de Jhiytet „Hard werken en zuinig zijn!" De Kamer van Koophandel in 1946 Engelsche motorbooten belaagden de Duitsche convooien Santpoort fKort en Bondig flinke meisjes Luidsprekers WOENSDAG 19 MAART 19-17 1JMUIDER COURANT Nederlandsche kermis verhuist naar Egypte I^EDERLAND is maandenlang poolgebied geweest. In tijden niet had de sneeuw zulk een onbarmhartigen aanval op ons land geopend. Uit alle windstreken wer den cohorten witte sneeuwvlokken inge zet om het land duurzaam te overweldi gen. Listig daalden zij met milliarden uit de lucht, streken neer op boomen en da ken, sneeuwden dorpen en steden in en trokken een nauwelijks doordringbaren ringmuur om al het bestaande. De men- schen gingen diep schuil in hun kraag. De vogels zwegen; soms bij een vlaag zonne schijn floten zij even, maar misschien al leen maar van den honger. En de boomen, vooral de boomen, vochten op leven en dood tegen de ijzel. De arme boomen, die niets anders konden doen dan onbewege lijk en stram volharden en volhouden. En nu gaan wij naar Egypte. Met vijftig man gaan wij er heen om er een groot Lunapark op te bouwen. Ik neem den eer sten morgentrein naar de plaats van sa menkomst. Het is nog nacht en het heeft weer zwaar geijzeld. Onder het lijkachtige neonlicht langs den weg ijlen de boomen met sprongen voorbij door den nacht, zoo onwezenlijk cn onecht als uit zilverig glas geblazen namaakboomen. BertllS Aafjes de bekende dichter- schrijver, wiens werk in betrekkelijk korten tijd hier te lande grooten opgang heeft gemaakt, schrijft in een reeks re portages vöor ons blad over zijn beleve nissen en impressies temidden van de Nederlandsche kermisreizigersdie in het eerste deel van Maart met hunne „spullen" naar Egypte vertrokken om daar in de schaduw der Sfinxen en pyramides het vreemdsoortige bouw werk van lunaparken en carrousels op te trekken. Wat Bertus Aafjes in deze Nederlandsche kermissfeer op vreemden bodem ervaart, zal hij in wekelijksche brieven aan onze lezers vertellen. als reusachtige geweien van herten. Het zelfde procédé dat bij ons toegepast wordt öp de lindetjes voor de boerenhuizen, die gesnoeid, een indruk maken van boeren- smeedwerk. Maar deze platanen zijn als vreemde, half Moorsche, half Gothische gewelven. Het perron stroomt langzaam vol- Stuk voor stuk verschijnen de mannen, die on der de gloeiende zon van het Zuiden een Lunapark gaan stichten. De meesten met hun vrouw en kinderen. Het is een heele onderneming. Het heeft iets van een kolonie antieke Grieken, die de vaderstad verlaat om ergens ver weg c-en nieuwe stad te gaan stichten. Er wordt gesproken door de achterblijvenden. Er worden bloemen aangeboden aan de vrou wen. Een cameraman neemt het heele ge zelschap op een plateau vol sneeuw en ijzel, de een met zijn glimlach, de ander met een haastige traan. Drie journalisten moteeren nog wat met halfbevroren vin gers. Dan staat de Pullman voor en ver trekt een oogenblik later onder ge wuif r,aar het Zuiden. Sneeuw. Overal sneeuw. Kilometers sneeuw. En rivieren in ketens van ijs ge klonken. De grens is één lijkwa. In Ant werpen wordt de sneeuw nat. Zij glijdt langs het huizengrauw, miezig als een ver- rafeld gordijn. Eindelijk Parijs. Wij moeten met een bus van het Gare du Nord naar het Gare du Lyon. 't Is acht uur in den avond en donker. De stad is uitgestorven en doodseh. Heel Frankrijk maakt trouwens een indruk van totaal au bout te zijn. Men kan in de ver lichte cafés en bistro's binnenkijken als in een aquarium. Maar meestal is het niet meer dan een goudvischkom met één goud- visch er in, zoo stil. En dat ééne vischje is dan de patron; zwijgend rookt hij een sigaret, die waarschijnlijk uit is en aan zijn onderlip geplakt zit. ParijsMarseille. Een zwaar traject- De meeste mannen staan, om de kinderen languit te laten slapen. De trein schiet door den nacht. De gesprekken worden spaarzamer. Maar dan komt eindelijk het morgengrauw door. Zie, tot aan Avignon toe ligt hier en daar een plek nagebleven sneeuw. Maar daarachter begint de lente. Plotseling, nu de dag op gaat klaren, staat alles in bloei. Heele verfplassen gele brem kleuren het landschap. En overal staan bloeiende appelaars, perelaars en kerse laars. Maar het is allemaal