C Australische inconsequentie Het Witte Huis reageert op Britsch Palestina-debat Aanstaanden zomer is „Duinrust in marine-hospitaal veranderd Van N.S.B.-er tot commandant der B.S, Ontmoeting met de werkelijkheid (K Panda en de Meesterdief j Vrijdag 28 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Baron van Aerssen Beyeren van Voshol is enkele dagen geleden uit Canberra, waar hij tot voor kort als Nederlandsch gezant in Australië zijn standplaats had. vertrok ken naar China, zijn nieuwen post. Het afscheid dat den vertrekkenden vertegen woordiger der Nederlandsche regeering ten deel viel, was verre van vriendelijk: De Australische regeering verzuimde hem de traditioneele hand te reiken, zooals dat bij dergelijke gelegenheden de beleefde ge woonte is en liet hem stilzwijgend per vliegtuig vertrekken. Het is een pijnlijke ervaring: De Australische regeering heeft hiermede getoond dat zij een verkoeling in de betrekkingen met Nederland wenscht te riskeeren bij haar pogingen, de Austra lische havenarbeiders tegemoet te komen bij hun duidelijk anti-Nederlandsche in stelling. Dat zou nog niet zóó pijnlijk zijn, wanneer er voor de regeering niet alle reden was om een krachtiger houding tegen de ongemotiveerde en onsympathiek-aan doende inmenging der havenarbeiders in de buitenlandschc politiek der regeering aan te nemen, vooral, omdat deze inmenging de grenzen van de internationale welle vendheid te buiten gaat. Wanneer de Australische regeering meent, dat zij in dit geval de vriendschap met een ander land niet zoo belangrijk mag achten als het voorkomen van bin- nenlandsche wrijvingen, is dat een kwestie die aan haar beleid moet worden overge laten, doch wanneer zij daarbij zelfs dat gene wat in het normale diplomatieke ver keer étiquette is geworden, verwaarloost het afscheid nemen van een gezant en het beschikbaar stellen van hulp voor de reparatie van beschadigde schepen mag toch wel daartoe worden gerekend dan gaat zij bij haar beleid over verkeerde pa den en erkent zij een dictatuur, die een doelbewuste en voor haar taak berekende regeering nooit zou kunnen tolereeren. Gisteren, 27 Februari, werd in Neder land en daarbuiten het heroïke drama dat vijf jaren geleden in de Java-zee plaats had, de ondergang van admiraal Doorman en de zijnen, herdacht. Het gevleugelde woord van Karei Doorman: „Ik val aan, volg mij!" heeft In verschillende talen weer als hulde aan de helden geklonken een oprechte en bewonderende hulde, die het vaderlandsche hart een kleine vergoeding schonk te midden van de vele desillusies, waaraan een klein, land in den chaos van tegenstrijdige internationale belangen bloot staat. Uit Australië is geen geluid vernomen. De havenarbeiders daar, die met meer of minder begrip voor de Nederlandsche in tenties in de bres staan voor de belangen van de om hun vrijheid vragende Aziati- I sche volksgroepen, hechten blijkbaar geen gewicht aan herdenkingen, noch aan her inneringen. Deden zij dat wel, dan zouden zij een gedachte hebben gewijd aan de Ne derlandsche mannen, die in 1942 in de Java-zee een overmacht van Japansche agressie-schepen aanvielen en daarbij den dood voniden. Die overmacht van schepen voer een tamelijk doorzichtige koers: zij voeren in Australische richting, een rich ting, die werd aangegeven door de gevaar lijke Japansche plannen tot volledige be- heersching van den Pacific, waar Australië voor hen een steen des aanstoots was, die in de voornemens der Aziatische overwel digers een belangrijke rol speelde. Het zou dwaasheid zijn, het voor te stellen alsof Doorman en de zijnen voor Australië stierven. Zij stierven voor de groote geallieerde zaak, die voor hen in de eerste plaats het behoud of de bevrijding van Nederland en zijn overzeesche gewes ten ffmvatte. Maai1 hun dood en de heldenmoed waar mede zij dien dood tegemoet gingen, von den plaats vlak onder de muren van het fort Australië, dat mede gered werd door de schade die zij den Japansehen eskaders toebrachten. Dat feit alleen zou een man, die moed en opoffering weet te waardee- ren