Groot IJsfeest Weer een lichtkabel op de Noorderpier vernield Schoenwinkeliers voelen nog niets voor opheffing der distributie Oranjefeesten in IJmuiden-West iKort en Bondig Overwinning van Nederl. turnsters „De Vereemgde Staten van Europa" nette meisjes en jongens netten leerjongen ORGEL of PIANO Adverteert in dit blad Luidsprekers 3 Maart 1947 tJMUIDER COURANT Herleeft hef oude ras der strandjutters? In de meeste visschersplaatsen langs het Nederlandsche strand kent men het oude verhaal van de jutters, die een havenlicht doofden of verplaatsten, om daardoor voor bijvarende schepen te misleiden en ze te doen stranden. Zulk een geschiedenis kent men ook in IJmuiden, waar het inmiddels verdwenen „torentje van Blaauw" op Westerveld het middelpunt van was- Is het oude ras der strandjutters weer vaardig geworden? Het begint er veel op te lijken. Reeds eerder maakten wij er melding van, dat het licht op de Noorderpier door tot nu toe onbekende boosdoeners onklaar was gemaakt, doordat men de lampen er uit haalde of een kabel vernielde. Dit is sabo tage van de ergste soort, waarvoor men geen zeeman of andere deskundige behoeft te zijn om dat te begrijpen. De vorige week moest het personeel van den Rijkswaterstaat-IJmuiden opnieuw een dergelijk geval constateeren en ditmaal was het geen geval van diefstal, maar lou ter van sabotage. Terwijl zich eenige schepen voorgaats bevonden, kreeg de sluiswacht bericht van de kustwacht, dat het licht op de Noorder. pier niet brandde. Daar het licht op de Zuiderpier uiterst zwak is, kon dit groote moeilijkheden voor de scheepvaart ople veren. De sluiswacht trok er met eenige monteurs op uit, om de oorzaak op te spo- iren en het euvel te verhelpen. Men veron derstelde, dat de lampen weer gestolen waren, maar de oorzaak bleek veel ernsti ger te zijn: De kabel in den lichttoren was beneden de fitting doorgesneden! Door een noodvoorziening werd de scha de verholpen, later werd deze afdoende hersteld. Ook nu weer bleven de daders onbekend Zij volvoeren hun misdadig werk onder bedekking van de duisternis, zoodat het moeilijk is hen te betrappen. Wat de beweegredenen van deze kwaad doeners zijn? Het is haast niet te gelooven, maar men denkt onwillekeurig aan die oude verhalen en men vraagt zich af, of men hier met een dergelijk geval te doen heeft. Het is te hopen, dat men van de zijde der autoriteiten bijzondere maatregelen neemt, om aan deze gevallen van sabotage, die ernstige gevolgen kunnen hebben, paal en perk te stellen. Er is nog altijd een verbod om de Noor derpier te betreden. Halverwege staat een bord met „Verboden toegang" er op. Wan neer zich onbevoegden voorbij dit bord op de pier begeven, kan dit de kustwacht niet ontgaan. De politie wordt dan gewaar schuwd en de overtreders krijgen een pro ces-verbaal. Maar als het donker is, is er geen con trole, zoodat de kwaaddoeners vrij spel hebben. Kanaal-haringvisscherij was succesvol Vrijdagmorgen keerden opnieuw eenige loggers en kotters van de Kanaal-haring visscherij terug, doch er werd bijna geen haring meer aangevoerd. De groote motor- logger KW 159 had een vangst van slechts 25 manden. Deze visscherij, die in den regel voor ons land van weinig beteekenis is en gewoon lijk slechts door een aantal loggers wordt uitgeoefend, is thans vrij belangrijk ge weest; er werd ook door een aantal kotters uit IJmuiden en andere Nederlandsche havens aan deelgenomen en over het al gemeen met succes. Er werden goede prij zen voor de haring, die anders weinig op levert, betaald en doordat de vangsten in dicht bij de vischgronden gelegen havens als Breskens, Vlissingen en Vlaardingen verkocht konden worden, wei-den vlugge reizen gemaakt. De visscherij heeft twee a drie maanden geduurd en in dezen korten tijd hebben sommige schepen meer dan f 50.000 be- somd; een in IJmuiden thuis behoorende kotter besomde zelfs f 56000. Er was echter aanzienlijke schade aan netten en borden, als gevolg van de vele wrakken. Zondag 5 Maart zal dr. H. Jansen zijn In trede doen bij de afdeeling Heemstede van den Nederlandschen Protestantenbond. Hl.t zal in zün ambt bevestigd worden door dr. mr. G. D. Boer lage. voorzitter van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: G. Vlasveld—van Dijk. d„ Hoofd straat 163. Santpoort; T, C. W. van Oost—Böttger. d., Driehuïzerkerkweg 43. Driehuis; M. C. Al dersde Bruin. d.. Westlaan 10. Santpoort; A. M. SchelvisNichting, z,. Eikenstraat 39. ÏJmuiden- Oost; J, Beent.ies-Koelemij, d., Wijk aan Zeeër- weg 79, IJmuiden-Oost; M L. G. van der Ham Schilder, z., Wijkerstraa'weg 257, Velsen-Noord J. C. UdoVonk. d„ W. Barendszstraat 15, IJmui den; P. VerbeekVerduijn, d., Velserduinweg 209. IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: C. M. Vader. 