IJmuider Courant Regeermg der V.S. protesteert tegen uitvoer-contróle Mr. L. J. A. Trip overle den [)e Gevangenen Minister jonkman behaalt overwinning Na dooi periode weer lichte vorst 61c Jaargang No. 18576 Kennemerlaan 154, Tel Redactie en B"reaU.gtratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, in794 Directeur-Hoofdredacteur 15054. SS»s"aai'ne 12'TeL 12713'10132- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEINNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dontferïïag 6 Maart 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal t 4,— Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TqNAPPINGEN uit de kampen, waar- 0 nnlitieke gedetineerden zijn opgesio- in - tegenwoordig zoo talrijk, dat het ergernis wekt. Onlangs hebben wij gr att Gerardus Mooyman er weer benl ir was De eerste maal had hij er „Lnuit weten te komen na de bevrij- maar was na eenigen tijd gegrepen, r >Jpft hii de beenen genomen na een Kin jaartje te hebben gezeten. Een be- r «riik persoon is deze jongeman nu wel f maar hij heeft in oorlogstijd dienst Ampn bij de Duitsdhers en zich dus Si zijn landgenooten, die door hen on- Kukt werden, gekeerd. Hij heeft ons rraden Derhalve verdient hij straf. Dat lm zoo góed mikken kon, met een mortier 7noiets en verscheidene tanks buiten Svecht stelde, had tengevolge dat de Duit sers een reclamepop voor de werving vrijwilligers van hem maakten. Zij hpnoemden hem tot held, hingen hem een norlögskruis om en lieten een plein in het "Wassenaar naar hem noemen. Hii mocht het zelf inwijden en misschien is p'rard<us zelf verbaasd geweest over de CTielheid, waarmee hij „groot man" werd. Maar het duurde dan ook niet lang. Het ',ein is allang weer verdoopt, Gerardus Moovman geldt niet meer als held maar slechts als verrader, heeft gezeten en is nu ondergedoken. Het is verkeerd dat dergelijke lieden er tussehenuit kunnen komen. Dat het zelfs gemakkelijk is wordt bewezen door F. H. M van de Laar, ex-kampoudste in het con centratiekamp te Amersfoort, door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam tot vier jaar Rijkswerkinrichting veroordeeld. Deze man is voor de vijfde maal ontsnapt. Hij heeft er ditmaal weinig plezier van, want hij moest juist voor den Bijzonderen Raad van Cassatie verschijnen en verloor door zijn afwezigheid de bestaande kans, dat een lagere straf tegen hem geëischt zou worden. De procureur-fiscaal kon hem geen vragen stellen en vroeg daarom verwerping van" zijn beroep. Dus vaart Van de Laar slecht bij zijn vijfde ontsnapping. Maar er is reden om de vragen te stellen: Waarom hebben zijn „bewakers" dezen man vijf maal laten ontsnappen? Hoe is dat in zijn werk gegaan? Wie hebben erbij geholpen? Er. wie verbergen hem nu? Indien vrijge laten „lichte gevallen" zich beschikbaar mochten stellen om ontvluchte „zware ge vallen" te verbergen, aanvaardt men dat dan? Dit zijn slechts vragen. Maar ik hoop er in dit blad nog wel antwoord op te kunnen geven. Want ook dit merkwaardige aspect van de zuivering verdient aandacht, temeer omdat er zooveel Mnoymnnnen en Van de Laars ontsnappen. Dat lijkt naar niets. Het is een rommel. Indien men gezag uitoefent moet het op deugdelijke wijze, die respect afdwingt, geschieden. Indien men rechtspleging toe past moet het volgens erkende wettelijke normen, die aanvaard zijn door het volks bewustzijn, zijn. Maar wat gebeurt? Ge vangenen „maken een potje" van hun op sluiting en iemand als Van de Laar kan er blijkbaar telkens vandoor gaan, als dat in zijn hoofd opkomt. Anderzijds zien wij de on-Nederlandsche en onwaardige vertoo ning voortduren, dat ter dood veroordeel den maandenlang in onzekerheid over hun gratieverzoeken