Vrijwel alle oude kolenbonnen zijn thans gehonoreerd Van de nazi-samenzweerders ontkwam vijftien procent Moeilijke verkeerstoestand bij de Julianabrug Aspirant-burgemeester voor Tribunaal Amsterdam herdacht Febraari-staldng De snuifdoos van den Keizer Dooidag 27 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Dn brandstoffen voor Haarlem en omgeving Tuist twee weken geleden hadden wij onderhoud met den adviseur van het KTkskolenhureau te Amsterdam, die nu j Branstoflencommissie voor Haarlem en .„streken is opgeheven ook de voorzie- w vS ons district verzorgt. Hij ver klaarde ons toen de op feiten gegronde verwachting te hebben, dat de oude bon- J,en over tien dagen gehonoreerd zouden is die termijn verstreken, maar het wikt dat er hier toch nog bezitters van 1 bonnen zijn, die met smartend ver- naar de komst vam den kolenman Sen Alle handelaars worden aange smet voor levering op de nieuwe bon- ^aar bij één hunner is het vrijwel ïlken dag een bestorming, omdat daar bo vendien veel menschen komen die nog Jj f aiies op de 014de bonnen kregen. De handelaars hebben de pertinente opdracht «erst de oude bonnen af te werken. Meer malen moet de politie bij dezen hande laar ordenend optreden. De adviseur van het Kolenbureau deelde ons, toen wij om nadere inlichtin gen vroegen, mede, dat nu aangenomen |an worden, dat alle handelaren in Haar lem en omstreken voldoende kolen ont vangen hebben om de oude bonnen te ho- noreeren. Alleen de bovenbedoelde han delaar moet nog 235 oude eenheden heb ben. Hij had evenwel reeds op 20 Febru ari 'moeten reclameeren, dat hij nog niet de volledige aflevering over Januari had ontvangen. Was dit gebeurd, dan zou hij zijn achterstand dadelijk ingehaald heb ben. De gewoonte is de controle op ach terstand aan de handelaars zelf over te laten. Nu door onze klacht evenwel bleek, dat bedoelde achterstand aanwezig is, zou zoo werd ons verzekerd onmiddellijk aan den betrokken handelaar geleverd worden, opdat hij de oude bonnen kan af werken. Velen zullen dit met voldoening ver nemen, want er is bij dien handelaar nog meer achterstand dan de bedoelde 235 eenheden. Dezer dagen was bij hem een zending kolen aangekomen, die natuurlijk bestemd had moeten worden voor de menschen met de oudste rechten. Er wa ren evenwel ook zooveel bezitters van nieuwe bonnen, die in het pakhuis samen- groepten, cïat de politie ook aan dezen levering heeft toegestaan. Indien er nog een andere kolenhandelaar mocht zijn, die zijn geheele kwantum over Januari nog niet ontv^pgen heeft, moet ook hij in Amsterdam reclameeren. Intusschen hebben vele Haarlemmers op hun nieuwe bon al één eenheid kolen ontvangen. De eene handelaar staat er omdat de aflevering via den Groothandel gaat beter voor dan de ander. De rijks adviseur, die opgaven krijgt over de leve ringen die plaats hadden, verzekerde ons, dat de aflevering aan Haarlem in het al gemeen niet ongunstig verloopt. Maandag en Dinsdag zijn weer flinke hoeveelheden Atoom-debat in den Veiligheidsraad hervat Bij de hervatting van het debat over het rapport van de commissie voor de atoomenergie verklaarde de Australische gedelegeerde bij den Veiligheidsraad Has- luck, dat de vertraging in het werk van de commissie duidelijk de schuld van de Sov jet-Unie is. Hasluelc zeide, dat tien leden van de commissie het reeds acht maanden geleden eens waren geworden over de principes van de contröle op de atoom energie doch de heer Gromyko heeft zijn minderheidspositie gehandhaafd. „Hij zal het toch zeker den anderen leden niet kwalijk nemen, dat zij hun meerderheids positie handhaven". Eerder had Zuleta Angel (Columbia) verklaard dat zijn regeering niet begreep hoe van de V.S. kon worden verwacht, dat zij het geheim van de atoombom prijs geven, zoodang er nog geen betrouwbaar systeem van internationale