IJmuider Courant België en Frankrijk Bevin en Molotof speelden gelijk in een beschuldigingswedstrijd Bewogen reactiesopTruman's rede Zwanenzang van MacNarney Dankwoord van Prins Bernhard Weerbericht 6le Jaargang No. 18583 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Büministratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, m m724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. STrii!2-TeL 12712 Spaarne 12, Tel. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 14 Maart 1947 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „rper regeei'ingscrisis bij onze E Zu derbm-en. Het kabinet-Camille L dat een eenigszins kunstmatige HuySerking van liberalen, socialisten en samS.isten beLichaamde, js bezweken C°Tt de communisten een verhooging der °riizen van kolen en staal weigerden te P aarden De communistische ministers aanvaai ingen van den socialistischen S=r-president om de klooi te overbrug- faalden en Huysmans moest de ontslag- Pmraee van zijn kabinet bij den Pnns- indienen. Het heeft zeven maanden .„J «houden, hetgeen men bij zijn op- fin niet' eem verwacht had, want de mamverking beloofde niet veel en het ST had den Senaat sleohts een meerderheid van één stem. Er ts een merk aardig historisch voorbeeld van een ka- ï.i Sat met deze kleinste der meerder- fin begon—- en dan nog wel in de Ka- van Algevaardigden! - en jaren re- «Jrde Nog wonderlijker is, dat dit geval firh voordeed in Frankrijk, tijdens de Der- 1 Republiek, befaamd vanwege haar tal ige kabinetswisselingen. Maar er waren Sonderingen: regeeringen die jarenlang n het bewind bleven. Dat kabinet met S ééne stem meerderheid in de Chambre dos Deputes: het kabinet-Waldeck Rous- u regeerde in het begin der eeuw en 'cterkte zijn aanhang tijdens zijn bewind. Van de nu afgetreden Belgische regee- rn" die tenslotte niet gevallen is door. haar h'pnarde positie in den Senaat, kan men niet Lien dat zij lang stand heeft gehouden en evenmin dat zij haa? aanhang heeft '•tinnen versterken. Daar zijn de afschei dingen tusschen partijen tegenwoordig ook te scherp voor getrokken. Maar rfterkwaar- digerwijze is deze onder de Belgische regee ringen, die sinds de bevrijding van het land elkaar zoo snel zijn opgevolgd, nog dP«ene die het langst is gebleven. Dit is geen blij voorbeeld van practische werking der parlementaire democratie. Een nog minder opwekkende staal heeft zich in de FranscheKamer voorgedaan. Daar is immers, als gevolg van een scher pen aanval van den rechtschen afgevaar- di'de André op den communistischen aan voerder Thorez, wien hij verweet dat hij in 1939 uit het Fransche leger gedeserteerd was, een vechtpartij tusschen rechtsche en communistische Kamerleden ontstaan. Dat die begon doordat de communistische vrou welijke afgevaardigde Denise Ginolin het geachte lid André in het gelaat sloeg, kan hoogstens bewijzen, dat de intrede van vrouwelijke Kamerleden, geen verteedering eer verhoudingen in het Palais Bourbon heeft bewerkt. Erger is de vertooning op zichzelf, die de waardigheid en het gezag van 's Lands vergadering alleen schaden kon. Minister-president Ramadier gaf daar opzijn wijze uiting aan toen hij de vechters bazen toeriep: „Zijt gij de wetgevers van Frankrijk? De oogen van de wereld zijn op u gericht. Wat moet van de waardigheid der natie terecht komen, als gij niet eens onderling de orde kunt handhaven?'' Sommige menschen zullen om dat kabaal in Parijs gelachen hebben in de gedachte, dat wij er niets mee te maken hebben. An deren zullen zich erover hebben veront waardigd en enkelen zullen zoowel uit de vrle Belgische regeeringscrises als uit zoo'n Fransch spektakel afleiden, dat het toch niets gedaan is met de parlementaire de mocratie. Reden om te lachen om het Parijsche ge val hebben wij niet. Wij hebben er te groot belang bij dat Europa zich herstelt. En wij hebben nog veel meer belang bij het wel slagen der parlementaire democratie. De conclusie, dat het daarmee toch niéts ge daan zou zijn, is overigens onwaar. Want