De „oogen" van Amsterdam zijn in IJmuiden Jlex JAeatetr' Kolen volgenden winter nog niet vrij Het Onzichtbare Leger Weermachts-leverancier" staat terecht Meer kapers op de kust in Indië Hooger subsidie voor de H.O.V. De snuifdoos van den Keizer Vrijdag 28_^ebruan 1947 IJMUIDER COURANT De havenwachters hebben een verantwoordelijke taak „rjn-IJMUIDEN is er niet op vooruit- 0 «eeaan in iaren van de bezetting. aandsch ligt bet resultaat van sloo- por en do al te bH( welkom voor hen, pers-vork. hej buitenland vertoef de lan.e d£ pieren binnenvaren. Het den havenkantoor, danig toegetakeld, is we? Jk-king Doch üi het oude gebouw- bolten„ het begin van de ..kleine sluis", tje, ib' de scheepvaart. Daar ïcn blijmoedig, dag en nacht, de TO awShters hun taak. Een werk, dat bate wken en buitenstaanders niet veel V<f Ssheeft, immers, alles gaat vlot Sail en meestal denkt men dan met overal heb je je menschen voor, M^r hët'is toch wel heel belangrijk iets W LI dit werk te weten, want zonder roeer ^a" heepvaart op Amsterdam ho- Spen! Hier zijn de „oogen van ^'toStad des lands" Overdreven? iLn reker niet. Kust- en havenwacht be- N<ÏÏt waar binnen- en uitvarende schepen Pal2L jiggen en moeten schutten. De be- XkSien op de sluis, op de spoorbrug SS weten hoe en wanneer zij in actie ^ïïe^avSfvan Amsterdam en Zaan- JThoort men verwiUigd te worden van binnenkomst der schepen, met het oog °PHebt geer3wel eens over nagedacht wat er akoo vereischt wordt voor dit „eenvou- ifiina.3 dageiijks komt het voor, dat de jjenwachter, die den buitendienst heeft een zware dienst, waarbij nimmer ge- wordt naar zon, regen, mist, storm vorst - regelend moet optreden. Het Heine bootje van de havenpolitie, bemand Soor één enkelen man moet vaak in het ^ste noodweer langszij de grootste sche- ,.pn om een waarschuwing over te brengen. Naar gelang grootte en diepgang en weersgesteldheid, moet men de zeeschepen lLlaatsen aanwijzen in de toeleidingska- nalen Zorg dat de overige, de passeerende scheoen dus, geen hinder ondervinden van de gemeerde schepen. Dit geldt ook voor de binnenvaart. Men dient dus voldoende kennis te hebben van zee-, alsmede bm- nenvaart. De scheepvaartwetten en de noo- dige reglementen moet elk der havenwach ters kennen; zoo ook de scheepvaartsei- nen Vreemde talen en zeer zeker scheeps termen in andere taal moet men beheer den' dit is een deel van de algemeene ontwikkeling die gevraagd wordt, In dat kleine, hooge huisje, met die open, ijzeren trap worden vaak aan het personeel de raarste vragen gesteld op scheepvaartge bied, vragen, die een juist, onmiddellijk, betrouwbaar antwoord eischen. Deze mannen moeten dus uitermate ge- idiikt zijn om advies te geven. Administratie en statistieken, dit alles boort ook bij den dienst. Het besturen van motorvaartuigen en dit onder alle omstan digheden, dus kennis van het vaarwater, stroom, getij, verlichting van sluis en brug. Dit lijkt erg eenvoudig, doch bij nacht is dubbele waakzaamheid geboden. Nu kan men denken, „och, 's nachts is er niet zoo veel vaart", we kunnen niet anders doen dan den lezer aanraden eens na tien uur 's avonds, zoo tot een uur of zes in den morgen, een kijkje te gaan nemen in het kamertje bij de sluis- We zijn overtuigd, dat hij zeer verbaasd zal zijn. Het gebeurt vaak dat men niet in de ge legenheid is technische hulp in te roepen bij motorstoringen of defecten aan het mechanisme van een vaartuig. Dan is goe de 'raad duur. Waar zou men beter hulp vandaan halen dan van het havenkantoor, waar de havenwachter de man is, die ook van deze zaken kennis heeft? Het komt wel eens voor dat gezagvoer ders eigenwijs zijn, dat ze de wetten en reglementen overtreden, uit onverschillig heid of omdat ze denken de baas te zijn op eigen schip. Hierdoor komt de veiligheid in gevaar. Wat nu te doen? Wel, heel een voudig. De havenwachter, die