IJmuider Courant Nazi-Complot D „Truman verhinderde regeling van de Palestijnsche kwestie" sis 8 Urk heeft gebrek aan drinkwater Voorbereiding der vredesverdragen voor Duitschland en Oostenrijk voltooid Wat in Moskou aan de orde kan komen 61e Jaargang Nö. 18569 eaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, t toon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Tele n 19 Tol 19719 1 fl 199 Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 26 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,—. Franco per post 1 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem E ontdekking van een wijdvertakte sa menzwering der Nazi's in de Engelsc'ne Amerikaansche zönes van Duitschland eïrdient meer belangstelling dan aan een Sensationeel bericht ten deel valt, dat bin- en tien dagen glad vergeten is. Misschiei ïeeft menigeen de mededeeling geruststel- End gevonden, dat „duizenden Britsche en Amerikaansche officials, die zich al maan denlang met het observeeren van de bewe ring bezig houden" deelnemen aan de zui- 7-orin^actie. Men wist het dus allang, zul- 1 zü zeggen. Hm. Wat wist men? Wie ie verschillende mededeelingen met elkaar vergelijkt, krijgt sterk den indruk dat men het°<»eluk heeft gehad, nog juist bijtijds te kunnen ingrijpen. United Press bericht ons ndaa": „De organisatie stond op het Lgenbfik van de razzia's op het punt, tot actie' over te gaan. Zij had reeds contact met de Duitsche politieke partijen. Welke nolitici in het complot waren, is nog niet bekend Er waren plannen om massale ont vluchting uit krijgsgevangenen-kampen te bewerkstelligen, waartoe al contacten in die kampen waren gelegd. De organisatie had het plan, spoedig een ultimatum aan de Britten en Amerikanen te stellen onder bedreiging met speciale wapenen. In bijna i „e groote steden der Britsche zóne zijn arrestaties verricht. Ook kwamen zij ver spreid voor in de Fransche zóne. Nergens werd éénhoofdige leiding toegepast. De leiding was verdeeld over een aantal Nazi'- van geliike beteekenis". Men 'kan dit soort mededeelingen snel doorlezen en zijn gedachten op iets aange- namers richten. Men kan er ook over gaan nadenken. Ik stel u het laatste voor. De samenzwering had contact met de Duitsche partijen. Dat is interessant, nietwaar? Het zijn z.g. democratische partijen. Welke po litici in het complot waren, is nog niet be kend. Het zal dan toch wel heel belangwek kend zijn, dat te vernemen en daarna te hooren, welke maatregelen tegen die Duit sche politici zijn genomen en in hoeverre zij medewerking der partij-besturen had den toegezegd. Men wilde een ultimatum stellen „onder bedreiging met speciale wapenen". Ja, dat klinkt wel wat vreemd, want wij kunnen ons toch moeilijk voor stellen dat een Duitsche bende, hoe wijd verbreid ook, de bezettingslegers der geal lieerden te lijf zou kunnen gaan. Wacht even! Welke waren die speciale wapenen? Daar hebben wij gisteren al iets veui ver meld: de Engelschen zouden erin geslaagd zijn het bacteriologische wapen in handen te krijgen, dat tegen de bezettende mach ten gebruikt zou worden, als niet aan be paalde verlangens werd voldaan. Het is werkelijk de moeite waard, nieuws als dit niet oppervlakkig te lezen, maar te overdenken. „Bacteriologische wapenen" vormen een begrip, dat niet zoo heel waar schijnlijk klinkt. Waarom niet? Duitschers dreigden er al mee in den eersten wereld oorlog, maar het is nooit tot massaal ge bruik in oorlogstijd gekömen. Het heette toen dat „bommen met bacteriën" gewor pen zouden worden. Dat idéé is niet ver wezenlijkt. Deskundigen zeiden ons, dat men met dit nieuwe strijdmiddel in zulk een vorm weinig resultaat zou bereiken, maar dat het wel in andere omstandighe den te gebruiken