c 3 C IN DE WERELDPOLITIEK' Gedeelde vracht is lichte vracht De zomerd iensten der spoorwegen op 70pCt. der oude capaciteit Nimmer aflatende strijd tusschen smokkelaars en kommiezen Notities uit een Londensch Dagboek Pamela em die Meesterdief Wereldnieuws DINSDAG 25 MAART 1947 Er is op het oogenblik een kleine bevol kingsgroep in de Vereenigde Staten, die in een toestand van permanent alarm ver keert: Dat is de communistische, die de koers der regeering gedurende de laatste maanden met een duizelingwekkende vaart zagen zwenken in de richting van het radicale, directe anti-communistische beleid. Eenige maanden geleden hebben de Amerikaansche communisten gejuicht, toen een minister in hoogst eigen persoon hun bij de bevordering van een Amei-i- kaansohe toegevendheid ten opzichte van -de Sovjet-Unie een handje kwam helpen, doch dat gejuich was van korten duur: Henry Wallace, toenmaals minister van Handel, verdween enkele dagen na zijn stoutmoedige doch ontactische uitlatingen over de fouten in de Amerikaansche poli tiek van het tooneel en, ofschoon hij vol hardde in zijn houding en als particulier allerlei pogingen in het werk bleef stellen om de Amerikaansche publieke opinie te beïnvloeden, was zijn prestige en daar mede zijn kans op succes tot een peil ge daald, waarop het zeer onvruchtbaar wer ken isHet is nu wel duidelijk ge worden, hoe onmogelijk Wallace zich toen gemaakt heeft bij .degenen, die de rich ting en de intentie van de Amerikaansche politiek ten opzichte van het buitenland bepalen: De voornemens om de communis tische invloeden in Europa tegen te gaan en de economische macht van het land te gebruiken in den strijd tegen de steeds verdergaande Russische expansie naar het Westen, zijn niet van vandaag of gisteren; zij zijn ook niet van Marshall, al bekleedt die thans de functie waarin de draden van het buitenlandsch beleid tezamen komen; die voornemens lagen reeds verankerd in de politiek, die Byrnes en Truman teza men bracht in een eensgezinde afwijzing van wat Wallace meende te moeten po neeren en de val van Wallace was niets anders dan de logische consequentie van het beginsel, dat de Amerikaansche regee ring haar onaantastbare en door den oor log voorgoed bevestigde economische we reldmacht in dienst zou moeten stellen van de verdediging der politieke en cul- tureele dogma's, die volgens haar opvat tingen in het begrip „democratie" essen tieel zijn. Intusschen hebben de Amerikaansche communisten niet enkel hun hoop op een meer Russisch-gezinde Amerikaansche po litiek in rook zien opgaan, doch zij zijn zelfs zoover dat zij beginnen te vreezen voor wat zij „hun eigen politieke leven'" noemen. Het behoeft geen betoog dat de Amerikaansche regeering in haar streven om paal en perk te stellen aan de wramu- nistisohe invloeden in het buitenland, de nationale communistische groepeering scherp in het oog houdt en maatregelen voorbereidt om de activiteit van deze groe peering tot onvruchtbaarheid te doemen. De eerste verscherping van het toezicht op de Amerikaansche communisten is ge goten in een vorm, die het euvel niet bij den naam noemt doch overigens duidelijk genoeg spreekt: President Truman heeft bevolen, dat de regeeringsbureaux en de partementen onmiddellijk maatregelen moeten treffen die moeten voorkomen, dat „deloyale personen zich indringen in de gelederen van het personeel". Het sys teem van onderzoek, dat tijdens den oor log werd toegepast op staatsambtenaren, zal thans van toepassing worden gebracht op al het personeel dat in federalen dienst xs. Dit is Trumans ooi'logsveriklaring aan het binnenlandsche communisme. In een rap port van de z.g. „Commissie voor Loyali teit", die op dit hoofdstuk een onderzoek heeft ingesteld bij de departementen en regeeringsbureaux, wordt gesproken van een „bewijs, dat er inderdaad een bedrei ging bestaat", waarmede voldoende dui