IJmuider Courant San Marino w Marshall wil vredesconferentie met „gelijke rechten voor allen" Nog steeds brand in de mijn „Hendrik' „Onderteekening op korten termijn moest militaire actie voorkomen" Oder en Weichsel buiten hun oevers Nedeiiandsch vliegtuig vermist 61e Jaargang No. 18593 aux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en JSnistraÜe 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Kobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 26 Maart 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,JT weten te weinig van de republiek San Marino. Zij ligt tweehonderd kilo- eter ten Noorden van Rome op een berg' "Seau met drie toppen. Het land heeft een omdakte van zestig vierkante kilometer °;PLn bevolking van 14.545 zielen. Gij 1 n+ daarom lachen, maar is er reden toe? c Marino kent, zooals ik verneem uit een rtikel van Irving Wallace in het Ameri- Ksche blad Cosmopolitan, geen papieren ld geen inkomstenbelasting en ook geen "taatsschuld. Er wordt een personeele be- Staff geheven van een gulden per jaar *or een huis van zes kamers. Er zijn geen toelichten, want het land bezit maar één 2 en die laat men begaan. Er is radio, aar geen zendstation en dus ook geen üraagstuk van zendtijdverdeeling. Er zijn ïnrhtpostzegels, maar geen vliegtuigen. Het ierige standbeeld in de republiek is opge richt voor een Marineeschen held, die geen veroveringen heeft gepleegd, maar een aanbod van Napoleon, om het land te ver- booten, heeft afgewezen. Ik ben altijd nnder den indruk geweest van het genie van Napoleon, maar dat was erg dom van Lm Een volk en een land kunnen zóó klein zijn. dat niemand ze aanvalt en zij blijven bestaan, ongedeerd. Dat begreep Naooleon niet, maar de Marineezen be grepen het wel, ofschoon 80 van hen «iet kunnen lezen of schrijven. Ge ziet hieruit, hoe groote fouten zelfs een genie als Napoleon kon begaan en dit legt nadruk oo het woord, dat ieder die werkt fouten maakt. Sommigen van ons vergeten dat telkens als zij de fouten van anderen ont dekken! Maar zij maken ze zelf ook. U en jkwij allemaal. Als er verkiezingen in San Marino zijn worden al die kiezers, die niet lezen of schrijven kunnen, geholpen door in het wit "ekleede kleine schoolmeisjes. Want vol gens de Marineezen is een klein meisje het zuiverste dat men op aarde vindt. Het zal niemand misleiden. Dit deelt die Ameri kaan ook in zijn artikel mee en het treft mjj opnieuw dat de Amerikanen tegen woordig zooveel van Europa weten. Straks weten zij er meer van dan wij. Daar mogen wij wel een beetje op letten. Wat die kleine meisjes betreft: dat is natuurlijk heel aar dig en ook waar, want natuurlijk zijn zij heel zuiver en zullen niemand misleiden. Maar ik weet niet waarom zij zooveel zui verder zouden zijn dan de kleine jongens, die er in San Marino een beetje bekaaid af schijnen te komen. Misschien is dat mijn fout en zou ik het beter begrijpen als ik een Mar'ineesche analphabeet was. San Marino bestaat al bijna zestien eeuwen. De republiek werd in het jaar 360 gesticht door een Dalmatischen steenhou wer die Marinus heette en na zijn dood is gecanoniseerd. Zijn laatste woorden waren: „Ik laat u, mijn volk, achter als volkomen vrije mannen". Daar heeft hij gelijk in ge had. Nu al zestien eeuwen gelijk. Deze man moet een groot menschenkenner en zelfs een groot staatsman geweest zijn. Groote man in kleinen staat. Waarschijnlijk kon hij ook niet lezen en schrijven, maar in 360 viel dat niet eens op. De bevolking is arm. Zij leeft in hoofd zaak van den verkoop van haar postzegels. Alle postzegelverzamelaars in de wereld i kennen San Marino. Er zijn niet veel an deren die het kennen. Ik denk dat San Marino dit plezierig vindt. Men moet, als men zoo klein is, niet door te veel men- schen gekend worden en de postzegels- verzamelaars zijn voldoende, -want die dragen het allen een