IJmuider Courant Brifsch-lndië Ondergrondsche nazi-organisatie in de Westèlijke zones ontdekt Aantal S.S.-officieren vormde de kern Duizend Nederlandsche zeelieden halen dertig schepen uit de V.S. Nederlands bevrijding in 1945 was met rechtstreeksche operatie niet gediend Het Voorindische leger is niet paraat om verantwoordelijkheid over te nemen Militair dagrapport uit Indië Vooral des nachts weer strenge vorst Weerbericht 61e Jaargang No. 18567 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Or. Houtstr. 93. i f on 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054u Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 24 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 1 4,—. Franco per post t 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem AT inderdaad een gistings-proces in de D wereld gaande is. dat groote en in- ..„.„H. verandering in de staatkundige ggriwS to uitzicht stelt, wordt bewezen door de verklaring, die TBritsche Premier Clement Attlee in het laoerhuis heelt afgelegd ten aanzien- van Rritsch-lndië. Die verklaring zegt immers S minder, dan dat Groot-Brittannie "„memens is zich uit Britsch-Indië terug rSen voor Juni 1948«dus binnen Siftien maanden - en in die korte periode S noodige wetgevende maatregelen te treffen om het bestuur in dat enorme ge- 5Ï geheel aan de Indiërs over te doen. Aldus wordt het einde van de Engelsche tnloniale macht in Britsch-Indië, die twee eeuwen geduurd heeft op korten termijn aangekondigd en wordt een bevolking van vierhonderd millioen, ongeveer even groot Ik die van Europa, aangezegd dat zij haar Sen bewind zal dienen te gaan voeren. Het Britsch-Indische ontwikkelings weg in de richting van zelfbestuur heeft Ln gansch andere historie dan het Indone- Sche Het was al langen tijd in wording en het is niet alleen de huidige Labour- re'eering in Engeland, die in dien zin onderhandelingen heeft gevoerd. Na den oorlo" is dit tempo van ontwikkeling even wel sterk versneld, zonder dat nochtans tusschen Nde door godsdienst-verschillen verdeelde Britsch-Indische partijen een heid bereikt is omtrent de grondwet. Dit "af Attlee dan ook aanleiding om te ver klaren: „De Regeering betreurt het dat nog steeds geschillen tusschen de Indische artijen bestaan, die de Constitueerende Vergadering beletten om te functioneeren zooals dit zou dienen te gebeuren. De kern van het plan is, dat de Vergadering tenvolle representatief zou zijn. De Britsche Regee- ring wenscht haar verantwoordelijkheid af te staan aan een overheid, ingesteld bij een grondwet die door alle Indische par tijen is aanvaard, in overeenstemming met de Britsche Kabinets Missie. Ongelukkiger wijze is er op het moment geen duidelijk vooruitzicht, dat zulk een grondwet en zulk een overheid tot stand zullen komen. De huidige staat van zaken is vol gevaren en kan niet onbepaald verlengd worden. Daarom wenscht de Britsche Regeering duidelijk te maken, dat zij het definitieve besluit heeft genomen, de noodige stappen te doen om de macht in verantwoordelijke Indische handen te leggen op een datum, niet verder verwijderd dan Juni 1948". Het is duidelijk wat dit inhoudt. De Britsche Regeering kondigt den Britschen afmarsch aan en oefent daarmee pressie uit op de Indische partijen, om het met elkaar eens te werden. Zij vertrouwt blijkbaar, dat zij dit doel op deze wijze zal kunnen bereiken. Aan wie zij de macht zou over doen als geen centrale, representatieve overheid in Britsch-Indië tot stand mocht komen als de pressie dus falen zou is evenwel onduidelijk. Attlee heeft daar omtrent slechts verklaard: „De Britsche Regeering zal moeten overwegen aan wie de macht eener centrale regeering over Britsch-Indië zal moeten worden over handigd, hetzij in haar geheel aan eenig centraal bewind voor het geheele terri torium of, in sommige gebieden, aan bestaande provinciale regeeringen of in zulke andere vormen als redelijk schijnen te zijn en het meest in het belang der In dische bevolking." De News Chronicle merkt op, dat het