IJmuider Courant Onderteekening Machtiging der Nederlandsche regeering kwam op critieke moment, zegt Reuter Van Mook nog steeds optimistisch Verdeeling derwoon-gelegenheid wordt wettelijk geregeld Doodstraf, gratie en cassatie Boycott van Nederlandsche schepen in Amerika aangekondigd Politieke moord in Saloniki Weerbericht 6le Jaargang No. 18589 Bureaux: Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ler-o0n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooni Vrijdag 21 Maart 19® 7 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco por post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H FT valt moeilijk aan de onderteekening van het basis-accoord van Linggadjati, X'L dje nu is aangekondigd, groote be- fpkenis te hechten. Immers blijven beide JSLaties zich op eigen standpunt stellen, nt zóó tot onderteekening wordt pr'e"aan, zonder verdere onderhande- "verbaast. Het doet denken aan de itiatie die men in de Britsche politiek ÏÏmeenlijk heeft aangeduid met de term up agree to disagree" wij zijn het ornver eens, dat wij het oneens zijn. Ik heb indertijd de aandacht op gevestigd dat de overeenkomst van Linggadjati zelf haar onvolledigheid, die een definitief oordeel zoo moeilijk maakte, herinnerde de Britsche politiek, die zoo vaak tas- Si en zoekend haars weegs pleegt te an Toen viel dat licht te verklaren uit hot fèit dat een Engelschman als president Jii ao 'onderhandelingen was opgetreden, vï is het minder gemakkelijk verklaar- ar Het ligt voor de hand, dat nadere toelichting gevraagd wordt. Wij Hollanders jjjgf gewend aan dit soort onderhan- Slingen, in tegensteHing met de Brittjm. jje erin geroutineerd zijn. Wij hebben nooit "jets beleefd dat wil zeggen niet zoo, dat wij er zelf in betrokken waren. En er ritten «roote belangen voor Nederland aan vaSt Wel zijn in onzen levenstijd dergelijke dingen aan anderen overkomen, maar daar hebben wij ons maar heel matig voor ge ïnteresseerd en ons zeker niet in de positie van die anderen ingedacht. Het is misschien nuttig daar eens de aandacht op te vesti gen Wij Hollanders zijn niet ervarén in zulke zaken. Er is evenwel alleen de aandacht op gevestigd, dat de Commissie- Generaal het niet is. Daarmee bedoelden haar tegenstanders, dat zij niet in meer derheid bestaat uit menschen, die lang in Indië gewoond en gewerkt hebben. Maar het is de vraag, of die ondervinding het meest vereischt wordt. In hooger mate 'worden diplomatiek inzicht en routine ge vergd. De Commissie-Generaal blinkt evenmin door zulke routine uit. Dit nu «eldt, vrees ik, ook voor onzfen diplomatie- hen dienst, die voor den oorlog nimmer in zaken van eenigszins vergelijkbare betee- kenis betrokken is geweest en gedurende vele tientallen jaren een neutraal land vertegenwoordigend in hoofdzaak een representatieve taak heeft gehad. Nu willen wij, dat ons ten aanzien van Indonesië klare wijn wordt geschonken. Het is een begrijpelijke wensch. Dat in den laatsten tijd zulke openhartige taal wordt gesproken in vergaderingen van den Vei ligheidsraad en dergelijke versterkt hem. Sommigen meenen dat het met de geheime diplomatie en eigenlijk met alle onder onsjes achter gesloten deuren is afgeloo- pen. Bevin spreekt zoomaar voor de vuist en slaat af en toe bovendien met die vuist optafel. Kan het openhartiger? De vuist slag op tafel is zelfs in de mode gekomen en ook Gromyko en Molotof maken er ge bruik van. Marshall is pas begonnen, maar zal zeker niet achterblijven. Alleen Bidault zal er niet licht toe overgaan, want het is al te zeer in strijd met de tradities van den Quai d'Orsay en met het beleid van den zeer vernuftigen markies de Talleyrand, wiens portret daar hangt en wiens school slechts langzaam sterven kan. Maakt Bidault groot verschil? Neen. Want Bevin's redevoeringen voor en slagen met de vuist beteekenen volstrekt niet, dat er geen geheime diplomatie en geen onder onsjes achter gesloten