Het Schoenenpaleis Roofovervallen in omgeving van Haarlem voor het Bijzonder Hof Aantal werkloozen in Haarlem 2870 Honderden Joden aan S.D. uitgeleverd Santpoort fkort en Bondig Luidsprekers flinke meisjes jongste kantoorbediende de Jhiylet? MODE-VAKSCHOOL Consultatie bureau voor kleuters heeft het!! .onsÜag 26 Februari 1947 IJMUIDER 'COURANT S.D.-uniform en pistool dienden de verdachten als argument In het begin van den hongerwinter werd Haarlem en omstreken onveilig gemaakt door een drietal lieden, die door het plegen van een groot aantal roof-overvallen in hun on derhoud voorzagen. Hedenmorgen behandelde het Bijzonder Hof te Amsterdam, onder presidium van mr. E. A. M. Lamers de eindfase van deze hisotrie. die indertijd in Haarlem veel opschudding ver wekt heeft. De eerste verdachte, een oud-S S.'er, P. H S., heeft inmiddels de beenen genomen en moest bij verstek berecht worden Uit de ge- tuigenverhooren bleek, dat S en zijn hand langers. zekere De H. en A. B M.. minstens acht strooptochten ondernamen, alle uit naam van den ..S. D Uit zijn betrekking als gevangenbewaarder bij deze instelling na ontslag uit de S.S. had verdachte een uniform en een pistool overgehouden, met behulp waarvan eerst bij een brandstoffenhandelaar in de Saenredam- straat te Haarlem een vrachtauto werd „ge vorderd". S deed een kras woord en ook bij de volgende slachtoffers, die zich grif lieten intimideeren. sleepte hij een groote hoeveel heid textiel en levensmiddelen in de wacht. Zoo werd een kruidenierswinkel in de Jan Steenstraat eind November 1944 met een be zoek vereerd en de even tevoren bemachtigde vrachtwagen deed dienst bij het vervoer van een groote hoeveelheid levensmiddelen en de huwelijksuitzet van de dochter van den krui denier. Telkens gebruikte verdachte S. zijn vuur- waoen als bedreiging en als ook dat niet vol doende hielp zette hij zijn woorden meer malen met een kaakslag kracht bij. Na den kruidenier was een aannemer-metselaar uit Heemstede aan de beurt, die op een avond in December 1944 de schrik van zijn leven kreeg, door het bezoek van drie tierende en dreigen de „Duitschers". De aannemer zou volgens hen zwarten handel bedreven hebben en bo vendien stonden er foto's van het Koninklijk Huis op de piano. Toch kon de geschrokken Heemstedenaar het op een accoordje gooien en met 585 vertrok het drietal. Vervolgens werd een bollenkweeker aan de Kerklaan te Heemstede bezocht. Een omvang rijke stapel dekens en beddegoed, die de man voor de zusters van het seminarie Hageveld bewaarde, vormde een goede buit; daarbij werden tusschen de bedrijven door kleine kostbaarheden als een vulpen en een hand dynamo weggenomen. Gedupeerde nummer zooveel was een boer ln de Haarlemmermeer: zijn heele huis werd onder groot misbaar onderste boven gehaald en met eenige duizenden guldens plus het beste van een pas geslacht varken aanvaard den de mannen de terugtocht. Dit was tenslotte aanleiding, dat de ..Feld- gendarmerie" het drietal arresteerde. Uit zijn verklaringen bij den P.O.D. moest blijken, dat S. in den hongerwinter niets meer te eten had en dat hij dus met zijn legitimatie-papieren op deze vreemde manier er op uittrok om aan den kost te komen. Eisch: achttien jaar. De procureur-fiscaal mr H. J Keune merkte op, dat zoowel het dienst nemen bij de S.S., het behalen van het „IJzeren Kruis" en de gepleegde roof-overvallen met elkaar in ernst wedijveren en eischte achttien jaar, ditmaal zonder aftrek, wegens de voortvluchtigheid van verdachte. Als hij gegrepen wordt za! hij vijftien jaar van zijn straf in een Rijkswerk inrichting moeten doorbrengen, meende de openbare aanklager. Tegen den luid snikkenden handlanger van S., A B. M., een nog jeugdige chauffeur, die als N.S.K K.'er corvee-dienst