IJmuider Courant i De Vrije Pers Gebrek aan personeel vertraagt de bijzondere rechtspleging Velser papierfabriek stop gezet Nog geen blijvende verbetering in het weer Ook Britsch protest tegen de controle op den uitvoer in Nederlandsch-lndië Nederlandsehe journalisten spreken zich uit over ervaringen te Malang Houd de brandkranen vrij Instelling van een Ziekenfondsraad 6le Jaargang No. 18578 Kennemerlaan 154, TeL Redactie en B!fefnlstratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, 1 18724 Directeur-Hoofd redacteur 15054. nrStóil Z.B. spaaroe 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 8 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal t 4,— Franco per post t 4,50. Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. M". Slichten. Het heeft ontzaglijk veel en iloei dal nog. En het is ovei- 8 s ln een democratisch land. Het i 'tl b°ai» M .Trouw" vindt dat ook. Dit S richt zich tegen kranten, die hetzij htstreeks door de Overheid worden uit- I I6tvèn heizij zijdelings door middel var ','"4 S,e°hthlgen. die er in de practijk afhanke- s iln ziin Het noemt de soldatenkrant ÏJ riui thans ter ziele en opgevolgd door Jiaatènkrant Het Lichtspoor. Het noemt 5 -_.:-^Varv Vnnrlichfm?" eerst PPn Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tiin Het noemt de soldatenkrant lijk van zMn .i.i. Pen C"" d\?0Econörnïsche Voorlichting", eerst een ive van het departement van Econo- kp Znken en nu van een stichting, die Tfwel nooit zal bestaan met het departe- ïïJvaï meening te verschillen. ..De re- ï-r ne die meent dat zij voorlichten moet, ggcI.llO' ^nUnnl mot* hoor lionrl m deze kranten geheel naar haar hand «fU Maar de regeering moet niet voor aten zegt Trouw. „Zij behoeft het ook Jv doen. Indien de regeering de vrije c bevorderde, haar de faciliteiten ver dofte die zij in dezen tijd behoeft, kwam fi! met de vrije voorlichting wel in orde. Terwijl de vrije pers met mondjes mat papier krijgt toegewezen, dijen de re- Ser ngskranten maar uit. Dit is een ver- vpprde politiek. Een pohtiek, die naar tota- Sarisme vagelijk riekt en die niet in de democratie thuis behoort Nu maakt mij die vage reuk niet zoo on trust want het kabinet-Beel is geen tota litair bewind en zal dat ook nooit worden. Ah het gecritiseerd wordt, geldt dat vaker Onvolledigheid dan totaliteit in zijn bewind. Maar zijn persbeleid, evenals dat van het Vabinet-Schermerhorn, dat er nog veel meer in avontuurde, is een bron van voort durende verbazing en soms van ontstelte nis in vakkringen. Het wonderlijkste daarbij is dat het ook zoo moeilijk te begrijpen valt als men zich op het standpunt van de overheid zelf plaatst. Dit is het vooral, dat treft Verder dan de erkenning, dat de Pers vrijheid van meeningsuiting moest hebben - die zij dan ook kreeg is men in Den Haag niet gekomen. Men heeft blijkbaar niet kunnen inzien, dat die vrijheid meer dan een democratisch leerstuk is, dat zij voor de goede ontwikkeling van zaken in een democratische samenleving groot prac- üsch nut oplevert. Men heeft gemeend dat de croede werking van de uiterst subtiele, ingewikkelde machinerie der democratische samenleving, die na den bezettingstijd zoo deerlijk verstoord was en ook nu nog menig gebrek vertoont, geheel afhankelijk was van de organen der overheid. Die heeft men dan ook met kwistige hand in aantal ver meerderd en uitgebreid en gepoogd, er de voorlichting nog maar bij te nemen ook. Maar het hangt niet alleen af van over heidsorganen in de democratie, zelfs niet als ze alle goed en betrouwbaar functionee rt, waaraan nog veel ontbreekt. Er is meer noodig. En daartoe behoort, als een onmisbare noodzaak, de niet alleen in vrij