IJmuider Courant Boeken w DUINKERKEN 1947: Fransch-Britsch bondgenootschap zal op 4 Maart worden onderteekend ,De regeering kent maar één Linggadjati' Twee gratieverzoeken afgewezen De heer L. Neher benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting Weerbericht 61e Jaargang No. 18572 Kennemerlaau 154, Tel Redactie en BES** 5437 - Haarlem: Gr Houtstr 93' X 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. ZLB. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 Maart 1947 KENINEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal t 4.Franco per post 4,50, - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ■it een regeeringsgebouw in Polen hmnenfiaat, wordt onmiddellijk door SwUrdig verschijnsel getroffen, alle muren staan groote boeken- SS maar zij rijn leeg. De verklaring ii suoedig genoeg gegeven: het meu- w?air komt uit verlaten Duitsche huizen West-Polen, maar in heel Polen zijn niet "idoende boeken om de kasten op de •„;-iprïes te vullen. n t heb ik gelezen in een artikel dat in tiirnpr's Magazine (New York) verschenen K „eciteerd door De Kern. In hetzelfde 1S mor geeft De Kern een samenvatting Tïn artikel uit The Coronet, een ander y „rik-aansch tijdschrift. Dat vertelt onder titel „Boeken op het plafond", dat rwpne B Power, die wordt aangeduid als een micro-filmexpert, op de gedachte is «komen een lees-projector voor^ zieken huizen te maken. Naast den patient staat het nachtkastje een klein instrument, aarvan dé lens naar het plafond wijst ï!t zendt een ychtbundel uit naar het pla fond en projecteert daarop de tekst van 'en boek-pagina: de eene pagina na de andere Vlak bij de rechterhand van den «atiënt* ligt een plankje met drie knoppen: Ln om het apparaat in te schakelen, een voor het omslaan der bladzijden en een om terug te slaan, als hij iets wil herlezen. Het is een mooie uitvinding. Patiënten, die landen tijd plat op hun rug hebben moeten liggen zijn erdoor behoed tegen geestelijke inzinking en depressie, die een noodlottige wending aan hun ziekte had kunnen geven. Sommigen hebben getuigd, dat hun leven erdoor gered is. Er zijn al tweehonderd van die projectie-toesteUen in Amerïkaan- sche ziekenhuizen in werking en het aantal neemt dagelijks toe. Het Poolsche en het Amerikaansche ge val toonen wel een heel scherpe tegenstel ling in de na-oorlogsche positie van het Boek, onmisbare bron van kennis en van schoonheid, in verschillende deelen der wereld- Ongetwijfeld zijn veel zulke tegen stellingen te vinden, al zijn ze niet alle zoo scherp als die tusschen Polen, waar het boek een zeldzaamheid is geworden en de Vereenigde Staten, waar men een nieuw technisch raffinement heeft bedacht om het zelfs voor den tot onbewegelijkheid ge- doemden lijder toegankelijk te maken. Wie de Amerikaansche tijdschriften en kranten ziet wordt zich volkomen bewust van het feit, dat dit machtige land in grafischen vorm niet alleen volkomen voorzien wordt, maar zelfs in overdaad zwelgt. In vergelij king daarmee verkeert het geheele Euro- peesche vasteland in een toestand van deer- Ujk tekort, .al is het misschien nergens zoo erg als in Polen. Bijna twee jaar na de bevrijding moeten wij erkennen, dat wij er ook op dit gebied veel beter aan toe zijn dan de Polen, dat wij onze oude boeken hebben behouden en al vrijwat nieuwe verschenen zijn al hapert er heel wat aan en al doen zich betreurenswaardige remmingen op onze boeken-productie en op de keuze in uit gaven gelden. Onze tijdschriften hebben weinig reden tot klagen; over de trage ont wikkeling in omvang der dagbladen zwijg ik vandaag maar. De Boekenweek, nu in geluid, vindt in elk geval voldoende voedsel voor haar propaganda. Gemis aan geestelijk voedsel doet den mensch kwijnen; hoevelen van ons, die dat wel wisten maar niet diep beseften, omdat zij het nooit ondervonden hadden, hebben dat in hun gevangenschap tijdens de Duit sche