goed hart toe. Indertijd hebben internationale gokkers toestemming gevraagd om een speelbank te exploiteeren in het republiekje. Maar de regent zei, dat de goede naam van een vrijen staat niet wordt gehandhaafd door materieele welvaart maar door groote deugden van fiere en eerlijke menschen, die weten wanneer zij rijkdommen moeten afwijzen. Toen werd er gestemd en er was een geweldige meerderheid tegen de speel bank. Ik vind dit zoo n wijs besluit, dat het niet te overtreffen is door de overige feiten die Wallace mededeelt. En daarom zij dit het slot, R. P. Lord Killearn ingelicht Vreugde op Buitenlandsche Zaken te Londen Na het teekenen van de overeenkomst van Linggadjati werd door de beide dele gaties gemeenschappelijk het volgende telegram naar Lord Killearn gezonden: „De Nederlandsche en Indonesische dele gaties wenschen u er in kennis van te stellen, dat heden 25 Maart de overeen komst van Linggadjati, welke op 15 No vember 1946 werd geparafeerd, geteekend is. Op dit historische moment, waarop de vriendschap tusschen de volken van Ne derland en Indonesië plechtig is bevestigd, wenschen de delegaties gemeenschappelijk u haar Waardeering te doen toekomen voor de belangrijke bijdrage, welke u gegeven heeft tot de verzoening welke thans haar resultaat heeft gehad in de vestiging van een sterke basis voor de duurzame samen werking tusschen de volken van Neder land en Indonesië". Lord Killearn heeft aan de Nederland sche en Indonesische delegaties zijn felici taties en goede wenschen doen toekomen. .Niemand hoopt vuriger dan het Brit- sche volk, dat met deze overeenkomst een nieuw tijdperk van vriendschap, voor spoed en geluk voor beide partijen moge aanvangen", zoo zeide hij. Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken zeide volgens Reuter in zijn commentaar op het geen bereikt is: „Wij begroeten de onder tekening van de overeenkomst niet vreugde. Wij hopen, dat de verscheidene Misverstanden, die gerezen zijn. nu tot het verleden behooven en dat de teekening het voorspel zal zijn van een lang en gelukki ger bondgenootschap tusschen twee part ners. Ongetwijfeld zal de tenuitvoerleg ging van de overeenkomst aan beide zijden ten nutte strekken bij hun taak tot weder opbouw en zal zij moeten leiden tot her stel van den normalen handel en den ex port uit Zuid-Oost-Azië, hetgeen aan Oost en West beiden buitengewoon ten goede zal komen". M.000 POND VOOR EEN STUIVER. Het jtoogste dividend, dat ooit door een voetbal-pool Is uitgekeerd, namelijk 61.456 pond. is deze week en deel gevallen aan een zekeren Edward Cross, autobus-bestuurder in Aberdeen. Hij had Meegedaan aan de IAttiewood's penny points- pool en alle uitslagen goed geraden, Deelneming van alle landen die met Duitschland in oorlog waren De vier ministers in Moskon hebben gedurende de bijeenkomst van Dinsdag voor het eerst gesproken over de werkwijze, die na de Moskousche conferentie moet worden gevolgd ten aanzien van de verdere afwerking van het Duitsche vredesverdrag. Hierbij stelde Marshall een „vredesconferentie met gelijke rechten voor alle deelnemers" voor. Vooraf bespraken de ministers de rech ten van Albanië en Perzië om deel te nemen aan het opstellen van het vredes verdrag met Duitschland. Marshall be twistte Albanië dit recht. Molotof erkende het, Bevin schaarde zich aan de zijde van Marshall. Bidault verklaarde dezelfde ge dachte te hebben gehad als Molotof, na melijk dat Albanië wel het recht heeft om geraadpleegd te worden, omdat het een aandeel in de herstelbetalingen van Italië heeft toegewezen gekregen en lid is van het intergeallieerd bureau voor herstel betalingen. Tenslotte besloot men deze kwestie naar de plaatsvervangers te ver wijzen. Daarna gingen de ministers over tot een discussie over de te volgen pro cedure bij de voorbereiding van het Duit sche vredesverdrag na de