deed, daarna onderdook en eind 1944 in contact kwam met S., werd wegens hulpverleening aan den vijand en de hand- en spandiensten bij de strooptochten, zeven jaar geëischt. Over 14 dagen zal het Hof uitspraak doen. Meer rookwaar in den loop van Maart Er zijn allerlei aanwijzingen dat het huidige tabaksrantsoen spoedig iets rui mer zal worden; naar alle waarschijnlijk heid zal in den loop van Maart een extra- ibon worden aangewezen. De fabrieken werken op volle kracht en de toewijzingen zijn uitgebreid met een 100% toeslag. Als de winter geen stagnatie brengt door ko- lengebrek en vervoersmoeilijkheden, zal men dus spoedig wat meer te rooken krij gen. Japansche herstelbetalingen moeten worden gehaald De geallieerde commissie voor het Verre Oosten te Washington heeft in een mede- deeling aan generaal MacArthur, gealli eerd opperbevelhebber in Japan, bepaald, dat de landen, die herstelbetalingen van Japan ontvangen, zelf moeten zorgen voor de vervoersmiddelen om de goederen uit de Japansche havens te halen. Vertegen woordigers van de ontvangende landen zullen bij de ontmanteling en het verpak ken der goederen aanwezig mogen zijn. Invloed van de wederopbouw-misère en de vorst Kort na de bevrijding is er een periode I teruggekeerd, omdat er geen werk meei geweest, dat er heel weinig werkloozen voor hen was. Doodstraf geëischt tegen 41-jarige Amsterdamsche vrouw. St. Nicolaasverrasslng. j Een Heemsteedsche schilder maakte ten- i «lotte een angstigen Sinterklaar-avond mee toen bij zijn winkel de vrachtauto stopte en hij meegenomen werd naar zijn kosthuis waar het volop pakjesavond was. De geuniformde „Zwarte Pieten" hielden ook hier duchtig huis en met de woorden „alles van de weer macht gestolen" werd het geduldige vervoer middel volgeladen en ook de schilder moest mee. Een ooggetuige-voorbijganger beloofde het geval echter bij den „Hauptmann" te zullen melden, waarop S. den schilder liet loopen. Nederlandsche S.S.-ers .ontsnapt in Engeland Britsche handlangers voor den politierechter Maandag kon men voor den politierechter in Ola Street (Londen) het verhaal hooren over twee ontvluchte SS-krijgsgevangenen van Nederlandsche nationaliteit, die bij een poging om 'naar Argentinië te komen, de hulp kregen van zeven Britten. Deze zeven mannen werden vandaag ge hoord wegens medeplichtigheid aan dp ont vluchtingspoging van Herman Meyer en Hendrik Tiecken, die verleden jaar Juni uit hun cellen te Kempton Park wisten te ontkomen. Uit het verhoor bleek, dat de twee Nederlanders, van wie Meyer in de uniform van sergeant der „Royal artille ry" en Tiecken in die van korporaal van het „pionierscorps" gekleed was, zich het eerst vervoegd hadden aan het huis van een der beklaagden, Arnold Leese, te Guild ford, die hen doorstuurde naar het adres wenust en anuex-zijus ae Kuexe uerenenuig, van een tweeden beklaagde, Leslie Alfordwaarmede verdachte te werk ging, hier slechts de zwaarste straf eischen, namelijk de doodstraf met ontzetting uit alle rech ten voor den tijd van het leven". Vervolgens stond terecht de 39-jarige vriendin van de vorige verdachte, Johan na M. de R. uit Den Haag, die een groot aandeel heeft gehad in de uitlevering van Joodsche Nederlanders aan den S.D. Uit het getuigenverhoor bleek, dat zij het ge willig werktuig is geweest van haar vrien- „Je bent een duivel in menschengedaan- te. Nooit heb ik kunnen spreken, maar nu kan ik het wel", riep getuige Mies v. d. R. tegen de voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terecht staande Annie van D. uit. Verdachte was ten laste ge legd, dat zij van April 1943 tot September 1944, zelf Jodin, handlangersdiensten voor den S.D. had verricht en in die functie tenminste honderd van haar Joodsche landgenooten had uitgeleverd. De president vroeg de 41-jarige ver dachte hoe zy tot deze daden gekomen was. Zij antwoordde, dat zij in April 1943 door den S.D.