IJmuider Courant Machtigen Reeks georganiseerde demonstraties met politiek karakter in het Ruhrgebied Voeclselcrisis vormt de aanleiding Smokkelcomplotten met kracht aangepakt Amerikaansche leening zal Turksche demobilisatie vergemakkelijken '61e Jaargang No. 18593 Bureaux: Kennemerlaan 1-54, Tel. Redactie en Administratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaame 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 28 Maart 1947] Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem FN paar dagen geleden heb ik geschre- D ven over het dwergrepubliek je San Marino, dat ergens in de Apennijnen ligt, «Ifden Monte Titano. Dwerg en titaan wen daar vredig tezamen. Fn wij moeten niet gering over den duerff denken. De kleinsten leveren soms Se «motste gedachten op. Vandaar dat het «nT«e standbeeld der republiek den Man- ««chen held eert, die geen grondgebied veroverd heeft maar juist geweigerd het Aanvaarden, toen Napoleon het San Ma rino aanbood. Vandaar ook het prachtige woord van dien regent, die voorstelde de opvraagde concessie voor een speelbank te weigeren, omdat de goede naam van een vriien staat niet wordt gehandhaafd door materieele welvaart, maar door groote Swisden van fiere en eerlijke mensehen, lie weten wanneer zij rijkdommen moeten Sfwiizen De overweldigende meerderheid der kiezers gaf hem gelijk. Miin feitelijke kennis over San Marino Jankte ik aan de beschouwing van een Amerikaan en ik heb erbij gezegd: het treft 'ij opnieuw dat de Amerikanen tegen woordig zooveel van Europa weten. Straks weten zii er meer van dan wij. Daar mogen Swel een beetje op letten. \u kom ik op deze dingen terug. Het Marineesche standbeeld zou ons Hollanders lot voorbeeld kunnen strekken, om geen Duitsch grondgebied te annexeeren. Het is niet verstandig. Het geval met de speel bank die geweigerd werd omdat fiere, eerlijke menschen behooren te weten, wan neer zij rijkdommen moeten afwijzen, geeft een andere waarschuwing, waarbij zich de gedachte aansluit dat wij er tegen moeten waken, dat de Amerikanen straks meer van Europa weten dan wij. En zooals het won derlijke toeval in des journalisten leven dat nu eenmaal wil: laatst luisterde ik naar een redevoering van iemand, die dit zelfde onderwerp aanroerde. Hij vermeldde het feit dat de Amerikanen alom bezig zijn, zich in Europeesche ondernemingen te in teresseeren. Europa is arm en tobt niet alleen met leege staatskassen en astrono- misch-becijferde staatsschulden, maar ook met gebrek aan bedrijfskapitaal. De Ame rikanen komen ermee aandragen. Zij ver zekeren dat het hun alleen om beleggingen te doen is en dat zij volstrekt niet de meer derheid der aandeelen willen hebben. Dat js schoon. Maar de financiëele vooruitzich ten van ons Europa, dat even verdeeld en versplinterd zou blijven als het nu is, zijn donker als de nacht. Wanneer binnen wei nige jaren in dezelfde ondernemingen meer bedrijfskapitaal noodig zal zijn en de-kapi taalmarkt het niet zal kunnen opbrengen, zullen de Amerikanen het gat wèl kunnen stoppen. Zij zullen de meerderheid der aandeelen krijgen en het zullen in feite Amerikaansche ondernemingen geworden zijn. De spreker voerde deze redeneering aan als een argument voor stichting van Ver- eenigde Staten van Europa. Als wij Euro peanen samen gingen doen, als wij er één groote firma volgens het stelsel Federale Unie van maakten, zouden wij onze pro ductiemiddelen en welvaartsbronnen kun nen ordenen en concentreeren, oneindig sterker worden ook in economischen zin ea de leiding van groote bedrijven nooit aan Amerikaansch initiatief behoeven uit te leveren. Wat zegt ge daarvan? Menschen behooren te weten, wanneer zij