IJmuider Courant Weer Erasmus De heer de Boer vraagt ontslag als lid der Commissie-generaal Morgen regeenngs- verklarmg over Indië Incident op Korea De vermiste Dakota blijft een mysterie Generaal Marshall is bemoedigd door Russische verklaring in Moskou Binnenkort weer Linggadjati-debat in de Tweede Kamer Onze verliezen in Indié Grieksch schip loopt op magnetische mijn België heeft weer een regeering NVV wijst EVC af Weerbericht 61e Jaargang No. 18588 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ÏJoiülertlag 20 Maart 1947 Verschijnt 'dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tj de uitgeverij van Breda te Amster- B dam is een klein boekje verschenen, Haf «een belangstelling zal vinden bij die rripnschen, die meenen dat alleen het nieuw- tp werk van levende schrijvers aandacht verdient Hetgeen een vreemde gedachte is, want in elk tijdvak is het maar een klein Heel van nieuwe, dat waarlijk goed is en .arriikt En ik vrees soms, dat het in dezen Yitd maar een nietig deel is. Wij weten wker dat vroegere tijdperken een veel arootère bijdrage hebben geleverd tot die rïikdommen, die over de litteratuur aller ieuwen verspreid zijn. Wij behoeven slechts ian de grooten der Oudheid te denken, om dat te beseffen. In vroeger eeuwen werd veel minder geschreven en gepubliceerd dan in den modernen tijd, met zijn enorme boekenproductie, maar soms denkt men dat de boeveelheid omgekeerd evenredig aan de hoedanigheid is, als men verleden en heden poogt te vergelijken. De waarheid is misschien blijmoediger: wij staan te dicht bij den modernen tijd om te weten wat er uit zal overblijven en in volgende eeuwen wellicht velen verheugen. Het kleine boekje, dat pas verschenen is, draagt den titel „De Klacht van den Vrede" met de bijvoeging in ondertitel: „die overal door de menschen verstooten is" en het behelst een nieuwe vertaling, door mej. T. van Leeuwen, van een der werken van den Driester Desiderius Erasmus: Erasmus van Rotterdam. Di. O. Noordenbos heeft het ingeleid. Erasmus leefde van 1466-1536 en deze Klacht, waarin hij den Vrede zelf het woord geeft, schreef hij in het Latijn hij v/as een schitterend latinist en een zoo groote geest, dat het nageslacht hem den m-ootsten geleerde zijner eeuw genoemd heeft in den jare 1517. Dat is dus, wel geteld, 430 jaren geleden en zij die alleen het niéuwe, kersversche willen lezen zullen zich wellicht verwonderen dat de krant zelf het meest sprekende beeld van dit nieuwe, waarmee het immers dagelijks weer komt aandragen zooiets ouds onder hun aandacht brengt. Maar ook de jour nalist ervaart in zijn leven, dat hij naar wijsheid moet zoeken piet slechts bij zijn eigen generatie, maar veel vaker bij hen die zijn heengegaan en die groote geesten waren. Want zooals G. K. Chesterton het uitdrukte, zijn zij in den geest allen nog bij ons en wij, het tegenwoordige geslacht, zijn slechts de toevallig aanwezigen die op hun menschenwerk voortbouwen of het soms afbreken. Natuurlijk zijn er menschen, die Erasmus riet lezen zullen omdat zij meenen dat dit ver buiten hun bereik is: omdat hun oplei ding en hun studie dergelijke geleerdheid der eeuwen niet hebben aangeraakt, omdat zij wel eens een poging hebben gewaagd, waarin hun bleek dat zij het Nederlandseh van vroeger eeuwen niet verstonden of de lezing althans te groote inspanning van hen vergde. Zij gaven het op. Maar dit is een ver taling in modern Nederlandseh en dit is een betoog, dat geen vakgeleerdheid raakt. Het is goed dat deze nieuwe vertaling van Querela Pacis verschenen is, want de vo rige, te zeer verouderd, dateert uit het begin der zeventiende eeuw. Moet ik nog meer bezwaren helpen over winnen? Erasmus laat den Vrede zijn klacht aanheffen temidden van de toestanden van zijn tijd: hij spreekt over de