IJmuider Courant Dr. van Mook acht den tijd van twist en onderhandeling voorbij Een Leege Dop Financieringsregeling voor particuliere® woningbouw In Potsdam werd reeds besloten tot herziening Dardanellen-verdrag Dertien mijnwerkers omgekomen Weerbericht gle Jaargang No. 18o92 ux- Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en SiBt»tie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, on 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. patters Z "B sPaarne 12' TeL 12713> 10132- Direeteur-HoofdreJacleur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 23 Maarl 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem van de zesennegentig mannen, die der Vereenigde Stalen twee-aan-twee, acht- j EN den Senaat LINGGADJATI ONDERTEEKEND 2 Cn daarin, twee-aan-twee, acnt- staten vertegenwoordigen met e° al hevoegdheid, over alle buitenland- oa' -orHra°en te beslissen die de Presi- 5*5 weKcht te sluiten, heeft de U.N.O. .mnty shell" genoemd. Dat wil dus iT duidelijk Nederlandsch, dat hij j Organisatie der Vereenigde Volken. =rtoe vijftig mogendheden, waaronder „iren vaderland behooren, en die haar z!], 1 ifpeft bii New Vork, heeft aangeduid 1 .en leege <b>P- Het klinkt niet vroolijk het is in lijnrechte tegenstelling met de vriendelijk-suggestieve omgeving waarin Je U-N-O. leeft, namelijk die van Lake SUSSbeleid van den President der Ver eenigde Staten zelf moet senator Tydings int deze trieste uitspraak bewogen heo- hen Want in zijn bekende Boodschap aan Het'Congres heeft hij verklaard dat de it NO niet bij machte is het uitgeputte en «•deelde Griekenland te helpen. Dat is een ïlein land met een kleine en straatarme hevolking, aanzienlijk minder talrijk dan He Nederlandsche. Men zou zeggen dat de ff v 0 tfezien de geduchte verklaringen in haar Handvest en haai* verheven doel Hen wereldvrede te waarborgen in staat moest zijn de Grieken in hun nood bij te «taan Maar zij kan dat niet, omdat zij in zichzélf verdeeld is en Oost en West in haar omvangrijke, schoon niet machtige boezem om den voorrang strijden. Zij bestaat nog „een twee jaar en reeds wordt zij bij kleine en groote vraagstukken thuis gelaten, op nog opvallender wijs dan dat indertijd den Volkenbond overkwam. Bij Lake Success zetelden haar ambtenaren, terwijl de Pre sident der Vereenigde Staten de machte loosheid der U.N.O. in Grieksche en Turk se zaken proclameerde en terwille van de olievelden in het Nabije Oosten vier honderd millioen dollar aan het Congres vroeg in een redevoering, die van nobele jentimenten over vrijheid en democratie overliep, maar die beoogde den Grieken en Turken militairen steun te geven tegen het communisme. Is dit het beleid der vele kleine en middelgroote mogendheden, die jnde U.N.O. vertegenwoordigd zijn? Is dit het beleid van Frankrijk en Engeland of van Europa, waarin het zich af moet spe len? Neen. Zij worden er niet in gekend. President Truman wenscht de Vereenigde Blaten een eigen belkngenpolitiek, gesteund Hoor militaire macht, te doen voeren. Frankrijk en Engeland zijn niet sterk ge noeg, de kleine en middelgroote mogend heden praten heelemaal niet mee (en zijn trouwens tot dusver te onderdanig, om een plan tot nieuwen opbouw der wereld voor te leggen) en Europa kan zich zelfs niet doen hooren. Want het vormt geen geheel en is versplinterd gelijk tevoren. Intus- Fchen zijn de beraadslagingen,- die de Groote Vier te Moskou over Duitschlands ]ot en nog enkele aangelegenheden van wereldbeteekenis voeren buiten aan wezigheid der overige bondgenooten reeds in den aanvang vertroebeld door de toegespitste tegenstelling tusschen Rusland en de Vereenigde Staten, die President Truman's rede heeft bewerkt. Er zijn diplomaten, die zijn tactiek ver klaren uit de eigenschap der Russen, om terug te wijken als een aanvallend beleid tegen hen wordt ingezet. Dat moge zoo zijn. Het is niet alleen op diplomatiek ge bied, maar ook in veldtochten tegen Rus land gebleken. De resultaten van die veld tochten, door Napoleon