contröle be staat. De Amerikaanschè afgevaardigde War ren Austin diende een resolutie in, dat de commissie zou voortgaan met haar onder zoek in alle onderdeelen van het probleem en het werk zou beginnen van een ont- werp-verdrag voor de contröle op de atoomenergie. Gromyko, de Sovjet-afge vaardigde, vroeg vervolgens dat hem tijd zou worden gegeven om de Amerikaansche resolutie te bestudeeren. Het debat werd hierop- tot Vrijdag 21 uur (Ned. tijd) ver- De „Sloterdijk" Vrijdag in Rotterdam Het m.s. „Sloterdijk" met 55 repatrieeren- den, waaronder 52 millitairen, zal Donderdag 111 de avonduren voor Hoek van Holland ar- riveeren. Door den ijsgang in de Nieuwe Waterweg kan niet bij donker naar Rotterdam opgestoomd worden. Het schip zal tot den volgenden morgen buitengaats blijven liggen. Verwacht wordt, dat. de „Sloterdijk" Vrij dagochtend omstreeks 9 uur te Rotterdam zal aankomen. De ontscheping begint dan om 10 uur. aangevoerd. Het zal intusschen wel een eind in Maart worden voor allen hun eer ste eenheid op dien nieuwen bon ontvan gen hebben. Daarna begint men te- wer ken aan de overige" twee eenheden. Velen zullen de tweede eenheid nog in Maart ontvangen, de derde wordt in April afge leverd. De kolenvoorziening in ons land is nog altijd nijpend. Thans zijn er ook in dustrieën die niet meer normaal kunnen werken. Het distributie-systeem toont bezwaren. Er blijkt intusschen, dat het huidige distributiesysteem van brandstoffen be zwaren heeft. Het is een onbillijkheid, dat eenige ingezetenen in begin Fe bruari al kolen op den nieuwen bon krijgen, hóewei de anderen eind Februari nog zitten te wachten met oude bonnen. De oude bonnen zijn al in September in geleverd, zoodat er tusschen inlevering en verkoop een termijn ligt,van bijna 5 maan den. Indien het volgende jaar de kolendis- tributie gehandhaafd blijft, zal een ver betering van de organisatie niet achter wege gelaten kunnen worden. Toch nog een kans op zomer kamp te Zandvoort? In aansluiting op ons bericht van gis ter, dat er bij het departement van Open bare Werken en Wederopbouw bezwaren waren gerezen tegen de stichting van een zomerkamp in Zandvoort, kunnen wij nog mededeelen, dat de initiatiefnemer, de heer N. Bouwens te Amsterdam, toch in de ge legenheid gesteld zal worden een bestek in te dienen met een opgaaf van de nood zakelijke materialen en de hoeveelheid die hij eventueel zelf kan verschaffen, als ook een berekening van het aantal arbei ders dat bij den bouw betrokken zou zijn. Het departement wil zich evenwel aan geen enkele toezegging pu al binden. De architecten Meyer te Zandvoort en H. v. Putten te Bus-sum zijn thans met de uitwerking der plannen bezig. misdadigers geïnterneerd waren, vrijge laten. Zij mogen vrijelijk de methoden voor het belemmeren van den democrati- schen wederopbouw van Duitschland be spreken. Het liquideeren van de Illegale nazi- organisatie in Duitschland is geëindigd en 85 pCt. van de leiders is gearresteerd, al dus werd Dinsdagavond door het hoofd kwartier van den Britschen geheimen dienst bekend gemaakt. Tevens werd mededeeling gedaan van de arrestatie van den generaal-majoor der SS Kurt Ellersich, oud-lid van Himmlers staf en een der voornaamste organisatoren van de illegale beweging. Met uitzondering van de toegangswegen van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord van het pontveer, zijn de toegangs wegen naar de Julianabrug de drukste van de gemeente. Van beide zijden komen vier wegen bij deze brug samen, zoodat men hier rekening moet houden met verkeer, dat van acht kanten komt. Het meeste verkeer gaat wel licht langs en niet over de brug; dat is het verkeer uit de Kennemerlaan naar de Ha venkade, de verbinding met de vischhallen en de bedrijven aan de Trawlerkade. Voor- Van de pier in IJmuiden ziet men omvangrijke ijsvelden in de Noordzee. De 52-jarige vertegenwoordiger L. J. de B., die zich Dinsdagmiddag voor de tweede kamer van het Haariemsche Tribunaal had-te ver antwoorden, had zich vóór den oorlog nooit met politiek bemoeid, maar toen zijn handel in 1940 niet te best meer ging, meende hij zoo bleek uit de tenlastelegging, dat het N.S.B.