Een Amerikaansch „kinderdorp" voor misdeelde en moeilijke jeugd Spreeuwen in het Amerikaansche kapitool Californisch geleerde wekte een „dooden" hond tot een „tweede leven" Haarlemsche politie-luilenant voor het Bijzonder Hof Kolonel Armstrong schoot „Y-eenden" De snuifdoos van den Keizer flwdag 5 Maart 1947 IJMUIDER COURANT aStiU n™5' de dleIlsten voor jeugdzorg "h. nationale regeermg en die van de 2?t»n die zich met de zorg voor het kind ÏÏahouden. Hun doel is de misdeelde of \fiiike ook wel ontspoorde jeugd een b leven te verschaffen. g r daarvan is een school in de heuvels de Hudson rivier, op korten afstand %ew York City gelegen, die bekend y30. Kinderdorp". Sedert 1851 heeft deze W haar beschermende zorg uitgestrekt 5°f ionge Amerikaansche jongens die spe- ii leiding noodig hadden om zich aan fr. omgeving aan te passen. Vierhonderd - oöons van tien tot achttien jaar kunnen p?jaar een plaats in het Kinderdorp ^nfiongens komen om verschillende re nnen op deze school. Het kunnen weezen ÏSn of jongens uit gezinnen waar onge- F.kkige omstandigheden oorzaak Amerika vele particuliere in- jukkige flat zij geen prille waren behoorlijke opvoeding in hun lu-egen. Sommigen hebben te Een"met problemen van persoonlijk tZZa die hun aanpassing in het maat- SappeUjk leven belemmeren. Anderen bunnen gevaar loopen tot jeugdmisdaad te "^Hefdoèl van Kinderdorp is sociale aan lassing vak- en beroepsopleiding en den Songens het vermogen bijbrengen de ge wone problemen van het leven in de ge meenschap onder het oog te zien. Gezinsleven. Om dit fundamenteele doel te bereiken fterd Kinderdorp als een pionierschool ge sticht gebaseerd op het „gezins-groep"- olan Volgens dit systeem wonen de kin deren in gezins-verband in kleine villatjes. Onder de 50 gebouwen op het 100 h.a. ffi-octe terrein van Kinderdorp zijn 20 vriendelijke huisjes die als het ware de atmosfeer en de omgeving scheppen van een normaal gezin. In ieder van deze huis jes wonen 20 jongens onder leiding van Eor°vuldig gekozen „Huis-ouders" onder omstandigheden welke die van het normale gezin en de normale gemeenschap zooveel ïnogelijk nabij komen. De jongens nemen deel aan het gewone huiswerk als bordenwasschen, vloeren boe hen, schilderen en kleine reparaties aan het'huis en aan tuinwerk. Zij deelen de gezellige gemeenschappe lijke eetkamer en de huiskamer. Rond de Open haard zijn gemakkelijke stoelen en fer zijn boeken, tijdschriften en spelen. t>eze wijze van gezinsleven ontwikkelt bii ge jongelui verantwoordelijkheidsgevoel on zin voor de rechten van anderen. In de gezondheidszorg van de leerlingen Wordt voorzien door een kliniek onder lei- Hing van een medicus en verpleegster. Psychiaters stellen de behandeling vast koorjongens die persoonlijkheids-moeilijk beden hebben en die speciale observatie tn raad noodig hebben. Uitgebreide onderwijs mogelijkheden. Het onderwij sprogram van Kinderdorp Ss volgens hetzelfde principe ontworpen els dat van de openbare school in den staat Kew York, met aanvullend vak-onderwijs. Daardoor krijgen ze een opleiding in tim meren, electriciteit, houtbewerking, druk ken, automobieltechniek en andere vak ken. Om na te gaan waar de jongen het best geschikt voor is, brengt hij in de eer ste twee weken van zijn verblijf in Kin derdorp telkens een dag door in een van lie vak- en ambachtsscholen van het dorp. Aangezien de opvoeding tot een goed burger het einddoel is, nemen de jongens fleel aan een „Jeugd-regeering", waarbij te zelf medehelpen aan de formuleering fran de „grondwet". De „regeering" wordt Uitgeoefend door middel van een Dorps raad van Jongens-Trustees en beoogt de goede orde, vrede, gezondheid, veiligheid en het welzijn" in de inrichting te bewa ren. Functionarissen zijn een Burgemees ter, een Rechter, een Secretaris en een Tresorier, die door de leerlingen gekozen worden onder toezicht van een lid van het leeraar-corps, welks taak is aan de jongens leiding te verschaffen en ze te helpen con- Etructieve besluiten te nemen- Op deze wijze wordt den jongens bijge bracht hoe uiterst belangrijk het voor hen is dat zij, om verstandig te leven, eerst leeren zichzelf te regeeren. De school heeft wekelijksche godsdienst oefeningen, een uitgebreid program voor gymnastiek en ontspanning, verder is er een onderdeel van de R.O.T.C. (Cursus voor opleiding van reserve-officieren), een vacantie-kamp en een afdeeling Sociale