Umuider Courant Op Weg Amerikaansch defensieplan is volledig gereed, zegt stafchef Nimitz De „Schiedam" vliegt naar Zuid-Afrika Bijzondere rechtspleging weer ter sprake Nuttige oefening leverde een overwinning van 3—0 op Malmö op 1 Weerbericht 6ïe Jaargang No. 18391 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-HoofdreJacteur: Kobert Pecreboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 27 Maart 19-17 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de'Stichting Voorlichting te Haarlem P den langen en moeilijken weg, die w leiden moet naar nieuwe blijvende sa- amverking tussehen Nederland en Indo- t1160..Atnnrip af?elesd. Misschien 0 „«,p is de eerste étappe afgelegd. Misschien het de moeilijkste. Dat zal nog moeten aiiiken Het zou onverstandig zijn de op- Kn«' van de vele vragen, die nog tel- izSng liggen, hebt te schatten. Dat is gebleken uit de officiëele redevoe- aie bij de onderteekening van het ÏÏJord van Linggadjati gehouden zijn, ,„hii zeker optimisme tot uiting kwam. S in verschillende graden. Het sterkst Ti het zich wellicht hooren in de be- eshnuwïng van den luitenant-gouverneur- gfneraal die zeide: „De tijd van twist en onderhandeling is voorbij de tijd van vriendschap en samenwerking is aange broken" Wel voegde hij daar, een paar zinnen verder, aan toe: „Wij kunnen ons work ook tot een voorbeeld maken m deze Lreld door de handen ineen te slaan en ppn Deriode van strijd en geschil voorgoed aftesluiten", waarbij de absolute uitspraak «ot den vorm van een krachtige aan- hpvelinS werd teruggebracht. Dit lijkt op het moment de beste vorm van uitdruk- i'jno Het is te hopen dat de tijd van twist voorbij' is. De tijd van onderhandeling is no* «eenszins afgesloten, want zooals her haaldelijk is opgemerkt en ook van de zijde Her onderhandelaars erkend, vertoonde het accoord vele belangrijke hiaten, die het voor rustige beoordeelaars van den aan vang af moeilijk maakten om er een oor- Heel over uit te spreken. Morgen zullen be=prekingen der delegaties over de ten uitvoerlegging van het accoord beginnen. Van vandaag af", heeft dr. van Mook «ezeöd, „kunnen en moeten openbare iitin°en aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijanrï- erhap laten varen en dienen publicaties zich te richten op het constructieve". Zich tot de Indonesische delegatie wendend herinnerde de voorzitter van de Commissie- Generaal, prof. Schermerhorn, aan hetgeen Soetan Sjahrir onlangs gezegd had, namelijk dat het niet gaat om formules, doch om de vraag of men bereid is, elkaar eenig crediet te geven. Hij voegde daaraan toe: „Wij veten dat deze weg de eenige weg is. Een <mal pad, dat voert langs afgronden van wantrouwen en dat een onverwoestbaar geloof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan, hetwelk niet alleen in de zeventien artikelen is neergelegd, maar bovenal in den geest, welke ons gezamenlijk heeft ge voerd naar dit punt, waarop dit resultaat is bereikt en aan de volken voorgelegd". Dat formules van minder belang zijn dan de vraag, of men bereid is elkander eenig crediet te geven is ongetwijfeld een woord van den Indonesischen minister, dat alle aandacht verdient. Dat het noodig is dat openbare uitingen aan beide kanten den toon van wantrouwen, verdachtmaking en vijandschap laten varen en dat publicaties zich op het constructieve richten sluit zich daarbij aan. Er zal zeer veel reëel werk verricht moeten worden om het land er weer bovenop te brengen. Het heeft den toestand nog niet eens bereikt, waarin dat werk rustig ondernomen en voortgezet kan worden. „Het land snakt naar rust en her nieuwing van werkzaamheid", heeft dr. van Mook gezegd en de huidige