Vermist: Amerika's eerste fileermachine een technisch wonder Kort en Bondig Politieman arresteerde onderduiker Luidsprekers rijwielhersteller mannelijke arbeidskrachten leerling en halfwas autospuiter Kousenreparatie Belijdenisgeschenken AB DE JONG DINSDAG 25 MAART 1947 IJMUIDER COURANT Twintig jaar, zoo lezen we In de Vis- scherijwereld, heeft de Amerïkaansche Atlantic Coast Fisheries Co noodig gehad voor de ontwikkeling van een fileerma chine. Bijna een millioen dollar is er aan gespendeerd. De „opzet was van den be ginne af een machine te construeeren voor kabeljauw en schelvisch. In 1938 had men het pas tot wijting gebracht. De nieuwe machine is ruim zes meter lang, 1.80 m. breed en 1.80 m- hoog. Ze weegt 4500 k.g. Het mechaniek wordt gedreven door zes motoren, van samen 7 pk. Eén man is noodig om 45 visschen per minuut aan te voeren. De visch moet gekopt zijn. Voor het koppen, aan- en afvoeren zijn acht man noodig. Met den staart vooruit gaat ze de machine in, want ze wordt aan dit lichaamsdeel vervoerd. Twee ronde mes sen maken eerst een V-snede in den rug en trekken de rugvin uit. Dan wordt aan beide zijden het vleesch langs de graat los gesneden, met een soort ploegmessen. De visch „loopt" verder door de machine en nu snijdt een samenstel van messen de visch aan de buikzijde open en tenslotte snijden messen de filets los van de rugge- graat en de ribben. De filets zijn klaar!- Geoefende knechts fileeren per uur on geveer 500 Engelsche ponden schelvisch en 550 pond kabeljauw, de opbrengst in een fileerbedrijf is ongeveer 42% daarvan: 210 Eng. ponden schelvischfilets, 231 Eng. pon den kabeljauwfilets. De machine produceert 4583 Engelsche ponden filets per uur bij een snelheid van 45 visschen per minuut (schelvisch van Eng. pond). De netto opbrengst is 48.5 percent. Per man, van de negen die noodig zijn, is de productie dus 509 Eng. ponden (met de hand 210). Met waterstralen wordt de huid van de visch zooveel mogelijk gedesinfecteerd voor de messen er in snijden, om infectie van het vleesch te voorkomen. Tien per cent van de filets moet met de hand recht getrokken worden. Het productie-schema is als volgt: werk week van 40 uur; waarvan gemiddeld ge- werkt wordt 30 uur (wegens vacanties, stakingen en onregelmatige aanvoer), stakingen en onregelmatige aanvoer). Daar in kunnen verwerkt worden 14.6 millioen 7.2 millioen Eng. ponden (3-2 millioen k.g.) filets gewonnen kunnen worden. De fileermaehine kan, door verstellen, voor drie typen kabeljauw en schelvisch gebruikt worden: van 3/4 tot 2 Eng. pon- ÏJmuider kotter brengt Engel- schen mijnenveger binnen Onbemand opgepikt De opvarenden van den kotter IJM 79, schipper J. v. d. Plas. van de Reederij Nevima in IJmuiden hadden op him laatste reis, die trouwens pas was be gonnen, een eigenaardige ontmoeting op ongeveer 50 a 60 mijl N.W. van IJmuiden. Bij tamelijk slecht weer zagen de Opvarenden Zaterdagavond, nadat het schip nog maar korten tijd op zee was, een Engelschen mijnenveger die het num mer 12 droeg, ronddrijven. Met veel moeite gingen een paar opvarenden aan boord van het Engelsche marinevaartuig, om tot de ontdekking te komen, dat zich geen le vend wezen aan boord bevond- De kotter nam den „oorlogsbodem" op sleeptouw en bracht dien in den nacht van Zaterdag op Zondag behouden in IJmui den binnen. Hij ligt thans in de Visschers- haven. Hoewel zich nog geen verliezer heeft gemeld, veronderstelt men, dat het opge pikte vaartuig, dat veel averij aan dek had, door een sleepboot van Engeland naar eèn slooperij werd gesleept, en dat het op de Noordzee door het slechte weer van de sleepboot losgeraakt is. ÏJmuider exporteurs koopen ook elders Hoewel de vischaanvoer de laatste dagen zeer is toegenomen, is de vraag voor het buitenland thans zoo groot, dat de aanvoer in IJmuiden niet groot genoeg is om daar aan te voldoen. ÏJmuider exporteurs zijn daarom er toe overgegaan, ook in Scheve- ningen en Vlaardingen visch te koopen. Maandag was de aanvoer zoo groot, dat er een tekort aan havenarbeiders was en niet alle schepen gelost konden worden. De vangsten zijn groot. De stoomtrawler Ewald kwam binnen met een hoeveelheid visch aan dek. De „Vrede" eindelijk vlot Het 500-ton metende Nederlandsche mo torschip „Vrede", dat in Januari tijdens een sneeuwstorm bij Bridlington op de Engel sche kust liep, is gisteravond losgekomen. Bij laag water