Groot IJsfeest FRAiSER SCHAVER, Virh b zieren I- Belangrijke Mededeeling Hoe kan onze Visschershaven fKorf en Bondjg tot bloei komen r v_J tot bloei komen Journalistieke naastenliefde in Engeland Hoopvoller klanken over woningbouw WETENS WAARDIGHEDEN Laboratoria schrijven de natuurde wetvoc: B0UCKAERT Tel. I 99 9 Z Luidsprekers 4 Maart tJMUïDER COURANT Eenige belangrijke adviezen Eenige weken geleden plaatsten wij een serie artikelen van „een IJmuidenaar" over den toestand in het visscherijbedrijf. Van verschillende zijden is op deze artikelen commentaar geleverd. „Er moet in IJmui den veel veranderd worden, doch dan niet van onder af, doch van boven", schrijft „een andere plaatsgenoot". Hij vervolgt dan: Waar het in de eerste plaats om gaat is de bestaanszekerheid voor allen, die hun arbeid vinden in het visscherijbedrijf. Een arbeider is geen. koopwaar. Als hij negen of tien maanden van het jaar noodig is, zal' het bedrijf er voor dienen te zorgen, dat hij ook de rest van het jaar verzekerd is van een inkomen. Indien dit wordt verwe zenlijkt en de onzekerheid wordt wegge nomen, zal aan alle onrust een einde ko men. Hiervan ben ik overtuigd, omdat ik de arbeiders ken als mij zelf. Iedere wel denkende arbeider wenscht een goed ge ordende maatschappij, waarin zijn bestaan en het geluk van zijn gezin is gewaarborgd. „IJmuidenaar" merkte op, dat de sche pen IJmuiden niet aandoen, omdat de werknemers misbruik maken van een niet bestaand recht. Ik geef toe, dat hieraan een eind moet komen, doch er zit toch nog wel iets anders aan vast. Bij de visschers heerscht namelijk groote ontstemming over het feit, dat zoo ongeveer bij elke 20 kisten visch een kist extra moet wor den gegeven, in den vorm van overwicht. Verder verdwijnt er visch. waaraan geen enkele visch losser part of deel heeft- Er moet dus veel worden veranderd in de Rijksvischhallen, maar anderhalf jaar geleden gegroeide wanverhoudingen ver andert men niet in een handomdraai. Veel had kunnen worden voorkomen als men meer begrip had getoond voor goede ver houdingen Hieraan hebben de werkgevers ook schuld. Resumeerende wil ik tot slot vaststellen: le. dat er voor ieder die werken wil en werken kan en zijn arbeid vindt in het visscherijbedrijf, zekerheid van bestaan moet zijn, ook in minder gunstige tijden: 2-e. een Collectieve Arbeidsovereenkomst voor loon- en arbeidsvoorwaarden -is noo dig. Overtreders, van welke partij dan ook, moeten als ongewenscht worden uitge sloten; 3e. Een afsluiting van de vischhallen is ncodig, opdat alle ongewenschte personen worden geweerd en aan de beunhazerij een einde komt; 4e. Iedereen die wel iets in de vischhallen heeft te maken, dient met zijn handen van de visch af te blijven. Doet hij dit niet, dan dient hij zonder aanzien des persoons uit de hallen verwijderd te worden. „IJmuidenaar" heeft dus het allerbe langrijkste vergeten. Hij had moeten be ginnen met een redelijk bestaan te eïschen en niet eerst de gevolgen van de oorzaak moeten willen bestrijden. Indien wij gezamenlijk werken om een redelijk bestaan voor allen te verkrijgen, dan kunnen wij met ons allen bouwen aan een IJmuiden dat beter, grooter en bedrij- viger zal zijn dan ooit tevoren. IJmuiden moet de visschershaven van Nederland, van West-Europa worden, een haven, waar ieder visscher gaarne zijn vangst brengt. naar aanleiding van de artikelen van „een IJmuidenaar" het volgende: „IJmuidenaar" schreef dat de schepen de haven van IJmuiden gaan mijden en hun visch naar andere havens brengen". „Dit is inderdaad zoo, maar is het hem be leend, dat verleden jaar de vischkoopers met de prijzen in de markt deden wat hun beliefde? Dat zij 3 gulden en soms 2 gulden voor 110 pond schol III betaalden en voor schol II van 3 tot 5 gulden per kist van 110 pond en de visch dan een paar dagen in het koelhuis zetten, waarna ze voor den