bewoner van Nederland, die nog veel dikwijls terecht heeft aan te merken op de toe standen in zijn eigen land zal, als hij even nadenkt, zich bevoorrecht moeten achten als hij zich vergelijkt met den huidigen bewoner van Indonesië, die temidden van onzekerheden, soms temidden van gevaren en dikwijls in de diepste armoede moet be staan. In dat verre land is opnieuw voor Nederlanders een groote taak te verrichten, zij het onder andere omstandigheden en in andere verhoudingen dan vroeger hebben bestaan. Het is duidelijk dat Indonesiërs als Sjahrir de waarde van deze taak besef fen, omdat zij heel goed weten, dat zij de samenwerking met Nederland behoeven om te kunnen slagen. Dat zij in deze om standigheden meer waarde hechten aan het crediet, dat men elkaar schenken wil, dan aan formules, is volkomen verstaanbaar. Nederlanders en Indonesiërs zijn niet de eenigen, die bij dit nieuwe wordingsproces betrokken zijn en er zich voor interessee ven. Er zijn anderen dan de naast-belang hebbenden. In economischen zin heeft het incident met het Amerikaansche schip Martin Behrmann daarbij een staaltje ge geven, dat de aandacht van velen moet hebben getrokken. In politieken zin heeft de aankondiging van Engelands terugtocht uit Britsch-Indië tegen Juni 1948 menigeen de oogen geopend voor het bestaan van een Aziatisch vraagstuk, dat veel meer dan Indonesië omvat. Dat Azië dan ook een centrum van belangstelling der groote mo gendheden is en de Indonesische ontwik keling van zaken in New York, Londen, Moskou, Parijs en zelfs nog meer hoofd steden met de grootste aandacht en met veel uitgesproken commentaar wordt ge volgd is nu toch wel duidelijk genoeg. Wij leven niet meer in een tijd, waarin de han delingen van staten eikaars belangen en belangstelling niet raakten. Die tijd is lang voorbij. Op belangrijken constructieven arbeid in Indonesië hepen wij van harte en van de wenschelijkheid van constructieve com mentaar zijn wij ons bewust. R. P. Convooien in den storm De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat de patrouillevaartuigen H.Ms. mijnen- logger „Willem van der Zaan", en H.Ms. mijnenvegers „Jan van Gelder" en „Vlie land" wegens stormweer in het Kanaal gis teren de haven van Cherbourg zijn bin- nengeloopen. Zooals bekend zijn de sche pen op weg naar Nederlandseh-Indiië. De „Baltic", de „Erna", de „Henk" en de „Unitas", die zich te St. Nazaire bij de lekgeslagen „Beta" hadden gevoegd, heb ben weer zee gekozen. Zij hebben het op reparatie wachtende schip van den con- vooileider achtergelaten en koers gezet baar Gibraltar, waar de „Wilda" zich bij ben zal voegen. ttd* ^insda§ van Rotterdam vertrokken Rp-M-schepen „Taboelan", „Tapetoean", i.petanan'' en „Bentenan" zijn de reis ook met voorspoedig begonnen. Ook hier is het convooileider, de „Taboelan", welke HQa^efect kreeS en naar Hoek van Hol- n'0 terugkeerde voor een kleine repara- ie" e andere drie schepen hebben nu }n°,0r^aa^ ket anker uitgegooid, om den ten'2 Van »Taboelan" af te wach- Gezamenlijke verdediging van de Vereenigde Staten en Canada Admiraal Chester Nimitz, stafchef der j strafmaatregel van het Congres op Eugène Amerikaansche vloot, heeft gisteren aan Dennis, algemeen secretaris der Amen de Amerikaansche senatoren verzekerd, dat in de V. S. een volledig en modern defensieplan is voorbereid, dat voor on middellijke tenuitvoerlegging gereed is. Volgens Nimitz worden de omvangrijke, tot een geheel vereenigde en ingewikkelde defensieplannen voortdurend herzien. Pre sident Truman had de laatste maanden enkele wijzigingen goedgekeurd. De kwestie werd door den republikein - schen senator Styles Bridges aanhangig gemaakt, toen