delijk is aangetoond, wat eventueele com- munïstisch-geöriënteerde elementen in staatsdienst te verwachten hebben. Want zoo als het buiten de grenzen ging, zoo zal. het ook en zeker binnen de grenzen gaan: Als Truman een bedreiging vast stelt, gebeurt dat mede om bepaalde maat regelen te rechtvaardigen. En wanneer Truman niet schroomt om zijn economi sche en financieele hefboomen in beweging te stellen om in het buitenland dreigende machten te wippen, dan zal hij bij een zelfde binnenlandsche bedreiging gemak kelijk genoeg de middelen weten te vinden, die de organen van den staat kunnen zui veren van „ondemocratische stoffen". Wal lace zal waarschijnlijk heel wat navolgers krijgen op zijn snellen weg van dienaar van den staat tot ambteloos burger. Het is duidelijk dat de Amerikaansche communisten doen wat zij kunnen om de voeten aan den grond te houden. Zij voeren heftige reclame-campagnes, waarin zij zich bij voorkeur trachten te bedienen van niet-communistische kanalen, die naar het Congres voeren: Vak vereen igingen, onder wijsinstellingen, kerkelijke Toepeeringen en politieke leiders. Zij trachten aan te toonen, dat de maatregelen tegen de com munistische activiteit de democratische vrijheid bedreigen en een algemeen gevaar voor de politieke vrijheid der Amerikaan sche burgers beteekenen. Een sterk motief daarbij is hun in han- De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Sacred Selection. 7.45 Woord voor den dag 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Harmoniemuziek. 8.00 Ziekenbezoek. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Nonet. 11.15 Zang-recital. 11.45 Fam.ber. 12.00 Werken 1 van Bach. 12.35 Passiestonde. 13.15 Zangkoor. 33.45 Fritz Kreisler. 14.00 Orgel. 14.30 Mooie snijbloemen. 14.50 Fluit-recital. 15.20 Kamermu ziek. 16.20 Knapenkoor. 16.45 Jongens en meis jes. 14.30 Nederlandsch Volksherstel. 17.35 Pau line Alpert. 17.45 Celesta-ensemble. 18.30 Ned. strijdkrachten. 19.15 Wederopbouw. 19.30 Engel- sche les. 20.05 Weeroverzicht. 20.08 Stoffel van Vliegen. 20.50 Lijdensmeditatie. 21.10 Gewijde platen. 21.30 Symphonie no. 5, Sibelius. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Gram.muziek. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Lichte avondklanken. HILVERSUM Iï, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00, 20.00, 23.00 uur Muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.15 Morgenklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Strijkkwartet. 9.30 Politieberich ten. 9.50 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10,20 Onze keuken. 10.35 Piano. 11.00 Prof. R. Casimir. 11.30 Non stop programma. 12.00 Orgel spel. 12.30 Kalender. 12.35 Jan Corduwener. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Orkest Wim Elsen- doorn. 14.00 Voor de vrouw (P. v. d. A.). 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor de jeugd. 15,45 Zie kenbezoek. 16.15 Voor de Jeugd. 17,15 Jan Vogel. 17.45 Rijk over zee. 18.15 Vara-Varia. 18.20 Lichte muze. 18.30 Dr. Th. van Scheiven. 19.00 Piano duo. 19.15 Nieuws uit Indlë. 19.30 Mej. Labber- ton. 20.05 Dingen van den dag. 20.20 Dreimaderl- haus. 21.20 Huis met de hoofden. 21.50 Attentia 22.15 Kamermuziek. 22.45 Groot-Brittannië. 23.15 Op vleugelen van muziek. 23.25 Ramblers. den gespeeld door den minister van Arbeid, Schwellenbach, wiens positie nie' zoo heel sterk meer is sinds de stakingsgolven, die Amerika nog niet zoo lang geleden teis terden. Schwellenbach heeft namelijk ver klaard, dat hij voorstander is van het „on- wettigverklaren van de communistische partij". Deze zeer vérgaande uitlating be hoorde eigenlijk niet in den mond van een minister, die trachten moet de arbeiders wereld op productieve wijze te coördinee- ren met de belangen van staat en onder nemer. De spanningen, die door de econo mische en sociale omstandigheden van na .den