IJmuider Courant Veldslag in Brussels centrum Onze Toekomst Oostenrijksche benden in Joego-Slavië? vm Indië-debat in de Eerste Kamer De Etna braakt weer vuur en verderf uit Het groenten-conflict ten einde Weerbericht '61e Jaargang No. 18o70 u„. Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, f nn 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. £ÏÏërti Z-b! SPaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 27 FeKruari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 1 4.Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HFT tijdig ontdekte Nazi-complot, dat de liefelijke bedoeling had om de geal lieerde bezettingslegers in West-Duitsch- tand door middel van bacillen-culturen te ifan uitmoorden, als zij bepaalde eischen zouden inwilligen, is ook voor ons een üerijk verschijnsel. Want hoe men het mnt beschouwen wil, niemand kan ontken en dat het een ongunstig teekeft is voor ontwikkeling van zaken in het bezette Duitschland. Er blijkt uit dat de Nazigeest, imnlaats van te luwen, An kop weer op dekt Wat moet het verdere verloop in riuitschland worden, terwijl de bezettende «Toote mogendheden verdeeld zijn in hun vattin°en en de conferentie van Moskou ü'tntengevolge geen uitzicht op spoedige overeenstemming biedt? Wij dienen daarbij té beseffen, dat wij aan Duitschland gren en en in die positie zullen blijven. Wat zijn onze kansen binnen tien, twintig of dertig 'ar? Deze vraag betreft vooruitziend be leid'" een van die oude en beproefde waar- JL''waartoe wij,terug zullen moeten kee- Tal van eenvoudige menschen begrij- en dat en toonen daarmee meer inzicht San talrijke publicisten en politici. Deze men=chen maken zich bezorgd over de toe komst, omdat die het lot van hun kinderen raaktOok heeft de tweede wereldoorlog i hen tót het besef gebracht, dat de toekomst niet afhankelijk is van binnenlandsche po litieke disputen, maar van buitenlandsche verhoudingen. Na den eersten wereld oorlog bleek de sfeer van belangstelling van den gemiddelden krantenlezer zióh ver te hebben uitgebreid. Na den tweeden oor log is dat opnieuw het geval. Een collega, wiens blad geheel ten plattelande ver schijnt, vertelde mij dezer dagen dat hij hoogst verbaasd was geweest, na de be vrijding, over de volkomen verandering in de belangstelling van zijn boeren-lezers, die buiten hun plaatselijke berichten op niets zooveel prijs bleken te stellen als op voorlichting over het buitenland. In de steden neemt men overeenkomstige ver schijnselen waar. Wat stelt onze regeering, wat stellen onze politici zich voor van onze toekomstige verhouding tot Duitschland? Wat antwoor den zij als men hun vraagt, welk vooruit ziend beleid zij te dezer zake voorstaan? Wij moeten toch weten welke bestaans zekerheid ons voor de toekomst beschoren zal zijn naast een volk, dat agressief zal worden, evenals in het verleden, als men het niet in een Europeesche Unie opneemt en dus op den duur weer aan de kwade instincten van zijn heerschers overlevert. Men moet het geheele Duitsche volk niet vereenzelvigen met de Nazi's. Maar dat de groote meerderheid van dat volk zich ge- 'i makkelijk laat meeslepen door eerzuchtige, gewetenlooze sabelzwaaiers en avonturiers al verkeerde het dan in sombere stem ming, dat het in 1939 opnieuw slaafs volg de weten wij allen. Onze Oostgrens wordt beveiligd door de aanwezigheid der geallieerde bezettings legei's in Duitschland. Hoe lang zullen die daar nog blijven? Zij komen de bezetters op enorme uitgaven te staan. In den laat- sien tijd is vooral de sterkte der Britsche bezetting al meermalen besnoeid, hetgeen natuurlijk de animo der Nazi's voor samen zweringen heeft verhoogd. Pas is een Witboek verschenen, waarin het „netto totaal der overzeesche staatsuitgaven" voor 1946 wordt medegedeeld. Het bedraagt drie honderd millioen pond en betreft de uit gaven in Duitschland, het Middellandsche Zee-gebied, het Midden-Oosten en Zuid- Oost Azië. De regeering deelt mede dat zij dit totaal in 1947 wil verlagen tot honderd vijfenzeventig millioen pond. Zij zegt niet hoe. Zij