IJmuider Courant Wie Weg Willen Onderteekening van Linggadjati vandaag, om 11 uur Ned. tijd Het Russische gevaar voor Oost-Europa in Washington met name genoemd „Iedere communistische regeering is een gevaar voor Amerika" Troebelen in Triest Verklaring Nederlandsche regeering over de liquidatie van het „Behrman"-incident -*1 Rumoer in Laren gle Jaargang No. 18d91 aux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z-B" sPaarne 12' TeL 1271S- 10132- Z. B. Spaarne 12, Tel. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 24 Maart 1947 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem den oorlog is nieuwe onrust in vele Nmenschen gevaren Zij toonde zich on- ■jj.lliik in een merkwaardige drang om "toSro te veranderen. Prof. Schemier- •v8° toen minister-president, beklom de n°rn' en hield er een vermanend betoog brug ppn humoristisehen kant had. Het S tem namelijk niet op te vallen dat pif een dergenen was, die hij waar- „Wend toesprak. Het betoog zou dan ook 51 1 indruk gemaakt hebben als zijn mede- frmateur minister Drees, het gehouden f?Want die was zijn vak, de politiek, fnmv «ebleven en toonde geen neiging om Tflnr of iets anders te worden. P'np beroeps-verandering heeft zich voort ijl en velen hebben er geen plezier aan !Xfd In het algemeen kan het herstel 2,ons land er ook niet mee gebaat zijn. leder brengt het beste tot stand in. het vak Jat jarenlang het zijne geweest. Kiest hhVen nieuw beroep, dan heeft hij alleen kans van slagen op een stevigen grondslag van kennis. Bezit hij die, dan mist hij nog Ine ervaring in het nieuwe vak en het zal j. Varen duren eer hij er een goede kracht kan worden. Dat zoovelen deze eenvou- jL. redeneering over het hoofd gezien fcebben verklaart grootendeels de ontstel- wie hoeveelheid dilettantisme op allerlei «tied waaraan Nederland sinds de be vrijding heeft geleden. Langzamerhand tnmt daar wat verbetering in. Een aantal menschen is, een ondervinding rijker, tot Jet eigen beroep teruggekeerd. Over een «f twee jaar zal de gedachte „de rechte man m de rechte plaats" wel weer algemeen ïkend worden, ofschoon zij oud is en af gezaagd lijkt. Het is niet anders. Een aantal oude waarheden houdt hardnekkig stand. De opeengehoopte wijsheid van de vele ge neraties die voor ons leefden, verdraagt wel aanvulling, maar geen onderschatting. Een andere uiting van na-oorlogsche richt tot verandering is de neiging van de menschen die weg willen. Weg, naar een ander land en voorgoed. Liefst naar een ver land. Ik heb indertijd al eens over hen geschreven. Want een jaar geleden had het Nederlandsch Instituut voor de Publieke Opinie een enquête over het verschijnsel gehouden, waaruit bleek dat niet minder dan 22 van een „doorsnede" van de vol wassen Nederlanders er vandoor wilde gaan. Dat leek al heel veel en het maakte niet zoo'n prettigen indruk op de meerder heid. Nederland is er niet best aan toe en moet er alles op zetten om er weer bovenop tekorten. Het is dus niet bemoedigend als een onderzoek bewijst, dat bijna een kwart van de volwassen bevolking het in de steek wil laten. Een normaal percentage van emigratie is in ons dichtbevolkte land vol komen aannemelijk en zelfs gezond. Maar dit was kennelijk abnormaal. Men kon evenwel veronderstellen dat het wel ver minderen zou, als de eerste na-oorlogsche onrust wat geluwd was en men wat meer begrip kreeg van de toestanden in andere jonden, dié in het algemeen niet beter en in menig geval slechter zijn dan bij ons. Nu bliikt, dat dit niet bewaarheid wordt. Het Instituut voor de Publieke Opinie heeft na een jaar zijn enquête herhaald met het resultaat, dat het