een Van Berkel snelweger Critiek op het regeeringsbeleid inzake Indië Diepgevroren visch uit eigen vangst is op komst De Groote Houtweg wordt verbeterd fkort en BondigJ Luidsprekers flinke meisjes Bekwame strijkster Flinke jongen gevraagd flinke bankefbakkersbediende op-vlag 5 Maart 1 EERSTE KAMER IJMUIDER COURANT Het Indië-debat in de Eerste Kamer werd gistermiddag voortgezet met de replieken, welke ten deele ook door prof. Romme op de gereserveerde tribune werden aange hoord en gelegenheid schonken, voor zoover noodig, de standpunten nader te bepalen. Mr. Stikker (P.v.d.V.) moest tot zijn spijt constateeren mr. P o 11 e m a (C.H.) deed dit ook dat minister Jonkman en de heer Stufkens een in zijn ooren onwel luidend duet hadden laten hooren. Het klonk veel te veel als uiting van verbit terde onverzoenlijkheid. De minister had zich ongenaakbaar getoond, zoodat een na tionale oplossing in breeder verband niet mogelijk bleek. Onduldbare onverdraag zaamheid had zijns inïnziens ook gespro ken uit de opmerking ten aanzien van de ambtenaren, wier gevoelens betreffende Linggadjati eventueel getoetst moesten worden. Soortgelijke critiek uitten ook mr. P o 11 e m a, diens partijgenoot R e y e r s en de heer A 1 g r a (A.R.), maar de heer K e r- stens (K.V.P.) zorgde voor een veel on schuldiger interpretatie van 's ministers uitlating op dit punt. Voor mr. Stikker was de groei van het nationaal ontwaken in het Verre Oosten niet verborgen gebleven en het lag geens zins in de bedoeling van de Partij van de Vrijheid den drang naar vrijheid der natio- nalisten te bestrijden, maar maatregelen wegens den economischen noodtoestand der bevolking waren thans ten zeerste geboden. Het zenden van rijst en textiel naar Ma- doera en het in orde brengen van de water voorziening van Soerabaja zouden tot zulke maatregelen dienen te behooren. De woord voerder van de Partij van de Vrijheid kwam met een motie, welke op regeerings- maatregelen ter bevordering van het wel zijn van de bevolking aandrong. Hij schet ste deze motie als een poging om tenminste in dit opzicht, bij alle verdere verdeeldheid, elkaar te vinden. Jammer genoeg echter maakte hij het door de wijze waarop hij zijn motie toelichtte moeilijk om er zulk een vreedzaam gebaar in te zien. De heer Koejemans (Comm.). die spoedige on- derteekening van Linggadjati en terugtrek king van onze troepen uit Indië bepleitte, zulks als middelen ter oplossing van de vertrouwens crisis, zag in de motie-Stikker, die wel bijval bij de heeren Reyers (C.H.) en Algra (A.R.) ontmoette, eerder een oor logsverklaring in het verschiet. Zoover ging de heer Kerstens (K.V.P.) niet, maar toch bleek deze weinig geestdriftig gestemd te zijn over de motie. Niet alleen omdat zij eig"nlijlk slechts beoogde een open deur in te trappen, maar tevens vanwege het ver band door mr. Stikker gelegd tusschen het lot van dit voorstel en de ten aanzien van de begrooting van Overzeescfhe Gebieds deel gh uiteindelijk aan te nemen houding. De Indische specialist der K.V.P.-fractie be toogde nogmaals dat men zich niet aan theoretisch gepraat moest overgeven, doch oog diende te hebben voor den werkelijken gavg van zaken, die nu eenmaal aantoont, dat de revolutie haar eigen loop neemt. Uit mr. Pollema's repliek zij nog aangestipt, dat hierin wederom critiek tot uiting kwam over het door minister Jonkman geschetste staatsrechtelijk beeld van de Unie en van de positie van dé Kroon, ge personifieerd in het Huis van Oranje. Deze senator wenscht een weldra te houden Rijks conferentie waar men dan den weg zou moeten banen voor een Rijksverband, met de Kroon in den huldigen grond wettel ijken zin als overkoepelend orgaan. Tenslotte bepleitte luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst (K.V.P.) wederzijdsche fair heid om hieraan echter toe te voegen, dat fairheid allerminst beslistheid uitsluit. En daaraan scheen het zijns inziens minister Jonkman, die voortzetting van de onder handelingen wenscht, wel wat te ontbreken. Vandaag worden de replieken voortgezet. Een nieuwe hoofdinspecteur van politie De beer J. van IJzendoom, hoofdinspec