IJmuider Courant Na de sneeuw weer vorst De Legende Bevin waarschuwt voor te groote verwachtingen van Moskou-conferentie Eerste Kamer vervolgt bespreking van het Indië-vraagstuk Minister Jonkman spreekt heden Soekarno's parlementsuitbreiding aanvaard Alles weer rustig in Brussel Op 1 Mei gaat de nieuwe spelling in gle Jaargang No. 18571 Kennemerlaan 154, Tel Redactie et» Administratie 5437, - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, f n 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054, Tel O 10 Tpi 12713 10135. Drukkerij Z B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD VrPag 28 FeErSarï 1947 Verschijnt dagelijks "behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent; pet kwartaal f4,— Franco per post f 4,50. - Adver tentie-taneven op aanvraag by de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,FT Amerikaansche tijdschrift Forum 11 maakt bezorgd over de mogelijk- m dat een Hitler-legende zal ontstaan: Zat in de tóekomst de figuur Hitler even legendarische kracht zal krijgen als de Sr-Napoleon. In het Fransche geval wft de Napoleon-legende tot de schepping n het Tweede Keizerrijk bijgedragen, et de auteur dezer Amerikaansche be- Sèuwi.ng. Dus is het heelemaal niet uit floten dat een Hitler-legende zou leiden tot de vestiging van een nieuw Nazi-régime vergehjking is gemakkelijk aanvecht- h r Napoleon was keizer en het hoofd van 'een dynastie. Zijn tweede huwelijk et Marie Louisë, een prinses van Sierlijken bloede, gaf deze dynastie wer kelijkheid en hief haar boven 'de praal- vertooning van een burgerlijke dictatuur met vorstelijke titels uit. De tragische verbanning en dood van zijn zoon uit dat huwelijk, eerst Koning van Rome, later hertog van Reichstadt „l'Aiglon", het eekooide arendsjong schonk nieuwe romantiek en betoovering aan de „Napo- léonide". Dat de Napoleon-legende tot de wording van het Tweede Keizerrijk zou hebben bijgedragen is een milde voorstel ling van zaken. Uit de historie valt af te leiden, dat zij zich als overheerschende invloed deed gelden en dat de persoon van den nieuwen troonpretendent, des Keizers neef Louis Napoleon, zoon van den ex- Koning van Holland, er zelf volkomen door gedragen werd. Hij was al in zijn jeugd vervuld van de overtuiging, dat hij geroe pen was tot het Keizerschap en wie zijn levensbeschrijvers leest krijgt'den indruk van een man, gedreven door een idéé fixe. De herhaalde, in den beginne zelfs be lachelijke mislukkingen van zijn pogingen konden hem evenmin ontmoedigen als een zesjarige gevangenschap. Hij wist dat hij zijn doel zou bereiken en twijfelde nimmer. De gedachte aan de dynastie was daarbij, in dien tijd, nog een machtige drijfveer. Er is, gelukkig, nooit sprake geweest van een Hitler-dynastie en dit is een gansch andere tijd. Ook in andere opzichten gaan vergelij kingen tusschen Napoleon en Hitier mank. kien kan een paar punten van over eenstemming vinden in hun strategisch beleid. Zij konden geen van beiden Enge land baas worden en werden beiden ver leid tot een Tocht naar Rusland, waarin zij him grootste Icracht verspeelden. Deze overeenkomst is opvallend, maar zooals Forum ook erkent, zijn er vele verschillen aan te wijzen. Dat geldt zoowel voor de omstandigheden, waaronder deze twee dic tators optraden als voor hun persoonlijk heden en begaafdheid. Napoleon was een groot generaal en- veel meer dan dat: een veelzijdig genie, wiens bezielende kracht tot groote, deels blijvende veranderingen in wetgeving en bestuur in vele landen heeft geleid. Daartegenover verschijnt Hitier voor ons als een politieke avonturier, die een tijdlang scherp intuïtief inzicht in de zwakte van zijn tegenstanders bleek te bezitten, daarvan tenvolle gebruik maakte, maar dit inzicht verloor toen hij eenmaal hun volle verzet ontketend had. Hij had niet, zooals de Fransche Keizer, van den aanvang af de militaire operaties zelf in de hand; hij was niet de soldaat temidden van zijn troepen die Napoleon was. Men zou kunnen doorgaan met verschillen op te sommen en zij zouden een lange