IJmuider Courant Bouw Huizen Een Russisch veto zweeft weer boven den Veiligheidsraad Britsche en Amerikaansche handel met Duitschland zoo snel mogelijk normaal Geallieerde actie tegen Duitsche ondergrondsche voortgezet Ceen belangrijke temperatuursstijging Weerbericht 61e Jaargang No. 18568 Bureaux: ^dministrat'e Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. W se**™ 12' TeL 12713' 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 25 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag by de Administratit Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H vt is noodzakelijk dat er ten spoedigste verbetering komt m den toestand, Jj_ wederopbouw in Nederland ver- X? Want die toestand is slecht. Van het Eplafl voor het jaar 1946 is weinig in Sigaar verwezenlijkt. Toch was het niet heel indrukwekkend in zijn ambities. SS vermeldde tienduizend nieuwe wo- Lon een gering aantal vergeleken bij ÏÏCiS" woning-tekort, dat door" ver ging in oorlogstijd en stopzetting van den Normalen bouw gedurende vele jaren is ntstaan Maar van die tienduizend nieuwe °mninaen is in 1946 niet veel meer dan een 1- „.wereed gekomen. Nu is er een bouw- S '47 dat aanmerkelijk hooger grijpt, Sar de kansen op verwezenlijking staan blijkens de meening van vakmenschen, miserabel voor. Er is deerlijk gebrek aan rnlke voorname materialen als ijzer en hout En dit tekort is groot. Er zijn legio Wachten over de inefficiënte organisatie van het departement van Wederopbouw, dat een gecentraliseerde werkwijze toe- nast die tot groote vertraging en een vloed van paperasserie aanleiding geeft, en raan alweer naar de overtuiging van vakmenschen een veel te groot aantal ambtenaren en ambtenaartjes verbonden is. Wii begrijpen dat niet en als ik „wij" zeg weet ik, dat talloozen zich over deze dingen verbazen. Immers werkt de Staat met een fantastisch begrootingstekort en worden de menschen belaagd met ontstellende belas ting-heffingen, die nog volstrekt - onvol doende zijn om dit tekort weg te werken. Niettemin voert men zulk oneconomisch °eSinds verscheidene maanden is het de partement van Wederopbouw minister-loos. Na het aftreden van minister Ringers, die heenging omdat hij zich niet met het Indi sche beleid van de regeering vereenigen kon, maar die wellicht ook niet al te blij moedig over de werking van zijn diensten was, is nog steeds geen opvolger benoemd. Er zijn wel „namen genoemd", maar hem, die het oor te luisteren legt, wordt het wel duidelijk dat onder de vakmenschen niet bepaald gedrang naar deze hooge post be staat. Het zou, gezien de bestaande verhou dingen, misschien beter kunnen zijn er een harden zakenman met een goed organisa tievermogen voor te kiezen dan een „vak minister". Intusschen wordt het departement van Wederopbouw ad interim beheerd door den minister van -Verkeer en Energie, Ir. H. Vos. Die kwam een paar dagen geleden met een wetsontwerp betreffende zijn eigen departement in de Tweede Kamer, dat zoo- zeer op vertraging duidde dat de Kamer haar ontstemming deed blijken en de ter mijn van een door den minister gevraagde bevoegdheid besnoeide. Minister Vos ver ontschuldigde zich met te verklaren, dat hij twee departementen beheeren moet en dat Wederopbouw hem zooveel tijd kost. Na tuurlijk is het ten eenenmale verkeerd, dat een voor het herstel van land en volk zoo belangrijk departement ad interim beheerd wordt bij wijze van bijbaantje, en dat daardoor bovendien de activiteit van een ander departement wordt benadeeld. Waarom wordt geen nieuwe minister van Wederopbouw benoemd, die volle bevoegd heid krijgt om de departementale diensten naar zijn inzicht te reorganiseeren, maar die vooral en in de eerste plaats er zelf achterheen gaat zitten om de materialen- positie te verbeteren? Wij kunnen ons in dezen tijd geen slap, aarzelend landsbeleid veroorloven. Er moet krachtig gehandeld worden en met beslistheid opgetreden. Te recht wordt geklaagd over verminderde