percentage van hen die weg willen gestegen blijkt te zijn van 22 tot 32, dus tot bijna een derde. Verleden jaar verklaarden 75 der ondervraagden, dat zjj in Nederland wilden blijven. Nu zijn bet er nog maar 60 Verleden jaar ant woordden 3 dat zij er geen oordeel over hadden. Die neutrale groep is nu uitgedijd tot 8% en vertegenwoordigt blijkbaar de meest gelaten naturen in dit volk. Wij be weren wel eens, dat alle Hollanders eigen gereid zijn. Maar dat is, evenals andere generalisaties, onjuist. Acht procent van ons hebben zelfs zoo weinig neiging tot een eigen meening, dat zij geen oordeel kunnen geven over de vraag, of zij in Nederland willen blijven of in het buitenland gaan wonen. De trekvogels hebben hun keuze op vele verschillende landen gericht, evenals ver leden jaar. En de noteering van sommige landen is gestegen, die van andere gedaald Verleden jaar gingen de Vereenigde Staten rret 25 der weg-willenden aan het hoofd. Zii zijn gezakt tot 17 en hebben zelfs de leiding niet meer. Het leidende land is nu Zuid-Afrika met 19 Het stond verleden jaar slechts op 14. Derde is Zuid-Amerika met 12% (verleden jaar maar 5). Dat is dus sterk in trek gekomen. Nummer vier, Canada, is van 12 tot 10 gezakt, num mer vijf, Indonesië, van 10 tot 9 num merzes, Australië, van 9 tot 6 Frank rijk en Engeland, verleden jaar op 4 en 2%, hebben nu allebei de 5 bereikt. En dan komt er nog een groep „andere landen en onbekend", waartoe dus ook degenen 'oehoorer., die tot eiken prijs weg willen, waarheen dan ook. Ten aanzien van som mige genoemde landen geldt, dat het aan tal is toegenomen ook al is het percentage gedaald. Want het totaal is nu anderhalf maal zoo hoos als verleden jaar. Uit de enquête is gebleken, dat er meer vrouwen zijn (63 die hier willen blij»; ven, dan mannen (57 Zij, die ambte naar of kantoorbediende zijn voelen, evqn- ajs verleden jaar, het meest voor vertrek. Want tot deze beroepen behooren 39 van de trekvogels. Aangezien er veel te veel nieuwe ambtenaren zijn is dit een eenigs- zins troostende gedachte. Onder die nieu wen zijn er nogal wat, die niet den indruk gekken dat zij krachtig tot het herstel bij dragen. Ook bespoedigen zij het niet be paald. Blijkbaar hindert die gedachte hen zelf ook en willen zij weg. Zij wenschen geen ambtenaar te blijven, want dat kan roen als vreemdeling niet zijn. Het is dus al.een in Indonesië uitvoerbaar. Het Neder landsch Instituut van de Publieke Opinie heeft met deze onthulling een nieuw licht geworpen op de overmaat van overheids personeel. De overmaat wil zelf weg. Wat zou de regeering antwoorden, als een Ka- roerlid hierover eens eenige schriftelijke vragen stelde? Het geval zou aardig kun nen wezen. R. p. Onderhandelingen in Paraguay Reuter verneemt uit de Paraguaansche hoofdstad dat president Morinigo van Paraguay met de opstandelingen te Con- vepcion in onderhandeling is getreden om oen burgeroorlog te doen eindigen. Volgens deze bronnen heeft een „loyale" ^legatie van generaals reeds contact ge- aakt met de opstandelingen, die een me- rfjl rn ^ebben overhandigd, waarin eden van president Morinigo, vorming an een regeeringscommissie bestaande uit ie generaals en onmiddellijke uitschrij- «Jr V*n al§emeene verkiezingen worden speecht. Nader wordt gemeld, dat Mo- ptl|go deze eischen heeft Aneta meldt uit Batavia: Het teekenen van de overeenkomst van Linggadjati werd gedurende het weekeinde definitief vastgesteld op heden, 24 Maart, 11 uur Ned. tijd. ten huize van de Commissie-Generaal. De heeren Schermerhorn, Van Mook en Sjahrir zouden tijdens de plechtigheid een toespraak houden. Na de plechtigheid zou