Deviezensmokkelarij neemt onrustbarenden omvang aan Militairen stalen legergoederen uit kazerne te Ede Frankrijk's „sociale voorpost-gevechten C Panda en de Meesteivdief J De wuiHciuucxiter Bontdieven werkten met auto's Woensdag 5 Maart 1947 Een Nederlander smokkelt guldens naar België. Hij doet een gulden van de hand voor acht Belgische francs. Daar legt hij acht francs op toe, want de officieele koers van den Nederlandschen gulden is zestien francs. Voor deze zwart verkregen francs koopt hij vervolgens Belgische goederen. Hij smokkelt die naar zijn vaderland en verkoopt ze natuurlijk „zwart", zoodat hij er flink op verdient. Zóó flink, dat het verlies van dien halven gulden, dat hij zoo juist in België heeft geleden hem in hel geheel niet meer deert. Maar de halve gul den is niettemin „verdwenen" het ver lies komt ten laste van het heele Neder landsche volk. Het droevige verhaal van deviezensmok kelarij is nog niet ten einde. Want de clan destien over onze grens gebrachte gulden komt terug. Een handige Belg verschijnt er op een goeden dag mee bij een benzine pomp en laat een speciaal voor zulke ge vallen aangebrachte tank vol pompen met benzine. Met de tegenwaarde van de vol ledige honderd cent verdwijnt de Belg over de grens. Dat beteekent een nieuw verlies aan deviezen, want de benzine is in het buitenland gekocht voor een deel van onzen schaarschen deviezenvoorraad. Dit is slechts één voorbeeld van devie zensmokkelarij. Er zijn vele andere. Hel komt bijvoorbeeld den laatsten tijd veel voor, dat Belgen met dergelijke goedkoop verkregen guldens pleziervaartuigen in Nederland opkoopen, weliswaar tegen zwarte prijzen, maar de guldens hebben ze immers voor de helft van den normalen koers gekocht, dus wat deert het hen? Uiteindelijk betalen zij voor de jachten niet meer dan den vooroorlogschen prijs en over de Schelde varen zij ze zonder al te veel risico naar België. Zoo zijn er vele andere artikelen aah te wijzen, die van onze markten worden afgeroomd door de Belgen met hun „goedkoope guldens". Ook bestaat het zeker niet denkbeeldige gevaar, dal sommige Belgen de guldens hamsteren, omdat ze toch wel vertrouwen hebben in den opbouw van Nederland cn daarmede in de waarde, die de gulden in de toekomst weer kan krijgen. Nef als ons land zich dan weer definitief opricht, zullen zij er mee te voorschijn komen, op een moment waar op dat ons het ongunstigst uitkomt. De variaties in den smokkelhandel zijn legio en stellen de douane-autoriteiten voor groote problemen. De veesmokkel is daar van een voorbeeld. De geroutineerde smok kelaars sturen een „voorpost" om den weg te effenen, een man met een zak stroo op 2ijn rug. Loopt een controleerend douane beambte in de val. dan hapt hij toe en neemt den man mee naar zijn kantoor voor onderzoek. Dan is het boschpad een kwar tiertje vrij en worden vlug een 20-tal koeien de grens over gebracht. Hapt de beambte niet toe, omdat hij het spelletje doorziet, dan loopt waarschijnlijk even later een boerenjongen met een kalfje de grens over. Nu moet de beambte snel beslissen: volgt er nog meer of is dit kalfje alles? Zoo Blij het in beslag gaat nemen, loopt hij tien tegen een de kans, dat achter zijn rug toch de groote slag nog wordt geslagen. Laat hij den jongen loopen, dan is het kalf over de grens en pakt hij niets. Dubbele douane posten langs de geheele grens is nu een- anaal een onmogelijkheid en dus is deze veesmokkel welhaast niet te stuiten, indien ons volk in zijn geheel niet beter beseft, welk nadeel deze smokkelarij teweeg brengt. Met moeite wordt de veestapel opge bouwd en met evenveel moeite wordt ge tracht onze vleeschpositie zoo gunstig mo gelijk te maken. Aan de grens echter ver dwijnt het vleesdh naar België. In plaats van 7 a 8 honderd gulden ontvangen de smokkelaars er nu 1800 tot 2200 per koe voor, alweer betaald uit de „goedkoope guldens", die de Belgen van ons bezitten cn waarvoor zij slechts de helft van het wettige aantal francs hebben betaald. Hoe vee] buitenlandsche deviezen zou ons land zich niet kunnen