arbeidsproductiviteit in ons land. Maar als men die wil verbeteren, is in de eerste plaats noodig, dat de overheid het goede voorbeeld geeft en op ieder gebied élan en besluitkracht toont. Eenigen tijd geleden hebben wij, op ge zag van de Pravda, gegevens omtrent den Russischen wederopbouw vermeld, waaruit bleek dat die niet best marcheerde en men er allesbehalve mee ingenomen was. Is dat een troost? Dan toch een schrale! Er staat tegenover, dat uit rapporten omtrent den Engelschen wederopbouw is gebleken, dat het in dat land uitstekend verloopt en men met groote snelheid zijn gfooten achter stand inhaalt. Waarom moeten wij, die naar aard praïrtisch inzicht zoo sterk met de Engelschen verwant zijn, zoo droevig bij hen achterblijven? Laat men goed begrijpen, wat de loop van zaken beteekent. Wij hebben naar ver houding den hoogsten bevolkings-aanwas van alle landen van Europa. Ons bevol kingstotaal groeit met meer dan 100.000 per jaar. De achterstand in de volkshuis vesting neemt dus sinds de bevrijding nog steeds in snel tempo toe. Er zijn wel veel beschadigde huizèn hersteld, maar daar is het feitelijk bij gebleven. Want wat heeft het kleine aantal nieuwe te beteekenen bij de enorme behoefte aan woonruimte! Het is te hopen dat nu alarm geslagen zal worden, dat zich een perscampagne voor den bouw van nieuwe woningen ont wikkelen zal en dat ook in de volksverte genwoordiging een krachtig geluid zal worden gehoord. Want zoo als de toestand is, kan hij niet blijven. En in een land als het onze is men op een gebied als dit tot veel betere prestaties in staat. R. P. Duel als naspel van den Afrikaanschen veldtocht Italianen duelleeren Naar gemeld wordt zullen volgens Un. Press twee bekende figuren in de Italiaan- sche politiek met elkaar duelleeren, waar door het hoogtepunt bereikt wordt van een openbaar debat over de verdiensten van Ita- liaansche generaals en troepen gedurende de campagne in Afrika. De uitdager is Randalfo Pacciardi, de 48-jarige leider van de republikeinsche partij en de uitgedaag de Tullio Benedetti, de vijftigjarige redac teur van de „Giornale Delia Sera", die den ander in zijn blad een lafaard heeft ge noemd wegens zijn critiek op de Italiaan fiche officieren tijdens den Afrikaanschen oorlog. Het bericht over het duel werd gebracht door-Pacciardi's partij orgaan „La Voce Republicana". Pacciardi, die de gou den medaille voor betoonde dapperheid in den eersten wereldoorlog bezit, met de Garibaldi-divisie in Spanje vocht en tot de jongste bevrijding van Italië in balling schap leefde, heeft verleden week in het parlement in 't bijzonder critiek geleverd op generaal Trezzani, die thans een hoogen post in het ministerie van Defensie bekleedt, wegens zijn falen in den Afrikaanschen oorlog, toen hij, naar Pacciardi verklaarde, met tweehonderdduizend man Italiaansche troepen tegenover dertigduizend Britten stond, Britsche klacht tegen Albanië verder behandeld Maandagavond heeft de Veiligheidsraad het debat over Engelands aanklacht tegen Albanië hervat. De Australische afgevaardigde, Paul Hasluck, stelde voor een sub-commissie van drie leden te benoemen, welke de fei ten zou moeten onderzoeken en voor 3 Maart een rapport indienen. De Sovjet afgevaardigde, Andrei Gromyko zeide, dat de Britsche aanklacht allen grond mist. „Albanië werd systematisch buiten alle be slissende kwesties inzake het vegen van mijnen gelaten en vreemde oorlogsschepen, die herhaaldelijk de Albaneesche souverei- niteit schonden, voeren rond in Albanee sche wateren onder het voorwendsel mij nen te vegen". Gromyko verklaarde voorts, dat de Brit sche regeering de verplichtingen, die het Handvest der UNO haar oplegt, niet had vervuld, daar zij het Albaneesche aanbod van vorig jaar om een gemengde commissie van onderzoek te benoemen niet had aan genomen. Gromyko achtte geen bewijzen aenwezig voor de Britsche klacht en zeide geen reden te zien, waarom de kwestie in den Veiligheidsraad zou moeten worden besproken. Herschel Johnson (Ver. St.) verklaarde de Britsche klacht overtuigend te achten en steunde het Australische voor stel voor het benoemen van een sub-com missie van onderzoek. De Poolsche gedele geerde, Michalowski, stelde vervolgens voor de zaak naar het Internationale Hof van Justitie te verwijzen. Hij verklaarde, dat de Britsche aanklacht geen definitieve bewijzen bevat en dat er geen feiten waren, waarop de Veiligheidsraad een beslissing kan baseeren. Gromyko verklaarde zich tegen de be noeming van een commissie van onderzoek. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat, wanneer over dit punt een beslissing moet worden genomen, de Sovjet-Unie zich op haar recht van veto zal beroepen, daar zij reeds eerder in de kwestie-Franco Twee brandstofbonnen zoomaar cadeau V „En 'toen gaven die dames me twee kolen- bonnen zoomaar cadeau". Dit verhaal van roerende liefdadigheid hoorde de Haarlemsche Economische Politierechter Maandagmiddag onbewogen en sceptisch aan. Maar de man in het bankje vertelde het met zooveel over tuiging, dat de magistraat tenslotte het „on gewone vertelsel" tot het blijde einde liet uitvertellen. Een Heemstedenaar, geboortig uit Rio Grande del Sul, trof in de tram twee dames, die Maleisch spraken en aangezien de over buurman deze taal ook machtig was, kwam het gesprek dra op de allesbeheerschende kou Het bleek, dat de dames thuis nog al dik in de brandstof zaten en dat dit met den meneer allerminst het geval was. Zooals het dan gaat onder Maleisch-beheersehendende heer kreeg twee kostbare bonnetjes en de dames werden verblijd met een mooi vülpotloodje. Het ge val lekte echteT uit en toen het betreffende dossier Maandag door den edelachtbare werd doorgesnuffeld, diepte hij er een heel andere lezing uit op: de echtgenoote van den „ver dachte" vertelde de politie indertijd, dat haar man een complete kolenkaart had aange schaft. maar ter zitting bestreed de man dit weer door te zeggen, dat de gekochte kolen- kaart een bravour-verhaal was geweest tegen oveT een stel zwarte handelaars en mevrouw had dat ook tegenover de wetsdienaren vol gehouden. Hoe het ook zij, de rechter vond het niet in den haak en veroordeelde den man met de dubbele bonnen tot 50.of 30 dagen met verbeurdverklaring van de onrechtmatig verkregen zwartigheid. Nederlanders In Londen vierden de geboorte van prinses Marijke De Nederlanders, in de Engelsche hoofd stad hebben gisteren gezamenlijk de geboorte van prinses Marijke gevierd. Dit geschiedde op een ontvangst, welke door den Nederland- schen ambassadeur en mevrouw Michiels van Verduynen in de Townhall van Hammersmith werd aangeboden. Honderden landgenooten waren daarheen getogen, om uiting te geven aan de vreugde, welke ook in de Nederland- sche kolonie in Londen heersoht over de blijde gebeurtenis. In een toespraak heeft de ambassadeur de heugelijke gebeurtenis herdacht. Er zijn er wellicht geweest, aldus de ambassadeur, die gaarne hadden gezien dat er in plaats van onze zoo dierbare prinses Marijke een prins Willem uit den hemel was komen vallen, doch er behoeft niet de minste reden voor welke deceptie dan ook te zijn, omdat er slechts diepe dankbaarheid kan bestaan, dat ons Koninklijk Huis weer verrijkt is en de band tussdhen Nederland en Oranje werd besten digd. Hij sprak de hoop uit dat aan prinses Marijke eenige van de prachtige koninklijke kwaliteiten van haar Groótmoeder mogen worden geschonken, de groote lieftalligheid vooral van haar moeder, de innemendheid van haar vader en dat zij moge opgroeien in een werkelijk herrezen en vereenigd konink rijk. heeft verklaard, dat de benoeming van een commissie van onderzoek niet alleen maar een kwestie van procedure was en daarom onderhevig aan het veto. De Britsche afgevaardigde, Sir Alexan der Cadogan, ontkende de aantijging van de Sovjet-Unie, dat Engeland zijn ver plichtingen volgens het Handvest niet zou hebben nagekomen, en verklaarde, dat Groot-Brittannië onderhandelingen heeft gevoerd voor een minnelijke schikking, doch dat de houding van de Albaneesche regeering reeds dadelijk de mogelijkheid daartoe afsloot.