De Witte Wals De Haarlemsche raad neemt afscheid van burgemeester Reinalda Internationale problemen van ons „dagelijksch brood" „De vermelding van een blokkade moet op een misverstand berusten" Jlex Jheatec' Brandweer heeft een nieuwe motorspuit De snuifdoos van den Keizer VRIJDAG 21 MAART 1947 IJMUIDER COURANT v ,ie laatste vergadering van den „Irlcmsehen gemeenteraad, die door bur- „„«■sier Reinalda gepresideerd zou wor- g, h.stonrl een groote belangstelling. Ser de aanwezigen bevonden zich de bnrgemeester van Velsen. mr. M M. Kwint, 4 directeuren van de gemeentebedrijven de hoofden van takken van dienst, als mede de afdeelingcliefs van de secretarie. Het eerste gedeelte van de vergadering geWiid aan de bespreking van een *irJtel van B. en W. om de vrijwiUige eere te herstellen. Deze voor- drachtVwerdnna veel discussie aangenomen met 27-7 stemmen. Het was al over vieren toen wethouder n j Geluk, die nu als waarnemend webmeester gaat optreden, het woord am om den scheidenden magistraat toe sDreken. De heer Geluk herinnerde er „n hoe in de meest uiteenloopende po- Siéke groepeeringen en bij alle gods dienstige gezindten teleurstelling en «milt gevoeld werd bij het vernemen van hit bericht, dat burgemeester Reinalda vertrekken ging. Spr. betoogde, dat deze sioemeene waardeering met alleen haar fZzaak vond in de groote werkkracht en het heldere verstand van den burgemees ter maar vooral door zijn persoonlijkheid. Gij rijt steeds dezelfde gebleven voor uw' medeburgers, hoeveel ge zelf ook op de maatschappelijke ladder mqcht klim men" aldus de heer Geluk. Uw groote in nemendheid en wellevendheid stelt de «ansche bevolking partijgenoot of po litieke tegenstander op.hoogen prijs. Echter is er ook reden om ons over deze benoeming te verheugen, want zij demon streert dat er in Nederland iets veranderd is sedert de bevrijding en dat niet langer voor bepaalde posten de groepeering waar toe men behoort als maatstaf, maar de be kwaamheid zal gelden. Na den velen ar beid gememoreerd te hebben, dien de heer Reinalda in Zijn wethouderschap tot stand heeft gebracht, deelde spreker mede, dat het in de bedoeling ligt burgemeester Reinalda namens de gemeente als blijk van erkentelijkheid een bij „De porceleyne Fles" vervaardigd gedenkbord aan te bie den. ,.Maar", zoo sprak de wethouder, „dat bord neemt u mee naar het Utrechtsche Paushuis en wij willen ook iets van u hier houden. Daarom hebben wij buiten u om besloten het groote park aan de Fuikvaart, dat thans wordt gangelegd, Burgemeester Reinalda-park te doopen". Hiema spraken de heeren Klein Schip holst als oudste raadslid en de gemeente secretaris, mr. Th. A- Wesstra. De laatste sprak in het bijzonder namens het ge- meentepersoneel, voor welks belangen de heer Reinalda- steeds op de bres had ge staan. Afscheidsrede van den Burgemeester Burgemeester Reinalda ving zijn af scheidsrede aan met een dankbetuiging san H. M. de Koningin voor de eer, die hem te beurt was gevallen en aan den mi- nister-president. die aan deze benoeming had meegewerkt. „Als ik vandaag afscheid neem van Haarlem", aldus spreker,„dan bestormen mij vele gevoelens, waarin die van weemoed overheerschen. Ik stel er prijs op te verklaren welke redenen mij na zeer rijpe overweging genoopt hebben, 'net mij aangeboden hooge ambt te aan vaarden". Burgemeester Reinalda legde vervolgens uit hoe in ons land de laatste jaren een sterke ontwikkeling is waar te nemen in de ontvoogding van belangrijke volksgroe pen. Deze ontwikkeling Snoet naar spre kers overtuiging leiden tot een réveil, tot groote eensgezindheid, vooral van onder af. „Daarom breng ik vandaag mijn offer om op een andere plaats mijn aandeel te dragen in het groot gebeuren, dat voor ons volk voor de deur staat en waaraan niemand zich