heid zich uitende maar ook zich in vrijheid ontplooiende Pers. Ofschoon geen staats instelling is zij een apparaat, dat de demo cratische staat niet ontberen kan. Zij werkt, zooals wijlen Lievegoed gezegd heeft, ver bindend tusschen de menschen. Zij levert het forum voor de politieke gedachtenwis- seling buiten het parlement. Zij licht voor en verklaart, volstrekt niet alleen op poli tiek terrein maar op vele verschillende ge bieden. Zij heeft een niet geringe opvoe dende taak en verschaft den menschen tallooze inlichtingen, die zij in hun dage- lijksch leven behoeven. Ook als medium voor reclame, in haar advertentierubriek dus, doet zij dat. Als geheel is de krant, het dagblad, het belangrijkste voor ieder toe gankelijke, vaste verkeersmiddel voor ken nis en begrip, dat de democratische samen leving bezit. En daarom is het van het hoogste belang, ook van waarlijk staats belang, dat dit vrije verkeersmiddel onge remd en onbegrensd zijn taak kan vervul len, want daardoor functioneert ook het dagelijksch leven der bevolking vlotter en soepeler, De overheid zelf heeft daar groot belang bij; het vergemakkelijkt haar taak; het maakt het haar mogelijk, die taak uit te voeren. De dagbladpers, een onmisbare schakel in het openbare leven, is immers voor haar lezers een noodzakelijke levens behoefte. In de moderne maatschappij met haar ingewikkeld bestel kunnen zij eenvou dig niet meer buiten de krant: een dage- lijksche wegwijzer en een vriend. Dit lijkt misschien op een pleidooi voor eigen zaak. Zoo is het toch niet bedoeld. Het is niet noodig, zulk pleidooi tot de lezers te richten. En ik heb het niet over dit blad, maar over de dagbladpers in het algemeen, waarbij mijn bezorgdheid die van den democratischen staatsburger veel eer dan die van den journalist is. Men be grijpt de positie en de taak van de krant niet in Den Haag. En men slooft zich nut teloos uit met dure voorlichtingsdiensten en geïnspireerde bladen, want er bestaat geen behoefte aan. Ik zeg dat niet uit con- currentie-overwegingen, want in dat op zicht deren zij ons niet. Maar de houding van den vrijen staatsburger is: laat dat nu aan ons over, daar zullen wij zelf wel voor zorgen. En het vrije initiatief kan dat inder daad. In een tijd, waarin de overheidsbe moeiing zich toch al zoover heeft moeten uitbreiden, is het van des te meer belan: alle activiteit te bevorderen, waarin de bevolking zich van haar vrijheid bewust kan zijn. Dat ik zeg het zonder aarzelen is een overweging van staatkundig be leid. En die zou ik gaarne ter overdenking willen aanbieden. Staatkundig beleid be treft immers meer dan ambtelijke formules en leerstellingen en de taak van overheids organen. Het geldt in hooge mate het in juist evenwicht brengen van de krachten, u'e in staat en samenleving werken. Dat bereikt men door nauwkeurige en onbe vangen waarneming van de practijk des levens. Het is niet te leeren uit boeken en documenten. En het eischt zekere verbeel dingskracht. In het beleid der regeering ten aanzien van de Pers ontbreekt die. Men begrijpt het niet in Den Haag. R. P. Tegemoetkoming aan hen die ten onrechte gedetineerd zijn geweest In verband met de kolenschaarschte zal Maandagmorgen de papierfabriek Va" «dder Zonen het maken van papier moe ten stopzetten. Ook de houtslijperij wordt finten bedrijf gesteld. Slechts de cellulose- abnek n blijft werken. Mocht de ge agiteerde kolenaanvoer in den loop van c volgende week verbeteren, dan zal de ge "ld, WCer volIedis: 411 bedr'if worden In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp „Nadere voorzieningen met betrek king tot de bijzondere rechtspleging" deelt de minister van Justitie