zal wel niet in zoo drastische ver mindering slagen, want Groot-Brittannië kan het wiebelige machts-evenwicht der huidige wereld niet verstoren, door zich plotseling op groote schaal aan haar bui tenlandsche ondernemingen te onttrekken. Maar de economische positie van het land is slecht, de strenge winter heeft die nog verslechterd en er bovendien sterk de aan dacht op gevestigd.enfin, men zal moe ten besnoeien zooveel men kan. Omtrent Amerika's Duitsche politiek, aanvankelijk volkomen duister en later on derhevig aan wijziging gebleken, staat in ieder geval wel vast dat men er in de Ver- eenigde Staten niets voor voelt, tientallen jaren lang bezettingslegers in Duitschland te handhaven. Alleen de Franschen, wier zelfbehoud ermee gemoeid Is, zullen tot het uiterste bereid zijn te blijven. Omtrent de Russen kan men slechts gissingen maken. Meent iemand nog dat Duitschland, in dien het op den ouden grondslag als „sou- vereine staat" zou kunnen herleven, zich binnen twintig jaar niet voldoende zou kunnen herstellen om opnieuw een gevaar voor West-Europa te worden? Zoo dachten in 1919 veel menschen. Maar zij hebben daarna iets geleerd. D_e ontdekking van het Nazi-complot geeft opnieuw aanleiding om te vragen: Wat is de Nederlandsche politiek ten aan zien van Duitschland, rekening houdend met de toekomst? Wat is de Nederlandsche politiek ten aanzien van Europa, rekening houdend met de toekomst? Waarom zitten wij bij de U.N.O. onderdanig in een hoekje -en geven geen groote lijn van politiek be leid aan zelfs niet op grond van ons eigenbelang? En als wen geen streven naar Europeesche Unie mocht willen, wat wil men dan wel? Eenige kentering in den toestand wordt misschien aangekondigd door de volgende opinie van „vele leden" in het dezer dagen verschenen Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken: „Te vaak krijgt men den indruk, dat ons optreden wordt be- heerscht door een overtuiging a priori van eigen onmacht. De geschiedenis heeft ech ter aangetoond dat een doelbewust, krach tig en overtuigend optreden van een kleine mogendheid, ook wanneer dit mocht in- druischen tegen de inzichten en de belangen van groote staten, soms aanvankelijk eenige ontstemming wekt, doch op den duur tot veel beter uitkomsten leidt dan een schuchtere houding, ingegeven door de vraag,^ of het ingenomen standpunt wel gevallig is aan de wederpartij". Ook blijken „eenige leden" van meening t® zijn, dat voor ons land en de nauw er mee verbonden kleine naties een bijzondere raak is weggelegd tot vorming van een West-Europeesche federatie. Wij zijn wel onderweg naar de behan- ■7?s..van hoofdzaken. Zij zal onver mijdelijk moeten komen. Maar het duurt R. P. In den afgeloopen nacht heeft een felle Brand gewoed ln het divisie-hoofdkwartier van w Le®er des Heils aan de Prinsegracht in Den ,a°- De achterzijde van het gebouw brandde geheel uit. Oudgedienden trachtten parlements gebouw te bezetten De binnenstad van Brussel is Woensdagmiddag het tooneel geweest van een rumoerige demonstratie, georganiseerd door een groote menigte oud-krijgsgevangenen, welke betooging ontaardde in een waren veldslag met de politie. De demonstranten trachtten de parlementsgebouwen binnen te dringen, waarbij zij door de rijkswacht, die met den blanken sabel chargeerde, werden tegengehouden. Tevoren had de menigte echter kans gezien een afdeeling van de rijkswacht in de Koninklijke Straat te overrompelen, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De demonstranten droegen spandoeken mede waarop zij hun eischen tot financieele vergoedingen kenbaar maakten. Bij hun pogingen om de ministerieele ge bouwen binnen te dringen vernielden de betoogers de omheining van den Park schouwburg. Zij braken de straat op en wierpen de steenen naar de Rijkswacht, waardoor verschillende manschappen ge wond werden. De overrompëlde politie mannen riepen toen de brandweer te hulp, die de vechtende menigte onder „vuur" nam. Daarbij werd zonder onderscheid ge spoten op de demonstranten, de politie agenten en de gendarmes te