MimnF C Litteraire kantteekeningen Nederlandsch pionier van de ruimtevaart w Panda en de Meester-dief Wereldnieuws Zaterdag Maart 1947 jrj w ft 0 j raketwapenen heeft dr. De Bruijn met zijn Kakelten en postzegels hobby alleen laten staan. Een dure hobby bovendien. Want met de groote proefnemin- anneer menschen door een idee bc-i 200315 K31?1*. in bet Feyenoord- 1 stadion, op de Hilversumsche heide, was zeten zijn, dan kunnen kosten noch moeiten hen weerhouden het Ideaal te verwezenlijken. Onder hen worden de fana tici. gevonden, die hardnekkig volhouden, zelfs al verslijt hun omgeving al hun plan- nen voor een .hersenschim en henzelf op zijn best voor niet al te gevaarlijke geestes zieken. En hoe licht krijgen zij den schijn van het kwaad tegen zich, omdat de wereld nu eenmaal graag achterklap en laster bedrijft. De thans 45-jarige dr. A. J de Bruijn te Amsterdam is zoo n bezetene. Zoek de ge heele interlocale telefoongids af, hij is de eenige klant der P.T.T., die de omschrijving „raket-specialist" achter zijn naam voert. Meer dan dal: Hij is Neerlands raket-pionier. Toen dr, De Bruijn 21 jaar was, kwam hij op de gedachte, dat het verkeer, ondanks het paard, dc tram,'de auto, den trein of het vlieg tuig toch eigenlijk nog niet snel genoeg ging. Ket moest vlugger kunnen. Practisch leidde de gedachte tot de idee van den „schok", waarop de raket berust. En zoo sloeg dr De Bruijn aan het experimenteeren. Hij bouwde zelf zijn rakelten en probeerde allerlei syste men. Zij werden gestart met behulp van poe der, later met vloeistof en op het oogenblik worden weer proeven met poeder genomen. Welk poeder? Dr. De Bruijn zwijgt er over: op zijn gebied zijn altijd kapers op de kust om hem het Geheim te ontfutselen. Maar graag vertelt hij van de overwinningen en ook van de nederlagen, die hij al strevend naar het steeds snellere behaalde en leed. In 1935 startte hij een exemplaar op het Katwijk- sche strand zonder succes. Maar drie jaar later, In het Feyenoord-stadion, ging het beter. Er was veel belangstelling en de start gelukte. Hetaas knalde het projectiel op zijn weg door het zwerk boven de hoofden der gapende toeschouwers uit elkaarEen tweede experiment kort daarop lukte beter: het instrument kwam weer heelhuids op den grond nog binnen de afrastering van het terrein. Na de bevrijding werden her haaldelijk proeven gedaan. Op 21 Juni 1945 werd een raket, genaamd „d'Eté" aan den Zuidelijken Wandelweg in Amsterdam los gelaten, die voor dr. De Bruijn de glorie van zijn leven zou worden Men moet de bloem rijke beschrijving die hij in zijn propaganda- blaadje „The flying rocket" geeft, er maar eens op nolezen. „d'Eté" doorkliefde bijna 22 kilometer het luchtruim en vleide zich bij Rijpwetering weer tegen Moeder Aarde. Dit succes werd helaas door den tegenslag, dien de pionier enkele maanden later op de Hilversumsche heide leed, toen zijn jongste hemelbestormer voortijdig explodeerde, ruim schoots gecompenseerd. Een hobby, geen wetenschappelijk werk. Groote en kleine proeven bij elkaar geteld heeft dr. De Bruijn in de afgeloopen kwart eeuw bijna 500 raketten gelanceerd. Maar in die 25 jaar is hij ook nog niet verder gekomen dan het afschieten van zijn apparaten. De moeilijkheden van de besturing en van de landing Het hij aan anderen om te overwin nen. Anderen, die op het oogenblik deze zaken In principe ook onder de knie hebben. De, ontwikkeling ln den jongsten oorlog van de ieaeren keer een bedrag van zes a zeven dui zend gulden gemoeid Het is dan ook niet te verwonderen, dat dr. De Bruijn, die zelf „tandtechniker" Is, naar middelen heeft gezocht om zijn liefhebberij te financieren. Inkomstenbron: de postzegel. Hij meent deze nu gevonden te hebben door de philatelisten voor het postvervoer per raket te interesseeren. Telkens als een raket brullend de lucht ingaat, voert hij een lading poststukken met zich mee. die alle van het poststempel der „Nederlandsche Ruimtevaart Studio" en dikwijls ook van een speciaal ont worpen zegel voorzien zijn. Bovendien zijn de enveloppen ook met frankeerzegels beplakt, zooclat., wanneer de vlucht een goed einde ge nomen heeft, de lading' brieven aan het dichtst bijtgelegen postkantoor kan worden afge geven. r? 'AANTEEKENEN, Een der „poststukken", die op 26 Septem ber 1945 op de Hilversumsche heide een luchtreis zouden beginnen. De start werd op last van hoogerhand uitgesteld, zooals een stempel, dat de waarde van deze enve loppe ongetwijfeld nog zal doen toenemen, vermeldt. De radio geeft Zondag HILVERSUM 1, 301.5 M. o.oo Nieuws. 8.15 Hoogmis, 0.30 Nieuws. 9.:45 Bazeler Kamerkoor. 10.00 Kerkdienst. 11.30 „Ex celsior". 11.45 Kerklied in de orgelmuziek. 