c Geconcentreerde bezieling Politieke onbehaaglijkheid in Engeland Kimst-smppers Jonge politieke delinquenten stichtten brand bij bunkers in de duinen. [Film „Er is haast bij de hulp van Amerika aan Griekenland", zegt Acheson Ons buitenlands beleid wordt mede bepaald door de resultaten van Moskou C Panda en de Meesterdief J Twintig jaar geëischt tegen roofmoordenaar Wereldnieuws VRIJDAG 21 MAART 1947 Gezond verstand is echter nog voorradig Van onzen Londenschen correspondent) Zooals begrijpelijk is, heeft de alge meene positie, waarin Engeland in de na- oorlogsche periode is komen te verkeeren, een gevoel van onbehagen gewekt, dat zich in de eerste plaats op politiek terrein doet gelden. De tusschentijdsche verkiezingen, hiel en daar noodig geworden door aftreden of overlijden van Lagerhuisleden, toonden aan, dat de meerderheid van Labour in een aantal kieskringen was afgebrokkeld, hoewel de partij natuurlijk nog zeer sterk staat- De tijd is Immers nog te vroeg voor eeq uitspraak van het electoraat. Dat be seffen de Conservatieven ook, die op een enkelen uitval na, hun krult voorloopig droog houden. Bovendien, en dat is voor loopig hun zwakke punt, staat hun geen helder beeld voor een alternatieve politiek voor oogen. Zij zijn nog zoekende, want ook zij begrijpen, dat de oude recepten weinig uitwerking zullen hebben in een zoosnel veranderend tijdsgewricht. Ook voor een coalitie, waarin zij de gevange nen van hun tegenstanders zouden zijn, voelen zij begrijpelijkerwijze niets. Opinie-onderzoek, een nieuwe techniek waarover de democratie de laatste jaren beschikt, heeft aangetoond, dat er een kleine neergang is in de algemeene waar deering voor het regeeringsbeleid. Ook hierin komt een onbehagen tot uitdruk king, met name van degenen, die er geen vastomlijnde politieke overtuiging op na houden de z.g. kleuiiooze middenstof, welke altijd en vooral in Engeland, dat over minder gecompliceerde politieke vor men beschikt dan het continent, een be langrijke mede-bepalende factor in het uiteindelijke verkiezingsresultaat is. In eigen kring heeft Labour zijn z.g. rebellen, een linkervleugel van jonge par lementsleden, die eenige malen in conflict met de partijlijn gekomen zijn. Zij keeren zich vooral tegen Bevins buitenlandsehe politiek, welke zoozeer in den smaak dei- Conservatieven valt en ook tegen de con scriptie in vredestijd, welke trouwens met genoemde politiek samenhangt. Ook de Liberalen, die het tot nu toe de regeering niet moeilijk hebben gemaakt hun ze telaantal, anders dan hun invloed, is trou wens onbeteekenend keeren zich tegen conscriptie. Zij achten een vrijwilligers leger efficiënter en voldoende voor het nakomen der verplichtingen buiten de grenzen. Een eigen koers? Het- zou natuurlijk het gemakkelijkst voor Engeland zijn de binnenlandsche pro blemen het zwaarst te laten wegen en al het andere daaraan ondergeschikt te maken. Bevin heeft verklaard, dat hij een eigen koers wenscht te varen, zonder iemand naar de oogen te zien. De toekomst, de zeer nabije waarschijnlijk, zal moeten Iee- ren in hoeverre dal mogelijk is. De bedaarde Attlee heeft de critici in eigen rijen onlangs voorloopig gekalmeerd. Zij hebben beloofd naar buiten toe geen breuk meer te willen veroorzaken. Bevin heeft ten overvloede in een reeks besloten bijeenkomsten met lagere partijfimctiona rissen nog eens zijn goede bedoelingen in het licht gesteld- Pogingen van groepjes conservatieven en liberalen onder leiding van het Tory- parlementslid Thorneycraft, om een anti socialistische combinatie te vormen, heb ben weinig weerklank kunnen vinden, te meer omdat de partijleidingen hier weinig voor voelen. Ook hier een symptoom van het onbehagen, dat zich langzamerhand verspreidt- De Conservatieven laten niet na duide lijk te maliën, dat Labour maar 37 percent der ïndividueele stemmen op zich heeft vereenigd. Engeland bezit niet, als wij, het stelsel der evenredige vertegenwoor diging, waarbij practisch elke stem ma thematische waarde heeft, doch het systeem, dat overeenkomt