-rechercheur S. wegens haar Joodsche afkomst gearresteerd was èn dat S. haar gezegd had, dat als zij adressen van ondergedoken Joden opgaf, zij weer op vrije voeten gesteld zou worden. Vol gens verdachte had zij vóór April 1943 illegaal werk verricht en wel speciaal ten behoeve van ondergedoken Joden, waar door zij op de hoogte was van vele Jood sche schuiladressen. „Ik had een krank zinnige angst en toen heb ik adressen op gegeven", riep zij uit. Nadien heeft zij regelmatig voor den S.D. gewerkt. Getuige S. verklaarde, dat zij zijn beste „V-vrouw" was. Hoeveel Joden zij aangebracht heeft, kon hf) niet verklaren, maar hij dacht, dat het er ongeveer honderd waren. Getuige K., die administratief werk voor den S.D. verrichtte, verklaarde: „Verdachte heeft zeker honderden Joden aan den S.D. uit geleverd, misschien wel tusschen de 500 en 700". Verdachte riep uit: „Er hoeft niet zoo veel over gesproken te worden. Ik heb het alles gedaan en ik heb er genoeg berouw van". In zijn requisitoir sprak mr. M. H. Gelinck over de terreur, die de Duïtsche bezetting over ons land heeft gebracht. „Speciaal de terreur tegen de, Joodsche bevolking, waarvoor menschen werden ge bruikt als verdachte, die een satanisch jachtinstinct ontwikkelden, waarvan tien duizenden als slachtoffer zijn gevallen. Verdachte, die sinds April 1943, toen zij met kortgeknipte haren en als man ge kleed ging en wier verweer, dat, toen zij zelf door Joden verraden was uit wraak andere Joden bij den S.D. aanbracht, vol komen onjuist blijkt te zijn, wist op een geraffineerde wijze in illegale kringen door te dringen en verraadde meedoogen- loos. Ik kan mij voorstellen", aldus mr. Gelinck, „dat verdachte in haar angst eenige adressen heeft opgegeven. Maar dat zij daarna het verraderswerk vrijwillig heeft voortgezet, is iets, dat door geen enkel argument verzacht kan worden. Vooral niet omdat de getuigenverklaringen bewezen hebben, dat de S.D. geen pressie op verdachte heeft uitgeoefend. Ik kan, gezien eenerzijds de satanische wellust en anderzijds de koele berekening, te Londen. Vandaar gingen zij, voorzien van het wachtwoord „Wij zijn gestuurd door een man die van katten houdt", naar de woning van nummer drie, Alfred Mac- carthy, in het Londensche district Shore- ditch. Dit verhuizen en verborgen houden van de vluchtelingen geschiedde van 18 Juni tot 15 Decembeij toen de beide man nen opnieuw gearresteerd werden. Een der op de zitting gehoorde getuigen zeide, dat de vluchtelingen hun identiteit niet onthuld hadden, doch zichzelf als Ne- derlandsche SS-mannen beschreven had den. De zitting werd aan het einde van den middag verdaagd. (United Press). Voorloopig geen zomerkamp te Zandvoort? Naar wij van het Departement van Openbare Werken en Wederopbouw ver namen, heeft dit Departement aan den heer N. Bouwes, initiatiefnemer van de zgn. Butlin-zomerkampen, die in 1948 te Zandvoort in gebruik genomen zouden worden, bericht, dat er groote bezwaren tegen de stichting van deze kampen zijn. Niet alleen dat toch altijd een belangrijk kwantum materialen aan den wederop bouw onttrokken zal worden zelfs als de heer Bouwes in slaagt bouwma- Itondiging van het Evangelie, dat er is terialen uit Engeland te krijgen maar ook zal er met het neerzetten van het kamp een groot aantal arbeidskrachten Kerk en Wereldvrede" Over het onderwerp „De Kerk en We reldvrede" sprak gisteravond ds. Hinlopen in de consistorie van de Ned. Herv. Kerk. Er is iets doorgebroken van het besef, zoo begon spreker, dat de kerk en de wereldvrede iets met elkaar te maken hebben, 't Is anders dan in 1919: Tóén een kerk, die zich beperkte tot de harten der