12.15 Boeckhuys. 12,30 Kareol Septet. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.15 Kareol Septet. 13.30 Apo logie. 13.45 Gram.muzïek. 14.00 Hoorspel. 14.45 Kampvuren langs den evenaar. 15.00 Zuid-Neder- Jand zingt en speelt. 16.00 Pater Sebastianus. 16.10 ,.Sicut Cervus". 16-15 Afscheidsplechtigheld Mis sionarissen. 17.00 Kerkdienst. 16.30 Ned. Strijd krachten. 19.00 Mozart. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.30 Nieuws. 19.45 Weeroverzicht. 19.48 Roeipro- gramma. 20.00 Actualiteiten. 20.08 De gewone man. 20,16 Klaas van Beeck. 21.15 Hoorspel. 22.00 Nieuws. 22,15 Katholiek nieuws. 22.20 Avondge bed. 22.35 Viool en piano. 23,00 Serenade. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 8,30 Platteland. 8.45 Jan Corduwener. 9.45 De humanist. 9.30 Men vraagt, wij draaien. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Pyreneeën. 12.30 Zondagsclub. 12.40 d' Oranjeboom. 13.00 Nieuws. 13.15 Aeolian Sextet. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Gr. muziek. 14.05 Dr. Ritter. 14.30 Gertler Kwartet. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Pierre Palla. 16.00 The Skymasters. 16.30 Vrouwenrubriek. 16.40 Sport flitsen. 17.00 Het nieuwe vers. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17,30 Oome Keesje. 18,00 Nieuws, 18,15 Turnen. 18.30 Melodie der verte. 19.00 Radio- lympus. 19.30 De camera ob$cura. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Omroeporkest. 21.00 Het bijzondere Jongetje. 21.15 Dc haas op den tak. 22.05 Dombey en Zoon. 22.40 Ds speeldoos. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Avondmelocie. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 9.45 (Nog onbekend). 10.30 Morgendienst. 11,00 Couperin. 11.15 „Een zeiter pand". 11.35 Krontjongclub, 11.45 Familieberichten. 1200 Continental Quintet. 13,00 Nieuws. 13.15 Mando- llnata. 14.00 Jonge moeders. 14.20 Zangrecital. 14.45 Pianoduo. 15.00 Strijkkwartet. 16.00 Bijbel- lezing. 16.45 Apollo. 17.25 Hoor je het verschil? 17.45 Rijk over zee. 13.00 Sportuitslagen. 18.15 De zeilsport. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Leeslamp. 19.35 Borowsky. 19.45 Landbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzjcht. 20.03 Mariniers kapel. 21.00 CHstendom en Cultuur. 21.20 Gram. muziek. 21.40 Vocaal kwartet. 22.00 Nieuws. 22.16 Actueel geluld, 22.30 Eileen Joyce. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Avondconcert, HILVERSUM II, 414.5 M., 213 M. cn 1875 M. 9.45 (Nog onbekend). 10.30 Daar wordt gebeld. 10.35 Mozart. 11.00 Muziek-geheugcn. 11.15 Gram. muziek. 12.00 Lyra Trio. 12.30 In 't spion netje. 12.34 Poiitde-muzlekcorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Politie-muziekcorps. 13.50 Orgelconcert. 14.20 Alex Faassen. 14.35 Alfred Kitchin. 15.00 Bon- bonnière 16.30 Grepen uit de opera. 17.00 Kinder koor. 17.15 Hoort, zegt het voort. 17.30 Skymas ters. 13,00 Nieuws 1815 Leopold Stokowski. 1900 En nu naar bed. 19.05 Elek 't syne. 19.45 Muziek begrip, 20.05 Radloscoop. 22.00 Bach-transcrip- ties. 22.45 Het Internationaal studentencoivlact, 83.00 Nieuw?. pEDE8lAN!>i3J *4 J» f £#1 De „Franklin D.-Roosevelf'-zegel, die drDe Bruijn voor zijn jongste vlucht uitgaf, ging in de Vereenigde Staten grif van de hand. Opschudding in de wereld der philatelisten was 't gevolg. Wanneer het dus, zooals dr. De Bruijn ver wacht, over enkele jaren heel normaal zal zijn. dat onze brieven binnen 20 minuten per raket den Atlantischen Oceaan zullen over bruggen, kunnen die verzamelaars zich ge lukkig prijzen, die zich thans in het bezit hebben gesteld van de enveloppen, die in den pionierstijd reeds per raket vervoerd werden. Om den verkoop van zijn zegels te stimu- leeren geeft dr. De Bruijn een eigen tijd schriftje uit „The flying rocket", dat in een oplaag van tienduizenden exemplaren naar philatelisten in alle werelddeelen gezonden wordt, vooral naar Amerika. Het schijnt, dat vooral de verzamelaars in de Vereenigde Staten groote belangstelling voor deze zegels en enveloppen toonen. Hiermede nu heeft dr. De Bruijn zich op gevaarlijk terrein begeven: de postzegelhandei beschuldigt hem er van, dat hij den indruk wekt, dat zijn speciale zegels officieel worden uitgegeven door de posterijen. P.T.T. heeft daarom ook bepaald, dat de zegels alleen aan de achterzijde van de enve loppen mogen worden aangebracht, hetgeen natuurlijk een groot deel van hun aantrekke lijkheid wegneemt. Overigens zijn de zegels, zooals bijvoorbeeld de „Roosevelt-zegel", door hun grofheid gemakkelijk van de echte te onderscheiden, zoodat boos opzet uitgesloten geacht moet worden. Deze ruimtevaartpionier zal zich dan ook zeker