rijkdom men moeten afwijzen. Amerika kan ons zeker helpen met leeningen, zooals het trouwens al gedaan heeft. Maar wij moeten ons werk en ons eigen initiatief behouden. De moeilijkheid met Europa is niet, dat het over te weinig kracht beschikt om zijn arbeid te ontplooien, maar dat zijn moge lijkheden te groot geworden zijn voor zijn verouderde staatkundige indeeling. Dat zei Ortega y Gasset al in het jaar, dat Hitier aan het bewind kwam en experimenten op Europa ging toepassen, waartegen Ortega bij voorbaat waarschuwde. Wij moeten zelf kunnen blijven werken en ons ontplooien. Wij Hollanders, wij Europeanen. Wij hebben ons niet laten inre kenen door het Duitsche nationaal-socia- lisme, wij zullen ons niet laten inrekenen door het Russische communisme al heeft dat voorloopige vorderingen in Oost-Euro pa gemaakt maar wij moeten ook niet worden ingekapseld door het Amerikaan sche kapitaal. Wij niet en ook de Indone siërs niet; wij en de Indonesiërs dus even min. Maar ik heb het nu vooral over Euro pa, Dat is wel verarmd en deels verwoest, maar geenszins afgestompt. Het herbergt groote mogelijkheden in zich. Deels is het nog verdoofd van het oorlogsgeweld. Spoe dig zal het weer klaar wakker zijn. Laat ons opletten, opdat de Amerikanen straks niet meer van Europa weten dan wij. Wij moeten klaar wakker worden, ons op den toestand bezinnen en de werkelijk heid onder oogen zien inplaats van in ver ouderde begrippen voort te dommelen. Groote machten uit het Oosten en Westen dingen om den voorrang in de wereld. Wij Europeanen, verarmd, liggen daar tus- schenin, met versnipperde productie-kracht en in een versnipperde staatkundige indee ling. Dit is geen gunstige positie. Het is vriendelijk van generaal Marshall, dat hij le Moskou heeft voorgesteld om alle staten uit te noodigen tot een vredesconferentie over Duitschland, waar allen gelijke rech ten zullen hebben. Maar de groote Vier (of Vijf, met China erbij) blijven. Ook als zij hierin toestemmen hetgeen nog blijken moet, want Bevin en Molotof moesten zich er nog op bezinnen komen wij hier niet veel verder mee. Het blijft eigenlijk bij de commentaar van Bidault, die zei dat het voorstel redelijk, aanvaardbaar en zelfs elegant was. Er is meer noodig dan zulke gelegenheden om erbij te mogen zijn. Euro pa dient zich op zijn toestand te bezinnen. R. P. Oud.president van den Hoogen Raad voor Haagsch Tribunaal Het Haagsehe Tribunaal behandelde de zaak tegen prof. mr. J. van L. die zich in bezettingstijd heeft laten benoemen tot President van den I-Ioogen Raad en Cura tor van de Rijks-Universiteit te Leiden. De voorzitter las een aantal verkla ringen van vooraanstaande personen voor, die allen verklaren, dat Van L. niet werd benoemd op grond van zijn bekwaamheid, maar alleen op grond van zijn Duitsch- gezindheid, Voorts werd een zeer groot aantal feiten voorgelezen. De verdediging noemde om. een groot aantal namen van hoogleeraren ten gunste van wie Van L. ®p°®treden is en meende ten slotte te hebben aangetoond, dat Van L. niet den grooten blaam verdient, welke hem ge troffen heeft. Het Tribunaal zal over 14 dagen advies wijzen, Volgens een hoogen Britschen functionaris hebben de Britsche autoriteiten bewijzen, dat de demonstraties en stakingen, welke als protest tegen de voedselcrisis in het geheele Ruhrgebied worden gehouden,, ge organiseerd zijn en een politiek karakter hebben. Gistermorgen zijn in verschillende wij ken van Düsseldorf aanplakbiljetten aan gebracht, waarin de bevolking wordt op geroepen tot het deelnemen aan een mas sademonstratie, welke heden zal worden gehouden. Tevens is voor heden een pro teststaking afgekondigd met het doel, al