macht van absolute vorsten, over huursoldaten, over geestelijken die oorlog voeren. Maar ge zult er zooveel in vinden, dat van alle tijden is en u ontroeren zal door eenvoud en on omwonden oprechtheid. Gij zult, als gij van lezen houdt, niet ongevoelig kunnen blijven voor de wonderlijke bekoring van den Erasmiaanschen stijl, waaraan de ver taalster zich met kennelijke toewijding heeft overgegeven en onderworpen. Erasmus was Katholiek priester. Hij be leefde de Kerkhervorming, maar liet zich niet meesleepen door de ruige krachtfiguur van Luther, die zich wel tot hem wendde. Hij bleef Katholiek. Prof. dr. H. L. Knap pert was het die hem geschetst heeft als den geestelijken vader van het bij'oelsch- humanistische, het ondogmatisch-godsdien- stige, het verdraagzame. „Wondere gang der historie!" schreef deze geleerde: „Eras mus, los van het land, dat hem zag gebo ren worden, los van het officieele Protes tantisme, heeft op de vaderlandsche evan- gelischen zulk een invloed geoefend, dat zij zonder hem niet kunnen begrepen worden". Hef is niet van dergelijk geleerd betoog, dat dit boekje getuigt. Het wordt hier slechts even aangehaald om iets meer aan te duiden omtrent dien grooten denker van het verleden, wiens Klacht van den Vrede ook tot den huldigen mensch sterk spreken moet, gelijk zoovele van zijn andere ge dachten, die den tijd tartten. En hij beval reeds de schepping van e®n internationaal scheidsgerechtshof aan, dat geschillen tus- schen de staten zou moeten oplossen. Hij schreef daar reeds over, in 1523, aan den machtigen Frans I, Koning van Frankrijk. Vindt gij dat ontmoedigend? Vindt gij, de gedachte, dat het streven haar den vrede al zoovele eeuwen oud is, een bewijs dat het toch niets helpt? Gij kunt het ook an ders zien en daarbij denken aan andere kwalen der menschheid, die na eeuwen lang streven overwonnen werden door toe doen van menschen, die niet versaagden. Erasmus was een zachtzinnig zoowel als een fijnzinnig man, maar tevens een dergenen, die niet versaagden. Hoezeer zijn gedachten tot ons blijven spreken blijkt uit een enkel citaat, waarmee ik besluiten wil. De oorlogshitsers hekelend zegt hij: „Nu echter probeeren zij zelfs kweekplaat sen van den oorlog op te richten: wat tot de eendracht kan dienen, verzwakken zij of houden zij geheim, maar wat tot oorlog voert, dat overdrijven en verergeren zij nog bovendien. Men moet zich schamen te vertellen, hoe om beuzelachtige kwesties zulke groote drama's uitgelokt en hoe door een kleinigheid zulke stormen ontketend worden. Daar k'omt iemand een heele reeks van beleedigingen in de gedachte en een ieder blaast het hem aangedane kwaad op. Maar de weldaden worden intusschen zoo grondig vergeten, dat gij kunt zweren dat men op oorlog aanstuürt". Zoo spreekt de stem van 1517, van den aanvang der zestiende eeuw, weer tot ons in het midden der twintigste. Ik zal u op nieuw vragen, naar haar te luisteren. R. P. EEDSAFLEGGING NIEUWE AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR IN NEDERLAND. Hermar} Baruch, de nieuwbenoemde Amerikaansche ambassadeur in Nederland (broer van Bernard Baruch, den oud-voor zitter van de Amerikaansche afvaardiging ,in de commissie voor de atoom-energie), neeft gisteren den ambtseed afgelegd. De nreuwe ambassadeur zal 26 Maart aan staande scheep gaan voor Nederland. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat de heer De Boer, lid van de Commissie-Generaal, een verzoek om ont slag naar Nederland heeft verzonden. Vol gens Aneta wordt er op gewezen dat deze ontslagaanvrage moet worden gezien als protest tegen de houding van zekere politieke kringen ten aanzien van de po litiek der Commissie-Generaal. Prof. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma, die aan de Commissie-Gene raal waren toegevoegd en te zijner tijd mogelijk door een desbetreffende wet tot leden der Commissie-Generaal zouden worden benoemd, hebben aan een correspondent van Aneta beves tigd, dat zij onder de huidige omstandigheden niet bereid zijn deel uit te maken van de Com missie-Generaal. Wat betreft hun positie als adviseurs van de Commis sie-Generaal wilden zij zich niet uit laten. Accoord van Modjokerto Officieel is medegedeeld, dat gisteren een overeenkomst tusschen de Nederlan ders en de Indonesiërs betreffende Modjo kerto geteekend is. Blijkens de laatste berichten uit Modjo kerto hebben de Nederlanders slechts een deel van de stad bezet en waren de ver liezen gering. Waarnemers hebben goede verwachting, cfat Sjahrir tegen het einde van de week te Batavia zal terugkeeren om de overeenkomst te onderteekenen, in dien de Nederlanders er in toestemmen hun troepen terug te trekken. Betrouwbare bronnen bevestigden ihe- den, dat de Nederlandsche Commissie- Generaal den Nederlandschen troepen opdracht gegeven heeft verdere actie in den sector-Modjokerto te staken eri een vertegenwoordiger heeft uitgezonden, om zich er van te verzekeren, dat de order werd uitgevoerd. Het officieele communiqué Het officieele communiqué omtrent de ontslagaanvrage van den Commissaris- Generaal F. de Boer luidt als volgt: „Officieel wordt medegedeeld, dat de heer F. de Boer, lid der Commissie-Gene raal, in den onbevredigenden gang van za- I ken sinds November 1946, zoowel in Ne derland als hier te lande, aanleiding heeft gevonden om zijn mandaat ter beschikking te steUen". Voorts wordt officieel gemeld, dat ook prof. Posthuma en prof. Verzijl in den jongsten gang van zaken aanleiding heb ben gevonden tot het besluit thans geen benoeming in de Commissie-Generaal te aanvaarden. Over de motieven van dit besluit wensch- ten zij zich nog niet uit te laten. Naar wU vernemen zal de regcering mor gen, Vrijdag, des middags om één uur In de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het verdere verloop der politieke on derhandelingen met de Indonesiërs. DEENSCH SCHIP AAN DEN GROND Gisterenavond omstreeks 23.00 uur is het Deensche schip „Dixie" in de monding van de Eems aan den grond geloopen. Van Delfzijl uit is sleepboothulp onderweg. De ijsmassa's in de Overij-sselsche Vecht hebben vier pijlers van de noodbrug in Hardenberg weggeslagen. De brug mag nu slechts door voetgangers worden gebruikt. De situatie bij Soerabaja De actie bij Soerabaja is geëindigd met gedeeltelijke bezetting van Modjokerto en de beveiliging van de. essentieele printen der waterregeling, waardoor een eind kan worden gemaakt aan de verwoestende inundaties. Thans is bericht dat deze kwes tie verder door een accoord tusschen de Nederlandsche en Indonesische -autoriteiten :al worden afgedaan. De operatie kostte vijf Nederlander het leven. Vuurgevecht tusschen Russen en Koreanen Bij een vuurgevecht tusschen Russen en Koreaansehe politie in de Amerikaansche bezettingszone van Korea is Dinsdag, naar uit militaire bron door Un. Press wordt gemeld, een Russische soldaat gedood en een tweede ernstig gewond. De Koreanen, van wie er eveneens een gewond werd, hadden zich meester gemaakt van twee Russische machinegeweren en deze aan de Amerikaansche troepen overgedragen. Het gevecht speelde zich af in het dorp Sanjik Tong, 15 kilometer ten Oosten van Kae- song, waar de Amerikaansche troepen ge legerd zijn. De Amerikaansche troepen be gaven zich, toen zij van het incident hoor den, naar de plaats van de botsing, doch toen zij daar aankwamen was het gevecht al ten einde. De Russen hadden him doode en gewonde meegenomen, toen zij zich terugtrokken. Het van het Fransche persbureau Agence France Presse afkomstige bericht, dat de op Java vermiste Nederlandsche Dakota op het vliegveld