de fout ligt niet bij de parlementaire demo cratie, maar bij haar toepassing. Wie haar niet aanvaarden willen hebben maar één andere keuze: de dictatuur. Er is overigens meer te zeggen over die toepassing. In Nederland marcheert het met de parlementaire democratie ook niet zoo goed, al zijn er geen vechtpartijen op het Binnenhof en al vallen onze kabinetten niet als kegels. Misschien hapert in Frank rijk en België in den grond hetzelfde, dat zich bij ons doet gelden en dat een stem ming van lusteloosheid, een onbevredigd gevoel wekt. Ik kan dat niet eenvoudiger uitdrukken dan in de betoogtrant, die Or tega y Gasset veertien jaar geleden al ge bruikte: Aan de parlementen hapert het niet, maai' men weet niet meer hoe men ze gebruiken moet. Want de verouderde staat kundige indeeling van Europa past niet meer bij den omvang, dien het leven in Europa heeft gekregen. Belangrijke zaken vallen buiten het bereik der parlementen en regeeringeh. Ortega voegde eraan toe: De volken van Europa hebben geen eerbied meer voor de tradities van het openbare leven. Misschien is dat, in zijn algemeenheid, te kras uitgedrukt. Zelfs nu. Maar dat de verouderde organisatie van het staatkun dige leven in Europa de hangende vraag stukken niet oplossen kan is zeker. Wij weten allen dat zij grooter vragen behelzen dan de parlementen kunnen oplossen en dat de ouderwetsche hermetische grens- afsluitingen de oplossing beletten. Een uit weg is te vinden, met volle toepassing der democratie, doordat de gescheiden volken met de gemeenschappelijke belangen zich vereenigen en zelf een federaal parlement kiezen, dat die zaken behandelt die aan de kleine staatsverbanden ontgroeid zijn, ter wijl de oude parlementen en regeeringen zich aan de taak kunnen gaan wijden, die zÜ waarlijk vervullen kunnen. Ik draag u dit vandaag ter overdênking voor. Ramadier kan de Fransche Kamer wel pogen te bezweren, dat de oogen van de wereld op haar gericht zijn, maar het is niet waar. Ook de oogen van het Fransche volk zijn niet op de Kamer gericht, als het aan zijn groote moeilijkheden denkt. Want het voelt ongetwijfeld dat de Kamer die niet kan oplossen. Zij is, in de groote zaken die de toekomst des volks, zijn volksbestaan en zijn welvaart raken, machteloos. Dat slemt het volk onbehagelijk. Dat stemt ook de regeering onbehagelijk, die in de mach teloosheid deelt en het wordt het scherpst gevoeld in de Kamer zelf, die met Zuidelijk temperament zelfs tot vechtpartijen komt. Niet goed voor het gezag. Maar slechts een symptoom van een wanverhouding, waar van de oorzaken veel dieper liggen dan de willekeurige aanleiding: verjaarde desertie van den communist Thorez. R. P. Een ontploffende carbidketel veroorzaakte m een broeikas te Loosduinen zware verwon dingen bij twee tuinders. Op den rijksweg tusschen Muiden en Naar- den is het lijk gevonden van den 2fi-jarigen A, van der h. uil Naarderi, die waarschijnlijk door «en auto is overreden. MATCH-NUL" IN MOSKOU Dc bijeenkomst van de vier ministers van Buitcnlandsche Zaken te Moskou van Don derdag kenmerkte zich door een merkwaardige discussie tusschen'Molotof en Bevin. die de leemten der denazificatie in de verschillende zones tot onderwerp had. Molotof beschuldigde Bevin ervan, dat in de Britsche zóne veel belangrijke nazi-figuren voor aanstaande posten bekleeden, en hij voegde er een aantal namen van nazi-kopstukken met hun tegenwoordige functie aan toe. Bevin vatte den handschoen onmiddellijk op en liet op zijn beurt een aantal namen van Duitsche nazimannen de revue passeeren, die in de Russische zóne belangrijke functies bekleeden. Tenslotte merkte Bevin op. dat de procedure van beschuJdiging en tegcnbeschuldiging onvruchtbaar en ongerecht vaardigd is: de zuiveringsrechtbanken in de Britsche zóne hebben eerlijk geprobeerd goed werk te verrichten, aldus zeide de Britsche minister. Duitsche namen vlogen over en weer De namen die Molotof bij zijn beschul diging noemde, waren: Dinkelbach, voor malig directeur van de