- lidmaatschap - wel uitkomst zou brengen. De beweging zou een actief lid aan hem gehad hebben; hij bracht het tot blok-, colportage- en groepsleider, voor welke laatste functie hij een wapencursus te Avegoor volgde. Ove rigens vond hij naar hij zei het pistool te zwaar om te dragen. Verder was hem ten laste gelegd het lidmaatschap van het Neder- landsch Arbeidsfront, steun aan Winterhulp en Frontzorg en werd hem verweten, dat hij als penningmeester-propagandist voor den Nederlandsehen Volksdienst was opgetreden. Verder zou hij een burgemeesterscursus ge volgd hebben, maar men was het destijds niet erg eens geweest over zijn geschiktheid voor dat ambt. Het Tribunaal raakte daar ook niet van overtuigd, toen het de beschuldigde zijn toetreden tot de N.S.B, als „louter toeval" hoorde verklaren en hij zich dé" Jodenster slechts met moeite kon herinneren. Na Dol len Dinsdag had hij voor de O.T. schanswer ken voor de Duitsche weermacht gegraven. De verdediger, mr. Vislcil, betoogde dat ?ijn cliënt dit laatste niét vrijwillig had-gedaan en meende, dat de zaak verder te middel matig was om voor het Tribunaal behandeld te worden en eigenlijk voorwaardelijke vrij lating had moeten volgen. Uitspraak op 12 Maart. Den 41-jarigen boekhouder H. Z. werd ten laste gelegd, dat hij reeds in 1932 lid van de N.S.B geworden en het steeds gebleven was. Volgens de tenlastelegging had hij in 1941 een functie gekregen bij het N.V.V., na korten tijd als Veldpostsorteerder bij de N.S.K.K. te Warschau dienst gedaan te hebben en hij had het bij het N.A.F. tot onderafdeelingschef ge bracht. In die functie zou hij in Limburg een R.K. vakvereeniging geliquideerd hebben. In 1943 zou hij op eigen verzoek door het N.A.F. naar Stuttgart uitgezonden zijn, om daar de belangen van de Nederlandsche gedeporteer de arbeiders te behartigen, doch hij kwam na een maand reeds uit Duitschland terug. Uit deze jaren dateerde overigens ook een brief aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Kerk te Amsterdam, waarin hij zich beklaagt, dat „wel voor de gevluchte Koningin, maar niet voor den door God gezonden Adolf Hitler ge beden wordt". De brief was echter nooit ver zonden en verdachte verklaarde, dat hij er thans van walgde. De tijd van Dollen Dins dag had hem veel persoonlijk leed gebracht, onder meer door den dood van zijn twee kin deren, die in Duitschland van honger om kwamen. De verdedigster, mej. mr. Nieboer, be pleitte clementie, gezien het haars inziens op rechte schuldgevoel van haar cliënt. Uit spraak over 14 dagen. Een onbezonnen knaap. De 21-jarige G. J. F. van D., afkomstig uit -een fel anti-Duitsch gezin, was in 1943 geheel in den ban van een vriend en diens moeder, die beiden volkomen fout waren, geraakt en had zich op 17-jarigen leeftijd voor de Neder landsche Landwacht, die later Landstorm zou heeten, gemeld. Tenslotte kwam hij in een opleiding voor S.S.-grenadiers terecht. Hij had er al gauw spijt van gekregen en zijn oplei ding teWught bestond afwisselend uit werken al nu ernog een druk gerij is van mili taire wagens volgen dagelijks honderden auto's van allerlei aard deze route. Wat het verkeer over de brug betreft, werd vroeger ongetwijfeld de route Ken nemerlaan-Wilhelminakade (links-af) het drukst bereden, maar sedert IJmuiden- West één groote puinhoop is geworden en de militaire auto's hier een groote rol spe len, zijn ook de routes Kennemerlaan-Kerk- I straat en Havenkade-Kerkstraat druk. Hei verkeer Ghr. Huygensstraat-Julianabrug