IJmuider Courant Duifschers jn Frankrijk Minister Bidault geeft in Moskou Fransche meening uitvoerig weer C.V.P. en socialisten zijn het eens Het „werkelijke Linggadjati" bindt alleen de Nederlanders „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar", zegt Bosman Verkeersbegrooting aan de orde Nog een „laag pitje" in Maart Weerbericht gle Jaargang No. 18387 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 19 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rp E Moskou heeft de Fransche minister 1 van Buitenlandsche Zaken Georges Eidault de merkwaardige mededeeling ge daan dat Frankrijk bereid is een deel van het Duitsche bevolkingsoverschot over te riemen. Hij heeft erbij gezegd dat de aan vaarding van Duitsche immigranten „een historisch besluit" voor Frankrijk is, gezien zijn ervaringen met zijn Oostelijke nabu ren Bevin en Marshall waren dan ook onder den indruk. De Amerikaan zei, dat Bidault was doorgedrongen tot het hart van het Duitsche vraagstuk. Bidault heeft een vrij uitvoerige toelich ting bij zijn plan gegeven. Zijn hoofdpunt is dat de Duitsche bevolking te dicht en de Fransche te dun gezaaid is. Dat er teveel Duitschers in Duitschland zijn beschouwt hij als een van de grootste problemen voor den vrede en dat vond zijn vermaarde voorganger Georges Clemenceau na den eersten "wereldoorlog ook. Maar die be paalde er zich toe, te zeggen dat er twintig - jijioen Duitschers teveel waren en toonde «een neiging, er een deel van in Frankrijk op te nemen. Integendeel. Bidault is een andere man in een anderen tijd. Zijn partij, de groote M.R.P-, heeft zich trouwens juist voor Europeesehe Federale Unie uitgespro ken. In zekeren zin schijnt zijn voorstel in Moskou, ofschoon dat niet van de M.R.P. «naar van de geheele Fransche regeering afkomstig moet zijn, zich daarbij aan te gluiten. Hij hoopt dat ook andere landen Duitsche immigranten zullen toelaten. Het Is de" vraag of daar groote animo voor aan den dag zal treden. Maar dit wordt een tijd van groote verandering. Frankrijk bezit feitelijk reeds een vrij belangrijke Duitsche minderheid. Het is onderbevolkt, heeft gebrek aan arbeids krachten en daarom heeft het de Duitsche krijgsgevangenen, die het van Amerika „in bruikleen" had, zoolang mogelijk vastge houden en hen aan het werk gezet. In Frankrijk werken een half millioen Duit schers: het grootste aantal dat in eenig ge allieerd land is achtergebleven. Door een pas gesloten overeenkomst met Amerika zullen zij spoedig in contingenten van 20.000 per maand worden gerepatrieerd. De Engelschen hebben er nog ongeveer 400.000, maar ook zij zijn bezig hen in groote maandelijksche contingenten te repa- trieeren, zoodat aan het einde van dit jaar de helft al naar huis zal zijn. Amerika telt niet veel Duitsche krijgsgevangenen meer. .Men kan verschillende beschouwingen houden over dit Fransche plan tot opne ming van een deel der Duitsche bevolking. Men kan het zien als een belangrijke en ge durfde constructieve bijdrage tot het herstel van Europa, als een slim beraamde poging om Duitschland krachteloos te maken of als een roekelooze daad, waarbij Hitler's zoo sterk gestimuleerde bevolkingsaanwas ten slotte toch tot Duitsche doordringing in an dere landen zou leiden. Deze laatste, zwart- gafligstè stelling is het gemakkelijkst en het oppervlakkigst te verdedigen, zooals dat met zwartgallige opvattingen het geval pleegt te zijn. Maar er veel tegen aan te voeren. De Fransehen zijn tot niets minder geneigd dan tot roekeloos beleid jegens de Duitschers, nadat zij een reeks Duitsche militaire invasies hebben ondervonden. Ook zou deze penetratie, deze doordringing in Frankrijk niet op Duitsch initiatief, maar onder Fransch toezicht geschieden, hetgeen