verwerven, wanneer deze koeien, die we echter niet kunnen missen, normaal zouden worden geëxporteerd? Dat de smokkel een schrikbarenden om vang heeft gekregen, bewijzen ook de facili teiten, die den zakenlieden reeds geboden worden. Wie de kanalen weet, kan in Am sterdam op geheime (zwarte) clearing- bureaux guldens deponeeren, zonder risico de grens overgaan naar Brussel en daar een karige hoeveelheid francs opnemen. Bij al evenzeer geheime clearingbureaux storten Belgische smokkelaars francs in Brussel, gaan dan naar Nederland, nemen hier hun guldens op en koopen er Zwitsersche francs, 14 pond sterling, 31 dollar en 27.000 Duitsche marken. Wat doet or.zc regeering tegen dit ge zwel in de Nederlandsche samenleving? Het is daarmee al juist gesteld als met den zwarten handel: aanvankelijk waren het verhoogingen van de gebruikelijke boetes, naast een zeo groot mogelijke verscherping van de contröle. Hegenwoordig, nu het euvel een gevaar voor den ongestoorden op bouw van ons land is geworden, beginnen de rechtbanken niet te onderschatten ge vangenis- en rijkswerkinrichtingsstraffen op te leggen. In de toekomst zullen die waarschijnlijk nog strenger worden, al zal het ook in vele gevallen voor de betrokke nen lijken alsof de strafmaat in verhouding tot het gepleegde feit te hoog is. Er gaan zelfs stemmen op in Nederland, die eisehen dat dit soort smokkelaars, die den opbouw in gevaar brengen, uit de samenleving moe ten worden verwijderd tot zij deze met hun practijken niet meer in gevaar kunnen brengen. De heer D. Goedkoop Dzn. overleden Op 72-jarigèn leeftijd is in Den Haag overleden de heer D. Goedkoop Dzn., direc teur van de N.V. Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam. De thans ontslapene heeft zijn geheele leven gewijd aan de belangen van den scheepsbouw. Reeds op 17-jarigen leeftijd kwam hij als teekenaar in dienst van de werf .Conrad". Door zijn energie wist hij zich spoedig in dit bedrijf op te werken en reeds op 20-jarigen leeftijd trad hij op als directeur van de scheepswerf 't Kromhout. Intiusschen had zijn vader de Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij opgericht en toen deze zich in 1919 uit zijn zaken terugtrok, werden Daniel en zijn broer met de leiding van dit bedrijf belast. Boven dien bekleedde de heer Goedkoop in den loop der jaren nog vele andere belangrijke functies. Ook het vereenigingsleven had zijn belangstelling. De regeering erkende zijn vele verdien sten door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Belgische regeering kende hem het Of ficierskruis in de Kroonorde en het Ridder kruis in de Leopoldsorde toe. Distributie van eieren wordt nog niet opgeheven In tegenstelling met de eenigen tijd ge leden bestaande verwachting, dat de distri butie van eieren in dit voorjaar zou kun nen worden opgeheven, is, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, tihans komen vast ie staan, dat dit niet het geval zal zijn. Hoewel in het voorjaar voldoende eieren ter beschikking zullen komen om aan de binnenlandsche vraag te kunnen voldoen, zou een opheffing van de distributie een zeer sterke stijging van de eierprijzen in den nazomer en herfst veroorzaken. Boven dien heeft men, nu een beperkte eieren- export om verschillende redenen gewenscht is, bij een opheffing van de distributie van eieren geen enkele zekerheid, dat de afge sloten exportcontracten uitgevoerd kunnen worden zonder verstoring van de binnen landsche markt. Om deze redenen blijft vooralsnog de distributie van eieren ge handhaafd. In Staatsblad H 53 is afgekondigd de wet van 14 Februari 1947, houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Ne derlandsche taal. Nieuwe geneesmiddelen tegen infectieziekten Wetenschappelijke onderzoekers in Ame rika melden de ontdekking van nieuwe ge neesmiddelen, waarvan sommige zoo krach tig zijn, dat zij met penicilline en streplo- mycine kunnen concurreeren, aldus de New-Yorksche correspondent van de Eve ning Standard. De geleerden beweren dat de overwin ning op longontsteking zekerder dan