dr. Van Mook de bevolking van Batavia toespreken. Sjahrir is hedenmorgen te Batavia terug gekeerd. Het Indonesische kabinet van dr. Soetan Sjahrir had tevoren tijdens een speciale bijeenkomst te Djokjakarta besloten de Indonesische delegatie tot teekening der overeenkomst van Linggadjati te machti gen. Een door het Indonesische ministerie van Voorlichting uitgegeven communiqué zegt, dat het Kabinet heeft goedgekeurd, dat de Indonesische delegatie de orïgineele ont- werp-overeenkomst teekent in overeen stemming met de resolutie van de centrale nationale commissie, aangenomen tijdens de deze maand te Malang gehouden ver gadering. De Indonesische delegatie heeft voorts instructie ontvangen, een spoedige oplos sing te eischen inzake „alle overtredingen door de Nederlanders van de wapenstil standsvoorwaarden in het algemeen en in zake de kwestie Modjokei-to in het bijzon der". Naar ANP verneemt heeft minister Jonkman de Commissie-Generaal geluk - gewenscht en haar verzocht den heer Sjahrir te willen mededeelen, dat „wij Nederland krijgt 56000 ton 'tarwe uit Amerika Vtfigens een Reuterbericht uit Washing ton heeft het Amerikaansche ministerie van Landbouw bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten in Mei in totaal bijna 1.3 millioen ton tarwe naar verschillende landen zullen exporteeren. Nederland krijgt 56.000 ton. Het besluit van het ministerie is verras send, omdat het ministerie verleden maand bekend heeft gemaakt, dat er verder geen tarwe zou worden geëxporteerd, voor dat de oogst van 1947 ter beschikking zou staan. L.. De bezetting van Modjokerto nabij Soera- baja. - De voortdurende inundaties door de republikeinen veroorzaakt hadden een noodtoestand geschapen onder de dichte bevolking. Wegen, huizen en rijstvelden stonden onder water. De voedselvoorziening was totaal verstoord, zoodat hongersnood schrikbarend om zich heen greep. Thans wordt getracht de sluizen te sluiten en de dijken te herstellen, teneinde het water te kunnen weren. Gelijkertijd trachten het Roode Kruis en de Dienst voor de Volks gezondheid den ergsten nood te lenigen. met hem vertrouwen op het welslagen onzer samenwerking tot oplossing van de nijpende problemen van herstel en op bouw". In de omgeving van de Commissie-Gene raal acht men het practisch zeker, dat prof. Schermerhorn en de heer Van Poll omstreeks half April voor korten tijd naar Nederland zullen komen teneinde met de Nederlandsche regeering over de vervan ging van Commissaris-generaal De Boer en andere aspecten van de situatie in overleg te treden. De schllderspat.roons te Nijmegen hebben besloten van Maandag af geen ruiten bij parti culieren meer in te zetten, zoolang de prijzen- beschikking het tarief voor het glasinzctten zóó laag houdt, dat de schilderspjatroons er niets aan kunnen verdienen. Hef woord is aan. Victor Cherbuliez: Een pessimist is iemand, die verontwaardigd is dat de we reld niet 'n onmetelijk magazijn van geluk is te zijnen dienste. Belangrijke verklaring van Trygve Lie verwacht Truman's politiek het onderwerp Het Grieksche stoomschip Alexandradat Ier hoogte van Terschelling op een mijn liep, ibordt in IJmuiden binnengesleept. Het heeft oogenschijnlijk slechts lichte slagzij, maar inwendig is aanzienlijke schade aangericht. Geheime documenten spreken over een bewijs van buitenlandsche inmenging in Griekenland Geheime documenten, die aan de commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden zijn voorgelegd en waarin de noodzake lijkheid van hulpverleening aan Griekenland en Turküe wordt uiteengezet, zijn Zondag in Washington voor publicatie vrijgegeven. De documenten hebben