niet van zijn liefhebberij laten afbren gen. Reeds heeft hij plannen om ln het bui tenland, waar hij hoopt minder aan beper kingen onderhevig te zijn dan in het nuchtere Nederland, zijn experimenten voort te zetten. Reeds heeft hij een speciaal poststempel ont worpen voor een vlucht, die hij ter gelegen heid van een internationaal philatelistisch congres te San Remo, van Elba naar het vasteland hoopt te maken. Beloften van minister Vos Zijn collega Huysmans is minder optimistisch Dezer dagen heeft minister Vos in een ver gadering te LoChem verklaard, dat de voor ziening van kolen, rijwielbanden en schoenen spoedig normaal zal worden. De minister van Economische Zaken. dr. G. W. M. Huysmans heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld: Op grond van de huidige productie van rij wielbanden en beslaande importtransacties mag worden verwacht, dat binnen enkele weken de achterstand in het lionoreeren van de aanvragen van tot dusver geldende voor- rangsgroepen (artsen, wijkverpleegsters, ar beiders. werkzaam -bij den wederopbouw), grootendeels zal zijn ingeloopen. Een verrui ming in de voorziening van rijwielbanden kwam reeds tot uitdrukking in de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de af standsnormen. Opheffing van deze distributie zal echter voorshands wel niet mogelijk zijn. Hoewel de huidige productie van schoenen het wellicht mogelijk zou maken de distribu tie op te heffen, is het in het bijzonder we gens de zeer moeilijke deviezenpositie nog zeer de vraag of deze productie op het huidige peil kan worden gehandhaafd. Daarom kan opheffing van de distributie thans nog niet worden overwogen. Wat de kolen voorziening betreft, verwees de minister naar de mededeeling, dat, aange zien de vooroorlogsche productie van 12 mil- lioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kan worden bereikt, er nog geen sprake van kan zijn, dat in het winterseizoen 1947'48 de kolen van den bon zullen gaan. Voor anderhalf millioen aan vee verdween naar België De arrestatie van eenige veesmokkelaars in Chaam heeft er toe geleld, dat thans de leden van twee smokkelbenden zijn aange houden, die aanvankelijk afzonderlijk werk ten. maar later samen hun duistere prac- tljken voortzetten. Een der benden stond onder leiding van den Bosschenaar P., die in Augustus 1946 uit de gevangenis was ontslagen nadat hij een straf van veertien maanden had ondergaan wegens het smok kelen van paarden. Hij was terstond op nieuw begonnen. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, zijn er sinds Augustus 1946 voor anderhalf millioen gulden aan paarden en runderen naar België gesmok keld. In totaal heeft de politie thans veertig personen gearresteerd. Voor den derden keer brand inde,,Bijenkorf" Streng onderzoek naar de mogelijkheid van brand stichting Voor de derde maal binnen 24 uur maakte gisteren de brandmelder van „De Bijenkorf" te Amsterdam alarm op de centrale se inzaai van de hoofdwacht. En weer rukte groot materiaal uit. In tegen stelling tot de twee vorige alarmeeringen, betrof het ditmaal een f linie en brand. Ge weldige rookkolommen stegen uit de derde verdieping op, waar een magazijn van pa- pierwaren en lampen van den internen dienst is ondergebracht. Met vier stralen een over den ladder wagen, twee door het sousterrain en een aan den achterkant over de binnenplaats werd het vuur bestreden. Hit voorzorg stationajeerde de brandweer ook op de bin nenplaats een ladderwagen, doch hiervan behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Voorzien van hun rookmaskers zijp de brandwachts via het plat aan den achter kant de derde verdieping binnengedron gen en weldra vielen stukken glas, bran dend houtwerk en car tonnen doozen naar beneden. Plotseling volgden achter elkaar een reeks kleine knallen. Het waren de 3000 lampjes, welke ln het voorraadmagazijn van den technischen dienst liggen opge slagen cn nu door de hitte tot ontploffing kwamen. Binnen een half uur was men den brand volkomen meester en begon men met het leeghalen van het totaal uitgebrande ma gazijn. Teneinde te voorkomen, dat nog meer materiaal in vlammen opging, had het personeel van de Bijenkorf de in een loodsje achter het bijgebouw opgeslagen houten tafeltjes reeds op de binnenplaats gebracht. Het trekt de aandacht, dat driemaal achter elkaar ln hetzelfde gebouw een branduitbreekt. In overleg met de brand weer heeft daarom de politie van bureau Warmoesstraat het perceel onder bewaking gesteld en tot nader order mag geen enkel lid van het personeel van de Bijenkorf het bijgebouw in de Beursstraat betreden. Een nauwkeurig onderzoek naar de mo gelijkheid van eventueele brandstichting