vraagt jongste bediende Amerikaansche Schoenen S. KROM N.V. Een wettelijke regeling op komst voor alle zwem-inrichtingen Regeering acht voorlichting inzake het beleid der overheid onmisbaar Velsen Santpoort Kort en Bondig flinke slagersleerling Luidsprekers eenige nette werksters TERK- Filiaal IJmuiden Diasdag 25 Februari 1947 ÏJMUÏDER COURANT De minister van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingedienÖ een wetsont werp, bepalingen bevattende ter voorko ming van gevaren voor de gezondheid en het leven in verband met het gebruik van zweminrichtingen (zweminrichtingenwet 1947). Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: hét aantal zweminrich tingen in ons land heeft in de jaren na 1930 een sterke uitbreiding ondergaan. Be halve aan de zuiver hygiënische beteeke- nis van zwemmen en baden, is niet minder waarde te hechten aan de opvoedende be- teekenis er van, die door de bevordering van reinheid van lichaam, tevens een goede waarborg voor de gezondheid is. Daarom ook heeft destijds de minister van Binnenlandsche Zaken in het voorko men van vele gevallen van de ziekte van Weil, aanleiding gevonden bij circulaire van 28 Maart 1935 de aandacht van de ge meentebesturen te vestigen op het gevaar, dat het zwemmen en baden in open water biedt voor besmetting. De minister achtte het met het oog daarop noodzakelijk, dat er in iedere gemeente een verordening zou komen die het exploiteeren van een zwem inrichting afhankelijk stelt van een vergun ning van het gemeentebestuur. De ziekte van Weil en daarmede het rat- tenvraagstuk is echter slechts een onder deel van de hygiënische zijde van het zwembadvraagstuk, onder andere ver- eischen de inrichting zelf, de waterverver- sching, de aan- en afvoer van water, ver wijdering van faecaliën, de wijze van ex ploiteeren en tal van andere zaken de volle aandacht. De verwachting, die uit de ministerieele circulaire sprak, dat de gemeentebesturen zelf wel de noodige maatregelen zouden nemen, werd geenszins vervuld. Overziet men de situatie in Nederland in het vorige decennium, dan moet worden vastgesteld, dat een voldoende regeling van de hygiëne van het zwemmen niet be stond; waar verordeningen waren, hadden deze alleen nut, wanneer door particulie ren een inrichting werd opgericht, doch de gemeenten vielen buiten ieder toezicht, dat blijkens de ervaring toch niet kan worden gemist. Later is tot stand gekomen het besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken van 8 Januari 1942, welk besluit thans is geschorst. Bedoelde regeling, die een zeer eenvou dig vergunning-stelsel invoerde, waarbij op advies van den inspecteur van de volksge zondheid de burgemeester (bij gemeente lijke inrichtingen het „toezichthoudend orgaan") de vergunning verleende, heeft In de practijk zeer wel voldaan. Het is deze regeling, die thans in het wetsontwerp, waarover de staatscommissie bezettings recht is gehoord, is opgenomen. Wat den aard van de inrichtingen be treft, is de omschrijving zoo ruim mogelijk op te vatten. De hoofdzaak is, dat „alle plaatsen" zweminrichtingen in den zin van deze wet kunnen zijn, mits er gelegenheid tot zwemmen wordt gegeven. Het zal duidelijk zijn, dat inrichtingen, die uitsluitend „badhuis" zijn, niet onder deze regeling vallen. Veelal zal de aanwezigheid van gediplo meerd personeel als voorwaarde gesteld worden, in het bijzonder bij inrichtingen, die ook voor schoolzwemmen zijn bestemd. Geschil over het lossen van een haringlogger Maandagmorgen waren hier twee log gers, namelijk de KW 5 en de KW 24 bin nen met onderscheidenlijk 700 en 500 man den versche haring. De reederij van de KW 5 wilde haar schip met een ploeg doen lossen, waarmede de havenarbeiders niet accoord gingen. Zij meenden dat deze groote vangst door twee ploegen gelost diende te worden. Men kwam niet tot over eenstemming en het gevolg was, dat de be manning het schip loste en de haring per auto naar Katwijk werd verzonden. De KW 24 werd later met één ploeg gelost. Visch voor Britsche zóne van Duitschland Naar het „Zentralamt für Emahrung und Landwirtschaft" in de Britsche zóne van Duitschland mededeelt werd in deze zóne in 1946 126.8 millioen kg visch inge voerd. Hiervan was afkomstig uit Enge land 3.120.000 kg vischconserven, 4.8 mil lioen kg versche visch, 2 milUoen kg be vroren visch, bijna 10 millioen kg versche haring