lijst gaan vormen, zooals historische vergelijkingen ze plegen op te leveren. Maar de vraag blijft, of een Hitler-legende zou kunnen ontstaan, zij het dan een die niet gesteund wordt door een dynastie. En de wording van legenden is een zoo moeilijk definieer baar, zoo ontastbaar proces, dat wel nie mand met zekerheid die vraag zal kunnen beantwoorden. Zeker is, dat de Duitsche sagen-sfeer, de Nibelungen-geest, groote vatbaarheid in Duitschland doet veronder stellen. De schrijver van het artikel in „Forum" heeft allerlei middelen opgesomd om dit gevaar te keer en. Maar zij zijn een beetje moeilijk uitvoerbaar- Hij wil Hitler van alle romantiek ontdoen door er in de eerste plaats voor te zorgen, dat alle geheimzin nigheden over zijn dood of voortleven wor den opgehelderd. Veel Duitsehers gelooven, dat Hitier nog steeds leeft en samenzweert in de Beiersche Alpen, Portugal of Argen tinië. Als hij werkelijk dood is moet dat glashelder worden gemaakt. Natuurlijk, maar hoe? als men niet meer bewijzen heefr? Dan moet den Duitsehers duidelijk worden gemaakt, dat zijn zelfmoord niet heldhaftig was. De waarheid omtrent het nationaal-socialisme moet aan het Duitsche volk worden geopenbaard. Het moet be grijpen, dat Hitier het nooit tot nieuwe orde en welvaart zou hebben gebracht, maar alleen tot ellende en ondergang. Het moet inzien dat het verslagen is door een sterkere tegenpartij sterker niet alleen door meer tanks en vliegtuigen, maar door het ontwaakte en woedend -geworden mo- reele besef van de menschheid. Accoord, accoord. Maar dit alles komt weer neer op de vermaarde „heropvoeding van het Duitsche volk". Die zal men nooit bereiken met bezettingslegers. En verstan delijke redeneeringen baten niet veel tegen legende-vorming. Onverbiddelijk blijft deze noodzaak: de democratie moet het beter doen dan het nationaal-socialisme het ooit kon doen en door haar welslagen een wereld scheppen, waarin het geen kans meer. heeft. Dan zullen ook legenden geen gevaar-meer ople veren. 't Helpt niet -tegen schimmen te strij den, Zulke gevaren voor de samenleving voorkomt men alleen\ door een betere samenleving tot stand té brengen. R. P. Vier woorden van Bidault „Ik was niet alleen" Gedurende het debat over de buiten- landsche politiek, dat gisteren in de Fran sche Nationale Vergadering is gevoerd, vroeg markies de Moustiers (republikein- sche vrijheidspartij) den minister van Bui- tenlandsche Zaken. Bidault, waarom de Fransch-Britsche alliantie niet in 1944 Was geteekend op de conferentie te Moskou, die het teekenen van de Fransch-Sovjet- Russische alliantie vooral ging. De Moustiers verklaarde, dat toentertijd wel inleidende besprekingen voor een Fransch- Engelsch verdrag waren gehouden. Onder de talrijke bezoekers werd de panning merkbaar en de Engelsche am bassadeur, Duff Cooper, die ook aanwezig was, leunde voorover om het antwoord van den minister op te vangen. Bidault stond op en antwoordde echter eenvoudig, dat generaal de Gaulle de Fransche delegatie te Moskou had geleid. i»Bs was niet alleen", aldus Bidault. Viermogendheden-pact tegen Duitschland op de agenda Het debat In het Britsche Lagerhuis over buitenlandsche aangelegenheden is door minister Bevin ingeleid met een overzicht van de buitenlandsche kwesties. Tijdens de rede zeide Bevin over Duitschland: „Wij kunnen niet toelaten, dat 66 millioen menschen in Centraal Europa in moeilijke omstandigheden leven. Aan den anderen kant moeten wij de veiligheid van Europa Hi het oog houden. Ik ben er zelfs nu nog niet zeker van of de Duitsehers na twee neder lagen werkelijk de gevolgen van hun nederlaag en den waanzin van een oorlog als politiek middel inzien. Zij moeten het gaan inzien, hetzij door opvoeding, hetzij anders zins. Indien wij Duitschland in toom willen houden en voldoende tijd over willen houden om het weer op te voeden, moeten wij een overeenkomst tusschen de vier groote mogendheden tot stand zien te brengen. De Britsche regeering wenscht Duitschland een behoorlijken levensstandaard te verschaffen, er een