Plantsoenen, reiniging en ontsmetting thans in één hand Rusland en Duitschland in een Vereenigd Europa Frankrijk kan Duitsche krijgsgevangenen moeilijk missen bij den wederopbouw Zweclen wil graag Nederlandsche louristen ontvangen De snuifdoos van den Keizer 26 Februari 1947 ftnnd vanVel sen IJMUIDER COURANT Een interpellatie over de groenten die er niet zijn - weixj gisteravond een vergadering a»n gemeenteraad gehouden, waarin lTden h?er POÖ«r (P.v.d.V.) misten. De voorzitter herinnerde aan de blijde Jwurtenis in het Prinselijk gemn en Lkle mede dat het gemeentebestuur een San van gelukwensch had gezonden. $Sder wees op het 145 Va" ^"hrer3 Nijssen kreeg gelukwensehen „nden voorzitter wegens de hem toege- S Koninklijke onderscheidmg. Zonder hoofdelijke stemming worden astma aangenomen de voorstellen tot wij- KL, van de Verordening op de Wrokel- ïSu en tot extra aflossing van een geldleening en aangaan van een nieuwe. Samenvoeging functies. Daarna komt aan de orde de samenvoe- g der funoties van plantsoenmeester en »ki directeur van den Reinigings- en Ont- b^fhee^R- Verbeek (P.v.d.A.)'heeft hMwaren. De bedrijven leenen zich voor een één-hoofdige leiding, zeggen B. en W. „aar het College zegt niet waarom. Men heelt gezien dat het moeilijk was de be srijven samén te voegen en nu komt het Cohere met een voorstel voor een êén- hoofdi-e leiding. Wanneer de bedrijven zich Uitbreiden komen de moeilijkheden m wanneer de functie dan weer gesehei- den moet worden, is dit onaangenaam voor den°ene die met de leiding is belast. Door de argumenten van B. en W. is spreker „eenszins overtuigd van de noodzaak den- samenvoeging. Zijn de bedrijven zoo, dat we ze aan andere gemeentep tot voorbeeld kunnen stellen? Spreker gelooft dit niet. De bedrijven zijn loopende gehouden, maar hebben niet die aandacht gehad, die ver- I i^gd mag worden. Het Burgemeester Rij- kenspark gaat met den dag achteruit en wanneer dit niet beter onderhouden wordt gaat het verloren. We kunnen het alleen behouden wanneer het deskundig onder houden wordt. Dan heeft de toekomst er ook wat aan. Laten we eens zien wat onze plant-s oenmees ter presteert op het gebied van onderhoud van parken en plantsoe nen. Met.het oog op de plannen voor het aanleggen van groenstrooken in het nieuwe plan zullen we eerder een directeur voor de plantsoenen dan een plantsoenmeester noodig hebben. Verdient het geen aanbe veling, deze zaak eens rustig onder de oogen te zien? waagt spreker. Laat de Raad vanavond niet overgaan tot de be noeming van dezen functionaris. Het werk van den plantsoenmeester breidt zich voortdurend uit. Laten we den man liever een beter salaris geven. Sprekers fractie zal het voorstel niet steunen. De heer C. P. J. Maas (K.V.P.) had dit" geluid van den heer Verbeek na het advies van B. en W. niet verwacht. Spre ker meent, dat aanneming van het voor stel van B. en W. zal leiden tot verfraai ing onzer gemeente. Ook is spreker het niet eens met de critiek van den heer Verbeek op het onderhoud van het Bur gemeester Rijkenspark. Dit zou als bosch gehandhaafd blijven. Er is met Boschbe- heer nauwe samenwerking geweest en men heeft steeds met lof gesproken over het werk van den plantsoenmeester. Aan een directeur voor de Plantsoenen zijn wij nog lang niet toe. Onze reinigingsdienst is meermalen tot voorbeeld gesteld van an dere gemeenten en ook nu kan Velsen op dit gebied de toets der critiek doorstaan, ondanks het vele dat er vernield is. Spre kers fractie meent, dat we rustig deze fusie kunnen aangaan. Met deze woorden van den heer Maas kan de heer H. Homburg (A.R.) zich grootendeels vereenigen. Het bedrijf van den R. en O.-dienst is een stevig opge bouwd geheel, en dat vergemakkelijkt de taak van den leider. Sprekers fractie zal voor het voorstel stemmen. Ook de fractie van den heer A. t e n B r o ek e (C.H.), die zegt wel eens andere geluiden over onze plantsoenen gehoord te hebben n.l. dat men kan zien, dat er een goede plantsoen meester is. We moeten niet vergeten, dat- wij vijf jaar oorlog hebben gehad. Ook de heer Ten Broeke is het met de critiek van den heer Verbeek op het Burgemeester Rijkenspark niet eens. De heer N. W. van Nifteriek (P.v. d,A.) ontpopt zich als voorstander van on derbrenging van Plantsoenen bij Open bare Werken. In een 20-tal plaatsen van de grootte van Velsen is de Plantsoen dienst bij Openbare Werken onderge- braoht. Spreker memoreert de woorden van den heer Vermeulen, gesproken bij de benoeming van den heer Koning tot direc teur van den R. en O.