Nederlanders in Java's binnenland Ex-wethouder van Sociale Zaken voor het Tribunaal Koster werd petroleum-magnaat Wedstrijd in arren op het ijs te Hoofddorp De snuifdoos van den Keizer Dinsdag 25 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Interneeringsdrama niet voor Juni ten einde Batavia, Februari 1947. (Van onzen specialen verslaggever Eens per week komt er een trein in Ba tavia met Nederlanders uit de mternee- rimrskampen in het binnenland. Vijrhon- tod mannen, vrouwen en kinderen zien i voor het eerst sinds een jaar o{ vijf het rood-wit-hlauw. Het is hun ,.V-day". anderhalf jaar nadat de vrede werd gepro- C'ln April 1916 waren in totaal c.a. 50.000 Europeanen op Java buiten het door de Blits olie en Nederlandsche troepen bezette gebied Daarvan zijn er in de afgeloopen maanden ongeveer 30.000 naar de geallieer de zones overgebracht. Van de resteerende 20 000 zijn er 16.000 geregistreerd: hun na men en verblijfplaatsen zijn bekend. De overige 4.000 worden vermist. Ongetwij feld is een deel daarvan gestorven. Wat nu verder die 16.000 betreft: daar van komt de helft niet in aanmerking voor evacuatie om de doodeenvoudige reden, dat deze 8.000 liever blijven waar ze zijn. En dit is niet zoo verwonderlijk als het op het eerste gezicht moge lijken. Dit zijn nl. Indo-Europeanen, die altijd in het binnen land hebben gewerkt en gewoond, door de republiek worden getolereerd en er niets voor voelen om huis en hof in den steek te laten. Soekarno geen „Blanda-hater". Voor deze „peranakans" heeft de repu- blikeinsche regeering onlangs in Djocja een congres georganiseerd. Doel hiervan was hen geheel te winnen voor de repu bliek, die geen „Indo-probleem" wil ken nen en eiken Indo-Europeaan als gewoon ,warga negara" (staatsburger) beschouwt. Soekarno in hoogst eigen persoon sprak de gedelegeerden toe en ontkende bij die ge legenheid ten stelligste een „blanda-hater" te zijn. Afgezien van de 8-000, die zich dus min of meer met de republiek hebben verzoend, blijven over 8.000 Europeanen (w.o. slechts een tweeduizend volbloed-Nederlanders), die wachten op evacauatie naar Neder- landsch gebied. Ongeveer 5.000 hiervan zijn door de republiek altijd als geïnter neerden behandeld en in kampen opge sloten geweest. De andere 3.000 zaten aan vankelijk niet achter prikkeldraad, maar worden nu ook in kampen ondergebracht omdat zij evacuatie hebben aangevraagd. Het getal van deze laatste groep intusschen groetit, daar steeds meer Europeanen, die aanvankelijk besloten hadden maar rustig in de republiek te blijven, toch achteraf liever naar Nederlandsch gebied blijken te willen gaan. Kort samengevat is de situatie op het oogenblik dus zoo, dat van de 50.000 Ne derlanders, die zich een jaar geleden op republikeinsch gebied bevonden, nog 8.000 op evacuatie wachten. Gaat het door in het huidige tempo van 500 per weèk (en ko men er niet meer liefhebbers bij), dan zal het interneeringsdrama omstreeks Juni a.s. uit de wereld zijn. Dat het niet sneller gaat, is een gevolg van transportmoeilijkheden. Vliegtuigen schijnen niet beschikbaar te zijn, ook al zou de republiek toestemming geven om te landen (wat overigens niet waarschijn lijk is). Vorig jaar zijn duizenden Neder landers met Britsche Dakota's geëvacueerd, maar toen de Britten vertrokken, namen ze hun Dakota's mee. En het heele trein verkeer in de republiek is tot het uiterste minimum beperkt bij gebrek aan locomo tieven en hout (over kolen wordt niet eens meer gesproken). Is vroeger de evacuatie der „gijzelaars" kennelijk tegengewerkt van Indonesische zijde, thans is daar geen enkele aanwijzing meer voor. Dit ligt ook voor de hand. In de eerste plaats is het onderhouden van interneeringskampen een kostbare zaak voor elke regeering hoe pri mitief de behuizing en hoe minimaal het voedsel ook moge zijn. In de tweede plaats ziet Djoeja heel goed in, dat over één ding in deze verscheurde wereld geen enkel .meeningsverschil bestaat en dat is de noodzakelijkheid van een snelle oplossing van dit probleem. De republiek