maximumprijs aan den klein handel overgegeven werd? Aan dien toe stand moet ook een einde komen; als die dingen straks weer gebeuren, gaan er be slist zeer veel schepen naar een andere haven. Ik besomde verleden jaar zomer voor 43 kisten „levende" visch de somma van 198 gulden, hoewel eenige dagen la ter om de visch gebedeld werd voor den vastgestelden prijs. Dit gebeurde niet één keer met mij alleen, maar met alle sche pen. Momenteel zyn wij in Zeeland op de haringvisscherij en daar beginnen de koop- 'en dag vrij lieden met hetzelfde liedje: prijsdruk- ken!" Een conclusie. En hiermede zetten wij een punt achter deze geschiedenis. Hebben wij er goed aan gedaan deze zaak voor het forum van on zen lezerskring te brengen? Wij gelooven hierop bevestigend te moeten antwoorden. De toestand was een publiek geheim, er werd geklaagd, gemopperd en de naam van IJmuiden kreeg een „deuk", die het bedrijf geen goed gedaan heeft. Laten wij de woorden van dien anderen IJmuidenaar in ons geheugen prenten: bouwen aan een IJmuiden, dat beter, grooter en bedrijviger zal zijn dan ooit tevoren. IJmuiden moet de visscherhaven van Nederland, van West-Europa worden, een haven waar ieder visscher zijn vangst gaarne brengt". S. B. BINNENLAND Ten einde tijdige betaling mogelijk te ken is het gewenscht dat alle vorderingen. 1946 ten laste van de verschillende departei ten van algemeen bestuur en daaronder ri teerende admlnistratiön zoo spoedig mogelijk worden Ingediend bij het departement, ten Jaste waarvan de schuldvordering komt. Het postwisselverkeer met Italië wordt- met ingang van 15 Maart in beide richtingen hervat. Het verkeer is beperkt tot gewone postwissels tot een maximum bedrag van 2080 lire voor wis sels naar Italië en van f25 voor wissels, betaal bar hier te lande. Dr. J. de Groot, de behandelende geneesheer an Prinses Juliana, heeft het paleis Soestdijk verlaten en zijn praktijk te 's Gravenhage hervat. De soldaten van de Generaal de Bonris- kazerne te Grave zullen wegens kolengettrek met verlof gaan, voorloopig tot Maandag 10 Maart. Het betreft hier ongeveer 1000 recruten met opleidingskader. De ministerraad besloot, gelijk reeds voor den oorlog gebruikelijk was, dat. indien de ver jaardag van H. M. de Koningin op een Zondag Van onzen Londenschen correspondent) Er zijn bepaalde dingen, welke blijkbaar alleen in Engeland mogelijk zijn. Toen als gevolg van de electriciteitsbeperking de verschijning van alle weekbladen voor minstens veertien dagen werd stop gezet, boden de gezamenlijke dagbladen spontaan aan artikelen op te nemen van de belang rijkste politieke weekbladen, die, hoewel zij 'n betrekkelijk kleine oplaag hebben, on misbaar zijn voorde algemeene gedachten- wisseling over actueele politiek-cultureele problemen. Zoo kon het gebeuren, dat een rechtsch blad als de „Evening Standard" een artikel plaatste uit de linksche „New Statesman and Nation". Dit getuigt van een groote ruimheid van geest. De geste van de dagbladen om hun collega's van de wekelijksche periodieken op deze wijze te helpen, bewijst ook dat er over de politieke scheidsmuren heen een solidariteit van het journalistieke beroep bestaat. Koninklijk vlagvertoon. Het bezoek van de Engelsche Koninklijke familie aan Zuid-Afrika heeft hier en daar t. den daarop volgenden Maandag den gehee- critiek uitgelokt wegens het vertoon van H:ip vrii van ri!P!Kt zal worden verleend l,,vn ï^.4-- t- dienst zal worden verleend. Indien de verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana of van Z. K. H. Prins Bernhard op een Zondag valt, zal op den daarop volgenden Maan dag na den ochtenddienst vrijaf worden ver leend. De A. N. W. B. heeft zich lot den minister van justitie gewend met het verzoek een inten siever politie-toezicht op onze groote wegen buiten de bebouwde kom der gemeenten te wil len doen instellen, opdat aan vele overtredingen eindelijk eens paal en perk zal worden gesteld. Den reserve-kapitein der genie, H. P. Beu- sckamp ie Padang werd voor het bedrijven van bijzonder moedige en beleidvolle daden in den strijd tegen dien vijand op 12 Mei 1940 door H. M. de Kpniinigin de bronzen leeuw toegekend. HAARLEM EN OMGEVING MeJ. J. Biesheuvel te Haarlemmermeer is door den kerkeraad der Geref. Kerk van Assen benoemd tot evangeliste aldaar. Uit wat een visscherman ons opmerkte SCHEEPVAART K. N. S. M. Boskoop, 2 Maart te Amsterdam. Or>heus i Maart te Amsterdam. Dundee. 