Tante Els Een Grieksche guerilla-kapitein legt bezwarende getuigenis af Visscherij Snufjes Strijbis vestigt Nederlandsch uurrecord De snuifdoos van den Keizer 7,.«to] Maart 1947 IJMUIDER COURANT Bevestiging van Joegoslavische hulp bij training der rebellen Fen gevangen genomen guerilla-kapitein wortelde Woensdag aan de Balfcan-uommis- i(ler UNO, hoe hij en andere" Grieksche ilnkschen ln Joegoslavische kampen ge traind zij" en naar Griekenland zijn terug gekeerd om tegen de regecrlng te strijden meldt Un. Press. Deze kapitein, zich Anni es noemend, werd scherp door de Russi sche en Poolsche gedelegeerden en de ver- Kimlines-officieren van Albanië. Bulgarije J Joegoslavië ondervraagd, doch hij hield vast aan zijn verhaal, dat reeds eerder in ».et Grieksche witboek werd opgeteekend en aan de UNO overgelegd als basis van de aanklacht der Grieksche regeering tegen de drie Balkan-landen. Annivas zeide dat hij in Joegoslavische kampen te Rubig en Bouloes getraind is. Hii zeide dat hij Bulgaarsche militaire mis- lies heeft gezien die de kampen bezochten en gadesloegen hoe de Grieken in den euerilla wapenhandel werden getraind. 'Annivas was de eerste van een serie getui gen die door Griekenland naar voren wor den gebracht om de aanklachten dat Joego slavië, Bulgarije en Albanië zich met Grie- kenland's interne zaken bemoeien, kracht bij te zetten. De Grieksche verbindingsofficier Alexais Kyrcll legde een rood boek over dat Anni vas identificeerde als een militaire hand leiding die hij in 1945 in het Rubig kamp had meegeholpen te schijven. De Ameri- kaanschc gedelegeerde stond er op dat voorwoord en index van het boek zouden worden gelezen. Volgens de Index bevat het boek korte lessen ovei alle phasen van de militaire activiteit en begint het boek piet een hoofdstuk over de „geschiedenis van den revolutionairen strijd". Twee dooden door tijdnood. Op een vergadering van de commissie van deskundigen der Balkan-commissir legde Kyrou uit, dat het de regeering aan Prijsbeheerschingskantoor in de hoofdstad uitgebrand Een oud smal huis aan een van Amster dams stille en met sneeuw bedekte grach ten stond Donderdagnacht in lichterlaaie. Hel was 't uit 4 verdiepingen bestaande per ceel Keizersgracht 115, waarin kantoren waren gevestigd van het Directoraat- generaal van de Prijzen, afd. prijzencon- tróle papier en grafische industrie. Het geheele huis brandde volkomen uit. complete kantoorinventaris is in de vlam men verloren gegaan. Voor het eerst werd de centrale verwar ming met hout gestookt en het is niet uit gesloten, dat te groote hitte-ontwikkeling Van deze verwarming de oorzaak van den brand is geweest, die een uur na midder nacht moet zijn uitgebroken. Aanvankelijk konden de brandweerlie den het gebouw niet betreden doordat het hermetisch gesloten was. Met vereende krachten werd de deur geforceerd. Nauwe lijks was de deur open of door den lucht toevoer schoot een steekvlam door de eer ste en tweede verdieping heen en sloeg tot iboven het dak uit. Het vroor niet, zoodat het blusschingswerk, dat bij het licht van nchijnwerpers werd uitgevoerd, weinig moeilijkheden ondervond en de vier stralen het vuur toch vrij spoedig hadden be dwongen. Toen was echter het geheele per- teel reeds uitgebrand. Un sub-commissie voor de Albaneesche mijnen.affaire De Veiligheidsraad kwam Donderdag avond opnieuw bijeen ter verdere behan deling van de kwestie der mijnen in het kanaal van Korfoe. De Australische afge vaardigde Hasluck herhaalde in den loop der besprekingen zijn voorstel voor be noeming van een subcommissie van onder zoek, welke tegen 10 Maart aanstaande rapport zou moeten uitbrengen. Na dis puten over de vraag, of de benoeming van een dergelijke commissie een kwestie van louter procedure was, hetgeen door Gro- myko werd ontkend, werd het Australi sche voorstel aanvaard met acht stemmen voor, waarbij de Sovjet-Unie, Polen en Syrië zich van stemming onthielden. De voorzitter Femand van Langenhove (Bel gië) had tevoren uitgemaakt, dat het hier slechts een kwestie van procedure betrof. Gromyko had daarop verklaard, dat hij niet tegen de benoeming van een sub commissie wilde stemmen, doch weigerde accoord te gaan met de meening van den voorzitter. Na vele voorstellen en tegen-, voorstellen werden Australië, Columbia en Polen tot leden, van