dus de secretaris van de metaalwerkers unie, Dunder, onder de aandacht te bren gen dat „de arbeiders aan het eind van hun krachten zijn". In Essen zal heden een staking van drie uur worden gehouden; in Keulen werd door arbeiders van verschillende groote -fabrieken voor het stadhuis gedemon streerd. De burgemeester van Keulen verklaarde dat het Duitsche bestuur weinig invloed kan doen gelden op den aanvoer van voed sel en niet voor den tegenwoordigen toe stand verantwoordelijk kan worden ge steld. Het plan is om na korte bijeenkomsten in de fabrieken naar het centrum van Düsseldorf op te trekken. Vertegenwoor digers der vakvereenigingen en van het plaatselijk bestuur te Düsseldorf zullen dan een bezoek brengen aan den plaat selijken bevelhebber en den „onhoud- baren toestand der bevolking" met hem bespreken. Reeds zijn maatregelen genomen om de voedselpositie te verbeteren en dagelijks komen voorrangstreinen met 6000 ton graan in het Ruhrgebied aan. „Een verstandige man met een schoon verleden" Indiërs op Java vragen hun regeering een geschikt vertegenwoordiger De „All India Association" te Batavia heeft aan de regeering van India een tele gram gezonden van den volgenden inhoud: De Indische gemeenschap van Batavia werd zeer geschokt door de onverantwoor delijke, ongeautoriseerde en ongevraagde verklaring, onlangs tegenover een nieuws agentschap afgelegd door Kundandas te Soerabaja. Hoewel zijn volmacht om na mens de regeering van India te spreken werd ontkend door de regeering van In- die, achten wij het onzen plicht de regee ring er op te wijzen, dat iedere stap van de regeering van India, die zou gebaseerd zijn op privé-uitspraken van opportunis ten en politieke avonturiers ten aanzien van Java, waar de Indiasche gemeenschap als het ware geplaatst is tusschen twee maalsteenen, die in tegengestelde richting draaien, in groote mate de positie van Indiasche onderdanen in dit land in gevaar kan brengen. Verder willen wij eraan her inneren, dat iedere politiek van de zijde der Indiërs op Java, anders dan die van volledige neutraliteit, de Indiërs ernstige schade zal berokkenen. De Indiërs op Java zouden zeer ver heugd zijn, indien een verstandig man met een schoon verleden zou worden benoemd als vertegenwoordiger van de regeering van India in dit land. (Bedoelde verklaring van Kundandas betrof het afbreken van handelsbetrek kingen met de Ned.-Indische regeering en het verbieden van KLM-landingen op Voor-Indische vliegvelden. Red.) Handlanger van v. d. Weide en Harrebomee tot 8 jaar veroor deeld Een Nederlandsch lid van de Griine Polizei, die in 1943 te Schalkhaar in dienst was getreden, J. II. K. uit Santpoort is vanmorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam tot 8 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest veroordeeld. De veroordeelde had met den vroegeren burge meester van 'Velsen Tjeerd van der Weide en den vroegeren kapitein van politie te Velsen Harrebomee deelgenomen aan in vallen in diverse pereelen ter opsporing van onderduücers en Joden. Deze invallen hebben onder meer tot den dood van den heer Van Tilmit Limrnen en dien van het Joodsche echtpaar Van Os geleid. Verder zijn vele arrestanten langen tijd van hun vrijheid beroofd geweest. Alleen de post- en telegraafbeambten en het personeel van de electriciteits- en watervoorziening, benevens degenen, die bij de voedselvoorziening en bij het mili tair bestuur werkzaam zijn, zullen geen deel nemen aan de voorgenomen staking. De ministerraad van Noord-Westfalen heeft aan den gewestelijken com missaris Asbury onder meer voorgesteld om 50.000 afgedankte Britsche vracht auto's, die naar verluidt lang geleden