Tante Els C J Litteraire kantteekeningen Verlaging van de kostprijzen blijft een noodzaak Panda en de Meesterdief ZATERDAG 22 MAART 1947 HMÜTDE7 GOURANT Effecten- en Geldmarkt De barre winter heeft in menig opzicht den economischen wederopbouw ook in ons land uitermate bemoeilijkt door de kolenschaarschte en de stagnatie in het vervoer, tengevolge waarvan ongetwijfeld de Nederlandsche export cijfers over de maanden Januari en Februari zijn tegengevallen en zoowel beneden het cijfer van December als beneden de ramingscijfers voor 1947 blijven. In December bedroeg de ex port 125 millioen, een cijfer, dat in verband met enkele seizoenuitvoeren, niet geheel en al normatief was, maar bij een raming van f milliard voor 1947, of we! gemiddeld f 125 millioen per maand, zijn de cijfers voor Januari en Februari ad resp. fiolen £97 mil lioen niettemin een teleurstelling. Het behoeft geen betoog dat bij een totalen import van naar raming f3 milliard voor 1947, opvoering van, den Nedeiiandschen export een primaire levensvoorwaarde is. niet alleen om dat. de opbrengst onzer beleggingen In het bui tenland aanmerkelijk minder is, dan vóór den oorlog en ten gevolge van de liquidatie van het bezit aan Amerikanen nog steeds terug loopt, maar ook omdat daarvoor financieele verplich tingen aan het buitenland in de plaats geko men zijn. Nog onlangs heeft Minister Lieftinck medegedeeld dat onze bultenlandsche schuld thans f2100 millioen bedraagt, waarvan niet slechts rente moet worden betaald, doch die ook in betrekkelijk korten tijd moet worden afgelost. Exporteeren of sterven blijft dus ook voor ons land de leus en het is daarom in hooge mate verblijdend dat de jongste handelsbe sprekingen met Engeland de vooruitzichten van onzen export naar dat land aanmerkelijk heb ben verhelderd. In 1946 bedroeg deze slechts f 68 millioen bij een Import uit dat land van f 388 millioen, voor 1947 zal de export echter kunnen worden opgevoerd tot f225 millioen; de invoer zal ca. f 300 millioen bedragen, zoo dat wij per saldo slechts f 75 millioen achterop blijven. Van dien export zal een groot deel bestaan uit bollen, waarvan 11 millioen kg. zal mogen worden uitgevoerd tegen 7 millioen kg. in 1946, voorts wordt het leeuwendeel door agrarische producten gevormd (kaas, geconden seerde melk, etc.) en ook de hoeveelheid aard appelmeel en industrleele producten zal grooter zijn. dan in het voorgaande Jaar. De voldoening over deze transactie wordt evenwel getemperd door de mededeeling den regeeringsgemachtigde. dat de export niet boven de kostprijzen zal kunnen worden gele verd, met andere woorden, ons prijspeil is in het algemeen te hoog om op de bultenlandsche markt te kunnen concurreer en, hetgeen dus geen hoopvolle financieele perspectieven opent. Wil deze grootere export naar Engeland voor ons land tenslotte een voordeel zijn, dan zal men ten onzent op verlaging van de kostprijzen moeten bedacht zijn. Uit den aard der zaak daalt de kostprijs door een verhoogde bedrijfs- productiviteit, in verband waarmede het een bemoedigend verschijnsel is dat die productivi teit in de maanden December en Januari bij vele bedrijven is toegenomen en er wel op mag worden gerekend dat ze verder stijgen zal naarmate het bedrijfsoptimum wordt bereikt. Maar voorts is het duidelijk dat ook de regee- ring tot verlaging der kostprijzen kan medewer ken door een beperking van den fiscalen druk op de bedrijven en de geleidelijke bevrijding van allerlei den ondememingsdrang belemme rende bepalingen. Wat dit laatste betreft, kan men allerminst gerust zijn, zoolang de regeering meent te moeten doen en beter te kunnen doen wat tot de competentie van het bedrijfsleven hoort. Welke goede argumenten, zoo schrijft de di rectie van de Twentsche Bank in haar verslag over 1947. ook kunnen worden aangevoerd ten gunste van de gelelde economie, de remmende werking op tallooze in de maatschappij naast elkaar strevende krachten beteekent per saldo een verlies en de supermenschen die in deze orde leiding moeten geven, ontbraken nu een maal. Intusschen kan worden geconstateerd dat de Amsterdamschc beurs, die de publieke opinie van eiken dag registreert, deze week van wat meer optimisme blijk