een beetje on geloofwaardig en onecht. Je weet niet meer wat je gelooven moet, de massa's sneeuw waaruit je zoo juist vertrokken bent- of de prille lente die hier heerscht. Wit en rose staat her allemaal te bloeien tusschen den kalksteen en langs de grau we krochten van de Rhöne. Maar het is niet echt dikop en blozend. Het is als een plakplaatje zooals je dat als kind op den rug van je hand kon afdrukken. Het laat niet meer indruk in je achter, wanneer je je oogen sluit, als het filmpje in de Cineac, waar je een uur naar hebt zitten kijken: ..Hittegolf in Californië", terwijl buiten de deur van de bioscoop een koudegolf heerscht. Maar als' wij gedeukt en gekreukt in Marseille uitstappen is het werkelijk lente. Ik zet mijn koffer ergens neer en ga in mijn eentje in het plantsoen voor het sta tion zitten. Het is een uur of tien in den morgen. Het zonnetje schijnt zachtzinnig. De gazons staan te knipoogen van de ma deliefjes. Er zitten wat meisjes hun lessen te leeren en een abbé leest een tractaat of bereidt zijn preek voor den Zondag voor. Het plein is omzoomd met reusach tige platanen. Groote, witgevlekte boo-\ men, iets veel levenskrachtigers en mas- sïevers dan de bleeke platanen bij ons. Zij zijn in hun jeugd op een bepaalde wijze gesnoeid en uit den hoofdstam springen halverwege drie, vier robuste zijstammen, Nu naar de boot: de Corinthia. Die ligt in het groene water van de haven reeds te rukken aan zijn kabels- Er heerscht een onbeschrijfelijk gedrang aan zijn treeplan ken. Taxi-chauffeurs en kruiers gaan te keer als bezetenen. De zeewind is maar schraaltjes. Wij staan gepakt en gezakt uren in de rij. Het lijkt veel op een land verhuizersfilmpje van Charlie Chaplin. de Corinthia, Maart '47. SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. Maasland, thuisreis, 16 Mrt van Buenos Aires naar Montevideo, HOLL. AFRIKA LIJN. Klipfontein. 16 Mrt van Lorenzo Marques naar Beira. Nijkerk, 17 Mrt van Marseille naar Genua. WEST AFRIKA LIJN. Congostroom, 17 Mrt van Antwerpen n. Bordeaux. Nigerstroorn, 16 Mrt van Dakar. Colytto, 15 Mrt van Accra naar Lagos. Maaskerk, 15 Mrt te Sao Thome. STOOMVAART MIJ OCEAAN N.V. Poly phemus, 16 Mrt te Aden aangekomen. Euryades. 18 Mrt te Amsterdam verwacht. Neleus, 9 Mrt te Batavia aangekomen op weg naar A'dam. VI"NKE EN CO. Loppersum, 17 Mrt van Antwerpen naar Zuid-Amerika. K. P. M. Boissevain, 16 Mrt van Port Said naar Amsterdam. K. N. S. M. Ornen, 18 Mrt te Rotterdam. Ardea, 17 Mrt te Rotterdam. Ardennes, 17 Mrt Amsterdam naar Alexandrië. Titus, 17 Mr te Paramaribo. Pericles, 16 Mrt te Buenos Aires. Evangelinepark, 17 Mrt van Newport Lissabon. GROOTE VAART. Abbekerk, Rotterdam Australië, 17 Mrt te Marseille. Aldabi, Rotter dam—Zuid Amerika, pass. 17 Mrt St. Vincent. 'Alkaïd, 17 Mrt van Antwerpen te Rotterdam. Anthony Leeuwenhoek, Rotterdam—Perz. Golf. pass. 17 Mrt Vlissingen. Beta, Baltic, Erna. Henk en Unitas, 17 Mrt 14 'uur van Brest naar Gibraltar (opgehouden door storm). Grootkerk, Vancouver—Holland. 17 Mrt van Victoria. Kedoe, pass. 17 Mrt 19,30 Ouessant en wordt 19 Mrt uur aan den Hoek van Holland verwacht. La- renberg. Australië—Rotterdam, pass. 17 Mrt Nelson Island. Malvina. 17 Mrt van Rotterdam naar Curasao. Thorbecke, RotterdamShang hai, 17 Mrt te Singapore. Westplein. Rangoon Rotterdam, pass. 17 Mrt Finisterre. Winters wijk. Huelva—Pernis. pass. 18 Mrt Ouessant. Adinda, 9 Mrt van Singapore te Batavia. Aletta. 15 Mrt van Haifa te Port Said. Brastagi. 7 Mrt van Los Angeles te San Francisco. Castor, 12 Mrt van.Curasao naar Haiti. Esso Den Haag, 16 Mrt van Rotterdam te Aruba. Gaasterkerk, RotterdamFremantle, 16 Mrt van Colombo. Ino, 13 Mrt van Guayaquil naar Cristobal. Janssens (KPM), 15 Mrt van Penang naar Be- lawan. Ovula, 10 Mrt van Cebu te Miri. Poly phemus, AmsterdamMakassar, 16 Mrt te Aden. Rondo, 15 Mrt van Vancouver naar Engeland. Saroena, 9 Mrt van Balikpapan naar Pladjoe. Tabimta, 15 Mrt van New York te St. John. Talisse, 13 Mrt van Batavia naar Semarang, Telamon, 14 Mrt van Curasao naar Puerto Ca- bello. Tjisadane, 12 Mrt van Shanghai te Ma nilla. Van der Vélde. LegaspiSuez, 16 Mrt van Aden. Boerhave, 15 Mrt van Mobile naar Ant werpen/Rotterdam. Lekhaven, Santa FéAnt werpen, pass. 17 Mrt Ouessant. KLEINE VAART. Nassauhaven, 16 Mrt v. Bordeaux te Rouen. Abro, LondenHartlepool, pass. 13 Mrt Southend. Aktjï, MiddlesbroPly mouth, pass. 14 Mrt Great Yarmouth. Angeja. -Londen naar de Tees. pass. 13 Mrt Great Yar mouth. Bellatrix, 13 Mrt van Grimsby naar Poole. Berkelstroom, 14 Mrt van Amsterdam te Huil. Brem, 15 Mrt van Bordeaux naar Ant werpen. Coen, 14 Mrt van Kingslynn te Huil. Confid, MaryportPenzance, 14 Mrt van St. Ives Bay. Delfzijl, 13 Mrt van Ipswich te Midd lesbro. Eban, Grimsby—Londen, pass. 14 Mrt Spurnhead. Fiduciam. 