conferentie te Moskou. Marshall wilde de verantwoordelijkheid voor het onderteekenen en ratificeeren van het vredesverdrag van Duitsche zijde niet in handen leggen van een Duitsche regeering, maar in de constitutie van Duitschland een bepaling opnemen over de verplichting van Duitschland om het vredesverdrag na te komen. Hij was van meening, dat de groote vier en China alle staten, die met Duitschland in oorlog zijn geweest, moeten uitnoodigen tot een vredesconferentie, waar allen gelijke rech ten zouden hebben. Na deze conferentie zou de raad van mi nisters den uiteïndelijken tekst moeten opstellen op basis van een aanbeveling met twee derde meerderheid van de vre desconferentie, rekening houdende met andere aanbevelingen, die geen twee derde meerderheid hadden bereikt (dit voorstel is identiek met de op de Parijsche vredes conferentie voor de satellietstaten gevolg de procedure), Bidault achtte Marshali's voorstel „re delijk, aanvaardbaar en zelfs elegant". Engeland betaalt oude schuld Acht en een half millioen voor het gebruik van Ne derlandsche schepen Press Association meldt: „Te Londen is door den Nederlandschen minister van Verkeer en Waterstaat, H. Vos, den Brit- sChen minister van Vervoer, Alfred Bar nes, en twee vertegenwoordigers van het Nederlandsche ministerie van Verkeer en Waterstaat een overeenkomst geteekend, uit hoofde waarvan Engeland aan Neder land 8.500.000 (acht en een half millioen) pond sterling zal betalen ter afdoening v'an de schuld, ontstaan door het gebruik van Nederlandsche koopvaardijschepen gedurende den oorlog. Ongeveer de helft van het bedrag is be stemd als vergoeding wegens reparatie, het opnieuw uitrusten en het verbouwen van groote passagiersschepen, die als troe pentransportschepen zijn gebruikt". Uit Nederlandsche bron wordt hieraan toegevoegd, dat de overeenkomst ongeveer 80 procent der betrokken betalingen af doet en met groote voldoening in Neder landsche scheepvaartkringen is ontvangen. Uit deze kringen verluidt, dat er nog kwesties van ondergeschikt belang moeten worden geregeld, doch dat deze waar schijnlijk geen moeilijkheden zullen ople veren. Van 13 tot 26 April margarine In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram marga rine vervangen door eenzelfde hoeveelheid boter voor de houders van een A-, B- of C-kaart. Dit gebeurde wegens de moeilijk heden in de margarine-industrie, welke een gevolg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grondstoffen. In de periode van 1326 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vet rantsoen voor de betrokken groepen ver vangen worden door eenzelfde hoeveel heid margarine. Bevin wilde eerst zijn rechtskundige ad viseurs raadplegen. Molotof vroeg om twee of drie dagen tijd ter bestudeering van het voorstel. Hij herhaalde de Sovjet- Russische zienswijze, dat op de vredes conferentie een Duitsche regeering moet worden geraadpleegd. Verstrooiing. In een radio-uitzending uit Moskou wordt gemeld, dat de vier ministers van Buitenlandsche Zaken gisteravond in een Moskousch theater het ballet „Romeo en Julia" hebben bijgewoond. De ministers hadden plaats genomen in de vroegere tsarenloge. Molotof en Bidault waren ver gezeld van hun eohtgenooten. Het nieuwe Oostenrijksche leger zal 53.000 man worden Op de vergadering van gisteren van de plaatsvervangers der ministers van Bui tenlandsche Zaken te Moskou, die met de voorbereiding van hej; vredesverdrag met Oostenrijk belast zijn, heeft de Sovjet- Unie een Britsch voorstel om de Oosten rijksche landstrijdkrachten op 53.000 man te stellen, aanvaard. De Sovjet-Unie wilde aanvankelijk een maximum van 50.000. Een Britsch voorstel om in de clausule, die het gebruik van wapens voor massale vernietiging waaronder atoomwapens ver biedt, de volgende zinsnede op te nemen: „en andere wapens, die thans of in de toe komst, volgens