-dienst: „Er is iemand voor noodig met een buitengewone technisch kennis". En nu krijgen we een man zonder eenige technische kennis. Spreker wil den heer v. d. Burg voorloo- pig in deze functie laten, om dan met plannen voor de reorganisatie der open bare diensten te komen. De wethouder de heer R. van E ij k e n is in de vorige vergadering meegegaan met het voorstel om uitstel, daar de principi- eele vraag rustig uitgesteld kon worden. De bezwaren komen nu weer van de zijde van de P.v.d.A. Samenvoeging is mogelijk omdat deze diensten vrijwel in elkaar loopen. Het is spreker bij zijn bezoek aan den R. en O.-dienst gebleken, dat de te genwoordige leider voor zijn taak ge schikt is. De opmerkingen over den schoonmaak dienst van den heer Van Nifterick behoo- ren bij den directeur. Als het „een rommel" is, kom dan met klachten waar ze moeten zijn, zegt de wethouder. De eigenlijke uit breiding onzer gemeente geschiedt pas na dat de achterstand is ingehaald en dat duurt nog wel tien jaar. Wat de capacïtei- j ten van den plantsoenmeester betreft meent spreker, dat er steeds contact is1 met Boschbeheer. Wethouder A. J. van Leusen voelt er voor, den heer v. d. Burg met de taak van directeur van den R.- en O.-dienst te blij ven belasten, hoewel spreker het er niet mee eens is, dat de beide diensten bij el kaar behooren. Het gaat hier toevallig om de persoon van den functionaris. Spreker heeft kennis genomen van de opmerkin gen van den heer Verbeek over het Bur gemeester Rijkenspark. Hoewel hij niet bang is dat het park ten gronde zal gaan, zal hij met de opmerkingen rekening hou den. Er wordt nog breedvoerig over dit voor stel gediscussieerd, dat tenslotte wordt aangenomen met 21 tegen 7 stemmen. Ook aangaande het houden van een ten toonstelling van het ontworpen weüerop- bouwplan en de Oranjerie krijgt het col lege zijn zin. Het desbetreffende voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. - Woningbouw-ambtenaar Bij het verzoek van B. en W. om mach tiging tot het aanstellen van een ambte naar, speciaal belast met de werkzaamhe den, den woningbouw betreffende, komen nogal eenige bezwaren en opmerkingen naar voren, maar ook hierin volgt de Raad het college. De heer A. ten Broeke (C.H.) wenschte, dat deze ambtenaar wordt ondergebracht bij Openbare Werken. De heer Homburg (A.R.) vond het wel wat erg voor deze functie een hoofd- opzichter aan te stellen. De man zit dan meteen aan den top. De heer Maas (K. V. P.) beloofde zijn stem, omdat er in onze gemeente op het gebied van woningbouw zoo veel te doen is. Na een antwoord 'van den wethouder den heer W. F. V i s s e r wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dan verhuurt de gemeente voor de schoone en ronde som van 800 gulden twee hockeyvelden op Schoonenberg aan de Strawberries, zulks voor het seizoen van 1 September 1946 tot 1 Mei 1947, voor welk bedrag de gemeente de velden niet alleen verhuurt, maar ze ook onderhoudt en ook de lijnen kalkt, zoodat we in Velsen spoedig een gemeentelijke lijnenkalkerrijk zullen zijn. De duurste velden in de omgeving, merkte de heer Van Leusen nog op. De heer Maas vond den huurprijs aan den „stijven" kant. Hij meende, dat de ex ploitatierekening te hoog is opgesteld. De contributieregelingen voor Zieken fondsen worden overeenkomstig het voor stel van B. en W. buiten werking gesteld en na eqnige discussie wordt het voorstel tot het verleenen van een Vergoeding voor overwerk aan ambtenaren bij den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken zoodanig gewijzigd, dat den ambtenaren een gratificatie zal worden gegeven. De heeren R.Verbeek en H. de Boer, bedden P.v.dA.., bleken tegen het voorstel te zijn; de heer Str ij bosch (K.V.P.) gaf als zijn meening te kennen, dat bedoelde ambtenaren recht op de voor- j gestelde vergoeding hebben. Enkele groepen ambtenaren krijgen de door B. en W. voorgestelde verbeterde be