de subcommissie benoemd. AMSTERDAM KRIJGT OOK EEN BAIL Y-BRUG Pontonniers zullen ln Amsterdam een Baily- brug bouwen over de Weespertrekvaart bij de Zuidergasfabriek om te voorkomen dat de ko- lenaanvoer door ijsgang gestagneerd wordt. tijd had ontbroken om te voldoen aan het verzoek van de commissie, de executie van twee verooi deelde guerilla-strijders uit te stellen totdat de commissie bepaald zoo hebben of hun getuigenis vereischt werd. Kyro zeide dat de twee mannen den 25sten Februari zijn geëxecuteerd omdat de regec- ring de executie niet meer via de officieele kanalen heeft kunnen tegenhouden. Eieren worden binnenkort ongeveer vijf cent goedkooper De maximumprijzen voor kippeneieren worden aanzienlijk verlaagd. Voor de pro ducenten zal deze verlaging op Maandag 3 Maart ingaan. De prijs, welken de pluim veehouders dan ten bedraagt f 1.96 per kilogram. Aangezien er eenige tijd verloopt voordat de tegen de nieuwe prijzen geleverde eieren in den winkel van den detaillist zijn, zullen de nieuwe maximumprijzen eerst op 17 Maart ingaan. De consumentenprijzen worden dan 16, 15, 14, 13,-12 en 11 cent per stuk voor eieren respectievelijk van klasse 1 tot en met 6. Voor de meeste eieren betee- kent dit een prijsverlaging van 5 cent per stuk. De eieren worden volgens hun ge wicht in klassen ingedeeld. Op de eieren welke in de winkels verkocht worden moet een gestempeld cijfer voorkomen, dat de klasse aangeeft, waarin het ei is onder gebracht. De kooper kan dus aan de hand van dit nummer nagaan welke prijs hem ten hoogste in rekening mag worden .gebracht. DXXIV. Er begint weer meer leven in de brou werij te komen, maar we staan nog een heel eind bij verleden jaar ten achter, het geen straks wel zal blijken uit de omzet cijfers van Februari. Er komen wat meer trawlers aan den afslag en zoo zoetjes-aan kunnen ook meer loggers en kotters ver wacht worden, nu de Kanaal-haringvis- scherij minder aantrekkelijk wordt. Dit blijkt niet alleen te komen door de ver minderde vangsten, maar ook door een toenemend mijnengevaar. Er schijnen ver ankerde mijnen op drift te zijn geraakt, nadat de kabels door den ijsgang vernield werden; ook de boeien die de mijnenvrije- gebieden aanduiden zijn door het ijs ver huisd. Een handicap is voorts het dicht vriezen van de haven van Bres kens en de vervoersmoeilijkheden van Vlissingen af. Door het een en ander komt er weer een grootere belangstelling voor de Noordzee- visscherij en dus ook voor IJmuiden en dat werd tijd, want ons standje begon leelijk in verval te geraken. Hard gaat het overigens nog niet met s weiKtm ue pruiin— de vaart brengen van nieuwe of hoogste ontvangen I vernieuwde trawlers. Zoo ligt dan al eenige i a maanden de eprst.e van de vier in EVioe>- „Geschenk" bij de Nederlandsche boekenweek. Voor het eerst sinds 1940 heeft het geschenk, dat de commissie voor de propaganda van het Nederlandsche boek aanbiedt tijdens de boe kenweek, die van 18 Maart gehouden wordt, weer zijn voor-oorlogschen omvang, hoewel de kwaliteit van het papier, waarop het ge drukt is, nog een duidelijk getuigenis vormt van het gebrek, dat nog vele drukpersen tot werkloosheid noopt. Het geschenk bestaat ditmaal uit een novelle „De ontmoeting"'', een verhaal uit den bezettingstijd, dat de gewaar- wordingen weergeeft, die een jonge boer on dergaat, wanneer hij in aanraking komt met ondergrondsche werkers en in het bijzonder met de eenige vrouw onder hen. Het is een wonderlijk gemengd gevoel, dat hij in zich voelt groeien, moeilijker te omschrijven, naar mate de spanning van het verzetswerk het ontplooien van persoonlijke ondervindingen moeilijker maakt. De beklemming waartoe dit leidt blijft over het 'heele verhaal liggen en geeft de geteekende beelden soms de scherpte als van een ets, omdat de zintuigen van de hoofdpersonen tot het uiterste gescherpt zijn. De opzet voert den lezer eigenlijk dieper dan met het karakter van een novelle strookt. Daarom doet het tragische einde in over eenstemming met het leven onder de bezet ting wat abrupt aan. De uitgevers hebben gemeend een prijsvraag aan dit „geschenk" te moeten verbinden en ze laten de lezers raden naar den naam van den schrijver. Propagandistisch mag dit aan trekkelijk zijn het verkleint de blijvende waarde van het werkje. v. G. maanden de eerste van