C Atoomenergie en ontwapening Het eerste massale verzet tegen de Duitschers Boter geen export-a rtikei meer Geheel nieuwe economische verhouding tot Duitschland moet worden opgebouwd" Voor 25000 plaatsen waren45000liefhebbers Sport in het kort Wereldnieuws Panda en de Meéster-dief Dinsdag 25 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: De behandeling van het onderwerp „ont wapening". die haar hoogtepunt beleefde toen de Russische afgevaardigde in de U.N O.- veiligheidscommissle plotseling met een veel omvattend voorstel voor den dag kwam. is door de verwijzing naar den Veiligheidsraad eenigszins uit het licht van de urgentie ge raakt. nadat gebleken was hoe ook dit pro grammapunt van de Vereenigde Volken chro nisch was aangetast door de beruchte splijt zwam, die als een noodlot te voorschijn treedt bij practisch alle punten van het ordenings plan der mogendheden. Die splijtzwam heeft haar voornaamste voedingsbron momenteel gevonden in de bij de ontwapeningsvoorstellen inbegrepen atoom controle, die als een schier onoplosbaar vraag stuk de standpunten van Oost en West van elkander gescheiden houdt. Den laatsten tijd heeft eenige' opheldering gebracht ten aan zien van deze standpunten, ofschoon daarover geen duidelijke berichtgeving is verschenen. Uit kleine berichten en officieuse commenta ren, alsmede uit de desbetreffende persartike len in de verschillende toonaangevende En- gelsche, Russische en Amerikaansche bladen kan men concludeeren. dat de geheele ont- wapeningsproccdurc wordt opgehouden door één groote vraag: Wat zal er gebeuren met den voorraad atoombommen, die Amerika mo menteel heeft geproduceerd en die voort durend groeit. Rusland wenscht deze vraag voor alles be antwoord te zien en wel zoodanig, dat de ge heele atoombommenvoorraad van Amerika wordt vernietigd en de fabricage ervan wordt stopgezet. Amerika wil eerst een deugdelijk controle- en garantiesysteem in het leven zien geroepen en staat daarbij op bet standpunt, dat vernietiging van zijn atoombommenvoor raad vóór cle regeling van het geheele con trole- en garantiesysteem een onredelijke eisch is, die onmogelijk lean worden ingewil ligd, zonder het Amerikaansche eigenbelang geweld aan te doen. Rusland zegt niet te kun nen begrijpen, waarom het atoombomvra'ag- stuk los moet worden gezien van de ontwape ningsprocedure en Amerika wil de beide onderdeden apart geregeld zien. De Veilig heidsraad zit nu met de moeilijkheid, een modus te vinden die het-mogelijk maakt, ten minste ergens te beginnen: Aan het groote ontwapeningsvraagstuk of aan de regeling van het atoomprobleem. Gelukkig is de kwestiè EngelandAlbanië juist op tijd aan de orde gekomen om den Veiligheidsraad een aanvaardbaar excuus voor uitstel van dit precaire agendapunt te verschaffen. Voorloopig zal dit college zich dus nog niet aan een beslissing behoeven te wagen, doch intusschen worden de kansen op een voldoening gevende oplossing wel bespro ken en eerlang zal de kwestie toch op een of andere manier moeten worden aangevat. Men neemt aan. dat de leden van den Veiligheids raad achter de schermen druk doende zijn de standpunten van Amerika en Rusland te co- ordineeren, om aldus niet voor het forum der wereld een volkomen debacle van het ont- samenwerking steen voor steen wordt opge bouwd achter ondoordringbare schermen. Amerika is bezield van de overtuiging, dat het de atoombom noodlg heeft om vooraan te blijven in de race naar de meest-effectieve nationale verdediging, die op een kwaad uur in de toekomst misschien zou kunnen worden gebruikt voor den onverhoedschen aanval. Vandaar de primaire eisch, dat een contröle- en garantiesysteem in het leven wordt geroe- pen. De achterdocht, gevoed door onwetend heid omtrent de plannen en mogelijkheden in het Oosten, doet Amerika weigeren af te wij' ken van zijn weg, die is uitgestippeld Ln het licht van een betreurenswaardig gemis aan vertrouwen aan beide zijden, Het gaat met de atoombom denzelfden kant op als met het gifgas: Wellicht wordt ook zij in een toekomstigen oorlog niet gebruikt, maar dan niet omdat het gebruik verboden is, doch omdat de tegenstanders vreezen voor de represaille. Zoolang de ontwapeniagskwestie en de samenwerking der volken aan deze ont wapening bepaald worden door een vrees voor elkaar, is het een zinloos en leeg gebaar, ontwapeningsplannen op te 6tellen en reso luties te ontwerpen. Wanneer de vrede moet steunen op twee of