een hemelsbreed verschil maakt. Daarbij moet zich de volle scherp-verstandelijlce berekening doen gelden, die den Franschen aard kenmerkt en die ongetwijfeld al ruim- schools aan de indiening van het voorstel- Bidault is voorafgegaan. Bij voorbaat kan men bijvoorbeeld aannemen, dat van be langrijke Duitsche concentraties in Frank rijk geen sprake zou zijn: men zou dit be volkingsoverschot zorgvuldig over het land verdeelen. Wel moet het op den duur. door vermenging met de Fransche bevolking, belangrijken invloed op de innerlijke struc tuur, dus ook op de geaardheid van het Fransche volk doen gelden. Opgemerkt dient te worden, dat zulke vermenging al eerder in Frankrijk heeft plaats gegrepen door import van groote groepen vreemde lingen, vooral Polen, Italianen en Belgen. De Fransche bevolking is wellicht reeds de meest gemengde ter wereld. Invoer van een belangrijk Duitsch bevolkingsoverschot doet daarbij denken aan dén sinds eeuwen in Zwitserland bestaanden toestand, waar een van oorsprong Duitsch bevolkingsdeel met een naar oorsprong Fransch (plus een kleiner Italiaansch) het Zwitsersche volk vormt, zelfs met behoud van zijn oor spronkelijke talen. In Zwitserland heeft dit een sterk geheel gevormd, al is het dan op andere wijze opgetrokken dan het nu in Frankrijk geschieden zou. Van een belangrijke constructieve bij drage tot het herstel van Europa kan bij Bidault's plan zeker gesproken wórden en van een nauwkeurige berekening, om de herrijzing van Duitschlands militaire "kracht te voorkomen, zonder twijfel ook. Op het eerste bericht is van Duitsche socialisti sche zijde instemming met het denkbeeld betuigd, maar van Duitsche conservatieve zijde het tegendeel. Want daar zei men dadelijk: dus moeten wij ons tevreden stel len met onze besnoeiing in het Oosten, met de Oder-Neisse-grens. Men wil ons aanpas- sen aan een verkleind grondgebied. Dat kunnen wij nooit aanvaarden. En een ander protest gold de overweging, dat Frankrijk de jonge menschen, de goede arbeids krachten uit Duitschland zou weghalen. Daar is zeker veel van waar en het heeft tot dusver gegolden voor het groote contin gent. krijgsgevangenen, dat in Frankrijk werkt. Maar anderzijds kan een plan als dit alleen uitgevoerd worden met den steun der groote geallieerden, die zich welbewust zijn dat Duitschland moet kunnen bestaan, hetgeen de Franschen trouwens evenmin kunnen ontkennen. Hier denkt men vanzelf weer aan de toekomstige mogelijkheid van Europeesehe Federatie. Beyin en Marshall hebben in eerste in stantie hun respect voor Bidault's denk beeld betuigd. Molotof heeft gezwegen, welke houding zullen de Russen aannemen? Het kost voorshands moeite zich instem ming van die zijde voor te stellen, maar men weet niet welke andere factoren zich m het Moskou'sche schaakspel kunnen doen gelden. Een jaar geleden sprak Winston Chur chill over Fransch-Duitsche toenadering als grondslag voor een herstel, van Europa. Het leek velen een allerdwaaste veronderstel ling. Ook uit Parijs kwamen luide protesten. Nu stelt de Fransche regeering voor, een Duitsch bevolkingsoverschot op te nemen en daarmee een Duitsche infusie, met al de blijvende gevolgen van dien. te aanvaarden. Wy leven snel. R, P. Molotof herinnerf aan Jalfa Tijdens de fitting der vier ministers in Moskou van gisteren heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Bidault een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het Fransche standpunt, ten aanzien van Duitschlands economie. De uitvoer van steenkool uit Duitschland naar geallieerde landen achtte Bidault „een essentieele clausule" van liet komende vredesverdrag. De beperking der Duitsche staalproductie achtte Bidault eveneens primair. De vaststelling der Duitsche