gaf, zoowel door grootere omzetten, als door hoogere koersen voor de aandeelen, met name voor die van de scheep vaart-maatschappijen en de industrie. Een verslag als van Heineken, die in 1945/46 een winst maakte van f 3.7 millioen tegen ruim 7 ton in het voorgaande jaar en het dividend van 3 tot 6 °/o verhoogt, maakt uiteraard een goeden indruk. In het algemeen vallen de winstcijfers der Nederlandsche bedrijven over 1946 niet tegen, al moet daarbij worden bedacht dat vele daarvan voor de noodzaak van kapi- taalultbrelding staan en de winsten, tegenover de thans uitstaande kapitalen dus min of meer .geflatteerd zijn. Vice-adniiraal Pinke krijgt de Bronzen Leeuw Stuka's getrotseerd en Waalhaven beschoten Tijdens een kleine plechtigheid in het Ministerie van Marine is door den Minister van Marine aan vice-admiraal A. S. Pinke de bronzen leeuw overhandigd. Deze hoo ge onderscheiding werd toegekend wegens zijn optreden als commandant van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" in den rang van kapitein-luitenant ter zee bij de actie van 10 Mei 1940 te Rotterdam. Men zal zich herinneren, dat Hr. Ms. Van Galen op dien vroegen morgen met spoed van den Nieuwen Waterweg naar Hoek van Hol land is opgestoomd om een beschieting ,tc kunnen uitvoeren op het vliegveld Waal haven, dat door Duitsche luchtlandings troepen bezet was. Het schip wist te ontko men aan 36 aanvallen van Duitsche stuka's, dooh werd zoo ernstig beschadigd, dat het na in de Merwê-haven gemeerd te zijn, kapseisde en zonk. De bemanning heeft toen aan de Waal den strijd voortgezet tezapien met de Mariniers. Belastinginspecteur te Gronin. gen verduisterde f 50.000 Nadat de directie der Rijksbelastingen en Domeinen te Groningen het vermoeden had, dat zich bij haar administratie onregelmatigheden hadden voorgedaan, is op last van de justitie door de Groningsche recherche een omvang rijk onderzoek ingesteld. Hierbij is komen vast testaan, dat de 42-jarige M. S,\ inspecteur dei- rijksbelastingen te Groningen zich in de jaren 1941 tot en met 1944 heeft schuldig gemaakt aan verduistering van z.g. gewetensgelden. Geble ken is, dat hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f50.060 onrechtmatig heeft toe geëigend, dat hij grootendeels met een vriendin heeft verbrast. Hij is gearresteerd en ter be schikking van de Justitie gesteld. De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00. 19.30, 22.00 uur Nieuws. 8.15 Man tot man. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Hoogmis. 11.30 Trio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.15 Boeekhuys. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewij zer. 13.15 Lunchconcert. 13.45 Apologie. 14.00 Motet-passie. 14.30 Orgelconcert. 14.45 Kamp vuren langs den evenaar. 15.00 Debussy. 15.30 Musetteprogr. 15,45 Onze mijnwerkers. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Gewijde muziek. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.45 Weeroverzicht. 19.48 Veldloopkampioen schappen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 De zilvervloot. 21.15 Hoorspel. 22.15 Ka tholiek nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Passie gedichten. 22.40 Kareol Septet. 23.30 Tschai- kovsky, HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23,00 uur Nieuws. 8.15 Gram. muziek, 8.30 Voor den tuin, 8.45 Zondag- morgenmeiodieën. 9.15 Hondenpraatje. 9.30 Men vraagt, wij draaien. 10.00 Humanist 'in de na tuur. 10.15 Radio PhilharmonJsch orkest. 10,45 Tuin der poëzie. 11,00 Omroepdameskoor. 11.15 Triangel. 12.00 Russische staalkaart. 12.30 De Zondagclub. 12.40 West-Friesche zangers. 13.15 Romancers. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.00 Rondo al Ungarese. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Rudolf Mengelberg. 15.00 Filmpraatje. 15.15 Ka merkoor. 15.30 Pierre Palla. 16.00 Skymasters. 16.30 Vrouwenpraatje. 16.40 Sportflitsen. 170.00 GG-cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 18.30 Vrijz. Christendom. 10 00 Kerkdienst. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Der Tod Jesu. 21.00 Dombey en Zoon. 21.35 Waltztime. 22.05 Hersengymnastiek. 22.35 Arabesque. 