wondt ingesteld en zoowel de brandweer als de politie-scheikundige zullen de tal rijke verbrande resten van houtwerk en car tonnagemateriaal chemisch onderzoe ken. Montgomery schreef een apologie Het verloop van den strijd in Europa .Normandy and Baltic", een boek van de hand van Montgomery over den strijd, die tot de uiteindelijke nederlaag van Duitschland leidde, is dezer dagen verschenen. De com mandant van de Britsche strijdkrachten in West-Europa na D-day (Montgomery) heeft den slag in Normandië gevoerd volgens voor de invasie gemaakte plannen, aldus het boek. Deze plannen werden niet gewijzigd, toen de sterkte der Duitsche stellingen bij Caen tegen viel. Zooals bekend, heeft men van Britsche, Amerikaansche en andere zijde de tactiek van Montgomery gecritlseerd door op te merken, dat hij de Duitschers bij Caen heeft onder schat en daar te veel tijd heeft verknoeid. Het boek beschrijft de gebeurtenissen in chronologische volgorde en is vol lof over den Amerikaanschen soldaat. Het kan worden ge zien als een antwoord op de critlek van den Amerikaanschen journalist Ralph Ingersoll, die in zijn boek „Top-Secret" beweert, dat de slag om Caen een Britsche-nederlaag werd en tevens de eerste en laatste slag was, dien de Engelschen in Europa hebben geleverd. Ver der. dat de slag in de Ardennen door Mont gomery's toedoen werd verloren, waardoor de oorlog vermoedelijk een jaar langer heeft geduurd en tenslotte, dat er principleele on- eenigheidtusschen de Amerikaansche aan voerders en Montgomery bestond. Over den slag in Normandië schrijft Mont gomery, dat er inderdaad een stadium is ge weest, waarin de operaties minder snel vor derden dan aanvankelijk was gehoopt, doch dat hij volgens zijn plan uiterlijk 90 dagen na D-day aan de Seine moest zijn. toch konden de eerste troepen reeds na 75 dagen de rivier oversteken. „Ik had er niet op gere kend, dat Hitier zijn plannen zou herzien en toen wij merkten, dat de Duitschers zich bij Avranches concentreerden, gaf ik bevel tot een omtrekkende beweging door Falaise en Argentan. Dit kostte tijd en een deel van de vijandelijke strijdkrachten wist ons daar te ontsnappen." Montgomery beschrijft, hoe generaal Eisen, hower. na diens besluit op 1 September om het direct bevel over de strijdkrachten te land op zich te nemen, zijn (Montgomery's) voor stel om rechtstreeks naar den Rijn door te stooten en met inzet van alle reserves tot het hart van Duitschland door te dringen, had verworpen. Montgomery had de Noordelijke route door België willen nemen om den Rijn ten Noorden van de Ruhr over te steken. Eisenhower gaf er echter de voorkeur aan op een breed front langs den Rijn te opereeren. Over den laatste» aanval van veldmaar schalk von Rundsledt in de Ardennen schrijft Montgomery, dat deze slag door de geallieer den werd gewonnen in de eerste plaats door het taaie vechten der Amerikaansche sol daten. De Grieken willen Cyprus De voorzitter van de Grieksche Nationale Vergadering heeft een motie ingediend, waarin „vriendschappelijke besprekingen met de Brit sche regeering inzake de toekomst van Cyprus" worden voorgesteld. De nationale vergadering sprak zich eenstemmig uit vóór Inlijving van Cyprus bij Griekenland. De motie werd ook gesteund door Tsaldaris, den minister van Buitenlandsche Zaken. Ds. tv. Fijn van Draat zal op 16 Maart wor den bevestigd als predikant van de Gereformeer de Kerk van Overveen door Ds. J. C. Brussaard. De heer Hendrik Lasschult is benoemd tot organist der Noorderkerk te Haarlem. Ijskoude reactie De IJslandsche minister van Buiten landsche Zaken heeft den gezant te Washington opdracht gegeven bij het Amerikaansche departement van Buiten landsche Zaken te protestceren tegen het voorstel van den republikeinschen afgevaardigde Gearhart aan het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden om IJsland uit te noodigen lid te worden van dc Vereenigde Staten. IJsland acht het ongepast, dat een dergelijk voorstel aan het Amerikaansche congres werd gedaan. Nederland koopt Amerikaansch oorlogsmateriaal Nieuu) crediet van tien millioen dollar De Nederlandsche regeering heeft een nieuw crediet van tien millioen dollar ge kregen voor den aankoop van overtollig Amerikaansch oorlogsmateriaal, aldus heeft volgens een Un. Press bericht het Amerikaansche bureau voor dc liquidatie van oorlogsmateriaal te Parijs mede gedeeld. Het totale crediet bedraagt thans dertig millioen dollar. Tot dusverre heeft Nederland volgens het bureau reeds voor zestien millioen dollar gekocht. Het mate riaal wordt gebruikt voor het economisch herstel van Nederland. Het thans verleende crediet dient voor aankoop van goederen uit de Amerikaan