was: voor vergiftiging van voedsel en drinkwater. Dat is heel be grijpelijk. Wat beteekent dus de mededee ling omtrent het pas-ontdekte Nazi-com plot in Duitschland? Dat men voornemens was sluipmoord op groote schaal op de bezettingstroepen te gaan toepassen. Vroeger zouden wij zooiets niet geloofd hebben. Gezien ónze ervaringen met de Nazi's kost het niet meer de geringste in spanning, het te gelooven. Goed, zegt ge wellicht, maar dat gevaar is nu bezworen. Is dat zoo? Het blijkt niet uit de berichten. De Engelschen zouden het bacteriologische wapen „in handen hebben gekregen". Wat beteekent dit? Niet meer, dan dat zij er een of meer exemplaren van te pakken hebben gekregen. In welken voorraad is het aangemaakt? Wie fabri ceerden het? Waar zijn de voorraden ver bórgen? Zitten zij wellicht in vele schuil plaatsen in huizen verstopt? Dan zal men er niet veel van vinden. Wij kennen het schuilplaatsen-stelsel, al werkten wij niet met bacteriologische wapens. Gaat de fabri cage van het wapen nu wellicht rustig verder? United Press meldt: de zuiverings-actie ls bijna voltooid; van iedere vier gezochte Nazi's zijn er drie gearresteerd. Als de Amerikanen dit werkelijk aannemen, 'zijn zij naïef en begrijpen niets van verzets bewegingen. Er zullen er steeds overblij ven, die de intrige voortzetten en de samen zwering opnieuw gaan opbouwen. Zelfs als men iederen „vierden man" te pakken heeft is men er nog niet. Want dan heeft men alleen de gezochten bij de kladden. Ongetwijfeld zijn er veel meer dan „de gezochten" d.w.z. de lieden, wier na men men weet. Van voltooiing van de actie kan dus geen sprake zijn: zij dient ononderbroken te worden voortgezet. Men zou in de geallieerde zones verstandig han delen als men de medewerking inriep van een aantal leden der vroegere verzetsbewe gingen in de tijdens den oorlog door Duitschland bezette landen. Die weten wèl waar Abraham de mosterd haalt. Dat dit Nazi-complot zich in de Britsche en Ame rikaansche zönes heeft geconcentreerd en dat zich in de Fransche zóne slechts „ver spreide gevallen" hebben voorgedaan is teekenend. Bij de Franschen was het na tuurlijk te gevaarlijk; die kennen het ver zetswerk door en door. Er is meer over deze zaak te zeggen. Triomfantelijk wordt medegedeeld, dat zooveel bekende Nazi's door de Engelschen en Amerikanen zijn gearresteerd. Gisteren noemde men al namen. Vandaag worden o.a. genoemd de kolonel der S.S. Teich, ex-S.S.- chef van de Baltische landen en dr. Budel- meier, ex-hoofd van den Duitschen gehei men dienst in Lublin. Waarom heeft men dergelijke individuen op vrije voeten gela ten en hoeveel loopen er nu nog los? Be grijpen de Amerikanen en Engelschen niet, wat dit voor lieden zijn? De Russen heb ben geprotesteerd tegen het falen der „denazificatie" in de Britsche en Ameri kaansche zönes. Het ontdekken van dit complot schijnt wel te bewijzen, dat de Russen volledig gelijk hebben. Het is in dit opzicht belangwekkend, dat het rap port van de coördinatie-commissie uit den mtergeallieerden bestuursraad te Berlijn, bestemd voor de ministers der Groote Vier, juist vandaag aan den bestuursraad moest voorgelegd worden. Het zal nu nog wel wat aanvulling noodig hebben. Interessant is ook, dat de Duitsche socialistische Een heidspartij in Saksen-Anholt (Amerikaan sche zóne) juist een motie heeft aangenomen waarin erop aangedrongen wordt voorma lige Nazi's, die zich niet sterk gecompromit- VER WIJT VAN BEVIN: De opening der debatten in het Engelsche Lagerhuis over de Palestijnsche kwestie heeft een opzienbarende rede van Bevin als inleiding gehad. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft namelijk een zeer openhartige critiek geleverd op het beleid van de Vereenigde Staten in deze aangelegenheid en hü heeft president Truman rond uit verweten, dat deze een oplossing van de Palestijnsche moeilijkheden heeft ver hinderd door het publiceeren van zijn verklaring, waarin werd aangedrongen op onmiddellijke immigratie van 100.000 Joden, niettegenstaande het feit dat Bevin per soonlijk door middel van Byrnes verzocht h»d, deze verklaring achterwege te laten. Bevin vertelde onder doodsche stilte, dat hij in den zomer van 1946 tusschen de be sprekingen der Vredesconferentie te Parijs door, in Londen onderhandelingen had ge voerd met Joden en Arabieren, waarbij kwam vast te staan dat de Palestijnsche zaak zich gunstig ontwikkelde. Na zijn te rugkeer te Parijs vernam Bevin van Attlee, dat een Amerikaansche verklaring op komst was, die door de bladen zou worden gepubliceerd, en waarin Truman zou aan dringen op de onmiddellijke toelating van 100.000 Joden in het Heilige Land. Bevin haastte zich naar Byrnes die ook in Parijs aanwezig was en legde dezen de zaak uit. met het verzoek, bedoelde verklaring op te houden. Dit werd echter geweigerd, met het resultaat dat de onderhandelingen van Londen geen enkel succes opleverden. Bevin zeide, dat Engeland meer voor de Joden had kunnen doen, wannéér men niet verbitterd was geworden door deze Ame rikaansche houding. Hij voegde eraan toe. dat hij geen misnoegen tegen de Vereenig de Staten wilde opwekken, en dat hij naar beste vermogens de goede betrekkingen met Amerika heeft bevorderd, doch dat hij liever bij de Amerikanen het besef zou hebben gezien, dat Engeland een mandaat- mogendheid is en dat Engeland de verant woordelijkheid draagt. Bevin gaf een nauwkeurig verslag van den inhoud der voorstellen, die achtereen volgens door Joden en Arabieren zijn afge wezen, en zeide daarna: „Er is nog wel een kans op een vergelijk, indien de belang hebbenden van hun zuiver persoonlijk standpunt zouden willen afwijken zonder zich tot de UNO te wenden. Ik ben bereid het te probeeren." Vervolgens kwam Bevin tot de conclu sie, dat het niet mogelijk is Palestina te verdeelen in twee levensvatbare staten. „Een levensvatbare staat is slechts moge lijk", zeide Bevin die tenslotte critiek le verde op de internationale organisaties, welke niet bereid zijn geweest met dit probleem te worstelen. „Het is niet hel mandaat van Engeland dat hier gefaald heeft, doch het moreel besef der interna tionale organisaties, die de kwestie-Palesti- na naast zich hebben neergelegd, getuige de een millioen verplaatste personen op het continent. Deze massa, die een vierduizend- öte deel der totale wereldbevolking uit maakt, wil niemand opnemen." Amerikaansche reactie. Congreskringen te Washington hebben Bevin's rede met verbazing vernomen. John McCormack, de democratische „whip" in het Huis van Afgevaardigden, is van meening, dat „indiscreet" nog een gema tigd epitheton is voor deze verklaring van Bevin. Emmanuel Celier, democratisch lid van het Amerikaansche congres en een van de sterkste voorstanders van het zionisme, heeft in het pro-zionistische blad „New York Post" onder den kop „volgens Bevin heeft Truman den zionistischen vrede ver stoord" heftige critiek op Bevin's verkla ring in het Lagerhuis geleverd. Celler noemt Bevin's woorden, dat Amerikaan sche druk op de immigratie in Palestina de onderhandelingen nadeelig heeft beïn vloed, een schandelijken aanval op de V. S. omdat de V.S. op uitnoodiging van de La- bourregeering tezamen met Engeland een onderzoek inzake Palestina zijn begonnen. Nadat ieder lid van de Engelsch-Ameri- kaansche commissie van onderzoek zich eens had verklaard met Truman's voorstel om 100.000 Joden in Palestina toe te laten. Weigerde Bevin deze aanbeveling te aan vaarden, aldus