worden gelaten, omdat het departement ze maar laat liggen. Dan schiet men er weer eens twee neer en veroordeelt de tientallen overigen daarmee tot nieuwe maandenlange doodsangst. Ofschoon er van vele zijden tegen geprotesteerd is, gaat men er niettemin rustig mee door. Ik begrijp niet dat de volksvertegenwoordiging dit duldt. Het is haar plicht er verandering in te brengen. Het volk, dat zij vertegenwoor digt, is er in groote meerderheid tegen. Men heeft de doodstraf tijdelijk ingevoerd voor zware politieke misdrijven, maar er is niet besloten, de delinquenten geestelijk te mar telen. Volgens de jongste opgaven zijn tot dus ver 109 doodvonnissen door de Bijzondere Gerechtshoven uitgesproken en zijn er 8 ten uitvoer gelegd. In één geval pleegde een man zelfmoord vlak voor zijn terechtstel ling. Hoeveel van de 100 overige doodvon nissen door den Bijzonderen Raad zijn ge casseerd wordt niet opgegeven, evenmin als het totaal aantal ingediende gratieverzoe ken, zoodat het statistisch materiaal verre van volledig is, maar onze Haagsch'e redac teur deelt mij mede, dat op het oogenblik ruim twintig gratie-verzoeken in ambtelijke behandeling zijn en 'dat zij op het departe ment van Justitie minstens drie maanden plegen te blijven hangen. Wij willen dat niet. Het zijn waarlijk geen zachtaardige gevoelens jegens de betrokken misdadigers, die ons bewegen. Wie even nadenkt over hetgeen zulke lieden anderen hebben aan gedaan, zal daar niet in het minst toe ge neigd zijn. Maar deze gang van zaken is beneden onzen stand en voor ons Neder landsche gevoel beschamend. Als men dit in het buitenland opmerkte zou men er ver baasd over zijn en zich afvragen: wat be- z:elt de Hollanders tegenwoordig? Wij heb ben hen heel anders gekend. En ons zielige antwoord zou slechts kunnen zijn, dat wij er inderdaad niet mee instemmen, maar tegenwoordig niet gedaan kunnen krijgen dat in een misstand verandering wordt ?e- bracht. Evenmin als te bereiken is, dat alle politieke gevangenen behoorlijk worden be waakt: een armoedige toestand, die getuigt van slapheid en gebrek aan orde en gezag. Misschien helpt het iets, de dingen ronduit bij den naam te noemen. R. P. Duistere practijken met valsclie wijnwerkersbonnen Voor de rechtbank te Maastricht hebben eenige zwarte handelaren terecht gestaan, die ver- valschte bonnen van de Stichting Mijnwerkers voorziening, waarop uitsluitend mijnwerkers diverse distributie-artikelen kunnen koopen, «adden verhandeld en daarop goederen hadden gekocht. De vervalschte bonnen waren opgespoord bij hen 22-jarigen bakker R. in Amsterdam, die er ongeveer 900 in zijn bezit had. Waar hij deze bonnen vandaan had, weigerde hij te zeggen, zoodat de bron niet opgespoord kon worden. De bakker stuurde zijn vriendin, de 23-jarige gescheiden vrouw L. naar Heerlen, waar zij de ponnen aan kellners verkocht. Deze hadden op hun beurt het grootste deel weer van de hand gedaan aan drie mannen uit' Alkmaar, den 30- larigen handelsreiziger V.. den 39-jarigen win kelier N, en den 31-jarigen chauffeur V. Dit, drietal reisde met de bonnen, wel'ke naar *>J wisten, vervalscht waren, naar Heerlen en Kerkrade waar zij een groot aantal klosjes garen pochten, Dit garen werd op de zwarte markt Arosterdam met zeer hooge winst van de hand gedaan. De Officier van Justitie eischte tegen den bak ker een jaar. tegen de vrouw zes maanden, tegen de drie mannen uit Alkmaar ieder drie maanden gevangenisstraf en tegen de kellners f 150 boete. Op 18 Maart zal de reohtbank uitspraak doen. i De JtMartin Behrmanverwekt golfslag: De Amerikaansche regecring heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten in Den Haag opdracht gegeven