IJmuider Courant Spaarraad Ontploffende bunker achter Wêsterveld verwekt consternatie De oorzaak niet bekend Watersnood in Gelderschen Achterhoek Nederlandsche actie bij Soerabaja De Russen meenen een „tendens naar federatie" te merken Marshall weigert iedere bespreking over Chma Weerbericht 6le Jaargang No. 18585 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en !dÏÏüstratie 5137 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, f 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. clïïterij Z-B- Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Direclcur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 17 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonncmentsprgs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iatt^TER Lief tin ck heeft in zijn ont- MwHD-SP""Vel 1941/e S"Chtin« V£n. w.finnSen Spaarraad opgenomen. Hij «?S Sfsparen. Dat is op zichzelf een „Hdenkbeeld. Wij zijn, ofschoon zoo- menschen het niet begrijpen en nog ve ,-anrt te leven in een naoorlogsche P?ge° inhalen, wat wij gemist hebben", verarmd. Ons bezit is sterk vermin- ?"ft En de Staat heeft zooveel bij de be- !ï'nv geleend en bovendien na den oor- ,,,lke geweldige nieuwe uitgaven op 8h genomen, dat hij met fantastische te- f1 rten werkt. Op de begrooting-1945 be- t het tekort drie milliard, op de be- 1046 2.7 milliard en op de begroo- f'ïl 2 milliard. De staatsschuld be- i t nu de 4'/ï milliard aan Markenvor- ?.'«m on Duitsehland voor goederen, die fSSs van ons „gekocht" hebben, 3 „r den staat van de Nederlandsche Bank overgenomen en van onwerkelijke ZI)°ii.fnost" in werkelijke oorlogsschade veranderd, 27 milliard. Om het een Setje uitvoeriger en grimmiger uit te drukken: zevenentwintig duizend milhoen ^Mseeft, al zijn het duizelingwekkende JL mmWi de gewone burger het hoofd Thudt en het gelaat afwendt omdat het boven zijn begrip gaat, een tragisch beeld van onze armoede. Wij kunnen dit, als ik l., zoo populair uitdrukken mag, niet bij- hnksen Aangezien de Staat de enorme be dragen die hij schuldig is, moet financie ren-'dat wil zeggen: er rente op betalen :n erop aflossen omdat anders een zeer „root deel van de bevolking niet bestaan Ln is het noodzakelijk dat ten eerste de staat zelf een gezond en zuinig beheer voert en'dat ten tweede de bevolking Lart, opdat zij weer kan deelnemen in ïtaatsleeningen om de restende tekorten te dekken. Schiet die deelneming tekort, dan moet de Staat wel nieuw geld verwerven doo- de geldcirculatie uit te breiden. Thans rijn de begrotingstekorten te omvangrijk en de besparingen van het publiek te gering om ze te dekken. Dus is de geldcirculatie, die men eenvoudig vermeerdert door de bankbiljettenpers in werking te zetten, op nieuw toegenomen. Maar dat kan niet blij ven voortduren, want zoo gaan wij op den weg naar inflatie. Over het gevaar daar voor heb ik al eerder geschreven. Inflatie, een vreemd woord, beteekent in de nuch tere practijk dat het geld in koopkracht afneemt, dat het in snel tempo minder waard wordt. Is dit snelle tempo eenmaal ingezet, dan pleegt het blijkens de er varing in vele landen te versnellen zon der dat het meer te bedwingen is en een toestand ontstaat die met „nationale ramp'' niet te sterk is aangeduid. Dat heeft b.v. Duitsehland na den eersten Wereldoorlog ondervonden. In zijn pogingen om dit te verhoeden stelt minister Lieftinck een Nationalen Spaar raad voor. Het idéé van sparen door de be volking is, zooals gezegd, gezond. Een an dere kwestie is evenwel, hoeveel menschen in de huidige levensomstandigheden nog kunnen sparen. Onze financieele medewer ker heeft daaromtrent in