ette meisjes gevr. Winkels en uifdeelposfen langs den Rijn voor Nederlandsche schippers Kustvisschersvloot deed belangrijk werk in oorlogsjaren Onze veestapel komt weer op peil Een groot Haarlemmer ontvang} een verdiende belooning Santpoort Ruilen Luidsprekers DINSDAG II MAART 1947 Zooveel mogelijk krijgen de opvarenden der Rijnschepen hun normale rantsoen Er is den laatsten tijd verscheidene ma- I De prijs van de artikelen, waaronder melk, len critiek geoefend op de wijze, waarop de jam en vleesch, die in blikverpakking ge leverd worden, is echter aanmerkelijk hoo- ger dan die van deze artikelen in verschen toestand. In de regeling van de loon- en arbeids voorwaarden voor de verschillende bedrijfs takken der Rijnvaart van 29 October 1946 werd daarom door het college van rijks bemiddelaars de volgende bepaling opgeno men: „De werkgevers zullen alle kosten, ook voor de in den regel aan boord verblijvende gezinsleden, Voortvloeiende uit de ter be schikking stelling van levensmiddelen ia Duitschland, voor zoover deze uitgaan bo ven de in Nederland geldende winkelprij zen, aan de werknemers vergoeden. De werknemers, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, ontvangen op den prijs van hur veertiendaagsch voedselpakket bovendien een reductie van 2.50." IJMUIDER COURANT Nederlandsche Rijnschippers in Duitsoh land van levensmiddelen worden voorzien. Zij zouden prijzen moeten betalen, die ver uitgaan boven de voor Nederland vastge stelde winkelprijzen. Men zou den Rijn- schipper verschillende artikelen onthouden, en de producten zouden van minderwaar dige kwaliteit zijn. Deze berichten geven volgens het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart geen juiste voorstelling van zaken. Aan een desbetreffende "publicatie van dit bureau, welke werd uitgegeven na mens alle bij de Rijnvaart betrokken orga nisaties, zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde, is het volgende ontleend: Bij de hervatting der Rijnvaart door Nederland in den loop van 1945 was het voor de opvarenden van onze schepen en booten, als gevolg van de treurige voedsel situatie in Duitschland niet meer mogelijk, tijdens hun reizen in dit land inkoopen te doen ter voorziening in huif levensonder houd. De bezettingsautoriteiten bleken ech ter bereid medewerking te verleenen door tegen betaling voedsel voor opvarenden van Nederlandsche schepen ter beschikking te stellen. Uit Nederland werd voorts nog een aanvullende voorraad medegenomen. Voor hen, die langeren tijd in Duitschland ver bleven, was het echter niet mogelijk om voldoende mede te nemen. In Februari 1946 deelden de EngelsChen aan de Nederlandsche Rijnvaart-missie mede, dat op korten termijn de voedsel voorziening aan opvarenden van Neder landsche vaartuigen stopgezet zou worden. In enkele maanden tijds moest nu een or ganisatie uit den grond worden gestampt, dit aan ongeveer 3000 schippers en hun gezinsleden in het buitenland, verspreid over een afstand van ongeveer 600 km, levensmiddelen zou verstrekken. Na uitvoerige onderhandelingen bleek tenslotte de firma De Gruyter bereid de levensmiddelenvoorziening technisch te verzorgen. Het Centraal Distributiekantoor en het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd namen de economische en controleerende zijde van de distributie voor hun rekening. De levensmiddelen werden per 14-daag- scl'.e distributiepfèriode in pakketten ver pakt. Verschillende soorten pakketten wer den samengesteld voor zwaren en zeer zwa ren arbeid, normale en kin derpakketten. Hierin werden ook de bonvrije artikelen opgenomen, zoodat het in Nederland ge bruikelijke rantsoen zooveel mogelijk be naderd werd. Het Rijksbureau voor Voed selvoorziening stelde aan de hand van de in Nederland gebruikelijke normen vast, welke artikelen en in welke hoeveelheden, in de pakketten voor de verschillende cate gorieën moesten worden verpakt. Op verschillende plaatsen langs den Rijn werden nu uitdeelposten voor deze pakket ten ingericht. Hier konden de Nederland sche schippers tegen inname van de ge- heele strook vap distributiebonnen voor een veertiendaagsche periode hun levensmid delen in ontvangst nemen. Aangezien het natuurlijk niet mogelijk was voor een periode van 14 dagen brood in een pakket te stoppen, werd de overeen- komstige hoeveelheid bloem geleverd.