meer atoombommen, die elkaar in evenwicht houden, heeft die vrede een wankel en gevaarlijk steunpunt, dat niet veel noodig heeft' om geheel en al weg te schuiven. Vandaag of morgen zal de Veiligheidsraad weer gaan praten over ontwapening. Het zijn andere menschen en andere wapenen dan in vooroorlogsche jaren maar wat is er overi gens veranderd? Niet veel, zelfs de mentali teit der massa niet. die ook nu weer vol hoop en vol vertrouwen zou willen zijn. Waarom het telkens weer noodig is, dat de vertegen woordigers dier massa dat vertrouwen en die hoop beschamen, is een vraag, die even moei lijk op te lossen blijkt als de atoomkwestie en alle vraagstukken der wereld tesamen. J. L. Reeks van attracties in den bollentijd Plannen van Hillegom zijn gereed In de Maandagavond gehouden vergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Hillegom heeft de voorzitter de heer II. Schoonderbeek-mededeelingen gedaan over de plannen, om in het bloembollenseizoen tal- loozen naar de gemeente te trekken. Kaartjes zullen worden uitgegeven, waarop wegen zijn uitgestippeld, waarlangs mooie bollenvelden liggen. De van vóór den oorlog populaire rondvaarten komen weer op het programma. Van 26 April tot 5 Mei wordt een Lunapark gehouden op een terrein aan de jhr. Mock- kade: Plannen zijn gemaakt voor een bloe mencorso en een harddraverij. De afdeeling Geen ijsbergen in de Noordzee maar wèl ijsvelden Van de 6^2 km lange ijsberg, die vól gens berichten' uit Engeland in de nabij heid van de Nederlandsche kust zou zijn waargenomen, werd later niets meer ver nomen. Van verschillende zijden komen thans berichten over groote ijsvelden, die op de Noordzee ronddrijven. Weliswaar hebben de hier de laatste dagen binnengekomen koopvaardijschepen hieromtrent niets ge rapporteerd, maar de schipper van een stoomtrawler vertelde ons, dat hij op onge veer 50 mijl van IJmuiden'een groote ijs schots heeft gezien, die eenige voeten boven het water uitstak, zoodat het een schots van buitengewone dikte moet zijn geweest. Algemeen neemt men aan, dat deze ijsschotsen soms zijn het heele ijs velden van de kusten der Scandinavi sche landen zijn losgeslagen en daarna de Noordzee zijn ingedreven. Invoer in Januari gedaald Volgens de door het Cent-raai Bureau voor de Statistiek samengestelde voor- loopige cijfers bedroeg de invoer in Neder land in Januari 755.976 ton (vorige maand 1.022.328) met een waarde van f 201 mïl- lioen (vorige maand f 222.9 millioen). In het invoerbedrag over Januari waren begrepen: ruw en bewerkt ijzer en staal 17 millioen, hout 14.3 millioen, vliegmachi nes en onderdeelen 10.7 millioen, cacao- boonen 8.3 'millioen, auto's en onderdeelen 6.3 millioen, ongespannen katoen 4.6 mil lioen, wollen garens 4.2 millioen, plant aardige oliën 4 millioen, ertsen 3.9 milli oen, tarwe 3.7 millioen. ZONDAG REDEN 21 KOLENTREINEN. Ondanks den sneeuwval hebben de spoor wegen ook Zondag het kolenvervoer, dat normaal 's Zondags stil ligt. uitgevoerd. Met 21 treinen werden 894 geladen kolen wagens van de mijnstreek naar alle deelen van het land vervoerd. ZES JAAR GELEDEN: Hollandsche kaas als jiure delicatesse op buitenlandsche tafels wapeningsplan te riskeeren. Het is niet te i wandelsport van de R.K. Sportvereemging verwachten dat Amerika zijn tot nu toe hef- j „Concordia" organiseert met. de vereeniging tig verdedigd standpunt zonder meer zal prijs geven, door toe te stemmen in het liquideeren van zijn positie als alleenbezitter van het atoombomarsenaal. Die positie bepaalt im mers sinds langen tijd de lijn van de Ameri kaansche buitenlandsche politiek in een be langrijk opzicht. In de eerste plaats werd het „ei van Truman", zooals men de atoombom in buitenlandsche kringen spottend gelieft te noemen, als de hoeksteen van de Amerikaan sche verantwoordelijkheid voor den wereld vrede beschouwd. Het zorgvuldig bewaren van het fabricagegeheim dat volgens som migen min of meer betrouwbare berichten reeds geen geheim meer is werd door Tru man, ondanks alle critiek van binnen en van buitenaf, de eerste voorwaarde genoemd voor den vrede en de veiligheid der volken. Men mag daarin van meening verschillen met: den Amerikaanschen president zeker is. dat hij zeer consequent de atoombomfabrieage tot top-secret" heeft verklaard en dat andere mogendheden duidelijke pogingen in het werk hebben gesteld om hem dat geheim te ont futselen. Tot zoover Is de houding der Ameri kanen dus geheel