deuren meer zouden zijn. Zij beduiden slechts, dat men in open bare zitting minder vormelijk en hoffelijk is geworden en dat een nieuw soort diplo maten zijn intrede heeft gedaan, dat niet uit „de carrière" afkomstig is. Maar als de belangen van hun eigen land, dat hen af gevaardigd heeft, het vorderen, zullen zij evenmin als hun voorgangers aarzelen, om geheime onderonsjes te houden, met hun tegenpartij of met derden. Met dit alles wil ik niet zeggen, dat ter zake van Indonesië geheime onderhande lingen gevoerd zijn, want daar weet ik niets van. Ik wil alleen maar zeggen dat iedere onderhandeling, die lang duurt, de hebbelijkheid heeft steeds ingewikkelder te worden en dat in die ingewikkeldheid aller lei „nuances", allerlei „feelings", allerlei min of meer berekenbare invloeden begin nen mee te tellen. En dan wordt het ook moeilijker om in het openbaar te sprekeq.1 Men zou er een verkeerden indruk mee kunnen wekken. Men zou er zijn kansen mee kunnen bederven. Daarom zal het ook voor onze regeering niet gemakkelijk zijn, al haar kaarten op tafel te leggen. Vermoe delijk zal zij het niet doen. Er waren trou wens al geheime notulen. De regeering heeft die nu aan de Kamers ter inzage ge geven, maar publicatie geweigerd. Ik be grijp heel goed waarom, al heb ik ze niet gelezen: er zouden verkeerde, veel te ver gaande gevolgtrekkingen uit gemaakt kun nen worden. Wat een weekblad erover ge publiceerd heeft was slechts fragmenta risch en dus niet afdoende. Overigens eigende ook dat weinige zich voor verkeer de gevolgtrekkingen, omdat het uitlatingen betrof van menschen, die hun woorden niet voor de openbaarheid bestemd hadden. In zulke omstandigheden drukt men zich vaak anders uit, dan men in openbare zit ting zou doen. De Indonesiërs hebben de geheime notulen ook niet willen publi- ceeren. Met dat al blijft de nu aangekondigde onderteekening van Linggadjati een zon derling geval, dat allé mogelijke ophelde ring vereischt, temeer omdat de in de laat ste dagen gegeven „voorlichting" veeleer verwarrend dan verduidelijkend werkt. De regeering is niet gelukkig met haar voorlichting. Dat plotselinge militaire be zetting van Modjokerto onmiddellijk aan aankondiging der onderteekening is voorafgegaan is ook moeilijk te begrijpen. nu volgen bovendien, als klap op de vuur pijl, de ontslagaanvrage van den heer F. de Boer als lid der Commissie-Generaal en de merkwaardige mededeeling, dat de advi seurs prof. Posthuma en prof. Verzijl geen leden der Commissie-Generaal wenschen 'e worden, zonder dat zij evenwel la ls ad viseurs zijn afgetreden. Deze dingen eischen zeker opheldering. Het maakt nu den in- Qruk, dat men ons raadseltjes zit op te geven en dat er geen vast beleid is. R. P. Wielrijder doodgereden bij Heemskerk Donderdagavond om zeven uur is op den mjksweg onder Heemskerk de wielrijder A-T- door een auto aangereden. Hij over leed eenige oogenblikken later op de ,van ongeluk. Het slachtoffer 8s gehuwd en had drie kinderen. Dreigende oorlogstoestand, benevens ontslagaanvrage van van Mook, Schermerhorn en van Poll voorkomen De Reuter-correspondent te Batavia. Graham Jenkins, geeft als liet resultaat van zijn waarnemingen ten aanzien van de ontwikkeling der laatste dagen, de mee ning weer dat het alternatief van de ont slagaanvrage van den heer de Boer en de twee adviseurs der Commissie-Generaal, zou zijn geweest de ontslagaanvrage van de twee andere leden der Commissie- Generaal en dr. van Mook. De ontslag aanvragen van De Boer, Posthuma en Ver zijl volgden op het telefoongesprek tus- schen prof. Schermerhorn en minister Jonkman, waarbij goedkeuring werd ver leend om Sjahrirs voorwaarden te accep teeren. Indien deze goedkeuring niet was verleend, dan zouden, naar men aanneemt, de ontslagaanvragen van dr. van Mook, prof. Schermerhorn en den heer van Poll zoo goed als zeker geweest zijn. De Neder landsche regeering was, naar men verder