-Melk, vleesch en groenten werden in blikverpak king in de pakketten opgenomen. Een aan tal Duitscbe bakkers in verschillende plaat sen werd aangewezen om van het gelever de meel uitsluitend brood voor onze schip pers te bakken en tegen inname van -bon nen en geld aan Nederlandsche Rijnschip- pers af te leveren. Er bleven echter klachten bestaan en om aan de wenschen tegemoet*te komen, werd op 1 September van het vorige jaar in Duisburg de uitdeelpost vervangen door een volledigen winkel, waar de distributie goederen in pakketvorm beschikbaar wor den gesteld en voorts bonvrije artikelen te koop zijn. Bovendien worden in dezen win kel versche groenten en fruit verkocht. Sedert eenige dagen is een soortgelijke winkel in Mannheim geopend. Met de van tijd tot tijd verschijnende extra bonnen, zooals voor Zuidvruchten en sinaasappelen, wordt zooveel mogelijk rekening géhouden. „Suomi" naar de Olympische Spelen? Het bestuur van de Hoogoven-Athletiek- vereeniging „Suomi" overweegt plannen voor zijn leden om in 1948 de Olymnïsche Spelen te Londen te gaan bezoeken. Daar voor zal een wekelijksche bijdrage worden I gevraagd. Van nu af kan nog anderhalf jaar worden gespaard en dus een behoor lijk bedrag worden verzameld voor reis- en verblijfkosten. Na den zeer geslaagden eersten lustrum avond heeft de feestcommissie van „Suomi" wijziging ondergaan. Deze zal nu bestaan uit de heeren C. van Aalst, R. van Aalst, T. v. d. Werff en Gé Winkel. Een der convooischeepjes had pech Een van de zes coasters, die Zaterdag in convooi de groote reis naar Batavia onder namen om daar copra te verzamelen,' de „Henk", heeft het dien dag niet verder ge bracht dan de pieren van Hoek van Hol land. De keerkoppelïng was warm geloo- pen en de kapitein achtte het daarom raadzaam terug te keeren en naar de Rot- terdamsche werf van Wilton-Feijenoórd te gaan. Daar was binnen 36 uur het euvel verholpen, zoodat de „Henk" Zondagavond om half elf het zeegat kon uitvaren, ach ter het vijftal aan, dat de kapitein binnen betrekkelijk korten tijd hoopt ingehaald te hebben, omdat de snelheid van zijn vaartuig grooter is dan van het langzaam ste schip van het convooi, dat immers het tempo daarvan bepaalt. Distributienieuws Voor hen, wier namen beginnen met de letters D t.m. F bestaat gelegenheid nieuwe levensmiddelenkaarten en brandstoffen- formulieren te halen Woensdag 12 Maart in het Patronaatsgebouw. Donderdag 13 Maart is de beurt aan de letters G t.m. Hi. De heer Zeeman weer in functie De heer H. J. Zeeman, directeur der Nij verheidsschool, heeft na een langdurig ziek teverlof zijn werkzaamheden hervat. Bureau voor Arbeidsrecht van het N.V.V. Het Bureau voor Arbeidsrecht van het N.V.V., tot dusver gevestigd aan de Haven kade, is met ingang van heden verplaatst naar Burgemeester Rambonnetlaan 40. De zitting blijft Dinsdagsavonds op de beken de uren. DS. WESBONK BEDANKT. Voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Oosterend op Texel heeft ds. S. E. Wesbonk te Velsen bedankt. Groot aandeel C. ten Napel overleden Op 77-jarigen leeftijd is te Amersfoort, na een zeer kortstondige ziekte, overleden de heer G. ten Napel, het laatst Hoofd van School H, daarvoor ook van School B. We zijn er zeker van, dat velen van dit bericht met deelneming zullen kennis ne men. Meneer ten Napel heengegaan! Hoe veel jongens en meisjes, thans reeds vol wassen mannen en vrouwen geworden, heeft hij niet onder zijn leiding gehad en hoevelen hunner zullen niet met dankbaar heid gedenken, wat Meneer ten Napel voor hen geweest is: voor het grootste deel hun ner alleen hoofd der school, voor een min der groot deel ook directeur der Burger Avondschool. Het teekenvak vooral had zijn groote liefde en op de tentoonstellingen viel menige fraaie teekening te bewonde ren. Verder verplichtte hij de jeugd nog aan zich door het schrijven van een aantal kinderboeken. De heer Ten Napel was een ijverig wer ker. Zijn school was hem alles: Lang vóór en na schooltijd kon men hem in het school gebouw aantreffen. „Werken is leven" was 2ijn lievelingsspreuk. Woensdagmiddag om half drie wordt zijn stoffelijk overschot te Vollenhove ter aarde besteld. „Eendracht" verschijnt weer „Eendracht", het orgaan van directie en personeel Van Gelder Zonen N.V. Papier fabrieken te Velsen, dat bijna een jaar niet is verschenen, heeft