be loofd zijn, spoedig voor het vervoer ter beschikking te stellen. Ook werd een voorstel gedaan om traan van Noorsche walvisschen te importeeren. in ruil voor Duitsch steenkolen of fabrieksgoederen. Regeering laat verbuigings-n los De Ministerraad heeft besloten, dat in alle stukken, welke van de regeering, de afzonderlijke departementen of van an dere rijks instanties uitgaan, de verbui gings-n welke in de wet op de nieuwe spelling facultatief is gesteld, niet zal worden gebruikt. Ten aanzien van de scholen heeft dp minister van Onderwijs nog geen beslis sing genomen. Smokkelaars in penicilline gearresteerd Complot aan boord van Engelschen kruiser Britsche speciale agenten hebben in Yo kohama aan boord van den Engelschen kruiser „Bermuda" groote hoeveelheden penicilline, saccharine en verscheidene an dere medische artikelen en drogerijen in beslag genomen. De kruiser werd volgens de berichten^ onderzocht, toen men een groot Chineesch smokkel-complot in nar cotica op het spoor was gekomen. Twee le den van de bemanning van de Bermuda, wier namen worden opgegeven als Hui Po en Kwong Wing, zouden in arrest genomen zijn. Het narcotica-complot is volgens de politie volledig onschadelijk gemaakt. Onder de aan boord van de Bermuda aangetroffen smokkelwaar bevonden zich, naar gemeld wordt, honderdvierennegentig fleschjes penicilline. Op de zwarte markt worden fantastische sommen voor penicil line geboden (U.P.) Prof. Verzijl en prof. Postliuma keeren terug De adviseurs van de Commissie-Generaal prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl en prof. S. Posthuma zijn hedenochtend uit Batavia per Skymaster naar Nederland vertrokken. GROOTE MILITAIRE ACTIES IN GRIEKENLAND De chef van den Griekschen generalen staf, generaal Vendiris, is te Volo in Thes- salië aangekomen tezamen met andere Grïeksche bevelhebbers. Dit zou er op kun nen wijzen, dat een offensief tegen de ver zetslieden op handen is. Volgens Grïeksche persberichten hebben in Macedonië reeds grootscheepsche zuive ringsoperaties plaats gevonden. Het woord is aan Epictetus: Het zijn niet de dingen, die de mensehen schokken, maar het is de meening omtrent de dingen. Uit: Enchiridion. Reeds honderden onder wie een burgemeester - gearresteerd Dezer dagen arriveerde in de Ainst.erdamsclie haven de nieuwste aanwinst van de Mij. Nederlandhet s.s. „Roepat". Dit is een nieuw type Amerikaansch vracht schip met kleine passagiers-accomodatie van het zoogenaamde C. 3 typeHet schip meet 7921 bruto register ton. Turken wenschen kleinere, doch snel verplaatsbare legermacht Naar United Press verneemt uit Ankara bestudeert de Turksche regeering op het oogenblik geheime plannen tot het ge deeltelijk demobiliseeren van het Tursche leger, in, geval de Amerikaansche leening door het Congres wordt goedgekeurd. Met behulp van Amerikaansche geld en technisch advies wenschen de Turksche militaire leiders de spoorlijnen en verkeers wegen te verbeteren ten behoeve van een kleine doch in hooger mate mobiel leger voor het. verdedigen van de grenzen, die thans beschermd worden door een omvang rijke maar moeilijk verplaatsbare strijd macht van een millioen man. Het plan voorziet in de volgende pun ten: Uitbreiding van het Turksche spoor wegnet en aankoop van nieuwe locomotie ven en wagons; aanleg van een modem verkeersnet, wellicht naar het voorbeeld van de Duitsche snelverkeerswégen, waar door een snelle verbinding verkregen zal worden van de verschillende strategische punten naar de grenzen; organisatie en uitrusting van gemotoriseerde divisies ter vervanging van de infanterie-een- heden, die op het oogenblik in het leger overheerschen Het kabinet