hebben twee bulldozers en drie tractors het zand weggeruimd. Het hoogste getij van het jaar hielp de beide sleepbooten „Yorkshireman" en „Norman" Om het schip los te krijgen. „Copra-convooi" heeft geen voorspoedige reis Het convooi kustvaartuigen, dat van Rot- terdam op weg is naar Indië voor de copra- vaart, heeft tot nu toe geen voorspoedige reis gehad. Moest het schip van den con- vooileider, de „Beta", toen het door nog niet opgehelderde oorzaak in de Golf van Biscaye lek geslagen was, geassisteerd dooi de „Unitas" de haven van St. Nazaire op zoeken, thans komt het bericht, dat ook de „Baltic" en de „Henk" die haven zijn ■binnengeloopen, vermoedelijk om het con- vooiverband niet al te zeer te verbreken. De „Erna" is nu onderweg van Brest en de „Wilda" van Vigo, beide met Gibraltar als bestemming, de oorspronkelijke plaats, waar de vloot zich weer zou verzamelen. Vandaag zijn weer eenige coasters, vier in getal, uit Rotterdam naar Indië vertrok ken. De namen der scheepjes zijn: Taboe- lan, Tapatoena, Betana en Bentenan. JAARVERGADERING HOOGOVEN-SCHAAKCLUB. De Hoogoven-Schaakclub (H.O.S.C.) houdt Woensdag 2 April haar jaarverga dering in het Statenhuis aan den Velser- weg te Beverwijk. De agenda vermeldt behalve de gewone jaarverslagen een voorstel tot opheffing van het speellokaal te IJmuiden-Oost, contributie-verhooging en bestuursverkie zing. waarbij de heeren P. A. Veldheer, voorzitter en H. Zeilmaker aftredend zijn. Ten besluite van deze bijeenkomst wordt een gong-wedstrijd gehouden. den, van 2 tot 5 en van 510 Eng. pon den. Verder is een machine gebouwd voor rose fish en een voor wijting. De wijting- machine verwerkt 100 visschen per mi nuut, van 1/4 tot 2 Eng. ponden. Zooals gebruikelijk is met dergelijke in gewikkelde machines, worden ze alleen in huur gegeven. Er zijn er reeds 32 besteld, 4 voor kabeljauw en 28 voor rose fish. De aflevering hiervan zou geschieden begin 1947. Er zit in elk geval toekomst in! De „Liliani" met pijpaarde in Velsen Voor de papierfabriek arriveerde het Deensche s.s. „LiLiam" met een lading pijpaarde voor de fabricage van papier. Zooals men weet liep de Liliam eenigen tijd geleden vast op den Razenden Bol. Het schip kwain weer vlot en na een voor- loopige reparatie voer het naar Engeland om bovengenoemde lading in te nemen. Watervliet—Sport Vereent 2—0 Eén van de weinige korfbalwedstrijden n.l. Watervliet tegen de Santpoorters Sport Vereent werd in het Watervliet sportpark gespeeld ten aanschouwe van talrijke supporters. De groen-gelen, die het gevaar van degradatie proeven, maak ten een goede beurt door Sport Vereent, dat slechts twee wedstrijden verloor en de vierde plaats bezet, de punten afhan dig te maken. Watervliet had in de eerste speelhelft den sterken wind mee, doch kwam niet tot scoren, evenmin als de gasten. Sport Vereent dat na half time de beste papieren had, moest zich echter volkomen gewonnen geven door het doortastend middenvak- en aanvalsspel van Watervliet, dat de Santpoort-verdediging uit elkander trok. Een strak schot van S. de Vries be zorgde den groen-gelen de leiding, waarna Rie Weimar 20 minuten later den voor sprong vergrootte. Wel behield het bezielde Watervliet-twaalftal de overhand maar tot doelpunten kwam het niet meer. Schoenenbonnen Personen, wier T. D. nummer eindigt op een der cijfers 0, i, 4 of 8 en die in het bezit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bonnen 614 en 612 bevinden en wier namen beginnen met de letters T t.m. Z kunnen schoenen bonnen af halen in het Patronaatsgebouw op Woensdag 26 Maart. HET DUIZENDSTE SCHIP TE ROTTERDAM. Er zit groei in het scheepvaartverkeer over Rotterdam. Zondag is het duizendste schip sinds 1 Januari van dit jaar te Rot terdam aangekomen, namelijk het 7921 b.r.t. groote Nederlandsche s.s. „Roepat" (het vroegere regeeringsschip „Drenthe"). In verhouding tot 't jaar 1946 beteekent dit reeds een winst van veertien dagen. Toen liep eerst op 7 April de Engelsche motor schoener „Goldfinch" als duizendste schip binnen. In aanmerking genomen, „dat de Rotter- damsche haven vóór den wereldoorlog jaarlijks bezocht werd door ruim 15000 zeeschepen, kan thans geconstateerd wor den, dat er op het oogenblik in bijna drie maanden een aantal schepen binnenkomt, dat voor den oorlog in één maand binnen kwam. SCHEEPVAART K. N. S. M. Marita, 23 Mrt van Newport n. Trinidad. Evangelinepark, 23 Mrt te Lissabon. Boskoop, 23 Mrt van Funchal naar Curagao. v. Ostade, 23 Mrt te Berry Dock. Oksywie, 24 Mrt te Amsterdam. Ardea. 