zoldiging en wel zonder hoofdelijke stem ming. Benoemingen Tot leden van de Schattingscommissie voor het Grondbedrijf worden benoemd de heeren W. A. Dólleman, A. Nijssen, C. Ja nus, H. M. v. d. Pieterman en M. Holleman. Tot lid der Commissie van Advies voor den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken wordt benoemd mevrouw I. P. Hof man-Vlas te Driehuis. De groentevoorziening De heer H. de Boer (P.v.d.A.) inter- pelleert over de groentevoorziening en wordt beantwoord door den wethouder den heer Th. Kruisman. Deze wijst er op, dat er onder de groentehandelaren elemen ten zijn, die de groentevoorziening trachten te saboteeren. De handelaren, die de groen ten willen distribueeren, worden bedreigd en grossiers weigerden aardappelen te le veren. Dit is echter de kop ingedrukt. De groentevoorziening van Velsen moet door gaan en het gemeentebestuur zal dien steun verleenen, die noodig is. De heer de Boer juichte het toe, dat H. J. Balfoort overleden Te Baarn overleed op 59-jarigen leeftijd de heer H. J. Balfoort, oud-gezagvoerder en oud-cargadoor te IJmuiden. De heer Balfoort, die een bekende figuur in de scheepvaavtwereld te IJmuiden was, trad als vice-consul van België en Noor wegen op en was honorair consul van het Vereenigd Koninkrijk en Ierland. Voorts was hij agent van Lloyds te Londen. Door den koning van België werd hij benoemd tot Officier in de Kroonorde en door den koning van Noorwegen tot ridder in de H. Olavsorde. Het vorig jaar zond de heer Balfoort zijn autobiografie „Lokkende Verten" in het licht. De teraardebestelling zal Donderdag morgen om half twaalf plaats hebben op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Baarn. De Dirk KW 157 was zwaar beschadigd Omtrent den toestand van den stoomtraw ler Dirk KW 157, die na bij Petten te zijn gestrand, v'.otgesleept en in IJmuiden werd binnengehaald, vernemen wij nader, dat de trawler zwaar beschadigd is. 'Met een eventueele reparatie der schade zouden zeer hooge kosten gemoeid zijn. zoo dat het schip vermoedelijk wel gesloopt zal worden. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: G. HendriksenJager, 2 z„ Hof- laan 3, Velsen-Noord; E. van der Does—Ootes, d.. Berkenstraat 45. IJmuiden-Oost. J. P. Hand- graaf—Schmit, z., Hagetingerweg 25. Santpoort; J. VisserSmit, q„ Trompstraat 54, IJmuiden- Oost. E. J. Bergsma—van der Plas. z., Hofdijk laan 15, Driehuis. J. M. Stam-Leering, z„ Hof dijklaan 18. Driehuls; H. F. v. d. ZwetSloten makerde Vries, d., Sparrenstraat 7, IJmulden- Oost. W. Kops—den Dikken, d„ Overbildtweg 36, Santpoort; J. L. Hagedoornvan den Heuvel, d., Eendrachtstraat 5, Velsen-Noord; M. M. de Weers—Buur, z., Sparrenstraat 27, IJmuiden-O.; J. M. A. WolzakPut, d., Pelsstraat 27, Velsen- Noord. O VERLEIDENC. van den Nieuwendijk, 4 w„ z. van C. v. d. Nieuwendijk, Pr, Krugerstraat 23, IJmuiden; J. J. Visser. S3 j., weduwe van B. Kos ter, Spieghellaan 23, Driehuis; H. van Pel, 68 j„ echtg, van A. Oudshoorn. Helmstraat 10, IJmui- dienj' Ph. A. Riseh, 82 j.t weduwnaar van C. E. E. P. M. Davijt, Duinlustparkweg 56, Santpoort. De deken van St. Paul's geeft zijn meening Eenigen tijd geleden werd In Engeland een commissie voor een „Vereenigd Europa" ge vormd, waarin onder voorzitterschap van Winston Churchill verschillende vooraan staande Engelschen van allerlei richting zit ting namen en die den strijd opvatte voor de verwezenlijking van de pan-Europeesche ge dachte. Een der leden van de commissie, dr. W. R. Matthews, deken van de beroemde St. Paul's kathedraal te Londen, heeft een interview toegestaan aan een correspondent van United Press. Daarin verklaart dr. Matthews dat de eenige doeltreffende eenheid van Europa er zulk een moet zijn. die gebaseerd is op een gemeen schappelijk besef van de geestelijke waarden door alle volken, op een krachtige geestelijke eenheid. „Ik geloof dat een eewheid is op te bouwen alleen op een politieken en economischen grondslag Dat beteekent niet dat er geen ver eenigd Europa kan ontstaan, voordat alle Europeanen christenen zijn, doch het betee kent wel dat wij ,hlet veel voortgang zullen kunnen maken, vo'ordat wij de waarden weer gaan beseffen, die onze 'beschaving den adel dom hebben gegeven welken