Rubber SPONS .THALIA, „De Pont" de JONG's Opleiding van goede ambachtslieden eischt veel zorg Het werk der V.V.A. Om het damkampioenschap van Kennemerland Santpoort tandarts-assistente £ue« naai de ag.ee MARCELIS heeft Luidsprekers De Zevende Sluier Nu of nooit Oud Santa Fé boekhouder Speciaal Optiek DONDERDAG' 13 MAART 1947 IJMUIDER COURANT Jhr. ir. E. van Heemskerk van Beest, secretaris-penningmeester van de Ver- eeniging ter Veredeling van het Ambacht, heeft over den zender Hilversum I een causerie gehouden over het onderwerp: „Hoe word ik meester in mijn ambacht?" Aan deze radio-toespraak is het volgen de ontleend: In den modernen tijd spreekt men veelal van werkgevers en werknemers, van pa troons en van arbeiders, doch er bestaat nog een ander goed Nederlandsch woord: ambachtslieden. Reeds in de middeleeuwen bestonden de ambachten. Deze waren in zoogenaamde gilden vereenigd en de be drijven, die het ambacht uitoefenden, wa ren onder wettelijke verordening gesteld. Dit gaf den gildenband een ernstig karak ter, doch wijst ook op een innerlijken band tusschen al degenen, die een amibacht uit oefenden. Door de opheffing der gilden en door de opkomst van de industrie in de 19e eeuw kwam de opleiding van den jongen am bachtsman in het gedrang. In 1888 opperde een nog jonge vereeniging van kurist- industriëelen te 's-Gravenhage „Arti et Tndustrine" het denkbeeld de verbetering der ambachten ter hand te nemen en wel door de gelegenheid open te stellen tot het doen afleggen \^n proeven van vak bekwaamheid door ambachtslieden, die door hun kennis van het vak aanspraak op den titel van meester of van gezel konden maken. Uit dit initiatief werd de Vereeni gmg ter Veredeling van het Ambaciht ge boren. Een der moeilijkste vraagstukken was het opstellen van ontwerp*-programma's van de eischen welke voor elk vak aan de candidaten zouden moeten worden gesteld. Eenerzijds mochten de eischen niet te hoog worden gesteld omdat de vakoplei ding van de aanstaande gezellen en mees ters in dien tijd over het algemeen nog zeer bescheiden was geweest, doch ander zijds begreep men dat een te gemakkelijk verkregen diploma geen waarde zou be zitten, geen voldoende waarborgen zou bieden voor de bekwaamheid van den can- didaat. Voorts wordt een onderscheid gemaakt tusschen de eischen voor meester en gezel. Het aantal vakken, waarin werd geëxami neerd, onderging geleidelijk uitbreiding. Van 1918 af ging de vereeniging zich ook op het gebied van de indusfcrieele ambach ten bewegen. Thans worden jaarlijks "in de maand Augustus examens afgenomen voor gezel en/of meester in de vakken: timme ren, meubelmaken, plaat- en smidsbank- Werken, vuurwerken, huisschilderen, met selen, constructie-bank wei-ken, machine- bankwerken, machinedraaien, lood- én zinkwerken, koperbewerken, modelmaken en steënhouwen, Om meester te worden in een ambacht is een opleiding noodig. Wanneer de ouders hun zoon een ambacht willen doen leeren, dan bestaan er twee mogelijkheden: de jongen gaat zijn opleiding volgen aan een ambachtsschool of hij volgt een opleidinj volgens het leerlingstelsel. Na de oplei ding aan de ambachtsschool is het ge- wenscht dat de toekomstige ambachtsman een opleiding volgens het leerlingstelsel - doch uit den aard der zaak van korteren duur volgt, gepaard met aanvullend theoretisch schoolonderwijs. Na het ver laten van de ambachtsschool ziet men den Jongen als leerling in den waren zin des woords. Ofschoon de jonge ambachtsman zijn handvaardigheid' in de werkplaats moet opdoen, is het zaak, hem niet los te laten. Het moet den patroon niet voldoende zijn dat zijn jeugdige werknemer gedurende den werkdag zijn arbeid voor hem heeft geleverd. Zijn leiding moet zich verder uit strekken. Hij dient er zich wel degelijk van te overtuigen, wat de ambachtsjongen in zijn avonduren doet. Hij kan studie aanmoedigen door hem van zijn vaklitera tuur of vakbladen te laten kennis* nemen, want op deze wijze kan de jongeman er toe worden gebracht, zich te bekwamen voor het examen van gezel. Dit kan geschieden door het volgen van privé- lessen of van een goeden schriftelijken