zou veel van haar „goodwill" in het buitenland kunnen verspelen door Europeanen vast te houden als gijzelaars. Oostenrijks herbewapening vastgesteld De plaairvervangers voor Oostenrijk kwamen Zaterdag overeen dat de geallieer de bezettingstroepen binnen negentig da gen nadat het Oostenrijksch verdrag van kracht wordt, uit Oostenrijk zullen worden teruggetrokken. In feite besloten zij verder dat de Oostenrijksche gewapende- strijd krachten tot 50.000 of 55.000 man beperkt zullen blijven. De Russen waren voor het laagste van deze twee cijfers en men be sloot om de uiteindelijke beslissing aan de ministersconferentie in Moskou over te laten. Een goedgekeurde paragraaf van het verdrag beperkt de Oostenrijksche lucht macht tot een pei'soneel van 5.000 man en tot 90 vliegtuigen, waarvan er niet meer dan 70 gevechtsvliegtuigen mogen zijn. De luchtmacht, het leger, de rivier-politie, gendarmerie en grensbewaking vormen het totale cijfer der gewapende strijdkrachten. „Hoe staat het tenslotte met den toe stand in de kampen? De jongste gegevens daaromtrent zijn verzameld door dr. R. J. Prins van het Nederlandsche Roode Kruis en den heer G. Alberts van het Kantoor Displaced Persons, die onlangs op inspectie zijn gegaan. Een algemeen oordeel kan moeilijk gegeven worden daar de internee- ringsoorden verschillen van comfortabele bungalows tot kampen gelijk de ergste uit den Japanschen tijd. De variaties tusschen deze uitersten zijn legio, maar over het al gemeen vond men voeding en ligging re delijk, doch de kleeding zeer slecht. Ge lukkig is dat laatste in dit land niet het aller-voornaamste! Dr. Prins achtte den gezondheidstoe stand bevredigend, hoewel er overal groot gebrek aan medicijnen is- De vrouw en kinderen van dr. Prins zijn indertijd door republikeinsche extremisten ontvoerd en vermoord. Verklaring over Linggadjati van Partij van den Arbeid Het partijbestuur van de Partij van den Arbeid heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat het partijbestuur met voldoening kennis heeft genomen van de principieele bereidheid van de Nederlandsche regeering tot aanvaarding van de basis-over eenkomst van Linggadjati en van de instem ming daarmede van de zijde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Nu blijkt, dat de regeering van de republiek Indonesia wel bereid is de basis-overeenkomst te aanvaarden, doch dat zij tegen het eenzij- ding binden van de overeenkomst aan een officieelè Nederlandsche interpretatie be zwaar heeft, acht het partijbestuur in de eer ste plaats noodig de erkenning, dat de regee ring van de republiek Indonesia eveneens ge rechtigd moet worden geacht bij de ondertee- kening van de basis-overeenkomst van haar interpretatie van het accoord, als essentieel element vah de aanvaarding harerzijds, te doen blijken. Het partijbestuur is van oordeel, dat, daar beide partijen de tekst van het accoord als grondslag voor samenwerking aannemelijk achten, verschillen van interpretatie van deze tekst geen onoverkomelijke hinderpaal mo gen en behoeven te zijn om tot een gemeen schappelijke oplossing te komen. Zaterdagmorgen is de „Dankdag" voor de Haarlemsche leden van liet Nederlandsche Padvindstersgilde ingezet met het hijschen van de vlag. - Een foto genomen nabij de Prins Mauritslaan. Oordeel van den president:„eenpoover revolutionair" De aanklacht tegen den arts A. H., die van 1 Januari 1943 af te Haarlem als wethouder van Sociale en Personeelszaken en van Volks gezondheid was opgetreden, omvatte het lid maatschap van de N.S.B. sedert 1941, waaraan een blokleiderschap gekoppeld 2at, van de W.A., waarin hij den rang van kompaan be kleedde, van het Medisch Front en het N.A.F., het begunstigend lidmaatschap van de stich ting „Nationaal Zangfeest" en van de Ger- maansche S.S., het toelaten van zijn kinderen tot den Jeugdstorm, het reeds genoemde wet houderschap en den aankoop van een huis, dat oorspronkelijk Joodsch bezit was. Met al deze feiten hield de tweede kamer van het Haarlemsche tribunaal, gepresideerd door mr. F. van der Goot, zich Zaterdagmid dag bezig. „Hi dacht, dat Duitschland den oorlog zou winnen en dat de N.S.B dan de beste waar borg voor onze onafhankelijkheid zou bieden", gaf de beschuldigde als verklaring voor zijn toetreding tot de beweging, hetgeen mr. Van der Goot hem als een „poover revolutionnair" deed kenschetsen. In Februari 1943 had de N.S.B.