in de laatste weken steeds moeilijker werd de Indische leiders (Mohammedanen en Hin does) tot samenwerking te bewegen. Terwijl de kloof zich verbreedde weigerden Jinnah en zijn medestanders, deel te nemen aan de beraadslagingen der Constitueeren de Vergadering en vroegen zelfs om haar ontbiriding. Anderzijds eischte Pandit Nehru, dat de Mohammedanen uit het interim-kabinet zouden worden gezet. In zulk een impasse zullen de voorstellen van de Britsche Kabinets Missie wellicht on uitvoerbaar blijken. De Indische leiders kunnen ze tot uitvoering brengen, maar als zij daarin falen moeten zij met andere oplossingen komen. Nu kan Jinnah nog altijd terugvallen op de Britsche overheid. Binnen vijftien maanden zal er geen Britsche overheid meer zijn. Dit liberale blad stemt dus in met het radicale beleid van de Labour-regeering. De Times (conservatief) toont zich huive rig ep- vreest dat de Britsche regeering in de noodzaak zou kunnen komen, ten gunste van de eene of de andere partij te beslis sen, hetgeen volkomen onjuist zou zijn omdat dit een zaak is van Indisch binnen- landsch beleid, waarin geen Britsche door voering van eigen denkbeelden zich mag doen gelden. Het is een ernstige bedenking, maar zij opent geen nieuwe mogelijkheden. Met den koenen zet van de Britsche re geering is de aankondiging gepaard ge gaan, dat de Onderkoning Lord Wavell (met 'veel eerbewijs en promotie in den adelstand) van zijn post ontheven wordt en voor den korten resteerenden tijd van het Britsche bewind vervangen door admiraal Lord Louis Mountbatten. Zooals men weet is deze verwant aan de Britsche Koninklij ke Familie. Men zou geneigd zijn te den ken, dat Wavell, die eigenlijk alleen voor den duur van den oorlog benoemd was^zich niet kon vereenigen met het besluit van de regeering tot afmarsch op korten termijn. Maar volgens de laatste berithten zou hij nog verder willen gaan, door nu reeds het bestuur over deelen van Voor-Indië op te geven en in Indische handen te leggen, omdat hij den toestand daar onhoudbaar acht. De Daily Herald, het dagblad van de Labour Party, zegt dat men van meening is dat de nieuwe, jongere Onderkoning meer aandrang op de overneming van het bewind door de Indiërs zal kunnen uit oefenen. Intusschen moet men den komenden af tocht der Britten uit Britsch-Indië wel als oen feit tegemoet zien, ofschoon in Enge land nog verschillende wetgevende maat regelen met betrekking tot de overgave van de macht door het parlement moeten worden aanvaard. De regeeringspartij heeft daarin evenwel een groote meerderheid. Wie inziet dat de problemen, waarmee Nederland, Frankrijk en Engeland in Azië te worstelen hebben, geen zaken zijn die niets met elkaar te maken hebben, maar die in wezen alle „het Aziatisch ontwaken" betreffen, zal begrijpen dat de Britsch- Indische loop van zaken ook onze aandacht tenvolle verdient. Natuurlijk streeft Groot- Brittannië naar nauwe relaties met een komend Britsch-Indisch bewind. R. P. Tc Kopenhagen is de fabriek van de Scan dinavische vliegtuigindustrie, de eenige vlieg tuigfabriek van Denemarken, door brand ver woest. 50 vliegtuigen, die klaar stonden om aan het buitenland te worden afgeleverd, zijn een Prooi der vlammen geworden. Bacteriologisch wapen zou tegen geallieerden worden gebruikt Een grootscheepsche razzia door Britsche en Amerlkaansche manschappen van den inlichtingendienst heeft Zondag in de Westelijke zones van Duitschland talrijke leden van een geheime nazi-organisatie, die een van de ernstigste complotten tegen de» geallieerden sinds het einde van den oorlog smeedde, in handen der militaire autori teiten gebracht. Deze organisatie beschikte over een geheim bacteriologisch wapen, dat gebruikt zou worden tegen de geallieerden om zekere eischen van de organisatie kracht bij te zetten. Bovendien Avenschte de organisatie Duitschland de leiding te geven bij een campagne der Westelijke Europeesche landen tegen de Sovjet-Unie. Hooge officieren van de Intelligence Service verklaarden, dat zij er persoonlijk