15 Mrt van Grangemouth Grimsby om te repareeren. Frisia, pass. 13 Mrt Ouessant. Friso, 13 Mrt van Antwerpèn te Cowes. Gruno, 13 Mrt van Londen te Middles bro. Hasewint, 16 Mrt van Par te Liverpool. Jacoba, 14 Mrt van Cowes te Londen. Jans. Goole—Plymouth, 14 Mrt bij Spurnhead ten anker. Joost, 13 Mrt van Great Yarmouth te Genua. Kaap Faiga. 18 Mrt van Rotterdam te Antwerpen. Kemphaan, 14 Mrt van Dartmouth naar Caen. Netie, Swansea—Londen, 14 Mrt v. Ives Bay. Njord, 13 Mrt van Runcorn te Dublin. Patria. Goole—Londen, pass. 14 Mrt Spurnhead. Rolf. 15 Mrt van Vlissingen te -Wa terford. Rijnstroom, 15 Mrt van Liverpool n. Amsterdam. Tuko, 13 Mrt van Antwerpen te Cowes. Twente, GoolePlymouth, 14 Mrt bij Spurnhead ten anker. Van Gelder, 16 Mrt van Grangemouth te Middlesbro. Verba, 13 Mrt van Londen te Middlesbro. Vliestroom, 14 Mrt van Amsterdam te Lelth. Westlaan, 14 Mrt van Nar- tington. Zuidland, 14 Mrt van Milfordhaven te Swansea. De Vikingbank naar Engeland De stoomtrawler Vikingbank, die een reis naar de Lofoden had gemaakt, is deze week in Engeland gaan markten. De trawler had 2800 manden visch, «neerendeels kabeljauw en schelvisch. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEX Besommingen trawlloggers: SCH 210 f 4900; SCH 246 f 3700. Besommingen kustvisschers: SCH 177 f200; SCH 18 f130: URK 45 f120: ZA 2! f50. Noteeringen: groote schol f15; klein middelschol f 25—f 28; beide per kist van 40 kilo. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 19 MAART Gemeentelijk Concertgebouw: Zesde kamer muziekavond piano-duo Ethel Bartlett en Rae Robertson, 8 uur. Hötel Lion d' Or: Weldadig heid naar vermogen, ledenvergadering. 2.30 u. Gebouw Heerenweg 141. Heemstede: Spreker P I. v. d. Ster. 8 uur. City: „Geef 'm de spo ren", toegang eiken leeftijd. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De geveltoerist", toegang boven 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rebecca", toegang boven 13 j., 2.15, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Katharlna de Groote". toegang boven 18 j., 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The North Star", toegang boven 18 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: ,.De roep .van den tortel", 8 uur. Zuiderkapel: spreekster mej. Corrie ten Boom. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. Paaschvacantie bekort Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van het gemeentebestuur de Paasch vacantie te bekorten, zulks in verband met de herhaalde stagnatie, welke het onder wijs door gebrek aan gas en brandstoffen voor verwarming der lokalen heeft onder vonden. De vacantie zal beginnen bij het einde van den schooltijd op Donderdag 3 April; de lessen zullen worden hei-vat op Don derdag 10 April. De Perseus binnengesleept met een lekken ketel De stoomtrawler Perseus IJM 208 was Zaterdag gaan varen. De .machinist kon echter geen stoom houden daar de ketel lek was. Getrachtwerd nog om den ketel op zee te maken doch dit mislukte. Ten slotte werd hulp ingeroepen van de Cor nelis KW 24, een motortrawllogger, die den stoomtrawler op sleeptouw nam. De Cornells bracht de Perseus Dinsdagmorgen behouden binnen. Uitreiking schoenenbonnen Personen, wier T.D. nummer eindigt op 0, 1, 4 of 8 en die in het bezit zijn van een inlegvel waaraan zich de bonnen 614 en 612 bevinden, kunnen een schoenenbon qfhalen Donderdag 20 Maart in gebouw „Concordia". D;t geldt alleen voor de be woners van Velsen-Noord. De kantoren zijn geopend van 912 uur. De „Menoembing" beleefde zwaar weer De door de „Thames" gesleepte tinbag germolen „Menoembing", die op weg is van Schiedam naar Soenga Liat (Billiton), heeft