democratische» staat van te maken en er tevens voor te waken, dat het de veiligheid van Europa niet in gevaar zal brengen. Bevin zeide verder dat hij zidh niet voor-, stelde naar Moskou te gaan om een ver drag met Duitschland tot stand te bren gen. „Wat gedaan moet worden is, de noo- dige stappen nemen om het volgende sta dium in die richting te bereiken. Wat er ook bereikt moge worden", aldus Bevin, „het mag in geen geval een verhooging van de lasten van de belastingbetalers van ons land ten gevolge hebben". Bevin vervolgde: „Stalin heeft er op ge wezen, dat het Britsch-Russisch verdrag, indien het zou worden verlengd, meer in overeenstemming met de huidige toestan den gebracht moet worden. Stalin heeft nu medegedeeld, welke gedeelten van het verdrag hij verouderd acht. Wij zullen bin nenkort de Sovjet-Russische regeeririg voorstellen doen. Ik ben zeer verheugd, dat de wensch te kennen gegeven is om het bondgenootschap te verlengen op basis van nauwere en meer vriendschappelijke be trekkingen tusschen onze landen. Het slui ten van een viermogend-hedenpact met het doel een hernieuwde agressie in Europa te voorkomen zal op de agenda te Moskou voorkomen. Onze betrekkingen met de V. S. zijn zoo hartelijk mogelijk en de re geering zal niet dulden, dat er een wig tusschen onze landen worden gedreven. Ik hoop, dat het land niet te veel van ons te Moskou zal verwachten. Wij hebben met ontzettende moeilijkheden te kampen". De bekende „Siegesaule" op de Berlijnsche „Sieges Allee" staat nog altijd overeind als een herinnering aan de Duitsche overwin ning van 1940 in het Westen. De zuil was de voornaamste trofee der Duitsehers, die hem uit Parijs weghaalden en als symbool van Frankrijk's nederlaag in Berlijn plant ten. Het geval is voor de Franschen een steen des aanstoots, de geallieerden zijn nog niet ingegaan op het Fransche verzoek om de zuil op te blazen. Naar aanleiding van aanspraken van Frankrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, Bel gië, Nederland en Luxemburg op Duitsch gebied verklaarde Bevin, dat de Engelsche zóne reeds aan zooveel verplaatsing van bevolking is onderhevig geweest, dat het een dergelijke taak niet verder zou kun nen verrichten. Indien tot overdracht van gebied besloten wordt, „en indien over dracht impliceert, dat activa uit ortze zóne verdwijnen, moeten er financieele voorzie ningen getroffen worden: de overdracht kan niet tegen wil en dank geschieden", zeide Bevin. De Engelsche minister liet de mogelijk heden van federatie, decentralisatie en centralisatie de revue passeeren en betwij felde zeer, of een uiterst gecentraliseerd Duitschland beter bestuurd zou kunnen worden en minder gèvaarlijk zou zijn. „Engeland is er trotsch op", aldus Bevin, „dat het een centralisatie tracht te voor komen". Tijdens zijn redevoering zeide Bevin het volgende over Indonesië: „Ik betreur het. dat de overeenkomst tusschen Indonesië en Nederland, die in October jl. werd geparafeerd, niet is on derteekend. De voedsel- en grondstoffen- positie is zoodanig, dat talrijke menschen, die op het oogenblik in nood verkeeren, er mee geholpen zouden zijn, indien slechts deze overeenkomst kon worden ondertee kend en in practijk gebracht en indien In donesië voort kon gaan met den vrijen toe voer /van handelsartikelen uit dit zeer waardevolle gebied naar de wereldmarkt. Daarom hoop ik van harte, zonder te wa gen mij met de rechten van anderen in te laten, dat deze overeenkomst, die zulk een zegenrijke uitwerking op zoo vele millioe- nen niet alleen in het Oosten, maar ook in het Westen, zal hebben, spoedig gesloten zal worden. Nog steeds moeilijkheden met de „Martin Behrman" Het incident met de Amerikaansche vrachtboot in de haven van Cheribon is nog gecompliceerder geworden door de on willige houding van den kapitein, die wei gert de orders der Nederlandsche marine op te volgen. Naar uit officieele republikeïnsche bron door Aneta wordt vernomen, heeft de ka pitein van de „Martin Behrman", de heer Gray, aan de Nederlandsche marine doen weten, dat het schip