overheersching -moeten ervaren! Voor velen onder hen was het gemis aan voedsel voor den geest erger dan het tekort aan voedsel voor het lichaam. Allen raakten wij achterop ook in die eerste voeding, om dat onze geestelijke voorziening bij den tijd achterbleef en zoo was het een ware leeshonger, die zich na de bevrijding in Nederland openbaarde en die men trachtte te bevredigen door het gulzig verslinden van rijp en groen. Dat kon op dèn duur niet voldoen; het waren niet alleen de fijnproe vers die luidkeels om een beter voorziene spijskaart riepen. Sindsdien is veel verbe terd, al zij het herhaald: nog lang niet genoeg. In dezen tijd, vervuld nog van onzekerheid omtrent de toekomst en van zorgen voor het bestaan, brengen de schoo- ne letteren, wellicht meer dan ooit, aan menigeen die vervulling, die hem of haar de kracht geeft om van de schoonheid van het leven te blijven genieten. En daar wor den weer ontdekkingen gedaan, ontdek kingen die in een menschenleven zoo groote vreugde kunnen brengen: van een dichter of een prozaïst, wiens werk een blijvend, kostbaar bezit wordt. Groot en eindeloos geschakeerd is de menigte die in het Boek naar kennis dorst, maar vooral door kennis naar begrip. Dat is het doel, dat Vosmaer in zijn woord, vandaag op deze pagina herhaald, als maatstaf voor den lezer heeft gesteld. Het is de vraag wat kennis wekt en kweekt. Kostbaarder dan boeken is het leven zelf en beter studiematex-iaal dan eenig ander is de mensch, die ons meer kan leeren dan uit al zijn schrifturen blijkt. Het is noodiger de menschen te bestudeeren dan de boeken, heeft een groote Fransche denker gezegd, al bewees zijn eigen leven'dat dit geenszins een onderschatting van het Boek inhield, dat immers bi die studie een onmisbaar hulpmiddel blijft. Zoo blijven ook wij, in wier midden zijn standbeeld staat, Lourens Coster's gebaar met den opgeheven arm verstaan: hij wijst ons nog immer een weg, dien het goed is te gaan. B. P. Radio-omroep helpt stroom besparen Er wordt van kwart voor tien tot 's avonds kwart over elf uitgezonden Wegens de kolenschaarschte zullen op last van den minister van Onderwijs de radio-omroeptijden bekort worden. Er zal worden omgeroepen van des ochtends kwart voor tien tot des avonds kwart over elf, In totaal* wordt 3y2 uur bespaard. Op deze beperking heeft de minister van Eco nomische Zaken aangedrongen. De bespa-' nihg aan energie, welke verkregen zal Worden, wordt niet zoozeer bereikt door het stilstaan van de zenders dan wel door het niet-functioneeren van de tallooze ont vangtoestellen en distributienetten. DE ETNA BLIJFT WEKKEN Nadat de oude uitbarsting, die op 23 dezer begon reeds veel van haar hevigheid had ver loren, ls Donderdagavond een nieuwe krater m de 3300 M. hooge Etna begonnen te werken. De richting van den nieuwen lavastroom is niet bekend Ook onderhandelingen met Nederland gaande Op het zelfde tijdstip dat minister Bevin in het Lagerhuis den datum van de onder- teekening van het Fransch-Britsche ver drag bekend maakte, verklaarde Georges Bidault, de Fransche minister van Buiten- landsche zaken, Vrijdagavond officieel in de Fransche Nationale Vergadering, dat het En.gelsch-Fransche bondgenootschapsver drag op 4 Maart in de Noordelijke haven van Duinkerken, waar de Engelschen zich in 1940 terugtrokken, zal worden getee- kend. Deze mededeeling werd met een storm achtig applaus en luid gejuich, dat minuten aanhield, begroet. Toen de bijvalsbetui gingen bedaard waren, feliciteerde Edouard Herriot (Radicaal), president van de Na tionale Vergadering, Bidault en voegde er aan toe: „Hiermede wordt een nieuw tijd perk van samenwerking tusschen twee groote van ouds geallieerden ingeluid een samenwerking voor vrede en demo cratie". De voornaamste bepalingen van het ver drag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden volgens het Fransche persbureau A.F.P. als volgt: 1. Frankrijk en Groot-Brittannië nemen de verplichting op zich, gemeenschappelijk maatregelen vast te stellen, die noodzake lijk zouden kunnen blijken, indien Dultsch- land een politiek van agressie zou gaan voe ren of een initiatief zou nemen, dat de vei ligheid van een der beide contracteerenden in gevaar kan brengen. 