1 Maart van Rotterdam naar Vigo. Iris. l Maart te Ant- wi"p»n. Theseus, 1 Maart te Savona. Venus l Maart van Famagusta naar Izmir Omen, 1 Mrt te I.'ssabon. Odysseus, 1 Mrt van Cadiz naar Hol land. Hedo. 28 Febr. van Valencia naar Hoek van Holland. Finga, 29 Febr. van Nea Playa naar Mess'na. Omen. 2 Mrt van Lissabon naar Gibral tar Tiberius. 28 Febr. van New Orleans naar West Indië. Gordias. 28 Febr. van New York n. W"ct Indië. Bessa, 1 Mrt te Paramaribo. Lolos, 3 Mrt te Curasao. Aruba, 1 Mrt te Antwerpen. Co'Mca, 1 Mrt van Trinidad naar Ponta Deigada. Mij. Nederland Oranie, 1 Mrt te Port Said, 2 Mrt van Suez. Hugo de Groot, 2 Mrt te Genua. Vinke en Co. Farmsum, 2 Mrt van Bona naar Rotterdam. K. P. M. Boissevain, 1 Mrt naar Holland. Wijsmuller N.V. De sleepbooten Soegïo, Beatrix en Margriet, slepende het droogdok Ju::ana, van Curagao naar Soerabaja, bevonden zich op 28 Febr. op 0 gr. 49 min. Noorderbreedte en 167 gr 42 min. Oosterlengte. Kon. Hol!. Lloyd, Van der Velde. 28 Febr S'ngapore gepasseerd. Westland, thuisreis, 1 Mrt te Bahia. GROOTE VAART. Gerard Dou. Amsterdam Java, passeerde 2 Mrt 15 uur Finisterre. Gouwe, 1 Mrt van Rotterdam te Huelva. Hedel. Barce lona—Amsterdam, passeerde 2 Mrt Gibraltar. Kola Baroe, Amsterdam—Java. passeerde 1 Mrt 24 uur Perim. Kota Inten, RotterdamJava, pass. 2 Mrt om 1 uur Malta. Limburg. 1 Mrt van Co lombo naar Batavia. Overijssel. 16 Mrt van Jime nez te Los Angeles verwacht. Philips Wouwer man. San Francisco—Durban, 25 Febr. van Tri nidad. Plato. 24 Febr. van Cartagena (Col.) naar Kingston (Jam.). Prins Willem 4, Antwerpen— Alexandrië, passeerde 2 Mrt Malta. Stad Schie dam, l Mrt van, Cristobal naar Port Royal. Tra- Janus, 26 Febr. van Curagao te Maracaibo. Utrecht. New York—Java, 28 Mrt van Suez. Wel tevreden. 1 Mrt te Bona, vertrekt 3 Mrt naar Rotterdam. Zaan, 1 Mrt v. Terneuzen te Cardiff. Aalsdijk. New York—Rotterdam, I Mrt te Lon den Alchiba, RotterdamBuenos Aires. pass. 1 Mrt Fernando Noronha. Blommersdijk, New Orleans—Rotterdam, 2 Mrt te Londen. Bonaven- tura (charter), 2 Mrt van Santos naar Ilheos. Delftdijk, 2 Mrt van Cardiff te Antwerpen. Eg- bond. RotterdamBuenos Aires, passeerde 1 Mrt Fernando Noranha. Sommelsdijk, 2 Mrt vfn Singapore naar New York, Aadsum, Rotterdam Calcutta, 2 Mrt te Madras. Bohus (charter), Haifa—Rotterdam, 28 Febr. van Cueta. Gallilea (charter). 25 Febr. van Dakar naar Konakri. Leeghwater, 2 Mrt van Genua naar Port Said. Philae (charter). I Mrt van Aden te Suez. Tiba, 1 Mrt van Montevideo naar Buenos Aires. West- plein» (thuisreis). 1 Mrt van Jeddah naar Suez Zonnewijk (thuisreis), 1 Mrt van Port Said naar Genua. KLEINE VAART. Mies. 2 Mrt van Bergen naar Rotterdam. Nettie, 1 Mrt van Grimsby naar Davonport. Algarve, 2 Mrt van Rouen te Oporto. Arak, 1 Mrt van Barcelona te Valencia. Bier vliet, 1 Mrt van Partington naar Cherbourg. Cascade. 1 Mrt van Antwerpen te Oporto, Dui- veland, 2 Mrt van Rotterdam te Leïth. Gaaster- land, 1 Mrt van Rotterdam te Kingslynn. Glas haven, 2 Mrt van Rotterdam te Esbjerg. Has- kerland. 1 Mrt van Londen te Blyth. Leuveha- ven. 2 Mrt van Vlissingen naar Esbjerg. Llbelle. 2 Mrt van Lissabon te Leixoes. Nato, 1 Mrt van Terneuzen te Antwerpen. Nieuwaal, 2 Mrt van IJmuiden naar Bergen. Ponza, 2 Mrt van Ant- wejpen naar Bilbao. Seaham, 3 Mrt van Londen te Blyth. Trio. Rotterdam—Drogheda, passeerde 28 Febr. Lizard. Viking. 