en al beïnvloed door de primaire overtuiging, dat de vreeselijke bom in hun eigen handen geen kwaad kan en deze overtuiging leidde ertoe dat zij thans niet meer willen hooren van vernietiging der voor raden. Men kan het echter andere volken niet kwalijk nemen, dat zij liever in het geheel geen bommen in welke handen ook zouden zien, temeer, waar de Amerikaansche houding hun aanleiding te over heeft gegeven om te veronderstellen, dat Amerika de bom gaarne als ..stole achter de deur" zou willen gebrui ken. zij het dan om den vrede te verzekeren. Zij zeggen: Een dergelijke vrede zou neer komen op vrees voor geweld en op organisatie van den vrede volgens Amerikaansch recept, en een dergelijke „vredige dictatuur" past niet in de ordening van de wereld op basis van vrijwillige samenwerking. Daar valt weinig tegen in te brengen helaas heeft het vraagstuk echter nog andere aspecten, die de kwestie donkerder en gecom pliceerder maken dan het, in het licht van voorgaande oppervlakkige beschouwing, lijkt. Het principe van de controverse is veel ge vaarlijker dan een eenvoudige prestige-aan- gelegenheid: Amerika zou ongetwijfeld bereid gevonden worden zijn atoombomfabrieage stop te zetten en alle „afgewerkte producten" te vernietigen, wanneer het er niet van over tuigd was dat op verschillende plaatsen in de wereld koortsachtige pogingen in het werk worden gesteld, hét geheim der atoomsplitsing dienstbaar te maken aan een nationalistisch veiligheidsplan, dat los van alle' internationale De bonnen voor extra tabak en snoep blijven nog geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis aangewezen bonnen T 72 voor één rantsoen tabaksartikelen en V 72 en X 72 voor 100 gram versnaperingen geldig blijven tot en met 8 Maart „Jan Pastoors" een wandeltocht, welke in Hillegom begint en eindigt. Een groot aantal deelnemers wordt verwacht. Dit voorjaar zul len twee groepen van 600 Belgische kinderen een bezoek aan Hillegom en de bloembollen- velden brengen. De voorzitter wekte de leden en de middenstanders op de plannen der ver eeniging te steunen. De vergadering besloot den burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. van Nispen tot Pan.nerden. te benoemen tot eere-voorzitter. De bakkers op Urk zitten bij een kouden oven Door de hoog opgewaaide sneeuw op den kruin van den Kamperdijk is de verbinding met Urk weer zeer moeilijk geworden. Daar de bakkers vrijwel geen brandstof meer hadden, heeft een expediteur ge tracht, met een' vrachtauto briketten naar het eiland te vervoeren. Onderweg is de auto bij het nemen van een sneeuwhinder- nis gekanteld en van den dijk gevallen. De inzittenden kregen geen letsel, maar de briketten lagen in de sneeuw verspreid. Toen het ongeval op Urk bekend werd, zijn 's nachts veel mannen op weg gegaan om te trachten de -auto weer op den dijk te trekken en de briketten te verzamelen. In dien deze poging niet gelukt, zullen de Urkers het de eerste dagen zonder brood moeten stellen. In Waterland rijdt de train weer De Noord- en Zuidhollandsche Vervoers maatschappij heeft, dank zij de inspan ning van de territoriale troepen uit Har derwijk en Rotterdam, heden de diensten op al haar lijnen in Waterland, te weten AmsterdamPurmerend en Amsterdam MonnikendamEdamVolendam, hervat. De sporen zijn sneeuwvrij en de tram zal weer om het uur rijden. De Februari-staking van 1941 was de eerste collectieve verzetsdaad van het Ne derlandsche volk tegen den Duitschen on derdrukker en in het bijzonder tegen de vervolging der Joden. Zes jaar geleden, op 25 Februari 1941 brak deze staking uit, zoo spontaan, dat de bezetters volkomen verrast waren. Op 24 Februari 1941 werden in den „Jo denhoek" van Amsterdam de eerste open lijke razzia's gehouden op Joodsche land- genooten. 389 werden er gearresteerd op dezen en den volgenden Zondag. Het grootste gedeelte werd bij de „bouwcom mando's" ingedeeld; een deel ging naar „Steinburch". In Buchenwald stierven er in korten tijd 46. Een werd terug gezon den en later naar een tuchthuis gebracht. Hij bracht er, evenals een die in Buchen wald bleef, het leven af. Maai- van de 341, die op 22 Mei werden doorgezonden naar Mauthausen, is geen enkele overlevende bekend. Deze razzia's waren de directe oorzaak van de Februa ri-staking. Tevoren echter hadden botsin gen tusschen het Amsterdamsche publiek eenerzijds met leden van de WA, die in dien tijd pogingen deed om naast de poli tie als