60 j., echtg. van H. Oukes, Popelstraat 18, IJmuiden-Oost; J. Dan- german, 5(5 j., echtg. van B. Jansen, Bloemstraat zw., IJmuiden. GEHUWD: J. Oosterhoom en C. G. Baljet, runo Klauwersstraat 5, Santpoort; F, C. Swee- ris en A. Fellerin, Spoorbuurtstraat 8, Zamd- voort; C. Boezaard en W. van Leeuwen, Acacia straat 20, IJmuiden-O.; G. c. van Kaan en A. A. Kuijs, Tuinderstraai 95. IJmulden-O.; C. J. Hee remans en G. T. Lemmers. Pr. Steijnstraat 43. IJmuiden; C. Mos en A. van Dam> Adres;? ONDERTROUWD: F. Euvemian, Nic. Beeïs- straat 24. Zwolle en F. Datema, Snelllusstraal 24, IJmuiden; J. A. Steenkist, Vrouwenhekstraat 67 Haarlem en A. Bakker, Gladiolenslraat 15, Sant poort; F. F. Walthuis, Gr. Hout of Koningsweg 173, Velsen-N. en M. de Blois, Napierstraat 28. rjmuiden; A. J. van Broekhuijsen, Lijsterlaan 4. IJmuiden en S. J. de Jager. Kanaalstraat 233, IJmuiden. Toek adres: Lijsterlaan 4. IJmuiden- Oost; D. de Groot. Zeeweg 305. IJmuiden-O. en A. C. Bron. Nw. Schulpweg 307, Velsen-Noord:; H. J. Vessies, IJmuiderstraatw. 64, IJmuiden-O. en H. G Kuyper, TJmuiderstraat.weg G4, TJmui- (ien-O. Toek. adres: IJmuiderstraatweg 64, IJmui- rlen-O.; A. van Markestein. Trompstraat 51, IJmuiden-O. en C. S. E. J. Willem. Trompstraat 51, IJmuiden-O. Toek. adres: Trompstraat 51, IJmuïden-O.; A. J. ter Eist, Tuinderstraat 44, IJmuiden-O. en J. A. Eggeraat, Cederstraat 2. IJmuiden-O. Toek. adres: Zeeweg 219, IJmui- den-O.; H. A. R. Sehlesinger. alhier en J. M. van de Paverd. Smaragdstraat 10 OO, Amsterdam; H. W. Meijer, Verl. Koepellaan 6, Bloemendaal en C. S. A. van Roozendaal, Vinkenbaan 16, Sant poort; .7. F. Dienaar, P. J. Troelstraweg 39, IJmuiden,-0. en J. A. Raadman, van Dalenlaan 35, Santpoort Toek. adres: van Dalenlaan 35, Santpoort; J. Abbo. Singel 51, Delfzijl en J Stam, Snelliusstraat 7. IJmuiden. Toek. adres: Snelliusstxaat 7, IJmuiden. De Amerikaansche schoenen zijn voor velen een ernstig probleem SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. v. d. Capelle 27 Febr. (thuisreis) te Bahia. K. N. S. M. Cotitca 27 Febr. van Para maribo naar Trinidad, Doros 26 Febr. van New York naar West-Indië, Constantia 27 Febr. van Azoren naar Plymouth, Orestes 28 Febr. te Esbjerg, Venus 28 Febr. van Limasol naar Famagusta, Omen 28 Febr. van Oporto naar Lissabon, Spolder 1 Maart van Antwer pen naar Leixoes, Aruba 1 Maart van Am sterdam naar Antwerpen. Atair 28 Febr van Alexandrië naar Jaffa. Odysseus 28 Febr. te Cadiz, Phaex 27 Febr. te Barranquilla, Lista 27 Febr. te La Guaira. NEDERLAND. Oranje 23 Febr. Needies gepass., Tjipondok 27 Febr. van Suez naar Batavia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Walter A Loeckenbach 28 Febr. te Antwerpen. GROOTE VAART. Aalsum, Rotterdam Calcutta, 28 Febr van Colombo. Agioi Vic- tores (charter) 28 Febr. van Savona naar Ant werpen. Aletta 22 Febr. van Cardiff naar Port Said en Haifa, Antonia 26 Febr van Miri naar Singapore, Barendreehl 28 Febr. van Rotter dam naar Houston, Britsum 28 Febr. van Rot terdam te Amsterdam, Ceronia, MiriBahrein v.o. 26 Febr.. te Singapore, Cistula 1 Maart van Port Arthur te Amsterdam, Coryda 1 Maart van Curagao te Antwerpen verwacht, Esso den Haag, 28 Febr. van Aruba te Rotterdam, Cadila 25 Febr. van Poeloe Samboe te Aba- dan, Grebbestroom 27 Febr. van Reykjavik naar Engeland. Henry Haaley (Amer.) Rotter damHampton Roads, pass. 28 Febr. Bishop Rocks, Linge 28 Febr. van Amsterdam te Hueiva, Marpessa 26 Febr. van Bahrein te Singapore, Odysseus, Oran—Cadiz, pass. 27 Febr. Gibraltar, Prins Willem van Oranje 1 Maart van Antwerpen te Rotterdam, Rosa Smith (charter) JaffaGlasgow, pass. 28 Febr. Gibraltar. Stad Maastricht. Calcutta—Rotter dam. 28 Febr. te Savona. Stad Vlaardingen, 1 Maart