wetten en reglementen op zijn duimpje kent, is te vens havenpolitie-dienear, zoodat hij han delend kan optreden. Het escorteeren van zeeschepen, wanneer dit noodig is voor de veiligheid, de sur veillance met de politiemotorboot, ook deze behooren tot veelzijdige taken van den havendienst. En hoe vaak komt het niet voor dat de havenwachter als gezagheb bende zelfstandig de ei'nstigste beslissingen moet nemen. We denken dan aan een aan varing, aan de vele wrakken die er gebor gen moeten worden, want elke versperring in het vaarwater, groot of klein, is een be lemmering voor handel en scheepvaart. Uitdit alles blijkt, dat de dienst van deze mannen geen gemakkelijke is. Geen twee minuten zwijgt er de telefoon: „Met het havenkantoor!" „Meneer, kunt u me zeggen hoe laat de Oranje binnen komt? Ziet u m'n zoon is er op en nou wou ik graag naar IJmuiden komen om In dien tusschentijd gaat weer een ander belletje en valt een nieuw klepje open. Terwijl hier de verbinding gemaakt wordt met het bureau van den havenmeester, tinkelt het weer twee klepjes verder. .De spoorbrug vraagt inlichtingen. Zoo gaat het dag en nacht. Vroeger, toen de haven van IJmuiden nog geen drie groote sluizen had, toen de beteekenis van deze haven nog niet zoo groot was, een vijftig jaar geleden, toen, ja toen was het nog niet zoo geweldig om havenwacht te hebben. Men behoefde nog niet zóó veel te kennen, maar thans, nu hier de grootste sluis van de wereld- is ge maakt, waar schepen met een diepgang van 9 a 10 m. kunnen passeeren, nu is het wat anders geworden. En nu is dit het eigenaardige: de mannen, die dag en nacht zorg dragen dat alles correct draait, wor den nog steeds betiteld met „havenwach ter". Misschien zou het mogelijk zijn-, bin nen niet al te langen tjjd titel en financiën te herzienen zoo aan deze lieden, diet in den bezettingstijd ook gezorgd hebben dat de geheime dienst in Engeland op de hoogte was van alles, wat in en om de haven en de sluizen van IJmuiden geschiedde, de plaats te bezorgen, die hun als „oogen van IJmuiden" toekomt. H. K. Vanaf heden t/m 5 Maart Het Deeneche filmwerk Een film vol spanning, die door knap spel en opnamen van begin tot einde boeit. City Film. VERGADERING VROUWENGROEP P. v. d. A. De afdeeling IJmuiden van de Vrouwen groep van de Partij van den Arbeid houdt Dinsdag 4 Maart haar maandelijksche bij eenkomst in School D aan de Heidestraat. De heer D. Verbaan zal het onderwerp: „Loonen en Prijzen" inleiden. Verder zal de viering van het Meifeest besproken worden, Agenda voor Velsera en Utnuiden VRIJDAG 38 FEBRUARI. Thalia. 7 en 9.15 u.: Van den regen in de drup. Rex. 8 u.: Het onzichtbare Leger. De Pont. 8 u.: Catharina de Groote. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat. 8 uur: Gemengde Zangver. Driehuis, uitvoering. zonnig weer wekt gedachten aan lente en zomer. Twee dames in Amsterdam probeerden het met een zonnebad op het ijs en het is hun goed bekomen. Haarlemsch Tribunaal De achtste kamer van het Haarlemsche tribunaal behandelde dezer dagen een zaak tegen J. V- uit Santpoort, 'een firmant van een vleeschwarenfabriek, die in den oorlog voor fabelachtige bedragen aan de „Weermacht" had geleverd. De totale om zet gedurende de vier jaar dat de firma werkzaam was geweest, bedroeg anderhalf millioen. De winst bedroeg in dezelfde ja ren circa honderdtachtigduizend gulden. Later had verdachte nog een vrachtauto bedrijf ten dienste van de Duitschers ge ëxploiteerd, dat hem een slordige dertig mille in het laadje bracht. Dit waren wel de hoofdpunten van de tenlastelegging, maar daarnaast stond nog, dat verdachte tot 1941 lid was geweest van de N.S.B. Hij werd toen wegens wangedrag geroyeerd. Verder werd ten laste ge legd dat hij vriendschappelijke be trekkingen had onderhouden met den S.D. Hauptsturmfiihrer Wührlein en dat hij feestjes .had georganiseerd