-wethouder Van D. hem de functie van gemeente-arts te Haarlem aangeboden, doch H. weigerde die, omdat ze hem geen salarisverbetering bracht. Enkele' maanden later aanvaardde hij het wethouderschap van SocialeZaken van de Spaarnestad tegen een salaris van bijna 9000 per jaar. Hoofdambtenaren verklaarden dat H. lui was en alleen Interesse toonde voor het me dische gedeelte van zijn taak. De beschuldigde bestreed, dat hij begunsti gend lid van de Germaansche S.S. geweest zou zijn: hij had zich in een „onberaden" oogenblik als zoodanig l'aten inschrijven, maar had dadelijk daarop weer bedankt. Mr. Van der Goot trachtte de diepere be weegredenen van den verdachte te peilen, maar moest dit opgeven, toen bleek, dat deze „Mein Kampf" nog nooit gelezen had. De verdediger, mr. S. C van der Wall merkwaardige coïncidentie dat deze wethou- Groole overstroomingen in Portugal De ernstige overstroomingen van de rivier de Taag en de vrees, dat de watersnood nog grootere afmetingen zal aannemen, hebben de Portugeesche autoriteiten er toe gebracht een ernstige waarschuwing te richten tot alle be woners van het Taagdal, wien wordt aange raden onmiddellijk veiligheidsmaatregelen te nemen en zich op het verlaten van hun hui zen voor te bereiden, voor het geval de abnor male regens aanhouden. Reeds zijn duizen den woningen geëvacueerd en tal van ver bindingen verbroken door het buiten de oevers treden van de rivier. Verscheidene dorpen staan onder water en in de plaatsjes Barquinha, Rebeira Santerem en Rossioa is het verkeer slechts per boot mogelijk, meldt Un. Press. der zijn voorganger moest verdedigen! be toogde. dat men hier niet te doen had met een kwaadaardig nationaal-socialist of met een flauwen opportunist, maar met een man met een kleiner gezichtsveld op de wereld dan de doorsnee academicus heeft, In het ge meentebestuur was dokter H. een zwakke figuur, maar- Haarlem heeft toch iets goeds aan hem te danken: het sanatorium „Eyken- gaerde". Uitspraak op Dinsdag 4 Maart „Invasie" van Amerikaansche I luchttoeristen op komst Minstens 7 millioen deviezenwinst voor Nederland? Zooals wij eenigcn tijd geleden meldden, zal het komende seizoen een belangrijke opleving van het buitenlandsche toerisme naar ons land te zien geven. De heer Louis Celly, assistent-vice-president van de af- deeling vervoer door de lucht der Ameri can Express Company, heeft tijdens zijn verblijf in Nederland eenige meer concrete gegevens verstrekt en het blijkt, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft, een gelimiteerd aantal paspoorten te ver strekken, zoodat 70.000 Amerikaansche toeristen in de gelegenheid worden gesteld, West-Europa te bezoeken. Genoemde ver voersonderneming heeft een aantal „vlieg tuigtrips" uitgestippeld, die het voordeel hebben, dat de vreemdelingen het grootste gedeelte van hun vacantie kunnen beste den aan een verblijf in de te bezoeken landen. Aangenomen wordt, dat Nederland als gevolg van dit „luchttoerisme" een devie- zenaanwinst van 7 a 10 millioen gulden zal boeken. In overleg met de KLM zijn toch ten van 3, 4 en 7 dagen voorbereid, tijdens welke de bloembollen, onze kunstnijver heid, het Nederlandsche cultureelc leven, exportindustrieën en andere voor vreem delingen aantrekkelijke agendapunten zul len worden afgewerkt^ Zooals wij eveneens reeds eerder mede deelden, zal hierbij een groot Tulpenfeest worden aangeknoopt, dat als generale re petitie geldt van nog uitgebreidere planr nen voor 1948. Licht in Engeland's duister Ondanks de voortdurende crisis kon het Engelscihe ministerie van Brandstof en Energie mededeelen, dat de stroomtoevoer voor de industrieën in de Midlands, zooals reeds eerder