van New Orleans te Amsterdam, Straat Malakka 27 Febr. van Singapore naar Rio de Janeiro, Utrecht, New York—Java. 28 Febr. van Port Said, Van Ruysdael, New York Rotterdam, pass. 1 Maart Vlissingen naar Antwerpen. Westland, Buenos AiresAmster dam, 27 Febr. van Rio de Janeiro, Westplein, Perzischs GolfRotterdam, 27 Febr.a te Jed- dah, Zaanstroom, Amsterdam—Reykjavik, 27 Febr. te Hull, Zonnewijk, Australië—Rotter dam. 28 Febr. te Suez. Bohus (charter) 2 of 3 Maart van Jaffa te Rotterdam verwacht, Dordrecht vertrekt 2 Maart van Rotterdam naar Port Arthur. Gerard Dou, Amsterdam Batavia, pass. 1 Maart om 3 uur Ouessant, Mijdrecht 10 Maart van Buenos Aires te Rot terdam verwacht, Overijsel van Cebu naar Los Angeles. 28 Febr. van Jimenez, Sunetta 2 Maart van Rotterdam naar Curagao, Torsa (charter) 2 Maart van Carthagena te Rotter dam verwacht, Westerdam 1 Maart 12 uur van New York te Rotterdam, Zeeland 28 Febr. van Batavia naar Calcutta en Pacific kust, Averdijk 27 Febr. van San Francisco naar Londen. KLEINE VAART. Admiraal de Ru y ter. Newly nRochester, passeerde 27 Febr. Prawlepoint. Breehelle, 27 Febr, van Am sterdam te Londen. Eban, 28 Febr. van Londen naar Gent. Maartje, 27 Febr. van Londen naar Liverpool. Muron, 27 Febr. van Londen naar Rouen. Xecton, 27 Febr. van Shoreh-am te Middlesbro. Oostzee. ParAberdeen, 26 Febr. te Dundee. Patria. 27 Febr. van Amsterdam te Londen. Rome- ja. 27 Febr. van Londen naar Ipswich. Surte, 27 Febr. van Eastham naar Maryport. Tuko, Boston (L.)Plymouth, passeerde 27 Febr. Great Yarmouth. Voorwaarts. Penzance Charlestown. passeerde 27 Febr. Lizard. "Weerro, 27 Febr. van Eastham naar Mary port. Wolanda. 27 Febr. ran Kingslyn te Strood. Zeeland (Den Hartigh). 26 Febr. van Antwerpen te Dundee. Zeester. 27 Febr. van Kingslynn te Huil. Albatros. 28 Febr. van Rotterdam te Sas van Gent. Leuve- haven. 28 Febr. van Antwerpen te Vlissin- greri. bestemd voor Esbjerg. Nassauhaven, BordeauxCasablanca., 28 Febr, te Lissa bon Nettie. 2 8 Febr. van Londen te Grims by Oise, j Maart van Antwerpen naar Rot terdam. Prisn. l Maart van Antwerpen te Lo«den. Sambre. 28 Febr. van Rouen te P"-;w Servus. 28 Febr. van Plymouth naar P1""-"ham. Virgo, 1 Maart van Newlyn naar Rochester. MARKTBERICHT VAN ZATERDAG Aaneevnerd werden 2285 kisten, waaronder 600 kict^n ?eho). 1200 kisten kabeljauw en gul, 425 kb'cn witting, 3000 kg, tong en tarbot. D° «rnwler besomde f 10 200 B^mm'neen loggers: KW 70 f7915. KW G4 *5330 KW 56 f 8060. KW 169 f 5990. Ku<visschers: UK 69 f2070 UK 162 f1810, HD 25 f 2370, IJM 276 f 2990. De twee buurtvereenigingen van IJmui- den-West hebben Zaterdag cte geboorte van Prinses Marijke met eenige honder den kinderen gevierd. De buurtvereeniging „Onderlinge Vriend schap" vierde onder leiding van mevrouw Kolk het feest in het O. K. Verenigings gebouw aan de Kanaalstraat- Des middags half drie waren het de kin deren van 4 tot 10 jaar, die bijeenkwamen. Eerst werd het Wilhelmus gezongen, waar na Oom Piet met zijn poppenkast optrad en voorts de kinderen tot 5 uur prettig bezig hield. Er werden liedjes gezongen, de kinderen werden onthaald op chocola demelk en allerlei lekkers en bovendien kregen ze nog een Oranjezakje met ver snaperingen mee naar huis- Des avonds half acht waren de kinderen boven 10 jaar aan de beurt. Ook het avond feest werd met het zingen van het Wil helmus geopend. Er werden eenige kinder films vertoond, er was een goochelaar en een acrobaat en de meisjes Verschuur en Schaap zongen liedjes, op de piano bege leid door Rie Kolk. Natuurlijk werden de kinderen getracteerd. De voorzitter de heer Vlieland heeft den goed geslaagden feestavond met een kort woord gesloten. In het Leger des Heils vierde de buurt vereeniging D.S.S. de geboorte van Prin- Marijke. Om half twee verzamelden 160 in getal. Er werd eenige kinder filmpjes vertoond, de Twee Blondino's tok kelden lustig op de gitaar en evenals de kleuters, werden ook deze jongens en meis jes op allerlei lekkers onthaald. Allen kre gen een pakje lekkers mee naar huis en ook de allerjongste en de zieke kinderen werden niet vergeten. De besturen der beide vereenigingen hebben den kinderen van IJmuiden-West een mooi feest bezorgd. Joh. van Wieringen jubileerde bij de