cursus. Anderzijds hebben verscheidene ambachtsscholen avondcursussen ingesteld, welke speciaal voor het theoretische ge deelte van een of meer van de door de 1 V.V.A. ingestelde gezel-examens opleiden. De practische kennis moet natuurlijk in de werkplaats worden opgedaan. Het gezellendiploma heeft niet alleen ideëele waarde. Bij tal van ambachtspa troons en groote industrieën wordt het ook financieel gewaardeerd en brengt het den bezitter in een hoogere toongroep of het geeft voorkeur bij het verkrijgen van een beter betaalde positie. Na het behalen van het gezel-diploma volgt dan tenslotte, door middel van eigen studie, het volgen van persoonlijke of schriftelijke lessen, de opleiding voor het meester-examen, waarvoor, in tegenstel ling tot het gezel-examen, een uitgebreide theoretische kennis wordt vereischt. Met den graad van meester heeft men dan de top van de „ambachtelijke" ladder bereikt. Afgescheiden van de persoonlijke voordeelen door aanspraak op een leiding gevende functie, kan men zich als am bachtspatroon vestigen. Uiteraard zal men voor die ambachten, welke onder de Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937 vallen, bij vestiging als ambachtspatroon tevens moe ten voldoen aan de voor deze ambachten vastgestelde eischen van handelskennis en cred iet waardigheid. Engelsehe en Sehotsche visscberij gaat vooruit Gedurende de maand Januari 1947 bedroeg de vischaanvoer in Engelsehe havens 955.158 cwts, met een opbrengst van 2.288,432 pond st. In de zelfde maand van het vorig jaar waren deze cijfers 752.811 cwts. met een opbrengst van 2.161.861 pond st, In de Sehotsche havens werd In dezelfde maand aangevoerd 267,507 cwts. ter waarde 512.903 pond st., tegen 218.494 cwts. ter waarde van 455.308 pond st. In Januari 1946. Zoowel de Engelsehe als de Sehotsche havens boekten dus een niet onbelangrljken vooruit gang, vergeleken bij verleden jaar. (l Cwt. hundredweight 50.8 kg.) Filmavond teil bate van de N.I.W.I.N. De directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken organiseert voor het personeel der fabriek te Velsen, dat ook huisgenooten mag introduceeren, op Vrij dag 21 Maart een filmavond, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de stichting N.I.W.I.N. Vertoond worden: De fabricage van photo-papier; Het oog van de camera (len- zen-fabricage); Van tabak tot sigaret en Walvischvangst. Deze week werden te Haarlem en te "IJmuiden twee partijen gespeeld van de hoofdklasse van het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland^ Door ziekte van C. Suyk kon het verdere pro gramma niet worden afgewerkt. .De uit slagen luiden: T. Postma remise met Tolenaars. Dixhoorn remise met Wassenaar. De stand van het toumooi luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. Laros 4 2 2 0 6 Wassenaar 4 1 3 0 5 B. Dukel 4 1 3 0 5 Abe de Jong 4 1 2 1 4 T. Postma 4 1 2 1 4 Tolenaars 1 2 0 4 Suyk 2 1 1 0 3 Dixhoorn 5 0 3 2 3 Draayer 4 0 0 4 0 Het „copra-convooi" heeft tegenslag Het convooi kustvaartuigen, dat Zater dag van Rotterdam naar Batavia is ver trokken, teneinde de taak van de tijdens den oorlog verloren gegane prauwen bij de inzameling van copra over te nemen, heeft in het Kanaal eenigen tegenslag on dervonden. Door den mist is het convooi uit elkaar geslagen, met het gevolg dat de kapitein van de „Beta", die de leiding heeft, aan zijn collega's van de „Uni-tas" en de „Erna", die zich nog in zijn nabij heid bevonden, opdracht gegeven heeft de haven van Brest binnen te loopen. Dit is gisteren geschied. Aan de kapiteins van de „Baltic" en de „Wilda", welke schepen uit den gezichtskring verdwenen waren, is radio-telegrafisch geseind eveneens naar Brest te komen, teneinde het convooi te completeeren. Aangezien deze schepen wel een ontvang- maar geen zendinstallatie hebben, is niet bekend of zij deze opdracht ontvangen hebben. Aangezien de beide coasters niet ver uit de buurt kunnen zijn. is dit toch zeer waarschijnlijk. Ver moedelijk zal in Brest gewacht worden op de ..Henk", welk schip voor de pieren van Hoek van Holland moest terugkeeren om een kleine reparatie te ondergaan, doch Zondagavond laat weer zee heeft gekozen. Zoodra het geheele convooi opnieuw com pleet is wordt de reis naar Indië voort gezet. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 13 MAART Gem. Concertgebouw: Zwitserland-avond, 8 uur. Haarlemsehe Kegelbond: Vereeniging „Bosch en Vaart", filmavond. 8 uur. Zuider kapel: Spreker J. Kits. 8 uur. Frans Hals: ..Drie Jantjes op stap", toeg. boven 14 j„ 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. City: ..Blokkade", toeg. bov 18 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Atlan tic City", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ka meraad P.". toeg bov 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Vijf bakens voor Cairo", toeg. bov. 14 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 iMr. Luxor: „Alles op het ijs", toeg. alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, pieuw programma. Groot aantal deelnemers in de eerste klasse Het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland mag zich dit jaar in een groote belangstelling verheugen. Het be stuur van den Districtsbond Haarlem en Omstreken heeft de spelers in drie groepen ingedeeld. Groep A: Oud (St. Bavo), Dijkhof en Oudhof (D.O.S.), J. H. Meure (H.D.C.), Masteling (H.R.K.D.), Hekelaar (Ooster kwartier), Buick (Stabiel, Van Straten (IJmuiden). Groep B: Willemse (St. Bavo), Th. War merdam (D.V.S.), Bakker en Boerkoel (H. D.C.), Dijkstag (Het Noorden), Douma (Oosterkwartier), Backhuys (Stabiel), D. Rump (T.E.P.). Groep C: Beck (D.O.S.), Kok (D.V.S.) Elzing, Koren en P. H. Meure (H.D.C.), Van Leuffen (Het Noorden), Jansen en Oos terling (Stabiel). F. Dukel (IJmuiden). De eerste drie van iedere groep komen in de finale. De wedstrijden, waarvoor twee ronden per week gespeeld zullen worden, beginnen op 24 Maart a.s. in het clublokaal van de Haarlemsehe Damclub. De kampioen der eerste klasse zal naar de hoofdklasse promoveeren. De wedstrijden worden te Haarlem, Sant poort en IJmuiden gespeeld. Onderlinge competitie van DC.IJ. Dinsdagavond werd de onderlinge dam- competitie D.C.IJ. voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: B. DukelG. Postma 11, G. PostmaJ. v. Straten afgebr., Krikke T. Postma 02. Eerste klasse: NieuwenhuizenVooys „Het schoffie Buster" Verdienstelijke opvoering van Palvu Het is niet gemakkelijk een pre mière te brengen; voor dilettanten heelemaal niet. De tooneelvereeniging Palvu" heeft het onder de eminente lei ding van den heer L. Boeree aangedurfd ons in Thalia kennis te laten maken met het werk van Ted Willis „Het schoffie Buster". Het stuk behelst een felle aanklacht tegen de voor-oorlogsche wereld der werk loosheid, die alle idealen doodt, alle nor men wegvaagt. Daarna komt de oorlog, die werk brengt, doch geen oplossing van in nerlijke problemen en die den idelaist Joe Hogg doet uitroepen: De oplossing is slechts te vinden in vrije menschen, die vechten voor iets waarin ze gelooven en niet voor iets dat hun is opgelegd. De twee spelers, die het geheel droegen door hun bezielend en krachtig natuurlijk spel waren Buster en moeder King. Het „schoffie" kent niettegenstaande zijn branie,'zichzelf en zijn tekortkomin gen en weet daartegenover de zielenadel van zijn moeder te stellen: Niet ik heb een medaille verdiend, maar zij! Vader King was iéts te slap in zijn dictie, Nelly vooral in het tweede bedrijf te ge prononceerd ruw. Mary was een goede te genspeelster van Joe Hogg- De andere me dewerkenden, in één adem genoemd, wa ren goed- Elite rol, hoe klein ook, deed het. Wat ons bij Palvu opvalt is dit, dat geen der spelers met den eigen naam wordt aangeduid. Zeer lofwaardig. De na druk valt nu op het werk dat wordt ge bracht en de vaak zoozeer begeerde roem is bijzaak- Den spelers niets dan lof. H. K. Alle kleine visscherijbedrijven aangesloten bij „Ons Belang" In de èen dezer dagen gehouden vergade ring van de Visschersvereeniging „Ons Be lang" kon worden medegedeeld, dat alle kotterbedrijven, die de kustvissoherij te IJmuiden uitoefenen, zich bij de organisa tie hebben aangesloten. Voor „Ons Be lang" beteekent dit een belangrijke ver steviging van haar positie, daar nu alle kleine kustvisschers in één organisatie ver eenigd zijn. De nieuw gekozen bestuurs leden de heeren D. Spek en A. Kellér ver tegenwoordigen de nieuw aangesloten groep Het bestuur is thans als volgt samenge steld: K. v. d. Grijn, voorzitter; D. Spek. 2e voorzitter; B. v. d. Ree, secretaris-pen ningmeester; A. Keiler algemeen adjunct; M. Groenendijk, commissaris. 