teur en corpschef van de politie te Bloe mendaal, is benoemd tot hoofdinspecteur in Velsen. De nieuw benoemde is 35 jaar; te voren werkte hij bij de politie in De Bilt en te Zandvoort. In Bloemendaal ziet men hem met leedwezen vertrekken, daar zijn werk en persoon algemeen zeer gewaar deerd worden, ook door het corps. Men gunt hem de promotie evenwel van harte. Eerste vergadering van Verkeersinstituut In de Rolzaal op het Binnenhof in Den Kaag heeft het Nederlandsch Verkeers instituut zijn eerste vergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. ir. M. H. Damme. Ir. Damme verklaarde dat het Verkeersinstituut ontstaan is door het'be sef dat de economische verzorging van de transportmiddelen van essentieel be lang is voor de Nederlandsche welvaart. De minister van Verkeer ir. H. Vos ver klaarde dat het tot de taak van het Ver keersinstituut zal behooren theoretische richtlijnen te geven voor de investeeringen in het verkeersapparaat en voor de ver- keerswetgeving. Prof. dr. P. Kuin, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, die minister Huysmans vertegen woordigde, verklaarde, dat het noodzake lijk is, in Nederland te beginnen met een systematisch onderzoek der verkeerseco- nomie. Ir. D. de Jong Wzn. sprak tenslotte over het belang van het Verkeersinstituut voor het bedrijfsleven. In de verkeerswereld, zoo zeide hij, heeft men den strijd over de geleide economie reeds uitgevochten. Men is het er in het algemeen over eens, dat er leiding moet zijn, welke echter niet in dictatuur mag ontaarden. FRITS SCHUURMAN VOOR DE FRANSCHE RADIO. De eerste dirigent van het Residentie orkest, Frits Scheurman, heeft een uit- noodiging ontvangen van de Radio-diffu sion Francaise om in den loop van het vol gend seizoen een uitvoering van Caplet's „Miroir de Jésus" te leiden. Beverwijh Een uit 1941 dateerend plan tot verbete ring van den Grooten Houtweg, waarvan de kosten werden geraamd op 43000 kon wegens materiaalgebrek niet worden uit gevoerd. Burgemeester en Wethouders achten het thans waarschijnlijk mogelijk, de verbete ring uit te voeren. Het nieuwe plan omvat een rijweg ter breedte van 6 m, aan de Westzijde een trottoir van 2.40 m en aan de Oostzijde van 2.10 m. Dit laatste trottoir kan later, na overdracht van den benoodig- In ons land heeft men tot dusver alleen nog maar kennis gemaakt met diepgevro ren visch van vreemden bodem en dus ook van vreemde wateren. En die kennismaking is onverdeeld gunstig geweest. Amerikaan- sche, Canadeesohe en een kleine hoeveel heid IJslandsche filets, kant en klaar om linea recta in de kookpan te worden gestopt, ze hebben alle een goed onthaal gevonden, niet alleen omdat de visch zoo fijn was, maar ook omdat er niets meer aan gedaan behoefde te worden. Dit was dus alles import, maar het zal zeker niet zoo lang meer duren, of we zul len in ons land" kunnen smullen van visch- filets, gevangen door Nederlandsche sche pen, gefileerd door Nederlandsche visschers of vischknechts, „diepgevroren" in een Ne derlandsche fabriek, waaruit binnen korten tijd de pakjes filets via den detailhandel naar de consumenten gezonden kunnen worden. Maar wil deze wijze van vischvoorziening goed. function eer en, dan is er een vries- ketting noodig en in dezen ketting ontbreekt nog menige schakel, zoodat van een,ruime voorziening nog geen sprake zal zijn. De verkoop zal voorloopïg wel beperkt blijven tot de groote steden in het Westen en tot die steden verder landinwaarts, waar een koelhuis of een ijsfabriek aanwezig is. Ja, deze vriesketting, daar gaat het om. Hij moet leiden van de visch. zoodra deze uit het water komt, via de fabriek en het middel van vervoer tot den detailhandelaar en feitelijk van dezen handelaar naar de keuken, waar een koelkast voor het tijde lijk bewaren van de visch aanwezig zou moeten zijn. De grootste moeilijkheid voor een distri butie van eenige beteekenis levert de detail handel op. Voor den verkoop van verpakte 'bevroren visch kunnen alleen die winke liers in aanmerking komen, die een be- waarkast hebben. We hebben in ons land weliswaar sedert korten tijd een koeltech- nische