een mondeling protest te doen hooren tegen de maatregelen der Nederlandsch-Indische regeering van 29 Januari, waarbij bepaald werd. dat zekere producten, die de Indonesiërs willen uitvoeren, het land niet zonder verder onderzoek kunnen verlaten, aangezien die producten wellicht het eigendom zijn van niet-Indonesische burgers. In verband met deze beslissing is, zooals bekend, het Ame rikaansche schip „Martin Behrman" onder Nederlandsche militaire bewaking van Cheribon naar Tandjong-Priok gebracht, waar de lading in beslag is genomen. Amerikaansch reeder slaat hoogen toon aan De woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche Zaken, die bovenstaande mededeeling deed, voeg de er aan toe, dat in het protest zal wor den gewezen op de omstandigheid, dat de maatregelen der Nederlandsch-Indische re geering „niet alleen den handel op Neder - landsch Oost-Indië verlammen, maar te vens de wereld berooven van artikelen, vooral levensmiddelen, waaraan in de ge- heele wereld gebrek bestaat". Krasse taal van een Scheep vaartdirecteur. De heer James Ryan, directeur van de Amerikaansche scheepvaartmaatschappij „Isbrandtsen", tot welke maatschappij de „Martin Behrman" behoort, heeft gister ochtend aan de pers verklaard, dat „het in beslag nemen van de lading van genoemd schip door de Nederlanders een flagrante schending van het Volkenrecht beteekent". Hij protesteerde voorts tegen het feit, dat hij eerst gisterochtend van een en ander in kennis is gesteld, terwijl de pers reeds eer gisteravond op de hoogte was. De heer Ryan legde er den nadruk op, dat de lading van het schip eigendom was van de Ame rikaansche regeering en dat het hier een van de transacties betreft, welke geregeld met de republikeinsche regeering plaats vinden. Hij voegde er aan toe, dat de Ame rikaansche regeering niet de bedoeling had wapens naar Indonesië te zenden, doch slechts handel wenschte te drijven. „Geen land ter wereld, zoo zeide de heer Ryan, oefent op het oogenblik op een an der land een zoo strenge blokkade uit als Nederland op de Indonesische republiek Terwijl hij met zijn vuist op de tafel sloeg, riep hij uit: „Ik zal het krachtigste protest indienen bij het departement en verzoeken, dat het Nederlandsche beroep op de Vereenigde Staten voor een leening aangehouden zal worden totdat dit probleem van vreedza- men handel tusschen het Indonesische volk en de Vereenigde Staten opgelost is. Ik ge loof niet. dat het Amerikaansche volk er voor voelt geld te leenen aan een land. dat een economische blokkade handhaaft tegen een vreedzaam volk, waarmede dat land niet in oorlog is". Ryan beweerde verder nog dat de Ne derlanders een opzettelijke blokkade uit voeren, zoodat de Indonesiërs geen medi sche artikelen kunnen krijgen, waaraan zij dringend behoefte hebben. Bovendien zeide hij dat deze zaak tot de competentie van Verkiezingen 1946 Het A. N. P. heeft de stemmencijfers van de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden in het jaar 1946 in een boek verzameld. Belangstellenden kun nen tegen betaling van 1.50 per exem plaar dit boek bij onze administratie verkrijgen. Toezending kan niet plaats hebben en daar wij slechts een gering aantal exemplaren hebben besteld is het goed zoo spoedig mogelijk tot aankoop over te gaan. DE ADMINISTRATIE Gratieverzoek afgewezen De minister vam Justitie maakt bekend, dat de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van H. P. M- Bartels man, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot de doodstraf was ver oordeeld. Bartelsman heeft Ln 1943 in Amsterdam volgens eigen verklaringen ongeveer veer tig Joodsche landgenooten aan de Duit- schers overgeleverd, waarvoor