11, J. WaalD. Ott afgebr., Jonker L. Haver 02. Tweede klasse: v. d. GaagLichtendahl 20, C. Kaanv. d. Gaag 11, P. v. d. BoschDubbeld 02, SwierTh. Groen 20, Leeuwv. d. Gaag 02. Inbraak in liet distributie kantoor te IJmuiden In den nacht van Maandag op Dinsdag kwamen twee surveilleerende agenten te IJmuiden tot de ontdekking dat in het distributiekantoor een ruit was vernield. Zij gingen het gebouw binnen maar onge- wenschte bezoekers werden niet gevonden. Maar toch was er wel iets aan de hand, want bij het onderzoek bleek, dat een stof zuiger klaar stond om elders gebruikt te worden. Het was ditmaal klaarblijkelijk niet ge munt op den kostbaren inhoud van de kluis. Een „licht" geval dus. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 40 kisten tong en tarbot. 400 kisten schol. 2200 kisten kabeljauw en gul. 600 kisten wijting, 60 kisten diversen, totaal 3300 kisten. Vischprijzen: (beneden maximum) kabeljauw II gestript f 15f 19, kabeljauw I dicht f 10f 6, kabeljauw III, gestript f 9,50f 8.50, kabeljauw III dicht f6—f5,60. Wijting I f 12—f 11, groote scholf 18—f 17, middelschol f 25—f 22, zetschol f33—f30. allés per 50 kg. Totale, besommingen 5 trawlers f58,039. D< motorlogger KW 84 die binnen kwam met mo- torschade besomde f 4450. SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. Merwede (uitreis), 10 Mrt van Ilheos. K. N. S. M. Constancia, 12 Mrt van Antwer pen naar Amsterdam. Lista, 10 Mrt van Curasao naar Barranquilla. Trajanus, 11 Mrt van Para maribo naar Trinidad. Gudrun, 12 Mrt te Amster dam. Bloemfontein. 12 Mrt te Amsterdam. Ariad ne, 12 Mrt te Rotterdam. Vulcanus, 10 Mrt van Piraeus naar Cavalla.. HOLL. AFR. LIJN. 12 Mrt Kaap Finisterre gepasseerd op weg naar Rotterdam. Klipfontein, 10 Mrt te Durban MIJ. NEDERLAND. Poelau Laut, 9 Mrt Batavia naar Amsterdam. Rondo, 8 Mrt te Van couver. De Groote Beer, 10 Mrt van San Fran cisco naar Amsterdam. Benkalis, 1 Mrt van Seattle op kustreis. GROOTE VAART. Agioi Victores, Colombo —Rotterdam, pass. 11 Mrt Vlissingen. Bredero, Rotterdam—Oost Azië, 11 Mrt te Genua. Groote- kerk, VancouverHolland. 11 Mrt te Cowichan Bay. Thorbecke, RotterdamShanghai, 10 Mrt van Colombo naar Singapore. Westplein, Ran goonRotterdam, 11 Mrt van Susa naar Genua. Aldebaran, 12 Mrt van Hallfax te Rotterdam, Alkaid, AmsterdamAntwerpen, 12 Mrt pass. Vlissingen. Alphard, 11 Mrt van Portoulegre n. Rotterdam. Arkeldijk, 8 Mrt van Veracruz naar Tampico. Boerhave, 7 Mrt van Houston te New Orleans. Castor, 7 Mrt van Maracaibo naar Las Piedras. Dundee (charter), RotterdamMiddelt: Zee. 8 Mrt te Ceuta. Euterpe, 11 Mrt van Rotter dam naar Bilbao. Farmsum, 11 Mrt van Bona te Rotterdam. Fort Orange, 8 Mrt van Rosaria n. Buenos Aires. Galilea, 11 Mrt van Konaki te Marseille. Gouwe, HuelvaSas van Gent, pass. 11 Mrt Finisterre. Hennes, 2 Mrt van Balikpapan naar Batavia. Jupiter, 6 Mrt van La Guaira te Maracaibo. Malvina, 12 Mrt van Las Piedras tè Rotterdam. Mijdrecht, 12 Mrt van Buenos Aires te Vlaardingen verwacht. Nero, 7 Mrt van Guanta te Curagao. Papendrecht, 11 Mrt van Port Kembla naar Abadan. Plato, 7 Mrt van Cu rasao naar Puerto Cabello. Prima (charter), 9 Mrt van Sfax te Gibraltar. Prinses Juliana, 6 Mrt van Demerara naar Nickerie. Pygmalion, 7 Mrt van Mobile naar Houston. Winterswijk, 10 Mrt van Amsterdam te Huelva. vertrekt vermoe delijk 13 Mrt vandaar naar Holland. Zaan, 11 Mrt van Huelva naar Rotterdam. KLEINE VAART. Doorman, 2 Mrt van Oran te Cette. Glashaven. 