be trekking op de ontwikkeling van den economischen en politieken toestand in Grie kenland en Turküe en hun betrekkingen met Amerika en de Sovjet-Unie. Hierbij wordt openlük over een Russischen zenuwoorlog gesproken. Een der documenten zegt, dat de Brit- sche troepen in Griekenland den laatsten tijd zoodanig zijn verminderd, dat zij in feite niet meer als een weerbare troepen macht kunnen worden beschouwd. Het is evenwel waarschijnlijk, dat aanwezigheid van de troepen Albanië, Joegoslavië en Bulgarije van een agressief optreden jegens Griekenland weerhoudt. Elk dezer landen, aldus het document, heeft grieven en ter ritoriale wenschen jegens Griekenland. Directe aanklacht De documenten schrijven de verslech tering der economische omstandigheden en de groeiende onrust in Griekenland toe aan de onder leiding der communisten staande linksche organisaties. Uit de „toe nemende onbeschaamdheid dezer Eam en de Noordelijke buurstaten van Griekenland' trekt men in het document de conclusie, dat Griekenland „rijp om geplukt te wor den" wordt geacht. Er is voldoende bewijs, aldus het rapport, dat de guerillastrijders worden geoefend en bewapend in het bui tenland, alvorens naar Griekenland te worden gezonden om daar te vechten vol gens instructie van het „nationale bevrij- dingsfront", dat zijn hoofdkwartier bui ten Griekenland heeft. Ofschoon Truman en Marshall steeds nauwgezet hebben vermeden Rusland met name te noemen in verband met Trumans program inzake steunverleening tegen to talitaire staten, spreken de thans gepu bliceerde documenten van „een Russischen zenuwenoorlog jegens Griekenland" en van „aanwijzingen voor het voeren van een misleidende tactiek van de zijde van den Russischen vertegenwoordiger bij de commissie van onderzoek der UNO". Turkije is bang Het document over Griekenland besluit met de woorden: „Amerika is in hooge mate bezorgd over de moeilijkheden tus- schen Griekenland en zijn Noordelijke bu ren. Wij gevoelden, dat er nauw verband bestaat tusschen de veiligheid van Grie kenland en die van de Vereenigde Staten". Het document, dat den nadruk legt op de noodzakelijkheid van steunverleening aan Turkije, zegt, dat Turkije van mee ning is, dat het zich in een moeilijke po sitie ten aanzien van de Sovjet-Unie be vindt. Volgens het document is er geen verlichting van den gespannen toestand tusschen Turkije en Rusland waar te ne men. De onderhandelingen over een her ziening van het verdrag van Montreux zijn doodgeloopen, daar de Sovjets speciale voorrechten in verband met de verdedi ging der Dardanellen wenschen. Ofschoon de Turken, aldus het rapport, tot normale politieke toestanden wenschen terug te keeren en hun buitengewoon groote leger macht willen beginnen te demobiliseeren, houdt de vrees voor de Sovjet-Unie hen hiervan terug. Inzake de Russische aanspraak op het Turksche gebied van Karsardahan zegt het rapport, dat deze nit geen enkele over weging te rechtvaardigen is. De houding van de Sovjet-Unie moet volgens het do cument worden gezien tegen den achter grond van de veiligheid der Russische olie installaties in den Kaukasus, een uitgang naar zee aan de Perzische Golf en het ver langen naar een pro-Russische regeering in Turkije. Verscheidene honderden Slavische in woners van het gebied van Triëst waren Vrijdag en Zaterdag gewikkeld in gevech ten met de Italiaansche politie ten Noor den van Gorizia. Het hoofdkwartier van de politie te Triëst deelt mede, dat de aan vallers bergbewoners zijn, die hun actie begonnen in een van de dichtst-beboschte streken van het grensgebied. De aanvallers, waarschijnlijk tweehonderd a vierhonderd man sterk, Waren in het bezit van machi negeweren, waarmede zij de politie be stookten. De Joegoslavisch-Italiaansche commis sie, die in deze streek de nieuwe grens moest vaststellen, heeft haar werk tenge volge van de ongeregeldheden niet kun nen voortzetten. (U. P.) Lading der Martin Behrman toegewezen aan Ned.