstraat 163, IJmui- den-Oost. OVERLEDEN: J. v. d. Pol, 63 j., echtg. van D. Dijkhuizen. Bloemstraat 126, IJmuiden; J. A. Wolfert, 1 dag, zoon van A. Wolfert. Pr. Steijn straat 14, IJmuiden. GEHUWD: J. P. Buijck en H. J. Verheij, R. Claeszenstraat 23, IJmuiden-O.; A. Stoffel en A. G. van 't Slot, Schulpweg 127 a, Velsen-N,; J. Koops en J. Waalewijn, Gladlolenstraat 13, Santpoort; F. J. Rosier en B. G. Smits. Ruiter- straat 3, 1-Ioek van Holland; P. Gelderbiom en C. A. Kunst, B. Ramtoonnetlaan 4, IJmuiden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Zondagsdienst van de leden van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst: de artsen P. Brouwer en A. J. van Leusen, Zon dagsdienst andere artsen: A. Oepts en W. van Haselen. Apotheken. De Zondagsdienst en de nachtdienst in de volgende week worden waargenomen door de IJmulder Apotheek. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur heeft dienst mej. De Winter, Evertsen- straat 13. WIE VERLOOR IETS Aan het Hoofdbureau van Politie, kamer 4, zijri' inlichtingen te bekomen omtrent de vol gende voorwerpen, die tusschen 14 en 21 Febr. in de gemeente Velsen gevonden zijn: Eenige sleutels, eenige handschoenen, 1 bil jet van 20, eenige wanten, enkele porte- monnaies, 1 levensmiddelenkaart, 1 wit me talen armband, 1 kinderhandschoen, 1 auto deurknop. 1 inlegvel, 1 slede. 1 hond. De inlichtingen zijn te bekomen eiken werk dag van 11—12 en van 16—17 uur, met uit zondering van Zaterdagmiddag. Jullie hebt zeker je schaatsen maar in de steek gelaten om eens een lange brief aan mij te schrijven, want ik ontving deze week weer erg veel post uit IJmuiden en om- stréken. Je kunt nu ook béter bij de warme kachel zitten (als die er thuis tenminste nog is!), dan in de snerpende xolnd buiten spelen. Of voelen jullie niet veel van de kou? Ik zal maar gauw aan jullie brieven be ginnen. RIA H. uit IJmuiden koos als schuilnaam VIOOLTJE, maar dat zal niet gaan Ria, want dit mooie bloempje hebben we al. Wil je even een andere scMdlnaam op geven'Kijk dan eens in de krant of hij er al bij is.' Je oplossing was goed. WILLY U. uit IJmuiden zond mij een goed antwoord op het raadsel van veertien dagen geleden en W1M v. d. W. uit IJmui den eveneens, maar dan op dat van ver leden week, net als JENNY K. uit Velsen- ■Noord. DOORNROOSJE heeft ook al de juiste oplossing gevonden. Het was niet zo moei lijk hè? FRESIA uit IJmuiden vertelt mij over haar kleine zusje van negen maanden. Ik kan me voorstellen dat je erg blij met dat lieve kleintje bent. Wat je gedichtjes be treft, die vond ik leuk, maar alleen versjes of verhaaltjes van jezelf kunnen geplaatst worden, en niet die je uit een boek over schrijft. Je oplossing was goed, Fresia. SNEEUWKLOKJE uit IJmuiden-Oost wordt al heel gauw negen jaar vertelt ze mij. Ik dacht dat meisjes van bijna negen jaar toch al veel netter schreven, Sneeuw klokje! Zul je je best daar eens op doen in je volgende brief? Laat me maar eens zien hoe goed je het wel kunt! Het raadsel had je goed opgelost. ROOSJE uit Driehuis gaat elke dag sleeën met haar vriendinnetje. Soms zelfs achter een auto! Wees maar voorzichtig hoor Roosje, het ging zeker niet erg hard? Ook jouw oplossing was goed. Van ons kleine VIOOLTJE kreeg ik een lange, gezellige brief. Ja, het is prettiger naar school te gaan dan zo'n gedwongen vacantie thuis door te brengen, dat hoor ik van alle kanten. Je raadseltjes zal ik goed bewaren, ze komen vast wel eens te pas. Dat zal wel een grappige dag geweest zijn toen je met vader het huishouden moest doen; maar het is toch prettiger, als moe der er is om voor alles te zorgen, is het