vaststelling van de UNO, voor massale vernietiging dienstbaar ge maakt zouden kunnen worden", werd eveneens aangenomen. Politieke waarnemers te Londen heb ben lang en breed de mogelijkheid be sproken, dat deze plotselinge voortgang in de onderhandelingen te Moskou het di recte resultaat zou zijn van het onderhoud tusschen Bevin en Stalin. Reuter's diplo matieke correspondent merkt op, dat de door de Sovjet-Unie aanvaarde voorstel len wel geen groote principieele beslissin gen beteekenen, maar dat het resultaat de eerste aanwijzing is, dat althans een on derdeel van de conferentie te Moskou tot besluiten komt- Acht slachtoffers thans geborgen De reddingsploegen, welke in de Staatsmijn „Hendrik" probeeren door te dringen tot de gang, waar op 636 meter diepte Maandagochtend brand ontstond, worden in hun werk ten zeerste belem merd door de nog steeds laaiende vlammen en een verstikkende gas-ontwikkeling. Inmiddels heeft de minister van Econo mische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, een bezoek gebracht aan de „Hendrik" in gezelschap van den president-directeur der Staatsmijnen, dr. ir. Th. Ch. Groot- hoff. Acht lijken van de dertien slachtoffers zijn geborgen en opgebaard in de chapelle ardente, die op de mijn is ingericht; naai de vijf overige lichamen wordt nog ge zocht. „Volkomen veilig". Als reactie op de ongerustheid, die er vooral na de ramp in de „Hendrik" in mijnwerkerskringen is ontstaan heeft het Verdrag van Lateranen in Italië's nieuwe grondwet De Gasperi, minister-president van Ita lië, heeft een beroep gedaan op de Ita- liaansche Kamer van Afgevaardigden om evenals hij te stemmen voor opneming van het verdrag van Lateranen in de nieuwe constitutie van Italië. Het verdrag van Lateranen is in 1929 door Paus Pius XII, Mussolini en ex-koning Victor Emmanuel geteekend. De Gasperi verzekerde, dat de godsdienstige minderheden in Italië volle dige garantie zullen krijgen voor vrijheid en gelijkheid en geen vervolging behoeven te vreezen. Volgens een census van 1931, aldus Gasperi, zijn meer dan 45 millioen menschen in Italië op een totale bevolking van 46 millioen roomsch-katholiek. Togliatti, leider der Italiaansche com-, munisten, heeft in de kamer verklaard, dat de communisten zullen stemmen voor op neming van dit verdrag in de nieuwe con stitutie. Hei luxueust Engelsche passagiersschip Monarch oj' Bermudawerd door 'n brand zwaar beschadigd, terwijl het was opgenomen in het dok van Hebburn-on-Tyne (Eng,) Een luchtfoto van het brandende schip De reddingsploeg van de Staatsmijn Hen drikkomt boven, na ruim een dag lang onafgebroken op 636 meter diepte in touw te zijn geweest. hoofd van het staatstoezicht op de mijnen verklaard, dat „de ondergrondsche werk plaatsen, waar in de „Hendrik" gewerkt wordt, volkomen veilig zijn". Over de ooi-zaak van den brand tast men nog in het duister, hoewel de mogelijkheid schijnt te bestaan, dat een door de betref fende galerij loopende transportband is warmgeloopen. Schepen bij Terschelling buiten de mijnenvrije kanalen verongelukt? Naar aanleiding van de drie recente scheepsongevallen, veroorzaakt door zee- mijnen in de buurt van Terschelling heeft Lt.-kolonel B. C. M, Schouten van den mijnenveegdienst in IJmuiden meegedeeld, dat uit de positieopgaven, die hij heeft ontvangen, blijkt, dat al deze schepen zich buiten de aangegeven mijnvrije kanalen bevonden. Hij voegde er echter aan toe, dat het bij slecht zicht vaak moeilijk is binnen de kanalen te blijven, vooral ook omdat door de vorstperiode verschillende boeien van hun plaats zijn geslagen. Men geeft nu geregeld berichten aan de zeevarenden door, opdat de schepen de gevaarlijke zones kunnen ontwijken. De „Kota Baroe" is te Tandjong Prlok aangekomen met het bewakingsbataljon R. I. aan boord, onder commando van majoor Van de Horst. Het bataljon wordt