- Tevens ontkende Sir Alexander, dat het vegen van het kanaal van Korfoe zonder verlof van de interna tionale organisatie voor het vegen van mijnen was geschied, zooals de Russische en Poolsche afgevaardigden eerder tijdens het debat hadden verklaard. De behande ling van de zaak werd verdaagd tot Don derdag. Parijs zit nog steeds zonder kranten, als gevolg van de staking der typografen. De lezers moeten zich behelpen met bulletins. Contracten tusschen Duitsche exporteurs en buitenlanders tveer toegestaan r Hel woord is aan. John Andrews Holmes: Voor het hart is geen enkele oefening beter dan te bukken en anderen naar bouen te halen. Nederlanders niet te vertrouwen" zei Australisch vakbewegingsleider Maandag j.l. is per vliegtuig uit Sydney baron van Aerssen Beyeren van Voshol, voormalig Nederlandsch gezant te Can berra, te Batavia aangekomen. Hij is op doorreis naar Nanking, alwaar hy als op volger van den heer H. J. Lovink, Neder landsch ambassadeur in China zal worden. Baron van Aerssen wilde niet ingaan op het feit, dat hem niet, zooals gebruikelijk, bij zijn afscheid te Canberra door de Australische regeering een lunch was aan geboden, een feit, dat niet slechts door Ne- derlandsche kringen, doch ook door de Australische pers is opgemerkt. Ten aan zien van den boycot door de havenarbei ders verklaarde hij, dat deze onverminderd voortduurt en eerst opgeheven zal worden na onderteekening van het accoord van Linggadjati. De secretaris der vakver- eeniging, Healy, verklaarde onlangs nog. dat het standpunt ongewijzigd was en dat geen goederen naar Indië vervoerd zullen worden voor onderteekening van het ac coord, „aangezien de Nederlanders niet te vertrouwen zijn". Baron van Aerssen wees er nog op dat zich in Australië nog voor ,,,,.n;..en' handel «idr-kvn. eenige millioenen aan reliefgoederen als klceren, medicijnen en voedingsmiddelen bevinden. Met beWekking tot den boycot door de Australische havenarbeiders deelde baron van Aerssen nog mede, dat het merkwaar dig is, dat de boycot niet geldt voor mili taire uitrustingen behalve wapens waarschijnlijk omdat de Australiërs de loodsen, waarin deze opgeslagen zijn, zelf noodig hebben. Thans een „steenen tijdperk op het vliegveld Deelen Niet alleen -de tienduizenden motorvoer tuigen, die na de bevrijding opgeslagen werden op het vliegveld Deelen hebben destijds aanleiding gegeven tot tal van diefstallen op groote schaal, ook de steenen welke door de bezetters bij millioenen wa ren gebruikt voor den aanleg van vele ki lometers weg door de heide bleken, zooals dezer dagen aan het licht is gekomen, niet veilig voor hen, die om bouwmaterialen verlegen waren of daar in de afgelegen heide plotseling een nieuwe bron voor Spoedig na den start in den wedstrijd op de schaats over veertig kilometer 'te Spaarndam namen Verhoeven, Schipper en Kortenoever een voorsprong en reden verder steeds bijeen. De Britsche Board of Trade maakt be kend, dat de beperkingen op den handel met den vijand, welke voor Britsche fir ma's den handel met Duitschland onmo gelijk maakten, met ingang van 4 Maart a.s. zullen worden opgeheven. Naar de Board mededeelde, treedt deze maatregel gelijktijdig met eén soortgelijken maatregel van Amerikaansche zijde in werking. Tevens werden nadere bijzonderheden gepubliceerd omtrent de procedure, die in het vervolg bij den handel tusschen het Vereenigde Koninkrijk en de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland dient te worden gevolgd. Een en ander heeft uitsluitend betrekking op den uitvoer uit Duitschland. Ten aanzien van den han del met de Russische en Fransche zones zullen nog afzonderlijke bekendmakingen volgen. Het ligt in de bedoeling van de regeering, aldus de bekendmaking, dat