IJmuider Courant Over Dieren Molotof eischt radicale maatregelen voor Duitschlands demilitariseering Prins Bernharcl voor de radio Vechtpartijen in Franscheparlement „Trumans boodschap zal misschien niet prettig voor Rusland zijn" Er komt waarschijnlijk weer sneeuw Weerbericht 61e Jaargang No. I808I Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, f n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. 6 rij Z. B. Spaarne. 12, Tel. 12713, 10132. Drukkerij Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 12 Maart 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bg de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,,p een morgen reed ik in een bestelauto O door sneeuw en ijs. Het was een g,.b- trage tocht. Wu kwamen in de stad: Den° onn naar auto's aan den weg- daar stonden een p?ar auto's aan den weg. f t en de chauffeur naast mij. voorzichtig voetrem beroerend, stopte erachter, om ÏÏJ paard-en-wagen uit de tegenoverge- eevnnrrans te geven. Er leek «telde richting voorrang te geven Er leek .in zware vracht op dien wagen te liggen, er zaten drie mannen op de bok. En dat paard was niet op scherp gezet. Het ««moeide voort, wegglijdend m de ijs- n«a telkens half struikelend en dreigend Jr..aiien Het slingerde en wankelde. Toen Itnnd het hijgend stil en meteen ranselde mi van die drie manneh erop. Dus pro beerde het paard het maar weer. Het glib berde eenige malen opzij, maar de wagen kwam toch in beweging. De drie mannen, dikke winterjassen, hingen achterover Sunend op hun bank. Ik riep: „Ga er af. 7ie ie niet dat dat dier het niet aankan?" 7ii lachten hoonend en lieten zich verder reulen door het gemartelde paard. En de Chauffeur naast mij zei: „Nou ziet u hoe ze légen dieren zijn.laat staan hoe ze zich tegen menschen zouden gedragen." Daar heb ik gisteren aan gedacht toen ik hetgeen een onzer schreef over zijn be zoek van het Asyl van de Vereeniging tegen Mishandeling van Dieren in Haar lem waar zwervende honden en katten onderdak, voedsel en medische verzorging vinden. Onlangs is ook geschreven over de hulp voor de hongerende vogels in den Hout en op Groenenlaal. Er zijn toch nog vele in de barre kou bezweken. De vereeni ging die het Dierenasyl verzorgt zou in vol gende winters ook graag de vogels willen helpen, maar zij heeft meer geldmiddelen noodig' Want er is voor haar streven na tuurlijk weinig geld. Alleen voor oorlogen is er altijd volop geld.Als eens een Vereeni ging tegen het Mishandelen van Menschen werd opgericht, zou die dan genoeg geld krijgen? Het is waar dat er velerlei instel lingen zijn, die zich onderdeelen van dit vraagstuk aantrekken. Maar als ik aan de beide wereldoorlogen terugdenk wil het mij toch" voorkomen, dat het terrein niet geheel bestreken wordt en er het een en ander aan ontbreekt. Dit moge de Vereeniging tegen Mishandeling van Dieren troosten, als zij zich verwijten mocht dat zij nog niet genoeg voor de dieren heeft gedaan. Mij lijkt het veel. Ik zou haar graag willen helpen door haar werk aan te bevelen niet uit sentimentaliteit, maar omdat het het eerlijk waard is. En die gedachte aan dat strompelende paard wil mij niet los laten, Er komen erger gevallen dan dat voor. Dat doet er niets aan af. Het was gemeen, dat dier zoo te martelen. Het was ook ondankbaar. Zoo'n paard helpt zijn baas en wat voor een baas! met een roerende volharding en trouw. Het werkt voor hem, den heelen dag, zoo hard als het kan. Als loon wordt het gemarteld. Wat zijn dat voor lieden, die zooiets doen en die natuurlijk een grooten mond hebben over de belooning, die hun eigen kostelijke ar beid verdient? In het Asyl in Haarlem bleek on zen verslaggever, dat heel wat honden zwervers worden en in de ellende komen, omdat ze door hun baas verstooten zijn: wreed weggejaagd. En de dierenarts Jong kind en zijn staf waren het erover eens dat de houder