met ons vroe gere districtenstelsel, waardoor de stem men van de verliezende partij, hoe groot de minderheid ook is, niet tot gelding komen. Niets spreekt meer dan een concrete daad. Met de eenvoudige dingen des le vens, waarnaar de volkeren hunkeren, kunnen heel wat spanningen uit de wereld worden weggenomen, ja zelfs revoluties en oorlogen voorkomen. De heele politiek draait er om hoe de elementaire levens- benoodighedcn te verschaffen, al is het re sultaat dikwijls averechtsoh. Engeland moet ook weer bij den aan vang beginnen. Het fufidament is steenkool en machines. Luxe zal het zich rpoeten ontzeggen. De dure ananas zal uit de eta lages moeten verdwijnen. De regeering bereidt een vijfjarenplan voor. Zij wil een combinatie van voor schrift en vrijheid. Dit leidt vooralsnog tot een verward beeld en dus ook weer tot ongehaaglijkheid. Nieuwe verwijten over en weer zijn er het gevolg van. Er zijn echter zoovele factoren, die de huidige impasse hebben veroorzaakt, dat deze verre uitgaat boven party-tegenstel lingen. Het eenige redmiddel is: gezond ver- j stand. En dat is gelukkig nog steeds niet schaarsch in Engeland! Volgens de „News Chronicle" zal het B. C.-symphonleorkest onder leiding van Sir Adrian Boult tijdens zijn eerste continentale tournéc sinds 1936 in Juni concerten geven tc Parijs, Brussel, Amsterdam en Schevenlngen. Arletty, Jean Louis Barrault en Marcel Carné, respectievelijk vertolkers van.de hoofd rollen en regisseur van de film „Les enfants du paradis" zullen ter gelegenheid van de Ne- derlandsche première op 28 Maart in het Alham- bra-theater te Amsterdam naar Nederland komen. Arletty komt 26, Carné 27 Maart en Bar rault eerst op 2 Mei* HIJ zal dan in Den Hang. Amsterdam en Utrecht de pantomime spelen, die hij ln de film vertolkte. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt tot 21 April een tentoonstelling gehouden van Fransche, door bekende kunstenaars, ge ïllustreerde boeken, welke tentoonstelling de Hagenaars ook reeds hebben kunnen bewon deren, De tentoongestelde boeken zijn meerendeels bibliophlele exemplaren. gedrukt ln oplagen van eenige honderden op kostbaar papier, waar- In volgens kostbare procédés* de illustraties zijn aangebracht. Er zijn illustraties van Picasso, Matisse, Pierre Bonard, Dufy en van den illustrator Jean Bruller, wiens pseudoniem „Vercors" bekend is geworden door zijn lite rair werk ,.La silence de Ia mer", Verklaring van den burgemeester van Bloemendaal R ZAL wel voor niemand meer i V. Oneenigheid tot het uiterste Zelfs over de .wijze van opsluiting der nazi-leiders De zeven nazileiders, die door het Neu- renbergsehe tribunaal tot gevangenisstraf fen zijn veroordeeld, bevinden zieh nog steeds in de gevangenis te Neurenberg, hoewel zij reeds begin Februari in de ge vangenis te Spandau (Berlijn) werden ver wacht. Naar verluidt is dit oponthoud te wijten aan oneenigheid onder de vier bezettende mogendheden over de omstandigheden, waaronder de zeven nazi's hun gevangen schap zullen doorbrengen. De Sovjets zouden er op staan, dat zij in eenzame opsluiting worden gehouden, zonder gelegenheid tot handenarbeid of lezen. De Britten en Amerikanen zouden deze wijze van opsluiting niet in overeenstem ming achten met het rechtsideaal, waar voor de geallieerde^ hebben gevochten. Het geschil is echter grootendeels theo retisch, daar slechts de 42-jarige Speer en de 40-jarige Baldur von Schirach in staat zullen zijn zwaren arbeid te verrichten. De gezondheidstoestand van Hess, Funk, Rader, Von Neurath en Donitz is slecht. De radio geeft Zaferdag HILVERSUM I, 301,5 M. 8.00, 13.0, 19.00. 20.00, 22.00 UUr Nieuws. 8.15 Pluk den dag. 9,00 Voor de vrouw. 9.08 Gr.pl. 10.00 Gr.pl. 11.00 Zonnebloem. 11,45 Familiebe richten. 12.00 Angelus. 12.03 Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.30 Fantasia. 13.45 Tooneel en film. 14.00 Fantasia. 14.45 Engelsche'les. 14.45 Fantasia. 15.00 Zang met piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Gr.pl, 16.20 Volkshoogeschool. 16.30 Gre- goriaansch. 17.00 Wigwam. 