de vier in Enge land gekochte trawlers heelemaal klaar voor de visscherij. En deze boot, die al eenige reizen achter den rug had kunnen hebben, eenige duizenden kisten vïsch had kunnen vangen en eenige tienduizenden guldens had kunnen besommen, ligt rustig in de Visschershaven. Waarom gaat dit schip niet naar zee? Het gaat er "om, voor welke reederij het zal varen, zegt men, maar is er dan geen autoriteit, die de knoop door kan hakken? Zonde toch van al diie gemiste visch en al die gemiste gul dens (of ponden). En met het repareeren der uit den oorlog teruggekomen trawlers gaat het ook lang niet vlot. Als straks de „Norma Maria" eindelijk eens haar eerste reis na de be vrijding gaat doen, zal het verwisselen van costuum anderhalf jaar gekost hebben! Ja, het valt niet mee, den boel op gang te brengen. Met de „Willem Barendsz" ging het heel wat beter. In de grootscheepsche plannen, groote trawlers in de vaart te brengen voor de productie van vischfilets, lijkt wat schot te komen. De onderneming, die deze nieuwe tak van de visscherij-industrie wil gaan uitoefenen heeft, naar ik vernam, in IJmui den eenige belangen gekregen in verschil lende bedrijven. En dien kant moet het toch op, wil men voor de toekomst van ons visscherijbedrijf iets kunnen verwach ten. Het zal ook in den détailhand el een heele omwenteling veroorzaken, daar de meeste vischwinkels niet voor den verkoop van bevroren visch ingericht zijn- We staan op den drempel van een nieuw tijdperk in het visscherijbedrijf. Maar we moeten nog wat geduld hebben. Die drem pel is vrij hoog. PIETERMAN. CURSUS VOOR KINDERVERZORGING EN OPVOEDING. De Commissie inzake huishoudelijke voorlichting en de Commissie ter voorbe reiding van het cultureele werk zullen met ingang, van 11 Maart a.s. een nieuwen cursus voor kinderverzorging en opvoe ding openen, die zal bestaan uit 6 lessen theorie en praktijk en het maken van speelgoed van waardeloos materiaal. De lessen zullen worden gegeven Dinsdags middags van 24 uur en bü voldoende deelneming 's avonds van 7.30 tot 9.30 uur in het gebouw Willemsbeekweg 38. In 1943 besloot het bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsen- rijdersbond tot het instellen van een Ne derlandsch uurrecord. De bedoeling was het langebaanrijden aan te moedigen. Don derdag is Strijbis uit Woudmeer op de baan in Amersfoort als eerste in de gelegen heid gesteld het record op zijn naam te krijgen. Bepaald was, dat de candidaat minstens 27 km moest afleggen en dat hij in wedstrijden op de 5 en 10 km beneden een bepaald tijdlimiet moest hebben ge reden. Een tijdschema van 52 en 53 se conde per ronde van 400 m. was opgesteld, maar Strijbis had spoedig na het begin M. Strijbis in de laatste ronde tijdens het vestigen van het Nederlandsch uurrecord. minder dan 50 seconden voor een ronde noodig. Hij reed zeer regelmatig. Na een half uur was er van een inzinking geen sprake, integendeel hij bleef in hetzelfde tempo verder rijden. Coen de Koning, de houder van het officieuze wereldrecord met ruim 32 km in 1906 te Davos geves tigd, stond Strijbis bij. Toen het uur om was, had de rijder 75 ronden van 400 meter en 56 meter afgelegd, zoodat het uurrecord 30.056 km bedraagt. SCHEEPVAART K. N. S. M. Cottica. 27 Febr. van Paramaribo naar Trinidad. Doros. 26 Febr. van New York n. West-Ind;é. Constancia, 27 Febr. van Azoren n. Plymouth. Atair, 27 Febr. te Alexandrlë. Juno. 28 Febr. te Amsterdam verwacht. Iris. 28 Febr. van Rotterdam naar Antwerpen. Theseus, 26 Febr. van Barcelona naar Savona. Ornen. 26 Febr te Oporto. Rossum, 27 Febr. te Curagao. Govert Flinek, 27 Febr. te Valencia. Euterpe. 27 Febr. van Lissabon naar Amsterdam. Rita, 27 Febr. v. Oran naar Vlissingen. HOLL. AFRIKA LIJN. Nijkerk, 27 Febr. te Antwerpen. Oranjefontein, 27 Febr. te Lorenzo Marques. Walter A Luckenbach, 27 Febr. van Amsterdam naar Antwerpen. Nigerstroom, 27 Febr. van Antwerpen naar Bordeaux. OCEAAN, Alcinous, 24 Febr. van Port Swet- ten'ham naar Batavia. Melampus, 21 Febr. van New York naar Baltimore. Polydorus, 24 Febr. te Soengei Gerong. Polyphemis, 24 Febr. van Amsterdam naar Batavia. VINKE CO. Farmsum, 27 Febr. te Bona. ROTT. LLOYD. Kota Inten, Rotterdam—Java passeerde 28 Febr. Gibraltar. GROOTE VAART. Clavella, 25 Febr. van Bombay te Bahrein. Delft, 27 Febr. van Valpa raiso