23,15 Benjamino Gigli. PETER DË ROOY: Pia Fraus. A. W. Bruna Zoon, Utrecht. /"ANZE stroef-degelijke, wat zwaarwich tige volksaard maakt het een Neder- landsch auteur niet gemakkelijk, over diep-ernstige dingen als ons aller mensche- lijk tekort schijnbaar luchtig, met den glimlaah van een frisschen humor te schrijven. Voorbeelden daarvan zijn dan ook betrekkelijk schaarsch in onze litte ratuur, zeker van een humor die voort komt uit een te warm hart voor de men- schelijke nooden om alleen maar „grappig" te zijn, zooals onze 19de eeuwsohe „humo risten" Klikspaan, Lod. Mulder of de Oude Heer Smits. Elke waarachtige humor wordt geboren uit levensernst, uit een liefdevol begrijpen-willen, uit een levens drang tot doorbreking van den ban dei- tragiek. Hij begeleidt de levenswerkelijk heid met den bemoedigenden klop-op-den- sehouder van een verzoening met 'het on volmaakte. In dien geest heeft Peter de Rooy dit, zijn eerste boek, geschreven, ontegenzeg gelijk met talent: oorspronkelijk, en met een simpelheid die soms de grens van de studentikooze nonchalance bedenkelijk zou naderen, als het niet déze humor was, die aan het nog aanvaard- en waardeer bare een zoo groote mate van elasticiteit verleende. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13,00. 19.00. 20.00. 22 00 uur Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Feike Asma. 7.45 Woord voor den dag. 8.30 Spring is here. 9.15 Ochtendbezoek. 9.30 Piano-recital. 10.00 Strijk orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Kwartet in G gr. t. Rossini. 11,15 En nochtans blijdschap. 11.35 Rai da Costa. 11.45 Fam.ber. 12,00 Politie- muziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Kwartet. 14.00 Jonge moeders. 14.20 Douwlnsky. 15.00 The Mi kado. 15.15 Clarinet-reeltal. 15.45 Wij varen naar Indië, 16.45 Rosy Wertheim, 17.20 Hoor je het verschil? 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sport. 18.15 Sportpraatje. 18 30 Ned. Strijdkr. 19.15 NCRV- leeslamp. 19.35 Orgelspel. 19.45 Landbouwrubriek. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 De Vereenigde Zan gers. 20.45 Waarde en beteekenis. 21.05 Kamer orkest. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gerry Sehur- mann. 22.45 Avondwijding. 23.00 Philadalphia- symphonie-orkest. 23.10 Mandolinata. 23.25 Be fore I go to sleep. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Ontbijtmuziek, 8.15 Gram.muzlelc. 9.00 Symphonie. 9,30 Pol.berieh.- ten. 9.50 Kwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 De regenboog. 11.00 De opsnijder. 11.15 Cello en piano. 11.45 Pills en Tabel, 12.00 Gram.muz. 12.30 Kalender. 12.35 Orgelspel. 13,15 Platteland. 13.20 Attentia. 13.50 De Svenske. 14.00 Fluit en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 Lied van der Glocke. 15.45 Voor de kleuters. 16.00 Miller Sextet. 16.30 Voor de Jeugd. 17.30 Vaudeville- orkest. 18.15 Vaudevllll-orkest. 18.45 Het agra rische vraagstuk. 19.00 Ramblers. 19.30 Ernst HSfUnger. 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Me- tropole orkest. 20.50 Hoorspel. 22.15 De zilveren zeven, 22.45 Wat nu kleine man. 23.15 Gr.muz. „Nieuw", is de opzet nu wel niet: De Lieve Heer die een van zijn Engelen Cornelius naar dit zichzelf beproevend „Hierbeneden" stuurt om de oorzaken op te sporen van al wat de menschen zóózeer verdeelt, dat het leven eer een straf dan een vreugd wordt. Maar de uitwerking van het gegeven is met zulk een origina liteit van compositie ter hand genomen en weet soberheid (den humor eigen) .en gevoeligheid in een zoo lofwaardig even wicht te houden, dat we grif moeten er kennen: Peter de Rooy heeft onze letter kunde met een geslaagd debuut verrijkt. Dat wil niet zeggen, dat ik geen oog heb voor de zwakke zijden van dit boek. Ik doel niet op de onbevangenheid en vrij heid, waarmee hier godsdienstige dogma's en tradities getoetst worden aan het, bij monde van Cornelius, aan God toegeschre ven Albestier. Allereerst is de Rooys fijn gevoeligheid van een te zuiver gehalte om wie dan ook te willen kwetsen, ook al worden hier en daar harde, zij het geen nieuwe, waarheden gezegd. En bovendien: een litteraire beoordeeling is nu eenmaal geen theologische, noch een ethische. Neen, het tekort dat ik meen ligt èn in den bouw van