menschen en die zich bemoeide met ethi sche vragen, als „Mag ik op Zondag rei zen?" of „Kan ik naar de bioscoop gaan?", thans leeft een inzicht, dat de kerk mede verantwoordelijk is voor den wereldvrede. Waarom zij mede verantwoordelijk is? Omdat aan haar is opgedragen de ver- din en geheel onder haar invloed stond. Mr. Gelinck wilde hiermede rekening houden, maar verklaarde dat deze om standigheid niet de geheele verantwoor delijkheid voor de daden van verdachte kon wegnemen. Hij eischte acht jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor het leven. Een aantal juwee- len, die Johanna van haar vriendin had ontvangen, werd verbeurd verklaard. Uitspraak in beide zaken op 10 Maart. Om het damkampioenschap van Kennemerland De tweede ronde van het tournooi om het damkampioenschap van Kennemerland werd in het clublokaal van Damclub „Het Noor den" te Haarlem gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: C. SuykH. Laros afgebr. B. ÖukelAtoe de Jong 1-1, Dix- hoorn—Tollenaars 0—2, Draayer—Wassenaar 02. De belangrijkste partij ging tusschen de twee D.C.IJ.-spelers Laros en Suyk. Zij speel den een boeiend spel. De partij werd echter na 4 uur spelen door het late uur afgebroken. Abe de Jong speelde tegen Dukel de „Roo- zenburg"-opstelling. Het spel werd na den openingsvariant vereenvoudigd. Een positie partij volgde, die eindigde in remise Dixhoorn verloor van den H.D.C.'er Tolle naars. Daar voor recht van deelneming min stens 40 procent van het gemiddelde is ver- eischt, zal de D.C.IJ.'er, om zijn rechten te behouden voor het volgende seizoen, sterker moeten spelen. De le klasse kampioen Wassenaar maakte een fraai debuut in dit tournooi, door van Draaijer te winnen. De wijze waarop het eer ste bord van damclub „Het Noorden" won wijst er op, dat in dit tournooi iets goeds van hem verwacht kan worden. De stand luidt: Abe de Jong 2 gesp. 3 p Tollenaars 1 gesp. 2 p Wassenaar 2 gesp 2 p. Dukel 2 gesp. 2 p. H. Laros 1 gesp. 2 p. Dixhoorn 2 gesp. 1 p. Draayer en Postma 1 gesp 0 p. Suyk 1 afgebr. partij. Woensdagavond wordt het tournooi in het Hof van Holland te Haarlem voortgezet. Ge speeld wordt: LarosDraayer, SuykDix hoorn, De JongPostma. WassenaarTolle naars. Dukel is vrij. rondliepen. Het bepaalde zich voornamelijk tot een groep ingeschrevenen van .Sociale Zaken, menschen die ook zelfs bij normale verhoudingen op de Arbeidsmarkt moeilijk aan den slag kunnen komen. Sinds eenigen tijd is daarin verandering gekomen. Op dit oogenblik zijn er in Haarlem en naaste om geving, naar wij van de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau vernamen, niet minder dan 2870 werkloozen ingeschreven. Dit zijn. zooals het technisch wordt uit gedrukt, de zichtbare werkloozen. Het aan tal (in de statistiek) onzichtbare werk loozen wordt op eenzelfde aantal geschat. Dit zijn. menschen die zonder werk zijn maar geen steun krijgen en zich bovendien niet als werkzoekende hebben laten in schrijven. Dit laatste is natuurlijk slechts een schatting, maar als men aanneemt dat er zichtbaar en onzichtbaar in Haarlem en omgeving ongeveer 5500 werkloozen zijn. wil dit zeggen op een aantal van ongeveer 55000 werkkrachten ongeveer 10 Natuurlijk speelt bij de werkloosheid de vorst een belangrijke rol. Buiten de menschen die door de gemeentebesturen aan het sneeuwruimen werden gezet, zijn er nog 1490 zoogenaamde vorst-werkloozen. Sinds eind December het kwik van den thermometer vrij geregeld onder nul staat, is het aantal geregeld gestegen. Verwacht wordt dat het nu wel op een maximum gekomen is. Vrijwel al het buitenwerk ligt stil. Als het weer omslaat, is aan te nemen dat zeer veel vorstwerkloozen weer gauw aan het werk zullen kunnen gaan. Toch zal het na den dooi nog wel eenige weken duren