3> Nette meisjes gevr. Slagerij BESSE" THALIA Beverwijk's oorlogs-ervaringen voor Tribunaal ter sprake fKort v en Bondig Keuken rekjes Net winkelmeisje gevraagd de lagec KWALITEIT bijStreefland Luidsprekers TP De Pont RUSSISCHE RHAPSOD1E Anatomic Plastic KunstgeUtfen R. H. Brouwer DONDERDAG 20 MAART 1947 IJMUIDER COURANT De ex-burgemeester staat terecht Tien volle minuten duurde het voorlezen van de tenlastelegging tegen den vroege- ren burgemeester van Beverwijk, den 41- jarigen kantoorbediende-belastingconsu lent J. B. van G., toen hij zich Woensdag middag voor de achtste kamer van het Haarlemsche tribunaal moest verantwoor den. De punten van de aanklacht spraken van N.S.B.-lidmaatschap, colportage met Volle en Vaderland in Amsterdam dus vóór de ambtsperiode te Beverwijk propa- igandabiljetten voor het raam en onvader landslievende lectuur in de wachtkamer, van het gemeentehuis, toen dit eenmaal van G.'s residentie was geworden in 1943. Onder voorzitterschap van mr. Erades •werd het verhoor geopend met de behan deling van«fie meer formeele punten. De oorlogsburgemeester zag zijn, uit het N. S. B.-lidmaatschap voortvloeiende functie van kringleider in Amsterdam als een zui ver sociale functie en het feit, dat zij ef fectiever gemaakt werd door middel van een uniform werd door den beklaagde als gevolg van den textielnood in den oorlog uitgelegd; het was gemakkelijk een uni form te bezitten voor bruiloften en be grafenissen. Direct aansluitend bij het lid maatschap der N.S.B. ondervroeg mr. Erades Beverwijk's vroegeren burgemeester die den bekenden cursus volgde en voort kwam uit den gegoeden middenstand, over het hem verweten lidmaatschap der Ger- maansche S.S. Dit ontkende de beklaagde ten stelligste.' slechts éénmaal zou hij na lang aandringen f 12.50 als contributie voor één jaar gegeven hebben en het tijd schrift „Storm", dat onder de Germaan- sche S-S.'ers verspreid werd las hij vol gens zijn zeggen slechts ter oriëntatie. De colportage voor Volk en Vaderland vond in hem geen al te ijverigen medewerker: het Winterhulp werk zou hem toen hij mog in de hoofdstad woonde, naar zijn zeg gen, te zeer hebben opgeëischt, dan dat hij er nog een baantje als krantenman bij kon hebben. Bevcrwijksche periode. Tientallen vragen, alle beginnend met de woorden: „Is het juist datwerden op den beschuldigde afgevuurd en met groote directheid antwoordde deze, tot in ■de détails zijn ambtsperiode van Maart 1943 tot aan de bevrijding vertellend. Verdachte motiveerde zijn voortgezette colportage met het weekblad der N.S.B. dn Beverwijk met de opmerking, dat hij op die manier in het gewenschte nauwe contact kwam met „zijn" bevolking, op dat hij de sociale nooden van naby zou kunnen ondervinden. Toen de volksdienst en "andere verstrekkingen, die ook in Be verwijk gedaan wei-den, zijdelings ter sprake kwamen, informeerde de voorzitter of de inwoners eerst een Volk en Vader land van den burgemeester moesten koo- pen, voor zij een broek of hemd ontvingen. „Weermannen". Als zooveelste punt van de tenlasteleg ging kwamen verder de portretten van Hitier en Mussert ter sprake, die verschei dene jaren de gang van de Beverwijksche secretarie ontsierd hebben. Verdachte zeide er niets voor gevoeld te hebben, de twee „leiders" in zijn privé-vertrek te hangen, maar in de gang moesten ze wel een plaatsje hebben, omdat het nu een maal oorlog was en zoowel N.S.B. als Weermacht licht geraakt waren, wanneer, iets aan het décorum ontbrak. Dolle Dinsdag kwam en de twee portret- teil verdwenen. Maar ze kwamen toch terug, zoodat het secretarie-personeel als naam voor het geportretteerde duo „De