ordemacht op te treden, anderzijds, de stemming in de hoofdstad reeds tot het uiterste geprikkeld. Na de razzia's op Zaterdagmiddag rijpte bij den gemeentearbeider Willem Kraan het plan met een staking te protesteeren. Hij pleegde op Zondagmorgen overleg met een collega van de stadsreiniging. Zij zijn dienzelfden dag zooveel mogelijk men schen gaan waarschuwen, dat er op Maan dagmorgen gestaakt zou worden. Zij na men daarop het besluit des avonds een vergadering voor het personeel te beleggen op de Noordermarkt. Op de Noordermarkt hebben twee van hen de arbeiders toege sproken en medegedeeld dat de bedrijven den volgenden dag „plat moesten", 's Nachts werd in het huis van F, Mirani door de initiatiefnemers besloten, dat al lereerst de tram zou moeten staken. Tegen vijf uur 's morgens vervoegden deze ge meente-arbeiders zich bij de tramremise aan de Havenstraat waar zij echter geen succes hadden, want om half zeven reed het trampersoneel toch uit. Twee arbei ders van den dienst der publieke wenken hadden in de remise Kromme Mijdrecht- straat meer succes. 60 man spoorwegper soneel in de Rietlanden ging in staking. Langzamerhand steeg de geestdrift, toen ook de trams van de Havenstraat naar de remise terugreden. Van de enkele trams die om tien uur nog reden werden de meeste op straat omver gegooid. De politie trad hiertegen niet op en van de Duitschers was nog geen spoor te bekennen. Door trein- en telefoonverkeer werd de staking ook buiten Amsterdam bekend, waardoor in vele omringende gemeenten bedrijfs- stakingen uitbraken. Om 11 uur ging in de hoofdstad het giro- en het energiebe drijf in staking, tegelijk met andere groote bedrijven en toen om ongeveer half twaalf in Amsterdam de staking vrijwel algemeen was geworden, verschenen hier en daar de eerste Duitsche patrouilles. Des middags nam de drukte in de stad toe. Tallooze .Amsterdammers speelden dien middag rondom den Dam met ge mengde gevoelens van opwinding, angst en leedvermaak een gevaarlijk spelletje met in aantal ontoereikende „Ordnungspoli- zei", die in twee wagens af en aan reden in een poging om de telkens wegrennende maar achter den rug der Duitschers weer terugkeerende menigte te verjagen. Toen greep „commissaris-generaal" Rauter in. Hij verbood demonstraties, eischte hervat ting van het werk en liet per radio-distri butie het verbod bekend maken om zich na half acht op straat te bevinden, 's Nachts liet hij tallooze leiders der arbeidersbewe ging arresteeren. Den volgenden dag verliep de staking in Amsterdam. Wel werden nog verschillen de tramwagens omver gegooid, maar daags daarna werd de „uitzonderingstoestand" afgekondigd, wat beteekende, dat ieder van half negen 's avonds af thuis moest blijven en alle ramen gesloten moest hou den. De staking was toen echter naar de provincie overgeslagen en veroorzaakte daar onrust. Talloozen wei-den gearresteerd. Op 26 Februari vonden acht menschen door Duitsche kogels den dood. 31 menschen werden door schot- en granaatvuur ge wond; 18 personen werden gefusilleerd. Vandaag, na zes jaar, wordt' de Februari staking op het Waterloo-plein in Amster dam plechtig herdacht. Speciale reportage). Weinig optimistische klanken doen de ronde omtrent de positie van onzen zuivel en de perspectieven voor de eerstkomende jaren. Er is een tijd geweest waarin onge veer de helft van de geproduceerde zuivel producten in ons eigen land werd geconsu meerd en de andere helft werd uitgevoerd, voornamelijk naar Engeland en Duitsch- land. Op het oogenblik zijn wij daar nog niet aan toe,.maar het is in den kring van de zuiveldeskundigen al lang geen geheim meer dat er groote moeilijkheden te ver wachten zijn voor de toekomst. Nog steeds is onze melkveestapel niet op het vóór-oorlogsche peil en er zal nog wel een jaar of drie mee gemoeid zijn, maar al lang vóór dien tijd zullen wij hier in Nederland zitten met een surplus aan boter waar wij geen weg mee weten. Ten zij men zich nu reeds bezint op het nemen van de noodige maatregelen. Welke maatregelen? Het is een zuiveldeskundige bij uitne mendheid, de heer J. A. Geluk, secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond F.N.Z., te Den Haag, die ons daarover heeft inge licht. De heer Gelul? voorziet vele moeilijk heden, De melkprijs is hoog, móet hoog zijn omdat de exploitatie-kosten zoo aanzien lijk zijn. Maar als men den loonenden prijs voor een liter melk voor den boer op i6 cent stelt, dan zouden