Haarlems „Asyl" heeft geen kolen meer, doch het werk gaat door ië-liin der K.L.M. in gevaar De staart der Amerikaansche kolenstaking Ijs in de groote rivieren werd vlot afgevoerd Russisch antwoord inzake Hongarije De snuifdoos van den Keizer pervers in <ïe ou_ Honden hongeren in Haarlem". Deze JtaS op een beleenden romant.tel mag hgt domein misschien wat kras zijn voor den toe- d ^STbet Asyi van de Nederlandsche van dierendokter Jongkind stand w tegen Mishandeling van Die- IJ MUIDER COURANT Honden hongeren in Haarlem". Deze l nn een bekenden romantite] mag misschien wat kras zijn voor den toe- n het Asyl van de Nederlandsche s^5J£ing tegen Mishandeling van Die- Ve rie koude heeft ook in dit wereldje ren' 900ren nagelaten en in negentien Si kleumen de zwei-vers onder het Sen- en poesenras van den eenen dag Jden andere. Mpct dan honderd jaar doet de „Die- mnbescherming" nu reeds ui onze stad Si zegenrijk werk en vijftien jaar is m so Ridderstraat de bekende dubbele deur, f? jL, gevend tot een kleme khmek, een imf/met traliehokken en een „electri- rluo rel" als laatste zachte uitweg voor doodzieken hond, samen bekend als "'nokter' Jongkind zwaait er tweemaal in s. week den scepter; dan onderzoekt hij »en witte jas en met een genoeglijk Shhèltie zijn kleine soms groote pa raten „Herta heeft zoo'n verschrikke rs,., ie'uk en Flop wil maar niet eten en, dokter, ik geloof dat m'n beesie een tïkkie hóndenziekte heeft" Zoo kabbelen de verhalen van viervoe- huisvriendenleed tussehen de witte wanden van het spreekkamertje: de pa- (iönt wordt zonder veel omhaal op de Eantafel geheschen en behandeld. Wan- ïLJ dan de lange rij is Weggeholpen, ko- men de nog minder bedeelden aan de beurt" in de hokken van het asyl wacht pen tótaal vervuilde Kees op den arts en een deur" verder bibbert een mager ■scharminkel van een poes om erbarmen. Ze wórden geholpen. Tenzij een zware bronchitis het schokkende dierenlichaam volledig heeft gesloopt en geen redding öieer mogelijk is. In een fractie van een -econde wordt het dier uit zijn lijden ge holpen met behulp van een stoot electri- cchen stroom: een klem aan den neus en aan den lies en de zieke hond weet van geen krampend hoesten meer. Crïtiebe situatie. De groote toevoer van zwervers zoo wel katten als honden de kolennood en dé weinig rooskleurige voedselsituatie dreigen echter in het Haarlemsche onder komen voor baas- en da'klooze honden minder plezierige omstandigheden te doen ontstaan. Gelukkig helpen eenige handelaren met wat melk, vleesch en ander voed sel maar het is tooh al zóó, dat honden, die onder normale omstandigheden een langdurige behandeling zouden ondergaan en genezen, om daarna wel licht weer een liefderijk tehuis te vinden, nu moeten worden afgemaakt om voedsel „vrij" te maken voor ge zonde dieren. Ook de financiën spreken hier een woordje mee, want het kost een stevigen duit om zoo'n veertig hongerige dieren eiken dag weer van het noodige te voorzien. Over het verschijnsel, dat er juist nu zooveel zwervende honden bij het Asyl om on derdak moeten vragen, zou een apart ar tikel te schrijven zijn, waarin sommige zoogenaamde dierenliefhebbers er be kaaid af kwamen. Dokter Jongkind, zijn vrouwelijke staf en de kordate mevr. Van Veen, die de die renhuishouding wegens ziekte van haar man dag en nacht bestiert, zijn het er roerend over eens, dart de houder van hond of kat, die zijn huisvriend buiten de deur zet, omdat hij het „echt niet meer kan doen", minstens een aframmeling verdient. En blijkens de ervaringen komt dit soort „liefhebbers" met een te laat besef dat ze geen dieren kunnen houden, den laat- sten tijd veelvuldig voor. Het treurspel der vogels. Wanneer men met de dames van het cbmité van toezicht op het dierendoor- gangshuis spreekt, ^omt de overtuiging