Hoogovens Het versierde schaftlokaal van de afdee ling Hoogovens der Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, waar de heer Joh. van Wierin gen, hoogovenopzichter, gehuldigd werd ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum, kon nauwelijks alle belangstellenden bevatten, die den jubilaris hun blijken van waardee ring en vriendschap wilden toonen. De heer C-. W. Barg, van de Constructie- werkplaats, trad als eerste spreker op. Hij deed dit namens het geheele bedrijf, doch hij huldigde den heer van Wieringen niet als „speciaal hoogovenman", doch als „brikettenkoning", die, tezamen met den heer Arisz, in benarde, brandstoflooze tij den, de idee van een hoogovenbriket ver- zich 75 kleuters van 3 tot 8 jaar op den wezenlijkte de hoogovenbriket, die, zoo- hoek van de De Wetstraat en wandelden onder leiding van het bestuur naar het ge bouw in de Edisonstraat. Ook hier was een poppenkast aanwezig, een goochelaar vertoonde zijn kunsten en de Twee Blondino's speelden aardige lied jes op de gitaar. Het feest der kleuters duurde tot 5 uur en 6 uur waren de grooten aan de beurt, Feestwergadering Vereentgïng „Wedywensteum" Ter gelegenheid van haar twintigjarig be staan organiseerde de Vereeniging „Weduwen steun" Zaterdagavond een feestvergadering in gebouw ..Concordia". Nadat de Harmoniekapel ..De Eendracht" onder leiding van dirigent L. H. F. Leistïkow deze bijeenkomst met een feestmarsch had geopend, verwelkomde de heer A. Geerlofs. voorzitter, de vrij talrijke aanwezigen. Hij gaf vervolgens een overzicht van het ont staan en de beteekenis van „Weduwensteun" Hierbij herinnerde hij aan den chaotischen toestand ten opzichte van den geldelijken steun aan weduwen van vóór 20 jaar. een toestand, die echter door het eerste bestuur met groote toewijding werd verbeterd. Spre ker dankte naast eenige oud-bestuursleden de lijstloopers in de fabriek, ook de directie, welke de vereeniging steeds welwillend ter zijde heeft gestaan. Hij herinnerde aan de moeilijkste periode tijdens den oorlog en de bezetting en de oorlogsrisico, ontstaan o m. door fusilleering en bominslagen, de evacuatie van ouden van dagen, later gevolgd door de totale evacuatie en den noodgedwongen stil stand van de vereeniging Voorts bracht spreker in herinnerig. dat verleden jaar. speciaal door propaganda van den heer W. C. F. de Wijs, het geheele amb tenarencorps te Velsen in „Weduwensteun" kon worden opgenomen. Tijdens haar bestaan keerde „Weduwensteun" in 119 sterfgevallen f 39.000.uit of per sterfgeval gemiddeld f 328.Vertrouwende, dat van dezen avond, door tegenwoordigheid ook van vele dames, een goede propaganda mocht uitsaan. kon de voorzitter het feestprogramma doen vervol gen met de uitvoering van de Ouverture „Bonne fortune" door de Harmonie Evenals het optreden van dit ensemble vond dat van het Mannenkoor „De Eendracht"' dirigent de heer Frits Uvttenbooeaard. dat behalve de oude bekende Tineke van Heule en Vlaamsche Kermis, ook Ons Hollandsch (Zweers) ten beste gaf. groote waardeering. De tooneelvereeniging ..Concordia" voerde de één-acter „Intermezzo" op. welk stuk vlot gegeven, veel succes oogstte, zooals ook trou wens een geanimeerde verloting. Den bezoekers werd op dezen geslaagden herdenkingsavond een tractatie ter verhoo ging van de feestelijkheid aangeboden. als de heer Barg het uitdrukte, menig ge zin van een hoogovenwerker uit den brand heeft geholpen. De algemeene collecte voor het „briket- tengesehenk" had tot resultaat, dat de heer Barg den jubilaris een vulpenhouder, een actetasch, zéven boekwerken en een zil veren bestek en mevrouw van Wieringen een kamerplant en koektrommel, in den vorm van een briket, aan kon bieden. De heer W. Marinus huldigde vervolgens zijn collega naniens de afdeeling en bood een schilderij aan. Ir. J. Rijkeboer was de volgende spreker. Hij, als leider der afdeeling hoogovens, meende beter dan een ander te weten hoe door den jubilaris met ijver en toewijding werd gewerkt. Hij roemde diens nauwkeu righeid en werklust. De bedrijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies sloot de rij van sprekers met een harte lijke toespraak. Het Gedenkbord en het vereerend getuigschrift der maatschappij werden door Ir. Spies overhandigd. In