Vereinigte Stahl- werke, thans hoofd wan de ijzer- en staal industrie in de Britsche zóne en betrokken bij de planning en socialisatie dezer in dustrieën Hans Pönsgen, voorheen een van de 13 leden van den bond van metaalbewerkers in de Britsche zóne. Volgens Molotof was de president van het gerechtshof te Hannover raadsheer aan een van Hitler's 'militaire tribunalen. Tenslotte beweerde Molotof, dat Dockwei- ler, directeur van de gevangenis te Keulen, voorheen leider van een berucht Poolsch concentratiekamp is geweest. Bevin noemde onder meer de volgende namen' Augustin, voorheen een leidende per soonlijkheid aan de afdeeling wapens van de Wehrmacht en ontwerper van de Tiger en Panther-tanks, thans plaatsvervangend leider van het technologisch bureau voor automobielen te Berlijn-Amhlsdorff. Dr. Friedrich Hasse, voormalig Storm- Führer van de S A., thans in dienst bij de Sovjet-Russische brandstoffen-industrie te Leipzig. Dr. Kunze. een der leiders van de partij der nazi's sinds 1938, economisch legerdes- kundige tijdens den oorlog en directeur van de Sachsenwerke, daarna hootd van de Sovjet-Russische technische commissie. Bevin zeide, dat hij willekeurig deze na men uit een door deskundigen verstrekte lijst uitkoos. Hij wilde er slechts zijn be wering mee staven, dat directe klachten aan de hoofden der regeeringen in dezen het verkieselijkst waren. Marshall stelde vast. dat in de Ameri- kaansche zóne tot nog toe 200.000 personeri door 54 tribunalen waren berecht. 12 mil- lioen personen in deze zóne staan op de lijst van onderzoek. Meer dan 370.000 voormalige nazi's zijn uit hun ambt ont slagen. Volgens Molotof zijn van de bij ge rechtshoven en tribunalen aangestelden in de Amerikaansche zóne 35 pet., in de Brit sche 43 pet. en in de Fransche zóne 50 pet. voormalige nazi's. In de Sovjet-zóne zijn 390.478 nazi's ontslagen, hetgeen een hoo- ger getal is dan in eenige andere zóne, al dus Molotof. Nieuwe voorstellen. Marshall stelde in een resolutie voor, dat er in het plan en de procedure voor de zuivering in geheel Duitschland naar uni formiteit zal worden gestreefd en dat den geallieerden bestuursraad zal worden op gedragen er voor te zorgen, dat voor ge heel Duitschland een uniforme zuiverings- wet zal worden opgesteld. De' Fransche minister Bidault, die ver klaarde, dat de Hitleriaansche geest in Duitschland nog niet is verdwenen, legde den nadruk op de nauwe betrekkingen, welke bestaat tusschen de economische kwestie en de democratiseering. Hij achtte opheffing van de kartels en agrarische hervormingen noodzakelijk. Vervolgens stelde Molotof drie maatre gelen inzake de zuivering voor: Onmiddellijke verwijdering van vroegere actieve nazi's uit alle officieele en semi- officieele. functies; bespoediging van het werk der Duitsche zuiveringsrechtbanken; spoedige berechting van nazi's en promi nente oorlogsmisdadigers, doch geen ver volging op groote schaal van de kleine partijmenschen. Plotseling overleden Op de Noorderlaan werd een 58-jarige tuinarbeider uit Beverwijk plotseling on wel. Nadat de patient in een woning was binnengedragen, kon een ontboden genees heer slechts den dood, veroorzaakt door hartverlamming, constateeren. Inzake de democratiseering stelde Molo tof voor: Toekenning van het recht om zich over het geheele land te organiseeren aan de mocratische partijen en vakvereenigingen; uniforme kieswetten voor geheel Duitsch land, welke voorzien in geheime stemming en evenredige vertegenwoordiging; agra rische hervormingen in de Westelijke zónes in 1947. Dakoia mei 26 personen op Java vermist Een Nederlandsch-Indische Dakota, die van Batavia op weg was naar Bandoeng en daar Woensdag reeds had moeten ar- riveeren, wordt vermist. Men veronder stelt dat het vliegtuig een noodlanding heeft moeten maken. Naar vernomen wordt zijn er van de bevolking berichten ontvangen, waaruit de plaats, waar het vliegtuig vermoedelijk is neergekomen, kan worden opgemaakt. De bevolking zag Woensdag een vliegtuig zich in dalende lijn