met Duitsche militairen. Van deze feestjes waarvoor bacchanaal een beter woord zou zijn kwamen ter zitting foto's op tafel, die op zijn zachtst gezegd weerzinwekkend waren. Wat betreft den S.D. Hauptsturmfiihrer zeide beschuldigde, dat hij met dezen goe de vrienden was geworden, om een Jood- sche vriendin te redden, hetgeen hem ook inderdaad gelukt zou zijn. Mr- Baron, de raadsman, begon zijn plei dooi met de juistheid van het proces-verbaal in twijfel te trekken. Hij haalde ter zitting voorbeelden aan, die de juistheid van deze meening moesten staven. De zaak is vol gens mr. Baron alsvolgt verloopen: de re chercheurs die het proces-verbaal had den' opgemaakt waren gedurende de bezetting goede maatjes met verdachte, die hen van allerlei voorzag, in ruil voor hun bescherming na de bevrijding. Ook tijdens V.'s detentie profiteerden de rechercheurs nog van zijn relaties, om jam, jenever en andere lekkernijen te verkrijgen. Op een gegeven moment kwam de zaak echter aan het rollen en V. legde in een verhoor ver klaringen over deze manipulaties af. Hier op hadden de rechercheurs volgens ver klaringen van V. het proces-verbaal aan zienlijk gewijzigd in ongunstigen zin. In ieder geval, aldus mr. Baron, is het vreemd, dat V. onmiddellijk na dit verhoor op last van mr- N. J. G. Sikkel, den pro cureur-fiscaal in Amsterdam, uit het kamp werd gehaald en geïsoleerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam werd opge sloten. Mr. Baron zei dat mr. B. J. Besier, de advocaat-fiscaal, hem medegedeeld had, dat deze overbrenging was-geschied we gens wangedrag in het kamp. Naderhand had mr. Sikkel aldus de verdediger echter verklaard, dat dit onjuist was en dat de overbrenging was geschied in het belang van de bijzondere rechtspleging. „Als men ziet, dat andere collaborateurs er met lichte straffen afkomen en ten slotte is V. hoofdzakelijk collaborateur, dan is deze isoleering op zijn zachtst ge zegd een hoogst ongebruikelijke wijze van interneering", zei mr. Baron en hij voegde er aan toe, dat naar zijn meening deze wel eens kon zijn geschied, om V. den mond te snoeren, nadat hij eenige „waarheden" had gezegd. Omdat deze interneering zijns inziens driedubbel telt, verzocht de raadsman het tribunaal om verdachte een interneering op te leggen, gelijk aan den tijd reeds daar in doorgebracht. Uitspraak op 12 Maart. Een„dubbele zomertijd" in Engeland aangekondigd De Engelsche regeering kondigde Woens dag aan, dat 't in haar voornemen ligt den duur van den zomertijd uit te breiden en gedurende vier maanden den „dubbelen zomertijd" uit de oorlogsjaren in te voeren teneinde kolen te sparen en de industrie in staat te stellen langer bij daglicht te wer ken, meldt Un. Press. In het Lagerhuis deelde de minister van Binnenlandsche Zaken, Chuter Ede, mede dat de normale zomertijd waarbij de klok dus een uur vooruit wordt gezet zal duren van 16 Maart tot 2 November, een maand eerder en een maand later dan in de afgeloopen jaren het geval was. De dubbele zomertijd een verschil van twee uur met Greenwich Mean Time zal van 13 April tot 10 Augustus gelden. De dubbele zomertijd werd voor het eerst in den oorlog ingevoerd met de bedoeling het effect van de verduistering op de in dustrie en het particuliere 'ieven te ver minderen. ISog 2500 politieke delin quenten naar de mijnen In enkele bladen zijn berichten en be schouwingen verschenen, waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat in den volgenden winter de steenkolen niet meer onder de distributie zouden vallen. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat dit den volgenden winter nog niet mogelijk zal zijn. De d.recteur-generaal der Nederland- sche mijnen ir. C. Th. Groothoff heeft van den minister van Justitie toestemming ge kregen, ten hoogste nog 2500 politieke delinquenten in de mijnen te laten werken. Voorts is hem toegestaan, 4500 Poolsche arbeiders naar de mijnen te laten komen. Er is reeds voor huisvesting gezorgd. Ir. Groothoff verklaarde, dat deze Po len niet noodig zullen zijn,'indien de thans in dienst zijnde mijnwerkers hun productie met 300 kg per man en per dienst ver- hoogen. De arbeiders weten, dat zij bij verhoo ging van hun prestaties niet langer be hoeven te vreezen dat het accoord-loon in een volgende periode lager zal worden gesteld, zoodat zij voor hetzelfde geld dan harder zullen moeten werken. Het is van belang voor de mijnstreek als de aanwezi ge arbeiders plus de politieke delinquen ten die komen, een hoogere productie be reiken, want op den langen duur zouden de 4500 Polen misschien moeilijkheden opleveren. Voor de verhooging van de kolenproduc- tie óp langeren termijn zijn machines in Amerika besteld, welke bestelling echter eerst over eenige jaren resultaat kan geven. Verder zal door de nieuwe methode van werken in het mijnbedrijf de produc tie eveneens stijgen. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat een kolenhandelaar te Haarlem aan houders van nieuwe bonnen kolen zou hebben gegeven, hoewel hij nog oude bon nen moest honoreeren en dat dit geschied zou zijn met toestemming der politie agenten, die in zijn pakhuis waren om de orde te handhaven. Er is naar dit geval een onderzoek ingesteld, waarbij, naar ons ver klaard wordt gebleken is, dat de agenten die in het pakhuis aanwezig waren om de orde te handhaven, daartoe geen machtiging gegeven hebben. De Europeesche kolen-situalie Blijkens de dóór de Europeesche kolen- organisatie gepubliceerde cijfers was Frankrijk het eenige Europeesche land, dat in Januari j.l. meer kolen produceerde dan voor den oorlog, afgaande op de gemid delde productie-cijfers voor de periode 1935-'38. De Fransche mijnen produceerden in genoemde maand 4.633.000 ton of 119% van het vooroorlogsche maandgemiddelde. Hierna kwamen Polen met 2.132.000 ton of 90 van het vooroorlogsche gemiddelde en België eveneens met 2.132.000 ton of 90 van het vooroorlogsche gemiddelde. West- Duitschland produceerde in de vijf weken van 30 December tot 2 Februari 6.695.000 ton of 59 van het vooroorlogsche gemid delde. In drie landen werkten in Januari meer mijnwei'kers dan voor den oorlog: 329.000 in Frankrijk (146 van het voor oorlogsche maandgemiddelde); in België 165.000 (119 en in Nederland 36.000 (118 Ook de Fransche koleninvoer was in Ja- nuari het hoogst. Deze bedroeg 722.000 ton, welke hoeveelheid echter slechts 36 van het vooroorlogsche gemiddelde was. Op basis van vergelijking met voorlogsche cij fers waren de percentages van don kolen- invoer van Zwitserland en Luxemburg de hoogste - resp. 170.000 en 156.000 ton of 62 en 61 van het vooroorlogsche gemid delde. Amerika was de voornaamste ex porteur naar de Europeesche landen en verscheepte in Januari 1.515.000 ton tegen 975.000 ton in December 1946. West- Duitschland exporteerde in de vorige maand 549.000 ton, Polen 325.000 ton en GroQt-Brittaanië 35.000 ton. Dc Britsche uitvoer was 3.000 ton grooter dan in De cember. Om het damhampioeiischaj van Kenuemerland Het bestuur van den 1) stnetsbond Haar lem en omstreken, heeft cte inschrijving opengesteld voor de eerste klasse. Honderd en één eerste klasse-spelers van 18 dam clubs uit Kennemerland hebben het recht voor dit tournooi m te schrijven Voor de Damclub IJmuiden hebben het recht van deelneming H. Buys, G. Postma, J. van Straten, Schol, F. Dukel en H. Krikke; voor Damclub „Stab.el" te Sant poort E. Zuiderduyn, A. J Buck, J. Bak- huys, J. Oosterling en H. Jansen. De inschrijving die reeds eenigen tijd is opengesteld sluit op 1 Maart en 15 Maart zal het tournooi aanvangen. Er zal in Haarlem, Heemstede, Sant poort, IJmuiden, Velsen en Beverwijk worden gespeeld. Amerikanen en Britten tonnen belangstelling Onze speciale