van een hond, die zijn huis vriend buiten de deur zet „omdat hij het echt niet meer kan doen" zooals dan beweerd wordt minstens een aframme ling verdient. Dr. Jongkind en zijn mede werkers hebben gelijk. Minstens een af rammeling! Nu werkt een hond niet zoo hard, voor ons als een paard. Meestal werkt hij heelemaal niet. Maar hij is een vriend voor zijn baas. En wat voor een vriend! Hij faalt nooit. Wat is kostbaarder dan een trouwe vriend? Toch worden veel honden, in antwoord op hun toewijding, middenin een barren winter weggejaagd. Ik weet niet of u daaraan gedacht hebt, toen u gis teren dat groepje onthutste, zielige honden gezichten achter de tralies van het Asyl zag op de foto in de krant. Maar de gedachte hoort er wel bij. Tenslotte geldt het. niet alleen honden en paarden, maar alle dieren waarmee wij in ons leven van doen hebben. Zij zijn de zwaksten. Wij zijn de sterken. Het is een van onze taken in het leven, de zwakken Ie beschermen. Dat bepaalt mede onze waarde als mensch. Een mensch, die weerlooze dieren mishandelt, is bitter weinig waard. Natuurlijk moet ik nu nog zeggen, dat de scholen zooveel kunnen doen om mis handeling van dieren tegen te gaan. Dat is zoo en ik weet zeker, dat veel onderwijzers en onderwijzeressen er het hunne aan heb ben gedaan en nog doen. Maar het is ermee als met het tegengaan van die vlegelachtig heid, die men met het goediger-klinkende woord baldadigheid pleegt aan te 'duiden. Het moet vooral van het gezin komen. Als vader en moeder hun jonge kinderen zeg gen, dat het laf en gemeen is dieren te mis handelen, maakt dat diepen en blijvenden indruk. Als zij hun aanraden ertegen in te gaan, als andere kinderen het doen, zal dat uitwerking hebben. Misschien begrij pen veel ouders niet, hoe machtig en blij vend de invloed van hun goede woord kan zijn en welk een dienst voor het leven zij daarmee hun kinderen bewijzen. Het blijkt niet altijd dadelijk. Soms lijkt het heele- niaal geen uitwerking te hebben. Maar de gewekte indruk blijft, al komt die pas -ater tot ;*ing. Zoo is zooveel te bereiken voor de toekomst, dat helaas zoo vaak wordt nagelaten. Zoo zou zelfs heel veel voor den wereldvrede te bereiken zijn. Maar het is hopeloos waar vader zelf de hond heeft verjaagd, inplaats van een te huis voor hem te zoeken omdat hij „het niet meer kon doen". Of waar vader zelf hel paard mishandelt. Beseft hij niet, dat hij tegelijk zijn kinderen van zich wegjaagt en mishandelt? R. p. Schip gestrand bij Texel Dinsdagavond is een tot nu toe onbe kend vaartuig in het Molengat op de zuid punt van Texel gestrand. De sleepboot Stentor uit IJmuiden is derwaarts vertrok ken. FILMFESTIVAL TE BRUSSEL. Voor het „wereldfestival" voor film en tschoone kunsten in België zijn al verschil lende toezeggingen ontvangen. De natio nale filmindustrie van Tsjecho Slowakije zal speelfilms, teeken-, poppenfilms en do cumentaires zenden. De „Conféderation nationale du Ciné francais", de „British Film Association", de ZWitsersche „Pré sents Film A.G." en de „Motion Picture As sociation of America" hebben eveneens hun medewerking bevestigd. Bevin ontkent het bestaan van Duitsche militaire formaties Ofschoon gisteren door Reuter werd gemeld, dat het voorstel van Molotof om de Chineesche aangelegenheid op tie Moskousche agenda te plaatsen, door de andere drie ministers was geaccepteerd, blijkt uil de berichtgeving van heden, dat zü zich enkel accoord verklaarden met een bespreking vau de mogelijkheid, van China een agenda punt te maken. Die bespreking heeft in de bijeenkomst van gisteren plaats gehad, waarbij zoowel Bevin als Marshall de aanwezigheid van een Chineesch vertegenwoor diger als voorwaarde stelden. Zij wenschten de kwestie in een onofficieele zitting te behandelen. Ook Bidault achtte het noodig. dat China aan de besprekingen deel zou nemen. Tenslotte werd in