Haarlemsch begrootingstekort 1947 geraamd op f4.250.000 in ïïrtS B-.™w- TOlf'de Wetenschap helpt in den strijd tegen de vee-ziekten Kris-kras door de sportwereld Uitvoer van landbouwproducten naar Engeland De snuifdoos van den Keizer WOENSDAG 19 MAART 1947 ÏJMUIDER COURANT Vergeleken met 1946 is het f 1.350.000 lager np Haarlemsche ontwerp-gemeente- m, voor 1947 zal kort na de beSde week verschijnen. In het college volgend en werd zi)- dezer dagen, nog f'loidin® van burgemeester Reinalda, °n(ie i .u Vort na de ooenbaarmaking n~R en W. werd zij dezer dagen, nog fjPidin<* van burgemeester Reinalda 0 fisteld Kort na de openbaarmaking de begrooting in de afdeelingen van Tiraad besproken. Na de vaststelling i,«t afdeelingsverslag en de memorie Lhare behandeling m den raad, die verwacht kan worden in de tweede helft eindcijfer der begrooting is ruim f20 000.000,-, met een tekort van onge- or ƒ4 250.000,—De juiste cijfers zijn «niat vastgesteld, want in de laatste hel college van B. en W. zijn SS besluiten genomen die in het ont- "erp verwerkt moeten worden. Het tekort over ]946 werd op «OP 000 gerd&md, over 1947 is het J,„ f 1.350.000 lager. Inderdaad een «root verschil. Maar dat geeft toch geen hoon dat Haarlem op den weg is om aan V. noodlüdendheid te ontkomen. Onze deskundige zegsman verzekerde ons, dat er geen kans is om in den loop der komende jaren tot een sluitende heerooting te komen, zonder dat door de regeering ingrppende maatregelen eenomen worden om de financieel© mogelijkheden der gemeenten belang rijk te verbeteren. De hoop is op het resultaat van de Staatscommissie- Oud gevestigd, die een nieuwe finan cieele verhouding tusschen ryk en ge- menten uitwerkt. Haarlem zelf kan het enorme tekort niet wegwerken. Wel zijn er in het college van B. en W- eenige middelen besproken cm de'inkomsten der gemeente te verhoo gd bij de openbare behandeling der begrooting in den raad zal dit naar voren gebracht worden maar ook daarmee is natuurlijk het enorme gat niet te stoppen. De tekorten die Haarlem in den loop der oorlogsjaren had zijn ook nog niet gedekt. Voorloopig zijn zij in den kapitaaldienst opgenomen. Het gevolg daarvan is even wel, dat de schuldenlast der gemeente be langrijk gestegen is. Dit maakt dat er op de gewone begrooting hooge bedragen moeten worden uitgetrokken voor rente en aflossing. In 1947 moet f 1.500.000 opge bracht worden voor rente en f 2.500.000 voor aflossingen. Van de overige uitgaven die op de begroo ting geraamd zijn noemen wij f 3.000-000 voor Sociale Zaken en f 1.000.000 voor de Geneeskundige Zorg. Toch zijn de uit gaven op beide hoofdstukken lager ge raamd dan voor 1946- Bij Sociale Zaken was dit mogelijk omdat het aantal valide armlastigen dat zonder werk is in den laatsten tijd zeer sterk verminderd is. De kosten voor de Gezondheidszorg die ten laste der gemeente komen zijn wat lager geworden in verband met de premie-ver- hooging voor de verzekeringen. Waaruit is verder zoo vroegen wij voorts te verklaren dat het tekort over 1947 zooveel lager zal zijn dan voor 1946. Het antwoord was: Voor 1946 kon Haar lem, op grond van aanschrijvingen uit Den Haag, de uitkeering per ingezetene voor het Gemeentefonds slechts ramen op t 1,10 per ingezetene. Voor 1947 moet dit gesteld worden op f 2.82. Voor 155.000 inwoners alleen reeds een gunstig verschil xan ruim f 265.000. 1946 gaf voor de gasfahriek een deficit, voor 1947 is een klein batig saldo geraamd. Het G.E.B. zal, naar verwacht wordt, voor 1947, ook al zijn de tarieven in de laatste raadszitting belangrijk verlaagd en weer Gaarkeukens tooi- Duitscliers Ongeveer- 3'/2 nlillioen Duitsche kinderen en één millioen ouden van dagen zullen volgens een plan van het Amerikaansche ministerie van oorlog in de Engelsche en Amerikaansche zones van Duitschland aan vullende rantsoenen uit gaarkeukens ont vangen. Aan het Congres zullen wetsvoor stellen worden voorgelegd, waarbij het charteren van opgelegde Libertyschepen wordt mogelijk gemaakt, die met Duitsche bemanningen voedsel, pootaardappels, en krastmest naar