hij telkens een bedrag van f 5 heeft aangenomen. Nog een functie voor Boelganin Nikolai Boelganin, die Maandag gene ralissimus Josef Stalin opvolgde als minis ter voor de gewapende macht, is gisteren benoemd tot waarnemend voorzitter van den ministerraad der Sovjet Unie, aldus meldt Radio Moskou. Het radiobericht deel de tevens mede, dat Boelganin benoemd was bij decreet van de opperste Sovjet. Voorts werd aangekondigd, dat maarschalk Vassilewsky was aangewezen als zijn eer ste waarnemend minister voor de gewapen de macht. (U.P.) Zooals gemeld zijn aan de Oostkust van Engeland onbekende projectielen aange spoeld, die vermoedelijk van Duitsch maak sel zijn en bedoeld waren als vernietigings wapen tegen onderzeeërs. De foto toont een van de 130 aangespoelde helsche werk tuigen, die een ontzaglijke kracht hebben. den Veiligheidsraad behoort en door het Congres moet worden behandeld. United Press meldt verder: De heer Ryan voorspelde tenslotte: „Ik denk niet, dat ze hier een Amerikaansch schip lang kunnen houden. Ik geloof dat dit schip naar de Vereenigde Staten zal vertrekken met zijn lading, die langs wet- telijken weg gekocht is van een vreedzaam volk". Eenige uren later werd een officieel com muniqué van Nederlandsche zijde uitge geven, waarin verzekerd werd, dat de wa teren om Nederlandsch-Oost Indië onder de souvereiniteit ressorteerden van de Ne derlandsch-Indische regeering, welke sou vereiniteit „internationaal erkend en nog onlangs door de Amerikaansche regeering bevestigd is". AFP meldt, dat met'het lossen der lading van de „Martin Behrman" begonnen is. Een Duitsch-Amerikaan burgemeester vanHamburg Enikele maanden geleden werd tot burgemees ter van Hamburg gekozen de sociaal-democraat Max Bauer. Bauer behoorde tot een der felste Duitsohe anti-fascisten van vóór de „Maohts- übernahme". Hij wist in 1933 nadat Hitier het heft in handen had genomen, met vrouw en kinderen naar Zwitserland te ontvluchten, en vertrok kort daarna in opdracht van den volken bond naar China. Toen hij zijn opdracht had vervuld, vestigde hij zich in de Vereenigde Staten van Noord Amerika en verwierf daar met zijn gezin korten tijd later het Amerikaansch Staatsburgerschap. Na den oorlog in 1946 zond de Amerikaansche „Federation of Labour" Max Bauer naar Duitsohland, waar hij een onderzoek zou instel len naar de mogelijkheid tot heroprichting dei- vroegere „Vakbundes". Vrienden van Bauer ln Duitschland drongen er evenwel bij hem op aan zijn energie en capaciteiten te wijden aan den wederopbouw van zijn oorspronkelijke vader land en zoo besloot Bauer in Hamburg te blij ven. Hij wisselde wederom van nationaliteit en stelde zich candidaat bij de eerste vrije verkie zingen na Hitler's nederlaag. Enorm populair als hij was kostte het hem wei nig moeite „Hamburg's eerste burger" te wor den. Het merkwaardige is. dat hij als gevolg van de omstandigheden (kolen en voedselgebrek) op het oogenblik goeddeels deze populariteit heeft ingeboet. Mogelijk is het ook het gevolg van hei feit dat Bauer hoewel slechts enkele jaren Ame rikaan, volkomen ver-Amerlkaanscht is. Men heeft veeleer den indruk bij een gesprek met een Amerikaan, dan wel met een Duitscher te doen te hebben. Zijn oudste zoon ls trouwens offi cier van gezondheid in het Amerikaansche leger, en zijn eentgenoote woont nog altijd in de Ver eenigde Staten. NIEUWE AANSLAG IN PALESTINA. In een Joodsche buitenwijk van Haifa in Palestina, is een belastingkantoor tenge volge van een ontploffing geheel verwoest. Er vielen geen dooden te betreuren. Op het Londensche vliegveld werd dezer dagen een radar-demonstratie gegeven met het systeem Ground controlled approach", wat beteekent