IJmuider Courant ,,Nederl.-Indische regeering handelde volgens wettelijke rechten, doch zal schade vergoeden" De Gaulle keert terug in de Fransche politieke arena Er zijn ruim 700 politieke delinquenten voortvluchtig Lichte disciplinaire straf voor mr. Zaayer Leven wij in IJmuiden en omgeving op een vulkaan? Sjahrir's brief leidde niet tot crisis in de Commissie-generaal 6le Jaargang No. 18590 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ea tdrainistrafe 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. ipfoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 22 Maart 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Washington over de „Martin Behrman": In der minne geregeld" cneta meldt uit New York: Het Ameri- nscke ministerie van Buitenlandsche S. heeft verklaard, dat de Martin Shrman-kwestie in der minne ia geregeld. Fr is overeengekomen, dat het schip met de oorspronkelijke lading zijn reis zal voortzetten. Reuter meldt: De Amerikaansche en de Vederlandsche regeering hebben een rege ling getroffen, waarbij aan hel Amerikaan- he vrachtschip „Martin Behrman" toe stemming wordt verleend koers te zetten naar de Vereenigde Staten met de goede ren welke waren ingeladen, voordat de Xed.-Indische regeering het schip te Ba tavia in beslag nam. De verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken Iul'Op grond van de gegeven feiten is het departement van meening, dat de Neder landsen-Indische regeering met de maat regelen, genomen tegen de „Martin Behr man" en zijn lading, op grond van haar wettelijke rechten heeft gehandeld". De Nederlandsch-Indische regeering zal de reederij van het vrachtschip schadeloos stellen voor de extra kosten, welke uit de vertraging in uitvoering van de oor spronkelijke reisplannen zijn voortgevloeid. „Niet geheel juist", zegt Den Haag Het A.N.P. teekent hierbij aan: Bij na- waag op het Nederlandsche ministerie van Biytenlandsche Zaken bleek dat de kwestie met de „Martin Behrman" inder daad in der minne is geregeld. De mede- deeling dat het schip met de oorspronke lijke lading de reis zal voortzetten is, al dus het ministerie van Buitenlandsche Zaken, niet geheel juist- Nader meldt het A.N.P. uit Den Haag: De mededeeling, die door eenige pers agentschappen bekend is gemaakt en vol gens dewelke de „Martin Behrman" met zijn oorspronkelijke lading van Tandjong Priok zou afvaren is onjuist, zoo wordt van de zijde van het ministerie van Buiten landsche Zaken medegedeeld. Juist is, dat dit schip van een andere lading zal worden voorzien, zoodat dooi de bevrachters geen vrachtpenningen zul len worden gederfd. Uitvoeriger mededee- lingen zullen in den loop van den dag volgen. Paraguaansche „luchtmacht" door rebellen overgenomen De radio-omroep van de opstandelingen in Paraguay heeft Vrijdagavond den al- gemeenen aanval op San Pedro, dat hal verwege tusschen Concepcion en Asuncion ligt, aangekondigd. Reeds zijn militaire doe len in het stadsgebied gebombardeerd, al dus de radio. Volgens schattingen van waarnemers te Buenos Aires, hebben de opstandelingen thans 12 van de 15 gevechtsvliegtuigen der Paragueesche luchtmacht in bezit. Vassilij Andrejepitsch Rambovski werd in het voorjaar van 1941 bij de gevechten in 'Zuid-Polen door de Duitschers krijgs gevangen gemaakt. In het voorjaar 1944 wist hij uit een krijgsgevangenkamp in Noofwegen te ontsnappen. Sinds dien hield hij zioh zorgvuldig verborgen en zoo gebeurde het dat de oorlog ten einde was zonder dat hij het merkte. Enkele weken geleden werd hij ontdekt door een boer die hem slapende vond in een koeienstal. Verschrikt stak hij zijn handen op en het kostte moeite den armen kerel ervan te overtuigen dat hij niets meer te vreezen had. - Men ziet hem hier met een nummer van de „Prawda" op het station te Trond- heim. Hij kan nu zelf lezen dat het vrede is.... Stroopfabriek gesloten Voorraad dreigt te bederven als geen afzonderlijke bon wordt aangewezen De directie van de stroopfabriek te Meerssen by Maastricht is er toe overge gaan, het bedrijf te sluiten, omdat zij groote moeilijkheden ondervindt bij den afzet van haar