heeft officieel nog geen Groote slag in Paraguay Naar verluidt, heeft heden bij Rosar-io de eerste grootscheepsche ontmoeting tus schen troepen van de Paragueesche op standelingen en regeeringstroepen plaats gehad. Volgens dit bericht zijn viptienhonderd opstandelingen op de vlucht gedreven met achterlating van enkele dooden en twee honderd gevangenen. In het park van het kasteeltje Bouvignybij Breda, waar hel opleidingskamp van het Vrouwelijk Hulp Korps is gevestigd, zijn drie vrouwelijke officieren beëedigd. Majoor Smit, de commandantetijdens het afnemen van den eed. maatregelen genomen ten aanzien van de voorgestelde leening, maar het is bekend, dat de verschillende regeeringsdepartemen- ten plannen opstellen voor een gebruik der Amerikaansche fondsen ter verbete ring van den deplorabelen economischen toestand. Hieronder vallen tevens plannen voor de moderniseering van landbouw- en industriemethoden. De demobiliseering van een deel van bet Turksche leger zou van groote waarde zijn voor de situatie op de Turksche arbeidsmarkt. Geschat wordt dat op iedere vijf bruikbare mannen er een in het leger dient. De gevaren bij Terschelling „Neem geen risico", adviseert de IRRA Naar aanleiding van de berichten over enkele schepen, die in de omgeving van Terschelling op mijnen geloopen zijn deelt de Marine-voorlichtingsdienst nog mede, dat zooals wij reeds meldden als voornaamste oorzaak moet worden aange merkt de schade, die door den ijsgang is toegebracht aan de bebakening van het ge veegde vaarkanaal. De scheepvaart w hiervan herhaaldelijk op de hoogte ge steld. Tal van boeien zijn verdwenen en dit bemoeilijkt uiteraard de navigatie, vooral bij mistig weer, wanneer geen kust- peilingen kunnen worden genomen. Door sterken wind of stroom kunnen schepen buiten het mijnenvrije kanaal geraken. Het loodswezen heeft een begin gemaakt met het herplaatsen van boeien, doch dit werk wordt belemmerd 'door gebrek aan materiaal en doordat Ihet alleen bij gunstig weer uitgevoerd kan worden. De I.R.R.A. (International Routing and Reporting As sociation) heeft thans aan de scheepvaart geadviseerd deze route, welke langs onze kust loopt en verbinding geeft met het Kielerkanaal en Hamburg niet te gebrui ken. Radio-discussies over internationale problemen Op 1 en 15 April, des avonds om kwart voor acht, zal over Hilversum II (415 m.) een radiogesprek in de rubriek „Om de tafel" worden uitgezonden, welke rubriek onder auspiciën van het Instituut voor In ternationale Zaken zich bezig houdt met bespreking van belangwekkende interna tionale onderwerpen. Het gesprek van 1 April zal worden gevoerd door prof. Hoe- tink, den heer Kohnstamm en prof.Tammer over het onderwerp „Is internationale de mocratie mogelijk?" Dezelfde heeren zullen op 15 April discussieeren over „Recht en macht". Geheime wapenvoorraden in Frankrijk opgespoord In een communiqué van het Fransche ministerie van Binnenlandsche Zaken is bekend gemaakt, dat de Fransche politie de laatste dagen talrijke geheime wapen- voorraden te Parijs en omgeving heeft ont dekt. Andere verborgen wapenvoorraden zijn met het oog op de verhoogde activi teit der politie vrijwillig uitgeleverd. De verwachting, door onzen spccialen j verslaggever in zijn tweede artikel over het Brabantsclie smokkelfront uitgesproken, dat de veesmokkelarij naar België radicaal zou worden aangepakt, is wel zeer spoedig werkelijkheid geworden. De Hilvarenbeeksche veesmokkelaffaire, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ontdekking van een smokkelaarsbende, waarop een stroom van arrestaties is gevolgd. Diesten, Goirle, Chaam, Gilze-Rijen, Al phen, Riel, Rijsbergen, Baarle en Tilburg