sommige onderdealen èn in de frag mentarische keuze, die de schrijver doet uit de samengesteldheid van het mensche- lijk leed. Zwakke onderdeelen: zoo is Cor nelius' aankomt op het Hollandsche ge biedsdeel van Moeder Aarde niet veel meer dan een vluchtige demonstratie der technische „wonderen": van spoortrein tot machinegeweer. Cornelius' overpeinzingen, waarin hij de opgedane ervaringen samen vat voor zijn rapport aan den Hemel, heb ben mij eerlijk gezegd teleurgesteld; zelfs de luchtigheid van dit „vroom bedrog", waarmee God's afgezant in menschenge- daante zijn weg weet te vinden tot de zwaarbeladen harten der stervelingen, be hoefde een dieper peilen van 's menschen gebreken niet uit te sluiten. En dan wat ik de fragmentarische „keuze" noemde: natuurlijk, Cornelius zou wel tot in lengte van dagen zijn aardschen speurtocht moe ten voortzetten, wilde hij alle benarden en al hun nooden verstaan en Daarboven rapporteeren. Nu beperken zijn ontmoe tingen zich tot zeer weinig aardebewoners en al is hun persoonlijk leed en falen al gemeen-menschel ijk, het is toch maar een deel van wat doorstreden wordt. Cornelius' hemelsrapp.ór,t is wat al te summier; maar daar is het nog niet minder waarachtig om. Daar is Mineke, zes jaar nog maar, doordrongen van zondebesef, gekweld door Satans beproevingen kinderbeproevin gen en gestraft voor overtreding van het netwerk van ge- en verboden dat de opvoeding om haar leven heeft gespannen. Bijna zijn haar kindertranen al vol van groote-menschen-leed. En ginds is Peter, die zijn geluk en veiligheid had gevonden bij een ten geschenke ontvangen hond, dien hij niet mocht houden. Hij moest afstand doen, radicaler dan zijn Moeder had ge dacht: Sjervnie wordt overreden en sterft. Dat wat kan en niet mag gebod, ver bodDat wat niet slecht is, zelfs voortkomt uit edele en zuivere opwel lingen van het hart en toch niet mag: Mineke groeit op, wordt volwassen, heet nu Willy, die zoo'n beetje weet wat er in het leven te koop is. Peter groeit op en wordt volwassen; als soldaat doodt hij en nadien draagt hij zwaar aan een barre herinnering en een belast geweten. Peter èn Willy: ze zijn samen, ze houden van elkaar, echt, oprecht. Cornelius hoort hen aan, ongezien, en hij, die van den Hemel is, weet hóé echt, hoe zuiver. Maar ze zijn van een verschillend geloof en moeten scheiden, al heet het dat liefde alles overwint. En ze némen afscheid en lijden óók echt aan dat wat niet kan, niet mag. Wat wèl mag: te leven als me neer Allerbeste, Willy's vader, compagnon van meneer Cantelaer: een beetje lieder lijk, met geld koopend wat je met het hart niet veroveren kunt, of als meneer Cantelaer: „mannelijk", imposant, tyran- niek en hard, steenhard, zoo hard dat meneer Heufke een kunstenaar, uit onmacht verdoold in het tuïniersbedrijf, in onmin levend met zijn vrouw door ontgoo/- cheling en misverstand nog maar een boekpost is, een dubieuse debiteur, die gedagvaard moet worden omdat geld geld is en zaken vóór menschenlïefde gaan. Dan heeft Cornelius genoeg gehoord en gezien; er moet gehandeld worden, eindelijk ge handeld worden in God's naam. En hij hergeeft aan het gezin-Heufke den vrede; hij weet in den advocaat, die Cantelaer Co's zaken behartigt, den mensch te wek ken, terwille van Heufke. Het lukt hem zelfs, Cantelaer tot een minnelijke schik king te bewegen. Niet meneer Allerbeste; die weerstreeft doelloos: meneer Heuf ke heeft al de hand aan zichzelf geslagen. En Cornelius doet verder zijn hemelsch werk: hij fluistert Willy iets in en ook Peter, en liefde overwint toch, omdat God zijn zegen heeft gegeven. Daarom, daar om alleen, geeft ook meneer Allerbeste de zijne, juist voor hij sterft, nadat Cornelius' gloeiende oogen hem God's oordeel heb ben doen weten. Wat rapporteert Cornelius in het Hier boven? Niet slecht, alleen maar dom, dom en onnoozel zijn de menschen, zondaren door het falen van hun hart; maar niet slecht genoeg nog om dc wereld door vuur te laten vergaan. Een opstopper, dien ver dienen ze wel, oordeelt Cornelius. En dien kregen ze. Zoo verweeft de Rooy deze levensdraden tot het stramien van het mensehelijk te kort. Met een glimlach en een hart vol deernis. Zonder gemoraliseer. Maar