zijn weekover zicht in ons nummer van Zaterdag geen hoopvollen toon doen hooren. Hij is het wel met de spaar-motieven van den minister eens en onderschrijft dus, dat een belang rijk deel van het nationale inkomen niet moet worden besteed voor consumptieve doeleinden, maar voor de financiering van den Wederopbouw. Hij erkent ook, dat ieder in zijn eigen belang niet meer moet aanschaffen dan hij dringend noodig heeft, hetgeen hem rentewinst brengt en tot lager prijzen en béter kwaliteit der goederen kan leiden. Maar hij herinnert er tevens aan, dat de totale spaar-inleg bij de spaarban ken en boerenleenbanken in 1946 met bijna een milliard is teruggeloopen. En dat uit een onderzoek in Amsterdam naar de kos- tên van levensonderhoud van 75 gezinnen met een gemiddeld inkomen van 57.71 per week gebleken is, dat 64.50 per week werd uitgegeven. Laat ik eraan toevoegen dat men hieruit niet moet afleiden, dat de menschen met twee of driemaal zooveel inkomen per week gemakkelijker sparen kunnen. Want die leven volgens een hoo- geien levensstandaard. Moeten ze dien dan maar verlagen? Dat kan niet, want hun huren, de schoolgelden voor hun kinderen, de onderhoudskosten van hun huizen en tuinen, hun belastingen niet te vergeten! enfin, alles en alles is voor hen duurder. Onze financieele medewerker meent, d&t er ontegenzeggelijk nog een categorie der bevolking moet zijn, die thans sparen kan. Ik neem dat met. hem aan, maar geloof dat ."ij beperlit is en dat er een aantal lieden toe behoort, die het niet doen zal vanwege de wijze, waarop zij aan hun geld zijn ge komen en nog komen. Ik bedoel de zwarte handelaren. Ervaring heeft geleerd dat deze lieden niet sparen, omdat zij het gemak- kelijk-gewonnen geld even gemakkelijk weer uitgeven. Rest nog altijd een categorie, die sparen kan en het doen zal ook. Zij zou grooter zijn als de Staat het voorbeeld in zuinig beheer gat'. Dat doet de Staat niet en daarom is er geen sfeer van financieele saneering in ons land. Het voorstel vhn den minister'biedt een nieuw bewijs, dat men dit in Den Haag niet goed begrijpi. Onze financieele medewer ker heeft de stichting van een Nationalen Spaarraad bestreden, ofschoon hij voor stander van besparingen door de bevolking ■s. Ik ben het hartgrondig met hem eens. Die Spaarraad beteekent een nieuw staats orgaan met een aantal kantoren en een menige ambtenaren. Is het nog niet erg genoeg? Men zou den minister willen toe roepen: wat ge ook doet, dat niet! Probeer de menschen tot sparen en beleggen te ani- meeren door er goede voorwaarden voor te schoppen, maar geef hun dan ook het goede voorbeeld. Hetgeen wij noodig hebben om oct andere sfeer te bereiken want er-is fan nieuwg^sfeer noodig is een sluitende staatsbegrooting. Het voorbeeld, dat de Staat nu geeft, doet zeer velen leven in de gedachte, dat het er niet op aankomt. Het besef van de enorme begrootingstekorten doet hen bovendien denken, dat zij de hen kwellende belastingen in een bodemlooze Put storten, Er zijn twee maatregelen noodig om den financieelen toestand te verbeteren, name- hjk gezond, dus zuinig beheer door den S'aat èn besparing door de bevolking. Ac- C?or<*: 9m van Punt 2, waarvoor de om standigheden uiterst ongunstig zijn, nog zooveel mogelijk terecht te brengen moet eCTst punt 1 verwezenlijkt worden. De sterkste aandrang hiertoe wordt vereischt. R. P. De Nederlandsche regeering heeft aan Frankrijk 2000 ton tarwe geleend, welke met een «ustvaarder naar Duinkerken vervoerd, zal worden. RUITEN RINKELDEN WEER IN IJMU1DEN Zondagmiddag kort na half zes werden de inwoners van IJmuiden en Driehuis op geschrikt