zij eens bezat." „Vereenigd Europa" kan velerlei vorm aan nemen, zoo meende de deken van St. Paul's verder." De huidige staten zouden daarin niet verdwijnen, maar zouden wel een eenheid moeten erkennen boven hun eigen nationale bestaan. Zij zouden tezamen moeten handelen en tezamen de belangen van Europa moéten bevorderen. De politieke vorm, waarin dat dan zou moeten geschieden, zal zich vanzelf gaan ontwikkelen, zoodra eenmaal het zicht rijp is. Dr. Matthews ontkende1 met klem dat de commissie voor een vereenigd Europa anti- Russisch van karakter zon zijn. Daarbij ver wees hij naar het indertijd uitgegeven mani fest, waarin uitdrukkelijk wordt gesproken van een „hechte vriendschap en samenwer king met de Sovjet-Unie". Wij hopen, zoo voegde hij eraan toe, dat de Sovjet-Unie zich moge ontwikkelen langs de Hjnen die wij Europeanen als de juiste beschouwen. Wie kan zeggen of dat zal ge beuren? Maar in feite is het de eenige vraag voor ieder volk het Russische zoowel als ieder ander hoe het staat tegenover de waarden van de menscbelijke persoonlijkheid, de vrijheid van het individu en de opvattingen fan recht en genade, zooals z(j overgeërfd zijn in het christendom." Dr. Matthews roerde daarna het Duitsche vraagstuk aan. Volgens zijn overtuiging is de heele toekomst van Europa afhankelijk van de wijze waarop het Duitsche probleem wordt opgelost. „Ik voor mij," aldus dr. Matthews, „kan mij geen enkel Europa voorstellen waar in geen plaats is voor Duitschland. Het is mijn persoonlijke meening dat de verdeeling van dat land in zónes een ramp is en dat wij den Duitschers moeten toestaan hun eenheid te herstellen. Een democratisch Duitschland moet een over eigen lot beschikkend lid der Europeesche gemeenschap worden." Het eerste doel van het pas gestichte comité is het de openbare belangstelling, niet ajleeh in Engeland, maar in geheel Europa, te wek ken voor het gestelde beginsel. Op het oogen- blik achtte dr. Matthews de reacties in Europa op 'net denkbeeld nog wat onzeker. Niemand schijnt een duidelijk beeld van de zaak te hebben. Om dat beeld te verduidelijken is nu het comité in actie getreden. „Reinaert en Uilenspiegel" De Belgische premier sprak in Den Haag Op uitnoodiging van het comité voor Bel- gisch-Nederlandsch-Luxemburgsche samen werking en het Belgische commissariaat- generaal voor toerisme, heef'. Maandag de Belgische minister-president Camiel Huys- mans in Den Haag een voordracht gehouden over „Reinaert en Uilenspiegelde vermaar de figuren uit de Vlaamsche letterkunde On der zijn gehoor bevonden zich ook minister president Beel en de ministers Vap Boetze» laer van Oosterhout, Drees, Gielen, Jonkman, Mansholt en Van Maarseveen. De heer Huysmans zeide, niet over politiek, noch over toenadering te willen «spreken, maar verklaarde zich niet te kunnen weerhouden de figuur van Reinaert als een .fascist" voor te stellen en Uilenspiegel als een wegbereider van een samenwerking tus- schen Nederland en België, een vriend van het Noorden maar toch Belgicist. die niet naar samenvoeging van de Noordelijke lan den streefde, maar wel een bondgenootschap voorstond tot behoud van den vrede. De Belgische pianiste Louise" Thyrion ver leende aan dezen svond medewerking. Treinramp in Japan Ongeveer zestig kilometer ten Westen van Tokio is Dinsdagmorgen een trein ontspoord. 176 personen wei-den gedood en 250 gewond. i"- Uitstel van vrijlating gevraagd het dagelijksch bestuur deZe zaak ter hand heeft genomen en een bespreking met de handelaren heeft gehouden. Hij acht het echter onjuist, dat in die bijeenkomst een gesalarieerde van de Vakgroep het woord heeft kunnen voeren. Hier is een macht bezig, die een winst verlangt die abnor maal is. Zij wil dé actie van den minister doorkruisen. De grossiers in aardappelen saboteeren de aardappelvoorziening om hun collega's, de handelaren in groente en fruit, ter wille te zijn. De gemeente dient maatregelen te treffen. Degene die hier het woord gevoerd heeft, de heer Baltus, is de spreektrompet der grossiers. Het college dient maatregelen te nemen en de leiding in handen te houden. Er moet ook voor vervoersmogelijkheid gezorgd worden. De heer J. v. Leeuwen (K.V.P.) is het met den heer de