de handel met Duitschland zoo spoedig mogelijk weer langs den normalen weg zal plaats* vinden. Een belangrijke stap in deze richting Is de bepaling, dat het sluiten van contracten tusschen Duitsche exporteurs en buiten- landsche afnemers thans weder is toege staan. De beperkingen in de nieuwe pro cedure zijn een gevolg van de moeilijke economische situatie in de beide zones. Zij zullen worden opgeheven, zoodra de om standigheden dit toelaten. De nieuwe procedure betreft den invoer van goederen in het Vereenigde Koninkrijk, waaronder ook vallen de goederen, die in Duitschland zijn vervaardigd uit door Britsche firma's geleverde materialen, on verschillig of de betaling in contanten of in natura geschiedt. Voorloopig zullen uitsluitend goederen van essentieel belang uit .Duitschland wor den geïmporteerd, zooals machinerieën en andere onderdeelen voor de industrieele uitrusting, chemicaliën en bepaalde soor ten textielgoederen. De betaling der goe deren, welke uit de beide zones worden ingevoerd, zal in sterling geschieden. De Board of Trade deelde voorts mede, dat de lucht- en paketpostdiensten en de telegraafdiensten zoo spoedig mogelijk zul len worden hersteld. Door het opheffen van de beperkingen op den invoer uit Duitschland hoopt men de moeilijkheden, die zich voordoen bij de heruitrusting der Britsche industrie eenigs- zins te verlichten en tevens een nieuwe bron van aanvoer van essentieele producten aan te boren. Naar voorts nog werd mede gedeeld, zaj alle uitvoer uit de Britsche en Amerikaansche zönes geprijsd en betaald dienen te worden in buitenlandsche valuta. Belofte van minister Vos De minister van Verkeer en Energie, ir. H. Vos heeft in een te Lochem gehou den rede verklaard, dat de voorziening van fietsbanden, steenkool en schoenen spoedig normaal zal worden. Viscount. Mountbatten, de nieuwe onderkoning van Voor-Indië, opvolger van veld maarschalk Wavell, gefotografeerd met zijn vrouw in een echt Londensch sneeuw- buitje, dat voor het echtpaar Mountbatten spoedig tot de vaderlandsche herinneringen zal behooren. Nog meer gevaarlijke figuren gearresteerd Tijdelijk minder margarine maar meer boter De grondstoffen-aanvoer in het binnenland voor de margarine-industrie is op het oogen- bli-k door de weersomstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofdzaak per bin nenschip geschiedt. Daarom ligt het in de- bedoeling in het totale vetrantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram marga rine te vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit margarine voor de houders van een A-. B-, of C-kaart. De kinderen met een D- of E- kaart behouden het gebruikelijke rantsoen van 125 gram margarine en 250 gram boter. GHANDI'S MEENING. Mahatma Ghandi heeft aangaande Attlee's een maand geleden begon de Britsche re- verzeker.ng.dat de macht m Voor-Indie tegen De nasporingen der Britsche en Ameri kaansche inlichtingendiensten naar het wijdvertakte nazi-complot in Duitschland worden nog steeds voortgezet. Gisteren werd gemeld dat ongeveer 80 procent der leiders was gearresteerd, vandaag meldde Un. Press dat van iedere viér gezochte ille galen er reeds drie in handen der autori teiten zijn. De tot nu toe behaalde resul taten wijzen uit, dat de organisatie zeer krachtig was en groote plannen had, die op het punt van uitvoering waren. De grootste razzia's werden uitgevoerd in de Britsche zóne. waar de organisatie het sterkst bleek te zijn. Ook in de Fransche zóne bestonden vertakkingen, waarvan de omvang echter nog niet vastgesteld is. Welingelichte kringen in Londen hebben medegedeeld dat het bestaan van deze Duitsche organisatie reeds sinds den zomer van het vorige jaar aan de Britsche auto riteiten bekend was. De samenzweerders werden sinds dat moment geschaduwd. Pas Juni 1948 aan de Voor-Indiërs zal worden overgedragen, verklaard, dat thans een zware last gelegd is op de verschillende partijen, welke het in handen