niet op eigen kracht naar de haven van Priok zal varen, maar eventueel daarheen zal moeten worden ge sleept. De kapitein beschouwt dit „inter nationaal gezien als een groot onrecht". De „Martin Behrman" is thans geheel geladen en wordt bewaakt döor 30 man van de Nederlandsche marine. Aan den ka pitein werd bevolen naar Priok te varen, maar hij weigerde, aangezien hij instruc ties van New-York had ontvangen om niet naar een Nederlandsche haven te 'koersen, maar op te stoomen naar Colombo. De heer Gray deelde mede, dat de „Mar tin Behrman" niet zal vertrekken, tenzij door geweld daartoe gedwongen. Indien de Nederlanders willen, dat zij vertrekt, aldus de republikeinsche bron, zullen zij dus het schip moeten sleepen. De Nederlandsche marine-autoriteiten'te Batavia hebben nog geen officieel bericht aangaande het bovenstaande ontvangen. Zij verklaarden echter tegenover Aneta, dat de „Martin-Behrman" desnoods ge sleept zal worden of, door bemanning van de Nederlandsche marine bediend, naar Priok opgebracht zal worden. (Van onzen parlementairen redacteur) Bij de gisteren in de Eerste Kamer voort gezette behandeling van de Indische kwestie achtte de heer Reyers (C.H.) het noodig na de toch aan duidelijkheid niets te wenschen overgelaten hebbende uiteenzettingen van zijn fractieleider mr, Pollema. vrijwel diens grie ven en bezwaren te herhalen Het was alles van dik hout zaagt men planken. Aan het zakelijke gedeelte van zijn woeste philippics tegen de regeering, de commissie-generaal en dr. Van Mook zij hier slechts ontleend, dat hij pleitte voor Ambon, welks wenschén om Nederlands „twaalfde provincie" te blijven de regeering zijns inziens moest eerbiedigen. Slecht trof deze spreker het, nu terstond na hem de heer Stufkens (P.v.d.A.) een rede uit sprak, welke hoe men ook moge denken over het daarin verkondigde standpunt uitmuntte door voornaamheid van geest. Schrillere tegenstelling met de geluiden, die er aan vooraf waren gegaan, was nauwelijks denkbaar. De woordvoerder van de fractie van de Partij van den Arbeid begon met de verzeke ring, dat zijn geestverwanten het vraagstuk Indië ongetwijfeld als een nationale zaak za gen, maar tenslotte was gebleken, dat er om trent den te volgen weg met betrekking tot Uit Zuid-Afrika werden per vliegtuig enkele foto's in Engeland ontvangen van de aankomst der Britsche koninklijke familie te Kaapstad: De „Vanguard" nadert de Zuidelijkste punt van Afrika. Op den achtergrond de Tafelberg. De depressie, welke zich gisteren van de depressie voor Portugal afsplitste, trok in diepte toenemend naar ons land. Hoe wel aanvankelijk in het depressipgebied slechts weinig neerslag viel, nam de neer slagintensiteit bij de verdere ontwikke ling van de kern steeds meer toe. In groote deelen van ons land kwam langdurige sneeuwval voor. In Brabant en Limburg viel aanvankelijk nog vrij veel regen, doch later ging deze over in sneeuw. Het sneeuwgebied heeft een buitengewoon grooten omvang en strekt zich uit van Denemarken tot in Midden-Frankrijk. De depressiekern wordt geleidelijk gevuld met de zeer koude lucht, die over Denemarken, de Noordzee en Engeland, dus langs een grooten omweg, België en Frankrijk be reikt. In Scandinavië en West-Rusland komt nog steeds zeer strenge vorst voor, plaatselijk tot meer dan 30 graden. Het vorstgebied breidde zich in Rusland weer uit tot aan de Zwarte Zee. Plet hoogedruik- gebied in de Poolstreken breidde zich over IJsland uit in Zuidelijke richting en een uitlooper reikt tot over Noord-Spanje. Via De president en de vice-president der republiek dreigden met aftreden De speciale verslaggever van ANP-Aneta seint uit Malang: Na langdurige, zeer hef tige en zeer bewogen debatten over de wet tigheid van decreetno. 