en eerbied heeft voor den plicht der erkentelijkheid, moeten bewegen tot een enkel woord van hulde en dank. De Australische havenarbeiders hebben zich tot taak gesteld, de opdracht der Ne derlandsche soldaten en hulpdiensten te eaboteeren, totdat de overeenkomst van Linggadjati tot stand is gekomen. Zij ver hinderen het zenden van wapens en ge neesmiddelen, voedsel en kleeding- Zij wei geren schepen te lossen en te iaden en bedreigen de kolenleverantie en het her stel van beschadigde vaartuigen. Zij noe men de Nederlanders „onbetrouwbaar". Dit alles kan de consequentie zijn van een bepaald fanatiek idealisme en behoo- ren tot de houding, die zij in dit geval meenen te moeten aannemen. Doch er is in ieder geval één Nederlanden geweest, die zij wanneer zij eerlijk zijn niet onbetrouwbaar kunnen noemen: Karei Doorman. Deze volhardde in zijn hopelooze taak en bleek het vertrouwen waardig, dat de geallieerden in hem stelden toen zij hem het commando over de „Combined Striking Force" gaven. Doorman liet noch Nederland, noch Australië in den steek. Hij vocht tegen de vijanden van Azië, die thans ongehinderd in de binnenlanden van Tndië profiteeren van de sabotage der Australische havenarbeidei-s, door als de serteurs en vogelvrijen de wilde benden der losgeslagen Indonesische elementen aan te voeren tegen orde, recht en rust. Dit alles stemt tot bitterheid, omdat er zooveel tegenstrijdigheden en misverstan den verweven zijn in deze aangelegenheid, die met eerlijk begrip en openhartige ge- dachtenwisseling zou zijn op te lossen. Doch los daarvan staat het teleurstellende feit, dat de „voorvechtex-s der vrijheid", zoo als de Australische havenarbeiders zich gaarne noemen, zich niefk eenmaal kunnen ontworstelen aan den dwang van een subjectieve zienswijze, door een boven alle verdenking verheven figuur de eer te geven, waarop zij recht heeft. Wanneer zij dat hadden gedaan, zou er een grootere kans geweest zijn dat dé zaak, om welke kans geweest zijn dat de zaak. voor welke anderen het uiterlijk van een waar en waardevol ideaal zou hebben gekregen. Thans krijgt ze het wanstaltige figuur van een ergerlijke inconsequentie. J. L. Rumoer in Amsterdamsche bioscoop In een bioscooptheater te Amsterdam treedt een acrobatische danseres op, die in den loop van haar kronkelingen op eenigszins uitdagende manier uit haar ja pon stapt en dan haar optreden in zeer ontkleeden staat voortzet. De Amstexdam- sche studenten hebben hieraan aanstoot genomen. Uit protest tegen de directie, die een dergelijke vertooning bevordert, zijn gisteravond bij de eerste voorstelling eexx aantal hunner (volgens de studenten organisatie ongeveer 130, volgens de poli tie echter ruim 600) naar de bioscoop ge trokken. De directie had tevoren een waar schuwing ontvangen en had maatregelen, getroffen: extra zaalwacht en agenten in burger. Aangezien ditmaal echter de ver- kleedscène achter de coulissen geschiedde, werd het afgesproken fluitsignaal niet ge geven. Desondanks begonnen de studen ten na afloop van het optreden der dan seres de meegebrachte aardappelen en an dere projectielen op het tooneel af te vuren onder het aanheffen van een oor- verdoovend gebrul. De politie greep in, maar voordat de rust hersteld kon worden, bleek het noodig te zijn een overvalwagen met 20 politiemannen te laten aanrukken, die orde schiepen. Er werd een dertigtal arrestaties verricht. De overige studenten verlieten onder het zingen van het „Io Vivat" de zaal. De tweede avondvoorstelling had een rustig verloop. Te Velsen zijn gekozen tot ouderlingen van de Gereformeerde Kerk de heeren W. van Doorn en L. D. den Duik. De Ned. Herv. Gemeente te Heemstede heeft van den heer W. J. Hirdes te Castrieum een gift van 11000 voor de kerk ontvangen. No» onbekende ziekte eischt slachtoffers in Goes In het ziekenhuis te Goes hebben zich sedert epkele dagen ernstige ziektever schijnselen voorgedaan, zoowel onder het verplegend personeel als onder de pa tiënten. Zes verpleegsters en enkele pa tiënten zijn aangetast door. een ziekte, waarvan men