Weermannen" uitvond. Hierna begon het Tribunaal aan de an dere onderdeelen van de aanklacht- Als eerste was daar de uitspraak van verdach te bij zijn ambtsaanvaarding in 1943, dat hij „alles zou doen om de belangen van de Duitschers te behartigen". De ex-burge meester diende van repliek, door te wij zen op de reeds in 1937 aangegeven richt lijnen bij vijandelijke bezetting, waarin nadrukkelijk gewaarschuwd wordt tegen provoceerend optreden in bezettingstijd van overheidspersonen. Op den 26ei4 Juni van 1944 was een groote razzia in Beverwijk nog het onder werp van het gesprek: ruim 400 jonge mannen waren weggevoerd als represaille tegen den aanslag op den N.S.B.'er de Graaf, en de burgemeester schreef een brief aan Rauter om hem te bedanken voor ■de „Sonderaktion", die de rust eindelijk weer had doen wederkeeren. In denzelf- den brief werd door v. G. aangedrongen op vrijlating van een groot aantal jonge mannen, die part noch deel hadden aan den aanslag. Dit epistel werd ter zitting voorgelezen, maar de beklaagde reageer de hierop met een uitvoerig relaas aan gaande de aanleiding tot het schrijven er van. Dit kwam er op neer, dat de Be verwijksche burgemeester, om iets voor zijn opgepakte gemeentenaren te berei ken, liever met stroop dan met azijn werkte en dat hij na herhaalde mislukte pogingen in die richting bij Willy Lages en andere S-D.'ers, ten einde raad een vleienden brief aan Rauter zelf schreef. De voorzitter, mr. Erades wees echter op het groote gevaar, dat school in een zin snede over de vele onderduikers, die na de razzia nog in de gemeente achterge bleven waren, maar verdachte was het ook hier niet mee eens. Het geval Stjjnman. In den winter van 1943 was in Velsen- Noord een jongeman ondergedoken, die met verlof uit Duitschland was terugge keerd. Verdachte kreeg op zekeren dag een wanhopig echtpaar bij zich, dat ver telde hoe hun zoon in een Duitsche fa briek moest blijven, omdat de man uit Velsen-Noord niet terug ging (men zal zich dit systeem van „uitwisseling" dat, naarmate het onderduiken meer en meer in zwang kwam door de Duit schers werd gebezigd, herinneren). De beklaagde wilde graag helpen zoo ver telde hij Woensdag en belde zijn col lega v. d. Weide van Velsen op, niet ver moedend, dat deze „bloed rook". De on derduiker werd opgespoord en moest het voorval met zijn leven boeten, daar hij in een Duitsch concentratiekamp overleed. De acte van beschuldiging was daarmee nog niet afgewerkt: vrij dicht na zijn in stallatie zou v. G. den toenmaligen direc teur van het bijkantoor van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Beverwijk opdracht hebben gegeven, elf jongens te „testen" voor eventueele uitzending naar Duitsch- land. Ook hier school, volgens den vroe geren burgemeester, een heel verhaal achter. Hij vond het beter, dat, inplaats van fatsoenlijke menschen, zwarte han delaars naar Duitschland werden ge stuurd. Het bleek, dat de elf jongens, wier namen via de gemeente-administratie bekend werden, geen notoire zwarte han delaars waren, en verder zei verdachte ten overstaan van zijn rechters, dat het zijn opzet niet was, de betrokkenen naar Duitschland te zenden. „Alleen maar tes ten, ziet u". Voor den vestingcommandant van IJmuiden zou de burgemeester voorts in zijn gemeente arbeiders hebben „geron seld" (zooals Mr. Erades het noemde), „gevorderd" (welk woord verdachte ge bruikte) met het doel om weermaehts- werken uit te voeren. De vroegere burgemeester vertelde ook hierover een lange geschiedenis. Er zou den eerst tuinders zijn „ingezet", maar toen deze menschen weer in hun bedrijven noodig bleken te zijn, werd om vrijwilli gers