E.D.O. de school voor velen, hef sieraad van Haarlem en de trots van den bond Jan Langedijk wint de 10.000 m. te Hamar Prof. Romme terug Honderd jaar geleden werd de uitvindei van de telefoon geboren Kwart-eindstrijd om den Engelschen beker C Panda en de Meesterdief J Wereldnieuws Maandag 3 Maart 1947 Bas Timmermanbeker voor een voetbaltoarnooi „Moge EDO de school blijven voor velen, het sieraad van Haarlem en de trots van den Nederlandsehen voet balbond" was de wenseh, waarmee de beer K. J. J. Lotsy Zaterdagmiddag tijdens de receptie van de vijftigjarige voetbalclub EDO zijn toespraak be sloot. Tevoren had de heer Lotsy gelegenheid gehad eenige herinneringen op te halen uit de periode, toen hij zelf tegen één der elftallen van de vereeniging speelde, eerst als aanvoerder van HFC 7 en later met HFC 5, dat met een cloelgemiddelde van 473 kampioen werd. In die jaren heeft de heer Lotsy EDO zien opkomen. Een ander deel van het volk was toen bezit het spel te beoefenen, dat zooveel vreugde aan spelers en toeschouwers verschafte. De club heeft meegewerkt aan den bijzon der snellen groei van den bond. Spr. weidde tijdens zijn rede uit over de moeilijkheden in de voetbalbeweging, waarna hij hulde bracht aan de stoere werkers, wien hij toewenschte. dat zij nog veel ten bate van de vereeniging en van de leden zullen doen, om hun wat mee te geven in hun verdere leven. Het geschenk van den K. N, V. B., de bondswimpel, zal worden aan geboden, als er beter materiaal aanwezig is. Burgemeester M. A. Reïnalda, die met de wethouders D. J. A. Geluk, A. J. Ange- nent, mr. dr. F. H. Schreurs en den ge meente-secretaris rar. Tli. A. Wesstra aan wezig was, noemde het gouden jubileum van EDO een grootsche gebeurtenis, omdat de club een aparte plaats inneemt in het Haarlemsche vereenigingsleven. In den loop der jaren is voetbal gemeengoed ge worden I» den besten zin van het woord. Het is echter te waardeeren, dat EDO van het begin af de eerste volkselub was, die steeds op goede wijze georganiseerd is ge weest. Na er aan herinnerd te hebben dat vele jonge en oudere arbeiders aan het einde van de vorige eeuw hun vrijen tijd vaak in herbergen doorbrachten en een langzame ontwikkeling in de arbeiders klasse ontstond, besprak de heer Reinalda de taak welke EDO voor dat deel der be volking tot stand heeft gebracht. Het feit, dat de club velen tot bewustzijn en tot zelfwerkzaamheid heeft gebracht, is van igroote beteekenis en dient in de annalen opgeteekend te worden. EDO heeft het blazoen onbeschadigd in de vijftig jaar gedragen en spr. hoopte, dat de club ln de toekomst op dezelfde wijze zal voort- werken. Een ontroerend oogenblik was het, toen Henk Schijvenaar, aanvoerder van het eerste elftal, een foto van Bas Timmerman aanbood, waaruit blijkt, dat deze sympa thieke jongen nog voortleeft. De heer Luijken toonde zich bijzonder dankbaar, De eere-leden en leden van verdienste, negentien in totaal, vereenigden zich rond het bestuur en bij monde,van den heer J. H. Mentjox werd een geschenk onder enveloppe aangeboden voor aankoop van zeven vlaggen, om het terrein te versieren. De heer J. ter Horst die thans in Alkmaar woont, had zijn club niet vergeten en overhandigde namens oud-leden een ge> schenk onder couvert. Afgevaardigden boden geschenken aan voor de administratie der vereeniging. De heer M. Koolhaas, de woordvoerder van de Westelijke Eerste Klussers (W. E. K.) deelde mee, dat binnenkort een schrijf machine zal worden aangeboden, de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdee- ling Haarlem van den KNVB overhandigde een kaartenregister en de heer W. Heij- broek, voorzitter van HFC, zegde een boek voor het verzamelen van jaarverslagen toe. Van „De Zwaluwen" (vertegenwoordigd door de heeren M. Koolhaas en L. v. d. Slik) AFC en de Haarlemsehe Scheidsrechters- vereeniging( de heer G. W. de Korte was de woordvoerder) ontving het bestuur een wimpel en van Schoten (vertegenwoordigd door den heer Geurts) een vlag; andore afgevaardigden boden etsen of bloemen aan. Aanwezig waren o.a. de heeren G. Kruijver, voorzitter van district 1, Adr. Cassee, oud-secretaris van dit district Jan J. van den Berg, F. van den Berg, voorzitter van den Kennemer Turnkring, ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, J. L. Dorresteyn, directeur van Hout en Plantsoenen en