paard, zoodat een ware ohaos ontstond. Tenslotte ver overden de demonstranten een der brand spuiten, die op de aanrukkende politiever- sterking werd gericht. De bereden politie geraakte in het vuur van den strijd haar paarden kwijt, die in wilden angst tusschen de menigte op en neer renden. De straat was bezaaid met helmen, sabels, stokken en steenen, terwijl enkele auto's, die door de betoogers in brand waren gestoken, het beeld der verwoesting volmaakten. De eischen Bij de ministerieele gebouwen werd de woedende menigte tot staan gebracht, of schoon zij er wel in slaagde een aantal rui ten te vernielen. De voorzitter van de fe deratie van oud-krijgsgevangenen, de heer R. Nachey, werd in het parlementsgebouw toegelaten, waar hij de eischen der Detoo- gers aan den minister van Binnenlandsche Zaken, Buisseret, voorlegde. De demon stranten eischten erkenning van hun status als oud-krijgsgevangenen, met al de daar aan verbonden wettelijke vergoedingen, zooals uitbetaling van de soldij sinds de capitulatie van het Belgische leger in 1940, vergoeding voor de „scheidingsjaren", door gebracht in Duitsche gevangenschap en res titutie van persoonlijke schade door de ge vangenschap geleden. De minister maakte later bekend, dat een wetsvoorstel betref fende-den status van oud-krijgsgevangenen Vrijdag in het parlement zal worden in gediend. Hij zeide dat inwilliging van alle eischen den staat een bedrag van 6500 millioen francs zou kosten. In den avond van Woensdag werd be- Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat gisteren een Britsch ant woord is ingediend op het Joegoslavisoh protest tegen den moord op den Joegosla- vischen consul Glumcic, die onlangs in een kamp nabij Napels om het leven kwam. In het Lagerhuis zal binnenkort een ver klaring over dit incident worden afge legd. Het Britsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bevestigd, dat een Joe goslavische nota, waarin protest wordt aangeteekend tegen beweerde invallen van Oostenrijksche benden in Joegoslavië, te Londen is ontvangen. Doelmatige verdeeling der woongelegenheid Naar het A.N.P. verneemt, is zeer binnen kort te verwachten de indiening van een wets ontwerp tot bevordering van doelmatige ver- deelïng der woongelegenheid, ter vervanging van het Vestigingsbeslnit met nitvoerings bepalingen en het Vorderingsbesluit Woon ruimte. Vietnam vraagt Roode Kruis.hulp Volgens United Press heeft de Vietnam- radio een dringend beroep uitgezonden op alle Roode Kruis-organisaties in de wereld voor hulp bij het voeden van drie millioen oorlogsvluchtelingen. Deze vluchtelingen hebben dringend bescherming tegen epide mieën noodig, aldus de radio-omroep. Het internationale Roode Kruis 'heeft reeds zijn edelmoedige belangstelling ge toond, aldus de omroep, maar het blijft noodzakelijk een beroep te doen op de or ganisaties van landen, zooals vooral India, Burma, Siam en de Philippijnen. kend dat de betooging een dooae en dertig gewonden heeft gekost. De doode is een vijftig-jarige wouw, die door de opwinding een beroerte kreeg en tusschen de demon stranten dood neerviel. Er is gedurende de gevechten wel door de politie geschoten met karabijnen en mitrailleurs, doch vol gens de verklaring van minister Buisseret waren deze wapens met los kruit geladen. Een journalist van een groot Brusselsch blad, die in zijn artikelen de zaak der oud krijgsgevangenen steeds warm verdedigde, werd desondanks van zijn auto beroofd, die hü later ondersteboven terugvond met stuk gesneden banden. Wie zich gisteren in Wijk aan Zee over den ijswal, die op het strand ligt, heen waagde kon het Noorsche tankschip „Vildkaf' waarnemendat op de kust is geloopen. Het ts hedenmorgen om halfacht vlotgesleept door de sleepbopten „Maas" van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst en Stentorvan bureau Wijsmullerwelke den tanker in IJmuiden hebben binnengebracht. Hel woord is aan.... Anonymus: Het geheim van leven is niet, te doen wat ge plezierig vindt, maar plezierig te vinden wat ge doet. (Van onzen parlementairen