te Soerabaja gestationneerd. Dinsdag zUn 400 evacués uit Malang, Ma- dioen. Solo en Djogja te Batavia gearriveerd, Amerikaansch ambassadeur iu Polen treedt af President Truman heeft het verzoek om ontslag van Arthur Bliss Lane, ambassa deur der V. S. in Polen aanvaard. Het Witte Huis heeft een briefwisseling gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat Lane ambte loos burger wilde worden om openlijk te kunnen spreken en schrijven over „de hui dige tragedie van Polen". Het woord is aan., Malesherbes: Men zou veel meer dingen tot stand brengen als men er min der onmogelijk achtte. Minister Jonkman over Linggadjati Drie stroomingen in de Tweede Kamer (Van onzen parlementairen redacteur). In groote trekken genomen, vielen er met betrekking tot het door de regeering gevoerde beleid inzake het laten ondertee kenen van wat professor Romme thans noemde „het onduidelijke Linggadjati" dit wil zeggen zonder dat er over den in houd van den wederzijdschen uitleg over eenstemming was bereikt drie stroomin gen waar te nemen. Eenerzijds lieten zich de felle, onverzoen lijke critici hooren, zooals de heeren Schouten (A.R.) en Tilanus (C.H.), bijgevallen door mr. Vonk (P.v.d.V.) en ds. Zandt (St. Geref.), die vonden, dat de regeering een accoord had laten onder teekenen, omtrent welks werkelijke betee- kenis men al te zeer in het duister tast: „een schijnovereenkomst is het" zoo zeiden zij, want de wils-overeenkomst ontbreekt, verder had dan het kabinet dit gedaan in afwijking van het tot dusver tegen over het parlement ingenomen stand punt. Dit voor een voldongen feit plaatsen van de volksvertegenwoordiging ontmoette bij deze afgevaardigden eveneens felle af keuring, vooral ook omdat hun uit niets de noodzakelijkheid hiervan was gebleken. Bovendien klaagden zij over een tekort aan inlichtingen, wat de op 21 dezer afgelegde regeeringsverklaring betreft, die bijvoor beeld volkomen zweeg over het ontslag- verzoek van den heer De Boer en over de redenen, die daartoe hadden geleid. Lijnrecht tegenover deze bestrijders van de regeering stond mr. J o e k e s (P.v.d.A.) Hij kon met zijn partijgenooten meer dan ooit vertrouwen stellen in het ministerie, dat goed had gedaan met nu eindelijk niet verder te dralen met de onderteekening van Linggadjati. Zeker, er was ten aanzien van de manier waarop dit was geschied wel eenige nuance waar te nemen in het licht van de motie Romme-Van der Goes van Naters, doch deze vrijheid moest de regeering hebben; bovendien vond deze spreker, dat die overwegingen, welke jongst leden Vrijdag vermeld waren als de rede nen, die het kabinet hadden doen beslui ten onverwijld te laten teekenen, volkomen overtuigend waren. Mr. Joekes beschouwde den dag van de onderteekening als een grooten dag voor de historie van ons volle. Hij zag in een en ander met hen, die vooruit weten te zien, iets heugelijks aanmoedigend en opwek kend en hij bracht in warme woorden hulde aan dr. Van Mook, die van wijs in zicht en standvastigheid had blijk gegeven. Noch felle critiek, noch geestdriftige toe juichingen vielen echter te bespeuren in het zeer tactische betoog van professor R o m- m e (K.V.P.) die voorsbands wel meende aanleiding te hebben, om het passeeren van de Kamer te critiseeren, maar tevens mi nister Jonkman als het ware uitnoodigde, om nu eens te vertellen, waaróm het kabi net hieraan de voorkeur had gegeven. Een soortgelijke uitnoodiging richtte hij tot de regeering, om verder materiaal te verstrekken ten bewijze van de noodzaak met het oog op het belang voor het Konink- Twee Paascheieren Voor Paschen zullen twee eieren per per soon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de bonnenlijst van morgen be kend gemaakt worden. Catastrophule overslrooniingen in Duitschland en Polen menschen dakloos geworden door het water, dat op sommige laaggelegen