Celler. Het Witte Huis heeft zich van commen taar op Bevin's rede onthouden. „Bevin is tactloos" is de kop van een hoofdartikel in de „New York Herald Tri bune" met een commentaar op de verkla ring van Bevin over Palesti ,Het schijnt dat Bevin heeft gesproken iet hart van een overwerkt man en wat hij zei zal waarschijnlijk niemand nergens eenig voordeel brengen. De beschuldiging dat Truman een mogelijke regeling in de war stuurde zal de meeste partijen in dit con flict woedend maken, en de beschuldi gingen van de Amerikaansche Joden zullen scherpe reacties wekken. Typische koppen van andere Amerikaansche bladen zijn: „Bevin beschuldigt Truman de bespre kingen over Palestina te hebben doen mis lukken door zijn verkiezingscampagne" (New York Times), „Truman gebruikte het zionisme om stemmen te krijgen, zegt Bevin". (New York News). Pruisen bestaat niet meer Viermogendhedenrapport over Duitschland onder teekend De vier militaire gouverneurs van het bezette Duitschland hebben gisteren for meel de wet onderteekend, waarbij de staat Pruisen opgeheven wordt, meldt Un. Press. Deze wet, die de liquidatie inhoudt van „den staat Pruisen, zijn centrale regeering en al" zijn agentschappen" treedt onmid dellijk in werking, doch zal pas op den eersten Maart gepubliceerd worden. De onderteekenaars zijn luitenant-generaal Lucius Clay, de aanstaande Amerikaan sche Militaire Gouverneur, luitenant-gene raal Sir Brian Robertson, waarnemend Britsch gouverneur, generaal Joseph Pierre Koenig, Fransch militair gouverneur en maarschalk Vassily D. Sokolovsky, Rus sisch militair gouverneur. Bovendien on derteekenden de gouverneurs het rapport van hun plaatsvervangers over Duitsch land, dat aan de conferentie der vier mi nisters van buitenlandsche zaken te Moskou zal worden voorgelegd. BIJZONDER HOF. Een jaar gevangenisstraf, waarvan negen maan den voorwaardelijk, werd gevraagd door den procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen den Haarlemmer Fr. C. J. S. Hij zou in 1944 dienst hebben genomen bij de „Schutzigruppe" van den Haarlemschen Orts- kommandant en sindsdien verrichtte hij tot. aan de bevrijding wacht-, patrouille-, en koeriers diensten voor dezen Duitschen machthebber. Over 14 dagen wordt vonnis gewezen. De musschen, straatjongens onder de vogels, die hun kostje langs den weg opschar relen in zomer en winter, hebben met het koude weer scherpe concurrentie gekregen: De voorname lui zooals zwanen en ganzen bedelen nu even hard en de bezoekers van stadsparken worden omzwermd door de hongerige schare, die ieder hapje met veel gesnater en gekwetter begroet. Zieke baby van zes dagen maakt eerste luchtreis Op Urk streek gistermiddag een vlieg tuig van de Luchtstrijdkrachten neer, om een baby van zes dagen te halen, die naa^ een ziekenhuis moest worden vervoerd. Landing en start verliepen vlot. Een on derofficier van de marine kwam met het vliegtuig mede als passagier, om zijn ouders een bezoek te' brengen. Hoewel men hoogst dankbaar is voor den aanvoer van brandstoffen door den hulp- verleeningsdienst van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, heerscht toch in menig gezin op Urk nog groot gebrek aan brandstof. Gisteren vertrok opnieuw een vrachtauto om brandstof te halen, maar ongeveer op dezelfde plaats, waar de auto met briketten van den dijk gleed, ging de nu nog leege vrachtwagen aan den buiten kant van den dijk naar beneden. De inzit tenden wisten tijdig uit den wagen te springen. De kolenhandelaar en zijn knecht zijn loopende naar het dorp te ruggekeerd. De aanvoer van brandstoffen voor de bakkers kwam juist op tijd, want de bak kerijen hadden anders moeten sluiten. Ook is een transport sinaasappelen en bussen In het gebied rond