verslaggever seinde ons Woensdagmiddag uit Malang: „De wereld kijkt naar deze zitting", zei Soekarno bij de opening van de vijfde bij eenkomst van het republikeinsche parle ment en terecht, want aller oogen zijn deze week op Malang gericht. Niet alleen dat de republikeinsche vertegenwoordigers hier alle aanwezig zijn, maar er is ook buiten- landsche belangstelling in Indonesië, zich manifesteerend in het verblijf van Britten en Amerikanen in het „Groothospitaal Se lecta"- Java's mooiste berghotel nabij Ma lang, waar ook de wereldpers zich genes teld heeft. Hier logeert thans ook de Ame rikaan Ryan, directeur van de „Isbrandzen- lijn", welke eigenares is van de „Marten Behrmann", het schip dat dezer dagen door onze marine in beslag is genomen op ver moeden van pogingen inzake smokkelhan del van rubber en suiker te Cheribon. Na besprekingen met de Nederlandsch-Indi- sche regeering is Ryan naar Malang gegaan om de republikeinsche regeering te polsen omtrent een plan om den export van on- dei-nemings-producten uit het republikein sche gebied mogelijk te maken door Ne- derlandsch-Indonesische samenwerking. Aanstaanden Maandag zullen economi sche deskundigen van Nederland en van de republiek in Batavia confereeren over het desbetreffende Amerikaansche voor stel dat gebaseerd is op een gemeenschap pelijke winstverdeeling. Aanneming van dat voorstel zou dus opheffing van de blokkade beteekenen. Ryan wordt op den voet gevolgd door Holt, vertegenwoordiger van de Blue Fun- nel-Line, -die hier belangstelling toont na mens Britsche scheepvaartkringen. Voorts logeert hier Johnson, die voor de Britsche herstelbetalingen een kijkje komt nemen in Republikeinsch Oost-Java. Er komen dus steeds meer kapers op de kust van Indië, hetgeen het spoedig tot stand komen van een Nederlandsch-Indo- Prin8 Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de school voor reserve officieren der infanterie te Breda, waar hij de cursisten inspecteerde en toesprak. Daarop trad de beste leerling sergeant-majoor J. Steentjes aan om uit handen van Prins Bernhard een fraai uitgevoerde officierskoppel te ontvangen. Steentjes heeft met de Irene- brigade de invasie en verdere veldslagen meegemaakt. - De prins richtte zich ook tot de Engelsche officieren die bij de instruc tie geadviseerd hebben en nam daarna op het marktplein een parade af. „Vrije handel, vrije teelt" Bloembollenkweekers protes teeren tegen de saneering Verscheidene honderden bloembollen kweekers togen Woensdagmiddag naar het koude Concertgebouw in Haarlefn Restaurant Brinkmann kon de groote op komst niet bergen om te protesteeren tegen de saneeringsmaatregelen voor hun bedrijf. Het hoofdbestuurslid van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de heer P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen, trad als voor zitter op en rekende de aanwezigen voor, dat door al de huidige overheidsmaatregelen de 50 millioen gulden bollenexport In feite is ge slonken tot een bedrag van 12 millioen Tot minister S. Mansholt en het betrokken Bedrijfschap werden verschillende verwijten gericht. De „gezondmaking" van het bloem bollenvak is, volgens den heer Bakker, uit- geloopen op een paskwil; de saneering noem de hij een dwaalleer. Hij pleitte voor een vrijen handel en een vrije teelt. De voorzit ter van den onlangs opgerichten Bond van kleine en jonge kweekers, de heer G. Ver schoor uit Sassenheim, wilde een resolutie aangenomen zien, waarin het vrij laten van de teelt voor erkende vakgenoóten wordt ge- etécht en waarin verder wordt aangedrongen op de stichting van een „egalisatiefonds" ter vervanging van het thans bestaande „surplus- fonds". zulks als een spaarpot voor magere jaren. De bijeenkomst kreeg een rumoerig karakter, toen de heer Bakker den spreker het woord ontnam, omdat deze zijns inziens zijpaden ging bewandelen Tenslotte