voor de bouwvakarbeiders die buitenwerk hebben, weer gaan werken. Voor grondwerkers moet de termijn nog langer genomen worden. Van de 1380 gewone werkloozen zijn er 471 die overbruggingssteun hebben, 57 man zijn bij de D.U.W. ingedeeld, terwijl 36 wachtgeld hebben. Opmerkelijk is dat onder de gewone werkloozen ook veel bouwvakarbeiders zijn, namelijk 344. In de eerste week van December 1946 was dit aantal 255. Daar aan is te zien, dat er steeds meer bouwvak arbeiders zonder wérk komen. Dit is onge twijfeld een gevolg van de omstandigheid dat vele Wederopbouw-o'ojecten stilliggen, omdat er geen materialen zijn. Hoe ernstig deze zaak is blijkt wel uit het feit, dat in de thans loopende maand voor de geheele provincie Noordholland slechts 50 m3 hout beschikbaar was. De Wederopbouw krijgt daarvan ongeveer 20 m3, wat wil zeggen het noodige hout voor4 arbeiders woningen! Het opmerkelijke is evenwel dat de vak kundige bouwvakarbeiders als regel nog allen aan den arbeid zijn. Zelfs wordt er nog door verschillende werkgevers in den een of anderen vorm meer loon betaald dan het geldende contractloon om die goede werkkrachten te behouden. En dat niet tegenstaande er zoo weinig aan Weder- opbouw-objecten gewerkt wordt. Met span ning wordt de vraag overwogen hoe het met de beschikbare arbeidskrachten gaan zal als door den tijd voor den Wederopbouw in een eenigszins behoorlijk tempo kan worden gewerkt. Er wordt thans door de Arbeidsbureaux in het geheele land een telling gehouden van de bouwvakarbeiders, opdat men een overzicht verkrijgt van de arbeiders die in de verschillende centra beschikbaar zijn. Haarlem leverde tot heden een vrij groot aantal arbeiders dat naar de zwaar-getroffen gebieden trok om daar te werken. In den laatsten tijd zijn vele van die arbeiders evenwel in Haarlem Met spanning wordt afgewacht hoe het zal gaan na het intreden van den dooi. In elk geval is zeker, dat dan de werken voor den opbouw van de luchthaven op Schip hol weer zullen worden voortgezet. Daar werkten tot voor kort ook veel Haarlem mers. Het wordt verantwoord geacht om zorg te wijden aan de scholing en herscholing van arbeiders, ook al doet men dit met het inachtnemen van eenige reserve. In Haar lem zijn thans 38 timmerlieden in oplei ding. Bovendien zijn er nog werkplaatsen daarvoor in werking in IJmuiden en Amsterdam. Waarnemend directeur van Openbare Werken benoemd Ter vervanging van ir. D. N. Dammers, die in militairen dienst is opgeroepen, hebben burgemeester en wethouders tot waarnemend directeur van Openbare Werken in tijdelijken dienst der gemeente benoemd ir. A. L. H. R. Gerla te Leiden, directeur van Publieke Werken te Batavia, met verlof hier te lande. Muller-veldloop uitgesteld Wegens de slechte weersomstandigheden is de door de H.A.V. Suomi georganiseerde natio nale Muiier-veldloop, die Zondag 2 Maart a.s. in de omgeving van Rooswijk gehouden zou worden, tot een nader te bepalen datum uit gesteld. BELGISCHE ERKENTELIJKHEID JEGENS BEVOLKING VAN VUGHT. In een plechtige zitting van den gemeente raad van Vught is de gouden eere-medaille van erkentelijkheid namens het Belgische Roode Kruis aan den burgemeester van Vught uitgereikt. De Belgische afvaardiging werd geleid door minister Terfve, minister van Wederopbouw en Oorlogsslachtoffers. Namens den Belgischen prins-regent was aanwezig minister Adam, minister van Begrooting en Ravitailleering. voorts de heer Ros. voorzit ter van het Nationaal Verbond van Politieke Gevangenen en kabinetchef van den minister van Verkeerswezen. Ook de Nederlandsche minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans was aanwezig. BINNENI^a Zondag 16 Maart geeft het Resldentie-ork onder leiding van Frlts Schuurman een cond'! in de groote zaal van het Paleis