en van de brug naar de Wilhelminakade (rechts-af) is van weinig beteekenis, de Julianakade-brug is een vrij drukke route. Het oversteken van den rijweg naar de brug, vooral van de Kennemerlaan af, is dan ook een tamelijk gevaarlijke onderne ming. Men moet hier letten op minstens vier richtingen, waarbij dan nog komt, dat zelfs het aangeven van hun richting door de autobestuurders geen afdoende veilig heid biedt, daar hierin „dubbelzinnighe den" schuilen. En nu ligt de brug feitelijk ook nog ver keerd, waardoor 't nemen van een scherpe bocht noodzakelijk is, van welken kant men ook komt, met uitzondering wellicht van de route Chr. Huijgensstraat-Kerk- straat. Deze omstandigheid heeft onlangs een der granieten lichtmasten het leven gekost, een feit, waarmee geen man over boord is, maar dat toch weer even de aan dacht op den toestand heeft doen vestigen. Wellicht is de brug met opzet verkeerd gelegd om de autobestuurders te noodza ken, vaart te verminderen, maar het is door deze ligging al voorgekomen, dat niet alleen de vaart verminderd, maar ook het zeil gestreken moest worden. In de laatste Raadsvergadering is weer eens over deze kwestie gesproken en ge wezen op het gevaar voor de voetgangers. Voor den oorlog was er nog wel eens een verkeersagent en het wordt tijd, dat deze terug komt, vooral wanneer naar we hopen spoedig de scholen hun deqren weer openen. Er staat hier veel werk op het programma en werk geeft gerij, zoodat er een steeds drukker verkeer verwacht kan worden. Daarom is het gewenscht, dat de autoriteiten de aandacht aan dezen ver keerschaos wijden. Keuring van hengsten Ingevolge de desbetreffende bepalingen van de Paardenwet hield de Vereeniging tot be vordering van de Lanbouwtuigpaardfokkerij Woensdagmorgen aan de Hildebrandlaan in den Hout een provinpiale keuring van heng sten voor dekking. In de Manége werd een onderzoek gehouden en in de open lucht volg de een keuring. Een tiental paarden werd Ellersich, die Zaterdag gearresteerd werd, leefde onder den valschen naam „Ehlers". Hij droeg een scherts-bril, woon de drie hoog in een steeg en de Engelsche agenten vpnden vier zware deuren op hun weg naar zijn kamer. Hij liet zich echter zonder verzet arresteeren. Het blad voor de Sovjet-strijdkrachten „Roode Ster" noemt de Britsche en Ame rikaansche zuiveringspolitiek een „farce" en vindt het in het geheel niet wonderlijk dat de aanhangers van Hitler in de Wes telijke zones weer zoo agressief zijn ge worden. Op 8 Februari, 'aldus het blad, hebben de Britsche autoriteiten 9000 vroe gere SS-mannen en leden van de Gestapo vrijgelaten en dit op een totaal van 19.000 geïnterneerden in. de Britsche zóne. Nadat de fusie tusschen Britsche en Amerikaan sche zone tot stand was gekomen, zoo gaat het blad voort, werden 27 belangrijke Duitsche industrieelen, die als oorlogs- Negentien pakhuizen worden aanbesteed Op Vrijdag 28 Maart zal onder goedkeu ring van den minister van Openbare Wer ken en Wederopbouw, door of vanwege den hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het district „Sluizen en Stuwen", in het gebouw van den Rijkswaterstaat te Utrecht worden aanbesteed: het maken van een complex van 19 pakhuizen en het uitvoeren van bijkomende werken, be- hoorende tot den wederopbouw van hal B van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden. Scherpe contröle tegen kolendief stallen De accurate post In 1941, voor Amerika met Duitsch land in den oorlog was, ging er een brief van IJmuiden over den Atlantisch en Oceaan, bestemd voor een inwoner van Dollarland. En gistermorgen 5 a 6 jaar nadien, kreeg de afzender den brief terug.... „Geadresseerde onbekend". De brief, die dus onbestelbaar was, moet eveneens voor Amerika in den oor log ging, weer over den Oceaan terug gekomen zijn. Hij kwam in handen van de .Duitsche