Zaken. Door deze dingen wordt de geest van saamhoorigheid op school bevorderd en gaat cle jongen een eer stellen in zijn Twee jaar interneering voor ex-wetliouder De tweede kamer van het Haarlemsche Tribu naal adviseerde Dinsdag in de zaak tegen den arts A. H„ die van 1941 af lid van de N.S.B. en van 1943 af tot de bevrijding wethouder van Sociale Zaken te Haarlem geweest was, tot een lnterneering van twee jaar met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om in overheidsdienst werkzaam te zijn. individueel prestaties en in zijn deelne ming aan de verschillende activiteiten. Diploma's voor goed burgerschap. Naar mate de leelingen vorderingen ma ken op het gebied van de goede waarne ming van hun burgerplichten in de ge meenschap krijgen ze ook grootere ver antwoordelijkheden in Kinderdorp, met de daaraan verbonden voorrechten. Deze laat ste zijn bijvoorbeeld uitstapjes, langere vacanties en week-ends naar huis. Ten slotte behaalt hij, gewoonlijk binnen twee jaar na zijn intrede in de school, het di ploma voor Goed Burgerschap, waarna hij beschouwd wordt in aanmerking te komen voor terugkeer naar zijn eigen huis en plaats van inwoning. De ontwikkeling en voortdurende ver betering van Kinderdorp is grootendeels te danken aan de bijdragen van particuie- ren die meenen dat het werk moet worden voortgezet. De kosten van opleiding dei- jongens worden geraamd op 1000 per jaar. Daarvan ontvangt het Dorp 300 uit hoofde van studiebeurzen en maximaal S 100 uit onderwijssubsidies van den Staat New York. De rest van 600 wordt betaald door ouders, voogden of weldadigheids organisaties. Uitvaart deken J. C. W. v. d. Wiel In de kerk der Sint Joseph-parochie m Haarlem is Dinsdag een ponti ficale mis van requiem opgedragen voor deken J. C. W. van der Wiel, die dezer dagen onverwacht in den ouderdom van 56 jaar is overleden. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, droeg de mis op. Als presbyter-assistens fungeerde mgr. N. L. A. Amerlaan, vicaris-generaal in het bisdom, als troondiakens deken G. van den Burg uit Amsterdam en prof. H. J. van Deursen, president van het Groot-semi narie Warmond, als diaken kapelaan H. C. Roozenburg en als sub-diaken kapelaan C. A. Tijssen. Een koor onder leiding van Thom de Vries voerde de Gregoriaansche requiem-mis uit. Tijdens de plechtigheid sprak plebaan F. Filbry de lijkrede uit. In de kerk waren aanwezig ongeveer 150 geestelijken uit het dekenaat en vele geestelijken uit het bisdom, o.a. uit Hoorn waar de overledene vroeger pastoor is geweest. Verder alle leden van het Ka thedrale kapittel, burgemeester M. A. Rei- nalda, de wethouders A. J. M. Angenent en mr. dr. A. F. H. Sohreurs, de gemeente secretaris mr, Th. A. Wesstra, vele raads leden van de katholieke fractie, van het voormalig Nederlandsch Volksherstel de heeren W. van Liemt, P. Borghouts en mr. W. Ekering en vertegenwoordigers van tal- looze vereenigingen uit Haarlem en om geving. Na de plechtigheid in de kerk werd het stoffelijk overschot overgebracht naar het R.K. kerkhof St. Barbara, waai- het ter aarde werd besteld. De absoute werd verricht door mgr. Am- merlaan. CURSUSVERGADERING P. V. d. A. De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid organiseert a.s. Vrijdagavond haar vijfde cursusvergadering in de boven zaal van Rex. Spreker is de heer A. Ver meulen, bestuurslid van het N.V.V. Zijn onderwerp is „Loonen en Prijzen". Bloemendaalsche pensionhouder en zijn vrouw gearresteerd Gerepatrieerden waren de dupe van hun practijken Bij een controle op pensionprijzen door ambtenaren van de Prijsbeheersching is aan het licht gekomen, dat een pension houder in Bloemendaal zeer laakbare practijken toepaste ten nadeele van de gerepatrieerden, die in zijn pension zijn ondergebracht. Naar men ons van de zijde van het Direc toraat-generaal van de Prijzen mededeelt, was de woonruimte in het pension zoo danig onderverdeeld, dat een gezin, be staande uit man, vrouw en vier kinderen slechts de beschikking kreeg over één kamer, waarin men moest wonen, eten en slapen. Voorts bleek dat aan de pension gasten minder voedsel werd verstrekt, dan waarop zij volgens hun bij den pension houder ingeleverde bonnen recht hadden. Bovendien moesten zij een pensionprijs betalen, welke honderd procent hooger was dan die, welke maximum is toegestaan. De bonnen, welke de pensionhouder overhield, door aan zijn gasten