Boer niet eens. De hande laren voeren een rechtmatige actie en van een staking is geen sprake. De heer N ij s s e n (K.V.P.) merkt nog op, dat het hier niet een actie is van den groothandel tegen den kleinhandel; het be sluit is eenparig genomen, aldus spreker. „Petje-af voor den kleinhandel" zegt de heer Homburg, die daarbij doelde op de moeilijkheden, waarmede bakker, melk boer en groentehandelaar bij deze be sneeuwde straten te kampen hebben. Dé wethouder de heer Th. Kruisman zegt, dat hij geregeld in contact blijft met de handelaren. Er zijn weer aardappelen, aldus de wethouder. Bij de rondvraag hooren we nog naar aanleiding van het sneeuwruimen, dat de sneeuwploegen geregeld defect zijn en dat de gemeente tot dusver reeds f 16000 voor dit werk heeft uitgegeven. Nog een paar rondvragers en dan gaan we naar huis. De „Oranje" maakt recordreizen Het vlaggeschip van de maatschappij „Nederland" de „Oranje" maakt thans re cord-reizen tusschen Amsterdam en Bata via, teneinde in de groote behoefte van het passagiersvervoer van en naar Indië te voorzien. Vrijdag vertrok de „Oranje" naar Batavia. Van deze reis keert het schip waarschijnlijk 6 April terug om dan 5 da gen later opnieuw den tocht naar Indië te aanvaarden. Eind Mei zal de „Oranje" we derom de sluizen te IJmuiden binnenvaren en vervolgens na een korte rust wederom het ruime sop kiezen. Om elke vertraging van lossen en laden te vermijden, wordt geen lading medegenomen. Het Fransche ministerie van Buitenland solie Zaken maakte bekend, dat Frankrijk aan de Vereenigde Staten verzocht heeft om uit stel van de vrijlating en repatrieering van de 440.000 Duitsche krijgsgevangenen, die ge vangen genomen waren door het Amerlkaan- "sche leger en vervolgens „uitgeleend" aan Frankrijk voor het verrichten van herstel werkzaamheden. Eenige weken geleden had de regeering der Vereenigde Staten Frankrijk in een nota verzocht al deze krijgsgevangenen ultimo I- October in vrijheid te stellen. In het antwoord aan Washington vraagt de Fransche regeering thans de repatrieering tot 1948 te mogen uitstellen. De Amerikaansche'nota had in Fransche re- geeringskringen consternatie verwekt, omdat men een emstigen weerslag op het Fransche herstelprogramma vreesde. Een zegsman van de Quai d'Orsay meende zelfs, dat de Fran sche kolenproductie hierdoor met 25 procent zou terugloopen en dat op een oogenblik, dat heel Europa onder kolengebrek zucht. Na verscheidene besprekingen door het ka- binet-Ramadier werd aan het einde van de vorige week het verzoek om uitstel van de vrijlating der krijgsgevangenen aan het Ame- rikaansche departement van Buitenlandsche Zaken overhandigd. Gevraagd wordt de vrij lating tot ten minste 31 December 1947|Je mo gen uitstellen, op welken datum Frankrijk bereid zou zijn 370.000 Duitschers naar huis te zenden. De overige 70.000 zouden dan in het eerste half jaar van 1948 volgen. Naar vernomen wordt werkt de Fransche Dr. G. L. Munthe, directeur-generaal factoren v,oor den opbouw van een beter van de nationale Zweedsche organisatie voor vreemdelingenverkeer vertelde tij dens een vraaggesprek, dat hij zeer bin nenkort de afschaffing van visa voor Zwe den verwacht. Zweden is er zeer op 'gesteld buitenlandsche touristen te ontvangen, speciaal omdat het hiervan een betere on derlinge verstandhouding tusschen de vol keren verwacht. Dr. Munthe heeft hierbij vooral ook het Nederlandsche volk op het oog, omdat taal, cultuur en zeden van Nederland en Zweden veel met elkaar gemeen hebben. Hij acht goed wederzijdsch begrip en on derlinge bekendheid een der voornaamste Op het Haarlemsche Stadhuis heeft de heer D. J. A. Geluk, als voorzitter van het comité voor de herdenking van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stadden heer Herman Moerkerk, leider van den historischen optocht, gehuldigd. Hem werd een album met foto's van de feestelijkheden aangeboden. bewoonbare wereld. Er zijn natuurlijk tal van problemen, die het touristenverkeer tusschen Zweden en Nederland in den weg staan. In de eerste plaats het vraagstuk der valuta's en deviezen, dat echter door middel van touristische uitwisseling kan worden opgelost. Voor een bezoek aan de Zweedsche ber gen, bosschen en