in het Kanaal met zwaar weer te kampen gehad en is ter controle de haven van Falmouth binnengeloopen. Reederijen sluiten zich aaneen De N.V. reederij Van der Schuyt, de N.V. Gebr. Van den Boom's stoombootreederij en de N.V. reederij Stanfries hebben be sloten hun bedrijven voor gezamenlijke ekening voort te zetten onder de firma Van der SchuytVan den BoomStèn- f riès-reederij Mijnenvegers naar Indië H.M.'s mijuenlegger „Willem van der Zaan" en H.M.'s mijnenveger „Jan v. Gel der" zullen Donderdag 20 Maart van de Parkkade te Rotterdam, na een inspectie van den commandant zeemacht Schout bij Nacht J. A. Gauw, naar Indië vertrekken. Iets eerder vertrekt H.M.'s mijnenveger „Vlieland". De drie schepen zullen elkaar buitengaats ontmoeteh en gezamenlijk de reis voortzetten, volgens het volgende reis schema: 20 Maart, vertrek Rotterdam; van 27 tot 31 Maart Gibraltar: van 5 tot 7 April Malta; van 1214 April Port Said; van 22 tot 24 April Aden; van 5 tot 10 Mei Colombo; van 15 tot 17 Mei Sabang; 23 Mei aankomst Batavia. Rotterdam bedankt de Marine De Commandant Zeemacht, Schout bij Nacht J. A. Gauw, heeft van den burge meester van Rotterdam een verzameling van twaalf reproducties, naar schilderijen van Roeland Koning, ten geschenke ge kregen. De onderwerpen van deze schilde rijen hebben alle betrekking op het her stel van de Rotterdamsche Haven. De Commandant Zeemacht is voornemens deze reproducties Woensdag 20 Maart te Leiden uit te reiken aan tien leden van het personeel van den mij nenopruim dienst der Koninklijke Marine, dat bij het'herstel van de havens zulk een werkzaam aandeel heeft gehad. Eerste uitvoering van de Hoogoven-harmbnie Voor de eerste uitvoering van het har moniegezelschap, dat na de bevrijding werd gevormd uit de voormalige „Wals- koningen" van Van Leer's Walsbedrijven en dat thans onder den naam „Hoogoven Harmonie" onder leiding van dirigent W. Steyn uit Zaandam in het Kennemer Theater te Beverwijk musiceerde, bestond een zeer groote belangstelling. Het talrijke publiek kon het ernstig willen van den directeur duidelijk waarnemen. Hij had niet te hoog gegrepen met zijn repertoire, hoewel desondanks bleek, dat aan de voor bereiding ernstige studie was voorafge gaan. Deze eerste uitvoering werd gecomple teerd door het Hoogoven Tooneel, dat met het detectivespel in drie bedrijven „Co caïne", een prachtig succes beleefde. Voorzitter M. Bal opende dit eerste Hoogoven Harmonie-concert, waarbij hij de leden van de directie der Hoogovens, o.m. ir. A. H. Ingen Housz, hoofdbestuur van Hoogoven-Staten en den heer Marti- neau, tweede dirigent verwelkomde. Herinnerend aan de behaalde concours successen deelde hij mede, dat dit jaar deelgenomen zal worden aan het concours te Diemen in de le afdeeling. Voorts strèeft de heer Steyn er haar zijn leerlin gen het diploma A te doen behalen. Door het verwerven van enkele nieuwe instru menten kan het ensemble nog worden uit gebreid. DEVIES VOOR 1947: TOEN HET NOG OORLOG WAS.. De wateren langs de Nederlandsche kust zijn meermalen het terrein geweest van een hevigen strijd tusschen de motortorpedo- booten en de Duitsche torpedobooten en mijnenvegers, die de Duitsche convooien beschermden. Meermalen dreunden seheeps kanonnen in deze druk bevaren wateren, waarmee geregeld de artillerie, opgesteld in de duinen, instemde. Men hoorde het ge donder der kanonnen in onze kustplaatsen, maar wat er eigenlijk aan de hand was, wist men niet. De Duitsche berichten om- trent deze zeegevechten waren natuurlijk tendentieus en de verhalen van de kust bewoners waren ook niet volkomen in overeenstemming met de feiten. Het is de verdienste van de N.Z.H.R.M. die in haar verslagen een tipje van den sluier op licht, die nog altijd hangt over de vele krijgsverrichtingen, die in het gezicht van de min of meer hermetisch gesloten kust plaats hadden. Sluipers in den nacht. Het element der verrassing moet door motortorpedobooten (M.T.B.'s) ten volle worden uitgebuit, willen zij succes hebben. Luitenant ter zee Dickens, wiens naam reeds eerder in het verslag voorkomt, was hier een meester in. In den nacht van 9 November 1942 slopen twee M.T.B.'s onder zijn bevel vrijwel ge luidloos naar de Terschellinger