industrie, maar deze staat nog in haar kinderschoenen. De productie is nog gering, de kosten zijn veel te hoog om de kasten algemeen ingang te doen vinden. Toch is het voor den detailhandel van belang, dat hij zich ernstig met deze zaak gaat bezig houden, daar het anders wel eens zou kunnen gebeuren, dat het groot bedrijf door het stichten van eigen winkels den detailverkoop ter hand gaat nemen. Voor de Vakgroep ligt hier een groote taak te wachten. De consumenten die nu eenmaal kennis gemaakt hebben met deze producten van Amerikaanschen bodem en die er door importen ongetwijfeld aan herinnerd zullen worden, zullen er naar Gewezen politiepresident uit Arnhem berecht Voor het Arnhemsche tribunaal had zich te verantwoorden de gewezen politie-presi- dent van Gelderland, Overijssel en Arnhem de nu 64-jarige oud-kolonel der staatspoli tie C. C. W., die voordien waarnemend commissaris van politie in Den Haag was geweest en bij het begin van den oorlog als commissaris te Allernaar fungeerde. W. werd in 1940 lid van de N.S.B., was een van de oprichters van „Rechtsfront" en trad ook toe tot de Gerrnaansche S.S. Ver schillende gevallen van hulpverleening aan den vijand waren hem ten laste gelegd. Nadat het tribunaal uitvoerig zijn politie loopbaan gedurende den oorlog had onder zocht, bleek, dat Rauter een belangrijke rol had gespeeld bij de benoeming van W. Vooral het feit, dat W. niet voldoende was opgetreden tegen de excessen van den ge westelijken commandant van de marechaus see Feenstra, die direct onder W.'s bevelen stond, werd verdachte verweten. In het vooronderzoek heeft deze Feenstra, die in middels is gefusilleerd, steeds beweerd, dat hij W. op de hoogte hield van wat hij deed en dat veel op diens bevel werd verricht. W. bestreed dit ten sterkste. Het bleek dat W. nog steeds niet is ontslagen uit den politiedienst en dat de zuiveringscommissie nog geen beslissing heeft genomen. W. bleef in Arnhem tot 17 September 1944, vluchtte toen met Feenstra naar Duitsch- land, waar hij in Juni 1945 door de Ame rikanen gevangen is genomen. Eerst in Augustus van het vorig jaar werd hij aan de Nederlandsche justitie overgeleverd. Van de zijde van de verdediging werd er met nadruk op gewezen, dat W. nimmer druk heeft uitgeoefend op zijn onderge schikten om zijn politieke inzichten te vol gen, dat hij een man was met groote vak bekwaamheid, die zijn politietaak en zijn politiek gescheiden hield en dat in het dos sier opvallend veel goede woorden van de zijde van zijn vroegere ondergeschikten voorkomen. Het tribunaal heeft aan W. een interneering opgelegd van vier jaren met aftrek van voorarrest. Opsporing van luchtvaart- overtredingen Bestonden reeds voorschriften en straf maatregelen terzake van luchtvaartover- tredingen, verschillende feiten uit de afge- loopen maanden hebben deze over tredingen in de bijzondere belangstelling geplaatst. De ramp, begin October 1946 in Literair festijn in de hoofdstad In het Concertgebouw te Amsterdam is gisteravond hel hoogtepunt van de twaalf de boekenweek met een literaire gala avond gevierd. De heer Ch. Leeflang, voor zitter van de commissie voor propaganda van het Nederlandsche boek, heette spe ciaal welkom den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. J. Gie ten, en voorts vele autoriteiten en kunste naars uit de literaire en muzikale wereld. Dit jaar was het accent gelegd op het ver band tusschen literatuur en muziek en het Utreohtsch Stedelijk Orkest had deze taak op zich genomen. Na afloop van het officieele programma was er gelegenheid kennis te maken de honderddertig genoodigde li teratoid De leiding van het tweede meer lucht? gedeelte van den avond berustte bij Caw Briels, die zich verzekerd had van de med= werking van George Serban, Cilly \v3n" het dansorkest van Jan Cordu wener f Baptiste Cliquot. Faillissementen De Kaarlemsohe Rechtbank heeft Dinsdag v faillissement uitgesproken van; A. van der - 1 vrachtrijder, Ter Heydestraat 27, H- Junge en Zon 'urator Mr r' Krielen. SpaarnwoM- straat 17—19. zaak drijvende onder de firmahT naming ..De Spaamestad". fabriek van meub len en