1 Mrt van Grangemouth te Blayden. Walenburgh, I Mrt van Rouen te Lissabon. SLEEPBEDRIJF. Sleepbooten Witte Zee en Tyne van Maassluis, komen de tinbaggermolen Lending halen. Sibt Zwarte Zee met droogdok, van Bermuda naar Montevideo, bevond zich i Mrt 28' 32" Z. en 46' 01" W. Sibtn Ganges en Schelde met tinbaggermolen Kalmoa, van Rot terdam naar Manggar, bevonden zich 2 Mrt 50' De berichten die de laatste maanden over den Wederopbouw gepubliceerd zijn, waren niet hoopvol. Gelukkig komen thans over den woningbouw klanken die iets meer moed geven. De Inspecteur voor de Volkshuisvesting in Noordholland, Ir. H. Meyerinck, verze kerde ons, dat hij vertrouwt, dat in 1947 een zeer belangrijk deel van de 2500 wo ningen, die op het programma van Noord holland staan, ook inderdaad gebouwd zal kunnen worden. Het geheele schema af werken gaat niet, want door den strengen winter ligt de woningbouw reeds maanden stil. Bovendien ziet het er nog niet naar uit, dat weer gauw begonnen zal kunnen worden. Ieder zal begrijpen dat daardoor vertraging moet ontstaan. Met de materialen voor den woningbouw ziet het er thans iets gunstiger uit dan het geweest is. Er komt wat meer hout en bo vendien is een grooter percentage voor den woningbouw gereserveerd. Er zijn evenwel ook moeilijkheden met ijzer. Dit komt om dat men nu aan woningen, om hout te spa ren, meer beton verwerkt. Daarvoor is ijzer noodig. Maar het gaat gelukkig niet om groote hoeveelheden. Als wij er in sla gen een flinke bestelling in het buitenland te plaatsen, dan zijn wij voorloopig uit de ijzer-zorgen. Maar dan zitten wij nog met het glas-tekort. Om de noodgebieden in de wintermaanden zoo goed mogelijk te hel pen, is indertijd al het beschikbare glas daarheen gezonden. Nu baart het zorgen om voor de nieuw te bouwen huizen vol doende glas beschikbaar te krijgen. De Inspecteur durfde zich voor 1947 nog niet aan cijfers over te bouwen woningen binden. Alles hangt immers af van het binnenkomen van de in het buitenland ge plaatste bestellingen aan hout, ijzer en glas. Wel is over HAARLEM te zeggen, dat dezer dagen de gemeente de toestemming kan verwachten voor de gunning van den bouw van 40 woningen aan den Oudenweg en het herstel van 7 woningen die in den oorlog sterk geleden hebben. Eenigen tijd geleden heeft de aanbesteding plaats ge had. De inschrijvingen der aannemers wa ren iets boven de begrooting. Daarom moest onderhandeld worden over enkele versoberingen. De gemeente Haarlem kan thans ook voorbereiden den bouw van 38 woningen voor ouden van dagen. In totaal staat voor Haarlem voor 1947 de bouw van 150 woningen op het schema. Daaronder zijn niet de 40 begrepen die al aanbesteed wei'den. Voor VELSEN, dat zwaar geleden heeft in de oorlogsjaren, stond aanvankelijk een zeer groot aantal nieuwe woningen op het programma. Dat groote aantal zal wel niet bereikt worden, maar de Inspecteur ver trouwt toch wel dat er ongeveer 500 gereed zullen komen. Voor ZANDVOORT is de bouw van 100 woningen voor dit jaar gereserveerd. Reeks ongelukken in Hillegom Maandagmiddag omstreeks half zes deden zich In de Weeresteinstraat te Hillegom drie ongevallen voor, die kort na elkaar een aanzienlijke ravage veroorzaakten. Een personenauto uit de richting Leiden moest op de smalle en gladde strook sneeuwvrijen ij weg tusschen twee geparkeerde paard-en-wa- gens door. met het gevolg, dat zij een tegen- liggende auto raakte. Deze licht beschadigde personenauto werd naar den rechterwegkan.t gereden. Eenige oogenbliiken later kwam een Alkmaarsche vrachtauto met aanhangwagen uit de richting Haarlem die door de dikke mist en den stilstaan-den wagen een botsing met de, uit Zuidelijke richting aankomende tram niet kon vermijden. Met een hevigen klap werd de aan