van Kalidjati op republikeinsch gebied zou zijn gevonden, is gisteravond van officieele republikein- sche zijde tegengesproken. Na een telefoongesprek met Soebang 15 kilometer van Kalidjati waar niets bekend was, deelde de officieele republi- keinsche woordvoerder aan Aneta mede, dat het volkomen uitgesloten is, dat het te Soebang niet zou bekend zijn, indien een vliegtuig, dat reeds tien dagen vermist wordt, te Kalidjati was geland. Van Ne derlandsche zijde wees men er nog op, dat na de vermissing van de Dakota ook het vliegveld van Kalidjati uit de lucht eenige malen werd waargenomen, doch dat hier bij geen vliegtuig is gezien. Twintigduizend arbeiders 'demonslreeren in Kassei Tijdens een algemeene staking, welke twee uur duurde, hebben 20.000 arbeiders te Kassei een demonstratie gehouden en een resolutie ter verzending naai- de Mos- kousche conferentie aangenomen. In deze resolutie wordt gepleit voor stopzetting der ontmanteling van de Duit- sche fabrieken, vorming van een economi sche eenheid, verhooginig van de industri- eele productie, vrijlating der krijgsgevan genen en opheffing van de zónegrenzen. Een banket met ernstige wensclien voor succes en eenheid De Russische minister van Buitenland-1 sche Zaken heeft Dinsdagavond ter eere van zijn collega's van de groote vier een banket en een receptie georganiseerd. Elk der ministers stelde een dronk in. De ministers spraken in ernstige bewoor dingen den wensch uit voor het succes der conferentie en voor de handhaving der .eenheid der groote vier in vrede en oor log". Generaal Marshall, die voor het eerst de orde van Suvarov met de vjjf punten droeg de hoogste militaire onderscheiding in de Sovjet-Unie bracht in herinnering, dat hij deze orde op den avond van D-Day in de Russische ambassade gekregen had van Gromyko. Marshall voegde eenige propaganda in zijn toespraak door op te merken, dat de landingen in Normandië een onderdeel waren van de groote gemeenschappelijke geallieerde pogingen, die tenslotte de over winning hadden opgeleverd, aldus zegt Un. Press. Overeenstemming mogelyk. Op de conferentie van gisteren sprak Molotof bemoedigende woorden. Hij meende dat de tijd gekomen was om de kwestie van een centrale Duitsche regeering te bespreken. Na de meening van zijn collega's gehoord te hebben zou het mogelijk zijn tot overeenstemming te komen betreffende economische eenheid. Molotof verklaarde, dat de Sovjet-Unie. evenals Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk geen regeling zou kunnen ac cepteeren, die de lasten van het Russische volk zouden kunnen verzwaren. Hij was het er niet mee eens, dat de herstelbeta- lings-clausules van het verdrag van Pots dam te beschouwen waren als tegenwicht van de besluiten van Jalta. Molotof gaf de verzekering dat Rusland bereid was verantwoording af te leggen voor iederen cent aan herstelbetalingen, die door de Sovjet-Unie is ontvangen. Hij drong aan op een verhooging van de steenkoolpro ductie der Britsche zóne en meende, dat het mogelijk moest zijn de gerechtvaar digde eischen van de Fransche regeering in te willigen. Marshall vond de verklaringen van Mo lotof bemoedigend en was het er volkomen mee eens, dat de zienswijzen van de groote vier te vereenigen zouden zijn, de moeilijke kwestie van de herstelbetalingen ten spijt. Vertrouwen 111 de Fransche politiek in Indo-China De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteren met 421 tegen 0 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de poli tiek inzake Indo-China, doch het geheele blok van communistische leden onthield zich van stemming. Het debat over den oorlog in Indo-China, dat Dinsdag begon nen is, duurde den geheelen avond en den nacht met een korte onderbreking in den vroegen ochtend. Het langdurig debat werd