aangekondigd is, hedenmid dag hersteld zal worden. Het zal echter wel dagen of misschien zelfs weken duren, voordat de productie hier weer op volle kracht zal werken. Gebrek aan balen voor andere productiebehoeften, gebrek aan on derdeden, die vervaardigd worden in de gebieden van Londen, in het Zuidoosten en het Noordwesten, waar de fabrieken nog steeds gesloten zijn, alsmede andere ob stakels moeten nog overwonnen worden door de automobiel-, locomotieven- en machinefabrieken in de Midlands. De meeste ondernemingen in de Midlands hebben bekend gemaakt, dat zij het werk onmiddellijk gedeeltelijk zullen hervat ten. Het blijkt, dat tal van fabrieken voor- loopig slechts twee of drie dagen per week in bedrijf zullen zijn. De industrieelen overwegen dés nachts te laten werken om tegemoet te komen aan het verlangen van de regeering, de electrische centrales op de spitsuren niet te overbelasten. In ieder geval hoopt men, dat door het herstel van den stroomtoevoer aan het einde van de week 500.000 1.000.000 per sonen, die tijdelijk werkloos zijn geweest, den arbeid in de Midïandfabrieken weer kunnen hervatten. De „Sunday Times" be rekent, dat het de industrieën in de Mid lands tenminste drie maanden zal kosten, om zich van de veertiendaagsche sluiting te herstellen. Rockefeller in den strijd om de aard-olie in de Vereenigde Staten Ongeveer in het midden van de vorige eeuw was in Amerika, zooals in vele landen, petroleum of aardolie bekend. Men peinsde reeds over petroleumïampen.Toen in Duitsch land een scheikundige wees op het. nut van petroleum voor verlichting, was de Canadees Abraham Gesner bezig met de vervaardiging, van een lichtgevende oliesoort. Hij destilleer de olie uit een oliehoudende 1 eisteensoort, en de Amerikaansche kolonel Ferris bracht een door hem uitgevonden petroleumlamp in der. handel, een feit dat hem plotseling beroemd maakte. De lamp was er. maar waar bleef de petroleum? Aardolie was slechts als genees middel bekend onder den naam seneca-olie (naar een Indianenstam, die deze olie voor geneeskundige doeleinden toepaste). In Pitts burg woonde destijds een zeer ondernemend apotheker, die het nog zoo kwaad niet vond. dit geneesmiddel in breederen kring toe te passen. Déze Samuel Kier begon te boren. Op 120 m. diepte stootte hij op nafta, met water vermengd. Naarstig begon hij er recla me voor te maken. In New Haven had men een maatschappij voor naftawinning opge richt. De maatschappij stond er niet roos kleurig voor. toen het hoofd der firma in 1856 te New York de reclame van Kier in diens etalage ontdekte. Het plakaat droeg de afbeel ding van een boortoren uit den tijd van, ja, 't leek wel van Methusalem. Drake, beter bekend als kolonel Drake, hoe wel zijn militaire opleiding een sprookje was, werd ingeschakeld en deze man begon In de buurt van Kiers onderneming te boren. Op 27 Augustus 1859 bereikte hij een diepte van 69V? voet, dit na schier eindeloos ploeteren, 't Was toen Zaterdag en den Zondag daarop rustte hij uit. Maar toen zijn bediende dien dag nog oven ean kijkje ging nemen bij het werk, zag hij dat het gat bijna tot aan den rand vol nafta stond. Den volgenden dag be gonnen zij het met emmers leeg te scheppen, waarna zij een pomp monteerden. Deze zoog 24 vat per dag. Een paar maanden later was er een woud van boortorens verrezen. Een nieuw hoofdstuk was hiermee in de geschie denis van de wereldeconomie ingeluid. Aan het woord „nafta" is ten nauwste de naam van Rockefeller verbonden. Zijn levensgeschiedenis is de geschiederiis van de Standard Oil Trust. Rockefeller begon als koster van de Presbyteriaansche kerk in Cle veland, werd hier klerk en boekhouder en richtte met een zekeren Andrews, een werk man, een kleine raffinaderij op. Na 5 jaar vereenigde hij zijn zaak met vijf andere on dernemingen. In 1870 werd de Standard Oil Company van Ohio opgericht. Deze maat schappij legde langzamerhand beslag op aUe zelfstandige ondernemingen in Pittsburg. Hoe hij dit klaarde? Wel, heel eenvoudig. Hij begreep dat voor die maatschappijtjes de transportkosten te hoog waren dus sloot hij geheime overeenkomsten met de spoorwegen en niemand wist, dat hij van de spoorweg maatschappijen, behalve verlaagde vracht op eigen zendingen, nog percenten kreeg van de partijen, die zijn concurrenten per trein ver zonden. De Rockefeller Company had binnen korten tijd van de 70 raffinaderijen in Pitts burg en Cleveland er al 50 In handen: de overige 20 lagen stil en werden spoedig opge kocht. Van dien tijd af werkte Rockefeller alleen nog maar met groote hoeveelheden. Hij slokte soms 20. 