niet? Vertel je me eens hoe het dagje in Haarlem bij die drie kindertjes je bevallen is? ALPENROOSJE vraagt me of Ik zijn schuilnaam geschikt vind. Je kunt je gerust o e noemen, want het is- een heel mooie naam, maar alleen niet zo erg jongens achtig, Als je hem nog veranderen wilt, schrijf je dat maar, ik vind het echter niet beslist nodig hoor! Leren jullie nog versjes of toneelstukjes voor dat schoolfeestje? Ook jij had het goede antwoord gevonden. ROODBORSTJE uit IJmuiden heeft een klein broertje van pas drie maanden oud en daar vertelt ze mij van alles over. Pas maar op dat hij over een jaar niet nóg aan je haar trekt en krabt, want dan voel je het wél. Ja, Men$ erger je niet is een erg leuk spel en het is werkelijk heel moeilijk om je niet ie ergeren, als je bijna bij je doel bent en dan tóch weer terug moet. Stuur je mij ook een foto dis hij klaar is? DORA H. uit IJmuiden moet voortaan haar briefjes zelf schrijven. Dat kun je toch wel? Vertel me anders maar wie ze voor je schrijft. Van RIA K. uit Santpoort kreeg ik een aardig verhaaltje wat ik hieronder zal laten afdrukken. Alleen moet je je schuil» naam veranderen Ria, want een Sneeuw klokje hebben we al in ons midden. ANEMOONTJE en DE WATERGEUS zijn ook van harte welkom In ons clubje. Het is niet erg als je geen verhaaltje weet hoor! Vertel me maar wat je dagelijks doet. Jullie oplossingen waren allebei goed, CORRIE L. uit IJmuiden schrijft mij ook over een ivonderlijke poes, die knipoogjes kan geven als je er haar een geeft. Dat is leuk Corrie, schrijf maar gauw als je weer iets van je poezebeest weet. Nu kinderen ik heb het al weer langer gemaakt dan eigenlijk wel kon om de ruimte, maar nu hebben jullie toch bijna allemaal een beurtje gehad en dat is ook wat waard, nietTot volgende week' Tante ELS. Jan Steenstraat 60, Haarlem, of Kennemerlaan 154, IJmuiden. Een oranje-prinses Li ons rustige dorp Santpoort war alles nog in diepe rust. Maar toch.in één huis waren ze a] op. Niet allemaal, alleen Ria en haar zuster Corry. Corry zette de radio aan om naar de ochtend-gymnastiek te luisteren. Ria moest met de trein van tien minuten over acht naar school en Corry naar haar werk. Toen hoorde ze door de radio roepen: „Dit is het 31e schot en nu tot 51", Nu wisten ze meteen dat het een prinses was. Ze begonnen te gillen: „een prinses, hé slaapmutsen een prinses!" Allen kwa men naar beneden gehold. Oranjestri klcen en sjerpen werden voor de dag gehaald; geen van allen ging naar school. Ze hadden de hele dag pleizier. „Geen huiswerk ma ken, gelukkig maar zuchtte Ria. En allen gingen 's avonds voldaan naar bed. Ingezonden door Ria Kooij, Santpoort, Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van 14 dagen geleden was: ALVA, LAVA, VAAL. Het was niet moeilijk, dat merkte ik wel aan de vele goede oplossingen. Voor het gemak geef lk jullie meteen de oplossing van het raadsel van verleden week. Ook daarvan ontving ik stapels goede antwoorden. Het woord was: POSTZEGELALBUM. Deze keer moeten jullie je krachten eens proberen op een rebus, die hiernaast is af gedrukt. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Jterson Een oogenblik aarzelde zij.' Er was iete aanlokkelijks in om toe te geven, om al het gezeur en de herrie en de narigheid te vermijden, eenvoudig door „ja" te zeggen. Maar „ja" zeggen uit zwakheid, alleen om last te voorkomen, daar werd je niet wij zer van, als het óók beteekende: terugkee- ren naar Ned en de manieren van Ned en öe vrienden van Ned en een leven, waar- 111 je voortdurend het gevoel had, dat je vuile kleeren aan had. Eve wist niet of zij den rechter met zijn snor in zijn gezicht