principe besloten, de Chineesche kwestie in een onofficieele zitting te behandelen. Daarna kwam de demilitarisatie van Duitschland ter sprake, waarbij Molotof de wijze waarop de Westersche mogendheden de overeenkomst van Potsdam hebben uitgevoerd, critiseerde, en maatregelen voorstelde om alsnog tot resultaat te komen. Eieren voor restaurants Deze maand zal een begin worden ge maakt met het toewijzen van eieren aan restaurants. De toewijzing zal telkens voor acht weken geschieden en het zal van de omstandigheden.afhangen of de verstrek king ononderbroken wordt voortgezet. Per twee maaltijden wordt een ei beschikbaar gesteld. De productie van eieren laat deze ver strekking op het oogenblik toe. Vooral is van belang, dat hiermede een van de afzet kanalen van den zwarten handel afgesne den wordt. Gedroogde Zuidvruchten Voor de week van 23 tot 29 Maart zal een bon worden aangewezen voor 100 gram gedroogde Zuidvruchten. Dit rantsoen zal alleen verstrekt worden aan de groepen met een B-, C- of D-kaart, omdat de aan wezige voorraden een uitgebreider distri butie niet toestaan. Molotof stelde voor dat de raad der mi nisters van Buitenlandsche Zaken den be stuursraad te Berlijn opdracht zal geven om de volgende maatregelen te nemen: 1. Per 1 Juli 1947 een plan op te stellen voor eliminatie van de Duitsche oorlogs industrie, welk plan niet later dan eind 1948 zal moeten zijn uitgevoerd waarbij bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan de liquidatie van kartels en trusts. 2. De vernietiging van het Duitsche oor logsmateriaal alsmede alle militaire zee- en luchtvaartinstallaties op Duitsch grond gebied, welk werk tegen het eind van 1949 zaT moeten zijn voltooid. 3. Tegen 1 Juni a-s- alle Duitsche mili taire eenhedèn met inbegrip van de hulp diensten te ontbinden. 4. De ontbinding en opheffing van alle niet-Duitsche eenheden en kampen, welke overeenkomstig de eerder genomen beslis sing van den Bestuursraad ontbonden en welker leden gerepatrieerd dienen te worden. Marshall antwoordde, dat het eenige on bevredigende aspect de vermindering is van de zware industrie, welke voor oor logsdoeleinden kan worden gebruikt. De ontmanteling van de fabrieken, zooals deze door. de overeenkomst van Potsdam is voorzien, is sle.chts mogelijk wanneer de economische eenheid van Duitschland werkelijkheid wordt, aldus Marshall, die voorstelde het rapport van den Bestuurs raad tezamen met het voorstel van Molo tof ter nadere beschouwing aan de plaats vervangers te zenden. Marshall voegde hieraan het voorstel toe, dat de raad van ministers het rapport van de geallieerde bestuursautoriteiten over de demilitarisatie zal goedkeuren. Tevens stelde Marshall voor, dat de geal lieerde bestuursautoriteiten zonder uitstel zullen overgaan tot de voltooiing van de demilitarisatie overeenkomstig de beslis sing van de vroeger gehouden conferentie. Bevin wees energiek de beschuldiging, dat er Duitsche half-militaire formaties in de Britsche zóne worden gehandhaafd, van de hand en verklaarde, dat het grootste deel van de Duitsche militaire eenheden, welke thans nog bestaan, voor het vegen en ruimen van zee- en landmijnen wordt gebruikt. Deze eenheden zullen, nadat him taak zal zijn volbracht, worden ontbonden. Vervolgens bracht Bevin de kwestie van de Joego-Slavische militaire formaties ter sprake, welke thans, aldus Bevin, geslon ken zijn tot 8.000 man. Bevin verklaarde, dat hij niet gelooft, dat zijn regeering ge weld zal willen gebruiken om deze perso nen te repatrieeren. Molotof zeide geen bezwaar te hebben tegen het gebruik van Duitschers voor het ruimen en vegen van mijnen, doch achtte dit geen excuus voor het handhaven van Duitsche eenheden met hun officieren. Hij ontkende, dat de Sovjet-Unie een geweld dadige repatrieering van niet-Duitschers had voorgesteld, doch hij wenschte slechts, dat dezen