in 1812 en door Hitler in 1941 ondernomen, zijn evenwel zware nederlagen voor de aanvallers ge weest, Als president Truman zich daaraan gespiegeld had zou hij zijn huidig beleid niet hebben ingezet. Op diplomatiek gebied bezitten de Russen trouwens een nog in drukwekkender traditie dan op militair. Het roerende beroep op de Amerikaan- Fche openbare meening, om vrijheid en democratie in Griekenland en Turkije met 400 millioen dollar voor militaire uitgaven te beschermen is des te minder overtuigend geweest, omdat noch Griekenland, noch Turkije thans democratisch geregeerd worden. Maar steun, economischen steun dan, hebben de Grieken zeker noodig. Krijgen zij dien nu? Het ziet er niet naar uit. Wat Turkije betreft: het is welvarend en heeft gedurende den oorlog, waar het buiten bleef, groote winsten gemaakt. Hoofdzaak is evenwel dat toespitsing van militaire machtsverhoudingen op den duur steeds en onverbiddelijk tot oorlog leidt. Of Rusland in het diplomatieke spel wat terugwijkt, als zijn tegenpartij tot het of fensief overgaat, heeft daar geen invloed op. Het is maar een tijdelijk succes. En het beduidt weer de oude tactiek uit den voor- oorlogschen tijd, die steeds heeft gefaald. Sinds den tweeden wereldoorlog hopen de menschen vergeefs op grooter begrip en grooter beleid. Zouden wij het dus moeten toejuichen, als de Vereenigde Staten een vreesachtige en toegevende houding tegen Rusland aannamen? Natuurlijk niet en dat is niette verwachten ook, want economisch zijn zij veel sterker dan de Russen. Maar ais hun President leiding aan de wereld wilde geven en de democratie doen over winnen, zou hij naar het welslagen en de uitbreiding van den democratischen be- windsvorm ook in internationalen zin -- moeten streven inplaats van naar mili tair machtsvertoon. De democratie heeft maar één kans om te winnen: door te be wijzen dat zij het beste bewindsstelsel is an den menschen de meeste vrijheid en het meeste levensgeluk schenkt. In dien betoogtrant heeft ook Wallace, Truman's felle tegenstander, hem beantwoord. Chur- cuili is het daarmee niet eens. Churchill heeft Truman's rede toegejuicht, die aan sloot op zijn vroegere aanbevelingen in de Universiteit van Fulton (Missouri). Maar Uhurchill, die een vechtjas is, werd dooi de Engelsche kiezers naar huis gestuurd toen de oorlog uit was. Zoo dankten de rianschen in 1919, na de overwinning, Uemenceau af, die ook een vechtjas was en pas begiftigd met den titel Père la Vic- loire. Wij hebben in deze wereld behoefte aa"'bouwers en scheppers van den vrede. Wallace heeft gezegd, dat de Amerika nen een groote kans hebben om de demo- Ïwl en were*d op te bouwen. Ja, dat nebben anderen ook al vaak gezegd. Maar ais het zelf geen ideeën heeft, waarom leg gen de Europeesche volken het dan de nunne niet voor? Meer nog dan aan lee ningen heeft de geteisterde wereld behoefte aan uitzicht: aan een moedig plan, een toe- '°mst. Inplaats daarvan krijgt zij van een aer 96 invloedrijke mannen, die Amerika's aenaat vormen, te hooren dat de U.N.O. een ege dop is. Waar blijft dan het plan voor n waarlijke organisatie van werkelijk ereenigde Volleen, waarvoor niemand be- r by ervaring het recept kent dan te Vereenigde Staten? H. P, „Twee volken hebben den eersten grondslag gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken" In afwijking van het eerste bericht van Aneta, dat gisteren in ons blad werd opgeno men en volgens hetwelk de overeenkomst van Linggadjati reeds gisterenochtend in Batavia zou worden onderteekend, werd later zoowel door United Press als door Aneta medegedeeld, dat de onderteekening was vastgesteld op heden, Dinsdag 25 Maart, om half elf Nederlandschen tijd. De onderteekening heeft vanochtend plaats gehad in tegenwoordigheid van talrijke Nederlandsche, Indonesische cn buitenlandsche .genoo- digden in het Paleis Rijswijk te Batavia. Nadat de Nederlandsche en Indonesische delegaties hun handteekening hadden gezet, had in het paleis aan het Koningsplein ten receptie