houtwaren, curator Mr. F. van S" Rechter-Commissaris Mr. C. E. Muller. blijven vragen. En daarom is er voor den Apeldoorn, waarbij een laag vliegend mi- Heiilh.nHel maar één middel nm zich te Utair vliegtuig op een school neelstortte, Kesselring beschuldigt Victor Emanuel Ex-veldmaarschalk Kesselring beschul- - 1 digde gedurende zijn verdediging voor den particuWen grond aan de gemeente het Britsche tribunaal ex-koning Victor zoo noodig verbreed worden. De kosten F,mannpl pn wiilon maarschalk Piptrn Ra- worden thans geraamd op 75.000. Van dit bedrag willen B. en W. rond 28.400 ten laste brengen van de exploitanten van de in het uitbreidingsplan gelegen terreinen, van het verschil ad 46.600 wil het college Y\ deel verhalen op de eigenaren van de aan den weg gelegen gebouwde eigendom men met erven, voor het restant ad 32.000 wordt een aanvullend crediet gevraagd. BINNENLAND Bi.T Koninkliik Besluit Is de vestigingswet kleinbedrijf van toepassing verklaard op het hee- renm aa tkleerm a kershedrij f, Te Tilburg heeft een automobilist twee per sonen. die op een hoek van de Hasseltstraat ston den te praten aangereden Beiden werden tegen 'n muur geslingerd en vrijwel op slag gedood De automobilist. M. uit Amsterdam reed door. doch werd denzelfden avond nog aangehouden. Hij is in het bureau van politie opgesloten. De indruk Is gewekt, dat de onlangs lot stand gekomen ..Ftnancleriinigsregeling Wonlng- botiw 1947" slechts mogelijkheid biedt tot het bouwen van huurwoningen, De minister van Openbare Werken wijst er evenwel op. dat ook de bouw van een woning, welke door den eigenaar zelf wordlt bewoond, op den voet van deze regeling gefinancierd kan worden. De commandant der 1ste Pootsche lucht- brigade heeft bedragen van 150 Pond Sterling en van 50C0 gulden, door deze brigade bijeen ge bracht, ter beschikking gesteld van den bur gemeester van Driel. Deze bedragen zijn bestemd voor de school te Driel, welke verwoest werd tijdens de operaties bij Arnhem, toen dit ge bouw door de Foolsche brigade gebruikt werd als veldhospitaal. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen S„ N. en P. uit Wierden, drie bekende figuren uit de illegaliteit d'ie op 14 October de roofoverval op de Boerenleenbank te Zuna bij Wierden hadden gepleegd, waarbij f7000 werd buitgemaakt, De rechtbank veroor deelde S tot 6 maanden gevangenisstraf, N. tot 9 maanden en P. tot 1 jaar. HAARLEM EN OMGEVING Morgen, Donderdagmiddag, wordt In hét Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal een door den Bloemendaalschen Contactkring georganiseerde bijeenkomst gehouden, waarin mej. mr. dr. E. C. Lekkerkerker zal spreken over „Geestelijke volksgezondheid". Het echtpaar J. van OvenTer Ham, wo nende Nagtegaalstraat 9 hoopt op Dinsdag 18 Maart zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Op Zaterdagavond 8 Maart zal in de Be gijnhof Kapel te Haarlem een Kamermuziek avond gegeven worden, waaraan het bekende Engelsche kwartet van Robert Masters zal me dewerken Het kwartet bestaat uit Robert Mas ters, viool. Nannie Jamieson, viola, Muriel Tay lor. cello en Kinioch Anderson, piano. Verder zal aan dezen avond medewerken de bekende alt- gangeres Jouck Cuperus (Amsterdam), Emanuel en wijlen maarschalk Pietro doglio herhaalde malen van verraad. „Bij den val van Mussolini in 1943 verzekerden de koning en Badoglio mij herhaaldelijk, dat zij den strijd tot aan het einde aan Duitschlands zijde voort zouden zetten en wij, de hooge Duitsche officieren in Italië, geloofden daarin", aldus Kesselring, „nu is echter wel gebleken, dat wij ons daarin vergist hebben." .Mussolini en de koning hadiden mij en myn troepen geroepen om Italië te helpen," vervolgde de maarschalk, „en wij zijn den koning trouw gebleven. Wij heb ben bloed geofferd en om hier een klein voorbeeld van te geven, wil ik wel zeggen, dat wij vijftigduizend man per maand verloren." Sprekend over het bombardement op zijn hoofdkwartier te Frascati, waarbij vele leden van zijn staf gedood werden en de veldmaarschalk zelf ook bijna werd uitge schakeld, zei hij sarcastisch,dat de oorsprong van dit bombardement aan