des Beaux a te Brussel, De violist Theo Olof treedt solist op. Het hoofd van de P.R.A. te 's Gravenha* Lange Voorhout 13. verzoekt hun. die door h!' schrijven van brieven aan het periodiek n' Gil" of aan de gelijknamige radiorubriek moeilijkheden ziin geraakt, zich in verbinding t stellen met de P.R.A. ie 's Gravenhage. Teve worden zij, die in hel bezit, zijn van exemty!' ren van „De Gil" en deze ten behoeve van h«! onderzoek zouden willen afstaan, verzocht «1 aan de P.R.A. te 's Gravenhage te bericht»! Te Amersfoort is, 72 Jaar oud, overleg. A. J. Looxma van Weideren baron Rengers, Jts" merheer in buitengewonen dienst van H. m V rvrirf „itflï'W De bekende Tvventsche folklorist en geschlu kundige, de heer J. J. van Deinse, is, 80 ia-' oud, te Enschedé overleden. Te Slikkerveer is een dubbele woning gebrand. Een baby van zeven maanden ls in vlammen omgekomen. HAARLEM EN OMGEVING De kiezerslijst voor het jaar 1947—ïsig tot en met 16 Maart ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. Tot en met 9 Maar- a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen. Dinsdagavond sprak voor de Haarlemsche af. deeling der V.I.R.O. (Vereeniging voor interna! tionale rechtsorde) de heer H. Troostheifr directeur van het propagandabureau der vereeri! ging, over de beteekenis van de U.N.O. en he- belang van een nationale inspanning tot intens;! veering van het werk der V.I.R.O. Een burger, die gisteren in de Schaepman. straat constateerde dat iemand bezig was etn fiets te stelen, rende den man na en wist htt rijwiel te heroveren. De dief zelf wist te ontsnap, pen. De politie zoekt thans naarstig naar hem Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling organiseert Zaterdag I Maart een contactavo&i met een gevarieerd programma in de zaal Groo te Markt 10. Zondagmorgen 2 Maart ls er een filmvoorstelling in het Frans Halstheater; ver toond wordt een prachtige film van Hans Mar- tin „Pareh, Het lied van de rijst", een speel- film uit het kampongleven in Indië. Koop niet des Donderdags op nieuwe bonnen Er zijn nog altijd huismoeders en ongetwijfeld ook huisvaders die zoo dra op Donderdagmiddag de krant met de nieuwe bonnenlijst in hun bezit is, hun mantel of jas aantrekken en met de reeds voor de boodschappen gereed staande tasch, mitsgaders hun" bonnen, zoo vlug mogelijk naar hun kruidenier loopen. Velen schijnen nog van meening te zijn, dat wanneer ze er niet als de kippen bij zijn, ze hun deel niet krijgen. Hiertoe bestaat, althans bij den krui denier, geen enkele reden. Er is van alles voldoende om de bonnen te hono- reeren. En de kruideniers worden wan hopig. Ze willen hun klanten gaarne ter wille zijn, maar overal waakt de CCD en nu er bovendien een strenge controle is aangekondigd, stellen niet alleen de kruideniers maar ook de klanten zich bloot aan een flinke boete. Dus niet vóór Vrijdag koopen op de nieuwe bonnen. Soekawati vertrokken Zijn vliegtuig maakt de 250ste retourvlucht naar Batavia Gistermorgen vertrok van Schiphol het KLM-toestel 312 onder gezagvoerder Rijk hof naar Batavia. Deze vlucht is de 250ste retourvlucht Amsterdam-Batavia sinds 10 November 1945. Bij de 28 passagiers, welke deze reu meemaken zijn Soekawati, president vaa Oost-Indonesië, zijn echtgenoote en twee zoontjes, voorts de heer Hamelink, minis ter van financiën van Oost-Indonesië, mr, dr. F. J. W. H. Sandbergen, hoofd van het verkeerswezen in Ned.-Indië, prof. dr, J. H. W. Verzijl, die ais juridisch adviseur aan de Commissie-Generaal is toegevoegd en de heer K. F. Zeeman, president van de Indische kantoren der Nederlandsche Han del Maatschappij. EXTREMISTISCH VANDALISME. Twintig extremisten van de Joodsche verzetsbeweging in Palestina Irgün Zwai Leiuni hebben een rij winkels in Tel Aviv vernield en in brand gestoken. Na een arbeid van twee uren door de brandweer woedde het vuur nog altijd voort. De brandstichting gold de meubelen, die in deze tweedehandsch zaken waren z tergelaten door Britsche geëvacueerden. 