thans weer het licht gezien. Op de frontpagina herinnert de heer A. J Allan aan vele belangrijke ge beurtenissen in deze periode en wel in de eerste plaats aan het gouden jubileum der Velser fabriek. Vervolgens wordt het be langrijkste feit na de bevrijding, de aan voer van hout, geschetst en verder wordt melding gemaakt van de Amerikaansche reis van de heeren irs. J. M. de Muinck Keizer en T. F. Hubrecht, welke als resul taat de fabricage van een nieuw soort stroo-cellulose, de monosulfiet-cellulose, een betere kwaliteit dan in oorlogstijd ge maakt, heeft afgeworpen. Ook wordt her innerd aan wijzigingen in de houtstoffa- briek, waar de geringe hoeveelheden bui- tenlandsche hoütstof die worden aange voerd, door het slijpen van hout worden aangevuld, terwijl de nieuwe cellulosefa- briek weer houtcellulose produceert. Het blad, dat een keurigen indruk maakt, bevat verder verschillende artikelen, wel- handelen over Ho vakorganisaties. in vischvoorziening Het aandeel van de kustvisscherij is in de oorlogsjaren gestadiggrooter gewor den. Hierbij moet men evenwel eenige factoren in oogenschouw nemen, die bij het bepalen van het aandeel van Invloed zijn"* geweest. Toen de oorlog over ons land losbarstte, was het met de visscherij op de Noordzee gedaan. De Duitschers sloten alle havens af en waakten angstvallig tegen elke ont vluchtingspoging naar Engeland. In Juni 1940 gaven zij echter toestemming aan een aantal kustvisschers om van Scheve- ningen uit vlak langs de kust tot, Noord- wijk de visscherij uit te oefenen. Dit aan tal was beperkt tot twintig en om toe zicht uit te oefenen, voer er met één der schepen een Duitscher mee- Uitbreiding- der vloot. In het belang van de voedselvoorziening van ons land bepleitte de toenmalige Ne derlandsche Visscherij Centrale bij de Duitschers uitbreiding van het aantal schepen, met als resultaat, dat enkele in IJmuiden thuis behoorende kleine vaar tuigen van Scheveningen uit mochten vis- schen. Een groot deel van de kustvis- schersvloot lag evenwel nog stil, wat aan leiding was om opnieuw bij de Duitschei-s op uitbreiding aan te dringen. In Januari 1941 stonden ze toe. dat ook IJmuiden als aanloophaven gebruikt zou worden. In den loop van die maand kwamen ook eenige loggers in de vaart. Verruiming van het vanggebied. spaargeld in een klein scheepje en konden daardoor een drie-, vier- of vijftal anderen werk verschaffen. Het is een groote ver dienste van de Nederlandsche Visscherij Centrale geweest, dat zij steeds de Duit schers er van heeft weten te overtuigen, dat deze scheepjes in de vaart moesten worden gebracht. Vaak waren het niet meer dan drijvende klompen, maar de Scheepvaartinspectie kneep een oogje toe. Voorloopig kon de beruchte „Arbeitsein- satz" dus geen vat op de door de vorde ring der groote schepen werkloos gewor den bemanning krijgen, hoewel niet ieder geholpen kon worden. (Slot volgt). CONSULAIR AGENT. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer W. A. de Clercq erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te IJmui den. SCHEEPVAART K. N. S. >1. Ornen. 8 Mrt van Malaga naar Hoek.van Holland. Dundee, 9 Mrl van Ceuta n. Savor.a. Oksywi, 8 Mrt te Livorno. Aspen. 9 Mrt van Tunis naar Alexandrië. Ary Scheffer. 8 Mr: •e Lissabon. Svolder 8 Mrt te Lissabon. Fana, 9 Mrt te Antwerpen. Boskoop, 9 Mrt te Antwer pen. Constancia. fi Mrt te Antwerpen. Venus, 9 Mrt te Istanboel. Yrsa. 9 Mrt van Paramaribo n. Trinidad. Lotos. 9 Mrt te Curasao. Dalwarnic. 8 Mrt (e Paramaribo Noordwijk. 8 Mrt van Ant werpen naar New Port. Evangelinapark, 8 Mrt :e Antwerpen. Theseus, 9 Mrt van Palermo naai Catania. Aardenburg, 8 Mrt van Jaffa naar Haifa. Rita. 9 Mrt te Amsterdam. Boskoop 8 Mrt van Amsterdam naar Antwerpen. Stureborg, 9 Mrt te Rotterdam. Orestes, 8 Mrt van Amsterdam n. Esbjerg. Euterpe, 9 Mrt te Rotterdam. Hol!. Afr. Lijn. Govert Flinck, 9 Mrt van Ceuta naar Nederland. GROOTE VAART. Abbekerk, Rotterdam- Sydney, 9 Mrt te Antwerpen. Agatha, 1 Mrt van Davao te Iloilb. Alchiba, 8 Mrt van Rotterdam te Santos. Aldaibi, Antwerpen—Zd Amerika, pass. 9 Mrt Vlissingen. Axtelveen, 7 Mrt van Philadel phia naar New York. Bredero, RotterdamOost Azië via Genua, pass. 3 Mrt Gibraltar, Britsum, AmsterdamBuenos Aires, 7 Mrt te Barry. Cal- chas, RotterdamShanghai, 6 Mrt te Port Swet- tenham. Ceronia, 7 Mrt van Singapore naar Bahrein. Dordrecht, RotterdamHouston, pass. 15 Mrt Prawlepoint. Egmond, 9 Mrt van Rotter dam te Montevideo. Gaasterkerk, Rotterdam— Australië. 