producten. Het blijkt namelijk, dat de huismoeders op den suikerbon, waarop on der andere ook stroop en jam verkrijgbaar is. vrijwel uitsluitend suiker, versnaperin gen of boterhamstrooisel koopen. Een deel van het fabriekspersoneel is ont slagen, de rest is op wachtgeld gesteld. Men heeft herhaaldelijk aan Den Haag verzocht, de distributie van stroop op te heffen of voor dit product een afzonder lijke bon aan te wijzen. Tot dusverre zijn deze-verzoeken echter afgewezen. Een groot deel van den voorraad stroop js. w kartonnen bekers verpakt en daar door niet lang houdbaar. Men heeft name lijk geen parafine om de bekers luchtdicht af te sluiten. Indien niet spoedig maatrege len worden genomen, zal deze voorraad waarschijnlijk onverkoopbaar worden. deviezensmokkel in frankrijk. De Parijsche politie „levert slag" tegen ^en internationale bende van groothande laren m vreemde valuta, welke reeds en kele maanden opereert. Dezer dagen zijn reeds 45 personen ge arresteerd, van wie er één 26.750 Zwitser- ®fhe francs, 2.850 dollar en 630 oond ster- wg in zijn bezit had. - - Men vindt zijn invloed overal en men ziet hem nergens (Van onzen Parijschen correspondent) Het belangrijkste evenement van de afgeloopen dagen is ongetwijfeld, dat generaal De Gaulle zich voorbereidt om opnieuw in de arena der Fransche po litiek af te dalen. De Gaule kan men den joker noemen uit het Fransche politieke kaartspel van van daag. Men vindt overal zijn invloed en men ziet 'hem nergens. Zelfs zijn tegen standers, die men vooral in de uiterst- linksche partijen vindt, moeten erkennen, dat hij de belangrijkste politieke figuur is -yan zijn land. Hij schijnt zelfs de eenige politicus van werkelijk belang, dien de tweede wereldoorlog ons heeft opgeleverd; zeven jaar geleden was hij nog een onbe kend kolonel en thans verpersoonlijkt hij niet eens „beweging" want hij heeft niets van een partijganger een politieke doctrine: het zoogeheeten „Gaullisme", dat voor een buitenstaander misschien moei lijk in een paar woorden te definieeren valt, maar voor den Franschman een wel omlijnd begrip vertegenwoordigt. Het merkwaardige van deze figuur is, dat hij getoond heeft een ongemeen scherpen blik te hebben op de technische ontwikkeling van de wereld, doch dat de historische zin dier ontwikkeling hem vaak schijnt te zijn ontgaan. Beknopter gezegd: hij is onmis kenbaar conservatief. Behalve conservatief is hij ook autoritair,- ofschoon zeker niet anti-democratisch en bovendien capricieus, wat een typisch Fransche karaktertrek is. Onbegrensde ambities. Zijn persoonlijkheid wordt vooral door deze twee krachten gedomineerd: door een intens verantwoordelijkheidsbesef tegen over het „volk", waarvan hij zich de ge predestineerde leider voelt, en door on begrensde ambities. Toen vorig jaar na maandenlange dis cussies de Fransche grondwet eindelijk door het Parlement werd aanvaard, die door De Gaulle fanatiek was bestreden, trok de generaal zich terug uit het open bare leven en vele zijner medestrijders, vooral in de katholieke M.R.P., schenen zich van hem te verwijderen. Hij betrok een jachthuis in de provincie om er zijn mémoires te schrijven waarvan het eerste deel gereed heet te zijn en per brief zijn volgelingen te antwoorden, die hem verzochten zijn kluizenaarsbestaan vaarwel te zeggen. Aan dit verzoek wordt thans voldaan: De Gaulle vestigt zich weer in Parijs en heeft al een drietal redevoeringen aangekondigd ter herden king van de geallieerde landing. De Gaulle is de joker in het Fransche politieke spel; hij Is bovendien de baro meter van het politieke klimaat des lands; een militair, die er niet van houdt zijn mond te openen, als hij niets te zeggen heeft. En daarom kan hij er zeker van zijn, dat Frankrijk naar hem zal luisteren, wanneer hij 7 April a.s. te Straatsburg den katheder beklimt. TWEEDE KAMER Het woord is aan. (Van onzen parlementairen redacteur). Na de regeeringsverklaring en de daar op gevolgde discussie kwam minister Van Maarseveen aan het woord om de afge vaardigden, die over de bijzondere rechts pleging gesproken hadden, te beantwoor den. Mr. Kortenhorst (K.V.P.) die een pleidooi gehouden had voor een documen- tatie-commissie met het oog op een bil lijke berechting van economische collabo rateurs, kreeg de toezegging, dat de be windsman de instelling van zulk een com missie nog eens zal overwegen, al zei hij er bij, dat men al een heel stuk met de be rechting van de hier bedoelde groep van personen gereed is. Veel leverde het handig gebouwde, hier en daar zelfs vermakelijke betoog van den minister, die gewaagde van bevordering van afdoening van veel zaken door de tribunalen, tenslotte niet op. Zijn gratie beleid en al wat daarmee samenhangt, verdedigde hij nauwelijks, doordat hij er zich in hoofdzaak afmaakte met een ver wijzing naar wat hij hierover al eerder in de Eerste Kamer had gezegd. Nieuws liet hij niet hooren, ook niet over het doodstraf-probleem, daargelaten mis schien een niet erg overtuigende theore tische uiteenzetting omtrent het karakter van ons gewone strafrecht-systeem, dat de volledige vergelding niet kent. Het beroep op het gering aantal gratieverleningen van doodstraffen, vergeleken bij België, kan moeilijk indruk maken doordat de Bidault wordt Zondag in Parijs terug verwacht Politieke crisis lijkt onvermijdelijk President Vincent Auriol en de Fransche partijleiders zetten hun pogingen voort om de politieke crisis op te heffen en den val van de regeering te vermijden, die ontstaan is doordat de communisten zich tegen de begrooting des overzeesche ge westen verzetten. De kansen dat zulks zal gelukken schijnen echter niet gunstig te staan. Als compromis-oplossing heeft Auriol aan de communisten voorgesteld, dat zij credieten zouden goedkeuren voor mili taire operaties die reeds ondernomen zijn of bezig zijn. Een groot deel van i cre dieten waartegen de communisten bezwaar maken, dient om de troepen te betalen die reeds in Indo-China zijn en Auriol wees er op dat zij zonder in een scheeve positie te geraken de soldij kunnen goedkeuren van deze "soldaten, die immers afgezien van militaire operaties, toch noodig zijn voor handhaving van de orde. Naar verluidt zijn de communisten het zelf onderling niet eens. Secretaris-gene raal Maurice Thorez en de andere vier communistische ministers willen den val van de regeering vermijden. Verwacht wordt dat Bidault Zondag per vliegtuig uit Moskou zal terugkeêren en in de wandelgangen van het parlement had men het over de mogelijkheid dat hij een nieuwe drie-partijen-regeering zou vor men, een coalitie van MRP, Socialisten en Communisten gelijk aan die welke hij ver léden jaar van 23 Juni tot 26 November geleid heeft. Heden zou de beslissende stemming over de Indo-Chineesche credieten plaats heb ben. In de eierenpakhuizen op de Veluwe is het een drukte van belang met het oog op het naderende Paaschfeest. Goede diensten verleent daarbij de sorteer-machine, die de eieren weegt en daarna sorteert en stempelt. „Er zijn nog opslagplaatsen van granaten in de duinen die, indien zij de lucht zouden ingaan, een ramp zoo als bij Muiden kunnen veroorzaken". Muiden ei* IJmuiden; het scheelt maar één letter. En nu vertelt de Mijnen Op- ruimdienst, dat er nog meer overeenkomst is tusschen beide plaatsen. IJmuidenaren en Muidenaren. schijnen allen op een vul kaan te leven en er blijkt maar weinig noodig te zijn om deze vulkaan tot uitbar sting te brengen. Trouwens, wat in Mui den ontplofte was afkomstig uit IJmuiden en had dus ook hier een ramp kunnen ver oorzaken. De hierboven tusschen - aanhalingstee- kens geplaatste woorden komen uit een officieelen mond en we mogen dus wel aannemen dat ze juist zijn. De officieele lezing van het geval bevatte trouwens meer bijzonderheden, die tot nadenken stemmen. De gevolgen van de ontploffing, die gelukkig geen ramp is geweest, maar dit had kunnen zijn, hebben we geconstateerd, maar de oorzaak weet men niet en deze interesseert ons natuurlijk bijzonder. „Kwaadwilligheid is in het spel", aldus de Mijnen-Opruimingsdienst. Maar die kwaadwilligheid wordt in de hand gewerkt door de mogelijkheid. Vuurkoord kan meii in de buurt van IJmuiden na de vorige ontploffing overal vinden. En overal