censuur, die hem opende, is toen vermoedelijk ergens ondergedo ken en daarna weer boven water ge komen. Waarna de accurate Tante Pos den brief prompt aan den afzender terug be zorgde. aan een keuring voor een premie; waren er ook, die reeds elders gekeurd zijn. Goedgekeurd werden „Huibert" en. „Ade laar" van gebr. Bruynis te Nieuw-Vennep; „Mijnheer" en „Hannibal" van J. Post, Wees- perkarspel; „Hudson"'van C. Schoen, Stol pen; „Michiel" van gebr. Kuiper, Heerhugo- waard; „Anton" en „Clario" van M. W van der Schans, Bovenkerk; „Hubertus" en „Fir mant" van de Hengstenvereeniging „Ons Be lang" te Nieuw-Vennep en „Burchtheer" van C. A. Rotteveel te Heiloo. Er volgen nog keuringen in Barendrecht, Utrecht en Den Bosch. in de bakkerij, in de ziekenzaal liggen of „in g°edge^rd^,,daa™a ?amen didi.era" den bunker brommen", De tweede bezigheid was trouwens nog zijn geluk geworden, want daardoor was hij niet in de gelegenheid ge weest den eed op Hitler af te leggen. In den zomer van 1944 had hij er schoon genoeg van gekregen en was hij gedeserteerd. Mr. B. W. Stomps trok in zijn pleidooi een vergelijking met "het verhaal van den ver loren zoon. Ook hier zijn vader en broers be reid den jongen weer liefdevol in het gezin op te nemen. Dit en het feit, dat verdachte door het leven geleerd heeft, bieden de beste waarborg voor zijn toekomst. Het pleit vol gens den verdediger ook voor hem, dat hij de schuld niet op zijn kameraad of diens moeder werpt. Toen de oorlog uitbrak was hij paS 14 jaar en kon hij nog niet beseffen, dat hij met dezen jongen moest breken. Bovendien verzocht mr. Stomps het Tribunaal in aan merking te nemen, dat de knaap, nadat hij gedeserteerd was, tot Mei 1945 toe onder een permanente doodsbedreiging geleefd heeft. De boer, bij wien hij in de Haarlemmermeer on dergedoken was geweest, had verklaard, dat hij nooit een pro-Duitsche gezindheid bij Van D had kunnen ontdekken. Tenslotte herin nerde de verdediger aan het leed, dat de ouders ten gevolge van de onberaden stap van hun zoon hadden doorgemaakt en hij verzocht het Tribunaal zoo mogelijk tot on middellijke inyrij'heidsstelling over te gaan. Het Tribunaól veroordeelde daarop den jeugdigen delinquent tot een interneering ge lijk aan den tijd van het voorarrest, met ver lies van burgerrechten, voor zoover hij deze nog mocht bezitten. Door zijn treden in vreem den krijgsdienst heeft hij het Nederlander schap namelijk verloren. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 27 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: Tooneelgezelschap Varia. Leger des Heils, 8 uur: Tableau-avond. De Commissaris v^n politie te Velsen maakt het volgende bekend: De koude heeft in vele gezinnen de ko- lenkist tot op den bodem geledigd en velen trachten dan ook hun brandstoffenvoor- raad op de een of andere manier aan te vullen. De een doet dit op geoorloofde, de ander op minder oirbare wijze. Zoo zijn in den laatsten tijd de kolen- diefstallen op schrikbarende wijze toege nomen. Stilstaande kolen treinen worden geplunderd, de kolenschui'ten in de Vis- schershaven en op de verschillende sta tionsemplacementen worden veelvuldig met een ongewenscht bezoek vereerd. Hoewel de politie een open oog heeft voqr den brandstoffennood, welke in tal van gezinnen heerscht, kan zij deze mis standen niet tolereeren. Het toezicht is aanmerkelijk verscherpt. Ieder particulier vervoer van brandstoffen dient gedekt te zijn door een behoorlijk bewijs van her komst, inhoudende naam en het adres van den eigenaar, naam en adres van den ver voerder, soort en hoeveelheid steenkolen, alsmede den datum, waarop vervoerd mag worden. Zonder zulle een bewijs zullen niet alleen de steenkolen, maar ook de transportmid delen inbeslag genomen worden. Indien diefstal blijkt zalbovendien een proces verbaal moeten