personen sommige voorrechten, welke zij thans genieten, zullen worden ontnomen. Tenslotte kwam men .overeen, de beslis sing of men de discussie over de demilita risatie zal voortzetten, of de verschillende voorstellen, welke Dinsdag zijn gedaan, ter verdere bestudeering aan de plaatsvervan gers zal overdragen, tot Woensdag op te schorten. China protesteert. De Chineesche minister van Buitenland sche Zaken, dr. Wang-Siih-Tsjieh, heeft in een gepubliceerde verklaring medegedeeld, dat China niet zal toestemmen in een be spreking van zijn binnenlandsche kwesties tijdens de conferentie te Moskou. „De geheele wereld verheugt zich en viert feest ter gelegenheid van de geboorte van de kleindochter van de Koningin der Ne derlanden", staat in Chineesche letters geschreven op een zijden oorkonde, die 24 Februari plechtig overhandigd werd aan den luitenant Gouverneur-Generaal dr. H. J. van Mook namens de geheele Chineesche gemeenschap van Indonesië. De aanbieding werd verricht door den heer Ang Yan Goan. voorzitter van de Chung Hwa Chung Hui, een organisatie die alle vereenigingen van Chineezen in Indonesië overkoepelt. Prins Bernhard zal morgen. Don derdagavond 8 uur over beide zenders een dankwoord spreken naar aanlei ding van de geboorte van prinses Maria Christina. Weer aanyal op Britsch hoofdkwartier in Jeruzalem Un. Press meldt: Vanmorgen hebben terroristen een aanval ingezet op het Brit sche militaire hoofdkwartier in Jeruza lem. Zij maakten daarbij gebruik van mor tieren, die op de daken van omliggende huizen waren opgesteld. Er werd een gat van circa twee meter geslagen in den muur die het hoofdkwartier omgeeft. De terroristen kropen door het gat en plaats ten explosieve stof tegen de kwartieren der troepen. De aanval werd vanmorgen ingezet van uit posities even buiten het prikkeldraad, dat om het gebied van het hoofdkwartier is geplaatst. Het eerste projectiel sloeg bij den hoofdingang in, waardoor een Britsche schildwacht werd gedood en drie anderen werden gewond. De volgende projectielen kwamen op de binnenplaats terecht. Het vuur werd door de Britsche troepen beantwoord. De aanval en de alarmtoe stand duren nog steeds voort. Het woord is aan. O. Weiss: Er zijn armen, die niets bezit ten dan hun rijkdom. Militaire bond „Pro Rege" Ren fusie is tot stand gekomén tusschen den Ceritraten Boftd voor Militaire Tehuizen (De Ne derlandsche Militairen Bond) en de Nationale Vereeniging ..Pro Rege" Ook te Haarlem zijn de plaatselijke afdeeiingen tot een fusie over gegaan in een dezer dagen gehnudefi vergade ring. Het nieuw gevormde college is het bestuur van de Vereeniging Christelijk Tehuis voor Mi litairen. Het is als volgt samengesteld: ds. W. J. van Eiden (voorzitter). L Lam (secretaris). J. Fontijne (penningmeester), ds. W. Spliethoff. dr. A. R. Jonkhoff, dr. Krijger. J. H. Zeldenrijk en B. Borst. Als tehuisouders ztjn benoemd de heer en mevrouw Van den Burg. die reeds van de be vrijding af als zoodanig fungeerden. Het Tehuis, gelegen aan den Jansweg 34. mag zich in een talrijk bezoek verheugen. Aan de exploitatie zijn evenwel groote koste» verbonden, die moeten worden samengebracht door begunstigers en contribuanten. Vele zang- en andere vereenigingen \yerken regelmatig belangeloos mede. om gezellige avon den te organiseeren. Door middel van lezingen en studie worden ook de geestelijke behoeften van de jongens bevredigd. RamadierZijt gij de wetgevers De zitting van de Franschc nationale j Herriot het oogenblik gekomen om de i I irtrf t* i «i rfAri CTT T) 'i Zes Nederlandsche kustvaarders zijn gisteren uit Rotterdam naar Indië vertrokken, waar zij in dienst van de Nederlandsche regeering copra zullen vervoeren van kleine havens naar de groote zeehavens. Ook Amerikaansch materiaal en personeel naar Griekenland? Twee democratische senatoren die aan wezig waren op de geheime