oorlog in het leven zijn geroepen juist in het contact tusschen deze drie lichamen, gedoogen niet dat een mogelijke linksche arbeidersbeweging bij voorbaat gedreigd wordt met kunstmatige verstikking. Niet de attractie van de communistische idee, doch de reactie van den arbeider tegen een mogelijke onderdrukking van-zijn vrijheid op politiek terrein, zou een oppositie kun nen ontketenen tegen de plannen, die de Amerikaansche regeering koestert ten aanzien van een beveiliging tegen binnen landsche gevaren. De uitlating van Schwellenbach schept in de democratische samenleving van Amerika een onzeker element voor alle groepeeringen, die de kans loopen op een kwaden dag in conflict te komen met de regeeringspolitiek. Wie zich realiseert hoe trotsch de Amerikaan op zijn vrijheid is een trots, die in de politiek van Truman ten opzichte van Oost-Europa een niet te onderschatten rol speelt kan zich denken dat ook bij de binnenlandsche be strijding van het communisme overijlde woorden vallen; dat is immers ten op zichte van het buitenland eveneens ge beurd. Dat een senator over de UNO 'spreekt als over een leege dop en dat een lid van de Commissie voor Buitenlandsche Zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden zich verstout om eenvou dig „economische repressailles" tegen Rus land te eischen dat de plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken zegt, dat iedere door de communisten gedomi neerde regeering waar ter wereld ook, een gevaar voor Amerika beteekent dat alles kan men niet anders dan „overijld" noemen, want het gaat uit boven een realistische beschouwing van de noodzake lijke vredestaak, die ook een land als Amerika in samenwerking met anderen heeft. Het zijn sterke beenen die de weelde kunnen dragen. Zou de weelde van een machtspositie zelfs voor een vredelievend land als Amerika te zwaar zijn? En dan te weten,"dat zoovele volken op de wereld met genoegen een handje zouden willen helpenJ. L. Naar een Chineesclie coalitie-regeering Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat tijdens een Zaterdag gehouden confe rentie van de Kwomintang (de nationale Ohineesche regeeringspartij), „Jong-China" en socialistisch-democratische partijen een plan voor reorganisatie van China's huidige regeering eenstemmig is goedgekeurd. Het programma der regeering moet gebaseerd zijn op vrede en wederopbouw. Alle par tijen moeten deelnemen aan het opstellen van deze politiek en de voorbereidingen ter uitvoering van de constitutie. Het commu nistische vraagstuk moet langs polvtieken weg opgelost worden zoodra de verbindin gen zijn hersteld en de communisten hun militaire politiek hebben opgegeven. Het bestuur moet gedemocratiseerd worden. Liever ex-N.S.B.-ers dan Polen in de mijnen Mijnwerkersbond beschul digt kampcommandanten van tegenwerking De Algemeene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf heeft een brief gericht aan dc ministers van Justitie en van Economi sche zaken, waarin wordt verklaard: „De Algemeene Bond van Werkers in het Mijnbedrijf teekent protest aan tegen de houding van diverse kampcommandan ten, die niet willen medewerken aan de tewerkstelling van politieke delinquenten in de mijnen. Ruim 1200 van deze delin quents willen en kunnen in de mijnen te werkgesteld worden, doch de kampcom mandanten, die blijkbaar vreezen, dat 'hun kampen ontvolkt worden, saboteeren deze tewerkstelling". De bond acht het mogelijk met ter be schikking gestelde delinquenten de ge- eischte productie van 12 millioen ton per jaar te halen. Hierdoor zou dus tewerkstel ling van Polen overbodig zijn. Indien de verdere mechaniseering van het mijnbe drijf afvloeiing van werkkrachten noodig maakt, kan dit zonder bezwaar ten aan zien van politieke delinquenten geschie den, waardoor den mijnwerkers geen ontslag en werk looshei d~ te wachten staat. Dc bond dringt er met klem