te Rotterdam. Ido, 25 Febr. van Vera Cruz naar Tampico. Dundee (charter), 28 Febr. van Amsterdam te Rotterdam. Hermes (tank), 22 Febr. van Ballkpapan te Makassar. Delftdljk, 27 Febr. van Cardiff naar Antwerpen. Kerkplein. RotterdamPerzische Golf, 27 Febr. 5 uur van Genua. Macoma, 22 Febr. van Las Piedras naar Rotterdam. Paula, 23 Febr. van Manggar naar Singapore. Pericles, 23 Febr. van Antofagasta r Valparaiso. Perna, 23 Febr. van Miri naar Sydney voor lossen en dokken. Saldja, 23 Febr. van Hongkong te Mdri. Telamon, 28 Febr. van Port au Prince naar New York. Tesari, 24 Febr. te Batavia, vertrekt ca. 4 Maart r«ar Nederland. Tricape (charter), 25 Febr. van Port Elizabeth n. Tafelbaai. Van Heutsz, 25 Febr. van Belawan n. Singapore. Adinda, 21 Febr. van Singapore naar Saigon. Amstelkerk, 27 Febr. van Rotterdam te Amsterdam. Atlantic Wind, Rotterdam—Austra lië, 27 Febr. van Colombo. Bessa (charter), 22 Febr. van Barranquilla naar Trinidad. Brastagl, Batavia—Vancouver, 23 Febr. te Portland (Or.). Britsum, 27 Febr. van Rotterdam naar Amster dam. Clio, 24 Febr. van Fawley te Curagao. Co- rilla, 26 Febr. van Brisbane te Cairns. Fort Orange, 23 Febr. van Rosario te Santa Ganymedes, 23 Febr. van La Gualra te Barran quilla. Gerard Dou, AmsterdamJava, pass. 28 Febr. 1 uur Dungeness. Gerassimos Vergottis (charter). 23 Febr. van Talcahuano te San An tonio. Grebbestroom, 23 Febr. van Amsterdam naar Makassar. Hugo de Groot, Amsterdam- Java, passeerde 27 Febr. Gibraltar. Ino, 24 Febr. van Guayaquil naar Manta. Japara, 22 Febr. v. Portland (Or.) n. New Westminster. Lely, 27 'Febr, van Montevideo te Buenos Aires. Macoma, 20 Febr. van Curagao naar Las Piedras. Melam pus, 23 Febr. van New York te Baltimore. Moea- lang, LiverpoolBatavia, 26 Febr. te Gibraltar. Paula, 21 Febr. van Singapore te Manggar. Phi lips Wouwerman, San FranciscoDurban, 23 Febr. te Trinidad. Plato, 22 Febr. van Cristobal naar Cartagena. Sintmaarten, 24 Febr. van Ma- racaibo te Curagao. Sloteróïjk, 27 Febr. 19.40 uur van Batavia te Rotterdam. Straat Soenda, 23 Febr. van Tafelbaai naar Buenos Aires. Thor- becke, Rotterdam—Shanghai, 27 Febr. van Aden. Titus, 23 Febr. van Curagao te Maracaibo. Tri cape (charter), van East Londen te Port Eliza beth. Volendam, 27 Febr. van Buenos Aires naar Rotterdam. Winterswijk. 27 Febr, van Amster dam n. Immlnigbam. Zaan, Terneuzen—Huelva, 26 Febr. van de Downs. KLEINE VAART. Abro. 25 Febr. van Mtdd- lesbro te Londen- Admiraal de Ruyter. 25 Febr. van Plymouth te Newlyn. Aktjo, 23 Febr. van Antwerpen te Cowes. AU, 24 Febr. van Antwer pen te Cowes. Antilope, 27 Febr. van Middlesbro te Londen. Bernhard V, Goole—Hayle, passeerde 25 Febr. Lizard, keerde terug wegens slecht weer. Coen, 22 Febr. van Rochester te Middles bro. Delta, 23 Febr. vtn Cowes te Shoreham. Eban, 25 Febr. van Blyth te Londen. Eben Hae- zer, 24 Febr. van Londen te Middlesbro. Export. 27 Febr. van Rotterdam te Londen. Fiduciam. 23 Febr. van Gweek te Par. Frtso. Southampton —7 passeerde 27 Febr. Lizard. Gaasterland, 26 Febr. van Blyth te Rochester. Glory, 24 Febr. v. Blyth te Londen. Helena, 26 Febr. van Queens- boro te Rochester. Jacoba, 25 Febr. van Bor deaux. Junior, 26 Febr. van Rotterdam te Huil. Narwal. 25 Febr. van Par te Ohariestown, Maartje, 25 Febr. van Strood te Londen. Ma- grletha, 23 Febr. van Boston (L) naar Londen. Mary, passeerde 26 Febr. Dungeness (om de Oost). Mlzar, Cowes—Treport, passeerde 25 Febr, Spithead. Mudo, 24 Febr. van Antwerpen te Co wes. Muron, 24 Febr. van Selzaete te Londen, Nassauhaven, 25 Febr. van Bordeaux naar Casa- blancd. NJord. 25 Febr. van Par te Preston. Olwe, 24 Febr. van Antwerpen te Ipswich. Oostzee, 22 Febr. van Par naar Dundee en Aberdeen. Presto, 24 Febr. van Eastham te Maryport. Ransdorp, 25 Febr. van Calais te Middlesbro, Teuna. 24 Febr. van Londen te Middlesbro. Tubo, 25 Febr. van Cowes naar Southampton. Twin, 25 Febr. v. Goole te Grimsby. Union, 26 Febr. van Ipswich te Huil, Verba, 25 Febr. van Cowes te Par. Voor waarts, 22 Febr. van Maryport te Penzance. Wea, 25 Febr. van Middlesbro naar Kingslynn. Welte vreden, 23 Febr. van Treport te Arklow. West laan. 26 Febr. van Bideford te Port Talbot. Wilja, 25 Febr. van Ipswich te HuU. Wilpo, Fowey— Leith, 25 Febr. van de Downs. Wolanda, 25 Febr. van Kingslynn naar Strood. Zeeland (Meulman), 26 Febr. van Shoreham te Londen. Arak, 26 Febr.' van Lissabon te Barcelona. Biervliet, 27 Febr. v. DubUn te Partington. Birmingham, 27 Febr. van Blyth naar Londen. Brem, 27 Febr. van Plymouth te Guernsey. Confid. Par—Mersey, pass. 27 Febr. Lizard. Depa, 26 Febr. van Plymouth te Barry. De Ruyter. 