bewegen, waarschijn lijk tengevolge van weigerende mótoren. Verkenningsvliegtuigen zoowel als grond- patrouilles trachten thans met het veron gelukte toestel in contact te komen. In middels heeft men van republikeinsche zijde volledige medewerking gekregen voor de opsporing van het vliegtuig. Alle re publikeinsche radiostations meldden de vermissing, en men heeft de TRI verzocht grondpatrouilles in te zetten. De verken ningsvluchten zijn gistevoormiddag in ver band met de weersomstandigheden ge staakt. Heden zullen zij worden voort gezet. Aan boord van het vermiste vliegtuig bevonden zich een Indonesische passagier, negen Chineesche passagiers en de vol gende Europeanen: de piloot, sergeant majoor B. H. A. Engels, de 2de piloot, ser geant H- Heys, de volgende passagiers: mevr. S. J. B. Hartstra, mevr. Ph. R. de Graaff, mevr. L. Cussoy en baby. mevr. J. A. Cochrane, mej. F. Eissinger, mej. J. W. Oosterbroek, mej. A. C. van Dalen en de heeren Ch. J. M. Rottier. W- L. V. Gul denaar, W. F. Bertling. W. R. van der Meer, A. Harting en P. van Egmond. De publicatie der geheime notulen van Linggadjati De rechter-commissaris bij de Arrondis sementsrechtbank te Amsterdam, mr. J. Wiarda, heeft in een strafzaak tegen een onbekenden dader, den heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad", als getuige gedagvaard en hem gevraagd, den naam te noemen van dengene, die hem de geheime notulen van Linggadjati heeft vérstrekt. De heer Lunshof heeft geweigerd dit te doen en zich beroepen op het bestaande beroepsgeheim van den journalist. De rechter-commissaris deelde hierop mede, dat hij dit beroepsgeheim als niet bestaand beschouwde en er wellicht tegen den heer Lunshof of een strafvervolging zal worden ingesteld of tot zijn gijzeling zal worden overgegaan. Kermis-geschil in Zaandam De gemeente Zaandam besloot op 15 December van het vorig jaar de kermis voor 1947 ondershands te verpachten aan de Vereenigde Amusementsbedrijven. De partijen gingen accoord met een bedrag van f 11.000. Tegen het desbetreffende raadsbesluit van Zaandam rees protest van de Vakgroep Kei-misbedrijven. De Zaan- sche raad wilde echter niet wijken, zoodat de Vakgroep in hooger beroep ging en de kwestie aan Gedeputeerde Staten van Noordholland voorlegde. Onder groote be langstelling van kermisexploitanten be handelde dit college het geschil. Mr. Jan vier. die voor de Vakgroep optrad, mérkte dat de gemeentewet openbare ver pachting voorschrijft, tenzij er bijzondere omstandigheden in het spel komen. Een Zaansche wethouder wees daaren tegen op de geringe opbrengst van ver leden jaar en achtte het gemeentelijk en publiek belang gediend door een onder- handsche verpachting. Donderdag deden Gedeputeerden uitspraak en stelden den Zaandamschen raad in het ongelijk. Uitbreiding ijsfabriek Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen hebben bij besluit van 11 Maart 1947 ver gunningen ingevolge de I-Iinderwet verleend aan ed Vereenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken N.V., Trawlerkade no. 24 te IJmulden, tot het uit breiden van de ijsfabriek en koelhuizen in het perceel Trawlerkade no. 24 te IJmuiden. i Hei woord is aan. La Bruyère: De verveling is in de wereld gekomen door de luiheid. „Een weloverwogen uitdaging", aldus de Times De goedkeuring, die de Amerikaansche pers in het algemeen voor de Woensdag ge houden rede van Truman in het Congres heeft, varieert van een typeering der rede als „uitdaging aan de Russen" tot een regel rechte verklaring, dat het uiteindelijk resul taat van de situatie oorlog zal zijn en dat twee landen en twee stelsels uiteindelijk Een beeld van het vliegveld Karachi, waarvan laatst bij geruchte werd gemeld, dat het verboden zou ivorden voor de K.L.M.