waren de centra van het kwaad, waar thans honderd arrestaties verricht werden. Aan genomen kan worden, dat er nog evenveel zullen volgen, niet alleen in het Zuiden, maar ook in andere deelen van het land. Draden naar België Onder de gearresteerden bevindt zich één der hoofdfiguren uit het complot. On afhankelijk hiervan werden nog vier per sonen aangehouden, die in opdracht van Belgen werkten. In Rijsbergen werd een afzonderlijke groep van zeven personen aangehouden. In Baarle-Hertog en Baarle- Nassau wist men twee hoofddaders, die bij de veesmokkelaffaire betrokken zijn, te pakken, evenals een aantal medeplichtigen. Echter konden ook eenige veesmokke laars naar België ontkomen. Vast staat, dat de veesmokkel voor een belangrijk de-H door Belgen georganiseerd werd. die door middel van stroomannen op de markten te Rotterdam en 's-Hertogenbosch hun aan- koopen deden. Ook leiden er sporen naai Friesland, vanwaar het meeste vee afkom stig moet zijn. Millioenen rantsoenen vleesch de grens over Deskundigen hebben berekend, dat iede re week voor ongeveer een half millioen gulden aan vee op ongeoorloofde wijze uit ons land verdween, hetgeen neerkomt op een millioen rantsoenen aan vleesch. De aangekondigde strenge berechting heeft tot gevolg gehad, dat voor het over de grens brengen van vee de premie van tien tot zestig gulden is opgeloopen en het overvaren over de groote rivieren zelfs tot honderd gulden. Het onderzoek in deze grootste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft, is nog in vollen gang. Burgemeester van Baarle- Hertog gearresteerd Behalve een vee- kent Brabant ook een graansmokkel, die zijn uitgangspunt heeft in Raamsdonk, doch die, zooals meer en meer is gebleken, over de geheele provin cie is verspreid. Ook in deze zaak werden reeds enkele arrestaties verricht. Het eerste kievitsei J. Hilbelink (links) en H. Dammers te Aal ten hebben dit jaar het eerste kievitsei gevonden. Het is traditiegetrouw aan de Koningin aangeboden. Arrestaties in Russisch Berlijn Een woordvoerder van het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft bevestigd, dat de berichten, volgens welke een aantal studenten en jonge leden der Christelijk-democratische Unie onlangs in den Russischen sector van Berlijn zouden zijn gearresteerd, op waarheid berusten. Hij zeide, dat de redenen van deze arres taties niet bekend waren. De Britsche autoriteiten te Berlijn zouden de kwestie inzake het indienen van een protest of het verrichten van een onderzoek in over weging genomen hebben. AMERIKA WIL GRIEKSCHE- GRENSCOMMISSIE. Senator Warren Austin, de Amerikaan sche vertegenwoordiger in den Veiligheids raad, heeft, na besprekingen met presi dent Truman en hooggeplaatste ambtena ren van het departement van Buitenland sche Zaken, den Veiligheidsraad verzocht de instelling te overwegen van een perma nente Grieksche-grenscommissie. Deze commissie zou samengesteld moeten wor den uit leden van den Veiligheidsraad. De politie heeft echter ook nog twee mannen in de kraag gepakt, die ervan ver dacht worden den illegalen graanuitvoer naar België te hebben voorbereid. Het zijn twee broers L. uit Baarle-Hertog, die bei den graanhandelaar zijn. Eén der broers is burgemeester van dit grensdorp. De zaak is aan het licht gekomen, toen één der broers te Breda terecht stond in verband met overtreding van het deviezen- besluit en zijn mond voorbijpraatte. Hij kreeg vijftig gulden boete voor de over treding, maar werd meteen gearresteerd. Zijn broer, cle burgemeester, die in zijn auto voor het gerechtsgebouw op hem wachtte, werd eveneens in hechtenis geno men. Beiden zijn naar Raamsdonk overge bracht. Het zou