liggen nog onontplofte granaten, blindgangers. En dagelijks zwerven er jongens door de enfin de rest begrijpt u Ondanks mist en zegen is men in de bollenstreek druk bezig o)\i de bollen van hun. winter-dekking te ontdoen. duinen, die. wel. Het staat niet eens tusschen de regels door; men kan, zonder dat er doekjes om worden gewonden lezen, dat er nog wel eens iets kan gebeuren en zelfs iets veel ergers. Is de toestand nu eigenlijk niet, dat de genen, die door de ontploffing van jl. Zon dag met gebroken ruiten achter met celo- tex of planken dichtgespijkerde ramen zitten, niet beter kunnen doen dan vooropgesteld dat ze nieuwe ruiten zouden kunnen krijgen de zaak maar zoo te laten. IJr zijn er bij, die nu al voor den derden keer glasschade hadden en ze zul len zich nu wel een vierden keer willen besparen. Het is moeilijk, zoodanige voorzorgs maatregelen te nemen, dat een herhaling beslist voorkomen kan worden. De bun ker, die jl. Zondag de lucht in vloog was niet afgesloten en er was geen wacht meer bij. Feitelijk zou noch het een, noch het ander noodispzijn, want het geheele duin terrein tusschen IJmuiden en Zandvoort is, met uitzondering van een deel van Duin- en Kruidberg, verboden terrein. Maar men weet hoe dit verbod overtre den wordt en daarmee alleen komt men er niet. Want het gaat er niet enkel om, dat men de overtreders tegen zichzelf be schermen moet, met hun euveldaden spe len zij ook met leven en goed van anderen. Maar het is toch onverantwoordelijk de bewoners van de gevaarlijke zóne en dat zijn er duizenden op een vulkaan te laten wonen. Een klein plofje deert ons niet meer. We hooren ze weer dagelijks, aangekondigd door sirene-geloei. Maar ex plosies als van Juli 1945 toen we twee uur lang in angst en spanning zaten en van jl. Zondag daar passen .we voor. Kan nu al dat gevaarlijke goedje niet eens worden opgeruimd? Een heele op luchting zou het al zijn, als de bunkers plof-vrij werden gemaakt- Daarmee zou tenminste een ernstige ramp voorkomen kunnen worden. En wanneer dan de men- schen eindelijk eens zoo wijs zouden wor den, uit de duinen te blijven, zoolang ook deze niet gezuiverd zijn, zijn we ten min ste er zeker van, dat geen ongelukken meer gebeuren. Ouders en onderwijzers, drukt het uw kinderen en pupillen op het hart; blijf uit de duinen en knoei in geen geval met munitie. S. B. „Moord op communistenleider is Truman's schuld", zegt E.A.M. In een communiqué zegt de linksche or ganisatie EAM, dat de moord op den com- munistischen leider Zevgos uit Saloniki het eerste resultaat is van de verklaring van president Truman. Zevgos werd vermoord door een voor- maligen partisaan, die bij zijn arrestatie verklaarde, dat hi.j deze daad gepleegd had, wegens de behandeling, die hij had onder gaan, toen hij voor zijn partisanenactivi- teit werd opgeleid, (U,P.) vergelijking wel erg mank ging, omdat er in België heel wat meer doodvonnissen zijn uitgesproken, hetgeen de minister niet vermeldde. Dan waren zijn cijfers over de ontvluchtingen hier en elders heel wat treffender: op 700.000 Duitsche krijgsge vangenen in Frankrijk drosten er 250.000. Op 100.000 geïnterneerde politieke delin quenten ten onzent telt men „slechts" 736 voortvluchtigen! Natuurlijk kwam ook het geval mr. Zaayer nog even aan de orde- Deze procu reur-fiscaal, wiens verdiensten de mi nister niet verzweeg, kwam er met de lichtste disciplinaire straf af, omdat de be windsman V- hetgeen hem siert in dit bijzonder geval, blijkbaar ook de barm hartigheid wilde betrachten. Vermeld zij nog, dat de heer S c h e j s (P. v. d. A.) voordat de minister aan het woord kwam het zijne had gezegd of beter had voorge dragen, over gerechtigheid en barmhartig heid. Volgens dezen spreker moet dat een- en-hetzelfde zijn. Een uitvoerige weergave van de gisteren door minister Jonkman in de Tweede Kamer afgelegde regee ringsverklaring ten aanzien van de ontwikkeling der onderhandelingen in Indië, vindt men op pagina 3 van dit blad. Max Nor da u Men brengt zijn kwaad humeur in een systeem en noemt het pessimisme. Bij Terschelling is weer een schip op een mijn geloopen Op ongeveer dezelfde plaats waar en kele dagen geleden het Grieksche vracht schip „Alexandra" op een mijn liep. na melijk op acht mijl ten Noorden van Ter schelling, is gistermiddag om twee uur het Engelsche schip „Empire Spring Fjord" op een mijn geloopen. Direct na de ontplof fing werden S-O.S.