dat vliegtuigen die willen landen, van den grond af met radar in veilige banen worden geleid. Men ziet een Dakota neerstrijken „in de veilige handen" van een radarcontrólepost, die zich bevindt in een auto op den achtergrond. EERSTE KAMER Ondanks de scherpe critiek op zijn beleid inzake Indië ging zijn begrooting er zonder hoofdelijke stemming door (Van onzen parlementairen redacteur). Nadat dagenlang een vurige en felle op positie het regeeringskasteel 'had bestormd was het oogenblik aangebroken dat de opposanten de consequenties van hun woorden zouden moeten aanvaarden. Doch onze brave Eerste Kamer nam zonder hoofdelijke stemming de begrooting van minister Jonkman aan, niettegenstaande op zijn beleid inzake Indië zeer scherpe critiek was uitgeoefend. Een dergelijk dwaas slot van zulk een debat kan heuseh alleen in Nederland voorkomen. Hier zou een motie van wantrouwen of afkeuring toch in elk geval op haar plaats zijn ge weest. Maar neen, mr. Stikker (P. v. d. V.), mr. Kaiff (C.-H.) en de heer Algra (A.-R.) bepaalden zich tot de verklaring, dat hun fracties. ondanks de ernstige bezwaren tegen het regeeringsbeleid inzake Indië. vóór de begrooting van Overzeesdie Ge- biedsdeelen zouden stemmen. De heer Koejemans (comm.) deed dit ook, maar dit was logischer, want in groote trekken stonden hij en zijn geestverwanten ten slotte achter den bewindsman, al konden zij hem niet in alle opzichten bijvallen, bijvoorbeeld niet wat betreft het handha ven van onze troepen in Indië. De eenige motie, weke wel ter tafel lag, die van mr. Stikker, trok deze in- Dat was na de bestrijding, welke zij ook nog van den minister gekregen had, verstan dig. De heer Jonkman had haar overbodig genoemd, omdat hij het met de wensehe- lijkheid van spoedige verleening van eco nomische hulp roerend eens was. In zijn dupliek toonde hij echter de onmogelijk heid aan, op het oogenblik iets dei-gelijks te bereiken. Daarvoor is alweer samenwer king met de Indonesiërs noodig. De mi nister was niet op aanneming van de motie gesteld. Daarvoor bevatte zij eenige te bedenkelijke passages en bovendien had de motie in het licht van het geheele debat tenslotte een zeer onaantrekkelijk karak ter gekregen. Nadat de heer Stufkens nog eens had uitgelegd, waarom men het den bewinds man niet kwalijk mag nemen, dat hij zich over de vraag, wellce ambtenaren hij even tueel niet naar Indië kan zenden wegens hun gezindheid met betrekking tot het re geeringsbeleid. nader wil beraden zelf gaf mr. Jonkman ook een vergoelijkenden uitleg van wat hij eigenlijk bedoeld had bleek aan het slot van 's ministers betoog, dat deze op één punt niet met den heer Stufkens kon instemmen. De woordvoerder van de Partij van den Arbeid wenschte, in tegenstelling met Sjahrir, het accoord niet te zien als een étappe, om straks verder te gaan. Maar Excellentie Jonkman gaf te kennen het juist roerend eens te zijn met Sjahrir, wantLinggadjati was slechts uitgangspunt, was alleen de basis voor'wat er verder dient te komen, te weten: sa menwerking van Nederland en Indonesië om zich, ieder op eigen wijze vrijelijk in Unie-verband te ontplooien. Vermeld zij nog uit 's ministers dupliek, dat hij daarin aanmerkelijke bereidheid tot het op de hoogte houden van de volksvertegenwoor diging omtrent verdere notawisselingen en onderhandelingen aan den dag legde. Eerst in vertrouwelijken vorm en, zoodra zulks kan, ook door publicatie. Toen zijn begroo ting op triomfantelijke manier was aange nomen, kreeg minister Jonkman heel wat handen te schudden van senatoren, welke hem met dit resultaat kwamen gelukwen- schen. Zijn paranymph, minister Beel deel de in de felicitaties, die ook door