plaats. Op het Koningsplein werd nadien een groot vuurwerk afgestoken. Om twaalf uur in den middag werden alle kantoren en scholen gesloten. Woensdag zullen in de kerken van Batavia dankdiensten worden gehouden. De onderteekenings- plechtigheid werd door ongeveer 70 Nederlandsche, Indonesische en buitenlandsche genoodigden bijgewoond. Onmiddellijk na de onderteekening voerden prof. Schermer horn, Soetan Sjahrir en dr. van Mook het woord. De onderteekening geschiedde door het plaatsen van handteekeningen onder de volgende verklaring: „Heden, den 25sten Maart 1947. is deze overeenkomst met inachtneming van de bijgevoegde correspondentie en bescheiden onderteekend door de de legaties, daartoe gemachtigd door de regeerïngen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de republiek In donesië". De bedoelde brieven en bescheiden zijn o.m.: De aanbiedingsbrief van de Neder landsche regeering, welke door de Indone- siër§ niet is aanvaard; het antwoord hier op van de Indonesiërs: de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitgenoodigd tot het op stellen van een eigen interpretatie: Sjahrirs brief van 15 Maart waarvan de hoofdpunten reeds zijn gepubliceerd en de twee brieven van 2 en 10 Februari be treffende den buitenlandschen dienst. Na de onderteekening begaven zich de genoodigden door den tuin van het paleis Rijswijk naar het paleis aan het Konings plein, waar de lt. gouverneur-generaal recipieerde. Rede van dr. van Mook Aan de rede, die dr. van Mook na de on derteekening uitsprak, ontleenen wij het volgende: „De onderteekening beteekent het einde van een tijdperk, waarin twee volken, die zich thans tot samenwerking hebben verbonden, doch die door den oorlog ern stig van elkander gescheiden waren ge raakt, den weg tot elkander moeten terug vinden. De oorlog heeft een plotselinge afscheiding veroorzaakt, onze vijanden hebben driedubbele muren tusschen ons opgetrokken. De geschiedenis na den 15den Augustus heeft het ons niet gemakkelijk gemaakt dit oogenblik te bereiken. Toch moeten wij, terugziende op deze negentien maanden, tot de erkenning ko men, dat zij niet uitsluitend uit tegenspoed en duisternis hebben bestaan. Door alles heen heeft van den aanvang af menige persoonlijke relatie tusschen Nederlander en Indonesiër stand gehouden. De wereld heeft in dien tijd, ten deele als gevolg van eigen na-oorlogsche zorgen, het geval Indonesië met geduld en sympathie aan gezien en de gelegenheid tot overleg en een vreedzame overeenkomst steeds open gehouden. Vrienden uit tal van landen hebben ons bijgestaan en slechts in en kele gevallen is het proces van tot elkan der komen door inmenging van vijandige of onverantwoordelijke groepen en perso nen bemoeilijkt. Nu is het dan zoo ver, dat niet alleen twee regeeringen maar inderdaad twee volkeren den eersten grondslag hebben gelegd voor een gezamenlijk verder gaan als gelijken, die voor elkander meer kun nen beteekenen, naarmate zij dieper van de mogelijkheid van dit samengaan over tuigd geraken. Er is haast bij de verwerkelijking van dit verdrag. Immers, het land is arm, het snakt naar herstel van de rust en hernieu wing van de werkzaamheid. Er kan nu een einde komen aan alle locale twisten en plaatselijken strijd, die tot dusver de re constructie hebben vertraagd en verhin derd. Van vandaag af kunnen en moeten openbare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijandschap laten varen en dienen publica ties zich'te richten op het constructieve. De tijd van twist en onderhandeling is voorbij, de tijd van vriendschap en samen werking is aangebroken. In wezen is het niet zoo moeilijk de juiste houding en de juiste richting te vin den. Want het is gemakkelijk in te zien, dat goed en krachtig werk van de beide partners niet alleen de verwezenlijking van ieders eigen doelstellingen naderbij brengt maar ook en juist voor den deelge noot van het grootste belang is. Wij kun nen het ook tot een voorbeeld maken in deze wereld door de handen ineen te slaan