uit andere beroepen gevraagd. Toen er geen voldoende animo voor was, liet de burgemeester een paar menschen door de politie halen, waarvan er één zóó te keer ging volgens hem, dat hij zijn „gezag moest uitoefenen", want „je kunt je niet alles door de burgerij laten aanleunen". Houtjes hakken. Eenzelfde geval werd door den beklaag de met een ander verhaal omkleed: hij zou de Duitschers al zoo lang met een kluitje in het riet hebben gestuurd, dat zij kwaad werden en hem zelf maar mee namen. De Burgemeester van Beverwijk moest dien dag bij de Weermacht houtjes hakken. Zoo werd punt voor punt de ge- heele omvangrijke aanklacht behandeld: de reeds eerder behandelde razzia van 1944, waarvoor de S.D. speciale „Schalk haar-versterking" stuurde, des burge meesters geringe macht over dit corps, een brief aan de Velsér Or-ts-komman- dantur met een adres, waar handkarren te huren waren omdat, naar verdachte zei, de Weermacht door haar systeemlooze vorderingen de voedselvoorziening van Beverwijk in de war bracht en ten slotte: de evacuatie. Beverwyksch leed in den herfst van 1944. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 20 MAART Stadsschouwburg: ,,De roep van den tortel", 6 uur. Zuiderkapel: spreekster mej. Corrle ten Boom. Gem. Concertgebouw: ledenconcert H.O.V., 8 uur City: „Geef 'm de sporen", toe gang eiken leeftijd, 2.15, 4.30, 7,00 en 9.15 uur. Spaarne: „De geveltoerist", toegang boven 14 3., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rebecca", toegang boven 18 j., 2.15, 4.15. 6,45 en 9.15 uur. Luxor: „Katharina de Groote", toegang boven 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The North Star", toegang boven 18 j., 2,00, 4.30. 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 21 MAART. Stadsschouwburg: „Gysbreght van Aemstel", 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en Avondvoor stellingen^ Uit het dossier kwam een in het Duitsch gestelde brief aan verdachte's superieur, commissaris J. A. Backer, te voorschijn. Hierin deed de burgemeester zijn beklag over de tegenwerking, die hij van zijn wethouder M. Dok ondervond bij zijn eva cuatieplannen. De eerste had namelijk de plannen van de Duitschers in het geval van een Engelsche invasie aan de Nederland- sche kust ingezien zoo vertelde hij ter zitting en wist, dat Beverwijk dan met den grond gelijk gemaakt zou worden. Het was nog goed weer dus: evacueeren. Bovendien dreigde de SS volgens verdach te met: „Als jullie niet vrijwillig gaan, dan slaan we jullie de plaats uit." Wethouder Dok heeft, toen, zoo vertelde de oud-bur gemeester, een „tegenorder" gegeven, zoo dat er een chaos ontstond. Hierover ging de brief aan commissaris Backer, die ove rigens opdracht gaf, om 100 evacués per week af te voeren, welk plan later weer dood is geloopen. Behalve een aantal voorrechten, die de Beverwijksche burgemeester uit hoofde van zijn politieke sympathieën en zijn functie bezat zooals een „vrije fiets" een radio en tot twee keer toe een reis vergunning naar Duitschland, werd" hem nog ten laste gelegd, dat hij in zijn ambts periode de n iet-gediplomeerde dochter van Tjeerd v. d. Weide als nummer één op de voordracht plaatste voor leerares aan de Huishoudschool. De onderwijs inspecteur was het er heelemaal niet mee eens en nummer twee werd benoemd. Als verklaring gaf verdachte zijn wensch naar een goede verhouding met v. d. Weide op, omdat die „zoo'n bullebak" was. Ten slotte kwam de lijst van leerlingen der R.K. lagere Landbouwschool ter sprake, die de burgervader vroeg van den direc teur, omdat de Duitschers er interesse voor hadden. Na een pleidooi van verdachte voor Beverwijk