sche voorraden overtollig materiaal ir Duitschland. MEEL-VUURZEE IN LISSABON Een van de grootste branden die Portugal ooit heeft gekend Is uitgebroken ln een meel fabriek te Lissabon, de modernste, die Portu gal bezat. Het vuur vernietigde meer dan 4000 balen meel, de productie van bijna vier dagen De broodpositie te Lissabon Is door den brand ernstig ln gevaar gebracht. De fabriek ging to taal verloren. Een ooggetuige verklaarde, dat het vuur zich zoo snel verbreidde, dat het een explosie geleek. De oorzaak van den brand ls nog niet bekend Bij een verkeersongeval in Londen raakten verschillende passagiers van n two-stores- bus, die een geboznv ramde, in de wrak stukken bekneld. - De verlossing van de inzittenden uit hun benarde positie duurde geruimen tijd. Hockey „Wagener stadion" in Amstelveen Het bestuur van den Kon. Ned. Hockey Bond heeft op voorstel van de Amsterdamsche Hockey en Bandy Club besloten, dat het hockeystadion te Amstelveen voortaan Wagener-stadion ge noemd zal worden, ter eere van den overleden eere-voorzitter der club en vice-voorzltter van den Hockey Bond. den heer J. Wagener, die het initiatief genomen heeft tot den bouw van het ho ekey-stadion Training hockey-elftal De elftal-commissie van den Kon. Ned. Hockey Bond heeft besloten op Donderdag 6 Maart den eersten trainingsavond te houden van een groepje spelers, dat in aanmerking komt voor de nationale ploeg die op 30 Maart te Brus sel tegen België zal spelen, De heer J: Vrieslnga is als leider aangewezen; voor de training ko men in aanmerking: Boersma (HHYC). Couvret (KDM), Derckx (Deventer), Drijver (Lelden). Esser (Togo), Haitink (HHYC), Kakebeeke (SCHC), Kruize (HHYC), Lausada (HOC), P. Nef- kens (Venlo), W. Nefker.s (Venlo), Ras (Hilver sum), Stelnz (EMHC), Langhout (Deutsche Stu denten) en Loggere (Laren). Athletiek Jaarvergadering H.A.V. „Haarlem" In de jaarvergadering van de H. A. V. „L_ar- lem", die wegens ziekte van den voorzitter, den. heer H. A. v. d. Mey. door den heer S. van Duin werd geleid, herinnerde de secretaris in zijn verslag aan de moeilijke trainingsgelegenheid van de vereenigïng in het afgeloopen Jaar. In de commissie, die tot taak zal hebben een nieuw ontwerp-reglement samen te stellen, werden ge kozen de heeren Blyswijk, Hagtingius er Sehreuder. Het bestuur onderging door het af treden van den heer v; d. Klinkenberg een wij- ziigiatg en is thans als volgt samengesteld: H. A. v. d. Mey, voorzitter; S. v. Duin, vice-voorzitter; D. Hagtingius, Perseusstraat 31, secretaris; Th. Stouten, penningmeester; J. Hermans, wedstrijd secretaris; A. van den Bel en H. Scholten. Het aftredende bestuurslid v. d. Klinkenberg werd tot lid van verdienste benoemd. Cor Lamo- ree ontving den „Kreigsman beker", Harry Wer- nlk den „Van Musseher beker". De vice-voorzït- ter van Duin kwam ln het bezit van den „Pau- len-beker" en een nieuw ingestelde prijs, de „Junioren-Prestatie beiter", werd den jeugdigen sprinter Ernst Scholten aangeboden. Dammen Kampioenschap hoofdklasse Woensdag werden de wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap hoofdklasse, district Kennemerland, voorgezet ln het clublokaal van de damclub „Oosterkwartier". De uitslagen luiden: A. Schijf—J. Postma 0—2; H. Laros—J. Draayer 2—0; C. Suyk—.T. A. Dix- hoorn 2—0; A. P. Wassenaar—Th. Tolenaar 1—1. Wintersport Ski- en schaatswedstrijden Voor Zaterdag- en Zondagmiddag heeft de IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam wed strijden uitgeschreven. Vanmiddag nemen dames, waaronder Sjoerdje Faber. Bora van der Hoorn en Annie Strijbis, deel. Voor Zon dagmiddag staat een koppelwedstrijd op het programma met als rijders Kortenoever, Storm, Verhoeven, Schippers, Warmerdam, Oud en Verhagen. Van Assendelft uit wordt Zondag een twaalf dorpentocht gehouden over een afstand van km. De wedstrijdrijders vertrekken om tien uur van hotel Assumburg en de toerrij ders om half elf. Nabij Kraantjelek worden Zondag weer ski wedstrijden gehouden. Vorige week waren de passages zoo geplaatst, dat zij alleen te nemen waven door zuivere Kristiania's. Het resul taat bleek te zijn. dat het skiën geenszins surrogaat was te noemen. A. P. M. MOUSSAULT: De Man in de Tang. Moussault's Uitgeverij Amsterdam, 1946. fcyf EN KAN een voortreffelijk journalist zijn J-*-1en een matige, zelfs slechte romanschrij ver. Bijna zou ik durven schrijven: wee den auteur, die tevens een goed dagbladschrijver is en omgekeerd. Het zijn nu eenmaal twee ambachten, die zich weliswaar beide bedienen van de taal als instrument, piaar hun beroep het beste dienen, als zij elkander verre blij ven. Een litterair-schoon dagblad is zoo goed een onding als een