met eerlijke ernst. En, litterair gesproken, met onmiskenbaar talent: een verdienste lijk debuut. C. J. E. DINAUX. II. T'it-ck getuigt in Neurenberg De Nederlandsche architect en schilder H. Pieck, die vier jaar in Buchenwald ge ïnterneerd is geweest, heeft in (het proces tegen de nazi-artsen een gunstige verkla ring afgelegd met betrekking tot den kamp arts Qualdemar Hoven. Hij verklaarde, dat Hoven de natuurlijke beschermer van de geïnterneerden was en dat hijzelf zijn leven aan hem te danken had. Hoven had hem van de lijst geschrapt voor een „Nacht und Nebel"-transport, dat hem naar het ver nietigingskamp tc Struthof zou hebben ge bracht, vanwaar hij nimmer zou zijn terug gekomen. Volgens getuige heeft Hoven zeer groote risico's genomen door tot cTe bevrijding overal in het kamp Joden te verbergen. Pieck voegde er aan toe, dat Hoven deel uitmaakte van de „verzetsbeweging" in het kamp en een groot aantal misdadigers en SS-spionnen onder dc geïnterneerden heeft opgeruimd door (hum phenolinjecties toe te dienen. HOOFDSTEDELIJKE SIGARENWINKELS VOORTAAN DONDERDAGS GESLOTEN. De Amsterdamsche sigarenwinkeliers hebben besloten de zaken Donderdags ge sloten te houden, in afwachting van een nadere wettelijke regeling. KOFFIE VOOR IEDEREEN Een Zweedsche professcr noemde onlangs de volksmeening, als zou koffie den slaap belemmeren, een pure suggestie. Hij bewees, dat coffeine wel opwekt, maar ook het zenuwstelsel tot rust brengL Een proef, die eenigen tijd daarna m Frankrijk werd genomen, komt dit op aardige wijze bevestigen. Door 20 proefpersonen werd voor het slapen gaan een kop sterke koffie gebruikt. Allen zei den, dat ze slecht geslapen hadden. Den volgenden dag dronken allen een glas melknu verzekerden zij, dat ze rustig geslapen hadden. Wat men niet wist, was, dat in de melk twintigmaal zooveel cof feine opgelost was dan een nor male kop koffie bevat. Wat er ook van zijer zullen men schen zijn, die meenen geen koffie te kunnen verdragen, even goed als er menschen zijn die geen boter of suiker kunnen verdragen. Om nu deze personen niet te berooven van het genot, dat een geurig kopje koffie bieden kan, heeft de Gruyter coffeïnevrije koffie in den handel gebracht. Dat is dus koffie, waaruit de coffeine is verwijderd, maar die door een bijzonder procédé aan smaak en aroma mets heeft in geboet. Ook voor coffeïnevrije koffie is het adres: De Gruyter, de koffie en theezaak. (Adv.) Het rijwielprobleem wordt aangepakt De urgentie van het rijwielprobleem maakt het wenschêlijk. dat de normalisatie van rijwielonderdeelen zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Een kleine subcommissie is ingesteld, welke het noodige voorbereidende werk doet, waar mede men zoo snel mogelijk tot resultaten wenscht te komen. De sub-commissie gaat bij haar werk uit van de overweging, dat in ons land behoefte is aan eenvoudige, maar toch degelijke en doelmatige rijwielen. Er zal in den kortst mogelijken tijd een zoo groot mogelijk aantal rijwielen moeten worden gemaakt die een behoorlijken levensduur bezitten. De subcommissie heeft normen opgesteld voor rijwielframes, trapassen, voorwielnaven, voorvorken, balhoofdstellen en spaken. De normalisatie wordt als tijdelijk beschouwd en heeft uitsluitend tot doel zoo spoedig moge lijk in het tekort aan rijwielen te voorz Goede onderdeelen, die voordeeliger elders kunnen worden gekocht, zullen niet in het Ne derlandsche fabricageprogramma worden opge nomen. De hoofdgedachte bij de normalisatie van rijwielonderdeelen is de Nederlandsche industrie in de gelegenheid te stellen bepaalde onderdeelen te vervaardigen, die voorheen uit het buitenland werden betrokken. Pessimisme over groente export naar Duitschland In een te Apeldoorn gehouden jaar vergadering van den Gelderschen bond voor groothandelaren in groenten en fruit, deelde de voorzitter van de ondervakgroep „Binnenlandsohe groothandel in groenten en fruit" mede, dat in het komende seizoen geen export van sla, komkommer, tomaten en bloemkool naar Duitschland mogelijk zal zijn, zelfs niet van zoogenaamde door gedraaide producten. De bezettingsautori- tciten stellen alleen geld beschikbaar op basis der calorieën-waarde, welke voor de genoemde producten die wèl rijk aan vi taminen zijn, uiterst gering is. Het hoekje van De „Boat Race" tusschen de achten van de universiteiten van Cambridge en Oxford wordt op 29 Maart gehouden en de beide ploegen zijn hard aan het trainen. Hier ziet men de Cambridge-acht een baantje trek ken, waarbij zij over het heele traject een tijd maakte van 18 min. 14 secDe Oxford- ploeg deed het bij de training sneller en maakte een tijd van 17 min. 58 sec., de snelste tijd ooit over deze baan gemaakt. 