wij straks op de in terna tionale markt, (lees: Engeland, waar naar de geheele zuivelhandel zich richt!) een prijs moeten bedingen van f 4.voor een kilogram boter. En er i§ geen sprake van dat wij' tegen dien prijs afnemers kua- nen vinden! Ter wille van internationale verbintenissen levert Denemarken op het oogenblik aan Engeland voor ongeveer f 2.75 per kg., maar daar moet veel geld bij. Op den duur is dat natuurlijk niet vol te houden; in de eerste plaats niet, omdat een dergelijke export te zware verliezen oplevert, waartegenover voor ons geen ge lijkwaardige winsten zouden staan, en ten tweede niet omdat er zelfs bij dien prijs nog nauwelijks sprake is van concurreerend optreden! Onze kaas ongeëvenaard. Boter is helaas geen hoogwaardig kwa liteitsproduct, zooals kaas. De smaak, dien wijaan onze kaas weten te geven, kan men elders niet namaken en verschaft ons een Internationale reputatie, welke goud waard is! Iedereen kan echter boter ma ken en de groote massa proeft niet zoo di rect het verschil in kwaliteit als met kaas. Vandaar dat de handelspositie van landen als Nieuw Zeeland en Australië op dit e. bied onaantastbaar is, zoo lang bij hen L melkprijs van 6 a 7 cent loonend is en" de boter voor ongeveer f 2.— per kg, ]-Un'; nen verkoopen. „Er is", zoo zeide ons de heer Geluk „voor ons geen andere mogelijkheid daii ons af te wenden van de boter en ons to* te leggen op andere producten voor bok tenlandschen afzet. Alles draait daarbij om de vraag: Hoe werken wij het melkvet op looneiu de wijze weg als de boter-export voor opt niet winstgevend kan zijn?" De regeering. gaf in dit opzicht al m. richtlijn aan door voor te schrijven uitsluitend nog maar volvette en 40-}. j=;, mag worden gemaakt. Dit is belangrijk, omdat deze maatree de volksgezondheid ten goede korntL tegelijkertijd den naam van onze kaas w de buitenlandsche markt in aanzienlij]» mate verhoogt. Sinds ongéveer een half jaaj wordt er nu weer kaas door ons geëxnor teerd en uit alle deelen der wereld men naar het Hollandsche product. De heer Geluk ziet hierm een VOETBAL IN ENGELAND De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 3.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7,30 Ongel. 7.45 Een woord voor den dag. 8.15 Thomenerchor. 8.30 Ochtendconcert. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Zang recital. 10.00 Concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cellorecital. 11.45 Familleberchten uit Overzee- sche gebiedsdeel en. 12.00 Orgelconcert. 13.15 Staf- ■muzlek. 14.00 Hobo-recital. 14.00 „De Clivia". 14.50 Luchero-frio. 15,20 BBC-Schotsch Orkest. 15.50 Non-stop-prograinma. 16,30 Kinderzang. 16.45 Kinderrubriek, 17.30 Volksherstel. 17.35 Sympho ny of Strings, 17,45 Meesterwerken voor klavier. 18.30 Strijdkr.pr. 19.15 Bloembollenteelt en ex port In 1946. 19.30 Engelsche les. 20.05 Wegpraat- Je. 20.03 Toerisme. 20.30 Uit ae Victoria-hall te Genève. 21.20 Lijdensmeditatie. 21.35 Victoria Hall. 22.30 Actuee! geluid. 22.45 Avondoverden king. 23.15 Gewijde muziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20.00, 23 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.15 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr.pl. 9 30 Waterstanden en po litieberichten. 9.50 Gr.pi. 10.00 Ochtendwijding. 10.20 „Onze keuken". 10.35 Zang en piano. 11.00 Populair progr. 12.00 „Attentia". 12.30 Kalender. 12.35 Metropole-orkest. 13.15 Voor het platteland. 13.20 The Ramblers. 13.50 Alina de SUva. 14,00 Voor de vrouw. 14.15 Cesare trio. 14.50 Orgel. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Ziekenbezoek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Jan Vogel. 17.45 Onder de tropenzon. 18.15 Vara Varia. 18.20 Gr.pl. 18.30 Dichter en volk. 19.00 Nederlandsche componis ten van de lichte muze op de zwarte schijf. 19,15 Het nieuws uit Jwdië. 19.30 De kerk in de stad. 20.05 De Barbier van Sevilla. 21.50 „Vorsten school". 23.15 Op vleug'len van muziek. 