ver schillende opposanten werden gebracht. Daarna kwam Justitie aan de orde. Zeer zachtaardig geuite klachten over den tra gen gang bij het beslissen op gratieverzoe ken, eenige critiek op het doodstraffen- beleid, erkenning van de moeilijkheid van het probleem der helaas al te talrijke po litieke delinquenten, een pleidooi voor verder opneming van de vrouw in de rech terlijke macht, ziedaar eenige van de pun ten, die ook in het verder debat nog wel ter sprake zullen komen. Vijftien jaar geëischt tegen SS-wielrenner Cor Wals Onder zeer groote belangstelling van het publiek heeft het Bijzonder Gerechts hof in 's-Hertogenbosch de zaak behandeld tegen den vroeger en wielrenner Cor Wals uit Tilburg. In 1941 had Wals zich in Den Haag aangemeld voor de Waffen SS, waar na hij naar het Oostfront vertrok. In 1943 keerde hij naar Nederland terug. Eenigen tijd later ging hij in dienst van een aan nemersfirma naar Polen, waar hij de lei ding kreeg over frontarbeiders. Uit ge tuigenverklaringen bleek, dat zijn optre den beneden peil was. Voor de geringste overtredingen wei-den de arbeiders ge straft door hen met steenen in hun ransel te laten marcheeren. Sabotage gaf Wals onmiddellijk bij de SS aan. Voorts bleek dat Wals op zijn renners- trui de SS-rune had gedragen. Tijdens de bezetting had hij nog in Am sterdam een wedstrijd gereden, waarin hij winnaar werd. Het publiek had zich toen van eiken bijval onthouden, doch wel [eestdriftig nummer twee toegejuicht De advocaat-fiscaal mr. Houben legde er in zijn requisitoir den nadruk op dat Wals actief had deelgenomen aan de vorming der Germaansche SS en de wielersport voor politieke doeleinden misbruikte. De advocaat-fiscaal eischte vyftien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. Emmy Göring komt voor Emmy Göring-Sonnemann zal deze maand in Eschenbaeh in Noord-Beieren, of in München voor het denazificatiehof komen. De aanklacht is nog niet voltooid en de da tum van het proces is nog niet bepaald. Verwacht wordt dat „Frau Göring" er van beschuldigd zal worden een tweede klasse nazi (actief lid) te zijn geweest en zij zal vervolgd worden voor de „voordee- len", die zij als actrice en partij-lid heeft genoten. Bij haar proces zal de positie van haar echtgenoot geen rol spelen. Emmy beweert dat zij in 1945 op bevel van Hitler met haar dochter gearresteerd is. (U.P.) Het woord is aan. Een Chineesch Spreekwoord: Goed te vragen beteekent veel te weten. Weer een stap naar handel met Duitschland Vier groote autobussen hebben hon derdzeventig Nederlandsche zakenlie den drie dagen lang door de Duitsche sneeuw gezeuld. Tweemaal in die drie dagen heeft het gezelschap overnacht in de wagens, maar de aankomst op de Leipziger Messe maakte alle zorgen weer goed. Tot Zaterdag blijven de Nederlanders, waaronder zich vertegenwoordigers van den Centralen Dienst van in- en uitvoer, afgevaardigden van het ministerie van Economische Zaken en een deputatie van het bureau „Duitsche herstelbetalingen", alsmede leden der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland bevin den, op de jaarbeurs. Dit is de eerste keer na den oorlog, dat er zich zooveel Nederlandsche zakenmen- schen in Duitschland bevinden en de secre taris van bovengenoemde Kamer van Koop handel noemde in een onderhoud met deri Berlijnschen correspondent van het A.N.P. deze gebeurtenis dan ook „historisch". Verder vertelde hij, dat vooral in de Russische bezettingszone een streven merk baar is om de handelsbetrekkingen met Nederland te verstevigen, daar deze zóne behoefte heeft aan bepaalde artikelen.welke Nederland kan exporteeren. zooals rubber. Over de te verwachten resultaten van de Messe deelde de secretaris nog mede. dat er zich goede vooruitzichten zullen openen voor de optische, chemisch-pharmaceuti- sche, de grafische en de electro-teohnische branches. Als domper op deze optimistische berichten seint de A.N.P.