75. Toen Panda een uurtje gelopen had, ging hij op een steen aan de kant van de weg zitten en begon na te denken. „Alles bij elkaar heb ik het er niet best afge bracht!" mompelde hij. „Ik ben een echte sukkel, al zeg ik het zelf! Iedere keer heb ik Joris geloofd! Hij heeft gestolen en ge logen waar ik bij zat. Hij heeft iedereen bedrogen, maar mij het meeste! En dat komt omdat ik zo dom ben geweest. Bah!" Panda zuchtte en dacht verder na. „Nu zit ik hier" dacht hij. Eigenlijk is dat laf! Joris is een deugniet, maar ik heb hem misschien kunnen tegenhoudenEn wie weet wat er nu met hem gaat gebeurenDe koning zal woedend zijn en dan.Hm! Ik ga terug! Ik ga proberen of ik iets kan doen! Ik wil niet door mezelf voor een laf aard worden versleten! Uit!" Hij stond op en liep de weg naar het slot terug. Het was al laat in de middag dat hij daar aankwam en aan de bel trok. Haarlem, 21 Maart 1947. Beste kinderen! Vandaag is de lang verwachte lente dan toch eindelijk gekomen. Voor mens en dier is die komst dit jaar wel een heel grote op luchting, na zo'n lange, strenge winter. Hoewel de ijs- en sneeuw-pret nu afgelo pen is, wachten jullie weer andere genoe gens, die minstens even préttig zijn. Maar nu de scholen weer gaan beginnen en som mige zelfs al begonnen zijn,, denk jullie vóór je. pretjes en pleiziertjes vooral aan het schoolwerk, dat nu met dubbele ernst en ijver gedaan moet worden, om de ver loren 'tijd in te halen! Ik wil jullie echter niet te lang vervelen met ernstige woorden en begin gauw aan onze correspondentie. En dan hebben we hier eerst nog enkele brieven van verleden week, die te laat kwamen om nog diezelf de week antwoord 'te krijgen. Als je dal wilt, moet je zorgen dat je brief altijd vóór Donderdag op Kennemcrlaan 151 aanwezig of met den bezorger meegegeven is. GOUDENREGEN vertelt me nog wat over de sneeuw. Dat heerlijke sleeën is nu afgelopen, hèHet is misschien maar goed, anders waren er beslist nog meer van die ongelukken gebeurd, zoals, naar je ver telde, bij jullie op de Sparreheuvel zijn ge beurd. ATLANTA wil graag weten hoe je een opstel moet maken. Ja, Atlanta, dat is heel moeilijk te zeggen. Daarvoor kan ik geen regel aangeven. Je moet zelf iets bedenken: hetzij geheel een fantasie of iets wat je zelf al eens beleefd hebt. Probeer het maar eens! AGATHA K. heeft twee schuilnamen bedacht, waaruit ik dan een keuze moet maken. Jammer genoeg zijn ze er beide reedsJe moet dus nog maar eens peinzen, Agatha. Je postpapier vind ik aardig en je poes ook. STER VAN BETHLEHEM, ik doe het zelfde met de postzegels als jij. Maar ik krijg er niet zoveel, want veel kinderen brengen hun brief zélf naar de Kennemer- laan of geven hem aan den bezorger mee en dan behoeft er-natuurlijk geen postzegel op. ORCHIDEA's moeder heeft gelijk. Een orchidee is een heel dure bloem. En als je hem nog nooit gezien hebt, moet je eens in de etalage van een grote bloemehzaak kij ken. Daar zie je dan vast wel zo'n klein glazen vaasje staan, met een lange halst waarin één enkele bloem. Er staat dan meestal een heel hoge prijs bij-. Let maar eens op, dat is dan een orchidee. Je ver haaltje vond ik leuk, maar je moet véél netter schrijven en geen vetvlekken op je papier maken. Weet je CLIVIA hoe zo'n boek met ge droogde bladeren heet? Een herbarium. Je moet toch zien dat je de namen der bla deren krijgt, want als je het netjes onder houdt is zo'n boek of schrift een aardig be zit. Misschien kan je onderwijzer op school je helpen aan een plantkunde-boek, dan kun je ze zelf opzoeken. Vraag het hem maar eens. Het raadsel dat je opstuurde vond ik heel goed KUUK, ik bewaar het vasc. Om aan een adres voor corresponden tie met een meisje in Engeland te