mag onttrekken. Ik verlaat Haarlem met de wetenschap, dat alle hoo- gere en lagere geplaatsten zich ten volle inspannen om de geschetste ontwikkeling te voltooien". Spreker bracht dank aan den Raad, aan het college van wethou ders, aan den gemeentesecretaris en aan de vele ambtenaren en werklieden, die met groote toewijding en trouw him werk verrichten. Ook huldigde spreker het po litiecorps, dat reeds zoo spoedig na de be vrijding zijn moeilijke taak zoo goed vol brengt. Mede namens zijn echtgenoote bracht de burgemeester dank voor alle blijken van medeleven, die hij genoten had en besloot: „Het ga u allen in Haarlem goed. Deze burgemeester, die over enkele uren reeds oud-burgemeester zal zijn, zal deze stad moeilijk kunnen vergeten". En daarna: „Niets meer ter tafel zijnde, sluit ik de vergadering". Burgemeester Dmtsche ex-kroonprins vraagt huize Doorn terug Volgens „Trouw" heeft de ex-kroonprins van Duitschland aan het Nedea-landsch Beheers-instituut verzocht, hem niet als vijandelijk onderdaan te beschouwen, zoo dat zijn bezittingen huize Doorn, waar m 1941 ex-keizer Wilhelm is overleden aan hem teruggegeven zouden kunnen worden. De ex-keizer had huize Doorn met zijn vele kunstschatten en schilderijen ver haakt aan zijn oudsten zoon, die thans in Wurtemberg woont. In zijn verzoekschrift verklaart de ex- kroonprins dat de Nederlandsche regeering den ex-keizer in 1918 asylrecht heeft ver leend en dat de ex-keizer onder bescher ming van dit recht zijn bezittingen naar Doorn heeft laten overbrengen. Voorts wordt verklaard, dat de ex-keizer nimmer contact heeft gehad met de nationaal-so- cialistische partij in Duitschland en er stellmg tegen zou hebben genomen. Beheersinstituut in Den Haag heeft verklaard, dat daar over deze aangelegen heid niets bekend is. Vijftien jaar voor Cor Wals ttet Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- 6 nbosch heeft Cor Wals, den' bekenden Wielrenner uit Tilburg, tegen wien 14 da gen geleden 15 jaar gevangenisstraf was ES veroordeeld tot 15 jaar met af- ek en recht op beroep in cassatie. marktbericht van donderdag tenvgr°erd werden 250 kisten schol. 1300 kis- id KabeUau\v en gul, 550 kisten wijting, 80 ph? sehar' 20 bisten tarbot totaal 2200 kisten. ,™®n; groote schol f26—f20; middelschol kleinmlddel schol f33; bot f31—f25. «esornmingen. Trawlers: f29.206. vw°^rioggers; Kw 50 f 690°- SCH 274 £92°- Kw 36 f 5723. 1if»S.LVISSChei's: UK 176 f839- 7712 142 f212' UK si fi? 110 153 bh 4 f143' uk 87 f14- uk 81112. UK 172 1117. Op de receptie in 't Haarlemsche Stadhuis nam mevrouw J. M. Baronesse de Vos van SteenwijkVan Royenechtgenoote van den commissaris der Koningin in Noordholland afscheid van den heer en mevrouw Reinalda. Reinalda had de laatste hamertik in den Haariemschen Raad gegeven. De receptie Honderden personen uit alle deelen van de stedelijke bevolking maakten daarna van de gelegenheid gebruik om in de oude hal van het stadhuis den vertrekkend en burgemeester en diens echtgenoote de hand te drukken. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Amsterdam, Velsen, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort. Voorts was het voltallige college van Gedeputeerde Staten aanwezig; na mens den Commissaris van de Koningin nam mevrouw Baronesse De Vos van Steenwijk-Van Royen van den heer Rei nalda afscheid. De katholieke kerkelijke overheid werd door den vicaris-generaal mgr. Ammerlaan, de protestantsche door ds. P. Mackaay vertegenwoordigd. Prof. P. S. Gerbrandy spreekt over de politiek der regeering Partijdag van Anti-revolu tionairen te Hoofddorp Naar de traditie, die reeds 35 jaar van kracht is, kwamen Woensdag de Anti- Revolutionaire kiesvereenigingen van Haarlemmermeer en omgeving op een Partijdag in het Beursgebouw te Hoofd dorp