naar-voren, dat een'wigende' strenge win ter de vereeniging ook op het terrein van het gevederde gedierte paraat moet vin- 3en. Een hechte organisatie om het voe- De KLM-persdienst deelt mede: Naar aanleiding van een Aneta-bericht uit Batavia, dat gegrond is op een mede- deeling van het republikeinsche persbu reau Antara en volgens hetwelk aan KLM- passagiersvliegtuigen verboden zou worden te landen op Voor-Indisch gebied, valt slechts te melden, dat de KLM den Am sterdamBatavia-dienst iri opdracht vuegt voor de Netherlands Government Air Transport. Deze NGAT heeft van de regeering van India vergunning tot het landen op Voor-Indisch gebied, een ver gunning die voorshands nog niet afloopt. deren doeltreffend uit te voeren wanneer de nood aan de;n man komt, zal veel vo gelleed kunnen voorkomen maar voor deze vorstperiode kan er misschien nog iets ge daan worden door de jeugd hierbij wordt vooral gedacht aan de padvinders in te schakelen. Bovendien is reeds een zaadverstrekking, bijvoorbeeld voor voe derplaatsen in Groenendaal, op gang. Er is wel eens gefluisterd, dat de Die renbescherming niet veel méér deed dan het maken van slagzinnen over liefde voor het dier; wie echter de dubbele deur in de Ridderstraat wel eens is doorgegaan, weet dat de honderden naamlooze zwervers- van-de-straat, wier lot daarachter met een slag van ondraaglijk in levenswaard wordt veranderd, de kosten en moeite van de Vereeniging meer dan wettigen. De „Willem Barendsz zendt ons 5700 ton walvischtraan Dè Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart deelt mede, dat de tanker „Nacella" op 28 Februari van de vangge bieden in de Zuidelijke IJszee naar Neder land' is vertrokken met een lading traan van rond 5700 ton. Bovendien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan boord van de ..Willem Barendsz", die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April voort zet. Sir Thomas Beecham is ziek Daar Sir Thomas Béecham door ziekte verhinderd is zal het concert van het Con certgebouworkest hedenavond in de Gem. Concertzaal te Haarlem, onder lei ding. staan van Eduard van Beinum. Het orkest zal een gewijzigd programma uitvoe ren, namelijk Schuberts „Unvollendete" en Bruckners Zevende Symphonie. Dieren vragen om erbarmen. Ze kunnen niet vertellen hoe hun lot is geweest, maar in het asyl is tenminste het dagelijksch brood gegarandeerd, al moet dit dan ook thans met kunst en vliegwerk bij- elkaar gebracht worden. Zou er een menschenkind opdagen dal zich dit onuitgesproken hondenleed aantrekt? Het. opperste hof handhaaft de boeten tegen Lewis en zijn mijnwerkersorganisatie De bewoners van de Betuwe en van het land van Maas en Waal hebben in de af- géloopén dagen met spanning uitgekeken hoe de groote rivieren zich zouden houden, Wanneer het ijs „los" zou komen. Er werd uit Duitschland groote was van den Rijn gemeld en Zaterdagmiddag ging de mare door Nijmegen dat een ijsveld van niet minder 80 km lengte in aantocht was. De Waal^teeg tot bijna 12 meter boven NAP, eri de uiterwaarden werden overstroomd. Het ijsveld scheurde direct los en daar de vorst wel langdurig, maar niet streng ge weest is, deed zich geen damvorming voor. Het ijs werd vlot afgevoerd over de een week geleden opengebroken rivier. Bij Pannerden had de Rijkswaterstaat een ijsveld van 5 km lengte in den Rijn laten zitten om het uit Duitschland ko mende ijs in de Waal te leiden, daar an ders de Baileybrug bij Arnhem gevaar zou loöpen. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur raakte dit ijsveld op drift en zakte het via het Pannerdensch kanaal den Rijn af. De Rijkswaterstaat sloot onmiddellijk de Baileybrug voor het verkeer af, daar deze nu direct bedreigd werd. Ook hier hetzelfde beeld als op de Waal; het ijs veld werd in verschillende stukken uit eengeslagen, die mét een snelheid van 7 a 8 km per uur de rivier afzakten. Welis waar zijn ijsvelden tegen de brug aange- Reeder van de „Martin Behrman" stelt eischen Zondag heeft de heer James Ryan, di recteur en rechtskundig adviseur van de Isbrandtsen-lijn meegedeeld, dat hij o,m. een claim van tien millioen Amerikaan- sche dollars bij de Ned.-Indisohe regeering heeft ingediend. Een officieel document is gezonden aan dr. van Mook en alle auto riteiten, die met de Martin .Behrman- kwestie te maken hebben. In het docu ment wordt o.m. geëischt de oogenblikke- lijke teruggave van de reeds geloste lading, vrijlating van het schip en het vrijgeven van de op het schip nog aanwezige lading. Dit moet binnen vier-en-twintig uur ge schieden. Gebeurt dit niet, dan dient de Isbrandtsen namens zichzelf en alle be langhebbenden een eisch tot schadever goeding ten bedrage van tien millioen Amerikaansche dollars in, o.m. omvattende dé volledige waarde van de „Martin Behr man". de volledige waarde van de lading, vrachtkosten, verzekeringspremies, com missie van de Isbrandtsen maatschappij en de schade, door kapitein en bemanning geleden. dreven, hetgeen ook op de brug goed voel baar was en werd een van de openingen zelfs even versperd, doch zij braken spoe dig stuk en werden door het snel stroo- mendé water afgevoerd. Schipbrug bij Deventer weggenomen. Gevaar voor kruien van het ijs bestaat nog wel op den IJsel,- waar de ijsbrekers niets konden uitrichten, omdat het IJsel- rri'éer nog dicht zit en de afvoer dus ge stremd is. Als voorzorgsmaatregel heeft men de schipbrug te Deventer weggeno men. Voetgangers en wielrijders worden nu per roeiboot overgezet. De interventie-rollen omgedraaid Naar Tass meldt, hebben de Sovjet-auto riteiten in Hongarije thans op de Ameri kaansche nota geantwoord en het voorstel om gezamenlijk een onderzoek in té stellen naar den toestand in Hongarije, verwor pen. De nota was gericht aan den Russi- schen voorzitter der geallieerde bestuurs commissie en hield een protest in tegen inmenging in aangelegenheden der niet- communistische Hongaarsche regeering. Luit.-generaal Sviridof, de Russische gedelegeerde der bestuurscommissie zeide in zijn antwoord, dat een gezamenlijk on derzoek naai* den' toestand en naar de „samenzwering" een directe inmenging in de binnenlandsche zaken der Hongaar scire republiek en eert miskenning van de be voegdheid van het Hongaarsche volksge- recht zou beteekenen. Wat betreft de arrestatie van Bela Kovacs, voorheen secretaris van de partij der kleine boeren, zeide Sviridof, dat hij de Amerikaansche interventie terzake niet anders kon zien dan een inbreuk op het recht der Russische bezettingsautoriteiten om haar troepen in Hongarije te bescher- meh. Volgens Sviridof was het het com plot, waarvan Kovacs deel uitmaakte, dat de democratische regeering van Hongarije bedreigde en niet de minderheidspartijen, welke laatste niet met eenig recht be schuldigd kunnen worden van pogingen een dictatuur te vormen. Sviridof zeide verder, dat vele samenzweerders vooraan staande vertegenwoordigers van de partij der kleine boeren zijn gebleken, onder wie parlementsleden. De partij heeft zelf de schuld harer betrokken leden toegegeven en zich bereid verklaard hen voor het ge recht te brengen, aldus Sviridof. Het hooggerechtshof der V.S. heeft de uitspraak tegen John Lewis, die door de rechtbank schuldig was bevonden aan on gehoorzaamheid jegens het hof. juist be vonden. Lewis en zijn mijnwerkersorgani satie werden veroordeeld tot het betalen van boeten van resp. 10.000 en 3.500-000 dollar. Het hooggerechtshof handhaafde de te gen' Lewis geëischte boete maar oordeelde, dat de boete ten laste van de mijnwer kersorganisatie verlaagd moet worden tot 700.000 dollars. De meerderheid der rechters