Soerdbaja, dat kort geleden door de Nederlandsche militaire over heid werd overgenomen, waren talrijke „rampokkers" doende om 't te velde staande gewas te stelen, waartoe zij de kans kregen doordat de ongeregelde Indonesische benden de bevolking hadden meegevoerd. De dieven werden door patrouilles aange houden en van hun buit ontlast. teerd hebben, weer in het sociale en politie ke leven op te nemen. Hopelijk zal men na gaan hoeveel „voormalige Nazi's" er on der de thans gearresteerden zijn, die zich tevoren „niet sterk gecompromitteerd had den". Niet alleen voor de Groote Vier is deze geheele historie van belang. Ook, onder an dere, voor Nederland. Da?- kom ik op terug. - R. P. /oorloopige surséance van betaling De Haarlemsche rechtbank heeft Dinsdag voorloopige surséance van betaling verleend aan de stichting die het dagblad ,,De Patriot" uitgaf. Als bewindvoerder is aangewezen mr W. G. J. Veenhoven. De vergadering van schuld eischers, waarop dezen gelegenheid hebben over het verzoek te stemmen, zal 09 12 April gehouden worden. melk aangekomen. Met het oog op even tueel intredende dooi, waardoor de Kam per dijk niet meer bereden zou kunnen worden, zal in de komende dagen nog zoo veel mogelijk naar Urk worden gebracht. Voor den overgangstijd, waarin auto's niet meer kunnen rijden en de booten nog niet kunnen varen zal een partij van 2000 kg vleesch in blik worden aangevoerd, in dien de omstandigheden dit toelaten. De vrachtrijders Van Slooten en Basterkamp onderhouden met doodsverachting de ver binding van Urk met Kampen. Van Sloo ten, riiet zijn lichten wagen, gaat gedeelte lijk over het ijs langs den Ketelmond. Daardoor verloopt de tocht belangrijk vlugger dan over land, maar hij is ge vaarlijker. De drinkwatervoorziening baart groote zorg. Bij de In het ijs gehakte gaten ten behoeve van de brandweer is het den ge- heelen dag druk met menschen, die het niet erg zindelijke havenwater opschep pen voor huishoudelijk gebruik. Over de uitdeeling der Amerikaansche levensmiddelenpakketten zijn al heel wat tongen in beweging gebracht. Het valt voor den burgemeester, die zich door zijn echtgenoote en nog enkele dames laat bij staan, dan ook niet mee, om de 135 pak ketten te verdeelen, daar er ruim 800 ge zinnen op Urk zijn, die allemaal in aan merking hoopten te komen. De centrale verwarming in de school, welke door gebrek aan brandstoffen was afgesloten, is tijdens het aftappen bevro ren. De schade wordt op ongeveer f 6000 geraamd. Een half pond kaas, éen ei en een kilo sinaasappelen Deze week krijgen de leeftijdsgroepen met een A-, B- of C-kaart weer 250 gram kaas, dus 50 gram extra. Voor klein en groot is cén ei beschik baar. Voorts komt er een bon voor 1 kg sinaasappelen, welke vóór 6 Maart bij een winkelier in groente en fruit moet worden ingeleverd. Hel woord is aan. De Stassart: Het gaat met menschen als met paarden: zij die het meest trotsch rondstappen komen het slechtst vooruit. Plaatsvervangers voor Duitschland boekten teleurstellend resultaat De speciale plaatsvervangers voor Duitschland van de ministers van Buiten landsche Zaken hebben Dinsdag hun laat ste zitting te Londen gehouden, zonder er in geslaagd te zün een gezamenlijk rap port op te stellen, of zü het al of niet eens geworden zijn over de punten, die zü moesten behandelen. Er zal slechts een rapport aan de con ferentie te Moskou worden gezonden, dat de plaatsvervangers de verklaringen van een aantal geallieerde landen hebben aan gehoord, het eens zün geworden over algemeene voorzieningen betreffende de procedure en geen overeenstemming heb- hen kunnen bereiken over de voorzienin gen voor het raadplegen van de overige geallieerden. De memoranda van de kleine mogend heden