en 14 miilioen kg zoute haring. Noorwegen leverde 1.6 millioen kg ver sche visch, 4.8 millioen kg bevroren visch, 30.2 millioen kg versche haring, 50.2 mil lioen kg zoute haring en 4 millioen kg be vroren haring. Uit Nederland werd 1.272.000 kg en uit België 330.000 kg versche haring ingevoerd. FEESTAVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN GAAT NIET DOOR. Wegens gebrek aan brandstof gaan de vergaderingen, bijeenkomsten en uitvoe ringen, die in het Patronaat zouden wor den gehouden, niet door. De bijeenkomst die voor de ouden van dagen bepaald was op Dinsdag 25 Februari wordt dus mede uitgesteld. De turnvereeniging ..Sport Vereent" organi seert a.s. Zondag voor haar leden een gezelli- gen dag in de kleine zaal van Thalia, met mede werking van het cabaretgezelschap van Kees Manders, bekend van de Oké-avonden. Des middags 2 uur begint de voorstelling voor de kinderen, des avonds 8 uur treedt Kees Man- ders voor de „gasten" op. Na afloop is er bal met muziek van de Vlbrohego's. ft' Commentaar" verdwijnt nog niet Verhooging ziekenfonds- contributie Men schrijft ons: In het 10 Februari in dit blad opgeno men verslag van de vergadering van het Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstre ken". is vermeld: „dat de ingevoerde con- tributieverhooging noodzakelijk is gewor den door de kosten, voortvloeiend uit de verhooging der honoraria der deelnemende artsen". Daar deze verhooging van contributie niet gering is (voor kinderen boven 16 jaar b.v. moet nu f 0.52 per week betaald worden, tegen f 0.40 voorheen) en boven aangehaalde zinsnede den indruk wekt, dat dit bedrag den artsen ten goede komt, is het goed, dat het publiek de juiste feiten kent. Voorheen kreeg de huisars 6 1/4 ct. per week voor eiken bij hem ingeschreven ver zekerde, thans 8 1/5, ct. (verhooging 2 ct.). Is de arts .apotheekhoudend, dan werd dit vergoed met nog geen 4 ct. per ziel per week. Ook dit is nu verhoogd en gebracht op bijna 5 ct. (verhooging 1 ct.). Hiervoor moet dë apotheekhoudend arts de noodzakelijke genees- en verband middelen leveren. Zoo liggen de feiten- Het zal nu wel dui delijk zijn, dat het zeker niet uitsluitend of in hoofdzaak de dokters-honoraria zijn, die een verhooging van contributie nood zakelijk maakten. Verlaat „geboortefeest" in Driehuis Had de voortdurend strenge vorst het onmogelijk gemaakt bij de geboorte van prinses Marijke feest te vieren, zooals men dat sedert jaren op „Oraryedagen" in Drie huis gewend was. Maandagmiddag hebben de kinderen der leden van de Oranjever- eeniging „Driehuis" hun schade ingehaald. In een der zalen van het Missiehuis, be reidwillig afgestaan voor dit doel, ver toonde de heer P. Reek, algemeen in IJmuiden bekend als Oom Piet, zijn pop penkast. Twee voorstellingen gaf Oom Piet voor een enthousiast jong publiek. Deze vertooningen zijn wijd en zijd in den omtrek beroemd, wat zullen we er dan meer van zeggen dan dat het bestuur een goede keus heeft gedaan. Het hoofd der R K. U.L.O. school van Driehuis de heer Schouten sprak in de met vlaggetjes ver sierde zaal een openingswoord, de har monie Soli Deo Gloria, in kleine bezetting, verleende medewerking onder leiding van den heer Oudendijk. De tractatie bleef na tuurlijk ook niet uit, en zoo kan Driehuis' jeugd met vreugde aan dezen middag te rugdenken. Belgisch stoomschip kon geen stoom houden De sleepbooten Ebro en Thames van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst hebben alhier binnengebracht het 2050 ton metende Belgische stoomschip Gran'oy. Het schip was met een lading pyriet op weg van Huelva naar Amsterdam en werd door genoemde sleepbooten in de G<?lf van Biskaye opgepikt, waar het ronddreef doordat men tengevolge van de slechte Amerikaansche kolen geen stoom kon houden. De Granby werd in IJmuiden van 30 ton Hollandsche kolen voorzien en heeft daar na de reis naar Amsterdam voortgezet. Nog meer trawlers voor IJsland Niet alleen bij Cochrane in Selby, ook bij A. Hall Co. Ltd. te Aberdeen worden zeven trawlers voor IJsland gebouwd. De eerste daarvan, de Egill Raudi (Roode Arend) is reeds van stapel geloopen. Deze trawlers kosten ongeveer 1 millioen gulden per stuk. DE „VAN GALEN" WOENSDAG THUIS. Hr. Ms. „Van Galen" wordt Woensdag tusschen 2 en 3 uur aan het Steenen Hoofd te Amsterdam verwacht. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over enkele onderdeelen van de Rijksbegrooting 1947 wordt ook de over heidsvoorlichting behandeld. Zoo verklaar: de regeering, dat het weekblad „Commen taar" indertijd is uitgegeven om mede- deelingen van overheidswege en officieele redevoeringen grootere publiciteit te ver- leenen dan de dagblad- en periodieke pers met haar beperkten omvang hieraan kon geven. Nu de dagbladen geleidelijk uit dijen en meer ruimte voor deze publicaties beschikbaar kunnen stellen, vermindert inderdaad de reden van bestaan van het weekblad „Commentaar". Dit gaf de re geering reeds aanleiding het blad belang rijk in te krimpen- Zij is echter van oor deel, dat het nuttig blijft, dat de regee- ringsverklaringen, redevoeringen welke van overheidswege voor de radio worden uitgesproken en andere officieele mededee- lingen in extenso kunnen worden geraad pleegd. Zij verklaart, dat „Commentaar" niet alleen voor het binnenland van be- teekenis is, doch dat daaraan voor informaties van buitenlandsche posten en van de overzeesche gebiedsdeelen groote waarde wordt gehecht. Dat zoowel hier te lande als elders ruime belangstel ling voor het weekblad bestaat, moge blij ken uit het feit, dat de kosten der uitgave voor een zeer belangrijk deel gedekt wor den door de abonnementsgelden. Met voldoening nam de regeeririg ken nis van de waardeering, welke van de zijde der Kamer werd betuigd over de persover zichten, uitgegeven door de afdeeling Do cumentatie van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst. De regeering hoopt, dat de han gende reorganisatie van de overheidsvoor lichting tot verdere verbetering van deze publicaties zal leiden. Eenige leden der Eerste Kamer wensch- ten van de regeering te vernemen in hoe verre zij voorlichting harerzijds nuttig en noodzakelijk acht. De regeering stelt voor op dat zij het begrip vóórlichting duidelijk onderscheiden wenscht te zien van het be grip propaganda. Propaganda is gericht op het doen ingang vinden van bepaalde in zichten en kan daartoe middelen gebrui ken die aan allerlei eigenschappen van het individu appelleeren, hoogere zoowel als lagere, verstandelijke zoowel als instinct matige. Voorlichting is geridht op het kweeken van begrip en appelleert dus in hoofdzaak aan het verstand. Natuurlijk kan het kweeken van begrip tot gevolg hebben het ontstaan van „goodwill". Er kan dus van voorlichting een nuttig effect uitgaan, doch dit beteekent niet. dat voor lichting en propaganda niet scherp van elkander te onderscheiden zijn. Voorlich ting zou men kunnen omschrijven als toe lichting van de overheidsmaatregelen en van het overheidsbeleid. Het wil de regeering voorkomen, dat dergelijke toelichting nuttig en noodzake lijk is. Zulks voornamelijk, omdat de be moeienis van de overheid noodgedwongen dermate gecompliceerd is geworden en zich over een zoo breed terrein uitstrekt, dat een normaal burger, de man van wien in het democratisch staatsbestel wordt aan genomen, dat hij zich in groote trekken een oordeel kan vormen over het beleid van de regeering, dit niet meer kan, indien Toch komt de lente. Al huppelen ze nog niet vroolijk in de wei, ze zijn er toch: drie jonge geitjes, twee jongens en een meisje; de moeder is een geit van den heer Z. wonende in de De Ruyterstraat, die natuurlijk erg blij is met deze gezinsuitbreiding. Want daar komt het feitelijk op neer, omdat de jonge moeder en haar kroost zijn gehuisvest in de keu ken, vanwege de koude. Het is wel wat lastig; de keuken is niet te groot en de baby's zijn natuurlijk nog niet zindelijk, maar men moet zich weten te behelpen. Als straks het voorjaarszonnetje de koude heeft verdreven kan de noodwo ning ontruimd worden en het spel in de wei beginnen. Dsfeest voor R.HB.S.