minder te verstrekken dan waarop zij recht hadden, ruide hij tegen tabak en jenever. Ook heeft hij vaak bonnen verkocht. De pensionhouder en zijn vrouw zijn in hechtenis genomen. Een lid van het perso neel kreeg een proces-verbaal. Bovendien zijn vijf personen bekeurd, die van den pensionhouder bonnen kochten of hem in ruil voor bonnen rookartikelen en sterken drank verschaften. De dagelijksche zorgen lid van een congres Het Amerikaansche congres het par lement van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika is een zeer belangrijk lichaam met een hoogst verantwoordelijke taak. Zijn leden zijn belangrijke mannen, die dagelijks moeten omgaan met zulke gewichtige problemen als atoomenergie, wereldpolitiek, machtsverhoudingen in de wereld, voedselverstrekkingen aan nood lijdende landen, om nog maar te zwijgen van binnenlandsche problemen als belas tingen, begrootingen, „niet-Amerikaan- sche" activiteiten, enzoovoorts, zegt Un. Press. Dat deze belangrijke mannen nog andere en meer alledaagsere zorgen hebben en dat ook daai-voor vaak heel wat te doen is in Washington, de hoofdstad van de Amerikaansche statenfederatie, toont het volgende: De Congresleden vonden op een zekeren dag dat zij althans één plaats in het Kapi tool, het Amerikaansche regeeringsgebouw moesten hebben waar zij rustig konden eten, zonder voortdurend te worden lastig gevallen door kiezers, die hen met speciale wenschen en verzoeken komen belegeren. Hun verlangen ging in vervulling. De spe ciale architect van het kapitool, David Lynn, richtte een fi-aai restaurant voor hen in met gedempte verlichting, een kerk- Vorscher in het niemandsland tusschen leven en dood Dr. Robert Cornish uit Berkeley in Cali- fomië, de man die dertien jaar geleden de wetenschappelijke wereld verbaasde door zijn geslaagde pogingen om x-eeds ge storven honden weer tot het leven te wekken, zal dit jaar zijn experimenten hervatten in een nieuwe poging om de mysteriën van leven en dood op te lossen, vertelt United Press. Cox-nish, een 42-jarige bioloog van de universiteit van Califox-nië, was in 1937 gedwongen zijn proefnemingen te staken tengevolge van een storm van px-otesten van de zijde van anti-vivisectie-vereeni- gingen. Ditmaal wil hij, met de hulp van een nieuwen medewerker en van een nieuwe methode, zijn experimenten voortzetten tot zijn uiteindelijk doel: het wekken van leven in als gestorven beschouwde men- schelijke wezens, bereikt zal zijn. De geleerde gelooft dat hij daarbij veel profijt zal kunnen trekken van de in den oorlog tot ontwikkeling gekomen berei ding van bloed-plasma. Zijn nieuwe as sistent is dr. Geox-ge Sciaroni, een cihirurg die zioh langen tijd heeft beziggehouden met het injecteeren van levenskrachtige chemicaliën in de aderen van zijn proef dieren. Dr. Sciaronf is een uiterst be kwaam chirurg die in staat is de hande lingen waarop het in de methode-Comish aankomt in seconden te verrichten, waar minder handige dokters minuten noodig zouden hebben. In Augustus 1942 werd de Haarlemsche j groentehandelaarsknecht A. J. M. van S. met een vrachtje clandestiene wortelen door twee C.C.D.'ex-s aangehouden. Zij volg den den man naar zijn werkgever in de Generaal Cronjéstraat om de gx-oente in beslag te nemen. Daar kwam, bij het on derzoek naar de papieren van den knecht een gestencild exemplaar van een van mi nister Gerbrandy's redes te voorschijn en de controleurs gaven den knecht te ken nen, dat hij dat gevaarlijke papiertje maar moest verdonkere-manen. De knecht ver scheurde het pamflet en gooide de snip pers in een emmer. Deze historie werd door een bewoner van het huis boven het groentepakhuis gezien en gehoond en via een N.S.B.-lucht beschermer, die uit anderen hoofde reeds veroordeeld is eerst was tegen hem le venslang geëischt, maar de Bijzondere Raad van cassatie verminderde de straf tot vijf jaar Veenhuizen kwam zij bij den N.S.B.