den Italiaan- sohen koning en 2ijn regeering bekend moet zijn geweest. De Italiaansche regeering heeft hierbij het verlies van duizenden mensdhenlevens op haar geweten, aldus Kesselring. Tegelijkertijd had de Italiaan sche regeering hem verzocht om meer en meer divisies naar Calabrië en Pufolië over te brengen, doch zij zelf zond geen enkele divisie. Integendeel, zei Kesselring bitter, zij concentreerde haar beste divisies in Rome om een geallieerde luchtlandings operatie uit Tunis af te wachten. Deze pa rachutisten zouden namelijk in Rome lan den op het tijdstip, dat de landing bij Sa lerno plaats vond. Op het laatste moment werden de plannen echter gewijzigd. Na de capitulatie moest Kesselring de Italianen terugtrekken, hen ontwapenen en naar huis zenden, zoo verklaarde hij. Dit druischte volgens hem lijnrecht in tegen Hitler's orders, die luidden, dat alle Ita liaansche troepen krijgsgevangen moesten worden gemaakt. Inderdaad gaf Kesselring toe, dat zijn handelwijze het optreden van partisanen in de hand gewerkt had, omdat de verzetsbeweging door dit naar huis stu ren van de troepen over groote reserves ging beschikken. Vóór September 1943 is er in Italië nooit partisan en-activiteit ge weest, besloot Kesselring. De beschuldigde noemde de wijze, waarop 335 Italianen in 1944 in de kelders te Ardea ten Zuiden van Rome werden doodgescho ten „iederen Duitscher en bovenal iederen Duitschen officier onwaardig". Naar aan leiding van getuigenverklaringen, dat slachtoffers bij vijf tegelijk zonder te we ten wat hun te wachten stond een schot in de nek kregen, verklaarde Kesselring luide terwijl hij met zijn vuist op de open hand palm sloeg: „Ik zou werkelijk in deze ge rechtszaal de woorden niet kunnen gebrui ken, die ik noodig acht om mijn meening over dit gedrag te beschrijven," detailhandel maar één middel om zich te kunnen handhaven en dat middel heet: samenwerking. Hel Internationale Jeugd Roode Kruis Bevordering van vriendschap, hulpvaardigheid en hygiëne In 1926 werd opgericht bet Internatio nale Jeugd Roode Kruis, dat thans reeds meer dan 34 millioen leden over de geheele I wereld telt. Het is geen afzonderlijke jeugd vereeniging, maar stelt zich ten doel, de gedachten van het Roode Kruis bij de jeugd ingaftg te doen vinden. Drie hoofdlijnen moeten hierbij worden gevolgd; hulpvaar digheid, vriendschap en hygiëne. Jongeren van 8 tot 18 jaar kunnen lid zijn. Voor de leerlingen van lagere scholen berust de lei ding van het werk bij de onderwijzers, voor leerlingen van Mulo- en middelbare scho len dient de leiding door de jeugd zelf t-e geschieden. De leden moeten bereid zijn in tijden van nood te helpen, waar geholpen moet worden. In andere tijden dienen zij zich zelf voor te bereiden op deze taak. Zij die ouder zijn dan 12 jaar, dienen om toe gelaten te worden, proeven af te leggen op het gebied van eerste-hulpverleenïng en hygiëne en eenige kennis te bezitten van de geschiedenis van het Roode Kruis. Sla gen zij, dan magen zij het J. R. K.-insigne dragen. Voor de jongeren is er een proef tijd met veel lichtere eischen. Leerlingen van scholen in Haarlemmermeer, Halfweg en Zwanenburg zijn reeds toegetreden en beoefenen reeds de hulpvaardigheid door het teekenen van correspondentiekaarten voor de militairen in Indië. De eerste series zijn reeds aan de soldaten aldaar uitge reikt. Ook worden correspondentie-albums samengesteld, welke worden uitgewisseld met scholen in andere landen. De afdeeling Haarlemmermeer heeft on langs van het Amerikaansche Jeugd Roode Kruis 900 pakketten ontvangen, om deze aan haar leden uit te deelen. Zij bevatten tal van nuttige artikelen, welke hier nog schaarsch zijn. Er waren speciale pakket ten voor de meisjes, welke onder andere naaigerei, scharen, naalden, garen en der gelijke nutitge za'ken bevatten. De jongens kregen natuurlijk andere geschenken, wél ke bij hen bijzonder welkom waren. Zoo bevordert het Jeugd Roode Kruis de hulpvaardigheid en de vriendschap. heeft er de aandacht op gevestigd, dat tegen plegers van luchtvaart-overtredin gen effectiever moet worden opgetreden. Velen zonden brieven