journalistieke roman: het zijn halfslachtigheden, waarmee zoomin de schrijfkunst als de journalistiek gediend is. Deze overwegingen doen mij den ondertitel van dit in velerlei opzicht zoo uitmuntende boek, „Roman uit de Amsterdamsche kran tenwereld" betreuren: een roman, als letter kundig product, is het immers niet geworden. Het is niet genoeg voor een schriftuur om tot. „roman" te groeien, indien de schrijver in zijn, hoe boeiend en vlot ook te boek ge stelde, journalistieke ervaringen de intrige verweeft van een huwelijksleven, dat tragisch verloopt doordat het beroep van den echt genoot zoozeer beslag legt op zijn leven, dat hij er zijn hart om verzaken moet. Had deze „Man in de Tang" geen andere, bijzondere verdiensten, er zou geen aanleiding bestaaneer een „litteraire kantteekening" aan te wijden het geval ligt nu eenmaal anders: dit boek is geschreven met zooveel ernst en eenvoud, zoo onderhoudend en eerlijk boven dien, dat men den auteur den wat misleiden den ondertitel gaarne vergeeft en tot zichzelf zegt: goed. laat het dan geen roman zijn. een levendiger beeld van een journaüstenbestaan, dat in het beroep een roeping vindt, in zijn ..Krant" een openbare zaak, die gediend be hoort te worden met volle overgave van hart en hoofd, had moeilijk geteekend kunnen wor den. Niet dat er geen bittere waarheid schuilt in de tendenz van dit journalistenboek; nog veel minder, dat de auteur dit „vom tisch" gegeven door zijn tekst zou hebben heengeweven enkel en alleen om zijn lezer daarmee als toegift te boeien: daarvoor ligt er te veel waarachtige levenstragiek verbor gen in deze geschiedenis van een huwelijks mislukking, die de man „in de tang van het J 57. Intussen was de markies d'Isengrim door de politic-agenten gevangen genomen en regelrecht naar den koning gebracht. „Wij constateren", zei de Koning, „dal de markies de versierselen van enige ordes draagt! Herkent ge die.... eh.... sterren en linten. EhHeer hofmaarschalk?" „Wis en drie!" riep de hofmaarschalk. „Dat zijn mijn ordes! Mijn medailles! Die schurk heeft die vodden.„Die vodden heb ik van baron Goedbloed gekregen!" roept de markies. „Parbleul Let op Uw woorden meneerIk.».," „Stilte!" donderde de ko ning. „Wij dulden niet, dat er gekibbeld wordt in onze tegenwoordigheid! Wij. ehwal zei U over baron Goedbloed. markies? Beweerde U, dat hij U die ordes zou hebben gegeven? Bedenk wat U zegt", zei de Koning. „De baron is in onze gunst!" den ganschen mensch opeischend dagbladbe drijf" aan den lijve ervaart. Maar het neerschrijven van een harde levenswerke lijkheid maakt van een uitmuntend journa list nog geen romancier en van zijn boek geen roman. Aanvaardt men dit tekort, dan blijft er in deze bekentenissen van een dagblad schrijver zooveel waardeerbaars over, dat ik „de Man in <^e Tang" wel een ruimen lezers kring moet loewenschen, al was het alleen maar omdat een ingewijde met een vlotte pen den gemoedelijken krantenlezer zoo mee- sleepend herinnert aan wat er voor hoogst verantwoordelijk, toegewijd werk, door hoe veel humor soms verlicht, moet worden ver richt, alvorens de persen dTaaien. Geeft de argelooze dagbladlezer er zich rekenschap van, wat er aan wel en wee is be- en soms doorleefd, alvorens die wispelturige, onvoor ziene stroom van „wereldnieuws" zijn bed ding heeft gevonden binnen de afgebakende kolommen van zijn krant? Van autobusonge luk tot al dan niet al naar den aard van het dagblad sensationeele reportage: oog getuigenverslagen, telefoontjes, portretten van slachtoffers achterhalen, politieverslag, strijd desnoods om een plaats op de voor pagina. om de ..kop", de lengte en daar achter schuilgaand: vindingrijkheid, onver moeibaarheid, zelfbeheersching, ijver, een flinke dosis verantwoordelijkheidsgevoel, een vlotte stijl, een goede taal en vóór alles: lief de voor de krant, „je" krant, die je mee helpt ontstaan en waarvan je houdt omdat het een levend ding is, waarvan je het beste wilt maken dat er van te maken is. voor je lezer, ten opzichte van wie je een plicht te ver vullen hebt. een openbave plicht, die van je beroep pas een roeping maakt Zoo werkt dat onzichtbare leger van verslaggevers, pers fotografen. rubrieksredacteuren, plaatselijke correspondenten, stypeurs. drukkes, opma kers. correctoren vóór de persen draaien. En de telex tikt en de telefoons bellen, kopij komt en gaat en een kranf'„wordt" geleid door dien éénen, onzichtbaarsten, den hoofd redacteur, die zijn oogen en ooren overal moet hebben, want de lezer-en-pantoufles wil nu eenmaal graag de geheele wereld in huis hebbende inbraak in de juwelierszaak, de bominslag bij de Nederlandsche Legatie, de match-Aljechin, de nood