plaatsen vier tot vijf meter hoog staat. Honderden men schen, die de waarschuwingen via de radio niet hadden gehoord, zijn geïsoleerd in dor pen en gehuchten, volkomen verrast door de snelheid, waarmee het water zich ver spreidde. Ook in economisch opzicht beteekent deze overstrooming een ware ramp. Enorme hoeveelheden groenten, suikerbieten, graan en aardappelen, bestemd om Berlijn te voe den, zijn verloren gegaan. Nadat Russische en Poolsche troepen te vergeefs hadden geprobeerd, om met be hulp van vlammenwerpers, artillerie en bommen de ijsmassa's aan de monding van den gezwollen Oder te breken, is de dijk bij Kuestrin over een afstand van vier- honderdvijftig meter doorgebroken. De overstrooming heeft catastrophalen omvang aangenomen. Een gebied van tachtigdui zend ha staat onder water. Ook de Weich sel is bij Warschau buiten haar oevers ge treden en heeft verscheidene voorsteden overstroomd. Volgens Agence France Presse zouden bij de overstrooming van de Oder reeds hon derden menschen zijn verdronken. Duizen den vluchtelingen uit de Oostelijke gebie den, die zich een jaar geleden daar vestig den, zijn opnieuw dakloos geworden. De Oder is teruggekeerd in de bedding van tweehonderd jaar geleden. Volgens de Ber- lïjnsche avondbladen zijn achttienduizend o O tJit Brisbane wordt gemeld, dat een Dakota van de Nederlandsche marine, met zeven man Nederlandscli marinepersoneel aan boord, op een vlucht van Longreach (Midden-Queensland) naar Darwin, wordt vermist. Het vliegtuig is gisteren uit Longreach naar Darwin vertrokken en men vreest, dat het verongelukt is. Uit het gebied van Longreach worden in de laatste dagen hevige stormen gemeld. Vliegtuigen van de Koninklijke Austra lische luchtmacht zoeken thans naar het vermiste vliegtuig. Vijftigduizend dakloozen in Polen, Radio Warschau meldde, dat door de overstrooming van de Weichsel verschei dene voorsteden onder water staan. Overal zitten de menschen op de daken, zich vast klemmend aan de schoorsteenen. Volgens den gemeenteraad zijn vijftigduizend men schen dakloos geworden. President Bierut verklaarde: „Dit zijn de ergste overstroo mingen in de geschiedenis van Polen." Piloten, die boven het geteisterde gebied van de beneden-Weichsel hebben gevlogen, komen met ontstellende berichten terug. Het water rijst nog steeds en heele gezin nen drijven rond, in benarde positie samen gedrongen op groote ijsschotsen. De toch reeds critieke behuizingstoestand in Warschau wordt nog verergerd door het binnenkomen van de duizenden vluchtelin gen uit de getroffen gebieden. De regeering heeft een bedrag ter waarde van twee-en- een-half millioen gulden beschikbaar ge steld voor de slachtoffers van den waters nood. v rijk om Linggadjati te laten teekenen; al blijft er onzekerheid over den inhoud, door dat men van Indonesische zijde wel erkend heeft, dat wij ons alleen gebonden achten aan onze interpretatie, maar niet heeft wil len medewerken aan overeenstemming om trent de interpretatie zelf. Intusschen bleek deze spreker van oordeel te zijn, dat niet tegenstaande deze manier van onderteeke ning, welke volgens hem afweek van de door de regeering gaarne aanvaarde motie van 20 December, het doel, dat men ten op zichte van het Koninkrijk „in nieuwen bouw" voorstaat, wel degelijk bereikbaar Geen buitenlandsche pressie. In de avondvergadering kreeg minister Jonkman gelegenheid om onder meer nader duidelijk te maken, waarom het nu gevoer de beleid noodig wordt geacht. In eersten termijn deed hij het waarlijk niet op over tuigende wijze. Wel begon hij met vermel ding van allerlei belangwekkende inter nationale feiten welke verband hielden met de situatie nu en straks in Indië, doch ten slotte vertelde hij, dat er van internationale pressie geen sprake was, alleen maar van belangstelling. Een opmerking, die de heer Schouten in het bijzonder