hebben om den toestand te maken of te breken. geering de activiteit der illegalen serieus te nemen, zoo voegde volgens het Fransche persbureau AFP de Britsche woordvoerder er aan toe. Opnieuw zijn de namen van twee zeer gevaarlijke nazi's bekend ge worden, die door de Britten zijn gearres teerd, nl. SS-kolonel Teich, de voormalige chef van het SS-corps in de Baltische lan den, en dr. Budelmeier, het voormalige hoofd van den Duitschen geheimen dienst in Lublin. Het is verder bekend geworden dat de organisatie, die blijkbaar niet onder eenhoofdige leiding stond, doch gecóm- mandeerd werd door verschillende figuren in de respectievelijke zones, reeds verre gaande maatregelen had genomen om mas sa-ontvluchtingen uit krijgsgevangenkam pen te bewerkstelligen, waartoe contact met handlangers in die kampen was ge legd. Bovendien had de organisatie contact met.de bestaande Duitsche politieke par tijen. Men weet nog niet welke Duitsche ALBANEESCH BISSCHOP IN ARREST. De bisschop van Alessio, voorloopig hoofd der apostolische missie in Albanië, mgr Fran cesco Gjlni, is, volgens te Vaticaanstad bin nengekomen berichten, gearresteerd. Er zijn in Vaticaanstad géén redenen bekend, welke tot de arrestatie geleid zouden hebben Dezelfde berichten zeggen, dat het Fran ciscaner klooster van Skoetari verwoest zou zijn en alle monniken gedood of gevangen genomen, politici, die op het oogenblik een rol spe len, tot de organisatie behoorden. De slag, die door de activiteit der Brit sche en Amerikaansche politie aan deze gevaarlijke nazi-beweging werd toege bracht, viel op het moment dat de organi satie op het punt stond op georganiseerde basis aan het werk te gaan. Zeer binnen kort zou een ultimatum zijn gesteld aan de bezetters onder bedreiging van speciale geheime wapenen- De actie tot algeheele lamlegging van ondergrondsche nazi-activiteit gaat intus schen door. Een officier van de Intelligence Service zeide: „Wij kunnen verdere revolution- naire acties verwachten, doch wij hopen ze bijtijds te ontdekken". Nazi's moeten weer meedoen. De raad van de socialistische eenheids partij in Saksen-Anhalt heeft een motie goedgekeurd, waarbij wordt geëischt, dat voormalige nazi's, „die zich slechts weinig gecompromitteerd hebben" weer in het po litieke en sociale leven zullen worden op genomen. Politiebeambten en jachtopzichters uit Otterlo viel het den laatsten tijd op, dat zooveel karren en vrachtauto's, geladen met steenen passeerden. Toen hieraan meer aandacht werd besteed, kwam al spoedig aan het licht, dat de wegen van het vlieg veld het moesten ontgelden. Het opbreken was een klein kunstje en vele vrachten werden weggevoerd. Het was tenslotte zoo, dat op menig boerenerf een stapel Deelensche steenen stond, bestemd voer een nieuwe schuur of een kleine ver bouwing. Wie steenen noodig had, ging maar naar Deelen. Het politie-onderzoek bracht merkwaar dige dingen aan het licht: het meerendeel der liefhebbers haalde een paar duizend steenen voor eigen gebruik, maar er wa ren ook elementen, die op groote schaal handel dreven in de gestolen bouwmate rialen. De politie heeft nu een eind gemaakt aan de diefstallen. Voor vele Veluwenaars heeft de toekoniL't nog een onaangename verras sing in petto, want het „steenendossier" bevat reeds de namen van bijna zestig ver dachten. En dat zijn dan niet de kruimel dieven, die met een paar honderd steenen genoegen namen. Viermogendhedenrapporf over Duitschland voltooid Naar heden te Berlijn wordt vernomen is het Viermogendhedenrapport over Duitschland, dat door de vier ministers van Buitenlandsche Zaken de volgende maand te Moskou bestudeerd zal worden, door de coördinatiecommissie van den ge allieerden bestuursraad te Berlijn voltooid. Het rapport, een dik pak documenten, onderverdeeld in 9 afdeelingen, zal heden ter goedkeuring door de vier geallieerde opperbevelhebbers aan den geallieerden bestuursraad worden voorgelegd. Het rapport omvat de