was boven dien van meening. dat de mijnwerkersbond 2.800.000 dollar extra zal hebben te beta len, indien hij zich niet binnen de vijf da gen volledig accoord verklaart met de uit spraak van de gewone rechtbank. De president van het hooggerechtshof, Vinson, verklaarde, dat de bond alleen op clementie kon rekenen, indien hij Lewis' verklaring aan den minister van Binnen landsche Zaken, Krug, gedaan op 20 No vember 1946, geheel terug nam. Hij voegde er aan toe, dat de weg, dien de vakver- eenlging had ingeslagen, „een zoodanig ernstige bedreiging vormde voor een nor maal constitutioneel bewind en voor de economische en sociale welvaart van de na tie" dat een zware boete gewenscht was om den nadruk te leggen op de ernst van de daad. Het hooggerechtshof nam zijn beslissing met zeven tegen twee stemmen. Lewis zal nu de verklaring aan Krug, waardoor in November jl*. het arbeidscon tract werd beëindigd, moeten intrekken. In Washington wordt de uitspraak be schouwd als een overwinning voor Truman en zijn regeering „in hun strijd tegen Lewis en de mijnwerkers". De uitspraak van het hooggerechtshof houdt tevens in, dat, indien de mijnwer kersbond per 31 Maart a.s. opnieuw staakt, de 2.800.000 dollar, die voorwaardelijk in mindering worden gebracht, bijbetaald moeten worden- Lewis heeft tot dusver geen commen taar gegeven, maar zal dat wellicht deze week nog doen. De beslissing van het hooggerechtshof schept een precedent, want zij wil zeggen, dat de wet Norris-Laguardia van 1932, die elke rechterlijke uitspraak tegen stakin gen- in conflicten met privé-werkgevers pis onrechtmatige daad stempelt, niet van toepassing is op de regeering als werk geefster. In welingelichte kringen is men van meening, dat de beslissing van het hoog gerechtshof een „rampzalige mijnwer kersstaking" in April a.s. heeft voorkomen. De zaak van den Amerikaanschen staat contra de United Mine Workers en hun president John Lewis heeft een lange en gecompliceerde geschiedenis, voortvloeien de uit het uitblijven van overeenstemming tussehen de mijneigenaars in de vetkolen- industrie en de arbeiders tijdens de na- oorlogsche periode van overschakeling. De uitbreiding, van den mijnbouw in de oor logsjaren werd beschouwd als een van de belangrijkste industrieele prestaties van de Vereenigde. Staten en schiep een ver wachting ten aanzien van de arbeidsvoor waarden bij de mijnwerkers, die niet op bevredigende wijze kon worden opgelost. Na 1937 kregen de arbeiders in deze in dustrie twee algemeene loonsverhoogingen, namelijk in 1941 en 1946, beide van onge veer 17 percent. Dë gemiddelde weekloonen waren in November 1946 61.49 dollar. Ter vergelijking diene dat de arbeiders in de ijzerertsmijnen plus minus 47, de koper mijnwerkers ongeveer 5-1 en de lood- en 1 zinkmijnwerkers tennaastebij 49 dollar verdienden. In het begin van 1946 slaagden de werk- Deze foto maakt een Russischen indruk, maar het zijn geen trojka-paarden, die hier in een sneeuwstorm staan te wachten, maar harddravers, die deel namen aan de arren- wedstrijden, die in Spaarndam zijn ge houden. gevers en arbeiders er niet in een nieuw contract te sluiten voor den afloop van het oude op 31 Maart. Een staking was het gevolg, die met een korte onderbreking duurde tot 29 Mei. Op dien datum onder teekenden minister Krug (de vetkoolmij- nen waren inmiddels door den staat over genomen) en Lewis een overeenkomst, waarbij een loonsverhooging van 18 V2 dol larcent per uur wex*d toegekend en waar bij een sociaal en gezondheidsfonds werd gevormd, te financieren uit een prijsver- hooging van vijf dollarcent per ton kolen. Nieuwe eischen Na enkele maanden ontstond echter op nieuw een strijd: Krug beweerde dat de overeenkomst gold voor den geheelen tijd van staatsbeheer der mijnen, maar Lewis vond dat