27 Febr. van Penryn naar Swansea. Eemstrodm. 27 Febr. van Amsterdam te Londen. Express, 27 Febr. van Boston (L) te Kingslynn. Fivel, Par7, pass. 27 Febr. Lizard. Haskerland, 27 Febr. van Londen naar Blyth. Jura, 27 Febr. van Londen naar Middlesbro. Oise, 28 Febr. van Vlissingen te Antwerpen. Oleum, Plymouth Paimboeuf, pass. 26 Febr. Ouessant. Rapid, 27 Febr. van Parijs naar Londen. Rolf, 28 Febr. v. Antwerpen naar Rotterdam. Seaham. 27 Febr. van Blyth naar Londen. Stryp'e, 26 Febr. van Vlissingen te Londen. Trompenhurgh, 27 Febr. v. Londen naar Rotterdam. Tuko, 26 Febr. van Bos ton (L) naar Plymouth. Vecht, Plymouth—Ark low, 27 Febr. van Teignmouth. Veenenburgh, 27 Febr. van Middlesbro naar Rotterdam. Viking, 27 Febr. van Grangemouth naar Blaydon (on Tyne). Wim, 27 Febr. van Swansea naar Goole. Zeehond. 26 Febr. van Caen te Hull. OOK SODA OP RAXTSOENBONNEN VOOR WASCHPOEDER Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat tot nader order op rantsoenbonnen voor waschpoeder 250 gram waschpoeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar zal zijn. Muziek Kerkconcert Het sneeuwlandschap rondom de Ned. Herv. Kerk mocht, bekoorlijk als het is, te weinig publiek verlokt hebben naar het concert van het gemengd koor „Driehuis" te komen luisteren, zij die tot de schare behoorden die aan den voet van het po dium gezet-en was, hebben dezen avond kostelijke muziek gehoord: Bach's lieflijke 33ste cantate „Allein zu Dir, Herr Jesu Christ" voor solisten, koor, orkest en orgel; een concert voor altviool, strijkorkest en orgel van Telemann en een tweetal com posities van een ander grootmeester dei- melodie, Mendelssohn, wiens vierde orgel sonate en koorwefk Psalm 42 even zoo vele kloeke sluitstukken waren van een programma vol stijl. Bij een dergelijk gevarieerde groepee ring van modewerkers was te verwachten, dat het niet meevallen zou den geheelen avond die muzikale scanning te behouden, die al dadelijk voelbaar was toen zangers en zangeressen het „Ich ruf dich an" in zetten- Het koor onder welker auspiciën de uitvoering geschiedde zingt heel mu zikaal, geen wonder trouwens gezien diri gent Piet Halsema's ervaring. Het is wat dun bezet, hetgeen in het groote kerkge bouw zeer merkbaar was; dat de mannen stemmen meestal in de minderheid zijn bij de gemengde koren weten alle concertbe zoekers uit eigen ervaring. Hier waren alle registers weliswaar vrijweraan elkaar ge lijk qua volume, maar het koor mag gerust wat groeien in ledental, wat allereerst den klank ten goede komen zal. Halsema liet muzikaal zingen en leidde met groote pre ciesheid, wat in de cantate zoo buitenge woon ten goede kwam aan het verrukke lijk musiceeren van het duo hobo's met tenor en bariton (ditmaal respectievelijk de heeren Joop Lenaarts, Guus Grensius, Jan Laarveld en Marcel Dirickx). Johan Sebastian schreef hier een zijner parelen der toonkunst. Groot was het aantal medewerkenden: Nelly Zwikker (de temperatuur speelde haar niet volumineus, niettemin aangenaam geluid nu en dan parten), Gosse Kroese Om het damkampioenschap van Kennemerland H. Laros neemt de leiding De derde ronde werd in het clubgebouw van damclub Oosterkwartier te Haarlem gespeeld. De uitslagen luiden: H. Laros wint van J. Draayer. C. Suyk wint van Dixhoorn Abe de Jong remise met Postma Wassenaar remise met Tolenaars. Afgebroken partij Suyk-Laros remise Dc stand luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. H. Lai'os 3 2 1 0 5 Abe de Jong 3 1 2 o 4 Wassenaar 3 2 0 1 4 Suyk 2 1 1 0 3 B. Du kei 2 0 2 a 2 2 0 1 1 1 Tolenaars 2 1 0 1 2 Dixhoorn 3 0 1 2 1 Draayer 2 0 0 2 0 De vierde ronde wordt a.s. Dinsdag te IJmuiden gespeeld in het clubgebouw van D.C.IJ. Dan ontmoeten elkaar: Dukel- Laros, Draayer-Suyk, Postma-Wassenaar, Dixhoom-De Jong. (die zich een betrouwbaar begeleider aan het kerkorgel toonde), Francois Eisen (wiens vertolking van het altvioolconcert een voornamen indruk maakte), de uitste kende hoboïsten, Laarveld's mooi getim- breerd tenorgeluid, het