grenzen moet plaats hebben voor de vorming: van een economische eenheid. Een levendige woordenwisseling ont stond, toen Molotof na de Fransche ver klaring een geheim protocol van de over eenkomst van Jalta, in Februari 1945 ge sloten, openbaar maakte, dat bepalingen over de Duitsche herstelbetalingen bleek te bevatten. Dit protocol bepaalt o.a. dat Duitschland betalingen uit de loopende productie moet verrichten en dat de basis voor besprekingen der herstelbetalings commissie een voorstel der Sovjet-Unie moet zijn, waarin wordt bepaald dat de herstelbetalingen 20 milliard dollar moe ten bedragen, waarvan de helft voor de Sovjet-Unie is. Marshall maakte het duidelijk, dat de Jalta-overeenkomst betreffende herstelbe talingen vervangen was door die van Pots dam en zeide: „Wij zullen Molotof niet vol gen bij zijn terugtocht van Potsdam naar Jalta." Veiligheidsgrens voor Duitsche industrie „De Fransche regeering", aldus Bidault, „is de meening toegedaan, dat de Duitsche staalproductie in de eerste plaats moet worden beperkt. De Duitsche staalcapaci- teit moet niet hooger gaan dan het in Maart van het vorige jaar door den bestuursraad vastgestelde cijfer, Een strikte beperking van het verbruik van steenkool en cle pro ductie van staal in Duitschland, zou ons1 in staat stellen minder streng te oordeelen over de door Duitschland te behouden in dustrieën. Indien het mogelijk ware inzake deze twee fundamenteele punten tot een bevredigende overeankomst te geraken, zouden wij de controle over Duitschland minder streng kunnen maken en den Duit- schen levensstandaard kunnen opvoeren. Nadat de verwijdering van Duitsche fabrie ken en installatiés in het kader van her stelbetalingen heeft plaats gehad, zou Duitschland zich vrijelijk binnen de vastge stelde grenzen voor de steenkool- en staal industrie, kunnen wijden aan de productie van goederen, die niet aan beperking on derhevig zijn." Over de economische eenheid van Duitsch land zeide Bidault o.m.: „De Fransche re geering is van oordeel, dat de economische eenheid tot stand kan worden gebracht volgens de richtlijnen voor een voorloopige organisatie voor Duitschland, zooals deze in het Fransche memorandum van 17 Januari j.l. zijn vervat." Twee-partijenregeering in België Paul Henri Spaak heeft medegedeeld, dat de socialisten er in toegestemd hebben, samen te werken met de Christelijke Volkspartij. Deze overeenstemming tusschen de twee machtigste partijen van België beteekent in feite, dat een twee-partiienregeering gevormd zal worden, temeer daar de na tionale raad van de Liberale partij zich tegen deelneming aan de regeering heeft gekant. Spaak zeide, dat het programma de vol gende punten inhoudt: Het zoeken naar een oplossing van de koningskwestie en het verleenen van stemrecht aan vrouwen aan het eind van dit jaar of in het begin van het volgend jaar. Wat het begrootingstekort betreft, zeide Spaak, dat het deficit van negen, tien of twaalf milliard francs niet catastrofaal genoemd kan worden. De nieuwe regeering zal trachten, dit tekort tot de helft teurg te brengen. Inmiddels zijn in het kolenbekken van Charleroi stakingen begonnen, die als pro test schijnen te zijn bedoeld tegen de nieuwe regeering. De mijnwerkers zouden de vorming van een geheel linksche regeering wenschen. Minister Spaak heeft gisteravond \*er- klaard, dat de verdeeling der portefeuil les tot stand gekomen is, doch dat nog geen overeenkomst werd bereikt inzake benoemingen. Er zullen zeventien of acht tien ministers in het nieuwe kabinet zit ting hebben, waarvan acht C.V.P.'ers, I zeven of acht Socialisten en één of twee technici. Minister Spaak zal den Prins regent zoo spoedig mogelijk de lijst der ministers voorleggen. Bidault gaf nogmaals