van overtuigd waren, dat Martin Bormann dood is, doch dat zij de mogelijkheid niet konden uitschakelen, dat hij misschien nog in leven is en iets met deze organisatie uitstaande heeft. Volgens de mededeelin- gen der autoriteiten wordt de kern der or ganisatie gevormd door eenige honderden SS'ers, dis van den zwarten handel leven. De beweging is geconcentreerd in de Brit sche en Amerikaansche zones, maar de Russische en Fransche auoriteiten zijn er van in kennis gesteld, dat sommige leden zich wellicht in hun zönes ophouden. Daarom worden in die gebieden soortge lijke arrestaties verwacht. Tot de in de Britscfce zóne gearresteerde leiders van de geheime organisatie behoort „oberst" Hans Gcorg Eismann, alias „Knuth", lid van het voormalige Duitsche departement voor de bacteriologische oorlogvoering. Voorts: Rolf Wilkenning, SS-officier en een van de or ganisators van de Duitsche voor-oorlogsche vijfde colonne in Nederland en België, ko lonel Kling, voormalig chef van de Waf- fen-SS in Hesse en commandant van het tweede pantserregiment. De Amerikanen melden de arrestatie van generaal-majoor Ellersich, die gevan gen werd genomen te Fulda. Ook arres teerden de Amerikanen kolonel Walter Schirhmel-pfenning, voormalig leider van de Hitier jeugd in Polen. Volgens de laatste berichten duurt de actie met succes voort, meldt Un. Press. Tal van illegalen, die als gevaarlijk wor den gekenmerkt, worden op het oogenblik opgespoord in alle deelen van het land, waar zij de nazi-beweging hoopten te doen herleven. Duitzenden Britsche en Amerikaansche officials, die zich al maanden lang met het observeeren van de beweging bezig hou den, nemen deel aan de zuiveringsactie. Volgens onbevestigde berichten zouden de Britsche autoriteiten er in geslaagd zijn het geheime bacteriologische wapen in han den te krijgen, dat tegen de bezettende machten gebruikt zou worden, als er niet aan bepaalde verlangens werd voldaan. „De eischen". Deze eischen waren achtereenvolgens: 1. Instelling van een centrale Duitsche regeering op autoritaire basis om het plan van de organisatie ten uitvoer te leggen. 2. Onmiddellijke stopzetting van de ont manteling der fabrieken door de geallieer den. 3. Stopzetting van den kolenuitvoer. 4. Het schrappen van de socialisatiepoli- tiek ten opzichte van de Duitsche sleutel industrieën. 5. Ondersteuning van den eisoh tot te ruggave van Oost-Pruisen en Silezië aan Duitschland. Als eerste punt van haar program hoop te de organisatie de militaire instellingen uit de dagen der nazis in eere te herstellen en de vrijheid van alle krijgsgevangenen te bereiken. Prinselijk Paar ontvangt nog steeds gelukwenschen De stroom telegrafische gelukwenschen, welke ter gelegenheid van de geboorte van prinses Maria Christina op het paleis Soestdijk worden ontvangen, houdt nog steeds aan. Het Prinselijk Paar ontving onder andere een telegram van den Paus en voorts gelukwenschen uit Polen, Tur kije, Ierland en Hongarije. Zaterdag heeft Prins Bernhard eengie afgevaardigden van het leger in Indië ont vangen, die in opdracht van den leger commandant generaal S. H. Spoor namens hun wapenbroeders in de tropen het Prin selijk Paar bloemen kwamen aanbieden als blijk van hun medeleven met 't nieuwe geluk, dat het Prinselijk gezin ten deel is gevallen. Kolonel C. H. J. F. van Houten, adjudant-generaal van het leger ln Indië, vertolkte de warme genegenheid en de groote aanhankelijkheid, die de troepen in Indië voor de Prinses en den Prins ge voelen. Prins Bernhard dankte de leden der deputatie hartelijk voor deze geste, die hij zeer op prijs stelde. De gemeenteraad van Bussum heeft be- Autoriteiten verklaarden, dat het nog te sloten een der openbare scholen te her vroeg is om den invloed van deze bewe ging op de Duitsche bevolking vast te stel len. Zij voegden hieraan echter toe, dat de groei van dergelijke organisaties vermoe delijk zal toenemen met de vermindering van het aantal bezettingstroepen. De ge varen zouden echter bezworen kunnen worden, wanneer