vertegenwoor digers van het Nederlandsch Handbalver- bond, het Sportweekcomité, HSV „De Kampioen" en de Nederlandsche Spoor wegen. Het receptie-boek was geteekend door 188 dames en heeren. Feest in het Concertgebouw clown Rexio, de kunstwielrijder Fred. Johnson, de acrobaten, xylopnonisten was een groot succes en met belangstelling volgde het talrijke publiek den zang, dans, muziek en krachttoeren. Extra-vermelding verdient de medewerking van het lid Henk Koene, die EDO-liederen welke Frans Pigge had samengesteld en omgewerkt, ten gehoore bracht. Een bal besloot het feest. Herdenking van Bas Timmerman Bij de viering van het jubileum is weer gebleken dat Bas Timmerman niet ver geten wordt. Op de Heemsteedsche be graafplaats waren Zondag velen bij het graf vereenigd. De heer Luijken voerde het woord namens EDO, waarna hij een krans legde. Een vertegenwoordiger van de supporters vereen iging „Haarlem" deel de een sympathieke gedachte mee, n.l. het organlseeren van een junioren-toumooi 1 om den Bas Timmerman-beker. Een be drag voor aankoop van een beker was er bijgevoegd. Een familielid van Bas Tim merman dankte aan het einde der plech tigheid. Een Amerikaan over Margraten In de New York Herald Tribune be schrijft Edwin P. Booth, professor in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Boston, een bezoek dat hij niet zijn echt- genoote en twee zoons gebracht heeft aan de Amerikaansche militaire begraafplaats te Margraten. Hij had deze reis onder nomen om te beslissen, of hij het stoffelijk overschot van zijn derden zoon, die te Mar graten begraven is, al dan niet naar de Vereenigde Staten zou laten overbrengen. Hij beschrijft hoe getroffen hij was door de zorg, die de bevolking van de omlig gende dorpen en steden aan de graven der gevallen Amerikaansche soldaten besteedt. Prof. Booth dringt er bij de Amerikaan sche regeering op aan het kerkhof niet te verplaatsen: „Laat dit kerkhof in zijn huidige schoonheid. Laat de regeering en het leger ons volk vertellen, hoe rustig onze jongens daar liggen. De kerkhoven zijn hier prachtig en bijna zoo volmaakt als wij zouden wenschen. Het volk in welks midden onze zonen begraven liggen, vriendcijlk en attent en bet beseft dat het een eer is de nagedachtenis van den jon gen strijder hulde te brengen". Bü de Gemeontereiniginlg te Haarlem wor den deze maand eenige 25-jarige jubilea gevierd. De tonnenwerkers N. J. v. d. Erf en E. Klaster op 13 en 14 Maart: zij wonen Dr. Schaepman- straat 18 en 10. De baggerman-beltwerker D. v. Dijk, Harmenjansstraat 49 r.w. jubileert op 10 Maart en de voerman C. v. Roode, Oudeweg 81, op 22 Maart, WEDSTRIJDEN OP SNEEUWEN IJS Duizenden skiliefhebbers bij Kraantje Lek Het ijverige bestuur was er in geslaagd het Concertgebouw te laten verwarmen, waardoor de feestavond kon doorgaan. Dit gedeelte van het feest is uitstekend ge slaagd en dat is te danken aan de feest commissie, van welker leden de heer Jan Sehttvenaar veel werk heeft verzet. De heer C. Wesselius sprak een inleidend woord namens de commissie, waarna een uitgebreid variété-programma werd af gewerkt. Het programma stond op een hoog peil. Het optreden van Louisette. de De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 13.00, 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. 10.15 Strijk kwartet. 10.40 Voordracht. 10.50 Tsjaikowskl. 11.30 ..Schijnheiligheid". 11.40 Gr.pl. 11.45 Familie berichten. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Me- Iropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Tafelten nis. 14.00 Opera-fragmenten. 15.00 „Onder Ons". 15.30 Concert. 16.00 „Zonnebloem". 16.30 Na schooltijd. 16.45 Gr.pl. 17,00 Kwintet. 17.45 Rijk over zee 18,00 Dmerniuziek, 13.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 De Brug. 19.30 Dinermuzick. 19.45 Lezing. 20.05 Weerpraat.ie, 20,08 De gewone man. 20.15 Gr.pl. 20.20 Meditatie. 21.30 Gr.pi, 21.45 Boeken week-Gala-concert, HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 13.00. 18 00. 20.00 uur Nieuws, 9.50 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Koor, 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Concert. 11.30 Ameri kaansche reis. 11.45 Gr.pl. 12.00 Zang en piano. 12.30 Platteland. 12.40 Orgel. 13.15 Sextet. 13,45 Gr.pl. 14.00 Met naald en schaar. 14.20 Gr.pl. 15.00 Wetenswaardigheden. 15.15 Radio-Matinée. 