gronden,- ten einde een convooi af te wachten, dat om de Zuid naderde. Het dreunende geweld van een machtige armada bommenwerpers, op weg naar Duitsehland, overstemde het motorgeraas van de M.T.B.'s. De nacht was donker, zonder maan, doch Dickens ver kende tijdig een uit drie koopvaardijsche pen bestaand convooi, beschermd door tor pedobooten en mijnenvegers, zonder zelf te worden gezien. Tegen half elf had hij zijn positie gekozen en wachtte hij met gestopte motoren den vijand af, die hem naar schat ting op een afstand van 900 m zou pas- seeren. Twaalf minuten gingen voewbij in moordende spanning. Toen gaf Dickens het sein tot den aanval; langzaam slopen de M.T.B.'s naar hun prooi en twee minuten later verlieten vier torpedo's de lanceer- buizen. Twee torpedo's troffen doel, van een derde kon dit niet met zekerheid wor den gezegd. De overrompeling was volledig. Het duurde geruimen tijd, voor het vuur op de M.T.B.'s werd geopend, en deze maak ten zich met groote vaart uit de voeten. De verwarring in het convooi was zoo groot, dat de Duitschers elkaar onder vuur namen. 1 Tot kwart over twaalf duurde deze on derlinge ar tiller iestrijd tegen een denkbeel- digen tegenstander. De Engelschen zagen nog langen tijd lichtgranaten boven de kimI Nadat de voorzitter van den Raad van Bijstand van het kantoor Haarlem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, de heer J. J. Swens, de zesde bijeenkomst van het kantoor Haarlem, die Dinsdagavond gehouden werd, en die be halve door talrijke leden ook door dr. E. H. Krelage en den heer W. J. B. van Liemt werd bijgewoond, geopend had, gaf hij een uitgebreid overzicht over de werkzaam heden van liet kantoor Haarlem in het af- geloopen jaar en de vooruitzichten voor het oogenblik en later. De heer Swens betreurde het hoewel er een goede samenwerking met de Provin cïale Kamer bestaat dat reorganisatie der Kamers nog niet zooveer gevorderd was, dat de Haarlemsche Kamer weer in gesteld kon worden. Dc activiteit van het Kantoor in cijfers. Aan het einde van het jaar waren in het Handelsi-egister ingeschreven 9090 werke lijk bestaande zaken. Dit beteekent over het afgeloopen jaar een toename van 699 in schrijvingen. Het Handelsregister verwerk te in 1946: 822 nieuwe inschrijvingen, 5617 wijzigingen, terwijl 123 opheffingen werden geregistreerd. Aan derden werden 7723 Handelsregister-dossiers ter inzage aange boden, 4037 uittreksels en afschriften wer den afgeleverd. Door den Handólsvoorlich- tingsdienst van het Kantoor werden 6789 adviezen gegeven. Voor het eerst sedert 1941 kwamen aan vragen binnen ingevolge de Wet op de Af betaling. Er wei-den twee vergunningen voor kleinverkoop op afbetaling en voor colportage in 1946 verleend. In begin October 1946 werd het Kantoor weer ingeschakeld bij de beoordeeling van candidaat-makelaars. In lipt totaal werden aan het Ministerie 10 adviezen verstrekt. Het feit, dat alle 10 adviezen, op grond van de vakkennis der candidaten, afwijzend moesten zijn, pleit niet voor de huidige opleidingsmethoden van de candidaat-makelaars. De afdeeling Vestigingswetten van het Kantoor gaf aan het ministerie van Econo mische Zaken in 617 gevallen advies, inge volge binnengekomen aanvragen tot het verkrijgen van een Ministerieele Verkla ring. Het totaal aantal binnengekomen ves- tigingsaanvragen bedroeg 274, tevens werden nog 24 aanvragen uit het jaar 1945 behandeld. Van de aldus verwerkte 298 aanvragen werden er 281 verleend, 7 geweigerd. 5 ingetrokken, terwijl 5 aanvra gen per 31 December 1946 nog niet waren afgehandeld. Het hoogste aantal vergun ningen werd verleend in de kruideniers branche, n.l. 33. Een enkel woord wijdde spr. aan den Evacuatie-Hulpdienst" Haarlem. Deze, aan het einde van het jaar 1942 opgerichte Dienst, werd op 31 December 1946 over geheveld naar het Districtsbureau voor Oorlogsslachtoffers te Haarlem. Tijdens de ruim drie jaren van haar be staan werden door den Dienst 1537 dossiers, die betrekking hadden op door evacuatie maatregelen en reëvacuatiemaatregelen ge leden schade, aangelegd. Op het tijdstip van de overdracht, waren 1470 dossiers geheel afgehandeld; de Dienst behandelde tevens 666 aanvragen tot huurvergoeding. Door den persdienst van het