den loop van den morgen had de voorzitter der directie, Ir. A. H. Ingen Housz. nog gelegenheid gevonden den ju bilaris de gelukwenschen der directie, met de gebruikelijke enveloppe aan te bieden. De huldiging werd bijgewoond door den directeur den heer Bentz v. d. Berg. Van een specialen verslaggever Verschillende berichten zijn den laatsten tijd gepubliceerd over de distributie van schoenen, maar het publiek is er niet veel wijzer van geworden. Fabrikanten drongen op opheffing aan, de regeering verklaarde bezwaren te hebben, maar noch van de eene, noch van de andere zijde vertelde men waarom. Zelfs weigerde de Vakgroep voor de Schoenindustrie ons uiteen te zet ten wat de beweegredenen zijn waarop zij haar actie tot opheffing heeft gebaseerd. Onder deze omstandigheden hebben wij ons licht opgestoken bij een andere groep van direct belanghebbenden, namelijk de .schoenwinkeliers, en gevraagd hoe men daar staat tegenover het plan om de schoe nen van den bon te doen. Men was aller minst enthousiast gestemd. Practiseh zou het er op neerkomen, zoo zei men ons, dat er voor het publiek niets veranderde. Goed Nederlandsch schoenwerk is er nog zeer weinig verkrijgbaar en zal er ook na op heffing der distributie voorloopig nog niet zijn. Men maakt vrij veel kalfsleer in ons land, maar het is in hoofdzaak bestemd voor den export, en de toewijzing voor de „luxe"-fabrieken voor binnenlandsch ge bruik is mondjes-maat. Wat hier voor schoenen verwerkt wordt is meerendeels als rundleer en geprent rundleer en voor al dat laatste is bij het publiek niet gewild. Orders wachten weken. De situatie is thans zóó, dat een schoen order van een winkelier weken aan de fa briek ligt, wachtende op uitvoering en dat de winkeliers er iedere week per auto op uit moeten trekken om te kijken of er aan de fabrieken in het Zuiden wat van hun gading te vinden is. Het is nooit een groote lading die zij meebrengen en het worden dus dure reisjes. Daarbij komt dat menig fabrikant aan koppelverkoop doet en den winkelier er toe dwingt om behalve een partij goede, een soms grootere partij min der goede schoenen te accepteeren, hoewel hij weet, dat de klanten er den neus voor zullen ophalen. Er is geen enkele reden om aan te ne men dat opheffing van de distributie in dit alles verandering en verbetering zou brengen. Dat de fabrikanten er niettemin op aandringen vindt, volgens onze zegslie den, vooral zijn reden in de verwachting dat een goed gevoerde reclame, dadelijk na de opheffing der distributie, het publiek tot koopen zal stimuleeren. Waarbij men er wellicht op speculeert, dat men dan in den roes van het oogenblik ook de minder goede kwaliteiten zal kwijt raken. Voor de win keliers kan opheffing der distributie onder de huidige omstandigheden echter weinig aanlokkelijks hebben. Het publiek zou mee- nen hoogere eischen te mogen stellen dan thans en de winkelier zou daar onmogelijk aan kunnen voldoen. De Amerikaansche schoenen Intusschen worstelt de winkelstand nog met het probleem van de Amerikaansche schoenen. Toen de regeering indertijd twee millioen Amerikaansche schoenen aankocht kon iedere winkelier daar een partij van afnemen tegen contante betaling. Er zijn optimisten en pessimisten in deze wereld, ook onder de schoenwinkeliers, en de laat sten, de voorzichtigen, hebben liet er het beste afgebracht. Weliswaar deed de enor me toeloop van de eerste dagen het beste hopen, maar allengs bleek in de eerste be hoefte, te zijn voorzien en trad een zekere verzadigdheid in. De Amerikaansche schoe nen zijn misschien niet zoo fraai als de Nederlandsche en ongetwijfeld wat duur der, maar zoo verklaarde men ons in vakkringen zij zijn van -goede kwaliteit en vooral de rubberzolen gaan zeer lang mee. Wie zich eenmaal zoo'n paar schoe nen had aangeschaft was voorloopig uit den brand en gebruikte zijn geld voor andere nuttige doeleinden. Zeer veel schoenenbonnen zijn er mo menteel nog in omloop zonder dat zij wor den ingelost. Zij zijn ten deele in handen van menschen, die tijdelijk uit den nood zijn en dus geen geld voor een tweede paar schoenen over hebben, ten deele van hen, die schoenen wenschen van luxe-kwaliteit. In hoofdzaak zijn dat de dames, die naar in de practijk is gebleken in