2. Indien Frankrijk of Groot-Brittannië opnieuw in strijd met Duitschland gewik keld zouden raken, zal de andere partij onmiddellijk volledige militaire hulp ver- leenen, hetzij de vijandelijkheden veroor zaakt worden door een aanval van een Duitsch leger, hetzij gemeenschappelijk tot actie besloten wordt, hetzij men maatre gelen ten uitvoer brengt, die door den Vei ligheidsraad der UNO worden voorge schreven. 3. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen met elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatregelen in het geval Duitschland niet voldoen zou aan de ver plichtingen, die het zijn of zullen worden opgelegd. 4. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen met elkaar overleg plegen over alle eco nomische kwesties, waar zij belang bij hebben. Buiten deze voornaamste clausules zijn er nog een aantal bepalingen, volgens wel ke een door Frankrijk en Groot-Brittannië overeenkomstig het verdrag ondernomen actie steeds in overeenstemming zal wor den gehouden met de uit het handvest der UNO voortvloeiende verplichtingen. Bidault voegde aan zijn mededeelingen toe: „Wij zullen nog verder gaan. Elk der clausules van het Fransch-Britsche ver drag zal aan onze andere groote bondge- ncoten worden aangeboden". De minister gaf vervolgens te kennen, aldus het AFP, dat voorbereidende besprekingen gaande zijn met België, Nederland, Tsjecho-Slo wakije en Polen. Volgens politieke commentators zal de bekendmaking van het verdrag van bond genootschap tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk aan den vooravond van de con ferentie van Moskou een aantal interes sante reacties tengevolge hebben. Het is bijna zeker, dat van Scvjet-Rus- sisohe zijde argwanend gereageerd zal worden, tenzij positief bewezen kan wor den, dat het bondgenootschap niet gericht is tegen de Sovjet-Unie en geen inciden- teele stap is in de richting van de vorming van een „Westersch blok". Aan beide zijden van het Kanaal zal men willen weten of het bondgenootschap gevolgd zal wordeh door onmiddellijke practisclie resultaten op economisch ge bied. Liefhebber van cacao-poeder kon zijn schoenen missen Twee mannen, die zich Vrijdagmorgen op verdachte wijze op het tèrrein van een choco ladefabriek te Haarlem ophielder. namen on middellijk de beenen, toen zij door het fa- brlekspersoneel ontdekt werden Drie zakken, die 5 kg. cacaopoeder bleken te bevatten, een tasch en een paar schoenen wierpen zij op hun vlucht weg. De politie hield later een werkman van de fabriek, B. v. B., aan. die hardnekkig ontkende lets met bet geval uitstaande te hebben, hoe wel zijn jas nog sporen van cacaopoeder ver toonde en tasch en schoenen als zijn eigen dom herkend werden De politie heeft hem voorloopig opgesloten CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN. Donderdag sprak de Haarlemsche arrondis sementsrechtbank den chauffeur W. P. V. vrij. Veertien dagen geleden stond hij terecht, ver dacht van schuld aan een aanrijding, die den 27en Juli van het vorig jaar op den rijksweg AmsterdamHaarlem tusschen zijn vracht auto en een luxen wagen plaats had. Hekken en een auto moesten het in Brussel ontgelden Acbttien babypakketten in Velsen uitgereikt Achttien kinderen werden In Velsen op den zelfden dag als Prinses Maryke, een dag ervoor of een dag er na geboren en dus wer den 18 moeders met een babypakket gelukkig gemaakt, waarvan 10 groote. 