voornamelijk gekenmerkt door een felle critiek van de communistische leden, die de regeering verweten, dat zij den oorlog in Indo-China voortzette en geen onmiddellijke vredes onderhandelingen voerde met den Viet- nameeschen president Ho Chi Minh. In vergelijking met de vorige zittingen had deze bijeenkomst van de nationale ver gadering echter een rustig karakter, want het kwam niet tot eenig handgemeen, stelt Un. Pres met voldoening vast- Het woord is aan. James Montgomery: Waar rechtvaardighcidheerscht is gehoorzamen vrijheid. Distributie-gebouwtje uitgebrand Woensdagavond omstreeks 9.30 uur ont stond brand in een houten loods bij de Lorcntzkade. waarin de winkeliersafdee- ling van den Distributicdienst is onder gebracht. De brandweer was snel ter plaatse, doch het gebouw stond reeds in liehter laaie. Er viel aan blusschen niet meer te denken. Met drie stralen werd het vuur bestreden, maar het gebouw brandde geheel uit. Papieren van waarde zijn niet verbrand, daar deze eiken avond op een veilige plaats geborgen worden. (Van onzen parlementairen redacteur). Minister Fiévéz liet zich opnieuw als uit stekend debater kennen. Dit moesten vooral de communisten ervaren, die hij onder handen nam wegens de manier waarop zij in het debat over het ontwerp dat machti ging geeft* dienstplichtigen naar Indië te zenden, een blaam op onze troepen ginds hadden geworpen. Overigens bepaalde de bewindsman zich tot de beantwoording van tal van in de discussies aangevoerde punten, zonder echter iets te zeggen over het algemeen beleid ten aanzien van de In donesische kwestie. Hij deelde mede, dat tot 1 Augustus 1946, sinds welken datum wekelijksche opgaven worden verstrekt, in Indië de volgende verliezen zijn geleden: Kon. Landmacht: 9 officieren en 78 onder officieren en manschappen; K.N.I.L. 8 offi cieren, 51 Nederlandsche en 54 Indonesi sche onderofficieren en manschappen; Kon. Marine: 4 officieren en 44 minderen, to taal 248. Van 1 Augustus 1946 tot 15 Maart 1947 zijn 205 officieren, onderofficieren en man schappen gesneuveld. In 1V2 jaar werden de verliezen 453 man, onder wie 32 officie ren en 81 Indonesiërs. Aan hun nagedach tenis bracht de minister hulde. Van de lichting 1944 zullen van de 30.000 man er 10.000 opgeroepen worden. Voorts verklaarde de minister dat, als studenten van de lichtingen 1941,' 1942 en 1943 zouden worden opgeroepen, dit pas zal geschieden nadat zij als arts, tandarts of ingenieur afgestudeerd zijn. Ten aanzien van deze categorie van de lichting 1944 zal de minister zich nog nader beraden. Het wetsontwerp werd hierna aangeno- 'men met 66 tegen 9 stemmen. De commu nisten stemden tegen. De Alexandrabij Terschelling in nood In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is op 53.31 N. en 4.57 O., ongeveer ter hoogte van de Waddeneilanden, het Griek - sche stoomschip Alexandra, metende ruim 4000 ton, op een mijn geloopen. Het schip was op weg van Delfzijl naar Amsterdam. De motorreddingboot „Bran- daris" en twee sleepbooten van Doeksen zijn ter assistentie uitgevaren. De Branda- ris is vanmorgen 5 uur bij de Alexandra aangekomen en vond het schip nog drij vende, zoodat de bemanning niet van boord wenschte te gaan. Het is dik van mist en waarschijnlijk daardoor hadden de sleepbooten het schip vanmorgen nog niet gevonden. Het blijkt, dat de „Alexandra" ongeveer acht mijl ten Noorden van Terschelling op een magnetische mijn is geloopen. Het schip sloeg lek en begon terstond te zinken. Het gelukte de bemanning met behulp van de pompen het schip nog drijvende te houden. De „Alexandra" maakte echter zwaar slagzij en de radio-ontvanginstal- latie aan boord was bij de ontploffing to taal vemi'eld. Gedurende den-nacht echter heeft de bemanning kans gezien de zend- installatie provisorisch te