-correspondent evenwel, dat het aantal concrete handels zaken, dat met het buitenland kan wor den afgesloten, uiterst beperkt zal zijn. Oud-president van de Nederlandsche Bank en van de Bank voor Internationale Betalingen. In den ouderdom van 70 jaar is Woens dagochtend in Den Haag plotseling overleden mr. L. J. A. Trip, oud-pre sident van de Nederlandsche Bank N.V. Mr. L. J. A. Trip werd geboren op 20 November 1876 te Utrecht, hij studeerde aan de universiteit aldaar rechtsweten schappen, waarin hij iin 1901 promoveerde. Hij koos de ambtelijke loopbaan en kwam aan het departement van financiën; -waar hij onderscheidene rangen doorliep om in 1916 benoemd te worden tot thesaurier- generaal, als opvolger van prof. mr. W. van Gijn, die toen als minister optrad. Dit werd het begin van een hoogst belangrijke carrière, want in 1923 volgde zijn benoe ming tot president van de Javasche Bank, welke functie hij gedurende zes jaren be kleedde. In 1929 verliet hij Batavia en maakte hij een reis door Britsch-Indië, als deskundige bij het Brïtsch-Indische „Central Banking Inquiry Committee". In 1931 trad mr. Trip op als voorzitter van den Nederlandsch-Indischen Onderne- mersraad, maar deze functie vervulde hij slechts korten tijd, want reeds in October van dat jaar werd hij geroepen om onder zeer moeilijke omstandigheden mr. Visse ring als president van de Nederlandsche Bank op te volgen. Engeland had toen juist den gouden standaard verlaten, er heerschte onzeker heid over hetgeen Nederland zou doen en het gevolg was dat de gulden onder druk kwam te staan. Er was bovendien inflatie vrees. De crisis drukte zwaar op de over heidsfinanciën, niet het minst op die van de gemeenten en het aantal moeilijkheden dat uit den weg geruimd moest worden was schier niet te overzien. Spoediig zou blijken dat men in mr. Trip den man ge vonden had die op energieke wijze aan groote moeilijkheden het hoofd zou we ten te bieden. Een niet minder belangrijke functie die hij bekleedde, was die van president van de Bank voor Internationale Betalingen, waartoe hij begin Maart 1935 geroepen werd. De meeningen op monetair gebied waren toen zeer verdeeld en het was nood- Het depressie-systeem, dat ten Westen van de Golf van Biscaye was gelegen, trok onder invloed van een krachtige lucht drukstijging over den Oceaan langzaam in de richting van onze omgeving. Het centrum lag vanmorgen juist voor de Ne derlandsche kust. Onder invloed van deze storing valt er over het land vrij veel neerslag, in het midden en Zuiden van het land in den vorm van regen, in het Noor den voornamelijk in den vorm van sneeuw. De overgangslijn tusschen de warmere en koudere lucht is nu ongeveer tot aan de Noordelijke provincies doorgedrongen. De daarmede gepaard gaande temperatuur stijging zal vermoedelijk slechts van tij- delïjken aard zijn. In Engeland is de koude lucht voornamelijk achter de depressie opnieuw naar het Zuiden doorgedrongen. De dooi, die in Züid-Engeland was inge treden, is weer overgegaan in lichte vorst. Het laat zich aanzien, dat achter de door- In den Libanon wordt druk gearresteerd Na de incidenten van Dinsdag te Tripoli (Libanon), waarbij zestien personen wer den gedood en meer dan zestig gewond, zijn tot dusver driehonderd arrestaties ver richt. De ongeregeldheden begonnen naar aanleiding van de aankomst te Tripoli van Fawzi Kawkaji, den leider der Arabische opstandelingen in 1936. Deze heeft intus- schen onder bescherming