mede, dat perso neelsgebrek de bespoediging der bijzondere rechtspleging belemmert. Nu de groote stroom der voorwaardelijke buitenvervolgingstellingen voorbij is, is reeds een zekere last van de parketten afge nomen. Uitbreiding der parketten met ge schikte en geschoolde krachten is ternau wernood mogelijk. Daarom is voorgesteld de mogelijkheid te openen substituut-offi cieren van justitie tot waarnemend advo caat-fiscaal te benoemen. De bedoeling heeft daarbij voorgezeten om, mede door de vermindering van het aantal raadshee- ren per kamer, in de plaatsen, waar arron dissementsrechtbanken gevestigd zijn, ka mers der bijzondere hoven te formeeren. Ook het administratieve gedeelte van de parketten der rechtbanken kan op deze wijze worden ingeschakeld. De minister is van oordeel, dat het aan tal nog te berechten zaken minder dan 45.000 zal bedragen. Het aantal in bewa ring gestelden bedroeg op 1 Januari 1947 nog 28.355. Van de nog steeds meer dan 200.000 nog niet onderzochte klachten tegen niet-gedetineerden zal wellicht een klein percentage aanleiding tot een vervolging geven. In 't bijzonder zullen nog een aantal gevallen van economische collaboratie en van oorlogsmisdrijven moeten worden be recht. De thans nog te behandelen gevallen zijn in het algemeen ingewikkelder dan vele der tot dusver door de tribunalen be handelde gevallen van eenvoudig N.S.B.- lidmaatschap. Allereerst zullen diegenen, die in Duit- schen krijgsdienst zijn geweest, doch die zich overigens niet aan misdrijven hebben schuldig gemaakt, door de tribunalen wor den berecht. Behalve de wapendragers zul len ook collaborateurs in het algemeen door de tribunalen worden berecht. Vol gens deze criteria wordt reeds sedert eeni- gen tijd door de parketten gewerkt. Door de vermindering van het aantal raadsheeren per kamer van het Bijzonder Gerechtshof stelt de minister zich voor de noodige rechterlijke krachten voor de be oordeeling van de noodzaak der detentie en voor de vereenvoudigde gerechtelijke af doening vrij te maken. Gratieverleening. Pe minister is er van doordrongen, dat op gratieverzoeken van ter dood veroor deelden zoo spoedig mogelijk moet worden beslist. De uitoefening van het recht van gratie is met verscheidene waarborgen om geven. Afgezien van een tweetal gevallen, waarvan door bijzondere omstandigheden de afwikkeling ten departemente lang heeft geduurd, worden de beslissingen met behoorlijken spoed voorbereid en uitge voerd. Het openbaar ministerie en de rech ter moeten uiteraard die straf vorderen en opleggen, die naar hun oordeel rechtens als de verdiende moet worden beschouwd. Wanneer de Kroon het gratierecht ten aan zien van een ter dood veroordeelde uit oefent, tast zij daarmede evenmin den ernst als de rechtmatigheid van het vonnis aan. Het komt den minister niet gewenscht voor de bevoegdheid van het Openbaar Ministerie om steeds cassatie te kunnen instellen, te beperken. Uitbreiding van den Bijzonderen Raad van Cassatie zou op groote practische moeilijkheden stuiten. De mogelijkheid tot afdoening van eenvou dige zaken door een bijzondere kamer, be staande uit drie leden, is geopend in het gewijzigde artikel 15 van het besluit op de bijzondere gerechtshoven. Wat de verbeurdverklaring betreft, die de tribunalen ingevolge het tribunaalbe- sluit als bij zonderen maatregel kunnen op leggen, acht de minister algeheele ver beurdverklaring van een vermogen in be ginsel onjuist. Dienovereenkomstig zijn de artikelen 1 en 6 van het tribunaalbesluit gewijzigd in dier voege, dat slechts het drie-vierde gedeelte van het vermogen of de nalatenschap vatbaar voor verbeurd verklaring zal zijn. De minister blijft van meening, dat