aanneemt, zich van deze waarschijnlijkheid bewust, toen zij de definitieve beslissing overwoog. Ook de Nederlandsche legerautoriteiten, aldus volgens dezelfde betrouwbare kringen, waren waarschijnlijk bekend met de moei lijkheden van de Commissie-Generaal en met het feit, dat waarschijnlijk de eene of de andere groep ontslagaanvrage over woog, toen op het einde van de week de order werd gegeven tot den opmarsch uit het Soerabajasche naar Modjokerto. De conclusie van deze kringen is, dat Neder land op het punt van oorlog met de repu bliek zou hebben gestaan, indien het be sluit van de Nederlandsche regeering niet op dat beslissende oogenblik was gekomen, omdat, indien de groep van dr. van Mook haar ontslag had ingediend, het leger waar schijnlijk haar operaties in Oost-Java 'zou hebben voortgezet. Zij wijzen op het bevel van Schermerhorn, dat gisteren nog aan het Nederlandsche leger gegeven werd om iedere verdere actie in het Modjokertosche te voorkomen om hun geloof aan het on middellijke dreigen van deze mogelijkheid te staven. De gebeurtenissen in de eerste helft van deze week zijn waarschijnlijk de meest critieke geweest van de 19 maanden van Indonesische revolutie en onderhande lingen. Zij zijn niet beïnvloed door het feit, dat Verzijl en Posthuma technisch niet vol ledig benoemde leden van de Commissie- Generaal waren. Beiden waren steeds aan- Hij verwacht onderteekening volgende week In een exclusief interview per telefoon heeft dr. van Mook aan den redacteur van de N.Rott.Crt. verklaard, dat hij de onder teekening van de overeenkomst van Ling gadjati volgende week verwacht. Hij ver onderstelde de mogelijkheid dat de heer De Bóer nog mede-onderteekent, daar hij nog steeds lid van de C.-G. is. Anders zul len slechts de overige leden teekenen. Aangaande de overeenkomst van Modjo kerto zeide dr. van Mook, dat de toestand aldaar erg meeviel en dat de inundaties gemakkelijk ongedaan kunnen worden ge maakt. De overeenkomst regelt o.a. de wij ze van samenwerking op het gebied der bestuursvoering. Dr. van Mook veronder stelde dat de actie geen storenden invloed op de onderteekening zal hebben. Er is ge bleken dat de actie der Nederlanders vol komen gerechtvaardigd was. Ten aanzien van het aftreden van de hee- ren De Boer, Posthuma en Verzijl verwees dr. v. Mook naar het gisteren gepubliceer de officieele communiqué. Zonder visum naar Engeland De Britsche regeering heeft met Neder land, Denemarken en Zweden overeen komsten gesloten tot het wederkeerig af schaffen van visa, aldus het Engelsclie mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Onder danen van deze landen zullen geen visa noodig hebben voor het binnenrêizen van Engeland uit elke willekeurige plaats, en hetzelfde geldt voor Britsche onderdanen, reizende naar de genoemde landen. Naar nader uit Londen wordt gemeld, treedt de overeenkomst met Nederland op 15 April, met Denemarken op 22 Maart en met Zweden op 1 April in werking. wezig bij haar zittingen en de bekendma king van heden beteekent in werkelijkheid dat zij hun ontslag als leden der Commis sie-Generaal hebben aangeboden", aldus besluit Jenkins. Van 25 Februari tot 5 Maart is te Malang het voorloopig Republikeinsche parlement (Komite Nasional Indonesia Poesat) bijeen geweest. Vertrek van President Soekarno van het K.Ni.P. Aan zijn rechterhand Mr. Sartono. - Op de-andere foto: vice- president Hassa in het vuur van zijn rede. Frankrijk protesteert tegen Duitsche stem in Moskou In de ministersvergadering van gisteren te Moskou kwam bij de behandeling van het rapport der plaatsvervangers voor Duitschland tot uiting, dat Frankrijk kant is tegen het Britsche voorstel om een „eventueele Duitsche regeering" haar zienswijze kenbaar te laten maken voor de definitieve opstelling van het vredesver drag. Molotof maakte bekend dat de Rus sische zienswijze over dit onderwerp over twee dagen zal worden bekend