conferentie van president Truman met de leiders van het Congres, bij welke gelegenheid de pre sident de plannen der regeering met be trekking tot het Nabije Oosten uitlegde, onthulden dat in de boodschap die Truman vandaag voor het Congres en de natie zal uitspreken, mogelijk een overzicht van de Amerikaansche betrekkingen met Rusland zal worden gegeven. De senatoren voegden hier aan toe dat Moskou misschien niet prettig zal vinden wat Truman zal zeggen, aldus Un. Press. Naar verluidt wil Truman, behalve finan- cieele hulp aan Griekenland, ook Ameri kaansch militair en industrieej materiaal en materiaal voor wegenbouw naar Grieken land overbrengen en administratief perso neel zenden. De twee senatoren zeiden dat de Ameri kaansche plannen voor Griekenland en Turkije misschien de vredesconferentie van Moskou zullen compliceeren. Hulp en condities. Terwijl de deskundigen van de departe menten van Oorlog en Buitenlandsche Za ken aanbevelingen voorbereidden voor de boodschap welke president Truman heden zal uitspreken, onthulde senator Glen Tay lor dat hij vernomen heeft dat Paul Porter, hoofd van de Amerikaansche economische missie in Griekenland, een uitgebreide re organisatie heeft voorgesteld van de Griek- sche regeering. als prijs voor Amerikaan sche hulp aan Griekenland. Deel van deze reorganisatie zou de verwijdering van Ko-. ning George moeten zijn. Verdeeling der tarwemarkten (Van onzen Londenschen correspondent) Op 18 Maart a.s. zal te Londen een inter nationale tarweconferentie worden gehou den, waaraan ook Nederland zal deelnemen. Het doel van de conferentie is de opstelling van een nieuwe tarweconventie. In 1942 was reeds door de vier grootste uitvoerlanden Australië, Canada, de Ver* eenigde Staten en Argentinië een conven tie ontworpen, welke een verdeeling van de markten beoogde. Deze conventie is echter nooit uitgevoerd. Men wil thans trachten een nieuwe internationale regeling te treffen. Eduard van Beinum in het najaar naar Engeland Onze correspondent te Londen meldt: Eduard van Beinum zal in den herfst wederom als gastdirigent van het Lon- densch Philharmonisch Orkest optreden. Taylor heeft aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken verzócht om alle rap porten van Porter te publiceeren, voordat Truman zijn boodschap in het Congres voorleest. Men verwacht dat de democraten in het Congres, individueele uitzonderingen daar gelaten, den president zullen steunen. De republikeinen hebben zich tot dusverre nog niet actief tegen Truman's buitenlandsche politiek gekant, met uitzondering van som mige economische aspecten. Daarom wordt verondersteld dat ook de meerderheid der republikeinen zich achter de Griéksche hulpverleening zal stellen. Weer regeeringscrisis in België Communistische ministers waren het niet eens met prijsverhoogingen Nadat gisteren alle vier de comnumisti- sche ministers der Belgische regeering hun ontslag hadden ingediend, tengevolge van een meeningsverschil over de prijzen van staal en steenkool, zooals die gisteren door het Belgische kabinet waren vastgesteld, is het tot een regeeringscrisis gekomen, die vandaag leidde tot de ontslagaanvrage der geheele Belgische regeering. Het ont slag werd heden aan den prins-regent aan geboden. De vier ministers die uit de regeerïng traden, zijn dr. A. Mprteau, minister van Openbare Gezondheid, J. Borremans, mi nister van Openbare Werken, E. Lalmand, minister van Voedselvoorziening en J. Terfve, minister van Wederopbouw. Mi nister-president Huysmans verklaarde gisteren, dat hij de ontslagaanvrage niet aanvaardde en men achtte de kans, dat hij een oplossing zou vinden die een regee ringscrisis zou voorkomen, wel aanwezig, doch later bleek dat overeenstemming niet meer mogelijk was. Aanvankelijk werd tij- dens: een Dinsdagavond gehouden bijeen komst een compromis bereikt over een deel van het