Heemsteedsch ka merorkest als slagvaardig secondant- Behalve hen mag ik twee medewerkers niet vergeten: Annie Schoen, die reeds zoo- velen meermalen van naar prachtigen, be zielden zang heeft doen genieten, en Piet Halsema die dit concert tot in alle détails heeft uitgewerkt en vertolkt, daarenbo ven met een knappe interpretatie van Mendelssohn's orgelsonate nr. 4 zijn mees terschap op het koninklijke instrument toonend. Zij schonken ons in het niet zeer warme kerkgebouw iets van dat goddelijk vuur, dat alleen ware kunstenaars be zitten. A. J. VAN DER WEIJDEN. Het hoekje van Haarlem, 28 Febr. 1947. Beste kinderen! Ik zal deze keer niet praten over de langekoude winter, die maar niet weg wil gaan, over kachels waar geen brandstof meer voor is en over nog zoveel meer nare dingen, maar meteen met jullie briefjes be ginnen, want er waren er deze week weer een stapel! Voor het gemak zet ik niet meer in èlk briefje of je de oplossing van het raadsel goed hebt, maar ik vermeld onder mijn brief nog eens apart de namen of schuilnamen van degenen, die een goed antwoord ingestmird hebben. Om te beginnen heb ik hier het briefje van ANNIE G. uit Santpoort, die graag VERGEET-MIJ-NIET JE als schuilnaam zou willen hebben. Maar je zult een andere moeten kiezen Annie, want dit bloempje hebben wij al in ons midden. Het wordt moeilijk hè? Je moet werkelijk een heel bijzondere schuilnaam zoeken, want bijna alle bloemennamen zijn al bezet. Doe je best maar eens! ZOMERSPROETJE uit IJmuiden vertelt dat ze tijdens de evacuatie op de Klever laan heeft gewoond. Ja, dat was vlak bij de straat waar ik woon en de namen die je noemt, ken ik, ook wel. Leuk dat je zo moeders hulp bent. DOORNROOSJE stuurt mij een paar raadsels. Eén ervan zal ik laten plaatsen. Voortaan wat netter schrijven, schone slaapster! DORA en RIETJE N. schrijven een aardig briefje. Vertellen jullie eens wat je doet in deze sneeuwtijd of zitten jullie de hele dag achter de kachel? PINKSTERBLOEM is'een leuke schuil naam hoor. Wat prettig dat je vlakbij zo'n hoge berg hebt om af te sleeën. Ik heb ech ter wel eens gehoord dat daar nog wel mijnen kunnen liggen. Of is het niet zo ge vaarlijk? CLIVIA vertelt mij over de heerlijke tractatie die zij en haar vriendinnetjes op de geboortedag van het nieuwe prinsesje op school kregen. Wat een bof Clivia dat die andere meisjes geen chocolade-melk lustten, je zult bijna geen trek gehad heb ben toen je thuis kwam, of viel dat nog al mee? Wat betreft je schuilnaam, die zou ik maar niet veranderen. Ik ben zo gewend aan Clivia en ik zou je niet herkennen als je opeens een andere naam had. LELIETJE DER DALEN is een nieuwe- lingetje in onze groep. Ik heb echter niet uit je briefje op kunnen maken of je een meisje of een jongen bent. Je voornaam Tonnie kan voor allebei dienen, dus was dat voor mij een raadsel. Help je mij eens aan de oplossing? Ik kreeg nog een paar raadsels gestuurd van WATERGEUS. Geef de vogels maar zoveel brood als je moeder missen kan hoor, ze lusten het graag en het is leuk ze zo gulzig te zien eten. Ook ANEMOONTJE wist nog een paar raadsels. Ik izrijg er al zóveel, dat ik er wel een boek mee vol zou kunnen schrijven. CORRIE P. moet ook van schuilnaam veranderen, er zijn er nog wel meer Corrie, denk maar goed! Fijn BUFFALO BILL dat je weer beter bent. Ziek zijn valt niet mee in deze tijd van sneeuwpret. Ik kan me voorstellen dat je moeder en vader een beetje boos waren toen je 's avonds moe en st.{jf was van het spelen in de sneeuw. Als je pas ziek ge weest bent, moet je altijd een beetje voor zichtig met jezelf zijn. Schrijf je eens wan neer je weer eens naar school gaat? Het is al een hele tijd geleden KUUK dat je me schreef. Ik vind het leuk weer eens wat van je te horen. Je gedichtje heb ik met pleizier gelezen. JAN v. d. B. mag ge rust een mooie schuilnaam kiezen. Ik ben nieuwsgierig naar welke je uitgezocht hebt. Schrijf het me maar vlug. TRESLONG stuurt mij een kruiswoord raadsel, dat ik deze keer niet kan plaatsen. Ik zal het bewaren hoor! Je schuilnaam vind ik heel aardig. SNEEUWBAL is erg trots dat haar verhaaltje vorige maal ge plaatst is. Je zult echter niet elke week zo gelukkig zijn, hoor! Stuur mij echter maar zoveel verhaaltjes als je wilt. KLAPROOS.!E heeft een fijne logeer partij in Den Haag achter de