IJmuider Courant Engeiands Nooden. Alliantie van Duinkerken geteekend Brandweer-auto's sneeuwden in AGENDA VAN MOSKOU: Viermogendhedenpact en Dardenellenkwestie zullen ook worden besproken Trygve Lie wil noodcommissie instellen voor het Palestijnsche vraagstuk Y'Irrf De mijnwerkers doen Zondag weer vrijwillig dienst Langzame stijging van temperatuur glc Jaargang No. 18375 -• Kennemerlaan 154, Tel Redactie en strata 5«7 Haarlem- Gr Houtstr 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. prSrtl z'B Spaarne 12' Tel 127,3 10132 WoensSag 5 Maart 19 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs pet week 31 cent. per kwartaal f 4,- Franco per post 4,50 Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „Jen van velerlei aard. waarin Dr S-Brittannie thans verkeert, hebben miae bladen ertoe gebracht de alarm- somm.aC trotsche Albion te luiden. U°Amerikaansche pers, nooit geheel vrij Be ivnliteit is ermee begonnen. Europee- X Malen z«n gevolgd' °01;. Ned?,r';an'd- V ,1 ,iin het dan conservatieve, bij wie K „Ui dat de Labour-regeering het zal kennelijk vader der gedachte is. *aSr!« ziin er gemakkelijke aanleidin- 0renmr zulk betoog. Een Witboek en een gen «i-che Nota hebben de zwakte van KÏÏ* eccnomischen toestand blootge- a mei een openhartigheid, die herinnert rhurchill's gewoonte, om de dingen naam te noemen ook als het in den b:J I slecht «ing. Maar buitendien hebben 10 hS sommigen den indruk gewekt, dat 2 regeering de vakverenigingen teveel .„iet en zonder haar goedkeuring niet tot mende maatregelen komt. Engelands hpidsnroductiviteit is te laag, hetgeen laakbaar zoowel aan tekort aan arbeids krachten als aan arbeidslust geweten moet Xn En de vakvereenig:ngen hebben verzet tegen invoer op groote schaal van buitenlandsche arbeiders "—»»-■ t™. dan nog de kwade uitwerkm; rtpn En de vakvereenigingen hebben O verzet tegen invoer op groote schaal van buitenlandsche arbeiders. Daarbij komt °oe de kwade uitwerking van de kolen- die het ambitieuse program tot ver- 3n» van de industrieele productie voor- „i. "teniet heeft gedaan en veroorzaakt rï gebrek aan vooruitziend beleid bij LVhetrokken minister. Gas en electriciteit S 5u gerantsoeneerd en de Britten zuch- f' „der het soort winter-miseres, dat 2, bii langdurige ervaring bekend is. Zij er niet aan gewend en vinden het dus propr dan wij. Onlangs heeft de Labour-regeering mede gedeeld dat Groot-Brittannië zich binnen vijftien'maanden uit Britsch-Indië zal te rugtrekken, hetgeen het prijsgeven van een koloniaal gebied beteekent. Dit Lbp een lange voorgeschiedenis hebben, Siezich volstrekt niet tot toezeggingen van Labour-regeeringen beperkt, maar het geeft een gemakkelijk extra-motief om te ver klaren dat Albion aan den rand van den afgrond staat. Daar wordt dan bijgevoegd, dat de enorme krachtsinspanning in den oorlog teveel voor het volk geweest is en dat het trouwens vóór dien oorlog al tee kenen van inzinking toonde. Ongetwijfeld zijn er in Engeland zelf ook onheilsprofeten. Die vindt men bij ieder volk als de tijden slecht zijn. Het zijn de pe«imisten en sceptici, die schrikken van de moeilijkheden en het opgeven. Wij ken nen dat ook. Maar de kracht van een volk als het Britsche, evenals van het Neder- landsche, is dat het een kern bezit die nooit opgeeft en die het steeds weer door de zware tijden heen helpt. Na den eersten wereldoorlog, toen het volk evenals nu oorlogsmoe was en de volkskracht onder mijnd scheen, waren er in Engeland even eens sombere voorspellers die zeiden: „The country is going to the dogs", hetgeen de klassiek-geworden term is en vrij vertaald wil zeggen: „Wij gaan naar de haaien". Maar de vertegenwoordigers van den taaien Sritschen geest lachten erom, zich herin nerend dat dit historische woord altijd was gelogenstraft. Zij zeiden erbij, en dat is typisch-Engelsch: „We'll muddle through" wij modderen ons er wel door. Dat was in een tijd van