en een periode van strijd en geschil voor goed af te sluiten. De lange en moeilijke maanden tusschen Linggadjati en vandaag hebben een zwa- ren wissel getrokken op ons geduld en on ze geestdrift- Het langdurige naspel van den oorlog heeft ontmoediging en bitter heid gebracht- Wij moeten dit alles over winnen. Laat ons juist daarom vandaag de spinnewebben om ons wegslaan en met overtuiging en vertrouwen het werk van den vrede beginnen". Lord Killearn, de Britsohe bemiddelaar Twee suikerfabrieken bij Modjokerto bezet Onze correspondent te Batavia seint ons: Zondag 23 Maart hebben Nederlandsche troepen twee suikerfabrieken in de om geving van Modjokerto bezet, name lijk die van Gempolkerep en Brangkal. In de eerstgenoemde fabriek werd een groote hoeveelheid suiker aangetroffen, naar schatting 10.000 ton. De bezetting had plaats zonder tegenstand van Indonesische zijde en er werden geen verliezen geleden. bij de onderhandelingen die aan de over eenkomst vooraf gingen, was niet bij de onderteekening aanwezig. Volgens mede- deelingen van Sjahrir was hij verhinderd om naar Batavia te komen. Sjahrir heeft ook nog medegedeeld, dat de delegaties zich thans eerst zullen bezig houden met de regeling van de financieele en econo mische problemen. Schermerhorn: „Innig verheugd" Prof. Schermerhorn wees in zijn toe spraak op het feit, dat de gekozen weg on getwijfeld moeilijkheden en gevaren in zich bergt, doch dat de keuze thans beide dele gaties innig verheugt. „Wie uwer heeft niet de fantasie", aldus prof. Schermer horn, „om te gelooven dat de Koninklijke rede van 1942 ook zou zijn gehouden, wan neer noch Nederland noch deze landen be zet zouden zijn geworden?" Spreker zeide met nadruk dat de komende ontwikkeling, mits met zorg geleid, ruimte zal geven voor een dieper bevrediging. Prof. Scher merhorn zeide vervolgens: „Het zal er om gaan, of wij er in zullen slagen tezamen aan de groote massa geleidelijk iets te geven van een grootere welvaart en een klein beetje menschelijk geluk". Zich tot de Indonesische delegatie wendend, her innerde spreker aan hetgeen Sjahrir on langs zeide, n.l. dat het niet gaat om for mules, doch om de vraag of men bereid is elkander eenig crediet te geven. Prof. Schermerhorn besloot aldus: „Wij weten dat deze weg de eenige weg is. Een smal pad, dat voert langs afgronden van wan trouwen en dat een onverwoestbaar ge loof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan, hetwelk niet alleen in de zeventien arti kelen is neergelegd, maar bovenal in den geest, welke ons gezamenlijk heeft ge voerd naar het punt, waarop dit resultaat is bereikt en aan de volkeren is voorge legd". Noorsch schip gezonken bij Terschelling Ook de „Garnes" liep op een mijn; bemanning gered Voor de derde maal binnen zes dagen is bij Terschelling een schip op een mijn ge- loopen. Het was het 3000 ton ipetende Xoorsche stoomschip „Garnes". Het werd door de ontploffing zoo ernstig beschadigd, dat het in den afgeloopen nacht is gezon ken. De „Gaiiies" liep gistermiddag om streeks twee uur op een mijn, waardoor een gat onder de waterlijn ontstond. Het water stroomde naar binnen en weldra maakte het schip zwaar slagzij. Een Gro- ningsche kustvaarder, die in de nabijheid voer, kwam terstond te hulp en nam de helft van de bemanning van de „Garnes" aan boord. De sleepboot „Stortemelk" van de reederij Doeksen heeft later de overige opvarenden van boord gehaald. De kapi tein van de „Stortemelk" verklaarde toen reeds, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zou zijn, de „Garnes" te behouden. Hij bleek juist gezien te hebben, want in den afgeloopen nacht is het schip in de golven verdwenen. Nekkramp bij militairen in Gilze-Rijen Te Gilze Rijen is in het militaire kamp Prinsenbosch bij twee militairen nekkramp geconstateerd. De beide gebouwen waar de patiënten verblijven, zijn geïsoleerd. Ameland weer uit den brand Honderd dagen op één na resideerde Ko ning Winter op het eiland Ameland, maar op dien eenen dag is hij