rug. Toch prettig als je geen school hebt, hè? Bedankt voor je raadsels hoor! ROODBORSTJE heeft een ernstig verhaal over een gestolen slee en handschoenen. Gelukkig maar dat je vriendje zijn eigendommen weer terug heeft,.want zonder een slee en met koude handen kun je toch niet fijn spelen, hè? En hiermee heb ik me weer door de rijs- tebrij~berg van briefjes heengegeten en wacht ik weer op jullie volgende zending. Tot volgende week TANTE ELS. Jan Steenstraat 60, Haarlem of Kennemerlaan 154, IJmuiden. De goede oplossingen van verleden week kwamen van: Annie G.; Doornroosje; Pink sterbloem; Clivia; Lelietje van Dalen; Wa tergeus; Anemoontje; Corrie P.; Buffalo Bill; Kuuk; Jan v. d. B.; Treslong; W. v. d. W., en Roodborstje. Voor jonge hersens De oplossing van de rebus van verleden weck was: „Als de kat van huis is, dansen dc muizen". Het nieuwe raadsel is deze keer: Ik besta uit drie letters: met een h ben ik lekker om te eten: met een j smeert men mij op de boter ham; met een k gebruikt men mij bjj het haar verzorgen; met een 1 ben ik een jong schaapje; met een r ben ik de vader van het schaapje. Ingezonden door: DOORNROOSJE. feuilleton door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson Eve spreidde haar armen uit in een wan hopig gebaar. Hoe kon zij in een paar woorden uitleggen waar haar heele leven hu om draaide? .,Ik kan je alleen dit vertellen", zei ze. Ze sprak rustig, hoewel de tranen haar io de oogen stonden. „Ik zou liever ster ven dan iemand laten weten, dat je hier vannacht geweest bent". Ned stond haar een oogenblik aan te kijken. .,Zou je dat waarachtig?" zei hij. „Mijn hemelToen keerde 1. zich om en ging snel naar het raam. Eve's eerste gedachte was, dat zij oogen- blikkelijk het licht m'oest uitdraaien. Zij deed een paar haastige stappen, bijna struikelend 'over de zware plooien van haar negligé, waarvan de satijnen ceintuur weer los geraakt was. Naderhand kon zij zidh hooit meer herinneren of zij gegild had of •tiet. Zij viel over het stoeltje van de kap tafel, greep naar den schakelaar van de lamp, dien zij vond, zwaaide even heen en weer op haar voeten en kon wel huilen van opluchting toen de kamer donker werd. Nu mag het als twijfelachtig beschouwd worden, of Ned in den toestand, waar in hij zich op het oogenblik bevond wer kelijk van plan was geweest om naar den overkant van de straat te roepen, naar Sir Maurice Lawes. Maar hoe dan ook, het zou geen enkel verschil gemaakt hebben. Hij wierp de damasten gordijnen opzij, zoodat ze op hun houten ringen langs de roede schoven. Toen lichtte hij de kanton gordijnen daaronder op en keek naar bui ten. Maar dat was dan ook alles. Vlak tegenover hem zag hij het verlichte vlak van Sir Maurice's studeerkamer. Het waren hooge, openslaande deuren, die uit kwamen op een steenen balconnetje met een gevlochten ijzeren hek er om, dat pre cies boven de straatdeur lag. De deuren stonden gedeeltelijk open; de stalen luiken waren niet gesloten. De gordijnen waren terzijde geschoven. Maar binnen in zag de studeerkamer er niet meer uit zooals de eerste maal, toen Ned er naar gekeken had, nog een paar minuten geleden. „Ned!" zei Eve, en er was angst in haar stem. Geen antwoord, „Ned! Wat is er?" Hij wees, en dat was genoeg. Zij zagen een vierkante kamer van mid delmatige grootte, waar langs de wanden vitrines en wonderlijk gevormde glazen kasten stonden, zooals die gebruikt wor den voor curiositeiten. Het vergulde meu bilair met dunne, elegant gedraaide pooten, was overtrokken met brocaat; de muur was behangen met wit en het tapijt was grijsachtig. Toen Ned de laatste maal had gekeken, had alleen de lamp op de schrijf tafel gebrand. Nu belichtte de koude glans van de kroon in het midden het tooneel met een huiveringwekkende helderheid; het was meer dan de beide toeschouwers konden verdragen. Door het raam aan den linkerkant kon den zij het groote, lage bureau van Sir Maurice tegen don linkermuur zien staan- Door het rechterraam zagen zij den witten marmeren schoorsteen aan den rechter- muur. En op den achtergrond dus in den wand recht tegenover hen konden zij de deur zien, die naar het bovenportaal léïdde. En terwijl zij keken, sloot iemand zeer zacht deze deur. Zij zagen die deur bewegen, terwijl iemand er snel en zacht uitsloop. Eve kwam net te laat om een