18.00 Bruce Lowe. 18.15 Paul de Waart. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Tombola. 19.45 Wederopbouw. 20.08 Weerpraat- f je en gewone man, 20,15 Gr.pl, 20.30 Henrl de Greve. 21.00 Negen helt de klok. 22.00 Omroep orkest. 22.30 Koperkwartel. 22.45 Gebed. 23.45 Kath. nieuws. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18,00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.30 Waterstanden. 0.50 Plano. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Viool en piano. 11.00 Voor de continu-arbeiders. 12.10 Gr. pl„ 12.30 Kalender. 12.35 Gr.pl. 13.15 Vaudeville- orkest. 14.15 Sport. 14.30 Eigen opnamen. 15.35 Boekbespreking. 15.50 Miller-sextet. 16.20 Le zing. 16.35 AJC. 17.05 Koor. 17.30 Jeugduitzen ding. 18.15 ffhe Ramblers. 18.45 Lezing. 19.00 Viool en piano. 19.45 Gr.pl. 19.30 Jeugduitzen ding. 19.45 Bijbelvertelling. 20.05 Dingen v. d. dag. 20.15 Metropole-ork. 21.05 K. Voskuil. 21,20 Mannenkoor. 21.30 Doodenhuis. 22.00 Gevar. pr. keiijks zitten in een verhaaltje over een eigengereid meisje, dat op weg gaat om een erg rijken man te trouwen en dat. door omstandighe den gedwongen om haar reis te onderbreken, kennis maaakt met een aantrekkelijker en waar achtiger vertegenwoordiger van het mannelijk geslacht die haar tot het besef brengt dat ze haar rets- en levensplannen Ingrijpend moet wijzigen. Er zijn tientallen films aan deze soort situatie gewijd. Het is romanlisch stukwerk. Maar dat de oorspronkelijk heid van een gegeven nog niets zegt over de waaide van een film is te zien aan een werk dat op het oogenblik ln ons land vertoond wordt „I know where I' m going", ln het NedeiTandsch geheeten ,1k weet wal: ik wil". Want deze film Is een ware verrasslnig, Ze mist nu juist alles wat de tradltionoele uitwerkingen zweemt, Is van het begin tot het einde geestig en goed filmwerk. De twee makers, Michael Powell en Emerlc Pressburger, zijn Engelschen en hebben de ge woonte hun films zelf te ontwerpen en ook zelf te produceeren en te regisseeren. Dat is erg ongebruikelijk. De Hollywoodsche traditie, trouw nagevolgd Jn de meeste productie-centra, schrijft voor dat er zoo veel mogelijk menschen aan één gegeven moeten werken. Eerst een schrijver, die het bedenkt, dan een paar „script writers", die het tot een filmverhaal bewerken en er niets van overlaten dan den titel of der hoofdpersonen en in ruil voor alles wat verdwijnt, standaardstukjes der filmdramaturgie invlechten. Dan komen er nog wat deskundigen aan te pas, die óók nog flink bewerken er veranderen en tenslotte verschijnen een regis seur en een productie-leider die, ook weer ieder naar hun eigen inzicht, aan het filmen gaan. Dit „team"-werk is vaak noodig en in vele gevallen niet te vermijden, maar het doet aan de eenheid van gedachte en de hechtheid een film zeker geen goed. oorspron- accenten maakt den indruk Wendy Hiller (bekend als de Eliza uit de Engelsche film Pygmalion met haar Schotsclien vriend in „1 know where I'm going". Om een middelmatig filmwerk te krijgen ls dit systeem best bruikbaar. Het voorkomt fou ten en verzekert zoo veel mogelijk factoren, die het „doen" bij' het publiek. Maar de spe cifieke film-vorm vraagt niet om de gemeen schappelijke prestatie van een groep menschen. doch om de inspiratie van den enkeling. De film het kunstwerk film ontstaat niet door het werk van den scenarist, niet door het acteeren van de spelers, niet door de weergave van den dialoog en niet: door de belichting. De film ontstaat door het werk van de camera. Men kan alles missen, de heele studio, alle schijnwerpers en spelers, en tóch een film ma ken, die een werkelijk kunstwerk is. Wanneer er maar iemand is die met begrip en gevoel de camera weet te bedienen, die de starre lens weet te bezielen. Al het andere is maar hulp middel De spelers zijn ook maar hulpmiddel. hoe meer het scheppende werk geconcen- treed wordt op zoo weinig mogelijk menschen, hoe grooter de kansen op goed werk worden, daarbij aangenomen, dat die menschen werke lijk weten wat filmen is. Wel, Powell