8 Mrt van Alleppy. Hilversum, 9 Mrt van Santos te Victoria. Ino. pass. 5 Mrt Cristo bal, Ittersum, RotterdamAntwerpen, pass. 9 Mrt Vlissingen. Katwijk. 9 Mrt van Sas van Gent te Rotterdam. Kota Gede, RotterdamJava, 8 Mrt van Havre, pass. 9 Mrt Ouessant en wordt 14 Mrt te Marseille verwacht. Kota Inten, Rot terdamJava, pass. 9 Mrt Perlm. Leeghwater. Rotterdam—Perzische Golf, 8 Mrt van Suez naar Aden. Leerdam. 8 Mrt van Rotterdam via Ant werpen naar New York. Limburg, BeiraNew Orleans, 7 Mrt te Singapore. Manto. 5 Mrt te Vera Cruz. Noordwijk, 8 Mrt van Antwerpen n Newport Mon. Nijkerk, Amsterdam—Beira, pass. Mrt Dover. Philae, ShanghaiRotterdam 8 Mrt te Genua. Prinses Juliana. 5 Mrt te Demarara. Pygmalion, 5 Mrt van New Orleans te Mobile. Roepat, 9 Mrt van Port Said naar Marseille. Stad Maastricht, CalcuttaRotterdam, 8 Mrt v. GibraltaiTelamon, 7 Mrt van New York naar La Guaira. Thorbecke, Rotterdam—Shanghai, 7 Mrt te Colombo. Tjitjalengka, 7 Mrt van Batavia te Hongkong. Triton, 7 Mrt van Maracaibo te Port au Prince. Weltevreden, BonaIJmuiden, pass. 9 Mrt Ouessant en 10 Mrt 8 uur lichtschip Goeree. Winterswijk, AmsterdamHuelva, pass. 8 Mrt Kaap Finisterre. Utrecht, New York- Java, pass. 9 Mrt Point de Gal. Zeeman. 5 Mrt Houston te New Orleans. Zonnewijk, Australië —Rotterdam. 14 Mrt te Marseille verwacht. Am- steidijk, New YorkJava, 9 Mrt v. Suez, Andijk, 7 Mrt van New York naar Rotterdam. Ariadne, Middell. Zee—Rotterdam, 10 Mrt te Antwerpen Barendrecht. RotterdamHouston, pass. 7 Mrt Flores. Duivendijk, VancouverRotterdam, 8 Mrt te Liverpool. Galllea, 10 Mrt van Konakri te Marseille verwacht. Gouwe, 8 Mrt van Huelva naar Sas van Gent. Jobshaven, 8 Mrt van St. Vincent te Port Bouet. Leerdam, Rotterram— New York, 8 Mrt te Antwerpen. Lekhaven. Ro- sario—Antwerpen, 5 Mrt van St. Vincent naar Las Palmas. Linge, 8 Mrt van Huelva naar Rot terdam. Papendrecht, 8 Mrt van Melbourne te Portkembla. Stad Vlaardingen, 9 Mrt van Am sterdam te Cardiff. Westerdam, RotterdamNew York. pass. 8 Mrt Bishoprock. Zuyderburgh, 9 Mrt van Gent te Napels. KLEINE VAART. Birmingham, 8 Mrt van Blyth te Londen. Biervliet, 8 Mrt van Cherbourg naar Rotterdam. Cronenburgh, 6 Mrt van Rot terdam te Helsingborg. De Ruyter, 8 Mrt van Huil naar Southampton. Glashaven. 8 Mrt van Esbjerg naar Antwerpen. Hellevoetsluis, 8 Mrt van Londen te Middlesbro. Houtman, 8 Mrt van Antwerpen te Pembroke. June, 9 Mrt van Bergen naar F/ineided. Nettie, 8 Mrt van Devonport naar Swansea. Onlandia, 8 Mrt van Antwerpen naar Lissabon. Ponza, 9 Mrl van Bilbao naar Las Pal mas. Seahan. 8 Mrt van Londen naar de Tyne. Triantha, 8 Mrt van Rotterdam te Antwerpen. Met uitzondering van schapen is de Ne- I wintertelling 1946 nog ongeveer drie ijjjj littü '-»-■»-« im ïrgeüjkio,* met bijn^ ïn wel {0: Jeze gtv,, stijging wordt voornamelijk veroorzaak or de toeneming van het aantal derlandsche veestapel sinds December 1945 üoen minder dan in 1940. In vergelijt:"~ het aantal hoenders met hi!^ langzaam vooruitgegaan, zooals blijkt uit i tot 1945 is ie door het Centraal Bureau voor de Sta- 4''2 millioei tistiek gepubliceerde cijfers. In 1945 be droeg de totale rundveestapel 2.182.202 stuks, welk aantal in 1946 was opgeloopen tot 2.222.355. In December 1940 bedroeg de totale omvang van den Nederlandschen rundveestapel 2.442.515 stuks, waaruit blijkt, dat de door den oorlog veroorzaakte achterstand geleidelijk wordt ingeloopen. De onvoldoende veevoederpositie is bij het herstel van den veestapel echter nog steeds een belemmerende factor. Ook de varkensstapel begint het peil van 1940 weer te naderen. In December 1946 bedroeg het aantal varkens 1.062.328. tegen 980.600 in 1945 en 1.185.730 in 1940. PTet aantal varkens boven 150 kg was eind 1946 16.141 stuks grooter dan in 1945 en bedroeg 21.451. Het aantal mest-zeugen vertoonde eveneens een opmerkelijke stijging van 10.562 tot 22.370. Het aantal schapen bedroeg bij de win tertelling 1946 339.828 tegen 407.614 in 1945 en 311.961 in 1940. Het feit. dat het aantal schapen thans en ook reeds in 1943 grooter is dan in 1940 zal vrijwel geheel moeten worden toegeschreven aan den groot^n af trek, dien de geproduceerde wol heeft en het sobere voedsel, dat het schann noodi? heeft. De achteruitgang in vergelijking met 1945 is voornamelijk het gevolg van het verminderde aantal foknnien- en lamm^r^n met resoectievelijk 228 366 en 8.013 in 1945, tegen 180 997 en 5696 in 19*6 Voorts is het aantal geboorten van ooilammeren en ramlammeren in 1946 iets kleiner dan in 1945. De pluimveestapel begint zich eveneens te herstellen, al bedroeg het aantal bij de De Wageningsche Landbouwhoogcschool verleent den heer fKrelage het eeredoctoraat Agenda voor Haarlem DINSDAG 11 MAART Gem. Concertgebouw: Concertgebouw-orkest. 