door een hevige explosie. Men zag een groote wolk opstijgen uit de duinen achter Westerveld en over een deel van IJmuiden, dat „onder den wind" van de explosie lag, stortte zich een ware „zand- regen'' uit. In de straten om den Zuidrand rinkelden de ruiten en vlogen de glasscher ven in het rond. Daar gaat weer een bunker de lucht zeiden de Zondagswandelaars. Inderdaad, er ging weer een bunker de Sucht in met een knal, zoo hevig, dat ze tot de ergste der vele, waarmee IJmuiden tij dens en na den oorlog geplaagd werd, ge rekend kan worden. Militairen, politie en de E.H.B.O.-colonne van het Roode Kruis spoedden zich de dui nen in. Ze vonden op de plaats waar eens een 20 a 30 m lange rij bunkers stond, één groote ruïne. Wat brokstukken van zwart gerookte muren waren van het hechte bouwwerk overgebleven. Natuurlijk stond men voor de vraag, wat de oorzaak van de ontploffing was geweest. De bunker ligt op het terrein van den heer Van. Hoorn te Bloemendaal, dat voor het publiek niet toegankelijk is. Maar er zwer ven desondanks steeds kinderen door de duinen en daarom vreesde men dan ook, dat zooals in vele andere gevallen kinderen in den bunker met de daar aanwezige mu nitie hadden geknoeid, waardoor het heele bouwwerk in de lucht was gevlogen. Er werd direct een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar dit heeft geen resultaat op geleverd. Wel vond men in de omgeving van de plaats des onheils groote brokstuk ken beton, tot zelfs op 500 m afstand van de plaats der ontploffing. Groote glasschade in IJmuiden. De bewoners van den Zuidelijken rand van IJmuiden, die bij de hevige ontploffing in Juli 1945, toen ook een bunker in de duinen in de lucht vloog, veel glasschade hadden, behooren ook nu weer tot de ge dupeerden. De grootste schade hadden de bewoners van de Burgemeester Rambonnet- laan tegenover „De Kikvorsch" en van de daarachter gelegen Alexander Bellstraat. In deze beide straten zijn minstens 30 groote spiegelruiten benevens vele kleine ruiten gebroken en sommige huizen hadden tevens schade aan de dakbedekking. Ook op het Edisonplein, de Edisonstraat en de Kenne merlaan sneuvelden vele ruiten. Een win kelier in verlichtingsartikelen in de Ken nemerlaan, die onlangs de noodruiten van zijn winkelpui door een groote spiegelruit had vervangen,' werd opnieuw het slacht offer. Verder is ook op Westerveld en in Drie huis een aantaj ruiten vernield. Ongerustheid in IJmuiden. Het spreekt vanzelf, dat deze ramp op nieuw veel ongerustheid in IJmuiden 'heeft veroorzaakt. De schade van de vernielde ruiten komt bovendien zeer ongelegen. Want al is de hevigste, koude geweken, toch is het verre van aangenaam in dezen tijd van het jaar achter een met karton afgeslo ten kozijn te moeten wonen en bovendien zijn de kapotte ruiten moeilijk te vervan gen. Tot laat in den avond waren de ge dupeerde bewoners in de weer om de scha de provisorisch te herstellen. Men vraagt zich af, of er nooit een eind aan deze plaag komt. Het wordt dan ook hoog tijd. dat dit gevaarlijke goedje eens wordt opgeruimd. Zoolang er munitie in de bunkers blijft, zoolang blijft het ontploffingsgevaar be staan, dat niet alleen dreigt door roekeloos heid van kinderen, maar ook door broei. Wij vernamen, dat de ontploffing zelfs in Amsterdam gehoord werd. I Het onderzoek naar de ontploffing is nog in vollen gang; militaire autoriteiten uit Haarlem nemen er aan deel. Er zijn echter vermoedelijk geen slachtoffers te betreuren. Men dacht aanvankelijk dat kinderen in de duinen met explosieven hadden gespeeld; in geen der omliggende gemeenten is aan de politie medegedeeld, dat kinderen