en Pressburger weten het. En ze hebben van het niemendalletje, dat „Ik weet wat ik wil" heet. een smakelijk geheel gemaakt waarin ze hun filmische fantasie den vrijen teugel hebben gelaten. Met een snel proloogje vertellen ze hoe Joan, het meisje, dat de cen trale figuur is. al van jongs af een eigenwijze was. Ze vertellen met veel grapjes hoe ze op een perfect georganiseerde reis naar haar mil- lioenen-eehtgenoot gaat en aan de Schotsche kust blijft steken omdat het mistig is en daarna gaat stormen. Intusschen maakt ze kennis met gastvrije maar trotsche Schotten en met één Schot in het bijzonder en, min of meer parallel aan een oude legende, wijzigt ze tenslotte haar huwelijksplannen. Dit alles wordt verteld in een tintelende beeldentaal, gekruid met allerlei oorspronke lijke vondsten. De droom van hel meisje in haar slaapcoupé, met de monotoon heen en r slingerende trouwjapon is een juweeltje van beeld-compositie, en de uitbeelding van de spanning tijdens het wachten aan de Schotsche kust, is vol verrukkelijke komische spanning. :rg benarde omstandigheden kijkt het meis je bijvoorbeeld telkens smeekend omhoog, alsof ze de vervulling verwacht van haar schiet gebedje, dat ze nu toch eindelijk naar haar rijken verloofde zal kunnen reizen. Maar het eenige wat ze ziet is een grillig gevormd orna ment !n het plafond, haast een sater-kop. een ding, dat haar onmiddellijk doet denken aan haar Schotsche mjlieu en aan haar nieuwen Schotschen vriend. De toon van de film is raüleerend op één pas- ige na, even voor het einde, waarin een span- mende boottocht over een ruwe zee wordt uit gebeeld. Dit gedeelte met zijn melodramatische t concessie den publieken smaak, die het niet zonder een min of meer traditioneelen climax kan stellen. Maar de filmers vangen het zoo handig op in de warreling van oorspronkelijke beel den dal het geheel er niet door geschaad wordt. Een film als deze geeft dengene die belang stelt in de filmkunst weer hoop en bevestigt zijn overtuiging dat het maken van goede films heelemaal niet een ver toekomst-ideaal be hoeft te zijn, maar dat het binnen het bereik der hedendaagsche moeilijke mogelijkheden ligt ,.I know where I 'm going" heeft ook niets gewild-artistleks of buitenissigs dat een mas saal publiek nog wel eens afschrikt, het is een „gewone" en vermakellljke film. Ze is verdienstelijk omdat elk onderdeel van haar vorm voortgekomen is uit den inhoud van haar gegeven. Dat dit uitsluitend is te danken aan de eenheid: schrijvers-reg'isseurs-producers is wat overdreven, maar dat het bestaan daar van de vrijheid van de filmische vormgeving heeft bevorderd is wél zeker. v. G. Naar aanleiding van de ontploffing in de duinen achter de begraafplaats „Wester- veld" deelde burgemeester .jhr. mr. C. J. A. den Tex in antwoord op een vraag van den heer J. M. Pinxter in de Donderdagmiddag gehouden vergadering van den gemeente raad van Bloemendaal mee, dat er zich in de duinen van Bloemendaal ook ontplof fingen hebben voorgedaan, waarbij her-op te voeden jeugdige politieke gedetineerden, die in een, inrichting in Zandvoort bijeen gebracht zijn, de schuldigen zijn. Zondag heeft een burger op clen Zeeweg eenige jongens aangehouden en naar het bureau van politie overgebracht, omdat zij in het bezit waren van munitie. De inspecteur van politie heeft Maandag bij afwezigheid van den hoofdinspecteur wegens ziekte, een onderzoek in de duinen ingesteld en een dag later heeft de burge meester een bezoek-aan bunkers gebracht. Gebleken is, dat het toezicht onvoldoende is. Spelende jeugd kan gemakkelijk de bunkers benaderen. De bewaking staat tot 1 April onder leiding van een commandant uit Amsterdam en daarna onder leiding van een commandant uit Haarlem. Moge lijk dat de bewaking dan beter wordt, doch inmiddels is reeds op den toestand gewezen. Gebrek aan manschappen is oor zaak van de slechte bewaking. De burgemeester merkte op, dat tech nici van meening zijn, dat jongens door het stichten van brandjes in kor ten tijd munitie ter waarde van meer dan f 10.000 