de Intelligence Service op haar huidige sterkte gehandhaafd blijft, zegt Un. Press. doopen in Prïnses-Marijke-school. De communisten stemden tegen. De directie van een Almelosche meubel fabriek heeft besloten fraai uitgevoerde kindertedikantjes beschikbaar te stellen voor die babies in het land, die op 18 Februari in het befaamde halfuurtje van 2.09 tot 2.39, dus een kwartier voor en een kwartier na de geboorte van prinses Ma rijke ter wereld kwamen. Onze koopvaardijvloot op 85 pet, der vooroorlogsche sterkte Weer een vliegramp in China Een tweemotorig Chineesch militair vliegtuig is, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels, boven een voorstad van Tsjoenking neergestort. Alle 21 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van de provincie Szechuan naar Tsjoenking. Dit is het tweede ernstige vliegtuig ongeluk in Februari in het gebied van Tsjoenking. Op 6 Februari kostte het neerstorten van een militair vliegtuig aap elf personen het leven. Sinds het begin van het jaar hebben in totaal 50 vlieg tuigrampen plaats gehad met een aantal van 200 slachtoffers. Rusland gaat zijn schuld „bestudeeren" Naar Un. Press meldt, heeft Rusland na een jaar van stilzwijgen tenslotte erin toe gestemd de kwestie van zijn leen- en pacht- schuld aan Amerika, groot 10.298 000.000 dollar te bestudeeren. Van de zijde der Amerikaan sche autoriteiten wordt er echter de nadruk op gelegd, dat er nog altijd geen teeken is dat Rusland bereid is te betalen. (Van een specialen verslaggever) Men zegt dat er met twee kapiteins op één schip altijd moeilijkheden komen, maar tegen één-en-dertig bestaat bij hen, die het weten kunnen, blijkbaar niet het minste bezwaar! Inderdaad waren er een- en-dertig gezagvoerders op de „Tabïnta", die Zaterdagmiddag van Rotterdam naar Amerika vertrok en met hen waren er nog ongeveer een duizendtal zeelieden van lageren rang. De „Tabinta" van de maat schappij Nederland werd in 1942 te San Francisco verbouwd tot troepentransport- schip en is als zoodanig nog steeds in ge bruik, den laatsten tijd om Nederlandsche soldaten naar Indië te brengen. Ditmaal echter gaat de reis naar Amerika waar niet minder dan dertig schepen wachten op hun bemanningen en onder de rood- Vit-blauwe vlag de zeeën te bevaren en bij te dragen tot Hollands glorie. Het zijn schepen, welke in den loop van het vorige jaar door de Nederlandsche regeering zijn aangekocht uit de surplustonnage der Amerikaansche koopvaardij en nu meeren- deels voor onze groote maatschappijen in de vaart worden gebracht, met uitzonde ring van een aantal Liberty-schepen, die rechtstreeks voor de regeering varen. De heer Van Popta, vertegenwoordiger van het Directoraat-generaal voor de Scheep vaart noemde deze "gebeurtenis Zaterdag middag een unicum in de geschiedenis on zer koopvaardij. Heelemaal juist is dat evenwel niet, want ook op 7 December is met de „Weltevreden" een dergelijk trans port vertrokken, een gebeurtenis, welke blijkbaar aan de aandacht van het Direc toraat-generaal is ontsnapt Uitgeleide gedaan door een groot aantal familieleden en kennissen zijn Zaterdag de duizend Nederlandsche zeelieden van de Lloydskade vertrokken naar New York, waar zij tijdelijk onderdak zullen worden gebracht, omdat natuurlijk niet alle der tig schepen direct en gelijktijdig voor hun nieuwe reis zullen vertrekken. Binnen niet al te langen tijd zal onze koopvaardij vloot, die reeds thans op 80 pCt. der voor oorlogsche tonnage is gebracht, evenwel Nog 200.000 Russen in Duitschland Generaal Joseph MacNerney heeft naar hij mededeelde, van den Sovjet maarschalk Sokolovsky het bericht ge kregen, dat de demobilisatie op groote schaal van Russische troepen in Duitsch land voltooid is. Waarnemers te Berlijn schatten de sterkte van het Russische be zettingsleger thans op minder dan twee honderdduizend man, waardoor het onge veer van gelijke sterkte als de Ameriaan- sche bezettingsmacht zou zijn geworden. Sokolovsky heeft voorts aan MacNarney medegedeeld, dat de troepenbewegingen