bijeen. De heer Oudekerk en profes sor Diepenhorst hielden inleidingen over de taak van de Anti-Revolutionaire partij. Des avonds sprak prof. mr. P. S. Ger brandy over de politiek der regeering. in zake de Indische kwestie. Eerst las hij de officïeele verklaring voor van het Na tionaal Comité voor handhaving van Rijks eenheid, waarvan spreker voorzitter is. Daarin wordt de laatste stap van de regee ring het toebrengen van den doodsteek aan het Koninkrijk genoemd. Prof. Ger brandy betoogde, dat het beleid der regee ring in Indië niet volgens de Grondwet is en een aantasting van het. fundament der volksvrijheden. Uitvoerig besprak profes sor Gerbrandy de gebeurtenissen van September 1944 af en was van meening, I dat de republiek in wezen een politieke tijdbom is geweest, welke Japan tijdens den oorlog gelegd heeft. De opzet van Ja pan was haat te kweeken tegen het blanke ras. Sprekende over Soekarno zeide spre ker, dat deze tijdens den oorlog naar de hoogste schatting vijf millioen eigen land- genooten aan Japan heeft uitgeleverd. Volgens spr. heeft de regeering nagelaten de door Japan gelegde tijdbom on middellijk te demonteeren, omdat zij ge dacht heeft, dat er wel iets goed uit zou kunnen voortkomen. Het gevaar, dat de republiek, welke de regeering erkent, een communistische Sovjet-repbliek zal wor den, achtte prof. Gerbrandy niet uitge sloten. De oud-minister besprak de uiterst trage bevrijding der Nederlanders uit de kampen. Minister Jonkman heeft daarover gezegd, dat de afwikkeling van deze kwes tie gemakkelijker zou geschieden na het bereiken van een politiek accoord. Wat de principiëele zijde van de zaak betreft, noemde hij den gang van zaken het op de spits drijven van de alles beheer- schende vernieuwingsgedachte der bewind voerders. Spr. merkte op, dat het volk over zijn eigen lot moet beschikken. „Christenen kunnen goed inzien, dat niet de wil alleen ordenend is, maar dat de rechtmatige aspi raties van menschen gewicht in de schaal leggen". Tenslotte drong spreker ei- op aan stand te houden tegen de vernieling van de democratie. Alleen samenwerking kan den honger uitbannen In zijn inaugureele rede bij het aan vaarden van het hoogleeraarsambt aan de Amsterdamsche Universiteit besprak Ir. M. J. L. Dols na een overzicht te hebben ge geven van de historie en de wetenschap ten aanzien dezer zoo belangrijke materie den huidigen stand van zaken der wereldvoed selvoorziening. Wanneer men de wereld-consumptie voor den tweeden wereldoorlog nagaat zoo betoogde ir. Dols aap. de hand van zeer glo bale gegevens, verzameld door de voedsel- en landbouworganisatie der Vereen igde Naties, 70 landen met ongeveer 90 pro cent van de wereldbevolking dan blijkt, dat meer dan de helft der wereldbevol king gemiddeld minder dan 2250 calorieën per dag ontving, berekend op basis van het voedsel zooals het werd gekocht. Iets min der dan een derde gedeelte der wereldbe volking gebruikte per dag gemiddeld 2750 calorieën of meer, en 1/6 deel genoot een consumptie, die binnen deze grenzen schommelde. Een gemiddelde van minder dan 2250 calorieën per dag beteekent, dat groote groepen uit de betreffende bevolking op een veel lager niveau liggen dan de gemid delde standaard van 3000 calorieën aan geeft. Uit rapporten van den Volkenbond en vele wetenschappelijke publicaties blijkt, dat in de tropische en sub-tropische gebie den de symptomen van slechte voeding duidelijk waarneembaar zijn. Wereld-productie voldoende? De angst #van velen, dat de aarde in de toekomst niet voldoende zal kunnen produ- ceeren, wordt niet door Ir. Dols gedeeld. Wanneer men bedenkt, aldus betoogde de hoogleeraar, dat de opbrengsten per een heid van oppervlakte in West-Europa ge middeld driemaal zoo groot zijn als in Amerika, ruim driemaal zoo