ooit is. Reeds nemen de gevallen van doodelij- ken afloop bij ziekten door toepassing van penicilline, streptomycine en andere ge neesmiddelen gestadig af. Een van de nieuw ontdekte geneesmiddelen is een geel kris tallijnen substantie, bereid uit Spaansch mos, dat bij Guineesche biggetjes de tu berculose tegenhoudt. Deze plant groeit \yelig in warme streken van Amerika, waar zij in groote massa's op boomen wordt aan getroffen. Een ander van bovengenoemde genees middelen wordt vervaardigd uit een ex tract uit de hersenen. Het is reeds beproefd op dieren, die met ziektekiemen waren in geënt welke steenpuist, abcessen, longont steking, meningitis, beeninfectie en voed selvergiftiging veroorzaken. De Oxford-ploeg, die binnenkort tegen Cambridge uitkomt, is op het oogenblïk in training op een gedeelte van de Theems bij Henley, dat vrij- is gemaakt. Gefingeerde inbraak moest uitkomst brengen Dezer dagen ontdekte men dat in de Arthur Coolkazeme te Ede op groote schaal diefstallen van militaire goederen hadden plaats gevonden. Reeds spoedig werden enkele militairen, werkzaam in de magazijnen, in arrest gesteld. Daar bleek, dat burgers eveneens bij de zaak betrokken waren, werd ook de Edesche recherche bij het onderzoek ingeschakeld. Daarbij kwam aan het licht, dat men te doen had met een bende, die kans had Deviezenpositie belemmert onbeperkte emigratie Regeering zet haar standpunt uiteen Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede, dat ten aanzien van het regeerings- standpunt inzake emigratie hier en daar misverstand blijkt te bestaan. Zoo hoort men het verwijt, dat de politiek van de regeering zou zijn de emigratie zooveel mogelijk te bemoeilijken. Daarom wordt nadrukkelijk geconstateerd, dat de regee ring emigratie bevordert indien deze ver antwoord is en het landsbelang en het be lang dergenen, die wenschen te emigreeren dient. Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boerenzoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, om dat niet voldoende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door de regeering betreurde belemmering is de Nederland- van alles op waarmede ze m Bel»,e succes he devjeZeI,positie, welke niet gedoog'., Il'imnon htclrnn AniorilrDnncpno cnnnonon dat een onbeperkt aantal emigranten aan kunnen boeken. Amerikaansche schoenen bijvoorbeeld, die hier voor een twintigtal guldens zonder bon te krijgen zijn en Ln België veel duurder kunnen worden ver- kocht. Drie instanties vechten tegen de hande lingen van deze onvaderlandsche practij ken: de douane-recherche en de marechaus see aan de grenzen, de C.C.D. in het land zelf, maar zij zelf zijn er zich wel van be wust, dat ze slechts op een zeer gering per centage van de smokkelaffaires de hand kunnen leggen. Dit zeer geringe percentage geeft een goeden indruk van de bedragen, waar het hier om gaat. In één maand wer den aan de grensposten te Eindhoven, Til burg, Breda, Roosendaal, Terneuzen, Maas tricht, Siltard, Roermond en Venlo o.m. in beslag genomen: 42.000 gulden, 102.000 Bel gische francs, 39.000 Fransche francs, 300 De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 9.45 Nieuws. 10.00 Leger des Heils. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Sheffield Koor. 11.00 De zonne bloem. 11.45 Familieberichten. 12.00 Angelus. 12.03 Braïlowsky. 12.30 Vaudeville Orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13J5 Vaudeville Orkest. 13.50 Vrouwen-varia. 14.00 Rhapsodia sextet. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Fagot en piano. 15.20 Reginald Foort. 15.30 Zangrecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Concertgebouw Trio. 17.30 Orgel. 18.00 Marsohen van Sousa. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 10.00 Nieuws. 10,15 Mario Harp Lorenai. 19,25 Vaart dier Volken. 19.45 R. V. D. 20.00 Nieuws. 20.05 Weeroverzieht. 20.08 Ontspanning na Inspanning. 21.30 Met band en plaat. 22.00 Nieuws. 22.15 Ac tueel geluld. 22.30 Herman Strategier. 22.45 Avond overdenking. 23.30 Pablo Casals. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 9 45 Nieuws. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.30 Anti roddel. 10.35 Spaansehe duetjes 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Jetty Cantor. 11.15 Wereldpers. 11.30 Jetty Cantor. 12.00 Moessorskv. 12.30 "t Spionne tje. 12,35 Renova Septel. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole-orkest. 13.45 Piano-duo. 14.00 Vriend schap met katten. 14.20 Cello en piano. 15.00 Zieken en gezonden. 15.20 Reprises. 16.25 U kunt het gelooven of niet. 16.30 Spaansehe muziek 17.00 Avro-kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week. 17.30 Pierre Pat la. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 De papavers. 18.45 Sportpraatje, 19.00 En nu maar bed. 19f Erica Morini en Michael Raucheisen. l'J.i- e spreekt. 19.30 Votksmuziekschool. 20.00 - 20.05 Echo van den dag. 20.15 Radio Pn ...imonisch Orkest 21.20 Diamanten collier. 21.45 Confetti. 22.45 Ne derland in de wereld. 23.00 Nieuws. zienlijke sommen in buitenlandsch geld ter beschikking krijgt, zonder welke het stich ten van bedrijves in den vreemde veelal niet mogelijk is. Het tekort aan arbeidskrachten, dat mo menteel op velerlei gebied belemmerend werkt op het herstel van ons land en dal zelfs leidt tot het toelaten van vreemde lingen, eischt voorts, dat emigratie van ca tegorieën arbeiders, speciaal geschoolden, die hier dringend noodig zijn, niet in de hand wordt gewerkt. In vele gevallen worden overigens de emigratie-mogelijkheden overschat en wordt onvoldoende rekening gehouden met de omstandigheid, dat sommige immi gratie-landen na afloop van den oorlog de eisehen, waaraan immigranten moeten vol doen, hebben verzwaard of de practische uitvoering van hun immigratieplannen nog niet ter hand hebben genomen. De woningnood is in die landen niet minder groot dan hier. Voorts belemmert het transport-probleem, waaronder de ge heele na-oorlogsche economie gebukt gaat, ook de emigratie-politiek. gezien in een tijdsverloop van een paar maanden voor pl.m. f 20.000 aan legergoe deren uit een der magazijnen te ontvreem den. Een der hoofdschuldigen was de sergeant T., beheerder van het magazijn. Hij was begonnen met het wegnemen van kleine partijen, die door een militairen chauffeur per vrachtauto buiten de ka zerne en vervolgens door bemiddeling van een derden militair aan den man werden gebracht. De opbrengst werd verdeeld. De voornaamste opkooper was de Edenaar Van der B., die de goederen doorverkocht naar opkoopers in Utrecht en Apeldoorn. Een onverwachte situatie deed zich voor, toen enkele weken geleden het bericht kwam, dat het magazijn verplaatst zou worden. De inventarisatie, die de tekorten aan het licht zou kunnen brengen, dreigde fataal te worden voor de dieven, die daar om besloten een gefingeerde inbraak op touw te zetten. Voordat zij aan dit plan uitvoering gaven, kwamen zij overeen eerst nog een flinken slag te slaan. Daai*toe liet de soldaat H. zich insluiten in het magazijn. Hij legde een groote partij wol len dekens, lakens, bed-overtrekken en stroozakken gereed. Na het invallen der duisternis kwam een militaire vrachtauto voorgereden en deze verliet een uurtje later met de buit onopgemerkt het ka- zerneterrein. Den chauffeur was f 1000 toegezegd voor zijn medewerking. De gestolen goederen werden in de bos- scheai bij Ede overgeladen in een burger vrachtauto en naar de buurtschap Wer kerom vervoerd om daar bij verschuilende ingezetenen te worden opgeslagen. De win kelier E. was er als de kippen bij en kocht denzelfden avond nog een partij dekens voor f 1200. Voordat de militairen echter hun in braakplannen in scène konden zetten, wer den zij met hun handlangers achter slot en grendel gezet. Acht burgers en vier militairen wachten nu hun berechting af. De laatsten zullen voor den krijgsraad ver antwoording moeten afleggen. Reeds de helft van de gestolen goede ren kon achterhaald worden. Eveneens werd beslag gelegd op een belangrijk be- drag aan contanten. Nieuwe Fransche gouverneur voor Indo-China In de plaats van admiraal