hangwagen verbrijzeld en brokstukken drongen in de voorzijde van den Leidenaar. De tram bestuurder wist zich tijdig uit de voeten te ma ken, zoodat ook hierbij geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Vlak hierna werd een fietser ter plaatse door een remmende en uit glijdende auto van zijn achterspatbord beroofd. Een en ander had een ware verkeerschaos tot gevolg en het duurde geruimen tijd, voor de be schadigde tram en de wachtende auto's het too- neel van de ongevallen hadden ontruimd. De politie, die bijna onmiddellijk ter plaatse was, wijt de oorzaak van de reeks ongevallen voor namelijk aan de gladheid- hoewel nog wordt onderzocht, in hoeverre de verschillende betrok kenen schuld kunnen hebben. AANMELDINGSBUREAU VOOR VRIJWILLIGERS OPGEHEVEN. Het Centraal Vrijwilligersbureau en de daaronder ressorteerende a'anmeldings- bureaux voor oorlogsvrijwilligers zijn per 1 Maart opgeheven. Over aangelegenheden omtrent vrijwilli gers dient men zich thans te wenden tot de afdeeling A V van het ministerie van Oor log, Mauritskade 5355, 's-Gravenhage. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat er geen gelegenheid bestaat, zich als oor logsvrijwilliger bij de Koninklijke Land- Voor HEEMSTEDE was voor 1947 gere kend op 30 a 40 woningen. Daarvan zal evenwel voorloopig nog niet veel kunnen komen, want er is nog geen beslissing ge vallen over den grond waarop die moeten komen. Tenslotte deelde de heer Meyerinck als zijn verwachting mede, dat in het volgend jaar de woningbouw in ons land zóó ver op gang gekomen zal zijn, dat voor het op vangen van den normalen groei der bevol king voldoende huizen gebouwd kunnen worden. Eerst dan kan begonnen worden den grooten achterstand langzaam in te halen. Postverkeer met België wordt goedkooper De Belgische minister van Buitenland- sche Zaken heeft verklaard, dat in af wachting van het sluiten der Belgisch- Nederlandsche economische overeenkomst de posterij-besturen der beide landen aan een ontwerp werken waarbij een aanzien lijke verlaging is voorzien van de porti in het postverkeer tusschen Nederland en België; de datum waarop deze postover- eenkomst van kracht wordt, zal nog nader worden bekend gemaakt. Wat de telefonische en telegrafische ver bindingen betreft: de thans geldende bin- nenlandsche tarieven zijn in beide landen nog te laag om als basis te kunnen dienen voor de eenmaking der telefoon- en tele- graafrechten. Zoodra de binnenlandsche tarieven aan den kostprijs zullen zijn aan gepast, zal de kwestie van de verlaging der tarieven in beide landen nogmaals on der het oog worden gezien. luxe. waarmede het gepaard gaat. iets wat in dezen tijd van uiterste soberheid niet bepaald op zijn plaats zou zijn. Daartegen is aangevoerd, dat de Koning als „hoogste ambtenaar" van het Britsche Rijk deze reis maakt in opdracht van het Kabinet, dat haar noodig oordeelde om de banden met Zuid-Afrika te versterken. Kappers zijn ontevreden Naar de vakgroep „Kappersbedrijven" mededeelt, zijn de kappers niet tevreden over de hun toegestane tarieven, welke niet in overeenstemming zouden zijn met de aanzienlijk gestegen bedrijfskosten. In het bijzonder door het vastleggen van de loonen der bedienden op een veelal be langrijk hooger peil zouden vooral de kleine patroons in de klem komen. De Vakgroep heeft in overleg met de patroons en bediendenorganisaties, den laatsten tijd met het Directoraat-generaal van de Prijzen besprekingen gevoerd over verbetering van het tarief. Blijkens dezer dagen afgekondigde herziening van de Prijzenbeschikking kapperstarieven 1946 is op een aantal punten geen overeenstem ming bereikt. Bovendien worden door het vervallen van de bevoegdheid tot hand having van de tarieven van 9 Mei 1940 vele kappers genoodzaakt hun prijzen te verlagen. Er bestaat voorts ontevreden heid over de indeeling van de zaken in