glimp op te van gen van het gezicht, dat haar naderhand zou vervolgen. Maar Ned had het gezien. Verborgen door de bijna gesloten deur, stak iemand een hand uit het leek een kleine hand op dien afstand in een bruinachtigen handschoen. Deze hand draaide het knopje van het licht aan de post van de deur om, zoodat het midden licht werd uitgeschakeld. Toen werd de hooge witte deur met de metalen greep, in plaats van een knop, voorzichtig ge sloten. Alleen de bureaulamp, een eenvoudig kantoorlampje met een groene kap, wierp nu een zacht schijnsel op het bureau, dat tegen den muur geschoven was, en op den draaistoel, die er voor geschoven was, zat Sir Maurice Lawes, dien zij van terzijde konden zien. Maar hij had nu geen ver grootglas in de hand; hij zou dat trouwens nooit meer doen Dat vergrootglas lag nu op het vloeiboek. En over dat vloeiboek over het geheele oppervlak van de schrijftafel waren kleine stukjes verspreid van iets. dat ka pot geslagen was. Heel veel stukjes. Merk waardige stukjes- Doorzichtige stukjes, die rose-adhtig schitterden en fonkelden en het licht weerkaatsten, als door rose-ge- tinte sneeuw. Er leek ook iets van goud tusschen die stukjes te glinsteren. Mis schien ook nog wel iets anders. Maar de kleuren waren moeilijk te onderscheiden door de vele bloedspatten op het bureau en zelfs tegen den muur. Hoe lang Eve Neill daar stond, als ge hypnotiseerd, terwijl er een gevoel van on passelijkheid in haar keel kwam en zij weigerde te gelooven, wat zij daar zag, kon zij zich later nooit meer herinneren. „Ned, ik geloof, dat ik. „Stil!" Men had Sir Maurice de hersens inge slagen door vele slagen met een wapen, dat nu niet zichtbaar was. Doordat zijn knieën tegen de opening van het bureau rustten, was zijn lichaam niet weggegleden uit den stoel. Zijn kin rustte op zijn borst; zijn krachtelooze handen hingen naar be neden. En het bloed, dat als een masker over zijn gezicht viel, over de wangen naar een punt iets beneden den neus, vormde een soort muts op dat roerlooze hoofd. HOOFDSTUK IV. Zoo stiex*f Maurice Lawes, de edelman, vroeger van Queen Anne's Gate te West- minster, het laatst van le Rue des Anges in La Bandelette. In die dagen, toen de kranten veel pa pier hadden en maar weinig om er in te drukken, veroorzaakte zijn dood een sen satie in de Engelsche pers. Weliswaar wis ten maar weinig menschen, wie hij eigen lijk was, laat staan waarom hij in den adel stand was verheven, totdat iemand hem op geheimzinnige wijze had vermoord. Toen werd alles, wat met hem in verband stond, op eens belangrijk. Men ontdekte, dat hij ridder was ge worden als belooning voor zijn activiteit op humanitair gebied. Hij had zich geïnte resseerd voor de saneering van achter buurten, hij was een belangrijke figuur geweest bij de reclasseering van gevange nen en had ook bijgedragen tot de lots verbetering van zeelui. Who's Who kwalificeerde zijn hobbies als „verzamelen en het bestudeeren van de menschelijke natuur". Hij was een van die tegenstrijdige karakters, die Engeland, eenige jaren later, bijna ten onder zouden brengen. Hoewel hij groote sommen uitgaf voor liefdadige doeleinden en de autoritei ten steeds weer plaagde met verzoeken om geld uit te geven voor verbeteringen, woonde hij zelf in het buitenland, om te ontkomen aan de inkomstenbelasting. Hij was klein, gezet, tamelijk doof, met een snorretje en een sikje; hij leefde als het ware in een eigen wereldje- Maar zijn eigenschappen als een populair man, een edelmoedig man, een beminnelijke huisge noot in zijn eigen kring, werden ten volle gewaardeerd. En het was een waardeering, die hij verdiende. Maurice Lawes was in derdaad degeen, die hij leek. Met bestudeerde en grove bruutheid, had iemand hem de hersens ingeslagen. En aan den overkant van de straat, bij het raam, dat in die rustige straat uitkeek, stonden, op dat wonderlijk vroege uur in den morgen, Eve Neill en Ned Atwood, als een paar verschrikte kinderen. Eve kon het gezicht van het lamplteht op het bloed niet meer verdragen. Zij ging opzij en wilde niet langer kijken. .Ned, kom daar vandaan!" Maar hij gaf geen antwoord. „Ned, hij is toch niet werkelijk „Ja. Ten minste, ik denk het. Je kunt het van hieruit niet zien". „Misschien is hij alleen maar gewond!" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3