kon de heer Verschoor zijn ont- werp-resolutïe toch beëindigen en hij wilde het Bedrijfschap, dat volgens hem onmondig was. zoo gauw' mogelijk laten verdwijnen. De heer A Nuyens uit Limmen legde er den na druk op, dat de bollenkweekers door de hooge lasten niet langer met de buitenlandsche telers kunnen concurreeren, hetgeen zich naar zijn zeggen manifesteert in een gevaarlijke verplaatsing van Nederlandsche bloemen- cultures naar het buitenland. /De vergadering keurde een motie aan den minister, den ministerraad en het parlement goed. waarin critiek wordt geleverd op den huidigen gang van zaken, de financieele po sitie van tallooze kweekers en de maatregelen die het „exporteeren" van Nederlandsche bloemisten ten gevolge hebben. Voorts wordt in de motie met klem aangedrongen op een spoedige liquidatie van alle belemmerende maatregelen in het vak. Vele aanwezigen sloten zich aan bij den Bond tot het Behoud van de Bloembolenteelt in Nederland. nesisch accoord dringend noodzakelijk maakt. Ook in republikeinschen kring be seft men dat zeer duidelijk. No« steeds moeilijkheden bij Medan De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft Woensdag o.m. het volgende medegedeeld: Op Java is de toe stand over het algemeen vrij bevredigend. De besprekingen te Semarang werden voortgezet. De situatie te Medan en te Padang blijft onbevredigend. In den Oos telijken sector van Medan stuitte een Ne derlandsche patrouille binnen Neder- iandsch gebied op een sterke gewapende bende, die onmiddellijk het vuur opende. De Nederlandsche patrouille dreef de bende over de demarcatielijn terug, waar bij deze een aantal dooden achterliet." De Nederlanders hadden één doode te De- treuren. Deze week wordt te Medan een Indonesische delegatie verwacht voor het voeren van besprekingen over militau*- technische zaken. Haarlem wil electriciteits- tarieven vooroorlogsch maken De Haarlemsche gemeenteraad verga dert Woensdagmiddag 5 Maart om een agenda van 19 punten te behandelen. Daar onder zijn eenige belangrijke voorstellen. Zoo vermeldt de agenda een voor stel van B. en W. tot toekenning van sub sidie aan de Haarlemsche Orkestvcrcpni- ging. Het voorstel van B. en W. is nog niet aan den raad gezonden. Wij ver nemen evenwel dat B. en W. voorstel!m de subsidie van f 25.000 tot 65.000 te verhoogen. De salarissen van het orkest worden in het vervolg gegarandeerd, de helft van het daarvoor benoodigde be drag wordt door het rijk verstrekt de andere helft zal door provincie, Haarlem en de omliggende gemeenten worden op gebracht. De salarispost van dc H.O.V. is f 155.000 bij een bezetting van 55 man- Het rijk be taalt dan f 77.500, Haarlem f 65.000, de Provincie f 10.00(), Bloemendaal f 500, Heemstede f 1000 en Alkmaar f 1000. Een analoge regeling is getroffen voor de tooneelgroep „Comedia". Het rijk steunt dit gezelschap met ƒ40.000, de gemeente Utrecht met 20.000 en ook Haarlem zal 20.000 voor haar rekening nemén. De gemeente verkrijgt hiermede het recht op het repertoire van alle tooneelgezel- schappen, die aan deze gezamenlijke rege ling deelnemen (de stichting Amster- damsch-Rotterdamsch Tooneel, Residentie- tooneel en Comedia). Tot heden was het zoo dat de directie van den Haarlemschen Schouwburg be paalde gezelschappen kon uitnoodigen om een voorstelling te geven, maar de keuze van het te spelen stuk lag in de eerste plaats bij de leiding van het gezelschap. Nu kan de directie zelf een keuze uit het reper toire doen. De agenda vermeldt ook nog een voor stel tot verlaging van de tarieven voor de levering van electrischen stroom. Ook dit voorstel van B. en W. moet nog uitkomen. Wij vernemen dat het voorstel een alge meene verlaging der tarieven inhoudt. Indertijd moest de Noodraad tot verhoo ging der tarieven overgaan in verband met de tijdsomstandigheden en het groote te kort van het