Thierry d'Ar- genlieu is Emile Bollaert benoemd tot Franschen Hoogen Commissaris voor Indo- China. Bollaert is commissaris van de re publiek te Straatsburg. Hij is geboren 13 November 1890. Voorheen is hij werkzaam geweest als prefect en aan den financiee- len dienst van het ministerie voor de be vrijde gebieden. Hij speelde een leidende rol in de verzetsbeweging tijdens de Duit sche bezetting en werd in 1944 door de Gestapo gearresteerd en naar Bergen-Bel- sen overgebracht. Hij is commandeur in het legioen van eer. Joodsclie eisehen aan Duitschland De Amerikaansche Joodsche conferentie heeft aan generaal Marshall, den Ameri- kaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, en aan de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Sovjet-Unie te Washington een verklarnig doen toeko men, waarin voorgesteld wordt, de vol gende punten in het vredesverdrag met Duitschland op te nemen: Herstelbetalingen aan het Joodsche volk. Erkenning van Duitsche zijde van schuld aan de tegen de Joden bedreven misdaden en straf voor de schuldigen. Verbod van alle antisemietisme. Recht van emigratie voor alle Joden en verlof om hun bezittingen mee te nemen. Teruggeven van aan de Joden ontnomen bezittingen en schadeloosstelling voor de slachtoffers van de*Jodenvervolging. Het Julianadok 10.000 km over den Pacific Het Julianadok dat, gesleept door de sleepbooten Soegio, Beatrix en Margriet 1 December van het vorig jaar van Curagao vertrok, bevond zich 28 Februari j.l. op 0 gr. 49'N en 167 gr. 42'0. Dit beteekent, dat het convooi ongeveer 5400 zeemijlen of 10.000 km. Pacific-reis achter den rug heeft. Het stoomt nu langzaam maar zeker in de richting van de Gilbert Eilanden, waarvan het echter nog meer dan 1000 mijl verwijderd is. „Handhaving Rijkseenheid' contra minister Jonkman De voorzitter van het comité „Handha ving Rijkseenheid", prof. P. S. Gerbranay. heeft aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen het volgende telegram ge richt: „Het nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid" protesteert tegen het mis bruik, dat door U in de Eerste Kamer is gemaakt vim de rede van H.M. de Ko ningin van 7 December 1942. De hoofdpun ten uit die i-ede zijn geïnterpreteerd op een wijze, welke in strijd is met den redelijken zin der wooi-den en hun historische betee- kenis. De rijkseenheid is niet een of andere vage formuleermg, gelijk door U wordt gegeven, maar de rijkseenheid in den van ouds ge- vestigden zin, welke in de Grondwet is neergelegd. De rijksconferentie is niet een vergade ring van uitsluitend vertegenwoordigers van de „republiek" en andere vijanden van Nederland, gelijk U wilt doen bij brengen, maar een zoo breed mogelijke ver tegenwoordiging van de volkeren van den Archipel en de daarin levende stroomingen. De voldoening aan de behoeften der ver schillende bevolkingsgroepen dient volgens de Koninklijke rede den doorslag ie geven voor het beleid der regeering. Dit is dus niet gelijk deze regeering duidelijk na streeft de verwezenlijking van vooropge zette politieke leuzen, met als achtergrond „Indië los van Nederland", maar de ver wezenlijking van de behoeften van alle bevolkingsgroepen, waaronder dus ook de Nederlanders, de Chineezen en anderen. Tenslotte wil het nationaal comité den nadruk erop leggen, dat de Koninklijke rede van 7 December 1942 beoogde het wel zijn en het welvaren van alle volkeren levende binnen de grenzen van het ko ninkrijk, ook van het Nederlandsche volk. Het nationaal comité wijst er op, dat door U niet alleen de dreigende gevaren voor de inheemsche bevolking niet zijn vermeld, maar zelfs ook de dreigende gevaren voor de Nederlandsche bevolking niet zijn ge noemd. Dit alles is een verloochening en een misbruik van hèt Koninklijk woord door een der eerste dienaren der Kroon, waartegen het nationaal comité met kracht opkomt". Boeken voor de jeugd in getroffen gebieden Aan verschillende instanties bij het on derwijs betrokken, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een circulaire verzonden, waarin hij