het verleenen van gratie van door de tribu nalen opgelegde maatregelen niet mogelijk is. Een algemeene correctie van de straf maat der reeds gewezen sententies door bevordering van het verleenen van gratie zou leiden tot een totale herwaardeering van alle gedane uitspraken. Naar de mee ning van den minister is dit evenzeer on- gewenscht in verband met het gezag van deze rechterlijke vonnissen als in den voorgestelden omvang onuitvoerbaar. Wel is hij bereid in gevallen, waarin kort na de bevrijding een geheel andere strafmaat is aangelegd dan thans het geval geweest zou zijn, door bevordering van het verlee nen van gratie de rechtsgelijkheid te be vorderen. Een regeling, welke het mogelijk maakt een tegemoetkoming te verleenen aan hen. die ten onrechte gedetineerd geweest blij ken te zijn, wordt door den minister voor bereid. Over een wetsontwerp, waarbij de rechtsmacht van de bijzondere gerechts hoven ten aanzien van militairen wordt beperkt tot misdrijven, begaan in door den vijand bezet gebied van het rijk in Europa, heeft de Raad van State reeds advies uitgebracht. Het ligt in de bedoe ling dit ontwerp gelijktijdig in te dienen met een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen met betrekking tot de mili taire justitie, waarovr nog overleg gaande is. De minister is van oordeel, dat een ver scherping van de bepalingen omtrent mis drijven tegen de veiligheid van den staat zeker gewenscht is. De ervaring der ach ter ons liggende jaren heeft zulks ten duidelijkste gedemonstreerd. Hij is dan ook voornemens een daartoe strekkend ontwerp tot wijziging van de desbetref fende bepalingen van het Wetboek van Strafrecht bij de Kamer aanhangig te maken. Een overgangsbepaling met betrekking tot de berechting van reeds aanhangig ge maakte onder het besluit Buitengewoon Strafrecht vallende, doch na 15 Mei 1945 begane strafbare feiten, is niet noodzake lijk, daar de procureurs-fiscaal tot dus verre dergelijke zaken niet hebben aan gebracht. De minister verklaart dat hij niet dan bij hooge uitzondering gevangenissen als rijkswerkinrichting zal aanwijzen.De be doeling is, voormalige bewaringskampen als zoodanig in te richten. De minister stelt er prijs op, nadruk kelijk te verklaren, dat het niet in het voornemen der regeering Ligt gewezen politieke delinquenten in vertrouwens functies op arbeidscontract in overheids dienst aan te nemen. Nu de regeering een beroep op de werkgevers- en werknemers organisaties heeft gedaan om de wederin- schakeling van deze personen in het be drijfsleven te bevorderen, acht zij het haar plicht de mogelijkheid te openen hen ook in ondergeschikte en niet ver antwoordelijke functies in het overheids apparaat op te nemen. Het ligt in het voornemen van den mi nister hen die bij eenig onderdeel der bij zondere rechtspleging werkzaam zijn ge weest, voor een met hun verdienste voor deze rechtspleging evenredige plaats in de rechterlijke macht in aanmerking te doen komen. Wandelsport Vierdaagsehe in Juli De Jaarlljksche vierdaagsehe afstandsmarschen in Nijmegen zullen dit jaar van 22 tot en met 25 Juli worden gehouden. Schaken Voorronde wereldkampioenschap Het Europeesche zóne-tournooi ter voorberei ding van het wereldkampioenschap schaken zal ln Juni in Hilversum worden gehouden. Het woord is aan... Het publiek juicht een uuur- toerk toe, maar nooit een zons opgang. Max Bauer, de Duitsch-Amerikaan, die be noemd is tot burgemeester ran Hamburg. Hij is sociaal-democraat en behoorde tot een der felste Duitsche anti-fascisten van vóór de Machts-übernahmeHij wist in 1933, nadat Hitier het heft in handen had genomen, met vrouw en kinderen naar Zwitserland te