vermist zijn. Oproep der politie De commissaris van .politie te Velsen vex-- zoek allen, die inlichtingen kunnen ver schaffen omtrent de ontploffing op Zondag j.l. in een bunker in het duinterrein achter het crematorium Westerveld, zich te ver voegen op het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost, afdeelïng recherche. Boycott van Nederlandsche schepen in Amerika verzocht De kapitein en 11 leden van de beman ning van het Anierikaansche vrachtschip „Martin Behrman" hebben een beroep ge daan op vier vakvereenigingen van haven arbeiders aan de Oostkust van de Ver- eenigde Staten om Nederlandsche schepen In Amerikaansche wateren te boycotten. Ook hebben zij de vakvereenigingen aan de Westkust om steun verzocht. Inmiddels is meer dan 1.000 ton van de lading van de Behrman te Batavia gelost. De Franscli-Bulgaarsche besprekingen afgebroken MBS. S r ^0'. ,'j* "V Frankrijk heeft de commercieele onder handelingen met Bulgarije, die in Parijs aan den gang waren, afgebroken. Deze Fransche stap is gedaan ingevolge de incidenten, welke in het begin van deze maand te Sofia plaats hadden. Leden van de Fransche legatie aldaar zouden name lijk een ruwe behandeling hebben onder- Vonden van Bulgaarsche landweersoldaten. De Fransche regeering zal verder de pers kaarten van Bulgaarsche journalisten niet meer vernieuwen. Joegoslavië vraagt Amerikaansch voedsel Naar functionarissen van de UNRRA laatst hebben verklaax-d. heeft een hongersnood van onvoorziene afmeting Joegoslavië getroffen. Indien Joegoslavië niet binnen dx-ie weken minimaal 100.000 ■ton gi-aan zal ontvangen, aldus de functio narissen, zal de hongersnood aan duizenden menschen het leven kosten. De UNRRA en jde Joegoslavische regeering wachten thans met spanning het antwoord af op een ver- izoek om 100.000 ton graan, dat zij een .week geleden via de Amerikaansche am bassade tot de V. S. hebben gericht. 1 De landen der Arabische liga erkennen republiek Indonesia A.F.P. meldt uit Batavia: Tijdens de audiëntie, welke hem Zatei-dag door pre sident Soekarno in aanwezigheid van den vice-president Hatta is toegestaan, heeft de consul-generaal van Egypte te Bombay, M. Abdoel Moenim, de volgende verkla ring afgelegd. „Ik heb de groote eer u de beste wen- schen over te brengen van zijne majesteit, koning Faroek van Egypte en u aan te kondigen, dat zijne majesteit door de Ara bische liga is uitgekozen om u op de hoogte te stellen van het besluit van de Arabische liga van 18 November j 1.. waarin den Ara- fa ischen staten aanbevolen wordt Indonesië als spuvereinen, onafhankelijken staat te erkennen op grond van de religieuse en vriendschappelijke banden, die de Arabi sche landen en Indonesië verbinden. De Arabische landen zullen zich geluk kig prijzen zoo spoedig mogelijk de for maliteiten te vervullen, welke den grond slag zullen geven aan de officieele en vriendschappelijke betrekkingen met In donesië. Dat Egypte. Syrië, Irak, de Libanon, Saoedie-Arabië, Transjordanië en Yemen de eersten zijn om de onafhankelijkheid van Indonesië te erkennen, zal een goede stap zijn op den weg, die naar bezegeling van deze erkenning door de naties der we- •eld voert". Het woord is aan....; Lichtenberg: De menschen denken over dc gebeurtenissen van het leven niet zoo verschillendals zij er over spreken. Met een daverenden slag, welke tot in Amsterdam le hooren. was, is Zondagmid dag even na halfzes in de duinen achter het crematorium te Driehuis-Westerveld een bunker met munitie in de lucht gevlogen. 