men de senaatscommissie voor de strijdkrachten hoorde in verband met het plan om alle strijdkrachten onder een enkel departement van nationale de fensie te brengen. Nimitz deelde mede, dat er volledige plannen zijn om leger, vloot en luchtmacht in te schakelen om het oorlogsgeweld en de slagvelden zoo ver mogelijk van de V. S. verwijderd te houden. Nimitz deelde mee, dat deze plannen omvatten: geza menlijke verdediging van de V. S. en Canada tegen een aanval, standaardisatie der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vliegtuigbases, dat aan het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken is voorgelegd en speciale plaatselijke defen sieplannen van Alaska en de Marianen. De moeilijke posten. President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat hij zoo spoedig mogelijk opvolgers zou benoemen voor Arthur Bliss Lane en Richard Pat terson, oud-ambassadeurs in Polen en Joego-Slavië, die hun functies hebben neergelegd. Truman zeide, datPatterson niet naar Joego-Slavië zou terugkeeren. Deze bekendmaking volgt op die van het aftreden van Lane als ambassadeur in Polen. Truman weigerde commentaar op het aftreden dei- twee ambassadeurs te leveren. Op een vraag, of Lane Tuman's toestemming zou hebben voor redevoe ringen en artikelen over „de huidige tra gedie van Polen", zeide Truman, dat Lane slechts zijn persoonlijke meening zou uit spreken. Strafmaatregel tegen communist. De voorzitter van de „commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden voor on-Amerikaansche acties" heeft een Woensdagmiddag vertrok van Schiphol naar Johannesburg de Douglas DC-4 PH- TAS „Schiedam", gezagvoerder Smirnoff, voor de zesde bijzondere KLM-Zuid-Afri- ka-vlucht. Aan boord bevonden zich 20 vertegenwoordigers van Nederlandsche in dustrieën, die stands hebben op de groote jaarbeurs, die op 31 Maart te Johannes burg wordt geopend, de „Rand Easter Show". Op deze jaarbeurs heeft Nederland als eenig land een eigen paviljoen. Tevens vertrok met dit toestel naar Zuid-Afrika de heer S. H. Visser, waarnemend regee- ringscommissaris van het ministerie van Landbouw, die in de Unie besprekingen zal voeren. Opvolging van Trnnian De Senaatscommissie voor reglementen heeft met 6 tegen 5 stemmen een wetsont werp goedgekeurd, waarbij de republikein sche voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Joseph W. Martin, Truman in geval van overlijden als president zal op volgen. Volgens de thans geldende wet volgt de minister van buitenlandsche zaken op. Het Nederlandsch elftal tegen België Het definitieve Nederlandsch elftal, dat Tweeden Paaschdag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een interlandwedstrijd speelt tegen België, is als volgt samenge steld: Doel: Kraak (Stormvogels); Achter: Van Bun (MVV) en Van der Linden (Ajax); Midden: Stroker (Ajax), Möh ring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Lakenberg (NEC), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (Blauw-Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw-Wit), Potharst (Ajax), Smit (VUC) en Drager (Ajax) Dit elftal verschilt slechts op twee plaatsen van het team, dat den oefenwed strijd speelde tegen Malmö. Men heeft voor de rechthalfplaats toch blijkbaar de voorkeur gegeven aan den Ajacied Stro ker boven den Nijmegenaar Spierenburg; Lakenberg als rechtsbuiten, zal de plaats innemen van Drager. lcaansche communistische partij, toege past en hem door dc politie uit de verga dering laten verwijderen. Dennis was door de commissie als getuige opgeroepen in verband met een wetsvoorstel, dat de commissie onder studie heeft om de com munistische partij in de V.S. te verbieden. Toen hij