volgen. Onderwijzers Tooneelvereeniging „Kennemerland" Het groepje, dat eerst met St. Nicolaas en later nog bij andere gelegenheden met zooveel succes „De Gelaarsde Kat" heeft opgevoerd, heeft zich geconstitueerd tot een echte tooneelvereeniging onder den naam Onderwijzers Tooneelvereeniging „Kennemerland".' Het muziekgroepje van „Gas en Water", dat aan de vorige voor stellingen medewerkte, trad tot de nieuwe vereemging toe en zal dus voortaan het muzikale gedeelte blijven verzorgen. Er werd besloten voor den Nationalen Feestdag op 5 Mei het tooneelstuk van Fred. Berends „De Inneming van Den Briel" in studie te nemen, in dit «stuk speelt een groot aantal personen in vele kleine rollen mee. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG De aanvoer bedroeg 1400 kisten versc'he viseh. Besommingen: Stoomtrawlers: Ewald ÏJM 48 15.300, Ita liTM 22 10.780. „OOMPJE'S DROOM" UITGESTELD Door ziekte van mevrouw Charlotte Köhler kan haar voordracht van „Oompjes Droom" van Dostojewskl, die de kunstenares a.s. Vrijdag avond voor de Vereeniging „De Gletellng" ia het Kennemer Theater ln de Zeestraat zou geven, niet door gapn. Santpoort Harddraven en ringrijden op 6 en 7 Augustus Het bestuur van de Harddraverij vereeni ging heeft besloten, dat het traditioneels ringrijden op 6 Augustus en de harddra verij op 7 Augustus a.s. zal plaats- hebben, alles natuurlijk behoudens goedkeuring dei- betrokken autoriteiten. Dit laatste geldt ook ten opzichte van het organiseeren van een Luna-park van 6 tot en met 9 Augus tus. Twee maal brand-alarm Gisteren werd tot tweemaal toe de hulj) van de brandweer ingeroepen, des morgens voor een schoorsteenbrandje in de Anemo- nenstraat en des namiddags voor een bin nenbrandje in een villa aan de Harddra verslaan. Aanvankelijk liet dit laatste zich nog al kwaadaardig aanzien, doch tenslotte behoefde de brandweer, die met bekwa men spoed aanwezig was, toch geen dienst te doen- Plechtigheid op het Waterlooplein Manschappen van de voormalige B.S, hadden Dinsdag de wacht betrokken bij den zwart omfloersten mast, die midden op het gehavende Waterlooplein te Amsterdam was opgericht. Des middags was dit plein volgestroomd met Amsterdammers, die zes jaar geleden voor het eerst een openlijk appèl aan den verzetsgeest van ons -volk deden. Weer verdrongen zich voor de ven- Een, overzicht van de herdenking der Februari-staking in Amsterdam. sters van de huizen de hoofden van Joden, doch ditmaal niet schuw weggescholen ach ter de gordijntjes, in grenzenlooze angst voor de gelaarsde gestalten die de straten onveilig maakten. Gisteren herdachten de Amsterdammers hun -Februari-staking. De heer A. Diamant van den Bond van Oud- Illegale Werkers wekte op tot waakzaam heid. Dat deze noodig is, zoo zeide hij, blijkt wel uit hetgeen thans weer in Duitschland aan het licht is gekomen. De heer W. van Wijk, die sprak namens de Vereeniging van Ex-Politieke Gevange nen, kwam op tegen de praktijken van een Amsterdamsche vereeniging die, .naar hij zeide, het lidmaatschap voor Joden niet toegankelijk stelt. De zuivering noemde de heer Van Wijk een paskwil en onder groo- ten bijval haalde hij de woorden aan van mr. Zaayer in zijn requisitoir tegen den di recteur van Winterhulp, waarin deze het niet ten uitvoer leggen van doodvonnissen hekelde. De heer B. van Dorp sprak na mens de Vereeniging van Oud-B.S.'ers. Tot slot van de plechtigheid legden vertegen woordigers van vele vereenigingen en in stellingen kransen aan den voet van den mast. Des morgens om elf uur heeft het ver keer in de hoofdstad één minuut stilge staan ter herdenking van de staking op 26 Februari 1941. Amsterdamsche kunstenaars en intellec- tueelen hebben het initiatief genomen tot het oprichten van een monument op het Waterlooplein te Amsterdam. De voorloo- pige commissie wordt gevormd door, prof, dr. W. Asselbergs (A. van Duinkerken), D. A. M. Binnendijk, B. Blokzijl, S. Carmig- gelt, Maurits Dekker, Albert Helman, prof. dr. G. C. Heringa, C. J. Kelk, Hildo Krop, E. Kupers, prof. mr. N. W. Posthumus, me vrouw dr. A. Romein-Verschoor, prof. dr. J. M. Romein, prof. Johannes Tielrooy, Theun de Vries en Victor E. van Vriesland. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson Niemand had het ooit geloofd en niemand zou dat ook doen. Dkt was de bittere er varing, die Eve in 'het leven had opgedaan. Het was volgens anderen altijd 'haar eigen schuld. Bovendiep was zij even.doodsbang, dat haar personeel dit te weten zou ko men als de familie Lawes. Want personeel kletste. Er zou gefluisterd worden, gerod deld, eerst voorzichtig, daarna openlijker en het verhaal zou kleurrijker worden naarmate het vaker verteld werd. Het nieuwe meisje, Yvette bijvoorbeeld „Noem mij nu eens één steekhoudende reden, waarom je met dien Lawes wilt trouwen", zei Ned koeltjes. Eve's stem klonk schril door de duister nis, hoewel zij niet luid was. „In hemelsnaam, Ned, ga hier vandaan! Je gelooft immers toch niet, dat ik van kem houd. Maar het is de waarheid. En m ieder geval hoef ik jou geen rekenschap **0 mijn daden te geven. Niet meer ten minste. Verbeeld je je misschien, dat je eenig recht op mij. hebt?" „Ja". „Welk recht?" „Ik kom bij je, dan zal ik het je ver tellen". Hoewel het stikdonker in de kamer was, begreep hij, wat ze nu ging doen, precies alsof hij haar kon zien. Uit het ritselende geluid kon hij opmaken, dat ze het zware kanten négligé had opgenomen, dat over het voeteneinde van het bed lag en dat ze bezig was het aan te trekken. Zij had er zich met moeite ingeworsteld, op één mouw na, op het oogenblik dat hij haar bereikte. In wilde angst sloeg zij in het donker naar zijn gezicht. Toen rinkelde de telefoon. hoofdstuk: ih. Het zenuwsloopend geluid van een tele foon is .bijna altijd onaangenaam. Hier in deze donkere slaapkamer, scheurde het ge rinkel door de geladen atmosfeer als een beschuldiging, en het belletje zweeg niet. Hevig verschrikt, spraken beiden zeer zacht tegen elkaar alsof de telefoon hun gesprek kon hooren. „Niet luisteren, Eve!" „Jawel, dat doe ik wél. Stel je voor, dat het- „Onzin! Laat dat ding bellen!" „Maar het is toch mogelijk, dat zij ge zien hebben Zij stonden beiden binnen het bereik van het tafeltje, waarop de telefoon stond. Eve had instinctmatig haar hand uitge stoken om den hoorn op te nemen; maar Ned greep haar pols om het haar te be letten. Het resultaat was, dat de hoorn met een metaalachtig geluid van de vork glipte en met een plof op de tafel viel. Het enerveerend gerinkel was nu echter opgehouden. Maar in de stilte, die volgde, konden zij beiden een stem in de verte hoorende stem van Toby Lawes. „Hallo? Eve?" klonk 'het in het donker. Ned deed een stap achteruit. Hij had die stem nooit tevoren gehoord; maar het was niet moeilijk om te raden, aan wie ze behoorde. „Hallo? Eve?" Eve greep naar den wegglijdenden te lefoonhoorn en liet hem eerst nog tegen den muur bonzen voordat ze hem eindelijk te pakken had. Haar snelle ademhaling be daarde. Iedereen, die geen belang had bij deze situatie, zou haar hebben bewonderd. Toen zij eensmaal sprak, klonk haar stem beheersent en bijna onverschillig. „Ja? Ben jij daar, Toby?" Toby Lawes had een zware, nogal lang zame stem en nu, aan de telefoon, was iedere lettergreep, die hij sprak, hoorbaar voor de beide luisteraars. „Neem me niet kwalijk, dat ik je midden in den nacht opbel", zei Toby. „Maar ik kon niet slapen, Ik moest je bepaald even spreken. Vind je het erg?" Ned A^wood zocht zijn weg door de ka mer en deed het licht boven de toilettafel aan. Men zou hebben kunnen veronderstel len, dat hem dit een woedenden biik van Eve had bezorgd. Maar