komen moet je eens schrijven aan de „World Friendship Association", Damrak 89 Am sterdam. SEFKE B. stuurde mij een aar dig verhaaltje met een tekening. Ben je al weer beter? Neem eens een andere schuil naam, ik vond deze niet zo aardigLeuk. dat je weer zo ijverig bezig bent geweest MARGRIET. Nee, ik zou maar niet te veel lachen met Goudhaartje, want dan komt er van lezen niets! WILDE BILL doet goed zijn best op school, schrijft hij. Dat zullen je ouders ook wel prettig vinden, hè? Is je poes alweer genezen STELLA- MARIS? Je hebt hem zeker wel goed ver zorgd. Prettig, dat je zoveel van zingen, houdt. Natuurlijk mag je met ons meedoen ZONNETJE. Is de school weer begonnen of ben je nog lekker thuis? Ik vind je schuilnaam mooi. Prachtig was het op het strand, KORENBLOEM. Ik ben er een paar weken geleden ook geweest. Het was pre cies zoals je beschrijft. Ik kan me voorstel len dat de aanblik van de zee weer geheel nieuw voor je was. Vind je het prettig weer in IJmuiden te zijn? Dank voor je raadsel ZONNESCHIJNTJE, ik zal het goed bewaren, dan komt er misschien wel gauw 'n plaatsje voor vrij. MADELIEFJE- HENNY, je papier vond ik mooi en je hebt keurig geschreven. Je raadsel bewaar ik, want we hebben dit keer een kruiswoord- puzzle. KONINGIN LENTE vertelt mij. dat er al bollen in de tuin zijn uitgekomen. Daaraan kun je toch wel zien dat het al veel zachter wordt buiten! MIMOSA doe maar goed je best voor het examen, want het valt niet mee, en vooral niet als je met het sluiten van de school zoveel hebt moeten missen. lieuk dat jij en je zusje samen op de padvinderij zijn. Ben je ook nog niet geïnstalleerd? RANONKEL vertel je me eens wat van Moortje? Dank voor je raadselen. Een keu rige brief stuurde jij, zeg! KERSTKLOKJE is van harte welkom. Schrijf eens wat je doel zo elke dag. Ge lukkig is nu ook de modder van de straten verdwenen, TARZAN. Alleen een enkel hoopje sneeuw op een schaduwplek her innert nog aan de kou, die we achter de rug hebben. Maar dat zal ook wel gauw weg zijn en dan gaan we gelukkig hard op de zomer toe. Jammer dat je geen broertjes en zusjes hebt om mee te spelen ZILVER- KRANS, maar vriendinnetjes zeker des te meerDat is ook prettig! Leuk dat er zo veel leden van ons hoekje bij je in de klas zitten. Natuurlijk hoef je géén postzegel te plakken, als je de brief zelf bezorgt of hem aan den besteller meegeeft, VIOLIER. Het Engelse woord „Speech" schrijf je zonder t hoor! Maar spieken is iets heel anders dan „speechen'dat begreep jullie leraar zeker ook wel. Van het adres dat ik je opgaf in Amsterdam krijg je eerst be richt dat je lid van deze Association moet worden, tegen een bepaalde contributie. Daarna krijg je je adres, dat ze, denk ik, in voorraad hebben. Een violier is een heel andere bloem, dan een viooltje, hoor. Maar het is een leuke naam. Deze keer hebben we toevallig een kruiswoordraadsel dus hel jouwe, waar ik je hierbij voor be dank, bewaar ik tot een volgende gelegen heid. GOUDHAARTJE, jij mag niet zo lachen met Margriet op school hoor! Doe dat maar wanneer de schooldeuren achter je gesloten zijn en jij. buiten staat! Als je de MULO in drie jaar wilt „doen" SNEEUWBAL, mag je wel beginnen je rekenproeven beter te maken. Je schrijft me wel dat je bij die Jeugd-Ralley ge weest bent, maar hoe is jouw oordeel daar over? Of heb je geen oordeel gevormd? Naar* die film over Nieuw-Guinea ben je zeker geweest? Je toneelstukje vond ik aardig, alleen vind ik een heel stukje van jou zelf altijd leuker. Wat prettig dat je moeder zo helpt, WILDZANG, stoor je maar niet aan de plagerijen van Vader <Pre«jjf hoor! Die vindt het in zijn hart ook jj dat je zo'n lieve hulp bent! Ik zal je raadsel bewaren BUFFALO BILL. Voetbal maar prettig, maar fa- om de ruiten! Wat leuk dat. jullie school' tuintjes krijgen BLAUW DRUIFJE, onder' 1~ r. - .7 I, ->> f. t. r,r\nrl 1 Tsi 1, n rl houd het maar goed! Je had een originele oplossing voor hel raadsel, maar tochisha fout, kijk zelf maar. Je hebt nu geluk M SE DA, de twee namen die je echter oni- opnoemde waren alweer weg. Maar de?