in de Drentsche venen, de scheepsbrand in de Coenhaven, de ministerswisseling in China, het Raadsver- slag, de sportberichten, het verslag van de vergadering-leeraren-Boekhouden, de toe stand van de ziekenfondsen, het „vraagstuk" der staatspensioneering, dat aardige artikel tje over de schilderaehtige hofjes, de Burger lijke Stand ben ik aan het eind? Bij lange na niet: de „Vlekkenredacteur" zwoegt nog op de rubriek „Vraag en Antwoord", waarin één dwaas meer kan vragen dan tien wijze vlekkenredacteuren kunnen beantwoorden, het tooneelverslag is nog niet „binnen" en zoojuist komt het bericht dat meneer X on verwacht is overleden en dat. terwijl er van zijn necrologie nog geen letter op papier staat en de persen al draaien alsof meneer X. niet tot de notabelen des lands behoorde. En boven op de redactie wordt nog over legd. of een zeker bericht wel of niet „geno men zal worden": terwijl de persen draaien.. Neen. Moussault heeft geen roman geschre ven, maar hij vertelde uit het leven van de krant, „de" krant. ..je" krant, die je eenmaal in haar greep heeft. zóó. dat je jezelf weg cijfert en vergeet een eigen leven te „leven". Eti omdat hij er zoo met hart en zie! va» verhaalt, eenvoudig-weg. als een volbloed iournalist, wijd Ik aan dit boek, ook al is onze letterkunde er niet rijker mee geworden, een litteraire kantteekening, uit respect en liefde voor dit uniek orgaan van het „wereld gebeuren"': het dagblad en Moussault's „dienst" daaraan. C. J. E. DINAUX. Over Muziek De orkestdirigent y\f AT iedereen van den orkestQlrigeni v... is het zwarte silhouet met de zwaait armen; voor de meesten schildert en teek* hij de muziek in de lucht en heeft hij let?r een balletmeester, die tegelijkertijd baiWl regisseur en musicus is. Voor anderen mn hij wel een fantastisch geluids-acrobaat7, aandoenlijk-bcwogen vogelverschrikker ifili! Misschien Ls hij voor weinigen een noodzak lijk kwaad, maar voor het orkest is hli i ieder geval een noodzakelijk goed. Bii V* orkestconcert zijn aller oogen ot> hetn «f vestigd van dc eerste noot tot de' laatste zeer zeker wordt bij de meeste luisteraarsë-'f gene, wat het oor hoort, bepaald en uitoevj door wat het oog ziet in de gebaren vaVdf" dirigent. Hij neemt inderdaad een heerscw de plaats in, zoowel ten opzichte van het n?' bliek als van het orkest. Alles hangt van htm af en hij heeft dus een enorme verantwon delijlcheid, Is deze zichtbare macht over h! publiek een ideale toestand? In ieder eev' behoort het tot de principleele zorgen den dirigent, dat hij als persoon de gestai. van het werk niet in den weg staat en uif sluitend het noodzakelijke technische en n-'1" zikale werk verricht. J' Ten eerste maakt de ingewikkelde same-i stelling van een orkestcompositie het noS zakelijk dat de uitvoering van alle partijen! een centraal punt een vaste basis heeft i den tijd van Handel en Bach was de sittiati? anders dan nu. De werken hadden een ma genaamd tempo ordinaris en er was Z zekere traditioneele standaard in karakter e tempo; de persoonlijke gevóelens van componist waren geëgaliseerd in een s!5a meen-muzikale wijze van uiting en het J» in de eerste plaats de rythmische eane v-7 zaken, die meestal voor het geheele orW een regelmatige eenheid beteekende. in tijd was de dirigent niet onmisbaar; u kuntu voorstellen dat de eerste der violisten zoogenaamde concertmeester in het beY van een Concerto grosso van Handel li aanhef dirigeerde en daarna ging meespel Sinds de symphonische muziek zich emanc. peerde van de straffe eenvormige maaHnd^ ling en zich had vrijgemaakt, van het reed. matige tempo, sinds de stemmen in het or' kest zich in veel grooter verscheidenheid Ik ten gelden en zich alle tot veel grooter rrn. zikaal vermogen ontwikkelden, bleek vanzfi dat de eenheid der compositie voor de musk afzonderlijk minder duidelijk was; en aldy ontstond als een soort gerechtvaardigd natuut. verschijnsel de dirigent. Hij vertegenwoordigt den componist; o» hier is naar mijn idee eigenlijk alles mee ge, zegd. U weet dat in het tooverboek, waarin hij voortdurend, of soms, of een enkele maal of nooit kijkt, alles wat klinken moet gegio^ peerd staat: Piccolo, fluiten, hobo's, clarinet, ten, fagotten, hoorns, trompetten, trombone tuba. alle slagwerk, harp en aile strijkers Dit is zijn zoogenaamde partituur en vooj den ras-echten dirigent, den all-round-mi^ cus, staan al die noot jes met hun sleepjes ais levende wezens klinkend voor hem. De diii. gent is als een veldheer met zijn* mannen ln het landschap vereenigd, maar hij moet een heuvel beklimmen om de posities te kunnen overzien: -Onwillekeurig denkt men aan den fantastischen Hector Berlioz, van wie het