ministerie va*n Economische Zaken werd reeds vroe ger mede aan het Kantoor het verzoek ge richt, dezen Dienst regelmatig op de hoogte te houden van de publieke opinie ten aan zien van door de regeering ingevoerde maatregelen op economisch gebied. Ook in 1946 werd van deze gelegenheid gebruik gemaakt om een groot aantal vraagpunten, die ontstaan waren door van regeerings- wege genomen maatregelen, naar voren te brengen. Voorstellen werden gelanceerd om te komen tot een andere regeling voor de buitenlandsche inkoopen en financieele af wikkeling van deze transacties. De heer Swens bracht dank aan het per soneel, dat onder de energieke leiding van den secretaris, jhr. dr. J. C. Mollerus, zoo veel werk had verzet. Vervolgens gaf spr. een uitgebreid over zicht van de toestanden in het district, dat onder het Kantoor Haarlem ressorteert. een aantal belangrijke export-orders boe ken. Het gebrek aan arbeidskrachten werkt hier evenals in de textielnijverheid remmend op de productie. De heer Swens sprak als zijn overtui ging uit, dat men, ondanks het sombere beeld, dat de economische toestand van ons land in vele opzichten biedt, toch vooruitgang kan bespeuren. Evenals in de crisisjaren voor 1940 riep hij zijn gehoor toe: Hard werken en zuinig zijn. Handel met Duitsehland. De secretaris van de Nederlandsche Ka mers van Koophandel voor Duitsehland en Oostenrijk, mr. Th. H. de Meester, hield een uitvoerige beschouwing over de moei lijkheden en mogelijkheden, die er voor onzen handel ih Duitsehland liggen. Het bezoek aan de Leipziger Messe Had hem een optimistischen kijk gegeven op de toekomst van het handelsverkeer met de Russische -zóne al had het deviezen- tekort ons land ook hier parten gespeeld en hij hoopte, dat dit voor Amerikanen, Engelschen en Franschen aanleiding zou zijn om even soepel te worden als de Russen. Personalia. De heer Swens herdacht in een korte toespraak, dat de heeren Klein Schiphorst en Deddens dit jaar hun zilveren jubileum als lid van de Kamer vieren. Beiden heb ben vooral hun spox-en verdiend in het behartigen van de belangen van het klein bedrijf. Beiden heeren werd een door de firma Enschedé vervaardigde oorkonde aangeboden. In plaats van den heer J. H. A. Kruimel werd de heer Visser tot lid van den Raad van Bijstand van het kantoor Haarlem ge kozen. Zijn plaats in den Raad van Bij stand van de Provinciale Kamer zal, han gende de reorganisatie, niet aangevuld worden. Handboogsport De plaatselijke handboogschutterij V. Z. O. S. heeft een uit- en thuiswedstrijd te gen Concordia uit Amsterdam geschoten, waarvan de resultaten nogal uiteen liepen. Bleef op de banen van het Stationskoffie huis Concordia met 994 punten (waaron der 45 rozen) tegen 947 punten (waaron der 33 rozen) in de meerderheid, op de banen van Concordia trok V.Z.OS. met 905 punten (waaronder 46 rozen) tegen 820 punten (waaronder 39 rozen) aan het langste eind, zoodat tenslotte de einduit slag werd: V.Z-O.S. 1852 punten, Concor dia 1814 punten. De Amsterdammers leg den echter met 84 tegen 79 rozen beslag op den rozenprijs. De individueele prijzen vielen ten deel aan J. Jansen (V.Z.O.S.) 181 punten. A. de Groot .(Concordia) 172 punten en M. v. d. Berg (V.Z.O.S.) 156 punten. A. Voogt (VZ.O-S.) verwierf met 16 rozen den rozenprijs. Zondag 23 Maart schiet V.Z.O.S. op haar banen tegen Willem Teil uit Delft. Deze wedstrijd is bedoeld als training voor het a.s. Koningschieten, dat zal plaats vinden op den eersten Zondag in Mei. Ernstige candidaten voor den titel zijn J. v. d. Berg, J. Jansen en H. Jansen, doch verrassingen zijn niet uitgesloten. Aanzienlijke belangstelling j voor zendingsfilm Gisteren sprak ds. P. J. Grondel, die kort geleden uit Nieuw-Guinea is terug gekeerd na daar langer dan twaalf jaar gearbeid te hebben, over den zendings- arbeïd onder de Papoea's. Om een duide- e «OlDUj. Bl**ENUv: Zondag om halfvjjf uur wordt de dant van dc tweede divisie, generaal J. K. Baay op Schiphol terug verwachEvT? dienstreis in Nederlandsch- Indië. 