8 uur. Frans Hals: ..Drie Jantjes op stap", toeg boven 14 j.. 2.00. 4.30, 7,00 en 9.15 uur. City: ..Blokkade", toeg.bov. 18 j., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: ..Atlantic City", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kameraad P.". toeg.. bov. 18 j„ 2.00. 4,15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Vijf bakens voor Caïro", toeg, bov, 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Alles op het ijs", toeg. alle leeft., 2.00. 4.15, ,7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 12 MAART Gem. Concertgebouw: Vijfde volksconcert, viool-recital Theo Olof, 8 uur. Geb. Vrijzinnig Hervormden: filmvoorstelling ten bate van het kinderhuis „Wees een zegen". 8 uur. Haarlem- sche Kegelbond: Spar-filmmiddag, 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. illioen stuks toeoenomen, en wel 7.473.357 tegen 3.077.976 in 1945 Dezegr0'-' melijk veroorzaaV» door de toeneming van het aantal ten in 1946, dat 5.487.858 bedroe® te slechts 1.364.012 in 1945. Het aantal eenden is in 1946 157.644 tegen 40.220 in 19 45 365.425 1940). Ook hier is de toeneming van h"t aantal geboorten met 139.327 (tegen 18 ui tot in 1945) oorzaak van de groote. sl nijging. Posthuum eerherstel voor ds. Henri de Cock gevraagd Het spreekt haast vanzelf, dat de sche pen, die voortdurend in een zelfde gebied vischtcn, de visch daaruit verjoegen, zoo dat er tenslotte niet veel meer te vangen was. In Februari 1941 stelden de Duit schers een gebied open, dat zich uitstrekte tot ongeveer 30 mijl uit den wal en waar in zoowel over dag als des nachts gevischt mocht worden. In dit gebied mochten al leen de groote schepen visschen. Het ge bied voor de kusbvisscherij werd dus ont last en de vangsten werden weer beter. Later in het jaar gaven de Duitscher: voor de kustvisscherij een gebied vrij, dat zich uitstrekte van Wijk aan Zee tot Pet ten, Het Scheveningsche gebied werd uït- [ebreid tot Zandvoort. In deze gebieden is gedurende de eerste jaren van den oor log kustvisscherij uitgeoefend. Waren er in de jaren 1938 tot en met 1940 gemid deld 280 kustvisschersvaartuigen in be drijf, in 1941 was dit aantal reeds geste gen tot 324. Het gemiddelde aantal over 1938 t.m. 1940 omvat alle kustvisschers vaartuigen van Breskens, Goeree, Stellen dam, Scheveningen, IJmuiden, Den Hel der, Urk en Texel. Kustvisscherij van Breskens, Vlissingen, Goeree, Stellendam. Den Helder, Urk en Texel uit was gedu rende den oorlog echter verboden, zoodat alles zich concentreerde op de havens Scheveningen en IJmuiden. Vele kustvis schers uit de voor deze visscherij gesloten havens konden niet in de opengestelde havens worden toegelaten. Zij vischten op de Zeeuwsche en Zuidhollandsche stroo men en op de Waddenzee. Het 'aantal kustvisschersvaartuigen, dat in de oor logsjaren van Scheveningen en IJmuiden uit ter visscherij voer, behoorde dan ook grootendeels in die havens thuis. De rest werd gevormd door een aantal schepen uit Den Helder, Texel, Urk en enkele uit Stellendam, Goeree en Ouddorp. Groote schepen in beslag genomen. Dat het aantal vaartuigen in Scheve ningen en IJmuiden zich zoo sterk uit breidde vindt zijn oorzaak in het feit, dat de Duitschers geleidelijk aan de groote schepen in beslag namen. De hierdoor werkloos geworden bemanning zocht naar ander emplooi. Velen staken hun laatste GEHEELONTHOUDERS HOUDEN EEN PROPAGANDA-VERGADERING Zaterdagavond houdt de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken een propaganda-verga- dering in „De Weijman". De tooneelvereeniging „Nieuw Leven" uit Beverwijk zal opvoeren het tooneelspel in 3 bedriiven Wilde Rozen" Een traag wapperende vlag tegen den revel van de Landbouwhoogeschool