11 Mrt van Esbjerg te Ant werpen. Koningshaven, 11 Mrt van Gothenburg te Helsingborg. Margeca, 11 Mrt van Casablanca te Londen. Nato, RouenLissabon, pass. 8 Mrt Ouessant. San Antonio, 11 Mrt van Faro te Lis sabon. Trompenburgh, 11 Mrt van Rotterdam te Londen. Zaansiroom, 5 Mrt van Huil te Reyk javik. Zeehond, 11 Mrt van Teignmouth naar Caen. Abro, 7 Mrt van Middlesbro te Ipswich. Aktjo, 8 Mrt v. Londen te Middlesbro. Alcyone, 6 Mrt van Blyth te Par. Albatros, 11 Mrt van Zaandam naatv Duinkerken. Aldebaran, Shore- ham—Middle9lJro, pass. 8 Mrt Dungeness. All, 7 Mrt van Cowes te Shoreham. Bernard V, 8 Mrt van Barry naar Cowes. Bornrif, pass. 8 Mrt' Lizard om de West. Capella, 7 Mrt van Antwer pen te Kirkcaldy. Coeta, van Bideford, pass. 8 Mrt Lizard. Delta, 8 Mrt van Middlesbro te Boston (L.). Deneb, 7 Mrt van Plymouth naar Newport. De-Ruyter, 12 Mrt van Southampton n. Goole. Despatch, 8 Mrt van de Tyne te Cowes. Diana V, Hull—Par, pass] 8 Mrt Prawlepolnt. Eban, 3 Mrt van Rieme te Londen. Eemshorn. pass. 8 Mrt Dungeness om de Oost. Eton. 9 Mrt van Rotterdam te Londen. Fivel, 8 Mrt van Maryport naar Par. In Orde, 8 Mrt van Antwer pen te Hull. Jacoba, pass. 8 Mrt Spithead. Jura, 7 Mrt van Middlesbro te Boston (L.). Mary, 7 Mrt van Londen te Lowestoft. Mies, 11 Mrt van Rotterdam naar Huil. Mudo, 8 Mrt van Wark- worth te Grangemouth. Narwal, 9 Mrt van Ant werpen te Middlesbro. Necton, 8 Mrt van Blyth. te Londen. Nettie, 11 Mrt van Swansea naar Londen. Njord, 7 Mrt van Par naar Runcorn. Noord Stad, 8 Mrt van Truro te Par. Olwe, New- lynPortsmouth, pass. 9 Mrt Needles, Oud- Beijerland, 8 Mrt v. Antwerpen te Leith. Presto, 7 Mrt van Hayle naar Frimington. Prima, 11 Mrt van Londen naar Rotterdam. Surte, 8 Mrt van Par te Rouen. Tubo, 7 Mrt van Barry naar Portsmouth. Tuko, 7 Mrt van Plymouth te New port (Wight). Twee Gebroeders. 8 Mrt van Ant werpen te Londen. Twente. 7 Mrt v. Antwerpen te Londen. Union. 8 Mrt van Penzance te Teign mouth. Urmajo, GooleHayle, pass. 9 Mrt Dover. Van Gelder, 11 Mrt van Grangemouth naar Rot terdam. Verba. 9 Mrt van Rochester te Londen. Weja. 7 Mrt v. Boston (L.) naar Ipswich. Wegro. Fowey—Westonpoint, pass. 7 Mrt Lizard. Wel tevreden 7. BrldportGrangemouth, pass. 8 Mrt Flamboro Head. Wilhelmina. 8 Mrt van Londen te Middlesbro Wilja, 8 Mrt van Hayle te Avon- mouth. Wilpo, Grangemouth—Londen, pass. 9 Mrt Flamboro Head. Zeeland (Meulman), 8 Mrt van Kingslynn te Huil, Zeeland, 9 Mrt van Blyth ie Londen. Zwaluw. 9 Mrt van Londen te Midd lesbro. De heer Kruijver sprak voor I.E.V. De R.-K. Sportvereeniging „I-E.V-" be legde Woensdag in de gymnastiekzaal van de R.-K. Meisjesschool aan de Corverslaan een propaganda-avond voor haar leden, waar de heer G. Kruyver uit Zaandam, voorzitter van de R.-K. Sportbeweging en bestuurslid van den K.N.V.B. het onder werp: „Sport in het algemeen" behan delde. Ondanks de koude, ook in de zaal, bleek nog een flinke belangstelling te bestaan. De heer Kruyver begon zijn interessant onderwerp met de meddeeling niet alleen het specifieke voetbal te willen behande len maar ook de damessport. Hij herinner de aan den tijd na de bevrijding, toen de sport in het algemeen op breedere basis kwam te staan, evenals de berichtgeving en de propaganda. Hij ging vervolgens de aspiraties van de lagere clubs in de voet balsport na, die tot zeer goede prestaties in staat blijken te zijn, doch waarvoor behalve de lichamelijke zeker veeleer de mentale training veel kan bijdragen. Een goede trainer schept echter nog geen goede prestaties, hiertoe moeten de sportmenschen zelf sterk medewerken teneinde de techniek beter te ontwikkelen. De heer Kruyver behandelde vérvolgens de training in détails en de wijze, waarop deze oefeningen kunnen worden gehou den. De belangstelling voor de sport heeft door den heerschenden winter zoowel bui ten- als binnenshuis een stilstand, doch stilstand is achteruitgang. Echter blijkt bij de neutrale vei-eenigingen grooter activi teit te bestaan dan bij de R.