-vliegtuigen, die den dienst op Indië onder houden. Van eenigen maatregel in dit opzicht is tot nu toe echter nog niets gebleken. „Duitschland zal niet voor 1950 economisch onafhankelijk zijn" De laatste persconferentie die generaal MacNatney, aftredend Amerikaansch be velhebber der bezettingstroepen in Duitsch land, in Frankfort heeft gehouden. Dracht de zienswijze van den vertrekkenden ge neraal over verschillende Duitsche aspec ten nog eens in samengevatten vorm naar voren. MacNarney zeide van meening te zijn dat Amerika Duitschland moet blijven bezetten „totdat een vrijelijk gekozen Duit sche regeering niet alleen haar wensch, maar ook haar bekwaamheid heeft getoond om een nieuw Duitschland te scheppen, dat zijn plaats onder de vredelievende vol ken der wereld kan innemen". De totnog toe geleverde prestaties van het Ameri kaansche militaire bestuur zijn nog maar voorbereidingen. De voornaamste taak de heropvoeding van het Duitsche volk kan juist op dit oogenblik worden aange vat. De stichting van een vredelievend Duitschland wordt ernstig belemmerd door dat er geen overeenstemming der vier groote mogendheden bestaat ten aanzien van de fundamenteele problemen op het gebied der politiek, economie en financiën. Een dergelijke overeenstemming kan al leen door de regeeringen tot stand worden ,Een blijvende en kostbare herinnering Soestdijk ontving ruim 5000 telegrammen Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag avond over beide zenders de volgende toe spraak gehouden: „Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw een woord van hartelijken dank spreken tot allen, die bij de geboorte van onze doch ter blijk hebben gegeven van hun mede leven en sympathie. Wij ontvingen zoovele brieven en tele grammen met gelukwenschen, da,t het De commissie van onderzoek voor den Balkan, door de UNO naar Griekenland ge zonden om de Grieksche klachten over buitenlandsche inmenging te verifieeren, heeft kampen van door de Grieksche regeering geïnterneerde „politieke delinquenten" be zocht, teneinde de gevangenen te verhooren. Deze hadden zich bij die gelegeviheid getooid met het opschrift: „Laat de Engelschen vertrekken helaas ten eenenmale onmogelijk was deze alle schriftelijk te beantwoorden. Daarom maak ik gaarne van deze ge legenheid gebruik, om u te zeggen, hoezeer wij getroffen waren door de vele blijken van belangstelling en de hartelijke geluk wenschen, welke ons van zoovele zijden bereikten. Men heeft blijkbaar begrepen, wat het ook voor ons beteekende, dat na zoovele jéfcen scheiding thans wederom een dochtertje op Vaderlandschen bodem het levenslicht aanschouwde. Een bijzonder woord van dank wil ik richten tot de estafetteloopers en motor rijders, die zich de moeite hebben getroost, om, óndanks de felle koude de gelukwen schen van dikwijls zeer ver afgelegen plaatsen aan ons over te brengen. Meer dan 5000 telegrammen werden ge durende de eerste dagen na de geboorte op Soestdijk bezorgd en het aantal brieyen is nog grooter. Daaronder bevinden zich brie ven én telegrammen van autoriteiten, ver- eenigjngen, instellingen, kerkelijke autori teiten, particulieren, vrienden en kennissen en vele anderen, zoowel hier te lande als in de overzeesche gebiedsdeelen in Oost en West, ook van Nederlanders in het buiten land en op zee. De inhoud van al deze brieven en tele grammen geeft een treffend beeld van de wijze, waarop zoovelen hebben willen dee- len in onze groote vreugde. Bekenden on onbekenden, jong en oud, hebben ons dit zonder onderscheid, ieder op de hem eigen wijze, willen toonen. Hun allen moge ik hier uit ons beider naam onzen zeer hartelijken dank betuigen. Indien alle goede wenschen, welke door de schrijvers werden geuit, in vervulling mochten gaan, dan :s voor onze jongste dochter zeker een prachtige toekomst weg gelegd. U kunt er van verzekerd zijn, dat alle sympathiebetuigingen en alle geschenken en bloemen, waarmede u ons op dezen dag hebt willen verblijden, voor ons een blij vende en kostbare herinnering zullen zijn aan den' geboortedag van onze jongste doch ter, die het uitstekend maakt en een blij middelpunt in ons gezin vormt." gebracht, niet door den geallieerden be stuursraad, aldus McNamey. McNamey zeide, dat medio November j.l. 85 