22 Mrt te Amster dam, Iris, 23 Mrt te Amsterdam. Ariadne. 22 Mrt te Rotterdam. Fana, 22 Mrt van Rotterdam naar Algiers. Juno, 22 Mrt van Rotterdam naar Oran. Theseus, 23 Mrt te Rotterdam. HOLL. AFR. LIJN. Singkep, 22 Mrt te Ant werpen. Govert Flinck. 23 Mrt te Antwerpen. Nijkerk. 23 Mrt van Genua naar Port Said. MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt, 20 Mrt an Sydney naar Batavia. Salawati, 15 Mrt van Vancouver naar Britsch Indië. Rondo, 16 Mrt te Portland '(kustreis). v. d. Waals, 14 Mrt te Houston (kustreis). Oranje, 19 Mrt van Singa pore naar Amsterdam. Tawali, 20 Mrt van Ta- rakan naar Los Angeles. De Groote Beer, 21 Mrt van Curagao naar Amsterdam. Madoera, 21 Mrt van Soerabaja naar Philippijnen. Radja. Mrt te Kaapstad (kustreis). Roepat, 20 Mrt te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Merwede (uitreis) 23 Mrt van San Francisco. Maasland (uitreis). 23 Mrt van Rio Grande do Sul. Salland (uitreis), 22 Mrt van Rio de Janeiro naar Montevideo, v. Velde, 23 Mrt te Port Said. K. P. M. Boissevain 25 Mrt te IJmuiden verwacht. GROOTE VAART Abbekerk, Rotterdam- Sydney, 23 Mrt van Genua. Alcynous, 18 Mrt van Makassar te Balikpapan. Alkaid, Rotterdam -Zd Amerika, passeerde 23 Mrt Ouessant. Al- phard, 22 Mrt van Rio Garnde te Sao Francis co do Sul. Anthony Leeuwenhoek, Londen Perzische Golf passeerde 24 Mrt Ouessant. Averdijk, TacomaLonden, 21 Mrt van de Downs. Barendrecht, 21 Mrt van Rotterdam te Port Arthur. Bredero, Rotterdam—Australië, 22 Mrt van Aden. Ganymedes. 21 Mrt van Guay- qull naar Palta. Gouwe, Sas van GentCardiff, pass. 21 Mrt Dungeness. Groote Beer, San Fran cisco—Nederland. 21 Mrt te Curasao. Kota Baroe, Rotterdam—Java; 18 Mrt te Padang. Kota Gede, RotterdamBatavia, 23 Mrt van Port Said Leeghwater, Rotterdam—Perz. Golf, 21 Mrt te Bunder Shahpour. Lely, 22 Mrt van Buenos Aires naar Bahia Blanca. Limburg. Batavia Palembang, 19 Mrt te Soengi Gerong. Linge, 22 Mrt van Rotterdam te Cardiff. Manto, 20 Mrt van Cristobal naar Barranquilla. Marinier,, 21 Mrt van Philadelphia te Port au Prince. Mer- vede, 22 Mrt van Paranagua te Sao Francisco do Sul. Parkhaven, 22 Mrt n.m. van Rotterdam te Antwerpen. Phiiae, Shanghai—Rotterdam, 23 Mrt van Genua. Plato, 20 Mrt van Curasao n. Ciudad Trujillo. Radja. Seattle—Durban, 20 Mrt te Kaapstad. Roepat, 23 Mrt van Australië te Rotterdam. Samaria, wordt 27 Mrt van Konakri te Marseille verwacht. Tosari, Batavia—Rotter dam. 22 Mrt van Aden. Veendam, 23 Mrt 7.30 u. van New York te Rotterdam. Westplein, Basra -Rotterdam, pass. 23 Mrt Gibraltar. Zonnewijk. Australië—Rotterdam. pass. 23 Mrt Ouessant Baltic. Henk, (Coasters). 21 Mrt te St. Nazaire (R'dam—Batavia). Barendrecht, 23 Mrt van Port Arthur naar Algiers. Papendrecht, Port Kembla -Abadan, pass. 20 Mrt Kaap Leeuwin. Stad Schiedam. 26 Mrt van Kingston (J) te Rotter dam verwacht. KLEINE VAART. Birmingham, 22 Mrt van Rotterdam te Delfzijl. Brem, 23 Mrt van Ant werpen naar Rouen. Hellevoetsluis, 23 Mrt van Middlesbro naar New Castle. Hilda, 21 Mrt van de Tyne naar Berwick. Hoogland. 23 Mrt van Londen naar Blyth. Rika, 23 Mrt van Antwer pen te Cowes. Seaham, 21 Mrt van Londen te Delfzijl. Veenenburgh, 23 Mrt van Rotterdam te Middlesbro. Zeehond. 22 Mrt van Goole naar Penzance. Bornrif, MaryportHayle, 21 Mrt te Milfordhaven. Fiduciam, 23 Mrt van Grimsiby te Londen. Glashaven,' 23 Mrt van Esbjerg naar Rotterdam. Bast 5, 21 Mrt van Penzance te Par. Houtman, Barry—Southampton, pass, 22 Mrt Needless. Leuvehaven, 23 Mrt van Antwerpen naar Esbjerg. Mudo, 21 Mrt van Londen naar de Tees. Oise, 24 Mrt van Rouen naar Parijs. Ponza, 21 Mrt van Las Palmas naar Malta. Rapid, 22 Mrt van Rouen naar Parijs. Sambre. 