Duitschland zullen bren gen. Bij het uitbrengen van verslag van zijn reis naar Europa heeft Herbert Hoover ver klaard, dat indie;n Duitsch personeel 75 schepen zou bemannen, in de Amerikaan sche en Britsche zones jaarlijks 45 millioen dollar zou kunnen worden bespaard. Men koestert thans het plan, wekelijks zeven schepen te laden met ruim 200.000 ton pootaardappelen in Amerikaansche havens. Dit zou met de aanwezige voor raden een oogst van 5 millioen ton aardap pelen mogelijk maken. Het Amerikaansche ministerie van oor log pleegt thans overleg met 'het ministerie van Buitenlandsche Zaken over de voor ziening van Duitschland met visch uit Noorwegen, Denemarken en Zweden, het gebruik van betere vischgronden door Duit sche visschersschepen dichter onder de kus ten van de Oostzee en Noordzee en het ge bruik van Fransche haverts. Asch van Goering en consorten waait stof op De lijken van Goering en andere in Neu renberg opgehangen Nazi-leiders zijn in het genci'm gecremeerd door werklieden, die juet het flauwste idee hadden, wie zij onder handen hadden, aldus verklaarde F. Mor gan, voormalig lijkschouwer van het Ame- hsaansche leger in een interview. Morgan was zelf tegenwoordig bij de te rechtstellingen en de lijken werden hem ter beschikking gesteld onmiddellijk na de voltrekking van het vonnis. Hij wilde de plaats van het crematorium echter niet onthullen en verklaarde dat de asch der gecremeerden door andere militaire auto riteiten was verstrooid. Waar wist hij niet. Valbeschoeiing der Visschers- haven wordt hersteld Het maken van een nieuwe walbesohoei- u'g met stalen damplaten aan de Noord zijde van de Visschershaven is opgedragen aan Holland's Aannemersbedrijf Zaanen, verstoet N.V. te 's-Gravenhage. CONCERT ÏJMUIDER HARMONIE De IJmuider Harmonie geeft 26 April een uitvoering in het Patronaatsgebouw. De gemengde zangvereeniging Polyhymnia is verzocht op dezen avond haar medewerking te verleenen. op voor-oorlogsch peil gebracht, nog een iets hoogere winst geven dan in 1946. Indertijd besloot de raad reeds op aan drang van Den Haag tot een verhooging der Straatbelasting. De opbrengst die nu belangrijk hooger is helpt mede tot het verlagen van het tekort. Bovendien moet bedacht worden, dat de begrooting voor 1946 nog gedrukt werd door de uitgaven die Openbare Werken moest doen om verschillende restanten van de bezettingsjaren op te ruimen. Vier jaar gevangenisstraf voor ex-politieman Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen den vroe- geren inspecteur van politie te Haarlem P. van den B., die in 1942 pogingen had gedaan een Joodsche vrouw aan de Duit- schers uit te leveren en een Haarlemschen groentenman had aangebracht om dat hij een pamflet met een rede van prof. Ger- brandy in zijn bezit had, tot een gevange nisstraf van vier jaar. De procureur-fiscaal had tien jaar geëischt. Financieel staartje van incident te Sofia De Bulgaarsche regeering heeft thans Engeland er van in kennis gesteld, dat zij bereid is het bezit in Bulgaarsche valuta van de Britsche missie te Sofia volledig te wisselen. Tot nu toe heeft de Bulgaarsche regee- ring echter nog geen verontschuldiging aangeboden voor de behandeling, die een aantal' leden van het corps diplomatique te Sofia van de zijde der Bulgaarsche land weersoldaten heeft ondergaan. DE PARTIJ VAN DEN ARBEID GAAT VERGADEREN. De afdeeling IJmuiden van de Partij van den Arbeid houdt Woensdag 19 Maart een ledenvergadering in school D aan de Hei- destraat. De agenda vermeldt onder meer bespreking der Congresvoorstellen en eventueel amendeeren. Ook de plannen voor het Meifeest komen ter sprake. „DE HOEK" GAAT BOUWEN. Eenige honderden woningen zullen nog dit jaar in Hoek van Holland gebouwd worden, daar men buiten het houtquantum nog extra hout uit Zweden zal kunnen betrekken, aldus deelde de heer J. Meertens, wethouder van volkshuisvesting bij de begrooting in den Rot- terdamschen gemeenteraad mede. Hiermede hoopt men den woningnood in Hoek van Holland eenigszins te kunnen lenigen. Ontploffing op het strand De C.C.D. nam weer visch ie Hoek