het contract met vijf dagen kon worden opgezegd. Op 1 November begon nen de besprekingen, eerst tussehen onder geschikten van Krug en Lewis, later tus sehen de beide autoriteiten zelf. De mijn werkers vroegen opnieuw loonsverhoo gingen, kortere werktijden, grootere werk geversbijdragen aan het sociale fonds en betere voorziening in geval van bedrijfs- ongelukken. De onderhandelingen liepen vast en tegen 20 November bralt opnieuw de staking uit, die nog zoo versch in liet geheugen ligt. Het resultaat hiervan was, dat beide partijen een „wapenstilstand" sloten die in April a.s. afloopt. Bovendien werd Lewis en zijn bond een proces aan gedaan wegens ..minachting voor den rech ter". In lagere instantie werd Lewis 10.000 dollar boete opgelegd, den bond 3'/2 mil lioen. Het opperste gerechtshof zal den strijd nu moeten beslissen: de mïnachtingszaak is slechts een bijkomstigheid; op het spel staan de souveteine reohten van de regeering contra de „onschendbaarheid" van de vak organisaties in rechtszaken. Het veelbegeerde zwarte goud en zijn verleiding De politie heeft tegen twee arbeiders. M. S. eri A. M. de N., van een kolenhandel te Haarlem wegens diefstal van acht zakken kolen proces verbaal opgemaakt, evenals tegen den heler, een zekeren J. C. S. De politie heeft het zwarte goud opgespoord en aan den eigenaar teruggegeven. Voorts heeft de politie Vrijdagnacht twee personen aangehouden, die cokes verv den, die zij van «de opslagplaats aan den Ver- spronckweg van de spoorwegen ontvreemd hadden. Jubileum Adèle Drees Zondag vierde de Haarlemsche muziek-paeda- goge mej. Adèle Drees onder groote belangstel ling haar 50-jarig Jubileum als piano-leerares. I Zoowel de vele bloemen als de schat van ge schenken toonden de liefde, welke deze vitale vrouw in ontelbare harten heeft weten te ves tigen. De heer J. de Klerk huldigde in een geestig speeohje mejuffrouw Drees en haar oud ste leerlinge, mevr. C. Dielv. d. Mey overhan digde een geschenk en bloemen, daarin nage volgd door den oudsten leerling, den heer J. Westendorp, Natuurlijk mocht ook de jongste telg uit het „muziekgezin" niet ontbreken en de 16-jarige Frans van Doorn liet ditmaal zijn onderwijzeres de muzikale vruchten plukken van haar onderricht, toen hij eigen pianocomposities voordroeg. MARKTBERICHT, VAN MAANDAG Aangevoerd werden 50 kisten tarbot en tong, 350 kisten schol, 250 kisten schelvisch, 850 kisten kabeljauw, 300 kisten wijting, 50 kisten schar en 50 kisten diversen, totaal 1900 kisten. Prijzen: groote schol f26—f20; middelschol f32—f25, kleinmlddel schol f34—£33; bot f26. Besommingen. Motorloggers: KW 64 7250, KW 138 f Ö540, KW 189'f 5570, KW 20 5430. Kustvisschers: IJM 248 2830, IJM 270 f 250, UK 411 f388. Agenda voor Veisen em Umwiden Thalia, 8 uuft De 5e Colonne. Rex, 8 uur: Het leven is geen lolletje. De Pont, 8 u.: De man die verdween, Hands up. Truman wint de Mexicanen voor zich In de Amerikaansche bladen werd een zeer belangrijke plaats ingeruimd aan het bericht over een spontane daad van Presi dent Truman in Mexico City op Dinsdag j.l_, waarop de Mexicaansche president Aleman Truman „de nieuwe kampioen van de solidariteit en goede verstandhouding onder de Amerikaansche Republieken" noemde. Op weg naar een fiesta te zijner eere liet de Amerikaansche president onver wacht strippen om een krans te leggen bij het Chapultepec monument voor Mexico's jongens-helden uit den Amerikaansch- Mexicaanschen oorlog van 1846'48. Hier door werd Truman de eerste Amerikaan sche burger die eer betuigde aan dit na tionale Mexicaansche heiligdom. De Mexicaansche minister van Buiten- landsche Zaken Jaime Torres Bodet noem de Trumans daad „een gebaar aan een gentleman en een vriend waardig, dat een klove uit het verleden overbrugt door nog een brug naar de toekomst". Het