redacteur) Ofschoon officieel de begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen het onder werp vormde van het senatoriaal de bat, liep vrijwel de geheele discussie over het vraagstuk Nederland-Indië. Daarbij nam uit den aard der zaak Linggadjati met wat hieraan vastzit niet te vergeten vooral ook de door de Tweede Kamer aangenomen motie Romme-Van der Goes van Naters een belangrijke plaats in. Bij wijze van rustige inleiding der be raadslagingen deed mr. Kropman (K.V-P.), pas terug van de door de parlementaire commissie naar de West ondernomen reis, zijn gehoor in gedachten even vertoeven bij dat gedeelte van het rijk, om onder meer aan te stippen, dat er een rapport aan de regeering zal verschijnen. Overi gens was echter de geheele verdere dag aan het teere en moeilijke vraagstuk be treffende Indië gewijd. Wel beschouwd vielen er drieërlei soort geluiden te beluisteren. Daar waren de klanken van bittere, felle verontwaardi ging en afkeuring welke mr. Pollema (C.-H.) en de heer Algra (A.-R.) te hoo- ren gaven. Dan was er het ongetwijfeld ook in mineur gestemde betoog van mr. Stikker (P. v. d. V.) Maar toch, ondanks de aankondiging dat zijn fractie voors hands tot stemmen tegen de begrooting overhelt wegens haar oordeel, op het oogen- blik, omtrent het regeeringsbeleid, scheen deze afgevaardigde een ietwat minder extreem standpunt als eerstgenoemde spre kers in te nemen. Zoo kon men bepaald den indruk krijgen, dat hij tenslotte nog eenige uitkomst uit de zijns inziens bedroe vende economische situatie van Indië denk baar acht, als'het nog tot aanvaarding van Linggadjati-met-toebehooren door de re publiek zou komen,.aangezien dan pas het tot stand brengen van financieele en eco nomische accoorden te verwezenlijken is. En die zouden eventueel nog redding kun nen brengen. Economische ineenstorting van de Indische samenleving, met alle ver- dere ernstige gevolgen daarvan, dreigt vol gens hem in sterke mate. Daar hij echter het denkbeeld opperde, eventueel een uit spraak van de Kamer te willen bevorde ren, die van de regeering zou verlangen, dat zij de noodige maatregelen zou gaan treffen ter verbetering van de levensom standigheden in Indië, scheen deze senator toch nog iets positiefs mogelijk te achten en voor te staan. Als derde geluid kreeg men het betoog van oud-minister Kerst-ens (K.V.P.) te hooren, dat in groote lijnen ten doel had de regeering te steunen en opwekte om den weg te banen voor het nieuwe dat komen moet. Mr. Pollema stond eerst stil bij het vol gens hem achter een nevelgordijn door de Tweede Kamer gevoerde Linggadjati- debat, om vervolgens van leer te trekken tegen de republiek, welke hij in tegen stelling met den 'heer Kerstens, die had ge wezen op het ontwikkelingsproces dat al lang gaande was voor er één Japanner voet aan wal op Java zette een Japansón Monument voor Velsen Voor het Comité „Mo nument Velseh" ont wierp de beeldhouwer N. R. v. d. Kreek te Bussum een fraai monument, dat opge richt zal wórden op het Tiberiusplein te IJmuidenOp het voetstuk komen drie meer dan levens- groote bronzen figu ren, 'voorstellende een zeeman, een soldaat en een verzetsman, symboliseerende de slachtoffers uit de gemeente Velsen.- product noemde. Met democratie had die republiek niets te maken, doch louter met terreur. Zeer lang stond hij verder stil bij de vraag, welke positie nu in werkelijkheid de Kroon zou innemen Voor hem ging het vooral daarom. Na opneming van Neder land welgezinde inheemschen in het kabi net als ministers zonder portefeuille be pleit te hebben, als ook het naar Indië stu ren van een „permanente" parlementaire commissie, om daar een oog in het zeil te houden, verklaarde mr. Pollema, dat de kern van alles voor hem en zjjn geestver wanten is: handhaving van de rijkseewheid, overkoepeling dus van het rijk onder het gezag van de Kroon uit naam van Oranje. Mr. Stikker (P. v. d. V.) die pas van een nieuw bezoek aan Indië is teruggekeerd, gaf te kennen dat de feiten toonen hoezeer het ondoenlijk is, vertrouwen te stellen in de