gemaakt- Geen vestigingsverbod, wei een vergunningsstelsel Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Bevordering van doelmatige verdeeling van woongelegenheid". Aan de Memorie van Toelichting van de regeering is het volgende ontleend: Wegens den woningnood is een krachtig ingrijpen noodzakelijk om chaotische toe standen op het gebied van de volkshuis vesting te voorkomen, waarvan vooral de economisch zwakkeren het slachtoffer zullen worden. Op grond van het voorloopig gehand haafde Vestigingsbesluit van 1942 is reeds in verschillende gemeenten door den bur gemeester een verordening vastgesteld, waarbij voor vestiging in- en verhuizing binnen de gemeente een vergunning wordt geëiseht. Deze regeling is vooral hierom onvoldoende, dat zij niet uitgaat van de hoofdzaak bij doelmatige verdeeling van woongelegenheid, te weten het in ge bruik nemen van woongelegenheid. Ten opzichte van dit punt zijn voor een wette lijke regeling zoowel vestiging als verhui zing- secundair. In den opzet van het wetsontwerp is dan ook voor het begrip verhuizing geen plaats. Het begrip vestiging heeft alleen nog be- teekenis als bijkomend aspect van het in gebruik nemen van woongelegenheid. Als zoodanig is vestiging een begrip enkel ten dienste van de administratie. Een vesti gingsverbod zou in de structuur van het ontwerp niet passen. Clandestiene vesti ging zonder ingebruikneming van woon gelegenheid, indien al mogelijk, staat bui ten de.verdeeling van woongelegenheid. Controle op vestiging en verhuizing en vordering van woonruimte maakt het wenschelijk, het stelsel van vergunning verplicht te stellen. Dit is het hoofddoel van het wetsontwerp, waarvan de hoofd punten zijn: Vestiging, verhuizing en verdeeling van woonruimten worden tezamen als een on derwerp geregeld, namelijk als ingebruik neming van woongelegenheid. Toewijzing van woonruimte en vergun ning tot verhuizing worden aan de ge meente toevertrouwd. De vestiging wordt voor enkele groepen van personen, bijvoor beeld gerepatrieerden, gedurende een overgangstijd mede ter verzorging opge dragen aan den provincialen directeur van het Provinciaal Bureau voor Oorlogs slachtoffers. Voor het in gebruik nemen of geven van een woongelegenheid zal vergunning van den burgemeester der betrokken ge in het waterschap de Wold Aa bij Meppel bezweken verschillende dijken zoodat groote oppervlakten weide- en bouwland onder water kwamen te staan. De ernstigste doorbraak ioas bij de Oosterboer waar het uren werk kostte eer het gat met zeilen palen en zandzakken xvas afgesloten. TWEEDE KAMER De neus van Vrouwe Justitia meente noodig ^ijn. Bij daarmede gepaard gaande vestiging van personen zal, zoolang de overgangsregeling van kracht is, de vergunning worden geweigerd, indien de directeur van het Provinciaal Bureau voor Oorlogsslachtoffers bezwaar heeft. In dien deze laatste de vestiging noodig of wenschelijk acht en de burgemeester daar tegen bezwaar heeft beslist de Commissa ris der Koningin. Den directeur van het Bureau voor Oor logsslachtoffers is de tijdelijke bevoegd heid toegedacht ontruiming van de „vluchtwoning" door geëvacueerden te gelasten, in overleg met den burgemeester van de oorspronkelijke woongemeente. De burgemeester verleent dan ambtshalve vergunning tot ingebruikneming van de vroeger ontruimde of de daarvoor in de plaats aangewezen woning. De bevoegdheid om een zonder vergun ning in gebruik genomen woning te doen ontruimen wordt toegekend aan den 1,bur gemeester, zonder dat een rechterlijk be vel tot ontruiming is vereischt. In het bèlang van de coördinatie der verdeeling van woongelegenheid in een complex van gemeenten is de mogelijk heid geopend om voor de uitvoering der wet een gezamenlijke regeling verplicht te stellen. De vordering woonruimte hangt ten nauwste samen met de verdeeling van woongelegenheid. De inhoud van het Vor- deringsbesluit woonruimte is in het onder havige