op aan, dat onverwijld tot de tewerkstelling van de politieke delinquenten, die zich hier voor hebben aangemeld, wordt overge gaan. Amerikaansche afgevaardigden vóór Europeesche federatie In het Amerikaansche Congres zijn voor stellen ingediend, waarin het Congres wordt verzocht, zich uit te spreken ten gunste van de stichting van de „Vereenig de Staten van Europa" binnen het kader der Vereenigde Volken. Deze voorstellen werden onderteekend door den afgevaardigde Hale Boggs en de senatoren J. William Fulbright en Elbert Thomas. De voorstellers verklaren, dat hun voor stel niet beoogt, dat de Vereenigde Staten deze federatie aan Europa „opleggen", maar dat zij zullen aanmoedigen, dat de Europeesche leiders zich voor dat doel in spannen. (U. P.) SS-man emigreerde Onder de ruim 700 Joodsche vluchtelin gen. die kort geleden aan boord van de „Johan de Witt" in Sydney (Australië) aankwamen, bleek zich een voormalig Duitsch officier, die SS.-commandant was geweest, met zijn vrouw te bevinden. Bei den waren in het bezit van een immigra tievergunning. Emigranten herkenden den man echter. Het echtpaar zal door hetzelf de schip mee terug worden genomen. De Nederlandsche vrouw 1898-1948 Ten overstaan van de eerste vrouwelijke no taris ln Nederland, mejuffrouw C. H. A. Bletz is een dezer dagen de'stichtingsacte gepasseerd voor een in 1948 te houden tentoonstelling: „De Nederlandsche Vrouw 1898—1948". De expositie is bedoeld als hulde van de Ne derlandsche vrouwen aan Hare Majesteit de Koningin bij de herdenking van haar 50-jarig regeeringsjubileum. PRINSESJES MAKEN SKITOCHTEN. Ondanks het voorjaarsachtige warme weer kan in de omstreken van Zer- matt nog heerlijk worden geskied. Zoowel prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene maken ruimschoots van deze ge legenheid gebruik. De skitochten worden Om goede sneltreinverbindingen te krijgt zijn op verschillende trajecten de treint door autobussen vervangen Na den oorlog was, door de roof- en ver nielzucht der Duitschers, het spooi-wegbe- drijf in ons land totaal ontredderd. Met prijzenswaardige voortvarendheid werd in korten tijd het verkeer weer zoo goed mo gelijk op gang gebracht, maar veel was natuurlijk provisorisch. Het eenige ver dienstelijke was, dat er gedurig verbete ringen kwamen. Een tijd van verrassingen! Nu is het herstel zoover gevorderd, dat de Nederlandsche Spoorwegen op 4 Mei weer komen met een regelmatige dienstregeling, die een eenheid vormt en voorziet in de verkeersbehoeften van het geheele land. Er is bovenal rekening gehouden met het w lange afstandsverkeer (voor ons econo- iederen dag langer. Maandag hebben de misch herstel van groot belang geacht!) prinsesjes een tocht van zes kilometer ge- I en ook gelet op goede aansluitingen, waar maakt van de Görnergrat naar Zermatt, door het wachten op de knooppunten tot een hoogteverschil van 1500 meter. een minimum beperkt wordt. LANGS DE BELGISCHE GRENS De Catharinastraat in Breda is een be langrijk centrum van den strijd tegen de vijanden van ons economisch herstel. De inspecteur van de „Invoerrechten en Accijnzen" heeft er zijn kantoor en de com mandant van de Prijsbeheersching zit er schuin tegenover. Wie door beide instan ties zoo licht bevonden wordt, dat hij er beter aan doet een ander middel van be staan le vinden, kan een paar huizen ver der bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te recht. Het spreekt van/zelf, dat in dit grensge bied de inspectie van de „Invoerrechten en In de Houtrusthallen in den Haag is men druk bezig met de voorbereidingen voor de groole tentoonstelling „De Hofsladbloem", welke van 3 tot en met 13 April ge houden zal worden. Aan den eenen kant worden de laatste resten van de ijsbaan op geruimd, aan den anderen kant plant men reeds de boomen. (Van onzen Londenschen correspondent) Rumoer om Low David Low, de beroemde Engelsche