vertegenwoordigers van de republiek. Onmiddellijk voegde hij er aan toe, dat Uien evenmin vertrouwen kan hebben in de zijns inziens volslagen ondeskundige Commissie-Generaal. Voorts maakte hij ook eenige zeer critische opmerkingen over Dr. Van Mook. De minister moest nu eens duidelijk antwoorden op de vraag, hoe de regeering tegenover dezen functionaris staat, of zij hem toch nog wil handhaven, dan wel thans aan zijn heengaan de voor keur zou geven. Hij schetste de door hem zelf waargenomen trieste economische si tuatie in Indië en kwam toen op de thans gerezen moeilijkheden, op de nieuwe phase die ontstaan is doordat de republiek de onderteekening van Linggadjati conform de motie-Ronime-van der Goes van Naters schijnt te weigeren. Niet zonder reden vroeg de heer Kerstens naar de diepere oorzaak van deze weiger achtige houding. Had de Commissie-Gene raal de zaak ginds wel goed voorgedragen? Overigens wees deze spreker er bovenal op, dat men ten onzent te lang en te veel de beteekenis als ook het wezen van de Indonesische nationalistische beweging, die tevens een ommekeer op sociaal gebied be werkstelligt, onderschat heeft. Te weinig oog had men zijns inziens gehad voor het geen er zich reeds lang voor de Japansche invasie in Indië ten aanzien van het ver langen naar zelfstandigheid voordeed. Ook op economisch gebied was zich reeds sinds ongeveer 1930 een evolutie gaan voltrek ken. Zijn conclusie was, dat men nu ein delijk de noodzakelijkheid van een dyna mische staatkunde met betrekking tot In dië moest gaan inzien eri dat, in plaats van verlangend het oog te richten op het ver leden van een voortreffelijk door Neder land geleid Indië, de bereidheid moest blij ken, mee te werken aan het tot stand ko men van een vrij Indonesië. Een blijk van vertrouwen in de republiek zou zijns in ziens thans nog veel goeds tot resultaat kunnen hebben. Vermeld zij nog, dat mr. Pollema's boos heid over de afwezigheid des morgens van den minister-president niet geheel gerecht vaardigd bleek. Minister'Jonkman had den waarnemend voorzitter, prof. mr. Anema, te voren toegefluisterd, dat de premier door ambtsbezigheden verhinderd was en pas in den namiddag zou kunnen verschij nen. Dit geschiedde dan ook en voorzitter Anema biechtte ruiterlijk het door hem be gane verzuim. Hij had namelijk de mede- deeling van minister Jonkman niet opge vangen en haar daardoor ook niet aan de Kamer overgebracht. Australisch journalist over den toestand in Indonesië Een bijzondere correspondent van het te Brisbane verschijnende blad „Telegraph", die juist een tocht door Nederlan&sch-Indië heeft gemaakt, schrijft dat dagelijks duizenden uit gehongerde en zieke Indonesiërs uit de repu- blikeinsche gebieden naar onder Nederland sche controle staand gebied trekken De cor respondent schrijft voorts, dat ontelbare men schen in sommige deelen van het land van den honger te lijden hebben, of worden be dreigd door een acuut voedseltekort, ofschoon op andere plaatsen meer rijst aanwezig is dan men daar kan consumeeren. Volgens den correspondent heerschen de slechtste toestanden op Madoera. dat niet vol doende voedsel kan voortbrengen voor zijn bevolking van twee millioen zielen. De repu- blikeinsche regeering levert geen voedsel aan dit eiland en de Nederlanders kunnen slechts weinig doen om de situatie te verlich ten, daar dit gebied voor hen verboden ter rein is krachtens de voorwaarden van den wapenstilstand. Het gevolg ervan is, dat dui zenden Madoereezen in bootjes de zee over steken naar Soerabaja, waar zij gevoed en onderdak gebracht worden. Duizenden, die trachten het nauw zwemmend over te steken, zijn bij deze poginc verdronken. De corres pondent voegt hieraan toe. dat de Nederlan ders- zich "hier voor een zware taak zien ge steld) aangezien zij zelf met beperkte hoeveel heden voedsel en medicijnen te kampen heb ben. In de buitenwijken van de stad zijn veld- kllnieken aangebracht en duizenden Indone siërs'komen uit republikeinsoh gebied over de demarcatielijn om zich te laten behandelen en velert hunner