groot als in de U.S.S.R. en tweemaal zoo groot als in Oost- Azië en ais men bovendien weet, dat 70 procent van de oppervlakte van ons land als cultuurgrond in gebruik is, en de Vereenigde Staten 19 procent, de U.S.S.R. 18 procent, Australië 3 procent en China 8 procent van de oppervlakte van den bo dem in cultuur hebben, dan lijkt het zeker, dat de wereldproductie nog vele malen kan worden vergroot. Het vraagstuk van ondervoeding en slechte voeding van de volkén kan alleen door een internationale samenwerking worden opgelost. In Mei 1943 nam wijlen President Roosevelt het initiatief tot de oprichting van een voedsel- en landbouw organisatie der Vereenigde Naties, ter be hartiging van de voedselvoorziening in de wereld na den oorlog. Men wenschte, dat dit zou gebeuren in het kader van een te voeren algemeene po litiek ter bestrijding van het gebrek, daar ingezien werd, dat er dan behalve aan voedsel ook groote behoefte aan kleeding en huisvesting zou bestaan en dat, zoolang deze toestand zou voortduren, sociale en internationale onrust met alle gevaren van dien het gevolg daarvan zijn. De oprichting van een permanente onganisatie werd aan bevolen met als taak de bestudeering van de vraagstukken op het gebied van den landbouw, de voeding en de voedselvoor ziening. Déze permanente organisatie is de „Food and Agriculture Organization of The United Nations" (FA.O.). o De hoogleeraar gaf vervolgens een resu mé van de geschiedenis van deze FA..O. en de door haar gevvenschte oprichting van een internationalen nood-voedselraad. Ir. Dols besprak verder de op de bijeenkomst van de F.A.O. te Kopenhagen door Sir John Boyd Orr, directeur-generaal van de F.A.O., voorgestelde „World Food Board" en de naar aanleiding van dit voorstel ver der uitgewerkte plannen tot het in leven roepen van een „World Food Council", die in tegenstelling met het plan. dwingende bevoegdheden mist en waarin alle samen werking vrijwillig wordt gegeven. De con ferentie te Kopenhagen heeft twee hoofd punten van het plan van den Directeur- Generaal van de F.A.O. aanvaard, n.l. het bevorderen en organiseeren van productie, distributie en verbruik van de belangrijkste voedingsmiddelen, alsmede het stabiliseeren van de prijzen van de landbouwproducten op een zoowel voor producent als consu ment billijk peil. Daar werd ook besloten een studiecom missie te benoemen, waarin Nederland is vertegenwoordigd. In een voorloopig rap port, dat binnenkort in een speciale bij eenkomst van de FAO zal worden bespro ken, komt deze commissie tot de conclusie, dat het onmogelijk is, productie en con sumptie te doen toenemen of de prijzen werkelijk te stabiliseeren, tenzij in een toe stand van 'n zich uitbreidende wereldecono mie. Wel is men van meening, dat alle in ternationale overeenkomsten een uitbrei ding van de consumptie behooren te bren gen en nimmer een beperking van de productie. Voor een groot deel hangt het slagen van het geheele plan dus af van de houding der groote exporteerende landen. Indien men voor oogen houdt, dat het uitbannen van den honger onder de volken volstrekt noodzakelijk is om de angst voor het be staan te doen eindigen en dat geen blij vende vrede mogelijk is, zoolang de vrees voor het bestaan niet is verdwenen, dan is moeilijk een belangrijker taak denkbaar dan het steunen van de voedsel- en land bouworganisatie en met alle middelen te trachten haar doel te vei'wezenlijken, ook al kost dit offers. Een „Meteor" komt boven Nederland demonstreeren Tusschen 14 en 18 April zullen in ons land demonstratievluchten worden gehouden met het Gloster Meteor straalvliegtuig, „houder" van het wereldsnelheidsrecord. De demonstraties zullen onder leiding staan van Mr. Eric Greenwood, een van de twee bestuurders bij de vluchten om het