voltooid zijn en dat de Amerikaansche journalisten opnieuw toestemming zou den krijgen om de Russische zóne te be zoeken. Sinds October was deze zóne bij kans verzegeld, zegt Un. Press. Staking te Antwerpen geëindigd Zaterdag is te Antwerpen een algemee- ne vergadering der arbeiders van de scheepstimmerwerven gehouden. Na een uiteenzetting van den algemeenen secre taris over de laatste onderhandelingen met de regeering en de werkgeversorganisaties had er een kort debat plaats en werden de nieuwe voorstellen aangenomen. Na een staking van 15 weken zal het werk lieden worden hervat. Het woord is aan. Anonymus: Een kind i. :ft het niet ge makkelijk in zijn verhouding tot volwassenen: het is de mindere in lichaamskracht, het is eerlijker en het heeft zelden geld. Gerbrandy was teleurgesteld Volgens den militairen correspondent van de „Yorkshire Post" zal .lord Mount batten, de nieuwe onderkoning van Voor- Indië, tot belangrijkste taak hebben het terugtrekken van het Britsche leger uit Voor-Indië en zal de militaire spil van het Britsche rijk naar het Midden-Oosten wor den overgeplaatst met de Kenya kolonie waarschijnlijk als hoofdkwartier. „Malak- ka, Hongkong, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen zoodoende in een nieuwen strategischen driehoek komen te liggen", aldus de correspondent. Of dit een vergoeding zal vormen voor het terugtrek ken uit Voor-Indië, trekt hij in twijfel. Verder schrijft deze correspondent nog, dat het nieuwe Voor-Indische leger helaas in opleiding of uitrusting niet paraat is om de verantwoordelijkheid over den toestand over te nemen en dat veldmaarschalk Claude Auchinleck met zijn staf misschien aan zal blijven om in de overgangsperio de te helpen. Volgens den correspondent van de „Tjmes" te Delhi heeft het politiek tooneel in Voor- Indië een welhaast wonderbaarlijke veran dering ondergaan tengevolge van de ver klaring van den Britschen minister-presi dent Attlee in het Lagerhuis, waarin een vaste datum werd genoemd voor de over dracht van de macht aan de Voor-Indische regeering. „Hoewel tengevolge van deze verklaring een nieuwe geest van vriend schap jegens de Engelschen in kringen, die gewoonlijk achterdochtig gestemd waren over de Britsche bedoelingen, en een ge voel van opluchting kunnen worden waarge nomen bij hen. die tegenover de meerder heid hun vertrouwen in de oprechtheid der Engelschen hebben uitgesproken, kan niet worden ontkend, dat de practische geschil punten, waarover de-partijen in Voor- Indië verdeeld zijn, onopgelost blijven". De correspondent van de „Times" ver wacht in de komende dagen belangrijke ontwikkelingen in de richting van een toe nadering tusschen de congrespartij en de Britsche Labourregeering. weer een zeer aanzienlijke versterking hebben ondergaan en daarmede zal dan ongeveer 85 pCt. van het totaal van vóór den oorlog zijn bereikt! De groep van schepen, welke nu in New- York zal worden overgenomen, bestaat uit tien. vaartuigen van elk 7600 b.r.t. (drie voor de Holland-Amerikalijn, drie voor de regeering, twee voor de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart-maatschappij en één zoowel voor de maatschappij Neder land als voor Van Nievelt Goudriaan en Co., drie schepen welke ongeveer de helft kleiner zijn voor de Koninklijke Neder landsche Stoombootmaatschappij en ze ventien Liberty-schepen van omstreeks 7100 b.r.t De Liberty-schepen zijn alle in 1943 gebouwd, de andere in 1944 of 1945. Britsche economie in 1947 Witboek over de regeerings- plannen Dezer dagen is een witboek der Britsche regeering verschenen, waarin de economische plannen voor 1947 uiteengezet worden. Het minimum voor de steenkoolproductie wordt op 200 millioen ton vastgesteld. Teneinde de steenkoolproductie op te voeren wordt voor gesteld dit jaar nog 35.000 man voor arbeid in de mijnen aan >e werven en mijnwerkers vrij te stellen van dienstplicht voor den tijd van vijf jaar. De Britsche regeering hoopt tegen het ein de van het jaar nog 278.000 mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten aan het werk te krijgen. Dit zou beteekenen, dat het aantal werknemers 18.400,000 zal bedragen, o.w 100.000 Polen en verplaatste personen, die uit kampen op het vasteland zullen worden ge- recruteerd. In. het Witboek wordt verklaard, dat „de noodzaak om het aantal arbeiders te ver- hoogen, voortaan zal blijven bestaan. De be zwaren tegen buitenlandsche arbeidskrachten worden niet meer geaccepteerd. Er bestaat voorloopig geen gevaar, dat buitenlandsche arbeiders de Britsche van hun betrekkingen zullen berooven. Er zal naar gestreefd worden om den ex port tot 140 procent in vergelijking met den omvang van 1938, op te voeren en uiteindelijk op 175 procent te brengen. Levensmiddelen, huishoudelijke benoodigdheden en kleeding blijven schaarsch. De plannen voor onderwijl openbare gezondheid en sociale verzekering zullen echter verder uitgewerkt worden. Attlee heeft het Witboek met de volgende woorden ingeleid: .,De regeering doet een beroep op een ieder om zich vastberaden te wiiden aan de taak, die wij nu moeten ver vullen De regeering vertrouwt erop. dat alle mannen en vrouwen van Groot-Brittannië de overwinning op het economische slagveld zul- len behalen, evenals zij in een strijd van 6 jaar den vijand overwonnen Geen Russen op Britsch communistisch congres Leiders van 31 communistische partijen van Europa en daarbuiten nemen deel aan het congres der Britsche communistische partij, dat Zaterdag te Londen geopend werd. Dit is het grootste aantal buitenland sche delegaties dat ooit een communisti sche conferentie in Engeland heeft bijge woond en het is ook het grootste aantal internationaal-communistische vertegen woordigers dat sinds de ontbinding van de „Komintern" samenkomst. De eenige Europeesche communistische partijen, die niet vertegenwoordigd zijn, zijn die van Italië, Albanië en Rusland. De meeste partijen zenden ieder een afge vaardigde, doch Nederland is met drie menschen aanwezig en de Duitsche com munistische partij uit de Britsche zóne zelfs met zes. Politieke waarnemers gelooven dat de aanwezigheid in Londen van zulk een groot aantal communistische vertegen woordigers, gebruikt zou worden om in lichtingen uit te wisselen over de com munistische tactiek en om te komen tot nauwere samenwerking in de toekomst. In communistische kringen ontkent 'men echter dat eenige poging zal worden ge daan om de Komintern te doen herleven, aldus United Press. Bevin laat het varen varen Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken maakte Zaterdag bekend dat men de *plannen 0m Bevin en zijn dele gatie over zee naar de Moskou-conferentie te laten gaan, heeft laten varen in verband met de gevaarlijke ijsvelden in de Oost zee. De reis zal nu over land gaan. „Indien avU een campagne in Nederland zouden hebben ingezet ter bevrijding van het Westen, zou het succes van onze Rün- operatie in gevaar zijn gebracht; boven dien wisten wij dat de vijand gereed stond om Nederland onder water te zetten. De Nederlandsche steden zouden bij een rechtstreekschen aanval van onze troepen door bommen en granaatvuur plat zijn ge schoten, daar wij onze troepen de nood zakelijke ondersteuning zouden hebben moeten geven". Aldus verklaart de Britsche generaal majoor Sir Francis de Guingand, die veldmaarschalk Montgomery's chef staf was sinds deze het bevel over het acht ste leger overnam, totdat de Duitschcrs zich aan de Oostzeckust overgaven, in eep boek, dat getiteld is „Operation Victory", en dat zijn persoonlijke oorlogsherinne ringen bevat. Sir Francis antwoordt in dit boek op de critiek, die door Ralph Ingersoll in zijn boek „Top Secret" op Montgomery gele verd is. „Er is geen twijfel mogelijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste be ëindiging beteekende voor het lijden van het Nederlandsche volk, maar tot deze tactiek is niet zonder strijd besloten", zegt de Guingand verder. Terwijl de druk op Montgomery om de Duitschers in Neder land aan te vallen het sterkst was, bracht de Nederlandsche