ver zoekt de getroffen gebieden te helpen door het beschikbaar stellen van boeken, ge schikt voor de verschillende schoolbiblio theken. Uit een enquête is gebleken, dat ruim 100.000 boeken van ongeveer 600 schoolbi bliotheken door den ooi-log verloren zijn gegaan. De minister acht het van groot be lang, dat dit verlies zoo goed mogelijk wordt hersteld. Een dergelijke aanvulling kan echter niet gevonden worden door aankoop of aanmaak van kinderboeken op groote schaal, gesteld al, dat de papier situatie dit zou toelaten. De hulp zal daar om moeten komen van gebieden, die niet door het oorlogsgeweld zijn getroffen. De minister ziet een bijzondere taak hierin weggelegd voor de jonge generatie, die hier daadwerkelijk steun kan verleenen door van hun boekenschat iets af te staan voor minder fortuinlijke landgenootjes. De mi nister denkt hier allereerst aan de kinde ren van de lagere en Mulo scholen, verder aan de leerlingen van gymnasia, middelba re scholen en kweek- en nijverheidsscho len, kortom aan allen die, ouder geworden, geen behoefte meer hebben aan lectuur van hun jongere jaren en daarvan iets voor dit doel kunnen afstaan. De minister rekent hierbij op de hulp en medewerking van het onderwijzend personeel. Natuur lijk moeten alleen bruikbare exemplaren worden afgestaan. De eigenlijke overdracht zal niet door den minister doch door de kinderen zelf geschieden. n Geen acuut revoiutie-gevaar (Van onzen Parijschen correspondent). In de Nederlandsche pers hebben de laat ste weken vreemde en veelsoortige berich ten gecirculeerd over een stakingsgolf, die over Frankrijk loeien zou. En, zich referee- rende aan een radiotoespraak van premier Ramadier, waarin het volk tot kalmte en discipline werd gemaand, heeft men aan die berichten soms voorspellingen vastge koppeld over in Frankrijk op handen zijn- den burgeroorlog en andere mogelijke bloe dige ontknoopingen van maatschappelijke conflicten, waar het land door wordt ge teisterd. Ter geruststelling van den Neder landschen lezer kan ik melden dat deze conclusies en voorspellingen op zijn zachtst gezegd voorbarig mogen heeten. Nog geen climax bereikt. Wanneer wij thans aan den vooravond van een nieuwe Fransche revolutie staan, dan kan men zich die revolutie alleen maar voorstellen als een „geleide omwenteling": geleid natuurlijk door de communisten, die hun tijd zeker niet in ledigheid verdoen en hun greep op de massa inderdaad verster ken. Doch bij een revolutie denkt men al lereerst aan een spontane uiteenbarsting van spanningen, die langzaam aan een hoogtepunt bereikten. En ofschoon men ziende blind moet zijn, om die spanningen 60. De Koning graaide in de zakken rond en liet de diamanten fonkelen. „Beiloo!" zei hij. „En dan te bedenken, dat die schurkachtige markies d'Isengrim een paar minuten geleden probeerde U door een laag complot in ongenade te laten vallen'. Ha! Wij zullen V tonen, hoe een Koning zijy. dankbaarheid toont!" Hij stond op en klap te in zijn handen. „Luister goed. heer hof maarschalk!" zei hij toen de beer ver scheen„baron Goedbloed heeft de schat van Ermeric gevonden! Dit is een deel er van! Wij- beslissen, dat baron Goedbloed voortaan behandeld wordt zoals wij zelf! Hij is onze broeder! Onthoudt dat goed, heer hofmaarschalk! Hij moet behandeld wordenzoals wij zelf!" niet te ontwaren, is het evenzeer duidelijk, dat men nog lang niet aan de climax toe is. Men heeft eerder het gevoel dat zékere directieven der communistische leiders uit partijdiscipline worden gevolgd, dan dat men van dien onweerstaanbaren volksdrang tot handelen karaispreken, dien de romantici graag „revolutionnair pathos" noemen. En kele dagen geleden heeft de „Parti Répu- blicain de la Liberté", die een grootscheep- sche actie heeft ontketend voor een alge- meene vrijspraak voor de vroegere volge lingen van Pétain, een meeting belegd in de Salle Wagram, die op enkele passen van de Are de Triomph is gelegen. De communis tische partij had een tegenactie voorbereid en haar leden op een aantal punten in de onmiddellijke omgeving van de vergader zaal verzameld. Even voor den aanvang van de samenkomst werd bekend gemaakt, dat de Regeering de P.R.L.