geschil, n.l. aver de winst marge voor industrieelen van staal en stik- stofhoudende meststoffen. De drastische prijsverlaging die door de communisten ten aanzien van de steenkool werd ge- eischt, deed den strijd opnieuw ontbran den en de vier communistische ministers verlieten de kabinetsvergadering, die zon der hun. aanwezigheid werd voortgezet. vergadering moest gister geschorst worden na een hevig tumult in dc wandelgangen, waar communistische en rechtsche afge vaardigdenmet elkaar slaags waren ge raakt. Ondanks aanmaningen tot kalmte van den premier Paul Ramadier en den presi dent van de assemblee, Herriot. bleven de afgevaardigden in de gangen doorvech ten. Andere afgevaardigden in de Kamer slingerden elkaar beleedigingen naar het hoofd en veroorzaakten kabaal door de lessenaars voortdurend dicht te klappen. Aangezien het tumult geen einde nam, bleef den president niets anders over dan de zitting tot heden te verdagen. Het handgemeen begon tijdens het debat o^er Indo-China, toen de afgevaar digde van de reohtsche rep ub like ins che partij Pierre André zeide: „Het ontbreken van eenig verlangen naar nationale vei ligheid, dat de communisten in Indo-China aan den dag leggeq, roept een soortgelijke houding der communisten tijdens den oor log met Duitschland in herinnering. Hoe kunnen wij vergeten, dat hun secretaris generaal, meneer Thorez, uit het Fransche leger deserteerde en in 1940 naar Moskou vluchtte?' Bij die woorden stond Thorez op en antwoordde: „Ik kreeg de order van mijn partij. Ik bevond mij daar, waar de plicht mij riep" De voorzitter Herriot verdaagde daarop dè vergadering, aangezien zijn verzoeken om orde niet mochten baten. De strijd werd in de wandelgangen voortgezet. Daar sloeg de communistische vrouwelijke af gevaardigde Denise Ginolin den recht- schen afgevaardigde krachtig om de ooren. De doorgaans rustige wandelgangen wer den toen gedurende verscheidene minuten door andere linksche en rechtsche tegen standers in een boksring herschapen. Toen was het Ramadier, die zich met de zaak ging bemoeien en de afgevaardigden tot de orde riep. „Zijt gij nu de wetgevers van Frankrijk?" riep hij uit. „De oogen van de wereld zijn op jullie gericht. Wat kan er van de waardigheid van de natie terecht'komen, als jullie niet eens onder elkaar de orde kunnen handhaven?" André kreeg tenslotte drie minuten om zijn rede te eindigen. Na één minuut moest hij stoppen, want het kabaal was zop mogelijk nog heviger dan te voren. Dit ging nog tien minuten door. Toen achtte Zermatt noodigt Prinselijk Gezin uit De Zwitsersche gemeente Zermatt heeft het geheele Prinselijk Gezin uit genood igd voor een vacantievérblijf van enkele weken. Hunne Koninklijke Hoogheden hebben deze bijzonder vrien delijke uitnoodiging, welke de Prinse lijke Familie in st^t stelt tezamen een vacantie in de Zwitsersche bergen door te brengen, gaarne aanvaard. zitting te verdagen. (U.P.) ANP meldt hierover nog nader: Thorez werd ïn 1939 door een militaire rechtbank te Amiens bij verstek veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens desertie, daar hij na zijn verlof niet naar zijn regiment terugkeerde. Hij viel onder de amnestie, welke door de Fransche re geering in October 1944 werd verleend. Geen derde Zondagsdienst in de mijnen „Ons besluit staat vast. Wat op Zondag is gepresteerd, gaat eigenlijk boven de krachten der menschen. Wanneer dergelijke Zoiftlagsarbeid regel zou worden, zou de normale dagproductie er onder gaan lijden. Zoo'n Zondag is teveel van het goede, in het licht van het werksysteem en het werk tempo op dc overige zes dagen van de week. Daarom staat ons besluit vast: een derde maal zullen wü onze medewerking niet kunnen verleenen". Dit verklaarde Frans Dohmen, voorzit ter van den Katholieken Mijnwerkersbond in antwoord op de vraag, of ook voor de mijnwerkers driemaal