tariefsklassen. De Vakgroep heeft een audiëntie bij den minister' van Economi sche Zaken aangevraagd, teneinde den toestand te bespreken. Valt scherfhout onder de distributie? Voor den economischen politierechter in Arnhem hebben zich eenige inwoners van Culemborg te verantwoorden gehad wegens het koopen en bewerken van hout voor de meuiberfabricage. Het betrof hier eenige meubelfabrikanten, die hout gekocht heb ben, hoofdzakelijk rondhout uit de Betuwe, z.g. scherfhout. De fabrikanten beweerden, dat scherfhout volgens hen geen distribu- tiegoed was. De officier van Justitie be streed dit standpunt want de houtbeschik king spreekt uitdrukkelijk van het niet mogen verhandelen van rondhout. Vele des kundigen werden gehoord, maar hun ver klaringen waren nogal tegenstrijdig, zoo dat de politierechter besloot om deze zaak, welke voor de meubelfabrikanten van prin cipieel belang is, aan te houden om nog nader deskundjg voorgelicht te worden en tevens om te onderzoeken of het hout, dat in diverse meubelfabrieken in beslag is genomen, inderdaad z.g. scherfhout is ge weest. Het is dus heelemaal niet een zelf be dacht pretje. De kosten, aan den tocht be steed, zullen baat afwerpen in den vorm van voortgezette „goodwill" van het Do minion jegens Engeland. Het is logisch, dat de Koninklijke familie bij het vervullen van haar representatieve taak andere maatstaven aan moet leggen dan „gewone" burgers. Zonder eenig vertoon zou een der gelijk bezoek weinig indruk maken. Het getuigt niet van een ruimen blik, wanneer dit niet wordt ingezien. Ook is opgemerkt, dat er in Zuid-Afrika minder gewenschte toestanden heerschen, o a. op het gebied van behandeling der kleurlingen. Is er eenig verband tusschen het Koninklijk be zoek en deze situatie? Neen, de Koning is het constitutioneel hoofd van de Unie van Zuid-Afrika, doch hij is niet verantwoor delijk, noch is Engeland dat, voor de bin nenlandsche toestanden iin dat land. Truman in Mexico President Truman is voor een bezo van drie dagen in Mexico-stad gearriveerd Hij kwam er Maandagochtend aan met zi vliegtuig „De Heilige Koe" en werd doe? president Aleman verwelkomd. Vrijda^ 7-i Truman in Mexico een rede houden. Harddravers in Spaarndam De belangstelling voor wedstrijden met an sleden is de laatste weken bijzonder groot f' Hoofddorp en Halfweg waren eenige duizen(1 bijeen. Morgen. Woensdagmiddag, komen harddravers in Spaarndam bijeen voor een in- latie-wedstrijd. De paarden Gonny D.. Ami-'.' Alouez. Fiat V.. Zampa van N. Z. en Joep len o.a. aan de start verschijnen. Door de strijden in andere plaatsen zijn de dieren ai <>0!, gewend aan de gladheid. Geldprijzen tot°pJ bedrag van f 1000 zijn uitgeloofd. In de morgenuren wordt een wedstrijd voo boerenpaarden gehouden, waarvoor luxe nrj|!!r beschikbaar zijn gesteld. Er wordt volgens at" valsysleem gereden. Röntgenstralen regelen hollen-kleuren Vijf en twintig jaar geleden: het Amster- damsche O. L. Vrouwe Gasthuis. Een man, in witte jas gebogen over eenige bloembol len. In de nabijheid een Röntgen-installatie. Een teleurgesteld gezicht: de proef is mis lukt. Negentien zeven-en-veertig: De kassen van een Hillegomschen bollenkweeker. Vele mannen in winterjassen, gebogen over een schat van bloemen, waaronder de schoon ste kleuren en de edelste vormen. Blije gezichten: de proeven zijn geslaagd! Hoe de bioloog dr. W. E. de Mol in het klein begon en hoe zijn arbeid uitgroeide lot een belangrijke bijdrage in Neerlands welvaren, is een belangwekkend deel van ie geschiedenis der bloembollencultuur. In 1922 begon dr. W. E. de Mol aan zijn proefnemingen, die sindsdien een groote vlucht hebben genomen en waarvan de Nederlandsche bloembollenkweeker dag aan dag de vruchten plukt. Dr. de Mol pro beerde na te gaan, hoe zich de kern- en celdeeiingsprocessen binnen de bruine „rok" van een bol zich gedroegen, wanneer