programma van Woensdag hield voor Truman o.a. in een vlucht over Mexi co's nieuwe vulkaan Paricutin, een lunch met den Mexicaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken bij de pyramiden van San Juan Teothuacan, een receptie voor de leden van de Amerikaansche kolonie in de Mexicaansche officiersclub en een diner met den Mexicaanschen President in diens particuliere woning. Tribunaal veroordeelt een arts De eersie kamer van het Haarlemsche tribu naal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den zes en veertig jarigen arts G. W. H, uit Haar lem, die lid is geweest van de NSB. als keu ringarts is opgetreden voor de W.A. en voor het Gewestelijk Arbeidsbureau en een boek heeft geschreven over de rassentheorie. Het tribunaal bepaalde den tijd der interneering gelijk aan de voor-detentie (9 Mei 1945 tot 12 November 1046), ontzetting uit de kiesrechten gedurende tien jaar en verbeurdverklaring van een bedrag van £20,000 uit het vermogen, INBREKERS TE HEEMSTEDE. Te Heemstede zijn de laatste dagen wederom verschillende inbraken gepleegd. Tot een tijdelijk onbewoond perceel aan den Heerenweg wisten onbekenden zich toegang te verschaffen en zij namen een groote hoeveelheid zilveren voorwerpen mede. Uit een woning aan de Laan van Rozenburg werd des nachts een rijwiel ge stolen. Uit een andere woning aan den Heerenweg werden na insluiping twee Per zische lcleeden, 2alveren voorwerpen, bont jes, beddelakens, distributiebescheiden en andere voorwerpen van waarde ontvreemd. GEEN OVERBRUGGINGSUITKEF.RING AAN LANDARBEIDERS. DIE EEN JAAR CONTRACT WEIGEREN. Naar het ministerie van Sociale Zaken mededeelt, komt het hier en daar voor, dat landarbeiders en tuindersknechts, die in de gelegenheid zijn een jaarcontract aan te gaan, dit niet doen, omdat zij wellicht als los arbeider gedurende het seizoen meer zouden kunnen verdienen. Bij werkloosheid wenden zij zich dan tot de overheid om overbruggings-uilkeering. Aangezien de werkloosheid imdie gevallen niel onvrijwil lig is te noemen immers zij hebben een dienstverband voor een vol jaar vrijwillig afgewezen, om enkele maanden iets meer te verdienen kunnen deze werkloozen niet voor overbruggingsuitkeering in aan merking komen.Landarbeiders en tuinders- knechts zullen er derhalve goed aan doen aangeboden jaarcontracten te aanvaarden, ten einde zichzelf en hun gezinnen later niet in financieele moeilijkheden te brengen. Athletiek De heer H. A. van der Mey eere-lid van de K.N.A.U. Op de in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de K.N.A.U. die onfier leiding stond van ir. A. Paulen en o.m. bijgewoond werd door het eerelid Pim Mulier, werden de jaarverslagen van den secretaris-penningmeester goedge keurd. In de vacature Hofman werd in het hoofdbestuur gekozen de heer Ebbinga uit Leeuwarden. Daar de heer Paulen zijn functie van voorzitter van de Unie niet vereenigbaar achtte met die van voorzitter van de N.T.C. trad hij in laatstgenoemde functie als zoodanig af. In zijn. plaats koos men den heer Willink uit Amsterdam. De secretaris-penningmeester de heer Wirtz ontving voor zijn zeer vele en belangrijk» werk in het afgeloopen jaar den Thomson- Beker. De beker voor de beste sportieve prestatie werd de dames-estafette ploeg aangeboden, die in 1946 te Oslo het Euro- peesch kampioenschap op de 4 x 100 m behaalde. Het voorstel om de leeftijdsgrens van de juniores bij wijze van proef met. een; jaar te verhoogen werd aangenomen. De heer H. A. van der Mey, voorzitter van de H.A.V. „Haarlem", die in de N.T.C.-ver gadering van Zaterdag tot voorzitter van de recordcommissie was gekozen, werd door zijn vele werk in het belang van de Nederlandsche athletiek verricht tot eere lid van de K.N.A.U. benoemd. Het bestuur werd opgedragen overleg te plegen met den K.N.V.B. en eventueel met het N.O.C., om dit jaar een gesloten voetbalseizoen in te voeren. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson „Hét lijkt me vrij moeilijk om te mik ken op een doel als het hoofd van een mensch", antwoordde hij, „en dan een snuifdoos op de lessenaar vóór hem raken. Behalve natuurlijk „Wat zegt u, doctor?" Niéts. Gaat u verder, alstublieft". Monsieur Goron was half overeind ge komen op zijn teenen eh had zijn hand als een schelp om zijn ooren gelegd alsof hij woorden van groote wijsheid zou hooren. Zijn uitpuilende oogen waren op Dermot gericht. Maar nu zonk hij weer terug in zijn stoel. „Deze misdaad", vervolgde hij, „is wreed en bruut. Ze .is zinloos. Oppervlakkig ge sproken zou men bijna zeggen, dat hét het werk van een krankzinnige is". „Onzin", zei Dermot, een beetje ge ïrriteerd. „Integendeel, het is een volko men karakteristieke misdaad". ..Karakteristiek?" „In haar soort, ja. Neem me niet kwa lijk, dat ik u in de rede ben gevalle^ Ga voort alstublieft". „Er is niets gestolen", zei Monsieur Go ron. „Er zijn ook geen teekenen van braak. Deze misdaad is begaan door iemand, die in het huis bekend is, die wéét, dat er een pook bij den haard hangt, en die zelfs weet, dat de oude heer een beetje doof is, zoo dat hij gemakkelijk van achteren af te be naderen is, zonder dat hij het hoort. De familie Lawes was een echt gelukkig ge zin, dat kan ik je verzekeren. Vandaar dat ze zoo volkomen van streek waren van schrik en afschuw". „En wat is er verder gebeurd?" „Zij gaan dan naar Madame Neilï toe- Ze zijn erg op haar gesteld. Men heeft mij verteld, dat dadelijk nadat de misdaad was ontdekt. Monsieur Horatio en Miss Janicé pogingen in het werk hebben ge steld om haar dadelijk te spreken te krij gen. Zij werden echter tegen gehouden door een politie-agent, die daar dienst deed en die hun zeide, dat zij het huis niet mochten verlaten, totdat de Commis saris was gekomen. Ik heb zelfs gehoord, dat het miss Janice gehikt ia om toch even het huis uit te glippen. Maar blijkbaar heeft zij Madame Neilï niet gesproken. Dan arriveert de commissaris. Mooi zoo! Hij ondervraagt de familie. Goed! Ze vra gen hem of ze Madame Neill mogen bezoe ken. De commissaris biedt aan iemand naar den overkant te sturen om haar te halen. Dezelfde agent, die reeds zooveel ijver heeft betoond, krijgt deze opdracht. Gelukkig heeft hij éen lantaarn bij zich. De huizen liggen juist precies tegenover elkaar, zooals u al wel heeft gehoord of gezien?" „Ja", gaf Dermot toe. „De agent", vertelde Monsieur Goron, terwijl hij zijn beide dikke elleboogjes op tafel steunde en een heel leelijk gezicht trok, „doet het hek open en loopt het paadje op. Daar vindt hij, vlak voor de deur van Madame Neill's huis, een „Nu?" vroeg de ander, toen Monsieur Goron ophield. „Een rose1 satijnen sjerp of ceintuur, zooals dames aan een ochtendjapon of zoo iets dragen. En op dat röse ding ziet hij bloedvlekken". „Zoo". Weer was het even stil. „Maar de agent is slim. Hij stopt die sjerp in zijn zak en zegt niets- Hij belt aan. Hij wordt opengedaan door twee hevig verschrikte vrouwen. De namen van die vrouwen zijn" nu nam Monsieur een minuscuul notitieboekje uit zijn zak, dat hij vlak bij zijn oogen hield om er goed in te kunnen turen„Yvette Latour, het ka mermeisje van Madame Neill en Célestine Bouchère, de keukenmeid. Deze beide vroirwen beginneh in het donker tegen hem te fluisteren. Ze leggen de vingers op haar lippen en vragen hem om stil te zijn. Ze nemen hem mee naar een kamer op de benedenverdieping en deelen hem mee wat zij hebben gezien. Yvette Latour vertelt hoe zij wakker geworden is door lawaai. 