-Indisch Beheers-instituut De „Isbrandtsen Line", eigenaar van de Martin Behrman, heeft gisteravond in een aan de pers verstrekt commu niqué geprotesteerd tegen de regeling welke tusschen de Nederlandsche regee ring en het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken tot stand is gekomen. Het Nederlandsch landgerccht heeft zich hedenmorgen ten gunste van den eisch van het Nederlandsch-Indisch be heersinstituut ten aanzien van de lading van de Martin Behrman uitgesproken. De uitspraak werd bij verstek gedaan, daar noch kapitein Gray, noch Ryan aanwezig waren. Het schip krijgt een „wettige" lading en de reederij een nog niet bepaalde vergoeding Op een persconferentie heeft de plaats vervangend minister van Buitenlandsche Zaken, der U.S., Dean Acheson in antwoord op critiek, dat Truman's program voor hulp aan Oost-Europa buiten de UNO om gaat, geantwoord, dat de UNO niet ge sticht is om in de plaats te treden van de normale betrekkingen tusschen de staten. „Alle bedreigingen van den vrede dienen aan de UNO te worden voorgelegd, maar dit sluit niet uit, dat een staat een anderen staat om steun kan vragen". Op een vraag van een commissielid, hoe de V.S. zouden staan tegenover een even- tueelen steun van een, vreemde mogend heid aan bijv. Irak, Perzië of Saoedi-Ara- bië, antwoordde Acheson: „Indien een vreemde mogendheid zou trachten een land van zijn onafhankelijkheid te berooven en een regeeringsvorm te doen aannemen, welke niet door de bevolking wordt ge- wensoht, zouden de V.S. een dergelijken stap in strijd met de beginselen van het handvest der UNO achten". Acheson ontkende, dat een deel van de aan Griekenland verschafte gelden aan Engeland zou komen, doordat de Griek sche regeering er haar leeningen mee zou aflossen, en hij voegde hieraan toe, dat de V.S. hun eigen politiek in Griekenland zul- len voeren en niet zullen trachten de Brit- sche politiek in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee langszij te streven. Op de vraag, of de V.S. de Grieksche monarchie zullen steunen, antwoordde Acheson, dat deze kwestie aan het Griek sche volk wordt overgelaten. Vervolgens werd de vraag gesteld, of een door de communisten gedomineerde Chineesehe regeering een gevaar voor de V.S. zou vormen, waarop Acheson zeide, dat het bestaan van door de communisten ge domineerde regeeringen waar ook ter we reld een gevaar voor de veiligheid van de V.S. is. Zooals Zaterdag werd aangekondigd zou de Nederlandsche regeering een officieele uiteenzetting geven van de eind-phase van het „Martin Behrman"-incident. Deze uit eenzetting volgt hier: „Voortgezet vriendschappelijk overleg tusschen de Nederlandsche en Amerikaan sche regeering heeft er toe geleid, dat tus schen beide overeenstemming is bereikt over de wijze waarop de moeilijkheden, die naar aanleiding van de reis van de „Martin Behrman" naar de Indische wateren zijn gerezen, kunnen worden opgelost. De Nederlandsche regeering heeft aan de Amerikaansche regeering doen weten, dat zij zoowel deze moeilijkheden als ook de onrust, die tengevolge daarvan in de openbare meening in het Koninkrijk en in de Vereenigde Staten werden veroor zaakt, betreurt. Deze moeilijkheden zijn naar het gevoelen der Nederlandsche re geering voor een groot deel te wijten aan de weigering van de Isbrandtsen-lijn