in Wa- geningen vormde het eenige uiterlijke tee ken van een blijden dag: de vele stemmige jaquets in de hall en de voorjaarsgeuren, die er uit bloemen opstegen vertelden al iets meer van de komende dingen, maar in de ruime weer geheel gerestaureerde aula was het eerst goed duidelijk, dat h"t niet zoo maar een 10e Maart was. Negen en twintig jaar geleden werd de Landbouwhoogeschool op deze plaats ge sticht en dus waren er honderden bijeen gekomen, om den verjaardag van „hun' stichting te vieren. Niet alleen om een ver jaardag, doch allereerst ter eere van den heer E. H. Krelage, den bekenden bloem- bollendeskundige waren ze deftig naar Wageningen getogen, want Ernst Heinrich Krelage ging eere-doctor worden van de Wageningsche hoogeschool. Toch had de Diès-viering, de alles over vleugelende gebeurtenis, een bijzonder tintje ditmaal. De zilveren keten van den rector-magnificus, professor dr. C. H. Edel man is namelijk eenige jaren geleden ge stolen en Maandag mooht de voorzitter van het Wageningsche studentencorps hem een nieuwen omhangen. Hartelijke woorden over en weer, een geestige speech van prof. Edelman en de „Ceres-lteten", zooals het nieuwe kleinood ter eere van de godin der vruchtbaarheid, dus van den landbouw, door den rector-magnificus werd gedoopt begeleidden deze kleine plechtigheid. Prof. Edelman vond het eigenlijk verkeerd, om als hoogste functionaris van een hoogeschool een geschenk te ontvangen, maar hij zou den minister van Landbouw vragen, ditmaal van de geldende bepalingen af te wijken -Een daverend „Io Vivat" begroette deze onverwachte vondst. Ernstig werd het weer onder het hooge dak, toen de i-ector-magnifieus zijn groot- sche Diès-rede uitsprak, waarin hij de nieuwe vormen van het wetenschappelijk bodemonderzoek besprak, daarbij wijzend op den socialen inslag, welke de grond verbetering tot een gemeenschapsbelang maakt. Promotie van den heer E. H. Krelage. De grijze gestalte van den heer Krelage verrees van het eeregestoelte toen de promotor, professor dr. E. van Slogteren opstond om zijn rede te houden. Na de officieele clausule kwam de promotor op de tallooze verdiensten van den promo vendus. In kort bestek vertelde prof. van Slogteren iets uit het' leven van Ernst Krelage, ontsproten aan een geslacht, dat nauw met de Nederlandsche blombollen- cultuur is verbonden. Opgegroeid te mid den van deze cultuur zoo zei prof. van Slogteren heeft de heer Krelage zich een verbazingwekkend inzicht, zoowel op technisch als op economisch terrein bijge bracht. Honderden diploma's, tallooze pu blicaties. vele handelscommissies met den promovendus als voorzitter, teekenen zijn «U'oote kundigheid en ook in de geschiede nis van het vak is niemand beter thuis dan hij; getuige zijn omvangrijk boek, „300 jaar Bloembollenexport", dat nog na zijn 70en verjaardag het licht zag. Namens den Senaat overhandigde prof. van Slogteren daarop de bul en met eeni ge treffende woorden dankte de „jonge" .doctor voor de hooge eer. Een zeer druk bezochte receptie gaf velen de gelegenheid dr. Krelage hun ge- lukwenschen aan te bieden. De gemeente Haarlem had zich laten vertegenwoordi gen door haar secretaris, mr. Th. A. Wesstra, namens de justitie kwam mr. W- M. Paardekoper Overman feliciteeren en zoowel de voorzitter de heer J. J. Swens, als de secretaris jhr. dr. J. C. Mollerus waren er namens de Noordhollandsche Kamer van Koophandel. Verder zagen wij vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, afgevaardigden van het mi nisterie van Landbouw, van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Land- en Tuinbouw en vele bekende bollenkweekers. Zwemmen Winterkampioenschappen Teneinde de prestaties van de zwemmerfsters) op een hooger peil te brengen, heeft het bestuur van kring Haarlem besloten winter-zwemkam- pioenschappen uit te schrijven, welke op Zon dagavond 16 Maart in het Sportfondsenbad ge houden worden. Het programma bevat de nummers 100 meter borstcrawl. 