minister-president een bezoek aan de Guingand op het algemeene hoofdkwartier. „Ik verklaarde de situatie", aldus gaat de Guingand in zijn boek ver der, „maar gaf hem geen hoop op een spoe dige bevrijding van de rest van zijn land Toen ik hem in het kort uitlegde, wat der gelijke operaties voor, verwoestingen zou den kunnen veroorzaken, scheen hij eenigs- zins teleurgesteld te zijn en ik kreeg den indruk, dat hij had verwacht, dat de sol daten er zouden kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen." Gedurende een bezoek, niet lang hierna, aan het opperste hoofdkwartier, werd aan de Guingand een document getoond, waar in een beschuldiging vermeld werd, dat de Britten niet voldoende rekening hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche be volking dreigde. „Ik was hiermee alles behalve gevleid, want wij hadden hard ten behoeve van het Nederlandsche volk gewerkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aanzienlijke genoegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde geko men was, royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden opgelost." Wat Ingersolls critiek op Montgomery's strategie bij Caen betreft, verklaart de Guingand, dat Montgomery zeer juist ge handeld heeft door in het begin den aan val op de zeer sterke Duitsche stellingen bij die stad niet door te drijven, daar een falen toen de precaire positie op 't brugge- hoofd in gevaar zou hebben gebracht. Voorts brengt Sir Francis warmen hulde aan den Franschen generaal Leclerc, die met zijn slecht uitgeruste troepen van het Chad-meer de woestijn doortrok om zich bij het geallieerde leger voor Tripolis te voegen. De Guingand keurt echter de indertijd genomen beslissing om Britsche troepen naar Griekenland te zenden ten sterkste af, daar dit, van militair standpunt bezien, niet de geringste kans op succes had en „deze demonstratie van Britsche onmacht op de neutralen een slechten indruk maak te. Indieu Griekenland om hulp gevraagd had, zouden wij het die hebben moeten geven, maar ik ben van meening, dat wij het misleid hebben, wat betreft ons ver mogen om te helpen. Het resultaat was, dat \vü onze geheele positie in het Midden- Oosten in gevaar brachten". Een Nederlandsche militaire woordvoer der heeft Zaterdag het volgende medege deeld: Volgens de binnengekomen rapporten is de situatie op Java Vrijdag over het alge meen gunstig geweest en de rapporten van Sumatra luiden thans eveneens gunstiger. Te Semarang zijn Vrijdagochtend bespre kingen met een Indonesische delegatie be gonnen, welke in een goede sfeer verlie pen.- Zij werden gevoerd op door de Neder landers gecontroleerd gebied. In zijn ra diorede van 14 Februari heeft de opperbe velhebber der TRI op Sumatra Soehardjo Hardjowardjojo, o.a. gezegd: „Na het sluiten van de basisovereen komst en den wapenstilstand vonden ver schillende incidenten plaats, welke de sfeer vertroebelden, terwijl wij onze souvereini- teit verdedigden.Wij hebben genoeg getoond dat wij vrede wenschen, doch de Neder landers gaan onophoudelijk door met pro vocaties. Diplomatieke strijd en overleg zullen over ons land beslissen. Wij moeten ons aan één commando on derwerpen, aan het hoogste commando. Ik, als uw hoogste commandant op Su matra, beveel hierbij alle strijdkrachten en barlsans (strijdoi-ganisaties) op 15 Februari te middernacht het vuren te staken. Dit beteekent echter niet, dat de troepen van het front teruggetrokken of ontbonden zul len worden. De vaststelling van de demar catielijn zal plaats vinden door uw hoog- sten commandant. Wij zullen trouw blijven aan de instructie van onzen opperbevel hebber en de discipline hoog houden". Militair aan nekkramp overleden In de havenkazerne te Schoonhoven heeft zich Vrijdag een geval van nekkramp voor gedaan. De patiënt is naar een ziekenba rak overgebracht, waar hij is overleden. Aan de verlofgangers van het depót „Na zending Indië" is medegedeeld, dat aan hen verlof wordt verleend tot Maandag 10 Maart, tenzij per radio het verlof wordt