met de Noorderzon vertrokken. Met ingang van Dinsdag heeft de hulpveerboot den gewonen dienst Nes Holwerd hervat en morgen komt de post boot weer in de vaart. Het woord is aan. Vauvenargues: Men oordeelt niet zoo verschil lend over de anderen als over zichzelven. Nederlandsche industrie voor montagewoningen In de Memorie van Antwoord over de rijksbegrooting van Openbare Werken en Wederopbouw verklaart de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat bij den Woningbouw naast een zeer belang rijke taak voor de overheid en met de overheid samenwerkende woningbouwcor poraties ook een taak is weggelegd voor de particuliere bouwnijverheid. Dat in de af geloopen maanden de meeste woningen ge bouwd zijn door het rijk, de gemeente of woningbouwcorporaties, vindt dan ook zijn oorzaak in de omstandigheid, dat geen be vredigende financieringsregeling voor den bouw door particulieren bestond, met als gevolg, dat deze laatsten niet tot bouw wenschten over te gaan. Verwacht kan worden, dat hierin verbetering zal komen leder seizoen heeft zijn speciale foto's: Da zomer is geabonneerd op het korenveld, de herfst op een volgeladen fruitboomgaard, de winter brengt 't witbesneeuwde park met de kruimels-strooiende kleuters aan den bevroren vijverde lente kan hei niet af zonder de pasgeboren lammetjes, doch om dat lentebeeld niet al te traditioneel te maken, koos onze fotograaf ditmaal eens een zwart. Niettemin, het is, en blijft een echt lente-tafereeltje! Publicatie van geheime clausules Het Amerikaansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken heeft gisteren de ge heime overeenkomsten gepubliceerd, die vervat waren in de protocols van de confe renties te Teheran, Jalta en Potsdam. De tot nog toe niet gepubliceerde clausules uit het protocol van Potsdam hebben be trekking op een overeenkomst, dat van Oostenrijk geen iherstelprestaties zullen worden verlangd; verder op een herziening van de Conventie van Montreux, betref fende de zeeëngten van de Zwarte Zee; de internationale zóne van Tanger; het terugtrekken der geallieerde troepen uit Ferzië en herziening van de werkwijze dei- geallieerde bestuurscommissie in Roemenië, Bulgarije en Hongarije. De tekst van de militaire bepalingen van de conferentie van Teheran, op 1 De cember 1943 door president Roosevelt, generalissimus Stalin en Churchill getee- kend, onthult, dat men oorspronkelijk had besloten, dat „D-day" voor de invasie van het door de nazis bezette Frankrijk, in Mei 1944 en niet in Juni zou plaats vinden, en dat besloten was, dat de betrokken staven een plan zouden ontwerpen om den vijand met betrekking tot deze operaties te mis leiden. Men was het er voorts over eens, dat het van militair standpunt bezien zeer wenschelijk was, dat Tui-kije voor het eind van 't jaar aan de zijde der geallieerden in den oorlog zou komen. Een tot nog toe niet gepubliceerde clau sule van het protocol van Potsdam met betrekking tot de engten van de Zwarte Zee bepaalt: „De drie regeeringen erken den, dat de Conventie van Montreux met betrekking tot de engten herzien moet worden, daar zij niet in de huidige omstan digheden voorziet. Overeengekomen is, dat als volgende stap de zaak door middel van directe besprekingen tusschen elk der drie regeeringen en de Turksche regeering moet worden opgenomen". De overeenkomst van Potsdam bevat nog bepalingen, die volgens functionaris sen niet bekend waren, over de verdeeling van de Duitsche marine. Bevin bracht Stalin „beleefdheidsbezoek' De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, heeft gisteren, vergezeld van den Britschen ambassadeur te Moskou, sir Maurice Peterson, en zijn -particulieren secretaris, een bezoek aan generalissimus Stalin op het Kremlin gebracht. Dit bezoek werd officieel „een beleefd heidsbezoek" genoemd. Het onderhoud tus schen Bevin en Stalin duurde ongeveer 5 kwartier. Radio Moskou meldt, dat Zaroe- bin, Sovjet-ambassadeur te Londen, bij het bezoek van Bevin aan Stalin aanwezig was. Mosselzaadvisscherij