-luitenant der politie P. v. d. B- te- recht. De groenteknecht wei'd opgepakt en bracht eenigen tijd in Duitsche gevangen schap door. Behalve voor dit feit moest van der B, zich Dinsdag voor het Bijzonder Ge rechtshof in Amsterdam verantwoorden wegens een andere zaak, die zich in Maart 1943 eveneens in Haarlem afspeelde. Verdachte zag destijds buiten dienst tijd een vrouw, die zioh op ietwat vreemde wijze aan den waterkant van het Spaarne ophield. De politieman kreeg argwaan en wilde de vrouw goed doen, zoo vertelde hij het Hof van morgen. „U hadt dus de meest edele bedoelingen", zoo constateei-de de president, mr. E. A. M. Lamers. Al spoedig bleek, dat de vrouw een over spannen Jodin was, die zich van het leven wilde berooven. De verklaringen der getuigen onder wie de vrouw, waren in tegenspraak met die van verdachte: de vrouw vertelde, dat de politieman dreigend optrad en v. d. B- wilde naar zijn zeggen de vrouw alleen maar van haar voor-nemen doen afzien. Tenslotte werd de vrouw naar het poli tiebureau in de Smedestraat gebracht en hoewel twee „goede" rechercheurs pro beerden om haar te helpen vluchten, werd zij op last van den verdachte aan de Am- sterdamsche recherche overgedragen, om dat haar vervalscht persoonsbewijs de hoofdstad als domicilie vermeldde. Gelukkig viel zij daar in goede handen, zoodat de geschiedenis voor haar geen on aangename gevolgen heeft gehad. Over den persoon van vei-daehte waren zijn vroegere collega's eenstemmig van meening, dat hij „fanatiek" was. „Wan neer de Duitschers een bezoek aan het politiebureau brachten, verwelkomde hij hen met Heil Hitier", wist een hunner zich te herinneren. De procureur-fiscaal, zich richtend tot verdachte verweet hem van het aller ergste sooi-t te zijn geweest en meende dat de beide hem ten laste gelegde gevallen best in de doofpot gestopt hadden kunnen worden. Tien jaar gevangenisstraf met aftrek was hier volgens hem de juiste straf. Uitspraak over veertien dagen. Dr. Cornish zal bij zijn proeven gebruik maken van een apparaat dat ontworpen is door dr. Alexis Carrell en Charles Lind bergh en waarmee een mengsel van bloed, adx-enaline, glucose en leverextract in de anderen van het proefdier kan worden ge pompt. In 1934 boekte Cornish zijn eerste, op zienbarende succes, toen hij erin slaagde het leven terug te brengen in het lichaam van een x-eeds „gestorven" hond. Zes mi nuten nadat bij het dier „de dood" gecon stateerd was. begon Cornish zijn adrena- linemengsel in het bloed van den hond te brengen. Binnen een minuut na het begin van zijn proef begon het hart weer te kloppen. Kunstmatige ademhaling werd toegepast en het dier hervatte zijn adem haling en begon zelfs na eenige uren weer te blaffen. Acht uur en 13 minuten latex- stierf hij weer, doch de wetenschappelijke wereld stond versteld van het x-esultaat van Cornish' proeven. In de daarop volgende maanden bracht de dokter nog verscheidene honden terug tot het leven met wisselend succes. Zijn gunstigste geval was een hond, die nog anderhalf jaar een „tweede leven" leidde tot hij tenslotte aan longontsteking over leed. De nieuwe proeven van dr. Cox-nish zul len plaatsvinden in de chemische en bio logische laboratoria van Berkeley. Dit maal hoopt hij een definitief succes te be halen. Reeds vroeger hebben de gouver neurs van drie verschillende staten ge weigerd dr. Cornish het lijk ter beschik king te stellen van een terechtgesteld en misdadiger, om hem in staat te stellen zijn experimenten ook op het menschelijk lichaam toe te passen. Doch de geleerde is niet uit het veld geslagen. Hij is ervan overtuigd dat als hij eenmaal volledige resultaten heeft gehad met zijn proeven op dieren, hij uiteindelijk de gelegenheid zal krijgen zijn werk ook op menschen voort te zetten. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M. Brandjes—Kleijn, d., Berkenstr. 18, IJmuiden-O.; N. A. EngelkesWery, d.. Me rellaan 6, IJmuiden-O.: H. B. Maks—Venema, z., Julianakade 15 rd., IJmuiden; D. Bakkervan den Berg, d.. Eikenstraat 17, IJmuiden-O.; W. E. van der HamBlesgraaf, d., Gr. Hout of Kon.weg 60, Velsen-N.; E. van ZwietenZand- voort, z., Waterlandweg 4, Driehuls; I. E. W. Schoorlvan Ewijk, z., Acaclasiiraat 41, IJmui- den-O.; E. J. Gerritsvan Ewijk, z„ Drleh.kerk- weg 92, Driehuis; J. C. Donkers—Rense, d,, Wtls- telaan 83, Santpoort; M. L, A. Ninok BlokRoos, z„ v. Tuyllweg 30. Velsen; C. P. van der Wiel— Heilig, d., Schipbroekenweg 2, Santpoort; E. M. Raspoort—Rekoeld, d„ IJmuidenstraatweg 107, IJmuiden-O.: J. Broersen—v. d. Plas, z„ Pr. Kru- gerstraat 38, IJmuiden; K JansenPronk, z.. Heerenduinweg 48 rd., IJmuiden-O.; A. M. SchoorlHeeremans, d., Hofgeest 5, Velsen. OVERLEDEN: J. van de Graaf. 