diepe ontwrichting van de arbeidsmarkt: van werkloosheid op groote schaal en massale stakingen. Het optreden van de eerste Labour-regeering bracht een schok in conservatieve kringen teweeg, maar de doorgewinterde Britsche democra tie ving dien schok met volkomen zeker heid op. Zeker heeft Groot-Brittannië nimmer in zulk een gevaarlijke positie verkeerd als in 1940, toen het na de Duitsehe verovering van het Europeesche vasteland een jaar lang geheel alleen tegenover de Duitsehe overmacht stond. Het groeide in vastbe radenheid en kracht naarmate de gevaren grooter werden. Bij ons, die er onze red ding van het Duitsehe gevaar aan te dan ken hebben, bestaat zeker geen aanleiding om twijfel aan het Britsche uithoudings vermogen en aan de Britsche energie in critieke omstandigheden uit te spreken. In tegendeel. En dat oorlogsmoeheid haar uit werking in Groot-Brittannië heeft doen gelden behoeft voor ons geen reden tot groote verwondering te zijn, gezien onze eigen ervaringen en die van andere landen. De aangekondigde Britsche aftocht uit In- dië zal menigee», die er nog niet veel van begrepen had, een licht hebben doen op gaan omtrent de verschijnselen, die zich in algemeenen zin in het Verre Oosten hebben geopenbaard, al wordt daardoor niet aan getoond dat het tot een Nederlandsehen aftocht uit Indonesië zou kunnen komen. Want de omstandigheden en de ontwikke ling der bestaande verhoudingen in beide gebieden zijn verschillend. Het is intus- schen duidelijk genoeg, dat de Engelschen zich verder samengaan met Brit-sCh-Indië in den vorm van een wederzijdsche vrij willige samenwerking voorbehouden en daar juist met groote zorgvuldigheid de grondslagen voor leggen. De geschiedenis van hun verhouding tot de Dominions, die volkomen zelfbesturend zijn en alleen on der het statuut van Westminster, onder de Kroon, in den vorm van het Britsche ge- meenebest met het moederland zijn ver bonden, maar het in twee wereldoorlogen houw hebben bijgestaan uit vrijen wil geeft een duidelijk beeld van het mees terlijke Britsche inzicht in zulk een ont wikkeling. Het is verstandiger die te be- studeeren en er iets van te leeren, dan tel kens weer den ondergang van Groot-Brit tannië te voorspellen en door de feiten te worden gelogenstraft. Een tijdelijke "inzin king na een oorlog bewijst niets en een wintersohe kolencrisis heeft op de duur zame ontwikkeling van zaken wellicht juist gimstigen invloed. Het zijn in Engeland al tijd de tegenslagen, gevolg van begane fou ten of tekortkomingen, geweest die tot groote ontplooiing van energie hebben ge leid. Het aangekondigde Britsoh-Fransdhe ver drag kan van groote beteekenis blijken te zjjn als eerste stap in een komende West- Europeesche samenwerking. Die is van meer belang dan alarm over Engeland. R. P. Enthousiasme veor Truman kost twee dooden en vier gewonden Bij een stormloop op de poorten van het stadion van México City, werden twee Personen onder den voet g'eloopen en ge- ^'er an,cleren werden gewond. De reden van dezen stormloop was het feit, dat president Trumann en de Mexicaan se president Alêman zich onder de toe schouwers bevonden. „Wijzullen nooit toelaten dat iets deze eenheid vernietigt Dinsdagmiddag om vier uur hebben de Britsche minister van Buitenlandsche Za ken Ernest Bevin en zijn Fransche collega Georges Bidault in een korte ceremonie de vijftigjarige militaire, politieke en eco nomische alliantie onderteekend. De on- derteekening vond plaats in het door den oorlog geteisterde Duinkerken, de plaats van waaruit zes en half jaar geleden de bloem van het Britsche leger uit Frankrijk geëvacueerd werd. De onderteekening van dit historische „Pact van Duinkerken" vond plaats in de onverwarmde, van een nieuw wit verfje voorziene ontvangkamer van de plaatselijke onder-prefectuur het eenige openbare gebouw in deze stad dat uit vijf jaar van veldslag, bombardementen en beleg on beschadigd te