be. kend is dat hij zich bij het dirigeeren graag als een aanvoerder in een veldslag voelde en een positief pleizier had in de bijna onver, deelde wisselwerking van aanvuren en br- heerschen. Wat is het jammer dat wij niet al en toe het musiceeren in andere tijden kun. nen hooren; want wie zou niet eenmaal den heftigen componist van de Symphonie fantaj. tique als dirigent van deze verrukkelijke ro mantiek willen kennen? Als rechtgeaard Hollander merk ik op dat het nuttig en heilzaam voor den orkestdiri gent moet zijn een opera te dirigeeren; d.wj voor zijn artistiek moreel: hij wordt niet ge zien door het publiek en weet. dat hij alleen bestaat voor de uitvoerders. In ernst: de diri. gent is er niet voor het publiek; hij ls alleen noodig voor het orkest-. Én toch, zeer ernstige lezer, er zijn dirigenten die alleen ruggeilng- sche aspiraties hebben, die wel vóór zich kijken, maar achterwaarts aan zichzelf en he! publiek denken. Dit zijn de zoogenaamde les- senaar-virtuozen; alle orkestmusici kennen dit soort elegantelingen. die er maar op spe- culeeren dat. het orkest zijn werk doet, Zoo'n dirigent voert een persoonlijk ballet in z'n eentje uit en hij kan er zelfs beroemd mee worden. De klinkende gestalte van de compositie ij het begin en het einde van het werk van den dirigent. Hij begint in zijn werkkamer en leest de partituur zooals de regisseur een tooneeï- stuk leest. Hij analyseert den vorm van het stuk en leert den inhoud van het spel ken nen. Hij begrijpt de verhoudingen der groe pen, hun aandeel in de verdeeling der thema- tiek, de ontwikkeling van climax, de orde ning van teruggang en wederopleving, hij speurt het leven der zenuwen, ook daar. waar schijnbaar het spel rustig is. Het alleen-zijn met het werk in de stilte is een apart muzi kaal genot. Op de eerste repetitie is alles an. ders Nu spreekt de werkelijkheid: de diri gent confronteert het klinken van elk de? stemmen met hetgeen hij in stilte heeft ge hoord en vastgesteld. Hij heeft op de eerste plaats oor voor toonshoogte en timbre bij elk instrument, hij luistert met eiken speler mee en regelt in collegiale muzikaliteit de verhou- dingen der instrumenten onderling en aldus ontstaat in geleidelijke ontwikkeling het ge zang. het spelende zingen van het orkest. Zon der één diepzinnig woord of poëtische bespie geling ontplooit zich de levende schoonheid. De dirigent verheugt zich in het klinken van dit leven en alle musici spelen hun partij in de rustige overtuiging, dat in de hand van den dirigent de eenheid van het kunstwerk verzekerd is. HENDRIK ANDRIESSEN. Ontslag. De centrale Ohineesche regeering heeft het ontslag aanvaard van den minister-presi dent T. V. Soong. Belangrijke rede. C. (Charley) Ross, de pers secretaris van Tinman, heeft aangekondigd, dat de rede welke de president aanstaanden Donderdag 6 Maart in Waco (Texas) zal uit- spreken, „zeer belangrijk zal zijn en zoowel binnenlandsche als' buitenlandsche aangele genheden zal behandelen". Werklust, Als gevolg van een heden door het een trale comité der Russische communistische partij genomen besluit, zullen boeren van collectieve bedrijven „naar prestaties beiaald worden". Het systeem van gelijke loonen voor allen blijkt in den Sovjet-landbouw niet voldoende het initiatief en de werklust tt prikkelen. Hutspot. De Katholieke jeugdbeweging zal een hoeveelheid van 4560 kg. aardappelen, win terpeen en uien naar de jeugdherberg „Horst- Atterberg" bij Keulen sturen, waar cursussen gegeven worden voor Duitsche Katholieke jeugdleiders. Niet essentieel. De niet-essentleele industrie in Londen en Z.O.-Enigeland zal van 3 Maart a' weer stroom mogen gebruiken. De beperkin gen van het stvoomverbruik blijven wel gei den voor huishoudelijk en ander niet-in- dustrieel verbruik. Schijn. Hef Belgische socialistische blad ,.Le Peuple" schrijft over de recente onlusten in Brussel: Het is betreurenswaardig, dat troe bele elementen zich bij de betoogers hebben aangesloten, om aan de betooging den schijn van een anti-democratische en om man en paard te noemen, een fascistische actie te geven. Overstrooming. Vliegbooten van vier nationali teiten spoedden zich Vrijdagavond naar Tri nidad (Bolivia), waar achtduizend menschen met overstrooming worden bedreigd, door het wassen van de rivier Mamore. In een S. O. S. van de regeering werd gezegd, dat de stad „aan het verdwijnen was". De groote slag. Volgens te Nanking ontvangen Chineesche berichten verwacht men, dat ue grootste slag van den Ohineeschen burger oorlog spoedig zal beginnen. Op verschillende plaatsen aan het front wordt reeds verbit terd gevochten.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2