zijn aan dit rapport toegevoegd. De plaatsvervangers kwamen nog over een de tweede nota van de Perzische re geering, waarin deze verzocht op de hoogte te worden gehouden van de besprekingen, naar Moskou door te zenden. Tevens werd besloten een nota van den Australischen hoogen commissaris te Londen, waarin de resultaten, die door de plaatsvervangers zijn bereikt, scherp gecritiseerd werden, naar de conferentie te Moskou te verwij zen. De plaatsvervangers van Oostenrijk zijn het gistermorgen wel eens geworden over hun rapport voor de ministers van Bui tenlandsche Zaken, dat in feite een eer ste ontwerp-vërdrag voor Oostenrijk is en een aantal clausules bevat, waarom trent nog geen overeenstemming is bereikt. Het rapport komt nu in handen van den Secretaris-Generaal, die tezamen met af gevaardigden van de plaatsvervangers het zal verifieeren. Deze laatste bijeenkomst van de plaats vervangers duurde 75 minuten. Lord Hood stelde voor, dat de plaats vervangers de Oostenrijksche regeering op de hoogte zouden stellen van het besluit, waarover in principe overeenstemming be stond, n.l. dat Oostenrijk een landleger moet hebben van naar schatting 50.000 a 55.000 man. De Oostenrijksche regeering zou dan plannen kunnen uitwerken voor een dergelijk leger. Generaal Clark was het hiermede In principe eens, maar vond dat de kwestie moest worden opgeschort, totdat de raad van ministers een desbetref fend besluit had genomen. Goesef zeide dat de plaatsvervangers geen stappen zouden moeten nemen, daar men over deze clausule nog niet definitief tot overeen stemming gekomen was. Meedegedeeld werd, dat Joegoslavië om toestemming verzocht had voor het zen den van een delegatie naar de conferentie OOSTENRIJKSCH MINISTER MOET REKENSCHAP GEVEN. Guido Schmidt, Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken ten tijde van den Duit schen inval in Oostenrijk, zal Woensdag voor het opperste volksgerechtshof te Weenen te rechtstaan. Hij wordt ervan beschuldigd het nationaal-socialisme te hebben bevorderd en zijn land aan de Duitschers te hebben ver raden. Schmidt werd ruim een jaar geleden in de Fransche zóne van Oostenrijk gear resteerd en wordt sindsdien vastgehouden in de gevangenis van het Landesgericht te Wee nen. waar hij zich met „religieuzen arbeid" bezig houdt, meldt Un. Press TWEE HUIZEN IN DE LUCHT GEVLOGEN Een hevige ontploffing, ontstaan tengevolge van een breuk in een gasleiding, heeft giste ren naar Un. Press meldt, twee huizen in Southend (Essex. Eng,) met den grond gelijk gemaakt. Een zestigjarige vrouw vond hierbij den dood, vijf andere personen werden ge wond. De brandweer zoekt nog in de puin- hoopen naar mogelijke verdere slachtoffers. De ontploffing deed de gebeele kustplaats schudden, van vele huizen braken dg ruiten. De beide getroffen huizen zagen er uit alsof zij door een bom geraakt waren. Een bewoon ster van een der woningen, die zich tenge volge van de gasuitstrooming niet wel voelde, bevond zich op nog geen honderd meter af stand van haar huis, toen dit in de lucht vloog. van Moskou. Ook was een brief ontvan gen. van de Oostenrijksche delegatie in antwoord op de vraag, hoeveel Oosten rijkers tijdens den oorlog in het Duitsche leger dienst gedaan hadden. In dezen brief verklaart dr. Karl Gruber, de Oosten rijksche minister van Buitenlandsche Za ken, dat 800.000 Oostenrijkers in het Duitsche leger hebben gediend, van wie 55.000 in actieven dienst. Gruber kon on mogelijk een schatting geven van het aan tal Oostenrijkers dat voor de Duitsche oor logsindustrie gewerkt had. Nederlandsche Radio Unie geconstitueerd (Van een specialen verslaggever) Vandaag is in Hilversum de constitucerende vergadering gehouden van de Nederlandsche Radio