22 Mrt van Rouen te Parijs. Virgo, Antwerpen Oporto, pass. 21 Mrt Beachy Head. SLEEPBEDRIJF. Slbt Ganges vertrok 20 Mrt van Falmouth naar Swansea. Slbt Hudson vertrok 23 Mrt van Rotterdam naar Chrebourg. Slbt Tyne en Witte Zee met tinbaggermolen „Dendang" bevonden zich 16 Mrt om 12 uur des middags op 46' 29" N. en V 19" W. Begrafenis D. Gerritse Onder groote belangstelling heeft Maan dagmiddag op de begraafplaats „Wester veld" de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer D. Gerritse, die verleden week Donderdag ten gevolge van een noodlottig arbeids ongeval op het terrein van de papier fabriek is overleden. Namens de directie van de Papierfabriek wees de heer J. Smit, procuratiehouder, op het nog slechts korte dienstverband vai) den overledene, maar in dien tijd gaf deze blijk zijn werk te verstaan. Derhalve maakte dit onverwacht verscheiden groo- ten indruk. De heer Smit besloot met' troostwoorden tot de weduwe en familie in dit zware verlies. Aan de groeve dankte een zwager van den overledene voor de betuigde deel neming. MARKTBERICHT VAN MAANDAG Aangevoerd werden 20 kisten tarbot en tong. 400 kisten schol, 180 kisten schar, 1400 kisten wijting, 3000 kisten kabeljauw, totaal 500 kisten. Prijzen: groote schol f24f 14, middelschol i 33—f 17, zetschol f 34—f 28, bot f 17—f 15, kabel jauw I gestript f 19f 18, kabeljauw II gestript f 15—f 10,50, kabeljauw II dicht f12—f9, kabel jauw III gestript f 17f 8, kabeljauw III dicht f9—f4.50, wijting dicht f 12. Besommingen: 3 trawlers totaal f38.980. Moto: loggers: KW 108 f4200, KW 227 f 9348, KW 39 f £670, KW 9 f 10.700. Kustvisschers: IJM 276 f 3320- IJM 80 f1560, TX 29 1 3060. BINNENLAND Het zoogenaamde „Zondagverbod" voor mo torrijtuigen geldt niet voor erkende feestdagen als 2en Paaschdag. 2en Pinksterdag en Hemel vaartsdag, zoo deelt de Rijksverkeersinspectie nogmaals mee. De gemeente Valkenswaard, die de Neder landsche primeur heeft voor een goedgekeurd wederopbouwplan heeft den bouw van 22 may- cretewonlngen en vier bungalows reeds aan besteed. Te Nijmegen is een delegatie uit de Amerï kaansche stad Albany aangekomen. Albany heeft de Keizer Karelstad geadopteerd en de gasten zullen plannen om te komen tol een daadwerkelijke hulpverleening tesamen met de Nijmeegsche autoriteiten onder het oog zien. Ter herdenking van P. C. Hooft's sterfdag op 21 Mei (300 jaar geleden) is een commissie door het Amsterdamsche gemeentebestuur in gesteld, die voorbereidingen zal treffen. Drie ontspoorde goederenwagons b(f Lage Zwaluwe hebben Maandag het verkeer over de Moerdijkbrug geruimen tijd gestremd. In de buurtschap Achterberg nabij Ben- nekom is een landbouwer met een doodelijke schotwond In het onderlijf aangetroffen. De jachtopziener uit Veenendaal bevond zich in de nabijheid: de politie heeft de zaak in onderzoek. Het Bio-Vacantie-oord waarvoor geduren de de Kerst- en Nieuwjaars week in de Neder landsche bioscopen is gecollecteerd, heeft als opbrengst van deze inzameling f230.165 ont- angen plus f 1093 aan vreemd geld. De nieuwe Amerikaansche ambassadeur in Nederland, de heer H. Baruch, vertrekt Woens dag, vergezeld door den Nederlandschen am bassadeur in de V. S. Jhr. Loudon, aan boord van de Westerdam naar Nederland. Driehonderd strengen katoen, 55 kilo tabak, vele meters elastiek, 55 paar dameskousen, een voorraadje textiel en een luxe auto werden bij een smokkelaar op België, woonachtig te Weert in beslag genomen. Een stichting tot. practische bestudeering de aan hefschroefvliegtuigen verbonden mogelijkheden is in ons land in oprichting. Er is reeds door N.V. Frits Diepen Vliegtuigen een helicoptère in Amerika besteld. HAARLEM EN OMGEVING In de uitvoeringen van de Matthaus Pas sion door de Christelijke Oratoriumvereeniging zal Theo Baylé de baspartij niet kunnen zingen. Op 26 Maart werkt mee Ernst Bjelke op 27 Maart Guus Hoekman en 3 en 4 April Luc. Louman. De geheelonthouders tooneelvereeniging „Nieuw Leven" geeft op 31 Maart, 2 en 3 April in den Stadsschouwburg een opvoering van ,,'n Partijtje poker". 1 April a-s. herdenkt de heer C. P. Nieu- wenweg den dag, waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot gymnastiekleeraar bij de gemeente Haarlem. Haarlemsch Tribunaal gelast nader onderzoek Een Haarlemsche wachtmeester van po litie, N. W., had in 1944. toen zijn stad- genooten zich niet stoorden aan de afzet ting die de Duitsehers over de Fonteinlaan gemaakt hadden een dame en een heer be keurd, die door wilden fietsen. „En terwijl ik schrijf, ratelt dat mondje maar door", mijnheer de president, ver klaarde de man voor de Tweede Kamer Van het Haarlemsche Tribunaal, die dit geval te behandelen kreeg- Op een gegeven oogenblik had de dame gezegd: „Nu, u mag mij gerust bekeuren, als u mijnheer maar met rust laat, want die is onderduiker". Op welke verbluffen de mededeelïng W. volgens de dame had gezegd:-„Dan moet ik hem juist hebben". De onderduiker werd ondanks