om zich te houden aan de in Nederlandsch- Indië geldende bepalingen en aan den raad en de aanwijzingen, die zoowel door de Nederlandsche als door de Amerikaansche De groote overstroomingen, die in Engeland door den dooi zijn veroorzaakt, nemen nog in ernst toe. Terwijl de toestand in de reeds overstroomde gebieden weinig of niet verbetert, is het water in den benedenloop van de Trent plotseling sterk gestegen en heeft het treinverkeer in dat gebied onmogelijk gemaakt. - Een troosteloos beeld van de moeilijkheden: kolen in het water» regeering aan deze maatschappij zijn ge geven. Herhaaldelijk is zoowel de Isbrandt sen-lijn als de Martin Behrman gewezen op de gevolgen, die zouden kunnen ont staan, indien de geldende bepalingen in Nederlandsch-Indië niet zouden worden na geleefd. Dit blijkt duidelijk uit de verkla ring die hieromtrent heden door de mi nisteries van Overzeesche Gebiedsdeelen en Buitenlandsche Zaken gezamenlijk is afgegeven. Teneinde de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen en rekening houdend met het feit, dat de Martin Behrman reeds naar Cheribon onderweg was voordat de nieuwe Indische in- en uitvoerregeling was afgekondigd, heeft de Nederlandsch-Indi sche regeering zich bereid verklaard, aan de „Martin Behrman" een wettige lading te geven, zoodat door het schip gelijke vrachtpenningen zullen worden verdiend. Voorts heelt de Nederlandsch-Indische re geering zich bereid verklaard de reederij schadeloos te stellen voor de kosten, die veroorzaakt zijn wegens het opbrengen van het schip van Cheribon naar Tand jong Priok, welke tegemoetkoming even tueel door arbitrage kan worden bepaald. De Nederlandsch-Indische regeering i: echter slechts dan tot deze tegemoetko ming bereid, indien de Isbrandtsen-Stoom- vaart-Maatschappij harerzijds verklaart dat zij geen maatregelen in de Vereenigde Staten zal nemen tegen de lading, die zij zal verkrijgen, daar anders alleen la dingen, bestemd voor Europeesche havens zouden kunnen worden gegeven. Zooals uit de verklaring blijkt, die door het Amerikaansche departement van staat is afgelegd, beschouwt de Amerikaansche regeering deze aangelegenheid thans als afgedaan. De Nederlandsche en Neder- landsch-IndiSche regeering verheugen zich er met de Amerikaansche regeering over dat het mogelijk is geweest deze overeen stemming, nadat alle* vereischte gegevens 'beschikbaar waren, op prompte .wijze te bereiken". Spaak loopt kneuzingen op Oppositie van een boom Zaterdagavond is de auto van den Belgi schen eerste-minister Spaak, toen deze van een meeting in Wallonië terugkeerde, nabij Sembloers, bij het inhalen van een andere auto, tegen den wegkant gereden en tegen een boom gebotst. De eerste minister liep talrijke kneuzin gen op. Niettemin zal\de heer Spaak Dins dag in de Kamer aanwezig zijn om de be spreking van de regeeringsverklaring bij te wonen. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, bereidt een „belangrijke ver klaring" voor over de gevolgen van de nieuwe Amerikaansche politiek voor de Vereenigde Volken. Men verwacht, dat hij Woensdag, als de raad voor de mandaten voor het eerst bijeenkomt, zün rede zal uitspreken. Bovendien wordt het mogelijk geacht dat Lie nog andere belangrijke onderwer pen zal aanroeren, zooals Palestina en Spanje. Men verwacht niet, dat Lie zich zal uit laten ovfer de motieven van Truman's stap die hij, zooals men meent te,weten, persoonlijk afkeurt maar hij zou zijn stem willen laten hooren om aan te too- nen, dat de UNO geen „debatteer-ver- eeniging" is en volkomen op de hoogte van de problemen, die opgelost moeten wor den, voordat zijn