als een gemeente, waar het goed werken is als burgemeester, kwam de verdediger aan het woord, die zijn cliënt als een idealist en niet als een ser- vielen geest wilde zien. Pleiter sloot zich aan bij de, volgens hem vakkundige ver dediging, die de beklaagde zelf reeds ten beste had gegeven en liep de geheele aan klacht nog ééns door, om tenslotte stil te staan bij de opvattingen, die er in ver schillende Beverwijksche kringen heer- schen over den vroegeren burgemeester, er op neerkomend volgens den advocaat, dat hij niet als een doortrapte en gevaar lijke N.S.B.'er werd beschouwd. De ver dediger vroeg om een straf, gelijk aan het voorarrest. De uitspraak werd op 2 April bepaald. Ongeluk bij de Hoogovens By den briestoren van een der hoogovens had gisternacht een ongeval plaats, toen bij het vullen van een wagen met bries de kabel van de onderste briesgoot brak. De arbeider H. Buis uit IJmuiden-Oost, die juist onder de goot werkte, kreeg deze op zijn hoofd. Met een lichte hersenschud ding werd Buis naar het Roode Kruis Zie kenhuis in Beverwijk overgebracht. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOOR- EX TRAMWEGPERSONEEL. Het personeel van de officieele verkeers middelen spoor, tram en autobussen gaat vergaderen. De afdeeling Velsen van de Ned. Ver. van Spoor-, tram- en Naco-per- soneel houdt Vrijdag 21 Maart een huis houdelijke vergadering voor de leden, waar onder meer besproken zullen worden cle voorstellen voor de algemeene vergade ring op 29 en 30 Mei. School D .aan de, Heidestraat is de plaats waar men bijeen komt. Haarlemmer aangehouden wegens deviezensmokkel De commiezen in IJmuiden hebbèn daar ter plaatse een Haarlemmer aangehouden en in arrest doen stellen, die verdacht wordt van deviezen-smokkel. Santpoort De bijenstand „Mellona" bestaat 25 jaar Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat de heer J. de Meza zijn door het heele land bekende bïjenstand „Mellona" in Sant poort oprichtte. In deze plaats bestond vroeger het „Kel- tings Bijenpark". Dit was opgeheven en de heer De Meza nam een deel van den inven taris over om daarmede zijn bedrijf te kun nen beginnen. Dit geschiedde 'in Maart 1922. In 1924 werd „Mellona" een N.V. In 1931 werd een niéuwe, modern inge richte fabriek gebouwd, die aan alle eischen voldeed. Deze heeft een tijdperk van groo- ten bloei ingeluid. In 1933 werd de „Adels- hoeve" te Apeldoorn door de N.V. overge nomen. De bijenstand omvat 500 standvolken; 's zomers zijn het er wel 800 a 1000. Afhalen van schoenenbonnen De inwoners van Santpoort wier namen beginnen met de letters A tot en met K en wier T.D. nummer eindigt op 0, 1, 4 of 8 en daarbij nog in het bezit zijn van een inlegvel met de nummers 614 en 612 kunnen Vrijdag 21 Maart tusschen 9 en 12 uur een schoenen bon afhalen aan het Bad huis in de Wüstelaan. SCHEEPVAART K. N. S. M. Iris, 17 Mrt van Lissabon naar Amsterdam. Euterpe, 18 Mrt van Bilbao naar Bordeaux. Aspen. 16 Mrt te Jaffa. Odysseus, 18 Mrt te Gothenburg. Marita, 19 Mrt van Ant werpen naar Newport. MIJ. NEDERLAND. Oranje. 17 Mrt van Ba tavia naar Amsterdam. Java, 6 Mrt van Makas sar naar Tarakan. Celebes, 7 Mrt van Dong- gala naar Menado. OCEAAN. Polyphemus. 17 Mrt van Aden naar Batavia. WIJSMULLER. De sleepbooten Soegio, Beatrix en Margriet, sleepende het Juliana- doorgdok van Curacao naar Soerabaja. bevon den zich op 17 Mrt 2 graden 0 minuten Noorder breedte en 140 graden 31 minuten Oosterlengte. VINKE -EN CO. Hilversum, 18 Mrt Fer nando Noronha gepasseerd op weg naar R'dam. K. H. L. Merwede, 18 Mrt van Santos naar Paramaribo. GROOTE VAART. Antonia, 16 Mrt v. Cebu te Manilla. Arkeldijk, 14 Mrt van Tampico te Houston. Calchas, Rotterdam—Shanghai, 15 Mrt te Singapore. Clavella. 