48 j., echtg. van I. P. C. Doeksen, Stationsweg 79, Velsen; J. G. Breek, 79 j., weduwnaar van A. Manders, Bloemendaalschestraatweg 188. Santpoort; P. C. Vos, X mnd., dochter van K. Vos, Driehuizerkerk- weg 42, Driehuis; W. Hazewinkel, 62 j., echtg. van H. C. Lindenberg, Fazantenlaan 42, IJmui- den-Oost. Uitslag verloting V.V.U-Waterloo De door de voetbalvereenigingen V.V.IJ. en Waterloo gehouden verloting had den volgenden uitslag: le prijs 104 en verder achtereenvolgens de nummers 2915 2755 2042 2553 725 1234 1285 1426 604 362 2015 1611 1067 en 660. De prijzen kunnen worden afgehaald bij D. Schaap, Zandersstraat 38, IJmuiden-O. achtige rust en alles wat noodig was. Het openbai-e restaurant moest voor deze ver bouwing zelfs naar de kelders woi-den overgebracht. Nu is het x-estaurant klaar, maar het heeft nog niet een klant gehad. Zijn kellners wachten tevergeefs op de hongerige en naar rust snakkende Congres leden, die liever.in het openbaar eet- zaaltje gaan lunchen. Dan zijn er de spi-eeuwen van Washing ton, die het den bestuurders van Amerika lastig maken. Er bestaat een wet. volgens welke het verboden is binnen de bebouw de kom op vogels of ander „wild" te ja gen. Dientengevolge kunnen de spreeuwen zich ongestoox-d vermenigvuldigen, de Congresleden hinderen met hun lawaai en de fraaie in Griekschen stijl gebouwde „portico's" „minder schoon" maken. De lieden, die dagelijks met gevaar voor hun jas of hoed de spreeuwen galerij moeten passeeren, hebben ten einde raad aan het congi-es verzocht de wet te wijzigen, opdat zij voortaan de spreeuwen met het ganze- roer kunnen vervolgen. Het congres over weegt deze zaak nu Potlooden en gebakjes. Een schandaal kent de wereld der con gresleden ook al. Geen groot politiek schan daal, maar een klein schrijfpapier-schan daal. Ieder Amerikaansch volksvertegen woordiger heeft er recht op per zitting voor 750 dollar aan schrijfbehoeften te be trekken uit de staatsmagazijnen in het kapitool. Nu is het voorgekomen dat er heel slechte briefschrijvers waren, die hun correspondentie niet afdeden en die de schrijfbehoeften van den staat niet noodig hadden maar.... die trachtten in plaats daarvan de 750 dollar te innen in baar geld. De zaak wordt onderzocht en in af wachting daarvan zijn de magazijnen ge sloten. De Congresman, wiens potlood „op" is, moet nu naar den kantoorboekhandel om den hoek van cle straat wandelen. De meest sensationeele gebeurtenis iin het kapitool echter de besprekingen over de atoombom misschien uitgezonderd is de geruchtmakende kwestie van de ge bakjes uit de automatiek van den staat. Die automatiek is ingericht ten behoeve van Congresleden en pei'soncel van het parlementsgebouw. Zij werkt en moet werken zonder winst. Maareen ge bakje kost daar 15 dollarcent, en de schrij vers van het senaatsbureau ontdekten dat een gewoon en wel winstmakend restau rant in de buurt er tien cent voor vroeg. Zij maakten de zaak aanharigig, waarop de verantwoox-delijke regeeringsinstantie be toogde dat de gebakjes van 15 cent grooter waren. Een senaatscommissie is met het onderzoek belast en de corpora delicti, in feite de staatsgebakjes van 15 en de par ticuliere taartjes van 10 cent zijn ter griffie gedeponeerd. Zij zijn al wat oud bakken en zuur geworden, maar de com missie zal het x-esultaat van haar onder zoek nu wel snel bekend maken. Dat zijn zoo de zorgen van de Ameri kaansche congreslieden, als zij eens de stukken over wereldhandel, betrekkingen met Rusland en leeningen aan arme Euro- peesche landen op zij leggen Oesterverzending in Januari Gedurende de maand Januari 1947 wer den uit Zeeland 1718137 oesters verzonden of ruim 400.000 meer dan in Januari 1946. Vei*zonden werden naar het binnenland 346.297 stuks, naar België 1.051.060 stuks, naar Engeland 263.000 stuks, naar Duitsch- land 450 stuks en naar andere landen 57.250 stuks. SCHEEPVAART K. P. M. Tegelberg. 23 Febr. te Honskong. Holl. Afrika LUn. Heden geen berichten. West Afrika Lün. Heden geen berichten. MU- Nederland. Tarakan. 24 Febr. van Ba tavia. blijft In Ned. Indië. Sumatra, 23 Febr. te Penang. Mirto. 1 Maarl te Singapore. Talïsse. 2 Mrt te Betavia, Joh ft n de Win. 3 Mrt te Batavia. Ta wall. 1 Mrt van Singapore naar Makassar. Roepad, 3 Mrt Kaap Guardaful gepasseerd. K. N. S. M. Verrasslmos Vergottls, l Mrt. van Antofagasta naar Pisco. Theseus, 2 Mrt te Savo- na. Atair. 2 Mrt te Jaffa. Ariadne, 3 Mrt te Gi braltar. Finga. 3 Mrt te Messina. Orestes. 4 Mrt van Esbjerg naar Amsterdam. Lotos. 