23,25 Dieren vragen uw aandacht. „Door den oorlog is met één slag een einde gekomen aan het economisch ver keer tusschen Duitschland en Nederland. Ook al krijgen wij straks de grootst moge lijke medewerking van de zijde der gealli eerden, dan zal er toch geen sprake meer zijn van een herstel van het handelsver keer in zijn ouden omvang". Dii was de meening die dr. H. M. I Hirschfeld uitsprak tijdens een lezing over I „het economisch probleem Duitschland", gehouden op het congres van de Algemeene Katholieke WerkgeVers Vereeniging, den Haag. Maar dr. Hirschfeld betoogde ook, dat er nog factoren zijn, die niet uitgeschakeld kunnen worden: Duitschland is-onze buur man, en wij beschikken nog steeds over de monding van den Rijn. De handelsver hou dingen tusschen de twee landen zullen evenwel geheel opnieuw moeten worden opgebouwd, Voor de Nederlandsche economie zag de heer Hirschfeld in de toekomst belangrijke perspectieven, wanneer, overeenkomstig het memorandum van de Nederlandsche regèering van November 1946, de steen- kolenbas's van ons land wordt vergroot. Indien de gevraagde mijnconcessies aan ons land worden gegeven, dan kunnen een aan tal kolenmijnen binnen de Nederlandsche economische sfeer worden gebracht. De op brengst ervan zal zeker stijgen, wanneer Nederland de exploitatie zelf ter hand neemt. De verwezenlijking van de gestelde Ne derlandsche verlangens acht dr. Hirsch feld het uitgangspunt van een verdere toe komstige ontplooiing van onze industrie. Wij kunnen niet wachten op het herstel van Duitschland. Ook willen wij niet langer afhankelijk zijn van bepaalde Duitsche in dustrieën. Dr. Hirschfeld achtte het voor West- Europa in hooge mate ongewenscht, dat Duitschland straks een groot concurrent wordt voor bepaalde verbruiksgoederen zooals textiel, schoeisel en keramiék. Wel bepleitte de heer Hirschfeld het herstel van een zekeren welstand in Duitschland, aan gezien dit onmisbaar voor geheel Europa is. Een oplossing van het politieke waag-, stuk in Duitschland ziet de heer Hirschfeld uitsluitend in een langdurige geallieerde bezetting. Er moet een geheel nieuwe ge neratie in Duitschland opgroeien. Een ge neratie welke eens en voor goed met agres sieve gedachten heeft gebroken. Het einddoel herstel der economische verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland ziet de heer Hirschfeld slechts in een zeer verre toekomst aan wezig. Hij besloot zijn beschouwing met op de noodzakelijkheid te wijzen, dat wij ons in Nederland voor de toekomst duidelijk rekenschap moeten geven omtrent hetgeen Duitschland ons niet meer zal kunnen geven. Zondagmorgen vijf uur vormden zich reeds rijen wachtenden voor de loketten van het voetbalveld van Liverpool om plaatskaarten te kunnen lcoopen voor den cupwedstrijd op 1 Maart tegen Birmingham City. Tenslotte waren daar 45.000 personen verzameld, hoe wel er maar 25.000 plaatskaarten beschikbaar gesteld waren. Toen voor een aantal loketten het bordje „uitverkocht" was geplaatst, ver drongen tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen zich voor de -laatst overgebleven loketten, waardoor er een zoodanige paniek stemming werd verwekt, dat alle politie, die in Liverpool beschikbaar was, per auto naar het terrein gezonden werd om.erger te voor komen. De politie slaagde er in de massa in toom te 'houden, alvorens zich ernstige onge vallen hadden kunnen voordoen Lavvton gepasseerd voor elftal tegen Schotland. Het verrassende feit heeft zich voorgedaan dat Tommy Lawton, dien men als den aange wezen leider van den Engelschen aanval te gen de Schotsche league in Hampden Park te Glasgow op 12 Maart had beschouwd, niet als zoodanig gekozen is, maar de keuze- commissie de voorkeur gegeven heeft aan den midden-voor van de Wolves, Westcott. Voorts is doelman Swift vervangen door den doelman van Tottenham Hotspur, Ditch- burn; is Matthews als plaatsvervanger van Finney gehandhaafd; linkshalf Johnston ver vangen door Burgess van de Spurs; linksbui ten Kippax (amateur) van Burnley gehand haafd; Carter van Derby County weer opge nomen inplaats van Hagan van Sheffield United, terwijl Franklin weer de spilplaats inneemt. Grooter verrassing wellicht is de opneming van linkshalf Burgess van de Spurs, maar waarschijnlijk zijn Burgess, Ditchburn en der gelijke candi-cTSten voor het elftal van Groot- Brittannië tegen de „Rest van Europa". Johnston en Mortensen, beiden van Black pool, zijn als reserves aangewezen. Een bod op ^lanley Matthews. Arsenal heeft een bod gedaan op den inter nationalen rechtsbuiten van Stoke City, Stan ley Matthews en is bereid de som, die de club indertijd voor Bryn Jones betaalde (14.000 pond) daarvoor af te dragen. Indien Matthews niet wordt afgestaan, zou Arsenal diens plaatsvervanger Mountford willen koo- pen. maar ook voor dien speler zal men een bedrag van vijf cijfers moeten betalen. Jcugdtoumooi in April. In Londen zal op 17, 18 