6 betreffende de uitbreiding .van het K.N.I.P., heeft de vice- president, drs. Mohammad Hafcta in een hartstochtelijke rede van 20 minuten o.m. gezegd: „Indien het decreet door het K.N.I.P. wordt verworpen en er dus een conflict tusschen den president en het parlement ontstaat, doen zich sledhts twee mogelijk heden voor: Ofwel de president gaat over tot ontbinding van het parlement, ofwel de president en de vice-president treden af". Hatta voegde hier nog aan toe dat de pre sident niet bereid was concessies te doen. Soekarno en hijzelf hadden, aldus spreker, hun houding reeds bepaald. Bij verwerping van het decreet zouden zij n:l. aftreden, omdat dat door hen zou worden beschouwd als een bewijs, dat het parlement geen ver trouwen meer in hen stelt. Op dit critieke moment werd door tien leden van het par lement (allen uit Masjoemi en P.N.I.) een motie ingediend, waarin werd voorgesteld om het decreet te verheffen tot wet en om een grooter aantal leden van de Masjoemi en de P.N.I. in het oude K.N.I.P. te be noemen, waarbij dan nog in het nieuwe K.N.I.P. het aantal leden, zooals wordt Adjudanten van dr. v. Mook leggen hun functie neer Majoor H. Creutzberg en luitenant ter zee tweede klasse C. C. van der Star, adju danten vain dr. Van Mook, zullen hun ambt neerleggen: Majoor Creutzberg reeds met ingang van heden, luitenant'Van der Star blijft nog korten tijd aan. De reden van hun aftreden is gelegen in het feit dat de dienstperïode, waarvoor zij hun ambt aan vaardden, is verstreken. Tot opvolgers zijn benoemd majoor E. Steenhouwer en luïte- I terechtstaan. nanfc ter zee derde klasse Sutorius, voorgesteld in decreet no. 6 zal benoemd worden. Hierna werd de zitting geschorst. Tijdens de schorsing heeft Hatta nog maals verzekerd, dat hij tot geen conces sies bereid was. Na de heropening van de zitting deelde het werkcomité mede, dat de bezwaren tegen de uitbreiding waren ingetrokken. Heden zal dus het K.N.I.P. in zijn nieuwe samenstelling (vermeerderd met de 232 krachtens decreet no. 6 be noemde nieuwe leden) bijeenkomen. de Azoren passeerden echter weer daal- gebieden, die hedenmorgen in Lissabon den luchtdruk weer deden dalen. Na de tijdelijke vorstverminderlng en den plaatselijk lichten dooi, moet dan ook op een nieuwe daling van de temperatuur worden gerekend. Ook deze laatste aanval van den dooi op het vorstgebied is althans voor ons land weer mislukt. Drank speelde een rol bij de ongeregeldheden Te Brussel is de rust weer teruggekeerd, nadat eergisteren onverwachts groote troepen voormalige krijgsgevangenen het parlementsgebouw belegerd hadden toen beide huizen zitting hielden. De autoritei ten zijn er van overtuigd, dat deze hef tige aanval door twee ongewenschte fac toren veroorzaakt werd: het verbod tot het houden van optochten en het overmatig gebruik van sterken drank door enkele demonstranten. Robert Gillon, voorzitter van den senaat, noemde deze actie betreu renswaardig en een gevaar voor het nor maal functioneeren van de democratie. Verder verklaarde Gillon nog, dat het parlement nooit onder bedreiging een wet zou maken inzake den status van voorma lige krijgsgevangenen. De senëat ging ver volgens over tot de orde van den dag. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft medegedeeld dat bij de demon stratie van eergisteren zes arrestaties zijn verricht. Alle zes arrestanten zijtn na het verhoor weer op vrije voeten gesteld. t Duitsche staal- eh ijzermagnaten ontvangen de acte van beschuldiging, die tegen hen is ingebracht door het internationaal tribunaal. Zij. zullen binnenkort in Neurenberg Van links naar rechts: Herman Terberger, Konrad KaletschOtto SteinbrihkBernhard Weiss, Friedrich Flick „Gemachtigde" van Mussert voor Indische zaken berecht Voor het Haagsche tribunaal heeft te recht gestaan de 76-jarige A: J. W. H.. gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Indische Zaken. Hem was ten laste gelegd, dat hq aan Mussert zijn huis ter beschik king had gesteld, om hierin Duitsehers te ontvangen. Volgens de verklaringen van H. was hg uitsluitend lid geweest op grond van ide- eele motieven, waarvoor hjj nimmer eenig voordeel had genoten Hij verklaarde verder, dat hij totaal bui ten de N.S.B, om had geleefd. Zonder eenig propagandistisch streven had hij het N.S.B.-insigne gedragen. Ook zou hij maar één keer de N.S.B.