ontvluchten, en vertrok kort daarna in opdracht van denvolken bond naar China. Toen hij zijn opdracht had vervuld, vestigde hij zich in de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika en ver wierf daar piet zijn gezin korten tijd later het Ameril&ahsch Staatsburgerschap. Volgens het weerbericht van 7 Maart, medegedeeld door het K.N.M.I. ziet de luchtdrukverdeeling er nu ongeveer als volgt uit: Over Groenland ligt het centrum van een gebied van hoogen luchtdruk, dat tot halverwege den Atlantischen Oceaan reikt. Een tweede maximum ligt over Scandina vië en een derde over onze omgeving. Ten Zuiden van deze hoogedrukcentra strekt zich een gordel van lagen druk uit van Midden-Rusland via Duitschland,Frank rijk, Spanje en den Atlantischen Oceaan naar New-Foundland. In de buurt van dezen lagen-luchtdruk- gordel ligt de frontlijn tusschen de warme en de koude lucht. Doortrekkende depres sies in den gordel veroorzaken gölfvormige storingen in de frontlijn, die in West- Europa verschillende gebieden afwisselend in vorst en dooi brengen. In zijn geheel ligt de frontlijn echter te Zuidelijk om ons land voor langeren tijd aan den warmen kant van de grenslijn te brengen. Onder De Regeeringsvoorlichtingsdienst geeft een uiteenzetting De regeering van Groot-Brittannië heeft bü de Nederlandsehe regeering geprotes teerd tegen de aanhouding van het Engel- sche koopvaardijschip „Empire Mayrover" door de Nederlandsehe marine, aldus meldt Reuters diplomatieke correspondent. Toen het protest werd ingediend meer dan tien dagen geleden was het den Brit- schen autoriteiten niet bekend, dat het schip reeds was vrijgegeven. Het incident wordt officieel nog altijd als niet geregeld beschouwd, aangezien men geen verzeke ring heeft ontvangen, dat dergelijke inci denten in de toekomst zullen worden ver meden. Naar aanleiding van de vele uiteenloo- pende verklaringen, door den heer James Ryan, directeur van de Isbrandtsen-Line, afgelegd, heeft de Regeeringsvoorlich tingsdienst te Batavia het volgende com muniqué uitgegeven: „De mededeelingen van den heer Ryan inzake den loop der gebeurtenissen tot de aankomst van de Martin Behrman op de reede van Cheribon stemmen niet overeen met de gegevens, die door het Amerikaan- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Nederlandsehe ambassade te Op 6 Maart ivas het vijf jaar geleden dat H.M. de Koningin aan het wapen der Mili taire Luchtvaart van het K.N.I.L. een vaandel schonk met de versierselen der Militaire Willemsorde. Het vaandel kon eerst thans in Batavia door Luitenant-Generaal Spoor aan Generaal-Majoor Kengen, voor den oorlog commandant van het wapen der Militaire Luchtvaart, worden overhandigd A.N.P.-Aneta meldt uit Batavia: Neder landsehe journalisten, die de vergadering van het republikeinsche parlement te Ma- lang hebben bijgewoond, hebben de vol gende gemeenschappelijke verklaring af gelegd: „Wij, Nederlandsehe journalisten, van verschillende politieke en godsdienstige overtuiging, verklaren op grond van onze waarnemingen en ervaringen, opgedaan tijcens een bezoek aan het gebied van de repubüek Indonesië het volgende: 1. De nationale revolutie is niet uitslui tend een zaak van een dunne bovenlaag. Het verlangen naar vrijheid, belichaamd in de republiek, is algemeen in breede lagen van de bevolking. 2. Er is voornamelijk onder de jongeren een treffende zelfbewustheid te constatee- ren, die zich uit in groote activiteit en dorst naar kennis. 3. Vrijheidszin gaat over het algemeen niet gepaard met haat tegen de blanken of vijandschap jegens de Nederlanders. In tegendeel, wanneer de vrijheid van Indo nesië verzekerd is, kan Nederland rekenen op vriendschappelijke samenwerking met een volk, dat zich zoowel van zijn eigen waarde als van zijn tekortkomingen bewust is. Wij hebben ons zonder geleide onder de bevolking bewogen en daarbij geen vijand schap ontmoet. 