politieke teeke naar, heeft het dezer da gen moeten ontgelden. Hij is een onafhankelijke geest, die moeilijk te dwingen is in eenig partij spoor. Zijn prenten vormen vaak een schrille tegenstelling tot de politiek van het groote Londensche avondblad, dat de primeur van zijn schep pingen bezit en dat hem volkomen de vrije hand laat. In dezen tijd van be grijpelijke prikkelbaarheid stroomen echter bij de re dactie de klachten binnen van lieden - van vice-admi- raals tot loodgieters - die het niet goed zetten kun nen, dat Churchill en de Tories in een conservatief orgaan er onder Low's hand vaak bekaaid afkomen. De redactie, die bovendien zeer goed weet, dat het blad door menschen van alle partijen gelezen wordt - het leeft uitsluitend van straat-verkoop - heeft de voor- en tegenstanders van Low in de eigen kolommen hun hart laten uitstorten. De isegrimmen, die Low wilden deporteeren naar Nieuw-Zeeland, waar hij geboren is, moesten wel aan het kortste eind trekken, toen Churchill een bijdrage inzond, namelijk een passa ge over Low uit een zijner politieke mémoires, waarin de teekenaar op een wijze, zooals alleen Churchill dat kan, hemelhoog wordt ge prezen. Low zelf verander de op een goeien dag zijn naam inHigh, met een zelfportret in de gedaante van den beruchten kolonel Blimp, personificatie van den Britschen aarts-impe rialist, en hij gaf daarbij een dolzinnige anti-Labour teekenipg ten beste. Zoo vermaakt Engeland zich tijdens zijn crisis. Regenmaker Ook Engeland heeft thans zijn regenmaker. Het is nie mand minder dan Prof. J. B. S. Haldane, hoogleeraar in de biometrie, die onlangs in Groningen eere-doctor werd. Hij heeft onlangs als middel tot koudebestrijding een massalen luchtaanval op de boven de Noordzee zwe vende wolleen aanbevolen, die moesten worden be- poeierd met droog ijs, zoo dat kunstmatig sneeuwstor men verwekt zouden wor den. De condensatie van water tot ijs verwarmt de lucht en zoodra de wolken zouden zijn opgeruimd, zou Engeland van stralende zon kunnen genieten. Wonderen van Kew In Londens schitterenden botanischen tuin, Kew- Gardens, zullen binnenkort bloeiende magnolia's te aanschouwen zijn, welke een ongebruikelijk aantal bloesems rijk zijn. Dit is waarschijnlijk een gevolg van shock, toen tijdens den oorlog in de omgeving een bom neerviel. Ook op an dere plaatsen in Londen hadden bommen een stimu- leerende uitwerking op de bloesemvorming. Muzikaal unicum Dezer dagen vond te Lon den een muziekhistorische gebeurtenis plaats, namelijk het optreden van den Noor- schen accordeonist, Toralf Tollafsen, begeleid door een symphonie-orkest. Het stuk was door den Amerikaan- schen componist Diero spe ciaal voor deze combinatie geschreven. Voetbal Vijftien candidaten voor Glasgow Wilkes is ook uitgenoodigd Het elftal van „De rest van Europa", dat Zaterdag 10 Mei a.s. in Hampden- park te Glasgow uitkomt tegen de ploeg van Groot-Brittannië, zal ge kozen worden uit de volgende vijftien spelers: Doelverdedigers: O. Jensen (Dene marken) en J. Darui (Frankrijk). Achterspelers: W. Steffen (Zwitser land), H. Nillson (Zweden) en P. Petersen (Denemarken). Middenspelers: J. Carey (Ierland), Parola (Italië), Ludl (Tsjecho-Slowa kije) en S. Joksoh (Oostenrijk). Voorwaartsen: C. A. Prest (Dene marken), K. A. Hansen (Denemarken), G. Nordahl (Zweden), G. Gren (Zwe den), E. Melchior (Oostenrijk) en S. Wilkes (Nederland). Het is niet uitgesloten dat de eenige Nederlander de rechtsbinnenplaats zal be zetten. De keuzecommissie van de FIFA, be staande uit de heeren R. W. Seeldraijers (België), K. J. J. Lotsy (Nederland) en R. Fredericksen (Denemarken) had niet de beschikking over de spelers uit Sovjet- Rusland, daar van dat land bericht was binnengekomen, dat men geen spelers voor het continentale elftal ter beschik king wilde stellen. Van Zuid-Slavië was geen antwoord binnengekomen. De