-vlag hebben uitgehangen en wel op den verjaardag van Mussert in 1944. Volgens hem was de N.S.B. een loyale nationalistische beweging. Na de positie van de N.S.B. in Indië uiteengezet te heb ben, waarbij H. de loyaliteit der beweging onderstreepte, verklaarde hg: „Ik sta ver stomd van de tegen mg ten laste gelegde beschuldigingen". Deze opmerking ontlokte aan den president de opmerking „De eène verstomming staat tegenover de andere verstomming". Tenslotte zeide H. nog, dat volgens hem Mussert in de eerste drie maanden van den oorlog een goed Nederlander was geweest, aangezien Mussert zich had verzet tegen Duitsche annexatie. Op 13 Maart zal het tribunaal uitspraak doen. Hooge prijzen alleen helpen den landbouw niet Minister Mansholt sprak in Leeuwarden In de te Leeuwarden gehouden alge- meene vergadering van de Friesche maat schappij van Landbouw heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening, de heer Mansholt een rede gehou den. Hij zeide dat over het algemeen in de kringen van den landbouw teveel de ge dachte heerscht, dat, als in den landbouw maar hooge prijzen gelden, alles in orde is. Niets is minder waar, aldus de minister. Sprekende 'over de groote schaarsohte aan kunstmest, voer en granen, zeide minister Mansholt, dat de berichten over deze pro ducten uit het buitenland niet gunstig lui den. Uitvoerig behandelde hij de nieuw vastgestelde prijzen voor de akkerbouw producten en de stijging der loonen in den landbouw. De regeering wil den landbouw niet tot kind van de rekening maken, maar als de regeering de loonen en prijzen niet in de hand houdt, is een crisis niet te voor komen. Slechts een evenwichtig prijsbe leid kan ons uit de moeilijkheden helpen. De minister deed een beroep op de organi saties om zich in dezen achter de regee ring te stellen. Arbeider gedood bij instorting van een mergelgroeve In de mergelgroeve te Rooth-Margraten heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen men bezig was met het opladen van mergel in een vrachtauto, Is de groeve gedeel telijk ingestort. Twee mergelwerkers, de 34- jarige F. van P. en de 21-jarige J E. werden bedolven. Van P. werd op slag gedood E. werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. De vrachtauto werd totaar verhield. De verongelukte Van P, was pas een week geleden getrouwd. dit probleem „samenspel" niet mogelijk was. Dit dan vooral, doordat er een te groot ver schil in uitgangspunt alsook in doelstelling bleek te bestaan. Wat het eerste betreft, de heer Stufkens schetste In den breed e, hoe er lang vóór den oorlog reeds een nationaal ont waken In het Oosten te bespeuren viel, waar voor echter al te veien in ons land blind wa ren gebleven en nog zijn. Ware dat ntet het geval geweest, dan zou men zich nu niet genoopt zien In een soms wel zeer 6nel tempo allerlei evoluties te aanvaarden en dat dan eventueel ook in een lang niet steeds aange- namén vorm. De schuld hiervan moest men, niet zoeken in wat ten onrechte heet te zijn een „Republiek van Japansche makelij" maar bij ons zelf, Al te zeer heeft men hier geen oog gehad voor het wezen van het nationa lisme in Indië. En al te zeer ook wordt er door een deel van de bevolking gedaan aan legalisme, aan gezagsafgoderij. Te bedenken valt, dat bij de overgroote massa van de In donesische bevolkingsgroepen de „innerlijke legitimatie van het gezag", welke destijds door overheersching en overmeestering verkregen was, heden ten dage ontbreekt. Dit feit van een gebroken gezag valt niet te loochenen. Wat het doel aangaat, dit komt neer op ver wezenlijking van de gedachte, die aan d« Koninklijke rede van 7 December 1942 ten grondslag ligt, te weten: vrijwillige samen werking van de Indonesische en Nederland sche volken. Aangezien de regeering den moed had. haar beleid daarop te richten, kan de Partij-van den Arbeid hierin ten volle achter haar staan. De heer Stufkens zeide echter niet blind te zijn voor de moeilijkheid, welke thans gerezen is door de voorloopige weige ring van Indonesische zijde, om met Lingga- djati tevens de motie