4. De aanraking met dit volk en het bij wonen van bijeenkomsten van het parle ment leerden ons, dat men vastbesloten is om een nieuwen staat in democratischen geest op te bouwen. Deze geest is o.m. tot uitdrukking gekomen door het feit, dat vele vakvereenigingen, jeugd- en vrouwenorga nisaties geleidelijk gaan functioneeren. 5. In de door ons bezochte streken werd geen honger geleden. Er heerschte een tex- tielschaarschte. Voorts is er een groot te kort aan verkeersmiddelen. Waar wij ge weest zijn, vonden wij sawah's bebouwd: niet overal wordt de beschikbare cultuur grond intensief gebruikt. 6. Nederlandsch wordt zonder tegenzin gesproken en aangehoord. 7. Wij geven deze verklaring, omdat wij een goede voorlichting voor beide volken noodzakelijk achten en om tegenover een onjuiste voorstelling van zaken door be paalde kringen in Nederland, geconstateer de feiten en ervaringen te stellen." Het valt niet mee, te voldoen aan de Politieverordening, die voorschrijft, dat we het-trottoir vrij van sneeuw moeten houden, want zoo is het schoon en zoo komt er weer een sneeuwbui en kunnen we weer van voren af beginnen. Maar op één ding dient gelet te worden. Op vele plaatsen in de trottoirs bevindt zich een onder een ijzeren deksel verbor gen brandkraan. Het is in het belang van ons zelf deze deksels vrij van sneeuw te houden; wanneer het onverhoopt eens noodig mocht zijn ze te openen, moet de brandweer ze eerst zoeken en daarmee gaat dikwijls veel tüd verloren. Fransche krantenstaking geëindigd De krantenstaking te Parijs, die drie we ken heeft geduurd, nadert thans haar einde. Dinsdag zullen de dagbladen opnieuw uit komen. Vrijdagavond hebben uitgevers en per soneel vijf uren vergaderd en zijn tot een overeenkomst gekomen, welke waarschijn lijk Zaterdag zal worden geteekend. Maan dag zal de publicatie van de weekbladen worden 'hervat. Washington aan de reeders zijn verstrekt. Misleidend is de verklaring van den heer Ryan, dat de directeur van het departe ment van economische zaken zou hebben toegestemd in een regeling van de geschil len ten aanzien van de lading van de Mar tin Behrman binnen het kader van de ge meenschappelijke Nederlandsch-Indonesi- sche besprekingen. De Nederlandsehe en de Indonesische autoriteiten plegen regel matig overleg over economische vraag stukken van wederzijdsch belang en daar voor is de tusschenkomst van den heer Ryan onnoodig. De stellingen van den heer Ryan, gebaseerd op het internationale recht, missen iederen juridischen en feite lijken grond. De Martin Behrman is be handeld met de hoffelijkheid en de .correct heid, welke past jegens een koopvaardij schip van een bevriende natie en er is geen sprake geweest van eenige bedreiging ten aanzien van kapitein of bemanning. De souvereiniteit van de Nederlandsch-Indi- sche regeering over het Nederlandsch-In- sche gebied en de Nederlandsch-Indische territoriale wateren staat volkomen vast en is onlangs nog door het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken be vestigd. Daarom kan er nimmer sprake zijn van een „strooptocht". In overeen stemming met het internationale recht is de Nederlandsch-Indische regeering vol komen bevoegd voorschriften te geven van hetgeen in de Indische wateren mag en niet mag. Bovendien is hier van toepas sing de „maritieme kringen ordonnantie", welke bepaalt, dat de commandant van de zeemacht bevoegd is vreemde schepen te gelasten de territoriale wateren te ver laten op grond van