voorschijn is gekomen. Elk der beide ministers teekende een copie van het verdrag in zijn eigen taal met zijn eigen pen. Vervolgens verwissel den zij van copie en teekenden opnieuw, aldus meldt Un. Press. Bidault was omstreeks twee uur per trein uit Parijs gearriveerd. Bevin die per auto uit Calais kwam waar hij met de Kanaalboot Invicta uit Dover arriveerde, bereikte Duinkerken precies een uur la ter. Na een rit door de geteisterde straten die dik omzoomd waren met een juichende Fransche menigte werd hij door Bidault op de onder-prefectuur ontvangen. Toen Bevin uit zijn auto stapte speelde een mi litair muziekcorps het Engelsche volkslied. Even voor de onderteekening hielden beide ministers een korte redevoering waarin zij den nadruk legden op de histo rische keus van Duinkerken en de lang be staande vriendschap tusschen het Britsche en het Fransche volk welke door dit ver drag verder verzekerd zou worden. De Fransche minister zei nog dat dit geen „ex clusief verdrag" was en hij wees op de „nauwe banden" die beide landen hebben met de Vereenigde Staten en „ook de volkeren die gewoonlijk de kleine naties genoemd worden". Bevin zeide dat dit verdrag de entente tusschen Frankrijk en Engeland voortzet, een verdrag dat nooit werkelijk verbro ken is. „Wij zullen nooit toelaten dat er iets gebeurt dat de eenheid zal vernieti gen welke dit verdrag symboliseert". Spoedig na de onderteekening vertrok Bevin per auto naar Calais op weg naar Moskou. Bidault keerde naar Parijs terug per specialen trein. Hij zal zijn adviseurs ontmoeten en binnenkort naar de Mosco- vische ministersconferentie vertrekken. Bevin doet een belofte De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, die op weg is naar Moskou, heeft te Brussel verklaard: „Ik heb zooeven een bondgenootschapsverdrag Bauxiet-winning in Suriname brengt ieder jaar meer op Geheele opbrengst naar Amerika Bauxiet, de grondstof voor de aluminium- productie, wordt slechts op enkele plaat sen der wereld gevonden en het feit, dat Suriname een van die plaatsen is, heeft dit Nederlandsche gebiedsdeel een belangrijke plaats bezorgd in de economische ranglijst der landen. Bauxiet komt vooral \oor in de Vereenigde Staten, Frankrijk en Suri name, doch de behoefte van de ontzaglijke industrie der Vereenigde Staten wordt door de winning in eigen bodem allerminst gedekt. Tijdens den oorlog was de op brengst van Suriname een belangrijke bij drage tot de opvoering der vliegtuig industrie in Amerika, en ook thans, na den oorlog, wordt de geheele opbrengst nog naar de Vereenigde Staten uitgevoerd, waar het aluminium ook bij de vredesindustrie een „gewichtig" element vormt. Het hoogste productiecijfer van Suriname werd in het oorlogsjaar 1943 bereikt, toen er 694.541 ton werd gewonnen. Sinds het begin van de productie in 1933 is de op brengst steeds gestegen, behalve in 1945, toen slechts 643.187 ton werd geproduceerd. Wat 1946 heeft opgeleverd is nog niet be kend; doch men raamt het cijfer op 726.543 ton, dus een nieuwe vooruitgang. Deze cij fers werden bij informatie door onzen Haagschen correspondent verstrekt door het ministerie van Overzeesche Gebieds- deelen, dat verder mededeelde, hoe deze geheele opbrengst ook thans nog naar de Vereenigde Staten gaat, waarvoor de re geering van Suriname een aandeel in de financieele opbrengst geniet in den vorm van z.g. royalties. De aldus gekweekte de viezen worden gebruikt ten behoeve van Suriname zelf. ATOOMONDERZOEK IN BELGIë. Door den Belgischen minister van On derwijs is op de begröoting van zijn de partement een amendement ingediend, waarin tien millioen francs worden uitge trokken voor subsidie aan het „Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek", ter bevordering van de navorschingen be treffende de „kernphysica". Tegelijk met de bekendmaking van de bepalingen van het Fransch-Engelsche bondgenootschapsverdrag hebben de re geeringen van Engeland en Frankrijk een verklaring gepubliceerd, waarin zij uitdrukking geven aan haar verlangen een verdrag tot stand te brengen tus schen de V. S.. Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie met het oog op de ont wapening en demilitariseering van Duitscliland. met Frankrijk geteekend en ik hoop op recht, met België een dei-gelijke overeen komst te kunnen sluiten". Bevin vervolgde: „De socialistische re geering zal alle mogelijke maatregelen ne men, opdat er nimmer een misverstand zal kunnen ontstaan, die een nieuwe agressie zou kunnen veroorzaken. In het Westen heeft men genoeg ellende ondervonden. Groot-Brittannië is er zich van bewust, dat het een leidende taak moet vervullen bij het vrijwaren van de wereld van een nieu wen strijd in het Westen". In den afgeloopen nacht ontstond om streeks half twee brand op den zolder van de aan den Slaperdijk te Haarlem geves tigde borstelfabriek „Eureka". De brandweer rukte met de autospuit en den ladderwagen uit, doch moest in het gezicht van den brand den strijd met de sneeuw opgeven. De manschappen hebben hun wagens laten staan en zijn te voet met klein bluschmateriaal naar de borstelfa briek getogen. Met behulp van omwonenden bluschten zij het vuur, dat tot den zolder beperkt bleef. De oorzaak van den brand staat nog niet vast, al heeft een onderzoek uitgewezen, dat de vuurhaard zich bij den schoorsteen bevond. Oververhitting van de kachel is dus niet uitgesloten. Na het blusschingswerk zijn de brand weerlieden geruimen tijd bezig geweest met het uitgraven van hun rollend mate riaal. Dinsdagavond ontstond een begin van brand in de huiskamer van den landbouwer P. v. d Ban aan den IJweg nabij Hoofddorp. Een olie kachel was in brand gevlogen. Met eigen mid delen slaagde de familie er in het vuur te blus- sohen. waarbij o.a. van sneeuw gebruik werd gemaakt In de huiskamer werd groote schade aangericht. De inmiddels gewaarschuwde brand weer behoefde niet op te treden. Reuter heeft thans de gespecificeerde onderwerpen die door de groote vier op de conferentie in Moskou zullen worden be sproken, gepubliceerd. Volgens deze be richtgeving komen thans op de agenda van de conferentie de volgende punten voor: De politieke en economische problemen van Duitschland; de toekomstige status van Duitschland; plannen voor de uitein delijke uitvoering der vredesverdragen; Amerikaansche voorstellen voor een vier- mogendhedenverdrag; het Rulirgebied en zijn steenkool en het onafhankelijkheids verdrag voor Oostenrijk. Hieraan zal mogelijk nog worden toege voegd het probleem van de toekomstige controle op de Dardanellen. Behalve in zake het onafhankelijkheidsverdrag voor Oostenrijk bestaat op alle genoemde pun ten een groot verschil van meening tus schen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Wat de inleidende besprekingen betreft is het belangrijkste vraagstuk, welke rol de kleinere mogendheden moeten spelen bij het opstellen van het vredesverdrag De eerste foto's van den bomaanslag op de officiersclub in Jeruzalem, waarbij negen tien dooden vielen. Gewonden worden per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De Engelschen namen terstond na den aan slag uitgebreide veiligheidsmaatregelen. Een machinegeweerpost op een dak aan den rand van een der veiligheidszones. Wintersport Wedstrijd voor harddravers uitgesteld tot Zaterdag In verband met den sneeuwval van den afgeloopen nacht heeft het bestuur van de IJsclub „Nova Zembla"- te Spaarndam be sloten de wedstrijden voor harddravers uit te stellen tot Zaterdag. Het woord is aan. Terentius: Het is de plicht van een vader, zijn zooti eraan te gewennen dat hij goed moet handelen meer uit eigen beweging dan uit vrees. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Vereenigde Volken, heeft informeel de vorming van een noodcommissie voorge steld om de Palestijnsche kwestie zoo spoe dig mogelijk te bestudeer en. Volgens wel ingelichte kringen laat Lie het voorstel op het oogenblik onder gedelegeerden circu- leeren met de bedoeling het formeel aan alle 55 leden voor te leggen, wanneer vol doende gedelegeerden zich met het plan accoord verklaren. Lie heeft geen meening te kennen gegeven over den omvang van de commissie, maar hij schijnt van oordeel te zijn, dat een groot aantal landen er in ver tegenwoordigd moeten zijn. Naar vernomen wordt staan de Britsche afgevaardigden sympathiek tegenover het plan van Lie, maar over de houding van de Vereenigde Staten heeft men nog geen en kele aanwijzing. met Duitschland. Op dit punt hebben in de eerste plaats de Britsche dominions hun aanspraak op een zoo groot mogelijk aan deel in dit werk krachtig naar voren ge bracht. De oplossing van het Duitsehe pro bleem zal een eindeloos geduld en een groot staatsmanschap vereischen. Momen teel bestaat het gevaar, dat Duitschland in tweeën zal worden gedeeld, waarbij de Oostelijke helft onder Russischen invloed zal komen. Rusland staat een gecentrali seerd Duitschland voor; de Weste lijke mogendheden zullen aandringen op de vorming van een soort statenbond. Voorts zal men niet kunnen ontkomen aan een zwaren strijd over de Oostelijke grens van Duitschland, welke aangelegen heid door de Sovjet-Unie als in feite reeds geregeld wordt beschouwd. Het Rijnland en het Ruhrgebied vormen op zichzelf reeds groote en belangrijke problemen. In het licht van het bovenstaande zijn de groote vier niet voornemens op de eerst komende conferentie de voorwaarden van het vredesverdrag met Duitschland vast te stellen. Zij hopen slechts in staat te zijn •het eens worden over het fundament, waarop tenslotte het vredesverdrag zal kunnen worden gebouwd. Straatgevecht in Tripolis eischt veertien dooden Toen Dinsdag te Beiroet in de Libanon duizenden menschen bijeen gekomen wa ren, om Fawzi Ed-din el Kawakdji, den lei der der opstandelingen tijdens de Palestijn sche troebelen van 10 jaar geleden, in zijn geboortestad te verwelkomen, ontstond een dispuut tusschen twee notabelen, d'ie elkaar neerschoten. Onmiddellijk raakten de volgelingen van beide mannen in ge vechten gewikkeld, waarbij veertien doo den en vijftig gewonden vielen. Communistische nederlaag in China Het Chineesohe ministerie van natio nale defensie maakt bekend, dat regee- ringsstrijdkrachten ten Zuid-Oosten van Tenhui, 63 mijl ten Noord-Westen van Tsjangtsjoeng, zestigduizend man commu nistische troepen hebben ingesloten bij een der „grootste nationalistische overwinnin gen van den burgeroorlog". Volgens het ministerie zijn twintigdui zend Chineesohe communisten vernietigd; een kwart millioen communistische man schappen zijn naar het Noorden gevlucht. (U.P.) SK l ttx Ir Si irj De situatie in Palestina in beeld. Volgens bronnen uit de naaste omgeving van Lie, zou de taak van de commissie voornamelijk bestaan in het verzamelen van gegevens, het hooren van diverse per sonen en in het algemeen de voorbereiding van een rechtvaardige en een snelle beslis sing door de Algemeene Vergadering in den aanstaanden herfst. Kamer van Koophandel zal jubilarissen huldigen De Raad van Bijstand van het kantoor Haarlem der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, die reeds eenige vergaderingen in besloten kring heeft gehouden, komt Dinsdagavond 18 Maart in openbare zitting bijeen. Mr. Th. H. de Meester zal spreken over het han delsverkeer met Duitschland. Na afloop der vergadering zullen de heeren H. J. L. Klein Schiphorst en G. Deddens, die 25 jaar deel uitmaken van de kamer, gehuldigd worden. Zilver-dieven gearresteerd In September van het vorig jaar troffen twee Haarlemsche rechercheurs bij een opkooper een hoeveelheid tafelzilver, ter waarde van zeshonderd gulden aan, die kennelijk van diefstal afkomstig was. Na eenigen tijd bleek, dat het spoor naar Gro ningen leidde, waar men inderdaad eenige keurige staaltjes van speurderswerk