-K, spi^tver- eenigingen. De spreker waarschuwde tegen deze lauwheid. Naar uit de rede kwam vast te staan telt „I.E.V." in haar verschillende afdeelingen bijna 400 leden. Met voorbeelden toonde de heer Kruyver aan dat geestelijke voor bereiding, zelfs bij vereenigingen in kleine plaatsen, tot zeer bijzondere prestaties kan leiden. Achtereenvolgens werden de voet balgrondslagen nader toegelicht, vooral in technisch opzicht. De leerzame lezing werd gevolgd door een gezellig samenzijn, waarbij de heer P. Commandeur voor de vroolijke noot zorgde. .Herwonnen levenskracht" In het Jeugdhuis te Santpoort werd on der auspiciën van de afdeeling Velsen (kring--Santpoort) van de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging een propa- ganda-filmavond gegeven, waarvoor niet die belangstelling bestond, welke het be stuur verwacht had. Het had deze optimis tische verwachting gebaseerd op de ge dachte, dat, in dezen tijd vooral, nu de t.b.c.-bestrijding meer dan de laatste jaren weer de aandacht vraagt, belangstelling voor het werk van „Herwonnen Levens kracht" zou bestaan. Het werd zoo juist gezegd: „Het is verbijsterend, hoe in den oorlog het aantal t.b.c.-patiënten is ge stegen en we staan voor het angstwek kend feit, dat dit aantal nog steeds grooter wordt. Daarom met verdubbelde energie den strijd aangebonden tegen, „de witte pest". Ondanks het feit, dat de Duitschers in den bezettingstijd alle kasmiddelen roof den, worden al weer in een totaal bezet sanatorium 400 arbeiders gratis verpleegd, maar er staan er nog velen op de wacht lijst. Doel van dezen avond en van vele volgende, welke nog elders zullen worden gegeven was nu deze wachtlijst steeds kleiner te maken. Haarlemsch Tribunaal Desillusie na Dollen Dinsdag Vele verwikkelingen rond een vrouwelijke verdachte De 63-jarige M. P.van B., die Woensdagmid dag voor de vijfde kamer van het Haarlemsehe Tribunaal terecht stond, werd ervan beschul digd gedurende de bezetting lid van de N.S.B te zijn gebleven, lid te zijn geweest van d£ N.S.V.O., de propaganda der beweging door raambiljetten en het vlaggen bij feestelijke ge legenheden te hebben bevorderd, diensten te hebben verricht ten bate van Frontzorg en financiëelen steun te hebben verleend aan den Jeugdstorm. Dit gedeelte van de ten laste legging werd door de beschuldigde vlot erkend. Zij zeide den nood van haar volk zeer goed te kennen en had de N.S.B. nooit als politieke partij, maar altijd als een groote volksbeweging gezien. Daarbij wa ren. zooals zij zeide, smaad en hoon haar niet bespaard gebleven. De groote desillusie was eerst gekomen, toen zij met haar man na Dollen Dinsdag „naar Duitschland geronseld was". Tegenover haai$ verzekering, dat zij nooit met iemand ruzie had gehad, stond een getuigen verklaring, dat zij „de schrik van de buurt" was geweest. De volgende punten van de acte van beschul diging vermeldden dat in 1941 een vrouw haar de vraag „landverraadster, hang je nog niet?" had gesteld, waarop prompt een aangifte bij de poli tie gevolgd was. Voor de vrouw, die van belang stelling In het al dan niet hangen van de delinquente had blijk gegeven, was inderdaad een veroordeeling door een Duitsche instantie gevolgd. Nadat de beschuldigde had aangevoerd, dat zij nooit had geweten, dat dergelijke zaken aan de Duitschers werden doorgegeven, gaf zij ook dit feit toe. Een dergelijk geval had zich in Februari 1944 voorgedaan, toen haar zuster haar als „vuile, vieze N.S.B.-ster" had gequalificeerd. Ook toen was een aangifte, ditmaal bij den Inlichtingen dienst op het Nassauplein, gevolgd. Volgens de getuigenverklaring had de beschuldigde vooraf haar zuster het gebit uit den mond geslagen, doch zij bestreed dit ten stelligste. „Laten we dus zeggen, dat het gebJt uw hand volgde", werd er aan de andere zijde van de groene tafel opgemerkt. Volgens verdachte had haar zwager haar man, die zich van geen ander kwaad dan dat hij N.S.B.-er was, bewust was, een trap gegeven. Eén en ander had het echtpaar op het kringhuis doen belanden, waar, volgens verdachte, een der daar aanwezige lieden met hen naar het Nassauplein was gegaan en deze man had de aangifte gedaan. Zij kon zich echter den naam van den betrokkene niet herinneren. Daarom werd haar hardhoorende echtgenoot als BIN*ENLAN Als opvolger van den heer M. A. Re als lid der Eerste Kamer komt iri aanm dr. F. Wlbaut, oogarts te Amsterdam eri!'D? HAARLEM EN OMGEVpjg Ds. F. E. Hoekstra, predikant bij de r Kerk te Sassenheim, daarvoor te Velsen h^' voor hel beroep als evangellsatiepiedika 's Gravenhage bedankt. getuige gehoord en deze vertelde de toedr- anders: de ruziënde families waren alleh j geval gaan aangeven, de goede ging na® Smedestraat. vanwege het gebit en de verb naar het Nassauplein, vanwege den schopt Nadat verdachte het Tribunaal nog Verteld h dat „menschen leelijke beesten" zijn, waaro president mr. J. Bierens de Haan met een rut? „Och. niet allemaal", reageerde, kreeg de v dedlger mr. Blankevoort het woord. Deze betoogde, dat van de besehuldigi.,» t, N.S.B.