echter weigerde te antwoorden op de vraag, of hij in de partij ook nog onder een anderen naam bekend is, werd hij uit de getuigenbank verwijderd. Trygve Lie acht U.N.O. door Truman gepasseerd Op de eerste bijeenkomst van den Be- heersraad der UNO te Lake Success heeft Trygve Lie, de Secretaris-generaal van de organisatie der Vereenigde Volken, laten doorschemeren dat de procedure die door Truman is toegepast bij zijn hulpverlee ning aan Oost-Europa, een miskennning van de functie der UNO inhoudt. De Russische delegatie was op deze ver gadering niet aanwezig. De Amerikaansche afgevaardigde, prof. Sayre, zeide in een toespraak dat hij het „een groote trage die" achtte, „indien de raad zitting zou houden zonder dat de Sovjet-Unie zou zijn vertegenwoordigd". Sayre hoopt, dat de Sovjet-Unie alsnog spoedig een vertegen woordiger zal zenden. Prof. Sayre werd in geheime stemming tot voorzitter gekozen, waarop de raad tot 9 uur (Ned. tijd) uiteenging. De Chineesche assistent-secretaris-gene raal der UNO, Victor Hoe, heeft zich tele fonisch in verbinding gesteld met den Sov jet-vertegenwoordiger in de Veiligheids raad, Gromyko, om van hem te vernemen, welke positie de Sovjet-Unie ten opzichte van den Beheersraad inneemt. Gromyko wilde echter geen verklaring afleggen. De bootdiensf Enkhuizen— Stavoren heden hervat Na veertien weken onderbroken te zijn geweest is heden de veerdienst tussehen Enkhuizen en Stavoren door de Nederland sche Spoorwegen hervat. Gisteren heeft het motorschip „W. F. van der "Wyck" een proefvaart gemaakt van Enkhuizen naar Stavoren. Het schip had slechts weinig hinder van het ijs, dat zeer zacht was. Slechts het binnenloopen in de haven van Stavoren leverde eenige moei lijkheden op door het opgestapelde ijs. De sociaal-economische raad der UNO heeft met 15 van de 18 stemmen mr. G. A. J. van- Heuven Goedhart als lid van de subcommissie voor vrijheid van voorlichting en pers gekozen. De circusdirecteur Karei Strassbuffger, eigenaar van het Nederlandsche circus Mlkke- nie-Strassburgev, is te Hilversum met de hoogeschoolrijdster, mej. Regina Strassburger in het huwelijk getreden. Koninklijke hulde aan omgekomen mijnwerkers Woensdag heeft dr. ir. Ch. Th. Groothoff, president-directeur der Staatsmijnen, in gezelschap van hoofdingenieur Op den Kamp en rector Sarneel een bezoek ge bracht aan de families der slachtoffers van het mijnongeluk. De minister van Economische Zaken, dr. Huysmans had den heer Groothoff verzocht mede namens hem de zwaar getroffen families te condo- leeren. Sinds Dinsdagavond is geen stoffelijk overschot meer geborgen. Van zes slacht offers bevindt het stoffelijk overschot zich nog in de brandende galerij. Men heeft den brand gelocaliseerd. Doordat zich een instorting heeft voorgedaan worden de werkzaamheden zeer bemoeilijkt. Heden middag bracht het personeel der Staats mijn Hendrik een laatsten groet aan de gevallen kameraden door een défilé langs de rouwkapel. Daarna legde de secreta resse van de Koningin, mej. J. C. M. Gel- dens namens H. M. een krans in de rouw kapel, als een koninklijke hulde aan hen, die bij de uitoefening van hun plicht ge vallen zijn. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, de burgemeester van Brunssum, de directie der Staatsmij nen en de inspecteur-generaal van het staatstoezicht op de mijnen. Paraguaansche hoofdstad in gevaar Volgens een radiozender der opstande lingen in Paraguay is de opmarsch naar Asuncion begonnen. De troepen der op standelingen naderen volgens het bericht de hoofdstad over een breed front. Volgens dit bericht hebben zij door de aanvulling van de wapenen en de munitie van het Chacoleger een aanzienlijke versterking gekregen, zoodat thans ook de vrijwilli gers, die blijven toestroomen, gewapend kunnen worden. W ereldeenheidsbewegiiig Naast de verschillende Nederlandsche organisaties, die een Wereldfederatie der staten onder een centraal bestuur nastre ven, is onlangs in Amsterdam een nieuwe vereeniging, de „Wereldeenheidbeweging", opgericht. Deze beweging stelt zich als einddoel van haar actie niet een federatie van staten, maar één enkelen wereldstaat- Zij ziet in dezen wereldstaat het eenige middel om toekomstige oorlogen te voor komen. In vele landen van Europa werd reeds het -Amerikaansche initiatief „Union for world government" nagevolgd en ver leden jaar is er in Luxemburg een groot internationaal congres gehouden, waarin ook de Nederlandsche organisaties zitting hadden. Dc wereldeenheidsbeweging zal in den loop der komende maanden 10Ö open bare vergaderingen in heel Nederland be leggen, teneinde haar ideëen bekend te maken, De eerste vergadering zal te Am sterdam gehouden worden op 3 April Krasnapolsky. Het woord is aan. Nietszsche: Wat uit, liefde wordt gedaan geschiedt altijd buiten goed en kwaad om. Gas- en electriciteitsrantsoen hooger waarscni Naar wij vernemen is, vermoedelijk in April, een verhooging van de rantsoenen voor gas en electriciteit te verwachten. Zooals men weet geldt voor Maart nog de korting van 20%. Overwogen zal worden dan ook de gas- looze uren in Haarlem en omgeving af te schaffen. TWEEDE KAMER Oneentgheid tussehen de heeren Scheps en Kortenhorst Van onzen parlementairen redacteur) Na het Linggadjati-debat viel er dit keer een rustige discussie te verwachten over het trouwens reeds in eerste instantie breedvoerig besproken ontwerp Bijzondere Rechtspleging. De replieken leverden ech ter plots een feilen strijd Kortenhorsl- Scheps op. welke ontmoeting met een 1-0 overwinning voor eerstgenoemde afliep In eersten termijn had de heer Scheps Ook in de Wieringermeer is men met den wederopbouw begonnenHet dorp Wieringerwerf herrijst. Voorloopig Nederlandsch elftal Faas Wilkes de beste voorhoedespeler De Woensdagmiddag in het stadion „Feijen oord" te Rotterdam gespeelde wedstrijd tussehen het voorloopig Nederlandsch Elftal en de Zweedsche ploeg uit Malmö is bij zonder nuttig geweest. Met 3—0 wonnen de Nederlanders. Gebleken is. dat er wel wat te bereiken is met de voetballers, hoewel verwacht mag worden, dat zij het tegen de Belgen niet zoo gemakkelijk zullen krijgen. In Rotterdam hadden zij faire tegenstanders tegenover zich, die met technische kwaliteiten voor den dag kwamen. Met kracht trachtten zij nooit succes te boeken en tegen de Zweden zijn geen vrije trappen genomen. Van de Belgen is aan te nemen, dat zij niet zoo kalm optreden, zoodat er dan een forschere strijd gevoerd wordt. De oefenmeesters hebben na de les van Hud- dersfield eenige aanwijzingen gegeven, waarvan de spelers reeds gebruik hebben gemaakt. Het afdekken der spelers was b.v. goed verzorgd en bij de vele aanvallen der Zweden waren er steeds voldoende Nederlanders in de buurt, om het gevaar te keeren. Dat gelukte dan ook uit stekend. De spil Möhring paste het stopper spil- systeem toe. hetgeen hem goed afging. Bijzon der zwaar heeft hij het echter niet gehad tegen over G. Nilsson, die in de eerste helft vervan gen werd door een speler, die minder op dreef was dan zijn voorganger. Ondanks de langdurige stilstand in de voet balcompetitie zijn wij niet ontevreden over het vertoonde, al zal de keuze-commissie het niet gemakkelijk hebben, om eenige plaatsen te laten bezetten. Behalve de elf spelers die uilgenoo- Een goed oogenblik in den voetbalwed strijd Voorloopig Nederlandsch Elftal