1. Op de plaats, waar de bunker gestaan had, ontstond een krater van ongeveer tien meter diepte. - 2. Een op eenigen afstand staande bunker werd geheel ontzet. Haarlo overstroomd, de kentering is er echter reeds Reuter meldt: Nederlandsche troepen zijn 18 km opgerukt bij een aanval op de stad Modjokerto, ruim 60 km ten Zuiden van Soei-abaja. Dit bericht is afkomstig van welingelichte kringen te Batavia, Soetan Sjahrir, de In donesische premier, is er van op de hoogte gesteld, dat de reden voor deze actie is het mislukken van de pogingeix van het repu- blikeinsche leger om de Nederlandsche stel lingen te Modjokerto voor onderloopen te vrijwaren door het omleggen van de rivier de Porong. 'Eenigen tijd zijn onderhande lingen gevoerd over de inundaties. Een Nederlandsche militaix-e woordvoer- der bevestigde heden, dat de militaire operaties aan den gang waren, maar kon niet mededeelen of Modjokerto was bezet. Volgens berichten van Zaterdag j.l. had den ae Nederlandsche en Indonesische staf chefs overeenstemming bereikt over de re geling van hangende militaire problemen. Officieel wordt bekend gemaakt, dat Nederlandsche troepen te Soerabaja de ge ïnundeerde gebieden in de republikeinsche zóne hebben bezet. Vernomen wordt nog, dat deze militaire maatregel genomen is om de troepen in staat te stellen de dijken te herstellen. Vermiste Dakota gevonden Twee Nederlandsche slachtoffers De Dakota van de Air France, die sinds Vrijdag vermist werd, is Zaterdag door red dingsploegen gevonden in een ravijn van het bergmassief van Vercors nabij Gre noble. Van de drie-en-twintig inzittenden zijn thans tien lichamen geborgen, waarvan er vier geïdentificeerd zijn, onder andere het stoffelijk overschot van den acht-en-zeven- tigjarigen heer Salomonson uit Dordrecht. Volgens de passagierslijst bevond ook zijn vijf-en-zestigjarige echtgenoote zich in het toestel, Zaterdagmiddag is het, ondanks alle op timisme, in den Achterhoek toch gebeurd: even ten Noorden van het dorpje Haarlo, tusschen Borculo en Eibergen, is de dijk van den Berkel onder den druk van het water bezweken. Hoewel de toestand zich direct na de doorbraak ernstig liet aanzien Haarlo kwam zoo goed als geheel blank te staan en het plaatsje moest in allerijl geëvacueerd worden is door krachtig ingrijpen van Waterstaat en gerequireerde hulptroepen een „stop" in het metersbrccde gat gelegd, die het water voorloopig tegen houdt. Haarlo bood een troosteloozen aanblik: zoover het oog reikte staken sléchts huizen en boomen boven de watervlakte uit en hier en daar trokken groepjes bewoners met hun hebben en houden naar veiliger oorden. Ook een zijstroompje van den Berkel, de Bolksbeek, was bij de uitmonding verstopt door het ijs, zoodat het gevaar niet denk beeldig was, dat het buiten zijn oevers zou gaan treden. Bij Borculo heeft de bedding van den Berkel de groote was evenmin weten te verzwelgen en buiten het stadje stroomde het water naar de Leei-inkbeek. Ook Zuidelijker overstroomingen Meer naar het Zuiden, bij Dinxperlo is het eveneens tot een dijkbreuk gekomen, maar de overlast bepaalt zich tot Duitsch gebied, daar het water wordt afgevoerd naar den Ouden IJsel. De hoofdoorzaak van al dit ongerief in den Geldex-schen Achterhoek een, zij het minder ernstige, herhaling van den nood toestand van vei-leden jaar ligt in de vele ijsdammen, die de riviertjes nog steeds be vatten: steeds weer stuwen de brokken drijfijs over elkaar en hoewel met spring stof en ijsbrekers geprobeerd wordt, de obstakels uit den weg te ruimen, vormen ze zich eenige kilomeeters verderop vaak weer, zoodat het gevaar blijft dreigen, zoo lang het ijs niet definitief is afgevoerd. De bevolking van den Achterhoek verkeert in een doorloopende spanning en de wildste genachten doen de ronde, vooral daar het onmogelijk is. den toestand op Duitsch ge bied, waar vele der beken ontspringen, te con troleer-en. De zwakke plekken in de dijken worden thans met zandzakken, waarvan er 10.000 in den-Achterhoek zijn aangekomen, versterkt. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de heer S. Mans- holt, heeft in gezelschap van den commis saris dei- Koningin in Gelderland de situa tie bij Haarlo in oogenschouw genomen. I De berichten van hedenmorgen gaven echter weer hoop op een spoedig einde van den watersnood: bij Haarlo is het ijs los geschoten, maar onder Lochem had zich een nieuwe dam gevormd, zoodat de Ber kel hier buiten de dijken stroomde. De overstrooming was echter van korten duur, want de dam raakte ook hier weer los en hij werd snel afgevoerd. Het A.N.P. meldt, dat het gevaar voor het Berkel-gebied practisch geweken is. Ook in Oost-Noord-Brabant ondervindt men thans veel last van den hoogen wa- Communistische troepen bij Dairen geland? Volgens het Chineesche blad „Sjoempao", dat zich daai-faij beroept op een mededee- ling uit Chineesche militaire kringen, zijn ongeveer 4.000 door de Russen uitgeruste communistische troepen uit Korea, 9 Maart te Daix-en, havenstad in Mandsjoerije, go- land. Volgens het bericht hebben de troe pen stelling genomen bij Sjenho, ten Noor den van Dairen. (Reuter). Europeesche Federatie doel der M. R. P. „Mouvement Republicaïn Populaire" de partij der vooruitstrevende katholieken in Frankrijk, heeft op haar jaarlijksch con gres een programma voor de buitenland- sche politiek goedgekeurd, waarbij een „Europeesche federatie" wordt nagestreefd. De vertegenwoordiger der Tsjecho-Slo- waaksche katholieke volkspartij verklaar- de, dat zijn partij hier voor niet zou ijveren; de Italiaansche en de Zwit- sersche vertegenwoordigers legden reserve aan den dag. Het programma zegt ver der, dat de M.R P. de verklai'ingen van Truman inzake de buïtenlandsche politiek der V. S. toejuicht. De Fransche minister van Buïtenlandsche Zaken zal gesteund worden in zijn politiek. Er wordt algemeene ontwapening en in ternationale controle op de atoomenergie geëischt. Het vei'drag met Engeland wordt gaarne aanvaard, een soortgelijk verdrag met Tsjecho-Sloowakije acht de partij ge- wensclit en zij is tegenstandster van „bloc- vorming" in de intei-nationale politiek. De KNAC deelt mede, dat een gedeelte van. den Rijksweg den Haag—Amsterdam thans ge repareerd wordt, zoodat het stuk tusschen de Postbrug bij Sassenheim en de aftakking naar den provincialen weg naar die plaats voor alle verkeer is afgesloten. De wegen in den Achterhoek hebben zwaar van de vorst te lijden gehad. Verschillende bus diensten zijn dan ook reeds gestaakt of om gelegd. DUITSCHLANDS POLITIEKE STRUCTUUR terstand. Bij Vierlingsbeek staan alle bin nenwegen onder water en in Vortum-Mil- lum heeft de „Oeffeltsche Raam" een tien tal huizen blank gezet. De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken, genei-aal Marshall, heeft den Sovjet-minister van- Buiténlandsche Zaken, Molotof, meegedeeld, dat hij niet bereid is aan een conferentie inzake China te Moskou deel te nemen, ook niet indien de conferentie van officieuzen aard zou zijn. Wel stelde hij voor om uitei-lijk te gen begin April schriftelijk over China van gedachten te wisselen- De Chineesche re geering zou afschriften van de brieven moeten hebben, aldus Marshall in zijn nota aan Molotof. In een rapport aan het hoofdbestuur van de Kwo-Min Tang (Chineesche regee- ringspartij) heeft Wang Sji Tsjieh, de Chi neesche, minister van Buitenlandsche Za