keuze van de spelers is gebaseerd op twee be ginselen, n.l. op de uitstekende technische Accijnzen" van het grootste gewicht is. De ambtenaren van dezen dienst leveren da gelijks een nooit verflauwenden slag tegen de listen en lagen, die smokkelaars hen willen leggen. Deze strijd eischt van beide partijen een combinatie van durf, geslepen heid en uithoudingsvermogen. En dat alles is nog niet voldoende, wanneer men het geluk niet aan zijn zijde heeft. Want de grens is honderden kilometers lang, er zijn duizend en een wegen, die naar België leiden. En het aantal ambtenaren, dat het verkeer in dit gebied moet controleeren is maar beperkt. Hoewel uiteraard geen con crete gegevens ter beschikking staan, wordt algemeen aangenomen, dat de kommiezen slechts 10 van de illegaal over de „streep" gekomen goederen weten te ach terhalen. Het behoeft geen betoog, dat de omvang van het clandestiene grensverkeer in ver gelijking met den tijd vóór den oorlog ont zaglijk is toegenomen. In het algemeen zijn daarvoor twee oorzaken aan te wijzen: de algemeene goederenschaarschte en de ver zwakking van de moreele normen. Zoo is het bijvoorbeeld frappant, dat heel wat militairen en daaronder zeer veel offi cieren aan den smokkelhandel deel nemen. Vóór den oorlog behoorde dit tot de zeldzaamheden. Na de bevrijding echter mochten de douane-ambtenaren gedurende eenigen tijd het militair verkeer niet con troleeren. Het gevolg was, dat de centra van den zwarten handel onmiddellijk mili taire vrachtwagens charterden, die hun illegale lading ongehinderd over de grens brachten. Bovendien had de regeering in Londen een „Grenswacht" uitgedacht, die het nor male douane-apparaat zou vervangen. Daar deze Grenswacht voor een groot deel uit jonge, ondeskundige en zelfs onbetrouwbare krachten bestond, die het smokkelaars- gilde meer dienden dan bestreden, voldeed deze regeling niet. Toch staat het vast, dat de „gelegenheids- smokkel" afneemt. Natuurlijk staat dit ook in verband met de verbetering van de goederenpositie in Nederland, maar het is vooral, een gevolg van de verscherpte con trole aan de grensstations en de onverwacht strenge bestraffing van overtredingen. Zoo is de deviezensmokkel door particulieren vrijwel verdwenen en het stiekum meene men van een paar pakjes shag, een paar knotten wol, een kilo rozijnen, een kaartje haarspelden, een kammetje, een paar meter elastiek en een doos lippenstift heeft zijn risico's sinds vrijwel iedere reiziger nauw gezet gefouilleerd wordt. Blijft over de door de zwarte handelaren van boven den Moerdijk georganiseerde beroepssmokkel. In de cafés en kroegen van de Brabantsche steden wordt de laatste hand aan het plan de campagne gelegd. En dan ziet men 's avonds de „loopers" met de laatste bus naar de „streep" vertrekken, direct herkenbaar aan hun donker sport hemd en gymnastiekschoenen. Maar zoo lang zij niets bij zich hebben staan de con troleurs machteloos. Eenige uren later kee- ren zij te voet weer. Negen van de tien keer komen zij er door, want de kommiezen kunnen nu eenmaal niet overal tegelijk zijn. 77. Joris Coedbloed maakte een beleefde buiging en begon zijn verdediging. „Ma jesteit!" zei hij. „Gij ziet hier voor U een miskend en beklagenswaardig wezen, verwaarloosd in zijn prille jeugd, geplaagd op school en opgejaagd in de maatschap pij! Maar eerbied voor Uwe Majesteit is mij met de paplepel ingegeven! Ieder muntstuk waarop Uw beeltenis stond af gedrukt, heb ik getracht te bemachtigen om in ere uit te geven. Toen Uwe Majes teit vroeg om de schatten van Ermeric, achtte ik het mijn plicht U tevreden te stellen. Helaas, ik wist niet waar zich die schat bevond, ik wist echter wèl waar Uw eigen geld lag. Zo ben ik dus naar Uw schatkamer gegaan en heb U hieruit enige munten en edelgesteenten gebracht! Dat is gewis géén diefstal! U bent immers niet armer geworden?" Intussen