scheepsrecht zou zijn en of zij nogmaals medewerking zouden verleenen, indien zij voor de derde maal zouden worden opgeroepen voor het ver richten van vrij willigen Zondagsarbeid. „Men. moet weten", aldus Frans Dohmen, „wat ook deze Zondag weer van onze mijn werkers heeft gevergd, om deze houding te begrijpen. En men kan deze houding pas ten volle billijken als men zelf aan dien extra-kolenslag heeft meegedaan. Ook een mijnwerker is een mensch, wien men niet de eischen van een trekpaard stellen kan. Wanneer de mijnwerker, op basis van vrij willigheid, zich zóó inspant, dat zijn krach ten er dermate onder lijden, dat hij de nieuwe werkdagen niet met frisschen moed, maar als een half mensch kan be ginnen, moet men hem ook tegen zichzelf beschermen en als vakbondsleider „neen" durven zeggen. Daarmee dient men niet alleen het belang van het mijnwerkersge slacht, maar ook van ons geheele volk. dat immers niet gebaat kan zijn bij tertigloo- pende productie. En mocht het Staatsbeheer, onder aan drang van de regeering, straks wat wij niet aannemen regel willen gaan maken van den Zondagsarbeid, dan moet ook ons volk met zijn daadwerkelijke sympathie staan achter onze mijnwerkers, wanneer deze. „neen" zeggen en hiervoor begrip toonen. En laat ons volk dan tevens beseffen, dat het den münwerkers vooral zijn sym pathie kan toonen door uit zijn midden steeds meer wei-kers naar Nederland sche mijnen te sturen, die dit zware, maar edele werk aandurven, kerels van één stuk en opofferende plichtsbetrachting, die we ten waar het nu om gaat. Want zóó zal ons volks tevens medehelpen te voorkomen, dat op de huidige werkers te zware last-en worden gelegd, die boven menschelijke krachten gaan, al zijn die krachten ook sterk en onvervaard als die van onze mijn werkers". Na het aftrekken van de diepe depressie naar Duitschland stortte de koude lucht, die over Scandinavië nog steeds aanwezig is, opnieuw naar het Zuiden. In het ge heele land daalde de temperatuur weer tot onder nul, echter kwam nergens meer dan 5 graden vorst voor. In Denemarken, Zwe den en Noorwegen komen nog voortdurend zeer lage temperaturen voor, vooral des nachts. Zoo meldden verschillende Deen- sche stations hedenmorgen 10 tot 15 graden vorst. In Zweden daalde het kwik hier en daar tot bijna 30 graden onder nul. De kou de in Scandinavië wordt in stand gehouden, doordat in het Poolgebied voortdurend groote hoeveelheen arctische lucht naar het Zuiden stroomen. Ons land bevindt zich juist aan de Zuidelijke begrenzing van deze koude lucht. De nieuwe aanval van den dooi op de vorst komt maar langzaam tot ontwikkeling en gaat tot dusverre nog niet in een gunstige richting, daar nu ook in Portugal en Noord-Spanje de luchtdruk vrij snel begint te dalen. Daar bovendien de geheele atmosfeer in ons land in de hoogere lagen opnieuw tot verder onder nul is afgekoeld, zal het opdringen van de% warme lucht in Noordelijke richting aan vankelijk nogmaals sneeuw tengevolge heb ben, welke later weliswaar weer tijdelijk in regen kan overgaan. Warme Aprilmaand? De afdeeling klimatologie van het K.N. M.I. deelt mede, dat waarschijnlijk de ge middelde temperatuur in April boven nor maal zal zijn, zoodat een betrekkelijk wanne Aprilmaand verwacht mag worden. Voor den neerslag is het ujet mogelijk een verwachting op te-stellen. NIEUWE AANVAL OP DE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond: Toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw. later voornamelijk in het Zui den van het land overgaand in regen. Aanwakkerende wind tusschen Oost en Zuid. Aanvankelijk lichte vorst, later opnieuw stijging van temperatuur, in het Zuiden van het land tot boven nul, in het Noorden van het land tot om het vriespunt. 13 Maart: Zon op Maan op 7.01 uur, onder 18.39 uur 0.17 uur, onder 9.37 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1