aangreep, om te verkondigen, dat hem met het oog daar op niets gebleken was van eenige noodzaak voor de onverwijlde onderteekening. In tweeden termijn, nadat professor Romme er als het ware om gesmeekt had, (deze zat merkbaar met het heele geval nogal in de maag) kwam de minister met het hooge woord voor den dag. De lieer Schouten had, zoo zeide hij. ten onrechte geconcludeerd, dat er in de inter nationale verhoudingen pressie opge sloten zou hebben gelegen voor spoedige onderteekening. Verder verklaarde de be windsman nu. dat hij inderdaad niet alles gezegd had. wat er te zeggen viel, maar., noch de militaire noch de economische overwegingen, noch die welke betrekking hebben op de verhouding tot de republiek kon de regeering in het openbaar uiteen zetten. Volgens haar ware het zeer bepaaldelijk in strijd met 's lands belangen geweest, niet onmiddellijk in te gaan op den brief van Sjahrir, diens bereidverklaring bevattende tot de onderteekening onder erkenning van de wetenschap dat de Nederlandsche regee ring alleen beschouwd kan zijn als gebon den aan de eigen interpretatie. De minister bleef er dan ook bij, dat er slechts één Linggadjati, één duidelijk Ling gadjati is. In eerste instantie had hij al aangetoond, waarom volgens hem ook nu de stelling opging, dat er wel degelijk in dit opzicht een wederzijdsch verband be stond: over en weer, zoo was in elk geval komen vast te staan, beriep men zich voor den uitleg op dezelfde bronnen. De motie- Romme had de regeering „welkom gehee- ten", maar daarom was zij daaraan nog niet Zoozeer gebonden als onder meer de heer Schouten beweerde. Voor het feit. dat liefst pas na de onderteekening de Kamer zou worden ingelicht, bezigde de minister het argument, dat hij vóór dit tijdstip, na alles wat de Kamer reeds in geschrifte had ver nomen, eigenlijk toch niets nieuws meer kon vertellen. Dit passeeren van de Kamer kon prof. Romme niet bekoren, doch veel erger vond de heer Schouten bedoeld punt. Hij gaf daaraan uiting in den vorm van een door de C. H., de P. v. d. V. en de St. Ger.fracties gesteunde motie, welke echter met 5526 stemmen verworpen werd. Niet onvermakelijk was het, dat de voorsteller zelf per ongeluk niet de presentielijst had geteekend en daar door niet eens voor zijn eigen motie kon stemmen. Geen grafkransen en geen bloemen Vermeld zij nog, dat professor Romme zoowel voor 's heeren Tilanus' grafkrans als voor mr. Joekes" bloemenhulde het oogenblik nog te vroeg achtte, waarop laatst genoemde, hierin gevolgd door den minis ter, wees op den te Batavia plaats vindenden bid- en dankdag. Natuurlijk noemde de minister de motie-Schouten waartegen ook professor Romme wegens haar strek king en inhoud overwegend bezwaar had, onaanvaardbaar, gelijk hij eveneens deedl met het herhaaldelijk in 's lands vergader zaal op onheusche wijze aanvallen van de leiders der republiek, waarmee wij nu in vrede en in het belang der wederzijdsche volken een nieuwe samenwerking hopen in te luiden. Tenslotte stippen wij nog aan, dat, na de aan den dag getreden oneenigheid in de Commissie-generaal, het kabinet zich op nieuw over taak en samenstelling van dit college zal beraden. Het is de regeering duidelijk geweest, dat de keuze ging tusschen hetzU „thans teeke nen" of een groote militaire actie. Voor dit laatste wilde noch kon zij de verantwoor ding aanvaarden, want het standpunt is en blijft: geen opstelling van een overeen komst met behulp van geweld. Heden, Woensdagmiddag, wordt het debat voortgezet. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tus schen Zuidoost en Zuidwest. Meer be wolking, vooral in het Westen van het land Hier en daar wat lichte regen of motregen. Weinig verandering van temperatuur. 27 Maart: Zon op 6.29 uur. onder 19.03 urn- Maan op 8.39 uur, onder 0.30 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1