zijn bang weer naar huis terug te keeren, daar zij repressailles verwachten voor hèt feit, dat zij Nederlandsche hulp heb ben gezocht. De militaire toestand wordt door den schrij ver als gespannen en gecompliceerd doch niet als hopeloos beschouwd. De Chineesche communisten beginnen lente-offensief De communistische troepen hebben in Mandsjoerije een lente-offensief ingezet, dat volgens berichten uit regeeringskringen de grootste communistische operatie is sinds de Japansche capitulatie. De communisten zou den Loengan (50 km ten N.W. van Tsjang- tsjoen) hebben veroverd. De spoorwegverbin ding tusschen Tsjangtsjoen en Kirin is ver broken, daar de communisten het tusschen gelegen terrein in handen hebben. Toch ge looft men niet, dat de communisten een ern- stigen aanval op Tsjangtsjoen zullen richten, waar een aanzienlijk aantal regeeringstroepen gelegerd ligt. Haarlem wil 500.000 leenen B. en W. stellen den raad voor gebruik te maken van een aanbieding van een geid- leening van 500.000 aan te gaan tegen 3^4%, looptijd 25 jaar. Met dit geld wordt een loopende leening tegen Zy^% afgelost. Twee kleine menschen en een groote hoop sneeuw. Aan den Noordelijken rand van Haarlem is het geen „witte wade" maar een „wit obstakel", dat de kleine huisjes aan den Slaperdijk praccisch van de be schaving afsluit. Met vereende krachten is men er in geslaagd een geul te graven die weer wat op een weg lijkt, maar een honderd meter meer Oostelijk werd het te bar en daar moet de zwoegende „Pool reiziger" 'zijn weg zoeken door de be sneeuwde weilanden. Geweldige lavastroom bedreigt dorpen De vulkanische uitbarsting van de Etna die Zondag begon, heeft thans de evacua tie van verschillende Si cilia ansohe dorpen op de helling van den vulkaan dringend noodzakelijk gemaakt, daar de tien kilo meter lange lavastroom zich in de rich ting van deze dorpen beweegt met een snelheid, die zich sinds Zondag verzesvou- digd heeft. Woensdagmiddag was de zie- I dende stroom tot op twee kilometer van het dorp Passo Pisciaro genaderd. Er zijn plannen om den loop van de lavamassa door bomontploffingen van richting te veranderen. De gloeiende massa beweegt zidh in Noordoostelijke richting over het oneffen, berggebied en heeft het brandende bosch van Castiglione reeds achter zich gelaten. Dinsdagavond verdeelde de lava zich in drie stroomen, maar Woensdagmorgen hadden deze zich weer tot een groote mas sa vereenigd. De lavastroom passeerde op korten af stand het dorp Cisterna, maar daar hij de diepste punten van het dal volgt, is het niet waarschijnlijk dat hij dit dorp zal aantasten. Passo Pisciaro, een dorp van minder dan duizend inwoners en op 35 kilometer af stand van Catania gelegen, ligt onmiddel lijk in den weg dien de lavastroom volgt, doch wordt eenigszins beschermd doordat het hooger dan de omgeving ligt. Honderden carabinieri hebben zich met hun reddingsvoertuigen in Passo Pisciaro verzameld en de beide prefecten van Ca tania alsmede mgr. Camillo Patane, aarts bisschop van deze stad, hebben zich naar het bedreigde plaatsje begeven om bij eventueele evacuatie behulpzaam te zyn. Ook in Cisterna zijn maatregelen genomen om aan de reddingsactie te kunnen deel nemen. (U.P.) Polen gaat de rekening vereffenen Meer dan 600 personen die beschuldigd zijn van wreedheden tijdens de Duitsche bezetting van Polen zijn gisteren onder bewaking uit Dachau naar Polen vertrok ken. waar zij door Poolsche militaire tri bunalen zullen worden berecht, meldt Un. Press. Onder deze gevangenen bevinden zich. genera al-majoor Herbert Becker (ex-poli tiechef m Krakau), luitenant-generaal Hans Oberllnder (chef der geheime politie) en generaal-majoor Friedrich Seeman (lid van het kabinet te het bestuur te War schau) en 12 vrouwen. Tribunaal-uitspraak De derde kamer van het Haarlemsohe Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak tegen de aannemers J. A. en W. B., die tij dens de bezetting verschillende Duitsche opdrachten hadden aanvaard en uitge voerd. J. A. werd veroordeeld tot een internee- ring van 2 jaar en 4 