volgende onder deelen: demilitarisatie, zuivering, demo cratiseering, economische vraagstukken, herstelbetalingen, centraal bestuur, ver plaatsing van bevolking, territoriale reor ganisatie (alleen voor zoover het de inter nationale grenzen betreft, daar de natio nale grenzen eerst zullen worden bespro ken, wanneer de vier ministers bijeenge komen zijn) en liquidatie van Pruisen. Het rapport bevat een aantal aanbeve lingen voor de toekomst van Duitschland, maar voor het overgroote deel is het een overzicht van hetgeen ieder der vier mo gendheden meent bereikt te hebben bij het nakomen van de overeenkomst van Pots dam. „lm dem ochtend nevel of mist" Een koude, niet te vermurwen vrouw is vannacht onvoorzichtig geweest met haar poederdoos: wit bestoven liet zij de wereld achter en langs de boomen liep een zilveren huiver: hier als een groote kerk van blanke pilaren met een fijne Gotische fantasie tegen het dak, daar als een een zaam kunstwerk in kronkelend lijnenspel en overal met menschengezichten, over- waasd van een blanke ijzellijn langs haar en baard. De tram vonkt er haar blauwe lichten tusschendoor en haar lampjes knip peren tegen zooveel schoons. Het is jammer, dat het er bij vriezen moet en dat de vrouw zoo onvermurwbaar is, maar het is toch schoon en om stil te worden van den toover, d(en ze voorzichtig om de boomen wond. Wie even heeft ge noten van dit zuivere vertelsel van één boom en van een heel bosch vergeet een klein moment zijn menschenzorgen. „In den ochtend nevel of mist met strenge vorst". Wel poovere woorden voor dit kort stondig maar groote feest van een gekant- kloste natuur. Mijn weerbericht was voor vanmorgen: „Wat een kunstenaar kan deze winter zijn". J. F. De luchtdruk verdeel ing over onze omge ving blijft betrekkelijk vkik. In Engeland, West-Duitschland, België en ons land Is de wind zwak en veranderlijk. Onder Invloed van nachtelijke uitstraling boven het sneeuwdek by helderen hemel en geringen wind daalde op vele plaatsen de temperatuur zeer aanzienlijk. In de omgeving van Han nover werden op verschillende stations temperaturen van 22 graden Celsius ge registreerd. Ook uit Midden-Engeland werd vannacht weer strenge vorst gemeld. Het nachtelijke temperatuurverloop ln ons land werd vrijwel geheel door de bewolking erv aan de kust ten aeelé ook door den wind bepaald. Gistermiddag klaarde tegen drie uur de lucht in Den Helder op. Tégen zons ondergang begon de temperatuur reeds aan zienlijk te dalen bij een zeer zwakken wind. Gisteravond om negen uur meldde Den Helder 15 graden vorst, de laagste tempe ratuur. welke daar ooit zoo laat In den win ter is waargenomen. Gelijktijdig werd in Vlissingen bij bewolkten hemel en een zwakken zeewind slechts 2 graden vorst ge noteerd. Onder Invloed van het binnendringen van vochtiger lucht van de Noordzee ging de af koeling vannacht vrij algemeen gepaard met nevel of mist, die aanleiding gaf tot rljp- afzettlng. Deze mist houdt het oploopen van de temperatuur overdag gedeeltelijk tegen. Wijzigingen ln de algemeene luchtdruk- verdeeling, die aanleiding zouden kunnen zijn tot een belangrijke temperatuursstijging in ons land, doen zich op het oogenblik niet voor. De baan van de Oceaandepressiee blijft te Zuidelijk. Laagste temperaturen van hedennacht: Den Helder 15. De Bilt 8, Twenthe 8, Schiphol —13, Vliegveld Eelde —15, Vlieg veld Beek 9. Vliegveld Valkenburg bij Lel den 10, Vliegveld Gilze Rijen 13, Vlis singen S, OVERDAG OM HET VRIESPUNT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond: In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist len strenge vorst. Over dag hier en daar overdrijvende wol kenbanken, overigens nog vrij- zonnig weer met tot om het vriespunt op- loopcnde temperatuur. Vrijwel overaj droog. Weinig wind. 26 Februari: Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur Maan o>p 9.48 uur, onder 23.59 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1