30. 50 ondernemingen ineens op. Wat hij aan nafta verkocht, ging ook met 100 stoombooten tegelijk. Directeuren stelde hij bij tientallen, arbeiders bij tienduizenden te gelijk aan. In 1937 stierf hij. de rijkste man ter wereld, op 98-jarigen leeftijd. Heel Ame rika stond verstomd, dat hij niet de honderd had gehaald, zooals hij gewild had. De stichter van het Amerikaansche pijplei dingsysteem was Samuel van Syckle, een Amerikaan van Nederlandsche afstamming, maar hij is er niet rijk van geworden, in tegendeel zijn laatste geld verhuisde naar advocaten en het gerecht. Rockefeller was en bleef de man, hoewel hij, zooals ieder die handiger is dan een ander, zijn vijanden had. Een klein staaltje hiervan. Het was 4n het begin der jaren 18701880. De naftaleidingen waren toentertijd nog hulpmiddelen. Rocke- feHer verschafte zich zonder al te veel moeite ook het beheer over deze leidingen. In 1875 besloten de Pennsylvaniërs Rockefeller voor goed te verslaan. De Tidewater Pipe Line Transitoverkeer naar Duitschland Zaterdagmiddag werden op de vaart langs den Genie-dijk bij Hoofddorp wedstrijden met arresleden gehouden, die georganiseerd wa ren door de IJsclub „Haarlemmermeer". On danks de koude stroomden uit alle hoeken van de Haarlemmermeer tal van belangstel lenden voor dit oud-Hollandsche tafereel bij een. Er werd een race voor boerepaarden en een voor harddravers gehouden. De uitslag van den eersten wedstrijd was verrassend. Het paard van den heer Biemond van de Kaag, dat op de omstanders een zte- ligen indruk maakte door zijn laaghangenden kop en naar buitenhangende tong, liep in „zevenmijls-passen" en won schijnbaar zon der eenige moeite van de „afgevaardigde" van den heer Van Wijk, een fraai dier, met alle allures, die een paard een edel aanzien geven. De heer Biemond legde beklag op den Beschut door den dijk volgdey Zater dagmiddag in Hoofddorp talloozen een wedstrijd in arren. eersten prijs. Twee en drie werden de paar den van den heer Van Wijk uit Hoofddorp en van den heer De Haan uit Badhoevedprp. De harddravers waren minder in getal doch door hun veel grootere snelheid verhoogden zij de spanning, De twee dravers van den heer De Vliegers uit Nieuw-Vennep bleken onoverwinnelijk en zagen zich in de eind spurt daardoor tegenover elkaar geplaatst. „Gonny-day" werd 1 en „Anselor" 2 „Ficet V" van den heer Vervoort uit. Hilversum en „Joep" van den heer Rodenburg Sjit den 1J- polder kwamen resp. op de 3e en 4e plaats. De middag kan alleen al door zijn uniek karakter geslaagd genoemd worden, Nederlamlsch-Belgisch verzoek aan Washington en Londen De Nederlandsche en Belgische regeerin gen hebben zich tot de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland gewend met voorstellen om te bevorderen, dat het doorgangsverkeer naar het natuurlijk ach terland weer over Nederlandsche en Bel gische havens zal worden geleid. De Ne- darlandsch-Belgische boodschap stelt ver dere onderhandelingen over de practische uitvoering voor, zoodra in beginsel over eenstemming is verkregen. Zaandam niet gekend in provinciale tunnelplannen Er bestaat bij den Provincialen Waterstaat een plan voor een nieuwen provincialen weg van Amsterdam door Noordholland. De hui dige provinciale weg met het pontveer bij de Hembrug kan het verkeer niet verwerken, zoodat men ten Westen van de Hembrug een tunnelverbinding onder het Noordzeekanaa! heeft geprojecteerd Gelijktijdig zal de spoor lijn naar het Westen worden verlegd. Deze plannen