14 Mrt van Bahrein te Singapore. Colytto, Amsterdam—Duala, 16 Mrt te Lagos. Congostroom, Amsterdam—West Afrika, pass. 17 Mrt Dover. Cottica, West Indlë —Amsterdam, pass. 17 Mrt Wight. Dido, 14 Mrt van Cartagena naar Barranquilla. Edam, Rot terdam—Houston, 16 Mrt te Havana. Flevo, 15 Mrt van Cristobal naar La Guaira. Gerard Dou. AmsterdamJava, 18 Mrt om 0.35 van Aden. Gloria (Pan), 17 Mrt van Rotterdam te New castle (NZW). Hermes, 11 Mrt van Batavia naar Balikpapan. Johan de Witt, 16 Mrt van Batavia te Sydney. Loppersum, AntwerpenBuenos Aires, pass. 18 Mrt Dover. Moealang, Liverpool —Balikpapan, 14 Mrt te Port Said. Neleus (char ter), 17 Mrt van Batavia naar Amsterdam. Nero. 15 Mrt van Cartagena te Cristobal. Oranje, 17 Mrt van Batavia naar Amsterdam. Perna, 17 Mrt van Sydney naar Lutong. Phrontis, 16 Mrt van Batavia naar Amsterdam. Prins Wiillem van Oranje, 17 Mrt van Rotterdam te St. John (N.B.). Pygmalioh, 14 Mrt van Houston naar Curagao. Rondo, VancouverEngeland, 16 Mrt te Portland (Or.). Ruys, 17 Mrt van Hongkong te Manilla. Sarpedon, CalcuttaLiverpool, 15 Mrt te Suez. Stad Maassluis, RotterdamHamp ton Roads, 18 Mrt te Barry Dock. Tjitjalengka. 15 Mrt van Shanghai naar Amoy. Trajanus, 13 Mrt van Paramaribo te Trinidad. Utrecht, Java New York, 15 Mrt te Port Swettenham, Van der Waals, 14 Mrt van Port Arthur te Houston. KLEINE VAART. Abro, 15 Mrt van Londen te Hartlepool. Alcyone, 14 Mrt van Par naar Dundee. Aldebaran, 14 Mrt van Middlesbro n. Boston. Angeja, 15 Mrt van Londen te Middles bro. Antilope, 15 Mrt van Penryn te Penzance. Arbo, 16 Mrt van Antwerpen te Huil. Bellatrix, naar Poole, pass. 15 Mrt Beachy Head. Ber nard V, 14 Mrt van Cowes naar Caen. Bran- darls. 16 Mrt van Amsterdam te Londen. Brem, Bordeaux Antwerpen, pass. 17 Mrt Ouessant. Confid, 14 Mrt van Maryport te Penzance. Delta, 15 Mrt van Boston te Middlesbro. Deneb, 14 Mrt van Cowes te Shoreham. De Ruyter, Goole—Hayle, pass. 17 Mrt Dover. Despatch, 14 Mrt van Cowes naar Par. Diana V, 14 Mrt van Par te Newport Mon. Doorman, 14 Mrt van Oran te Cette. Eban, GrimsbyPlymouth, pass. 15 Mrt Dover. Elben Haezer, 17 Mrt van de Tyne naar Harwich. Eemshorn, 14 Mrt van Peterhead naar Londen, Frisia, Cherbourgpass. 17 Mrt Ouessant. Gruno, Middlesbro—Goole, pass. 17 Mrt Flamboro Head. Hasewint, 17 Mrt van Par te Runcorn. Hast 1, 13 Mrt van Genua naar San Anttoco. Heemskerk, Goole—Ipswich, 17 Mrt Kustvaarder heeft averij Volgens een telegram, dat bij het Direc toraat van de Scheepvaart binnenkwam, heeft de convooileider der zes Nederland- sche kustvaarders, die begin van deze maand naar Indië vertrokken, averij in de Golf van Biscaye opgeloopen. Het schip heeft een lek. Het wordt door een dei- schepen uit het convooi naar St. Nazaire begeleid. De vier andere schepen hebben de reis voortgezet. Het zesde schip is, zoo als reeds werd gemeld, op weg naar Gi braltar. Ver van huis Het Amerikaansche ministerie van ma rine maakt bekend, dat het 27.000 ton metende vliegtuigmoederschip „Leyte" zich begin April voor het houden van ma noeuvres naar „de Middellandsche Zee zal begeven. Het ministerie legde er den na druk op, dat het plan om vliegtuigmoe derschepen naar de Middellandsche Zee te zenden reeds twee maanden bestudeerd werd- De „Leyte" zal een bezoek brengen aan Gibraltar, Napels, Istanboel en Alexandria, van Great Yarmouth. Helena, van Antwerpen 17 Mrt geankerd in de Downs. Hilda, 15 Mrt van Antwerpen te Bones. Houtman, Port Talbot- Southampton, 17 Mrt te Barry. Jans, 15 Mrt van Goole te Great Yarmouth! Junior, 15 Mrt van Kingslynn te Keadby. Juna, 15 Mrt van Middlesbro te Kingslynn. Kijkduin, 13 Mrt van Oslo naar Simonsvik. Larix, 14 Mrt van Dakar njar Konakri. Mado, 14 Mrt van Boston naar Middlesbro. Mies, HullAvonmouth. pass. 17 Mrt Prawlepoint. Mudo. 15 Mrt van de Tyne n. Londen. Nettie, 15 Mrt van Swansea te Ply mouth. Noord Stad, ParGrangemouth. 