Unie. Dë vergadering werd gepresi deerd door prof dr. J. B. Kors. Mede aan wezig waren de regeeringscommissaris mr. L. A. Kesper. de adjunct-regeeringscommissa- ris mr. Ph. de Vries en vertegenwoordigers van alle omroep-vereenieingen. Tot voorzitter der N R.U. werd prof. Kors benoemd. Secre taris werd de heer J W. Lebon: penning meester de heer G de Clercq en gedelegeerd lid mr. A. van der Deure, Tot commissarissen die tezamen het directorium over het omroep bedrijf vormen, werden gekozen de heeren J. B. Broeksz (programma's), K. van Dijk (per soneel), P. A M Speet (financiën) en W Vogt (techniek) De benoeming van de leden van den programmaraad en die van het advies college voor den regeeringscommissaris ia binnenkort te verwachten. Het personeel, dat overgaat naar de Unie, verreweg het grootste gedeelte van het oude i personeel van de stichting R.N.I.O., ontvangt vóór 1 Maart zijn aanstellingsbrief. Hun nieuwe salarisregeling wacht nog slechts op de goedkeuring van het departement van Financiën. Deze nieuwe salarisregeling ia voor de meeste leden van het personeel ook de musici belangrijk gunstiger dan de oude. In het algemeen is de nieuwe toestand gun stig on.tvangen en de voortvarendheid waar mede de Unie knoopen l\eeft doorgehakt ten. aanzien van een aantal weepende kwesties, heeft bij het personeel een goeden indruk ge maakt, zoodat de rust in de Hilversumsche omroepwereld geleidelijk terugkeert. Adviescommissie voor een nieuwe Perswet Binnenkort Is dc instelling te verwachten van een Interdepartementale commissie onder voorzit terschap van prof. dr W. P. J. Pompe te Utrecht .teneinde de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Justitie van ad vies te dienen over de volgende vragen: ten. eerste: of en ln hoeverre het aanbeveling verdient bij de wet regelen te stellen met betrekking tot het uitgeven van dag- en nieuwsbladen en andere periodieken en het explolteeren van persbu- reaux, zulks in aansluiting aan heigeen dien aangaande door den Persraad werd voorbereid; ten tweede: of en in hoeverre er aanleiding bestaat de bestaande strafrechtelllke bescher ming tegen misdragingen door middel van de drukpers begaan uit te breiden en ten derde: of het wensehelijk wordt geacht de strafrech telijke bescherming, bedoeld onder 2, aan te vullen met een tuchtrechtelijke, in dier voege, dat aan een in te stellen of tc erkennen organi satie van Journalisten de bevoegdheid wordt toegekend tot het ln eigen kring opleggen van tuchtmaatregelen met bindende kracht. Naast enkele hoofdambtenaren van de depar tementen van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen en Justitie zullen leden van den Pers- raad en vertegenwoordigers van organ Isa ties van Journalisten en uitgevers in deze commissie zit ting hebben. Talrijke vraagstukken buiten de Duitsche kwestie In Washington verwacht men dat minis ter Marshall tüdens zijn verblijf te Moskou een ontmoeting zal hebben met Stalin per soonlijk en daarbij de gelegenheid zal krij gen onopgeloste problemen van de Ameri- kaansch-Russische verhoudingen te be spreken. De conferentie der Groote Vier zal in ieder geval de kans geven verschil lende moeilijkheden informeel te hespre ken, een methode die bijvoorbeeld Byrnes steeds voordeelig achtte voor de verbete ring der relaties. Bovenaan op de lijst van deze, informeel te bespreken, vraagstukken staat de rege ling van Rusland's leen- en pachtschuld van 11 milliard dollar, waarbij inbegrepen 95 Amerikaansche schepen. Andere onder werpen, die eventueel ter sprake kunnen komen, zijn de ontwapening en de atoom- contróle over welke onderwerpen de meeningen der beide landen 'blijkens de be sprekingen in de UNO zeer verdeeld zijn vervolgens Korea: een