5 middel en 3 kleine pakketten. De pakketten werden uitge deeld door bestuursleden der U. V. V. en door leden, die zelf kleeren naar Soestdyk had den gestuurd. Het woord is aan. Vosmaer: 'f Is niét tic vraag, al wat in boeken steekt in 't hoofd te zaam'len, doch of het daar iets wekt en kweekt. EERSTE KAMER Uitleg van Indonesische zijde wordt opengelaten Op den eersten dag van de behandeling in de Eerste Kamer van het Indisch beleid was het woord aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen. Na zijn rede begonnen te zijn met het ver wijt van gebrek aan deferentie jegens den Senaat af te wijzen, zeide minister Jonkman: Verschillende opmerkingen gedurende de de batten gaven uiting aan wantrouwen in de regeering en haar organen; hetgeen niet kan bijdragen tot eenheid van nationaal handelen. Met groote voldoening heeft de regeering vernomen wat de heeren Kropman en De Zwaan mededeelden over de reis der parle mentaire commissie naar de West Zij is zich bewust dat daar met de hervormingen spoed is vereischt. Het verlangen om provincies te worden sluit zeer wel aan bij het project van Linggadjati. Vanzelf kunnen de betrokkenen daarbij medespreken. Hetzelfde geldt ten aan zien van Ambon. Wat nu het Indonesisch vraagstuk betreft, geloofde spreker dat de beraadslagingen in derdaad verhelderend hebben gewerkt; doch Bij een betooging vanoud-krijgsgevange nen in Brussel ontstonden gevechten met de politie, waarbij enkele gewonden vielen. De hekken van een schouwburg in de buurt van 't parlementsgebouw bezweken, onder den druk der massa. De auto van een der ministers viel eveneens als slacht offer van de woede der betoogers. Griekscke regeering bereidt radicale zuivering voor De Grieksche regeering is voornemens een grootscheepschen aanval te beginnen ter uit roeiing van de guerillabenden, waarschijnlijk te beginnen over een maand, meldt Un Press. De sterkte der troepen die daarbij betrokken zullen zijn, staat echter nog niet vast. Door een voorgenomen nieuwe mobilisatie ver wacht men 15.000 man onder de wapenen te krijgen ter versterking van de regeerinj_ politie Doch het heele aanvalsplan tegen de guerilla's is gebaseerd op aanvallen met mili taire commando's, speciaal getraind in berg gevechten. De regeering heeft zich, zonder succes, tot Engeland gewend ter verkrijging van wapenen en uitrusting. In afwachting van de legen-voorbereidingen, heeft de nieuwe minister van openbare orde, generaal Zervas, het plan binnen twee weken een kleineren aanval in te leiden met ge bruikmaking van gendarmerie. Zervas zal zijn troepen zelf commandeeren en zal daar toe zijn hoofdkwartier naar de bergen ver plaatsen. Parallel met deze maatregelen heeft de regeering amnestie afgekondigd voor alle guerillastrijders die zich overgeven. Strandschap Zandvoort verdeelt de ruimte In een op 25 Februari gehouden vergadering van het bestuur van het strandschap Zand voort werden ten eerste het reglement van orde en het huishoudelijk reglement vastge steld. Het bestuur beraadslaagde vervolgens over de indeeling van het strand. Bij ver ordening zal worden bepaald, dat het vrije strand zal beginnen bij de grens van Bloe- menaaal en zal eindigen bij het gebied van den pachter A. K. Schuiten. Daar begint het „stoelenstrand" tot aan het punt waar eens het Zuiderbad stond. Ten Zuiden daarvan is het strand weer vrij. Evenals in 1946 zullen er ook nu weer drie badinrichtingen worden geëxploiteerd, het Noorderbad, één badinrichting even ten Noor den van het Paviljoen en het provisorische bad Zuid. Dit laatste zal iets Noordelijker komen te liggen dan vorig jaar, wegens de slechte wegen die er naar toe leiden. Tenslotte werd besloten, dat het te her bouwen Zuiderbad weer op de oude plaats zal verrijzen. De minister van Justitie deelt mede, dat H.M. de Koningin afwijzend heeft beschikt op de gratieverzoeken van J. Boogaard en M. A. Ridderhof, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt medegedeeld, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan C- Harmse, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Ten aanzien van Harmse is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. Boogaard was SS'er en bewaker van de gevangenis aan de Weteringschans te Am sterdam. Hij heeft den dood op zijn gewe ten van acht vooraanstaande illegale strij ders en van zeven gevangenen. Op 26 Juli 1946 is hij tot de doodstraf veroordeeld, zonder dat hem het recht werd verleend om in cassatie te gaan. Ridderhof heeft in September 1946 te recht gestaan voor het Bijzonder Gerechts hof te. Amsterdam terzake het verraden van 60 Engelsche agenten van de British Intelligence Service, waardoor 54 agenten het leven verloren; Ook heeft hij .zich schuldig gemaakt aan het verraden en arresteeren van vele goede Nederlanders. De doodvonnissen zijn .hedenochtend voltrokken. INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN UITGESTELD De chef van den generalen staf deelt mede. dat de lnlyvlng als dienstplichtige op 3 Maart bij het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, het 5e regiment infanterie te Schalk haar. het 7e regiment Infanterie te Oirschot en het 8e regiment Infanterie te Amersfoort, wegens bijzondere omstandigheden tot nader order is uitgesteld. Bij Koninklijk Besluit van 28 Februari is benoemd tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de heer L. Neher, di recteur-generaal van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Voorts is bü Koninklijk Besluit bepaald: De naam van het ministerie van Ver keer wordt gewijzigd in dien van ministe rie van Verkeer en Waterstaat en die van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw in Wederopbouw en Volks huisvesting. De zorg voor de zaken van den Water staat wordt van het departement van Open bare Werken en Wederopbouw overgedra gen aan het departement van Verkeer en Waterstaat. De zorg voor de zaken van het Staatsbe drijf der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie wordt tijdelijk van het departement van* Verkeer en Waterstaat overgedragen aan het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De tot minister van Wederopbouw en Volks huisvesting benoemde directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, werd 18 September 1889 te Amsterdam geboren. Zijn levensloop is die van een eenvoudig en hard werker, die vrijwel onder aan den maatschappelijken lad der begon, maar zich door zijn ambitie en technische vaardigheden al spoedig onder scheidde. Na de Mulo-opleiding te hebben gevolgd, was hij ongeveer twee en een half jaar bij de koopvaardijvaart, in dienst bij den Konink lijken West-Indischen Maildienst. Bij den Amsterdamschen gemeentelijken telefoon dienst begon hij als lijnwerker in een tijd, waarin de eerste denkbeelden opkwamen tot automatiseering van het Amsterdamsche tele foonnet. De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit systeem en werd daartoe als mon' jur-mech'anicien gedetacheerd bij Siemens en Halske te Berlijn. In 1913 werd de heer Neher benoemd tot opzichter bij den Haagschen telefoondienst, waar toen ook de automatiseering aan de orde kwam Hij bracht eenigen tijd te Angers en Antwerpen door, in het bedrijf van de Western Electric. Van opzichter werd hij hoofdopzichter en in 1919 ingenieur tweede klasse, waarna reeds een jaar later zijn aanstelling volgde tot in genieur eerste klas, een zeldzaamheid voor iemand, die niet de vorming van een techni sche hoogeschool achter den rug heeft. Deze benoeming was dan ook een onderscheiding voor zijn bijzondere technische kwaliteiten. Bij de voorbereidingen tot de automatiseering in het Haagsche bedrijf werkte de heer Neher nauw samen met dr. ir. Bahler, hoogleeraar te Delft. Vooral de efficiency in het bedrijf had in groote mate zijn aandacht en hij gaf menigmaal een voorbeeld van wat met het door hem zelf geïnstrueerde en geleide per soneel viel te bereiken. Op 7 October 1935 