200 meter schoolslag en 100 meter rugsslag. De estafettenummers zullen bestaan uit de 4 x 100 meter borstcrawl voor dames en 4 x 200 meter bprstcrawl voor heeren. Reeds is gebleken, dat ook van de zijde der zwemmers groote belangstelling voor deze wedstrijden bestaat. Ook de waterpolospelers komen in actie. Het Haarlemsche zevental zal in het strijdperk tre den tegen het vertegenwoordigende zevental van Kring Amsterdam. De netto opbrengst zal ten goede komen aan het fonds tot uitzending van •wemmers(sters) naar Derby. Voetbal Profs willen staken In de vergadering van voetbalberoepAspelers In Engeland is eenstemmig besloten op midder nacht 21 Maart tot staking over te gaan, als het ministerie -van arbeid voor dien tijd niet arbi- treerend is opgetreden in het dispuut inzake loonsverbetering. Als de staking inderdaad door gaat. komen de halve eindstrijden van de beker- competitie in gevaar. Wandelsport Sint Jorismarschen bij Oegstgeest De afdeelingen Oegstgeest van het Nederland sche Padvindstersgilde en van d Nederlandsche Padvinders houden op Zaterdag 12 April natio nale Sint Jorf%iochten. Er worden drie parcour- sen uitgelegd. De kabouters en welpen loopen 7Vj km., de padvinderfsters) 15 km, en de pio niers en voortrekkers 20 km. Eenige padvinders bands hebben medewerking toegezegd Allen, die den tocht volbrengen ontvangen een Sint Joris- medaille. Groepen komen in aanmerking voor een groepsmedaille. Urmajo, 7 Mrt van Goole naar Hayle. Viking, 8 Mrt van Biaydon te Duinkerken. Walenburgh. 8 Mrt van Rotterdam te Casablanca. Wim, 9 Mrt van Goole naar Southampton. Zeehond. 8 Mrt van Huil te Teignmouth. Abro, 6 Mrt van Midd lesbro naar Ipswich. Ali. CowesShoreham, pass. 5 Mrt Spithead. Arbo. 6 Mrt van Antwerpen te Huil. Atlantic, 6 Mrt van Teignmouth Coen. 5 Mrt van Kmeslynn te Middlesbro, Delfzijl. 5 Mrt van Middlesbro te Kingslynn. Diana V, Huil —Par. pass. 5 Mrt Great Yarmouth. Edmshorn, 4 Mrt van Cowes naar Bridport. Gruno. 4 Mrt van Duinkerken naar Londen. Jura, 6 Mrt varf Midd lesbro.naar Boston (L.). Libelle, Oporto—Rotter dam, 7 Mrt van Leixoes. Liberty, 7 Mrt van Kingslynn naar Hull. Martha. 3 Mrt van Sta- vanger naar Bergen. Mary. 6 Mrt van Londen n. Lowestoft. Noord Stad. 5 Mrt van Partington te Falmouth. Oleum. 7 Mrt van Middlesbro te Lon- Patria, MiddlesbroIpswich, pass. 6 Mrt Flamtooro Head. Piet Hein, 3 Mrt van Slavanger. Rijnstroom, AmsterdamManchester, 7 Mrt te Liverpool. Sparta, 3 Mrl: van Treporl naar Irvine. Speedwell, 6 Mrt v. Rotterdam te Rouen. Teuna, 5 Mrt van de Tyne naar Ipswich. Twin, 6 Mrt v- Londen naar Hartlepool. Wegro, 6 Mrt van Pen- ryn te Fowey. Weltevreden 7, 5 Mrt van Poole te Bridport. Westlaan, 6 Mrt van Port Rivals te Liverpool. Zeeland (Meulman), 6 Mrt van Midd lesbro naar Kingslynn. Zwaluw, 6 Mr.t van Lon den naar.de Tees. KUSTVAARDERS VOOR NE1DERL. INDIë. Baltic, Beta. Erna, Unitas en Wilda, Rotterdam —Tandjong Priok, 9 Mrt volgens middagbestek dwars van Dover. Henk, 9 Mrt 24 uur van Rot terdam naar Tandjong Priok. De Ned- Hervormde predikanten dr M f-T. A. van der Valk te Rotterdam, ds j Fokkema te Delft, ds. B. Sluiter te Midw' (Fr.), dr. W. Volger te Amsterdam, mede mr. W. F. Schokking, wethoudw van Amsterdam en mr. A. B. Roosjen y der Tweede Kamer, hebben aan de Gene» rale Synode der Ned. Hervormde Kerk verzocht ds. Hendrik de Cock, in ïfju Ned. Hervormd predikant te Uk^ posthuum te rehabiliteeren. Ds. Hendrik de Cock is in 1834 uit de Hervormde Kerk gegaan en de stichter geworden van de „afgescheidenen" waar van er velen later uitweken naar Holland in Michigan. Dr. Van der Valk heeft verklaard, dat de postbume rehabilitatie van ds. He-lr! de Cock voor de tallooze nakomelingen der Nederlandsche emigranten in Michigan het grootste geschenk zou zijn, dat men hun op het eeuwfeest van de stad Holland in Michigan kan aanbieden. Voor de Ne- derlandsch Hervormde Kerk en voor haar zusterkerken in Amerika, de Christian Reformed Church en de Dutch Reformed Church zou een desbetreffend besluit v de Generale Synode een groote t zijr- De onderteekenaren van het verzoek schrift hebben hun verzoek gebaseerd op de resultaten van door dr. W. Volger ge. dane onderzoekingen, waarbij documenten ontdekt zijn. die bewijzen, dat De Cock zich nimmer aan overtredingen der ker kelijke reglementen heeftschuldig ge- maakt. Henri de Cock, in 1801 te Wildervanck geboren, was op 24-jarigen leeftijd reeds predikant. Oorspronkelijk de moderne •ïchting toegedaan, die algemeen gepre dikt werd, schaarde hij zich later onder de predikanten der Calvinistische richting, die streng volgens de belijdenisschriften wilden leven en de vrije interpretatie d de modernen sterk veroordeelden. In 