zou uitlachen, of een deuntje gaan huilen. yHet spijt mij", zei ze toen ze opstond- De rechter draaide zich om en er was een vonkje van hoop in zijn blik. «Pardon, madame?" «Nee, het gaat niet door", zei Ned- Een seconde lang was zij bang geweest, dat hij iets kapot zou gooien in een aanval van woede, zooals zij wel meer had mee- semaakt. Maar die bui dreef ook weer over, als hij al ooit van plan geweest was om te gaan smijten. Hij stond daar en keek haar recht aan, terwijl hij met wat los zilver geld in zijn zakken rinkelde. Hij glimlachte, waardoor zijn sterke, witte tanden te zien kwamen. Om zijn oogen verschijnen fijne, klein rimpeltjes. „Je houdt nog altijd van mij en dat weet je heel goed ook", constateerde hij met een naïveteit, die bewees, dat hij het zelf geloofde. Eve nam haar handtasch van de tafel. „En ik zal het je bewijzen, dat beloof ik je", voegde hij er aan toe. Toen hij haar blik zag, werd zijn glimlach breeder. „O, ik bedoel niet nu! Je nrnet eerst een beetje bekoelen; of misschien' opgewarmd wor den. Ik ga een tijdje naar het buiten land. Maar als ik terug kom Hij kwam niet terug. Vastbesloten de buren te trotseeren, maar in durenden angst voor hetgeen zij zouden kunnen zeggen, bleef Eve in La Bandelette wonen. Zij had zich geen zor gen behoeven te maken. Niemand bekom merde zich om hetgeen er gebeurde in villa „Miramar" in de Rue 'des Anges- In bad plaatsen zooals La Bandelette dat alleen maar leefde voor het korte seizoen, als de Engelsche en Amerikaansche toeristen er hun geld in het Casino kwamén verliezen heerschte een soort nieuwsgierigheids- vacuum. Eve Neill kende niemand in de Rue des Anges en niemand kende haar. Gedurende het voorjaar en naderhand, toen het zomer werd, wisselde het publiek, dat La Bandelette bezocht, voortdurend. Het plaatsje met zijn grappige geveltjes en crimineel geschilderde huisjes leek op een stadje uit een film van Walt Disney. Het rook er heerlijk naar pijnboomen; open rijtuigjes reden met vlugge paardjes en rinkelend tuig langs de breede lanen. Dioht bij het Casino stonden de twee groote ho tels, „Donjon" en „Brittany", met hun vroolijke zonnetentjes, en staken hun na gemaakt Gothische torentjes de blauwe lucht in. Eve vermeed het Casino en de bars. Na het leven met Ned, met al de hoofdpijn en de vermoeienis, was zij overspannen en tegelijkertijd verveeld; een gevaarlijke combinatie. Zij vóelde zich eenzaam, maar zij had toch geen lust in gezelschap. Soms speelde zij golf vroeg in den morgen, als er niemand anders op het veld te zien was of zij reed paard in de met laag kreupelhout bedekte duinen. En toen ontmoette zij Toby Lawes. De familie Lawes woonde nogal on aangenaam precies recht tegenover haar in de Rue des Anges. Het was een korte, smalle straat, met hulzen van wit en .rose steen, en ommuurde tuintjes er omheen. Maar de straat was zoo onpleizierig nauw, dat je precies in de ramen van de huizen aan den overkant kon zien. En dat gaf dikwijls vervelende gedachten. Het was vaak voorgekomen, dat Eve, gedurende haar huwelijksleven met Ned', haar overburen had opgemerkt. Er was een oudere heer het bleek, dat hij Sir Maurice Lawes was, Toby's vader die een paar keer zeer opvallend naar hen had gekeken, alsof hij ergens verbaasd over was. Zijn vriendelijk, ascetisch gezicht was in Eve's herinnering gebleven. Dan was er een meisje met rood haar en èen opge wekte oudere dame. Maar Eve had Toby zelf nooit gezien vóór dien morgen op het golfveld. Het was een stille, warme ochtend in het midden van Juni. Er waren nog niet veel menschen wakker in La Bandelette. Het gras en de aarde waren bedekt met dauw en