soebatten en smeeken via de Smedestraat aan de Duitsehers uitgeleverd, met het gevolg, dat hij twee jaar in krijgsgevangenschap verbleef. W„ die zich onder meer voor dit feit voor de tweede kamer van het Haarlem sche Tribunaal te verantwoorden had, legde den president, mr. F. van der Goot, uit, dat bij bang was, dat de bewuste dame het geval niet voor zich kon houden, in dien hij den man liet loopen. De verkla ringen van de dame en het slachtoffer staafden daarentegen een correct optreden van de dame. Volgens de beschuldiging stond W. als fel pro-Duitsch bekend. Hij was in 1940 lid van het Rechtsfront, in 1941 sympathi- seerend lid van de N.S.B. geworden. Hij had toegelaten, dat zijn 17-jarige zoon vrijwillig in Duitschland was gaan wer ken, met het gevolg, dat de jongen in de S.S. was terecht gekomen. ..Een domme strpek", meende de be schuldigde. „Nee, uw schuld", zei de president. De verdediger, mr. Tonino bracht naar voren, dat zijn cliënt zich in de 28 jaar, dat hij bij de politie was, nooit onbehoor lijk had gedragen. Indien het Tribunaal echter den nadruk op het verraad wilde leggen, achtte hij het noodzakelijk getui gen te hooren, die de toedracht konden verduidelijken. Het Tribunaal was dat met hem eens en schorste de behandeling voor onbepaal- den tijd. Engelsche rijwielindustrie staat voor een crisis De Britsche rijwielindustrie staat voor een crisis. Men verwacht, dat de exporten aanzienlijk verminderd zullen worden ten gevolge van het bevel van het ministerie van Handel aan de fabrikanten om de pro ductie tegen het einde van het jaar tot 75 procent terug te brengen. De minister van Handel heeft de rijwiel industrieën gisteren doen weten, dat deze productiebeperking noodzakelijk is gewor den tengevolge van het tekort aan staal, waardoor men over moet gaan tot het toe passen van de „glijdende schaal" bij de staaltoewijzingen. Voor het tweede kwar taal van dit jaar ontvangt de industrie vijftig procent van haar huidige staaltoe- wijzing, voor het derde kwartaal 35 pro cent en voor het laatste kwartaal 25 pro cent. Hierdoor zal de industrie, naar verwacht wordt, gedwongen worden hetzij tot een verwaarloozing van de binnenlandsche markt, hetzij tot een vermindering van den export, nadat in het afgeloopen jaar het record exportcijfer van 6.500.000 pond sterling was bereikt. Zelfs wanneer men zou afzien van een bevoorrading der bin- „Joden-helper" verdacht van oplichting De Haarlemsche arrondissementsrechtbank zette dezer dagen de behandeling van de zaak tegen H. v. A. voort, wien tenlaste was gelegd, dat hij zich uitgevende als lid van een organisatie van ex-illegalen in totaal een som van tweehonderdvijf tie gulden onder vaische voorwendsels had verkregen van zekeren J, S H. y. A. had gebruik gemaakt van een brief, zoogenaamd door mevrouw H., een politieke delinquente die in een kamp verbleef, ge schreven. en waarin zij vroeg om kleeding en om een bedrag van honderdvijftig gulden van J. S. die zich het lot van de vrouw aantrok. Naderhand had J. S. nog honderd gulden aan v. A. gegeven, die zouden dienen om mevrouw H. na haar invrijheidstelling te doen opnemen in een rusthuis. Ter zitting verklaarde v. A., dat een zekere de J. van de Amsterdamsche P.R.A. den bewus- ten brief had geschreven en dat hij ook aan hem het geld had afgedragen. De J. die als ge tuige verscheen ontkende dit en zeide v. A. niet te kennen. Als tweede getuige verscheen de Velsensche rechercheur A_ K. Deze getuige was niet ge dagvaard omdat hij in verband stond met deze zaak, maar omdat hij meer licht kon werpen op het karakter van verdachte. Hij had van A. gedurende de bezetting gearresteerd, omdat hij hem verdacht van treindiefstal, een arrestatie, die door van A. anders werd uitgelegd. Van A. had zich volgens zijn zeggen bezig gehouden met het weghelpen van Joden, doch de recher cheur K. verklaarde, dat van A. de Joden had opgelicht. Hij zou hun van alles hebben voor gespiegeld, doch dit slechts gedaan hebben, om zich meester te maken van de eigendom men der Joden. De president mr. Ferwerda las vervolgens eenige verklaringen voor van menschen, die van A. goed gekend hebben en die niet anders dan zeer ongunstig voor verdachte konden worden genoemd. De Officier van Justitie, mr. van den Burg noemde verdachte een fantast en een „Joden- hyena". Aangezien hij twijfelde aan de geest vermogens van verdachte requireerde hij schor sing van de zaak en vroeg hij een psychiatrisch onderzoek. De verdediger mr. van der Wall sloot zich bij den eisch van den Officier aan. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak, schorste de zaak en gelastte een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Dokkie' Sinds korten tijd is ons huisgezin breid met een rood-bruin - Waterpolo Zege van DWRtegen Zian II Voor de Rococentbeker-competilie van de Koninklijken Nederlandschen Zwembond is in het Sportfondsenbad de wedstrijd De Robben Haarlem gespeeld. De Hilversumsche dames wonnen met 40. In de tweede ronde van de bekercompetitie zijn gespeeld: HVGB 2HPC 2 2—5 en DWR—ZIAN 2 6—1. Bij de Heemstede naren was Kooyman bijzonder op dreef en maakte de doelpunten. In den anderen wed strijd zorgde Kollerie, dat de rust met 3—0 in ging. Na de hervatting doelpuntte Kollerie nog twee maal en Smit plaatste een strafschop in doel. Rademaker redde de eer. Voor den kring Haarlem zijn gespeeld: dames DWT—HVGB 0—0. Heeren, afdeeling 1: DWT Haarlem 4—3;, DWR 2—VZV 2—6. Afdeeling 2: HPC 3—VZV 2 2—1. De eindstand van afdeeling A luidt: gesp. gew. gel. verl. v-fpnt. 4 3 0 1 18—12 6 4 3 0 1 15—12 6 4 112 11—11 3 4 112 16—16 3 4 1 0 3 11—20 2 Rococen tbeker-competitie H Z P C DWR HVGB ZIAN R Z C Voorwedstrijden afd. B K N Z B. DWR R D Z Rotterdam ZIAN 18—4 6 10— 6 4 4—15 1 5—12 1 De dames van DWR komen in de eindronde om den Rococentbeker. Wielrennen Schulte en Boeyen staakten den strijd in Parijs Op den laatsten avond van den zesdaagschen wielerwedstrijd in Parijs heeft zich een incident •gedaan. Enkele uren voor het einde ken de de jury aan Schulte en Boeyen geen ronde toe, welke zij op regelmatige wijze veroverd nenlandsche markt, ZOU de uitvoer van hadden. Daarom staakten de renners den strijd. Engelsche rijwielen toch in sterke mate getroffen worden. De pianist Cor de Groot zal Vrijdag 28 Maart in de Tuinzaal van het Gem. Concert gebouw te Haarlem, een Chopin-avond geven. Aan den kop kwamen BruneelNaeye, die den zesdaagsche wonnen. 2. op drie ronden Knecht —Kubler (Zwitserland); 3. op vier ronden Girard Louviot (Frankrijk); 4. op vijf ronden Guim- bretièréLe Nizerhy; 5. Sérès—Lapebie (Frank rijk). strument, luisterend naar de lyrische darning van Dokkie en voorzien van Ce" eeuwig zwengelende staart en twee d loopend verwonderde ooren. Zoomaar00'" zwervertje is hij, zonder een kans on stamboom of een druppel bloed van t"' ding. Verder heeft het gedierte een h nekkige voorkeur voor zonnige pk- niet alleen om er te gaan liggen, maaTÏÏ om er te gaan doen wat des onzindelüu honds is. Hetgeen verbeten gevechten levert om een lekgeslagen brokje roodhr°^ op tijd buitengaats te werken. n Met een scheef oog naar het vrmm,r hobbelt Dokkie naar het plekje waar hem het noodlot al zoo vaak begonnen°-0r maar dat niettemin een verwonrWn' aantrekkingskracht, lijkt te bezitten hobbelt, want loopen is nog niet tot h doorgedrongen wegens de prilheid zi? weken. Op den grond, te midden vanT zonnestralen, prijkt een geel kannetje hÏ daar ter wille van de artisticiteit en de v dwaalde sigarettenpeukjes staat. Bedaof'' zaam zal de hond zich gaan neervlijen de bazinne laat het toe, want zoopas no/" hij buiten geweest, zoodat gevaar afwL'! moet zijn. Bedachtzaam vlijt de hond J, inderdaad bij het kannetje neer. n;? echter niet bestand tegen den last van s'5 derhalf pond hond. neemt langzaam plaats van een verticalen, een Schuin13 stand aan en kapseist tenslotte volle/" Een beangstigende watersnood breidt stilaan over den vloer uit, vóór 101 mogelijk is. Terwijl de vrouw de gele scherven mnn perend bijeen veegt en een doekje snreï over het besprenkelde vloergedeelte sta f een roodbruin kleinigheidje zoomaar ui zichzelf voor de openslaande deuren. Waa lijk, dit voor hem bang gebeuren heeft zindelijkheid in één slag van wensch tot werkelijkheid gemaakt. Hem niet gezi hij gaat wel naar den tuin. j p Biljarten Baart heeft de leiding In den strijd om het eerste - B kam. pioenschap van den Haarlemschen Biljartkrint heeft zich in de kopgroep sedert de iaais.! avonden weinig verandering voorgedaan, ui beide BCH-spelers Baart en Groenendijk behie' den de leiding en de situatie is thans zoo d-i een van beiden met den kampioenstitel zal sj. strijken. Baart heeft de leiding met 14 pumr uit 8 partijen en Groenendijk bracht het" tot 1} punten. Perukel heeft