-vergadering had verboden. Doch inplaats van deze overwin ning luidruchtig te vieren, keerden de ma nifestanten, even ordelijk als ze gekomen waren, huiswaarts.Ik bevond me toevallig in een Metro-station in de buurt van de Etoile en had gelegenheid deze mensdhen gade te slaan. Gelooft u me: zij hadden niets van zege vierende opstandelingen; zij leken eerder brave burgers, die, na volbrachten plicht, terugverlangden naar hun huiskamers om den avond in gepaste vreugde met vrouw of vriend onder het genot van een glas pinard door te brengen. De stakingen hebben plaats gevonden in deze zelfde wat afgepaste en ordelijke at mosfeer. Zij duurden met uitzondering van die in het krantenbedrijf, die nu al twee weken aanhoudt in den regel kort en schenen er op berekend te zijn vooral het maatschappelijk bestel niet te verlam men of zelfs maar te ontwrichten. Men kan ze dan ook het beste als „symbolisch" om schrijven. Onrustbarend is de situatie dus voor het moment zeker niet en van een acuut revo lutiegevaar moest men beter maar niet spreken. Hoogstens van sociale voorposten gevechten. Een voorloopige meting van de krachten van progressie en behoud. Een generale repetitie mogelijk, voor een alge- meene staking, die het land in een situatie zou kunnen brengen, waaruit het zich langs den normalen weg moeilijk zal herstellen. Maar zoover is het vandaag nog niet. En men mag hopen en verwachten: morgen nog evenmin. r-vE BOEKENWEEK roept bij ons zot" herinneringen wakker aan die jaren toen wij zelf ons bescheiden deel hadden' aan de verspreiding van dezen vorm var bedrukt papier. Onze carrière in den boekhandel be?c- met de pijnlijke ontdekking, dat wij op een podium terecht waren gekom'J waar alles wat naar Wijs- en Schoen.^ dorstte tezamen stroomde. Integendeel,'hl was een nette zaak met een net pubiitv dat van 9 tot 6 uur den winkel binneo dromde en dan met een smeekenden blii een papiertje te voorschijn haalde, waaro de onvermijdelijke Gullbranssen, Gejaai door de wind, Hollands Glorie, Amman Kiiller ,en het oeuvre van Hans Martin voorkwamen. Soms ook Bruintje Beer f waren ook meer efficiënte figuren, die al' leen maar het hoofd om den hoek van al deur staken, een gewilden titel in 0IJ; richting schalden en op ons decent hoofd schudden hun omzwervingen onvervew bij onze collega's voortzetten. Na een weé kwamen allen deemoedig terug en klaarden met het werk, dat wij hen bij {J eerste treffen hadden willen overhandigd genoegen te nemen. Zelf waren wij er v« overtuigd, dat deze producten minstens 200 goed waren als die de verlanglijstjes plach. ten te sieren, doch een gebrek aan doel' treffende uitgeversreclame had hen tol winkeldochters gedoemd, met welke grai cieuse benaming de boekhandel die werken aanduidt, die niet binnen afzienbaren tiil in klinkende munt worden omgezet. Ge- lukkig hadden wij tenslotte nog maar &t zoo'n exemplaar, dat de amoureuse brie', wisseling van Jeanne Reyneke van Stuw? en Willem Kloos bevatte. De vrienden va Willem hadden blijkbaar iets tegen proza van zijn geliefde, dat zich naar hia meening niet ver genoeg van den koudes grond verhief en de kennissen van Jeanne misten de vleugels, die voor de bestijging van den Parnassus noodzakelijk zijn, üno stond het eenzaam op onze leege planken De baas trachtte den verkoop te stimulee^ ren, door ons bij voorbaat de geldelijke op. brengst af te staan, doch wij hadden den moed al lang opgegeven. Toen kwam 5 Mei 1945. Met oranje sierde cliënten moesten beslist clandestiene uitgaven hebben. Weer anderen vroegen 0! er al Amerikaansche boeken en tijdschrj. ten te krijgen waren. Tussehen al hel ga- roezemoes stond een dametje in bont, va het soort dat wij als „freule op leemen voet" omschreven, geduldig op haar beu- te wachten. Zij moest een mooi boek hei. ben. Nu plegen boekhandels al sinds men. schenheugenis alleen maar dit genre 0111 te zetten, zoodat wij deze vraag in ieder geval