werd de heer Neher benoemd tot* directeur van den gemeentelijken telefoondienst te 's-Gravenhage. Tevens was hij toen voorzitter van de Vereeniging voor Hoogere Ambtena ren en voorzitter van de Vereeniging van Leiders van Gemeentelijke Radiobedrijven. Gedurende den oorlog 19401945 werkte de heer Neher nauw samen met hen. die de voor bereidingen troffen om zoo spoedig mogelijk na de bevrijding van het land de door de bezetting op ernstige wijze vernielde installa ties van telegraaf en telefoon te doen her stellen. Verder was hij lid van de uit vijf personen bestaande z.g. contactcommissie, welke tijde lijk de plaats innam van de Groote Advies commissie der Illegaliteit. Gedurende de be zetting bestond deze laatste commissie uit 19 leden. Zij kon uit veiligheidsoverwegingen toen niet bijeenkomen, om welke reden ge noemde kleine commissie werd gevormd. Als zoodanig was de heer Neher ook een der bemiddelaars, die, toen het Westen des lands nog niet bevrijd was, Duitsche voorstellen tot een Wapenstilstand naar bevrijd gebied brachten. Op 6 April 1946, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der telex-installatie van het A.N.P. werd den heer Neher door de directie van het persbureau in tegenwoordigheid van het personeel dank gebracht voor het vele en gewichtige werk. door hem gedurende de be zetting voor het toenmaals clandestiene ..A. N P." verricht. Na de bevrijding in 1945 werd ir. Damme wederom benoemd tot waarnemend directeur- generaal der P T T. Dit besluit werd met in gang van 1 Augustus 1945 ingetrokken en van dien datum af trad de heer L. Neher op als directeur-generaal der P.T.T. Hij is voorzitter van de fundatie „Werke lijk Dienen" De heer Neher js lid van de Partij van den Arbeid. Nederlandsch-Belgische weer-unie op den Oceaan Donderdag zijn Belgische zeelieden naar de Vereenigde Staten vertrokken waar zij een schip in ontvangst zullen nemen dat speciaal gebouwd is om dienst te doen als weerkundig station op den Atlantischen Oceaan. Het schip dat nog geen naam heeft gekregen, zal onder bevel staan van kapitein Delfosse. Het zal tot taak krijgen te kruisen rond een punt, dat op 800 mijl van Ostende is gelegen, en zal hier weerkundige waarnemingen doen, die zullen worden doorgegeven naar andere me- tereologische stations en aan vliegtuigen, die zich boven den Oceaan bevinden De beman ning zal uit 100 koppen béstaan en er zullen zich enkele technici op meteorologisch en oceanografisch gebied aan boord bevinden. Het schip zal geregeld worden afgelost door een gelijksoortige eenheid van Nederlandsche nationaliteit. Behalve dit station, dat door Nederland en België zal worden bediend, zul len er nog een Fransch, een Engelsch en twee Amerikaansche stations in den Atlantischen Oceaan worden opgericht. Vooral de veilig heid van het reizen per vliegtuig zal door deze weerkundige stations aanmerkelijk wor den vergroot. Hoofdagent D. J. v. d. Scheur gaat met pensioen Na jaar in dienst der gemeentepoli tie te zijn geweest, gaat de hoofdagent de heer D. J. v. d. Scheur 1 Maart met pen sioen. De heer Van der Scheur trad 15 Sep tember 1919 als agent van politie in dienst aan het bureau Willemsplein. In 1927 werd hij overgeplaatst naar den post En- gelmundustveg, waar hij bleet tot 1932, in welk jaar hij aan den post in Velsen-Noord werd verbonden. Hier bleef hij tot in Februari 1940 het nieuwe hoofdbureau werd geopend; daar is hij sindsdien werk zaam geweest. Echter niet zonder een on aangename onderbreking, want 9 Decem ber 1943 werd hij gearresteerd. Hij had brood en andere voeding verstrekt aan de politieke arrestanten en dat mocht na tuurlijk niet. Van te voren had hij reeds een schriftelijke berisping van ex-commis saris Harrebomee in ontvangst genomen, omdat hij de vrouw van een arrestant in de gelegenheid had gesteld, eenige woor den met haar man te wisselen. De heer Van der Scheur