-signalen uitgezonden, welke echter spoedig weer werden inge trokken. Waarschijnlijk is het schip niet ernstig beschadigd en zal de bepnanning trachten op eigen kracht een haven te be reiken. Ook voor Zweden wordt het visum afgeschaft Het ministerie van Buitenlandsche Za ken bevestigt thans, dat tusschen de Ne derlandsche en Engelsche regeering een overeenkomst is gesloten, waarbij bepaald is, dat van 15 April af Nederlandsche on derdanen zonder visum kunnen reizen naar Engeland en omgekeerd Britsche on derdanen geen visum meer behoeven voor reizen naar Nederland. Met ingang van 15 April is hetzelfde overeengekomen voor reizen van Nederlanders naar Zweden en van Zweedsche onderdanen naar Neder land. Met Denemarken en Noorwegen wordt over de wederkeerige afschaffing van visa overleg gepleegd. Dertien doodvonnissen in het Dachau-proces Het oorlogsmisdadigers-tri'ounaal maak te gisteren de doodvonnissen bekend van dertien der een-en-twihtig beschuldigden, van het Dachau oorlogsmisdaden proces. Zeven beklaagden zagen zich gevangenis straffen varieerend van drie tot vijftien jaar toebedeeld en één beklaagde Werd vrijgesproken. De hoofdbeklaagde, de „S.S. und Polizei- führer" voor de Rhein Westmark, Jurgen Stroop, werd ter dood veroordeeld. Hij zal echter eerst naar Warschau wor den gezonden waar men hem noodig heeft in verband met zijn beweerde deelneming aan de massa-moorden op 50.000 personen in het ghetto van Warschau. (U.P.) PUBLICATIE VAN DE ACCOORDEN VAN JALTA EN POTSDAM. Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat binnen enkele dagen de volledige tekst van de overeenkomst van Jalta en van die van Potsdam gepubliceerd zal worden. Reuter van repliek gediend Actie bij Modjokerto niet gegrond op speculatie Naar aanleiding van het bericht van Gra ham Jenkins, Reuter's bijzonderen corres pondent in Batavia, over ontslagaanvrage van een deel der Commissie-Generaal, hebben prof. Schermerhoorn, dr. Van Mook en de heer Van Poll aan Aneta medege deeld, dat het volstrekt onjuist is, dat de brief van Sjahrir van vijftien Maart tot een crisis im de Commissie-Generaal heeft geleid. De Commissie-Generaal heeft den inhoud van den brief ten spoedigste ter kennis van de Nederlandsche regeering ge bracht. Over de wijze van behandeling van dit schrijven besttjpd wel degelijk over eenstemming. Ook de bewering, dat de Nederlandsche regeering zich zeer wel bewust nas van het aftreden van de'groep Schermerhorn Van MookVan Poll. ingeval de machti ging tot onderteekening niet gegeven zou worden, heeft bij de Commissie-Generaal de ernstigste tegenspraak gewekt. Deze bewering heeft getracht te suggereeren, dat de genoemde groep „met haar mandaat zou hebben gezwaaid", hetgeen ten stel ligste moet worden ontkend. De voorstelling van zaken in het-bericht van Reuter, als zouden militaire autori teiten, speculeerend op de mogelijkheid van het heengaan van de groep-Van Mook, van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om de actie in de Sidoardjo-delta door te zetten, kan niet anders gekwali ficeerd worden dan als „kwaadwillige in sinuatie". Het besluit tot de actie is ge nomen in een voltallige bijeenkomst van de Commissie-Generaal, waarbij ook de legercommandant aanwezig was. Niet minder bedenkelijk is bovendien, dat het Reuter-bericht spreekt van „oprukken naai- Modjokerto", zonder dat daarbij in herinnering wordt ge bracht, dat het werkelijke doel van de on derneming was den noodtoestand te be ëindigen. De Indonesiërs hadden toegezegd afdoende maatregelen te treffen, hetgeen men inderdaad getracht heeft, maar wat doorkruist werd door maatregelen van republikeinsche militaire zijde. Hiermede werd de zaak op militair niveau gebracht en in volledige overeenstemming tusschen Strawinsky niet op tournee door Europa Onze Parijsche