van Holland in beslag Drie arbeiders, die een stuk ijzer wilden ver wijderen, gedood Bij opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland is gisteren een ongeluk ge beurd, waarbij drie dooden te betreuren vallen. Eenige mannen waren bezig op het strand, ter hoogte van den z.g. Oude Slag, met het trekken van palen, waarbij zij een tractor gebruikten. Zij ontdekten ook een stuk ijzer, dat boven den grond uitstak. Op de gebruikelijke wijze, namelijk door een staaldraad era,an te bevestigen, wilden zij het stuk ijzer met behulp van den tractor uit den grond halen, maar op het oogenblik dat de tractor zich in beweging z'ette volgde er een hevige ontploffing. Drie mannen werden in de lucht geslingerd en onherkenbaar verminkt. Een vierde kwam er met enkele gekneusde ribben af. Onder het werkvolk ontstond een paniek. De slachtoffers zijn M. van Oosten, 62 jaar, diens 34-jarige zoon W. van Oosten, beiden wonende te Hoek van Holland en een tweede zoon uit Heinenoord, de 34-jarige M. van Oosten. Vermoedelijk is aan het stuk ijzer een granaat bevestigd geweest. Vraag van dén exporf overtreft aanvoer Hoewel de aanvoer van visch den laat sten tijd belangrijk verbeterd is, vooral door den aanvoer van kabeljauw, is deze nog veel te gering om in de behoefte van den export en ook van het binnenland te voorzien. Vooral Frankrijk vraagt veel visch en naar dit land, evenals naar België worden aanzienlijke hoeveelheden kabel jauw geëxporteerd. Onze exporteurs zouden veel grootere zaken met hun buitenlandsche afnemers kunnen doen en zouden dus ook beter voor deviezen kunnen zorgen, wanneer de aan voer ruimer werd. De vischhandel ziet dan ook reikhalzend uit naar uitbreiding van de trawlervloot. want alleen dan kan van een behoorlijke bediening der buitenlandsche afnemers sprake zijn, wanneer er een rui- De C. C. D.-ambtenaren zijn Maandag en Dinsdag in de Vischhallen actief opge treden. Maandag werd van een in Volendam wonenden vischhandelaar een viertal kis ten schar en schol in beslag genomen. Dc visch was onrechtmatig door den hande laar gekocht. Dinsdag werd van een twee tal vischknechts een partijtje visch in be slag genomen. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: W. Scholvan Bezooyen, d., Pr. Steijnstraat 9 rd, IJmuiden; W, H. de BleWol- terman, z., Willemsbeekweg 48, IJmuiden-O.: J- J. Rustemetjer—Schonagen, z., J. F. Cremer- laan 77, Santpoort: A, van DuyvenbodeZeil maker, z., Duinstraat 6 rd.. IJmuiden; J. Jan sen—Makkinga, d., d. Ru IJ te rs tr. 74, IJmulden- Oost; W. M. de WijsGeluk, d„ P, c. Hooftlaan 22, Driehuis; C, Visser—Klepper, z., de Lumey- straat 3, IJmuiden-O.; H. c. p. van der Wal— Fio'lel, z., Ahornstraat 3, IJmuiden-O.; A. van Schooien—Koks. z., Hofgeesterweg 23, Velsen: H. J. Seegers—Spiers, z., Hoofdstraat 196 rd, SantpoortA. P. Duijn—Bakhuis, d., Duin en Kruidbergenveg 73, Santpoort. OVERLEDEN: I. van der Plas. 50 j., weduwn, van S. de Bak, Meeuwenlaan 48. IJmuiden-O, Belangrijk irerk van het Rijks-serum-instituut te Rotterdam Voortdurend bedreigen onzichtbare ziekte kiemen onzen veestapel en de boeren hebben voortdurende beslommeringen om hun beesten te vrijwaren van allerlei ziekten. Van de we tenschappelijke hulp, die het Rljksserumlnstl- tuut tc Rotterdam daarbij geeft, vertelt „Com mentaar", de uitgave van den Regeeringsvoor- lichtlngsdienst iets naders. Het is meer dan veertig jaar geleden, dat de Rotterdamsche dierenarts, prof, dr. J, Poels, het initiatief nam om sera en vaccins Je ver vaardigen ten behoeve van de veeteelt. Reeds spoedig trok dit werk de aandacht van de Re geering, die hem financieel steunde en toen de werkzaamheden zich steeds uitbreidden, werd de stichting van dr. Poels door het Rijk over genomen, De Rijksseruminrichting was toen gevestigd in huurgebouwen aan de Vlnken- dwarsstraat te Rotterdam en aan de Ceintuur baan te Hillegersberg. Maar steeds meer elschen werden er gesteld aan de bereiding van sera en entstoffen, zoodat deze gebouwen al gauw niet meer voldeden. In samenwerking met het Rijk en de gemeente Rotterdam werden