Electrieiteitsbedrijf. Reeds toen is toegezegd, dat zoo gauw de resulta ten van het bedrijf het zouden toelaten weer tot verlaging zou worden overgegaan. In het algemeen komt dc verlaging neer op 1 cent per KWU. Ook voor de industrie worden de tarieven verlaagd. Neemt de raad dit voorstel aan, dan zullen de tarie ven weer gelijk zijn aan die van voor den oorlog. Hiermee sluit de gemeente zich aan bij de prijspolitiek der regccring. De financieele resultaten van dit be drijf laten niettegenstaande er nog rant soeneering is deze verlaging der tarie ven toe. FEUILLETON door John Dickson Carr iVertaald door Alice van Iterson „Dat was het ongetwijfeld", vond Toby. «Maar nu zal ik je niet langer uit je slaap houden- Wel te rusten, liefste". „Wel te rusten, Toby. Je weet niet, je zult nóóit weten, hoe blij ik was, dat je me opgebeld hebt!" Ze legde den hoorn neer, en toen was het stil. Eve zat'doodstil op den rand vain het «ed; met een hand hield zij de telefoon v'ast, met de ander haar kanten négligé jton den hals. Zij hief haar hoofd op en keek naar Ned. Er was een blos op haar wangen en onder haar grijze oogen. Het lange, zijden haar, was een beetje ver ward. Zij hief haar hand op om het van haar voorhoofd te strijken. De zachte roze Vingernagels glansden en contrasteerden liefelijk met de blankheid van haar arm. Op dat oogenblik was Eve mooi genoeg om lederen man, en zeker iemand als Ned Alwood. het hoofd op hol te brengen. Ned keek naar haar. Hij haalde sigaret ten en een aansteker uit zijn zak, stak er een aan en zoog den rook diep in. Het vlammetje van den aansteker trilde in zijn hand voor dat hij het doofde. Al zijn zenuwen trilden, hoewel hij zijn best deed, om het niet te laten merken. De zware, geladen stilte van de kamer werd zelfs door het tikken van de klok niet verstoord. En Ned had heelemaal geen 'haast. „Enfin", zei hij eindelijk met moeite, na dat hij eerst zijn keel had geschraapt. „Zeg het nou maar" „Wat moet ik zeggen?" „Hier is je hoed, ga nu maar weg". „Hier is je hoed", herhaalde Eve be daard, „en ga nu maar weg". „Ik begrijp het". Hij bekeek aandachtig het puntje van zijn sigaret, inhaleerde den rook weer en blies dien Joen uit. „Kwaad geweten, nietwaar?" Dat was niet waar. Maar er was net dat tikje waarheid in zijn woorden, dat Eve het bloed naar de wangen joeg. Ned, lang en slank en elegant, scheen nog altijd liet puntje van zijri sigaret te bestudeeren, en met zijri bijna duivelsch instinct speurde hij wat zij voelde. „Vertel me nu eens, mijn ondeugend kandijklontje, heb je nooit eens momen ten, waarin je twijfelt?" „Waaraan?" „Aan die lui van Lawes". „Hóór eens, Ned, je zoudt het todh niet begrijpen". JDaar ben ik zeker niet fijn genoeg voor gebouwd, hè? Zooals die lampepit aan den overkant?" Eve stond op en streek haar négligé glad. t)m haar middel werd het vastgehouden door een ceintuur van rose satijn, waar van de strik soms los ging; zij strikte die ceintuur opnieuw. „Je zoudt veel meer indruk maken", zei ze, „als je niet praatte als een veronge lijkt kind". „O, nu we het daar toch over hebben Als jij tegen dien vent praat, is je peil van conversatie ook om draaierig van te wor den". „O, ia?" v „Ja. Je bent overigens een intelligente vrouw". „Dank je voor het compliment". „Maar als je tegen Toby Lawes praat, schijn je je heelemaal in te stellen op zijn mentaliteit- Vreeselijk, zooals je je aan stelt! Shaw is „snoezig"! Als je zoo door gaat, zul je er nog van overtuigd raken, dat je net zoo'n uil bent als hij. Als je al zoo tegen hem doet vóórdat je getrouwd bent, wat moet het dan daarna worden?" Hij sprak nu heel zaoht. „Twijfel je wer kelijk nooit eens, Eve?" „Ellendeling!" „Wat is er?" vroeg Ned, terwijl hij weer een rookwolk uitblies. „Durf je niet te luisteren naar des duivels pleitbezorger?" „Ik ben niet bang van je". „Wat weet je nu eigenlijk van die fa milie Lawes?" 