het standpunt der Fransche regeering, dat Duitschland lan gen tijd na de totstandkoming van het vredesverdrag onder toezicht gesteld moest blijven. Over de herstelbetalingen zeide Bidault het volgende: „De Fransche regeering heeft niet a priori hel voorstel tot het verrichten dezer herstelbetalingen uit de loopende productie verworpen. De kwestie vereischt evenwel een speciale studie. Ik vrees, dat de door de Britsche, Amerikaansche en Russische afgevaardigden gedan« voorstel len betreffende de Duitsche industrieele capaciteit, deze zoodanige afmetingen geven dat zij een gevaar voor de toekomst betee kent. De Fransche regeering kan zich niet vereenigen met een wijziging van het plan van Maart 1946 betreffende het industrieele peil voor Duitschland indien niet de ver zekering gegeven wordt, dat regelingen worden getroffen voor de behoeften van Europeesehe landen, die steenkool uit Duitschland invoeren." China geeft doortocht voor Sovjet-oorlogsmateriaal China zal aan de Sovjet-Unie het ver voer van oorlogsmateriaal door Mandsjoe- vije naar Port-Arthur toestaan, verklaarde de Chineesche minister van Buitenland sche Zaken Wang Sieh Tsjieh gisteren morgen voor de centrale bestuurscommis sie van de Kuomintang. Dit materiaal zal per trein onder bewa king van de Chineesche politie vervoerd worden. De minister verklaarde voorts, dat China wel aan dit verzoek van de Sovjet- Unie moest voldoen, omdat Port-Arthur volgens het verdrag van 1945 een Rus- sisch-Chineesche marine-basis zal worden. Levenslang voor moord De uitspraak van de Haagsche Arrondis sementsrechtbank in de geruchtmakende moordzaak te 's-Gravenhage, waarbij de oud-Indisch militair J. Sackman in Janu ari van het vorig jaar op afschuwelijke wijze om het leven werd gebracht, en de daders zich meester maakten van de pen sioengelden ad f 132, luidt: de hoofddader H. G. O. levenslange gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch. De medeplichtigen kregen straffen, varieerend van 7 tot 1 jaar opsluiting. In de plaats van den onlangs gestorven Champétler de Ribes (M. R. P.) is de candidaat yan de ..Rassemblement des Gauches", Gaston Moitnerville. met 141 stemmen tot president van den raad der Fransche republiek gekozen. Pe communistische candidaat, Martel, kreeg 131 stemmen. Vijf rantsoenen tabak voor twee weken Voor de komende veertien dagen (van 23 Maart tot en met 5 April) worden morgen twee bonnen van de tabakskaart bekend gemaakt, welke respectievelijk recht geven op drie en twee rantsoenen labaksartikelen. Het woord is aan. Zelfs in de oogen ran den on rechtvaardige is de onrecht vaardige iets verschrikkelijks. Indonesische delegatie houdt vast aan de uitspraken van het K.Ni.P., doch eerbiedigt het Nederlandsche standpunt Een scheepje in de haven landt Een visscher uit Katwijk, wien de jacht op eebanket naar zijn zin niet voldoende opbracht, probeerde op illegale wijze zijn portemonnaie te spekken. Hij voer daartoe Vrijdag met een zeiljachtje, belaan met fiets- en autobanden, sigarettenvloei, garen, elastiek en andere in Nederland schaarsche goederen uit Engeland, met de bedoeling zijn vrachtje nïiar Amsterdam te brengen. Hij rekende echter niet op een hevigen storm, zooals die van Zondag op Maandag, tijdens welke het huikje danig in nood werd gebracht. Uitgeput van het harde werken gooide de visscherman tenslotte het anker uit en sliep den slaap des onrechtvaardigen. Een Urkerbotter pikte het dobberende jachtje oi) en bracht het naar IJmuiden, waar de douane een kijkje kwam nemen in de vol gestouwde roef. Het eind van het liedje was, dat de avontuurlijke „Katteker" zijn handelswaar naar het Douanekantoor verhuizen. - Onze fotograaf verraste het smokkelscheepje in de IJmuider Sluis, waar