in de luoht hebben ge- sohoten. Van twee bunkers is 3]/2 ton kruit in den brand gestoken. Ir. D e V a s s y zeide, dat het-van belang is dat bij voorbaat vast staat voor wiens rekening bij een eventueele schade de kosten zijn. Daarom drong hij aan op het zenden van een brief aan het ministerie van Oorlog met de mededeeling, dat het Amerikaansch senator noemt de VNO „een leege dop De Amerikaansche waarnemend minis- meer en niets minder dan een stedelijke ter van Buitenlandsehe Zaken, Dean Acheson, verklaarde op een persconferen tie, dat ieder merkbaar uitstel van Tru man's program voor den steun aan Grie kenland en Turkije door het Congres, rampzalige gevolgen zou kunnen hebben, Acheson achtte in het bijzonder voor Grie kenland de hulp van groot belang en hij sprak de hoop uit, dat het Congres met den vereïschten spoed zou handelen. Een falen van de Vereenigde Staten in de hulpverleening aan Griekenland, nadat de Engelsche financieele bijstand op 31 Maart afloopt, zou een aantal ernstige gevolgen voor Griekenland met zich meebrengen, zoo zeide Acheson. „Wanneer dat gebeurt, zal het heel wat kostbaarder zijn Grieken land weer op de been te helpen". Acheson lichtte toe, dat zijn beschou wing inzake de actie van het Congres niet inhield, dat er dadelijk een ramp zou ge- sohieden, wanneer het wetgevende lichaam er niet in slaagde handelend op te treden. Er zal echter een ramp kunnen geschieden, wanneer er eenig merkbaar uitstel is, zoo voegde Acheson hieraan toe. Kort voor Acheson's verklaring had se nator Millard Tydings die de UNO slechts een „leegen dop" noemde een resolutie in den Senaat ingediend, waarin een beroep gedaan wordt op president Truman om een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, die haar doel voor 1 Jan. 1950 zou moeten bereiken. Senator Tydings zag in het plan van Truman om het communisme in het Nabije Oosten „in quarantaine" te brengen, een duidelijke aanwijzing van de onmacht der UNO. De wereldvrede kon naar zijn op vatting slechts beveiligd worden door we reldontwapening. „Tot dit oogenblik toe", zoo verklaarde Tydings, „heeft de UNO zioh niets meer en niets minder getoond dan een prachtige debating-club niets „Oscars" voor Britsche films „Academy of Motion Picture Arts and Sciences" in Hollywood heeft haar jaarlijksche bekroningen bekend gemaakt en de gouden „oscars", dat zijn kleine beeldjes, aan de prijs winnaars doen uitreiken. De Amerikaansche film „The best years of ar lives" bleek zeer gewaardeerd te worden. Fredric March, die er de hoofdrol in speelt, regisseur William Wyler en een minder opval lende speler, Harold Hussel, die in den oorlog zijn beide handen verloor, werden onderschel den. Fredric March is gekozen tot den besten speler van het jaar. Olivia de Havilland is de beste actrice, op grond van haar rol in „To each hls own". De twaalfjarige Claude Jarman, die speelde in „The yearling" en Ann Baxter („The razors edge") kregen eveneens bekronin- Drle Britsche films werden onderschei den: „Blithe spirit", „Story from marriage" en „The seventh veil" (De zevende sluier) om hun oorspronkelijke samenstelling. Ook de Britsche acteur Laurence Olivier kreeg voor zijn spel Hendrik de Vijfde" een „oscar". bijeenkomst van de landen der aarde. De Organisatie der Vereenigde Volken is tot mislukking gedoemd, tenzij zij versterkt wordt eenerzijds door wereldontwapening, anderzijds door een eigen politiemacht". Tydings achtte het onwettig verklaren van de atoombom nutteloos, tenzij de nieuwe types gifgassen, raketten en bac teriologische oorlogvoering eveneens bui ten de wet werden gesteld. aansprakelijk gesteld moet worden voor schade. Beslissing van Wederopbouw. De heer Pinxter (K.V.P.) klaagde verder over het lang uitblijven van beslis singen van Wederopbouw, als de gemeen tebesturen reeds medewerking hebben toegezegd. De bestaanszekerheid van de arbeiders kom er door in gevaar. De burgemeester gaf de klacht toe, doch vergeten mag niet worden, dat alle verzoeken onderzocht moeten worden. Mr. Vliegen (P. v. d. A.) vroeg