55 De in binnen- en buitenland verms, chemicus en criminoloog, dr. c. j Van l Hulsebosch, viert Maandag zijn 70sler, jaardag. De minister van Oorlog heeft aan mal J. N, Breunesse ongevraagd eervol ontijs?1 den militairen dienst .verleend. Majoor fi nesse zal tegen dit besluit in beroep gaJ: de Kroon HAARLEM EN OlWGEVJK, De Provinciale Griffie van Noord! zal met ingang van 22 Maart weer deszai dags geopend zijn Het, Instituut voor Arbeidersontwikki organiseert Zondagmorgen 23 Maart een mière voor Haarlem van>de prachtige Engek film, ..Geef ons het recht om te leven" verhaal van een mijnwerkersfamilie. De stelling vindt plaats in het Frans Halsther- Ds. W. H. Duyvendak uit Heemstede, voor twee jaar naar Ned. Indië gaat om L als predikant van de Protestantsche Kerk zaam te zijn, zal tegelijk-met eenige an£! predikanten in den nacht van Zaterdag' Zondag aanslaande per vliegtuig daaft-' vertrekken. Ds. D. E. Boeke te Haarlem, oud-secn ris van het Nederl. Bijbel Genootschap,'^ dezen zomer op ultnoodiging van den 'z bïjbeibond een reis te maken naar Zuid-Air Ds. J. C. van Dijk, predikant der v, Herv. Gemeente te Bloemendaal, die den jarigen leeftijd heelt bereikt, hoopt in Jie;"- emeritaat ie gaan. lijk beeld van het zendingswerk te krjjv werd de zendingsfilm van Niéuw-Guit^ vertoond. Eerst geschiedde dit voor c; jeugd en deze toonde hiervoor zooveel'be langstelling, dat het Jeugdhuis over- was. Des avonds werd de film voor de oude ren gedraaid. Ook nu weer was de belang, stelling zeer groot. De film gaf een dolde- lijk beeld van het leven van verschillende Papoea-stammen, die over het gehi zeer primitief leven en die er gew op nahouden, waarover wij ons ten zeereis verwonderen. Maar ook toonde de IILd die, waar noodig, door ds. Grondel \ve;c toegelicht, den aanwezigen duidelijk wek,; heilzame gevolgen de arbeid der zendiw die onder deze bevolking sinds 1855 weri- zaam is, reeds heeft. Er is een jonge Kei ontstaan. Waterpolo in het Velsertal De Velsensche dames hacklen tijdens waterpolowedstrijden in het Velserbad ha- oude tegenstandsters uit Haarlem weer eer tegenover zich. Tot nu toe was het bijrj niet voorgekomen, dat zij het tot een over winning konden brengen. Ook ditmaal moesten zij genoegen nemen met eengelij: spel. Het was geen slechte wedstrijd." Het tweede heeren-zevental begon zee fortuinlijk. Door doelpunten van De Jager, Kwak en De Mayer was de stand spoedig 30. De doelman van D.W.R. had zeker twee er van kunnen voorkomen. Ook b:j het vierde doelpunt, van F. Kwak, ging hij niet geheel vrij uit. Kramer, de nieuwe ■recordhouder van V.Z.V., blonk uit doe: snelheid. Wanneer hij deze snelheid weet te combineeren met even groote technisch? kwaliteiten dan kan V.Z.V. veel plezier a3n hem beleven. Van den Broek leverde even eens goed werk. De 51 overwinning was volkomen verdiend. Het eerste zevental boekte eveneens een overwinning, hoewel het er 'in het begin niet naar uit zag, maar dank zij een gro tere. activiteit van de achterhoede in de tweede helft, beslisten de IJmuidenaren het pleit in hun voordeel. Na lang zwoegen had Haarlem gebruik jemaakt van een numerieke meerderheii n een voorsprong van 21 behaald. Duin- oer maakte na goed snel van de geheel; ploeg gelijk. Swier gaf Velsen de leidir; met een hard schot. Schoone en ten sht'-ï Du inker zorgden dat de overwinning be haald werd. Bedrijven en industrieën. Daarbij wees hij op twee belangrijke nieuwe takken van industrie in Kennemer- land, n.l. het conserveeren van levensmid delen volgens het diepvriessysteem en de koelkastenindustrie. Deze laatste, die op het oogenblik alleen voor den export werkt, werkt plannen uit om ook voor eigen marlet te produceeren. Ook de moeilijkheden van de industrie aan het Noorderbuitenspaarne op het ge bied van de arbeidskrachten en de toegangs wegen, stipte spr. aan. Van de problemen der bloembollenkwee kers noemde de heer Swens speciaal de concurrentie tegen lagere prijzen door bui tenlandsche producenten. De berichten uit het tuindersgebied Be verwijk luiden vrij gunstig. Als belangrijk ste omzetten noemde spr. de spinazie met 1.261.000 kg en de aardbeien met 862.210 kg- Ook over het jaar 1946 werden in het vis- scherijbedrïjf zeer goede resultaten be reikt. Toch ziet men in dezen tak van be drijf de toekomst met de huidige middelen somber tegemoet. Door oorlogshandelingen zijn vele visschersvaartuigen vernield; de gemiddelde ouderdom van de vloot