van het leger de stad verlaten met bestemming het Noorden van den Libanon. (Reuter) trekkende storing de koude lucht later ook over ons land zal worden afgevoerd. De temperatuurverdeelïng over Europa ziet er nu als volgt uit: In Frankrijk tem peratuur ongeveer 10 graden boven nul: in Zuid-Duitschland temperaturen tus schen nul en -f 4; in Engeland temperatuur vrijwel overal enkele graden onder nul evenals in Noord-Duitschiand en Polen De laagste temperaturen worden nu aan getroffen in Scandinavië, in Midden- Zweden komen nog temperaturen voor van 1520 graden onder nul. De minimum-temperaturen hedenmorgen waren: Vliegveld Twente -2; Den Helder -3; Vlissingen -1; De Bilt -2: Vliegveld Maastricht (Beek) 0; Vliegveld Gronin gen (Eelde) -3. Plannen voor „Indië"-conferentie Van officieele Australische zijde ver neemt Reuter, dat invitaties zullen worden verzonden aan dertien landen voor een conferentie over maatregelen ter bescher ming van handels- en cultureele betrek kingen in het gebied van den Indischen Oceaan en het Westelijk gedeelte van den Stillen Oceaan, welke conferentie de Aus tralische regeering zou willen organiseeren. Tot de uit te noodigen landen zouden be- hooren Voor-Indië, Ceylon, Birma, Siam, Malakka, Indonesië, de Philippijnen, het Vereenigd Koninkrijk, de Vereenigde Sta ten, Nederland, Frankrijk en mogelijk Nieuw-Zeeland. zakelijk, dat er iemand aan het hoofd van de bank kwam te staan die met vaste hand, met overtuiging en doorzettingsvermogen leiding kon geven. Als president van de Nederlandsche Bank kon hij zich evenwel niet in Bazel vestigen. Reeds in 1936 legde hij die internatio nale functie neer, omdat het beheer van onze circulatie-bank, na het verlaten van den gouden standaard, al zijn aandacht en werkkracht vergde. Toch bleef hij lid van den Raad van Beheer van het Koloniaal Instituut en lid van den Economischen Raad. Mr. L. J. A. Trip. Tijdens zijn presidentschap is mr. Trip voor groote problemen gesteld en som mige van zijn maatregelen stonden aan felle critiek bloot. Dit nam niet weg, dat vriend en v-and hem konden hoogach ten om die onkreukbaarheid van zijn ka rakter en zijn enorme werkkracht. Herhaaldelijk werd hem van officieele zijde dank betuigd voor al hetgeen hij in het belang van ons geldwezen en onze eco nomie heeft gedaan. De hoogste waardee ring voor zijn werk, dat hij gedurende den oorlog moest neerleggen, om het daarna tot 1946 weer ter hand te nemen is wel zijn onderscheiding met het grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau vorig jaar. Ook was hij commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. Trip was sinds de oprichting pen ningmeester van 't Irenefonds (voor t.b.c. patiënten in Nederlandsche sanatoria). Zaterdag a.s. om 10 uur zal de plechtige uitvaart in de St. Jacobuskerk. Parkstraat te Den Haag worden gehouden, waarna de teraardebestelling in het familiegraf op de oude R.-K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan zal plaats hebben. KOUDE LUCHT DRINGT OPNIEUW NAAR HET ZUIDEN DOOR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig tot Vrijdag avond: Matige, in het Noorden van het land tijdelijk nog krachtige wind, voorna melijk tusschen Noordwest en Noord oost. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en eenige regen of sneeuw, later opklarend. In Noord'holland. Friesland en Gronin gen meest lichte vorst, in de overige provincies opnieuw daling van tempe ratuur. tot om het vriespunt overdag en tot enkele graden onder het vries punt in den nacht. 7 Maart: Zon op: 7.15 uur, onder 18 29 uur Maan op: 6.56 uur. onder 7.54 uur (Volle maan)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1