1 „Wat wist ik van jou vóór dat we trouw den? Wat weet ik zelfs nu van jouw leven vóór dat je mij ontmoette, als we het daar nu toch over hebben? Behalve, dat je een egoïst bent. „Toegegeven". „Een bruut....!" „Kindjelief, we hadden het over die lui van Lawes. Wat is er nu eigenlijk aan ze, dat je zoo aantrekt? Hun achtenswaardig heid, hun soliditeit, hun fatsoenlijkheid?" „Natuurlijk stel ik prijs op achtenswaar digheid en fatsoen. Dat zou iedere vrouw doen". „Wat je zegt!" „Ik had gedacht, dat je slimmer was, Ned. Zie je, ik mag ze graag. Ik houd van mama Lawes, en papa Lawes en Toby en Janice en oom Ben. Het zijn aardige men schen. Ze leven behoorlijk en fatsoenlijk en toch zijn ze niet zwaar op de hand of vervelend. Ze zijn zoo".... ze zocht naar het juiste woord„zoo gezond!" „En papa Lawes is smoor op jouw bank rekening". „Hoe durf je zooiets te zeggen!" „Ik kan het niet bewijzen, maar er zal een dag komen Ned zweeg. Hij wreef met den rug van zijn hand over zijn voorhoofd. Een oogen blik bleef hij naar haar staan kijken met iets. waarvan zij zou hebben gezworen, dat het werkelijke genegenheid was: iets nieuws, iets, dat haar verbaasde, iets dat haar goed deed. „Eve", zei hij plotseling, „ik ben niet van plan je je gang te laten gaan". „Hoe bedoel je?" „Ik laat je daar niet inloopen, niet zoo'n vreeselijke stommiteit begaan". Terwijl hij op stond om zijn sigaret uit te dooven in den glazen asehbak op de toilet tafel, voelde Eve haar lichaam als ver stijven. Zij staarde hem aan. Zij kénde hem en zij vermoedde een plotselinge vroolijke bui. „Eve, ik heb van daag iets gehoord in „Donjoon"." „Zoo, en wat is dat?" „Papa Lawes, zeggen ze", ging hij ver der/terwijl hij den rook van een nieuwe sigaret uitblies en naar de ramen knikje, „is nogal doof. Maar toch, als ik de gordij nen opzij doe en ik schreeuw naar den overkant, en vraag hoe hij het maakt Stilte. Een gevoel van lichamelijk onwelzijn, dwaas en verwarrend als het begin van zeeziekte, begon in Eve's maag te groeien, zoo snel, dat het zelfs haar gezicht voor een oogenblik scheen te belemmeren. Het leek opeens, alsof er niets meer werkelijk was. De kamer stond vol sigarettenrook. Zij zag Neds blauwe oogen naar haar kij ken door een wolk van rook heen. Zij hoor de haar eigen stem, zacht en uit de verte. „Zoo'n smerige streek kun je niet uit halen". „Kan ik dat niet?" „Nee, zélfs j>j niet". „Maar is het nu eigenlijk wel een sme rige streek?" vroeg Ned kalmpjes. Hij wees naai- haar. „Wat kunnen ze jou verwijten? Jij bent in deze heele kwestie volmaakt onschuldig, nietwaar?" „Ja!" „Nu, luister naar mij: „Jij bent een voorbeeld van deugdzaamheid geweest. Ik ben de schurk in het tooneelstuk. Ik heb mij met geweld toegang tot dit huis ver schaf!, ofschoon ik den sleutel had". Hij hield den sleutel omhoog. ..En èls ik nu eens herrie ging maken? Waar hoef jij eigenlijk bang voor te zijn?" Haar lippen voelden droog aan. Het leek alsof alles opeens in een waas was gehuld, waar het licht doorheen filterde en gelui den langen tyd noodig hadden om haar te bereiken. „Ik ben een schobbejak, die een pak slaag verdiend heeftdat wil zeggen: als die Toby Lawes-daartoe in staat is. Je hebt toch geprobeerd mij er uit te gooien, nietwaar? En natuurlijk kennen die aardige vrienden van je je goed ge noeg en ze zullen je. direct geiooven, als je het ze allemaal vertelt. Nu danIk zal je niet afvallen. Ik zal je verhaal niet ontkennen, dat beloof ik je. Als je werke lijk' een hekel aan mij hebt en mij ver acht, als deze menschen werkelijk zijn wat jé allemaal van ze vertelt, waarom roep je ze dan zelf niet, in plaats van haast van jé stokje te gaan als ik dreig het té doen?" „Ned, ik kan het je niet uitleggen „Waarom niet?" „Omdat je het niet begrijpen zoudt", (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3