ken, bekend gemaakt, dat China het voor stel der V. S. om tusschen China, de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie voor 25 jaar een verdrag te sluiten inzake controle op Japan in principe heeft aangenomen. Aan den anderen kant legde de minister er den nadruk op. dat China de UNO zal blijven steunen en het eens is met de mogendhe den, die het vetoi-echt der groote vijf wil len beperken zonder evenwel het handvest der UNO te amendeei-en. Vei-der verklaar de de minister nog, dat China in de toer komst zijn traditioneele politiek-van vriendschap met de V. S. zal voortzetten. Op de bijeenkomst van de vier ministers te Moskou van Zaterdag kwam voor het eerst Duitschland's territoriale reorganisa tie ter sprake, waarbij van Russische zijde geprotesteerd werd tegen grenswijzigingen buiten den Geallieerden Bestuursraad om. Deze verklaring werd door Visjinski, plaats vervangend minister van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-Unie, namens Molotof voorgelezen. Visjinski's protest strekte zich eveneens uit tot het rapport van den Ge allieerden Bestuursraad over Duitsehland, waarin, naar hij zeide,een tendens naar fede ratie te merken viel, wat een voorbarigheid beleekende, daar over Duitschland's poli tieke structuur nog niets is besloten. De Sovjets eischten daarom nauwkeurige in structies aan den Bestuursraad, waarin er op wordt gewezen dat alleen de groote Vier beslissingen over territoriale wijzigingen kunnen nemen, en dan nog alleen bij een stemmigheid. Bevin, Marshall en Bida-ult verklaarden zich na eenige discussie accoord met de zienswijze der Russen, dat het geheele pro bleem van Duitschland's structuur eerst diende besproken te worden, alvorens be slissingen werden genomen op afzonderlijke punten. Bij de discussie over het pi-obleem der in Duitsehland vei-blijvende verplaatste personen las Visjinski eveneens een ver klaring van Molotof voor, waarin werd ge zegd, dat er in de Westelijke zones 827.000 verplaaaste personen zijn, van wie 221.000 Pijpleiding opgeblazen Uit Jeruzalem wordt officieel medege deeld, dat Joodsch0 terroristen de pijplei ding van de „Iraq Petroleum Cy." nabij Haifa hebben opgeblazen. De Geldersclie Achterhoek heeft een span nend weekeinde beleefd: overal dreigde gevaar en bijna alle rivieren en riviertjes stegen onheilspellend snel. De Berkeldijk bij Haarlo bezweek over een lengte van vele meters. De foto toont welk een gat er ontstond. Hierdoor gutste het water over de landerijen, zoodat Haarlo in weinig uren blank kwam te staan. Sovjet-Russische onderdanen, 236.000 Po len, 24.000 Joegoslaven env 7000 Tsjechen. In de Sovjet-zóne van Duitsehland noch in de Sovjet-Unie bevinden zich geallieerde verplaatste personen. De Sovjet-regeering trekt zich het lot aan van de Sovjet-bur gers, die, buiten eigen schuld, buiten de Sovjet-Unie worden gehouden; velen van hen zijn in de Westelijke zones in kampen ondergebracht, waar zij bloot staan aan .vijandige" invloeden. Visjinsky stelde voor, dat de volgende instructies door den i-aad van ministers aan den Bestuursraad te Bei-lijn gegeven zou den worden: Den vertegenwoordigers van geallieerde landen, die kampen van verplaatste perso nen willen bezoeken, vrijen toegang te ver zekeren, inzage van lijsten en volledige faciliteiten om met de bewoners van het kamp te praten; alle propaganda en agita tie, vijandig aan de geallieerden, uit te bannen alsmede alle maatregelen, welke den terugkeer van verplaatste personen zouden kunnen hinderen; onmiddellijk alle organisaties in de Westelijke zönes, strijdig met de belangen van eenige geallieerde mogendheid, te