de diagnose nog niet heeft kunnen vaststellen. Een der verpleegsters is overleden. De toestand van eenige pa tiënten is zeer ernstig. De zieken zijn ge ïsoleerd en de hulp is ingeroepen van prof. dr. J. Mulder uit Leiden. Ook de genees kundige inspectie van de Volksgezondheid is op de hoogte gebracht. De verschijnse len doen denken aan die, welke zich voor-/ deden bij de typhusbesmetting, welke kortgeleden na een bruiloftsmaal te Am sterdam slachtoffers eischte. Billijker salaris-regeling voor Bijzondere Hoverv Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp strekkende tot wijziging van ax-tikel 7 van het besluit op de Bijzondere Gerechtshoven, dat de bedoeling heeft de uit anderen hoofde uit openbare kassen ge noten inkomsten van de leden dier hoven slechts voor twee derde gedeelte op de wedde der functxonnarissen in mindering te brengen en niet meer ten volle, zooals tot nü toe geschiedde. De huidige toestand is naar de meening van den minister niét billijk, in het bijzonder niet vergeleken met de leden der bijzondere gerechtshoven, die inkomsten uit een vrij beroep genieten en deze niet van him bezoldigixxg afgetrok ken zien. Deze wijziging wil de minister terugwexkende kracht geven. Haarlemsch Tribunaal „Geen partijpolitiek in het geding" In een verklaring van het Witte Huis worden de gevolgtrekkingen van het debat in het Brifcsche Lagerhuis, dat de Ameri- kaansche belangen bij de Palestijnsche kwestie en de vestiging van de Joden slechts op partijpolitiek berusten „zeer ongelukkig en misleidend" genoemd. In de verklaring, die niet als van Truman af komstig werd gegeven en waarin de naam Bevin niet wordt genoemd, wordt de Ame- rikaansche interesse in Palestina beschre ven als „een diepe .deelneming, welke door het geheele Amerikaansche volk zonder onderscheid van politieke richtingen wordt gedeeld". Een woordvoerder van het Joodsche bu- Vijfde K.L.M.-vlueht uaar Zuid-Afrika Zatex'dag 1 Maart vertrekt het KLM- toestel PH-TCE „Edam' voor het uitvoe ren van de vijfde bijzondere vlucht Am sterdam - Tunis - Kano - Leopoldville - Johannesburg en terug. Het toestel ver trekt om 6 uur van Schiphol en komt 3 Maart om 18.00 uur plaatselijken tijd te Johannesburg aan. Op 7 Maart wordt de thuisreis aanvaard en 9 Maart wordt het toestel om 14.50 uur op Schiphol verwacht. Vrijdag 28 Februari is de laatste dag, waar op post voor deze vlucht kan worden aan geboden. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 RL 7.00. 8,00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gr.pl. 8.15 PÏuk den dag. 9.00 Muziekkalender. 9,05 Och tendconcert. 9.45 Gr.pl. 10.30 „Vondel en Maria". 11.00 Zonnebloem. 11.45 Familieberichten uit overzeesche gebiedsdeelen. 12.00 Angelus. 12.03 Mannenkoor. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13 00 Voor de Strijdkrachten. 13.30 Lunchcon cert. 14.00 Orkest zonder naam. 14.45 Engelsche les. 14.45 Orkest zonder naam, 15.00 Gr.pl. 15.15 Jonge kunstenaars, 15.45 KRO-kosk. 16.00 Metro- pole-orkest. 16.30 De schoonheid van het Grego- riaansch. 17.00 Wigwam. 18.00 Bruce Lowe; 18.15 Paul de Waart. 18.30 Strijdkrachtenpr. 19.15 Tombola. 19.45 Voor de Nederdanders in Duitsch- land. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Gewone man. 20.15 Wie weet? 20.30 Lichtbaken. 21.00 en morgen is het Zondag. 22.00 Cabaret. 22.45 Gebed. 23.15 Ka tholiek nieuws. 23.20 Klaas van- Beeok. 23.45 Gr, platen. HILVERSUM II, 414.5 JYT„ 218 RT. en 1875 M. 7,00. 8.00, 13.00, 18.00 20.00 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr.pl. 8.-15 Gr.pl. 9.00 Gr.pl. 9.30 Waterstanden. 9 50 Gr.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.25 Trombone en piano. 11.00 Voor de cantine-arbeiders. 12.00 Vau deville ork. 12.30 Kalender. 13.15 Miller Sextet. 14.00 Sport. 14.45 Radio Philharm. Orkest. 15.15 Van boek .tot boek. 15,30 Huismuziek. 15.55 Espe- ranto. 16.10 Jan Vogel. 16.40 Kinderkoor. 17.00 Artistieke staalkaart. 1.730 Omen nabij de 20. 18.15 Gr.pl. 18.45 Lezing. 19.00 Viool en piano. 19.30 Voord de rijpere jeugd. 