Malmö was het maken van het tweede doelpunt door den Haarlemmer Roozen. Hoe hij scoorde blijkst uit de foto. digd waren het voorloopig Nederlandsch elftal te vormen, hebben in de tweede helft Laken berg van NEC en Stroker van Ajax meegespeeld, die Drager en Spierenburg op de rechtsbui ten- en reehtsbalfplaats vervingen. Hoewel het spel van Stroker beter was dan dat van Spierenburg, maakt de speler uit het Oosten nog wel een kans. Drager had het in de eerste helft tegenover E. Nilsson, die vermoedelijk als achterspeler in het elftal van „Rest van Europa" zal worden opgesteld, niet gemakke lijk. Deze was bijzonder in vorm, greep steeds in en Drager kon weinig uitrichten. Wilkes, die den bal verscheidene malen naar rechts ge speeld had, hetgeen geen resultaat opleverde, paste een andere taktiek toe. Na 35 minuten spelen trok hij er daarom alleen tussehen uit. passeerde drie Zweden en gaf met een on houdbaar schot aan de Nederlanders de leiding. Toch werd Drager niet uitgeschakeld en kort daarop gaf deze den bal door naar Roozen, die op fraaie wijze doelpuntte. Al heeff de Ajaxied gedeeltelijk tegen den stoeren achterspeler ge faald, beter waren zijn opvolgers van de tweede helft niet. Eerst speelde Lakenberg eenigen tijd rechtsbuiten en later wisselde hij met Roo zen van plaats. Wij vermoeden, dat de Haar lemmer als middenvoor in de Oranjeploeg ge kozen zal worden en begrijpen daarom niet, waarom deze omzetting geschiedde. Wel vol deed Lakenberg als middenvoor beter dan op den vleugel. Er ging tenminste eenige actie van hem uit. De beste voorhoedespeler was Faas Wilkes. Vooral voor rust was hij in vorm, zette met goed afgemeten passes zijn medespelers aan het werk en daarna volgden behoorlijke aanvallen. Roozen werkte niet onverdienstelijk en bijzonder vlug was de linksbinnen Rijvers. Zijn doelpunt, vermoedelijk in buitenspel positie gemaakt, was goed en aan de voorberei ding werkte Wilkes mee, die hem den bal door gaf. Bergman op de linksbuitenplaats had het niet druk. Veel initiatief ging er echter ook niet van hem uit en een maal miste hij een kans. Van de vier halfspelers, die dezen middag aan het werk zijn geweest, was de Rotterdammer De Vroet de beste. Möhring uit Enschedé paste zich in de nieuwe omgeving behoorlijk aan. Na zijn eerste optreden in dit millieu is nog niet te zeggen, of hij ook een kracht zal worden, die eenige jaren zal meekunnen. De achterspelers werden in hun verdediging uitstekend door de middenlinie gesteund. De Zweden demonstreerden een goed doorgevoerd kort spel, dat bijzonder aantrekkelijk om te zien was, doch het leverde doordat het te lang werd aangehouden, geen succes op. Over schutters schikken de Zweden niet en slechts een enkele maal kreeg Kraak een schot te verwerken. Van der Linden en Van Bun vormden een goed backstel, dat zich aan het spel der gasten goed aanpaste. Tegen de Belgen zullen zij het ver moedelijk moeilijker krijgen, evenals doelman Kraak, die een bijzonder rustïgen wedstrijd heeft gehad en geen fout heeft gemaakt. Malmö was een uitstekend sparringpartner. In de ploeg waren spelers opgenomen, die tech nisch goed kunnen voetballen. De samenwer king, vooral in de achterhoede was uitstekend en de voorwaartsen waren goed aan elkaar gewend. Doordat zij het samenspel te ver door voerden, geen behoorlijk schot konden lossen en enkele kansen voorbij lieten gaan, is het te begrijpen, dat de gasten het, evenals Dinsdag avond, niet tot een doelpunt brachten. Mijnramp in Amerika In een steenkolenmijn in Illinois (V.S.) is een mijngasontploffing de oorzaak ge weest van de insluiting van 120 mijnwer kers, die op een djepte van bijna twee- honderd meter aan het werk waren. Men verknopen waren den vijand als het ware acnf.prna nrtrtrten pplnnnen nm nier» 'rvfc vreesde, dat alle ingeslotenen zouden om- (P. v. d. A.) op denigveerende wijze ge sproken over mr. Kortenhorst (K.V.P.) als pleitbezorger voor een rechtvaardige en billijke berechting van economische colla borateurs. En de P. v. d. A.