16 Mrt te Dover. Patria, 17 Mrt van Londen le Ro chester. Presto. FremingtonEsbjerg, pass. 16 Mrt Dungeness. Ransdorp, 16 Mrt van Calais te Middlesbro. Rapid. 17 Mrt van Rouen te Londen. Tu'bo, 16 Mrt van Portsmouth te Plymouth. Tuko, CowesOsten.de, pass. 14 Mrt Needles. Twente, 15 Mrt van Goole te Great Yarmouth. Twin, 14 Mrt van Middlesbro naar Boston. Vecht, 14 Mrt van Lydney naar de Scillie eilanden. Voorwaarts, 14 Mrt van Antwerpen te Dover. Wea, 16 Mi I van Londen te Middlesbro. Wegro, 16 Mrt van East.ham naar Maryport. Weltevreden 7, 14 Mrt van Grangemouth te Dundee. Westlaan, 14 Mrt van Eastham naar Duinkerken. Wilhelmlna, 14 Mrt van Middles bro te Ipswich. Wilja, 15 Mrt van Avonmouth te Cowes. Zeehond, CaenGoole, pass. 16 Mrt Spurnhead. Zeester, 16 Mrt van Cowes te Lon den. Zuidland, 16 Mrt van Swansea naar Poole. Zwaluw, 16 Mrt van Middlesbro te Kingslynn. SLEEPBEDRIJF. Slbt Ebro met hopperzui- ger „Batavus" vertrok 19 Mrt van Hoek van Holland naar IJmuiden. Slbt Hudson vertrok 19 Mrt van Antwerpen naar Rotterdam, con- voyeerende het s.s. „Stad Maastricht". Slbt Thames met tinbaggermolen „Menoembing" van Schiedam naar Soengeiliat, arriveerde 18 Mrt te Falmouth. Onder den druk van het drjjfjjs j, den berger brug over de Vecht bezvvèL van de vier jukken, die het brugdek den, zijn gedeeltelijk afgeknapt, e brug te- ug thans in het water «hnj waarvan de l De opcenten op den tabaksa'cclj voorloopig gecontinueerd blijven; bij ri6 Kamer is reeds een wetsontwerp - dat dit mogelijk zal maken. "tëe&e Woensdag 26 Maart zal het zesde leden zijn dat dr. A. F. Holleman ouifrfl leeraar aan de gemeentelijke univenL, Amsterdam, wonende te Bloemendaal Leidsche universiteit promoveerde 40, a^n in de wis- en natuurkunde. HAARLEM EN ÓM» in de ledenvergadering van de Ver<.„ - „Weldadigheid naar Vermogen" |s beslot' bestuur te machtigen een sociale werkst te stellen. Voorts werd besloten een wr-5 in de statuten voor te bereiden. - Een conferentie tot verdieping Tan geestelijk leven wordt van 25 tot 27 Maa houden in de Zuiderkapel aan de"zU|rte°T' te Haarlem onder leiding van de Evan^ TI. C van der Flier uit Enschedé en j v-!'" Zeist. lederen middag en avond zijn er komsten. Het Zuiderkapelkoor verleent werking. De heer J. van Winterswijk te Haar'em aan de Leidsche Unlverstiteit geslaagd vc'o-> candidaatsexamen godgeleerdheid Dr. A. G. Barkey Wolf, mej. Corri Boom, ds. H. van der Loos en de heer hV' man zullen inleidingen houden op een door de „Youth for Christ" georsani^! driedaagsche conferenties in ..Schapenduir^ Brederodelaan 57 te Bloemendaal. pe K... bijeenkomst heeft op 21 Maart plaats Aan de Leidsche Universiteit slaagde het candldaats-examen theologie de heer Winterswijk Jr. te Haarlem. ir bijs,-: Ondergroinlsclie fabrieken gaan de lucht in Fransche militaire ingenieurs zijn syste matisch Hitiers bomvrije, ondergrondse)]» fabrieken, die in Tyrol en Vorarlberg door dwangarbeiders in de rotsen zijn uitge houwen, aan het opblazen. Een fabric voor het maken van vliegtuigonderdeel te Sohwaz (Tyrol) was ingericht in «a mijn en werd beschermd door een laag va aarde en steenen van respectabele dikte, Zij bestond uit vier verdiepingen inee geraamte van gewapend beton. Zeven-ij. zend arbeiders waren daar werkzaam.Ei waren goed ingerichte