-ers Koning Winter bezorgt den leerlingen der R.H-B.S. te Velsen weer een vacantie- week. De jeugd vindt dit geweldig, doch we vreezen dat het menigeen moeite zal kosten, den verloren tijd in te halen. Om het contact te bewaren hebbep de leeraren Kleefstra en Donker besloten Donderdag een ijsfeest te organiseeren op de banen van ..Brederode". Het begint des morgens te half elf en zal eerst in den middag ein digen. De beste prestaties worden met een prijs beloond. MARKTBERICHT VAN MAANDAG Aangevoerd werden 250 kisten versche haring en 800 kisten versche visch. Haringsprijs f 17—f 16,50. Besommingen. Stoomtrawlers: Irene IJM 89 1 9W0; Joh ami a IJM 107 f 5450. Motorlogger: KW 124 f3130. Versche haring: KW 24 f 4065. niet met alle middelen waarover de mo derne voorlichtingstechniek beschikt het overheidsbeleid voor hem aanschouwelijk en duidelijk wordt gemaakt. Dit behoeft niet in te houden, dat de overheid steeds zelf rechtstreeks tot het publiek spreekt. Het zal in den regel inhouden, dat de over heid aan die organen, wier normale taak het is het publiek voor te lichten, op een wijze zooveel mogelijk aangepast aan hët werk dier organen, de inlichtingen ver- stvekt die zij noodig hebben om hun lezers duidelijk te makén wat er gebeurt, waar door zij de gelegenheid krijgen hierover hun eigen oordeel te vormen. Het voor naamste doel van de voorlichting is dus te voorkomen, dat het regeeringsbeleid tot oen zaak wordt waarover alleen nog maar deskundigen kunnen oordeelen, te voorko men dus, dat de grondgedachte der demo cratie, de gedachte, dat ieder burger zich in groote trekken een oordeel moet kunner- vormen over het overheidsbeleid, onder den voet raakt In de buitenlandsche lite ratuur, welke zich met deze vraagstukken bezig houdt, met name in de Engelsche, wordt de voorlichting beschouwd als een onmisbare waarborg voor het behoud der democratie. De regeering deelt deze opvat ting. Zij ontkent niet, dat het middel der voorlichting met mate moet worden ge bruikt dat is het kenmerk van alle mid delen doch zij meent, dat de van haar uitgaande voorlichting tot dusverre geen aanleiding geeft tot ernstige klachten no pens de overschrijding van deze grens. Zou een dergelijke overschrijding inderdaad plaats vinden, dan geschiedt dit tegen den uitdrukkelijken wil der regeering en zij zal het op prijs stellen op dergelijke geval len te worden gewezen. Uit den inhoud van een artikel uit een Amerïkaansch tijdschrift, dat eenige zeer ongelukkige informaties bracht over Indië, meenden eenige Kamerleden, hier aan het woord, te mogen afleiden, dat onze voor lichting in Amerika heeft gefaald. De re geering meent dit te mogen bestrijden. Men bedenke, dat bepaaldelijk in een land als Amerika de pers zich door niemand laat beleeren en iedere poging daartoe, zelfs door het geven van goede informaties, achterdochtig opneemt als een poging tot belemmering van haar vrijheid. Juist in Amerika is het, ook indien zeer zorgvuldig gekweekte relaties bestaan, niet altijd mogelijk publicaties als de gewraakte te vermijden. Overigens bewijst het aange haalde voorbeeld niet veel. Om te kunnen beoordeelen of de Nederlandsche voorlich ting in Amerika al dan niet als geslaagd mag worden beschouwd, zou men moeten weten in hoeveel gevallen de publicatie van soortgelijke artikelen als dat in „Time" wel werd voorkomen, alsmede hoeveel goede informatie in de Amerikaansche pers verscheen dank zij den arbeid onzer .voor lichting. Zonder dien arbeid zou vermoe delijk de rechtzetting, die achteraf in „Time" verscheen, niét zijn geschied. Tenslotte kan men in het voorbeeld van het „Tïme"-artikel ook een bevestiging vinden van de noodzakelijkheid om goede voorlichting over ons land te blijven geven in een land, waar misvattingen als in "ge noemd artikel voorkomen, gemakkelijk in gang vinden. Nieuwe Schattingscommissie Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, over te gaan tot het benoemen van een nieuwe Schattingscommissie voor het schatten van de aan de gemeente toe- behoorende tot bouwterrein bestemde gronden. Hiervoor worden door het college voor gedragen de heeren W. O. Dolleman, nota ris te Santpoort, A. Nijssen, bloembollen- kweeker te Santpoort, C. Janus, makelaar te Velsen, H. M. v. d. Pieterman, bouw ondernemer te IJmuiden-Oost en M. Hol leman. aannemer te Santpoort. Benoeming lid Adviescommissie Sociale Zaken Voor de benoeming van een lid der Commissie van advies voor den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken, vaca ture mevrouw L. WansinkSoeters bieden burgemeester en Wethouders den raad de volgende aanbeveling aan: 1. mevrouw I. P. HofmanVlas te Driehuis; 2. mevrouw E. van BuurenStam te IJmuiden. KERK EN WERELDVREDE. De vergadering, die zou worden gehou den in het Jeugdhuis en waar als spreker hoopte op te treden Ds. Hinlopen, zal in verband met het niet verwarmd zijn van genoemd gebouw, plaats hebben heden avond in de consistorie der Ned. Hervorm de Kerk. SCHEEPVAART K. N. S. M. Nada, 22 Febr. van Trinidad n. Amsterdam. Dione, 22 Febr. Gibraltar gepass. Halltogdal, 24 Febr. van Antwerpen naar Aruba. Torsa, 21 Febr. van Cartagena naar Hoek van Holland. Orestes, 23 Febr. te Amsterdam. Kemp haan, 24 Febr. te IJmuiden. Svolder, 23 Febr. v. Amstredam naar Antwerpen. Ary Scheffer, 23 Febr. van-Rotterdam naar Antwerpen. Ardennes, 23 Febr. te Rotterdam. Naboland, 23 Febr. te Rot terdam. Aspen. 