industrieele ondernemingen, voor vernietiging of wegvoering aangewezen, ontmanteld waren en 35.000 ton aan uit rusting aan de geallieerde landen waren overgedragen. De voortzetting van herstel betalingsleveringen uit de Amerikaansche zóne wordt belemmerd door het gebrek aan overeenstemming tusschen de vier mo gendheden betreffende de economische een heid van Duitschland. Ook het industrieel niveau moet worden herzien. Het ernstigst vond McNamey den toe stand van de verwaarloosde en werkschuwe Duitsche jeugd en de behuizingsmoeilijk heden van personen, die door de Nazi's uit hun bezit waren gestooten. Hij deelde voorts mede, dat het misschien mogelijk is, dat de socialistische eenheidspartij (ge vormd door de fusie van socialisten en communisten in de Sovjet-zóne) in de Amerikaansche zóne zal worden toegelaten. Frateraisation-siifees Ongeveer 53.000 vrouwen, die met Ame rikaansche soldaten zijn getrouwd en hun kinderen zijn naar de V.S. overgebracht. Hij verklaarde dat hij er van overtuigd was dat Duitschland niet voor 1950 economisch onafhankelijk zal zijn. De export met in begrip van steenkool is bij lange na niet voldoende om de uitgaven voor voedsel en meststoffen te dekken. Het Duitsche volk zal het gedurende langen tijd niet makke lijk hebben, aldus McNarney. Prof. Romme spreekt voor den wereldzender: Donderdagmiddag heeft prof. mr. C. P. M. Romme in de studio van Radio Neder land (Wereldomroep) via den P C J-zender een rede uitgesproken, waarin hij onder meer terugkwam op zijn reis door Indo nesië en naar aanleiding daarvan nogmaals den „vruchtbaren nationalistischen geest" schetste, welk hem tijdens dit bezoek was opgevallen. In dit verband haalde profes sor Romme de volgens hem gelijkluidende berichten uit de West aan, welke hij na der omschreef als „getuigend van een drang naar gelijkwaardigheid en duurzaam samengaan". De spreker vervolgde: „Wie uwer mij gevolgd heeft, weet, dat ik voor de verwezenlijking van dezen staat kundigen nieuwbouw het grondvlak van Linggadjati zie en geen tegenstrevende kracht, waar ter wereld ook, brengt hierin voor mij wijziging". Noodig voor een juiste uitvoering zag professor Romme twee elementen: reali teitszin en idealisme, welke tenslotte zullen moeten leiden tot een blij venden politieken band van eenheid tusschen de volken van ver uit elkaar gelegen werelddeelen. Een roeping zal vervuld moeten worden, meen de de KVP-voorzitter, om in deze wereld, die behoefte heeft aan politieke eenheid, onder het gezag van H.M. de Koningin te komen tot een hechte brug tusschen blank en bruin. De IJsel is toch gaan kruien Het zware pakijs in de IJsel is in bewe ging gekomen Het beschadigde het vaste gedeelte van de brug bij Deventer, doch het drijvende bruggedeelte bleef gelukkig onbeschadigd Ook de spoorbrug bleek in staat den druk van het ijs te weerstaan. Bij Terwolde, ten Noorden van Deventer, bleyen de massa's muurvast zitten, zoodat daar een „wateropspatting" ontstond. Daar door liep het IJselwater bij Deventer hoog op, zoodat het park „De Worp" in korten tijd overstroomd werd. met elkaar in conflict moeten komen. De republikeinsche New York Herald Tribune schrijft, dat de historische toespraak van Truman geen afkondiging is van een hei ligen oorlog tegen het communisme, maar meer een verklaring van vastbeslotenheid om verdere „pressie", hetzij door geweld of door infiltratie, te weerstaan. Truman verzocht om munitie, noodig voor het in standhouden van dat verzet. Deze munitie, aldus de New York Herald Tribune, be staat in de eerste plaats uit dollars, maar deze symboliseeren slechts de eerste phase van een krachtsinspanning, waarvoor meer dan geld vereischt is. De New-Yorksche Daily Mirror, een editie van Hurst, noemt Truman's bood schap „de krachtigste anti-communistischè stap, die de V. S. sedert de Russische revo lutie van 1917 hebben gedaan." Truman wilde Rusland te kennen geven, dat de oor log niet werd gevoerd om Rusland meester over Europa te maken. De V.S. hebben Rusland gezegd „tot zoo ver en niet verder" aldus het blad. De Chicago Tribune verklaart, dat Tru man „een oorlogsrede tegen Rusland uitge sproken heeft, zoo boud als nimmer een president voor hem heeft gedaan, behalve dén, dat hij niet om een oorlogsverklaring heeft verzocht." De onafhankelijke New-YoVk Times be schrijft Truman's rede als ..niets minder dan een waarschuwing aan Rusland, zijn agressieve politiek te laten varen en zich te houden aan het handvest van de U.N.O. als de eenige veilige basis voor een drage- lijkeri vrede." „Het lijdt geen twijfel", aldus het blad, „dat het Amerikaansche volk achter deze waarschuwing staat." Britsche verbazing. De Britsche pers is verbaasd over de on omwondenheid van president Truman's rede voor het Congres en vraagt "zich af, welke vérstrekkende gevolgen dit voor de Amerikaansche politiek met zich mee zal brengen. De „Times" acht het verzoek om 400 mil- lioen dollar voor Griekenland en Turkije stoutmoedig en de argumenten..waarmee hij dit verzoek ondersteunt, nog stoutmoediger. „Zijn redevoering zal ver weerklinken en niet in het minst te Moskou, waar zij ten minste vergrooting van de oprechtheid en werkelijkheidszin der besprekingen van dc ministers van Buitenlandsche Zaken zou moeten bewerkstelligen. Misschien wordt hun gezichtsveld er met goed gevolg door verruimd", aldus dc „Times". Ilct blad gaat dan verder: „Niemand moet zijn oogen slui ten voor de soort uitdaging, die de presi dent hier weloverwogen doet, ol' veronder stellen, dat de nieuwe phase, die hiermee wordt ingeluid, rustig of gemakkelijk zal zün. Wanneer hij spreekt over totalitarisme bedoelt hij communisme. Wanneer hij spreekt van onderdrukking, bedoelt hij on derdrukking door de met dc Sovjet-Unie verbonden staten." Het blad legt er echter den nadruk op. dat deze uitdaging uit naam van de traditioneelc Westcrschc democra tieën defensief bedoeld is. De „Manchester Guardian" is bang, dat hulp van de V. S. aan Griekenland en Tur kije te gemakkelijk Europa en de wereld nog scherper in vijandige blokken zal ver- deelen en de vredestaak moeilijker zal ma ken. De „Daily Worker" veroordeelt Truman's verklaring rondweg. Volgens het blad komt het er op neer, dat Griekenland en Turkije koloniale aanhangsels van de V.S. worden. „Realiteit". Vandenberg, republikein en voorzitter van de Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche betrekkingen, heeft een speciale vergadering van de Senaats commissie bijeen geroepen, waarop dc waar nemende minister van Buitenlandsche Za ken, Dean Acheson, Truman's verzoek aan het Congres besprak. Vandenberg gaf als zijn mecning te ken nen, dat er, in een uiteindelijke poging om tot onderling begrip te komen, openhartige besprekingen tusschen de Sovjet-Unie en de V. S. dienen te worden gehouden. De kern van het heele probleem is de kwestie van de Amerikaansch-Sovjet-Russische betrek kingen, aldus Vandenberg. Over de rede van Truman zeide Vanden berg, dat de boodschap van den president de feiten onder de oogen ziet, wat het Con gres ook moet doen. „In een dergelijk crï- tiek oogenblik moet de oresident met alle macht worden gesteund." Radio Moskou heeft Vrijdagmorgen een uitvoerig overzicht uitgezonden van de rede van president Truman voor het Ame rikaansche congres inzake Griekenland en Turkije. Er wex-d geen eigon commentaar geleverd. Wel liet de radio op het over- zich aanhalingen volgen van critiseeren- de Amerikaansche commentaren. LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: In den nacht: Zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuw buien. tijdelijk krachtige wind uit Noordelijke richtingen, temperatuur ook in het Zuiden van het land verder dalend. In het Noorden van het land lichte vorst. Morgen overdag: afnemende wind, en kele tijdelijke opklaringen. Overwe gend droog weer. temperatuur bijna overal weer oploopend tot boven nul 15 Maart: Zon op 6.57 utlr, onder 18.43 uur Maan op 3.31 uur, onder 10.43 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1