plan- Engelsche sportbeoefenaars hebben last van den winter. Ijshockeyers verkleedden zich in een autobus. Rusland en de Olympische Spelen. Nieuwe richtlijnen in het Gymnastiekverbond. r^ELUKKIG zijn de weerberichten gun- ^stig voor de komende dagen en moge lijk zullen Zondag weer voetbalwedstrijden gespeeld worden. In Engeland hadden de sportbeoefenaars Zaterdag j.l. nog veel last van den winter. Sneeuw en ijs in het Noor den en nachtvorst en overstroomingen in het Zuiden waren oorzaak, dat nog tal van terreinen afgekeurd moesten worden. De verbinding tusschen Schotland en En geland was geblokkeerd of bijzonder slecht. Rugby-spelers, die aan den wedstrijd En- mere en meer geregelde aanvoer van visch I geland-Schotland deelnamen hadden ruim is. Bovendien zijn de reeders verzekerd «hJHen uur noodig om op de plaats van van een loonende besomming, want al mag j"""-*™- dan de voor het binnenlandsch verbruik bestemde visch soms beneden den maxi mumprijs verkocht worden, de exportvisch wordt steeds tegen de nog tamelijk hooge maximumprijzen uit de markt genomen, zoodat een verruiming van den aanvoer geen remmende, doch integendeel een sti- muleerende uitwerking op de prijzen uit oefent. Ook voor de toekomst is het van belang, dat het pad naar het buitenland warm wordt gehouden, opdat de afnemers van IJmuiden niet genoodzaakt worden hun visch van Denemarken of andere con- curreerende landen te betrekken. Resultaat der handelsbesprekingen De Nederlandsch-EngelsChe handelsbe sprekingen, welke in Januari in Den Haag zijn begonnen, werden de vorige week te Londen voortgezet. Overeengekomen werd, dat Nederland in den loop van het jaar kaas, gecondenseerde melk, eieren en spek naar Engeland zal exporteeren, voor zoo ver dit wegens de betrekkelijk geringe be schikbare voorraden in Nederland moge lijk zal zijn. Aan de Nederlandsche delegatie werd de verzekering gegeven, dat Engeland in ieder geval genegen is, alle hoeveelheden van bovengenoemde artikelen, die in Ne derland voor den export zullen worden bestemd, af te nemen tot eind 1949 en dat er in Engeland ongetwijfeld een markt zal zijn voor belangrijke hoeveelheden van deze artikelen in de jai-en daarna. De mogelijkheden om naar Engeland andere agrarische en uudustrieele produc ten uit te voeren, werden aan een beschou wing onderworpen, waarbij de indruk, die in Den Haag reeds werd opgedaan, dat een toeneming van den totalen Nederlandschen export naar Engeland tot stand gebracht kon worden, werd bevestigd. De delegaties waren eenstemmig van meening, dat het beide landen weder zijds tot voordeel strekt, wanneer een nauwe samenwerking bij alle economische en financieele kwesties wordt gehand haafd, daar de problemen in beide landen in vele opzichten een groote overeenstem ming vertoonen- Het hoofd van de Nederlandsche delega tie, de heer Speekenbrink, directeur-gene-' raai der buitenlandsche economische be trekkingen deelde nog mede, dat de waar de van den Nederlandschen export naar Engeland in 1946 ongeveer 8 millioen pond sterling bedroeg, een bedrag dat overeen komt met 25 pet. van den export in 1938. Bij de besprekingen in Nederland was men blijven steken ten aanzien van de leve ring van eieren, bacon en soortgelijk® waren en de prijzen er voor, waarbij de Britsche prijzenpolitiek in het geding kwam. De zaak werd in Londen verder be keken en dit leidde tot overeenstemming over de levering van deze artikelen. Aldus werd ^een zoo goed mogelijk exportpro gram opgemaakt, vertegenwoordigend een waarde van totaal 21 millioen pond ster ling (agrarische producten 16 millioen, industrieele procten 5 millioen). De zui velproducten alleen in den geraamden uit voer vertegenwoordigen voor dit jaar een waarde van 2.5 millioen pond sterling. De vastgestelde prijzen der Nederland sche uitvoerartikelen vallen niet boven de kostprijzen. De financieele kant van de zaak is. nog niet volledig uitgewerkt, maar de Nederlanders moesten de prijzen ver lagen om ze in overeenstemming te bren gen met het Britsche prijspeil. Zij stelden zich op het standpunt dat