-afgevaardigde had den indruk gevestigd, alsof mr. Kor tenhorst zich in den bezettingstijd minder flink gedragen zou hebben dan in zekere illegaliteits-oogen gewaardeerd kon wor den. Dit liet de aangevallene niet op zich zitten Met een beroep op onverdachte getui gen kon hij verklaren, hoe hij onder de Duitschè dwingelandij een zeer actief aan deel had gehad in den ongetwijfeld van groote waarde geweest zijnden arbeid van een aantal kopstukken uit werkgevers- èn werknemerskringen, arbeid die èn als ver- zets-actie èn met het oog op de toekomst uitermate heilzaam voor ons volk is ge weest. De heer Scheps had zich dan ook aan even onjuiste als ongepaste opmer kingen schuldig gemaakt en dit tengevolge van zekere „zelfoverschatting", waaraan een bepaald exclusïvistisch voelend en re- deneerend deel van de oude illegaliteit wel meer blijkt te lijden. Jammer was het, dat de aldus terecht op zijn nummer gezette afgevaardigde instede van ruiterlijk schuld te erkennen, repliceerend op mr. Korten - horst's aanval uit zelfverdediging zijn kracht meer zocht in eenige behendige zins interpretaties. Die ging dan nog gepaard met een opmerking aan het adres van mr. Kortenhorst, welke nauwelijks door den beugel kon en zeker stof had opgeleverd om er vanwege een persoonlijk feit op in te gaan. Maar het „slachtoffer" van dit persoonlijk feit, toen hij deswege het woord vroeg, formuleerde de kern van de kwestie verkeerd, zoodat president Van Schaik die het blijkbaar nu welle tjes vond kon vaststellen dat hetgeen de heer Kortenhorst als zoodanig had aan geduid, geen persoonlijk feit was. Intusschen kwamen de economische col laborateurs (oorzaak van dezen levendigen strijd) nog weer ten tooneele in de dupliek van minister Van Maarseveen. Deze zeide, dat wel beschouwd onder de bezetting eigenlijk op zoo groote schaal gecollabo reerd was, dat men onmogelijk de colla boratie in vollen omvang zou kunnen ver volgen. Men diende daarom alleen de drie ergste groepen van economische collabo rateurs aan te pakken, te weten hen, die ten koste van het Nederlandsche volk goe deren hadden ingekocht ten behoeve van de Duitschers, degenen die met door hen te komen. Later werd gemeld, dat een tien tal arbeiders levend kon worden ge borgen. Over het lot der anderen is niets bekend, doch men heelt weinig hoop hen nog in leven te zullen vinden, wanneer men er tenslotte in slaagt door te dringen tot de schacht, waar zij zich bevinden, De „Karei Doorman" in April naar Londen Hr. Ms. hulpvliegkampschip „Karei Doorman" zal op uitnoodiging van de Brit- sche admiraliteit van 14 tot 19 April een bezoek brengen aan Londen. De beteeke- nis van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegenheid. 'Het draagt een nationaal aspect, doordat in het pro gramma van de plechtigheden is opgeno men de aanbieding van een chèque, be stemd voor het fonds tot herplanting van boomen op Walcheren door den comman dant van het Engelsche korps Mariniers aan den bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. Waar schijnlijk zal de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine ter opluistering van festi viteiten deze reis meemaken. Voor de be manning worden uitstapjes in Londen ge organiseerd. Een belangrijk deel van het programma is gewijd aan de „Beachy Head", het grootste onderhoud- en