of dè wegen, welke in den winter geleden hebben, spoedig hersteld worden, waarop wethouder Van Geluk (P. v. d. V.) meedeelde, dat er op het oogenblik geen materiaal beschikbaar is. Een verzoek van den heer N ij d a m (Comm.) over het aanschaffen van vuil nisemmers uit een hygiënisch en aesthe- tisch oogpunt, zal wethouder Van Ge luk in overweging nemen. Het. aanleggen van een voetpad in den tuin van Van Empelen en Van Dijk ten gerieve van de bewoners uit het Rijnegom- park, die naar Heemstede wfllen, zal on derzocht worden. De heer Bier (P. v. d. V.) deelde mee, dat één der eigenaars medewerking heeft toegezegd. De vergadering benoemde tot onder wijzer aan de Vondelschool den heer F. Nijland, tot adviseuse van de monumenten commissie mejuffrouw A. M. G. Nierhoff en tot secretaris van deze commissie den heer I-J. E. Dijkstra. Heffing Bloembollensurplus- fonds 1946 Het Bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten heeft de definitieve heffingsbedragen vastgesteld, welke noodig zijn voor de fi nanciering van het surplus van bloembol len, tulpen en narcissen, oogst 1946. De be dragen zijn als volgt: voor vroege tulpen: f 86.per are; voor late tulpen: f 54- per are; voor narcissen: f 24.50 per are; voor hyacinten f 21.per are. Deze hef fing dient om tot aflossing van het destijds door het Rijk aan het Bloembollensurplus- ïonds verleende voorschot te komen. De 'bloembollentelers zullen een heffingsnota ontvangen, waarbij de reeds betaalde voor- loopige heffingsbedragen in mindering zul len worden gebracht. Film over de atoom-bom Een Hollywoodsche filmmaatschappij verfilmt thans de geschiedenis van de atoombom onder den titel „The beginning or the end". Het atoom-technische ge deelte staat onder leiding van dr. H- T. Wensel een van de atoom autoriteiten der V. S. Er wordt de grootste geheimhouding betracht en bezoekers worden niet in de studio's toegelaten. Godfrey Tearle, een Engelsch acteur, speelt de rol van presi dent Roosevelt. Ook prof. Einstein zal aan deze film medewerking verleenen en op het witte doek te zien zijn. EERSTE KAMER Onderzoek naar Neder landsche missie in Berlijn Hoop op de resultaten van de conferentie te Moskou was de basis der beschouwingen van minister Van Boetzelaer Donderdag in de Eerste Kamer, nadat een drietal sprekers het woord had gevoerd over de begrooting van Buitenlandsehe Zaken. Speciaal inzake het Duitsche vraagstuk komt momenteel het belang dier conferentie ten zeerste uit. De daar vergaderde groote mogendheden beoogen een verdrag van langen duur met Duitschland; waarbij-, de mogelijkheid be staat. dat alle aan Duitschland grenzende landen tot dat verdrag zuUen toetreden. Van nog meer belang is de kans, dat deze grenslanden en dus ook Nederland, bij de onderhandelingen over dat verdrag zullen worden ingeschakeld, zoodat zij eenigen in vloed op den inhoud kunnen uitoefenen. Het buitenland begrijpt onze behoeften en verlangens, aldus de minister, en derhalve hoopt hij op een redelijke regeling. Spe ciaal wat de grenscorrecties betreft, drong hij aan op een eensgezinde houding van het land ten aanzien van de regeeringseischen om daaraan te meer kracht bij te zetten. Ook de algemeene richting van ons bui- tenïandsch beleid zal in belangrijke mate van de Moscousche conferentie afhangen, zoo betoogde de minister jegens den heer Stikker. Blokvorming zou een stap achter uit zijn en strijdig met het Handvest van de Vereenigde Volken. Iets anders zijn re gionale verdragen, waarin eenige kleinere naties zich om een grootere groepeeren. De volgorde der verplichtingen in dit opzicht dient men aldus te zien: eerst het Handvest, dan de verplichtingen volgens art. 43, waar bij de Veiligheidsraad 't leveren van strijd krachten. den doortocht van troepen enz. kan opleggen; vervolgens komt de Invloed van het Viermogendhedenverdrag en dan pas het Britsch-Fransch accoord, waarbij een aansluiting van Nederland eventueel in aanmerking komt. In het huidige stadium dient te worden afgewacht, welke resul taten Moskou voor