stond Panda voor de schildwacht die de poort had ge opend en vroeg den koning te spreken. „Dat gaat niet!" zei de soldaat bars. „De koning is bezig om baron Goedbloed tot de galg te veroordelen!" kwaliteiten en op het feit, dat de spelers die in de termen vallen, hetzelfde systeem spelen. De Zwitser Rappan, die vele talen spreekt en een uitstekend spelkenner is, werd tot trainer benoemd. De heer Lotsy werd belast met de algemeene leiding van de continentale ploeg. De spelers zullen voor dezen wedstrijd een vergoeding' krijgen, welke zij in hun land voor een dergelijke ontmoeting ge wend zijn te ontvangen. De amateurs krij gen geen vergoeding, doch het bedrag wordt aan hun voetbalbond gegeven, op dat men voor ieder een passend souvenir kan koopen. Van de zijde van de keuzecommissie werd nog medegedeeld, dat het buitenge woon moeilijk is geweest, om een ploeg samen te stellen. Overigens werd met na druk verklaard, dat Groot-Brittannië in den wedstrijd te Glasgow geen kwestie van suprematie ziet, doch slechts een ont moeting ter eere van het feit, dat de bon den van Groot-Brittannië zich weer bij de FIFA hebben aangesloten. Het strandschap geeft sti-andvoorschrif ten Het bestuur van het strandschap Zand- voort vergaderde dezer dagen in het raad huis. Besproken werd het ontwerp: „Zwem- inrichtingenwet 1947" en de gevolgen,welke de aanneming van dit ontwerp voor de Zandvoortsche strand'bedrijven zal hebben. Vastgesteld werd een verordening, regelen de de indeeling van het strand, waarover in de vorige vergadering in beginsel over eenstemming werd bereikt. Deze verorde ning wijst de zoogenaamde „vrije" strand- gedeelten aan. Het baden in de zee voor het „stoelenstrand"' werd verboden verklaard, behalve in drie in het ontwerp genoemde badinrichtingen. Het Noordelijk vrije strand werd aan gewezen voor kampeeren, met uitzondering van het terrein van Bad Noord. Het nacht- kampeeren werd verboden over een af stand van 200 meter van de grens van Bloemendaal af. Tenslotte maakte het be stuur een begin met de bespreking van de ordemaatregelen op het strand. dat In het komende jaar verwachten Spoorwegen geen ingrijpende "verbeter gen. Er komt geen oud materiaal m uit Duitschland terug en het nieuwe irt bij de Nederlandsche fabrieken (o.a A Beijnes te Haarlem) besteld is, kan'nas' het voorjaar van 1948 verwacht worth Er is daarom uitgekiend wat met het schikbare materiaal te bereiken is eD bereikbare is verwerkt in de njeu dienstregeling. Het halfjaarlijksche Sp? wegboekje wordt dan ook in eere herstal' wel komt er in October ook een wint» dienstregeling, maar die zal slechts web verandering brengen. Het was zoo verzekerde de direct» der Spoorwegen ons niet gemakte met een behoorlijke dienstregeling v"; den dag te komen. Er is nog veel mater!-' tekort. Het aantal beschikbare zitolaav is thans 79.000, tegen 163-000 in 1944 j; dat jaar waren er 866 locomotieven slechts 738 bruikbare. Elke locomotief nr- 100-000 km. gereden heeft, moet grort- gereviseerd worden. De locomotieven den nu 3-000.000 k.m. per maand, wav" door het dus noodig is elke maand'30n' chines te reviseeren. En dat eischt v«" meer tijd dan vroeger, omdat er aan oud' jes soms, veel op te knappen is. De werkplaatsen kunnen dit werk niet at» is hulp van de particuliere industrie w, vraagd, maar ook dat is nog niet vol doende. Toch mag geen enkele loconwttf boven de 100.000 k.m. rijden, want de vri ligheid mag niet in het gedrang konJ De nieuwe electrische locomotieven besteld zijn kunnen niet vóór Mei M verwacht worden. Het Diesel-electrisch materiaal, dat in het centrum en het Om. ten des lands dienst doet, is zoodan het binnen afzienbaren tijd geheel worden uitgeschakeld om van nieuwe mo- toren te worden voorzien. Men ziet uit deze feiten, dat de mate. riaalzorgen dus nog groot zijn. Met liet beschikbare materiaal was het