het eerder te doen was om verhooging van den invoer uit Nederland dan verlaging van den uit voer naar Nederland. Tegenover den verkoop naar Engeland tot een geraamd bedrag van 21 millioen pond sterling staat een aankoop uit Enge land tot een geraamd bedrag van 28 mil lioen pond zoodat de betalingsbalans tot een bedrag van 7 millioen pond sterling ongunstig zou blijven voor Nederland. De artikelen voor uitvoer naar Neder land zijn: textielgoederen, garens, ijzer- en staalwaren, boeken en tijdschriften, schoe nen, chemische producten en sisal. De artikelen voor invoer uit Nederland zijn kaas, gecondenseerde melk, bacon, eieren, groenten, fruitpulp, aardappelmeel- producten, sierplanten, bollen, heesters, zaden, visch, meubelen, karton, grafische producten, schoenen en lederwaren, siga ren, pharmaceutische artikelen, essences, zout, verfstoffen, chemische producten, glaszand, aardewerk, bouwmaterialen, tex tiel, landbouwmachines, electrische arti kelen, stroohoezen, manden en hoepels. bestemming aan te komen. De paarden rennen konden na een onderbreking van 52 dagen wel doorgang vinden, maar het weer en het terrein waren* bijzonder slecht. Het aantal belangstellenden was dan ook gering. Ook voetballers hadden last van de slechte treinverbinding. Zoo miste Stanley Matthews den wedstrijd van Stoke City in Birmingham tegen de Villa en de amateur Kippax van Burnlèy bereikte van Glasgow uit Luton te laat. Op het vasteland ondervonden sport beoefenaars eveneens moeilijkheden van minder goede verbindingen. Zaterdagavond zou een ijshockeyploeg uit Kopenhagen op de IJsbaan in Den Haag tegen HHYC spelen, doch van de spelers was nog geen bericht binnengekomen. Tijdens een vriendschappelijke ontmoeting van de Haagsche ploeg kwam de mededeeling binnen, dat dq Denen in Amersfoort waren aangekomen, nadat zij al veertig uur ge reisd hadden. Per autobus werd de tocht voortgezet. In dit vervoermiddel verkleed den de gasten zich en in hun frissehe rood witte truien en met schaatsen .over de schouders betraden zij dé baan. De tech nisch beter spelende Hagenaars wonnen met 4—2. Het was inmiddels middernacht geworden. Een dag later won Amsterdam met 74 van Kopenhagen, Drie dagen heeft een NIWIN-cantine-wagen in Haarlem koffie, koek en snert ver kocht, om zichzelf te kunnen betalen. Wanneer namelijk f 10.000,binnen is, om deze auto te kunnen koopen een nachtvoórstelling in Rembrandt bracht reeds ruim 2000 op gaat zij naar de militairen in Indië om op de verschillende posten voor hun „natje en droogje" te zorgen. De wagen trok in alle deelen van de stad veel bekijks, en op de Groote Markt gaf burgemeester M. A. Reinalda het goede voor beeld, door een eerste bakje troost op de gezondheid van de soldeniers te ledigen, waarna het „woord" aan de burgerij kwam. De kans bestaat, dat Rusland het vol gend jaar met een ploeg aan de Olympi sche Spelen in Londen zal deelnemen. Het land heeft een uitnoodiging ontvangen zitting te nemen in het Internationaal Olympisch Comité en wordt die aanvaard, dan zullen er athleten naar Engeland gaan. De voorzitter van het organiseerend comité heeft verklaard, dat de kwestie van loon derving soepel toegepast moet worden. Zaterdag en Zondag zijn verscheidene sportbonden in vergadering bijeengekomen. De beoefenaars van de kanosport verga derden in Utrecht en besloten de nationale kortebaankampioenschappen over 500 en 1000 meter in K-klassen in Haarlem te houden en wel op Zondag 6 Juli, als we midden in de Sportweek zitten. 