zijn besproken door de gemeente Amsterdam, de Nederlandsche Spoorwegen en den Planologischen Dienst te Haarlem. In den gemeenteraad van Zaandam heeft, burgemeester In 't Veld een scherp protest laten hooren tegen het feit, dat de gemeente Zaandam, welke direct-belanghebbende is. niet in deze aangelegenheid is gekend. Company werd in het leven geroepen en deze begon een naftaleiding naar zee te bouwen. Om aan Rockefeller te ontkomen, kronkelden de buizen als een slang Van Bradford over het gebied van den staat New York naar ae Hudson. Eidooh, in de buurt van de Erie- spoorweg stuitte men op loopgraven, infante rie en artillerie. Een batterij met opgerichte kanonnen versperde den weg. Men boog dus af naar het Zuiden. Dwars door den staat New York trachtte men de haven van New York te bereiken. De buizen waren reeds on der de Delaware gelegd, toen de spoorweg maatschappij weigerde de werklieden toe te laten. Na een flinke knokpartij, waarbij aan elke zijde slachtoffers te betreuren waren, kwam net geval voor het gerecht, dat tot nu toe nog geen uitspraak heeft gedaan, Wel een beetje lang! Krap 51 mijlen vóór New York vereenigde zich de buisleiding met een spoor weg, die onafhankelijk was van de Standard Oil Trust, dus hadden dapperheid en vernuft het van Rockefeller gewonnen. 1 Juni 1879 was de „onafhankelijke" naftaleiding vol tooidruim vier jaar later, in December 1883 ging het geheele geval over in het bezit van de Standard Oil Trust. Rockefeller had tóch gewonnen. H. K. De „Vrede" is nog niet vlot Ook Zaterdag is men er niet in geslaagd het Nederlandsche motorschip „Vrede", dat bijna veertien dagen geleden bij Bridling ton op de Engelsche kust liep, vlot te slee pen- De Nederlandsche sleepboot, die hier toe pogingen in het werk stelde, slaagde er niet in den sleepkabel op het gestrande schip bevestigd te krijgen en moest onver richter zake terugkeeren. De reddingsboot van Bridlington, die ter assistentie was uitgevaren, was meer dan elf uur uit op dc ruwe zee,'doch kon niet langszij de „Vrede" komen, zonder ernstig gevaar te loopen, dat zij zelf beschadigd werd. Een hevige sneeuwstorm belemmer de het zicht. De kustwacht verklaarde dat de „Vrede" aanzienlijke schade zal oploo- •pen, daar het door de ruwe zee tegen de klippen geslagen wordt. Onze zeevisschcrij bracht in 1946 bijna 55 millioen op In de onlangs gehouden vergadering van de Vakgroep Groothandel in Visch heeft de voorzitter, de heer D. F. E. Meerburg van Katwijk aan Zee eenige cijfers genoemd omtrent de opbrengst der zeevisscherij. Blijkens deze cijfers bedroeg in 1946 de aanvoer in alle Nederlandsche havens 133.729.000 kg - met een opbrengst van 54.787.000. Hierin is niet begrepen de op- bi-engst der kust- en IJselmeervisscherij, die 17.959.000 kg opleverde ter waarde van ƒ8.699.000. De uitvoer met inbegrip van schaal- en schelpdieren was in 1948: 42 millioen kg ter waarde van 21 millioen gulden. De binnenlandsche consumptie wordt geschat op 13 kg per jaar per hoofd, tegen 7 a 8 kg vóór den oorlog. Kaarten in pand en reepen zonder bon Een 58-jarige winkelierster uit IJmuiden-O. verhandelde in 1946 niet alleen babykleeren en andere textielwaren, maar zij hield zich ook bezig met het in pand nemen van distributiebescheiden. Haar klantjes kon den wel eens niet betalen en de dame in kwestie nam dan genoegen met stam-, tabaks-, snoep- en andere kaarten. De Haarlemsche economische politie rechter, die haar dwalingen moest beoor- deelen, vond dat de winkelierster misbruik maakte van haar machtspositie en de Of ficier van Justitie sloot zich daarbij aan, eischte 200 boete en een maand voor waardelijk, wat door den rechter in zijn vonnis werd bekrachtigd. Ook de klantjes kwamen één voor één in het bankje der beklaagden: hun straffen varieerden van 20 tot f 6 boete en ver- scheidenen werd bovendien het zwaard van Damocles in den vorm van een voor waardelijke opsluiting boven het hoofd gehangen. Een Velser groenteboer trachtte ver leden jaar op de hardrijderijen te Purme- reni zijn platte