16.40 Schoolbel. 17.00 Dat kun jij ook. 17.30 Gr.pl. 13.15 Piano. 18.30 Tango's. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Negersongs. 19.is Mary Pos. 19.30 Kamermuziek. 20.05 Echo. 20.25 Bonte trein. 21.30 „Contact" 22.15 Overzicht, 22.30 Skymasters. De door de Fransche omroep georganiseer de uitzendingen in de Nederlandsche taal zullen met ingang van heden dagelijks van 22.45—23 uur op den zender Radio-Luxemburg (1293 M.) te beluisteren zijn- In binnen- en buitenland waren Zon dag talrijke liefhebbers(sters) van de wintersport weer in actie. Langedijk startte in Hamar, waar hij de 10 km won. In ons land wordt het ijs slecht, maar toch konden nog eenige wedstrij den afgewerkt worden. De skisport vierde hoogtij, want, eenige duizenden waren op Kraantje Lek bijeen om de wedstrijden te volgen. Langedijk in Hamar Jan Langedijk, die tijdens de nationale kampioenschappen te Rotterdam in top vorm was, doch daarna een inzinking kreeg, heeft zijn vorm teruggevonden. Tijdens in ternationale wedstrijden te Hamar maakte hij op de 1500 m. den besten Nederland- schen tijd van het seizoen met 2 min. 26.8 sec., waarmede hij op dezen afstand de der de plaats bezette achter Hebbe (Noorwe gen) met 2 min, 22.9 sec. en den Zweed Johansson met 2 min. 25.8 sec. Bekende rijders als Malmsten, Hedlund, Blomgren en Liaklev noteerden hoogere tijden. Op de 10.000 m. werd Langedijk eerste en haalde hiermede hetzelfde sterke staal tje uit van Kees Broekman te Oslo. Uit een zeer sterk veld maakte hij den snelsten tijd van den dag n.l. 18 min. 10.5 sec. Hier bij dient te worden aangeteekend, dat de temperatuur tijdens de wedstrijden tot 22 graden onder nul kwam te staan, waardoor de tijden ongunstig werden beïnvloed. De Zweedsche kampioen Hedlund werd twee de met 18.20.3, gevolgd door Hebbe. Jo hansson, Liaklev, Martinsen en den Engelschman Cronshey, die er ditmaal 18 min. 51.3 sec. over deed. In het algemeen klassement werd Hebbe eerste met'201.233 punten, tweede Johansson 202.775 punten, derde Hedlund 202.882 punten en vierde Jan Langedijk 202.898 punten. Na hem kwamen nog Liaklev, Malmsten, Martin sen, Karlson, Cronshfey, Svendsen enz. Twaalfdorpentocht De ijsbond „Hollandsch Noorderkwar tier" organiseerde Zondag een 12-dorpen- tocht door Noordholland, waarvoor 102 wedstrijd- en ruim 1000 toerrijders inschre ven. Met veel moeite was, dank zij de hulp van de aangesloten vereenigingen, het tra ject sneeuwvrij gemaakt. De plotseling in gevallen dooi maakte het rijden zeer zwaar. Bij de wedstrijdrijders nam C. Reek uit Heiloo dadelijk de leiding, die hij niet meer afstond. In den tijd van 2 uur 25 min. en 28 sec. volbracht hij het 45 km lange parcours, met bijna 9 min. voorsprong op Van Leeuwen uit Nieuwveen, die, doordat Admiraal uit Alkmaar op 50 meter afstand van de finish viel, als tweede door de finish ging. Derde was Admiraal uit Alk maar. Bij de dames kwam als eerste door de finish mevr. K. Aafjes-Vreke uit Krom menie, die het partcours in den tijd van 3 uur 17 min. en 50 sec. aflegde. Slalom bij Kraantje Lek Eenige duizenden toeschouwers waren Zondagmiddag nabij Kraantje Lek bijeen, om de .skiwedstrijden bij te wonen. Het was er eigenlijk te druk en de heer P. Ok- huyzen, die als wedstrijdleider optrad, had moeite, ruimte voor de dames en heeren te maken, die deelnamen aan den loop van 21/2 km en de slalom. Gelukkig zijn er geen ongelukken gebeurd, maar gemakkelijk hadden 'de deelnemers(sters) het niet. Begonnen werd met een loop door de duinen. De sneeuw lag er in voldoende mate en in snel tempo legden de dames en heeren den afstand van ongeveer 2Vz km af. Het resultaat was, dat bij de heeren Nijman uit Rotterdam won in 13 minuten 40 seconden; 2. Bruning, Amsterdam 13 min. 5 sec.; 3. Wanbaeh, Haarlem 14 min. 15 sec. Bij de dames zegevierde mejuffrouw A. Dorgeest uit Amsterdam in 18 min. 43 sec.; 2. mej. Van der Stok, Vogelenzang 21 min. 5 sec.; 3. mej. R. Ram'bonnet, Drie bergen 21 min. 12 sec. De slalom-wedstrijd van de Blmk'èrt was niet gemakkelijk, omdat de sneeuw glad was geworden. Daardoor werden snelle tijden gemaakt. De uitslagen waren: heeren 1. Brouwer, Den Haag 7.4 sec.; 2. Vis, Wormerveer 8.2 sec.; 3. A. Hendrik man Versteege, Heemstede. Dames: 1 en 2 mej. M. Rambonnet, Driebergen en mevr. Wiebols, Purmerend beiden 9.1 sec.; 