-lidmaatschap en aanverwante «i? •bleven. Volgens hem. had zijn cliënt in de gevolgen van haar aangifte niet kunnen v< wachten. Het tweede geval betrof een famin twist, waarvan oorzaak en gevolg, gelijk en gelijk achteraf naar zijn ineening moeilijk v te stellen waren. Uitspraak op 19 Maart. Voetbal Nederland ontmoet in Hei ook Schotland nog Ondanks den achterstand in de voetbalcomn* title is het aantal wedstrijden, dat het Ned»r. landsch Elftal en het bondselftal binnenkort mos ten spelen toegenomen. De Sportkroniek deelt mee dat 't bondsbestuur besloten heeft in prb. cipe een uilnoodiging van „The Scottish FootbaU Association" !.e aanvaarden voor het spelen van een wedstrijd Nederland—Schotland op 28 Mei Het Engelsehe amateur-elftal, dat een toer naar het vaste land maakt, speelt op 17 Mei tegeneen bondselftal in het Goffert-stadion. SchotlandEngeland 1—3 In Glasgow is ten aanschouwe van 80.040'toe. schouwers de wedstrijd Sehotsche League-t-. gelsche League gespeeld en door de EngeisctB met 3—1 gewonnen. Voor direct gevraagd: eenlge flinke bakkers bedienden RIJPER, 39, Santpoort. Hagelingerweg Speeltninvereeniging kiest nieuw bestuur Op de eenige weken geleden gehouden ledenvergadering van „Jong Santpoort'^ bleek reeds, dat er een oppositie tegen het bestuur was ontstaan. Toch kon op die vergadering het bestuur zich nog hand haven. Een deel der toen aanwezige leden kon zich echter met de wijze, waarop ge stemd 'was, niet vereenigen en vroeg een buitengewone ledenvergadering aan. Deze vergadering is Dinsdag in de bovenzaal van het Jeugdhuis gehouden. De belang stelling was niet groot. Op deze vergadering zijn heel wat woor den gewisseld. Er bleek, dat de zaak in haar eenvoudigsten vorm hierop neer kwam, dat de vergadering dezen avond kiezen moest tusschen den voorzitter der vereeniging' en den opzichter van den speeltuin. De beslissing in dezen viel reeds bij de verkiezing van een voorzitter, waarbij de candidaat der oppositie met drie stemmen meerderheid gekozen werd. Toen nu vast stond, dat de heer Jac. M. Goddijn, de oprichter der vereeniging, „ge vallen" was, wenschte het grootste deel van het bestuur geen herbenoeming, hoe wel den heer Goddijn nog gevraagd was als „gewoon lid" deel van het bestuur te willen blijven uitmaken. Het dagelij ksch bestuur van de speel- tuinvereeniging bestaat nu uit de heeren Stenford (voorzitter), Hartendorf (secre taris) en mevr. Van Leeuwen penning - meesteresse). In zijn slotwoord sprak de heer Goddijn den wensch uit, dat het de vereeniging onder het nieuwe bestuur goed mocht gaan. Gevraagd: te Beverwijk. Br onder no. 37 Boekhandel Dingier Beverwijk. Huwelijk Werkman zoekt kennismaking met weduwe, besl. Chr. begins, leeftijd ongev. 35-40 j. e. k. geen bezwaar. Brieven IJ 323 bur. van dit blad. GEVRAAGD kleine trailer of ander St. Zeevisschers- vaartuig, ca. 20 M., desnoods alleen casco, goed zeew. model eenigszlns beschadigd geen be zwaar, geen vischtuig, Voll. geg. m. prijs en w. t. zien on der no. H 13 Reclame Advies bureau Raedt en Baet, Kei zersgracht 188, A'dam-C. Voor een prima TROMPSTR. 