overwegingen van vei ligheid, openbare orde of landsbelang, waarbij de marine gerechtigd is de sche pen op te brengen naar bepaalde havens. Derhalve was de opdracht aan de Martin Behrman om op te stoomen naar Pnok een politie-maatregel op legalen grond slag, welke maatregel, indien noodig kan worden afgedwongen. Volgens het internationale recht kan onder zulke omstandigheden een be vel, gegeven in de territoriale wateren, ook worden afgedwongen buiten de ter ritoriale wateren. In verschillende landen gaat men wat betreft deze bepaling van het internationale recht belangrijk verder: Amerika bijvoorbeeld hield dranksmok kelaars aan en zette de vervolging tot ver buiten de territoriale wateren voort. On juist is voorts de bewering van den heer Ryan, dat de bemanning aan boord van het schip gevangen zou zijn. De beman ning was op de reis van Cheribon naar Priok geheel vrij en is ook thans volkomen vrij. De conclusie is, dat de marine de be palingen van het nationale en internatio nale recht volledig in acht genomen heeft". Formeele splijting in China Gisteren is formeel een eind gekomen aan de betrekkingen tusschen Tsjang-Kai- Sjek en de Kwo Min Tang aan de eene zijde en de Chineesche communisten aan de an dere, doordat de laatste groepen van het communistische verbindingspersoneel vier Amerikaansche transportvliegtuigen uit Nanking en Sjanghai vertrokken naar Yenan. Waarnemers zeggen dat dit vertrek het begin kenmerkt van een totale nationale splijting, welke misschien eerst na jaren burgeroorlog zal worden opgeheven. De communistische hoofó-gedelegeerde Toeng Pi Woe weet in een afscheidsver klaring de scheuring aan de „oorlogzaaien- de elementen van de Kwo Min Tang." Belangrijke arrestatie in Palestina Naar Reuter meldt, is „een zeer belang rijke Joodsche terrorist" gearresteerd bij de grootscheepsche razzia's in de steden Rehovoth, Nathanya en Hadera, waarbij zes bataljons Britsche infanterie en vlieg tuigen werden ingezet. 32 personen werden gearresteerd. Terroristen hebben bij Tel- Aviv een politiepost en een militaire auto beschoten. De aanvallers wisten te ontko men. Een Britsche officier en een soldaat werden gewond, toen een auto van den mi litairen staf op een landmijn reed op den weg van Haifa naar Tel-Aviv Het douane bureau en het station te Tel-Aviv werden door een onbekend persoon opgebeld, die zeide, dat in de gebouwen een springlading was aangebracht. invloed van het hoogedruk-gebied over onze omgeving is de wind in ons land zwak en veranderlijk geworden en de bewolking op vele plaatsen in den nacht betrekkelijk gering geweest. De omstandigheden voor sterke nachtelijke uitstraling waren dus vrij gunstig en de temperatuur daalde daardoor op vele plaatsen zeer aanzienlijk. De lucht over ons land heeft echter een zoodanigen opbouw, dat de temperatuur overdag op kan loopen tot zelfs even boven het vriespunt. Temperatuur-overzicht van 7 Maart 10 uur: Twente -6, Den Helder -2, Vlissingen -1, De Bilt -6, Schiphol -6, Vliegveld Eelde -8, Vliegveld Beek -4, Gilze Rijen -6. In een Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Ziekenfondsraad deelt de minister van Sociale Zaken mede. dat zoo spoedig mogelijk een ontwerp-Zieken- fondswet aanhangig gemaakt zal worden, nadat het advies van den in te stellen Zie kenfondsraad zal zijn ingewonnen. De mi nister zal bevorderen, dat aan de overheid niet meer ter regeling zal worden opgedra gen dan in het te kiezen systeem van ver zekering noodig zal blijken voor het waar borgen van een goede uitvoering daarvan. Na uitvoerige onderhandelingen is over eenstemming bereikt tusschen de zieken fondsen en de artsen betreffende het hono rarium. Dat