15.45 Bijbelvertel ling. 20.05 Dingen v. d.dag. 20.15 Gr.pl. 21.00 Sicia- listisch commentaar. 21.15 Cabaret. 21.45 Dooden- huis. 22.45 The Ramblers. 22.45 Merijntje en de mispels (Julia de Gruyter). 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Nachtvoorstelltag, In de koude Londensche straten hebben de stakkers, die van de goedgeefsche voorbij gangers moeten leven, thans een hard bestaan. Een straat teekenaar zit mistroostig en verkleumd bij zijn kunstproducten, die geen aftrek vinden bij de huiverende en haastige Londenaars. In Jahuari nog intenieeringskamp en tlians al weer hard op weg- om marine- hospitaal te worden: dat is de meest recente van de reeks gedaantewisselingen, die huize „Duinrust" te Overveen in den loop der jaren heeft ondergaan. Hoewel er nog niet veel te merken is van de nieuwe bestemming, die aan het vroegere rust huis zal worden gegeven, Ssaji er toch op ge rekend worden dat over een maand of vijf de eerste zieke Marineklanten het groote gebouw aan den Bloemendaalscheweg kunnen betrekken. Ongeveer 200 patiënten zullen een plaats kunnen vinden in 'het nieuwe Marinehos pitaal en met zijn operatiekamer en Rönt- geninstallatie zal het een miödern zieken huis worden, dat echter geen permanent karakter krijgt. De Rijksgebouwendienst heeft „Duinrust" voor den duur van enkele jaren gehuurd van de' Stichting St. Lam- bertus, die er vroeger .een rusthuis exploi teerde. De materiaal-positie en de onge wisheid over de plaats, waar een Nederlandsche Marinebasis gevestigd zal worden, hebben dit voorloopig element ver oorzaakt, zoodat wel kan woxxlen aange nomen, dat Duinrust niet langer dan een jaar of vijf als Marinehospitaal gebruikt zal worden wanneer tegen dien tijd tenminste eenige verbetering in Neder lands opbouw is gekomen, zoodat een ge heel nieuw ziekenhuis voor de Marine een kansje maakt. De Rijksgebouwendienst trof „Duinrust" ruim een maand gejleden in een vrij gaven toestand aan: wat schilder- en behang- werk zal het gebouw in een bevredigend ziekenonderkomen kunnen veranderen en aan den oorspronkelijken bouw behoeft door breken en vergrooten heel weinig te worden veranderd. Wij vernamen van bevoegde zijde, dat per 1 April met inrichten begonnen wordt en dat in Mei het eerste gedeelte klaar kan komen. Inmiddels zijn reeds de vertrekken voor den directeur-geneesheer en de ad ministratie gereed gekomen, maar zij kunnen wegens kolengebrek nog niet be trokken worden. reau heeft over de rede van Bevin gezegd dat zij het ontbreken van eenig begrip voor de beginselen van het Zionisme duidelijk aantoonde. Er bestaat geen verschil van meening, aldus de woordvoerder over 't ver mogen van Palestina om immigranten op te nemen. Een maximum van 18.000 per jaar wordt met het oog op den nood onder de Joden schromelijk onvoldoende geacht. Het rechtsche Joodsche dagblad „Hab Ker" noemt de rede antisemitisch en het bewijs dat Engeland niet voornemens is Palestina te verlaten en het mandaat aan de UNO te overhandigen. Het Christelijk-Arabische blad „Falas- tin" drukte zijn commentaar af onder den kop „Bevin onthult het geheim van een Amerikaansch Zionistische samenzwering om Palestina to verscheuren". Het blad schrijft dat het geen nut heeft geweld te gebruiken om de Palestijnsche kwestie op te lossen en dat er slechts de keus bestaat tusschen een spoedige oplos sing van het probleem en eep nieuwen wereldoorlog. Alexander Cadogan, vertegenwoordiger van-Engeland in den Veiligheidsraad, heeft met Trygve Lie, secr-etaris-generaal der Uno, een bespreking gevoerd over de wijze, waarop de Palestijnsche kwestie voor de UNO moet-wox'den gebracht. Naar verluidt wordt het houden van een bijzondere al- gemeente vergadering overwogen, dooh noch Lie noch Cadogan wilden een verkla ring afleggen. Het Arabische Hooge Comité voor Pa lestina heeft den eisch gesteld dat de Brit- sche regeering de Joodsche immigratie in Palestina geheel zal stopzetten. Meevaller voor Nijmegenaren In de haven en in het Maas-Waalkanaal te Nijmegen liggen op het oogenblik 180 schepen ingevroren. Daaronder