3 Mrt te Curasao. Torsa, 3 Mrt te Rotterdam. Noordwijk, 3 Mrt te Antwerpen. Vinke en Co. Wtnsum, 3 Mrt Ouessant ge passeerd op weg van Afrika naar Amsterdam, Bur. Wijsmuller. Heden geen berichten. Oceaan. Heden geen berichten. SLEEPBEDRIJF. Slbt Thames mei tinbag- germolen „Menoemblng" vertrok 3 Maart van Schiedam naar Soengelllat. KLEINE VAART. Delta, Shoreham—Midd- lesbro, 28 Febr. geankerd bij Great Yarmouth. Eben Haezer, Middlesbro—Londen, passeerde 28 Febr, Great Yarmouth. Fiduciam. 3 Mrt van Grimsby naar Grangemouth. Tyro, 1 Mrt van Rotterdam te Drogheda, bestemd voor Belfast en Amsterdam. Birmingham, 3 Mrt van Londen n. Blytlh. Cronenburgh, Rotterdam—Helsinki, pass. 3 Mrt Kullen vuurschip. Fivel. 2 Mrt van Par te Weston Point. Gaasteri.ind, 2 Mrt van Rotterdam te Kingslynn. Haskerland. 3 Mrt van Blyth naar Londen. Hast, 2 Mrt van Esbjerg naar Methil. Keizersgracht. Newiyn—Ltvorno, 2 Mrt van Gi braltar. Nassauhaven, 1 Mrt van Lissabon naar Casablanca. Rogaja, 1 Mrt van Antwerpen te Hull. Rijnstroom, Amsterdam—Liverpool, pass. 3 Mrt Dungeness, Sea-ham, 3 Mrt van Londen te Blyth, Soemba. 2 Mrt van Treport te Weston Point. Veenenburgh, 3 Mrt van Rotterdam te M'ldidlesbro, Zeeland (den Hartigh), 2 Mrt van Dundee te Blyth. GROOTE VAART. Alkaid, 4 Mrt om 9 uur van Antwerpen naar Amsterdam. Katwijk. Tunis Vlaardingen. passeerde 3 Mrt Ouessant. Amers- kerk, RotterdamAustralië, passeerde 3 Mrt Gi braltar. Amstelveen, I Mrt van Rotterdam te New York. Ariadne, 2 Mrt van Catania te Gi braltar. Bredero. Rotterdam—Oost Azië, 3 Mrt van Antwerpen. Boerhave. 1 Mrt van Galveston te Houston. DelfSliaven. 1 Mrt van Norfolk naar Rotterdam. Brastagi, 27 Febr. van Portland (Or,) reaar San Francisco. Gaasterkerk. Rotterdam— Australië, 3 Mrt. van Bombay. Ganymedes, 26 Febr. van Barranquilla naar Cristobal. Jobs- haven, Cardiff—West Afrika, 1 Mrt van St. Vin cent naar Grand Lafhou. Kedoe, 4 Mrt 9.35 uur van Rotterdam naar Hu el va. Mllo, Rotterdam- Singapore, 2 Mrt tc Aden. Ovula, 25 Febr. van Singapore te Mlrl. Papen-drecht, 2 Mrt van Abadan te Melbourne. Philae (charter), Shang haiRotterdam, 2 Mrt van Port Said. Polyphe mus, Amsterdam—Batavia, passeerde 2 Mrt Horse Sand Fort. Prins Willem van Oranje. 3 Mrt van Botterdam naar St. John. Randfontein, Amsterdam—Belra, pass. 3 Mrt Dakar. Salawati, 25 Febr. van Los Angeles naar Portland (Or.). Samaria. 1 Mrt van Martini te Dieppe, gaat 3 Mrt naar Konakri. Saroena, 27 Febr. van Hongkong naar Tarakan. Teleman, 2 Mrt van Maracalbo te New York. Tri cape (charter), 28 Febr. van Tafelbaai naar Lissabon. De verdediger van Antwerpen vertelt van zijn tactiek De kunst om eenden te schieten heeft haar invloed gehad, en misschien wel een beslissenden invloed, bij den succesvollen strijd, die Antwerpen gevoerd heeft tegen de V-l wapens. Dit werd aan een United Press correspondent verteld door den Ame- rikaanschen kolonel Clare Hibbs Arm strong, den nieuwen militairen attaché in België. Er stak een zeer eenvoudige ge dachte achter de verdediging van Ant werpen, toen deze havenstad een der zwaai-st bestookte punten van de wereld werd, zoo vertelde kolonel Armstrong. Van 4.886 V bommen, die op de stad en de haven van Antwerpen werden afgevuurd „pakten mijn jongens er 2.183" en in de laatste maand werd een score van 96 pro cent treffers bereikt. Er was berekend, dat slechts 65 procent van de V-bommen, die voor Antwerpen bedoeld waren, behoorlijk genoeg gericht werden om in de stad neer te vallen. De anderen gingen de stad voor bij en interesseerden de verdedigers dus niet. Hier pauzeerde kolonel Armstrong even, waarna hij vervolgde: „Ik heb mijn heele leven lang eenden geschoten. Ik schoot ze in Minnesota (waar kolonel Armstrong vandaan komt), aan de westkust, in C^Ji- fornië en Chesapeake Bay. Toen ik voor het eerst in Antwerpen kwam en de eerste binnenkomende V-l bestudeerd had. schoot mij plotseling de eenden jacht te binnen. Het was de eenige manier om die projectielen te pakken te krijgen". De kolonel begon allei-eerst met het be- studeeren van de richting, waaruit de pro jectielen kwamen. Het bleek hem, dat de meesten uit precies dezelfde richting kwamen „en alles wat ons te doen stond was ons met onze artillerie op te stellen op de plaats, waar we ze verwachtten. Een voudiger kan het niet". De correspondent vroeg den Kolonel: „hoe deed u het precies?" Hij antwoordde met twee woorden „Eenden schieten". „Ik plaatste zware concentraties geschut ter hoogte van de drie