66. Tel. 5557 "SPECERIJEN! Volop Nootmuscaat Witte Peper Zwarte Peper Voor iedereen Officieele prijzen TROMI'STR. 14. IJMUIDEN-O. Zeven protesten naar de Bulgaarsche regeering Er is een protestnota van zeven regee ringen gezonden aan Bulgarije tengevolge van de onheusche behandeling van buiten- landsche diplomatieke missies door Bul gaarsche autoriteiten. Engeland, de Ver- eenigde Staten, Zwitserland, Zweden, Ita lië, Frankrijk en het Vaticgan hebben te gelijkertijd geprotesteerd onder verwijzing naar de rapporten van hun diplomatieke vertegenwoordigers, die meldden dat zij bij de Bulgaarsche maatregelen tot intrekking van het Bulgaarsche papiergeld, een be handeling ondergingen die in strijd was met de internationale beleefdheid, de Fransche gezant zelfs mishandeld werd door de Bulgaarsche militie. NOODLOTTIG ONGEVAL MET EEN REVOLVER. Maandagavond heeft een man uit Ohe en Laak (Limb.) door een noodlottig toe val zijn 40-jarige vrouw gedood. Hij maak te zijn dienstrevolver schoon en verkeerde in de meening. dat het wapen ontladen was- Er zat echter nog een patroon in den loop. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof de vrouw in de borst en het slachtoffer was onmiddellijk dood. DAMES COUPEUSES nemen weer werk aan. De Ruyterstr. no. 140. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) Presenteert van Vrijdag 14 t/m Woensdag 19 Maart HET ENGELSCHE MEESTERWERK met JAMES MASON - ANN TODD Toegang boven 18 jaar Aanvangsuren: Vrijdag, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag aanv. 8 uur. Zondag 2.30 en 4.30 uur Jeugdvoorstellingen met George Formby. BIOSCOOP Van Vrijdag 14 t/m Woensdag 19 Maart DICK TALMADGE in Talmadge, de koning der springers, brengt U een reeks valavo-nturen. Vooraf GENE AUTRY in Oproer in het Wilde Westen. Aanvang der voorstellingen 8 uur. Zondag 2.30. 5 en 8 uur. ZEEVISCHGROOTHANDEL vraagt Brieven met uitvoerige inl. en verl. salaris IJ 324 1 van dit blad. Bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORDHOLLAND kan voor werkzaamheden in het district Kennemerland, standplaats IJmuiden, worden geplaatst een LIJNWERKER Dipl. Ambachtsschool of Nijverheidsschool (electri- cien) en V.E. V.-dipioma-sterkstroommonteur, alsmede ervaring op het gebied van L.S.-netten strekken tot aanbeveling. Salarisgrenzen: ongehuwd 38 03 tot 43.97; gehuwd 40 43 tot 46.37. Aanstelling bo minimumsal. niet uitgesloten. Kindertoel. volgens Prov. regeling. Uitvoerige, eigenhandig geschreven sollicitaties met recente pasfoto te richten tot de Directie te Bloemendaal. Opleiding pedicure voetkunde schoon* heidsspecialiste - sportmassage - manicure Aanvang April. Inl. en prosp. HAARLEMSCHE KWEEKSCHOOL. KI. Houtweg 39, Haarlem. Tel. 17311 WONING RUIL, Huis te IJm.- Oost voor huis omg. Kompas straat, Vleetstr Bakkerstr. Adres bur. van dit blad. RUILEN: huis bev. 2 kamers, 3 slp.k.. keuken, voor klein huis. liefst kamer-keuken Br. L 1240 bur. v. d. blad. WONING RUIL. Wie ruilt mijn vrije bovenwoning, Nieveltstr. Haarlem-O. (A'dam buurt) v. woning IJmuiden-O. Brieven L 1242 bur. v. d blad. WIE WIL RUILEN: woning ka mer keuken met 3 slaapk., droge schuur. Napierdw.str. v. gr. woning met zolder. Brie ven L 1243 bur. v. d. blad. Gezocht door jong echtpaar zonder kinderen 2 ONGEM. KAMERS en keuken, omgev. IJm.-O. of Driehuis. Br. L 1238 bur. van dit blad. Net persoon zoekt KOSTHUIS met pension, in IJm of IJm.- Oost in bezit van eigen bed. Brieven L 1237 6ur. v. d. blad. Te koop: VOETBALSCHOE NEN m. 42 of 43 Rambonnet- laan 38, IJm Te koop: I MEISJESMANTEL leeftijd 15-16 jaar. Te bevr. Meervlletstr, 52, Velsen, MODEVAKSCHOOL G. J. VERSTEEG—VAN TELGEN VVIJKEKSTRAATWEG 203 VELSEN-NOORD Hervat de lessen Maandag a.s. DE ZAAK IN HET BETERE GENRE voorloopig iederen DINSDAG 10-5 uur KENNEMERLAAN 42 Gezocht: 2 KAMERS met ge bruik of met keuken door Jongelui die wenschen te trou wen. Brieven L 1236 bur. van dit blad Te koop gevr. zw. eiken LEDI KANT 2 pers. m. spiraal, Br. L 1241 bur. v. d. blad. Te koop gevr. DAMESFIETS zonder banden. Havenkade 33 IJmuiden. Te koop: een in z. g st z DA MESFIETS met z. g. a. n. luchtb. en z. g. a. n. d. hoed. Rembrandtlaan 31, IJm-O. Te koop: DAMESMANTEL d. bi. met 3 d. bi. hoeden, br. d. mantel jnet br. hoed. Brieven L 1239 bur. v d. blad. Te koop: H. en D. FIETS z. banden in z. g, st. Eschdoora straat 19, IJm.-O. Te koop: 2 pits GASCOMFOOR en salontafel. Acaciastraat S7 IJmuiden-O. TE KOOP: prima divan, 'ee- lamp, theemeubeltje, gy®" knotsen, oud theetafeltje bloemtafeltje Hagelingerweg 361. Driehuis,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4