wereldsnelheidsrecord in 1945, die ge durende vele jaren chef-invlieger van de Gloster Vliegtuigfabriek is geweest. Onder meer zullen lezingen, toegelicht met films over de Meteor en zijn voortstuwiings- installatie gegeven worden. Nederlandsch antivoord: Zooals gemeld, werd op 26 Februari in een nota van de Britsche ambassade te 's-Gravenhage de aandacht gevestigd op het aanhouden en opbrengen van Britsche schepen in de Nederlandsch-Indische wate ren. Over het Nederlandsche antwoord, op deze nota, dat thans is overhandigd, deelt ANP op gezag van bevoegde zijde het vol lende mede: „Op 8 Januari j.l. werd de „Empire Mayrover" op de reede van Cheribon aan gehouden en ter controle naar Semarang gebracht. Na beëindiging van de controle werd het schip vrijgegeven. Op 14 Januari werd de „Hai Sing" even eens op de reede van Cheribon aangehou den. De lading, bestaande uit onderne mingsrubber, werd, na controle te Sema rang, in afwaohting van de beslissing van den procureur-generaal uitgeladen en op geslagen. De „Kita Kami Maru'' werd op 29 Januari aangehouden en voor verder onderzoek naar Tandjong Priok opge bracht. Dit schip was niet in het bezit van de vereischte scheepspapieren en geladen met 240 ton ondernemingsrubbq&en 25 ton peper. De „Empire Mayrover" werd op 30 Januari 1947 wederom aangehouden en naar Tandjong Priok geleid. Het schip was niet het bezit van.geldige zeebrieven en had 230 ton ondernemingsrubber aan boord. Alle hierboven genoemde aanhoudingen vonden plaats binnen de territoriale wa teren. De grenzen van de territoriale wa teren in de omgeving van Cheribon zijn opgenomen in het „Staatsblad van Nedei-- landsch-Indië 1937"; de territoriale wate ren worden omschreven in het „Staats blad van Nederlandsch-Indië 1939". Vol gens art. 17 van deze ordonnantie kunnen schepen onder vreemde vlag in Neder landsch-Indische wateren worden aange houden en onderzocht; art. 18 vermeldt, dat een schip of vaartuig in bepaalde ge vallen, o.a. indien het schip niet over de vereischte scheepspapieren beschikt, naar een Nederlandsch-Indische haven kan worden geëscorteerd. Dit laatste was, zoo wel met de „Kita Kami Maru" als met de .Empire Mayrover" het geval. Door tie Nederlandsche marine werd derhalve in alle genoemde gevallen gehan deld, geheel in overeenstemming met het internationale recht en dc bestaande rege lingen in Nederlandsch-Indische wateren. Dc vermelding van een blokkade in de Brit sche nota moet derhalve op een misver stand berusten". „Allen Present" kampioen klaverjassen De tweede en beslissende wedstrijd In de A- klasse om het kampioenschap klaverjassen van Kennemerland, werd gespeeld tusschen ..De Viersprong" en Allen Present In het clubhuis van laatstgenoemde vereeniging. De ears Ie ronde werd 6in het voordeel de thuisclub. De tweede ronde werd ongeveer op de zelfde wijze ingezet en was weer voor Allen Present met 82. De derde ronde werd zenuwachtig Ingezet. Een 10—0 overwinning zou aan „De Viersprong" nog het kampioenschap kunnen bezorgen. De opgaaf bleek te zwaar. Met 61 won „de Viersprong", zoodat de wedstrijd door Allen Present werd gewonnen met 18—12. Deze ploeg is kampioen van Ken- nemerland geworden. De ploeg zal Kennemer- land op 4 Mei te Utrecht in den strijd om het kampioenschap van Nederland vertegenwoor digen. Vas 21 t/m 26 Maart brengen wU U Een vlot gespeeld Fransch filmwerk Toegang 14 jaar. De George Vickers liep in liet Noorilzeekaiiaal aan den grond Toen Donderdagmorgen tegen tien uur het binnenkomende, volgeladen Ameri- kaansche Liberty-sehip „George Vickers" groot 7176 ton, juist de Velser spoorbrug was gepasseerd op weg naar de hoofdstad/? liep het, waarschijnlijk ook door mindere bestuurbaarheid wegens lichte slagzij over stuurboord en tengevolge van den vrij dikken mist