en 19 April een in ternationaal jeugdvoetbaltournooi worden ge houden. waaraan deelnemen België. Iersche Vrijstaat,. Engeland, Wales. Noord-Ierland, Frankrijk, Nederland en Italië. Op den eer sten dag komt Nederland uit tegen Ierschen Vrijstaat. Bij een overwinning speelt Neder land in de volgende ronde tegen de winnende ploeg van FrankrijkItalië en bij een neder laag tegen de verliezende ploeg van dezen wedstrijd. Schotsche wedstrtfden worden niet meer overgespeeld. Om aan het verzoek van de Engelsohe re geering tegemoet te komen, waardoor voor komen wordt, dat wedstrijden op een dag in de week gespeeld worden en de arbeidspresta ties door het bezoeken der wedstrijden ver minderd worden, hebben de Schotsche Foot ball Association en de Schotsche league be sloten bekerwedstrijden bij gelijk spel zoolang te doen .verlengen, tot" er een beslissing ge vallen ié. De loonkwestie der beroepsspelers. Op dte bijzondere vergadering van de clubs der Engelsche league te Manchester zijn vrij wel alle voorstellen, gedaan door den bond van voetbalprofs, verworpen. De clubs stemden met overgroote meerder heid voor het voorstel van de bestuurscom missie om het maximumloon der spelers het volgend seizoen op elf pond tijdens het sei zoen en negen pond tijdens den zomer te stellen, hetgeen een pond lager is dan door den bond van spelers was voorgesteld. Schaatsen rijden Koppelwedstrijd te Lisse Maandag werden te Lisse koppelwedstrijden over zes k.m. gehouden om het kampioenschap van Zuidholland. Ruim tweeduizend toeschou wers waren getuigen van spannende ontmoetin gen waaraan vierentwintig koppels deelnamen. Als eersten plaatsten zich A. Verhoeven uit Dussen (N.B.) en J. v. d. Hoorn uit Ter Aar, die behalve een kunstvoorwerp ook een beker'van het bestuur der Lissesche IJsclub in ontvangst mochten nemen. 2. J. Nauta (Wartena) en J. v. d. Burg f Wartena); 3. H. en W. Vermeulen (Ter Aar); 4. G. Sanders (Nieuwkoop) en J. v, Ho om (Ter Aar); 5. L. Hoogeboom en C. Dusseldorf uit Rijsweterlng; 6. J. Kerklaan (Pijnacker) en J. Meeuwissen (Lisserdijk). TSJECHO SLOWAKIJE IJSHOCKEY KAM PIOEN. Doordat Oostenrijk op den laatsten dag in het ijshoekey-tournooi te Praag, om het Europeesch en wereldkampioenschap, met 21 van Zweden won, werd Tsjecho Slowakije onver wacht kampioen. -Deze ploeg kwam tegen Ame rika uit en won met 6—1. Het resultaat was: 1. Tsj echo-Slo wak ij e2. Zweden; 3. Oostenrijk; 4. Zwitserland; 5. Amerika; -6. Polen; 7 Roemenië- Beigië. TOURNEE VAN DR. EUWE IN CIJFERS. Nu dr. Max Euwé zijn tournee door Zwitserland achter den rug heeft, is het interessant een ba lans op te maken van zijn verrichtingen aldaar. Behalve den tweekamp tegen Grob speelde hij 578 simultaanpartijen. waarvan hij er 478 won, vraap aanwij. zing dat wij in dit opzicht verder kunne* gaan dan ooit tevoren. Wij moeten onj sterk concent,reeren op het maken vaj kaas van een kwaliteit (dank zij het melk. vet), welke door niemand kan worden go.' evenaard. Onder die bmstandigheden is (|i5 kaas voor den buitenlander geen gewoon dagelijksch voedsel meer, maar een delica tesse, welke men nuttigt na een copieus maaltijd! Geloof niet dat men dan'zji pogen te tornen aan onzen prijs, ook al aft die extra hoog zijn Het staat vast dat wij aldus het melk- vet veel duurder kunnen verkoopen dai in boter. Waarbij komt dat op die wily ook de ondermelk, die nu veel aan kalveren wordt gevoerd, op zeer loonend* wijze zou kunnen worden weggewerkt Wel is waar kunnen lang niet alle bo- terfabrieken op de kaasmakerij worda ingeschakeld, b.v. omdat niet alle mei geschikt is voor een goed kaasproduel maar het probleem is in ieder géval dt' volle aandacht waard: omdat het ors misschien een drama bespaart als dat vaj vóór den oorlog toen wij boter uitvoerdea voor 30 40 cent per kg en zelf dure mar. garine aten, waarvoor de grondstoffen tegen hooge prijzen werden ingevoerd. Boter een luxe-product! Helaas zijn in dit verband niet all* regeeringsmaatregelen hoopgevend. Als de regeering plannen voorbereidt om den bo- terprijs met 60 cent per kg te verhoogeo en dien van de margarine onveranderd te laten, en bovendien de omzetbelasting op boter wel en die op margarine niet op t* voeren, dan stempelt zij daarmede de 'co- ter tot een luxe-product en zijn wij op den verkeerden weg. Naast het opvoeren (ter verwerking van melkvet) van de productie van geconden seerde melk en vólle-melk-poeder voor den export, zijn er ten slotte twee dingen noo- dig: le. venhooging van het vetgehalte in de gestandaardiseerde melk van 2'. tot 3 pCt. en 2e. een intensieve actie on der het publiek tot het drinken van mee melk. Een blokje chocolademelk. Wat het verstrékken van melk op de scholen betreft, is het ongetwijfeld inte ressant te weten dat men in Schotland thans proeven neemt met het verstrekken van .