3. mej. Van der Stok, Vogelenzang 10 sec. Koppelwedstrijd te Spaarndam Door den sneeuwval en den daarop ge volgden dooi, had het ijs op de land lis- baan van „Nova Zembla" te Spaarndam veel geleden. Daarom was besloten de wed strijden voor dames Zaterdag af te ge lasten. De baan werd echter in orde gemaakt voor Zondag voor den koppel wedstrijd over vijftig kilometer. De be langstelling hiervoor was groot en achttien koppels hadden ingeschreven. De strijd is bijzonder spannend geworden. Er werd feller gestreden dan de vorige week. In den loop van den strijd moesten vijf paren den strijd opgeven. Twee dames hielden echter dapper vol, doch konden niet op tegen het snelle tempo. Zeven ronden of ruim 4 km raakten zij achter. De Spaarn- dammers Warmerdam en Oud onderscheid den zich ook dezen middag weer en z|j waren slechts een ronde achter op het winnende koppel Van den OeverKorten- oever uit Pijnakker, dat de 50 km aflegde in 1 uur 35 minuten. Vijftig meter achter waren Storm en Van den Oever, beiden uit Hillegom, derde op 120 meter achterstand Moskee (Enkhuizen)Thunissen (Hille gom) en vierde op één ronde Warmendam Oud, beiden Spaarndam. Woensdag 5 Maart organiseert „Nova Zembla" een groot ijsfeest. Des morgens wordt een ringrijderij voor boerenpaarden gehouden en des middags een kortebaan- draverij voor arresleden, bespannen met harddravers. Wandelsport Van Enschedé naar Amsterdam geloopen in ruim 29 uur Een uitzondert like prestatie heeft M. Veldhuis uit Enschedé geleverd, die den afstand Ensche dé—Amsterdam (188 km.) te voet heeft afgelegd in den tijd van 20 uur en 10 min. Drie Enche- déers. F. Brummelaars van de R.K. wandel- sportvereeniging ..EWV". A. Nijhof van de sport- vereeniging „Rïgtersbleek" en M. Veldhuis, per soonlijk lid van den Nederiandsehen Wandel sportbond, hadden afgesproken den afstand te voet af te leggen. Zaterdagochtend om 11 uur startten de wandelsportenthousiasten bij het VW-gebouw in Enschedé. Reeds na 18 km. moest F. Brummelihaus opgeven. De anderen trokken welgemoed verder en met onderbreking van korte rustpauzen bereikten zij Zondagochtend 9 uur Amersfoort. Nijhof kon niet verder. Veldhuis, die zich nog geheel fit voelde, zette alleen den tocht voort. laarvergadering De Waterratten In de onder voorzitterschap van den heer G. Voogd gehouden jaarvergadering van de H. Z. P. C. „De Waterratten" zijn de jaarverslagen uitgebracht. Door het uittreden van den heer B. Bergman, werd het bestuur als volgt samenge steld: G. Voogd, voorzitter, J. v. d. Booren, se cretaris. v. Oosten de Bruynstraat 41, C. J. v. d. Broek, penningmeester, S. T. de Vries, vice-voor- ztier, P. Wapstra, 2e secretaris, J. M. Thuis en Wlllemse, commissarissen. Het zwem- en polo- secretariaat bleef in handen van den heer Van Schagen. Met eenige hartelijke woorden reikte de voorzitter het 10-jaren spelde uit aan de da mes W. SterkComplet. J. Kroon—Kroeze. .T. v. Aardweg, R. Verhagen en aan de heeren P. Bakker. B. Bergman, J. Bergman. A. A. v. d, Bogaerde, P. Pape, C. Rademaker cn J. v. Viersen. Bij de bespreking zomerseizoen ont vouwde het bestuur grootsche plannen omtrent de viering van het 25-jarig bestaan; er zullen be langrijke zwemevenementen worden nlseerd. „Linggadjati waarborgt een duurzaam samengaan" Het K.L M.-vIiegtuig. waarmee de voorzit ter van de katholieke Tweede Kamer-fractie prof. C P. M. Romme na zijn tocht door In donesië terugkeerde, landde Zaterdagmiddag' omstreeks 'vier uur op Schiphol. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden had hel een dag vertraging ondervonden. In de douaneloods stond prof. Romme de aanwezige journalisten even te woord Op de vraag, waarom hij niet in de republiek zelve was geweest, antwoordde prof. Romme. dat de republikeinen hem daartoe niet hadden uitgenoodïgd. Ten aanzien van niet-republikeinsche Indo nesiërs kon prof. Romme mededeelen. dat deze evenals de republikeinen volkomen ach ter Linggadjatï staan. Zij zien in Linggadjati een symbool van de Nederlandsche bereidheid tot samenwerking op de basis van geltjkheid, die ook zij als ideaal zien. Prof. Romme's oordeel over Linggadjati is. dat de overeenkomst, zooals zij daar is ont worpen, een duurzaam samengaan tussohen de twee gebïedsdeelen zal kunnen waarbor gen en een onvoorwaardelijk element zal kunnen zijn ten behoeve van het algemeen