aan den grond. Do spoorbrug kon voor het treinverkeer nog juist wor den gesloten. Twee flinke sleepbooten van de reederij Goedkoop, die het schip assisteerden, had den blijkbaar nogal moeite den stoomer vlot te trekken. Zes jaar gevangenis geëischt tegen kindermoordenaar De 19-jarige landbouwknecht. H. P. P. uit Ambt Delden heeft op 28 Juli van het vorig jaar het driejarig zoontje van de fa milie S., bij wie hij werkzaam was, weg gelokt naar een bosch. Daar heeft hij het knaapje met een mes in hoofd en rug ge stoken, waarna hij het lichaampje in een kuil, die hij tevoren had gegraven, heeft geworpen en met zand toegedekt. Het kind is door verbloeding overleden. Voor de Almelosche rechtbank gaf de dader het tenlastegelegde toe en zei, dat hij dezen moord begaan heeft om zich te wreken op de vrouw van S., daar deze hem niet goed behandelde. Uit verdere verklaringen bleek, dat hij reeds eerder een poging gedaan had de vrouw van het leven te berooven. Getui gen vertelden, dat verdachte altijd een vreemde, stilzwijgende persoon is geweest, die tengevolge van zijn opvoeding een wrok koesterde tegenover het leven. Een duidelijk motief voor den moord werd echter niet gevonden. De Officier van Justitie was van mee ning, dat hier zeker niet blindelings, maar wel degelijk met voorbedachten rade ge handeld was. Hij eischte een gevangenis straf van zes jaar met ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak over 14 dagen. Capaciteit 2500 liter per minuut Het materiaal der brandweer heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. De nieuwe motorspuit is gearriveerd en daar mee is het gemeentelijk bluschmateriaal, dat in den oorlog door roof zulke belang rijke stukken verloor, weer aardig op peil gekomen, want in drie deelen der gemeen te namelijk in IJmuidén, Velsen-Noord en Santpoort is nu weer een flinke autospuit beschikbaar. Deze nieuwe autospuit wijkt in uiterlijk geheel af van de oudere typen, want zij heeft een gesloten carrosserie, waardoor de manschappen niet meer in weer en wind „buiten" behoeven te zitten. Daar door doet de nieuwe aanwinst meer den ken aan een groeten bestelwagen dan aan een brandspuit. Het moge dan minder sportief lijken, de manschappen varen er wel bij, want het valt niet mee wanneer men door weer en wind in de open lucht naar en vooral van een brand vervoerd wordt. De autospuit heeft een motor van 70/80 pk. De cabine biedt plaats aan drie perso nen. Onder het dashboard is een haspel met 25 m. kabel voor aansluiting van den schijnwerper. Achter de stuurcabine is een gesloten cabine voor de manschappen, met aan weerskanten vier zitplaatsen. Met den chauffeur kunnen dus tien brandweer lieden vervoerd worden. Onder de zit plaatsen bevinden zioh bergplaatsen voor reserveslangen. Achter deze cabine is een ruimte voor het bergen van standpijpen en van twee schuimbluschapparten, een koolzuurapparaat en verdere benoodigdhe- den. De achterste ruimte is geheel bestemd voor de pompinstallatie. De pomp wordt aangedreven door den automotor. Aan weerskanten zit hier een kleine slangen- haspel, die met de afsluitklep naar voren wordt, gehaald. Hier is ook berging voor verdeelstukken en straalpijpen. Achterop hangt een haspelwagen, die met één hand greep los gemaakt kan worden. De pompcapaciteit bedraagt 2500 1. per minuut (de door de Duitschers gestolen en in Berlijn ten onder gegane spuit had een capaciteit van 2000 1.) Aan weerskan ten bevinden zich één zuig- en twee pers aansluitingen. Met behulp van verdeel stukken kunnen zoo noodig acht persslan gen worden aangesloten. Achterin koven, de spuit is nog ruimte voor de bestelde twee schuimkanonnen met toebehooren. Onder de carrosserie bevinden zich twee- plankkasten voor allerlei sloopgereed- schappen, als schoppen, houwcclen, breek