-melk in vasten vorm, b.v. als ge perste staafjes melkpoeder met een smaakje van frambozen, sinaasappel, cho colade, enz, Ter wille van de afwisseling worden de porties in drie verschillende vormen negen diverse smaken geleverd! Het zal de moeite waard zijn t.z.t. te vernemen of op deze wijze het melkgebruik door de jeugd op aanzienlijke wijze kan worden gestimuleerd. Hirohito's „personeele belasting' Keizer Hirohito zal 90 percent van zijn vermogen als een speciale belasting aan den staat geven, aldus werd door het kei zerlijk hof bekend gemaakt. De bezittin gen des keizers worden geschat op 3711 millioen yen, datis ongeveer een kwart milliard dollar. Hirohito zal het paleis dat op het oogen blik zijn residentie is behouden, alsmede paleizen te Akasaka en Kyoto en villa's te Hayama, Numazu en Nasu. EXIT LÏLIDNTHAL, Robert Taft, de man die aan de Republikeinsche touwtjes trekt in de V. St.. heeft zijn oppositie aangekondigd tegen Lilïenthal's benoeming tot' voorzitter van de federale atoom-energie commissie. Talt „Wegens zijn communistische sympathieën 20'J zijn benoeming een bedreiging vormen voorde nationale veiligheid". VOOR U.S.-PLEEGKTNDEREN. President Tr,i- man heeft in het Congres gepleit voor S. steun aan de IRO, de vluchtelingen-organisatie der UNO. Arthur Vanderberg en Tom Conali? waren het er mee eens en gaven een Senaatsresolutie van blijk. Truman zou o? zijn begrooting een bedrag van S 75 millioa hebben uitgetrokken voor de UNO-organisa- ties voor vluchtelingen, handel en gezondheid. UNANIEM. De opperste Sovjet heeft Maand;? eensgezind als altijd met algemeene sl«i> men de begrooting van de USSR voor 191! aangenomen. Deze voorziet 391.500.000 roetó aan inkomsten. ZtZ Z„SD" O* de J 53. De gang eindigde plotseling bij een muur waarin een klein tralievenster was gemetseld, „Welaan!" zei de vos tevreden. „Alles klopt, niets is vergeten, de kaart is feilloos! En nu weet ge meteen, waarom ik U zo dringend nodig heb. Ik kan niet tus sen deze tralies door! Hoewel ik overtuigd ben geen aanleg tot corpulentie te bezitten, is mijn gestalte te gevuld voor deze taak! Gij zijt echter nog klein en in de groei uwer jaren. Begeef U dus tussen dit grim-, mig rasterwerk door en reik mij toe, wat i ge aan gindse zijde van dit muurtje zult aantreffen!". Panda nam een sprongetje en hing halverwege in de vensteropening. En wat hij toen zag, benam hem de adem.. Hij keek nu in een grote kamer, die van onder tot boven met gouden munten, sieraden, diamanten en kisten vol edelgesteente ge vuld was klager in het proces tegen Franz von Papen zijn ontevreden over de acht jaar dwang arbeid, die hij heeft gekregen. Zij zullen zich beiden binnen veertien dagen wenden tot hel hof van cassatie, dat echter nog opgericht moet worden. GEEN GENOEGEN; Dr. Konrad Adenauer, voorzitter der Duitsche Christtelijk-democra- tische Unie Heeft levendige belangstelling voor de Europeesche Federale Unie. „Duitschland li bereid om in die nieuwe orde afstand te doen van zijn rechten", zoo zeide hij, „maar het zal geen genoegen nemen met de verminking vin zijn gebied of economie' WEL HASCHISCH. De afgevaardigde van Irak bij de Arabische Liga heeft verklaard, d3t het verbod van haschisch (een bedwelmend mid del) een Europeesche gedachte is, om de ver breiding van alcohol in net Midden-Oosten te vergemakkelijken. Hij wil nu de alcohol ver bieden, om het gebruik van haschisch te vergemakelijken. PROCES. In Versailles is het proces tegen Paul Eeaudoin ex-minister van Buitenlandsche Zaken der Vichy-rgeeering begonnen. Hij wordt ervan beschuldigd indertijd opdracht te hebben gegeven tot arrestatie van de Gaulle en andere „gevaarlijke" personen. BITTER. Het Britsche socialistische weekblad „New Statesman and Nation", dat in verband met de kolenschaarsehte voorloopig niet meer mag verschijnen, gaf in zijn laatste nummer het volgende commentaar: Terwijl wij zwoegen aan onze vaarwel-edltie> Zeggen wij: „God helpe de regeering, meat zegene de Oppositie".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2