welzijn der Indonesische volken. Over Soekarno's positie wist hij te zeggen, dat de meeningen ln de kringen der civiele macht vaak aanmerkelijk afwijken van die van de militaire macht, maar ten aanzien van Soekarno loopen ze parallel, Strenge straffen verwacht tegen prijs-overtreding Het Directoraat-Generaal voor de prij zen zendt ons het volgende communiqué: In de maand Januari werden in de ar rondissementen Amsterdam, Alkmaar en Haarlem 1046 processen-verbaal opge maakt wegens overtreding der prijsvoor schriften en wel tegen 1553 verdachten. De Tuchtrechter voor de Prijzen legde in hetzelfde tijdvak boeten op met een tntaal bedrag van ruim 205.000 gulden Verwacht wordt dat de Tuchtrechter in toenemende mate van zijn bevoegdheid gebruik zal maken om zaken te sluiten. Het schijnt dat men niet gevoelig is voor geldstraffen. Slechts rigoureus ingrijpen, waaronder dan wordt verstaan het sluiten van zaken en het publiceeren van vonnis sen in de pers, zal indruk maken op de prijsovertreders. Weldatligheidsconcert door gemengde koren Het Gemengde koor „Polyhymnia" te Haar lem, de Christelijke Zangvereeniging te Ben- nebroek, het Gemengde koor „Vox Humana" te Santpoort en Spaarndams Gemengd Koor, alle staande onder leiding van den heer Henk Arisz, zullen op Vrijdag 7 Maart in de Gem. Concertzaal een concert geven, waarvan de baten ten goede zullen komen van het Her stellingsoord voor oorlogsslachtoffers „Uni cum" te Heemstede. De heer Jac. Lagas (bari ton) treedt als solist op en de begeleiding verzorgt mevrouw Rie LagasKlok. Ook het sedert korten tijd opnieuw opge richte Kinderkoor van „Polyhymnia" zal zich onder leiding van den heer L. J. van Meche- len doen hooren. Matlhaus Passion te Haarlem Haar traditie getrouw hoopt de Christelijke Oratoriumvereeniging. onder leiding van den heer George Robert, ook dit jaar weer Bach's Matthaus Passion uit te voeren en wel op 27 Maart. 3 April en op Goeden Vrijdag 4 April. Over het algemeen werken er dezelfde so listen aan mee als verleden jaar, namelijk Jo Vincent, Annie Woud, Theodora Versteegh, Han le Fèvre, Lex Karsemeyer, Willem Ra- velli. Herm. Schey en Theo Baylé. De bege leiding is dit jaar toevertrouwd aan de Haar lemsehe Orkest Vereeniging De C.O.V, heeft haar voornemen, de uitvoe ring dit jaar in de Groote Kerk te geven, we gens de vele daaraan verbonden moeilijkheden en wegens de te verwachten koude moeten op geven. Alle uitvoeringen vinden daarom plaats in de Gemeentelijke Concertzaal. ALEXANDER GRAHAM BELL Een wereld zonder telefoon is heden ten dage ondenkbaar en toch is het nog maar nauwelijks zeventig jaar geleden dat Alexander Graham Bell een toestel uit vond, bestemd „om langs electrischen weg de menschelijke stem over eenigen af stand over te brengen". Thans omspant een net van telefoonlijnen onze aarde en maken wij een praatje met onze kennissen j in Batavia of New York! Wij aanvaarden de telefoon als iets heel gewoons en vinden het waarschijnlijk onge looflijk dat zeventig jaar geleden niemand iets wilde weten van Bell's uit vinding, welke men toen als een weten schappelijke curiositeit beschouwde zon der eenig practisch nut! Alexander Graham Bell, die honderd jaar geleden in Edinburg het levenslicht aanschouwde, was de zoon van een leeraar, die spraaklessen gaf aan doofstommen. De jonge Bell werd eveneens voor dit ambt opgeleid en toonde reeds, toen hij vijf tien jaar was, zijn specialen aanleg door een apparaat te maken, dat de mensche lijke spraak eenigszins kon nabootsen. Hij studeerde aan de universiteiten in Edinburg en Londen en ging in 1870 naar Amerika, waar hij professor werd aan de universi teit in Boston en college gaf in „vocale physiologie". Na eenige jaren stichtte hij Honderd jaar geleden, op 3 Maart ïgij werd in Edinburg Alexander Grahair Bell geboreneen toepasselijke n0a voor een man. die op 29-jarigen keftiij de eerste bruikbare telefoon heeft uit! gevonden. Die uitvinding geschied eigenlijk bij toeval en het heeft m lang geduurd eer men de groote betee. kenis er van ging inzien. Bell is een (fel weinige uitvinders, die het succes uan zijn uitvinding zelf heeft mogen bele«en' stalen veer, welke in trilling raakte, ah men tegen een membraan sprak, dat aan bevestigd was. Op 10 Maart voerde Bell voor het m een telefoongesprek uit den kelder vat zijn woning met Watson, die op zolder at .Watson, kom hier, ik heb je noodig", qJ waren de eerste woorden, ooit door er telefoon overgebracht. Latei1 verklaag Watson: r,~" U~J bezig was waarschijnlijk hebben!'' Bell vroeg patent aan op zijn uitvinding en het was een merkwaardig toeval, dat een uur later op hetzelfde octrooibüreau iemand verscheen, een zekere Elisha Gray, die eveneens n: „Als Bell geweten had, dat te was geschiedenis te maken, zou te zou te belangrijkers ge^ 0_. tfeen tde. een eigen school voor "doofstommen en zijn j l°on had uitgwonden.