beurs eenigszins te spek ken, door clandestien chocoladereepen te verkoopen. De prijs was het publiek echter te gortig en het zaakje liep niet erg. De groenteman kreeg voor zijn zwarte reepen van den rechter vijf tientjes boete en een maand voorwaardelijk. De Amsterdam I3M 58 naar zee De stoomtrawler Amsterdam IJM 58 is gisteren voor zijn eerste reis na den oorlog naar zee ver trokken. De Rotterdam, Hercules en Norma Maria wor den spoedig In Llrr.uiden verwacht. Agenda voor Velsem en Urnuiden DINSDAG 25 FEBRUARI Thalia: 8 uur. On the great white trail. Rex: 8 uur, De hertog van West Point. De Pont: o uur. La vie de Bohème. Raadhuis: 7 uur. Raadsvergadering. WOENSDAG 2G FEBRUARI Bioscopen: als Dinsdag. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson HOOFDSTUK II. Het was kwart voor één 's nachts toen Ned Atwood den hoek van den Boulevard du Casino"omsloeg en de Rue des Anges inging. In de verte gleed de lichtstraal van den grooten vuurtoren door de luoht. De in tense hitte van dien dag was wat afgeno men, maar het leek alsof ër af en toe nog golven van warmte van het geblakerde asfalt omhoog stegen. Er weerklonk geen voetstap in La Bandelette. De weinige be zoekers, die nog tot het einde van het sei zoen hieven hangen, zaten in het Casino, waar ze bleven spelen tot de dag aanbrak. Zoo kwam het, dat niemand den jeugdig mtziendén man zag in het ruige, donkere costuum en den zachten vilten hoed, die een beetje aarzelend bij het begin van de Rue des Anges stond, voordat hij die in ging. Hij had zijn tanden op elkaar ge klemd en zijn oogen stonden glazig, alsof hij had gedronken. Maar als Ned Atwood al veel dronk, dezen avond had hij dgt niet gedaan, of het moest zijn dat hij mfm of meer beneveld was door een bepaalde emotie. Eve had nooit opgehouden van hem te houden; da.t was een feit, waarvan hij zichzelf vólkomen had overtuigd. Het was niet verstandig geweest dat wilde hij nu wel toegeven om eerst op te scheppen, dat hij haar terug zou win nen. Dat was een vergissing geweest- Hij had kalm en ongemerkt terug moeten gaan naar La Bandelette, zoo kalm en onge merkt als hij nu door de Rue des Anges liep, met den sleutel van Eve's huis in zijn hand. Villa Miramar, waar zij woonde, lag hal verwege de straat aan zijn linkerhand. Toen hij het huis naderde, keek hij instinc tief naar den overkant, waar zijn vroe gere overburen woonden. Het huis van de Lawes was groot en ruim, zooals de villa van Eve, en ook opgetrokken van witten steen met een rood pannendak. Precies als dat van Eve stond het een beetje naar achteren, achter een hoogen muur met een ijzeren hekje er in. En Ned zag inderdaad wat hij verwacht had. Op de verdieping gelijkvloers was al les donker. De eerste verdieping was ook heelemaal donker, behalve de twee verlich te ramen van de studeerkamer. De stalen luiken waren teruggeslagen voor de ra men en ook de gordijnen waren in dezen warmen nacht niet gesloten. „Goed zoo!" zei Ned hardop, terwijl .hij de geurende lucht diep inademde. Hoewel hij werkelijk niet bevreesd be hoefde te zijn, dat de oude man daarboven in de studeerkamer hem hooren zou en er ook heelemaal geen reden was om te vloe ken, liep hij zoo zacht mogelijk. Hij open de het hekje van Eve's huis. Toen snelde hij het kleine paadje op, dat naar de deur leidde. Hij nam den sleutel, dien hij be houden had uit gelukkiger of in elk geval onstuimiger dagen, en stak dien in het slot; opnieuw ademde hij diep,, zond een haastig schietgebedje op tot de heidensche goden, die zijn leven beheerschten, en deed den eersten stap op den weg, dien hij lang en zorgvuldig had voorbereid. Was Eve wakker of sliep zij? Het feit, dat, er geen enkel licht in de villa te zien was beteekende niets- Het was een ge woonte van Eve hij had het altijd zie kelijk fatsoenlijk gevonden om alle ven sters zorgvuldig met gordijnen af te slui ten, zoodra het donker werd. Maar de vestibule was donker. Het rook er naar boenwas en koffie, zooals vaak in Fransche huizen; het bracht op eens alle herinneringen