wetsontwerp verwerkt. (Van onzen parlementairen redacteur). Bij de behandeling van het wetsontwerp Bijzondere Rechtspleging verscheen onder meer de neus van Vrouwe Justitia ten too- neele. Mr. Sassen (K.V.P.) wees er na melijk op, dat genoemd lichaamsdeel dier eerbiedwaardige dame niet (in tegenstel ling met haar oogen) bedekt is. En dus kan zij haar neus goed gebruiken, dat wil zeg gen ook als reukorgaan, zoodat zij nooit kan zeggen „geld stinkt niet." Dit moet bij de berechting aanleiding zijn in geval van verbeurdverklaring van een deel van het vermogen van een delinquent vooral recht en billijkheid in acht te nemen. m Deze spreker stond volkomen achter mi nister Maarseveen, wat diens vrij ruime toepassing van het gratierecht' betreft, een opvatting welke door mr. Terpstra (A. R.) werd bestreden. Met het denkbeeld om bij de bijzondere rechtspleging ingeval van doodstraffen voortaan steeds gelegenheid tot cassatie te geven, konden de zoo even genoemde sprekers, evenals mr. Donker (P.Vid.A.) zich volkomen vereenigen. Deze laatste voelde er wel voor om in de Bij zondere Rechtspleging het stelsel van ons Militair Strafrecht over te nemen, waar door de rechter alleen de doodstraf zal mo gen opleggen als hem zulks met het oog op de veiligheid van den Staat geboden voor komt, een beperking, welke echter mr. Terpstra noch mr. Sassen kon toej'uichen. De pogingen tot versnelling van de bij zondere berechting ontmoetten vrijwel al gemeen bijval, ofschoon lang niet elke spreker bijster optimistische verwachtingen omtrent het resultaat koesterde. Mr. Don ker zag zich door vrijwel alle overige woordvoerders gesteund in zijn klachten over het lange uitblijven van beslissingen op gratieverzoeken. Gaarne zou deze spre ker een uiteenzetting krijgen van den mi nister omtrent de richtlijnen van zijn gratie beleid. In dat opzicht kon de bewindsman zich immers niet onttrekken aan eenigen verantwoordïngs-plicht tegenover het par lement. Meer dan één spreker bepleitte het denkbeeld altijd cassatie toe te staan in geval van gevangenisstraf van zes jaar of langer. De opheffing van de barrière om in hooger beroep te gaan, behoort tot een van de verbeteringen, welke het wetsont werp in de voornamelijk uit den Londen- sohen bewindstijd dateerende regelingen op het gebied van de Bijzondere Rechts pleging beoogt aan te brengen. Tevens en vooral heeft minister Van Maarseveen's, onder meer door jkvr. mr. Wttewaal van De „Alexandra" in IJniuiden kinnen gebracht Het Grieksche stoomschip Alexandra, dat Woensdagavond bij Terschelling op een mijn was geloopen is vanmorgen tegen acht uur door de sleepbooten Volharding en Stortemelk van de firma Doeksen in IJmuiden binnen gebracht. Het schip had lichte slagzij, maar van schade was weinig te merken. Deze bevindt zich klaar blijkelijk onder de waterlijn. De Alexandra werd door de Noorder- sluis geschut en is direct naar Amsterdam opgesleept. Het schip is midscheeps aan bakboord zijde met de mijn in aanvaring gekomen en de scheepswanden zijn als gevolg van de explosie naar buiten uitgedrukt en staan bol. Een stoomketel is vernield, en het water is op zee uit den ketel wegge pompt. De donkeyman, die in de redding boot stond en deze gereed maakte om te worden uitgezet, is bij de explosie over boord geslagen en verdronken. De „Bran- daris", die nog de zee in de omgeving afzocht, heeft het lijk niet gevonden. Tenzij het „Martin Behrman"-incident op bevredigende wijze ivordt geregeld Stoetwegen (C.H.) en trouwens mede door mr. Stokvis (Comm.) geprezen wetsontwerp versnelling van de bijzondere berechting ten doel om vervolgens, wat er nog zou overblijven vermoedelijk meer, dan het lang niet door alle sprekers gedeelde mi- nisterieele optimisme verwacht naar de ;ewone rechterlijke colleges over te heve len. Ter sprake kwam ook de vraag of de doodstraf in de bijzondere rechtspleging gehandhaafd moet blijven, in