^Gray betwistte vrijen tijd besteedde hij aan het expe rimenteeren met een toestel om geluiden langs electrischen weg zichtbaar te ma ken, zoodat dooven op aanwijsinstrumen- ten konden zien, wat er tegen hen gezegd werd. Nadat het apparaat in de praktijk zijn onbruikbaarheid had bewezen, kwam Bell op het denkbeeld, een „muzikale telegraaf" te vervaardigen, waarmee het mogelijk moest zijn pianospel via een telegraaflijn in een andere plaats hoorbaar te maken. Dit experiment was nogal kost baar, want er moesten twee speciale pia no's, voorzien van honderden stemvorken en electromagneten voor getfouwd worden. Hij was in dien tijd verloofd met een zijner leerlingen, Mabel Hubbard, wier vader schik had in de experimenten van zijn schoonzoon-in-spé en deze grootend eels fi nancierde. Toen de „muzikale telegraaf" niet erg muzikaal bleek te zijn, kwam Bell op de gedachte, het gesproken woord langs electrischen weg van de eene plaats naar de andere over te brengen. Papa Hubbard, die waarschijnlijk juist de rekening van de onbruikbaar gebleken piano's betaald had, werd bij het vernemen van dit plan zeer boos en verklaarde, de toestemming voor het huwelijk met zijn' dochter te zullen weigeren, als Bell niet terugkeerde tot zijn oorsprokenlijk idee van de muzikale telegraaf. Toeval. Bell zwichtte voor deze bedreiging. Drie jaar lang werkte hij met zijn assistent Watson aan de verbetering van zijn appa raten. En op een snikheeten Junidag in het jaar 1875, toen Watson in de kamer bij het zendtoestel en Bell in een ander vertrek met den ontvanger bezig was, pro duceerde dit laatste apparaat een geluid, dafT^3ell - opgewonden naar Watson deed stormen onder den uitroep „Wat deed je daar? Verander niets!" Het bleek, dat een toevallig losgesprongen stalen veer in trilling was geraakt en in de windingen van een eleetromagneet stroomvariaties had veroorzaakt, welke weer in geluid waren omgezet. Bel] zag gelukkig terstond het geweldi ge belang van deze ontdekking in. Hij ris keerde een conflict met zijn aanstaanden schoonvader en samen met Watson ver vaardigde hij in tien maanden tijds een telefoon, gebaseerd op het principe van de Het feit, dat er in verband met het tekort aan brandstof en stroom geen extra-treinen meer mogen loopen, was oorzaak, dat dui zenden belangstellenden voor den cupwed strijd in de „Valley" tussdhen Charlton Ath letic en Preston North End de gewone trei nen van de Southern Railway bestormden, er spoedig in elk compartement wel 20 personen stonden, en in elk station op de lijnen naar Londen honderden moesten achterblij ven. De treinen konden niet vertrekken, al vorens spoorwegpersoneel, om de deuren te kunnen sluiten, reizigers uit de diverse com- partementen getrokken had. De wedstrijd zelve had plaats o,p een met, sneeuw bedekte bevroren grond, waarboven tonnen zand ge strooid waren. De zon maakte van het geheel een glibberig papje, waarin de spelers meters ver doorgleden. Preston begon, alle bezwaren ten spijt, met een knap short-passing, dat in de eerste minuten bijna een doelpunt op leverde. Charlton opende echter na 22 minu ten de score door linksbuiten Duffy, die den bal uit een throughpass door de verdediging liep en hem over het hoofd van den uit loopenden doelman in het net plaatste. Mcin tosh maakte een minuut vóór rust gelijk (l-l) Charlton hernam ll minuten na de rust op zeer gelukkige wijze de leiding, toen Hurst, tijdens een strijd om den bal bij een der doel palen plotseling ten tooneele verscheen en het leer in het doel deponeerde, waarop een razend protest der spelers van Preston volg de, zonder succes evenwel. Liverpool gaf Birmingham een lesje. De doelman van Liverpool, Sidlow, raakte ge durende het eerste kwartier den bal slechts j éénmaal aan. Stubbins gaf na 32 minuten Liverpool met een