slaapverblijven het leidend personeel. Een andere fabriek bestond uit zeven galerijen, v=; negentig meter lengte en acht Mn breedte. Den 4den April 1947 hopen II. W. VAX MEEGEX en T. v. MEEGEN-OTTE den dag te herdenken, dat zij voor 12i/2 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij nog vele Jaren gespaard mogen blijven is de wensch van hun zoon Willy en wederzijdsche Fam. Driehuizerkerkw, 106, Driehuis 20 Maart 1947. DANKBETUIGING. Langs dezen weg betuigen wij onzen liarteiyken dank aan den Weled. Zeer geleerden Heer Dr. R, Rutten voor de' langdurige en zorgvuldige be handeling tijdens de ziekte en het overlijden van onze ge liefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder. Uit aller naam: B. JANSEN. met Schuimspaan, Groenten- zeef, Aanl.stamper, Roomklop- per en Vleeschvork, in doos verpakt 2.75. Rekjes met houten lepels, zeer leuk voor 3. HOUTEN LEPELS BROODPLANKEN VORKENBAKKEN STRIJK PLANKEN MOUWPLANKJES KLEERHANGERS EIERREKJES HAKBORDEN DROOGREKJES Enz, Enz. Voor iets goeds voor lagen prijs Zangvogel-eitjes 100 gram 20c Praline-eitjes 100 gram 25c. (hoc.Hazelnoot-eitjes 100 gram 32c. LEVENSMIDDELEN-CHOCOLATERIE A. v. d. BERG, Wijk aan Zeeërweg 51. IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden. Zondagavond had weer een hevige explosie plaats! WEER ENORME SCHADE. Zij, die zich tegen deze schade in de toekomst wenschen te verzekeren, stellen zich direct met P. 7BAKKER, v. Tuyllweg 15, Velsen in verbinding. GEDIPL. COSTUMIèRE neemt werk aan. Dames- en Kinder- kleeding. Adres te bevr. bur. van dit blad. RUILEN: huis Nachtegaallaan 15. huurpr. f 27 p. m. v. liefst Rambonnetl.. Havenfc., omtr. Watertoren. RUILEN: mooi groot Huis te Santpoort voor huis IJmui den of Driehuis. Br. L 1268 bur. van dit. blad. £ae« naai TROMPSTRAAT 66. Nog enkele WA3CHMACIIINES voorradig. Compleet m. motor. Verleenen van voorschotten aan bijzondere scholen Burgemeester en Wethouders der ge meente Beverwijk hebben voorgesteld de volgende voorschotten aan bijzondere scholen te verleenen, voor het jaar 1947: a. gewoon lager onderwijs: R.-K. Jongensschool, Hobbestraat f 6225.54 R.-K. Meisjesschool, Peperstraat f 9692,64 R.-K. Jongensschool, Galgenweg f 6911.34 R.-K. Meisjesschool, Galgenweg f 7467.60 R.-K. School, Wijk aan Zee f 2994.66 R.-K. School. Sanator. Heliomare f 769.62 R.-K. Leerschool f 5920.74 Chr. School, Meeresteinstraat f 7360.92 Ned. Herv. School, Noorderwijkw. f 5974.08 b. voortgezet gewoon lager onderwijs: R.-K. Jongensschool f 3534.98 R.-K. Meisjesschool f 3748,84 c. uitgebreid lager onderwijs: R.-K. Jongensschool f 4997.29 R.-K. Meisjesschool f 2306.44 Duinwij'kschool v. Chr. Nat. U.L.Q. f 2674.13 ZEILMAKERIJ DE RUYTERSTRAAT 1.96 Reparatie aan dekzeilen. Tas- schen enz. als voor 1940. Amandclbanket 25 Citroenbanket cent Wellingtons 100 gr. 300 gram op een versnapering bon van 200 gram of 200 gram suiker, TUINDERSSTRAAT 45 IJmutdcn-Oost. Tel. 4918. Mevr. Meij, Drieliuizerkerkweg 45. vraagt, MUISJE v. 9-4 uur. BREI-, HAAK- cn BORDUUR WERK gevraagd. Brieven on der L 1269 bur. ran dit blad. Wie wil rullen: WONING ka mer met erker, gr. keuken m. 3 slaapk. fl. schuur J. P. Coen- str voor gr. woning met zol der geschikt voor samenwonéfi Brieven L 1267 bur, v. d. blad. WONINGRUIL. Aangeb. mo dern Huis aan Rijksstraatweg te H.-N. voor woning te IJmui den, Velsen, Driehuis of Bever wijk. Br. L 1266 bui-, v. d. bl. WONINGRUIL. Vrij Huis te IJm.-O, bev. 2 kamers suite, keuken en 3 slaapk. voor mod. huis in Beverwijk of Velsen-N. (liefst kelder en zolder) Brie ven L 1264 bur. v. d. blad. PENSION GEZOCHT, zit- en slaapk. met volledig pension voor 2 pers., b. b. h. h. Brie ven L 1262 bur. v. d. bl<ad. Ruilen: WONING Planciusstr. 