maanden en W. B. tofc 2 jaar. Beide straffen zijn met aftrek van voor arrest en gaan gepaard met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht. De minister van Justitie heeft een commissie geïnstalleerd, welke tot taak heeft om de vraag te bestudeeren, welke wettelijke maatregelen zouden kunnen worden genomen, teneinde het euvel der veelvuldige echtscheidingen tegen te gaan. Vrijdag gaat een nieuwe regeling in De groentenhandel zal met ingang van Vrijdag hervat worden op basis van een drie-prijzenstelsel, dat inhoudt maximumprijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den detailhandel. De verdeeling van den aanvoer zal op de veilingen geschieden onder toezicht van commissies uit den groot- en klein handel. Deze beslissing is het resultaat van een Maandag in Utrecht gehouden vergadering van de verschillende organisaties uit den groentenhandel met regeeringsvertegen- woordigers. Het voornaamste onderwerp van de besprekingen was de mededeeling van minister Mansholt in de Tweede Ka mer naar aanleiding van de interpella tie-van den Heuvel op 20 Febr. dat hij bereid was, in gezamenlijk overleg met de betrokken groepen, tot het vaststellen van maximum-prijzen over te gaan, mits de or ganisaties echter hun advies tot stopzetting van den verkoop zouden intrekken. Op de Utrechtsche vergadering werd besloten dit advies inderdaad in te trekken en gister avond deelde minister Mansholt mede, dat hij zich met de hem voorgestelde regeling kan vereenigen. Zoodoende wordt met ingang van Vrij dag 28 Februari een nieuwe prijsregeling ingevoerd, waarbij tevens maximum-vei- lingprijzen zullen gelden. Ter voorkoming van misverstand wijzen de organisaties er op, dat deze regeling geen verplichte afna me tegen maximum-veilingprijzen voor den handel inhoudt. Indien op een veiling ver schillende handelaren de aan maximum prijzen gebonden producten wenschen af te nemen tegen den daarvoor vastgestelden maximum-veilïngprijs, zullen de partijen aan de veiling moeten worden verdeeld; dan is eveneens een verdeeling in de con- sumptiegebieden onvermijdelijk. Voor de verdeeling aan de veilingen zal per veiling een commissie wórden benoemd, bestaande uit een vertegenwoordiger van de veiling, een groothandelaar, alsmede een kleinhan delaar deze laatsten uiteraard slechts voorzoover op de betrokken veiling norma liter groot- of kleinhandelaren inkochten. De vertegenwoordiger yan de veiling wordt door de veiling aangewezen; de bei de overige leden worden in onderling over leg tusschen de plaatselijke organisaties van groot- en kleinhandel benoemd. De commissie moet» bij de verdeeling de vol gende punten in acht nemen: a. toegewe zen wordt uitsluitend aan personen, die als groot- of als kleinhandelaar zijn erkend en op de betreffende veiling als kooper bekend staan. b. Als basis voor de verdeeling geldt de destijds aan de veilingen geschapen pun- tenregeling, waarbij echter tevens de aan koop gedurende het afgeloopen seizoen in clusief legerleveranties en levering aan in stellingen in 'aanmerking moeten worden genomen. Dit houdt dus in, dat voor het leger of voor instellingen geen afzonder lijke toewijzing wordt verstrekt. c. Het koppelen van producten of par tijen, in welken vorm ook, is ten strengste verboden. Voor de verdeeling in de consumptiege- bieden wordt een plaatselijke verdeelings- commissie ingesteld. Deze heeft tot taak toezicht te houden op de verdeeling van de producten door den grossier. Ook hier moet de plaatselijke commissie er ten strengste op toezien, dat geen koppelverkoop heeft. DEPRESSIE IN AANTOC HT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrij dagavond: Aanvankelijk nog Ooste— lijke wind, later veranderlijk. Toe nemende bewolking met later nu en dan sneeuw of regen. In den nacht meest lichte vorst, morgen overdag temperatuur om het vriespunt, maar op sommige plaatsen, vooral aan de kust, tijdelijk lichte dool. 28 Februari: Zon op 7.31 uur. onder 18.16 uur Maan op 10.38 uur, onder 2.18 uur (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1