grandioos schot de alles zins verdiende leiding, met welken stand de georga-1 rust inging. Edwards maakte na de hervat ting uit een strafschop gelijk, maar daarna 58. „Het is belachelijk!" riep de Koning. „U durft een edel edelman als baron Goedbloed te beschuldigen? Wanneer het niet zo droevig was, zouden wij lachen! Haha! Ha!" „Haha! I-la;" zeiden de schild wachten. „Zwijgt!" hernam de Koning. „Geef die lappen en lintjes terug aan den hofmaarschalk! En luister toe! Wij zullen thans recht over U spreken! Gij, markies d'Isengrim, verliest het recht tot het dra gen van een oogglas en zult gedurende veertien dagen een muilkorf moeten dra gen! Voert het individu weg!" De ongeluk kige markies werd door de schildwachten weggeleid en de gelukkige hofmaarschalk trok zijn medailles weer 'aan. Op dat mo ment trad er een bediende door een zij deur binnen. „Hier is baron Goedbloed van Maupertuus!" zei de man. Hij verzoekt door Uwe Majesteit ontvangen te worden!' was het weer Liverpool dat voortdurend het initiatief behield. Balmer gaf Liverpool de leiding en. hoewel Paisley van Liverpool be wusteloos van het veld gedragen moest wor den, scoorde Stubbins het derde doelpunt, toen hij den bal uit een vrijen schop, door Liddell genomen, in het doel kopte. Stubbins scoorde ook het vierde doelpunt voor Liver pool. De wedstrijd tusscben Sheffield United en de tweede klasser Newcastle United was spannend van de eerste minuut af, De ploegen speelden snel en technisch knap voetbal, dat door 60,000 toeschouwers werd toegejuicht. Bentley schonk Newcastle na 20 minuten de leiding uit een strafschop en de tweede klas ser, die zich uitsluitend op open spel toelegde, vergrootte 8 minuten later den voorsprong door Milburn. Een resultaat, dat niemand be vreemdde, aangezien Newcastle voortdurend superieur geweest was. Middlesbrough nam eerst 2 minuten vóór de rust de leiding door Walker, nadat de tweede klasser Burnley voordien den toon had aangegeven en de amateur-vleugelspeler Kippax een buitenspel- doelpunt had gemaakt. Fenton maakte een tweede doelpunt, doch dit werd wegens bui tenspel van Stuhler ongeldig verklaard. Burn ley scoorde door Morris den gelijkmaker (1-1). Engelsclie league. De uitslagen der leaguewedstrijden luiden in de eerste divisie: ArsenalChelsea 1—2, Blackburn Rovers—Leeds United 1—0, Black pool—Bolton Wanderers 01, Derby County Brentford 2—1, PortsmouthGrimsby Town 41, SunderlandManchester United 11, Wolverhampton Wanderers—Stoke City 3—1. Veehouder werd „veehouwer" Elke week een koetje „Elke week een koe is een kapitaaltje in een jaar", dacht blijkbaar de Aalsmeersche veehouder N. S. verleden zomer en herfst en hij liet v|jf maanden lang één koebeest per zeven dagen slachten, op die manier een aantal Amsterdamsche vleescheters geruim en tijd van dure en bonlooze lappen voorziend. Hoewel deze klant van den Haarlem- schem Economischen rechter geen speciale slachthandelingen had verricht hij heesch de doode dieren slechts omhoog, wanneer zij in het eerste stadium voor de vleeschpot verkeerden achtte de ma gistraat hem toch den hoofdpersoon van het uitgebreide complot en de twee jaar met aftrek, waarmee de Officier dreigde, werden in de uitspraak slechts met zes maanden verminderd. Tegen den loonsla- ger, die voor het zware maar niet zeer winstgevende werk moest opdraaien, vroeg de Officier wegens door den verdediger naar voren gebrachte en uiterst tragische familie-omstandigheden invrijheidstelling, welk verzoek door den rechter in een von nis werd omgezet. Bell de primeur en er moesten niet minde: dan zes processen gevoerd worden voorde het patent aan Bell werd verleend, fo; groote teleurstelling van Gray, w:ea medewerker verklaarde: „Van alle nier., schen, die de telefoon niet uitgevondo hebben, is Gray er het dichtst bij ge. weest!" Bell had aanvankelijk weinig plezier van zijn uitvinding. Het publiek bleef onver, schillig en zakenlieden, die Bell trachtte te interesseeren voor zijn telefoon, lachten hem uit. Alleen de uitgever van de plaat, selijke krant, de „Boston Globe" zag fc- belang van Bell's „spreekmachine" in maakte er gebruik van om een verslag tj- een belangrijke gebeurtenis Ln Safe, Massachusetts, snel naar Boston over te brengen. „Het spreekt!1 Op de groote eeuwfeest-tentoonstelling welke in 1876 in Philadelphia werd ge. houden, stond