23 Febr. te Rotterdam Holl. Afrika Lijn. Oranjefontein, 23 Febr. v. Eastlonden naar Durban. Tricape, 23 Febr. van Eastlonden naar Port Elisabeth. Nlgerstroom, 23 Febr. te Antwerpen. Amstelkerk, 22 Febr. te Rotterdam. Mij. Nederland. Java, IX Febr. te Soerabaja. Celebes, 11 Febr. te Balikpapan. Poelau Laut, 6 Febr. te Soerabaja. Oranje. 23 Febr. vam Southampton. Hugo de Groot, 22 Febr. van Londen. Vinke en Co. Winzuim, 23 Febr. Las Palmas gepasseerd. Hilversum, 22 Febrile Santos. Kon. Holt Lloyd. v, d. Capelle, 22 Febr. te Victoria. Laatste positie Ned. passagiersschepen: Amstelkerk, 22 Febr. van West Afrika te Rot terdam. Duivendijk, VancouverRotterdam, 22 Febr. van Cristobal. Kllpfontein, Rotterdam- Genua-Kaapstad, 20 Febr. van Teneriffe. Kota Baroe, Rotterdam-Batavla, passeerde 22 Febr. om 8 uur Malta. Kota Inten, Rotterdam-Batavia, 22 Febr. om 7.30 te Southampton. Sloterdijk, Bata- via-Rotterdam, passeerde 23 Febr. Gibraltar en wordt 27 Febr. te Rotterdam verwacht. Tabinta, 22 Febr. van Rotterdam naar New York. Veen- dam, Rotterdam-New York, passeerde 23 Febr. Bishop Rook. Volendam, 23 Febr. van Bremer haven te Buenos Aires. Zonnewijk, Australië- Rotterdam, passeerde 23 Febr. Perim. Sleepbedrijf: ..Zwarte Zee", met droogdok van Bermuda naar Montevideo, bevond zich 22 Febr. !'19"Z. en 39'44" W. Groote vaart: Amersdijk 22 Febr. van Rotter dam te Antwerpen. Bacchus, La Guaira-Amster- Febr. te Barranquilla. Gaasterkerk, Rot- terdom-Bombay, 21 Febr. te Karachi. Ganyme- des 19 Febr. van La Guaira naar Curasao. Jupi ter 20 F^br. van Curasao naar La Guaira. La- renberg, Australië-Rotterdam, 22 Febr. van Brisbane. Leeghwater, Rotterdam-Perzische Golf 23 Febr. te Genua. Malvina, 19 Febr. van Las Piedras naar Rotterdam. Nada (charter), 20 Febr. Trinidad naar Amsterdam. Telamon, 20 Febr. van Maracaibo naar Las Piedras. Thor- becke, RotterdamShanghai, 23 Febr. te Port Soedan. Westplein, thuisreis, 22 Febr. te Aden. Zonnewijk, thuisreis, passeerde 23 Febr. Perim. Alkaid, Buenos AiresRotterdam, passeerde 24 Febr. Dover. Alphard. 23 Febr. v. Rio Grande de Sul te Porto Alegro. Lely, 22 Febr. v. Rio de Ja neiro naar Montevideo. Volendam, 23 Febr. van Bremerhaven te Buenos Aires. Duivendijk. Van couver—Rotterdam. 22 Febr. van Cristobal. Ge rard Dou, 23 Febr, van Poortershaven te Amster dam. Hedel, 23 Febr. van Barcelona n. Taragona Kota Baroe, RotterdamBatavia, passeerde 22 Febr. Malta. Kota Inten, Rotterdam—Batavia, 22 Febr. te Southampton. Limburg, vertrekt ver moedelijk 28 Febr. van Colombo naar Batavia. Prins Willem 4, van Antwerpen via Alexandrië naar Jaffa. Sloterdijk, BataviaRotterdam, pass. 23 Febr, Gibraltar, wordt 27 Febr. te Rotterdam verwacht. Stad Arnhem 23 Febr. van Savona te Barcelona. Stad Maastricht. Calcutta—Rotterdam, 21 Febr. van Port Said. Tiba, 23 Febr. van Ant werpen te Montevideo. Utrecht, New York—Java, passeerde 23 Febr. Gibraltar. Veendam, Rotter dam—New York, passeerde 23 Febr. Bishop Rock. Adinda, 20 Febr van Batavia te Singapore. Alphard, RotterdamPorto Alegro. 20 Febr. van Rio de Janeiro. Amstelkerk, 22 Febr. van West Afrika te Rotterdam. Averdijk, 20 Febr. van San Francisco te Grays Harbour. Bantam, Bombay— Batavia, 20 Febr. van Singapore. Barendrecht, 24 Febr. van Aruba te Rotterdam. Bengkalis, Portland (Or.)—Batavia en Madras, 21 Febr. van New Westminster.. Geronia. MiriSingapore, 16 Febr. te Balikpapan. Corilla, Balikpapan naar Gladstone, Townsville en Cairns, 22 Febr. van Brisbane. Duivendijk. Vancouver—Belfast en Rotterdam, passeerde 21 Febr. Panama. Gouwe, 22 Febr. van Rotterdam naar Huelva. Grebbe- stroom, AmsterdamReykjavik, passeerde 21 Febr. Dur.net Head. Hugo de Groot. Amsterdam —Java, 22 Febr. van Londen. Kllpfontein. Rot terdamGenua—Kaapstad, 20 Febr. v. Teneriffe. Leerdam. 22 Febr. vnp Antwerpen te Rotterdam. Toppersum, SfaxAmsterdam, pass. 21 Febr. Gibraltar. Norse Lady (charter), 19 Febr. van Istanboel te Triëst. Nijkerk. 