5 en 6 Augustus wordt een sterkamp bij Elswout gehouden. Een bijzonder geluid liet de heer J. H. F. Sommer op de vergadering van de tur ners hooren. In een rede kwam hij tot de conclusie, dat bewust en bedacht uiting gegeven moet worden aan de vaderland- sche gevoelens. Het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiek Verbond moet uitge bouwd worden naar het zuiver turn-tech nische met opvoedkundige acties in de richting van gemeenschaps- en burgerzin. De inleider wenschte: de aanwezigheid van een groot aantal bekwame en bereid vaardige technische leiders(sters), de aan wezigheid in het KNGV van den wil en de mogelijkheid tot grootsche daden, de groeiende belangstelling van het publiek voor de turndemonstraties en het geven van nationale, cultureele of historische ge dachten aan feesten. De vergadering nam van deze gedachten kennis en zal de be- sludeering der onderdeelen overlaten aan commissies, die haar verslagen en voor stellen in de jaarvergadering van 1948 aan de orde zullen brengen, In Aalsmeer bestaan plannen op een terrein aan den Zwarteweg een grasbaan voor motorwedstrijden aan te leggen. De lengte bedraagt 500 meter. Tribunes wor den gebouwd, waarop 10.000 bezoekers een plaats kunnen vinden. Als hiervoor mate riaal is, zullen dit jaar nog wedstrij den worden gehouden. Het exploiteeren van sportterreinen in Engeland levert hooge winsten op- Uit de cijfers van West Ham Stadium Ltd., waar hondenrennen gehouden worden, blykt, dat een laatste dividend van 200 procent op de 500.000 gewone aandeelen van één shilling uitgekeerd wofdt, hetgeen een totaal-dividend van 285 procent over het jaar 1946 beteekent. In 1945 werd 55 procent uitgekeerd. De wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis-zal op 26 Juni weer in den ring verschijnen. Dan komt deze beroemde neger in het Yankee-stadion uit tegen den winnaar WoodcockBaski. Eerstgenoemde bokste dezer dagen in Manchester tegen den Franschman Olek en won, maar het publiek juichte meer voor den verliezer, die op moedige wijze den strijd van vijf tien ronden uithield. Baski kon wegens verkoudheid den strijd niet bijwonen. Hij ziet het gevecht tegen Woodcock echter met vertrouwen tegemoet. Terwijl Piet van de Pol in Zurich beslag legde op den titel van Europeesch kampioen biljarten 45-2 zorgden Schulte en Boeyen voor een ander Nederlandseh succes. Zij namen deel aan den wedstrijd, welke onder den titel van „de nacht van Zürich" werd verreden en werden over winnaars. In acht uur hadden zij ruim 322 km afgelegd, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 40 km 377 per uur. nen gemaakt tot het bouwen van een Instituut, hetwelk geheel aan de eischen zou voldoen. Eigen denkbeelden, verrijkt met die van het buitenland, brachten eind 1931 het tegenwoor dige gebouwencomplex aan de Prof. Poelslaan te Rotterdam tot stand. Het doel der' Rijksseruminrichting is, de nieuwste gegevens te verzamelen van de vete rinaire wetenschap en deze onmiddellijk aan de praetljk van de veeteelt dienstbaar te ma ken. Voorts het vervaardigen van sera, vaccins en aiagnostica voor dieren, en tenslotte het geven van adviezen aan dierenartsen en be langhebbenden bij het voorkomen van ziekten onder dieren. Hier wordt dus niet alleen ent stof vervaardigd, maar wordt ook allerlei ziektenmateriaal aangevoerd en onderzocht en wordt beproefd, hiervóór middelen ter genezing te vinden. Verder heeft er ook nog een onder zoek plaats van ziektemateriaal van menschen, speciaal van typhus, cholera cn diphtcrie, dit laatste bedroeg het vorige jaar ongeveer 8000. Men kan zich wel Indenken, dat hiervoor veel komt kijken. Tien bacteriologen, met voor leder een be paalde taak, een eigen laboratorium en een voedingsbodem-afdeelIng om bacteriën te kwee ken, werken lederen dag aan het behoud en de verbetering van Nederland's veestapel. De In richting staat thans onder het directoraat van dr. H. E. Reeser Sr. De schade van den oorlog. In den oorlog leed het dierenpark veel schade; het was ln Mei 1945 teruggeloopen tot 33 paarden en 21 runderen. Een gevolg hiervan was. dat alle serumvoorraden bij de bevrijding waren uitgeput. Van het vlekziekteserum, waarvan in normale tijden pl.m. 9000 1. aanwe zig ls, was nagenoeg niets meer voorhanden en men kon dan ook in 1945 aan vele aanvragen niet voldoen, daar er slechts ongeveer 35 1. kon worden bereid. Het isolement, waarin Nederland gedurende den oorlog ls komen te verkeeren, heeft er eveneens toe geleld dat de Rijksseruminrichting •ele opzichten bij het buitenland Is achter gebleven. In de eerste plaats door gebrek aan materiaal en Instrumenten en ln de tweede plaats