zich fraai hersteld a wist door twee overwinningen de onderste piaaa aan Van Noort over te dragen. Dammen Belangrijke wedstrijden der Haarlemsche Damclub 1 Juli zal de Haarlemsche Damclub 40 jaren bestaan en ter gelegenheid hiervan organiseer: deze vereeniging in de maanden Juli tot en met September een reeks tournooien en wedstrijden Het eerste tiental zal in Luik en Limburg wedstrijden spelen, terwijl ook de Belgen en Limburgers naar Haarlem zullen komen. Het tweede tiental gaat op tournée naar Bocholtz en speelt eenige wedstrijden in Limburg. Het derde tiental maakt een reisje naar Gelderland om daar eenige wedstrijden te spelen. Voorts wordt een internationale zeskamp ge speeld, waaraan drie Belgen zullen deelnemen, namelijk de Belgische kampioen Léon Vaessei, Prof. F Damoseau van de Universiteit van Luik en Jean Croteux en de sterkste diie spe lers der Haarlemsche Damclub. Bovendien worden nederlaagwedstrijden uil geschreven, waarin vijf tientallen der. jubilee- rende vereeniging den strijd zullen aanbinden tegen alle vereenigingen uit Haarlem en Ken- nemerland. Boksen Bokser brak zijn nek In den ring De Fransche bokser René Hasenquenon :i tijdens een amateurgevecht in Besangon dood neergevallen. Doctoren constateerden, dat hl) zijn nek gebroken had. Wij geven met leedwezen kennis van het overlijden van ons trouw lid en on- vergetelijken sportvriend J. VERSWIJVEREN Bestuur en léden V. V. „Waterloo". M. D. A. Arends Vrouwenarts. GEEN SPREEKUUR van 25 Maart tot 31 Maart. Alleen spoedboodschappen. NET MEISJE, 25 jaar, vraagt eenige werkhuizen of kanto ren. Adres te vern. bur. van dit blad. RUILEN; woning ïn A'dam-O. 1 hoog, groote huiskamer, 3 slaapk., gang en keuken voor woning ln IJmuiden of IJm.- Adres: Huygensstraat 39, IJmuiden. WONINGRUIL. Aangeb. Huis. kam., badk. keuk 2 W.C., zld., gr tuin, huur f 45 p. m. omg. Santp. (St.) voor huis omg. stat.* Velsen. Br. L 1285 bur. v. d. blad. Onderwijzer zoekt tegen 1 April DEGELIJK KOSTHUIS in IJmuiden. Br. L 1283 bur. dit blad. Te koop: PERZ. TAPIJT 214 x 3i/2 m- 10 M looper, wol, 8 M.x o. gordijn. Alles nieuw, kw. Duker, Trompstr. 69, IJmuiden-O. TE KOOP: nw blouse rood genopt, iets aparts f 20, 10 punten. Foto Ned. Herv. Kerk met lijst, formaat 55 x 70 f 35. Snelliusstraat 31, IJmuiden. Gevraagd NET MEISJE voor dag of dag en nacht. Mevr. Huyg, Bloemendaalsche- straatweg 17, Santpoort-Stat. Goed zoo Er is geen betere manier om baby's teere huid te bescher men tegen smetten en schrijnen. Na het bad en bij elke schoone luier VasenolDit vethoudend poeder bevordert den weefsel- opbouw en houdt dc huid ge zond en gaaf. KINDERPOEDER In de gemeente Velsen kunnen geplaatst worden MANL. KRACHTEN voor dagelijks schoonhouden van een groot bedrijf. Aanmelden N.V CEMSTO, Nassaulaan 30, .Haarlem, Reiskosten worden vergoed. Voor direct gevraagd Fa. W. ZWIER EN ZONEN. Bloemstraat 33. Telefoon 4208, IJmuiden Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen zal op Maandag 14 April 1947, 's morgens 11 uur ten kantore van het Bedrijf Reiniging en Plantsoenen, Velserduinweg nr. 129 te IJmuiden-Oost worden aanbesteed het maken van sportvelden met bijkomende werken op het landgoed Schoonenberg te Velsen. Bestek en teekeningen zijn a 2.50 te verkrijgen op boven genoemd adres. Toezending volgt na ontvangst postwissel voor dit bedrag. De Directeur van Reinigingsdienst en Plantsoenbedrijf J. H. v. d. BURG voor werkzaamheden in onze fabriek (voor spoedige indiensttreding) Leeftijd circa 18—-25 jaar. Aanmelden bij de sociale afdeeling van de fabriek, dagelijks van 10-12 en 3-4 uur cacao- en chocolade fabrieken n/v., Haarlem GEVRAAGD: AUTOSPUITERIJ C NAP. Aanmelden Zenith Garage, Frans Naereboujstraat, IJmuiden-Oost, Vanaf heden zetten wij ook weer nieuwe voeten aan Uw kousen en sokken 47-70-80-90 ct. RESTANTEN LAMPEKAPPEN verkoopen wij deze week voor 9-75 Natuurlijk bij HAAST U! HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 Een keur van Bijbelsehe Dagboeken Houtbrandteksten Theologische werken vindt U bij Klaver's Boekhandel EDISONSTRAAT 7 TEL. 5326 IJMUIDEN KLEIN WIT HONDJE met bruine ooren sinds Zaterdag avond j.l. 'Zijn zeer gedupeerd. Inl. of terugbez. teg. bel. R Glesberts, Feithlaan 4 Driehuis, telef. 4156. 500ste STAATSLOTERIJ le klasse - le lusi - 24 Maan 1947 HOOGE PRIJZEN. f 1500; 19365, 1 1000: 6651, 21993: 400 4889 8384. 