met klachten aan civiele en militaire luchtvaartinstanties. Deze klachten, welke veelal zeer vage aan duidingen inhielden, zijn alle voor zoover mogelijk, ernstig onderzocht. Inmiddels hebben een vertegenwoordiger van het ministerie van Oorlog, een vertegenwoor diger van het ministerie van Marine en een vertegenwoordiger van de Rijkslucht vaartschool overleg gepleegd om te komen tot voorloopige maatregelen welke het op sporen van daders van luchtvaartovertre- dingen kunnen vereenvoudigen. De direc teur der Rijksluchtvaartschool heeft be slist, dat degenen onder zijn bevoegdheid die in ernstige mate de luchtvaartwet overtreden, onherroepelijk van hun ver bintenis als vlieger zullen worden ont heven. Voorts zijn aan de ministers van Oorlog en van Marine voorstellen gedaan, welke hierop neerkomen dat tegen mili taire overtreders soortgelijke maatregelen zullen worden getroffen. Bij de besprekin gen is gebleken dat voor het opsporen van eventueele daders de medewerking van burgers en burgerlijke autoriteiten niet kan worden gemist. Voor zoover deze medewerking door particulieren zal wor den verleend, moet er op worden gewezen dat 'het verstrekken van onjuiste of zeer vage gegevens geen zin heeft. Wil het onderzoek resultaat hebben, dan moet men kunnen beschikken over nauwgezette ge gevens omtrent tijdstip, plaats en hoog te van het vliegtuig, alsmede over een be schrijving van het type en zoo mogelijk over aanduidingen betreffende de natio naliteit, registratieletters en registratie nummer. In den regel zal het derhalve effectiever zijn dat particulieren van veronderstelde overtredingen aangifte doen bij de plaat selijke politie, rijkspolitie of koninklijke marechaussée, die dan op grond van deze aangifte een proces-verbaal kunnen op maken, eventueel aangevuld met waar nemingen en aangiften van andere zijde ontvangen. Trouw tof in den dood RADIO .Bonte" avond Heden overleed, zacht en kalm. na een langdurig doch geduldig gedragen lij den. voorzien van het H. Sacrament van de Zalving der Zieken onze geliefde Vader. Behuwd- en Groot vader KLAAS BLOK Lz., Wed.n. van Maartje Glas in den ouderdom van ruim 78 jaar. IJmuiden-O.: A. van Zwol-Blok W. van Zwol A. Blok IJmuiden: L. Blok A. Blok-Schol Haarlem N. Blok K. Blok-Schol IJmuiden: M. Blok A. Blok-Prins IJmuiden-O.: Wed. M. Hartendorp- Blok C. Moolenaars A. Moolenaars-van Zal. en Kleinkinderen. IJmuiden, 4 Maart 1947. Snelliusstraat 17. De H. Dienst te zijner Uit vaart wordt gehouden in de Oud-Katholieke kerk. Vrijdag 7 Maart a.s. des morgens half elf. De Be- aarding ten sterfhuize des namiddags twee uur. waar na de teraardebestelling op de Westerbegraafplaats te ongeveer half drie. PRACTISCIIF. AUTOKEXXIS VOOR IEDEREEN. U leert hoe de auto en zijn onderdeelen in elkaar zitten. Geen droge motortheorie, maar een voor leder begrijpelijke schriftelijke cursus. Ver schaft U aangename winter avonden en geeft U zekerheid in technische situaties. Voor landbouwers speciale cursus Landbouwtrac'toren. Voor schip pers en watersportliefhebbers speciale cursus Scheepsmoto ren. Lesgeld f 1.25 per week. Vraagt gratis prospectus Bu reau P. A. K. Jacob Marisstr. 83, Amsterdam-W. Te koop gevxaagd: v. Zwieten's Vischconserven- fabriek, IJmuiden. Aan Greta Garbo De Amerikaansche rechter Irving Tucker heeft medegedeeld, dat hij een brief heeft gezonden aan Greta Garbo, waarin hij haar ervan in kennis stelt, dat zij de nalaten schap heeft geërfd van een zonderling, die op zeventigjarigen leeftijd is overleden en Eiken Dinsdag rijdt tot vermaak van I die tot aan zijn dood toe een hartstochte- velen een abstracte trein door den aether, lijke liefde voor de actrice koesterde, meldt echter zelden met besdhaafde kolen ge- TT" Rrocc NETTE JUFFROUW b. z. a. v. het schoonhouden van kan toren of anderszins. Br. L 1211 bur. van dit blad. NETTE VRIENDIN GEVR. tusschen 16 en 17 j. Br. L 1210 bur. van dit blad. THUISWERK gevr door jon geman, liefst bankwerk. Brie ven L 1215 bur. v. d. blad. MEDEGENOMEN een slede v. den winkel v. Mag. Ned. Woensd.m. pl.m. 3 uur. Gel. terug bez. Meeuwenlaan 26, IJmuiden-O. WONING RUIL. Lief huisje f 4.50 p. w. met vrij water v. huis IJmstraatweg Te bevr. R. Claeszenstraat 19, IJm.