hier gaan om het smokke len van liefst 100 ton graan. (Wij teekenen hierbij aan, dat het hier niet gaat om den Nederlandschen burge meester van Baarle-Nassau, met wien onze verslaggever het gesprek lrad, dat wij in ons blad van gisteren weergaven, maar om zijn Belgischen ambtsgenoot. Deze was, toen onze verslaggever in Brabant ver toefde, niet te bereiken.) Een laatste «roet aan de 1 slachtoffers der „Hendrik" Grijsgrauw was de lucht en een sterke wind rukte aan den rook van de monden der hooge schoorsteenen, toen Donderdag middag tusschen 2 en 3 uur honderden mijnwerkers van den dagdienst op de Staatsmijn „Hendrik" langs het stoffelijk over-schot van vijf van hun gevallen kame raden trokken. Van de schacht begaven zij zich naar de Chapelle Ardcnte om nog enkele oogen- blikken in stilte te vertoeven bij hen. die zoo plotseling aan de groote mijnwerkers familie waren ontvallen. De mannen van den nachtdienst hadden 's morgensreeds hun doode kameraden bezocht en de mid- dagdienst bracht om 10 uur in den avond den gevallenen een laatsten groet. Bij de rouvv-kapel, waar de kisten naast elkaar stonden, bedekt met witte bloemen en kransen van het mijnbesluur van Bruns- sum en Heerlen, hielden twee houwers in mijnwerkerskleeding, die om het uur wer den afgelost, met brandende mijnlampen de waoht. De beide wachters hadden de groote krans van roode lelies, witte arons kelken en blauwe irissen, waartus- schen een breed lint in de nationale kleuren was bevestigd, naderbij ge bracht, toen om 3.00 uur mej. Geldens, de secretaresse van H.M. de Koningin, de rouwkapel betrad, om namens haar deze krans neer te leggen bij hen, die bij het verrichten van hun zoo belang rijk werk het leven hadden verloren. Tijdens een korte bijeenkomst in de kamer van „de Ring" een mijnwerkersorgani satie bracht de secretaresse van Hare Majesteit de Koninklijke deelneming over aan de familieleden der omgekomen mijn werkers. Prof. Brouwers acht het inflatiegevaar geweken Toch prijsstijging op komst? Voor de vertegenwoordigers van de 225 Nederlandsche „Commissies voor de Prij zen" sprak Prof. G. Brouwers, directeur- generaal voor de prijzen, op een vergade ring te Utrecht. Hij zeide onder meer, dat nu de taak van de commissies met kracht kan worden aangevat. Dank zjj de geldsaneering en de loon- en prijspolitiek, wordt liet herstel niet meer bedreigd door het inflaticgevaar, volgens spreker. Door de loon- en prijspolitiek is naar zjjn zeggen de prijsstijging nu gestuit. Alleen de groothandelpryzen die verband houden met aanltoopen in het buitenland zijn nog stijgende. Toch lean geconstateerd worden, dat de kosten van het levens onderhoud sedert Augustus 1946 zijn gesta biliseerd. Het is nu zaak deze stabilisatie te handhaven en om te zetten in een ver laging. Prof. Brouwers achtte echter thans de algemeene economische situatie in ons land nog moeilijk doordat de export nog niet voldoende is. Door gebrek aan koopkracht is er wel een zekere prijsdaling, maar al leen voor luxegoederen: de dure goederen worden minder gekocht. Normale gebruiks artikelen zullen volgens prof. Brouwers vooreerst niet in prijs dalen en wij moeten zelfs rekening houden met een prijsstij ging voor deze artikelen. Hier kunnen de plaatselijke prijzencommissies een belang rijke taak vervullen. WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk weinig wind, later iets toenemend, voornamelijk uit Oostelijke richtingen Zwaar bewolkt met opkla ringen. Plaatselijk regen of regen buien. Weinig verandering van tempe ratuur. 29 Maart: Zon op 6.24 uur, onder 19.07 uur. Maan op 20.02 uur, onder 2.47 uur. (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1