het met zijn „opbrenger" ligt te wachten op nadere instructies. Inmiddels is het onderzoek in vollen gang. Vermiste Dakota gevonden Inzittenden zouden ongedeerd zijn Naar het Fransche persbureau Agence France Presse verneemt, heeft het sedert eenige dagen vermiste Dakota-vliegtuig van den dienst Batavia-Bandoeng, een lan ding gemaakt op het republikeinsehe vlieg veld Kalidjati nabij Poerwakarta. De 24 passagiers en de twee leden der béman- ning zouden zich in welstand en veiligheid bevinden en onder, het toezicht van de republikeinsehe autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig zou door de republikeinen in beslag zijn genomen. Ancta verneemt van onofficieele. welin gelichte zijde, dat Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de Commissie-Generaal te kennen heeft gegeven, dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basis overeenkomst zich gebonden *cht aan d< uitspraken van de vergadering van het K.Ni.P. te .Malang, doch heeft kennis ge nomen van hetgeen met betrekking tot de basis-overeenkomst geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van deCommissie-Gcneraal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de overeenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepa lende beteekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt- Het antwoord van den voorzitter van de Indonesische delegatie, deti heer Sjahrir, i.s vertrouwelijk ter kennisneming ter griffie van beide Kamers der Staten Ge neraal neergelegd. In aansluiting op deze mededeeling wordt bevestigd, dat de Ne derlandsche regeering de Commissie-Ge neraal tot onderteekening van de over eenkomst van Linggadjati heeft gemach tigd, daar is komen vast te staan, dat zij door deze onderteekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeeringsverklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbin den. De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een.eigen interpretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nederland sche interpretatie* binden. Wel aanvaardt zij, dat de Nederlandsche regeering zich harerzijds alleen hierdoor gebonden acht. Sjahrir is reeds in kennis gesteld van het besluit van de Nederlandsche regee ring om de Commissie-Generaal te mach tigen tot onderteekening van de overeen komst van Linggadjati. Gisteren zou hij deze aangelegenheid te Djogja bespreken met ir. Soekarno en andere leden van de Indonesische delegatie bij de onderhande lingen. Binnen eenige dagen wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische antwoord te Batavia terug verwacht. Twee diklce rookwolken boven het Haarlemsche Zuidex Buiten Spaarne markeer den den strijd, die daar Maandag door den ijsbreker „Clasina-Maria" werd geleverd, om een aantal in het ijs beklemde schepen uit hun isolement te bevrijden. Met vele succesrijke aanloopjes werd tenslotte het Z.B. Spaarne tot de Buitenrustbrug open gebroken. -r- In Ter Aar was Dinsdagmorgen vroeg bekend, dat Jan van den Hoorn tot win naar van den Elfstedentocht was uitge roepen. Hij had het ook gehoord, maar kon het zich nog niet goed realiseeren. De winnaar wist wel, dat er wat aan de hand was, want hij heeft een aantal vragen moeten beantwoorden, maar dat het be stuur hem den eersten prijs zou toekennen, was een verrassing. Of er iets gebeurd is tijdens den tocht, dat niet door den beugel kon, wist Van den Hoorn niet, want hij zeide te veel op zich zelf gelet te hebben. Van anderen had hij wel gehoord, dat er dingen gebeurd zijn, die hij niet gedaan heeft. De meening van Bosman. „Voor mijn gevoel blijf ik winnaar" ver klaarde Jan Bosman uit Breukelen, toen hem zijn meening gevraagd werd over den definitieven uitslag. „Ik heb de voldoening dat ik als eerste