door de onbekendheid met talrijke nieu we uitvindingen cn verbeteringen op veteri- nalr-wetenschappelijk gebied, Om een enkel voorbeeld te noemen: de asparagine, een der grondstoffen voor de tuberkullne, van belang voor de tuberculosebestrijding onder het vee, moest uit Engeland worden aangevoerd en men kon geen voldoende hoeveelheid tuberkuline aanmaken, om ln de behoefte te voorzien, De vooruitgang elders, tijdens den oorlog, ls zoo groot gebleken, dat eenige bacteriologen daarom reizen hebben ondernomen naar Enge land en Denemarken. Verschillende nieuwighe den werden van deze reizen mee teruggebracht, vooral op het gebied van de actueele ziektebe strijding. Zoo werden bestudeerd het van verschillende uierontstekingen, een i methode tot het bereiden van tuberkullne, een vaccin tot bestrijding van varkenspest, welk laatste wel voor den oorlog reeds bekend was, maar in Engeland en de Vereenigde Staten in den oorlog op haar waarde ls beproefd. In de laboratoria. De Rijksseruminrichting beschikt over acht laboratoria, peze laboratoria zijn ieder voor zich zeer belangrijk. Zoo heeft men er een laboratorium voor de controle op de sera. vaccins en diagnostics, welke over het geheele land worden verzonden, voor de bestrijding van tuberculose, van vogelpokken en andere besmettelijke ziekten, voor pluimvee, voor bijenziekten. Het chemisch laboratorium legt zich in hoofd zaak toe op de vergiftlglngsgevallen bij dieren. Zoo wordt hier drir.tcwater voor vee onder zocht. In de laatste Jaren vooral is deze af deeling zeer belangrijk gebleken bij de berei ding van vaccins. In het lactologlsch laboratorium wordt on gezonde melk onderzocht en wordt daaruit de oorzaak-van de kwaal der koe afgeleid; tevens wordt dan bepaald, welk vaccin moet worden, toegepast. Ook wordt hier gezonde melk onder zocht volgens het Modeltnelkbeslult. Dit houdt ln. dat melk aan bepaalde eischen moet vol doen om' on verhit, dus rauw gedronken te kun nen worden. Hier wordt ook een nieuwe methode voor het vervaardigen van entstof tegen besmettelijke voorwerpen bestudeerd. Het is thans zoo, dat deze entstof in tubes niet langer dan drie wo ken goed blijft. Door de nieuwe methode, de freeze-drying ls deze entstof in poedervorm zeer lang houdbaar en kan de dierenarts deze onder zijn berusting wouden en direct bij het voorkomen van ziektegevallen ingrijpen. Het geen natuurlijk een groot voordeel op de vroegere methode heeft. In een ander laboratorium wordt het bacte riologisch onderzoek ingesteld op ziektemate riaal, voor zoover dit betrekking heeft op groote zoogdieren. Het lijkt zoo gewoon, dat wij op onze tafel goede en betrouwbare melk, boter, eieren, en vleescii zien verschijnen. Men beseft echter maar al te weinig, dat er veel strijd en voort durend moeite noodig zijn om onze tafel hier van te voorzien. Het is een groote verdienste van de Rijksseruminrichting, dat zij medewerkt om te voorkomen, dat deze producten ons niet besmetten met de ziekten, waaraan de dieren soms ongemerkt en hardnekkig lijden. MARKTBERICHT VAN DINSDAG Aangevoerd werden 600 kisten wijting, 475 kisten kabeljauw. 65 kisten schol, 40 kisten schar, 15 kisten tarbot en tong, totaal 1195 kisten. Besommingen. Trawler: En Avant IJM 8 f 15.787. Motorlogger: KW 24 f 2044. Prijzen; Groote schol f26—f23, middelschol f34—32, bot f27. Alles per 50 kg. DE „ARISTIDES" TE VLISSINGEN BINNENGESLEEPT Het Hongaarsche stoomschip „Aristides" is door de sleepboot „Goliath" uit zee binnenge sleept en op de ree van Vlissingen voor anker gegaan met defecte stuurinrichting en waar- FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 23 De gemakkelijke stoelen, die bekleed waren met een warm getinte, ruige stof, de wit marmeren schoorsteenmantel, de vaas met witte en vuurroode anjers, vormden kleu rige vlekken in de schemering. Maar de somber gekleede menschen, die er zaten, leken niet veel meer dan schaduwen, be halve dan de hevige spanning op de bleeke gezichten, Na de beschrijving, die Monsieur Goron hem gegeven had, was het voor Dermot niet zoo moeilijk uit te maken, wie