22 Febr. van Am sterdam te Rotterdam. Overijsel, Bombay—Van couver, 20 Febr. van Cebu. Ovula, 19 Febr. van Hongkong te Singapore. Plato, 21 Febr. van Vera Cruz te Cristobal. Prins Berohard, 21 Febr.. van Maranham naar Victoria. Rosa Smith (charter). 20 Febr. van Haifa naar Ver. Kon. Tabina. 22 Febr. van Rotterdam naar New York. Tibia, Takubar—Los Angeles, 19 Febr. van Honolulu. Trajanus. 20 Febr. van La Giiaira te Curagao. Van der Capelle. Buenos Aires—Amsterdam. 21 Febr. te Victoria. Kleine vaart: Albatros 21 Febr. van Strood naar Rotterdam, Alcyone 20 Febr. van Par naar Leith, Arbo 20 Febr. van Middlesbro te Ipswioh, Biervliet 22 Febr. van Blyth te Par. De Ruyter 24 Febr. van Newlynn naar Pen- rhyn na volbrachte reparatie, Eban 20 Febr. van Grangemouth te Blyth, Eben Haezer 20 Febr. van Great Yarmouth naar de Tees, Heemskerk 22 Febr, van Londen naar Goode, Helena, pass. 20 Febr. Spithead, uitgaand; Hellevoetsluis 21 Febr. van Antwerpen naar Londen, Houtman 22 Febr. van Par naar Ant werpen, June 22 Febr. van Southampton naar Londen. Jura, 20 Febr. van Great Yarmouth naar Sheerness, Keizersgracht, Great Yar mouthNewlyn, pass. 20 Febr. Dungeness. Liberty 20 Febr. van Kingslynn te Huil, Maartje. KingslynnStrood, pass. 21 Febr. Great Yarmouth, Mizar pass. 20 Febr Spit- head. inkomend, Narwal 20 Febr. van Mary- port naar Par, Necton 20 Febr. van Shoreham de Tees, Nettie, SwanseaLonden, 20 Febr. van St. Ives Bay, Phoenix 20 Febr. van Liverpool naar Antwerpen, Rika 22 Febr. van Londen te Middlesbro, Sparta pass. 20 Febr. Dungeness om de West, Tempo 20 Febr, van Antwerpen te Hull, Till, 19 Febr. van Southampton n. R'dam, Tuko 20 Febr. - Middlesbro te Kingslynn, Union 20 Febr van Middlesbro naar Ipswich, Virgo 20 Febr. van Goole naar Penzance, Wegro pass. 21 Febr. Lizard. Westlaan 20 Febr. van Liverpool naar Maryport, Wilja 20 Febr. van Middlesbro te Ipswich, Wilpo 20 Febr. van Par te Fowey, Wim 22 Febr. van Antwerpen te Barry Dock, Zwerver 20 Febr. van Rotterdam te Harwich, Admiraal de Ruyter, GentPlymouth, pass. 20 Febr. Dover, Coeta 18 Febr. van Treport naar Runcorn, Deni 19 Febr. van Lissabon te Shoreham, Hasewint 18 Febr van Treport naar Runcorn, Jacoba, RotterdamLissabon, 20 Febr. te Bilbao, Oleum 21 Febr. van Rouen naar Plymouth, Prima 21 Febr. van Antwer pen te Londen, Quo Vadis 19 Febr. van Ant werpen te Shoreham, Rapid 21 Febr. van Lon- den te Rouen, Weltevreden 7. 19 Febr. van Shorëham naar Areport, Arak 22 Febr. van Lissabon naar Barcelona, Bernina 24 Febr. van Rotterdam te Esbjerg, Birmingham 24 Febr. van Londen te Blyth, Brem 22 Febr. van Gent naar Plymouth. Cascade 24 Febr. van Antwerpen naar Oporto. Gaasterland 24 Febr. van Rotterdam te Blyth, Haskerland 22 Febr van Londen te Blyth. June 23 Febr. van Southampton naar Londen, Leuvehaven 22 Febr. van Londen te Antwerpen, Libelle 21 Febr. van Rotterdam te Lissabon, Mul an 22 Febr. van Sas van Gent te Zaandam, Notting ham 23 Febr. van Blyth naar Londen. Omlan- dia 22 Febr. van Oporto naar Rotterdam. Rolf 22 Febr. van Esbjerg naar Antwerpen. San Antonio 22 Febr. van Rouen naar Lissabon, Seaham 24 Febr. van Rotterdam te Blyth, Walen burgh 22 Febr. van Antwerpen naar Rouen. Film De filmer Joris Ivens bezoekt ons land Joris Ivens is na een afwezigheid van ruim acht jaar voor een kort bezoek naar Neder land teruggekeerd. Deze filmer, wiens in Nederland opgenomen documentaire ..Zuider zee" inmiddels aan duizenden menschen over den geheelen aardbol heeft vertoond hoe het Nederlandsche volk zonder wapens land wist te winnen, heeft kort vóór en tijdens den oorlog den heelen aardbol rondgezworven Tijdens den Spaanschen burgeroorlog maakte hij, in samenwerking met Ernest Hemingway, de documentaire „Spanish Earth", later in China „400 million" In dezen oorlog voer hij drié maanden op Canadeesche corvetten mee in convooien naar Moermansk en maakte hij een documentaire film over de opleiding der Canadeesche zeelui. Kort daarop werd hij naar Hollywood ont boden, waar hij de filmers instrueerde in de documentaire techniek en meewerkte aan de serie documentaires „Why we fight", welke kort na den oorlog ook hier te lande zijn vertoond Tevens maakte hij een film voor het Amerikaansche leger „Know your enemy Japan". Tenslotte werkte hij mede aan het draaiboek van ..The story of Gijoe". geba seerd op de verhalen van Amerika's popu- lairsten