<> ook leuk. Wat zul je lenig worden WATER GEUS als je elke week gymnastiek d0ci' Prettig dat het weer begonnen is. Ook bi zingen valt erg in de smaak bij ane MOONTJE. Leer maar veel liedjes hoor' En tot slot krijgen we ons KLEK DUIMPJE die nu haar héle briefje zelj ne. schreven heefc. Dat was werkelijk keuriè Beppie! Vertel je me nog eens wat van poppen? Wat een leuke namen hebben ze. Tot volgende week! TANTE ELS Kennemcrlaan 154, IJmuiden of aan den besteller meegeven. Goede oplossingen van het raadsel vjb veertien dagen geleden kwamen nog van- Gouden Regen, Atlanta, Ster van Bethie! hem en Orchidea. Met het raadsel van verleden week had den velen moeite. Ik kreeg allerlei ver. schillende oplossingen, waarvan verschei, dene een goede mogelijkheid bevatten. De enig juiste oplossing vonden: Clivia, Stella- Maris, Wildzang, Buffalo Bill, Anemoov* en Watergeus. Voor jonge bersens De oplossing van het lastige vraagstuk was: de slimme waard liep snel naar de dichtstbijzijnde viswinkel en kocht er een haring bij! Proberen jullie nu dit Kruiswoordraad sel eens! Van links naar rechts: 1. waarmee men toilet maakt 3. kever 6. vorm van het werkw. „zijn" 8. familielid 9. heel erg 11. muts 13. kleefstof 15. rund 17. familielid 18. niet dun 19. niet scherp Van boven naar beneden: 1. deel van het ge zicht 2. verbrande turf 4. voorzetsel 5. knaagdier 7. stad in Frank rijk 9. speelgoed 10. wat je gebruikt om stil te hou den 12. lor 14. niét droog 16. muzieknoot 17. rivier in Italië Nederland gaat „hamsteren" Gort en havermout weer op den bon De voedselsituatie over de geheele we reld vereischt in de maanden, die aan den nieuwen oogst voorafgaan, veel overleg en voorzichtigheid. De afgeloopen strenge winter in Europa heeft in dit opzicht tot nog grooter waakzaamheid gemaand, te meer, omdat de gevolgen van deze periode nóg niet geheel zijn te overzien. Daarom zijn in ons land eenige voorzie ningen getroffen, welke onder meer be oogen van enkele producten eenigen voor raad te vormen. Deze voorraad kan dienst doen vöor het geval de algemeene voed selsituatie zich ongunstig zou ontwikkelen. In dit verband is dezer dagen de afleve ring van gort en havermout door fabrikan ten tijdelijk stopgezet, zoodat, mochten op eenig terrein moeilijkheden optreden, de mogelijkheid tot het nemen van nadere distributiemaatregelen voor deze producten aanwezig is. Arrestatie. Volgens onbevestigde berichten zou de leider van de Joodsche terroristen-orga nisatie, de Irgun Zvai Leumi, zijn gear resteerd. De leider is bekend onder den na8m „Avinoam". Niet terug. De Amerikaansche ambassadeur in Polen, Arthur Bliss Lane, heeft na een con ferentie over Polen met president Truman bekend gemaakt, dat hij niet naar Polen zal terugkeeren. Verdachte onschuld. Alexis Kyroe, Grieksch verbindingsofficier bij de UNO-comroissie van onderzoek, heeft het secretariaat van de commissie beschuldigd van ,.een schan delijk vooroordeel tegen de Grieksche ra- geering". De rapporten van de commissi» noemde hij „onjuist en misleidend". Internationale. Volgens decreet van het presi dium van de Opperste Sovjet der Sovjet- Unie zijn huwelijken tusschen Sovjet-bur gers en buitenlanders verboden. Neuengamme. Het Hamburgsche gerechtshof voor oorlogsmisdaden heeft den beruchtcn Joseph Klinger, SS-onderofficier in concentratiekamp Neuengamme, veroordeeld tot den dood door den strop. Klinger was schuldig bevonden aan het mishandelen en dooden van geallieerde onderdanen. Betere bestemming. I-Iel groote ruiterstandbeeld van Mussolini in Bologna zal afgebroken en versmolten worden, Het brons zal worden gebruikt om er een monument voor Italiaan' sche verzetslieden van te maken. Het paard stond nog op zijn voetstuk, maar de verbol gen inwoners van Bologna hadden „U Duce in 1943 reeds van zijn rossinant geslagen. 30 °/o. De republikelnsehe Indische regeering zal uitvoerrechten van dertig procent heffen op suiker, kinabast, thee, koffie, klapper, cacao, tabak en hout. Deze regeling geld' tevens voor producten die per vllegtulf worden uitgevoerd. Schok van hun leven. De vice-president vaft de Amerikaansche Moore-MacCormack W* nen heeft Amerikaansche adsplrant-touris- ten aangeraden, Europa dit jaar niet t» bezoeken, daar ze anders „den schok van hun leven, zullen krijgen".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2