zijn ver schillende kolenschepen met eenige dui zenden tonnen, brandstof aan boord, veelal bestemd voor Rotterdam. Door de mede werking' der betrokken autoriteiten kwam 1100 ton steenkool uit deze schepen ten goede aan de Nijmeegsche burgerij. Elk ge zin krijgt ongeveer een mud kolen. Den geoloog J. A. v. d. B., die Woensdag middag voor de vijfde Kamer van het Haarlemsche tribunaal terecht stond, was het lidmaatschap van de N.S.B. sedert Maart 1941 en dat van den N.V.D., waarin hij de functie van wijkhoofd en penning meester had vervuld, ten laste gelegd. Bovendien zou hij leider geweest zijn van de Technische Noodhulp. De bejlhuldigde bestreed het lidmaat schap vin den Volksdiénst en verklaarde, dat hij de genoemde functies alleen enkele maanden had waargenomen wegens ziekte van een ander. Tot- het N.S.B.-lidmaatschap was hij overgehaald door een bridge-kennis. In Februari 1943 had hij zich geërgerd aan een N.S.B.-agent, die jongens aanhield om hen naar Duitschland te sturen en had hij woorden gekregen met een ander lid van de beweging over den eed aan Mussert. Eén en ander was voor hem reden geweest om weer te bedanken, hetgeen hem echter niet verhinderd had om later in hetzelfde jaar nog een wapen en een radiovergun ning aan te vragen. In Juni 1944 was de breuk volkomen en in September daarop begon zijn carrière in de ondergrondsche groep van inspecteur Van Marion. Een lid van het Tribunaal bleek dit niet bijzonder te waardeeren en merkte op, toen de beschuldigde aanvoerde dat nie mand ooit geweten had, dat Hij lid van de N.S.B. geweest was: „Dat zijn de gewiek ste menschen, die zich aan twee kanten dekken". De verdediger, mr. Hellema Jr., begon zijn pleidooi met op te merken, dat deze zaak wel met groot wantrouwen, zijns inziens door de feiten niet gerechtvaardigd, bekeken werd. Deze man, aldus pleiter, waagde dage lijks in dienst van de B.S. zijn leven. Zijn huis was een arsenaal. Zelf ging hij iederen dag met termietbommen, handgranaten en mitrailleurs door de stad. Als wapen instructeur riskeerde hij doorloopend zijn hoofd, meer dan de meeste leden van de B.S. dat deden. Zijn zoon, die ingelijfd was bij het Vrijwilligers legioen „Nederland" verschafte hem de munitie. V. d. B. bracht het tot compagniescommandant en zijn huis werd tijdelijk hoofdkwartier. Na de bevrijding defileerde hij met zijn groep langs de graven van de gevallenen en daarna begon zijn detentie, die 17 maan den zou duren. Hij werd, zoo ging de ver dediger verder, voorwaardelijk in vrijheid gesteld met verbeurdverklaring van zijn instrumentarium, de boekerij en een motor met zijspan, die hij aan de B.S. had ge leend en waar nu nog steeds de politie mee rijdt. In het Tribunaalbesluit wordt aan tasting van het vermogen gerechtvaardigd als compensatie voor de schade, die de delinquent aan het Nederlandsche volk heeft toegebracht. Deze man echter heeft, door zijn leven in de waagschaal te stellen, zijn misstap reeds ruimschoots geboet, meende mr. Hellema, Uitspraak op 12 Maart, Den leeraar V. was het lidmaatschap van de N.S.N.A.P. (groep Van Rappard) tot 1942 en dat van de N.S.B. na dat jaar ten laste gelegd. wereld buiten het vasteland van Europa schonk ons na de bevrijding behalve de lang verbeide gewaarwording van weer in aan raking met de vrije wereld te zijn, den indruk, dat er daarbuiten niet zoo eyg veel veranderd was. Nu we sinds twee maanden ook weer regelmatig Amerikaansche films kunnen zien, schijnt alles ongeveer tot het oude te zijn teruggekeerd. Maar-het wei-eldje van het rollende celluloid is er één vol ongewisheiden juist als we meenen, dat het zich op een bepaalde manier ontwik keld heeft, is het begonnen zich in een andere richting te bewegen. Zoo lijkt 'net redelijk om, nadenkende aver de ontwikkeling van de filmnijverheid na den oorlog, tot de'slotsom te komen, dat Hollywood de beste kansen maakt. Het is financieel oppermachtig, wei nig geschokt door den oorlog en men zou zoo zeggen, dat het betrekkelijk weinig moeite zou moeten hebben om een alles beheerschen- de plaats op