vrede-scheppende ma chinerie op gang kan komen. (U.P.) Politieke gevangenen wilden er vandoor - Zaterdagmiddag zün in het bewarings- kamp te Laren (N.H.) ongeregeldheden voorgekomen, welke echter door de kamp leiding met behulp van een détachement van de Hilversumsche politie zijn onder drukt. Het was He kampleiding eenige dagen geleden ter oore gekomen, dat vier z.g. „zware gevallen", die met 56 kornui ten in' dezelfde barak waren gelegerd, het plan hadden opgevat om in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ontvluchten. Om wonenden van het kamp zagen dan ook in dezen nacht politie-agenten uit Hilversum en een viertal wagens in de omgeving van het kamp patrouilleeren. In hoeverre het ontvluchtingsplan ten uitvoer is gelegd is slechts aan de kamp leiding bekend, die hierover geen nadere inlichtingen wenscht te geven. Zaterdag middag echter werden den 60 gedetineerden uit de bewuste barak strafoefeningen op gelegd. Bovendien werd hen medegedeeld, dat zij in gevangeniskleedij zouden worden gestoken en dat hun hoofden kaal geknipt zouden worden, om het ontvluchten on mogelijk te maken. De gevangenen waren hierover uiterst verontwaardigd en toonden dit duidelijk door een dreigende houding aan te nemen. De gedetineer den werden daarop in een rij tegen een muur" geplaatst. Eén van hen si- muieerde een flauwte en kreeg als straf het bevel, dat hij moest blijven liggen. Zijn „kameraden" kwamen toen in opstand en de commandant riep de buiten het kamp gestationneerde buitenbewaking, alsmede de 20 man van de Hilversumsche politie te hulp. Gewapend met stenguns kwamen deze troepen het kamp in en waren den toestand onmiddellijk meester. Achttien van de oproerlingen werden gearresteerd en overgebracht naar Hilversum, Bussum, Amersfoort en Naarden, waar zij in politie cellen gevangen worden gehouden. Enke len van hun, namelijk de actiefsten zijn voor alle zekerheid opgesloten in de zoo genaamde Blaskowitz-Bunker te Hilver sum. Doodstraf geëischt tegen Amsterdamschen rechercheur De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. P. N. Jan sen, heeft de doodstraf geëischt tegen den Amsterdamschen SD-rechercheur M. In zijn requisitoir zeide mr. Jansen, dat M. den dood van honderden Joodsche land- genooten op zijn geweten heeft. Hij han delde uitsluitend uit zucht naar promotie en winstbejag. Hij vluchtte na Dollen Dinsdag naar Groningen, waar in zijn woning na .de bevrijding voor een waarde van f 60.000 aan Joodsche bezittingen werd aangetroffen. Op 5 April zal het Hof uitspraak doen. Mounthatten aanvaardt zijn taak Admiraal Burggraaf Mountbatten is te New-Delhi beëedigd als onderkoning en gouverneur-generaal van Voor-Indië. Na de plechtigheid verklaarde hij, dat de Voor-Indische problemen spoedig moeten worden opgelost, daar de Engelsche regee ring heeft besloten tegen Juni 1948 de macht over te dragen. Er moeten nog vele cönstïtutioneele regelingen worden getrof fen en verschillende moeilijke bestuurs- kwesties worden opgelost. Mountbatten verklaarde voorts, dat hij hoopte spoedig met alle politieke leiders van Voor-Indië in overleg te kunnen treden. ENKELE MAARTSCHE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later wat afnemende wind tusschen West en Noord-West Zwaar bewolkt, later met tijdelijke opklaringen. Vooral aanvan kelijk nog enkele buien van regen, hagel of natte sneeuw. Verder daling van temperatuur, doch in den komen den nacht nog geen nachtvorst 25 Maart: Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur Maan op 7.54 uur. onder 22 42 uur jk waatt.cwxra; «nomwooouwpu*/

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1