het Viermogendheden verdrag zal opleveren. Dit is ook het ant woord, aldus de minister, aan hen die een resoluter en krachtiger eigen politiek on zerzijds bepleiten. Inzake de Spaansche kwestie en het Landoorlogreglement deden zich geen nieu we gezichtspunten voor. De regeering over weegt een schriftelijke uiteenzetting over het vertrek van onzen gezant uit Australië: er was wel geen afscheidslunch aangebo den, zooals gebruikelijk, doch baron Van Aerssen was toch behoorlijk uitgeleide ge daan. Een regeling van de kwestie der in beslagneming van vijandelijk vermogen is in studie. Ten aanzien van de Nederlandsche missie te Berlijn is het nimmer bij den minister opgekomen misstanden te tolereeren of te verdoezelen. Hij heeft terstond ingegrepen, toen hem klachten ter oore kwamen. De minister betreurde dat er nog geruchten werden verspreid terwijl er een onderzoek gaande is, Hij deed mededeelingen over de wijze van onderzoek en verzekerde, dat de Kamer volkomen zal worden ingelicht. De begrooting werd daarop zonder hoof- delijke_ stemming aangenomen, onder aan- teekening dat de communisten tegen zijn. De vergadering werd hierna verdaagd tot volgende week Donderdag. Tweede Kamerleden naar de Republiek De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal Ruys de Beerenbrouck en Palar zijn voornemens zeer binnenkort ge zamenlijk een reis te maken door het. ge bied van de Indonesische Republiek. 74. Het gevecht duurde niet lang. Het is trouwens de vraag of er wel een gevecht was, want Joris deed niet veel moeite om zich te verdedigen. Hij wist wanneer een zaak verloren was. Na een paar minuten werd hij dan ook uit de auto getrokken en door een paar soldaten weggevoerd, verkreukeld en verscheurd. De kleine op tocht trok het paleis binnen en de deur viel met een bons dicht. „Dat is wat!" dacht Panda. „Het is een wonderdat ze mij niet hebben meegenomen! Wat zal ik nu doen. Zal ik ér achter aan gaan1 Ach, nu ze Joris hebben is het eigenlijk voor elkaar. Nu hoef - ik- niet meer naar den Koning toe, want een echte dief ben ik immers niet? Ik heb geen kwaad gedaanIk wist het tenminste niet! Maar een sufferd ben ik wel, dat is zeker!" Zo peinzende was Pan da de weg opgelopen en wandelde in de richting van de stad. „Het begint tijd te worden, dat ik nu eens een vak ga leren!" dacht hij. Dan word ik misschien ook eens wat slimmer!" Twintig jaar eischte de Officier Justitie bij de Amsterdamsche rechibar tegen der. 23-jarigen sluïkhandelaar'c v M. uit Hilversum, die op 12 Septet 1946 den 33-jarigen C. van W. heeft doodl geschoten. Verdachte, die sinds zijn jeugd ea groot fantast is en avontuurlijke neiging, vertoont, mede door het verslinden var Wild-West en detective-verhalen, was toen de oorlog uitbrak 17 jaar. Van dit oogen blik af ging hij den verkeerden kant or wist zich door zwarten handel en oplich, ting tijdens den oorlog een goed bestaan te verzekeren en verscheen na de bevrijd als B.S.-motorordonnans ten tooneele Volgens de verklaringen van zijn vroe- geren commandant heeft hij echter geen illegaal'werk verricht, daar men hem niet vertrouwde. In den zomer van 1946 li^ het hem tegen en raakte hij in geldnov? Hij kwam in connectie met Van W., dien hij onder allerlei fantastische voorspieg» lingen vertrouwen wist in te boezemen Hij deelde dezen mede, dat hij een góe, den handel voor hem wist. Van W, lie* doorschemeren, dat hij nog over' eer' flink kapitaal beschikte. Kort na de ont moeting zon verdachte op middelen cm Van W., die volgens hem geen goed vader- lander zou zijn geweest, van zijn geld t* bqrooven. In September besloot hij hem met zijn revolver te dooden. Een schuL plaats in zijn woning, onder den gro^ groef hij uit om het lijk te verstoppen, Op 12 September kreeg verdachte be. zoek van Van W., die een tasch met raden bij zich had. Toen Van W. argwasj kreeg, ontstond een hevige worsteds tusschen beide mannen. Verdachte loste twee schoten uit een revolver op Var V' die, hoewel zwaar gewond, trachtte k ontvluchten. Verdachte dwong zijn slacht offer naar de garage te gaan en schoot hem daar dood. Omwonenden, die de scho- ten hadden gehoord, waarschuwden de po- litie, die verdachte arresteerde in jj schuilplaats, waarin hij het lijk van zijp slachtoffer had willen verbergen. De rechtbank zal op 1 April uitspraak doen. Vraag om een extra-maand salaris voor onderwijzers Mevrouw Fortanier-de Wit, lid van dj Tweede Kamer, heeft, aan den Minis!!