de wereldmarkt der film in te nemen. Maar het merkwaardige is, dat er symptomen van èen geheel andere ontwikke ling te zien zijn. Bijvoorbeeld, dat de Ame rikanen heelemaal niet zoo erg met hun eigen werk ingenomen zijn. Dat is te rherken aan de voorbereidingen eb proef-stemmingen, die gehouden worden voor de jaarlijlcsche uit reiking van Amerikaansche filmprijzen, die begin Maart zal geschieden Op de eerste plaatsen worden namelijk niet louter Ameri kaansche films en acteurs genoemd, maar verscheidene Engelscbe. En wanneer we eens nagaan welke films den laatsten tijd onze ahndacht het meest hebben geboeid, dan ko men we weiken tegen als „Brief Encounter", „Seventh veil", „Halfway House", „Thunder Rock", „Dead of Night", alle gemaakt in Engeland Ook merkwaardig is een mededeeling uit Hollywood, dat de meeste groote productie maatschappijen in 1947 films uit vroeger jaren opnieuw zullen uitbrengen. „Stanley en Li vingstone", „Alexanders Ragtime Band", „Les Misérables" en dergelijke worden uit de ar chieven te voorschijn gehaald om hiaten in de productie op te vullen, die, naar verwacht wordt, zullen ontstaan doordat de Amerikaan sche filmers hun inspanning en hun geld gaan concentreeren op zeer grootsch opgezette films, om hun buitenlandsche concurrenten te verslaan. Vantevoren is natuurlijk niet te zeggen hoe dat zal uitpakken, maar wanneer het grootscbeepsche films "worden in den 56. „Laat ons zien!" sprak de Vos. „Hier staat een zak, daar staat een zakginds be vindt zich eveneens een zak en hiernevens ontwaar ik nogmaals een zak! Wanneer mijn wiskundig oog mij niet bedriegt, zijn dat vier zakken in totaalKunt gij mij vol gen? Zijt aii het hiermede eensWelaan dan! Gij grijpt twee zakken, ik beur de rest en dan begeven we ons naar ons voertuig!" Zo gezegdzo gedaan, de zakkeji vol goud en juwelen werden in de auto geladen, de vos en Panda stapten in en de ivagen reed weg. „Ik begrijp nog maar steeds niet, hoe je ineens aan die kaart kwam!" zei Panda. „Ik vertrouw je niet! Ik heb een kwaad voorgevoel„Dat dient tot niets!" sprak Joris vermanend. „Bedenkt, man neke, dat we op weg zijn om geziene en gevierde personen te worden! Laat U niet door Uw gevoelens te nederdrukken! Om nibus ad autobus.' zoals wij Latinisten zeg gen geest van „Caesar en Cleopatra", waarmee de Engelschen op hun beurt een bijzondere pres tatie dachten te verrichten, dan kunnen we gerust het resultaat betwijfelen. In elk geval heeft Engeland tot nu toe be wezen, dat het ondanks zijn véle moeilijk heden, zijn gebrek aan materiaal en geld, zijn oorlogsvermoeidheid en wat al niet meer, over goede filmers beschikt, over knappe scenaris ten, spelers en regisseurs. Gemakkelijk heeft de Britsehe film het zeer zeker niet Ze is hier en daar sterk gebonden aan Hollywood- sche belangen en anderzijds aangewezen op steun in een of anderen vorm van de regee ring, zooals nog onlangs werd betoogd in een rapport van de Engelsche Cinematograph Films Council, dat de kosten voor de regee ring op ongeveer een en een kwart millioen pond sterling schat. Maar zij brengt werken voort van een verrassende diepte en geeste lijke rijpheid en van bijzondere filmische kwaliteiten. -4 WAAR KOMT deze bijzondere vlucht van de Engelsche film uit voort? Is ze louter toeval en een voorbijgaand verschijnsel: on dervindt Hollywood eindelijk de funeste ge volgen van zijn voortdurende oppervlakkig heid en herhaling; heeft de oorlog verborgen geestelijke krachten wakker geroepen? Het is merkwaardig om hier het oordeel van twee bekwame filmers aan te halen, die zich beiden verdiepten in de positie van de Hollywoodsché film. De Engelsche regisseur Alfred Hitch cock liet in 1938 in een interview uitkomen, dat dë moeilijkheden in het hanteeren van sterren en draaiboeken hem vaak deden ver langen nSar het maken van documentaires, omdat die tot de zuiverste vormen v„an de filmkunst hooren. En deze week zei de Neder landsche filmer Jores Ivens, dat de grootste tekortkoming der Hollywoodsché regisseurs zijns inziens is, dat zij geen documentaires