repara tieschip, dat door de Koninklijke Marine van de Engelsche Marine is overgenomen en dat op 15 April officieel zal worden overgedragen. De „Beachy Head" meet 9200 ton, is 140 meter lang, heeft een snelheid van 11 mijl en een bewapening van 16 dubbele Oerl ikons. Koninklijke (lank Hare Majesteit de Koningin heeft aan de Commissarissen der Koningin den volgen den brief gericht: Ik ben bijzonder getroffen door de ge- lukwenschen die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindochter Marijke uit alle gemeenten des lands werden toe gezonden, zoowel door gemeentebesturën en gemeenteraden als van de zijde der be volking. Daar het mij niet mogelijk is, al degenen die mij gelukwenschten, persoonlijk te be danken, zou ik het op prijs stellen indien u gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van uw gewest mijn hartelijken dank over zoudt willen brengen. get. WILHELMINA DE „NIEUWE POST" IN BESLAG GENOMEN De economische politie te Amsterdam heeft bij de N.V. boekbinderij Kusters al daar beslag gelegd op de eerste oplage van „De Nieuwe Post", welk weekblad thans door den heer L. A. Rodrigues Lopes zou worden uitgegeven, nadat hij met zijn staf uit de redactie van „De Ochtendpost" trad. De reden, waarom de oplage in beslag is genomen, is niet bekend gemaakt. ot achterna hadden geloopen om dien „klant" te krijgen en degenen, die e grooten ijver ter uitvoering van Dn e opdrachten aan den dag hadden ge iegd. Overigens kon de minister niet veel nieuws meer vertellen: uit zijn dupliek zij daarom alleen nog aangeteekend, dat hij snellere beslissingen op gratieverzoeken in het vooruitzicht stelde. De bewindsman nam drie amendementen over van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht, waardoor onder andere ook in geval van gevangenisstraf van 6 jaar of meer steeds cassatie-recht zal bestaan. Zonder hoofdelijke stemming werd daar na het wetsontwerp goedgekeurd. Daarop kwamen nog eenige sprekers aan het woord over de tijdelijke noodvoorzie ning inzake uitkeeringen aan ouden van dagen. Nadat de minister op de algemeene beschouwingen over dit voorstel geant woord zal hebben, komen wij op dit onder werp terug. Koffie geruild tegen morphine Voor de Maastrichtsche rechtbank heb ben terechtgestaan een vrouw en twee mannen wegens het smokkelen van opium uit Duitschland. Het drietal had in Duitschland 250 am pullen morphine geruild tegen 5 kilo kof fie. De vrouw had het verdoovende goedje naar Eindhoven gebracht, waar het aan een klant zou worden afgeleverd, Deze was er niet, waarna de vrouw naar 's-Herto- genbosch doorreisde. Daar viel ze in han den van politie. De eisch was zes maanden gevangenisstraf tegen ieder. Fransche ex-premiet krijgt vijf jaar Camille Chautemps, voormalig premier van Frankrijk, is door het hooggerechts hof van Versailles bij verstek tot vijf jaar gevangenisstraf, nationale degradatie voor het leven en confiscatie van zijn bezittin gen veroordeeld. Chautemps, die thans te Washington verblijft, verklaarde bij het vernemen van zijn veroordeeling: „Het is precies wat ik verwachtte". Hij noemde het vonnis een „flagrante en schandelijke ontkenning van het recht". QQB^OCJOOOOraraOOOOOOPSOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCC'OOOO' g TOENEMENDE KANS OP REGEN 3 Verwachting, medegedeeld door het 5 K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don- g derdagavond tot Vrijdagavond: g Meest matige wind tussehen Zuid en g Oost. Bewolkt weer met hier en daar eenige regen Weinig verandering van 2 temperatuur. I 28 Maart: Zon op Maan op 6.27 uur, onder 19.05 uur 9.14 uur, onder 1.30 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1