herstellen en zoo kon vanmorgen aan de kustwacht wor den medegedeeld, dat het schip zinkende was. D'è „Brandaris" zoekt naar een lid van de bemanning, dat vermist wordt. Men neemt aan, dat deze bij de ontploffing over boord is geslagen. De „Alexandra", die met een lading kolen uit Baltimore naar Delfzijl voer, en nu zonder lading op weg was naar Amsterdam, is vermoedelijk als gevolg van den zwaren mist zijn koers kwijtgeraakt en in de richting van het mijnenveld afgedreven. De „Alexandra" is ten slotte op sleep touw genomen door de sleepbooten Storte- melk en Volharding en onderweg naar IJmuiden, waar de schepen hedenavond verwacht kunnen worden. Sir Malcolm Campbell, „de snelheidsduivel", bekend door zij-n wereldrecord voor race-auto's, gaat probeeren om ook op het water de snelste te worden. Hij wil dit doen met een motorboot, die wordt gedreven door een turbine-motor. De „snelle man" inspecteert de krachtbron van zijn boot, gebouwd door de Havilland-fabrie ken en ontworpen door majoor Frank Halford. „Zij zal het minstens een paar jaren uithouden" Gisteren heeft de Belgische kabinets formateur Paul Henri Spaak de samen stelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. De nieuwe Belgische premier. Spaak, aanvaardde voor de eerste maal het minister-presidentschap in 1938 en be kleedde deze functie tot 1939. Na den oorlog, in Maart 1946, werd Spaak opnieuw premier van een kabinet bestaande uit socialisten en partijlooze deskundigen, welke regeering echter reeds na 9 dagen aftrad. Met het oog op de ruime meerderheid, waarop de nieuwe regeering in het parle ment steunt, zijn waarnemers te Brussel van'meening. dat zij het minstens een paar jaren zal uithouden. Heden zal het nieuwe kabinet in han den van Prins-regent Karei den eed af- leggeh, alvorens volgende week Dinsdag voor de kamer en Donderdag voor den senaat te verschijnen. De nieuwe regeering bestaat uit 8 Vla mingen, 6' Walen, 3 Brusselaren en 2 mi nisters, die niet tot een van deze drie groepen behooren. De regeering is als volgt samengesteld: Eerste minister en minister van Buiten- landsche Zaken: Paul Henri Spaak. Binnenlandsche Zaken: Vermeylen (soc.) Openbaar Onderwijs: Camille Huys- mans (soc.) Budget: Jules Merlot (soc.). Brandstof en Energie: Achille Delattre (soc.) Coördinatie en Wederuitrusting: Prof. Paul de Groot (soc.) Arbeid en Sociale voorzorg: Leon-Elie Troclet (soc.) Verkeerswezen: Achille van Acker (soc.) Financiën: Gaston Eyskens (CVP.) Justitie: Paul Struye (CVP). Handel, Nijverheid en Middenstand: C. Duvieusart (CVP). Landbouw: Orban (CVP). Wederopbouw: Robert de Man (CVP) Volksgezondheid en Gezin: Verbist (CVP) Koloniën: Pierre Wigny (CVP) Openbare Werken: Oscar Behogne (CVP) Buitenlandsche Handel: van der Strae- ten Waillet (CVP). Landsverdediging: kol. de Fraiteur (par tijloos) Voedselvoorziening en Invoer: Moens de Fernig (partijloos). De in 1880 te St. Petersburg geboren kunst schilder Jacques Chapchal is Maandag te 's Gra- venhage overleden. Chapchal verbleef seder' 1921 in Nederland, waar hij hoofdzakelijk land schappen schilderde. Tijdens het bombardement vari de geallieerde luchtmacht op hei Bezuiden- hout op 3 Maart 1945 verloor hij al zijn goederen en de meeste van zijn schilderijen. Jacques Chapchal was als Nederlander genaturaliseerd, Terstond hierna kwam de voorzitter met de belangrijke mededeel ing, dat de regee ring zoo spoedig mogelijk liefst in de eerste helft van de volgende week mon deling inlichtingen aan de Kamer wil ver schaffen over de jongste ontwikkeling van de politieke onderhandelingen in Indonesië. Prof. Romme (K.V.P.), clie weinig ge sticht scheen over de langzame publicatie methodes over bedoelde aangelegenheid, bepleitte een openbare uiteenzetting als het eenïgszins kon nog deze