den dief, een zekeren H. J. F., kon ar resteeren. Zijn handlanger L. A. B. is eveneens in verzekerde bewaring gesteld- TSJECHO-SLOWAKIJE EN BELGIë SLUITEN CULTUREEL VERDRAG. De Tsjecho-Slowaaksohe regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan een cultu reel verdrag met België, dat in den loop van deze week geteekend zal worden tij dens het bezoek van den Belgischen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, aan Praag. Minister Spaak wordt hedenavond in de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad verwacht en zal de gast van de regeering zijn. In de Tsjecho-Slowaaksche pers zijn reeds hartelijke artikelen aan de betrekkingen met België gewijd, in afwachting van het bezoek van den Belgischen staatsman. Een Zionistische woordvoerder verklaar de, dat de Zionistische organen in principe geen bezwaar hebben tegen de voorgestel de commissie mits de Britsche regeer ing intusschen de mandaatsvoorzieningen be treffende immigratie en aankoop van land ten uitvoer brengt. De woordvoerder ver klaarde voorts, dat art. 80 van het Hand vest der U.N.O. duidelijk inhoudt, dat on derhandelingen voor een nieuwe overeen komst inzake Palestina geen verandering brengen in de bepalingen van bestaande in ternationale verdragen en de Britsche re geering en de Algemeene Vergadering tus schen nu en September niet het recht heb ben de uitvoering van de mandaatsvoorzie ningen op te schorten. Levenslang geëischt tegen Haagschen roofmoordenaar Op 22 Januari 1946 werd op een puin hoop aan de Hekkelaan te 's-Gravenhage het lijk gevonden van den gepensioneerd oud-Indisch militair J. Sackman, die door slagen met een bijl op het hoofd en door worging om het leven was gebracht. Het resultaat van moeizaam speurderswerk der Haagsche politie was, dat zich voor de Ar- rondissements Rechtbank eenige typen uit de Haagsche onderwereld hadden te ver antwoorden. De hoofddader was H. G. O., medever dachten B. de B., diens moeder N. A. S. en de vrouw P. J. T. Sackman, die op den dag van den moord aan O. had medegedeeld, dien dag zijn pen sioen ad f 132— te hebben ontvangen, werd onder den invloed van sterken drank aangetroffen in de Boekhorststraat en is toen door O., de B. en de vrouw T. meege troond naar het perceel Nieuwe Haven 196, waar hij werd vermoord en beroofd. Zijn lijk werd vervolgens naar de Hekkelaan gebracht. De B. werd beschuldigd het eerste con tact met het slachtoffer te hebben gezocht en het te hebben meegetroond, alsmede bij den moord de behulpzame hand te hebben geboden. Daar hij grif bekende en zijn ver minderde toerekeningsvatbaarheid vast stond, alsook, dat hij geheel onder den in vloed van O. stond, meende de officier van justitie niet meer te moeten eischen dan een gevangenisstraf van 5 jaar met ter beschik king stelling van de regeering. De vrouw T. noemde de officier de meest actieve van- de bijfiguren. Zij heeft den moordenaar het wapen verschaft en eveneens bij den moord geholpen, waarna ook zij zich door roof verrijkte. Daar ook in dit geval 'sprake was van gebrekkige geestvermogens en vermin derde toerekeningsvatbaarheid, luidde de eisch tegen deze „afschuwelijke harpij" zooals de officier haar betitelde ook 5 jaar met ter beschikking stelling. Vrouw S., moeder van De B., hoorde 3 jaar met ter beschikking stelling tegen zich eischen we gens het verleenen van gelegenheid tot den moord in haar woning en het aannemen van een bedrag van f 5.van den buit. De hoofddader O. bleef tegen de meest bezwarende getuigenverklaringen in ont kennen. Deze man, die vroeger reeds 7 jaar ge vangenisstraf onderging wegens doodslag, diende volgens den officier voorgoed uit de maatschappij te worden verwijderd. Daar om eischte hij tegen O. levenslange ge vangenisstraf. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Citroenen250 gram Zure bon en zoete prijzen Donderdag wordt in de bonneniijst voor alle leeftijdsgroepen een voorinleverings- bon bekend gemaakt voor 250 gram ci troenen. De chocolade-industrie mag voortaan haar productie voor een kwart richten op de vervaardiging van bijzondere artikelen. Voor deze artikelen zijn uitzonderings- prijzen toegestaan, die voor chocolade-ree- pen, chocolaadjes en bonbons ten hoogste resp. 33, 45 en 60 cent per 100 gram be dragen. Voor het overige deel van de productie blijven als maximumprijzen voor choco lade-reepen, chocolaadjes en bonbons resp. 24, 30 en 30 cent per 100 gram gelden. Het publiek kan in de winkels behalve in luxe zaken te allen tijde de laag ge prijsde chocolade verlangen. De beheerder der Nederlandsche steenkolenmijnen heeft een bekendmaking doen ophangen op de verschillende mijnbedrijven, waarin hij zegt: „Nu de winter abnormaal lang duurt en daardoor ernstige gevolgen voor onze mede burgers ontstaan, hebben zoowel mijnwerkers persoonlijk als in groepen mij verzocht nogmaals de gelegenheid open te stellen om een Zondag vrijwillig te werken. Aange zien mij verder bekend is, dat verschillende ziekenhuizen, sanatoria en huizen voor ouden van dagen geen kolen meer hebben voor verwarming, heb ik gemeend mij in verbinding te moeten stellen met de besturen van de vakorganisaties, die het plan, om nogmaals een Zondag gelegenheid tot werken te geven, ten volle ondersteunen. Na dit'overleg en na hiervoor toestemming te hebben ontvangen van de kerkelijke overheid, heb ik daarom besloten aan het ondergrondsche personeel en een deel van het bovengrondsche personeel de gelegenheid te geven op Zondag 9 Maart vrijwillig te komen werken. Aan dit werk op Zondag worden geen extra verstrekkingen ver bonden". De Etna slaapt weer Het vulcanologisch instituut te Catania heeft medegedeeld, dat de werking van de Etna op het oogenblik geëindigd is en dat voorloopig alle gevaar geweken is. UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam deed uitspraak in de zaak tegen de 28-jarige M. W. K. uit Bloemendaal, die in October 1940 als teekehares in dienst trad bij de Kriegsmarine en in Juni 1944 met den SD samenwerkte- Zij werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden R.W.I. en ontzetting uit beide kiesrechten voor het leven. De eisch luidde tien jaar. Langzaam voltrekken zich thans wijzi gingen in de algemeene circulatie, die wijzen op een stijging van temperatuur. De rug van hoogen luchtdruk, die de de pressies op den Oceaan en over Zuid- Noorwegen scheidt, beweegt zich geleide lijk verder in Noord-Oostelijke richting. Gisteravond lag de as van dezen rug juist ten Noorden van ons land. Hier bleef bij zwakken wind de temperatuur ook over dag voortdurend beneden het nulpunt. In het Zuiden van het land werd de wind bij nadering van de Oceaandepressie opnieuw Oostelijk en bracht het met deze depressie verbonden frontsysteem zware bewolking. De storingsfronten deden de barometers over Noord-Frankrijk, Engeland, België en ons land zeer snel dalen en veroorzaak ten in Zuid-Limburg gisteravond reeds regen. Achter de fronten liepen de tempera turen in Frankrijk op tot 10 a 12 graden boven nul. Het is echter niet te ver wachten, dat na dé frontpassage in ons land de temperatuur dadelijk deze hooge waarde zal bereiken. De onderste luchtlagen blijven voorloopig nog be trekkelijk koud als gevolg van de aan wezigheid van een dikke sneeuwlaag. Ook het koude Noordzeewater doet zijn in vloed gelden. DOOIAANVAL DREIGT TE MISLUKKEN! Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don derdagavond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tusschen Noord en Oost. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk regen of sneeuw. In het Noorden van het land over wegend lichte vorst. In het Zuiden van het land temperatuur om het vriespunt. 6 MAART. Zon op: 7,17 uur, onder 18.27 uur. Maan op: 17.33 uur, onder 6.35 uur. (7 Maart: volle maan.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1