ontbinden; aanwerving van verplaatste personen voor paramilitaire oi-ganisaties in de Westelijke zones te ver bieden en personen, die reeds in dergelijke organisaties zijn, daaruit te verwijderen; de kampen bij voorkeur te doen beheeren door landslieden van de bewoners; oorlogs misdadigers uit te leveren aan de belang hebbende landen; een viermogendheden- commissie in te stellen ter onderzoek naar de toestanden in de kampen in de drie Wes telijke zones en om zich te vergewissen van de wenschen over repatrieering. Marshall beperkte zich ertoe te verkla ren, dat hij zijn hoop stelde op de U.N.O.- afdeeling voor vluchtelingen. Hij achtte het prematuur, thans beslissingen te nemen, aangezien die het werk dezer organisatie zouden belemmeren. De beraadslagingen zullen heden worden voortgezet. Onderzoek commissie loopt vast op Albaneesche mijnen De door den Veiligheidsraad benoemde commissie van onderzoek inzake de Brit- sche aanklacht tegen Albanië in verband met 't leggen van mijnen in het kanaal van Korfoé, is na 10 bijeenkomsten niet tot een sintsom kunnen komen. Het Poolsche lid van de commissie, welke voorts uit een Australischen en Colum- biaanschen afgevaardigde bestaat, vex*- klaarde geen bewijs aanwezig te achten, dat er op 13 November, toen het kanaal Nog meer sollicitanten voor steun der V.S. Gezaghebbende kringen van het Ameri kaansche Congres voorspellen, dat nog minstens vijf andere landen om steun zul len verzoeken in het kader van het pro gramma ter voorkoming van de versprei ding van het communisme, dat door pre sident Truman Woensdag in zijn boodschap aan het Congres werd bekend gemaakt. Volgens deze kringen zouden Perzië, Syrië, de Libanon. Hongarije en Palestina waar schijnlijk om credieten of geldleeningen verzoeken. De maximale kosten van bovengenoemd program zouden, naar ge schat wordt, ruim 1 milliard dollar kun nen bedragen. Dezelfde kringen voorspellen, dat de goedkeuring vhn het Congx*es .inzake de hulpverleening aan Griekenland en Turkije later dan 31 Maart den voorgestelden datum zal worden verleend. Men verwacht, dat de repuiblikeineh vragen zullen stellen over de plannen voorj werd geveegd, een mijnenveld aanwezig landen als Polen, Duitsehland, Korea en Mandsjoerije. Te Hoofddorp is een duivensportvereeniging opgericht, die den naam draagt van ..De Meer bode". Het bestuur bestaat uit de heeren C. Frijters, voorzitter, J. Vos, penningmeester en G. v. Huizen, waarnemend secretaris. Raadhuis laan 31, Hoofddorp. was. Hij zeide, dat er slechts een Britsche verklaring bestaat, welke' als bewijs on aanvaardbaar is, daar Engeland bij het ge schil betrokken is. Wel gaf hij toe, dat de mijnen, die op 13 November zijn geveegd, slechts minder dan twee maanden in het water hebben kunnen liggen. In antwoord op aan hem gestelde vragen, ontkende de Britsche ver tegenwoordiger in den Veiligheidsra"ad, Si? Alexander Cadogan, dat de Britsche torpe dojagers, die 22 October in het kanaal van Korfoe op mijnen waren geloopen, in slag formatie hadden gevaren, zooals door Al banië was beweerd. Naar verwacht wordt, zal de Veilig heidsraad Woensdag a.s. het debat over de kwestie heropenen. MINDER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te F "Mlt, geldig van Maan dagavond to xsdagavond: Geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatselijk regen. Afnemende doch later weer toenemende wind, overwegend tusschen Zuid en Oost. In den nacht ;ets kouder, m wn overdag zelfde t matuur als vandaag. 18 Maart: 6.50 uur. onder 18.48 uur Zon op Maan op 5.47 uur, onder 1.38 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1