den wedstrijd heb ge ëindigd. Naar mijn vaste overtuiging ben ik met opzet beschuldigd van opleggen met Schippers. Een Fries heeft een klacht over ons ingediend. Mogelijk was het zijn bedoeling mee te werken, dat de Fries Nauta, die als derde aankwam, winnaar werd". Bosman vond het vreemd, dat hij wel een elfstedentocht-kruisje zal ontvangen. Hij hoopte, dat een nieuw onderzoek inge steld zal worden. Getuigen bevestigen de overtreding. Van de zijde van het bestuur der ver- eeniginig „De Friesche Elfsteden" verne men wij nog, dat de overtredingen van Bosman en Schippers door getuigen zijn bevestigd weshalve beiden, hoewel zij ont kend hebben de overtredingen te hebben begaan, niet in de prijzen konden vallen. De derde aankomende, Nauta, werd door het bestuur* eveneens uitgesloten, maar deze Friesche rijder heeft zijn fout toege geven. Prins Pliilip van Griekenland is thans Engelschman In de „London Gazette" van gister avond is de naturalisatie van Prins Philip van Griekenland en Denemarken als Britsch staatsburger, onder den naam Philip Mountbatten aangekondigd. De vorm waarin de aankondiging is vervat, duidt aan, dat in het onderhavige geval de normale naturalisatieprocedure is gevolgd, waarbij buitenlanders, die de Britsche na tionaliteit aannemen, afstand doen van alle titels, welke zij mochten hebben. Volgens geruchten, welke inmiddels zijn tegengesproken, zou Prins Philip voorne mens zijn met de Engelsohe kroonprinses, Elizabeth in het huwelijk te treden. Een nieuwe uitweg voor Franco Een subcommissie van vier Spaansche ministers heeft een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchie zou worden onder toezicht van een rijksraad, waarvan Franco president zou zijn, zoo wordt uit welingelichte Spaansche krin gen, die het huidige regime gunstig ge zind zijn, vernomen. Volgens deze berichten zal dit voorstel door het Spaansche kabinet in overweging worden genomen. Jan van den Hoorn is een eenvoudige tuinderszoon in Ter Aar, die nog weinig groote wedstrijden achter den rug heeft. Een week vóór de Elfstedentocht gehouden is, nam hij deel aan een wedstrijd over 120 km bij Loosdrecht en werd hij derde. Een week na den strijd in Friesland reed hij mee om het kampioenschap van Zuid holland en bezette daar de tweede plaats. Hij is nog jong en mogelijk zal men in de toekomst veel van hem hooren. Het Japansche „recht op expansie" verdedigd De inleiding tot het tweede deel der verdediging in het proces tegen de Japan sche oorlogsmisdadigers te Tokio werd een verdediging van de Japansche activi teit in Mandsjoerije en een pleidooi voor het Japansche recht op expansie. De verdediging ontkent het bestaan van een veroveringsplan en betoogt, dat de incidenten in Mandsjoerije gewone politie- operaties waren, met het doel talrijke Ja pansche onderdanen tegen aanvallen van bandieten te bescheuren. Verder wordt betoogd, dat het regime onder president schap van keizer Poe Ji door de Mantsjoes zelf was ingesteld en in werkelijkheid niet afhankelijk van Japan. Tevens wordt er aan herinnerd, dat Mandsjoerije door een aantal staten, waaronder zelfs de Sovjet- Unie, die een verdrag met dezen staat sloot, werd erkend. Nog geen Zuidvruchten De aanwijzing van een bon voor 100 gram Zuidvruchten voor de houders van een B-, C- of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk was aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Of Sjahrir nog steeds bereid is de over eenkomst te onderteekenen op de voor waarden, welke hij de vorige week aan de Commissie-Generaal heeft bekend ge maakt, hangt af van de Indonesische reactie op de actie van de Nederlandsche troepen bij Modjokerto aldus Graham Jenkins, de bijzondere correspondent van Reuter. Indonesische instemming