maken, waarmee hij bedoelde, dat er zoo doende geen jonge krachten zijn, die zich in dit zuiver filmische werk kunnen bekwamen en ontwikkelen. En Engeland is het land van de documen taire filmers bij uitstek Knappe vakmenschen als John Grierson en Alberto Cavalcanti maak ten heele series goede documentaires, waarbij ze veel steun ondervonden van het feit, dat de Engelsche posterijen een open oog hadden voor de mogelijkheden van de film als pro- paganda-middel en tal van opdrachten gaven, die den filmers voldoende de handen vrij lie ten om hen in staat te stellen werkelijk „film" te leveren. Veel van dat werk hebben wij nooit gezien, maar de herinnering aan één Engelsche documentaire: „Men of Aran" voldoende om de kwaliteit ervan aan te duiden. Het is inderdaad niet zoo dwaas om te zeg gen. dat in menige goede Engelsche film de toon van de documentaire door klinkt „Target for To-night" was een goed voorbeeld van de combinatie van realisme en fantasie, maar ook de simpele, psychologisch tot in het uiter ste verantwoorde verteltrant van „Brief En- counter" dTaagt duidelijke lcenteekenen van de documentaire school, al is Noel Coward, de maker, vóór alles een tooneel-artist. De film is van huis uit weergave der wer kelijkheid. Dat is de grondslag waar ze op gebouwd is. De camera-lens kan geen werke lijkheid oproepen, ze moet iets opnemen dat er al is, en alleen in de wijze waarop dit ge schiedt kan ze de verbeeldingskracht en scheppingsdrang van den filmer verwezen lijken. „Het is vreemd hoe snel de vroege cinematografie de afkomst en de bestemming vergat waarvoor de eerste daguerreo-types werden uitgevonden. Ze waren er om de ge zichten en de gestalte van levende menschen vast te leggen voor het nageslacht en niet om ^ls mededingers te dienen voor tooneel en romankunst". Deze veelzeggende zinsnede komt voor in een van de pers der Oxford Universiteit gekomen studie over de documen taire film. Ze mag dan °een uitspraak zijn om de heele filmkunst op te grondvesten, ze behelst een elementaire waarheid, waarvan de kracht in de beste films, die de cinemato grafie heeft opgeleverd, bevestigd wordt. v, G. De beschuldigde zei, dat hij tot de N.A.P. gekomen was, omdat deze een ciaal gerichte dictatuur voorstond volgens hem de eenige wijze was, wL - een sociale maatschappij verkregen worden. Ook was hij zooals hij toegaf lid van de Volkskundige afdeeling van 7 Germaansche S.S. geworden. Zijn verdediger, mr. S. C. Vèn der w t, wees erop. dat een keuze voor Ha»,..™ niet voor van zijn cliënt pleitte. Toen de VarT ging varen, ging V. eerst naar de NSr over. Maar er zijn vele getuigen vernis 1 ringen, dat hij reeds ver voor de bewi ding van zijn schuld getuigd heeft, In loii geraakte hij zelfs in Duitsche gevangen schap. Daarna is hij ondergedoken, jL man heeft de bevrijding inderdaad We!! bevrijding gevoeld, hoewel deze hem W neering bracht. Sedert 24 October is V weer in vrijheid en mr. v. d. Wall verzoent' het Tribunaal zijn cliënt geen verder maatregelen op te leggen, gezien ook ril zwakke gezondheid. J" Uitspraak op 12 Maart. Bilthovensche aannemer voor het Bijzonder Hof In de periode Juli 1942 tot September 1944 heeft de Bilthovensche aannemer J. v. d. Z. tezamen met de toenmalige saltine maatschappij", in opdraoht van d> „Organisation Todt", verdedigingswerk uitgevoerd ten behoeve van de Duitsche weeraiacht. Een groot aantal mitrailleurnesten, bun kers, kazematten en strandversperringei in de provincies Noord- en Zuidhollaaj werd door dezen aannemer gebouwd me, name in de omgeving van den Moerdijk «a Den Helder. Bij de behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam kwam voren dat verdachte met deze werkzaam- heden een omzet had van f '8.000.000 met een winst van f 700.000. Hij was geen lid van de N.S.B. geweest en voerde tot zfln verdediging aan, dat hij gedwongen was voor de Duitschex's te werken. Uit vree; zijn voorraad bouwmateriaal kwijt te ra ken, indien hij het werk zou weigeren, had hij besloten genoemde werkzaamheden uit te voeren, ook al, zooals hij