Romme-Van der Goes van Naters bindend te aanvaarden. Maar vol gens hem was deze moeilijkheid te overwin nen. De regeerïng moest zich bereid toonen. thans onderhandelingen te doen voeren over het interpretatie-vraagstuk, want daar ligt thans de moeilijkheid. Van het verdere debat valt weinig te vex- melden. De heer Koejemans (Comm.) waar schuwde voor hetgeen volgens hein de arbei ders ten onzent zouden gaan doen, indien de regeering de nationalistische beweging in In dië met geweld zou willen neerslaan en ful mineerde verder vooral tegen de oud-minis ters Welter en Gerbrandy, tegen het comité- Rijkseenheid, alle naar zijn meening exponen ten van de ergste reactie. Hij noemde het in strijd met de goede gebruiken een eenzijdige regeeringsverklaring als het ware bindend aan de wederpartij te willen opleggen en merkte op, dat de republiek ook haar eigen visie op het accoord moet kunnen geven. Nadat prof. Molenaar (P.v.d.V.) in aanslui ting aan zijn Nota de instelling van een kleine commissie had bepleit, die de vormen van een. te hervormen koninkrijk zal hebben te bestu- deeren, want daarop èn niet op een Unie met drieërlei souvereiniteiten moest men aanstu ren, beval prof. De Zwaan (C.H.), die zijn be zwaren tegen wat er thans gaande is ook nog belichtte in een korte beschouwing over de positie van de West, de „reëele voorbereiding van een reëele Rijksconferentie" aan. Daarin zag hij den uitweg uit de moeilijkheden, die zich nu voordoen. Vandaag krijgen we den minister te hooren, met wien Donderdag zoowel de premier als de minister van Buitenlandsche Zaken en een. deel van den dag ook nog minister Lieftlnck achter de regeeringstafel zaten. Rusland's goede voorbeeld Louis Marin (conservatief lid der Fran sche volksvertegenwoordiging) heeft in de Fransche Nationale Vergadering verklaard, dat de activiteit van de meeste Duitsche partijen en de Duitsche vakbeweging hem zeer verontrustend toeschijnt. £ij herin nert hem aan de Duitsche tactiek van 1918. Met stemverheffing zei M-arin: „De Sovjet- Unie heeft ons in het Oosten een goed voorbeeld gegeven. Als het mogelijk zou zijn geweest, zou ik niet hebben geaarzeld haar voorbeeld te volgen. Ik zou het Rijn dal geannexeerd hebben en gezorgd heb ben, dat er rechtvaardige herstelbetalingen hadden plaats gehad, Zóo'n politiek zou door iederen Franschman gesteund zijn". Spoorwegen verbeteren eigen record De Nederlandsche Spoorwegen konden 14 Februari een hoogtepunt in het kolen- vervoer melden met een transport van 33 treinen met 1437 beladen wagons. Woens dag 26 Februari werd dit record verbeterd en op 35 treinen met 1503 beladen wagens gebracht. By een gemiddelde van 19 ton per wagen beteekent dit een vervoer van ruim 28.500 ton steenkolen van de mijn streek naar de overige deelen van Neder land. K.L.M. HEEFT NOG TWEE CONSTELLATIONS BESTELD. De president van de Lockheed Aircraft Corporation heeft medegedeeld, dat de KLM twee nieuwe Constellations met on- derdeelen heeft besteld ter waarde van ongeveer twee millioen dollar. Het aan koopcontract Is te Amsterdam onder teekend. Deze nieuwe order brengt het aan tal Constellations van de KLM op dertien. De regeering Is voornemens met ingang van 1 Mei de nieuwe spelling der Neder landsche taal in te voeren voor alle de partementen, autoriteiten, officieele colle ges en ambtenaren. Tevens zal op dien da tum de nieuwe spelling van kracht wor den voor alle openbare en voor de gesub sidieerde bijzondere scholen. Op de ministeries in België zal op 1 Mei eveneens de nieuwe spelling der Nederland sche taal worden ingevoerd. OPNIEUW DADING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zater dagavond: AaanvankëïÖk op vele plaatsen sneeuw, later brekende en afnemende bewolking, doch nog en kele plaatselijke sneeuwbuien. Tijde lijk krachtige, later geleidelijk afne mende winid, hoofdzakelijktusschen Noord-Oost en Noord-West. Opnieuw daling van temperatuur. 1 Maart .28 uur, onder 1S.Ï8 uur Zon op: Maan oip: 11.16 ir, onder 3.39 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1