De Indonesische delegatie heeft aan de Commissie-Generaal het volgende tele gram gezonden: „De Indonesische delegatie is verheugd kennis te hebben genomen van het feit, dat de Nederlandsche regeering de Commissie-Generaal gemachtigd heeft de ontwerp-overeenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart". Sjahrir heeft zich thans naar Modjokerto begeven teneinde bepaalde zaken te rege len in verband met de militaire actie. Aneta verneemt, dat dr. Koets heden middag naar Soerabaja is vertrokken om zich met de autoriteiten daar in verbin ding te stellen. Eerste Kamer Prof. Anema opende de vergadering van de Eerste Kamer met.enkele van veel waar deering getuigende woorden ter nagedach tenis van het lid jhr. mr. Van Asch van Wijk, bij welke minister Vos zich aansloot. Daarna kwam de Verkeersbegrooting aan de orde. Ten aanzien van hét wegvervoer merkte de heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) op dat het eerste deel van het concentratie proces zich met gesloten deuren heeft af gespeeld en dat de wijze van concentratie niet conform de wet was. De spoorwegen hebben een algemeene vergunning voor wegvervoer, doch spreker achtte het juis ter, indien elk geval op zichzelf beantwoord zou worden. De heer Kraayvanger (K.V.P.) merkte op dat er groote behoefte bestaat aan het weer in werking treden van de Wet Autovervoer Personen. Hij vreesde dat de concentratie in den bezettingstijd zeer willekeurig tot stand is gekomen en drong er op aan dat over de verdeeling van het vervoer geen beslissing buiten de volks vertegenwoordiging om wordt genomen. Hij wilde meer voortvarendheid betracht zien ten aanzien van den aanleg van een vlieg veld tusschen Den Haag en Rotterdam. De heer Van Santen (C.P.N.) wilde spoor wegen, scheepvaart en luchtvaart nationa- liseeren. Hij bracht hulde aan de directie van de spoorwegen en aan de spoormannen en wenschte dat de E.V.C. zou worden toe gelaten tot den personeelraad der N.S. Voorts vroeg hij verbetering der dienst- en rusttijden en verbetering der lagere loon- ldassen. „Het Westen wordt bevoordeeld door de spoorwegen", constateerde de heer Van Velthoven (K.V.P.) „Ook in het Noorden, Zuiden en Oosten wil men wel eens in be hoorlijke treinen rijden". Brabant is ook naar zijn meening achtergesteld bij de ver deeling der auto's. Nadat nog enkele andere sprekers hun wenschen hadden kenbaar gemaakt, sprak minister Vos zijn voldoening uit over het geen in den afgeloopen winter is gepres teerd op vervoersgebied. Voor het vliegveld tusschen Den Haag en Rotterdam is nog geen oplossing gevonden. Wegens de ge steldheid van den grond zou de aanleg tien tallen millioenen guldens kosten. Hierna werd de vergadering verdaagd. Zuinigheid met gas en stroom blijft geboden De kolenvoorziening van de gas- en electriciteitsbedrijven blijft nog steeds zorgelijk. Het is dan ook noodzakelijk ge bleken de korting van 20% op het gebruik van gas en electriciteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog gedurende Maart te handhaven. Van offieieele zijde wordt het publiek nogmaals met klem verzocht de uiterste zuinigheid te betrachten. In voorkomende gevaUen zal het noodzakelijk blijven met de noodige kracht op te treden tegen overschrijding van de vastgestelde rant soenen, die dus slechts 4/5 bedragen van de oorspronkelijk vastgestelde. Gedurende Januari bijvoorbeeld moesten in ons land rond 4000 verbruikers van electriciteit en rond 5000 verbruikers van gas worden af gesneden. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele regenbuien Matige wind tusschen Zuid en West. Iets minder zacht. 20 Maart: Zon op 6.45 uur, onder 18.51 uur Maan op 6.35 uur, onder 16.05 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1