-O. WONING RUIL. Elzenstraat 3. huur f 5.25 voor IJmuiden of omg. Julianabrug. PENSION aangeb. m. zit-slp.- kam. v heer, b b h. h. Br. L 1208 bur. v. d. blad. stookt. Dinsdag maakte de bonte trein het wel een beetje erg bont in haar verlangen naar bontheid. Niet dat wij iets op bibber- croonen tegen hebben, niet dat wij de jeugd een kostbaar en kennelijk mislukkend raadselspelletje van negen minuten duren zendtijd willen ontzeggen. Maar toen onze luidspreker een aantal verschrikkelijk grap pige grapjes had verwerkt en de huis kamer wist, dat een schreeuwend slacht offer van een tandarts tesamen met een grijs kind. dat de verdorvenheid van de jeugd moest manifesteeren met de kreet: „ik sla je kop tusschen je ribben door" het summum van humor vertegenwoordigden, hebben we nog een storvloed van dergelijke uitingen over ons laten komen, om tenslotte den bonten trein met 'n draai aan een knop mismoedig te laten derailleeren, voorzoover hij dat nog niet zelf had gedaan. Rustig knetterde een laatste blokje hout in de doovende kachel en rustig zijn wij naar bed gegaan. Gelukkig weer een Dins dag voorbij. Gelukkig dat we nu zeker we ten, dat we volgende week beslist niet zul len luisteren. Jammer echter, dat we nog steeds niet weten, waar het met de Neder landsche radio heen moet. J. F. igemda voor Haarlem WOENSDAG 5 MAART Gem. Concertzaal: Avro-trein. 20 uur. Heeren- weg 141. Heemstede: H. Zwart, De mensch, Gode gelijk. 20 uur. City: De zwarte spion (18 .id 14,15. 16,30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Schenders der wet (14 j.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Rembrandt: Snip en Snap-revue 14.30 en 20 00 uur. Palace: De Spelbrekers (18 j.) 14 00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Luxor: De graaf van Monte Cnsto (a. 1.) 14.00. 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Aloma of tthe South Seas (14 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur. I Un. Press. Deze zonderling is de in Engeland ge boren Edgar Donne, die verleden jaar Sep tember dood werd aangetroffen in zijn ver vallen hut te Barren Farm in de buurt van Allegan. Rechter Tucker vertelde verder, dat het testament op 12 September 1936 in Enge land geschreven is. „Hierbij vermaak ik mijn geheele vermogen aan Greta Lovisa Gustafson, wier tooneelnaam Greta Garbo is, aan haar en geen ander. Als Greta Gar bo mijn vrouw wordt, gaat mijn vermogen naar Greta Lovisa Donne", aldus schreef Edgar Donne. Zijn vermogen is twintig duizend dollar groot. Volgens rechter Tuc ker omvat het 15.000 dollar aan Engelsche aandeelen, juweelen en deposito's bij een Londensche bank, negenhonderd dollar contant geld en „warbonds". Voorts bezat Donne 160 acres bouwland in het graaf schap Allegan en elders. De „public administrator" Archie Frazer heeft naar aanleiding van deze merkwaar dige wilsbeschikking verklaard, dat hij in deze zaak tusschenbeide zal komen op grond van het feit, dat Donne geestelijk vermoedelijk niet competent was om een testament op te stellen. Hij is van oordeel, dat de nalatenschap van Donne aan den staat dient te komen. PARTIJ VAN DE VRIJHEID TE BLOEMENDAAL. In een vergadering van de afd. Bloemendaal van de Partij van de Vrijheid is besloten het bestuur uit te breiden met twee leden, woon achtig te Aerdenhout. Het bestuur bestaat nu uit: Mr. J. Talsma Jzn., voorzitter. J. L. Prins, secretaris, Ir. M. H, Kuiper, penningmeester. Mevr. A. M. GarrerKeuchenius. Mevr. Mr. J. J. Maandag—Ruys. J. H. Baggerman, C. van Bellen, Jhr. H p. F. coenen v. d, Oosterhoff en Ir. P. C. Tirion, WONTNGRUIL huis Plancius- st-raat 19. huur f 6,50 ben. ka mer en suite, boven 1 gr. en 2 kl. slaapk. en keukentje met aanrecht, 2 mooie schuren, vrije poort. gesl. erf met daar achter gr. poort, gesch voor allerlei m. breeden uitgang ruilen voor mooie zonnige wo ning met zolder omg. Water toren. Ruilenzwart emaille KOLEN FORNUIS voor gasoven. Meeuwenlaan 31. WIE WIL RUILEN: 1 p z. g. a. n zwarte pumps 3/4 hak m. 36. vip. damessch. m. 39 sleehak of pumps 3/4 hak. Leeuwerïklaan 2. WONTNGRUIL, Wie ruilt wo ning in de Berkenstraat voor woning in ÏJm omtr. Water toren Br. L 1213 bur. v. d. bl. Te koop gevr, in g. st. z KIN DERLEDIKANT JE en kinder wagen. Br. met prijsopg. L 1209 bur. v. d. blad. N-\ "s-Gra ven haar-» lie Begrafenls. oiidcrncniiiiü ..Slmpllcltn.