werd opgesloten in het bureau aan de Smedestraat te Haarlem. Op 14 Januari 1944 volgde zijn invrijheid stelling op last van de „Grüne". Er waren geen voldoende bewijzen van onbetrouw baarheid. Maar de heer Van der Scheur werd tegelijkertijd gedegradeerd van op perwachtmeester tot wachtmeester, welke degradatie met een verlaging van salaris gepaard ging, ingaande op den dag zijner arrestatie, dus 9 December 1943. Op den middag van den dag zijner in vrijheidstelling moest hij zich melden bij inspecteur Ritman, die hem mededeelde, dat hij niet meer in het bureau mocht komen, geen agenten mocht aanspreken en wanneer hij zich op straat bevond moest hij er voor zorgen, dat zich geen publiek om hem heen verzamelde. Indien hij zich aan deze bepalingen niet hield, zou hij opnieuw gearresteerd worden als onge- wenscht persoon en ter beschikking wor den gesteld van den vestingcommandant. Op 20 Maart 1944 werd de heer v. d. Scheur naar Haarlem overgeplaatst en op 25 Maart werd hem medegedeeld, dat hij vóór 1 April met zijn gezin de gemeente moest verlaten, zoo niet, dan zou hij ge arresteerd worden wegens het onbevoegd verblijven in het spergebied. Het waren voor den heer Van der Scheur dus wel veelbewogen dagen. Bij de bevrijding meldde hij zich onmid dellijk aan het bureau in Velsen. Hij werd mede belast met het in hechtenis stellen van politieke delinquenten. Na het toe zicht op Velserbeek te hebben uitgeoefend kwam de heer Van der Scheur in Augus tus weer aan het hoofdbureau. De laatste weken van zijn politieloopbaan heeft hij nog dienst gedaan aan de post op de Wil- helminakade. eensgezindheid bleek niet bereikbaar ondanks het verlangen naar een nationale politiek. Dit debat heeft bevestigd, dat de formateur op de juiste wijze het kabinet heeft samengesteld, met name bezien in het licht van de Indische politiek. De revolutie wenscht niet te wachten op de beraadslagingen in het parlement. De minister legde uit. dat de regeering en de regeeringspartijen niet naar de feiten doch ook naar beginselen leven; evengoed als de oppositie. Hij wees daartoe op de verschillen in uitleg van de December-rede en in de waardeering van de Grondwet. Terwijl Grondwet en Indisch regeringsreglement alleen steunden op' de beslissende medewer king van het Nederlandsche volk, moet de nieuwe rechtsorde steunen op de vrijwillige medewerking ook van de Indische volken. De regeering moest een toelichting op Ling gadjati geven daar haar erom was gevraagd en om zichzelf rekenschap te geven. Dit moest den indruk vestigen van twee Linggadjaiï's; dit moest aan Indonesische zijde den indruk geven van eenige eenzijdigheid, omdat de re geering Mar interpretatie moest geven, Het betoog van prof Gcrretson is punt voor punt onjuist. Er is maar één Linggadjati aldus de minister en dat is bekend uit tekst en inter pretatie. Er Ls niets geheimzinnigs, niet on gewoons aan. Het is alleen wat ingewikkeld door de moeilijke materie. De voorstelling van den heer Molenaar van een Linggadjati I en II is dan ook onjuist. Ook mag men niet met den heer Stikker van een nieuwe fase spreken, Door de hier ge geven voorstellingen wordt voedsel gegeven aan de bezwaren van Indonesische zijde, Da regeering acht haar interpretatie een onder deel van datgene, waartoe zij zich verbindt. Doch er is reeds op gewezen, dat het ook een uitleg van Indonesische zijde openlaat. Als het verschil tusschen belde uitleggingen van zóó gering belang zal blijken, dat het niet noodig -zal zijn de Staten-Generaal daarover te raadplegen, dan zal de regeering de wijzi ging op eigen verantwoording aannemen. In dien anders, dan zal de regeering afwachten wat de Staten-Generaal zullen beslissen. De regeering is volstrekt bereid, langs den weg van samenspreking en door gemeenschappe lijk overleg tot overeenstemming te komen. De Kroon. Niet de Kroon, dooh het gezamenlijk wel zijn is de