slechts mogelijk een dienstregdin; te ontwerpen op 50% van het voor- oorlogsclie peil. Dat was onvoldoende Daarom is besloten tot ingrrijpende maatregelen. Op verschillende lijnen wordt het treinverkeer geheel of ge. deeltelijk stop gezet en vervangen door autobussen. Daardoor is het mogelijk het percentage tot 70 op te voeren. Er waren al verschillende baanvakka waarop treinen door autobussen vervat gen waren. Nu komen er de volgende bij: Assen- Stadskanaal, ZutphenWinterswijk, Apel- doorn-Dieren-Doesburg-Arnhem, Amers- foort-Rhenen en Goes-Hoedekenskerke. Op de baanvakken Leeuwarden-Sneek en Dordrecht-Lage Zwaluwe gaan auto bussen als aanvulling op de treinen rijden. Stoptreinen op de volgende baanvakken worden door autobussen vervangen: De- venter-Almelo, Almelo-Hengelo. Eindho ven - W eert, W eert-Roermond-Maastricnt en Venlo-Roermond. De autobussen zullen als treinen rijden, dat wil zeggen van station tot station, geen tussohenhaltes dus. Fietsen en kin derwagens kunnen aan de stationsgebou wen worden afgegeven, er wordt dan voor vervoer gezorgd. De Spoorwegen zien dit als een tijdelij- ken maatregel, zoo gauw de materiaal positie het toelaat, zullen alle spoorweg verbindingen hersteld worden. Door het onttrekken van het spoor wegmateriaal op deze lijnen wordt het mogelijk een twee-uurs-sneldienst op de hoofdlijnen in te voeren. Er zal met een snelheid van 80 fe.m. gereden worden, verdere opvoering is voorloopig nog niet mogelijk. Haarlem en omgeving In onze omgeving verandert er aan de treindiensten niet veel. Op de lijn Am- sterdam-Haarlem-Leiden-Den Haag-Rc;- terdam-Dordrecht blijft de bestaande re geling van kracht. Zandvoort-Haarlem-Amsterdam 1 ook vrijwel gelijk wat het aantal treinen betreft, alleen zullen er meer treinen di recte verbindingen geven tusschen de hoofdstad des lands en de badplaats. De baanvakken Amsterdam-Uitgeest en Haarlem-Uitgeest krijgen op de forensen tijden (en van 30 Juni af den geheelen dag) een electrischen halfuursdienst. 0? de lijn Haarlem-Uitgeest-Alkmaar om het uur een trein van Uitgeest door naar Allernaar, maar om het uur gaat dan ook een trein van Uitgeest door n Zaandam. Er kor/ien dus om het urn- di recte verbindingen Haarlem-Uitgeest- Zaandam en omgekeerd. De dienst Amsterdam-Haavlem-Iei- den-Den Haag-Rotterdam-Dordrecht zal op den duur nog verbeterd worden, Nu rijden er lange treinen om het half uur, dan is het de bedoeling om de 10 ol" 15 minuten met kortere treinen te gaan rijden. Vacantie-tija De Spoorwegen nemen maatregelen os het drukke vervoer in den vacantie-tijd tê kunnen verwerken. Het is evenwel neg niet mogelijk dit jaar goedkoope treinen te laten loopen of vacantiekaarten uit W geven. Nuttige overtuiging. In een verslag van h**- bezoek, dat de gedelegeerden van den Op persten Sovjet, die thans in Engeland toeven, aan Attlee hebben gebracht, meldde radio Moskou, dat Koeznetsof, de leider der delegatie „uit naam van de gedele geerden tegenover Attlee heèft verklaard dat de delegatie door haar ontmoetingen me' vertegenwoordigers van alle klassen der Britsche bevolking de gelegenheid heeft ge had om overtuigd te raken van de vriend schap, die het Britsche volk voor de Sovje-- Unie koestert en zijn verlangen naar een voortdurenden en bestendigen vrede", Bereidwilligheid. De Sovjet-regeering heeft zich bereid verklaard om in de Russische zone van Duitschland 36.000 Duitsche vluchtelin gen uit Denemarken toe te laten. Dit aan tal staat ongeveer gelijk met het totaal, dat Engeland. Frankrijk en Amerika zullen op nemen. Overlevenden? Een der vliegtuigen, die bova New-Foundland zoeken naar de Skymaster van de Amerikaansche luchtmacht, die sin® Zondag met negen passagiers aan b°° vermist wordt, heeft een vliegtuigwrak g zien, waar vier of vijf menschen zich bij ta de buurt bevonden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2