samenhang met het gratiebeleid. Geen der sprekers bepleitte de afschaf fing. Slechts de merkwaardige combinatie Terpstra (A.R.)Stokvis (Comm.) gaf van haar principieele instemming met deze straf in de onderhavige berechting blijk. Vooral mr. Stokvis, die niets moest hebben van het door den minister vroeger al ge hanteerde ,,barmhartigheids"-argument. trok scherp Van leer: tegenover 's ministers beroep op Augustinus kwam hij met Luther aanzetten! Ten opzichte van het gratiebeleid viel een soortgelijke antithese op, met het duo TerpstraStokvis aan den eenen, de overige sprekers aan den anderen kant van de scheidingslijn tusschen bestrij ders en ondersteuners van Excellentie Van Maarseveen's standpunt. Maar het getalm met de beslissingen op gratieverzoeken ont moette alom kritiek, gelijk insgelijks cri- tische geluiden bijvoorbeeld uit den mond van jkvr. mr. Wttewaal van Stoet wegen klonken ten aanzien van de al te veelvulïge ontvluchtingen van politieke delinquenten. Mr. Burger (P.v.d.A.) zette in het bij zonder uiteen hoezeer men het door hem in hef algemeen geroemde Londensche Tri- bunaalbesluit later door allerlei regelingen (waaronder het Besluit Politieke delin-' quenten van 1945) bedorven had, met als gevolg veel rechteloosheid en tienduizenden nog steeds onafgedane zaken. Vrijdag voortzetting van dit. debat, ten zij onmiddellijk na de regeeringsverklaring van minister Jonkman de discussie daar over ten volle mocht ontbranden. Donder dagavond achtte men dit echter nog niet waarschijnlijk en hield men het meer op een ontketening van het Linggadjati-debat op volgende week Dinsdag. Linksclie ex-minister neergeschoten Zevgos. voormalig Grieksch communis tisch minister van landbouw in 1944, is gisteren in een straat te Saloniki doodge schoten. p!r zijn drie arrestaties verricht. Zevgos was minister van landbouw in het kabinet van Papandreoe. In Januari 1947 werd hij door een schot gewond, toen hij op het punt stond een vergadering in Corinthe toe te spreken. Zijn aanhangers schrijven den aanslag toe aan agenten van de uiterst rechtsche „Chi"-beweging. Hij behoorde tot de leiders van de E. A.M. (link - sche coalitie in Griekenland), die na de beëindiging der vijandelijkheden tusschen de E.A.M. en de Grieksche en Britsche strijdkrachten in het begin van 1945, uit de bergen in Thessalie, terugkeerde. De aanslag op Zevgos werd gepleegd, toen hij het bureau, van het plaatselijke, communistische dagblad verliet. Een jonge man, die hem op korten afstand volgde, vuurde drie schoten af. Hij werd daarop onmiddellijk gearresteerd. Hij verklaarde den moord uit wraak te hebben begaan, aangezien Zevgos hem zou hebben aange raden naar het Joegoslavische kamp te Boelkes te gaan. Volgens de Grieksche re geering is dit kamp een opleidingscentrum voor guerillastrijders.* VLIEGTUIG IN COLUMBIA VERONGELUKT. Een Lockheed van een Columbiaansche luchtvaartmaatschappij is tusschen Bogota en Bucaramanga brandend neergestort- De piloot en vier passagiers kwamen om het leven. Belgisch vliegtuig maakt noodlanding bij Schiphol Naar Agence France Presse meldt, dreigt de vakvereeniging van Amerikaansche koopvaardij-officieren een algemeene boy cott voor alle schepen, die afkomstig zijn uit of bestemd zijn voor Nederland, uit te vaardigen. Men wil bij deze actie de lood sen en havenarbeiders uit alle Amerikaan sche havens betrekken. Deze beslissing, die heden te New York werd hekend ge maakt, zou genomen zijn als represaille tegen de gewelddaden, waaraan de Neder landsche liaven-autoriteiten te Batavia zich ten aanzien van de officieren van het vrachtschip „Martin Behrman" zouden hebben schuldig gemaakt. Volgens de verklaringen van een be stuurslid der vakvereeniging, aldus Agence France Presse, zal de vakvereeniging in alle Amerikaansche havens een algemeene en gelijktijdige actie inzetten tegen Ne derlandsche schepen en ladingen, als het aan officieren