ijzers enz. Op de carrossie liggen de zuigslangen, twee ladders en een zoogenaamde stok- ladder. De nieuwe auto is uitgerust met 6 a 700 m. slang. Het materiaal der brandweer bestaat thans uit drie autospuiten, namelijk de nieuwe die in IJmuidén is gestationneerd, die van Santpoort, capaciteit 1000 1. en die in Velsen-Noord, capaciteit 800 1. Verder beschikt men over een manschappenauto, een ladderwagen en een gercedschapwagen. De nieuwe spuit is weliswaar reeds een maal uitgerukt, namelijk Woensdagavond voor den brand in het distributielokaal, maar heeft aan de blussching niet behoe ven deel te nemen. Grondonteigening voor den wederopbouw Nadat de begonnen ^'4 HBJMiBi vorst het werk dertien weken had onderbroken is men in Zandvoort weer met de voltooiing van de een-en-veertig huizen, welke volgens 't weder- opbouwplan voor Zandvoort worden gebouwd. Van heden af liggen gedurende twee weken ter gemeentesecretarie (IVe af- deeling) voor een ieder kosteloos ter in- zage de volgende stukken: 1. een aanzegging d.d. 10 Maart 1947 overeenkomstig artikel 13 van het Ko ninklijk Besluit van 7 Mei 1945 (Staats blad no- F 67) waaruit blijkt, dat door het College van Algemeene Commissarisseri voor den Wederopbouw is overgegaan tot onteigening ten name van de gemeente Velsen en ten behoeve van den Wederop bouw van eenige perceelen en perceelsge deelten gelegen in Velsen-Noord, zooals deze zijn vermeld en aangeduid op een eveneens ter inzage liggende lijst met daarbij behoorende kaart. 2. een afschrift van het verslag van de zitting d.d. 7 November 1946 tót het aan- hooren van bezwaren tegen deze onteige ning. Naast deze algemeene bekendmaking zal aan ieder der op de hiervoor vermelde lijst genoemde eigenaren en hypotheek houders een persoonlijke kennisgeving worden toegezonden. TWEE BIJZONDERE VOETBAL WEDSTRIJDEN. Den eersten Zondag na den ijstijd zal de voetbal ook weer rollen in Velsen-Noord. Vastgesteld werd in Van Gelder's Sport park KinheimD.E.M. en in het sportpark Watervliet V.V.B.—I.E.V. VERI.EENDE HINDERWETVERGUNNINGEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen hebben vergunning ingevolge de Hinder wet verleend aan de N.V. I-lera Machinefabriek en Technische Handel te IJmuidén, tot het uit breiden en wijzigen van de machinefabriek en reparatie-werkplaats in het perceel Midden- havenstraat on. 37 te IJmuidén, vergun ning onder voorwaarde:: Is verleend aan de Slagers Patroonsvereeniging. Casembrootstraat no. 41 te IJmuiden-Oost i het oprichten van een slachtplaats in het perceel Casembroot straat no. 41 te IJmuiden-Oost en aan de Stan dard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.V. te 's Gravenhage. tot het oprichten van een benzinepomp-installatie vóór de perceelen IJmuiderstraatweg no. 33 rd en Frans Naere- boutstraat no. 4 te IJmuiden-Oost. Agenda voor Velsen en IJnraiden VRIJDAG 21 MAART Thalia: 7 en 9.15 uur, Oproer ln de gevan genis Rex: 8 uur, De Witte Wals. De Pont: 8 uur, Russische Rhapsodie. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson 25 Er waren allerlei kleine geluiden. He lena Lawes legde haar hand op haar borst en kuchte even. Benjamin Philips, die zorgvuldig zijn pijp had gestopt, streek nu een lucifer aan. Het geluid raspte door de stilte en het kleine vlammetje kronkelde dadelijk omhoog. Janice verroerde zich niet; haar groote, onschuldige bruine oogen schenen langzaam maar zeker te beseffen, wat dit alles beteekende. Maar het was Toby die tenslotte sprak. „Heb je uit het raam gekeken?" vroeg hü. Eve knikte heftig. „Wanneer?" „Dadelijk nadat Meer behoefde zij niet te zeggen. Er klonken zachte, fluisterende stemmen om haar heen. Stemmen, die niet luid durfden spreken alsof zij bevreesd waren geesten op te roepen. „Je hebt toch