terug. Hij klom in het don ker, de trap op, voorzichtig op zijn teenen loopend. Het was een smalle, sierlijke trap met een balustrade van bewerkt brons, die als een soort schelp tegen den muur rustte. Maar de trap was ook steil en erg hoog en de treden waren -belegd met een looper, die werd vastgehouden door ouderwetsche koperen roeden. Hoe dikwijls vjas hij die trap niet in het donker opgegaan! Hoe dik wijls had hij de klok hooren tikken en den duivel in zijn binnenste voelen op staan; omdat hij van haar hield en omdat hij dacht, dat ze hem waarschijnlijk niet trouw was. Een van de traproeden, herin nerde hij zich bovenaan, niet ver van de deur van Eve's slaapkamer lag las. Hij was er vaak gen'oeg over gestruikeld en eens had hij gevloekt, dat het zijn dood nog eens zou zijn. Ned hield een hand aan de trapleuning. Eve was nog wakker. Hij kon een smalle streep licht onder de deur van haar slaap kamer zien. Doordat hij afgeleid werd door dat licht, vergat hij de losse traproe, die hij juist gezworen had te vermijden. En natuurlijk viel hij er nu over In haar slaapkamer hoorde Eve dat ge luid. Zij wist wie het was. Eve zat voor den spiegel van haar kap tafel, terwijl zij heur haar borstelde met langzame, regelmatige bewegingen. De lamp boven de toilettafel, het eenige licht in de kamer, belichtte haar warme teint.: den overvloed van zachtbruin haar, dat over haar schouders viel, de schittering van haar lichtgrijze oogen- Als zij haar hoofd achterover neigde door het trekken van den haarborstel, viel het licht op haar zachten, ronden hals, die zoo fier op haar uitdagende schouders stond. Zij droeg een wit zijden pyjama en wit satijnen muiltjes. Eve keerde zich niet om. Zij ging ver der met het borstelen van heur haar. Maar een seconde voelde zij een wilden angst in zich voordat achter haar rug de deur geopend werd en zij Ned Atwood's gezicht weerkaatst zag in den spiegel. Ned, hoewel hij zoo nuchter was als iets, huilde bijna. „Hoor eens", begon hij, nog voordat de deur geheel open was. „Dat lam je me niet aandoen". Eve hoorde zichzelf praten. Haar angst was niet verminderd: integendeel, die werd grooter. Maar zij borstelde verder, mis schien om het trillen van een zenuw in haar arm te verbergen. „Jk dacht wel, dat jij het was", zei ze rustig. „Ben je heelemaal krankzinnig ge worden?" „Neen! ik „Ssst! Alsjeblieft!" „Ik hou van je," zei Ned, terwijl hij zijn handen uitspreidde. „Je hebt me gezworen, dat je'dien sleutel verloren had. Dus je hebt me weer voor gelogen". „Het is nu geen tijd om over kleinighe den te kibbelen", zei Ned, die dit werke lijk als een allerbelachelijkste kleinigheid opvatte. „Ben je werkelijk van plan om met dien vent, dien Lawes het was alsof hij de woorden uitspuwde „te trouwen?" „Ja". Beiden keken instinctief naar de stevig gesloten gordijnen voor de ramen, die op straat uitkeken. Het leek alsof zij beiden hetzelfde dachten. „Denk je dat ik je zou kunnen Interes seeren voor het meest doodgewone fat soen?" vroeg Eve. „Niet zoo lang als ik van jou houd". Er was geen twijfel aan: hij zou gaan huilen. Speelde hij weer comedie? Eve be twijfelde het. Er was iets geweest een oogenblik ten minste dat zijn houding van kwijnenden spot en prachtige zelfver zekerdheid, waarmee hij de wereld tege moet trad, verstoorde. Maar dat oogenblik van zwakte was spoedig voorbij. Ned werd weer zichzelf. Hij slenterde door de kamer, gooide zijn hoed op het bed en ging in een leunstoel zitten. Het lukte Eve nóg maar net om niet te gaan gillen. „Aan den overkantbegon zjj. „Ik weet het, ik weet het". „Wat weet je?" vroeg Eve. Zij legdD den borstel neèr en draaide zich om op haar taboeret om hem aan te kijken.. „De oude heer. Sir Maurice Lawes...." „O en wat weet je van hem?" „Dat hij 's avonds altijd laat blijft op zitten", antwoordde Ned, „in die kamer recht tegenover ons. Dan bestudeert, hij zijn verzameling of wat het dan zijn mag. Van dit raam uit kun je recht In zijn ka mer kijken". (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3