-" W. 1. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhuis vos! 29.33 (v.h. R. Sniinlt) Te Ir Dm» 11 f,0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE „ARCHIEF" waarborgt LEGER DES HEILS - EDISONSTRAAT Mooie stichtelijke LICHTBEELDEN SAMENKOMST VOOR VOLWASSENEN op Donderdag g Maart a.s. 's avonds 8 uur. Bijbelsche platen, liederen me platen en prachtig verhaal. Toegang 25 cent üoede prijzen betalen voor 1 T INI» l'STR 1 EN AA 1 MACHINE? Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 25(1. HAARLEM-N., TF.T.EF. 22787 Tflofonn nf hrWmart en.... wij komen. Voor KOPER, LOOD en ZINK Betaalt de (Kuqietf flink Trompstraat 55 - Dmuiden-Oost - Tel. 4273 Voor spoedige indiensttreding gevraagd voor onze\ zaak te Beverwijk 1. Prima Hoedenverkoopster eventueel in staat de geheele hoedeninkoop op zich te nemen. 2. Prima Verkoopster voor onze afdeeling Damesconfectie. Uitsluitend zij. die reeds lang in deze branche werk zaam zijn, gelieven te reflecteeren, onder opgave van referenties en verlangd salaris: STOUTENBEEK N.V. BEVERWLJK AFD. MODEMAGAZIJNEN GEVRAAGD voor verschillende afdeelingen. Prettige werkkring, reisgeld wordt vergoed. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalsche Straat weg 17. Santpoort-Station. Voor direct gevraagd IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39. IJmuiden. GEMEENTE VELSEN Bij enkele gemeente-instellingen kunnen geplaatst worden: a. 2 KLERKEN (tijdelijk) Vereiscbten: diploma Mulo of H.B.S. en Boekhouden. Jaarwedde: gehuwden 2129,tot 2881,— (in 8 jaar); ongehuwden 1936.tot 2492,— (in 8 jaar). b. 2 SCHRIJVERS (tijdelijk) c. 1 TYPISTE Salaris schrijver en typiste: voor ongehuwden bene den 21 jaar: minimum 520,maximum 1936,—. Sollicitaties te richten aan Burgemeester en Wethouders in te zenden aan den Burgemeester (afd. Personeelszaken) tot en met 12 Maart 1947. voor de kuiperij, leeftijd 18 jaar. Aanmelden IJmuiden, tusschen 9 en 5 Industriestraat 23-25, Voor direct gevraagd niet beneden 16 jaar. Bakkerij JAC. VERWER. De la Reystraat 1. IJmuiden. Gevraagd: ter overname pl m. 8 Meter LINOLEUM. Kenne- merlaan 121. Te koop gevr. KINDERFIETS or KINDERFRAME. J. P. Coen- straat 91. IJm. TE KOOP: waterpastoestel m. statief, stalen meetkist 10 m. (nieuw), 2 beste voedsters en mooie jonge konijnen 6 weken oud. Velserduinweg 280, IJm- Oost Net persoon vraagt DEGELIJK KOSTHUIS, in liefst kl gezin voor a.s. Zaterdag Omtrek Velserbrug of Sluizen. Adres bur. van dit blad. TE KOOP: 2 groote tafels. 2 groote rotting manden. 1 spie gel. 1 marmeren tafelblad. 1 rondbreimachine, 1 fietsen- rekje. 4 fietsen. 1 mahonieh. buffet met opstand, stellen jordijnroeden met steu- Te koop: BAKFIETS op n. nen en ringen. Boer. Brinio- luchtbanden. Kanaalstraat 196 Ruilen: EIKEN DRESSOIR voor eiken linnenkast met spiegel. Br. L 1212 bur. van dit blad. Te koop: gr. FORNUIS, goed brandend. IJmuiderstraatweg 50, IJmuiden-O. TE KOOP: 2 pers. Eng. Ledi kant. wit gelakt tafeltje en 2 nachtkast les. groen emaille kachel. Meeuwenlaan 31. 2 pr. KIND. SCHOENEN' m. 30. in pr. staat f 10 p. 2 pr. Leeuweriklaan 15 IJm.-O. TE KOOP: 2 zijden japonne- tles z. 2 a. n. voor leeftijd 14 a 19 jaar f 16 en f 8 Wijk aan Zeeërweg 96. IJm.-O. TE KOOP: toogslee. prijs f 10 1 pr zw. hooge dameslaarzen m. 39 (leder) Adres bur. v. t blad. straat 14. li Bij een FABRIEK VAN HIJSCHWERKTUIGEN in het Westen van het land kunnen direct geplaatst worden: le. EEN TEEKENAAR-CONSTRUCTEUR Vereischt: diploma M.T.S. (Machinebouw) 2e. AANKOMENDE TEEKENAARS zoowel voor machine- als voor staalbouw. Sollicitaties met vermelding van leeftijd, burgerlijken staat, levensloop en verlangd salaris onder lett. C.S. K.. Advertentiebureau „STUDIO", 's Graven- dijkwal 32, Rotterdam.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4