zij zich moesten voltrekken onder de stra len van het Röntgenapparaat. Hoewel in het begin de proeven op een teleurstelling uitliepen, liet de onderzoeker zich niet uit het veld slaan en menige kweeker zal zich nog de opzienbarende publicaties van 1937 herinneren over de bestralingen in het la boratorium der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Reeds in 1929 bleek, dat kleur en vorm van hyacinten en tulpen zich wijzigen, wanneer de bollen met X-stralen behan deld worden. Bovendien kwam aan het licht, dat deze veranderingen erfelijk waren, zoodat het mogelijk was een geheel nieuwe variëteit te ver lcr ij gen. Met den steun van een bedrijf in Lisse werden de proefnemingen met kracht voortgezet: de geallieerde bombardementen tijdens de bezetting dreigden een spaak in het wiel te steken maar gelukkig konden de uitgezette proefplanten doorloopend onder controle blijven. Vele nieuwe soorten. Thans, een kwart eeuw na de eerste schuchtere pogingen van dr. de Mol kan de Nederlandsche bollenteelt reeds op 40 nieuwe soorten wijzen, welke geheel door Röntgenbestraling ontstonden. In Hillegom wordt op dit moment on derzocht, hoe de producten van de bestra ling zich tijdens de zoogenaamde „vroeg- bloei" gedragen. Een kleine tentoonstelling toont de wonderlijke resultaten van een kwart eeuw „röntgentulp", waarin de na tuur zoo doelbewust en succesvol gedwongen haar gewonen koers te wij zigen. Wanneer we moeten verklaren, hoe h*t mogelijk is, dat een simpele bol zich dnor bestraling anders gaat gedragen, dan van hem verwacht wordt, dan kunnen ave hel dank zij den arbeid van dr. de Mol, als een „atoomkwestie" omschrijven. Er wordt m. melijk in den bo! een verschuiving jn atoomgroepen die straks de kleur en d n vorm bepalen, teweeg gebracht en sofi worden zelfs atomen uitgeworpen, zoodat een bestaande eigenschap volledig Ver. dwijnt. Jaren zijn er vaak voor noodig, om een kweeker het gewenschte resultaat op W gebied van allerlei cultuureigensehapren zijner bollen te doen zien en de röntgenolo. gie kan óf deze veredeling geheel overiy. men óf kleine correcties aanbrengen, ije de bloem straks het gewenschte aanzri zullen geven. De „finishing touch" kan dus door het röntgenapparaat eveneens worden aangebracht: een klein tipje meer geel san de bloembladeren, een donkerder bladlonf en de vele kleine verschillen, welke een bol bot een prima product kunnen stempelen. Onze boter-export liangt niet van kwaliteit af Naar aanleiding van ons artikel overde boter-positie in de naaste toekomst ver zoekt de secretaris van den ALgemecnen Nederlandschen Zuivelbond ons er nog eens met nadruk op te wijzen, dat het hier niet gaat om een kwaliteitskwestie. Er is nog een groot vet-tekort in de wereld en wan neer men den handel in spijsvetten vrij zou laten, zou er, bij een veel grootere boter- productie dan wij thans hebben, op dit mo ment nog zeer voldoende afzet zijn te v den. Onze export is nu echter nog geh gebonden door regeeringsmaatregelen, ook van de zijde der buitenlandsche regeerin gen, en onze export-handel geschiedt groo. tendeels van regeering tot regeering. Vrij. wel in elk land worden de prijzen van re- geeringswege vastgesteld en uit monetaire overwegingen doet men dat ook bij de be paling van den importprijs. In hoeverre deze situatie anders zal zijn. zoodra wij hie- over eenigen tijd een export-surplus van boter hebben, valt niet met zekerheid vast te stellen, maar afgaande op de huidige om- standigheden, kan niet anders worden g zegd dan dat de boter, als zijnde een arti kel dat onder sterk concurreerende om standigheden geleverd moet worden, weinig exportkansen heeft, tenzij men genoegen zou nemen met een prijs, die lager ligt d onze productie-kosten. Behalve uitbreiding der kaasmakerij is daarom ook het drukken van de productie kosten voor de boter noodzakelijk. U" N. en 