2 Maart 1947 hopen onze ge-FLINK GRON'. MEISJE 21 j.. liefde Ouders P. v. d. VLERK B. V. d. VLERK-DE BOER hun 121/2 jarige echtvereenl- ging te herdenken Dat zij nog lang gespaard mogen blijven ls de wensch van hun llefh, kinderen Plet, Willem, Gerard. Tulpenstraat 16,- Santpoort. Mevr. Notenboom, Kanaalstr. 107 IJm vraagt EEN MEISJE voor heele of halve dagen. Werkster 1 d. p. w. japonnen en schorten aanw. Aanm. na 4 uur. STOPWERK GEVRAAGD Pres. Steynstraat 52, IJm. FLINK MEISJE GEVRAAGD bij Mevr. de Goede, Kompasstr. 38, IJmuiden RUILEN: zwart fluw, m. man tel m. hoedje lft tót 4 J. v. vest v. oude dame. v d. Von dellaan 36, Driehuls. Ruilen: mooie gr. WONING te Driehuis v. IJm of IJm.-Oost. Adres te vern. bur. v d. blad. Heer met vaste positie zoekt GOED TEHUIS. Brieven L 1187 bur. v. d. blad.' Te huur: ZIT- of ZIT-SLAAP KAMER, omg, Santp. stat Br. L 1190 bur. v. d blad. gemoeid zijn, dat op het oogenblik voor den zoo dringenden woningbouw niet ge mist kan worden. Er werd ons echter uitdrukkelijk ver zekerd, dat het niet gaat tegen de stich ting van een zomercentrum naar Engelsch model als zoodanig. Alleen overwegingen voortvloeiende uit de urgentie van andere projecten, waren de oorzaak van de be zwaren van het Departement. DE SALARISSEN BIJ HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Op een persconferentie van den Nederland- schen Onderwijzersbond zijn mededeelingen gedaan over de salarieering van de leerkrachten bij het voorbereidend on derwijs De Nederlandsche Onderwijzers bond is van meening, dat indien niet spoedig een verbetering in de salarissen komt. nog meer leerkrachten dan tot nu toe reeds het geval was. dit onderwijs den rug zullen toekeeren. Gemiddeld wordt een salaris gegeven van 130 a 140 peT maand. De oudsten met 3040 dienstjaren een maximum van f 155 De hoofden ontvangen als begin salaris f 155 en als maximum 178 De bond ls van meening, dat indien geen «poedige verbetering komt, het openbaar voorbereidend onderwijs geheel vast zal loopen. voor ieder mensch en voor ieder volk. Van de kerk wordt gevraagd te worste len met de grootste vraagstukken van de samenleving. Doet zij dit niet, dan staat zij medeschuldig aan wat in de toekomst staat te/gebeuren. De oorlog bracht ons de bevrijding, maar geen uitbanning van den boozen 'geest. Dit laatste is zelfs niet voor de geraffineerdste bom weggelegd. Jezus zeide het ook: „Niet door macht en geweld zal het geschieden, maar door Mijn geest". Onze wereld gaat, zoo doorgaande, on herroepelijk verloren. Alleen, waar Gods liefde in Christus macht gaat uitoefenen, daar is behoud. De kerk moet zelf in de eerste plaats broederschap zijn. Daarom is de verdeeld heid in en het vernationaliseerd zijn van de kerken bedenkelijk. De kerken moeten elkaar willen zoe ken. De oecumenische beweging dient ge steund te worden want zij zal het leven der volkeren kunnen beïnvloeden. Haat en wantrouwen moeten overwon nen worden en vervangen door den ern- stigen wil een betere samenleving te scheppen. „Nog is het niet te laat; moge daarom de kerk haar taak verstaan", zoo besloot spreker. Jongelui die wenschen te trouwen zoeken GEI) VAN WONING. Br, L 1185 bur van dit blad NAAIWERK gevraagd. Brieven L 1186 bur v. d. blad. Vermist: WITTE KEESHOND met bruine ooren Speelkame raad v, kleinen Jongen. Tegen bel. terug bez Kerkerlnklaan 45. Santpoort. zoekt betrekk. v. d. en n 1. IJm. of Driehuls. Ahornstr. 42 IJmulden-O. Te koop gevr. electr. WASCH- MACHINE. Defect geen bezw. Br. L 1189 bur. v. d[ blad. Te koop gevr. ELECTR. FOR NUIS Brieven L 1189 bur van dit biad. Te koop gevr grijze VOS of BONTS J.