de rij pijnboomen, die de wacht hielden langs de kust, stonden als het ware in een kom van hitte en stilte. Eve speel de dien morgen slecht en zij kwam boven dien in een zandkuil terecht. Zij voelde zich ellendig en opstandig na een slapeloos doorgebxachten nacht. Zij rukte de tasch met golf-clubs van haar schouders en gooi de het ding neer. Op dat oogenblik haatte zij het spel. Zij ging op den rand van den kuil zitten en dacht na. Op hetzelfde mo ment kwam er een bal aanvliegen, en kwam in het gras terecht. Toen rolde hij verder en bleef in het zand liggen, een eindje van haar eigen bal vandaan. De bal werd een paar minuten later ge volgd door een jongeman, die op zijn ge mak kwam aanwandelen en op haar neer keek. „Goeie genade!" zei hij. „Ik wist niet, dat u hier was". „O, het hindert niets". „Het was niet mijn bedoeling u in het vaarwater te zitten. Ik had natuurlijk moeten waarschuwen. Ik Hij was een stevige, eenvoudige, nogal stijve jongen en hij had het prettigste en aardigste gezicht, dat Eve in langen tijd had gezien. Zijn dik bruin haar was heel kort geknipt. Het kleine snorretje moest hem er een beetje als een „man-van-de- wereld" doen uitzien, hetgeen weer volko men in tegenspraak was met de plechtige ernst van zijn houding. Hij stond nog steeds naar Eve te staren. Alles aan hem was correct, behalve mis schien de hevige blos, die opeens naar zijn voorhoofd was gestegen. Je kon aan hem zien, dat hij wanhopig poogde zich een hou ding te geven, maar het hielp niet: hij werd hoe langer hoe rooder. „Ik heb u meer gezien", verklaarde hij. „O ja?" zei Eve, terwij] zij er zich pijn lijk van bewust was, dat zij er juist niet op haar voordeelïgst uitzag. Toen maakte Toby Lawes' rondborstig heid opeens een sprong en hij zei iets, waar hy» anders maanden lang voor noodig ge had zou hebben om moed te verzamelen. „Vertel u mij eens", zei hij, „bent u nog altijd getrouwd of zooiets?" Zij eindigden het spel samen. Tegen den volgenden middag had Toby aangekondigd, dat hij een wonder van een vrouw had ontmoet, die met een onfatsoenlijken kerel getrouwd was geweest en die zich nu door het leven sloeg op een manier, die ieder respect moest afdwingen. Dat was allemaal volkomen waar. Maar dergelijke mededeelingen vallen meestal niet in goede aarde bij de familie van der gelijke jongelieden. Eve, die zich verbeeldde, dat zij de men schen goed kende, bedacht .wat dit voor uitwerking op de familie Lawes zou heb ben, Zij kon zich precies de uitdrukking- looze gezichten rondom de tafel voorstel len, de bescheiden kuchjes en de zijde- lingsche blikken, de terloopsche opmer kingen„O, is het werkelijk, Toby?" gevolgd door een opmerking, dat het wel heel interessant moest zijn om met zoo'n toonbeeld van volmaaktheid kennis te ma ken. Van de vrouwelijke familieleden, Lady Lawes en Toby's zuster Janice, verwachtte Eve niet anders dan vijandigheid, ternau wernood verborgen achter do gebruikelijke beleefdheid. Daarom was zij zeer verbaasd over wat er gebeurde. Zij accepteerden haar zonder meer. Zij werd op de thee gevraagd, in den luxueu- zen tuin achter de villa van de Lawes. Voordat zij tien woorden gewisseld hadden, wist men van beide kanten, dat alles in orde was en dat dit een vriendschap zou worden. Zulke dingen gebeuren meer. Zelfs in de wereld, zooals Ned Atwood haar kende en zooals helaas u en ik haar maar te vaak leeren kennen ge beuren dergelijke wonderen. Eve's verba zing veranderde al spoedig in innige dank baarheid; het was als balsem voor haar ziel. Bijna was zij bang, omdat zij er zich zoo gelukkig door voelde. Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3