gemengde Russisch- Amerikaansche commissie was het vorige jaar niet in staat een unificatie van dit ge bied te bewerken. Korea is nog altijd in tweeën verdeeld, ofschoon in 1945 te Mos kou werd besloten de zönes samen te voe gen en Korea via een mandaat tot onaf der industrie daar door de Russen. De Sov jets beschouwen dit als „oorlogsbuit", de Amerikanen spreken van herstelleverèn- ties. Vervolgens is er de Dardanellenkwes- tie. De Vereenigde Staten meenen dat de conventie van Montreux moet worden ge moderniseerd, maar dat Turkije de con trole over de zee-engte moet houden. De Russen wenschen een gemengd Turksch- Russische verantwoordelijkheid. Ook de zaak Spitsbergen zal wellicht worden aan gesneden: Rusland wil van Noorwegen een aandeel in de souvereiniteit over het eiland, hetgeen revisie van het verdrag van 1920 zou eischen. Tenslotte acht men het niet uitgesloten dat Marshall voorzichtig zal informeeren naar de redenen voor de anti-Amerikaan- sche propaganda in Rusland. De nieuwe minister is zeer gevoelig gebleken voor de ze propaganda en is een voorstander van „zuivere, onverbloemde waarheid" als de eenige richtlijn in internationale aangele genheden, zegt Un. Press. Nederlaag voor Terstal De Haarlemmer Terstal kwam Dinsdag te Am sterdam in de tweede ronde van het welterge- wicht om het kampioenschap van Noordhol- land tegen Plaat en moest opgeven. Romijn uit hankelljkheid op te voeden. Dan IS er nog Hilversum, die den vorigen dag van Walrave het probleem Mandsjoerije: De twee lan- gewonnen had, verloor thans van Slaap op den zijn het oneens over de ontmanteling punten. Arts voor het tribunal De eerste kamer van het Ha?' tri bunaal behandelde Maandag dt egen den zes-en-veertigjurigen arts G die er van beschuldigd werd lid te zijn geweest van de N.S.B., als keuringsarts te zijn opgetre den voor de W.A., arbeiders, die in Duitsch land te werk gesteld werden, gekeurd te hebben op het Gewestelijk Arbeidsbureau en een boek te hebben geschreven over de ras sen-theorie. Beschuldigde deelde mede, dat hij alleen die arbeiders gekeurd heeft, die zich als vrijwilligers hadden aangemeld en dege nen. die zich tijdens verlof uit Duitschland bij hem vervoegden. Bij den verplichten ar beidsinzet heeft hij geen werkzaamheden als arts meer verricht. Voorts merk e hij op, dat hij het boek „Ras en toekomst" uit een weten schappelijk oogpunt heeft geschreven. Het had geen politiek doel. De verdediger, mr. Sake C. van der Wall, betoogde, dat de beschuldigde zich altijd be hoorlijk heeft gedragen. Hij stond bij zijn pa tiënten. die over het algemeen niets van de nieuwe orde wenschten te weten, goed aan geschreven. Ook had hij vele vrienden, die een andere overtuiging hadden. Het feit. dat hij N.S.B.'er is gebleven, meende spr. te kun nen verklaren uit het feit. dat hij de illusie had. nog iets goeds te kunnen doen. H. was gegrepen door het ideaal. Wat het boek „Ras en toekomst" betreft, zeide mr. Van der Wall, dat het niet anti-semitisch is. Het gevolg was, dat hij daardoor vele moeilijkheden met N. S B 'ers had. Volgens pl. is het boek weten schappelijk en het is objectief geschreven. Het tribunaal zal op Maandag 9 Maart uit spraak doen. DBS NACHTS MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. gëldig tot Don derdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en Oost. In den nacht en vroe gen ochtend meest matige vorst en plaatselijk nevel of mist. Overdag: Mchte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Tijdelijk toenemende be wolking, doch vrijwel nergens sneeuw. 27 Februari: Zon op 7.33 uur. onder IS.14 uur Maan op 10.09 uur. onder 0.54 uur (28 Februari eerste kwartier).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1