aanvalsrichtingen. Deze concentraties werden in veelvoud opgesteld en als een groep de V-l miste, werd deze gewoonlijk dadelijk daarop door groep twee of drie neex'gehaald. In totaal misten we 221 stuks die in het vitale deel van de stad terecht kwamen. Soms zonden de Duitschers, zooals u vermoedelijk weet, hun V-eenden in vluchten van acht stuks naar het doel. Wel, het was net zooals op de eendenjacht. Als je eenmaal weet waar ze vandaan komen, concentreer je daar al het beschikbare vuur. Zoo hebben wij het tenminste gedaan." Kolonel Armstrong verwierf op 21 Juli 1946 het eereburgerschap van Antwerpen. Hij deelt deze hooge onder&heiding met oud-president Hoover, Winston Churchill en veldmaarschalk Montgomery. De kolo nel uitte zijn groote bewondering jegens de Belgen, „die met het grootste genoegen toestonden dat wij onze batterijen in hun boomgaarden plaatsten en de bommen vlak boven hun hoofden neerschoten". Dertig millioen kg mo§selen Tot op heden zijn in het seizoen 1946 47 ongeveer 30 millioen kg mosselen verzon den, waarvan naar België ongeveer 20 mil lioen kg, naar het binnenland 5 millioen kg en naar Frankrijk eveneens 5 millioen kg. De export werd door de vorst zeer be lemmerd, voonl die naar Frankrijk. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 5 MAART. Thalia, 8 uur: „Van den regen in den drup". Rex, 8 uur: „Het onzichtbare leger". De Pont, 8 uur: „Catharina de Groote". FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 11 i.Men veronderstelde, dat de moord ge zien was door een man, die voor het raam stond in het huis aan den overkant. Het eenige bezwaar was, dat hij zijn mond niet kon opendoen en vertellen, wie den moord begaan had. omdat hij zich in de slaapka mer van een gehuwde dame bevond, waar hij niets te maken had. Het werd dus een ©gewikkelde kwestie, want wat moest bij doen, toen er een onschuldige werd gear- resteerd en beschuldigd van den moord? Natuurlijk is het maar een verzinsel, want er is nooit eenige twijfel aan geweest wie de werkelijke moordenaar was in dat ge val. Maar het verhaal is altijd blijven voortleven omdat de menschen zoo'n druk te maakten over de manier, waarop dat brave Victoriaansche paar in den knoei ■was komen te zitten. Ze wisten, hoe de vork in den steel zat en toch konden zij bet niet vertellen, zonder zichzelf te ver raden. Ik heb het altijd een hoogst ko mieke situatie gevonden tot op heden". Na een oogenblik voegde hij er aan toe: „Maar het is niet komiek. Het is heelemaal niet komiek". „Ned, wie heeft het gedaan? Wie heeft hem vermoord?" Ned Atwood scheen zoo verdiept te zijn in het historische probleem, dat hij haar vraag over het nieuwe probleem niet scheen te hooren. Misschien wenschte hij die ook wel niet te hooren „Als ik het mij goed herinner, heeft iemand er zelfs een tooneelstuk over ge schreven". „Ned, in 's hemelsnaam!" „Nee, luister goed. Dit is heel belangrijk!" Zij zag zijn witte gezicht in de schemering. „In het tooneelstuk draaiden zij er zich eenvoudig uit. De arme stumper schreef een anoniem en brief aan de politie, waarin hij den moordenaar aanwees en hij scheen te denken, dat de zaak daarmee afgedaan was. Maar dat was natuurlijk niet zoo. De eenige manier, waarop zij uit de moeilijk heid hadden kunnen raken, was door voor het gerecht in de getuigenbank te verschij nen en tegen den werkelijken moordenaar te getuigen". Bij het angstaanjagende woord „gerecht'' greep Eve hem weer bij den arm. Maar hij stelde haar gerust. Hij was nu één trede op de trap omlaag gegaan. Nu draaide hij zich om, om haar aan te zien. Zij hadden tot dusver op mompelenden toon gesproken, met een zekeren baast en nu werden hun stemmen steeds zachter, hoewel dringen der. „Maak je geen zorg. Jij zult er niet in betrokken woixlen. Daar zal ik voor zor gen". „Je gaat het toch niet aan de politie ver tellen?" „Ik ben niet van plan het aan iemand te vertellen". „Maar mij kun je het vertellen. Wie heeft het gedaan?" Hij schudde haar hand van zich af en ging weer een trede omlaag. Hij liep ach teruit, terwijl hij zijn hand op de leuning hield. Zijn gezicht, 'dat als een witte vlek, met de glanzende tanden door het halve duister oplichtte, scheen als in een mist te verdwijnen. De gedachte, die door Eve's brein schoot, was zoo monsterachtig, dat ze alleen aan overspannen zenuwen kon worden toege schreven- „Neen", verbeterde Ned haar, met zijn