meren, komen in de eer ste plaats arbeiders, jongeren en studen ten in aanmerking. De Zweedsche jeugd heeft de fiets ontdekt en zwerft in steeds grooter getale van jeugdherberg naar jeugdherberg. Op dit gebied, speciaal ook via de Zweedsche arbeidersreisvereeniging zou men met uitwisseling kunnen beginnen- De capaciteit van de hotels in Zweden is op het oogenblik nog te beperkt om groote stroomen vreemdelingen te bergen. De uit voer van hout en ijzer en het tekort aan sanitair en andere bouwmaterialen maken het nog niet mogelijk nieuwe hotels te bouwen. Desondanks zal men vrij wat bui tenlandsche touristen kunnen bergen. De verbindingen met Zweden zijn over 14.204. het algemeen goed. Behalve treinen, vlieg- -tuigen en schepen, rijden ook goedkoope autobuslijnen, die zich van Stockholm uit over Europa verspreiden naar Tsjeöho- Slowakije, Zwitserland en de Rivièra. Dit „Greyhound" systeem biedt de voordeelen, dat men in nauwer contact met de landen en volken, die men bezoekt, kan komen en dat de prijs ongeveer de helft van de trein- kosten bedraagt. De „Greyhound" bussen reden het eerst in Amerika, doch zijn de uitvinding van een Zweed, die ook nu nog de leidingeer van heeft. regeering op het oogenblik een plan uit om vrijgelaten Duitsche krijgsgevangenen in Frankrijk te laten werken als „vrijwillige burgerlijke arbeiders". Ondanks de aangebo den hoogere voedselrantsoenen, schijnt ech ter een zeer gering aantal Duitschers var. dit aanbod gebruik te willen maken. Tegelijker tijd worden, naar een woordvoerder van de Quai d'Orsay verklaarde, pogingen onder nomen om Duitsche arbeiders uit de Amerl- lcaansche bezettingszone in Duitschland voor arbeid in Frankrijk te vecruteeyen ter vervan ging van de te repatrieeren krijgsgevangenen. Noorsch tankbootie gestrand Tengevolge van den dikken mist is bij Wijk aan Zee een Noorsch tankbootje, de Vildkat gestrand, dat op weg was van Rotterdam naar Amsterdam en dus de koers was kwijt geraakt. De sleepboot Stentor is uitgevaren voor assistentie. Ook hedenmorgen heeft men het gestrande schip nog niet \ïot gekregen. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst is onderweg om de „Stentor" te assisteeren. Consultatiebureau voor kleuters Het Consultatiebureau voor kleuters zal voortaan op iederen eersten en derden Maan dag van de maand van 2 lot 3 uur worden gehouden in het Witte Kruisgebouw te IJmui den. Het spreekuur van Zaterdagmorgen, dat komt te vervallen, bleek voor veel moeders een zeer lastige tijd te zijn. Het bestuur van „Het Witte Kruis ver trouwt dan ook. dat door deze verandering het bezoek zal toenemen en regelmatig een flink aantal moeders met hun kinderen van 1 tot 6 jaar het advies van de kinderarts mej. J. J. Hoogenboom, zal inwinnen. LEGER DES HEILS HOUDT BIJZONDERE SAMENKOMSTEN. In verband met een geestelijken veldtocht, welken het Leger des Heils over de geheele wereld houdt, organiseert ook het Leger des Heils in IJmuiden een reeks van bijzondere samenkomsten tot na Pasehen. Donderdag 27 Februari wordt een tableau avond gehouden. Zondag 2 Maart treedt al» spreekster in de samenkomsten op mej. Val kenier. directrice van het Tehuis voor Zee lieden te RcTtterdam. Donderdag 6 Maart wordt een llederenavond met lichtbeelden gegeven. De uitwisseling van arbeiders-touristen is ook een hoogst belangrijk onderwerp voor de komende jaren. Iedereen in Zwe den heeft recht op twaalf dagen vacantie per jaar. Nederland met zijn bloemencul tuur, typische, vlakke landen en prachtige stranden oefent groote aantrekkingskracht uit op Zweden, Aan den anderen kant zul len bergen en bosschen van de Zweedsche landen ongetwijfeld groote aantrekkings kracht op de bewoners der lage landen oefenen. BUURTVEUEENIGING D. S. S. GEEFT EEN KINDERFEEST. De Buurtvereeniging D.S.S. uit IJmulden- West. geeft a.s, Zaterdagmiddag en het Leger des Heils een kinderfeest ter viering van do geboorte van Prinses Marijke. Des middags vair 2 tot 5 uur is er voor de kinderen van 2 tot en met 8 jaar een poppen- kastvertooning en van 7—9 uur worden voor de kinderen van 9 tot en met 15 jaar kinder films vertoond. Bovendien zullen alle kinde ren onthaald worden op versnaperingen. MARKTBERICHT VAN DINSDAG De aanvoer bedroeg 800 kisten versche viseti. Besommingen. Stoomtrawler: Gloria IJM 37 Hedenmorgen was er te Schevenlngen geen aanvoer van versohe viscl^ uit zee. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ater, 23 Febr. van Malta naar Alexandrië. Venus, 23 Febr, van Alexandrlë naar Jaffa. Gudrun, 22 Febr. van Fi. .ne naar Am sterdam Theseus, 23 Febr. van Ceuta naar Bar celona. Iledo, 23 Febr. te Tarrangona, Ariadne, 23 Febr. te Catania. Omen. 22 Gebr. van Vllssin- gen naar Oporto. Vinga. 22 Febr. van Velo naar Thessaloniki. Juno, passeerde 23 Febr, Dover. Odysseus. 22 Febr. van Genua naar Oran. GROOTE. VAART. Andijk. Philadelphia- Rotterdam, 23 Febr. te Newport News. Averdijk. VancouverEngeland—Rotterdam, 23 Febr. te San Francisco. Delfshaven. 24 Febr. van Balti more te Norfolk. Delft, Valparaiso—Amsterdam, 23 Febr te Antwerpen en 27 Febr. te Rotterdam Noordam. 24 Febr. van Rotterdam te New York. KLEINE VAART. Alt S. Antwerpen—Oslo. 21 Febr. te Larvlk binnengeloopen. Bree Helle, 21 Febr. van Dublin te Ga'.way. Gaasterlanö, 24 Febr. van Blyth naar Londen. Haskerland, 24 Febr. van Blyth naar Londen. Nottingham, 24 Febv. van Blyth te Londen. Seaham, 24 Febr. van Londen te Blyth. Ton S, te Kopenhagen bestemd voor Oslo. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson Het was erg warm "in de slaapkamer, die naar badzout en sigaretten rook. Ned bekeek de kamer op zijn gemak, toen hij rustig in zijn stoel zat, een vain zijn lange beenen over de leuning bengelend. Zijn gezicht werd scherp en spottend. Het was niet alleen maar een gewoon knap gezicht: bet voorhoofd, de lijnen om den mond, de ocgen maakten het tot een gezicht met verbeeldingskracht, zelfs een intelligent gezicht. Hij keek fond langs de zoo bekende wanden, die met rood satijn waren behan gen. Hij keek naar de vele spiegels. Hij beek naar het bed, waar zijn hoed op de sprei lag. Hij keek naar de telefoon bij het bed. Hij keek naar het licht boven de toi lettafel- „Ze zijn erg degelijk, is het niet?" ver onderstelde hij. „Wie?" •«Die lui van Lawes. Als die oude baas wist, dat je hier om een uur 's nachts een blijkbaar welkomen gast...,." Eve sprong op. maar ging weer zitten. „Maak je niet'ongerust", voegde Ned er grof aan toe. „Ik ben niet heelemaal zoo'n zwijn als jij denkt". „Wil je dan alsjeblieft zoo vriendelijk zijn om weg te gaan?" Zijn toon werd wanhopig. „Alles wat ik wil weten", drong hij aan, „is w a a ro m? Waarom trouw je met dien knaap?" „Omdat ik toevallig van hem houd". „Kletskoek", zei Ned met kalme arro gantie en hij wuifde dit eenvoudig weg. „Hoe lang", zei Eve, „denk je noodig te hebben om te zeggen wat je op" je hart hebt?" „Geld kan het niet zijn", peinsde Ned. „Want je hebt zelf meer geld dan je leunt opmaken. Nee, mijn lief kandijklontje, om zijn geld is bet jou niet te doen integen deel". „Wat bedoel je daarmee: integendeel?" Ned werd nu tactloos oprecht. „Waarom denk je dat die oude sok van den overkant dat stijfselachtig-brave zoon tje zoo graag met je wil laten trouwen? Om je geld, lieve schat. Geloof me, dat is de eenige reden". Eve had het liefst haar borstel opgeno men en hem dien naar het hoofd geslin gerd. Zooals altijd brak hij weer alles af wat zij met moeite had opgebouwd. Daar zat hij nu, volkomen op zijn gemak, zijn das viel over het jasje van zijn ruig, don ker pak en hij zette een gezicht alsof hij over een moeilijk probleem nadacht. Eve kreeg een zwaar gevoel in haar borst en zij had graag gehuild. „En nu denk jij zeker", zei ze, kokend van woede, „dat jij erg veel van de familie Lawes af weet?" Hij nam dit volkomen ernstig op. „Neen, ik ken ze niet. Maar ik heb over al naar ze geïnformeerd. En de sleutel van het probleem „Nu we pet er toch over hebben", zei Eve, „als je me dien sleutel van je eens terug gaf?" „Sleutel?" „De sleutel van dit huis. De sleutel, waar je nu mee zit te spelen. Ik zou er namelijk graag zeker van willen zijn dat dit de laatste keer is, dat je me in een dergelijke moeilijke situatie brengt". „Maar Eve, in 's hemelsnaam!" „Praat alsjeblieft een beetje zachter". „Jij komt weer terug bij mij", zei Ned, terwijl hij rechtop ging zitten. Maar toen werd zijn stem weer baldadig, omdat hij de