vele gevallen ook de bonnen van hun echtge noot. en zelfs van him kinderen voor mooie schoentjes pogen in te wisselen. Zij kunnen tegenwoordig meestal niet geholpen wor den, maar als de distributie binnenkort zou worden opgeheven evenmin. Inmiddels zijn de Amerikaansche schoe nen nog lang niet uitverkocht en zitten tal rijke winkeliers in financieele moeilijkhe den. zóó zelfs dat menigeen nauwelijks, of in het geheel niet, bij machte is gebruik te maken van het aanbod van het rijksbureau voor huiden en leer om iederen winkelier voor een bepaald percentage van zijn om zet tot herbevoorrading in staat te stellen. Dit wordt duidelijk als men weet dat ver schillende winkeliers nog een voorraad heb ben van 3 a 4000 paar Amerikaansche schoenen en dat daarmede een bedrijfska pitaal van omstreeks f 50.000 is gemoeid! Indien de vraag naar deze schoenen bin nenkort niet weer aanzienlijk toeneemt, ziet men in vakkringen maar twee moge lijkheden. In de eerste plaats kan de re geering de resteerende partijen tegen den koslenden prijs terug nemen om daarvoor elders een afzetgebied te zoeken en ten tweede is er een kans dat de organisatie Het bestuur van het Multatullgenoots heeft het voornemen de urnen met de aseh E-duard Douwer Dekker en diens echts;!!.'" welke zich thans in het Multatulimuseum l universiteitsbibliotheek te Amsterdam beviry' i naar een officieele begraafplaats, bij voor I Westerveld te doen overbrengen. Men hoo overbrenging op 19 Februari 1943. de ste-i/' van Eduard Douwes Dekker te doen geschi Zaterdag werd in het bIindcn-instkuCr Grave de première gegeven van ,,Golgota» I nieuwe passiespel van Rolf Petersen, Een kind van enkele maanden is in vr I om het leven gekomen toen een hond des de slang van een gaskacheltje stuk beet I van schoenwinkeliers de geheele partij over concertzaal doet aan een Duitsche inkoopeentrale, zulks op voorwaarde dat Duitschland betaalt met machines, welke men in onze in den oorlog zoo gehavende schoenfabrieken maar al te zeer noodig heeft. Het is niet onwaarschijnlijk dat die laat ste suggestie, gezien de officieus reeds toe gezegde medewerking, nog de meeste kans van slagen zal blijken te hebben. HAARLEM EN OMGE\lNi De sopraanzangeres Corry Bijster, zal n- Maart in het kader van de Fransch-Nederl-„ sch cuitureele uitwisseling te Parijs een row" geven, Voorts azl zij deezn zomer in Zwiis;r),"' zingen. Een tournee in Engeland is in vonn rei ding. Het concert van Haarl. Chr. Gem. Uiy. „Door Zang Vriendschap" van Donderde"' Maart is wegens de koude uitgesteld en ze*,.' plaats vinden op Dinsdag 25 Maart in de De „Nederlandsche Bond van vrouw.. werkzaam in bedrijf en beroep is begonnen -t' deelingen in de steden op te richten, ook 1 Haarlem, hier wordt 19 Maart bij Brinkrnar Gr. Markt, vergaderd. Op Woensdag 5 Maart zal de Avro-trein cn, nieuw in het Gem. Concertgebouw arriveer.. en de Skymasters en het Theater Plezier op podium afzetten. Onze medewerker voor gymnastiek schrijft: Langdurig en toch tot het einde boeiend was de wedstrijd Zondag in Tivoli te Utrecht tusschen de officieele turnsters-ploegen van Nederland en Frankrijk. Deze eerste inter nationale ontmoeting van onze damesploei sinds de Olympische Spelen 1928 eindigde weliswaar in een ruime overwinning voor ons larid (454.65 p. tegen 405 p.), maar de wed' strijd is toch even leerzaam geweest voor onze turnsters als voor de Fransche. Zooals wij reeds meldden, moest een com promis gevonden worden inzake het pro gramma. omdat de in Frankrijk gangbare onderdeden afwijken van de Nederlandsche. De Fransche Federatie ging daarom accoord met opneming van ringenzwaaien en het K.N G.V. met opneming van evenwichtsbaik. Voor ons land is dit geen slechte ruil geweest, want ringenzwaaien vereischt veel meer studietijd dan oefenen aan evenwichtsbaik. De Neder landsche turnsters waren dan ook wat dit be treft in het voordeel. De daardoor bereikte voorsprong bleek zelfs buitengewoon groot te zijn. maar overigens wogen de ploegen vrij goed tegen elkaar op. Begonnen werd met paardspringen en daar mee kwamen de Frangaises iets boven de on zen. Maar brugturnen veroorzaakte een ster ken ommekeer, want de K.N.G.V.