van de „Martin Behrman" aangedane onrecht niet is hersteld voor de vergadering der vakvereeniging op Woens dag a.s. Jwee subcommissies voor atoomcóntróle Gisteren heeft de Sovjet-gedelegeerde Gromyko in de commissie voor de atoom energie voorgesteld om de volgende stap inzake de controle op de atoom-energie aan twee commissies over te dragen. De Amerikaansche gedelegeerde Austin steunde het voorstel en verklaarde dat niemand der aanwezigen het verschil in zienswijze onderschat, dat de meerderheid en de minderheid in de commissie van el kaar scheidt. Austin stelde voor, dat de eerste taak van de commissie zal zijn: besprekingen te voeren inzake het opstellen van plannen voor een internationale contróle-autori- teit. Het voorstel werd aangenomen. Zeker twee Amerikaansche vakvereeni- gingen van zeelieden hebben in overwe ging een boycott toe te passen op Neder landsche schepen in havens aan de Atlan tische kust van de Vereenigde Staten in verband met het optreden van de Neder- landsch-Indïsche regeering. Kapitein C- A. Atkins, vice-voorzitter van de vakvereeniging van kapiteins, stuurlieden en loodsen, aangesloten bij de American Federation of Labour (A.F.L.) verklaarde tegenover een correspondent van Reuter, dat hij de vakvereenigingen van zeelieden zou aanbevelen te weigeren eenig Nederlandsch schip te behandelen, indien niet- tot een bevredigende regeling werd gekomen. Atkins verklaarde, dat nog geen termijn was gesteld voor een boycott. De nationale vakvereeniging van zeelie den, aangesloten bij het Congres of In dustrial Organisations (C. I. O heeft reeds bij het departement van Buitenland sche Zaken te Washington een protest uit gebracht. Naar verluidt voeren thans ver tegenwoordigers van de reeders besprekin gen met regeerings-ambtenaren te Washington. Atkins heeft stappen gedaan om het bestuur van de A.F.L. protest te doen aan- teek enen in Washington. Albany adopteert Nijmegen Uit dankbaarheid, voor wat de 82ste Amerikaansche luchtlandingsdivisie in de oorlogsdagen van September 1914 van de Nijmeegsche bevolking ondervond, heeft de stad Albany in Amerika, Nijmegen ge adopteerd. Hierbij aansluitend wordt in April een „Nijmegen-week" in Albany ge houden en om uit te maken, hoe de Ame rikaansche stad haar petekind het best zou kunnen helpen, zal een deputatie uit Al bany een week in Nijmegen logeeren. Tevens zullen in Den Haag onderhande lingen met de Nederlandsche autoriteiten gevoerd worden, over het beschikbaar stellen van een schip, dat de in te zamelen goederen uit de V. S, naar Nederland kan brengen, Het toestel beschadigd, de inzittenden alleen ge schrokken Een particulier vliegtuig, toebehoorende aan den heer John Mahieu uit Brussel, heeft Donderdagmiddag omstreeks half drie na een vlucht van Croydon een onge lukkige landing gemaakt vlak buiten het vliegveld Schiphol, waarbij de propellers werden afgebroken, het landingsgestel werd afgerukt en de romp beschadigd. De heer Mahieu, die zich met een metgezel in het toestel bevond, kwam er zonder licha melijk letsel af. Men wijt dit verwonderlijk goed afge- loopen ongeluk aan den vrij dichten mist en de omstandigheid, dat het toestel vlak voor de landing met benzinegebrek te kampen kreeg. De bestuurder is door het oog van de naald gekropen, want zijn machine kwam na eenige vreemde sprongen tusschen groote brokken steen, vlak naast een greppel op een zeer oneffen terrein terecht, ongeveer 1500 meter van een hangar en 800 meter van de Ringvaart af. Persfotografen en journalisten werd de toegang tot het terrein ontzegd. Er wordt nog medegedeeld dat het toestel een Avro-Anson machine is. VRIJ ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele resenhuien Aan houdend vrii *3chi weer 22 Maart: Zon op 6.41 uur onder 18.55 uur Maan op 7 08 uur. onder 18.39 uur (Nieuwe maan) COOOOOOCOCWWWCOCOOCOOC' IfTWWCMOOTXo

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1