zeide, om zijn arbeiders te beschermen voor tewerkstel ling in Duitschland. In zijn requisitoir hechtte de procureur- fiscaal, mr. W. P: Bakhoven, niet v«| waarde aan de verdediging van verdacht» en eischte vier jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van preventief, benevens ont zetting uit de politieke rechten en het recht in het aarmemersbèdrijf een leidend» functie te bekleeden, alles voor den tij: van tien jaar. Dit jaar méér naaldhout voor het bouwbedrijf? In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Andx-iessen betreffende de hout positie en de uitvoering van het bouwplan 1947 heeft de minister van Economische Zaken geantwoord dat hij ook kennis heeft genomen van de uitingen van vrees, dat het bouwplan 1947 niet zal kunnen wor den uitgevoerd door gebrek aan hout - speciaal naaldhout. De minister teekent allereerst aan, dat het bouwplan 1947 nog niet is vastgesteld en zegt dan: gedurende het jaar 1947 zal. indien de thans bestaan de redelijke verwachtingen met betrekking tot den aankoop en aanvoer van hout en tot het tempo, waarin deze aanvoer ge schiedt, woxxlen verwezenlijkt, ongeveer 1.200.000 m3. gezaagd naaldhout beschik baar komen, waai*van in het eerste half jaar waarschijnlijk ongeveer 400.000 m.3 zal worden aangevoerd. (In 1946 is onge veer 550.000 m3. gezaagd naaldhout be schikbaar gekomen). Van deze hoeveelheid van 400-000 m3. komt in de eerste helft van 1947 ï-edelijker- wijze rond 200.000 m3. rechtstreeks aan den wederopbouw ten goede. Het restani van 200.000 m.3 wordt verdeeld over de emballage-industrie en de overige catego rieën verbruikers. Ten aanzien van de verdeeling in de tweede helft van 1947 is nog geen defini tieve beslissing genomen. De verwachtin gen zijn dat, bijzondere omstandigheden voorbehouden, in de tweede helft van 1947 geen speciale moeilijkheden voor de verschillende groepen verbruikers zijn te duchten. De verdeeling van het hout geschiedt naar de urgentie van de bestemming. De minister verwacht, dat dit jaar een naar vex-houding grooter deel van het beschik bare naaldhout aan het bouwbedrijf ten goede komt dan in 1946. Revisie? De Italiaansche minister van bulter.- landsche zaken, Graaf Sforza, is door het Foreign Office uitgenoodigd' naar Londen te komen voor besprekingen met Bevin, Dew besprekingen zullen plaats hebben nè de con ferentie in Moskou. De woordvoerder van het Foreign Office weigerde te verklaren, of een revisie van het Italiaansche vredesverdrag besproken zal worden. Terechtgesteld. Te Warschau is officieel beleend gemaakt, dat drie personen, die de vorigs maand ter dood veroordeeld waren „wegens de geruchtmakende spionnagezaak, waarin een ambassadeur was betrokken", terecht gesteld zijn. Zij zijn: Graaf Grocholsky, W£- demar Baczak en Ór. Witold Kalicky. Bier. De millioenen huiverende Britten namen gisteren een lichtpuntje waar in den sombe ren winter. De brouwers in Londen en de Z. O.-dtstricten ontvingen namenlijk de mede deeling. dat zij de productie konden'her vatten (U. P.). Ongebruikelijk. De typografen In Kopenhagen zullen Zaterdag in staking gaan, omdat de onderhandelingen over loonsverhoogingea zonder resultaat zijn gebleven. De sociaal democratische en communistische bladen zullen blijven verschijenxi. Handel en ideologie. De Noox-sche minister van buitenlandsche zaken, Lange, verklaarde.dat Noorwegen niet in staat is een politieke of economische acUe tegen Spanje te onderne men, gezien het vitale belang van den handel met Spanje. Goed begin. Het Engelsche Lagerhuislid Butler heeft tijdens een debat verklaard, dat Indien de behandeling van de Albaneesche kwestie een voorbeeld ls van de werkwijze der UNO' men uiterst voorzichtig moet zijn. met het voor de UNO brengen van andere kwesties. Vulkaan. De lavastroom, die uit den krater van de Etna komt. heeft haar snelheid wal ver traagd. Het aanvankelijk bedreigde dorp Passo Piscarió is door den eenigszins vei an derden loop van de thans U kilometet langen lavastroom gepasseerd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2