niemandbegon Helena. „Gezien?" voltooide Janice. „Of iets ontdekt?" mompelde oom Ben. Terwijl hij kalm in zijn hoekje zat, waar niemand aandacht aan hem besteedde, zijn kin in zijn hand en zijn oogen geen oogen- blik het gezicht van Eve Neill loslatend, concentreerde Dermot al zijn aandacht met pijnlijke inspanning op de mogelijke bedoeling van haar aarzelend vertelde relaas, dat hem niet overtuigde. Zijn geest, die altijd ontleedde, consta teerde: Veel verbeeldingskracht. Gemak kelijk te beïnvloeden. Goedhartig en edel moedig, misschien meer dan goed voor haar Is. Loyaal tot in het ov.erdrevene te genover iedereen, die haar eenige vrien delijkheid heeft bewezen. Ja, deze vrouw was wel ln staat om een moord te begaan, als zij er voldoende toe aangezet was. En Dermot kwam tot de ontdekking, dat hij dit een zeer verontrustende gedachte vond, een gedachte, die dwars door den wal van onverschilligheid en gevoelloosheid heen- priemde, dien hij sinds de laatste twintig jaar om zich heen had opgetrokken. Hij keek naar haar zooals zij daar zat in den hoogen stoel. Hij zag hoe haar vin- gers.de leuningen stevig vastgrepen en er dan weer nerveus overheen gleden. Hij keek naar het fijne gezicht, de opeenge klemde lippen en den ader, die klopte in haar hals. Er was een kleine rimpel in haar voorhoofd, die duidde op een wanho pige vraag. Hij zag hoe de grijze oogen van Toby naar Janice dwaalden, daarna van Janice naar oom Ben en weer terug naar Toby. En Dermot dacht: „Deze vrouw gaat liegen". „Neen!" riep Eve uit. En haar lichaam verstijfde plotseling alsof zij op hetzelfde moment een besluit had genomen. „We hebben niemand gezien, wij hebben niets gezien". „Wij", zei Toby, terwijl hij met zijn vlakke hand op den schoorsteenmantel sloeg. „Wij hebben niets gezien!" Monsieur Goron bracht hem met een blik tot kalmte. „Toch schijnt het", zei hij op gevaarlijk kalmen toon, „dat Madame ergens getuige van geweest is. Was Sir Maurice dood?" „Ja!" „Kon u hem duidelijk zien?" „Ja!" „Maar hoe weet madame dan", zei pre fect op honingzoeten toon, „dat het was „dadelijk nadat" hij was gedood?" „Dat weet ik natuurlijk ook niet", zei Eve na een korte aarzeling. Haar grijze oogen keken recht in die van Monsieur Goron; haar borst ging langzaam op en neer. „Ik bedoel, dat ik alleen vermoed, dat het dadelijk daarna was". „Gaat u alstublief verder", fluisterde Monsieur Goron en hij knipte met zijn vingers in de lucht. „Toen kwam die arme Helena binnen en zij begon te schreeuwen. Daarna beval ik Ned opnieuw om heen te gaan en nn meende ik het zeer ernstig". „Oooo.Dus Madame had het tevoren niet zoo ernstig gemeend?" „Ja, dat had ik wel, dat zei ik u toch al! Alleen den laatsten keer, was ik zoo vast besloten, dat hij wel voelde, dat er niets anders op overschoot. Dat bedoel ik er mee. Voordat hij weg ging, zorgde ik er voor, dat ik dien sleutel van hem terug kreeg en stak hem in het zakje van mijn pyjama. Toen hij naar beneden ging, kwam hij te Opeens scheen zij de dwaasheid, in elk geval de ongeloofelijkheid van hetgeen zij vertellen ging, te beseffen. „Toen hij naar beneden ging, kwam hij te vallen en be zeerde zijn neus". „Zijn neus?" herhaalde monsieur Goron. „Ja. Hij bloedde erg. Ik raakte hem aan en zoo kwam het, dat ik bloed aan mijn handen en op mijn kleeren kreeg. Dat bloed, waar iedereen zoo'n drukte over heeft gemaakt, was in werkelijkheid het bloed van Ned Atwood". „Inderdaad, Madame?" „U behoeft het mij niet te vragen! Vraag het aan Ned! Het is best mogelijk, dat er veel aan hem mankeert, maar hij zal fat soenlijk genoeg zijn om ieder woord te be vestigen, dat ik zeg, nu u mij in deze rare situatie heeft gebracht". „Zal hij dat inderdaad, Madame?" (Wordt vervolgaj

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3