\ ALK RAAG (doel garneering) of rullen voor nieuw blauw dames sport- mantelcostuum m. 42-44. v. Beek, v. Galenstr. 8, IJm.-O. Te koop gevr 1 p LEDIKANT m. spiraal of rullen v. brand stof Adres bur v. d. blad. Te koop: wit wollen DAMES- VEST en donkerbl. gab re genjas voor Jongen 14-16 J. Ruvsdaelstr. 19. IJm.-O. TE KOOP: 1 pr. nieuwe werkschoenen m 43 of te rui len voor lage schoenen m. 44. Trompstraat 192. Te koop: goed onderh. DRAAI HAARD f 35 Zulderdorpstr 13. Oud-Velsen GEVRAAGD voor verschillende afdeelingen. Prettige werkkring, reisgeld wordt vergoed. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalsche Straat weg 17, Santpoort-Station. N.V. Melkinrichting „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" Wijk aan Zeeërweg 160, IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding Persoonlijke aanmelding aan het kantoor. Te koop: een paar lederen H. LAARZEN, m 39 Goris, Ahorn straat 44. IJm.-O. Te koop1 pr. n we BEEN KAPPEN. Alex. Bellstr. 35 IJmuiden. Te koop: H. RIJWIEL met banden v Wassenaerstraat 19, IJmulden-O In goeden st. z DAMESFIETS te koop met g, blnn. en bult. banden. Te bevr. Jac. v. Heemskerkstr. 35 Te koop: in g st z. TWEE LINGKINDERWAGEN. Iepen straat 16. Te koop: een goed VLOER KLEED 2.70 bij 2 M. f 150. Te bezichtigen na 3 uur. Adres bur van d't blad. N.V. 's-Gra venhaagsche Begrafenls- ondernemlns ..SinipHoltas" W. J. INNEMEE ZONEN Pil. HAARLEM Rinderhnlsvest 29-33 (v.h. R. Smlnk) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving ln het „ARCHIEF" waarborgt regelins volgens beschreven wenorbeh Voor KOPER, LOOD en ZINK Betaalt flink Trompstraat 35 IJmuiden.Oost Tel. 4275 OPLEIDINGSSCHOOL VOOR EXAMENS Dames leert Uw eigen kleeding maken! Goede gelegenheid om voor eigen g-ebruik alle voorkomende kleeding te vervaardigen. Ochtend-, Middag- en Avondlessen. Club- en Privélessen. Patronen naar maat. Pasklaar maken Les in nuttige handwerken. Spreekuur: Maandag 45 uur. Dinsdag 89 uur. Directrice: N. ROODENBURG Gediplomeerd Leerares RUSBURGLAAN 1 SANTPOORT „HET WITTE KRUIS" AFDEEUNG VELSEN (Kinderen van 1 tot 6 jaar). Te beginnen Maandag 3 Maart 1947 a.s. zal op lederen eersten en derden Maandag van de maand, van 2 tot 3 uur n.m. zitting worden gehouden in het Witte Kruissebouw Kennemerlaan 125 te IJmuiden. Het consult zav gratis worden gegeven door de Kinderarts Mej. J. J. Hoogenboom Het zittingsuur op Zaterdagmorgen van Dr. W. M. Naes- sens, komt hierdoor te vervallen. Gooi geen geld ln het water Het koopen van levensmiddelen op de nieuwe bonnen des DONDERDAGS is niet toegestaan. Door aangekondigde strenge controle stel len zoowel KOOPER(STER) als WINKELIER zich bloot aan een flinke boete. Het publiek wordt dan ook dringend ver zocht geen druk op de winkeliers uit te oefenen om op DONDERDAG op de nieuwe bonnen af te leveren. DE KRUIDENIERS VAN DE GEMEENTE VELSEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. 93 vestigingen in Nederland, waaronder tei IJmuiden, Oosterduinweg 27 Haarlem, Ged. Oude Gracht 82 Tel. 13870—13879 De Fa. VERKADE sfelt ons in staat U te kunnen leveren „BISKIVO", de Vitamine C bevattende biscuits k 30 ot. per 100 gram, uitsluitend voor babies, a.s. moeders,maaglijdersstersen koorts- patiënten. (Een en ander aan te kunnen toonen). Het adres hiervoor is: D. OTT „De Toko", Pres. Steijnstr. 42. Tel. 5511 Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIEX AA1MAGHIXE' Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N.. TET/EF. 2278 Telefoon of briefkaart en.... wjj komen. Komt bij ons met Uw BON en U slaagt zeker Ook ZONDER BON een groote sorteering Groeneweg 80 t/o Rex

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4