er gebeurde niets van dien aard. Uitgezonderd eén snellen blik om zich te vergewissen, dat de gor dijnen goed gesloten waren, scheen zij het ternauwernood op te merken; ze scheen zelfs Ned niet op te merken. Te oordeelen naar Toby's berouwvolle, opgewekte stem had Eve niets te vreezen. Maar dat was niet alles. Toby sprak met zooveel Intense teederheid in zijn toon, dat het voor den egocentrischen Ned die zich niet kon voorstellen, dat eenige andere man dan hij zélf zoo kon spreken! even dwaas als ontstellend klonk. Ned begon te grinniken. Maar er was iets anders, dat al spoedig de vroolijkheid van zijn gezicht joeg. „Toby, lieveling", zei Eve. Er viel niet aan te twijfelen: dit was de toon van een vrouw, die verliefd is of althans dénkt dat zij" het is. Haar gelaat straalde. Haar opluchting, haar dankbaar heid schenen hem tegemoet te stroomen. „Dus je bent niet boos, omdat ik je opbel?" vroeg Toby weer. „Toby, natuurlijk niet! Hoe.hoe is het met je?" „O, best. Ik kon alleen niet slapen". „Ik bedoel: waar ben je nu op het oogen blik?". „Beneden, in "den salon", antwoordde de verliefde heer Lawes, die niets geks in deze vraag zag. „Ik was boven op mijn kamer- Maar ik dacht er aldoor aan, wat een sohat je bent» en toen moest ik je wel opbellen". „O, lieveling!" („Apekool!" zei Ned Atwood). Het is altijd banaal om getuige van een andermans emotie te zijn, zelfs al men die gevoelens zelf deelt. „Ik meen het werkelijk", verzekerde Toby haar ernstig. „Ehwat ik zeggen wou, hoe vond je het tooneelstuk, dat we vanavond gezien hebben?" („Belt die vent in het holst van de nacht op om tooneelcritiek ten beste te geven?" vroeg Ned. „Bel af, en laat hem opvlie gen!") „Toby, ik vond het heel interessant; ik heb er werkelijk van genoten. Shaw is eenvoudig snoezig". („Shaw", zei Ned. „Snoezig, zegt ze. Bewaar me!") Inderdaad had hij terwijl hij naar de uitdrukking van Eve's ggzich't keek, wel reden, om zich een beetje naar te voelen. Toby's stem klonk verontrust. „Ik vond, dat er anders wel gedeelten in voorkwamen, die nogaleh.... breed van opvatting waren. Je bent er toch niet van geschrokken, wel?" „Ik gelóóf het niet", mompelde Ned, ter wijl hij met wijd open gesperde oogen naar de telefoon staarde. „Ik gelóóf het een voudig niet". - „Moeder en Janice en oom Ben", ver volgde Toby, „zeggen, dat het prachtig is en dat er niets op aan te merken valt. Maar ik weet niet", Toby was een van die »menschen, die door de inziohten -van Shaw min of meer van hun stuk worden. gebracht „het is mogelijk, dat ik eenv beetje ouderwetsch ben. Maar het komt mij toch voor, dat er dingen in zijn, waar een vrouw, ik bedoel een wei-opgevoede vrouw niets van hoeft te weten". „Lieve Toby, ik ben er heelemaal niet van geschrokken". „O, nou", schipperde de heer Lawes. Men kon zich voorstellen, hoe hij aan den anderen kant van den draad zenuwachtig stond te draaien. „Dat is.alles wat ik te zeggen heb, zie je". („Een riddelijk man, dat moet gezegd worden", vond Ned). Maar Toby had nog iets anders op zijn hartjj„Denk je er aan, dat we morgen gaan picknicken? Ik hoop, dat het mooi weer zal zijn. O, dat moet ik je ook nog vertel len. De oude heer heeft vanavond een nieuw pronkstuk voor zijn verzameling gekregen. Hij is er zoo trotsoh op als een poes met een strik om haar hals". („,Ja", spotte Ned, „we hebben den ouwen sok er nog geen minuut geleden naar zien zitten gluren!") „Ja, Toby", zei Eve. „We hebben ge zien Ze had dit zonder erg gezegd en het was byna te laat. Een heftige schrik sloeg door haar heen. Zij keek op en zag op Ned's ge zicht met den boosaardigen glimlach, die tegelijkertijd afstootend en aantrekkelijk kon zijn. Maar ze vervolgde: „Ik bedoel, we hebben een bijzonder mooi stuk gezien vanavond, vind je niet?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3