weer gesloten Met ingang van 31 Maart worden de banken voor de mosselzaadvisscherij in de Zeeuwsche stroomen. die 24 Augustus wa ren opengesteld, weer voor de publieke visscherij gesloten. De raad van de Arabische Liga maakte Zondag bekend, dat hij de nationale eischen van Egypte volledig zal ondersteunen. De raad was gedurende drie uur bijeen en aanvaardde een resolutie, die ondersteuning inhoudt van Egypte's eisch tot volledige en onmiddellijke evacuatie van alle Britsche troepen en de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische kroon. Fatale brand in de Staatsmijn „Hendrik" Door een brand in de Staatsmijn „Hendrik" te Heerlijn zijn dertien mijnwerkers om het leven gekomen. De brand is gistermorgen omstreeks elf uur door onbekende oorzaak uitgebroken in een oude galerü op de 636-meter verdieping. Het vuur breidde zich snel uit over een lengte van ongeveer 100 meter. Er ontstond een geweldige rook ontwikkeling, waardoor een dertien-tal mijnwerkers, waaronder éen opzichter, bedwelmd is geraakt. Onmiddellijk werd alarm gemaakt en gingen de reddings ploegen naar beneden. Men slaagde er slechts in het stoffelijk overschot van één man Gisteravond is nog het stoffelijk over schot geborgen van een 54-jarigen bank werker, over wiens lot men in onzekerheid verkeerde, daar niet vaststond, dat hij zich in de galerij bevond toen de brand uitbrak. Men heeft toen de hoop opgegeven, de overige elf vermisten nog levend te redden. Het gedeelte, waar de brand woedde, werd afgesloten. In den afgeloopen nacht heeft men vijf lijken kunnen bergen. Dit is de tweede maal, dat de staatsmijn „Hendrik" door een ernstig mijnongeluk wordt getroffen. De eerste maal geschiedde dit op Vrijdag 13 Juli 1928. Ook toen von den dertien mijnwerkers den dood. Het Zuid-Westen optimistischer over het wintergraan De schade door den strengen winter toe gebracht aan het te velde staande winter graan, waarvan gevreesd werd, dat het ge heel verloren zou zijn, blijkt in Schouwen Duiveland, St. Philipsland en West-Bra bant nogal mee te vallen. Wel is aan som mige perceelen ernstige schade aangericht, doch de catastrophe blijkt niet zoo groot als verwacht werd. Vele perceelen hebben zich zelfs uitstekend gehouden. Henriëtte Roland Holst eere-doctor aan de Amsterdamsche universiteit De Senaat der universiteit van Amster dam heeft besloten het Eere-Doctoraat in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte te verleenen aan prof. mr. P. N. v. Eyck te Wassenaar; Herman Teirlinck te Beersel- Lot (bij Brussel); Henriette Roland Holst te Bentveld; Kam iel Huysmans te Antwer. pen en Frits Lugt te 's-Gravenhage. nu op 27 Januari de „Financieringsrcgeling Nieuwbouw 1947" in de Staatscourant be kend is gemaakt. In het kort komt deze hierop neer, dat de staat bereid is jaarlijks pCt. rente te verstrekken over dat ge deelte van de stichtingskosten, dat onren dabel moet worden geacht. Mocht over tien jaar (met de mogelijkheid van verlenging tot vijftien jaar) er nog een onrendabel deel dezer kosten aanwezig zijn, dan zal de staat dit voor zijn rekening kunnen nemen. Deze regeling is alleen van toepassing op wonin gen met een inhoud van 500 kubieke meter of minder, omdat juist aan dit soort wo ningen een nijpend tekort is. Voor 1947 wordt voor den woningbouw een bouwvolume beoogd, overeenkomende met 28.000 woningen van een gemiddelden inhoud van 285 kubieke meter. De beslis sing omtrent de grootte der te bouwen wo ningen, mits blijvende beneden de 500 ku bieke meter, berust bij de gemeente. Daar bij zal worden nagegaan, of de bouw het beste kan geschieden door de overheid, een woningbouwcorporatie of een particulier. Voor het verkrijgen van gronden, benoo- digd voor den volkswoningbouw, wordt door het college van Algemeene Commis sarissen voor den Wederopbouw gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot onteige nen. Zulks geschiedt aUeen indien de ge meente., die de onteigening aanhangig maakt, aantoont, dat geen gemeentegrond