49, IJm.-O. voor grootere wo ning met zolder, geschikt voor samenwoning. VETTE SOEPBEENEN. Op uw vleesohbon, bij uw vleesoh, kunt U VET krijgen. LEVERWORST zonder bón BLOEDWORST zonder bon FRANS NAEREBOUTSTRAAT 11 - TELEFOON 5762 Beleefd aanbevelend TJ. DE GROOT BIOSCOOP Van Vrijdag 21 t/m Woensdag 26 Maart N.P.E. presenteert ROBERT TAYLOR SUSAN PETERS in Deze film brengt U in het brandpunt van het Russische verzet tegen Duitschland. Aanvang der voorstellirtgen 8 uur. Zondag 2.30, 5 en 8 uur. Rijwielstalling aanwezig. Heeft U onze heerlijke METWORST al eens geprobeerd? Ons gerookt vleesch een delicatesse voor Uw boterham. Te huur: ZIT-SLAAPKAMER ongemeub. voor 1 pers., dame. Brederoodscheweg 96, Santp. Te koop: II. en D. FIETS z. banden iu z. g. st. Eschdoorn- straat 19, IJm.-O. TE KOOP: zw .1, k. sch. lft. 4 j. Neptunusstraat 28, IJm. Te koop aangeb. prima DIVAN Lijsterlaan 28, IJm.-O. 1 GR. ZW. HOND te koop, ge kruist ras, bouvier en Duitsche staande, alleen voor een goed tehuis. L. A. de Vries, Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord, tel 3263. Te koop: prima DIVAN f 60. HagelLngerweg 361, Driehuis. BAD MET GEYSER en douche te koop aangeb. in goede con ditie. Br. L 1263 bur. v. d. bl. Te koop: 2 k. ZOMERMAX- TELT.IES lft. 8 en 12 j. z. pun ten. Kennemerlaan 127,1-Jm. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) Vertoont van Vrijdag 21 t/m Woensdag 26 Maart HET SPANNENDE AMERIKAANSCHE FILMWERK „OPROER IN DE GEVANGENIS" met CHARLES BICKFORD en BARTON McLANE TOEGANG 18 JAAR Voorstellingen: Vrijdag, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur. Maandag, Dinsdag en Woensdag aanv. 8 uur. Zondag aanvang 2 30 en 4.30 uur de boeiende sport film „DE GROOTE WHERRY-RACE" met BUSTER CRABBE. (Toegang eiken leeftijd). VERWACHT: DEANNE DURBIN in „FIRST LOVE" Onze bekende natuurgetrouwe 15 gr. wegende veder lichte Amerik. meth. waarborgt U prettig, dragen. Ook overzettingen van Uw slecht passend gebit, le klas werk en pasvorm g'egar. Snelle aflevering, Desgewenscht in één dag! Tevens voor alle voorfc reparatiën. Binnen 3 uur gereed. Inl. dagel. 9-6, Ma., Vrijd. 7-9, Zat. tot 12 uur B.V.T.H., Gr. Houtstraat 20.22 rd„ Haarlem De Bedrijfskieeding Zaak van voorheen Kalverstraat en Meervlietstraat is thans HEROPEND KENNEMERLAAN 46 (naast V.S.) Aanbevelend R. H. BROUWER TE KOOP: 1 pr. d. schoenen m. 42, 1. h. nw. zool en hak pr. f 5. Wijk aan Zeeërweg 14, IJmuiden-Oost. Te koop: II. TWEED REGEN JAS, m. 48, binnenkant gum mi. nieuw. Adres bur. v. d. bl. Te koop: pl.m. 2 M3. GEITEN- MEST. IJmuiders'traatweg 123. IJmulden-O. TE KOOP: Noren z. sch. merk Christiania, rijbroek m. 52, 2 pr. d.*schoenen m. 38-39, bl. damesblouse m. 36, zw. lee- ren jekker m. 52, 2 paar lage zw. h. sch. m. 43 en 44, colbert costuum m. 50. Driehuizerkerk weg 28, Driehuis. TE KOOP: haard, wandelwa gentje en 1 p. br. d. schoenen in, 39. Kompasstraat 63, PASCHEN Groote sorteering PAASCHMANDJES. leuk opgemaakt. CHOCOLADE- en SUIKEREIEREN enz. Mandjes vanaf 55 cent ('/s snoepbon of sutserj. Vergeet vooral niet onze etalage te zien Daar is iets voor U bij. LEVENSMIDDELEN, CHOCOLATERIE A. VAN DEN BERG WIJK AAN ZEEëRWEG 51 Toch voordeehger. 19953 PSYCHOLOGISCH INSTITUUT Florastraat 13 (by Florapark) Haarlem - Telefoon A. Individueele en gezinsmoeilijkheden. B. Beroepskeuze voor particulieren. C. Personeelsselectie voor bedrijven. Het onderzoek geschiedt door psychologen en artsen Spreekuren dag. behalve 's Zaterdags lf/j-3 en na tel afs#

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4