1834 in Ulrum staand, werd hij d door classicale en provinciale kerkbestu ren geschorst wegens eenige overtredin gen. Men adviseerde de Generale Synode, hem af te zetten. Nog voor dat deze uit spraak kon doen, scheidde Henri de Ccc'; zich in dat jaar met bijna de geheele ge meente Ulrum af. Deze menschen en ook inwoners van andere plaatsen voelden zi op den duur niet langer in Nederland thuis en emigreerden in 1847 onder leiding van ds. van Raalte De Cock was reeds in 1842 gestorven naar den staat Michigan, Ook in andere deelen van Amerika ont stonden Nederlandsche nederzettingen. In de Grand Rapids telt men dertig Neder landsche kerken. Ook vindt men ze in Chicago, in de omgeving van New York, in Iowa en Carolina. VTSSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besommingen, trawllog.gers SCH 39 met f 5900, SCH 325 met f 6750. SCH 20 mei f 5140, SCH 250 met f 7100 SCH 104 met. f 7740, SCH 130 met f 3400. SCH IS met f7640. Besommingen kustvlsschfers: SCH 177 met f140, SCH 10 met f280. SCH 119 met f104. SCH 67 meï f 240.' SCH 71 met f 250, SCH 62 met f 170, SCH 11 met f 830. SCH 1'8 met f 200. Voorts kwam nog aan de markt de trawllogger 274 met 250 kisten versche zeevisch. Tot onze diepe droefheid is heden van ons heenge gaan, na een zeer kortston dige ongesteldheid, onze lieve Vader. Behuwd- en Grootvader GERARD TEN NAPEL in den ouderdom van 77 jaren. Amersfoort G. J. M. Prins-ten Napel W. Prins Sr. Wim Hilversum: G, ten Napel E. ten Napel-van Zijl Gerard Henk Joke De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 12 Maart om 2.30 u. te Vollenhove. Amersfoort, 7 Maart 1947. Langestraat 16b Heden overleed na een langdurig en geduldig ge dragen lijden onze lieve Moeder. Behuwd-. Groot- en Overgrootmoeder JOHANNA MARIA DE GRAAFF, in den leeftijd van ruim 79 jaar te Wormerveer, Wan- de%eg no. 86. Namens de familie: L. W. Boeree. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 12 Maart des nm. 2 uur op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. DANKBETUIGING Hiermede betuig ik mijn op rechten dank aan den Heer A P. Bakker voor de door hem verleende hulp in z\jn kwali teit als lid E. H. B. O. aan wij len mijn Echtgenoot bewezen, Wed. Klinkenberg- de Koning. Bloemstraat 63 Woning in Rotterdam-Zuid voor woning in IJmuiden. Br, G. Meurs, Platanenstr. 51, IJmuiden-Oost. Gevraagd: flinke HULP IN DE HUISHOUDING voor d. en n. Groote wasch buitenshuis. Zondags vrij. Hil- lege. Da Costalaan 1, Driehuls. SIMON DE WIT N.V., vraagt voor haar filiaal té IJMUIDEN EEN FLfNKEN LEERLING BEDIENDE (leeftijd 15-18 jaar) om bij gebieken geschiktheid tot filiaalchef te worden opgeleid. Vakkennis geen ver- eischte. aangezien het bedrijf d^ opleiding zelf ter hand neemt. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de W:t N.V Afd Personeel. Postbus 2 te Zaandam. boven 18 jaar. IJMUIDER WASSCHERIJ Snelliusstraat Zoo juist ontvangen uit Italië de welbekende in grijs en bruin f 3 1.20 j 1 punt j PH. DE KONING Heerenmodes Kennemerlaan 24. Tel. 4963 Bij het verlies van onzen bes ten Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Be- huwdbroeder, den Heer A. KRIJGER ontvingen wij zooveel harte lijke bewijzen van deelneming, dat het ons niet mogelijk is deze persoonlijk te beantwoor- ned. Wij hebben Uw medeleven en blijk van persoonlijke waar deering op hoogen prijs gesteld en veroorloven ons U op deze wijze onzen oprechten dank te betuigen. Uit aller naam: Mevr. J. Krijger-van Zanten IJmuiden, Maart 1947, Kompasstraat 70. NETTE HUISHOUDSTER b a. m.b. leeftijd. Brieven L 1228 bur. v. d. blad. Ing, H. O. m. vrouw en 1 schoolg. kind zoekt HUIS GED. tusschen Beverwijk en Bl'daal. Gen. bij te dragen aan restauratiekosten. Br, L 1222 bur. van dit blad. Te koop pracht zw VEULEN HONTM VNTEL er ^nkele stof fen jap m. 38-40 wegens te klein Adres te vera. bur. van dit blad. Te koop gevr. pl.m. 25 M2. LI NOLEUM, zeil of vloerbedek king. Brieven L 1229 bur. v d. Blad. Te koop: een paar hooge R'"p- BERLAARZEN m, 45 f 10, °- Luit, Willebrordstr. 1, IJm U. Te koop: 1 p. JONGENSSHI. m. 31. N. Amsing, Spilbergen- straat 18, IJmuiden. koop PHILIPS RADIO t Met 5 golflengten, w,o |e amateursband en Vissche ij- band. L. den Tuinder, Bre le- roodscheweg 24 B, Santpoort (Station).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4