voor den beoogden bouw aanwezig is. Montage-woningen. Ten aanzien van den wensch een Neder landsche industrie van fabriekmatigen wo ningbouw in het. leven te roepen, kan wor den medegedeeld, dat in dit opzicht reeds veel voorbereidend werk is geschied. Veel hangt eehter af van de vraag of de produc tie van montagewoningen tegen prijzen kan geschieden, welke de prijzen van gewone woningen niet noemenswaard overschrij den. Blijkt deze mogelijkheid aanwezig, dan zal nog dit jaar met een vrij belangrijke productie een begin worden gemaakt. De minister is van meening, dat gestreefd moet worden naar beperking van het aan tal woningbouwverenigingen. Er wordt op toegezien, dat bij de uitvoe ring van werken door het rijk of door ge meenten of woningbouwcorporaties met financieelen steun van het rijk geen aan nemers worden ingeschakeld, die niet be trouwbaar of solide zijn. Gebrek aan materiaal. Indien de materialenpositie, vooral die van hout en ijzer, zoo slecht blijft als zij op het oogenblik is, is het zeker, dat niet verwezenlijkt zal kunnen worden wat bij het opstellen van de begrooting voor oogen stond. Voor beide artikelén is Nederland vrijwel geheel op den import aangewezen. Aangezien echter in de geheele wereld de vraag groot is en het aanbod gering, is het uiterst moeilijk eenigszins behoorlijke hoe veelheden aan te koopen. Daarbij komt, dat de beschikbare deviezen beperkt zijn en de prijzen soms buiten, verhouding hoog. Reeds lang wordt er met Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten onder handeld over de mogelijkheid hout uit Duitschland te betrekken. Er zijn reeds enkele kleine partijen aangevoerd. In de Fransche zóne van het Schwarzwaldwis op het oogenblik een Nederlandsche maat schappij met Nederlandsche arbeiders bezig hout te kappen, bestemd voor ons land. De omvang der voor wederopbouw be schikbare bouwmaterialen hangt niet uit sluitend af van de grootte van den import, maar evenzeer van de verdeeling tusschen de bouwnijverheid en andere verbruikers. Zoo ontvangt de wederopbouw -op het oogenblik 45 pCt. van het hout en 25 pCt. van het ijzer. De minister erkent den voorrang voor het bouwen van woningen, doch zou slechts bij uiterste noodzaak een zoo drastischen maat regel willen nemen, allen anderen bouw ver der uit te sluiten. Zou uitsluitend aandacht aan den woningbouw worden geschonken, dan zou de kans groot zijn, dat de bestaans mogelijkheid voor een aantal van de ge troffen burgers zou gaan ontbreken. Daar om worden ook materialen beschikbaar ge steld voor den herbouw van andere objec ten dan woningen. Tot de werkzaamheden, die naar het oordeel van den minister ook in beperkten omvang voortgang moeten hebben, behoort de bouw van kerken. Ofschoon ook bij den bouw daarvan soberheid zal moeten worden betracht, wordt er voor gewaagt, dat hier mede niet te ver wordt gegaan. Bouw van noodwinkels en van nood woningen komt vrijwel niet meer voor. Vergoeding materieele oorlogsschade. De minister is er zich van bewust, dat de regeling van de vergoeding van de ma terieele oorlogsschade in de practijk vele bezwaren heeft. De vraag is echter of een regeling kan worden gevonden, welke een voudiger is en toch door zijn ambtgenoot van financiën met het oog op de finan cieele consequenties kan worden aanvaard. Het beoordeelen in beroep van toege kende rijksbijdragen eisoht groote deskun digheid. In het laatste kwartaal van 1946 zijn 7624 bijdragen vastgesteld. ooooortfwyfooeoocioooooooooooeincioorificooeocyooooooooaQooGc» KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind tusschen West en Zuid en toenemende bewol king met later plaatselijk eenige lichte regen. Vannacht vrij koud met voor namelijk in het Noorden en Oosten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hoogere temperaturen dan van daag. 26 Maart: Zon op 6.32 uur, onder 19.02 uur Maan op 8.33 uur, onder 23.47 uur COOOOOOOOOQQOOOOOOOOOOCCXi'»»icoo<XKy>'>jooocoyy?

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1