-turnsters gaven hoog opgevoerde en zuiver afgewerkte stof te zien. waartegenover haar tegenstand sters lichter oefeningen stelden, die deson danks niet altijd behoorlijk werden uitge voerd. Van die zijde ontbrak ook de noodige zekerheid en door dit alles werd een Neder landsche achterstand van 38 p. omgezet in een voorsprong van 10.55 p. Nu volgde ringenzwaaien. Al bij de eerste oefeningen was te zien, dat. de Fransche turn sters hier heel veel punten zouden verliezen. Haar oefeningen kwamen niet boven het. peil, waarop in dit opzicht de 3e graad K.N.G.V. staat. Het hoogste cijfer voor de Fransche cames was 8.6, het laagste voor de Nederland sche 16. De voorsnrong voor onze ploeg kwam dan ook boven 78. Reeds nu. nadat er drie van de vijf onder- deelen waren verwerkt, was een Nederland sche overwinning dus zeker. En toch wonnen de tegenstandsters de beide laatste onderdee- len, zij het met een te klein verschil, om den achterstand in te halen. In die onderdeelen waren de Fransche turnsters op haar best en in verschilende opzichten konden de onzen van haar leeren. De mogelijkheden van den evenwichtsbaik bleken" door de gasten veel meer uitgebuit te zijn en ook de gratie, waar. mee zij haar oefeningen uitvoerden. o?ni boven de onze uit Nog meer instructief «c; het Nederlandsche damesturnen waren Fransche vrije oefeningen. Wel vertoond^ de Nederlandsche oefeningen in opbouw m'J. eenheid en stijl, maar de Fransche waren veelzijdiger en aantrekkelijker door opnemiv o.a. van vormen uit den balletdans en zel's uit den acrobatischen dans. Bovendien was u's vloeiende wijze van uitvoering bij de gas;^ in beter handen, hoewel toch ook uiterst zw?. re vormen door haar werden te zien gegeven* Respectievelijk met evenwichtsbaik en mi- vrije oefeningen verminderden zij den ach',;;! stand met 18 p. en 11.4 p.. zoodat de Nk£ landsche turnsters tenslotte met ruim 4? j, verschil wonnen op een maximurró'te behalei aantal punten van 630 voor elke ploeg. Persoonlijk kwamen de hoogste twee plaat, sen aan het K.N.G.V., n.l. aan de kampioen? mevr. HeilBonnet (78 6 p. van max. 90 pj en mevrouw Krulv d. Nolk van Gog (lij p.). Daarop volgde de Fransche kampioen; Janine Vapaille met 74.4 p. Positieve hoop der Duitschers: Militaire truck gleed winkelhuis omver Winkelend Roosendaal was Zaterdagmiddag getuige van het zonderlinge feit, dat een mi litaire truck een drie verdiepingen hoog win kelpand in een van Roosendaal's drukste straten in een ruïne herschiep. De truck, een leege 6-tonner. kwam uit Breda en moest plotseling remmen. Hoewel de truck een zeer matige vaart had, geraakte de wagen aan het slippen en werd onbestuurbaar. De chauffeur kon niet verhinderen, dat zijn vervoermiddel tegen het hoeksteenpunt van een kunsthandel gleed, dat omver stortte. De geheele boven bouw van het pand zakte onmiddellijk in elkaar Bominslag had winkelpand en bovenhuis niet erger kunnen vernietigen De waarde van de niet geredde kunstvoorwerpen uit de win kelinventaris wordt, op ongeveer f 3000 ge schat. Wonder boven wonder deden zich bij het ongeval geen persoonlijke ongelukken voor. Lord Beveridge, de Britsche deskundige op het gebied der sociale veiligheid, die onlangs is teruggekeerd van een bezoek aan de Westelijke zones van Duitschland, heeft in een radio-uitzending verklaard, dat de Duitschers in alle deelen van het land zich bezorgd maken over wat er te Moskou zal worden beslist over hun Ooste lijke grens de deelen aan de Oostzijde van Oder en Neisse, welke Polen bezet houdt en waaruit zeven millioen Duit schers zijn verdreven. „Practiseh iedere verantwoordelijke Duitseher met wien ik sprak, verklaarde, dat het voor welken Duitseher ook onmogelijk zou zijn een vredesverdrag te teekenen, waarin officieel de Oder-Neisse grens wordt aanvaard, zonder politieleen zelfmoord te plegen voor zichzelf en zijn partij". Indien deze grens wordt vastgesteld, aldus lord Beveridge, zal zij moeten worden gedicteerd. Lord Beveridge verklaarde voorts, dat naar zijn meening de Duitschers behalve enkele communisten, in verschillenden graad van bereidwilligheid een decentrali satie der macht in Duitschland, zooals de Franschen en Amerikanen dit wenschen, zouden aanvaarden. Overal werd hem de vraag gesteld welke vooruitzichten er zijn voor het tot stand brengen