bevestigend beantwoordden. Maar mo:i wilde in dit geval zeggen: dik en met leerei band. En duidelijk leesbaar. Aan al dee eisehen voldeden de gemelde liefdesbrte- ven. Wantrouwend sloeg het menschje een bladzijde op. Zij nam een steekproef. Ct ons heen tierde de Bevrijding. Er was geu gelegenheid om te wikken, en te wegen. Wij mochten inpakken. Wij behoefden het air. eens op de rekening te zetten. De freule betaalde contant. Zoo werd de bevrijding de dag van ons leven. Maar wij zouden oneerlijk zijn, indien wij het feit, dat om den volgenden morgen door een forschen jongeman een dik boek ter ruiling werd aangeboden, onvermeld lieten. „Ik houd niet van dichtersbrieven", zei hij enkel J.H.B. De Amsterdamsche recherche heeft reeds na enkele dagen de groote inbraak in een bontatelier aan de Keizersgracht te Am sterdam tot klaarheid gebracht. Uit dit atelier werden Vrijdagavond 70 bontman tels ter waarde van 100.000 gulden, eenige coupons wollen stof, alsmede 50.000 tex tielpunten en een bedrag van ongeveer 4000 gulden ontvreemd. Deze bult is bijna geheel opgespoord en in beslag genomen. Vier van de daders zijn aangehouden en hebben reeds bekend. Verwacht wordt, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Het gestolen goed is Vrijdagavond op een grooten vrachtwagen geladen en daarmee buiten de stad gebracht. Omwonenden kre gen argwaan juist toen de wagen zich op de Keizersgracht in beweging zette en slaagden er nog in enkele zakken goed van den wagen af te trekken. Vlak achter deze vrachtauto volgden de heeren inbrekers in een personen-auto. Buiten de stad kreeg de vrachtwagen echter pech, zoodat de in brekers zich genoodzaakt zagen het gesto len goed tijdelijk op een in de nabijheid gelegen boerderij onder te brengen. Da:; heeft de recherche de buit in beslag geno men, nog vóór de inbrekers kans hadden gezien het goed naar een veiliger plaats over te brengen. Pen op de neus? Bradley, voorzitter van de sub commissie voor koopvaardij in het Ameri kaansche Huis van Afgevaardigden, hee.! een wetsvoorstel ingediend, om alle Ameri kaansche uitvoer naar de Sovjet-Unie stop 2 j zetten, tot Moskou „een bevredigende ree ling" treft inzake de 95 aan Rusland geleen de Amerikaansche koopvaardijschepen. Spionnage. Prof. Israel Halperin van de Queenl University (Canada), die beschuldigd werf van spionnage ben gunste van Rusland, U wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Da vid Gordon Lunan een Canadeesoh ex-Intel*-1 gence-agent, die reeds voor hetzelfde tót vijf jaar had gekregen, kreeg er nog eenjaf bij. omdat hij in dit proces weigerde te ge tuigen. Ramp. Gisteren zijn in Nanking meer dan hou- derddertig menschen verdronken, toen I pontonbrug ineenstortte en terecht kwam c? een twintigtal ei-volle sloepen. Slechts tw-* I ting menschen konden worden gered. (U. PJ- 1 Verborgen vreugde. In Amerika is men begonna I met radio-uitzenidimgen bestemd voor Rut- J land, In het eerste programma waren onder andere cowboy-songs en een lezing democratie. Na deze eerste uitzending scluw de New Yorksche „World Telegram": D( Russen verbergen hun vreugde over het [ÓM* we radio-programma op meesterlijke wijK'- j Goede menschen en goedkoop. De Amerikaan sche democratisohe senator Richard 8. Russel heeft het idee geopperd oin Er. gel aai Wales, Schotland en Ierland tot de Ver- eenigde Staten te laten toetreden als 1 tot en met 52ste staat. Russell zei: „Het goede menschen en het zou goedkooper voc.' I ons zijn, dan te trachten hun naüonale e»- I nomie te stimuleeren". Prijsdaling. Een verkoopster van een PartJsdiM bloemenwinkel leverde het volgende com mentaar op de verplichte prijsdaling van „In onzen winkel hebben we de prijzen I eerst, met 10 verhoogd en daarna met 5 Vi verlaagd". „It's a long way" De Manchester Guardian wee! I te melden, dat Russische matrozen officii 1 berispt zijn. wegens het zingen van ..T'PPJ* I rary". Volgens den berisper was het lied}* „bourgeois" en „hoogst ongeschikt voor Eu** sische burgers".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2