3' 30" w. sibt Maas met moiortanker macht aan te melden. Men kan zich alleen Vild'ka* arriveerde' 2 Mrt van IJmuiden te I nog als vrijwilliger melden voor den rijks- Bchiedam, zeedienst. Plotseling ging van ons heen onze eenige lieveling CORUY in den leeftijd van pl.m. 15 maanden. Haar bedroefde Ouders Joh. v. Dongen. A. v. Dongen-de Kok. Baanstraat 100, Beverwijk De Engelenmis en begrafe nis zullen plaats hebben te 8.30 u ln de kerk v. O. L. Vrouw v. Goeden Raad te Beverwijk, Arendsweg. Met groote vreugde geven wij U hiermede kennis van de ge boorte van onzen Zoon die de namen zal dragen van een zijner onvergetelijke broertjes ROBERT JAN. Waterlandweg 4, Driehuls. Zondag. 2 Maart. J v. Zwleten B- v. Zwleten-Zandvoort ROZENSTRAAT 7—9 GEDIPL. KRAAMVERZ. o.a. in inrichtingen werkz. gew. z pl. liefst ged. v. d. dag. Br. L i207 bur. van dit blad WOXÏXGRITL. Bovengedeelte van huis te IJm -O. (geen me- debewonlng) bev voor-, ach ter- en zijkamer", keuken en zolder, voor- en achterbalcon, gr. schuur en tuin op netten stand, huur f 5 p. w. voor gr. huis tot f 40 per maand in Gem. Velsen. Brieven L 1206 bur. v d. blad. Net persoon vraagt DEGELIJK KOSTHUIS in liefst kl. gezin voor a.s Zaterd. omtrek Vel- serweg óf sluizen. Adres bur. van dit blad. Jong echtpaar zoekt KAMER met stookgelegenh. omg. Vel sen. Adres: Wijk a. Zeeërweg 61, IJmuiden-O Te koop: kleine BROEDMA CHINE met baby kunstmoeder De Jong, Willemsbeekweg 20, IJmuiden-Oost. Te koop: n.we HEEREXJAS. Adres te vera. bur. v. d. blad. GEVRAAGD: een meisje voor heele of halve dagen of van 94 u. en een werkster Aanm. Kluyskenslaan 16, Santpoort-Station. ALBERT HEIJN vraagt voor spoedige indiensttreding een flinke LEERLING KRUIDENIERSBEDIENDE Persoonlijk aanmelden in het filiaal te Velsen, Driehuizer- kerkweg 93. IJSCLUB NOVA ZEMBLA SPAARNDAM Woensdag 5 Maart, 's morgens 10 uur HARDARREN VAN BOERENPAARDEN Fraaie luxe prijzen Gelegenheid tot inschrijving bij L. Biesheuvel, Westhof, Spaarndam, Tel. K 2564 no. 2S3. 's Middags 1 uur INVITATiEWEDSTRlID voor HARDDRAVERS Deelname o.a. van Gonny D, Anzolor, Alouez, Fiat V, Zampa van N. Z., Johanna S, Joep en Zolar. Ruim 1000.aan prijzen. Speciale busverbinding vanaf Haarlem Station vanaf 's morgens half tien. Programma aan het terrein verkrijgbaar. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. HAARLEM Gevraagd voor onze Centrale Werkplaats bankwerker voor niet volleerde krachten gelegenheid zich onder deskundige leiding verder te ontwik kelen. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties met uit voerige inlichtingen aan: Personeelafd. Kousen- fabrieken HIN N.V., Zijlweg 136, Haarlem. Him, bam, beieren De koster lust geen eieren. 1 IVat lust bij dan? Koeken uit de pan Maar.van HONIG'S BAKMEEL dan! U/aarem juist Zwartkop Shampodor Omdat Zwartkop Shampodor Uw haar het ondefinieerbare „iets" geeft, waaraan gewone ■hampoon niet kan tippen. Zwartkop Sham podor - het oudste zeep- en alkalivrije haaf waschmiddel - is niet bij toeval ontdekt, doch een product van jarenlange onderzoekingen. Vertrouw Uw haar slechts toe aan de vol komen veilige Shampodor BLOND DONKER KINDER-SHAMPOON STOOMWASSCHERU 3- NIJSSEN Scheepmakersdijk 23, Haarlem, Tel. 21747 Wij kunnen u thans de verheugende mededeeling doen, dat wij nog eenige nieuwe cliënten aan kunnen nemen. Iedere wasch wordt apart ge- wasschen en voor dat deze de wasscherij verlaat wordt deze nog eens zorgvuldig gecontroleerd, zoodat van vermissing geen sprake kan wezen. De wasschen worden Dinsdags gehaald en de zelfde week Vrijdags weer helder en compleet thuisbezorgd. Speciale afd. Fijngoed. Onthoudt dit goed Bij NIJSSEN geen vermissing van Uw goed Dus nu niet langer dralen Laat ISijssen de ivasch halen Wij bezorgen door geheel Noord- en Zuidholland met eigen autos.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4