11630 21448, !W: 19421100: 2179. 2276. 2799. 3858 4725 6313 12802 15970.! Prijzen van 16.- 1034 1046 1069 1087 1122 1155 1162 1180 1200 1210 1221 1225 129» 1337 1366 1332 140! 1417 1465 1490 1495 1534 1537 1604 I 1632 1638 1656 1684 1712 1716 1773 1792 1852 1857 1884 1 1938 2000 2055 2062 207 2110 2114 21% 2210 2219 2231 1-. 2287 2239 2336 2345 2359 2370 2405 2406 2416 2418 2444 2449 2484 2512 2535 2544 2566 2609 2646 2655 2656 2668 2690 2702 2731 7" 2757 2758 2778 283u 2840 2893 2902 2906 2910 2966 2985 2955 3 3121 3168 3247 3251 3252 3344 3348 3362 3404 3604 3517 3683 3686 3697 3723 3739 3742 3812 3832 3844 3852 3883 3912 3915 3931 3950 395) 4017 4027 4079 4095 4104 4112 4183 4230 4287 4295 4326 4335 4365 4405 4421 4490 4501 4 4692 4729 4819 4827 1876 4009 4910 4921 4927 4931 4931 5039 5067 5080 5094 5155 5161 5162 5173 5175 5202 5269 i 5405 5413 5441 5447 5470 5481 5190 5532 5536 5581 5600 5611 56611 5674 5785 SE04 5830 5883 5898 5939 5942 5982 6006 6011 6023 6058J 6054 6070 6075 6079 6083 6103 6272 6286 6302 6385 6439 6466 f"" 6477 6487 6543 6551 6587 6593 6597 6600 6637 6636 6667 6679 6697 6709 6726 6728 6731 6765 6772 6792 6877 6882 6996 7002 7 7030 7052 7063 7078 7143 7151 7385 7403 7450 7463 *495 1505 7518J 7526 7545 7551 7553 7610 7664 7715 7719 7720 7755 7764 *772 7 7828 7832 7841 7855 7B88 1918 7933 7970 7978 8029 8112 8130 8 8263 8280 8239 8300 8363 8369 8430 8501 8550 8552 8579 8612 85191 8671. 8675 8699 8755 8772 8830 8953 8960 8986 9011 9022 9077 91051 9114 9115 9124 9126 9135 9184 9192 9228 9242 9244 9261 9269 9336, 9363 93BO 9443 9464 9498 9594 9605 9650 9666 9683 9687 9723 9728 9761 987) 9883 9943 9958 9994 10008 10014 10038 10030 I0U41 10062 10134' 10139 1016) 1017) 10194 10230 10267 10342 10358 10402 1041S 10432 10437 10446' 10489 1050) 10509 10539 10542 10547 10569 10596 10610 10632 10738 10798 10344 10855 10909 10925 10956 10957 10994 10997 11023 11052 11)10 11143 11152 11159 11201 11205 1121? 11235 11257 11318 113661 - 11661 U663 11872 11876 11903 11923 119681 2138 12150 12196 12233 1?™" 5 11512 11547 11586 1 11441 11467 11478 11 11684 11732 11758 11804 11817 11848 11852 1 11971 11974 11987 12100 12106 12120 12124 12. 12245 12304 12310 12334 12366 12382 12384 12402 12412 12431 12447 12479 12483 12490 12492 12507 12564 12595 12600 12606 12623 12603 12818 12822 12849 12655 13099 |3]00 131()3 13]M 13,40 13145 13314 13341 13391 13436 13450 13471' 6 12915 12939 13148 13206 13209 13213 13246 13265 .„Jj .„u,, .„o,. .„„a, 13516 13588 13574 13627 13650 13678 13700 13708 13783 13305 13889 13943 13949 13953 13958 13994 14047 14079 14120 14140 14147 14185 14205 14293 14326 14331 14344 14347 14348 14396 14398 14405 14426 14494 14502 14515 14519 14556 14603. 14607 14615 14634 14644 14656 14650 UH83 14710 14731 14732 14755 14817 14863 14897 14912 14920 14927 14986 10006 15047 15048 15135 15221 15239 15276 15290 15304 15339 15302 15410 15426 15454 15458 15490 15495 15594 15609 15633 15634) 15646 1565) 15657 15732 15749 15756 15764 15775 15798 15814 15834 15848 15869 15874 15875 15897 15935 15945 15956 15067 15072 16038 16079 16089 16123 16156 16245 16249 16258 16275 16287 16314 ,6318 16339 16347 16355 16369 16438 16442 16445 16452 16457 16494 16552 16723 16736 16775 16791 16799 16808 16817 16840 16850 16902 16967 17052 17070 17073 17079 17118 17150 17139 17193 17202 17209 17238 17257 17285 17286 17303 17326 17352 17309 17388 17419 17480 17564 17604 17605 17680 17689 17710 17765 17803 17952 17955 17970 17977 17989 18021 18070 18094 18099 18132 18144 18147 18227 IB228 18237 18332 18333 18353 18358 18427 18501 18503 18536 18551 18556 18593 18670 18688 18720 1874) 18742 18749 18753 18767 18733 18791 18797 18804 18812 18837 18959 18974 19006 19014 [9017 19044 19090 19124 19205 19222 1924! 19242 19262 19302 19325 19381 19396 19456 19J» 19539 19541 19558 19562 19622 19658 19675 19710 19715 19754 19771 19906 19938 19952 19975 199S0 20001 20020 20030 20039 20163 20204 20224 20235 20262 20301 20316 20327 20344 20355 20362 20376 20339 20390 20474 20515 20524 20544 2O5S0 20606 20607 20647 20705 20729 20809 20827 20832 20861 20953 20977 21&29 21M 21079 21108 21140 21143 21194 21267 21277 21283 21291 21317 21466 21471 214ÏJ 21504 21523 21548 21563 21569 21531 21602 216C4 21621 21634 21656 216» l'W 21812 21814 21843 21857 21063 2U77 21897 21990 -

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4