Helena Lawes was, en Benjam'in Philips, die bij den theewagen zat met een leeggebrande pijp in zijn mond. Janice zat in een laag stoeltje met haar rug naar de openslaande deuren. Eve Neill kon hij heelemaal niet zien, daar Toby Lawes hem in den weg stond. Toby, die gekleed was in een eenvoudig donkergrijs pak met een keurigen rouw band om zyn mouw, stond bij den schoor steen. Op zijn gezicht lag een beetje schaapachtige uitdrukking en hij had zijn eene hand opgeheven, alsof hij in de verte wilde kijken. Hij staarde niet begrijpend van Janice naar zijn moeder en weer terug. Zelfs zijn kleine snorretje scheen veel te zeggen. Zijn stem schoot uit, „Maar waar hebben jullie het in 's he melsnaam oveV?" „Er is natuurlijk een verklaring voor, Toby'', zei Helena aarzelend. „Verklaring?" „Ja. Het kwam allemaal door mijnheer Atwood, den man van Eve". „O.... zoo....", zei Toby. Zelfs bij den schok, dien deze vrij on begrijpelijke woorden hem gaven, gingen Toby's wenkbrauwen omhoog. Het had even geduurd, eer die paar nietszeggende woorden waren gesproken. Het klonk be- heerscht en zelfbewust. Maar wie goede ooren had, hoorde de bedoeling, hoorde de felle jaloezie in die paar woorden. „Hoor eens moeder", zei Toby, terwijl hij zijn lippen bevochtigde. „U kon er wel eens aan denken, dat hij nu Eve's man niet meer is". „Maar hij1 wilde er niet aan denken, zegt Eve", bracht Janice in het midden. „Hij is terug in La Bandelette". „Ja. Ik had gehoord, dat hij terug was". Toby sprak werktuiglijk. Toen nam hij zijn hand wég van boven zijn oogen en maakte een althans voor hém bijna wild gebaar. „Ik zou nu eindelijk wel eens willen weten, wat al dit gedoe beteekent over.over. „Mijnheer Atwood", antwoordde Ja nice,' „is Eve's huis binnengedrongen op den nacht, dat vader gestorven is". „Binnengedrongen? „Dat wil zeggen, dat hij nog een sleutel had van vroeger, toen hij er ook woonde Hij was naar boven gekomen, toen zij al ontkleed was". Toby verstijfde als het ware. Voor zoo ver het in het donker moge lijk was de uitdrukking op zijn gezicht te zien, bleef het volkomen ondoorgrondelijk. Hij deed een stap achteruit en zocht steun tegen den schoorsteenmantel, voordat hij zich weer beheerscht had. Hij wilde om zich heen kijken om Eve te zoeken, maar scheen zich te bedenken. „Ga door", zei hij heesch. „Het verhaal gaat niet over mij", zei Janice. „Je kunt het Eve beter zelf vragen. Zij zal het je wel vertellen. Eve, nu moet je er mee verder gaan. Trek je niets aan van Toby. Vertel het ons nu heel gewoon, net alsof Toby er niet bij was". Monsieur Aristide Goron, prefect van Politie te La Bandelette, gromde in zijn keel. Hij haalde diep adem. Zijn rond, vriendelijk gezicht trok hij in een zeer be- minnelijken plooi. Hij trok zijn schouders naar achteren en nam zijn hoed af. Hij deed een paar stappen, die scherp weer klonken op den parketvloer en stond in den salon. „En net alsof ik er ook niet was, Ma dame Neill", zei hy. HOOFDSTUK IX. Tien minuten later zat Monsieur Goron in een diepen stoel en leunde met bijna kat-achtïge gespannenheid naar voren, terwijl hij Eve aan een kruisverhoor on derwierp. Hij was met een zwierig gebaar het gesprek in het Engelsch begonnen. Toen was hij opgewonden geraakt, had zich verward in lange, onbegrijpelijke zin nen en was tenslotte maar weer tot het Fransch overgegaan. „Ja, Madame?" zei hy vragend, terwijl hij een gebaar maakte, alsof hij haar wilde aanporren- „En toen?" „Wat kan ik anders nog zeggen?" vroeg Eve. „Mijnheer Atwood", zei de prefect, „ver schafte zich met zijn sleutel toegang tot het huis en sloop de trap op. Mooi zoo. Hij probeerde toen Monsieur Goron schraapte zijn keel om u onder zijn in vloed te krijgen, nietwaar?" „Ja". „Tegen uw wil natuurlijk?" „Natuurlijk!" „Dat spreekt vanzelf". Monsieur Goron zei het op bedarenden toon. „En daarna, madame?" „Ik smeekte hem om alsjeblieft zoo fat soenlijk te zijn en weg te gaan en geen scène te maken, omdat Sir Maurice Lawes vlak tegenover ons zat in zijn kamer". (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3