week, een denk beeld dat bijval ontmoette bij den heer Schouten (A.R.), die zelfs voor verschij ning van het Kabinet in de Kamer op Don derdag scheen te voelen. De heer Wage naar (comm.) was dit keer echter buiten gewoon meegaand en had geen behoefte aan een vroegere verschijning dan de Re geering zelf» op het oog bleek te hebben. President Van Schaik beloofde den premier omtrent deze drie wenschen op de hoogte te stellen. Ziekenfondsraad De rest van den middag ging heen met de behandeling van het door minister Drees verdedigde wetsontwerp tot instelling van .een Ziekenfondsraad, ter uitvoering der bestaande regelingen èn tot het geven van adviezen bij de voorbereiding van nieuwe wettelijke regelingen op het gebied van het Ziekenfondswezen. Zulks om, alvorens het Ziekenfondsbesluit en de daarmee sa menhangende uitvoeringsbesluiten door een wettelijke regeling te vervangen, de bestaande regelingen vast te zuiveren van het niet-Nederlandsche, onder de Duitsche bezetting binnengesmokkelde leidersbegin sel. Na eenige discussie nam de Kamer het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aan. Dinsdag kwamen in Krasnapolsky te Amsterdam een aantal hoofdbesturen van de bij het NW aangesloten bonden bijeen ter bespreking van de vraag of de fusie met de EVC al of niet kan worden aan vaard. Na uitvoerige discussies werd een reso lutie aangenomen, waarin tot uitdrukking kwam dat de oprichting en vooral de in standhouding eener zoogenaamde „Een heidsvakcentrale" volkomen overbodig en voor de strijdbaarheid der werker^ zeer schadelijk is. Op grond van een en ander wees de ver gadering de fusie met de EVC af, zulks met een groote meerderheid van stemmen. Wijd-ver takt complot van smokkelaars De aangehouden Katwijker visscher worstelde vier dagen met den storm De Katwijker visscher, die op zulk een verrassende wijze met zijn smokkel jacht in de armen der douanè liep, had een zwa re zeereis achter den rug, doordat hij met zijn notedopje terecht kwam in den or kaan, welke Zondagnacht opstak. De zeereis ging voorspoedig tot het lichtschip „Haaks", waar hij door den storm werd overvallen. Om niet af te drij ven wierp de Katwijker, die in het bezit is van een diploma stuurman-visscherij, twee ankers uit, maar desondanks werd hij door den Zuiderstorm op zijn „krab bende" ankers naar het Noorden gedre ven. Hevig was de strijd, die de onfortuin lijke zeeman tegen de woedende elemen ten moest voeren. Tot overmaat van ramp raakte de motor onklaar en moest hij op zijn scheepje probeeren den motor weer op gangflfce brengen. Ook sloeg hij eenmaal overboord, doch hij kon zich bijtijds red den. Het is dan ook geen wonder, dat de man tenslotte, na deze moeilijke dagen, uitgeput in slaap viel. De bemanning van den Urker botter, die het scheepje bij de Haaksgronden aan trof, dacht niet anders, of er was nie mand aan boord. Dus namen zij het jacht op sleeptouw. Het onderzoek naar de smokkelaffaire is nog in vollen gang. Het is reeds geble ken, dat men liier met een wüd-vertakt complot te doen heeft. Het jacht was van Engelsche afkomst, zoodat vermoedelijk ook aan „den overkant" medeplichtigen zijn. De Katwijker is voorloopig in arrest gesteld en het jacht is met alles wat zich aan boord bevindt in beslag genomen. LATER ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I., geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk nog eenige regen of motregen en hier en daar nevel of mist. Vrij koude Westelijke wind. Morgen tijdelijk bre kende bewolking, overwegend droog weer. Naar Zuidwest of Zuid terug- loopende en geleidelijk toenemende wind. Opnieuw aanzienlijke stijging van lemperaiuur 21 Maart: Zon op (3 43 uur. onder 18.53 uur Maan op 6 53 uur. onder 17.22 i

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1