oorlogscrorespondent Ernie Pyle. Inmiddels had hij op zich genomen de be vrijding van Nederlandsch-Indië te filmen, maar omdat de gebeurtenissen zich niet vol trokken, zooals hij gehoopt had, gaf hij de op dracht terug. In Australië schreef hij een boek over documentaire films en nu houdt hij over dit onderwerp lezingen. Zijn volgende opdracht is een film over Tsjecho-Slowakije en hij hoopt op een op dracht voor een film die betrekking heeft op de Unesco. Boksen Roelofs verloor van Kraus Zes en dertig boksers uit Noordholland, waaronder de Haarlemmers J. Hessels, Th Terstal en C. Roelofs, hebben ingeschreven voor de bokskampioenschappen, afdeeling A Voor het vedergewicht zijn twee candidaten. n.l. Hessels en Knoop (Olympia, Amsterdam). Dezen komen Woensdagavond tegenover el kaar. Met zeven andere boksers neemt C. Roelofs aan het lichtgewicht deel. Na loting bokste hij Maandag tegen den Amsterdammer W. Kraus. een der beste lichtgewichters van ons land. Hij stond dus voor een moeilijke taak, doch hij heeft zich prachtig geweerd. De eerste ronde eindigde met een klein verschil voor Kraus Daarna kwam de Haarilemmer er beter in en plaatste een serie harde stooten. Kraus beantwoordde echter met eenige goed geplaatste stooten en het gevolg was, dat Roe lofs even voor het einde van de tweede ronde moest opgeven. De Haarlemmer heeft slechts acht partijen in de A-afdeeling achter den rug en mist dus nog veel ervaring. De derde Haarlemsche bokser van „De Ring", Th. Terstal. komt vanavond uit in het wel ter ge wicht. Op den eersten avond stond het boksen niet op een hoog peil. Er werd te veel gebokst om een titel te veroveren Vermelding ver dient de nederlaag van Leen Walrave in het weltergewicht. Weliswaar behaalde hij een voorsprong van eenige punten, doch in de bi*nenla.n„ Het tribunaal te NUmegen heeft uit$Dr gedaan Sn de zaak van Ir. H. H.. oud-wethourf1* van Nijmegen en oud-commissaris der pr0V| Gelderland. Hij weid veroordeeld tot l Jaar 1 terneerir.g met aftrek van preventief, zoodat onmiddellijk in vrijheid gesteld werd. Hij 1 ontzet uit de kiesrechten en uit het recht openbaar ambt of openbare functie te hl" kleeden. Op uitnoodiging van de Indonesische vak. beweging zal de voorzitter der E. V. c., Blok. zijl het in April te houden congres dezer va' beweging bijwonen. Dertig Amelanders hebben gisteren kans zien, twintig vaten petroleum per slede over h« ijs naar het eiland te vervoeren. De telefoondienst tusschen Nederland Canada is thans onafgebroken opengesteld HAARLEM EN OMGEVING De deken van Haarlem der R.K. kerk, i, heer J. C. W. van der Wiel, pastoor der 'sint Joseph-parochie. is in de Maria-gtichting oog», nomen, waar hij dezer dagen ewi operatie zaj moeten ondergaan. De uitgestelde bijeenkomst van het dopar. tement Haarlem van de Nederlandsche Maat*, schappij voor Nijverheid en Handel, waarop mr' H. F. van Meer zal spreken over „De Neden landsche handel met Duitschland" is nader be", pa a ld op Maandag 3 Maart in restaurant Brink" Ds. K. G. van Smeden, onze oud-stadgenoot thans predikant te Groningen, heeft een beroep ontvangen van de Chr. Gereformeerde Gemee». te te Baarn. Ds. F. Pot te Oldenzaal heeft het beroep predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haar- lem aangenomen. Ds. R. v. d. Mast te. Blaricum heeft bedankt voor hel beroep als predikant voor het Dlaco nessenhuis te Haarlem en aangenomen het be. roep naar Amsterdam buurtgemeente Zuid-West als predikant-directeur van de Ned. Herv. Dia.' conessen-mrichting. Morgen Woensdag 26 Februari wordt in het wijkgebouw der Oosterkerk van de Nederlandsch Hervormde Kerk te 'Haarlem een groote bazar geopend, die op Donderdag en Vrijdag van 14—17 en van 19.30—22 uur geopend zal zijn. derde ronde werd hij door den Hilversum mer Romijn. een echte ..knock-outer", neer- geslagen. Door interventie van den scheids. rechter,.verloor Walrave. GEBRUIKTE AUTOBANDEN ZIJN NIET ALTIJD GESCHIKT VOOR AUTOTRACTIE. Ieder, die zich gebruikte autobanden wenscht aan te schaffen, wordt aangeraden, deze slechts via den bonafiden handel te betrekken. Het komt namelijk meer dan eens voor, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat banden worden verkocht voor een doel, waar. voor zij niet geschikt zijn. Zoo worden ge bruikte autobanden, bestemd voor paarden- tractie, verkocht voor autotractie, hetgeen ernstige ongelukken tengevolge kan hebben. Slechts een gedeelte van de geïmporteerde gebruikte autobanden is geschikt voor auto tractie. In plaats van kaarten, DIRK DE GROOT JEANNE BRON geven u kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking op nader te be palen datum zal plaats hebben Zeeweg 305. IJm.