kern van het vraagstuk, aldus de minister, al is de realiteit van de Kroon daar voor van het hoogste belang. De kroon van de Unie zal aan het Huis van Oranje worden aangeboden en niet aan den Koning deT Ne derlanden als zoodanig, om den indruk van overheersching te vermijden. De Oosterling ziet den vorst anders dan wij in het licht van onschendbaarheid en grondwet. Het woord symbool zou gebruikt kunnen worden als aanduiding voor het begrip onschendbaarheid voor den Oosterling. Een minister, hetzij van de Unie, hetzij van Unie en deelen, zal de drager der verantwoordelijkheid wezen. Doch dit alles is nog opengelaten. Er is behoefte aan een centraal overheidsgezag in Indië, dua zal er daar een vertegenwoordiger van Oranje wezen. Ook de regeering is verheugd, dat een vol doende macht in Indië aanwezig is. De com missie-generaal had opdracht niet te teeke nen. vóórdat het bevel „staakt het vuren" van Indonesische zijde zou zijn gegeven. De regeering is niet bereid, haar legercomman dant een „directeur van een schiettent" te> laten schijnen. Dat men ook tijdens het Be stand zou doorgaan met schieten, wil de re geering niet accepteeren. De verantwoordelijkheid der regeering on der het huidig bestel ligt vast in de Grondwet en is volledig erkend in deN-Vereenigde Vol ken. Doch daarnaast ziet men rijzen een an dere verantwoordelijkheid, die men in Lingga djati vindt aangeduid. De principieel en juri disch gehandhaafde verantwoordelijkheid vindt krachtens het reeds aangekondigde nieuwe bestel mede steunpunten in republiek en den staat Oost-Indonesië. Men zal nog na der hebben na te gaan aan welke organen de verschilende onderdeelen van de staatszorg zullen worden opgedragen. De minister legde vervolgens uit, dat da hooge ambtenaren zich dienen te stellen op basis van Linggadjati. Of deze verplichting tot allen moet worden uitgebreid is een vraag welke de regeering nog bezighoudt Den heer Molenaar antwoordde de minis ter, dat men zich een statuut denkt voor de Unie, een grondwet voor Nederland en'een grondwet voor de Vereenigde Staten van In donesië. De hechtheid der samenwerking in de Unie komt misschien dichtbij hetgeen de heer Molenaar onvoorwaardelijk eisebt. Gaar ne zegde spreker de gevraagde kleine com missie toe, om de regeering voor te lichten en om de rijksconferentie voor te bereiden, doch zij mag niet dienen om ons alleen te doen uitmaken, hoe de toekomstige status eruit zal zien. Voor de evacuatie der geïnterneerden Is samenwerking noodig van de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten, die wellicht af hankelijk is van de bereiking van een poli tiek accoord. Aan den heer Pollema antwoordde de mi nister. dat een permanente parlementaire commissie in Indië niet doenlijk is, doch een zoodanige commissie kan Indië bezoeken, tel kens als zulks gewenscht mocht zijn Minis ters zonder portefeuille zouden niet slechts oprechte Nederlandsch-gezinde Indonesiërs doch goede nationalisten, die van harte tot samenwerking bereid zijn. kunnen wezen, en wel als voorlooper van wat het in de Unie zal worden. Na behandeling van nog tal van kleinere punten sloot de minister zich aan bij de ge dachte van de motie-Romme, dat het gaat om overwinning van de vertrouwenscrisis Hij citeerde Huizinga. dat elk der deelen van ons Koninkrijk klein is. doch dat wij samen groot kunnen zijn. Dinsdag zullen de replieken gehouden wor den. IETS MIXDE.lt WTXD. Weerver wach ting van het K.N.1I.I. in De Bilt, geldig tot Zondagavond: Geleidelijk waf afnemende, maar tij delijk nog krachtige wind. tusschen West en Noord. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien, vooral ln de kuststrook. Des nachts lichte tot matige voret, overdag lichte vorst tof temperatuur, om het vriespunt. 2 Maart: Zon op: 7.2C uur, onder 18.20 uur Maan op: 12.09 uur, onder 4.43 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1