correspondent meldt: Het lag. zooals bekend, in het voorne men van den Amerikaanschen componist dirigent Strawinsky om komenden zomer een uitgebreide tournee door Europa te maken, waarin ook Nederland was opge nomen. In het Kurhaus te Scheveningen zou hij eenige van zijn laatste werken dï- rigeeren. Soulina Strawinsky, een te Parijs woonachtige zoon van den componist, heeft thans verklaard dat de medici zijn vader ten sterkste hebben ontraden, onder de huidige omstandigheden aan de zeer ver moeiende verplichtingen te voldoen, die zulk een zwaar bezette tournée voor hem zou opleveren. In principe is de tournée thans tot volgend voorjaar uitgesteld. Ook de voornemens van een tournée door Europa van Toscanini zullen voorloopig niet in vervulling gaan. Amerikaansche Dakota verongelukt Tusschen Asmara en Addis-Abeba is een Dakota van het Amerikaansche leger ver ongelukt. Waarschijnlijk zijn alle inzitten den om het leven gekomen, Commissie-Generaal en legerleiding werd besloten tegen deze republikeinsche mili taire maatregelen Nederlandsch militair optreden te stellen. Eenzijdige voorlichting. De voorstelling van zaken, als zou men „op den rand van oorlog met de republiek" hebben gestaan, is niet alleen apert on juist, doch is daarenboven een zoodanig verdraaide voorstelling van de feiten en werkelijke omstandigheden, dat het moei lijk valt de gedachte aan welbewuste een zijdigheid van de voorstelling geheel op zij te zetten. Duitsche afgevaardigden naar internationaal liberaal congres Begin April worden drie prominente Duitsche Liberale leiders in Londen ver wacht, voor het bijwonen van de eerste conferentie der nieuwe Liberale Interna tionale, welke even na Paschen te Oxford gehouden zal worden. De drie Duitschers zijn Dr. Helmuth Kuelz, minister van justitie van Thüringen, Dr. Theodor Heuss uit Stuttgart en Dr. Hermann Schaefer qit Hamburg. Zij zul len de eerste Duitsche politici zijn, dite sedert het eind van den oorlog een inter nationale politieke conferentie zullen bij wonen op basis van gelijkheid met de andere gedelegeerden. Het zal dan ook voor het eerst zijn, dat een Duitsche politi cus, die in de Sovjet-zóne een officieele post bekleedt naar een Westersch land zal gaan, namelijk Dr. Kuelz. Nieuwe bewijzen tegen Bosman Van de zijde van het bestuur van de ver- eeniging „De Frlesche Elfsteden" vernemen wij, dat bij het bestuur nog verschillende schriftelijke verklaringen zijn binnengekomen, die allen er gewag van maken, dat Bosman en Schipper tusschen Franeker en Vrouwbuurster- molen en tusschen Oudkerk en Rinsumageest hebben opgelegd. Verder maken berichten mel ding van liet feit, dat deze rijders tusschen Hindeloopen en Workum zouden hebben opge legd, dus op het traject, dat over zee liep. Ten slotte zouden Bosman en Schipper op het tra-' ject tusschen St. Jaob en Vrouwenparochie dezelfde overtreding hebben begaan. Het bestuur van de vereenighig heeft nog niet vergadert, doch zal dit binnenkort doen. Wel vindt Zaterdagmiddag te Leeuwarden een bij eenkomst plaats met de vertegenwoordigers der controleposten, teneinde de ervaringen van den laatsten tocht en wedstrijd, toen voor den tocht in de diverse steden kon worden gestart, met elkaar uit te wisselen. De mogelijkheid bestaat, dat de kwestie ..disqualificatie" ook In deze vergadering ter sprake zal komen. INVOER IN FEBRUARI GESTEGEN. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorloo- pige cijfers werd in Februari 1.312 millioen kg ingevoerd (v.m. 762 millioen) met een waarde van 312.7 millioen gulden (v.m. 201.4 millioen). Ilaliaansche arbeiders naar Frankrijk De regeeringen van Frankrijk en Italië hebben een emigratie-accoord ondertee kend, dat voorziet in de tewerkstelling van 200.000 Italiaansche arbeiders in Frankrijk gedurende het jaar 1947. Dit is het tweede accoord voor massa-emigratie, dat Italië binnen een maand heeft onder teekend In het verdrag wor&b bepaald, dat deze arbeiders in de Fransche industrie en landbouw zullen worden opgenomen met een maandelijksch contingent van 17.000 man. (U. P.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1