- van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de volgende schriftelijke vragen L i steld: 1. Is de Minister niet vaij oordeel da' nu de definitieve regeling en uitbetalicj van de salarisverhooging van de onderwij. zers vertraging heeft ondervonden, onver wijld maatregelen dienen te worden getrof fen om door een voorschot te voorzien ia de dringende behoefte, welke de onderwij zers hebben aan de salarisbedragen, waar op zij met terugwerkende kracht recht zul len krijgen? 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan bereid da gemeente- en schoolbesturen te machtigen per 1 April een extra-maand salaris ui: te keeren aan het onderwijzend personeel in voorschot op de bedragen der definitieve salarisverhooging? Dirigent van het Arnhemsch Orkest voor het Tribunaal Dagvaarding vervallen verklaard Woensdag moest zich de dirigent vandi Arnhemsche Orkestvereeniging voor het Tribunaal te Arnhem verantwoorden, 1 wordt er van beschuldigd lid' geweest tfl zijn der „Nederlandsch-Duitsche Kultuur kamer", een Winterhulp-concert gediri geerd te hebben en verder zijn medewer king aan den „Heldengedenkdag" in Maart 1944 te hebben verleend, waarvoor hem een honorarium van f 100-werd toege kend. De musicus verweerde zich door te ver tellen van de ledenlijst der N.D.K. wehe hij zonder de consequenties te overzien, in een concertpauze zou hebben geteekend. De gewraakte „Winterhulp-uitvoering" was onder pressie geschied, zoo betoogde verdachte en het Tribunaal oordeelde, dat in deze beide gevallen dirigent S. niet „desbewust in strijd met de belangen van het Nederlandsche volk heeft gehandeld". Ten aanzien van den „Heldengedenkdag" kwam het college na verhoor van den musicus tot eenzelfde overtuiging, zoodat de dagvaarding als „vervallen" werd ver klaard. Niets van aantrekken. Een motie betreffen de de „ondoeltreffendheid van de re- geeringsmaatregelen inzake den eco- nomisohen toestand" is in het Britsche Hoogerhuis met 119 tegen 30 stemmen, aangenomen. Attlee had echter vante- voren verklaard, dat hij de positie van de Labourregeering zóó hecht achtte, dat hij zich van deze motie niets aan zou trekken. Steek eens op. Gisterochtend is een voor een café in Londen parkeerende vracht auto met 10 millioen Players-cigaret- ten ter waarde van vijfhonderdduizend gulden gestolen, terwijl de chauffeurs een kopje thee dronken. Chineesche vliegramp. Een twee-motorig Chineesch vliegtuig is bij het landen in Kai-feng neergestort. Hierbij wer den de bemanning en zes passagiers waaronder vier Amerikanen gedood. Goed begin. Meivin Thompson, die na ein deloos geharrewar met H. (Humrnon) Talmadge over het gouverneurschap van de staat Georgia, waarbij „Hum rnon" het gouverneurschap van zijn gestorven vader door middel van ver- valschte stembiljetten trachtte te ver krijgen, eindelijk aan het langste eind heeft getrokken, heeft den oorlog aan de wijdvertakte Ku-Klux-Klan verklaard Dit is een organisatie, die zich onledig houdt met het bestrijden van negers, Joden en Katholieken. Botsing in Spanje. In het gebied van Teruel zijn Spaansohe guerilla-strijders n}et de politie in botsing gekomen. Er vie len negen dooden en er werden veertig personen gearresteerd. Naai; verluidt zou een plan van de guerilla's om bom aanslagen in Valencia te plegen, ver ijdeld zijn. Krupp. In Essen zal binnenkort een be legeringskanon van Krupp vernietigd worden. Het kanon heeft een loop van 39 meter lang, een kaliber van 77 centi meter, een draagwijdte van 35 kilo* meter en het woog 1.3 millioen ktlo. De granaten wogen ruim 7000 kilo per stuk.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2