van de Vereenigde Staten van Europa, zooals voorgesteld door Chui'chilL „Het scheen de eenige positieve hoop welke zij hebben opgevat", HITLER'S „PENSIOEN' GEVONDEN. In de kluis van de Agermanbank te Ham burg is een hoeveelheid platina gevonden, die aan Hitier heeft toebehoord. De schat verte genwoordigt een groote waarde en zou door een rijken Zuid-Afrikaan aan Hitier zijn ge schonken. De geallieerden hebben er zich thans over ontfermd. G. Munnik floretkampioen Te Amersfoort zijn de finales van het floret- kampioenschap van Nederland voor heeren ge houden. Negen schermers dongen mee naar den titel. De titelhouder Mosman uit Amsterdam moest wegens een blessure verstek laten gaan. Na vele spannende partijen eindigden G Munnik en H. P. L. ter Weer gelijk ieder met 7 gewon nen partijen. De barragepartij bracht een over tuigende zege voor Munnik, die hiermede den titel veroverde. Tafeltennis Wereldkampioenschappen te Parijs In Parijs worden de wereldkampioenschappen tafel ten nis gehouden waaraan ook de Neder landsche dames en heeren deelnemen. Veel suc ces hebben zij echter niet tegen de veel sterkere tegenstanders kunnen boeken. Bij de dames heeft Engeland het kampioenschap behaald. In den eindstrijd werd Hongarije met 3—0 geklopt. De wedstrijden voor de heeren worden nog voortgezet. Wij vragen voor onze fabrieken (voor spoedige indienstcreding) Aanmelding bij de sociale afdeeling van de fabriek voor meisjes: dagelijks van 8 30 10 uur, met uitzondering van Donderdag. Voor jongens: (leeftijd tot ca. 18 jaar) dagelijks van 10—12 en 3—4 uur. Reiskosten van buiten de stad worden vergoed. cacao- en chocolade fabrieken N.V., Haarlem In één woord n n Bakkerij Manten. Driehuizer- kerkweg 70. Driehuis, vraagt een pl.m. 16 jaar. en MUZIEKBOEKEN te koop gevraagd. Brieven no. 6982 Bur. van dit blad. Hardhoorenden, Een „Climax" gehoorapparaat verlost U uit uw isolement 175.50. RHEUMATIEKLIJ- DERS. Een „Terniofor" clectr. verwarmingskussen verjaagt uw pijnen 22.50. Ook bij het slechtste weer bezorgt een ...Motlinstal" Infra-roode lamp U een zongebruinde huid 105 „Sinus" Infra-roode lamp 85 VRIJ en KOOL, Vertegenwoordigers van „Andium" Elcctro-acoustisclie Industrie ORANJE NASSAULAAN 162 Bij den Zijlweg. Bus B, halte Stoops Bad Vraagt demonstratie aan huls. Telefoon 14057. Een maat- CORSET voor teder figuur. Prima pasvorm en a f werking - sterke satijn drill - gepat. baleinen. Prij zen van fl. 3 Jf.35 tot fl. Jlt.lt8. (S text, punten) Bezoekt onze Corsetière Mevr. M. Spiering}. Pleii Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag IJSCLUB NOVA ZEMBLA SPAARNDAM J.ANEPOOL Tuindersstraat 63, Tel. 4565 IJmuiden-Oost Sluit alle Verzekeringen RUILEN brandstof voor klnderkleertjes voor meisje van 1 jaar en jongen van 2 jaar. Adres te vern. bur. v. dit blad. WON IX G Casembrootzijstr. ruilen voor gr. woning (ka mer en suite). Brieven L 1205 Bur. van dit blad. Billijk te koop wegens ver trek diverse DAMES GOE DER EX mt. 42-44. Xieuw grijs trois pièce mantelpak, blauw mantelpak, jurken, regenmantel, Canadeesche Roodvos, zeldzaam exem plaar, meegebracht uit Ca nada. Adres bur. v. dit blad. Te koop aangeib, 2 pers. KANO prijs 4 0. De Ruy- terstraat 196, IJm.-O. Te koop een RADIO. Tus schen 7 en 9 uur 's avonds Hoofdstraat 27. Woensdag 5 Maart, 's morgens 10 uur HARDARREN VAN BOERENPAARDEN Fraaie luxe prijzen Gelegenheid tot inschrijving bij L. Biesheuvel, West hof, Spaarndam, Tel. K 2564 no. 2S3. 's Middags 1 uur INVITATIEWEDSTRUD voor HARDDRAVERS Deelname o.a. van Gonny D, Anzolor, AIouca Viat V, Zanipa van N. Z., Johanna S, Jeop en Zolar, Ruim 1000.aan prijzen. Speciale busverbinding vanaf Haarlem Station vanaf 's morgens half tien. Is het voorjaar in het land, dan de zorgen aan den kant. met Beunder's nieuwe prijscourant. Bovenstaande is allicht een mal gedicht maar dit is waar, wij staan klaar, voor de Tuinvriendenschaar. ZADEN, BOLLEN, TUINGEREEDSCHAPPEN Alles voor den tuin bij BEUNDER'S ZAADHANDEL Kleine Houtstraat 41 - Tel. 18920 - Haarlem Te koop pracht RADIO met 3 golflengten. Xa 5 uur Hoogstraat 5 Velsen-Noord (noodwoning), Te koop 1 p. z.g.u n. DA MESSCHOENEN m. 42 yrijs 12. Schuit, Zeeweg 15* IJm.-O.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4