-O. N. Schulpweg 307, IJm. VEESMOKKELAARS GESNAPT. In de gemeente Chaam (NB.) nabij de Bel gische grens heeft de politie in samenwerking met den C.C.D., kommiezen en marechaussée een uitgebreide veesmokkel naar België ont dekt. Reeds zijn twaalf personen in arrest gesteld. Gisteren konden zeventien paarden achterhaald worden bij de grens. Het onder zoek duurt nog voort. VON PAPEN KRIJGT ACHT JAAR- Het Duitsche tribunaal heeft von Papen veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. De eisch was tien jaar. Heden overleed na een ge duldig gedragen lijden zacht en kalm voorzien van het H. Sacrament van de Zalving der zieken onze beste Man, Vader, Behuwd» en Grootvader HUBERTUS VAN PEL Echtgenoot van Adriana Oudshoorn in den ouderdom van 68 Jaar. Namens de familie A. van Pel-Oudshoorn. IJmuiden, 23 Febr. 1947. Helmstraat 10. De H. Dienst te zijner Uit vaart wordt gehouden in de O. K. Kerk Donderdag 27 Febr. des morgens half elf. De Beaarding ten sterfhui- ze des namiddags 2 uur waarna de teraardebestel ling op de Westerbegraaf plaats te ongeveer half drie Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed zacht en kalm onze innig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot moeder en Over-Groot- moeder JACOBA JOHANNA VISSER Wed. van Bastiaan Koster Uit aller naam; W. Koster. Driehuis. 24 Febr 1947. Spieghellaan 29. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 27 Febr. a.s. op de Wester begraafplaats te IJmuiden des namiddags te 2 uur. Vertrek van het sterfhuis 1.30 uur Met diepe droefheid geven wij u hiermede kennis van het plotseling overlijden van onzen innig geliefden Vader, Behuwd-, Groot vader en Oom den Heer Weduwnaar van Mevrouw Charit-as C. A P. M. Davijd in den ouderdom van 82 Jaar. Uit aller naam: Ph. A. Rlscli Jr. Santpoort 22 Febr. 1947 Duinlustparkweg 56, De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 26 Februari as. des namid dags 2 uur op de begraaf plaats „de Biezen". Ver trek sterfhuis 1.30 uur. GEVRAAGD: Brieven IJ 317 bur. v. d. blad. NET MEIS JE zoekt betrekking voor dag en nacht. Brieven L 1184 bur. v, d. blad. Leges des Heils Edisonstraat Donderdag 27 Febr. a.s. 's avonds 8 uur precies pracht „TABLEAU-AVOND" Toegang 25 cent. De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN N.V. te IJMUIDEN vraagt: Gegadigden dienen zioh aan te melden bij den Hulshou- delijken Dienst. GEVRAAGD FLINKE JONGEN leeftijd 14-16 jaar, om opgeleid te worden ln het bedrijf. OLD CLOTHES NEW, Koningsplein 10, IJmuiden. ZEEVISCH GROOTHANDEL G. SIEWERTSEN Persoonlijke aanbieding tusschen 9-5 C 5, IJniuiden. Rijksviechhal N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Wi'lilemeplein 16, IJmuiden va-aagt JONGEMAN ter opleiding in de lichtdruk- en fofo-copie- afdeeling. Alleen zij, die zioh in deze richting willen bekwamen, ge lieven te sollicïteeren. Belooning volgens de C.A.O. voor het Grafisch bedrijf. Heden weer voorradig de laatste partij DÉ, ZAAK WAAR l/ AIS KIHD REEDS KWAM Besch. Jongedame gevr om opgeleid te worden voor TAND ARl'SASS. Middenduinerweg 10, Santpoort. Tel. 8657. Gezin met kind vr. zoo spoe dig mog. 2 ONGEM. KAMERS met keuken Brieven L llffe bur. van dit blad. WONING RUIL, Aang. vrije woning 5 k, keuken, zolder, sch. en tuin f 24 p m. Z. Beemster bij Purmerend of ben.h, 4 k keuken, sch. en tuin Fred. H. Plantsoen, Am sterdam-W. f 45 p. m. Voor woning gem, Velsen. Beverwijk of Wyk a Zee. J. Lijesen, Groe- nelaan 46, Beverwijk Origineel At PING MATRAS 2 pers. uitschuiftafel, ameu blement 4 crapauds en spiegel te koop. Koningstraat 36. Hrl. Te koop: reebruin d, MAN TELPAK m. 42-44 f 65 Kerke- rinklaan 34, Santpoort-D. Te koop: kort BONTJASJE Nerz-murmel. Te bevr. Broek- bergenlaan 5, Santpoort. Na 7 uur. Te koop: 3 deelig VEF.REN BEDSTEL, 1 pers, J P. Coen- straat 91. MOFctVCRANCIEn Chemische Wasscherj pn Ververij AlkmuarTel. 4041 (3 H)nen) OOSTERDUINVVEG 33 Tclef. 5454 kamers metpension Brieven N.V. DrukkerjJ Stóje- wel, Willemsplein 16, IJm

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4