enerveerende gewoonte om haar gedachten te lezen. „Ziet je zelf daar nu maar niet mee te pijnigen. Het was niemand van het gezin, waarover je je zorgen hoeft te maken". „Zweer je me dat!" „Ja", antwoordde Ned. „Dat zweer ik je waarachtig". „Probeer je me te kwellen?" Ned sprak volkomen kalm. „In tegendeel. Ik probeer je juist te spa ren. Dat hoort nu eenmaal bij jou. En dat is wat alle mannen jou probeeren te doen. Maar, bij den hemel, voor een vrouw van jouw leeftijd en men mag toch zeggen jouw ervaring, jij hebt meer bakvisch- achtige opvattingen en illusies over de we- i-eid dan eenige vrouw, die ik ooit ontmoet heb! Nu goed". Hij haalde diep adem. „Je hoort het vroeger of later misschien toch wel". „Schiet op, alsjeblieft!" „Den eersten keer, dat we naar den over kant keken.weet je nog?" Al had zij het gewild. Eve zou er niet in geslaagd zijn het afschuwelijke tooneel te vergeten, dat zij had gezien. Tei-wij! Neds blikken op haar bleven rusten, zag zij weer het groots bureau voor zich te gen den linieer muur, en papa Lawes met zijn vergrootglas en zijn sikje, zooals zij hem zoo vaak gezien had, voordat dat hoofd bedekt was met dat masker van bloed. Het was alsof er nu een schaduw over viel, waardoor de omtrekken van het beeld werden verwrongen. „De eerste maal, dat we naar den over kant keken, zei ik. dat ik meende iemand bij den ouden heer te zien- Maar ik kon toen immers niet zeggen, wie het was?" „Nu, en?" Maar den tweeden keer, toen alle lichten brandden. Eve was ook een trede omlaag gegaan, achter hem aan. Het was niet haar bedoe ling om hem aan te raken of hem een duw te geven. Het was het plotselinge schrille gefluit van een politiefluitje, dat ooi-zaak werd van het ongeluk. Buiten, op straat, snerpte 't fluitje opnieuw, schril en heftig als een moordschreeuw. I-Iet geluid klonk door de straten, drong door de open ramen. Wat Eve voelde, was alleen een blinden schrik en zij had geen ander verlangen, dan den man op de trap tot spoed aan te manen; hem "van zich af te duwen, zich van hem en het gevaar voor ontdekking te bevrijden door hem letter lijk het huis uit te duwen. Zij had haar handen op Neds schouders gelegd en duwde. Hij had zelfs geen tijd om een schreeuw te geven. Hij balanceerde een oogenblik gevaarlijk, terwijl hij met zijn rug naar het einde van de trap stond; zijn hakken waren over den rand van de trede en zijn linkerhand rustte luchtig op de leuning. Hij verloor zijn houvast, zwaaide even heen en weer, liet een nijdig geluid hooren en deed een stap achteruit precies op de losse traproede beneden hem. Zij zag nog de dwaze, starende uitdrukking in zijn oogen, hoewel het maar een fractie van een seconde was voordat hij viel- HOOFDSTUK V. Als een menschelijk lichaam van een hoogte van zestien treden naar beneden valt, en daarbij met het hoofd in volle vaart tegen een muur slaat, zou men kun nen veronderstellen, dat dit alles lawaai genoeg zou maken om het huis te doen schudden. Toch kon Eve zich daar nadex-hand niets van herinneren. Dit zou geweten kunnen worden aan den schok, waardoor haar ze nuwen verdoofd konden zijn. Het leek haar alsof er practisch geen tijd verloopen was tusschen het moment, waarop Ned viel en dat, waarop zij zich beneden hijgend over hem heenboog. Zij had hem geen kwaad willen doen. Het was nooit in haar opgekomen, dat een knappe, aardige vrouw, die charmante ma nieren heeft en zich verheugt in veel aan trekkelijkheden, verdacht kan worden van minder nobele doeleinden, wat zij dan ook doet. Zij wist natuurlijk heel goed, dat zij altijd bang geweest was voor schandaal. Maar zij had nooit gerealiseerd, hoe het kwam, dat het altijd zoo moeilijk was om praatjes te vermijden. Zulke dingen over kwamen haar nu eenmaal. Eve's geweten sprak. Zij was er volko men van overtuigd, dat zij Ned Atwood had gedood- De hal beneden, waar de trap een draai maakte, was zoo donker, da-' zij over zijn lichaam struikelde. Dit leek een geschikt eindje voor een nachtmerrie: zij kon nu net zoo goed de straatdeur openen en de politie roepen. Dan was alles ten minste afgeloopen. Zij had kunnen huilen van verlichting toen het gewaande lijk zich bewoog en sprak. „Wat zijn dat voor idiote kunstjes van je? Waarom gaf je me een duw?" Eve voelde zich duizelig worden; haar verlichting verdween- „Kun je opstaan? Heb je iets gebroken?" (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3