verlengd. Dit geldt uitsluitend voor perso neel, dat in de havenkazerne en barak A is gelegerd en dat niet telegrafisch wordt teruggeroepen. Wintersche balans Europa verstijft langzaam in den ban van de vorst. Een greep uit de vele win tersche berichten uit binnen- en bui tenland: AMELAND: Zeventien dagen isolement de Waddenzee is tot den bodem be vroren. TERSCHELLING: IJsformaties van zes meter hoogte. Nog open water en plaatselijk dun ijs. Vier „wandelaars" door het ijs gezakt, maar gelukkig gered. WALCHEREN:Voor Domburg drijft een groote ijsberg. HET KANAAL: Onafzienbare ijsvelden, die de scheepvaart belemmeren, tus schen Oostende en Dover geen veer dienst. Temperatuur minus 24 graden. PARIJS: Einde van de vorst nog niet in zicht Duitsche communisten naar Londen Zes leiders van de communistische partij in de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland zijn gisteren naar Engeland ver trokken om deel te nemen aan den Britschen communistischen partijdag, die op 23 Februari wordt gehouden, aldus meldt „Neues Deutsch- land". Dit is de eerste maal sinds het einde van den oorlog dat Duitsche communisten een bezoek aan een Westelijke mogendheid brengen. De zes communisten zijn: Max Rei- mann, partijleider in het Ruhrgebied; Wilhelm Agartz, Essen. Gustav Gundelach, Hamburg; Albert Buchmann. Stuttgart; Hugo Ehrlich. München en Leo Bauer. Frankfort. Deze communistische groep is de tweede Duitsche politieke delegatie, die Engeland in de afgeloopen drie maanden een bezoek brengt. Aan het einde van 1946 begaf de socia listische leider dr. Kurt Schumacher zich met een aantal werkers naar Londen. Het Vaticaansche nieuwsbureau meent, dat op grond van zeer nauwkeurige schattingen ten minste 2000 katholieke priesters het leven hebben verloren in het concentratiekamp Dachau. In de archieven van dat kamp heeft men gevonden, dat op 15 Maart 1493 priesters in het kamp ge vangen zaten, onder wie 38 Nederlander». Meer dan een volle maand heeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de krachtige barometerstijgingen over Frank rijk en Duitschland is de wind in ons land zwak en veranderlijk geworden. Over Zuid- Oost-Engeland vormde zich zelfs een afzon derlijk kerntje van hooeen druk. In Midden- Engeland daalde vannacht bij helderen hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 18 graden Celsius onder nul. In ons land waren de nachtelijke minimumtem peraturen sterk beïnvloed door de bewolking. Op het vliegveld Eelde, waar het steeds hel der is geweest, vroor het vanmorgen vroeg 18 graden. Op andere plaatsen met overwegend bewolkten hemel daalde de temperatuur aan merkelijk minder laag. De plaatselijk in ons land voorkomende sneeuwbuien hangen sa men met de groote koude in de hoogere lucht lagen. De resultaten van de radiosonde- waarnemingen in Engeland geven bij zonder lage temperaturen in het begin van de stratosfeer op ongeveer 7 kilometer hoogte. Aangezien de wind in onze omgeving zwak en veranderlijk is geworden, wordt geen lucht uit andere streken aangevoerd. Onder derge lijke omstandigheden kan een zwakke wind uit Westelijke richting aan de kust nog wel eenigen invloed hebben op het temperatuur- verloop wegens de relatief hoogere tempera tuur van de Noordzee, doch men dient te be denken. dat ook het zeewater tot onder het vriespunt is afgekoeld. Het gaat er dus aan vankelijk om wat. overweegt: de verwarming door de zon bij brekende bewolking overdag of de afkoeling bcwen de sneeuw bij helderen hemel in den nacht. Aangezien vooral in het binnenland de nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek zeer aanzienlijk is, ziet het er dus naar uit, dat de winter nog zal voort duren. LAGE NACHTELIJKE TEM PERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke sneeuwbuien. Verander lijke wind. In den nacht op vele plaatsen strenge vorst. Morgen over dag meest lichte vorst. 25 Februari: Zon op: 7.37 uur, onder 1H.11 uur Maan op 9.31 uur, onder 23.32 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1