moet thans worden geschat op circa 40 jaar. Bij het ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening zijn echter momenteel besprekingen gaande om .te komen tot een vernieuwing van de vloot, zoodat spr. het niet juist achtte reeds thans verdere opmerkingen over deze be langrijke aangelegenheid te maken. De azijn-industrie kon door het regel matig toenemen van de grondstoffehtoe- wijzingen reeds in het begin van het jaar 1946 wederom op volle capaciteit produ ceeren. Doordat de autoriteiten bij de ver deeling bleven vasthouden aan de basis- omzetten van 1939 kon aan de vraag van het publiek niet geheel worden voldaan. Er werd azijn geëxporteerd naar de U.S.A., Engeland, West-Indië en Zuid-Afrika. Hoewel in de zeepindustrie tijdens het jaar 1946 eenige verbetering te constatee- ren viel in vergelijking met 1945. was de grondstoffenposïtie voor de zeepfabrieken nog betrekkelijk slecht, zoodat van de meeste soorten een betrekkelijk klein per centage van de voor-oorlogsche capaciteit kon worden gefabriceerd. Met uitzonde ring van een geringe hoeveelheid scheer zeep wei den voor export geen grondstof fen beschikbaar gesteld. De cacao- en chocolade-industrie hei- stelde zich gedurende het jaar 1946 en kon Op 23 Maart a.s. hopen onze ;eliefde Ouders A. P. JOPPE en G. JOl-PE-SCHOLDER hun 25 jarig huwelijksfeest te vieren. Plet en Willie Jan en Mien Bram Cor Rotterdam. Da Costastr. 22a. DANKBETUIGING Langs dezen weg betuigen wij onzen hartelijken dank. aan familie, vrienden en kennis sen en in 't bijzonder den Weledelen Heer Burgemeester Kwint voor den ónvergetelij- ken dag door U bezorgd bij ons 60-jarig huwelijksfeest. M. PLOKKER J. J. PLOKKER-HOLLAAR 18 Maart 1947. De Bullstr. 35, Den Haag. GEVRAAGD voor verschillende afdeelingen. Prettige werkbij reisgeld wordt vergoed. Wasscherij HOEK EN VAART. Bloemendaalsche Stras:- weg 17. Santpoort-Station. i. Voor KOPER, LOOD en ZINK Betaalt Trompstraat 35 - llmuiden.Oost Hink Tel. 411! GROENTENZAAD BLOEMZAAD GRASZAAD KUNSTMEST Prijscourant gratis H. HELLINGS EIKENSTRAAT 1, IJMUIDEN-OOST Welke gehuwde draaier, gie ter-vormer, gereedschapmaker of bankwerker WIL WERKEN IN NUNSPEET? Huis beschik baar door ruiling. Inl. of br. Hoofdstraat 8, Santpoort. Mevr. v, d. Meer. Da Costalaan 51. Driehuis vraagt DAG- of OCIITENDMEISJE NET MEISJE, 17 j. b. z. a. voor schoonhouden van kantoren. Eikenstraat 19. IJm.-O. z. a. VERSTELNAAISTER f 5 p. dag. Adres bur. van dit Blad. Jongelui die wenschen te trou wen zoeken GED, VAN WO NING Haarlem of omg. Br. L 1261 bur. v. d. blad. Nette jongeman zoekt een net en degelijk KOSTHUIS (geen beroeps) voor direct. Brieven L 1259 bur, van dit blad. N.V. 's-Gravenhaagsche Begrafenis onderneming „Simplicitas" W. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderhuisvest 29-33 (v.h. R. Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wenschen Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor f* OUDE HUISHOUD- of IN I> U ST R1 EN AA IMACHLVR Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N., TELEF. gfö Telefoon of briefkaart enwij komen. NET MEISJE zoekt betrekking voor d. en n. met gezellig hui selijk verkeer, zakenmenschen geen bezwaar. Br. L 1260 bur. v. d. blad. Aan komen loopen mooi JONG HONDJE. Tegen advertentie- kosten terug te bekomen J. Kostelijklaan 34. Velsen. Gezocht ZIT- en SLAAPKA MER met gebr. van keuken IJmuIden of omstreken Brie ven L 1265 bur. v. d. blad. WONING RUIL. 2 k. k. 2 slp.k. en flinke overloop op gezellig punt voor gr. woning met zol der. Oud-IJmuiden. O. of W. Adres bur. v. d. blad. 1 p. z. g. a. n. L. DAMESWAN- DELSCHOEXEX, leeren zolen, pl. hak. m. 39-40 pr. f 12'.50. Beekylietstraafc 2, Santpoort. Te koop: witte KINDFBHA- GEN VACHT. Hyacinteii3tre!$ 14. Santpoort. Te koop: een goed onderhou den WANDELWAGENTJE. W" serduinweg 221. Te koop: 1 HANDWASCHMA- CHINE. Bloemstraat 73, TE KOOP: wieg op wielen, rooktafel met stel en theeta feltje. Acaciastraat 31, IJni-O. Te koop: TWEE SCHILDERS- OVERALLS. Cypressenstr. 13. I Jmuiden-Ó. Te koop: BUFFET en THFE- MEUBEL. Na 6 uur. Berken- straat 8. Te koop: een paar DAAIE3- SCHOENEN, pumps zw. m. w Elzenstraat 6, lJmuiden-0,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4