Bell's telefoon in een afgj. legen hoekje, waar niemand er aandacht aan schonk. Totdat op zekeren dag de kei. zer van Brazilië de tentoonstelling bezocht, De keizer, die na een bezoek aan de univer. siteit van Boston met Bell kennis had ge maakt informeerde belangstellend naar zijn werk. De uitvinder maakte den hoogen bi- zoeker bescheiden attent op zijn telefoon, tot groote ontstemming van de leden van het tentoonstellingsbestuur, die van iro ning waren, dat men een keizer toch niet met dergelijk „kinderspeelgoed" snoeit lastig vallen. Bell legde de werking van zijn toestel uit en tot verwondering der om standers hield de keizer op Bell's verzoek den ontvanger tegen het oor. Bell snelde naar den zender aan het andere einde van het gebouw. Tot ieders verbazing riep de keizer plotseling uit: „Het spreekt, het spreekt!" Nu verdrongen zich ook de le<ien van 's keizers gevolg en de bestuursleden van de tentoonstelling om het toestel Iedereen wilde ook eens luisteren! Bell was plotseling een beroemd man. Zijn toe stel kreeg de eereplaats op de tentoon stelling. Hoewel deze gebeurtenis zeer sterk tot de verbeelding van het publiek sprak duurde het nog eenige jaren voor men het groote belang van Bell's uitvinding inzag, Maar nadat Edison de werking van de telefoon aanmerkelijk had verbeterd door gebruik te maken van koolgruis-miero» foons en inductie-spoelen, breidde de toe passing der telefoon zich zeer snel uit. Bell richtte de „Bell Telephone Association" op, waarvan hij, zijn schoonvader en Wat son aanvankelijk de eenige aandeelhouders waren. Herhaaldelijk moest hij procedce- ren tegen maatschappijen, die zijn patent onrechtmatig gingen exploiteeren en ten slotte verkocht hij zijn belangen bij dt Bell Telephone Maatschappij, hetgeen hem een aardig fortuin opleverde. „Incident". Het Amerikaansche departement van Oorlog heeft bevestigd, dat twee Ame rikaansche leger-officieren, Major Riggen Captain Collins, beiden toegevoegd aan den militairen attaché in Mandsjoerije, door Chineesche communisten gevangen zijn genomen. U.N.O.-bezetting. Generaal MaeArthur os- perbevelhebber ln Japan zou voorge steld hebben, onmiddellijk na het sluiten van het vredesverdrag met Japan, de be zetting van dat land over te dragen aan de U.N.O b:i wijze van „proefneming me: de colleetie\ veiligheid." Kom terug! Radio Boedapest heeft bekend gemaakt, dat alle Hongaren, die „zonder speciale vergunning" in het buitenland vertoeven, naar hun vaderland terug moeten keeren, op straffe van verlies van burgerrechten. Bom-raadsel. In een hotel in Chicago schreef B Schmidt zijn naam in het gastenboek en verklaarde daarbij: „Over enkele mi nuten zal een atoombom explodeeren" Twintig minuten later werd een groot ge bouw in de buurt door een ontploffing met den grond gelijk gemaakt. Vier personen werden gedood en twintig gewond. Schmidt is door de politie gearresteerd. Kaaimannen. De Boliviaanscbc stad Trinidad is geheel door het water van de rivier Mamore ingesloten. 12.000 personen zijn geïsoleerd en kaaimannen zwemmen door de straten. Vlotte zuivering. De zuivering van de colli* borateurs in Frankrijk loopt ten einde en er moeten nog slechts vierduizend geval len berecht worden. Van de honderdder tig ter dood veroordeelden zijn er zestig terechtgesteld. Artsenstaking. De Fransche artsen hebber» met staking gedreigd, als het quantum auto's, dat aan dokters wordt toegewe zen, niet verhoogd wordt. Sinds Juni 1915 z|in slechts 750 auto's beschikbaar gesteld voor de 35.000 Fransche artsen. Standaard-defensie, officieel is niets bekend aan- gaande uitbreiding van de Amerikaansch* En.gelsch-Canadeesche standaardiseering militaire uitrusting tot België, maar e«n woordvoerder van het Belgische ministerie van Verdediging heeft den correspondent van Reuter meegedeeld, dat de zaak vermoe delijk wordt opgenomen met kolonel pefrsi* teur, wanneer die volgende week Londen bezoekt. Engeland zal echter het initiatief moeten nemen. Ontslag, De centrale Chineesche regeering heeft het ontslag aanvaard van den minister-presi dent Dr. T. V. Soeng. De Joean (het hoogste wetgevende lichaam) had na een stormachtig debat over het falen van Soeng, om ingrij pende maatregelen tegen de inflatie te tref fen.' onlangs op zijn ontslag aangedrongen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2