bij de bestaande regeling voor ar beiders geen inkomstengrens, maar een loongrens is vastgesteld, is een gevolg van de koppeling van de ziekenfondsverzeke ring aan de ziektewet. De mogelijkheid in de nieuwe wet een andere regeling op te nemen, zal worden overwogen. Over de vraag, of het aanbeveling verdient de pre mie lager te stellen en de fondspatiënten een gering bedrag te laten betalen per con sult, zijn de meeningen verdeeld. Ook om trent deze vraag zal de ziekenfondsraad zich kunnen uitspreken. Bij het ontwerpen van de Ziekenfonds wet zal niet worden uitgegaan van het be ginsel, dat uitsluitend de arbeiders moeten worden beschermd tegen de gevolgen van ziekte. De opvatting, dat gebruik is gemaakt van de bezettingsomstandigheden om een re geling in te voeren, welke ook afgezien van de Duitsche insluipsels niet de in stemming had van de meerderheid der artsen en andere belanghebbenden, doch slechts door een aantal ambtelijke orga nen wenschelijk werd geacht, kan de mi nister niet deelen. Al moge men betreuren, dat Duitsche drang er toe heeft geleid, dat gedurende de bezetting, toen de normale wetgevende organen niet konden function- neeren, een zoo ingrijpende regeling is tot stand gekomen, daaruit zal niet de gevolg trekking kunnen worden gemaakt, dat deze regeling thans eenvoudig ter zijde zou kun nen worden gesteld. Een algemeene herzie ning van het besluit is echter noodzakelijk. De Ziekenfondsraad is iuist bedoeld mede om over een breede herziening te advi- seeren. Scheepsbrand in de New Yorksche haven Op de 16.552 ton metende Amerikaan sche mailboot „John Ericson", die heden naar le Havre zou vertrekken en thans nog in de New Yorksche haven ligt, is brand uitgebroken. De Britsche mailboot Queen Elizabeth", welke slechts 40 me ter van de „John Ericson" verwijderd ligt, heeft van de kustwacht bevel gekregen van haar aanlegplaats te vertrekken en in het midden van de Hudson-rivier voor anker te gaan. De New Yorksche brandweer en de kustwacht rukten onmiddellijk met brand weerwagens en drijvende spuiten uit ep slaagden er na drie uren in het vuur meester te worden. Volgens leden van de bemanning, die na het uitbreken van dén brand het schip verlieten, woedde het vuur op het tus- schendek en de promenadedekken. De commandant van de New Yorksche brandweer verklaarde, dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Volgens onbevestigde berichten werden twaalf leden van de bemanning door den rook onwel en moesten naar het zieken huis worden vervoerd. Smokkelcomplot van narcotica ontdekt Britsche troepen hebben gisteren in Palestina beslag gelegd op een groote partij opium en haschisch ter waarde van naar schatting honderdduizend pond ster ling. De ontdekking werd gedaan nabij Gaza in Zuid-Palestina en hiermede is een zware slag toegebracht aan wat men be schouwt als een der grootste smokkelcom- plotten in narcotische artikelen in het Joodsche Oosten. Vrees om het UNO-prestige Hooge functionarissen bij de organisatie der Vereenigde Volken zijn bezorgd over het feit, dat niet alle leden der UNO aan de aanbeveling der Assemblée gevolg heb ben gegeven door de hoogere diplomaten uit Spanje terug te roepen. Van de zes landen waarop de aanbeveling rechtstreeks betrekking had, hebben San Salvador en de Dominicaansche republiek de diploma tieke betrekkingen op den ouden voet voortgezet; Argentinië heeft zelfs een nieuwen ambassadeur naar Spanje gezon den. Op het secretariaat van de UNO vreest men, dat deze toestand een prece dent zal scheppen, dat leden der UNO kan aanmoedigen de aanbevelingen van de Assemblée in den wind te slaan,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1