uitdrukking op haar gezicht zag. „Wat mankeert er aan? Je bent heelemaal ver anderd". „O, ja?" „Vanwaar dat air van braafheid en de gelijkheid opeens? Je was vroeger een ge woon menschelijk wezen. Nu ben je vree- selijk verwaand en de hemel mag weten waarom. Sinds je met die lui van Lawes omgaat, ben je zoo deugdzaam, dat Lucre- tia er va-n zou blozen". „O, ja?" „En hou nou op met je „O ja?" en steek je neus niet zoo uitdagend in de lucht. Je maakt mij niet wijs, dat je verliefd bent op dien Toby Lawes". „Wat heb je eigenlijk tegen Toby Lawes, mijn beste Ned?" „Niets, behalve dat iedereen zegt. dat hij een stijve, hark is. Best mogelijk, dat het werkelijk een goede kerel is en misschien beantwoordt hij zelfs aan het hoogstaande en verheven ideaal, waar je zoo dol op bent. Maar hij is niet jouw genre. Ik ben het soort man, waar jij het een leven lang mee zou kunnen vipden". Eve huiverde. „Voor den duivel", zei Ned nijdig tegen den spiegel, „wat moet je nou beginnen met zoo'n vrouw?" Hij zweeg even; liep toen op haar toe alsof hij haar in zijn ar men wilde nemen. Nu sprong Eve ook op. „Heb niet het hart om in mijn buurt te komen!" „Nu heb ik een gevoel", zei Ned plotse ling moedeloos, „als de schurk in een me lodrama. Met de heldin kronkelend aan mijn voeten, terwijl ze niet durft te schreeuwen als ik...." Hij knikte naar het raam. „Ned, ik maak geen grapjes. Ik méén het. Je hebt altijd gezegd, dat je niets om fatsoen gaf. Maar je bent er altijd trotsch op geweest, dat je eerlijk spel kon spelen. Als. „Je denkt toch niet, dat die ouwe sok aan den overkant iets kan hooren, wel?" „Ned, wat doe je? Kom van dat raam vandaan!" Te laat herinnerde Eve zich het licht boven haar kaptafel. Zij hief haar .hand op en draaide het uit, zoodat de kamer in duisternis werd gehuld. De ramen waren verborgen achter zware, damasten gordij nen. Daarachter hingen kanten vitrages voor de open vensters. Er kwam een koel tje naar binnen toen Ned, tusschen de da masten plooien tastend, een tipje er van weg trok. Hij was niet van plan Eve wer kelijk in ongelegenheid te brengen, behal ve als het werkelijk absoluut noodig was; en wat hij zag stelde hem gerust. „Is Maurice Lawes nog op?" „Ja, hij zit er nog. Maar hij let nergens op. Hij heeft een vergrootglas in zijn hand en hij kijkt naar een of ander ding, dat op een snuifdoos lijkt.Wacht even!" „Wat is er?" „Er is iemand by hem. Maar ik kan niet zien, wie het is". „Toby, waarschijnlijk". Eve's gefluister was bijna een gesmoorde kreet. „Ned Atwood, wil je nu van dat raam vandaan komen?" Op dat moment werden zij er zich alle bei van bewust, dat het licht uit was. Er kwam een zwak schijnsel uit de Rue des Anges, dat Ned's profiel belichtte, terwijl hij zich omkeerde. De naïveteit van zijn houding, zijn kinderlijke verrassing, toen hij de kamer in donker zag, waren in te genspraak met de spottende uitdrukking om zijn mond. Hij liet de vitrage vallen en trok de gordijnen stevig dicht. Het was benauwend warm in de donkere kamer. Weer greep Eve boven baar hoofd naar het knopje van de lamp.maar zij kon het niet vinden. In plaats van in het donker verder te tasten, week zij achter uit, alchter de taboeret om en vluchtte struikelend door de donkere kamer weg van Ned. „Eve, luister nu „Het wordt werkelijk belachelijk. Wil je alsjeblieft het licht opdraaien?" „Hoe kan ik dat nu? Jij bent er veel dichter bij". „Dat is niet waar. Ik ben „Aha", zei Ned met een eigenaardlgen klank in zijn stem, dien Eve maar al te goed kende en die haar nog meer van streek bracht. Er was iets triomfantelijks in die stem. Wat hij niet begrijpen wilde, of in zijn ongecompliceerde ijdelheid niet kon be grijpen, was dat zij een afkeer van hem had. Deze situatie was niet alleen pijnlijk en onaangenaam; het was een ware nacht merrie voor Eve geworden. De eenige ma nier om er een eind aan te maken was: om hulp te schreeuwen, de dienstboden te roepen bijvoorbeeld.... maar dat was nu juist het eenige, waar Eve nooit aan 2ou denken. De eenvoudige reden daarvan was, dat zij langzamerhand gewend was aan het denkbeeld, dat niemand ooit haar lezing van een voorval, zooals dit zou geloovenu (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3