2e is haar kamer uitgegaan en heeft gezien, hoe Madame Neill het huis is komen binnensluipen. Verschrikt, hoewel zij niet voor een kleintje vervaard is, maakt Yvette ook dadelijk Célestine Bouchère wakker. Zij gaan zachtjes naar beneden en gluren in Madames Neill's slaapkamer. In de bad kamer, waarvan de wanden bijna geheel uit spiegels bestaan, zien zij Madame Neill, hijgend van het harde loopen en met ver ward kapsel, bezig bloed van haar handen en gezicht te wasschen. Ook probeert zij kleine bloedvlekjes van een wit kanten négligé te sponzen, terwijl de ceintuur van dat kleedirigstuk ontbreekt". Monsieur Goron keek snel over zijn schouder. Er liepen nu meer menschen voorbij het terras van Hotel „Donjon". De zon, die langzaam achter het pijnboomen bosch aan den anderen kant van de Avenue de la Forêt zonk, scheen in zijn oogen. Dermot Kinross bepeinsde, dat het tafe reel. door Monsieur Goron zooeven geschil derd, bijna ondraaglijk duidelijk was. De sluipende dienstboden, het gluren door de deur van de slaapkamer, het opgewonden, nerveuze gelaat van de jonge vrouw, vele malen weerkaatst in de spiegels. Voor het oogentoiik schortte hij echter zijn oordeel op en zei alleen: „En toen?" „Nu, onze agent heeft de beide dienst boden zwijgplicht opgelegd. Toen is hij brutaalweg naar Madame Neill's slaapka mer gegaan en heeft aangeklopt". „Lag zij in bed?" „Integendeel", antwoordde Monsieur Goron met iets van bewondering in zijn stem, „zij was bezig zich te kleeden om uit te gaan. Zij verklaarde, dat zij wakker was geworden door de telefoon en dat M. Horatio Lawes haar had opgebeld al weer een telefoongesprek, .onthoud dat goed, het was pas een paar minuten ge leden! en haar van de tragedie had verteld- Vóór dien tijd had zij niets gehoord, zei ze. Geen politïefluitjes en geen drukte op straat. Absoluut niets! Mijn beste doctor, stel u voor, hoe goed die vrouw moet kun nen comedies pel en! Ik heb er bewondering voor! De tranen loopen haar over de wan gen bij de gedachte, dat Sir Maurice dood is- Haar lippen trillen en haar oogen zijn wijd geopend. Zoo onschuldig als een pas ontloken roos, nietwaar? En het witte né gligé hangt in de kleerenkast; en in de badkamer, vlakbij, staat de wasem nog op de spiegels van haar pogingen om het bloed van het slachtoffer van haar handen te wasschen!" Dennot bc-woog zich; hij was niet op zijn gemak. „En wat heeft die agent van u gedaan?" „Nu, die lachte Ln zijn vuistje, maar hij hield zich van den domme, dat begrijpt u. Hij vroeg haar zoo vriendelijk te willen zijn met hem naar den overkant van de straat te gaan en haar vrienden wat te troosten. En toen verzon hij een voor wendsel om even ,te kunnen achter blijven". „Met de bedoeling om „Precies. Met de bedoeling om in het geheim het négligé mee te nemen". „En?" „Yvette, de dienstbode, heeft men onder geheimhouding gelast aan Ma dame Neill te verklaren, dat het naar de stoomerij was gestuurd, toen deze er na derhand naar vroeg. Er zijn tegelijkertijd andere kleedingstukken weggestuurd, om ;te voorkomen, dat zij argwaan kreeg. Denkt u, dat Madame er zich zorg over maakte? INeen! De bloedvlekken had zij er immers zelf al uitgewasschen. Natuurlijk is 't nooit tot haar doorgedrongen, dat zulke vlekken bij een scheikundig onderzoek toch altijd nog te vinden zijn. Maar die bloedvlekken, mijn beste doctor, zijn lang niet het be langrijkste aan dat négligé!" „Neen?" „O, neen?" .Nee", zei Monsieur Goron. terwijl hij op het tafelblad trommelde. ..Het was Yvette Latour. die het kleedingstuk nauw keurig bekeken heeft onder toezicht van een van mijn menschen. En het was ook Yvette Latour. die een heel klein splinter tje rosé agaat heeft gevonden, dat aan het kant is blijven hangen". Het zwijgen van den prefect van politie was nu niet op effect berekend. Hij zweeg omdat er weinig meer te vertellen viel en het speet hem oprecht. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3